Wyniki edycja 2015/16

Nagrodę za największą liczbę opublikowanych komentarzy - 104 - otrzymuje Magdalena Waluś
(Gimnazjum w Bestwince).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W kwietniu nagrody otrzymują:

frankie.zumen (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach)

"Oddam Ci słońce " - Jandy Nelson 9788375153545

Czasami trafiam na książkę tak dobrą i głęboko do mnie przemawiającą, że myśl o skończeniu jej jest wręcz bolesna. Nie chcę jej kończyć i jednocześnie chcę ponieważ nie mogę żyć dalej nie znając zakończenia. Tak wyjątkowa jest "Oddam Ci słońce ", historia o tak wielu cierpieniach dotykających ludzi, że nie sposób zamknąć jej treści w jednej recenzji. Jej bohaterami są bliźnięta Jude i Noah, którzy starają żyć bez matki, miłości i marzeń. Ukazują nam do czego prowadzą nasze niskie instynkty, jednak cały czas zmierzając do happy endu, który nie jest naiwny ani wymuszony. 
Liczne porównania i "smakowite " metafory oraz nietypowy podział rozdziałów charakteryzują książkę. Raz historię opowiada 13-letni Noah, raz 16-letnia Jude. Dzięki temu zabiegowi poznajemy dwie perspektywy oraz widzimy długofalowe konsekwencje czynów bohaterów. 
Bawi, uczy i stawia pytania, a więc jest tym czym powinna być książka. Aby móc zapomnieć jej treść i poznać ją na nowo, oddałbym słońce.


Martyna Nowak (Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju)


ISBN 9788328108172

„Wyspa potępionych”-Melissa De La Cruz

Dwadzieścia lat temu wszyscy złoczyńcy zostali skazani na wieczną banicję i uwięzieni na Wyspie Potępionych - paskudnym skrawku lądu, gdzie na każdym kroku czai się mrok. Najbardziej nikczemni z łotrów, pozbawieni swych mocy magicznych, stają się cieniami dawnych siebie.
Od najmłodszych lat dzieciom towarzyszą bajki o pięknych księżniczkach, smokach, krasnoludkach i wielu innych postaciach. Któż nie poznał Śpiącej Królewny, Kopciuszka czy Roszpunki, a także zakończenia brzmiącego „i żyli długo i szczęśliwie”?
A nie zastanawialiście się co stało się z Diaboliną, Złą Królową czy też Cruellą de Mon? Ale czy ci bohaterowie są urodzeni by czynić zło?
Na te i wiele innych pytań odpowie wam właśnie ta książka. Wyruszcie więc w tą intrygującą podróż by poznać losy postaci będących mroczną stroną dobrze wam znanych bajek. Wierzcie, że niejedno was jeszcze zaskoczy.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W marcu nagrody otrzymują:

MKPL 2001 (Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie)

„Nie można żyć, myśląc tylko o sobie” to świetny cytat z ,,Kłamczuchy” Pani Małgorzaty Musierowicz. Książka ta opowiada o miłosnych rozterkach nastoletniej Anieli.
Czytając tę książkę razem z główną bohaterką przeżywałam te same emocje. Razem czułyśmy radość, żal, złość. Obie nauczyłyśmy się wielu ważnych rzeczy, że nie warto kłamać i że należy najpierw dobrze poznać drugiego człowieka zanim odda mu się serce. Kiedy skończyłam czytać ,,Kłamczuchę” zdałam sobie sprawę jak bardzo człowiek może zmienić się w ciągu pięciu miesięcy będąc w całkiem innym otoczeniu. Aniela była najbardziej nielubianą osobą w klasie, a potem…
Książka, którą opisuję należy do serii pt. ,,Jeżycjada” Pani Małgorzaty Musierowicz. Cykl ten jest tak wciągający, że kiedy się przeczyta jeden z jej tomów chce się natychmiast wiedzieć, co jeszcze spotkało jego bohaterów, jakie jeszcze inne przygody mieli i co z nich wynieśli. Szczerze zachęcam wszystkich do jej lektury.


