wtorek, 3 listopada 2015

Hasło na listopad

Przeczytaj książkę, która została zekranizowana.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Magicznie, romantycznie, fantastycznie!
Kryminalnie, sensacyjnie, przygodowo!
Historycznie, biograficznie!
Wybierajcie, wybierajcie!

Pamiętajcie, że możecie czytać nie tylko te książki, które polecamy! Ważne, aby były zekranizowane.

Zobacz więcej

537 komentarzy:

  1. ,,Bezpieczna Przystań" Nicholas Sparks

    Czytając ,,Bezpieczną Przystań” doznałem rozczarowania. Po tytule i tym co słyszałem o autorze, spodziewałem się ckliwej historyjki o zakochanych, kończącej się ślubem, mnóstwem dzieci i szczęściem. A dostawałem na przemian: słabo kręcące się na początku love story i mroczne przemyślenia psychopaty Kevina jak i historie z nim związane. Postać męża bijącego kobietę swojego życia, który uporczywie tkwił w tym, że robi to dla szczęścia swojej żony, nakręca cały przebieg wydarzeń. Dodaje powieści ogrom cierpienia i trzyma w napięciu każdy mięsień czytelnika. [...] W czasie kiedy Pan Tierney zapija się na śmierć, Erin jego żona zaczyna budować swoje życie na nowo.Tutaj po czasie dostajemy tego czego się spodziewaliśmy. Pięknie przedstawiona przygoda, która zamienia się w długotrwałe plany na przyszłość. Tutaj mamy świat idealny, gdzie ludzie się do siebie uśmiechają, chcą dla nas zrobić wszystko i wbrew pozorom nie jest im spieszno do łóżka. Te dwie różne historie mające wspólny mianownik czyta się cudownie i szybko. [...] W pewnym momencie dochodzi do połączenia tych opowiadań. Czytelnik wiedział, że do tego dojdzie, ale chciałby to odwlekać w nieskończoność. Kiedy jednak już się to stanie, odczuwa mały niesmak, ale z każdą kolejną stroną po tej fuzji, doznajemy jeszcze więcej emocji i dreszczy na skórze. [...] Autor porusza w swojej powieści także trudny temat śmierci i przemijania. Robi to mistrzowsko, osadzając w tej roli osobę odważną, stanowczą i w pełni świadomą. Umierający bohater wie, że jedyne co może po sobie zostawić to słowo. W dwóch listach pozostaje w świecie żywych na zawsze. Osoba, której już teoretycznie nie ma, porusza odbiorcę najbardziej i to ona jak się okazuje, kieruje całą przyszłością Alexa i Katie. [...] Książka nie znajduje się na samym szczycie, głównie za powtórzenia, powolną akcje części miłosnej i zakończenie, które mimo wszystko nie poruszyło moich kanalików łzowych. Mimo tego wszystkiego, jest to coś co warto przeczytać. Historia jest oczywiście fikcją literacką, ale niektóre jej elementy stanowią twardą rzeczywistość, która toczy się gdzieś za zamkniętymi drzwiami domu sąsiada…

    Bardzo się ucieszyłem tym hasłem tego miesiąca ponieważ pasuje do niego książka, która stanowiła obiekt recenzji mojego pierwszego wpisu na blogu. Tu zapraszam do całości tekstu: http://rmacha.pl/to-sparks-pisze-horrory/
    Obiecuję, że w tym miesiącu przeczytam coś jeszcze :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Paweł Bagiński3 listopada 2015 21:18

    "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy:Złodziej Pioruna" Rick Riordan

    Słysząc o tej książce spodziewałem się wspaniałej przygody z mitologią grecką, niewiele się pomyliłem książka była lepsza niż zakładałem. Autora książki wcześniej nie znałem więc zafascynowałem się, że "poznam" kogoś nowego, ale nie spodziewałem się tak wspaniałego początku znajomości. Książka opowiada o dwunastoletnim chłopcu o imieniu Percy (skrót od: Perseusz), a jego nazwisko brzmi Jackson, który przez 6 lat był w sześciu różnych szkołach, przez swoje ADHD i ... nieśmiertelne potwory, które chciały go zabić choć o nich nie wiedział. Akcja robi się ciekawsza kiedy nauczycielka matematyki zmienia się w Erynię i chce zabić Percy`ego. W tym momencie książka dosłownie się wbiła mnie w fotel z uczuciem szalejącej ciekawości chcącej poznać ten świat ze wszystkimi szczegółami. Po tym ataku inne potwory także zaczęły polować na bohatera, ale nie będę streszczać książki tylko przejdę do moich odczuć. Książka nadaje się dla każdego ale moim zdaniem głównie jest skierowana do młodzieży ponieważ jest ciekawa, wciągająca, ukazuje rozterki miłosne gł.bohatera, można dowiedzieć się trochę o mitologii greckiej co może się przydać w szkole, autor ukazuje problem wyboru np.między śmiercią jednostki (Bianca Di Angelo) a śmiercią wielu przyjaciół. Chciałbym, by każdy zapoznał się z tą książka a najlepiej całą serię, gdyż powinno się znać książki tego autora, powinny być lekturami szkolnymi. Mam nadzieje, że zachęciłem kogoś do przeczytania.
    Miłego czytania książki "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy:Złodziej Pioruna" autorstwa Ricka Riordana życzy Paweł Bagiński

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paweł Bagiński15 listopada 2015 21:57

      Poprawiona i skrócona wersja:
      "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy:Złodziej Pioruna" Rick Riordan

      Słysząc o tej książce spodziewałem się zwykłej przygody, pomyliłem się była to wspaniała historia. Autora książki wcześniej nie znałem więc ucieszyłem się, że "poznam" kogoś nowego, ale nie spodziewałem się tak wspaniałego początku znajomości. Powieść opowiada o dwunastoletnim chłopcu - Percy`m, którego imię pochodzi od mitologicznego Perseusza. Percy w ciągu sześciu lat uczył się w sześciu różnych szkołach, a to z powodu swojego ADHD i ... nieśmiertelnych potworów czyhających na jego życie. Akcja utworu staje się ciekawsza, kiedy nauczycielka matematyki zmienia się w Erynię i chce zabić Percy`ego. Po tym ataku następne potwory zaczynają polować na bohatera.Moim zdaniem książka jest ciekawa i wciągająca. Dzięki niej można dowiedzieć się więcej o mitologii greckiej, co może się przydać w szkole. Powieść ukazuje fascynujący świat walk mitologicznych herosów - sojuszników bogów z Tytanami, a także problem wyboru między poświęceniu jednostki a śmiercią wielu przyjaciół. Uważam, że powinna być ona, jak i cała seria Riordana, lekturą szkolną. ~150 słów

      Usuń
  3. Dziękujemy za pierwsze wpisy! Bardzo się cieszymy, że chce się Wam nie tylko czytać, ale i pisać o książkach.
    Przypominamy jednak, że wpis ma zawierać minimum 70 a maksymalnie 150 wyrazów.
    Czekamy na skrócone wersje!

    OdpowiedzUsuń
  4. "Intruz" Stephenie Meyer

    Jak wiemy cykl autorstwa Stephenie Meyer opowiadający o miłości człowieka do wampira nie cieszy się uznaniem wśród nastoletnich chłopców oraz rzuca cień sceptycyzmu na pozostałą twórczość autorki. Do momentu przeczytania “Intruza”, wierzyłem w zasadności tego cienia, jednak książka ta rozproszyła mrok w moich oczach. Trafiła ona do mnie z pudła z etykietką “tania”, skąd wziąłem ją nie znając imienia autora i dałem jej się porwać.
    “Intruz” pokazuje idealną wersję Ziemi, bez głodu, przemocy i chorób. Świat ten ma tylko jedną wadę: nie jest już nasz. Istoty nazywające siebie “Duszami” zamieszkały w naszych ciałach i przejęły kontrole. Nikt nie ma nadziei, do czasu wprowadzenia Wagabundy, zwykłej duszy, do ciała Melanie, zwykłej dziewczyny. Tak rozpoczyna się wspaniała historia opowiadająca o przyjaźni, słusznych wyborach oraz znaczeniu bycia człowiekiem. Czytałem ją z zapartym tchem, płakałem i śmiałem się z bohaterami, na koniec nie chciałem ich zostawiać, a teraz pragnę ją polecić.

    OdpowiedzUsuń
  5. „Wywiad z wampirem” to pierwszy tom "Kronik Wampirów". Początkowo mnie odpychał przez przeświadczenie, że jest to klasyk literatury wampirycznej. Sądziłam, że zapewne nie jest tak ciekawy, jak niektóre znane mi powieści. Teraz mam nauczkę, że tak nie jest. Anne Rice, autorka "Wywiadu...", umie wprowadzić w niezwykły klimat świata nieumarłych, jednocześnie nie odchodząc od współczesności. W jaki sposób? Nie pisząc po prostu historii z XVII wieku, a przeplatając ją z pytaniami dziennikarza.
    Przez pierwsze kilkadziesiąt stron czytałam opornie- ale gdy w końcu przekonałam się do Lestata, wampira sławnego wśród fanów wampirów, i go pokochałam, nie mogłam przestać czytać.
    Jeśli chodzi o ekranizację, jest to jedna z tych nielicznych, która nie zawiodła mnie jako przedstawienie powieści. W „Wywiadzie…” załamały mnie jedynie dwie rzeczy- Antonio Banderas grający postać, która w powieści miała 18 lat, oraz pominięty wątek- o którym nie mogę wam opowiedzieć.
    Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników i organizatorów konkursu : )
    ~149 słów

    Alicja Winnicka

    OdpowiedzUsuń
  6. Sandra Kołodziejska4 listopada 2015 18:08

    "Dawca" Loisa Lowry to książka opowiadająca o chłopcu, imieniem Jonasz, żyjącym w świecie, w którym wszystko jest idealnie dopracowane, lecz nie ma kolorów. Każdy ma specjalnie dobraną pracę, partnera i dwójkę dzieci. Podczas ceremonii dwunastolatków dzieci dumnie przyjmują powierzone im zawody, lecz bohatera spotyka coś nieprawdopodobnego. Ma on rozpocząć szkolenie u starszego mężczyzny, zwanego Dawcą Pamięci. Jonasz poznaje ból, miłość, i wszystkie możliwe uczucia. Jeździ na sankach po zimnym śniegu, widzi wojnę. Chłopiec dochodzi do porozumienia wraz ze swoim nowym przyjacielem, że ludzie muszą wreszcie przejżeć na oczy. Zobaczyć kolory. Podczas przygotowań okazuje się, że musi jednak wyruszyć, zanim zbierze wszystko, czego potrzeba. postanawia bowiem uratować kogoś, kogo naprawdę kocha i na kim mu zależy. Książka jest bardzo dobrze napisana, a przeżycia, którymi dzieli się z nami bohater łapią za serce.

    OdpowiedzUsuń
  7. ,,Hobbit" to bardzo ciekawa książka autorstwa J.R.R Tolkiena twórcę znanej wszystkim trylogii książek ,,Władca Pierścieni". ,,Hobbita” poleciła mi mama ,kiedy leżałam chora w łóżku i niemiałam co czytać. Książka ta opowiada o przygodach pewnego Hobbita - Bilba Bagginsa uwielbiającego spokój i ład ,który czując w sobie tajoną chęć podróży(rozbudzoną przy pomocy niejakiego Gandalfa) wyruszył na spotkanie przygody razem z kompanią trzynastu trochę gapowatych krasnoludów wraz z Thorinem dębową tarczą oraz czarodziejem Gandalfem na czele. Celem ich wyprawy jest odbicie Samotnej Góry - dawnego królestwa krasnoludów z łap okropnego smoka Smauga. Podczas tej podróży napotykają na swojej drodze różne niespodziewane przygody(niekoniecznie przyjemne) podczas których Bilbo uświadamia sobie ,że wygodne łóżko i dwa obiady nie są w życiu najważniejsze. Książka jest napisana z niezwykłym humorem i zawiera mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Moim zdaniem książka jest świetna i sama przeczytałam ją trzy razy.

    OdpowiedzUsuń
  8. ,,Mały Książe” to dosyć smutna i nakłaniająca książka napisana przez Antoniego de Seint Exuperego. Jest świetna na krótki jesienny, deszczowy wieczór. Opowiada ona o przeżyciach autora książki gdy jego samolot rozbił się na Saharze. Gdy pilot próbował naprawić samolot, obok niego zjawił się mały chłopak prosząc go usilnie ,,narysuj mi baranka”. Od tego rozpoczyna się przyjaźń Małego Księcia (tak go nazwał autor) z pilotem rozbitym na pustyni. Mały Książę opowiada autorowi książki o innych planetach i swoich emocjach związanych z odwiedzeniem ich w poszukiwaniu przyjaciela. Poznacie lisa który chcę być oswojony, różę która po czasie zorientowała się w swoich uczuciach oraz wielu innych bohaterów (nie zawsze pozytywnych). Podczas tych kilku dni na pustyni pilot poznaje istotę przyjaźni, cierpienia oraz miłości. Autor przekonuje się również ,że ,, decyzja oswojenia niesie ze sobą ryzyko łez ‘’. Moim zdaniem jest trochę smutna, lecz za każdym razem zauważa się więcej szczegółów. Serdecznie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Maria Jastrzębska4 listopada 2015 20:32

    "Zmierzch" Stephenie Meyer to pierwsza część sagi o miłości nastoletniej dziewczyny do wampira i on ją też.Była to moja pierwsza książka o tych stworzeniach-polecona przez moją koleżankę.Od pierwszego razu bardzo mi się spodobała i czytam ją już po raz któryś.Książka łączy różne rodzaje książek( miłość,przygodę i fantastykę).Sama opowieść bardzo mnie zaciekawiła i zaintrygowała wieloma zwrotami akcji i świetnymi,śmiesznymi dialogami.Historia jest dobrze napisana.Ekranizacja książki bardzo mnie zaskoczyła,bo jest dość podobna do książki,czego się nie spodziewałam.Może ją czytać każdy,ale raczej zaciekawi nastolatki i kobiety.Polecam ją wszystkim,którzy lubią czytać książki fantastyczne.Przez wiele momentów książki na przemian płakałam i śmiałam się.Polecam ją wszystkim,którzy lubią czytać książki fantastyczne.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie miałam zamiaru jej czytać, bo nie przepadam za przewidywalnymi romansidłami dla młodzieży, jednakże przypadkiem znalazła się na mojej półce, a konkurs ten jest idealną okazją do zmazania jej z „listy do…”.
    Cóż, „Gwiazd Naszych Wina” jest…słabe. Przyzwyczaiłam się już do schematu w powieściach Greena - historia grupy przyjaciół, którzy mają dość specyficzne zainteresowania i cechy, lecz w tej książce zostało to doprowadzone do granicy. Przez cały czas miałam wrażenie, że autor usiłuje uczynić wszystko dziwniejszym na siłę, co doprowadzało mnie do szału. Dodatkowo irytowała mnie przewidywalność zachowań głównych bohaterów oraz słabe dialogi. Nie rozumiem fenomenu tej książki, może jestem bezuczuciowym potworem, którego nie wzrusza historia pięknego romansu dwójki chorych nastolatków, albo przeczytałam ją za późno? Na chwilę obecną opisałabym ją dwoma słowami – rozdmuchany banał.

    OdpowiedzUsuń
  11. Magiczne Drzewo – Czerwone Krzesło’’ to pierwsza z cyklu książek napisanych przez Andrzeja Maleszkę. Opowiada ona o historii małego chłopca – Kukiego ,który przez przypadek odnalazł magiczny przedmiot spełniający życzenia – czerwone krzesło. Niestety, krzesło spełnia wszystkie wypowiedziane rozkazy tego, kto na nim siedzi (niekoniecznie dobre) ,przez co Kuki wraz z rodzeństwem wpadają w wielkie tarapaty. Muszą razem wyruszyć w długą i niebezpieczną podróż, aby odzyskać swoich rodziców. Czy im się uda? Nie mogę wam tego zdradzić. Za to bardzo polecam. Książka jest ciekawa i wartościowa, nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży oraz dorosłych. Poleciłam ją moim koleżankom . Niestety, poziom książki spada z każdym tomem i nie wiem czy będę czytać kolejne tomy. Za to pierwsza jest świetna!

    OdpowiedzUsuń
  12. ,,Gwiazd Naszych Wina” John Green

    Książka, która jest dla mnie numerem jeden wśród bestsellerów,wywołuje niesamowite emocje i bardzo szybko się ją czyta.
    W książce opisana jest znajomość młodych osób,którzy poznają się na grupie wsparcia dla osób chorych. Hazel to szesnastoletnia dziewczyna chora na raka tarczycy z problemami z oddychaniem i Augustus, który był chory na raka tkanki kostnej i przeszedł amputację nogi. Chłopak wykorzystuje swoje marzenie, by zabrać Hazel do Amsterdamu, gdzie mogłaby spotkać się z autorem jej ulubionej książki pt.,, Cios udręki '' Peterem van Houtenem. W pięknej stolicy Holandii nastolatkowie zbliżają się do siebie.
    Green przedstawił piękną historię młodych ludzi, który połączyła choroba, a rozdzieliła śmierć.

    OdpowiedzUsuń
  13. Stephen King ,, Łowca Snów ''

    Kolejna udana książka mistrza horrorów. opowiada o tym , że czyny które zrobimy w przeszłości mogą wpłynąć na nasze przyszłe życie. Kilkunastoletni chłopcy Beaver , Pete , Henry i Jonesy ratują z opałów Dudditsa. Od tamtej chwili zostają połączeni niewidzialna telepatyczną nicią i każdy otrzymuje odmienne zdolności które przydadzą im się w przyszłości. Po kilkunastu latach wybierają się jak co roku na polowanie. Podczas polowanie następuje inwazja obcych. Jeden z nich przejmuje ciało Jonesa. Henry i Pete jada do Dudditsa , aby pomógł im pokona obcego. Beaver trafia do obozu gdzie poznaje żołnierza i z jego pomocą jedzie ocalić przyjaciel. Ponad 600 stron ekscytującej powieści . Serdecznie polecam

    OdpowiedzUsuń
  14. amebowa czarownica5 listopada 2015 16:36

    "Soul Eater" Atsushi Ohkubo

    Tytuł może zniechęcić wrażliwe, lubiące romantyczne powieści duszyczki.
    Na pierwszy rzut oka, komiks wydaje się być prymitywny i głupi. Tu się okropnie mylicie.

    Fabuła jest prosta: dzieciaczki chodzą do specjalnej szkoły, część z nich potrafi zamienić się w
    broń (!), reszta uczy się, jak taką walczyć. Zbierają oni dusze złych ludzi oraz wiedźm. Wszystko by zamienić
    swoją broń w Kosę Śmierci oraz walczyć u boku samego Ponurego Żniwiarza. Ponurości co prawda w nim tyle, ile w całej serii wątków romantycznych (aż jeden).
    Seria trzyma wysoki poziom. Postacie są świetnie wykreowane, historia i zakończenie, w przeciwieństwie do serialu są dopięte na ostatni guzik. I ten, jest komediowo też.
    Jedyne co mnie denerwowało, to sceny z "gołymi babkami" (zwłaszcza w pierwszym i ostatnim tomie). To irytuje w sytuacji typu: "Hej, co tam czytasz?", pokazuję, a tam...no.
    Ale warto przeczytać. Choćby dla uroczej Crony. Powiedzmy uroczej.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jarosław Sokół ,,Czas honoru’’

    ,,Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.''
    -Józef Beck


    Trylogia ,,Czas honoru’’ opowiada o czwórce młodych ludzi, których połączyła wojna. Arystokrata Wojciech, rzemieślnik Janek i synowie przedwojennego oficera Władek i Michał, mieli marzenia i plany na przyszłość. Najważniejsza dla nich była rodzina, zdobycie wykształcenia i miłość. Ich największymi problemami był niedostatek pieniędzy lub inny mężczyzna ubiegający się o względy wybranki. Myśleli, że będą wieść nudne lecz spokojne życie. Mylili się.
    Los przygotował dla nich zgoła coś innego. Czwórka bohaterów bez ostrzeżenia zostaje rzucona w świat wojny. Są zdani tyko na siebie. Bronek, Janek, Władek i Michał muszą przystosować się do życia w brutalnym świecie pełnym śmierci, strachu i niesprawiedliwości. Teraz muszą walczyć o każdy kolejny dzień, o każdy oddech.
    Przyjaciele pragną przyłączyć się do walki, zostać bohaterami. Gdy po wielu trudach zostają wyszkoleni na cichociemnych i mogą w końcu wziąć czynny udział w walce o wolność, rzeczywistość okazuje się inna niż myśleli.
    Ciągłe ukrywanie się, ucieczka, brak broni i jedzenia, mocno dają się im we znaki. Jednak nie poddają się.
    W powieści ,,Czas honoru'' ukazana jest prawdziwa miłość i poświęcenie. Dowiadujemy się, jak ważna jest nadzieja. Gdy czytałam tę książkę, na początku towarzyszył mi śmiech, który z dalszym czytaniem zamierał, ustępując miejscu łzom.
    Powieść Jarosława Sokoła to poruszająca historia ukazująca realia życia podczas drugiej wojny światowej.

    OdpowiedzUsuń
  16. Cecelia Ahern "P.S. Kocham Cię"
    Książka opowiada o Holly, która wciąż nie umie się pogodzić z przedwczesną śmiercią swojego ukochanego męża Gerryego. Pewnego dnia podczas rozmowy z mamą dziewczyna dowiaduję się, że w rodzinnymi domu czeka na nią list zatytułowany "Lista". Jak się potem okazuje Gerry po prostu spełnił swoją obietnice i napisał Holly listę rzeczy, które mają pomóc jej zacząć normalnie żyć. Instrukcje w zawarte w liścikach zmuszają główną bohaterkę do przeżywania przygód, robienia rzeczy, na które wcześniej nie miała ochoty a co najważniejsze pokazują jej jak ma dalej żyć.
    "P.S. Kocham Cię" to świetnie napisany debiut, książka jest relaksująca,wzruszająca i również zabawna. Historia Holly jest napisana bardzo ciekawie i realistycznie.Z czystym sercem mogę polecić tą książkę. można z nią spędzić kilka miłych wieczorów. Warto po nią sięgnąć!

    OdpowiedzUsuń
  17. Przyznaję, że „Dziady cz. III” przeczytałam tylko dlatego, że jest lekturą szkolną. Dopiero w połowie stwierdziłam, że nie jest takie złe, i to głównie ze względu na podteksty zawarte w widzeniu ks. Piotra i Wielkiej Improwizacji. Na przykład sławne „czterdzieści i cztery”, które błyskawicznie skojarzyłam z powstaniem warszawskim. Chwilę później skarciłam się, bo moja myśl znaczyła tyle co to, że Mickiewicz był jasnowidzem… ale zainteresowanie zostało i dokończyłam Dziady, wyszukując coraz to nowszych ukrytych znaczeń, szczególnie w Ustępie…
    Natomiast film „Lawa. Opowieść o "Dziadach Adama Mickiewicza” z roku 1989 poznałam dzięki mojej pani z języka polskiego, która znalazła metodę na przyswojenie nam „Dziadów” i puszczała nam wybrane sceny. Szczególnie utkwiła mi w głowie „Pieśń Zemsty” Konrada, głównego bohatera…
    ~118 słów
    Pozdrawiam,
    Alicja Winnicka :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Nicholas Sparks "Najdłuższa podróż"

    Sophia studiuje na Wake Forest, pewnego wieczoru razem z koleżankami z bractwa wybiera się obejrzeć zawody w ujeżdżaniu byków, na imprezie po zawodach poznaje przystojnego Luka, który ratuje ją przed nachalnym były facetem. Chłopak pochodzi z zupełnie innego świata, mieszka na ranczu, jest jednym z lepszych ujeżdżaczy i nigdy nie studiował. Mimo wielu różnic postanawiają oni dać sobie szanse i spróbować połączyć swoje dwa światy w jeden, wspólny.

    Książka jest napisana lekko, czyta się ją szybko i bardzo przyjemnie. Fabuła jest bardzo ciekawa oraz wciągająca. Powieść warto przeczytać, nie jest ona tanim romansidłem, ale ma przekaz. Ja spędziłam z tą książka kilka bardzo udanych wieczorów, polecam!

    OdpowiedzUsuń
  19. Weronika Bogdał6 listopada 2015 16:39

    „Igrzyska śmierci” pióra Suzanne Collins to książka, do której powracam co roku, przed premierą kolejnej części ekranizacji trylogii, więc i teraz nie mogłam porzucić mojej małej tradycji. Autorka stworzyła wizję przyszłości, w której od przeszło siedemdziesięciu lat, w Panem odbywają się dożynki wyłaniające dwudziestu czterech trybutów, później zmuszonych do walki na śmierć i życie w Głodowych Igrzyskach.
    Nieważne który raz je czytam, niezmiennie towarzyszy mi strach o Katniss. Wartka akcja spędza mi sen z powiek i za każdym razem, dosłownie nie mogę się od książki oderwać! Należę do osób, którym przeszkadzają schematyczne wątki miłosne, w których pojawia się „miłość od pierwszego wejrzenia”. Tutaj również takowy się pojawia, jednak zapewniam, że jest to niejako dopełnienie historii i nie jest nadrzędnym elementem. Przynajmniej nie dla głównej bohaterki. „Igrzyska śmierci” znajdziemy na półce z książkami przeznaczonymi dla młodzieży, jednakże uważam, że z pewnością znajdą one drogę do serc ludzi bardziej dojrzałych. Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń
  20. RECENZJA KSIĄŻKI “ERAGON”
    Zaczęłam czytać książkę Eragon, bo szukałam dobrej książki fantasy i nie zawiodłam się. Opowiada ona o Eragonie, chłopcu, który traci wszystko, by stać się Smoczym Jeźdźcem - nadzieją całego imperium. Jest młody i nieopierzony - nie takiego ratunku spodziewali się zbuntowani mieszkańcy Alagaësii,. Jednak zachowanie bohatera diametralnie zmienia się na przestrzeni całej opowieść - która jest przecież dopiero pierwszą częścią sagi “Dziedzictwo”. Moją uwagę najbardziej przykuły ciekawe charaktery bohaterów, które autor Christopher Paolini szczegółowo dopracował. Myślę, że każdy może się z którymś utożsamić. Opisy przeżyć i uczuć Eragona można poznać przez dość niespotykany sposób – Eragon prowadzi telepatyczną rozmowę z niezwykłą smoczycą Saphirą, która okrasza je zabawnymi docinkami i ubarwia tym książkę.
    Książkę czyta się łatwo i uważam, że nadaje się zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych osób pragnących zapomnieć o codziennych problemach i razem z Eragona odlecieć w przestworza na skrzydłach niebieskiego smoka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wśród osób zgłoszonych do konkursu nie mamy Julii KAIM. Prosimy o kontakt: opracowanie@pbw.katowice.pl

      Usuń
  21. "Mały Książę" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości i tym, co w życiu ważne. Dla dzieci czytanie o barwnych przygodach Małego Księcia to świetna zabawa, a dorosłych książka powinna skłonić do refleksji nad swoim życiem. Mówi o tym, że ważne są nie tylko liczby. Sam Mały Książę wzbudza sympatię swym szczerym, radosnym podejściem do życia.
    Wszyscy bohaterowie coś symbolizują: jedni dobro, jak na przykład Lis-przyjaźń, czy Róża-miłość, zaś inni wady. Książka, choć z początku wydawała się kolejną nudną lekturą, zrobiła na mnie ogromne wrażenie...

    OdpowiedzUsuń
  22. "Eragon" Christophera Paoliniego to tytuł jednej z najlepszych powieści fantasy przeczytanej przeze mnie w tym roku.
    Smoki, magia, potwory i przygoda - to znana od dawna recepta na sukces. A jeśli do tego dodamy ciekawe postaci i dowcipne dialogi mamy bestseller. Jednak popularność "Eragona" może tłumaczyć fakt, że w przeciwieństwie do ciężkostrawnych powieści poważnych pisarzy czuć tu młodego ducha piętnastolatka. Wciągająca, wielowątkowa fabuła sprawia, że czasem dopiero głośne szczekanie psa informuje nas o konieczności wyprowadzenia ukochanego zwierzaka na spacer. Prosty język skłania do czytania nawet najbardziej opornych...

    OdpowiedzUsuń
  23. "Bractwo Pierścieni" J. R. R. Tolkiena to klasyka, według której często są oceniane powieści fantasy.
    Niestety, mnogość wątków oraz skomplikowane języki utrudniły mi czytanie, ale mimo to książka wzbudziła mój podziw. Wędrówka Opiekuna Pierścienia przez obce krainy da czytelnikowi wiele okazji do wzruszenia i zaniepokojenia. Książka ma nie tylko zabawiać ludzi. Jej znaczenie jest głębsze: chciwość zwykle prowadzi do nieszczęścia. Geniusz Tolkiena objawia się w kwiecistych dialogach i barwnych postaciach. Uważam, iż ta pozycja gorzej przemawia do młodzieży niż jej poprzedniczka - "Hobbit".

    OdpowiedzUsuń
  24. Opinia już jest na moim blogu: http://zanimdorosne.blogspot.com/2015/11/zabije-minotaura-i-ocale-swiat-oboz.html
    Proszę o branie pod uwagę tylko opinii, a nie całego postu, bo cały ma na pewno więcej niż sto pięćdziesiąt słów

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To chyba działa w ten sposób, że jak masz własnego bloga, to pod komentarzami (tutaj) jest "Utwórz link do tego posta". Sądzę, że trzeba skorzystać z tego, zamiast zwykłego komentarza.
      Pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
    2. To tak nie działa :/

      Usuń
    3. W takim razie przepraszam za wtrącenie ;)

      Usuń
    4. Sposób Alexis Moore jest dobry. Prosimy o zamieszczanie linków w komentarzu:)

      Usuń
  25. "Biały Kieł" Jack'a Londona to świetna powieść przygodowa zekranizowana w 1991 roku.
    Autor zachwyca znajomością świata zwierząt i Natury - dzikiej, surowej i nieprzejednanej. Książka opowiada o życiu Białego Kła - w trzech czwartych wilka i w jednej czwartej psa. Pokazuje zasady i realia życia w puszczy widziane przez jej pierwotnych mieszkańców - zwierzęta. London wspaniale opisuje urokliwe krajobrazy. Z tego i innych dzieł można wywnioskować, że znajomość psychiki psów nie jest mu obca: mowa ciała, charakter i zachowania jego bohaterów są idealnym odwzorowaniem tego samego w prawdziwym świecie. Książka opowiada o miłości często okupionej cierpieniem...

    OdpowiedzUsuń
  26. "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins to wizja brutalnej i przepełnionej strachem przyszłości.
    Akcja rozgrywa się w państwie Panem powstałym na zgliszczach Ameryki Północnej, podzielonym na dwanaście dystryktów. Co roku władze Panemu organizują tytułowe igrzyska śmierci. Główna bohaterka nazywa się Katniss Everdeen. Jest ona symbolem buntu: nie zgadza się z Kapitolem, stolicą Panem. Uważa, że zabijanie się dla przyjemności jest głupie i bezsensowne, ale postanawia wygrać igrzyska ze względu na swą młodszą siostrę Prim. Gdy zostaje ona wybrana, Katniss zastępuje ją na arenie, by stoczyć śmiertelny bój z innymi młodymi ludźmi z całego Panem. Autorka pokazuje, że jeśli ludzie będą nadal tak okrutni, sami doprowadzą do stworzenia świata podobnego do Panem...

    OdpowiedzUsuń
  27. "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza to polska powieść przygodowa.
    Czternastoletni Stanisław Tarkowski, syn polskiego inżyniera, oraz ośmioletnia Nel Rawlison, córka angielskiego dyrektora zostają porwani przez beduinów dla okupu. Dzieciom udaje się uciec, i przemierzają Afrykę, by odnaleźć ojców.
    Staś jest symbolem dojrzałości i jakby starszym bratem dla Nel. Jest pomysłowy, ale nieco sztywny: odpowiedzialność go przytłacza. Nel zaś jest wiecznie radosna i z głową w chmurach. Towarzyszy im ogromny mastiff Saba, słoń King, Murzyni Kali i Mea. Cała opowieść dobrze się kończy: dzieci odnajdują swoich ojców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. grrry. i co? jestem szybka jak błyskawica

      Usuń
  28. ,Dywizjon 303” to wzruszająca książka napisana przez Arkadiego Fiedlera. Opowiada ona o polskim dywizjonie toczącym bitwy podczas drugiej wojny światowej w obronie Anglii. Jest to mało znana historia bitew toczonych w powietrzu przez doskonałych polskich pilotów myśliwców. Zawiera dużo nieznanych ciekawostek takich jak na przykład ile wrogich samolotów zestrzelił dany pilot oraz historie poszczególnych ataków. Moim zdaniem książka jest świetna, nie tylko dla wielbicieli literatury wojennej ale również dla innych czytelników. Bardzo podoba mi się ta książka i pewnie nie raz do niej wrócę.

    OdpowiedzUsuń
  29. ,,Pinokio” to znana wszystkim lektura napisana przez Carla Collodiego. Książka opowiada o małym drewnianym pajacyku, który ożył i marzył o przemianie w zwykłego chłopca. Niestety, Pinokio (bo tak miał na imię pajacyk) nieraz zbacza z dobrej drogi wyznaczonej przez wróżkę do spełnienia swojego marzenia. Ucieka z domu, wpada w różne tarapaty, nawet zamienił się w osła ,lecz czy po tym wszystkim uda mu się spełnić swoje marzenie? Tego nie mogę zdradzić. Powiem szczerze, że ten kto nie czytał ,,Pinokia’’ w dzieciństwie niech go nie czyta. Jest to książka okropna, pełna brutalności i nieszczęść i kompletnie nie rozumiem ja można dać coś takiego do czytania dzieciom?! Ja po tej książce miałam wielką traumę. Stanowczo odradzam.

    OdpowiedzUsuń
  30. ,,Niezgodna” to pierwsza część trylogii napisanej przez Veronice Roth. Akcja książki dzieje się w świecie podzielonym na poszczególne frakcje: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Każdy szesnastolatek musi przejść test predyspozycji i podczas ceremonii musi wybrać frakcję do której chce należeć. Ten kto łączy charakter kilku frakcji jest Niezgodnym i musi zostać wyeliminowany. Belatrice ( główna bohaterka) jest niezgodną i musi chronić swój sekret przed światem. Przenosi się ze swojej rodzinnej frakcji – Altruizmu do Nieustraszoności i staje się niepokonaną Tris. A tymczasem wybucha krwawa wojna między frakcjami. Wszystko waży się na ostrzu noża. Co dalej się dzieje musicie sami przeczytać. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i wciągająca chociaż zawiera trochę wątków miłosnych. Warto ją przeczytać szczególnie jak się jest fanem ,,Igrzysk Śmierci”. Zachęcam do przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  31. "Kamienie na szaniec" to książka którą wiele osób przekreśla ponieważ to lektura, a to duży błąd gdyż to cudowna książka. Opowiada o czasach II Wojny Światowej i o pokoleniu Kolumbów, którzy musieli zamienić codzienne życie na walkę o niepodległość.
    To książka która wzruszyła mnie do łez. Często zastanawiałam się dlaczego? jak to się stało? I nie umiałam znaleźć odpowiedzi. Czułam się skołowana i przygnębiona. Nadal nie umiem się pogodzić z treścią tej książki, która zmusiła mnie do zastanawiania się czy ich ofiary były potrzebne? Czy to musiało się tak potoczyć? I co najważniejsze czy my zareagowalibyśmy tak samo? Czy mylibyśmy gotowi by tyle stracić na rzecz naszej ojczyzny?
    To książka, która szokuje zwłaszcza dlatego, że to prawda a nie fikcja literacka.
    Niech nikogo nie odstrasza że to lektura to książka którą trzeba przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  32. ,,Igrzyska śmierci” to napisana przez Suzanne Collins książka opowiadająca o losach dziewczyny – Katnis Everdeen która żyje w świecie który jest podzielony na 12 dystrktów. Nad wszystkimi dystryktami panuje Kapilol. Po powstaniu dystryktów Kapitol co roku żąda ofiary w postaci jednego chłopca i jednej dziewczynki w wieku od 12 do 18 których wysyła na tak zwane ,,Głodowe Igrzyska”. Przygoda Katnis zaczyna się, kiedy zgłasza się na ochotnika do Igrzysk by uratować swoją siostrę. Od tej pory zostaje trybutem i jest przygotowywana do walki. Gdy wyjdzie na arenę nic nie będzie takie samo. Do tego dochodzi jeszcze wątek miłości gdy chłopak z dystryktu Katnis który również jest trybutem, wyznaje swą miłość do niej. Moim zdaniem książke warto przeczytać ze względu na wartości takie jak miłość i poświęcenie. Akcja toczy się szybko i zwięźle lecz jest dosyć krwawa. Pierwsza część jest najlepsza ,bo potem te dalsze to są bardziej psychologiczne.

    OdpowiedzUsuń
  33. „GWIAZD NASZYCH WINA”- JOHN GREEN

    Książka opowiada o niebanalnej miłości chorych nastolatków.
    Hazel oraz Augustus- główni bohaterowie, cierpią na nieuleczalną chorobę. Opowieść ukazuje losy miłości toczącej się w trudnych warunkach, iż bohaterowie są chorzy nie umyka z nich płomyk nadziei, a co najważniejsze nadal marzą i chcą spełniać swoje marzenia. Green ukazuje nam kruchość ludzkiego życia oraz potęgę miłości. Powieść jest pozytywnym przekazem dla młodzieży, ponieważ potrafi przekazać, że codzienne problemy jak zła ocena czy dylemat nad ubiorem są niczym w porównaniu do tak ciężkiej choroby jak rak.
    Autor trafił w sedno, pisząc o tak poważnej sprawie, iż większość ludzi po przeczytaniu historii bohaterów będzie potrafiła otworzyć serca na wartościowych ludzi, którzy zmagają się z chorobami, potrzebującymi naszego wsparcia. Historia opowiada również o miłości, podtrzymującej na duchu obie strony. Para chce przeżyć ze sobą jak najwięcej pięknych chwil i nie marnuje czasu na użalanie się nad sobą. Książka jest pozytywnym aspektem światowej literatury, pouczająca czytających.

    OdpowiedzUsuń
  34. “Harry Potter i Insygnia Śmierci” - J.K. Rowling

    Każda podróż kiedyś się kończy, a więc ta z Harry Potterem również musiała. Ostania część cyklu jest książką, w której “Chłopiec, który przeżył” musi ostatecznie zmierzyć się z Czarnym Panem. Czytając tę świetnie napisaną książkę często nie można uniknąć nostalgicznego uśmiechu, gdy widzimy dokąd dotarliśmy z bohaterami książki.
    Stojąc z Harrym i Hogwartczykami naprzeciw armii Voldemorta widzimy, że pokonaliśmy wiele potworów, zaliczyliśmy eliksiry, uszliśmy z życiem ze spotkań z Bijącą Wierzbą, śmialiśmy się, płakaliśmy, żyliśmy razem, a każda strona prowadziła do tego momentu. Rowling w swoim dziele dała nam przyjaciół i przygody, stworzyła z kartek świstoklika, która zabrał nas do świata Harrego Pottera. Nie jest on bezwartościowy jak się niektórym wydaje. Uczy wybierać między tym co słuszne, a tym co łatwe, pozwala dorastać z bohaterami i sprawia, że zaczynamy się zastanawiać,czy to się dzieje naprawdę, czy tylko w naszych głowach.

    OdpowiedzUsuń
  35. "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to wspaniała opowieść o harcerzach i nie tylko w czasie II wojny światowej.
    Od samego początku wiedziałam, że to strzał w dziesiątkę. Cudowne jest to, że przebija tu duch tych młodych ludzi ginących za naszą Ojczyznę. Rudy, Alek i Zośka - to powinny być wzory dla młodzieży. Gdy czytam tę książkę po raz któryś, znowu czuję to samo: dumę. Bóg, Honor, Ojczyzna przebrzmiewa w każdym czynie tych chłopców. Dzięki prosty język nie stanowi przeszkody nawet dla młodocianych czytelników.

    OdpowiedzUsuń
  36. "Chłopiec w pasiastej piżamie" Johna Boyne'a to przesmutna opowieść o Holocauście.
    Przyjaźń ośmioletnich Bruna i Szmula nie ma prawa istnieć. Chłopcy jednak nie wiedzą, czemu dzieli ich drut kolczasty. Powieść napisana jest w sposób przystępny dla wszystkich czytelników - nie trzeba znać zagadnień historycznych, aby doskonale orientować się w przedstawionych tu realiach. Ten trudny i bolesny temat wyrażony został niezwykle prostym i czytelnym językiem. Autor przedstawił niezwykle dramatyczny los rodzin, tysięcy ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, jak i dwóch narodów, narodów oprawców i ofiar.

    OdpowiedzUsuń
  37. Niedawno miałam okazje przeczytać książkę wybitnej autorki Cassandra Clare „ Miasto Kości” z serii Dary Anioła. Do napisania tej książki natchnął ją krajobraz Manhattanu.
    Książka opowiada o niezwykłej dziewczynie Clary Fray, której przez jedną wizytę w clubie Pandemonium otwierają się oczy. Wychodzi z świata przyziemnych i wchodzi do świata w którym wszystko jest możliwe. Nocni łowcy, wampiry i inne stworzenia o których słyszano tylko w bajkach. Wychodzą z stronnic książek i stają się jej rzeczywistością. W nowej codzienności poznaje swoją miłość i wrogów, spełniają się jej marzenia oraz koszmary.
    Książka dopracowana perfekcyjnie. Można się z niej nauczyć wiele rzeczy: takich jak lojalność, nie poddawanie się, dążenie do wyznaczonych celów i to że ty decydujesz o swojej przyszłość.

    OdpowiedzUsuń
  38. Więzień Labiryntu" Jamesa Dashnera to pełna akcji i napięcia powieść. Kiedy czytałam tę książkę, nie mogłam się od niej oderwać. Opowiada ona o Labiryncie, który jest największym koszmarem i walką o życie. Thomas ( główny bohater) budzi się na dnie windy i pamięta tylko swoje imię. Okazuje się, że trafił do Labiryntu, w którym są też inni chłopcy. Wszyscy mieszkają w Strefie. Każdego ranka chłopcy próbują wydostać się z Labiryntu,lecz im się to nie udaje. Tak samo jak Thomas, nikt nie wie, jak się tu znalazł. Dzień po nim zostaje dostarczona pierwsza dziewczyna, która przynosi tajemniczą wiadomość. Thomas zdaje sobie sprawe , że on i dziewczyna są kluczem do tej zagadki. Bardzo chciałabym polecić tę ksiażke. Zrobiła na mnie duże wrażenie. Są jeszcze dwie części z tej serii, które też przeczytałam .Denerwowalam się, ale czytalam dalej, oczekując zakończenia .

    OdpowiedzUsuń
  39. ,,Harry Potter i kamień filozoficzny” to pierwsza część znanej wszystkim serii napisanej przez J.K Rowling. Opowiada o przygodach młodego czarodzieja wychowanego w rodzinie mugoli – nie czarodziejów. Harry ( tak ma na imię chłopiec) pewnego dnia otrzymuje tajemniczy list który zostaje przechwycony przez jego ‘’tatę” i spalony. Od tego dnia zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po ich następstwach Harry zostaje przeniesiony z domu mugoli do szkoły dla czarodziejów gdzie poznaje różne zaklęcia i poznaje tajniki magii. Szybko znajduje przyjaciół i razem pokonują trudności w szkole. Niestety pewnego dnia coś zaczyna się psuć…
    Powiem szczerze, że ta książka jest aż podejrzliwie wciągająca i gdy przeczyta się pierwszą część nawet się nie zauważy że czyta się już następną i następną… Ciekawie się ją czyta ,ale mimo wszystko nie polecam. Ta książka coś przestawia w głowie, przed jej przeczytaniem jesteś normalny a potem biegasz z patykiem krzycząc łacińskie, nie wiadomo co znaczące formuły. Odradzam.

    OdpowiedzUsuń
  40. ,,Wakacje Mikołajka” to czwarta część znanego wszystkim ,,Mikołajka” napisana przez René Goscinnego. Opowiada ona o dwóch wakacjach Mikołajka : jednych nad morzem a drugich na koloniach które są dla Mikołajka pierwszymi. Książka jest napisana w niezwykle zabawny sposób rozśmieszając i dzieci i dorosłych. Przygody głównego bohatera są z życia wzięte i niejeden urwis takie przeżył. Ja tą książkę czytałam co najmniej dwa razy i za każdym razem zaśmiewałam się do łez. Bardzo realistyczni bohaterowie są bliscy każdemu sercu. Bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  41. ,,Kubuś Puchatek” to znana wszystkim ( na pewno wszystkim!) książka napisana przez Adama A. Milne. Jest to bardzo zabawna i humorystyczna powieść dla dzieci opowiadająca o przygodach pluszowego misia zwanego Kubusiem Puchatkiem. Kubuś wraz ze swoimi przyjaciółmi – tygryskiem, prosiaczkiem, Kangurzycą z maleństwem, osiołkiem kłapouchym i królikiem mieszkają w Stumilowym Lesie. Wspólnie rozwiązują problemy i pomagają sobie nawzajem. Gdy byłam mała przerażałam się grubością tej powieści, ale teraz nie jest to dla mnie problemem. Powiem szczerze, że tej książki nie mam po co polecać, bo każdy ją zna. Ale jeśli oglądałeś tylko film, lub przeczytałeś streszczenie powinieneś przeczytać tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  42. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest przebywać w społeczeństwie podzielonym na frakcje, a człowiek żyje według kodeksu? Nie? A chcielibyście wiedzieć? Odpowiedzi znajdziemy w „Niezgodnej”, czyli książce napisanej przez Veronicę Roth.
    Po wojnie Chicago zamknięto za murem, którego strzegą żołnierze Nieustraszoności. Według prawa każdy szesnastolatek musi przejść przez „test przynależności”, a później wybrać frakcję. Ten dzień nadszedł dla Tris Prior – dziewczyny z Altruizmu. Wykonuje badania, których wyniki mogą przysporzyć jej wielu problemów. Do tego wybiera Nieustraszoność – frakcję kompletnie różną od tej, w której się urodziła. Przystojny instruktor wcale nie ułatwia zadania dziewczyny, a wręcz dodaje jej kłopotów. Tris musi ukrywać wynik testu, aby ratować swoje życie – a nie jest to proste.
    Historia nie kończy się tutaj – to dopiero początek długiej drogi.
    Powieść doczekała się swojej ekranizacji w 2014 roku. Widziałam ten film siedem razy i nadal nie mogę przestać go oglądać! Jasne, że wersja papierowa zawiera więcej szczegółów, ale producenci postarali się, aby jak najwiarygodniej oddać fabułę. Polecam obydwie wersje „Niezgodnej”!

    Tyna

    OdpowiedzUsuń
  43. Recenzja książki ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna”

    ,,Złodziej Pioruna”, jest to pierwsza część wspaniałej i pełnej przygód serii, napisanej przez Ricka Riordana. Głównym bohaterem jest Percy Jackson, z pozoru zwykły nastolatek, który odkrywa przyczynę swojej dyslekcji i nadpobudliwości. Chyba każdy kojarzy herosów… półbogowie, dzieci prawdziwych mitologicznych bóstw, to właśnie ich mózgi przestawione są na Grekę, co jest przyczyną dyslekcji. Warto też wspomnieć o odruchach bitewnych, które każdy heros ma we krwi.