Nataliaaa (Zespół Szkół Sportowych, Sportowe Gimnazjum nr 9 w Tychach)

C.J. Daugherty "Wybrani"

Jeżeli kiedykolwiek ktoś pomyślał, że ze zwykłego zakładu nic nigdy nie wyjdzie to może się lekko zdziwić, bo to właśnie dzięki temu C.J. Daugherty napisała "Wybranych"!

Allie to dziewczyna z dobrego domu, z idealną rodziną. Kiedy znika jej brat jej świat zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Allie staję się buntowniczką. Kiedy dziewczyna zostaje aresztowana po raz 3 rodzice wysyłają ją do szkoły, o której nigdy nie słyszała, a na ulicach się o niej rozmawia. Tą tajemniczą instytucją okazuję się być elitarna Akademia Cimmeria. Dziewczyna poznaje tam wiele osób, tylko czy którejś z nich będzie mogła zaufać jeżeli wszyscy tam kłamią?

"Wybrani" to jedna z moich ulubionych książek, a dzięki niej Pani C.J. Daugherty stała się moją ulubioną autorką! Powieść jest bardzo fajna i wciągająca. Jest jak czarna dziura-zaczniesz czytać tę książkę to już nie przestaniesz. Albo ją skończysz albo nie prześpisz nocy, bo będziesz o niej myśleć. Serdecznie polecam!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W lutym nagrody otrzymują:

frankie.zumen (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. M. Kopernika w Katowicach)

“Tomek na Czarnym Lądzie” - Alfred Szklarski

Gdy tylko przeczytałem pierwszą część historii o Tomku Wilmowskim po prostu nie mogłem doczekać się dalszej części przygód tego chłopca pełnego cnót. Szczęśliwym trafem, w mojej domowej biblioteczce, znalazłem starą, rozpadającą się książkę, której ząb czasu zadał poważne rany i za jej pomocą mój duch pomknął aż na Czarny Ląd.
Razem ze Smugą, bosmanem Nowickim, panem Wilmowskim, Tomkiem i tajemniczym Hunterem przemierzyłem dzikie i niebezpieczne tereny Afryki, aby pozyskać kolejne okazy zwierząt dla ogrodów zoologicznych. Nasza wyprawa obfitowała w przygody, naukę nowych rzeczy, trudne wybory moralne oraz w dyskomfort spowodowany palącym słońcem, a zakończyła się schwytaniem zwierzęcia, które nie istnieje, okapi we własnej osobie.
Powieści Alfreda Szklarskiego mają tę niezwykłą cechę, że uczą młode umysły geografii, botaniki, zoologi oraz etyki, nie nudnych zajęć w szkolnej ławie, ale podczas przygody! “Tomki” bawią i uczą, a więc polecam je każdemu.



Kobra (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Gliwicach)

"Droga do Zielonego Wzgórza" Budge Wilson
Każdy z nas zna Anię Shirley – rudowłosą dziewczynkę ze zwariowanymi pomysłami. Kultowa już seria Lucy M. Montgomery podbiła serca wielu czytelników. Jednak nie każdy wie co się działo z dziewczynką przed przyjazdem na Wyspę Księcia Edwarda...
Budge Wilson postanowiła opowiedzieć losy sieroty od samego początku. Po śmierci rodziców dziewczynka trafiała do wielu domów, lecz w żadnym nie znalazła bratniej duszy. Opowieść ta wzrusza już od pierwszych stron. Prowadzi czytelników przez historię pełną cierpienia oraz niesprawiedliwości, ale także radości i miłości.
Czytając serię Lucy M. Montgomery nauczyłam się podążać za marzeniami. Gdy zaś skończyłam lekturę "Drogi do Zielonego Wzgórza" zrozumiałam, że wiele razy życie nas powala i tylko od nas zależy czy się podniesiemy. Ważne jest, abyśmy nie stracili pogody ducha, a na końcu naszej podróży może nas spotkać wielkie szczęście. Ania, po długich poszukiwaniach, znalazła prawdziwy dom. A co znajdę ja?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W styczniu nagrody otrzymują:

Lamoleu (Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie)

John Green "Papierowe Miasta"
Ile jesteśmy w stanie zrobić dla miłości swojego życia?
Miłość swojego życia. Do przedwczoraj byłam pewna, iż jest to przekłamane uczucie. Ulotne. Jak Papierowe Miasta.
Quentin pokazał mi co to znaczy kochać. Można pokonać odległość jak papier. Zgnieść, zdeptać. Ale cóż byłoby to warte, gdyby nie to jedno uczucie? Margo to mój ideał osobowości i stylu życia.
Żyć chwilą, ale być świadomym konsekwencji. Spełniać marzenia. Kochać. Nienawidzić. Iść przed siebie.
A Q?
Był zwykłym ułożonym chłopakiem.
Po wzlotach są upadki.
Po upadkach są wzloty.


KROPKA (Gimnazjum nr 1 w Mikołowie)

Walter Moers - "Miasto Śniących Książek" - Bohater podróżuje z Twierdzy Smoków do Księgogrodu i wędruje po księgogrodzkich katakumbach.
To chyba najtrudniejsze zadanie w moim czytelniczym życiu – w tak krótkiej formie zrecenzować jednego z ciekawszych dzieł literatury, jakie czytałam. Autor dostarczył mi wszystkiego, czego można oczekiwać od książki, albowiem wzbudził we mnie wszelkie skrajne emocje. Walter Moers w swym dziele przenosi czytelnika do mistycznej Camonii, gdzie przewodnikiem staje się Hildegunst Rzeźbiarz Mitów – jaszczur ze smoczymi korzeniami. Jest on początkującym poetą, tak jak każdy mieszkaniec Twierdzy Smoków. Po śmierci swego ojca poetyckiego wybiera się w podróż do Miasta Śniących Książek – Księgogrodu, by spełnić jego ostatnią prośbę i odnaleźć zaginionego twórcę rękopisu, będącego, w oczach znawców tejże sztuki, arcydziełem piśmiennictwa. Zaciekawiony czytelnik znajdzie w Księgogrodzie książki gotowe otruć, zabić czy też odlecieć ze swoich regałów i przestraszyć niedoświadczonego przybysza. Smoczy przyjaciel zaprowadzi moli książkowych do ksiegogrodzkich katakumb. Jakie cuda odnajdzie pod powierzchnią tego tajemniczego miasta? Życzę wytrwałości czytelniczy przyjaciele i jak powiedział Hildegunst: „macham wam tym zdaniem na pożegnanie!”

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W grudniu nagrody otrzymują:

Książniczka (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach)

"Podróż" Ida Fink

Niedawno udałam się w "Podróż". Niesamowitą, pełną niebezpieczeństw i przygód, a jednocześnie poruszającą do głębi. Podróż, które odmieniła moje życie i spojrzenie na świat.
Czas spędzałam razem z dwiema siostrami, które były mi, już po kilku stronach książki, bardzo bliskie. Nie do końca znam ich imiona, ponieważ miały trzy różne, w zależności od potrzeby. Ja ze swoim się nie ujawniałam.
Spędziłam trzy miesiące w fabryce, ciężko pracując, i odnosząc rany nie tylko fizyczne. Później czekały mnie straszne i pełne lęku o własne życie, noce pod gołym niebem w lesie. Niespodziewanie, nagle znalazłam się na wsi i... doiłam krowy! Żadna z nas, nie umiała ciężko harować, a jednak przetrwałyśmy
Jednak w końcu skończyła się moja przygoda, moja podróż. Skończyła się wraz z końcem wojny.
„Podroż” Idy Fink przeżywałam, jakbym była wraz z głównymi bohaterkami. Na końcu, przytoczę zdanie, które mówi samo za siebie: „NIGDY WIĘCEJ WOJNY”.