    Czyż to możliwe, że w teraźniejszych czasach można natknąć się na greckich bogów?

    Percy trafia do Obozu Herosów, gdzie spotyka wielu nastolatków z takimi samymi problemami jak on. I nagle wszystko staje się jasne… Jackson nigdy nie znał swojego ojca, ponieważ jest on władcą mórz, najprawdziwszym Posejdonem! Wiele niebezpiecznych przygód i przymus udowodnienia wszystkim, że jest się godnym miana herosa, sprawi, że Percy nie tylko zyska cudownych przyjaciół, ale nawet dotrze na Olimp i spotka najważniejszych i najprawdziwszych bogów greckich!

    emiii

    OdpowiedzUsuń
  44. John Marsden - Jutro

    Dla każdego nastolatka najważniejsi są przyjaciele, miłość, jego pasja. Gdy Ellie wraz ze swoimi przyjaciółmi wyjeżdża w góry, wszystko w jej życiu się zmienia. Na ich ukochany kraj najeżdża armia wrogich wojsk, gotowych do skolonizowania ziem i wykorzystania dotychczasowych mieszkańców jako tanią siłę roboczą. Ellie odkrywa w sobie dotąd schowane głęboko pokłady ogromnej odwagi. Postanawia nie czekać biernie na ratunek: wraz z przyjaciółmi zaczynają walczyć o wolność swoich najbliższych.

    Książka sprawiła, że zaczęłam inaczej patrzeć na świat. Zazwyczaj każde z nas ma swoje problemy: szkoła, przyjaciele, rodzice. Co jednak, gdy to wszystko stracimy? Czy będziemy w stanie podjąć wiele trudnych decyzji, które wymagają niezwykłej dojrzałości? Ellie, Fiona, Homer, Lee, Corrie i Robyn są na pewno wielkim wzorem do naśladowania. John Marsden stworzył wzruszającą i pełną akcji książkę, która zostaje w nas na długo po jej przeczytaniu.

    OdpowiedzUsuń
  45. Najbardziej w historii o Ebenezerze Scrooge’u lubię jej ponadczasowość i lekkość. Jej przesłanie nadal trafia do ludzi współczesnych, choć powstała ponad 150 lat temu, zaś czytanie jej nie jest katorgą, a wręcz przeciwnie. Bardzo podoba mi się angielski klimat panujący w tejże książce; na kartach powieści pojawiają się szylingi oraz łokcie jako miara, a tłem całej opowieści jest Londyn z epoki wiktoriańskiej. Charles Dickens w prosty sposób przemawia do czytelnika, łatwo jest nam wyobrazić sobie istnienie sknerusa takiego jak Ebenezer lub poczciwych ludzi rzędu Boba Chrachita i jego rodziny, w której moje współczucie szczególnie rozpala los młodego Tomaszka. „Opowieść Wigilijna” jest świetną lekturą na zimowy wieczór.

    OdpowiedzUsuń
  46. Monika Kościelny8 listopada 2015 19:00

    "Więzień labiryntu" James'a Dashner'a to książka, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Historia opowiada o grupie nastoletnich chłopców od lat uwięzionych w strefie - miejscu otoczonym potężnymi murami labiryntu. Co noc jego wrota zamykają się, a bestie żyjące w jego wnętrzu wychodzą z ukrycia. Kiedy Thomas trafia do strefy, czuje, że już tam kiedyś był. Całe życie streferów zmienia się, gdy drugiego dnia z rzędu "stwórcy" przysyłają im nowego "njubi" - dziewczynę.
    Pytania "Co się stanie?", "Kto i dlaczego zesłał ich do labiryntu?" oraz "Czy zdołają z niego wyjść?" towarzyszą czytelnikowi do samego końca. Historia, w której zakochałam się od pierwszych stron, z pewnością spodoba się miłośnikom książek przygodowych. Gorąco polecam wszystkim całą trylogię.

    OdpowiedzUsuń
  47. Monika Kościelny8 listopada 2015 19:15

    "Akademia wampirów" jest idealnym zobrazowaniem powiedzenia "nie oceniaj książki po okładce". Lektura opowiada o dampirce Rose Hathaway i jej przyjaciółce - morojskiej księżniczce - Lisie Dragomir, które uciekły ze szkoły przed czyhającym niebezpieczeństwem. Po dwóch latach zostają odnalezione i przywiezione z powrotem do akademii św. Władymira. Jednak czy będą tam bezpieczne?
    Świat morojów, dampirów i strzyg szybko stał się ważną częścią mojego życia. Tą powieścią Richelle Mead złapała mnie za serce, aby rozbić je na milion małych kawałeczków i znów skleić w jedną całość. Opowieść o bezgranicznej przyjaźni z przyjemnie napisanym wątkiem miłosnym i scenami walki jest idealną pozycją dla fanów literatury młodzieżowej. Szczerze polecam całą serię autorstwa Richelle Mead.

    OdpowiedzUsuń
  48. Dary Anioła- Miasto Kości Cassandry Clare
    Dary Anioła są serią którą można albo kochać albo nienawidzić. Główną bohaterką jest nastoletnia Clary Fray, która jest bardzo wyrazistą postacią. Pierwszoplanową postacią jest również Jace Wayland. Cała akcja toczy się na przedmieściach Nowego Jorku. Jest ona dynamiczna, przykuwająca uwagę. Główną bohaterkę poznajemy w klubie Pandemonium, kiedy tam świętuje swoje urodziny. Wtedy też spotyka Nocnych Łowców. Uważa ich za morderców, gdyż na jej oczach zabili chłopaka-demona. Jest zarazem zafascynowana ich urodą i zdolnościami. Clary, uważa, że jej znajomość po tym spotkaniu się skończy, lecz ich drogi już niedługo się skrzyżująCała książka bardzo wciąga, pozwala wczuć się w fabułę.Autorka pozostawia luki, które czytelnik może zapełnić swoją fantazją.

    OdpowiedzUsuń
  49. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna
    Jest to pierwsza część przygód młodego Herosa, Percy'ego. W tej części bohater dopiero dostaje się do obozu Herosów, tracąc przy tym matkę. Po pewnym czasie przebywania w nowym miejscu, dowiaduje się, że jest oskarżony o kradzież najpotężniejszej broni- Pioruna Piorunów. Percy wraz z przyjaciółmi: Annabeth i Groverem wyrusza na poszukiwania. Przygody toczą się w wielu interesujących miejscach, zaskakując czytelnika coraz to bardziej interesującymi zwrotami akcji. Lektura porywa nas w wir wydarzeń i ciężko jest zostawić jeszcze nie skończoną powieść.

    OdpowiedzUsuń
  50. Percy Jackson: Morze potworów
    Jest to już druga część przygód nastoletniego bohatera- Percy'ego oraz jego przyjaciół. Tym razem "wielka trójka" udaje się na Morze Potworów, by zdobyć runo, które pomoże uratować córkę Zeusa - przemienioną w drzewo- Thalię. W przygody wmiesza się również przyrodni brat Percy'ego- cyklop Tyson. Na Morzu spotka ich wiele niebezpiecznych, ale i fascynujących przygód. W tej części główni bohaterowie połączą siły z dawnymi wrogami- armią Clarissy- córki Aresa, którą poznaliśmy w pierwszej części. Ta część wciąga równie bardzo jak i poprzednia oraz pokazuje wielki kunszt autora.

    OdpowiedzUsuń
  51. „Zostań, jeśli kochasz” to pierwsza część serii „Jeśli zostaniesz” napisanej przez Gayle Forman. Książka z rodzaju tych, które „połyka się” w kilka godzin. Nie można nazwać jej powieścią, ale mimo tego chwyta za serce i nie puszcza aż do końca.
    Główna bohaterka to Mia, zwykła dziewczyna z niezwykłym talentem. Normalnie zapowiadający się zimowy dzień zmienia na zawsze jej życie. Dziewczyna trafia do szpitala i zostaje uwięziona pomiędzy życiem a śmiercią. Mia musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu. W tym czasie obserwując swoich bliskich, Mia wspomina swoje życie sprzed wypadku.
    Osobiście jestem mile zaskoczona tą książką. Po obejrzeniu filmu zastanawiałam się czy warto jest ją czytać. Teraz jestem pewna, że była to bardzo dobra decyzją. Polecam ją wszystkim którzy lubią takie klimaty.

    OdpowiedzUsuń
  52. Nancy Jo Sales "Bling ring"

    Bling ring to grupa młodych ludzi, którzy bezkarnie okradają gwiazdy Hollywood. Dzięki temu mają najlepsze ciuchy, dodatki i pieniądze. Włamywacze imprezują w najmodniejszych miejscach, bawią się na całego i korzystają z życia. Tylko co się stanie kiedy wszystko wyjdzie na jaw?

    Historia przedstawiona w tej książce wydaje się wręcz niemożliwa, ale zdarzyła się naprawdę. Dziwi mnie to, że młodzi ludzie z taką łatwością i bez żadnych przeszkód okradali gwiazdy. Muszę przyznać, że podczas czytania często się śmiałam, niektóre momenty bawią do łez. Książka jest napisana w formię artykułu, trochę mi się ciągnęła, ale całość jest dobra. Uważam że warto przeczytać tą powieść choćby tylko po to by dowiedzieć się trochę o Hollywood oraz zobaczyć co bezkarność i pieniądze potrafią zrobić z człowiekiem. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  53. "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" Clive Staples Lewis

    Książa opowiada o czwórce dzieci : Zuzannie, Piotrze, Edmundzie i Łucji. Dzieci zamieszkały dom profesora. Najmłodsza Łucja rozglądając się weszła do dużej szafy na środku pustego pokoju. Odsuwając się do tyłu nie mogła dotknąć tylnej ściany i odsuwała się aż poczuła że stoi na czymś miękkim i zimnym oraz kłują ją igiełki z choinki. Uświadomiła sobie, że stoi na środku lasu. Poznała tam fauna o imieniu Tumuns. Po swojej wizycie w Narnii dziewczynka wszystko opowiedziała starszemu rodzeństwu. Edmund nie wierząc w to któregoś dnia poszedł za Łucją i napotkał tam Białą Czarownicę i jej karła. Czarownica namawiała go by przyprowadził resztę rodzeństwa do Narnii. Po długich namowach Zuzanna i Piotr zgodzili się by pójść do Narnii. Kiedy wszyscy się rozglądali Edmund się wymknął do Białej Czarownicy. Dzieci zauważają kamienne posągi zwierząt. W swoim pałacu Biała Czarownica wpada w wściekłość, ponieważ zima ustępuje wiośnie. Odbyła się wielka walka między dziećmi a Czarownicą. Dzieci zostały władcami Narnii. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  54. Veronica Roth "Niezgodna"

    Beatrice żyje w świecie, którym istnieją frakcje. Jest Altruizm , Nieustraszoność, Erudycja , Prawość i Serdeczność. W wieku 16 lat musi ona zdecydować gdzie przez resztę życia chce należeć. Przed Ceremonią Wyboru robione są testy, które mają pomóc młodym ludziom wybrać swój nowy dom. Są one tak skonstruowane, że wykluczają frakcję, do których się nie pasuje i pokazują nam tą, która będzie dla nas idealna. Podczas testu Beatrice dzieję się coś niezwyczajnego. Jej wynik nie jest jednoznaczny. Podczas Ceremonii Beatrice zaskakuje wszystkich, opuszcza swoją frakcję i dołącza do Nieustraszonych odważną Tris.

    Z całego serca polecam książkę "Niezgodna". Jest to jedną z lepszych jakie w ogóle czytałam. Każda osoba, która lubi połączenie miłości, walki, odwagi i nie kończącej się akcji powinna sięgnąć po tą powieść. Na pewno się nie zawiedzie, bo książka wciąga i sprawia, że chcemy więcej i więcej! Polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  55. "Opowieści z Narnii.Książe Kaspian" Clive Staples Lewis

    To książka opowiadająca o wspaniałym kraju Narnii, którzy władcami jest czwórka dzieci Zuzanna, Piotr, Edmund i Łucja. Dzieci oczekując na pociąg niespodziewanie przenoszą się do Narnii. Na plaży znajdują ruiny ich zamku. Trochę dalej znajduje się królestwo Miraza i jego żony. mieszkający z nimi Książe Kaspian przygotowuje się by zasiąść na tronie , lecz pewnej nocy zostaje ostrzeżony przez doktora Korneliusza, że narodził sięnastępca i wuj chce go w nocy zabić. Kaspian dosiada swojego czarnego rumaka i ucieka jak najszybciej do lasu. Królowie Narnii ratują bezbronnego Zachona , który tonie. Zachon prowadzi ich do Kopca Aslana gdzie spotykają Kaspiana. Tam naradzają się i uzgadniają co zrobią z armią Miroza. Razem uzgadniaj, że wyślą mu zaproszenie na pojedynek. Piotr wygrywając bitwę dowiaduje się, że Kaspian pochodzi z rodu Telmarów. Wszystko kończy się szczęśliwie. Dzieci wracajądo swojego domu.

    OdpowiedzUsuń
  56. Wyobrażacie sobie, że każdy dzień jest dla was wyzwaniem ? Myślę, że każdy z nas codziennie tak myśli. Weźmy na przykład obowiązki. Jednak nie chodzi mi o to. Mam na myśli książkę Johna Greena "Gwiazd naszych wina". Główna bohaterka, Hazel, choruje na raka tarczycy. Aby móc funkcjonować przemieszcza się wraz ze swoim "przyjacielem" - tlenem. Udając się na grupę wsparcia, do której nakłoniła ją mama, poznaje uroczego chłopaka, Augustusa, któremu z powodu choroby amputowano nogę. Dziewczyna na początku nie chce nawiązywać z nikim kontaktu, jednak po pewnym czasie zaczyna coraz częściej spotykać się z poznanym chłopakiem. Okazuje się, że mają wspólne zainteresowania i ulubionego pisarza. Chłopak aby uszczęśliwić Hazel wybiera się z nią na spotkanie z pisarzem do Amsterdamu. Tam jednak dowiaduje się, że Augustusa choroba zaatakowała zbyt mocno. Czytając tą książkę, nie sądziłam, że mogę się tak wzruszyć. Każda kartka pokazuje nam jak cieszyć się każdym kolejnym dniem, gdyż nie wiadomo co przyniesie kolejny. Film na podstawie książki w kinach mieliśmy okazję zobaczyć w 2014 roku. Polecam serdecznie zarówno książkę, jak i jej ekranizację.

    OdpowiedzUsuń
  57. 2 opinie książek Natalii Kwiecień

    http://bibliotekag6.blogspot.com/p/wyzwanie-czytelnicze-natalia-kwiecien.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. proszę dać znać czy tak może zostać? czy z opiniami muszą być osobne posty i wtedy będą też osobne linki do każdej opinii ??

      Usuń
    2. Tym razem zostawmy, ale kolejne prosimy przesyłać jako osobne posty i osobne linki.

      Usuń
    3. Jest w osobnych postach:))
      http://bibliotekag6.blogspot.com/2015/11/wyzwanie-czytelnicze.html

      Usuń
    4. http://bibliotekag6.blogspot.com/2015/11/wyzwanie-czytelnicze_10.html

      Usuń
  58. Największe atuty książki „My, dzieci z dworca ZOO” to szczerość, autentyczność i prostota. Christiane, czyli autorka tej bolesnej i wzruszającej lektury, bez ogródek opowiada o swojej narkomańskiej karierze. Są tu poruszone bardzo wrażliwe tematy, m.in. prostytucja oraz narkotyzowanie się młodzieży w wieku szkolnym. Nie brak w niej brutalnych i dosłownych opisów iniekcji oraz stosunków z „klientami”. Sposób w jaki nasza bohaterka opisuje ćpuńskie życie jest bardzo prosty i równocześnie rozdzierający serce; choć bez emocji opisuje swój stan w trakcie kolejnego odwyku, po śmierci Babsi czy podczas „złotego strzału”, to jednak gdy Christiane upadała, czułam jej strach, bezsilność i złość. Powieść ta jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej wartościowych i ciekawych książek, jakie miałam okazję przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  59. Sandra Kołodziejska10 listopada 2015 16:02

    "Pamiętnik" Nicholasa Sparksa to książka mówiąca o niekończącej się miłości "od pierwszego wejrzenia" i zaufaniu. W powojennym, zniszczonym zeszycie opisana jest historia pewnej pary i miłości. Noah czyta ją każdego dnia w domu opieki kobiecie cierpiącej na Alzheimera. Poprzez ten pamiętnik, codziennie na nowo przeżywa swą wielką miłość i zakochuje się w żonie ciągle od nowa z coraz większą siłą. Przypomina nie tylko Allie-miłości swego życia, ale także sobie-pierwsze spotkanie, randki w tajemnicy przed jej rodziną i w końcu trudny czternastoletni okres rozstania. Książka jak wszystkie powieści Sparksa ma przesłanie. Jest pięknie napisana, jednakże pokazuje, że nie wiadomo jak byśmy kochali i starali się utrzymać ukochaną osobę przy życiu i świadomości- ona i tak w końcu umrze. Dlatego należy cieszyć się każdą chwilą spędzoną z tym człowiekiem. Książka bardzo mi się podobała, więc gorąco ją polecam.

    OdpowiedzUsuń
  60. Czy można zamieścić kilka recenzji, czy tylko jedną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Paweł Bagiński11 listopada 2015 00:11

      Jedna recenzja miesięcznie to minimum, ale można więcej bo oto w tym chodzi żeby czytać więcej i dzielić się opiniami

      Usuń
  61. "Love, Rosie" Ceceilia Ahern

    Każdy z nas ma swojego przyjaciela, który jest z nim na dobre i na złe. Zazwyczaj jest to przyjaźń dwóch dziewczyn lub dwojga chłopców. Jednak bywają przypadki kiedy przyjaźń jest damsko - męska. Mam na myśli Alexa i Rosie z powieści "Love, Rosie". Przyjaciele znają się od najmłodszych lat. Spędzają ze sobą każdą chwile i nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Przychodzi jednak pewien czas, który jest dla nich w pewnym sensie próbą. Alex zakochuje się i planuje wyjazd na studia. Rosie również znajduje swoją drugą połówkę, która jednak okazuje się być niewłaściwa. Dziewczyna po pewnym czasie dowiaduje się, że za dziewięć miesięcy w jej życiu pojawi się nowa, mała istotka. Rosie jest w ciąży ! Na początku nie wyjawia tego swojemu przyjacielowi, jednak pewnych zmian nie da się ukryć. Alex zostaje ojcem chrzestym, a Rosie nie poddaje się. Urodziła śliczną córeczkę i wychowywała ją sama. Katie, córka Rosie, utrzymuje kontakt ze swoim wujkiem, a jej mama próbuje ułożyć sobie życie i stworzyć kochającą, pełną rodzinę. Książka została zekranizowana w 2014 roku i do dzisiaj cieszy się dużą oglądalnością. Sama gorąco polecam zarówno wersję papierową jak i filmową.

    OdpowiedzUsuń
  62. Zawsze, po przeczytaniu dobrej książki do mojej głowy wchodzi mały człowieczek, który z wrednym uśmieszkiem
    na ustach nie daję mi zapomnieć o dopiero co zakończonej historii.
    I tym razem jest dla mnie bezlitosny. Po przeczytaniu książki “Piękne Istoty”, za każdym razem gdy zamykam oczy, podsuwa mi najciekawsze wydarzenia.
    Książkę zakończyłam dwa dni temu i do tej pory nie udało mi się go pozbyć. Ciągle widzę głównych bohaterów. Ethana i Lene.
    Lena to osoba “obdarzona”. Wie że gdy nadejdzie dzień jej 16 urodzin stanie się istotą światła lub ciemności.
    Przed swoimi urodzinami przyjeżdża do swojego wujka mieszkającego w małym miasteczku. Tam w miejscowej szkole poznaje Ethana. Od razu wpada mu w oko. Lecz dziewczyna skrywa pewną mroczną tajemnice...
    Od samego początku książka jest pełna zagadek, które stopniowo zostają wyjaśnione.
    Musze przyznać że czytałam wszędzie. Bo dobrej książce nie da się odmówić.
    Gdy schowana w plecaku woła: Przeczytaj mnie! Spełniasz jej polecenie.

    OdpowiedzUsuń
  63. John Green "Gwiazd naszych wina"

    Hazel jest szesnastoletnią dziewczyną która choruje na raka. Jej choroba jest w bardzo wysokim stadium rozwoju, ma już przeżuty na płuca. Hazel nie chodzi do szkoły, nie ma wielu przyjaciół, nie prowadzi życia towarzyskiego a najchętniej siedziała by w domu i oglądała Top model lub czytała książki. Na prośbę swojej mamy chodzi na spotkania grupy wsparcia.Tam poznaje Gusa. Ich znajomość przerodzi się w coś więcej lecz to nie będzie prosta miłość tak jak w zwykłych romansach.

    Książka jest cudowna, pokazuje historię dwóch młodych ludzie, którzy mając niewiele lat musieli przejść przez wiele trudności. Opowieść Augustus i Hazel zostaje na długo w pamięci, nie daję o sobie zapomnieć. Bohaterowie są cudowni. Przywiązałam się do nich i nie chciałam aby lektura się kończyła. Książka jest bardzo wzruszająca, ucząca i piękna! Podbiła ona moje serce i jeszcze nie raz ją przeczytam. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  64. Życie, kiedy masz w sobie tykającą bombę wcale nie jest proste. Jednak bohaterowie książki "Gwiazd naszych wina", którą napisał John Green, potrafią to zrobić. Codziennie poznawali się bardziej, a co za tym idzie - zakochiwali się bez pamięci. Spotkali się na grupie wsparcia dla osób chorych na raka. Początki nigdy nie są łatwe - szczególnie, gdy nie masz ochoty na zawieranie znajomości, a jesteś tu, bo zmusiła cię do tego mama. Hazel dla świętego spokoju udała się na spotkanie. Augustus był tam z powodu kolegi - Isaac'a - który czekał na operację.
    Historia tej dwójka niesie ze sobą mnóstwo cierpienia, ale również ukazuje piękno miłości oraz jej siłę. Książka uczy nas, że powinniśmy cieszyć się każdym dniem i brać z niego wszystko, co najlepsze. Autor przekazuje nam, iż nie możemy obwiniać całej ludzkości za zło, które nas spotyka. Przecież "świat nie jest instytucją zajmującą się spełnianiem życzeń".
    Serdecznie polecam powieść John'a Green'a, która "wciąga" czytelnika do środka i nie pozwala mu odejść! Jeżeli zacząłeś - musisz skończyć. Ekranizacja pozwala nam urzeczywistnić to, co sobie wyobrażamy w trakcie czytania. Jeśli macie wolne popołudnie i szukacie ciekawego filmu - "Gwiazd naszych wina" pasuje idealnie.

    OdpowiedzUsuń
  65. „Zmierzch” to pierwsza część kultowej sagi napisanej przez współczesną pisarkę Stephenie Meyer.
    Opowiada ona o Belli, która ma skłonności o częstym rozmyślaniu na temat problemów egzystencjalne. Mimo, że ma ona dopiero siedemnaście lat, zachowuje się o wiele bardziej dojrzale. Po przeprowadzce do ojca zaczyna zupełnie nowe życie pełne istot z legend i niebezpieczeństw, których wcześniej się nie spodziewała.
    Fenomen tej książki polega na niemożliwej, bezgranicznej miłości zwykłej dziewczyny do pięknego wampira, co ujmuje w każdej książce tego typu, jednak odwaga i poświęcenie samej siebie, którą jest kierowana główna bohaterka naprawdę ujmuje. Obecnie dostajemy niewiele współczesnych dzieł, które mają jakieś głębsze wartości. Moim zdaniem w „Zmierzchu” możemy odczytać ich wiele, wystarczy tylko nie sugerować się opinią publiczną, lecz własnym doświadczeniem.
    Książka ta była pierwszą, po którą dobrowolnie sięgnęłam i niezmiernie się z tego cieszę, gdyż zmieniła wtedy we mnie moje dotychczasowe przekonania, co udowadnia, że pozornie młodzieżowa literatura może nas uczyć.

    OdpowiedzUsuń
  66. „Dary Anioła – Miasto Kości” Cassandry Clare.

    Czytając ją przenosiłam się do świata Nocnych Łowców i chwilami nie miałam ochoty z niego wychodzić. Główna bohaterka Clary Fray prowadzi normalne życie do czasu aż odkrywa kim naprawdę jest – Nocnym Łowcą mającym za zadanie chronić ludzi przed demonami. Plus dla Cassandry Clare, że nie stworzyła irytującej, wiecznie panikującej bohaterki ani wyidealizowanej. Obu bym nie zdzierżyła i odłożyłabym książkę szybciej niż po nią sięgnęłam. Poczucie humoru, które można znaleźć w książce jest niezrównane. Nie mogło u Cassandry zabraknąć także złośliwej dziewczyny, która powoli przekonuje się do „nowej”. Isabell Lightwood, dziewczyna niezwykle cięta na ludzi i chociaż nie jest główną bohaterką to zdecydowanie moją ulubioną, podobnie jak Magnus Bane, czarownik, którego nie da się nie kochać.

    Według mnie książka godna polecenia, głównie ze względu na bohaterów, akcję i realistyczne opisy. Polecam ją każdemu i wiem, że sama wrócę do Miasta Kości nie raz.

    OdpowiedzUsuń
  67. "Gwiazd Naszych Wina" Johna Greena to opowieść, która wspaniale pokazała mi, że życie nie może być kolorowe. Jestem osobą, dla której książki są światem fikcji. John Green jest jednym z autorów,którzy otwarli mi oczy. Książki nie muszą być fikcyjne, żeby przykuć naszą uwagę. Ludzie czytają, żeby oderwać się od rzeczywistości ale to właśnie nasze codzienne życie ubrane przez artystów w szatę ze słów zachwycają i wielu rzeczy uczą. Powieść Johna Greena "Gwiazd Naszych Wina" jest doskonałym przykładem życia zwykłej niezwykłej dziewczyny, która pomimo młodego wieku zmaga się z wieloma problemami. Jej codzienność zostaje zachwiana,przez chłopaka, poznanego na grupie wsparcia,dla osób, chorych na raka. Kiedy go poznaje, cała skorupa, którą sobie zbudowała lega w gruzach. Wspólne życie układa się pięknie,aż do pewnego momentu, który sieje zniszczenie w świecie Hazel Grace.

    "Gwiazd Naszych Wina" to książka godna polecenia. Pomimo tego, że jest realistyczna pozostawia w naszym życiu ślad, który jest magiczny.

    OdpowiedzUsuń
  68. "Romeo i Julia" William Szekspir

    Czy istnieje motyw sławniejszy niż ten stworzony przez Szekspira? Możemy go ujrzeć w kultowym musicalu "West Side Story", wyczytać w wierszu Agnieszki Osieckiej pt. "Kochankowie z ulicy Kamiennej" i usłyszeć w wielu operach, między innymi u Czajkowskiego. Szekspir ma to do siebie, że znajdziemy u niego wszystko: humorystyczne, barwne postaci takie jak Merkucjo, sporą dawkę akcji, intrygi, dość przystępny język i rzecz oczywista: wątek miłosno-tragiczny! Możnaby stwierdzić, że wariacja gatunków zrobi z książki ciężką do czytania i co ważniejsze do zrozumienia. Nic bardziej mylnego! Dramat czyta się jednym tchem, tak też ogląda się film, którego reżyserem jest Baz Luhrmann. Dokonał on czegoś niesamowitego, bo kto inny odważyłby się umieścić postaci szekspirowskie w strzelaninie, na stacji benzynowej? Chyba nikt.

    Jest to oczywiście moja opinia i gorąco zachęcam do przeczytania i stworzenia swojej.

    OdpowiedzUsuń
  69. Zmierzch od pani Meyer to cóż... dość ciekawa książka. No właśnie, książka, nie cykl kolejnych części. Ja jako osoba, która uwielbia fantastykę, wampiry itp nie mogłam przeczytać tego co ona tam pisała dalej. Ogólnie wypożyczyłam ją dopiero kiedy obejrzałam film. Filmy są świetne, podobają mi się. Oczekiwałam na coś w stylu porwania do innego świata tak jak w przypadku Harrego Pottera czy Domu Nocy no ale nie udało się niestety. Dość naiwna, nie przekonująca fabuła. Zycie tej Belli jest takie nudne, lakoniczne. Eh, aż na prawdę się odechcewa. I jeszcze ta postać wydealizowanego Edwarda... Takie 2/10 dla zachęty. Nie polecam.

    OdpowiedzUsuń
  70. "Dawca" - Lois Lowry

    “Nie ból jest najgorszy w posiadaniu wspomnień, ale samotność. Wspomnieniami trzeba się dzielić”. Idąc za radą autorki, pragnę podzielić się moimi wspomnieniami związanymi z książką. Sama opowieść nie jest wybitnie oryginalna ponieważ tak jak setka innych opowiada o świecie pozornie idealnym, który swoją doskonałość zawdzięcza braku uczuć i emocji. Jednak “Dawca” wyróżnia się spośród książek o tej tematyce. W uniwersum książki, dzieci nie wybierają swojego zawodu ani partnera, ale jest on im przydzielany. Inaczej rzecz wygląda w przypadku Jonasza, który nie został przydzielony, lecz wybrany do roli Dawcy Pamięci, czyli jedynego członka społeczności znającego przeszłość, uczucia oraz widzącego kolory. Oprócz urzekającej historii zadającej trudne pytania moralne, książka reprezentuje sobą wielki kunszt literacki autorki. Bowiem jak opisać kolory czy emocje osobie, która ich nie doświadczyła? Wydaje się to niewykonalne, jednak Lois Lowry staje na wysokości zadania. Książka ta odcisnęła we mnie ślad, który pragnę odcisnąć na innych. Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  71. "Gra o tron. Pieśń lodu i ognia" George R. R. Martin.
    Książka jest naprawdę genialna. Jest najlepszą książką jaką w życiu zdążyłam przeczytać. Jest dosyć trudną i długą powieścią, momentami mroczną. Nie zraziło mnie to ani na chwilę. Każde jej słowo, każde jej zdanie jest wręcz idealne. Pojawia się w niej wiele sentencji, które są niesamowite. W książce pojawia się wiele śmierci, za którymi ciągnął się mój żal z powodu odejścia bohaterów, którzy w każdym calu byli tajemniczy i intrygujący. Cała fabuła książki jest dosyć rozległa, często niewyjaśniona. Wprowadziło mnie to w stan uzależnienia tym, co stanie się za kilka sekund. Czułam się jak gdybym była w ich świecie, pełnym zagadek i bólu. Książka jest genialna. Ekranizacja również mnie zaskoczyła. Jest naprawdę dosyć spójna z książką, dobrze oddaje jej nastrój. Pomimo ogromnej ilości pieniędzy wydanych na serial jest on bardzo dobry. Polecam serdecznie i książkę i serial.

    OdpowiedzUsuń
  72. Ostatnio przeczytałam "Zmierzch" autorstwa Stephenie Meyer. Początkowo nie byłam do niej pozytywnie nastawiona, ale teraz polecam ją każdemu, kto lubi powieści o zakazanej miłości lub wampirach.
    Historia opowiada losy siedemnastoletniej Belli Swan, która przeprowadza się do swojego ojca, do Forks. Poznaje tam tajemniczego Edwarda Cullena - przystojnego nastolatka o nadludzkich zdolnościach. Bella próbując bliżej poznać Edwarda i jego rodzinę, może narazić siebie i swoich bliskich na niebezpieczeństwo.
    Bardzo się cieszę, że "Zmierzch" został zekranizowany, gdyż teraz jest to jedna z moich ulubionych książek.

    OdpowiedzUsuń
  73. Jaki stosunek mamy dzisiaj do ojczyzny? Czy możemy nazwać się patriotami? A co gdyby wybuchła wojna? Jak byśmy się zachowali? Ucieklibyśmy w popłochu, czy walczyli do ostatniej kropli krwi? Bylibyśmy w stanie oddać za nią życie? Zadałam sobie właśnie te pytania, po przeczytaniu pierwszego tomu Johna Marsdena pt. "Nie ma już żadnych zasad"z serii "Jutro" .

    Siódemka znajomych jedzie na biwak do miejsca zwanego "Piekłem", zamiast siedliska demona zastają raj, w którym zacieśnili znajomość. Po powrocie zastają pustkę. Wybuchła wojna. Czy znajdą w sobie odwagę? Czy narratorka i jej przyjaciele podołają zadaniu jako partyzanci? Czy uda im się uratować rodziny i przyjaciół?

    Miłość, wojna, przyjaźń, radość, rozpacz w książce są niezłą kombinacją. Powieść czyta się szybko i płynnie. Jestem pełna podziwu co do pomysłowości autora, a także wdzięczna za niepowtarzalny utwór skierowany do nastolatków i nie tylko. Na zawsze zostanie ona w mojej pamięci. Bardzo polecam.
    // Yuri

    OdpowiedzUsuń
  74. Książki Michaiła Bułhakowa są bardzo specyficzne, można wręcz powiedzieć groteskowe; kryją w sobie strach, mrok, miejscami gorzki humor i ironię. Zaintrygowało mnie jego małe dzieło pod tytułem „Psie serce”. Historia psa z przeszczepioną ludzką przysadką mózgową jest całkowicie zwariowana, karykaturalna i dziwaczna. Bardzo podobają mi się fragmenty z pamiętnika doktora Bormentala, które w jakże łatwy i przystępny sposób przedstawiają przemianę psa Szarika w obywatela Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa. Choć odczuwam wielkie niezadowolenie, że nie byłam w stanie wyłapać wszystkich smaczków tej świetnej satyry na ówczesny reżim panujący w ZSRR, to myślę, że nawet bez całkowitego zrozumienia opowiastka ta nadal bawi. Od momentu jej skończenia zastanawiam się co oznaczają nucone przez profesora słowa piosenki…

    OdpowiedzUsuń
  75. "Mały Książę"-Antoine de Saint-Euxpery

    Książka opowiada o małym chłopcu, który wyrusza w podróż po planetach w poszukiwaniu przyjaciół i poznawania świata. Mieszkał na małej planecie B612 z różą, która się opiekował. Na planecie ziemia poznał liska, który uświadamia mu że nie jest jedyny bez przyjaciół. Na innych planetach poznał zarówno pozytywnych jak i negatywnych ludzi. Mały Książę zdobył doświadczenie i zrozumiał swoją miłość do Róży. Głównym celem książki jest podkreślenie znaczenia miłość i przyjaźń. "Dobrze się widzi tylko sercem" W baśni jest to w prosty sposób pokazane.

    Bardzo polecam tą książkę ponieważ uczy ona. Jest przeznaczona dla dzieci jak i dla dorosłych.
    /Patixx3

    OdpowiedzUsuń
  76. Jeżeli wiele osób mówi ci o jakiejś książce i to w dodatku w samych superlatywach, to po prostu trzeba tą książkę przeczytać. Właśnie tak było z bestsellerem Johna Greena "Gwiazd naszych wina".
    Oczywiście, książkę "pochłonęłam" w jeden wieczór, nie mogąc doczekać się końca. I choć osobiście wolę książki z happy endami, wcale nie żałuję, że wzięłam tą powieść w swoje ręce.
    Książka ukazuje życie współczesnych nastolatków - Hazel i Augustusa - którzy chorując na nowotwory, zmagają się z różnymi problemami dzisiejszego świata. Główni bohaterowie nie boją się tematów "życia" i "śmierci", "cierpienia", "miłości" i "szczęścia". Mimo tego, że książka kończy się śmiercią jednego z bohaterów, naprawdę warto po nią sięgnąć i zagłębić się w całkiem podobny do naszego świat. Można wtedy zobaczyć, że nie tylko "ja", ale również moi rówieśnicy mają problemy i muszą się z nimi zmagać.
    Mnie każda kolejna strona zaskakiwała. Może i z tobą będzie podobnie? // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  77. "Gwiazd naszych wina" John green

    Głównymi bohaterami książki jest Hazel oraz Augustus, którzy na co dzień walczą z rakiem. poznają się oni na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych. Z czasem przyjaźń rodzi się w miłość. Książka bardzo wzruszająca mówiąca o tym, jak ludzie z rakiem radzą sobie na co dzień. Dla mnie najciekawszym momentem w powieści jest, gdy Hazel porównała siebie do granata, który w każdej chwili może wybuchnąć i zranić osoby będące blisko niej. Książka spodobała mi się, ponieważ uczucia zawarte w niej wywołują refleksje u zdrowego człowieka.
    //unnie

    OdpowiedzUsuń
  78. "Opowieści z Narnii. Srebne krzesło" Clive Staples Lewis

    Książka zaczyna się gdy Eustachy i koleżanka Pole zostają wezwanie do Narnii. Dzieci mają odnaleźć zaginionego królewicza Rilliana. Syn Kaspiana X. Dzieci podejmują zadanie razem ze Błotosmętkiem. Po wielu dniach podróży doszli do Starożytnego miasta olbrzymów znajdują tam Rilliana w podziemnym królestwie czarownicy. Czarownica rzuciła na królewicza zaklęcie przez, które Rillian nie pamięta swojej przeszłości i ufa jedynie czarownicy. Czarownica ma jeden cel zaatakować jeden kraj z nadziemia. Rillian świadomy porwania jest tylko przez jedną godzinę w nocy. W końcu dzieci uwalniają Rilliana od zaklęcia. Zabijają czarownicę i królewicz powraca na dwór królewski Kaspiana X, który niestety umiera. Rillian został królem Narnii, a dzieciaki wróciły do swoich domów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Premiera filmu przewidziana jest dopiero na grudzień 2017 r., a hasło brzmi "przeczytaj książkę, która została zekranizowana", więc nie możemy niestety uwzględnić w konkursie tego wpisu:(

      Usuń
  79. "Opowieści z Narnii. Podróż Wędrowca do Świtu" Clive Staples Lewis

    Książka zaczyna się gdy Łucja i Edmund są na wyjeździe u kuzyna. Pewnego popołudnia poszli do swojego pokoju ich kuzyn poszedł za nimi. Gdy oni próbowali wyrzucić go z pokoju on nie chciał. Łucja zauważyła, że obraz, który wisi na ścianie rusza się. Nagle zaczęła wylewać się z niego woda, aż zalała go woda. Dzieci wynurzając się byli na środku morza i wyłowiła ich załoga księcia Kaspiana.. Po długim przywitaniu Kaspian powiedział im, że szuka siedmu lordów i ich mieczy, bo oni doprowadzą go do ojca. Po wielkim wysiłku znaleźli już czterech gdy kuzyn poszedł poszukać czegoś do jedzenia, lecz znalazł dużo złota i biorąc go zmienił się w smoka. Znaleźli już sześć i położyli wszystkie miecze na dużym stole gdy najjaśniejsza gwiazda wskazała im ostatnie go lorda w strasznej górze. Po dotarciu tam zauważyli go na jednej skale, ale był tam jeszcze wodny powór. pokonali go i wszyscy wrócili do swoich domów szczęsliwi.

    OdpowiedzUsuń
  80. "Gwiazd naszych wina"

    Ksiązka zaczyna się gdy bohaterzy Hazel i Augustus walczą codziennie z rakiem. Hanzel to szesnastolatka wlacząca z rakiem. Dziewczyna nie chodzi do szkoły i nie ma przyjaciół chętnie została by w domu. W grupie wsparcia dla chorych napotykają siebie i z przyjaźni zrodziła się nowa miłość. Tamtejszy świat jest światem fikcji. Dziewczyna zmagająca się z problemami nie zwraca na to uwagi i żyje dalej. Wzruszająca i opowiadająca o codziennym życiu innych chorych na raka książka. Ludzie chorzy radzący sobie sami. Książka ma budzić u zdrowych ludzi refleksje. Książka zachęca zwykłego człowieka do czytania książek, które udowadniają, że życie może być lepsze. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  81. "Kubuś Puchatek" Adam A. Milne

    Książka wszystkim znana opowiada o przygodach pluszowego misia o imieniu puchatek. Jego najlepszym przyjacielem Prosiaczkiem i Tygryskiem, Kłapołuchym, Kangurzycą, Maleństwem, Królikiem i Sową zamieszkują razem Stumilowy las. Kubuś uwielbia jeść miodek, który ma w garnuszkach. Często gdy mu zabraknie idzie do swoich przyjaciół pytać czy się nie podzielą z nim lub idzie do ula. Wszyscy razem pomagają sobie nawzajem i rozwiązują razem problemy. Książka bardzo zabawna. Zwierzakami opiekuje się Tomek. Kubuś jest jego ulubionym misiem. Każdy kto widział film powinien przeczytać książkę. Jest to książka dla dzieci, którą można przeczytać na dobranoc.

    OdpowiedzUsuń
  82. "Pinokio" Carlo Collodi

    Książka bardzo znana opowiadająca o drewnianej kukiełce. Kukiełka zrobiona przez Dżeppetta. Pinokio ucieka z domu i zostaje złapany na gorącym uczynku do domu przychodzi sam, ponieważ ojciec musi zapłacić za jego wybryki. Gdy Pinokio czuje się zmęczony położył się na krzesło i zasnął przez jego nie uwagą spalił nogi. Kochany ojciec zrobił mu nowe. Gdy nastały jego urodziny Pinokio pobiegł po swojego kolegę, on wytłumaczył mu, że jedzie do krainy zabaw. Pinokio pojechał z nim po kilku nocach zamienili się w osłów, które sprzedawano. Pinokio trafił do cyrku gdzie po kilku występach wrzucono go do morza. Tam połknął go wieloryb i spotkał swojego ojca. Po rozmowie wydostali się i żyli długo i szczęśliwie.

    OdpowiedzUsuń
  83. Zadaniem czytelniczym tego miesiąca jest przeczytanie książki, która została zekranizowana. Do tego celu wybrałam dzieło Tomka Tryzny - 'Panna Nikt'.
    Książka opowiada o piętnastoletniej Marysi Kawczak która, wraz ze swoją rodziną, przeprowadza się z prowincji do wielkiego miasta. Nie jest jej łatwo przystosować się do nowej szkoły. Wkrótce dziewczyna zaprzyjaźnia się z Kasią, która imponuje jej swoim silnym charakterem, talentem muzycznym i wiedzą. Marysia coraz bardziej ulega jej wpływowi i bezgranicznie wierzy w każde słowo przyjaciółki. Wkrótce o uwagę Kawczakówny zaczyna zabiegać Ewa, dziewczyna z bogatego domu, dla której nie ma żadnych granic. Pod wpływem koleżanek nastolatka zaczyna się zmieniać.
    Książka dzięki językowi, fabule i jej 15-letnimi postaciami bardzo mi się spodobała. Czytając tą bestsellerową powieść, tętno mi przyśpieszało niejednokrotnie. Po mimo jej wielkości (465 stron!) nie należy się zrażać. Dzieło Tomka Tryzny jest naprawdę fantastyczne i godne polecenia. Nawet teraz gdy je przeczytałam dalej się nim zachwycam (minęło 9 dni). Odkładam tę książkę na półkę z moimi ulubionymi powieściami.
    Przeborka

    OdpowiedzUsuń
  84. Agatha Christie "Morderstwo w Orient Expressie"

    Detektyw Herkules Poirot musi niezwłocznie jechać do Londynu. Wybiera on podroż pociągiem Simplon Orient Express, wagon Stambuł-Calais. Pociąg wpada w nocy w zaspy śnieżne, co dziwne tej samej nocy zostaje zabity mężczyzna. Kto go zabił? Dlaczego mężczyzna nie żyje? Co ukrywają pasażerowie, dlaczego nie mówią prawdy? Wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu książki.

    Kryminały Pani A.Christie są znane na całym świecie, teraz jej twórczość znam i ja! Książka jest świetna, bardzo wciągająca i zaskakująca! Z każdym kolejnym rozdziałem możemy dowiedzieć się nowej tajemnicy, która skrywają bohaterowie. Zakończenie książki jest genialne, muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś totalnie innego. Bardzo polecam tą pozycje, warto przeczytać i pobawić się w detektywa! :)

    OdpowiedzUsuń
  85. J.K Rowlling "Harry Potter i Komnata Tajemnic"
    Po przeczytaniu tej fantastycznej, pełnej czarodziejskich przygód publikacji J.K Rowlling, myślałam, że stworzenie ekranizacji godnie oddającej jej dzieła - będzie po prostu niemożliwe... a jednak, pomyliłam się. Ekranizacja Chris'a Columbus'a znakomicie oddała emocje towarzyszące przy czytaniu tej części magicznych przygód Harrego i jego przyjaciół.
    Uważam, że nawet osoba, która nie przeczytałaby książki J.K Rowling, bez problemu wczuła by się w atmosfere panującą w Hogwarcie.
    Oglądając ten film, stałam się uczniem Szkoły Magi i Czarodziejstwa... i tak jak Hermiona, Ron i Harry odkrywałam kolejne tajemnice kryjące się w murach tej niezwykłej szkoły.
    Mimo tego, że zawsze lepiej jest przeczytać książkę, to jednak ta ekranizacja wywarła na mnie wielkie wrażenie. ~szarokolorowa

    OdpowiedzUsuń
  86. "Złodziejka książek" Markus Zusak

    Bardzo niechętnie podchodziłam do tej powieści. Myliłam się. Wywarła na mnie ogromne wrażenie.
    Od samego początku autor gra czytelnikowi na emocjach. Śmierć – narrator - wprowadza w atmosferę książki. Uświadamia trudy wojny. Lecz wątek tragiczny przeplata się z historią Liesel i liter. Opowiada o magii słów. O przyjaźni z chłopcem o cytrynowych włosach.
    Dziewczynki nie stać na kupno książek, więc kradnie je ze stosów palonych na cześć Führera.
    Na rodzinę Złodziejki spada obowiązek dotrzymania tajemnicy. ?Cały świat staje na głowie.
    Trzeba kontrolować słowa.
    Nie wygadać.
    Nikomu.
    Nawet Rudy'emu.
    Żydowski bokser, tajemnica rodziny Liesel, staje się przyjacielem.
    Nie każda historia kończy się jednak dobrze...
    Czy Złodziejce uda się stawić czoła nadchodzącym zdarzeniom? Czy można przekuć sztywną autobiografię dyktatora w przepiękną historię o Zbędnym człowieku? Czy można przeżyć dzięki pięknemu charakterowi pisma? Na te pytania odpowie tylko Śmierć.
    Piękna powieść. Niezawodny dowód na to, że książki mają moc zmieniania ludzi.