Stanisława Pająk (Gimnazjum nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Sosnowcu)

"Autobiografia" Agatha Christie

Sto dwadzieścia sześć napisanych dzieł, dziesiątki kryminałów, mrocznych opowieści, pokrętnych zagadek, wszystko zwieńczone oparami trucizn i krwi. Nie mogłam uwierzyć, by jeden człowiek był w stanie napisać to wszystko, a jednak. Agatha Christie żyła naprawdę i pozwoliła nam siebie poznać, tworząc kolejne niesamowite dzieło - autobiografię, zupełnie inną od tych, które dotąd czytałam. To nie jest mieszanka suchych, ułożonych chronologicznie wydarzeń, ale opowieść pełna refleksji i ciepła. Gdyby każdy z nas potrafił dostrzec w swej codzienności tyle czaru i niezwykłości, świat utonąłby w morzu wspaniałych historii, niestety, nieliczni obdarzeni są ową umiejętnością, a wśród nich znajdywała się właśnie nasza Królowa Kryminałów. Potrafiła niezwykle celnie, a także żartobliwie przedstawić znany sobie świat, pełna była skromności, klasy i geniuszu! Czuję do niej naprawdę ogromny szacunek i cieszę się, że mogłam poznać ją, jeśli nie osobiście, to za pośrednictwem stron. "Autobiografia" Agathy Christie to istny majstersztyk!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W listopadzie nagrody otrzymują:

Eliza Solarz (Zespół szkół Plastycznych w Katowicach)

„Pachnidło” Partyk Suskind

„Pachnidło” Partyka Suskinda, czyli powieść która pachnie. Właśnie taką opinię podaje większość czytelników i trzeba przyznać, że jest wyjątkowo trafna. Książki zazwyczaj pobudzają naszą wyobraźnię poprzez obrazy, tutaj to jednak zapach gra główną rolę. Suskind odkrywa przed nami nieznany, magiczny świat milionów zapachów, z których istnienia nie zdawaliśmy sobie sprawy, a do tego przedstawia nam wspaniałą historię geniusza i mordercy. Stawia pytanie- czy geniusz nadal jest człowiekiem, czy bytem wyższym, który tylko czerpie ze zwykłych ludzi swoje inspiracje jak kleszcz wysysający z człowieka to co najlepsze? Takiego właśnie porównania używa autor opisując głównego bohatera- Jana Baptystę Grenouille’a. Nie dostrzega on ludzi jako indywidualnych stworzeń, jedynie zapachy, które pragnie ze sobą łączyć by powstał ten idealny. Przez całą lekturę obserwujemy jak początkowo szuka swojego przeznaczenia, a później dąży do osiągnięcia celu. Jednak co stanie się z geniuszem, który osiągnął już to czego pragnął? Co wydarzy się jeśli zabraknie mu celu?


ŻagwiK (Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Katowicach)

„Jeden dzień” David Nicholls

Jest to książka, którą nie pamiętam ile razy czytałam. Moją tradycją stało się, że 15 lipca siadam wygodnie i zaczynam ją po raz kolejny czytać.

Książka opowiada o życiu Dextera i Emmy z pespektywy dwudziestu lat. Każdy następny rozdział to 15 lipca kolejnego roku. Uważam, że historia w niej zawarta znakomicie opisuje ludzkie życie. W prawdziwym życiu nie ma czasu na „happy endy”, są tylko nieoczekiwane zwroty akcji niekoniecznie zwracającej się na naszą korzyść. W prawdziwym życiu musisz twardo stąpać po ziemi, by nie zostać z niej zdmuchniętym przy pierwszym lepszym podmuchu. Oczywiście zdarzają się wspaniałe chwile. Wtedy trzeba je brać za nogi, by wycisnąć z nich jak najwięcej, a nie użalać się nad sobą, choć nawet najlepsi mają chwilę załamki. Tego właśnie nauczyła mnie ta książka. Polecam ją każdemu niezależnie od wieku, płci ani sytuacji, w której się znajduje.