    // ZP

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, do mojej recenzji wkradła się literówka. :(
      Tutaj poprawione:

      "Złodziejka książek" Markus Zusak
      Bardzo niechętnie podchodziłam do tej powieści. Myliłam się. Wywarła na mnie ogromne wrażenie.
      Od samego początku autor gra czytelnikowi na emocjach. Śmierć – narrator - wprowadza w atmosferę książki. Uświadamia trudy wojny. Lecz wątek tragiczny przeplata się z historią Liesel i liter. Opowiada o magii słów. O przyjaźni z chłopcem o cytrynowych włosach.
      Dziewczynki nie stać na kupno książek, więc kradnie je ze stosów palonych na cześć Führera.
      Na rodzinę Złodziejki spada obowiązek dotrzymania tajemnicy. Cały świat staje na głowie.
      Trzeba kontrolować słowa.
      Nie wygadać.
      Nikomu.
      Nawet Rudy'emu.
      Żydowski bokser, tajemnica rodziny Liesel, staje się przyjacielem.
      Nie każda historia kończy się jednak dobrze...
      Czy Złodziejce uda się stawić czoła nadchodzącym zdarzeniom? Czy można przekuć sztywną autobiografię dyktatora w przepiękną historię o Zbędnym Człowieku? Czy można przeżyć dzięki pięknemu charakterowi pisma? Na te pytania odpowie tylko Śmierć.
      Piękna powieść. Niezawodny dowód na to, że książki mają moc zmieniania ludzi.
      // ZP

      Usuń
  87. Magdalena Waluś
    „Harry Potter i Insygnia Śmierci” J. K. Rowling
    Niedawno przeczytałam książkę z serii o Harrym Potterze. Każda powieść z cyklu zachwyciła mnie magicznym nastrojem. „Harry Potter i Insygnia Śmierci” przedstawia niezwykłe przygody tytułowego bohatera, który wraz z Ronem i Hermioną szuka horkruksów. Gdy świat czarodziejów opanowuje Lord Voldemort, jedyna nadzieja pozostaje w zniszczeniu cząstek jego duszy. Książka ta opowiada o miłości, śmierci i wspaniałej przyjaźni rozwijającej się od pierwszego roku w szkole. Myślę, że J. K. Rowling nie mogła lepiej zakończyć serii jak pozorną śmiercią Harry’ego, związkiem Rona i Hermiony, wyjawieniem sekretów Severusa Snape’a oraz spotkaniem Chłopca, który przeżył z rodzicami, ojcem chrzestnym i ulubionym nauczycielem. Pamiętam, że godzinami płakałam zarówno podczas oglądania filmu, jak i czytania książki.
    Chciałabym wszystkich zachęcić do przeczytania CAŁEJ serii, gdyż niewątpliwie zachwyci ona każdego. Dzięki książkom o Harrym Potterze możemy przenieść się w świat czarodziejów, przekonać się, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń oraz zachwycić się barwną fabułą.

    OdpowiedzUsuń
  88. Veronica Roth ,,Niezgodna"
    Zapewne większość nastolatek choć raz miała w rękach tę wspaniałą powieść amerykańskiej pisarki. Książka ,,Niezgodna" bardzo szybko zdobyła popularność. Do sięgnięcia po nią może zachęcić czytelnika oryginalny tytuł, piękna okładka, bądź chęć poznania czegoś nowego. Książkę tę przeczytałam już kilka razy i bez wątpienia mogłabym wrócić do niej po raz kolejny. Bardzo ciekawa fabuła, nagłe zwroty akcji, mnóstwo emocji- to wszystko zawarte w historii pewnej nastolatki, która była Niezgodna...
    16-letnia Beatrice (Tris) musiała przezwyciężyć wiele trudności. Ona, jak i jej bliscy, wielokrotnie borykali się z problemami i musieli wybierać pomiędzy rodziną, a własną przyszłością. Ale czy ta młoda dziewczyna poradziła sobie, w sytuacji, w której się znalazła? Co stało się z tak ważnymi dla niej osobami? Czy miłość wygrała z przeznaczeniem? I przede wszystkim... czy Beatrice przeżyła...?
    Tego wszystkiego dowiecie się po przeczytaniu tej książki.
    Z pewnością każdy w ,,Niezgodnej" znajdzie coś dla siebie, a tym, którzy za czytaniem jednak nie przepadają mogę polecić film, nakręcony właśnie na podstawie tej powieści. I choć niektóre wątki nieco się od siebie różnią, historia młodej dziewczyny wkraczającej w dorosłość, jednakowo nas poruszy.
    Chciałabym zachęcić wszystkich, którzy jeszcze nie przeczytali, bądź nie obejrzeli ,,Niezgodnej", do zrobienia tego.
    Opowieść ta daje wiele do myślenia. Każdy kto zna już historię Tris, powinien zastanowić się, jak on postąpiłby w takiej sytuacji.
    Radzę podczas czytania, lub oglądania ,,stać" się na chwilkę jedną z postaci i postarać się poznać ich tok myślenia. Być może wtedy będziemy mniej surowi dla zdrajców...
    Jednak ja już więcej nie zdradzę. Zachęcam do przeczytania książki i obejrzenia filmu.

    OdpowiedzUsuń
  89. "Akademia Pana Kleksa" Jan Brzechwa

    Książka na pewno wszystkim znana z podstawówki opowiada o dwunastoletnim Adamie, który zamieszkał w akademii. Każdego dnia w domu był niezdarny, nie odrabiał lekcji i spóźniał się do szkoły. Pewnego dnia oblał atramentem spodnie, obrus i kostium mamy, więc rodzice postanowili oddać go w opiekę do pana Kleksa. Akademia był trzynastopiętrowym budynkiem na ul. Czekoladowej. Trzynaste piętro było zakazane, ponieważ Pan Kleks przechowywał tam swoje sekrety. Pan Kleks miał wiernego kolegę o imieniu Mateusz był człowiekiem, ale został zmieniony w ptaka. Akademię otaczał duży mur, a w nim żelazne furtki prowadzące do różnych bajek. Chłopcy często chodzili po zakupy dla pana Kleksa do różnych bajek. Golarz Filip przynosił co tydzień panu Kleksowi piegi. W książce Adaś przeżył dużo przygód. Książkę bardzo dobrze się czyta.

    OdpowiedzUsuń
  90. „Carrie” Stephen King

    Carrie White nie miała lekko. W szkole i poza nią stanowiła obiekt kpin. Dziewczyna miała problemy z cerą, jej ubrania nie należały do najmodniejszych i najdroższych, nie była dowcipna ani towarzyska. Rzadko udzielała się na lekcjach, nie miała znajomych, przyjaciół. Poza szkołą też nie było lepiej. W domu czekała na nią matka. Margaret White - religijna fanatyczka, która wszędzie i we wszystkim widziała grzech. Jej misją było uchronienie przed moralną zgnilizną świata jedynej córki. Stale zamykała ją więc w ciemnej i ciasnej komórce, nieustannie zmuszając do modlitwy oraz do błagania o przebaczenie za popełnione przewinienia, do których zaliczała nawet... menstruację. Sytuacja Carrie stała się jeszcze gorsza, kiedy okazało się, że dziewczyna posiada zdolności kinetyczne. Wszyscy niedługo zapłacili za wyrządzone jej krzywdy.

    Horror wielokrotnie ekranizowany, po który warto sięgnąć i przekonać się o wyższości lektury nad filmem. Książka ma zupełnie inny charakter niż w przypadku dzieł kinowych.



    NeedYourBrain

    OdpowiedzUsuń
  91. "Love, Rosie" Cecelia Ahern

    Książa bardzo Alex i Rosie byli przyjaciółmi, którzy znali się od najmłodszych lat. Spędzali razem każdą wolną chwilę i nie mogli bez siebie żyć. Alex pewnego dnia zakochuje się i wyjeżdża na studia, Rosie poznaje swoją drugą połówkę, lecz niewłaściwą. Dziewczyna doznaje dużych zmian w życiu, ponieważ dowiaduje się, że będzie matką. Nie chce nic mówić Alexowi, lecz nie umie dochować tajemnicy. Po narodzinach córeczki Katie, Rosie poprosiła Alexa by został ojcem chrzestnym. Dziewczyna utrzymuje kontakty z wujkiem, a mama próbuje stworzyć kochającą się rodzinę. Gorąco polecam książkę.

    OdpowiedzUsuń
  92. "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery

    Książa opowiadająca o małym chłopczyku. Mały Książe przemierzał wszechświat w poszukiwaniu przyjaciół i zwiedzeniu planet. Mieszka na malutkiej planecie B612 razem z Różą. Róża to podopieczna Księcia. Na Ziemi Książę spotyka liska. Lis uświadamia mu, że nie jest jedyny bez przyjaciół, bo on też nie ma. Na innych planetach Książę poznał tylko ludzi negatywnych i pozytywnych. Rudy lis oswajał się do Księcia bardzo długo, aż zostali najlepszymi przyjaciółmi. Mały Książę zrozumiał równie, że kocha Różę. Książka ma uczyć człowieka kochać i jak być dobrym przyjacielem. Mogą ją czytać dzieci oraz dorośli. Polecam!!

    OdpowiedzUsuń
  93. Kody Keplinger "Duff. Ta brzydka i gruba. "

    Bianca uczęszcza do ostatniej klasy liceum. Wśród swoich dwóch najlepszych przyjaciółek jest Duffem. Dziewczyna nie ma o tym pojęcia dopóki Wesley Rush nie postanawia ją o tym powiadomić. Bianca mimo, że na co dzień jest miła (trochę cyniczną) osobą to tym razem nie wytrzymuje i oblewa go cola.
    Relacja B z Wesleyem jest dosyć skomplikowana. Chłopak bardzo działa jej na nerwy. Mimo to coś zaczyna się pomiędzy nimi dziać, bo jak wiadomo czasem od nienawiści do pożądania jeden krok!

    "Duff. Ta brzydka i gruba" to książka, która wciąga, jest ciekawa i porusza ważne tematy. Autorka piszę tutaj o problemach nastolatków, etykietkach, rozpadających się rodzinach i o tym, że trzeba mieć osobę, której będzie można powiedzieć wszystko.

    Bardzo polecam tą pozycję! Jest ona mądra i ma ważny przekaz. Czyta się ją szybko i bardzo przyjemnie!

    OdpowiedzUsuń
  94. Clary Fray to z pozoru zwyczajna nastolatka z nastoletnimi problemami. Próbuje odnaleźć siebie i całkiem przypadkiem odkrywa swoją odmienność. Dowiaduje się, że jej matka należała do klanu Nocnych Łowców – pół aniołów, pół ludzi, którzy walczą z demonami, co jednocześnie przypisuje dziewczynę do tej grupy.
    Rozpoczyna ona zupełnie nowe życie w starym, ale inaczej widzianym świecie. Poznaje uroki bycia dziewczyną z bronią, której musi używać, gdyż życie jej i jej przyjaciół jest nieustannie zagrażane.
    Mimo, że seria „Dary Anioła” liczy sześć książek, to w pierwszej możemy zauważyć ogromny rozwój dojrzałości, która zachodzi w paczce Nocnych Łowców. Walczą o dobro oraz system wartości, które stanowią fundament ich życia i, których zawzięcie bronią sami.
    Za ogromny atut tego bestselleru uważam sarkastyczne poczucie humoru głównych bohaterów, przejawiające się nawet w sytuacjach zagrażających ich życiu oraz lekkość napisania tego tekstu.
    Cassandra Clare stworzyła zupełnie nowy świat, dzięki któremu czujemy powiew świeżości na dziale fantastyki.

    OdpowiedzUsuń
  95. "Folwark zwierzęcy" George Orwell

    Tę książkę przeczytałam niedawno i jest bardzo ciekawa. Właściciel folwarku gasząc światło w sypialni jego zwierzęta zbierały się do stodoły. Major stare zwierzę, które cieszyło się wśród zwierząt poważeniem miał dziwny sen chciał go wszystkim opowiedzieć. W stodole opowiedział wszystkim towarzyszom sen. Na początku zaczyna się źle, ponieważ zwierzęta są poniżane gdy nie są już potrzebne są zabijane. Major wierzy, że kiedyś wybuchnie powstanie przeciw człowiekowi i skończą się ciężki prace. W książce jest mnóstwo przygód. Polecam książkę i mam nadzieję, że ktoś z was przeczyta ją.

    OdpowiedzUsuń
  96. ,,Mechaniczny anioł" Cassandra Clare
    Tę książkę przeczytałam kilka razy, i za każdym razem zadziwia mnie swoją ciekawą historią. Opowiada ona o dziewczynie o imieniu Tessa, która przyjechała do brata za granicę, a powitały ją czarownice. Dowiedziała się również o podziemnych istotach- Wilkołakach, wampirach, faerie, czarownikach oraz nocnych łowcach. Ma przerażającą moc, którą każdy chcę dostać. Od czarownic uratował ją pewien przystojny panicz, Will, który ma własny świat. Książek i zabijania. Tessa później poznaje Jema. Miłego i zabawnego chłopca. Nikt nie wie, że w ciemności czyhają groźne metalowe istoty, które chcą mieć Tesse.
    Gorąco polecam ją przeczytać. Przy niej można zapomnieć o swoich problemach i trudach dnia. Mam nadzieję że chodź trochę was zainteresowałam i będziecie chcieli poznać dalszą część.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Film jeszcze się nie ukazał, a hasło brzmi "przeczytaj książkę, która została zekranizowana", więc nie możemy niestety uwzględnić w konkursie tego wpisu:(

      Usuń
    2. Przeczytałaś reszte bo 2 i 3 są jeszcze lepsze od 1.
      Tak to możliwe.

      Usuń
  97. ,,Czerwień rubinu" Kerstin Gier
    W rodzinie Gwen od pokoleń kobiety zyskiwały dar podróżnika czasu. Niestety, nie ona. Jej kuzynka Charlotte. Piękna i mądra, od najmniejszego uczyła się jak zostać dobrym podróżnikiem. Więc jakie było zdziwienie, gdy w szesnaste urodziny Gwen przeniosła się w czasie? Nagle w kilka tygoni musiała nauczyć się rzeczy, których powinna uczyć się przez całe życie. Nikt nie wie, że Gwen może rozmawiać i widzieć zmarłych. Ale nie tylko ona miała ten gen. Przystojny, trzy lata starszy Gideon z rodziny de Villiers również posiada ten gen. Gdy razem muszą wypełnić ważną misję w innym czasie, pojawia się miedzy nimi miłość. Ale, czy jest prawdziwa?
    Książka jest wspaniałą historią o miłośći i przetrwaniu. A przede wszystkim wprowadza nas w piękny świat fantastyki, z którego tak ciężko nie da się wydostać.

    OdpowiedzUsuń
  98. Uwielbiam się przenosić w czasie, a najbardziej do XIX-wiecznej Anglii, dlatego literaturę angielską szczególnie sobie upodobałam i znajduje się ona na samej górze mojej "listy książek". Natomiast moją ulubioną powieścią jest książka Jane Austen "Duma i uprzedzenie".
    Opowiada ona o dwojgu ludzi -Elizabeth i panu Darcym, których połączyła miłość, mimo wielu trudności i przeciwwskazań losu. Ponieważ fabuła książki jest bardzo rozległa i bogata w szczegóły, nie można jej streścić - trzeba ją po prostu przeczytać.
    A ja czytając zakochiwałam się w mowie bohaterów, bo jakże inna jest ona od dzisiejszej? Zobaczyłam, że można kłócić się, godzić i rozmawiać kulturalnie...i właśnie to jest najpiękniejsze. Autorka ukazuje nam też prawdy moralne i daje nam do zrozumienia, że nie zależnie od miejsca w społeczeństwie, miłość i przyjacielska postawa wobec innych zwyciężają.
    Mnie książka dała dużo do myślenia i wyrażam się o niej w samych dobrych stronach. //Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  99. " Harry Potter i kamień filozoficzny" Joanne Kathleen Rowling

    Książka opowiada o przygodach trzech czarodziejach. Harry Potter mieszka u swoich mugolskich wujków. Stracił rodziców w pojedynku z Voledmordem. Gdy Harry ukończył 11 lat przyszedł do niego Hagrid i zabrał go ze sobą do szkoły magii i czarów Hogward, lecz wcześniej kupił potrzebne mu przybory. Gdy wszyscy pierwszo roczni weszli do jadalni tam magiczna czapka rozdzielała ich do pokoi. Hermiona, Ron i Harry zostali przydzieleni do Griffindor. Wrogami Pottera jest nauczyciel Snape i Draco Malfoy. Harry ma wielki talent latania na miotle i dostaje się do drużyny. Harry wraz z Hermioną i Ronem pokonują Voldemorda, który opętał nauczyciela Quirrella. Nauczyciel zostaje zabity, a kamień filozoficzny zniszczony.

    OdpowiedzUsuń
  100. ,,Intruz" Stephenie Meyer
    Książka opowiada o czasach, w których nasza planeta jest opanowana przez istoty z innego kosmosu. Opanowali też nasze ciała. Żyją w nich, rozmawiają, i wykonują wszystko to, co my robiliśmy do tej pory. Ale zostali też rebelianci, którzy ukrywają się pod ziemią, w starych domach czy na pustyni. Mają swoje ciała, walczą.
    Melania, główna bohaterka, została złapana gdy chciała zdobyć pożywienie dla swojego młodszego brata Jamie'go. Budzi się z nową lokatorką, o imieniu Wagabunda. Podczas gdy ta istota ma za zadanie znaleźć pozostałych rebeliantów, Melanie podsuwa jej obrazy swojego brata i miłości o imieniu Jared. Wagabunda odczuwając te uczucia, postanowiła pomóc Melanie, tylko nie wie, że ściga ich okropna dusza, która nie chcę odpuścić.
    Mimo że książka ma dużo stron, to nie należy się tym przejmować. Jeżeli ktoś zacznie ją czytać, ani się obejrzy, a już ją skończy. Jest świetną powieścią od której łatwo nie da się oderwać.

    OdpowiedzUsuń
  101. Michalina Krzyszkowska14 listopada 2015 12:02

    "POKUTA" - IAN MCEWAN
    Do tego wpisu zabierałam się długo, gdyż bardzo chciałam stworzyć coś, co choć w małym stopniu oddałoby mój nieprzemierzony zachwyt na tą książką. Powieść ta stanowi hołd dla XIX-wiecznej literatury brytyjskiej.
    Książka podzielona jest na trzy części. Zaczyna się dość niewinnie, podchodząc pod typowy romans na tle drugiej wojny światowej – ot, pomiędzy piękną i bogatą dziewczyną Cecilią Tallis a ogrodnikiem Robbim Turnerem, rodzi się namiętność - jednak jest zdecydowanie czymś więcej. Jest też siostra Cecilii – Briony – młoda pisarka, nadwyraz dojrzała 13 latka. Ponieważ sama marzy o Robbim, ogarnięta rozczarowaniem i zazdrością kieruje na niego podejrzenia o gwałt, co skutkuje wysłaniem chłopca do wojska i walką o powrót do Anglii przez resztę książki.
    Druga i trzecia część powieści pokazują wydarzenia brutalne i smutne, wpływ wojny na jednostkę oraz pytanie, jak długo jesteśmy w stanie pokutować za własne winy.
    Poruszająca i piękna. Tak, to właściwe określenia.

    OdpowiedzUsuń
  102. Michalina Krzyszkowska14 listopada 2015 12:47

    "WYZNANIA GEJSZY" – ARTHUR GOLDEN
    Na początku książki poznajemy Chiyo, mieszkającą w trzęsichatce nad brzegiem morza. Gdy osiąga odpowiedni wiek, zostaje sprzedana do szkoły dla gejsz w Kioto. Życie dziecka jest trudne, pozbawione swawolnej zabawy czy przyjemności. Odizolowana od siostry, poniżana przez piękną, choć zazdrosną gejszę Hatsumomo, za jedyną przyjaciółkę ma Dynię, rówieśniczkę z okiya.
    Kilka lat później na jej drodze staje Prezes, pociesza zapłakaną dziewczynkę i wręcza kilka monet. Zachwycone dziecko kupuje za nie lody, a resztę przekazuje na ofiarę, modląc się, aby móc zostać gejszą i spotkać mężczyznę jeszcze raz. Wydarzenie to stanowi przełom w jej życiu. Jej marzenie się spełnia - zostaje gejszą i zyskuje rozgłos. Czas spędza na przyjęciach, na których czasem spotyka ukochanego mężczyznę.
    Książka ukazuje nam japońskie rytuały, podporządkowanie się wbrew sobie oraz życie zakochanej kobiety, która marzy o tym, by Prezes rozpoznał niej małą dziewczynkę, niegdyś spotkaną na ulicy. Powieść bardzo polecam – magiczna, wciągająca i pouczająca.

    OdpowiedzUsuń
  103. Michalina Krzyszkowska14 listopada 2015 13:45

    "DZIENNIK BRIDGET JONES" - HELEN FIELDING
    Książka ta to czysty antydepresant na papierze, który pozwala zapomnieć o problemach życia codziennego, a nawet polubić siebie i zaakceptować wady, które wcześniej nam przeszkadzały. I choć tytułowa bohaterka - Bridget Jones, jest po trzydziestce, a więc zdecydowanie ode mnie starsza, większość dylematów, które przeżywa, są mi dobrze znane. Samą Jonesy bardzo polubiłam, bo była prawdziwa - niekonsekwentna, czasem po prostu głupiutka, absolutnie doskonała w swojej niedoskonałości, marząca o prawdziwej miłości i szczęściu. Z uśmiechem na ustach, a czasem szeroko otwartymi oczami, śledziłam jej miłosne perypetie – najpierw z dyrektorem firmy i kobieciarzem Danielem, później z małomównym i nadwyraz poważnym adwokatem Markiem.
    Dziennik Bridget Jones stanowi uniwersalną opowieść o życiu, jego zawiłościach i dylematach, o tym, by zawsze żyć pełną piersią oraz o wizji bycia singlem w otoczeniu zakochanych par, które przeszkadzają nam jedynie do momentu, w którym sami znajdziemy kogoś dla siebie.

    OdpowiedzUsuń
  104. Eric- Emmanuel Schmitt ,,Oskar i pani Róża''
    Krótka powiastka... Może i krótka, ale w jaki sposób napisana. Przeczytałam ją na jednym tchu, bo inaczej się po prostu nie dało.
    Opowiada o dziesięcioletnim chłopcu imieniem Oskar, który jest chory na białaczkę. Pani Róża to wolontariuszka, której najbardziej zaufał i która pokazała mu Boga i nawet trochę wytłumaczyła życie. Oskar zaczyna pisać listy do Pana Boga. Opowiada w nich każdy dzień, własne przeżycia. Jest to napisane rzeczywiście tak na sposób dziecinny, ale jakie niesie ze sobą przesłanie. Książka ta pomaga zrozumieć człowiekowi, jak żyć. Zrozumieć czym jest życie, docenić chwilę, zaakceptować cierpienie. ,,Oskar i pani Róża'' wzrusza i uczy. Porównywana jest do ,,Małego Księcia''. Czy rzeczywiście można ją porównać? Jest to całkiem prawdopodobne, że jest podobna, ale wiadomo każda opowieść jest pod jakimś względem inna, ma w sobie coś, co ją wyróżnia.
    Po tejże lekturze codziennie patrzę na świat, jakbym oglądała go po raz pierwszy- z zachwytem i ogromną radością...
    Klaudia Korlacka

    OdpowiedzUsuń
  105. W obliczu coraz zimniejszych dni marzymy o ciepłych promieniach słońca, ale niestety pogoda na to nie pozwala. Cóż poradzić? Możemy ułożyć się w fotelu, z herbatką oraz książką „Ptaki ciernistych krzewów” Colleen McCullough. Gorący klimat Australii, piękne widoki, owce oraz romans, który nie powinien mieć miejsca.
    „Ptaki…” to powieść opisująca perypetie rodziny Clearych od roku 1915 do 1969. Główna bohaterka – Meggie – dorasta jako jedyna dziewczynka w wielodzietnej rodzinie. Poznajemy jej życie w Droghedzie, patrzymy jak dojrzewa oraz kosztuje zakazanego owocu miłości.
    Mimo że książka do najkrótszych nie należy, czytało się ją szybko i przyjemnie. Meggie dorasta, jej miłość do przystojnego księdza Ralpha de Bricassart powoli zmienia się z czysto platonicznej do szczerej i wiernej, której pozazdrościłaby jej niejedna para. Historia w wielu momentach ściskała za gardło i wzruszała do łez, czasami miałam ochotę potrząsnąć bohaterami za ramiona i przemówić im do rozumu, ale uważam, że to czyni z „Ptaków…” książkę wartą przeczytania. Pokazuje, że świat nie zawsze jest piękny i rzadko otrzymujemy to, co chcemy.

    OdpowiedzUsuń
  106. "Percy Jackson i bogowie Olimpijscy Złodziej pioruna"
    Książka ta jest niesamowitym połączeniem mitologii greckiej z współczesną fantastyką. Zawsze bardzo lubiłam mitologię, więc czytanie sprawiło mi dużo radości. Według mnie fantastycznym pomysłem było umieszczenie bogów w teraźniejszym świecie. Napisana w bardzo humorystyczny sposób ( rozbawiła mnie do łez). Ta książka jest niesamowita! Cały czas akcja, akcja i jeszcze na dokładkę akcja. Nie ma czasu na nudę, a kolejne zwroty akcji jeszcze podsycają chęć do czytania. Bardzo spodobali mi się wszyscy, ale w szczególności pan D. czyli Dionizos. Jego sarkastyczne wypowiedzi i cięty humor totalnie mnie rozbawiały (przykład? Proszę: "Gdyby to ode mnie zależało - kontynuował Dionizos - kazałbym wszystkim twoim komórkom stanąć w ogniu. Następnie zamietlibyśmy popiół i byłoby po problemie. Ale Chejron najwyraźniej uważa, że to się kłóci z moją rolą na tym przeklętym obozie: mam dbać o to, żeby się wam, bachory, nie stała żadna krzywda."). Książka jest jedyna w swoim rodzaju i serdecznie ją wszystkim polecam.

    OdpowiedzUsuń
  107. Veronica Roth - "Niezgodna"
    Szesnastoletnia Beatrice żyje w mieście podzielonym na frakcje: Erudycja, Altruizm, Serdeczność, Prawość i Nieustraszoność. Każdy kto nie chce być bezfrakcyjnym musi w wieku 16 lat przejść test predyspozycji i wybrać grupę do której będzie należał. Jeżeli test wskaże więcej niż jedną frakcję oznacza to że jest niezgodny i musi zostać wyeliminowany. Wynik Beatrice jest niejednoznaczny. Aby przeżyć dziewczyna musi opuścić rodzinę. Podczas ceremonii, Beatrice dołącza do Nieustraszoności. Ale nawet tam nie jest bezpieczna.
    Gdy czytałam tę książkę bardzo przejęłam się losem Beatrice. Bohaterka już od samego początku pokazała mi że nie wolno się poddawać. Należy zawsze mieć nadzieję. Tak jak Tris trzeba dokonywać własnych wyborów i brać odpowiedzialność za swoje czyny. Nigdy nie należy wątpić w siebie. Ta książka jest niezwykła. Uwielbiam do niej powracać.

    OdpowiedzUsuń
  108. John Green "Gwiazd naszych wina"

    Piękna, głęboko poruszająca powieść młodzieżowa, w której Green pokazuje potęgę prawdziwej miłości, a nie szczeniackie zauroczenie. Autor zachęca nas do zastanowienia się razem z bohaterami nad sensem życia, śmiercią, miłością i dziwnym pięknem wszechświata. Hazel i Augustus nie użalają się nad sobą, nie chcą, by litowano się nad nimi z powodu choroby. Usiłują żyć normalnie, cieszyć się każdą chwilą spędzoną wspólnie.
    Czytając tę książkę, nie mogłam się od niej oderwać. Z każdym fragmentem coraz bardziej obawiałam się, że główni bohaterowie niedługo umrą. Nie potrafiłam pogodzić się z zakończeniem. Wkrótce jednak zrozumiałam, że pewnym ludziom pisana jest przedwczesna śmierć, a my nie mamy na to wpływu. Los każdego z nas zapisany jest w gwiazdach.

    Anna Krzemień

    OdpowiedzUsuń
  109. "Opowieść wigilijna" Charles Dickens

    Książka opowiadająca o gburliwym i egoistycznym Ebenezer Scrooge. Pan Scrooge nigdy nikomu nie pomógł, nie utrzymywał kontaktów z rodzinną i uważał Boże Narodzenie jako nie przyjemny czas. W przeddzień wigilii ukazał się mu duch zmarłego Marleya. Mężczyzna popełniał takie same błędy jak kiedyś jego wspólnik, lecz dostał drugą szansę. Następnego dnia Scrooge obudził się o północy a przy nim Duch Wigilijnej Przeszłości. Zabrał Ebenezera do przeszłości czyli do dzieciństwa. Następnego dnia Scrooge obudził się o pierwszej rano ducha nie było, gdy wyjrzał przez okno zobaczył ducha Tegorocznej Wigilii. Duch zabrał go na wigilię kanclerza Boba, usłyszał tam wszystko co o nim mówiono, lecz najbardziej zmartwił go los małego Tima. Ostatnim duchem był Duch Przyszłych Wigilii. Duch zabrał go na giełdę gdzie mówiono o czyimś pogrzebie. Okazało się, że to on. Błagał ducha Przyszłych Wigilii o litość i obiecał, że zapamięta wszystko co pokazały mu duchy. Od tą był już dobrym człowiekiem.

    OdpowiedzUsuń
  110. ,,Kamienie na szaniec" A. Kamiński.
    Książka opowiada o losach ludzi z Polski w czasie drugiej wojny światowej. Główni bohaterowie- Rudy, Alek, Zośka, najpierw uczestniczą w małym sabotażu, a później już w ważniejszych walkach o ojczysty kraj. Nigdy nie zapomnieli co to jest prawdziwa, wyzwolona Polska. Wstąpili w Szare szeregi, i walczyli godnie, jak na Polaka przystało. Wielu ludzi pamięta ich dalej, a w naszych sercach, nigdy nie umarli. Książka też ukazuje wiele faktów z życia w tych czasach. Warto ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  111. "Lolita" - Vladimir Nabokov
    Dla mnie to nawet nie jest książka. To niesamowicie przemyślane, dopracowane dzieło. Cała fabuła jest tak wciągająca, że czyta się i czyta, bez wytchnienia. Daje do myślenia... Zbieg wydarzeń powoduje, że Humbertowi wszystko się układa - matka Lolity umiera i może uciec ze swoją ukochaną nimfetką. Cała ta akcja z jeżdżeniem po motelach i rozszyfrywaniem zagadek Quiltego jest chyba moją ulubioną częścią. Kiedy ich drogi się rozeszły, myślałam że będę płakać. I sam koniec: wszyscy umierają, co jest dla mnie takim szokiem, że dosłownie nie umiałam dojść do siebie przez kilka dni. Mocna literatura, która na prawdę wywiera ogromne wrażenie. Tak na marginesie, historia wydania i dalsze skandale związane z Lolitą i samym autorem są bardzo ciekawe. A film po prostu boski.

    OdpowiedzUsuń
  112. Kolejną książką podbijającą moje serce jest bestseller Markusa Zusaka "Złodziejka Książek". Mimo tego, że autor tej niezwykłej powieści nie przeżył II Wojny Światowej, pokazał ją w bardzo przejmujący sposób. Jednak lektura jest szczególnie pociągająca, poniewaz narratorem jest Śmierć, która w czasie wojny miała bardzo dużo roboty.
    Opowiada ona o pewnej dziewczynie imieniem Lesel, której losy bardzo mnie ujęły. Dzięki swej przybranej rodzinie, dziewczynka nie dała się zwieźć słowom "wodza narodowego" - Hitlera. Lesel poznała smak tęsknoty, smutku, ale też miłości i przyjaźni. I jakże niespodziewane było zakończenie tej powieści, kiedy to dziewczyna cudem uszła z życiem z bombardowania, gdy wszyscy innych których kochała, zginęli. A co ją uratowało? Książka. Pisanie książki.
    Według mnie powieść jest naprawdę warta przeczytanie. Pokazuje realia wojny i pozwala zrozumieć, że w życiu różnie się może wydarzyć, a my nie mamy na to wpływu i musimy to zaakceptować. A najważniejsze by wierzyć. Bo wiara czyni cuda. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  113. U mnie niestety wkradły się literówki, dlatego przesyłam poprawiony tekst:

    Kolejną książką podbijającą moje serce jest bestseller Markusa Zusaka "Złodziejka Książek". Mimo tego, że autor tej niezwykłej powieści nie przeżył II Wojny Światowej, pokazał ją w bardzo przejmujący sposób. Jednak lektura jest szczególnie pociągająca, ponieważ narratorem jest Śmierć, która w czasie wojny miała bardzo dużo roboty.
    Opowiada ona o pewnej dziewczynie imieniem Lesel, której losy bardzo mnie ujęły. Dzięki swej przybranej rodzinie, dziewczynka nie dała się zwieźć słowom "wodza narodowego" - Hitlera. Lesel poznała smak tęsknoty, smutku, ale też miłości i przyjaźni. I jakże niespodziewane było zakończenie tej powieści, kiedy to dziewczyna cudem uszła z życiem z bombardowania, gdy wszyscy inni których kochała, zginęli. A co ją uratowało? Książka. Pisanie książki.
    Według mnie powieść jest naprawdę warta przeczytanie. Pokazuje realia wojny i pozwala zrozumieć, że w życiu różnie się może wydarzyć, a my nie mamy na to wpływu i musimy to zaakceptować. A najważniejsze by wierzyć. Bo wiara czyni cuda. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  114. Cecelia Ahern - "Love, Rossie"
    Niedawno miałam okazję przeczytać niezwykłą książkę - ,,Love, Rossie". Opowiada ona o dwóch nierozłącznych osobach - Alexie i Rossie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez najbliższego przyjaciela. Ich wspaniałą sielankę przerywa nagła przeprowadzka chłopaka do Ameryki. Każde z dwojga zakochanych próbuje na nowo ułożyć sobie życie, ale nie jest to łatwe gdy nie ma przy tobie ukochanej osoby. Po wielu latach Alex postanawia wyznać miłość osobie bez której nie chce już żyć - Rossie. Ale czy nie jest już za późno?
    Książka ta jest warta polecenia. Napisana jest wspaniałym stylem dzięki któremu można gładko i przyjemnie wprawić się w książkowy nastrój. Dzięki niej dowiedziałam się, że bez drugiej osoby nie można być szczęśliwym w życiu. Gdy jestem smutna, siadam w fotelu z kubkiem herbaty i czytam ją. Do dziś przed oczami mam najciekawsze i najśmieszniejsze sceny. Wiele razy jeszcze do niej powrócę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przekonujące Lauro morze kiedyś po nią sięgnę;).

      Usuń
  115. Trudno oceniać książkę taką jak „Pianista” Władysława Szpilmana, gdyż kto ma prawo krytykować wspomnienia z gehenny jaką przeżył autor. Getto, ukrywanie się, życie w samotności przez wiele miesięcy, strach towarzyszący bohaterowi przez sześć lat…
    Dzieje żydowskiego pianisty mają pewien bardzo mocny atut – nie czuć w nich mściwości lub wrogości, choć zostały spisane zaraz po wojnie. „Pianista” obfituje w brutalne opisy morderstw dokonywanych na ludności oraz sposobu działania getta warszawskiego. Myślę, że gdybym przeczytała tę książkę przed obejrzeniem filmu, to zrobiłaby ona na mnie o wiele większe wrażenie. Ciekawym dodatkiem były fragmenty pamiętnika niemieckiego kapitana Hosenfelda, który pomógł przeżyć Szpilmanowi. Jedyne czego brakuje tym wspomnieniom to dalsze losy tytułowego pianisty. Książka niestety kończy się wraz z końcem wojny, co lekko mnie rozczarowało.

    OdpowiedzUsuń
  116. “Drużyna Pierścienia” - J.R.R. Tolkien

    Arcymistrz gatunku fantasy postanawia zabrać nas w podróż. W podróż niebezpieczną, tajemniczą i pełną magii oraz podróż, którą bezwzględnie trzeba odbyć, bez względu na koszty. Tym jest właśnie pierwsza część znanej całemu światu trylogii “Władca Pierścieni”. Podróżą, a w zasadzie jej początkiem. Z przyjemnością przemierzyłem Śródziemie razem z czarodziejem, elfem, krasnoludem, ludźmi oraz hobbitami. Mogli mi wspólnie opowiedzieć historię tak oryginalną i wyjątkową, że prawie każdy następny pisarz chce i musi z tej historii czerpać, ponieważ stała się ona fundamentem współczesnej fantastyki. Kraina, w której mają miejsce wydarzenia, jak również jej mieszkańcy, jest idealnym tworem przemyślanym do tego stopnia, że jej mieszkańcy posiadają własne języki oraz wierzenia. Książka nie zyskała swej glorii tylko ze względu na samą historię, ale również ze względu na sposób jej opowiedzenia, dzięki opisom tak przejmującym, że czytelnikowi przyspiesza serce. Każdy powinien ją przeczytać i wstydem jest jej nie znać .

    OdpowiedzUsuń
  117. "Bez mojej zgody" to książka, którą czytałam bardzo długo i jakoś nie umiałam jej skończyć, nie dlatego że była nieciekawa tylko dlatego że zmęczył mnie styl pisania autorki, ale mimo to kiedy skończyłam nie odetchnęłam z ulgą tylko się rozpłakałam bo to książka która nie ma szczęśliwego zakończenia.
    Książka ta doskonale obrazuje prawdziwy świat. Nie umiem zliczyć ile razy wściekałam się na bohaterów, śmiałam z nich lub płakałam nad ich losem, ale czy tak nie jest też w prawdziwym życiu?
    Warto było przebrnąć przez tą książę. Mimo ciężkiego stylu pisania autorki sprawiła mi ona dużo przyjemność i dała mnóstwo rzeczy wartych zapamiętania

    OdpowiedzUsuń
  118. „Sword Art Online” autorstwa Reki Kawahary poznałam jako anime, japońską animację, wydaną w 2013 roku. Powieść ukazała się w Polsce w listopadzie ubiegłego roku a jako fanka animowanej wersji historii, od razu kupiłam pierwszy tomik- niezbyt gruba książka, przeczytałam go w dwa wieczory- a musicie wiedzieć, że to jest kilkutomowa seria.. Niektóre części to osobne opowiadania wyjęte z kontekstu, a inne to ciągła historia. Zależne od siebie wątki opowiadają o miłości, przyjaźni, poświęceniu i innych ważnych wartościach…
    I mogę powiedzieć tylko tyle: już wcześniej uwielbiałam te anime, ale powieść sprawiła, że pokochałam tę historię jeszcze bardziej. Teraz już nie interesuję się japońską kulturą tak bardzo, jak wcześniej, ale „SAO” wciąż gości na mojej półce choć zajmuje miejsce innym ciekawym książkom…
    ~Winnicka Alicja

    OdpowiedzUsuń
  119. Percy Jackson : złodziej pioruna Autorstwa: Ricka Rodriana
    Jest to książka od której zaczęła się moja przygoda z książkami jestem pod wrażeniem tego jak autor rozplanował treść i przedstawił sytułację. W tym tomie znalazło się miejsce na stratę na przyjaźń i miłość ale takrze na zdradę i nienawiść.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super zdrada i nienawiść brzmią nieźle.

      Usuń
    2. Przypominamy, że wpis musi liczyć minimum 70 wyrazów. Zachęcamy do rozwinięcia tekstu!

      Usuń
  120. Olka
    GWIAZD NASZYCH WINA-Książka czy film ? Nie wiedziałam , ale wybrałam książke i bardzo polecam.Historia młodych ludzi , którzy są chorzy na nieuleczalne choroby , ale chcą spełniać swoje marzenia.Dziewczyna marzy o spotkaniu pisarza.Poznaje również chłopaka w którym się zakochuje.Chłopak jest też chory na raka , a dziewczyna ma taką chorobę , że musi mieć ciągle ze sobą butle z tlenem.Zakochani w sobie młodzi ludzie pragną spełnić marzenia ! I wyjeżdzają w poszukiwaniu pisarza.Książke przeczytałam w 1 dzień i strasznie polecam , gdy ktoś lubi chwile wzruszenia

    OdpowiedzUsuń
  121. Olka
    ZMIERZCH-Jest to pierwszy tom sagi zmierzch.Stephnie Mayer.Książka ta opowiada o młodej dziewczynie , która zakochuje się w wampirze.Początkowo jest to zwykła codzienna miłość dwojga ludzi.Lecz Bella pewnego dnia prosi Edwarda o to..Aby ten zamienił ją w wampira.Edward jest bardzo zdziwiony tym pomysłem.Czy się zgodzi ? Jak potoczy się ta sytuacja ? Koniecznie przeczytaj książke.Książka składa sie z 4 wciągających części.Idealne na gwiazdkowy prezent :)

    OdpowiedzUsuń
  122. ZOSTAŃ , JEŚLI KOCHASZ-Książka , którą pokocha każdy.Świetne emocje , super historia dziewczyny , która opowiada o swoim losie.Pewnego dnia dziewczyna traci w wypadku samochodowym swoich najbliższych.Jedynie w wypadku przeżywa jej brat , lecz nie wie gdzie On sie znajduje.W jakim szpitalu ? W jakim mieście ? Ona sama zostaje przewieziona do szpitala , gdzie ma wykonywane mnóstwo badań.Jak potoczą się jej losy dalej ? Czy odnajdzie brata ? Książka jest idealna na jesiennie wieczory :) Bardzo ją polecam.Książka zajmie maksymalnie 3 dni :)

    OdpowiedzUsuń
  123. Mały Książę
    Poruszyła mnie ta opowieść która wydaje się być bardzo prosta i banalna ale tak naprawdę jest to głęboka historia przedstawiająca trudne tematy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponownie przypominamy - wpis musi liczyć minimum 70 wyrazów.

      Usuń
  124. ,,Miasto Kości’’ (Cassandra Clare) to pierwsza część cyklu Dary Anioła. Opowiada o losach Clary Fray, zwykłej dziewczyny, która niespodziewanie spotyka w klubie Nocnych Łowców. Następnego dnia jej matka znika, a ona budzi się w Instytucie. To schronienie, do którego każdy Nocny Łowca może przyjść. Od zamieszkujących, dowiaduje się, że jest pół aniołem, pół człowiekiem tzn. Nocnym Łowcą. Wszyscy stwierdzają, iż trzeba odnaleźć zagubioną.
    Dzięki śladom w swoim mieszkaniu Clary odkrywa, że matkę porwał najmroczniejszy Nocny Łowca w całej historii i jej ojciec - Valentine Morgenrstern. Poszukiwania rozpoczęte: podczas nich dziewczyna doświadcza wielu przygód, zakochuje się w przystojnym Jacesie i odkrywa miłość przyjaciela. Clary przeżywa wstrząs, gdy dowiaduje się, że matka co dwa lata usuwała jej niektóre ze wspomnień. Największego wstrząsu doznaje jednak wtedy, gdy okazuje się być spokrewniona z Jacem, a Valentine ucieka bez śladu...
    Książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Wielokrotnie wracałam do tej lektury. Bardzo polecam. Uwielbiam ją.

    OdpowiedzUsuń
  125. "Oskar i pani Róża" jest najbardziej znaną książką Erica-Emmanuela Shmitt'a. I to nie bez powodu. Widać, że autor lubi poruszać te wrażliwe strony naszego serca.
    Czytając tą krótką opowiastkę filozoficzną, miałam wrażenie, jakbym była w szpitalu i doświadczała tego, co Oskar. Ale głównym atutem książki, jest więź między panią Różą, a chłopcem, która potrafi wzruszyć nawet kamienne serce. To właśnie dzięki tej więzi chłopak pogodził się z rodzicami, co było punktem kluczowym w jego życiu.
    Dodatkowo, w lekturze poruszane są tematy filozoficzne, na które główny bohater przy pomocy wolontariuszki, próbował znaleźć odpowiedzi. Mimo wielu trudności, w końcu odznalazł rozwiązania oraz zrozumiał pewne prawdy życiowe i moralne.
    To nie koniec. Najbardziej spodobała mi się gra, kiedy to Oskar jeden dzień miał przeżywać jako dziesięć lat. Chłopak "przeżył" całe swoje życie, doświadczając trosk, bólu, cierpienia i miłości.
    Książkę warto przeczytać, by dostrzec i zrozumieć co jest w naszym życiu najważniejsze. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  126. ,,ŻYCIE PI''-Jest to historia chłopaka , który pewnego dnia podczas katastrofy na statku traci swoją rodzinę i zostaje On uratowany lecz łódka , którą On dostał się oderwała i pozostał sam na wielkim Morzu z zwierzętami.Zwierzęta głodne zjadają siebie nawzajem , ale najtrudniej jest z Lwem , który będzie polował na chłopca.Chłopiec będzie robił wszystko , aby było dobrze , oraz będzie chciał zaprzyjaźnić się z lwem.Bardzo polecam tę książke wspaniale się ją czyta można sobie wyobrazić te wszystkie super efekty i pomyśleć.Co by było gdyby to my znaleźliśmy się w takiej sytuacji.sA na filmie są superowe efekty.Gorąco polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  127. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” J. K. Rowling
    Tytułowy bohater - Harry, mieszka w komórce pod schodami u swoich wujków, nie ma rodziców, przyjaciół, prowadzi smutne życie. Na dodatek znęca się nad nim kuzyn.
    Pewnego dnia dostaje tajemniczy list, który na zawsze zmieni jego życie... Wtedy, w wieku 11 lat, dowiaduje się, że jest czarodziejem. Wprowadza się do szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, znajduje przyjaciół. Niestety, na przeszkodzie do szczęścia staje mu człowiek, a właściwie półczłowiek, który zabił jego rodziców... Cykl książek o Harrym Potterze to seria magiczna, zabawna i pełna przygód. Opowiada o odwadze, sławie, lojalności, uczy nas, czym jest dobro i zło. Jest to opowieść nie tylko dla dzieci i młodzieży. Szczerze poleciłabym ją każdemu!

    OdpowiedzUsuń
  128. Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy : Złodziej Pioruna
    Kiedy zaczynałam czytać tą książkę, byłam pewna, że niczym nie może mnie zaskoczyć. Myliłam się. Spodobała mi się jej fabuła oraz to, jak autor wplótł w nią fragmenty mitologii. Książka opowiada o chłopcu imieniem Percy Jackson, którego życie nagle obraca się do góry nogami, kiedy dowiaduje się, że mity są prawdziwe, a on sam jest półbogiem, synem samego Posejdona. Podczas ucieczki przed Minotaurem, chłopak trafia do Obozu Herosów, gdzie poznaje innych herosów. Jednak to nie koniec niespodzianek: Zeus, władca bogów, oskarża Percy'ego o kradzież pioruna i daje chłopakowi dziesięć dni na zwrócenie boskiego atrybutu, w przeciwnym razie rozpęta się wojna bogów. Percy, wraz z przyjaciółmi wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż, podczas której pozna prawdę o bogach oraz samym sobie.
    Vespa

    OdpowiedzUsuń
  129. "Love, Rosie"

    Książka znana mi była jeszcze przed ekranizacją pod tytułem "Na końcu tęczy". Opowiadanie nie przypadło mi do gustu. Formuła listów i e-mailów rozpraszała mnie i pod koniec zaczęła nawet irytować. Jednak było tam kilka pozytywnych aspektów. Jedynym z nich była relacja Rosie z córką. Opisy uczuć młodej matki, aż do spostrzeżeń dojrzałej kobiety. Drugą sprawą było przedstawienia banalnych codziennych spraw. Autorka zapoznała czytelnika z innymi, trochę niezrównoważonymi emocjonalnie osobami, które czatowały ze "Stokrotką" czyli Rosie pod pseudonimem. Był to dobry pomysł, które sprawił, że jednak skłaniam się ku pozytywnej ocenie.