Ona na ciebie czeka.

6 komentarzy:

  1. Książka Małgorzaty Kalicińskiej pt. ,,Miłość nad rozlewiskiem " została wydana w 2008 roku. Jest to kontynuacja bestellerowej książki pt. ,, Domu nad rozlewiskiem ". Książka pokazująca, że życie nie zawsze jest takie jakie byśmy chcieli. Główni bohaterowie są przyjazne i podczas czytania łatwo mi było "wejść" w ich skórę. Historia opowiada o kobiecie, której życie odmieniło się w momencie gdy wprowadzili się do niej Paulina i Orest.
    Niespodziewane zwroty akcji i poruszające serce sceny nadają klimat powieści. Jest ona naprawdę godna polecenia dla osób lubiących książki obyczajowo-romantyczne.
    Rudamarta0

    OdpowiedzUsuń
  2. Prosimy o przeniesienie wpisu na Stronę główną, pod post "Hasło na listopad" opublikowane 3 listopada:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeczytałam książkę pod tytułem ”Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J. K. Rowling. Książka opowiada o losach zwykłego chłopca, który dowiaduje się, że jest synem czarodzieja. Urzekła mnie w tej historii jego postawa w stosunku do swojej przybranej rodziny. Pomimo wielu nieprzyjemności, których doznaje ze strony kuzyna Dudleya, chłopiec utrzymuje z nim pokojowe stosunki. Podoba mi się również jego wielka odwaga. Pozytywne wrażenia wywołuje także bohaterska postawa Rona i mądrość Hermiony. Z ciekawością czytałam wątki związane z postaciami takimi, jak: Albus Dumbledore, gajowy Hagrid i profesor McGonagal. W tej książce nie podobała mi się postawa Malfoya. Jego przesadna pewność siebie sprawiła, iż od początku wiedziałam, że nie jest to sympatyczna osoba. Ekranizacja także wywarła na mnie pozytywne wrażenie.W filmie wszystko było ukazane w sposób rzeczywisty, mimo fragmentów fantastycznych. Jednak w ekranizacji pominięto kilka wątków. Mimo tego bardzo lubię ten film i choć oglądałam go wiele razy, chętnie obejrzałabym jeszcze raz. //Wiki

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety, nie możemy zaliczyć tego wpisu - został zamieszczony już po opublikowaniu hasła na grudzień (czyli listopadowe hasło przestaje obowiązywać).

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to się stało, że tak cieniutka książeczka napisana przez doktora medycyny zyskała rozgłos na całym świecie i została wydana w wielomilionowym nakładzie? To proste, „Życie po życiu” Reymonda A. Moodiego jest niczym innym jak świadectwem ludzi, którzy byli „po tamtej stronie” tylko że jest to świadectwo niezwykłe. Wszystkich, którzy doświadczyli śmierci klinicznej łączy ze sobą jedno zeznanie – że istnieje życie po śmierci a życie to jest cudowne, niesamowite… Jak tu czytać i się nie wzruszać? Toć czytamy coś, co odpowiada na nasze najtrudniejsze pytania, rozwiewa nasze wątpliwości, wreszcie pozwala mieć nadzieję, że coś się kończy, ale też coś się zaczyna.
    „Życie po życiu” nie jest zwykłą, jednorazową poprawą humoru na długi jesienny wieczór. Jest to książka, która po przeczytaniu dosłownie pracuje w nas do końca życia, pozwala spojrzeć na świat inaczej. Każdy powinien sięgnąć po dzieło Moodiego ale niech będzie ostrożny - jest pewne że ta książka go odmieni.
    Surykatka

    OdpowiedzUsuń
  6. Prosimy o przeniesienie wpisu na Stronę główną, pod post "Hasło na grudzień" opublikowane 1 grudnia:)

    OdpowiedzUsuń