    OdpowiedzUsuń
  130. "P.S. Kocham Cię"

    Jest to opowiadanie stworzony przez Cecylię Ahern postrzegaey jako romansidło, które bardziej znane jest z filmu. Tak prosta zapowiedź i oklepane słowa w tytule, nie zachęcają osoby negatywnie nastawionej do romansów, którą jestem. A jednak! Coś pchnęło mnie do przeczytania tej książki i jestem zadowolona. Co prawda nie skupiałam się na głównym wątku, ale starałam się analizować bohaterów drugoplanowych. Dla przykładu interesującym i barwnym charakterem jest Ciara, siostra głównej bohaterki oraz jest brat Richard. Rodzeństwo ukazuję dwa dominujące na tym świecie typy ludzi. Ciara to szalona, nieposkromiona osoba, która skradła moje serce swoimi włosami , niewyparzonym językiem oraz wolnością, której nie bała się używać. Richard inaczej Dick, to sztywny, ponury mężczyzna, któremu bycie miłym nie zawsze nie wychodziło.
    Podsumowując książka "P.S. Kocham Cię" jest dla mnie poznawanie dobrej powieści, którą trzeba "ugryźć" od innej strony, przez różne osoby, które wraz z główną bohaterką tworzą nastrój tego bestsellera.

    OdpowiedzUsuń
  131. PRZYTULNY DOM, KOCHAJĄCA RODZINA, WSPANIAŁY CHŁOPAK, WYPADEK SAMOCHODOWY, STAN ZAWIESZENIA.
    Mia dotychczas prowadziła normalne życie nastolatki, lecz gdy pewnego zimowego popołudnia razem z rodzicami i bratem w drodze do znajomych ich samochód uległ wypadkowi, dziewczyna trafia w stan zawieszenia i wspomina swoje dotychczasowe życie. Książka pt. "Zostań, jeśli kochasz" autorki Gayle Forman jest idealna nie tylko dla nastolatków. To książka jest wzruszająca i pełna miłości. Idealna na prezent i nie tylko. Jeśli nie wiesz jak ważne jest życie, przeczytaj tę książkę, bo naprawdę jest tego warta.

    OdpowiedzUsuń
  132. Książka opowiada o dziewczynie i jej przyjacielu. Pewnego dnia spotykają trójkę tajemniczych osób. Kiedy okazuje się, że dziewczyna jest z nimi związana, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Gdy matka dziewczyny znika, nastolatka razem z nowymi przyjaciółmi wyrusza na jej poszukiwania. Na swej drodze spotykają czarodziejów, wilkołaki, wampiry i nie tylko. Jeśli zainteresowały Cię moje słowa, przeczytaj książkę Cassandry Clare "Dary anioła: miasto kości". Na początku może nie wydawać Ci się zbyt interesująca, ale nie zrażaj się tym, przeczytaj do końca. Idź do biblioteki, wypożycz i zacznij czytać, ponieważ ta książka jest tego warta.

    OdpowiedzUsuń
  133. Veronica Roth "Zbuntowana"

    Od czasu kiedy wybuchła wojna między Erudycją a Altruizmem w życiu Tris zmieniło się bardzo wiele. Jej rodzice zginęli, został jej tylko brat i Tobias. Uczucie, którym Cztery darzy Beatrice pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki frakcji, śmierci, zdrady ze strony najbliższych i rozlewu krwi, z którym niestety dziewczyna ciągle musi walczyć.

    Erudycja wciąż poluje na Niezgodnych. Tris chce jak najszybciej sprawić aby wroga frakcja przestałą zabijać. Pomóc w tym mają jej Bezfrakcyjni, niestety ma ona co do nich złe przeczucie. Jak potoczą się losy Tris? Czy uda się jej w końcu być szczęśliwą?

    Polecam tę książkę każdemu. Jest ona cudowna i pełna scen akcji. Nie zabraknie w niej śmiesznych dialagów oraz ciekawych opisów. Warto sięgnąć po tą kontynuacje. Znajdziemy w niej świetne cytat i genialnie wykreowanych bohaterów. Polecam, jest to jedna z tych lektur, które uczą i na długo zostają w pamięci!

    OdpowiedzUsuń
  134. Carrie White – brzydka, przysadzista, pryszczata licealistka. Introwertyczka, kozioł ofiarny, bez ojca, wychowuje się z matką – fanatyczką religijną. Zna ją cała szkoła i wszyscy z niej szydzą, wytykają palcami, bazgrzą na ławce. Oto główna bohaterka książki „Carrie” autorstwa Stephena Kinga.
    Od początku do końca czytelnik dostaje kolejne dowody nienormalności Carrie i wie, co czeka go na ostatnich stronach. Fabuła z życiem licealistki jest przerywana tekstem w formie artykułów opisujących tajemnicze zdolności telekinetyczne oraz wydarzenia z Nocy Zagłady. Pomysł bardzo ciekawy, przybliża nam postać i otoczenie Carrie już po pamiętnym balu absolwentów.
    Książka nie zawodzi w żadnym aspekcie. Została napisana obrazowo oraz z rozmysłem jak przystało na mistrza horroru. Historia ta zmusiła mnie do częstego gdybania: „co by się stało, gdyby nie matka Carrie?”, „czy gdyby nie to jedno wydarzenie, Carrie w końcu stałaby się normalną licealistką?”. Niestety nie dane czytelnikowi poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

    OdpowiedzUsuń
  135. Życie będące filmem. Jakby nie patrzeć w obu przypadkach występuje wstęp, rozwinięcie, zakończenie. Mamy fabułę, miejsca, czas i bohaterów ważnych oraz ważniejszych. Dla Pata z książki Matthew Quicka „Poradnik pozytywnego myślenia” życie jest właśnie taką produkcją, która na pewno zakończy się happy endem, czyli powrotem byłej żony.
    Pat wraca do domu z „niedobrego miejsca” i natychmiast zabiera się do realizacji upragnionego celu. Pisze dzienniki (żeby Nikki mogła poznać jego życie podczas rozłąki), czyta książki (w końcu Nikki kocha czytać), dba o formę (Nikki lubi facetów z ładną rzeźbą!), ćwiczy bycie miłym (przecież Nikki nie toleruje grubiaństwa) oraz jada kolorowe tabletki. Niestety nie jest to tak proste, jakby się wydawało. Pat musi zmierzyć się z ojcem, własną agresją oraz Tiffany – kobietą tak samo niereformowalną jak on.
    Ze względu na to historia jest bardzo pozytywna i ujmująca. Potrafi rozbawić do łez oraz wciąga tak mocno, że zapomnisz nawet o spotkaniu lub psie!

    OdpowiedzUsuń
  136. Kto nie zna Czerwonego Kapturka łapka w górę! Och? Nikt się nie zgłasza? Cudnie! W takim razie mogę powiedzieć to:
    Panie i panowie, mam zaszczyt przedstawić wam książkę „Dziewczyna w czerwonej pelerynie” spod pióra Sary Blakley-Cartwright! Jest to historia będąca reinterpretacją przygody Czerwonego Kapturka. Mamy dziewczynę o imieniu Valerie, która żyje z rodziną we wsi, gdzie dokładnie co miesiąc składa się żywe ofiary dla Wilka. Posiada kochającą babcię, mieszkającą w środku lasu oraz przyjaciela z dzieciństwa – społecznego wyrzutka Petera.
    Pewnego dnia siostra Valerie zostaje zabita przez Wilka, co wywołuje powszechny popłoch. Skutkuje to przybyciem do wsi doświadczonego pogromcy wilkołaków, który uzmysławia ludziom, że bestia żyje pośród nich w ludzkim ciele.
    Cała historia skupia się na polowaniu na Wilka i jest skonstruowana tak, że nawet pomimo wskazówek do samego końca nie można się domyślić, kto jest bestią. „Dziewczyna…” to jedna z tych książek, których nie zapomina się do końca życia.

    OdpowiedzUsuń
  137. Nastawiałam się na niesamowitą powieść o człowieczeństwie, dwoistości ludzkiej natury oraz wiecznej walce wewnętrznej, lecz dostałam nędzną opowiastkę, której potencjał został całkowicie zmarnowany. Postać Uttersona, która powinna być jednym z kół napędowych tego opowiadania, była bezpłciowa, nijaka i tak na dobrą sprawę niepotrzebna, zresztą jak większość postaci w „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Historia nie angażuje, przy czytaniu jej często towarzyszyła mi nuda. Pomysł rozdzielenia pierwiastków dobra i zła na dwie osoby jest bardzo ciekawy, jednak sposób w jaki rozwiązał to autor nie usatysfakcjonował mnie. Najbardziej zawiniła perspektywa z jakiej została przedstawiona większość historii. Dzieje tytułowego doktora Jekylla poznajemy oczami Uttersona, który tylko szwenda się od domu do domu i próbuje rozwikłać jego tajemnicę. Dopiero pod sam koniec przedstawione są listy Jekylla oraz Lanyona uwikłanego w misterny plan tytułowego bohatera. Uważam, że gdyby historia ta przedstawiała wszystkie badania, przemiany oraz przemyślenia doktora Jekylla to byłaby o wiele ciekawsza.

    OdpowiedzUsuń
  138. „Więzień labiryntu” James Dashner

    Niedawno przeczytałam bardzo ciekawą książkę Jamesa Dashnera, która jest napisana bardzo interesującym językiem używanym przez bohaterów. Był to dobry wybór! Co więcej, zaraz po przeczytaniu książki mogłam w kinie zobaczyć jej ekranizację. James Dashner bardzo lekko ją napisał, a każde jej słowo zapada głęboko w pamięć.
    Książka opowiada o grupie chłopców uwięzionych w labiryncie. Co noc ściany labiryntu zmieniają swoje położenie. Chłopcy od dwóch lat próbują znaleźć jego wyjście, niestety nigdy im się to nie udaje. Najciekawsza część książki rozpoczyna się gdy do Strefy trafia dziewczyna, pierwsza wśród samych chłopaków. Teresa długo leży w śpiączce, a zaraz po jej przebudzeniu zaczynają się dziać dziwne, a zarazem straszne rzeczy.
    Treść książki pamięta się chyba na zawsze. Bardzo spodobało mi się napięcie, w którym autor utrzymywał czytelnika i niepewność podczas czytania każdej kartki. Nie żałuję przeczytania tej książki, a zapoznawanie się z jej treścią sprawiło mi ogromną przyjemność.

    OdpowiedzUsuń
  139. Uwielbiam książki18 listopada 2015 17:37

    Tytuł: ,,Władca Pierścieni"
    Autor: J. R .R. Tolkien
    Dawno temu elficcy kowale wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Sauron, Mroczny Władca stworzył jeszcze jeden Pierścień, który miał rządzić pozostałymi. Minęło wiele wieków, zanim trafił w ręce hobbita Froda, którego przeznaczeniem stała się wędrówka do Mordoru, aby zniszczyć Jedyny Pierścień, zagrażający światu. I tak oto Drużyna Pierścienia wyrusza z Shire. Są pewni jednego: jeżeli nie wypełnią misji, świat ogarną Ciemności...
    Uważam, że ,,Władca Pierścieni" jest jedną z najpiękniejszych książek w historii. Oszałamiający świat Śródziemia, zachwycające postacie oraz najważniejsze wartości: miłość, odwaga, poświęcenie- dopełniają mistrzostwa dzieła Tolkiena. Polecam trylogię każdemu, kto spragniony przygody, chce zatopić się w niezwykłym świecie fantasy. Jestem zakochana w tej książce, oglądałam też zapierający dech w piersiach film Petera Jacksona. Opowieść pokazuje nam, że ratunkiem dla świata staje się nie siła umysłu czy oręża, ale czystko ludzka, choć uosabiana w postaci hobbita, zdolność do okazania miłosierdzia.

    OdpowiedzUsuń
  140. ,,Kolor Magii” to pierwsza część znanej serii ,,Świat Dysku” napisanej przez Terrego Prathetta. Książka opowiada o przygodach nieudolnego maga Ricewinda oraz pierwszego w tamtejszym świecie turysty Dwukwiata. Dwukwiat przybywa z kontynentu przeciw wagi i ma zamiar obejrzeć najstarsze miasto Dysku Ankh –Morpok. Niestety, nie rozumie niebezpieczeństw i jest troszeczkę… zbyt ufny. Gdy przybył do miasta napotkał Ricewinda i zatrudnił go w roli przewodnika. Gdy przez Dwukwiata w mieście wybucha ogromny pożar muszą uciekać i właśnie tak zaczyna się ich dłuuuuga wyprawa, podczas której przeżywają różne przygody ,takie jak spotkanie ze smokami ,rozmowy ze śmiercią i przypadkowe odlecenie w kosmos. Książka jest bardzo ciekawa i trudno się od niej oderwać. I mam dla was niespodziankę : tej serii jest około 40 tomów. Naprawdę bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  141. J.R.R. Tolkien - "Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia"
    Dawno, dawno temu, w najgłębszych czeluściach Mordoru, Sauron wykuł w tajemnicy Jedyny Pierścień, który miał rządzić pozostałymi. Po śmierci Saurona, Pierścień przepadł na wieki. Aż do czasu, gdy znalazła go najmniej odpowiednia istota - hobbit, Bilbo Baggins z Shire. Nie wiedział on, że tym sposobem zapoczątkował trudną wędrówkę do Rozpadlin Zagłady, aby tam zniszczyć Jedyny Pierścień.
    Tolkien wykazał się wielką pomysłowością. Stworzył nie tylko niezwykły świat Śródziemia, ale także wiele postaci, które do dziś zapierają dech w piersiach. Czytając książkę, możemy nie tylko śledzić losy Froda - bratanka Bilba, ale także resztę jego drużyny z którą, wyruszył z Rivendell. Równie widowiskowo losy Drużyny Pierścienia przedstawił w filmie Peter Jackson. Uważam że "Władca Pierścieni" jest fantastyczną epopeją zdolną wzbudzić zachwyt nawet w najbardziej wymagających czytelnikach.

    OdpowiedzUsuń
  142. "Harry Potter i komnata tajemnic"Joanne Kathleen Rowling

    W książce opisywane jest z ratunkiem szkoły. Harry i przyjaciele są już drugi rok w Hogwarcie. Przed nauką w szkole Harrego odwiedził Zgredek ostrzegając go by nie szedł w tym roku do szkoły. Harry jednak postawił na swoje i idzie do placówki, skrzat użył magii i przez to Harry dostaje dożywotni szlaban. Pewnej nocy ratują go Wesllejowie. W szkole w późniejszym czasie okazuje się, że Pani Norris kotka Argusa zostaje spetryfikowana. Nad nią pojawił się napis, że komnata tajemnic została otwarta, a uwięzionego w niej potwora Slytheryna uwolniono. Wkrótce dochodzi do kolejnych peryfikacji. Ogłoszono, że jeśli ataki nie ustaną szkołę zamkną. Trójka przyjaciół wpada na trop i tym właśnie ratują szkołę i pokonują potwora.

    OdpowiedzUsuń
  143. [Władca Pierścieni]: "Powrót Króla"

    Filmy Petera Jackosna od dawna cieszyły się ogromną popularnością. Reżyser filmów z trylogii książek Tolkiena oraz opowiadania pt. Hobbit: Niezwykła podróż, zyskał sobie serca nie tylko niezliczonej rzeszy fanów, ale też wiele nagród i nominacji.
    Ekranizacja Władcy Pierścieni przysporzyła Jackosonowi wiele wyzwań, ale Powrót Króla okazał się strzałem w dziesiątkę, który zadowolił krytyków i zaniemógł na Oskara.
    Film nieco swoją konwencją odbiega od książki, jednak zostało ujęte to co najważniejsze.
    Oglądając "Władcę" ma się wrażenie jakby samemu było się odpowiedzialnym za losy Śródziemia, jakby Gandalf sam przekazywał widzowi ogromne brzemię, które musi nieść, aż po horyzont ku czarnej bramie.
    Mistrzowskie zdjęcia porażają widzów tak skutecznie, że nawet wersja reżyserska trwająca ponad 4 godziny wypuszcza dopiero na napisach końcowych.
    Nie zapominając o muzyce która idealnie wpasowywała się w fabułę.
    Howard Shore jako główny kompozytor zadbał o to byśmy mogli słuchać Cancering Hobbits podczas początku wyprawy, lub też na końcu zaciskać pięści w akcie tryumfu przy „Into the west”
    Film i książkę polecam każdemu (nie tylko fantastom).

    OdpowiedzUsuń
  144. [Władca Pierścieni]: "Powrót Króla"

    Filmy Petera Jackosna od dawna cieszyły się ogromną popularnością. Reżyser filmów z trylogii książek Tolkiena oraz opowiadania pt. Hobbit: Niezwykła podróż, zyskał sobie serca nie tylko niezliczonej rzeszy fanów, ale też wiele nagród i nominacji.
    Ekranizacja Władcy Pierścieni przysporzyła Jackosonowi wiele wyzwań, ale Powrót Króla okazał się strzałem w dziesiątkę, który zadowolił krytyków i zaniemógł na Oskara.
    Film nieco swoją konwencją odbiega od książki, jednak zostało ujęte to co najważniejsze.
    Oglądając "Władcę" ma się wrażenie jakby samemu było się odpowiedzialnym za losy Śródziemia, jakby Gandalf sam przekazywał widzowi ogromne brzemię, które musi nieść, aż po horyzont ku czarnej bramie.
    Mistrzowskie zdjęcia porażają widzów tak skutecznie, że nawet wersja reżyserska trwająca ponad 4 godziny wypuszcza dopiero na napisach końcowych.
    Nie zapominając o muzyce która idealnie wpasowywała się w fabułę.
    Howard Shore jako główny kompozytor zadbał o to byśmy mogli słuchać Cancering Hobbits podczas początku wyprawy, lub też na końcu zaciskać pięści w akcie tryumfu przy „Into the west”
    Film i książkę polecam każdemu (nie tylko fantastom).

    OdpowiedzUsuń
  145. http://pg1bloguje.blogspot.com/2015/11/ogladac-filmy-jeszcze-bardziej-czytac.html
    post znajduje się na moim blogu.
    ZL

    OdpowiedzUsuń
  146. ,,Harry Potter i kamień filozoficzny (J.K. Rowling)to pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze. Opowiada o losach tytułowego sieroty, mieszkającego u wujostwa. Pewnego dnia Harry otrzymuje zaproszenie do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Dzięki temu odkrywa, iż tak jak jego rodzice jest czarodziejem, a wszystkie potwory z bajek istnieją. Zaraz po przyjeździe zdobywa pierwszych przyjaciół, ale i wrogów. Od początku książki wiadomo, że Harry nie jest zwykłym uczniem. Nawet gdy próbuje być grzecznym i nie sprawiać kłopotów, nie udaje mu się to. Odkrywa, że w szkole jest ukryty kamień filozofów oraz, że jeden z najmroczniejszych czarnoksiężników w historii - Voldemort chce go ukraść. Dzielny Harry, ryzykując życie własne oraz przyjaciół będzie próbował kamień ocalić.
    Książkę określiłabym mianem niezłej, ponieważ brakuje w niej szybko toczącej się akcji. Powieść przeplatana jest śmiesznymi scenami, dzięki czemu nie nudzi. Bardzo polecam, może podbije Wasze serca.

    OdpowiedzUsuń
  147. ,,Harry Potter i komnata tajemnic (J.K. Rowling) to druga część przygód Harryego. Opowiada o drugim roku nauki w Hogwarcie. Tym razem młody czarodziej będzie musiał zmierzyć się z grasującym po szkole starożytnym potworem - Bazyliszkiem, o którego wypuszczenie będzie obwiniany. Na szczęście jego przyjaciele nie dadzą się zwieść, ale czy poradzi sobie także wtedy, gdy z jednym z nich nie będzie kontaktu? W tej części młody czarodziej wykaże się brawurą, przebiegłością, bystrością oraz olbrzymią odwagą, po raz kolejny mierząc się z Voldemortem - tym razem w postaci Toma Riddla.
    Ta część jest moim zdaniem gorsza od poprzedniej. Już po pierwszych rozdziałach zaczyna nudzić czytelnika między innymi dlatego, że jest przesadzona. Dokąd bowiem Harry nie pójdzie, od razu zdarza mu się coś niewyobrażalnego, niespotykanego i niemożliwego. Nie jest to moja ulubiona część, ale polecam jak wszystkie książki z tej serii.

    OdpowiedzUsuń
  148. "Dary Anioła: Miasto Kosci"
    Kiedy matka Clary Fray znika w tajemniczych okolicznościach, życie dziewczyny całkowicie się zmienia. Clary dowiaduje się, ze należy do rodu Nocnych Łowców, którzy chronią ludzkość przed demonami. Z tym wszystkim pomaga jej się zaznajomić Jace Wayland, z którym zaczyna ją łączyć nie tylko ten sam gatunek, ale i gorące uczucie. Jednak nie wszystko idzie po ich myśli, ponieważ Clary i Jace trafili w sam środek wojny miedzy demonami a Nocnymi Łowcami.
    Genialna powieść fantasy, wskazana dla każdego fana tego typu książek. Czytając otwór, przenosiłam się w inny świat, jest jedna z moich ulubionych książek.

    OdpowiedzUsuń
  149. Michalina Krzyszkowska19 listopada 2015 18:38

    "WYSPA TAJEMNIC" – DENNIS LEHANE
    „Wyspa tajemnic” jest jak góra lodowa – na początku widzimy jedynie to, co unosi się na powierzchni, jednak nie dostrzegamy zanurzonej w wodzie całej reszty. I to właśnie ta „reszta” stanowi największy atut książki, przepasanej pozorami, zwodzeniem za nos, mieszaniem tropu, a w finale otworzeniem szeroko oczu ze zdumienia.
    Rok 1954, piękna wyspa Zatoki Bostońskiej. I to właśnie tam znajduje się szpital dla obłąkanych przestępców. Główny bohater, weteran II wojny światowej, obecnie detektyw Tedd Daniels, przypływa na wyspę ze swoim partnerem z pracy, by przeprowadzić dochodzenie dotyczące zaginięcia jednej z pacjentek szpitala, która uciekła z okratowanej celi, zostawiając tylko zaszyfrowaną wiadomość. Jednocześnie Teddowi zaczynają doskwierać bóle głowy i wspomnienia z czasów, gdy był żołnierzem, a także wizje swojej martwej żony i dzieci. Tymczasem nad wyspę nadciąga huragan, który zrywa łączność ze światem zewnętrznym. Detektyw podejrzewa psychiatrów o eksperymenty na pacjentach, których mieliby dokonywać w opuszczonej latarni. Prawda ma jednak wysoką cenę.

    OdpowiedzUsuń
  150. Papierowe Miasta
    Nie byłam przekonana do „Papierowych miast” Nie zwracałam na nią uwagi, dopóki w „Wyzwaniu czytelniczym” nie musiałam wybrać jakiejś książki. Dałam szansę „Papierowym miastom”.
    Quentin Jacobsen, inaczej nazywany „Q” od dzieciństwa podkochuje się w swojej sąsiadce-rówieśniczce Margo Roth Spiegelman. Pewnej nocy Margo budzi Q wchodząc do domu przez jego okno. Od tego wszystko się zaczyna.
    Książka mnie zaskoczyła. Okazała się być ciekawa i przyjemna. W momentach kiedy „zwiedzali” opuszczony sklep, a ja siedziałam sama w domu, ciarki przechodziły mi po plecach. Wydaje się, że to nie straszę,a jednak. Bardzo ekscytującym momentem był kiedy bohaterzy musieli dotrzeć do tytułowego „papierowego miasta” Nie mogłam się oderwać, serce biło mi szybciej.
    Wiele słyszałam, że końcówka jest rozczarowująca. W pewnym sensie jest, ale nie do końca. Zawsze ma się nadzieję, że może kiedyś zdarzy się coś między Margo, a Q. Może będą razem? Kto wie.
    Jak najbardziej polecam.

    ~~ Volta

    OdpowiedzUsuń
  151. ,,Igrzyska śmierci” – Suzanne Collins
    Pierwsze strony tej powieści nie spodobały mi się. Bieda, miłość, walka o przeżycie, poświęcenie- te tematy były poruszone już w wielu książkach, które przeczytałam. Mimo wszystko chciałam poznać całą historię dziewczyny, która dla rodziny gotowa byłaby umrzeć. Z każdą kolejną stroną zagłębiałam się w tę powieść coraz bardziej. Autorka w piękny sposób przedstawiła co tak naprawdę jest ważne w życiu.
    Bohaterka książki- Katniss musi zapewnić siostrze i matce odpowiednie warunki do życia w jakże podłym i złym świecie. Gdy jej siostra zostaje wybrana do ,,Głodowych Igrzysk”, dziewczyna szybko musi podjąć decyzje. Zgłasza się do udziału w owych Igrzyskach ratując w ten sposób siostrzyczkę.

    Zasady Igrzysk są proste: wszystkie chwyty dozwolone. Tylko jeden zwycięzca. Reszta musi zginąć. Czy Katniss ma jakieś szanse z doskonale przygotowanymi osiłkami? Sprawa komplikuje się, gdy dziewczyna zakochuje się w rywalu. Przecież jedno z nich będzie musiało pożegnać się z życiem…

    OdpowiedzUsuń
  152. Historyczna książka Arkadego Fiedlera pt."Dywizjon 303", jest warta przeczytania nie tylko ze względu na treść, ale również by dostrzec, jaki udział w II Wojnie Światowej mieli, tak zawsze pomijani, Polacy. Mało osób wie, że polscy lotnicy, byli jednymi z najlepszych i zawsze trwali do końca. Nie zostawiali innych w potrzebie. Mieli nie lada zdolności i podczas bitew byli uważani za wzory.
    Tylko jak jest dzisiaj? Dzisiaj nikt nie pamięta o bohaterach z czasów wojennych, o tych, którzy walcząc igrali dzień w dzień ze śmiercią. I to właśnie dzięki takim książkom, nasza pamięć odżywa. Znów budzi się w nas obraz tych krwawych czasów, a także Polaków, z których powinniśmy być dumni.
    A ja jestem z nich bardzo dumna i bronię ich przed różnymi obelgami ze strony innych. Przypominam też wszystkim o tym, by nie zapominali Polaków, którzy nie stchórzyli, a wręcz przeciwnie - walczyli i zwyciężyli. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  153. Wiele osób nie lubi książek Henryka Sienkiewicza, ale ja je uwielbiam. I wbrew powszechnej opinii, uważam powieść pt."W pustyni i w puszczy", za bardzo ciekawą i godną uwagi.
    Czytając tą lekturę, przenosiłam się raz na pustynię, a raz do dżungli. Podróżowałam z głównymi bohaterami, Stasiem i Nel, którzy w bardzo dojrzały sposób przeżywali różne problemy, które ich spotykały. Mimo wielu trudów i przeciwności losu, nie poddawali się i ciągle mieli nadzieję na odnalezienie ojców. I właśnie wiara i nadzieja, doprowadziły ich końcu do ukochanych rodziców.
    Z czasem oczy robiły mi się coraz bardziej okrągłe z każdą kolejną stroną książki. Odkrywałam świat i jego cudowne, a zarazem niebezpieczne stworzenia. Podziwiałam je. Wszystkie.
    Dlatego właśnie książkę polecam i uważam ją za wartą przeczytania. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  154. Władca pierścieni- Bractwo pierścienia
    Jest to pierwsza część Władcy Pierścieni w której dopiero poznajemy naszych bohaterów. Powieść zaczyna się urodzinami Bilbo Bagginsa na których on tajemniczo znika. Dopiero później się dowiadujemy za sprawą czego to się zdarzyło. Pierwsza część toczy się w Shire- mieście Hobbitów oraz w podróży. Za sprawą powieści odwiedzamy wiele ciekawych miejsc oraz poznajemy wiele ciekawych osób. Jest to magiczna, tajemnicza powieść która pogiągnie za sobą czytelników, którzy z przyjemnością zagłębią się w kolejne tomy.

    OdpowiedzUsuń
  155. "Jeżycjada" to seria książek Małgorzaty Musierowicz. Jest to moja ulubiona i po prostu najlepsza seria powieści, która ma swoje szczególne cechy, w których się zakochałam. Ale moją przygodę z "Jeżycjadą" rozpoczęła książka do niej należąca - "Kłamczucha". Opowiada ona o pewnej dziewczynie, Anieli, która mając piętnaście lat wyjeżdża do Poznania uczyć się. Jednak jej prawdziwym powodem jest chłopak, którego poznała przypadkowo nad morzem.
    W wielkim mieście dziewczyna boryka się z problemami świata w PRL-u. Nie miała pojęcia ile ją to będzie wszystko kosztować nie tylko materialnie, ale i fizycznie i psychicznie.
    Autorka ukazuje nam życie, które mogłoby się potoczyć inaczej gdyby nie bezmyślność głównej bohaterki. Lektura jest o tyle warta przeczytania, że pokazuje też jedną z najważniejszych prawd moralnych - kłamstwo to nic zabawnego i chcianego. Lepiej go unikać, bo prawda i tak wyjdzie na jaw.
    Stokrotnie polecam. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  156. "Magiczne drzewo - czerwone krzesło" to książka Andrzeja Maleszki uwielbiana przez czytelników. Dlaczego? Dlatego, że ukazuje prawdy moralne, które powinniśmy urzeczywistniać, choć nie zawsze tak robimy.
    I choć mogłoby się wydawać, że książka jest przeznaczona tylko dla dzieci, wcale tak nie jest.
    W lekturze tej opisane są przygody trójki dzieci będących rodzeństwem, które na pewien okres "straciło" rodziców. I właśnie wtedy pokazana jest ścisła więź łącząca nie tylko dzieci z rodzicami, ale też dzieci jako rodzeństwo, które się wzajemnie wspiera. I w tym tkwi najważniejsze przesłanie całej powieści.
    Mimo tego, że autor pokazał to wszystko w trochę fantastyczny sposób, można się wczuć w rolę bohaterów, a także przeżywać to co oni przeżywali. A dzięki temu, możemy zobaczyć i zaobserwować jaka jest nasza relacja z rodziną. Czy jest tak jak powinno być, czy może relacje te nie są wcale takie idealne? Warto się nad tym zastanowić. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  157. Następną książką Henryka Sienkiewicza jest powieść "Quo Vadis". Jest to lektura bardzo ambitna i warta przeczytania.
    Szczególnie spodobało mi się to, że autor pomieszał fakty historyczne z postaciami fikcyjnymi, co dało fantastyczny efekt. W końcu nie bez przyczyny Henryk Sienkiewicz dostał za nią nagrodę Nobla.
    Książka opowiada o życiu pierwszych chrześcijan w starożytnym Rzymie. O ich trudach i problemach z jakimi musieli się zmagać za władzy cesarza rzymskiego - Nerona. Jednak głównie akcja powieści kręci się wokół dwóch bohaterów połączonych w końcu przez miłość, choć los im wcale nie sprzyjał.
    Dzięki lekturze możemy zobaczyć, jak żyło otoczenie wokół cesarza, jak traktowani byli niewolnicy, co działo się w starożytnym Rzymie, a przede wszystkim jak wyglądało życie w tamtejszych czasach zarówno pogan jak i chrześcijan.
    Dzięki temu można stwierdzić, że lepiej żyć w czasach współczesnych niż w starożytnych. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  158. „Jutro”-John Marsden

    Piękna książka o odwadze, przyjaźni, a także miłości. Osoby, które jeszcze nie przeczytały powinny zdecydowanie zapoznać się z jej treścią. Autor idealnie pokazał niespodziewany najazd na kraj bohaterów i próby samodzielnego życia młodzieży.
    Główną bohaterką powieści jest Ellie, która wraz z przyjaciółmi wyrusza w góry, do miejsca zwanego Piekłem. Po powrocie okazuje się, że rodzinne miasto zostało zaatakowane. Przy swoich domach zastają martwe zwierzęta, a rodzice zniknęli. Bohaterowie wracają do Piekła, ponieważ w domach jest zbyt niebezpiecznie. Wkrótce kończy się im żywność i postanawiają udać się do pobliskiego miasta Wirrawee. Dowiadują się, że ich rodziny są uwięzione i pilnowane przez najeźdźców. Postanawiają pomóc im wydostać się z miasta. Są zdani tylko na siebie, muszą być zaradni, zdyscyplinowani, a także pomysłowi.
    Książka zmusiła mnie do przemyśleń na temat wojny. Pozwoliła na chwilę zamienić się miejscami z bohaterką, co było wspaniałym przeżyciem. Niewyobrażalne zdaje się nieprzeczytanie następnych części serii.

    OdpowiedzUsuń
  159. Hobbit, czyli tam i z powrotem Johna Ronalda Reuela Tolkiena to fantastyczna
    historia opowiadająca o niezwykłych przygodach Bilbo Bagginsa. Zaczęło się od niewinnego spotkania czarodzieja Gandalfa pod swoim domem, a nazajutrz odwiedziło aż 13 krasnoludów.Planowali oni wielką wyprawę i za namową czarodzieja wzięli również pana Bagginsa.Okazało się, że celem wyprawy jest Samotna Góra, w której znajduje się zaginiony skarb krasnoludów,a żeby się do niego dostać należy zabić smoka, który strzeże skarbu. Wyruszyli w podróż pełną przygód i niebezpieczeństw oraz niewygód. Po drodze do Samotnej Góry krasnoludy oraz Bilbo napotykali mnóstwo przeszkód, wpadali w przeróżne pułapki, z których jednak wychodzili cało z opresji, najczęściej dzięki Bilbo albo Gandalfowi.
    Jest to wspaniała historia oparta na wzajemnym pomaganiu i zaufaniu.

    OdpowiedzUsuń
  160. Złodziej pioruna Ricka Riordana opowiada o dwunastoletnim chłopcu, który okazuje się bogiem półkrwi oraz synem samego Posejdona. Pewnego dnia Percy wybrał się z klasą na wycieczkę do muzeum, podczas której nauczycielka z matematyki przeobraża się w potwora. Matka razem z jego przyjacielem-który w rzeczywistości jest satyrem- zawożą go do obozu półkrwi. Niestety Percy traci matkę-została porwana przez jakieś monstrum. W obozie spotyka swojego nauczyciela, który jest opiekunem obozu półkrwi. Od niego chłopak dowiaduje się o konflikcie między bogami- Zeusem a Posejdonem. Zeus oskarża władcę mórz o kradzież jego najlepszej, a zarazem najgroźniejszej broni-pioruna piorunów. Percy ma za zadanie go odzyskać i dostarczyć Zeusowi jak najszybciej. Wraz ze swoim przyjacielem satyrem i córką Ateny wyrusza w podróż pełną przygód i niebezpieczeństw. Na drodze spotyka przeróżne potwory znane mu do tej pory z greckich mitów i lekcji historii.
    Książka jest fascynująca. Autor napisał ją w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby samemu było się głównym bohaterem przeżywającym te wszystkie przygody.

    OdpowiedzUsuń
  161. Zmierzch Stephenie Meyer jest przykładem wzajemnej miłości wampira i człowieka.
    Siedemnastoletnia Bella po przeprowadzce do stanu Washington zapisuje się do nowej szkoły. Tam poznaje zabójczo przystojnego i tajemniczego Edwarda Cullena. Zauważa nietypowe zachowanie u chłopaka i jego krewnych. Postanawia więc rozpocząć małe śledztwo, w którym dowiaduje się prawdy. Okazuje się że Edward i jego rodzina posiada nadludzkie zdolności. Zaczynają się spotykać, a w tym czasie Bella zgłębiała wiedzę o Cullenach. Zakochują się w sobie i jeden nie potrafi wytrzymać bez drugiego. Na jednym spotkaniu z rodziną Edwarda, Bella spotyka trójkę innych wampirów. Jeden z nich obsesyjnie próbuje zdobyć dziewczynę. Cullenowie starają się nie dopuścić, aby dopadł Bellę, lecz w końcu dopina swego.
    Ta książka mnie wciąga i fascynuje. Autorka wprowadza nas w świat nastolatki zakochanej w
    przystojnym wampirze. Miłość ich łącząca jest niesamowicie potężna i za nic nie można jej złamać.

    OdpowiedzUsuń
  162. Moja opinia: https://jokerowski.wordpress.com/2015/11/20/recenzja-ksiazki-folwark-zwierzecy-georgea-orwella/

    OdpowiedzUsuń
  163. Księżyc w nowiu Stephenie Meyer to dalszy ciąg miłosnej historii Belli i
    Edwarda.
    Cullenowie urządzają przyjęcie urodzinowe dla Belli, na którym Jasper
    prawie doprowadza do tragedii. Edward i jego rodzina w obawie o bezpieczeństwo dziewczyny postanawiają się wyprowadzić. Wkrótce Edward oznajmia Belli, że jej nie kocha. Dziewczyna rozpacza nad stratą ukochanego i pogrąża się w depresji na bardzo długi czas. Zaczyna spędzać wiele czasu z Jacobem. Pewnego dnia skacze z klifu, bo odkryła, że gdy znajduje się w niebezpieczeństwie, słyszy głos ukochanego. Alice myśli, że Bella popełniła samobójstwo i informuje o tym brata. Edward postawia sprowokować Volturi, by tym samym zakończyć swój żywot. Gdy Bella się o tym dowiaduje, postanawia go ratować. Wyrusza wraz z Alice do Włoch, do siedziby Volturi. Zdążyła na czas, uratowała ukochanego. Dochodzi do spotkania z Volturi. Ci informują Cullenów, że Bella musi zginąć albo zmienić się w wampira, gdyż za dużo o nich wie.
    Wspaniała książka, szalone i niebezpieczne przygody młodej zakochanej po uszy bohaterki. Polecam wszystkim.

    OdpowiedzUsuń
  164. Intruz Stephenie Meyer
    Melanie Stryder zostaje złapana przez obce Dusze, a w jej ciele zostaje umieszczona Wagabunda. Przeżywa nowe, nieznane jej dotąd emocje ludzkie. W umyśle żywiciela znajduje obrazy i wspomnienia Jamiego oraz Jareda, a także miejsce ich kryjówki. Dociera na miejsce wyczerpana. Nikt nie ufa jej, gdyż wiedzą, że to nie jest w stu procentach Melanie, jednak z czasem zaczynają akceptować Wandę. W Wagabundzie zakochuje się Ian, lecz ona kocha Jareda. Wanda jest wysyłana na przeróżne misje, na które nie mogą sobie pozwolić rebelianci. Postanawia zdradzić im jak wyjąć duszę z ciała nikogo nie zabijając. W zamian mają wysyłać dusze na inne planety oraz zabić ją, ponieważ nie chce być już pasożytem. Ian nie zgadza się z zabiciem Wandy, a gdy dochodzi do zabiegu, umieszczają ją w innym ciele. Na kolejnej wyprawie spotykają innych rebeliantów, co daje im nadzieję na istnienie ludzkości.
    Fascynująca i wzruszająca książka. Polecam !!!

    OdpowiedzUsuń
  165. Powieść Atsuko Asano No.6
    No. 6 to państwo - miasto określane przez mieszkańców jako Święte Miasto. Z założenia miasto idealne, w którym ludziom niczego nie brakuje i wszyscy są szczęśliwi. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę No.6 to miejsce, w którym obywatele są kontrolowani, ludzi nieodpowiednich się eliminuje lub wykorzystuje do eksperymentów.
    Przeciwieństwa się uzupełniają a głowni bohaterowie są tego najlepszym przykładem.
    Shion - wychowywany przez kochającą matkę, od urodzenia żyjący w No.6, ufny i inteligentny, nie zaznał głodu ani przemocy.
    Nezumi- ostatni potomek ludzi lasu, samotnik, który uważa ze uczucia i wspomnienia to tylko zbędny balast, zbieg zakładu karnego, twardo stąpa po ziemi, na własnej skórze doświadczył brutalności świata. Przy okazji świetny aktor.
    Shion i Nezumi łączą siły by zniszczyć No.6.
    150 słów to za mało, żebym mogła wyrazić ile ta książka dla mnie znaczy. Czytałam ją z radością i ze łzami w oczach. Shion i Nezumi zdobyli moje serce.

    OdpowiedzUsuń
  166. „Woda dla słoni” autorstwa Sary Gruen to historia o amerykańskim młodym człowieku polskiego pochodzenia, którego życie zmienia się diametralnie w jednej sekundzie. Rodzice Jacoba Jankowskiego – głównego bohatera – giną w wypadku samochodowym, a on pod wpływem chwili rezygnuje ze studiów i wyrusza w podróż z przypadkowym pociągiem, który okazuje się, że należy do jednego z najlepszych cyrków tamtych czasów.
    Wraz z grupą cyrkową podróżuje, odnajdując inny sens życia. Wiele doświadcza, co kreuje jego barwną postać.
    W powieści nie zabrakło również wątku romantycznego, przypominającego o tym, że miłość od pierwszego wejrzenia istnieje naprawdę.
    „Woda dla słoni” to nie tylko książka, lecz także historia, która inspiruje i całkowicie pochłania, i którą zapewne większość z nas chciałaby przeżyć.
    Autorka tej opowieści pokazała nam widowisko cyrkowe z dziecięcych lat, z zupełnie innej perspektywy. Dzięki niej możemy przeżyć trud zmagań z ciężkim życiem oraz żmudną pracą, w których szczęście niesie pokazywanie wszystkiego, co magiczne i niezwykłe.

    OdpowiedzUsuń
  167. „Przeminęło z wiatrem” – Margaret Mitchell
    Czyta się bardzo przyjemnie, miło i szybko. Historia jest naprawdę ciekawa i ma wiele postaci o niesamowitych charakterach. Zdecydowanie moją ulubioną bohaterką jest Scarlet z tym jej ognistym temperamentem. Ten moment kiedy dała po prostu w pysk Ashleyowi jest zdecydowanie moim ulubionym. Całkowicie nie przejmuje się co ludzie o niej myślą; flirtuje sobie z facetami i żeby zrobić przyjaciółce na złość wychodzi za mąż! No trzeba przyznać, że trzeba mieć porządny charakter żeby robić takie rzeczy w tamtych czasach. Podoba mi się że historia jest długa, ciągnie się przez kilka lat. I o jeju, na końcu kiedy Bonnie umiera… bardzo smutne to było. Eh, i kiedy umierająca Melania rozmawia ze Scar… No nie spodziewałam się tego. Bardzo udana powieść, polecam każdemu.

    OdpowiedzUsuń
  168. Uwielbiam książki21 listopada 2015 17:21

    Autor: J. R. R. Tolkien
    Tytuł: ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem"
    Hobbit Bilbo Baggins mieszka w przepięknej krainie Shire. Ceni sobie wygodę i oczywiście dobre jedzenie. Niespodziewanie jednak staje się członkiem kompanii Thorina Dębowej Tarczy, prowadzonej przez czarodzieja Gandalfa. Krasnoludy, wraz z towarzyszącym im hobbitem wyruszają w kierunku Samotnej Góry, aby wykraść złoto, nad którym czuwa smok Smaug.
    Książka ta niezwykłym humorem, zgrabnym stylem pisania i delikatnym językiem zachwyciła mnie od razu. Jest wstępem do ,,Władcy Pierścieni" i pokazuje, jak ważna jest przyjaźń, lojalność i miłość. Bez wątpienia podróż z krasnoludami po Śródziemiu, jest niezapomniana. W reżyserii Petera Jacksona widziałam całą trylogię na podstawie ,,Hobbita". Myślę, że dość różni się od książki, ale przyjemnie się ją oglądało i często, siadając wygodnie w fotelu z popcornem, lubię do tych filmów wracać. Książka jednak wygrywa. Należy do moich ulubionych, a ucząc o odwadze i poświęceniu, nie ma żadnej konkurencji.

    OdpowiedzUsuń
  169. Zaćmienie Stephenie Meyer.|
    Bella i Edward znowu są razem. Stają się nierozłączni. Charlie nienawidzi ukochanego córki za to, że wiele przez niego wycierpiała. Stara się ograniczyć czas, jaki jego córka ma z nim spędzać. Jednak nadal spotykają się w szkole, a Edward jest co noc gościem w jej pokoju. Dziewczynę poszukuje żądna krwi wampirzyca, która chce dokonać zemsty na Belli, tworząc armię nowo narodzonych wampirów. Walka się zaczyna, a Victoria i jej armia zostaje zniszczona. Bella musi wybrać pomiędzy miłością do przyjaciela a miłością do mężczyzny jej życia. Gdy Jacob dowiaduje się o podjętej przez Bellę decyzji, postanawia na zawsze zostać wilkiem. Dziewczyna jest zrozpaczona po stracie przyjaciela, całą noc wypłakuje się Edwardowi. Jednak on znosi wszystko bardzo dobrze. Wkrótce Bella ponownie porusza temat swojej przemiany. W zamian za to ona ma wyjść za Edwarda za mąż.
    Przepiękna i wzruszająca historia, która potrafi doprowadzić do łez.

    OdpowiedzUsuń
  170. Przeczytałem powieść Paulo Coelho pod tytułem ''Weronika postanawia umrzeć''. Akcja książki toczy się w stolicy Słowenii. Tytułowa bohaterka w pierwszych akapitach podejmuję próbę samobójczą. Z powodu nudy jaka zagościła w jej życiu. Następnie akcja dzieje się w szpitalu psychiatryczny do którego Weronika została przewieziona. Poznajemy tam m.in. Edwarda, schizofrenika, w którym Weronika się zakochuje. Autor poza przedstawieniem nam postaci, pokazuje tam też ich historie. Tworzy się kilka ciekawych wątków pobocznych o takiej tematyce jak zdrada czy zakazana miłość.
    Jest to powieść z gatunku ''głęboka i dla dorosłych''. Nie wiem co ludzie w niej widzą, jedynym jej przesłaniem dla mnie było ''żyj jakby każdy dzień był twoim ostatnim''. Spodziewałem się naprawdę symbolicznej książki która skłoni mnie do refleksji, lecz autor mnie rozczarował. W moim odczuciu ten utwór jest znośny, ale niewiele więcej.

    OdpowiedzUsuń
  171. Wojenna książka to słaby pomysł na jesienny wieczór. Czytać o okrucieństwie i zabijaniu to nic przyjemnego. Ale książkę Johna Boyne'a "Chłopiec w pasiastej piżamie" trzeba czytać pod innym kątem, niekoniecznie wojennym, choć i tak bardzo strasznym i okrutnym.
    W powieści wyróżniamy dwa światy, bardzo różne od siebie. W tych światach żyją też różni ludzie, którzy dostrzegają między sobą znaczną różnicę. Tyle tylko, że różnicę tak wielką widzą osoby dorosłe. Powiedziałabym dorosłe, ale niedojrzałe. Za to bardziej inteligentni okazują się dwaj chłopcy, którzy będąc przyjaciółmi, nie dostrzegali żadnej różnicy między sobą oprócz tej, że stoją po dwóch różnych stronach "lustra".
    I tu możemy się cieszyć, że we współczesnych czasach jest nacisk na równość, ponieważ kiedyś tego nie było. Kiedyś byli lepsi i gorsi. A gdyby nie ten beznadziejny podział może uniknąłby świat tyle bólu i cierpienia? Tego jednak nie wiemy.
    Polecam wszystkim tą książkę, dzięki której mogę patrzeć na świat inaczej. // Książniczka

    OdpowiedzUsuń
  172. Veronica Roth -,,Niezgodna"

    Książka którą postanowiłam zrecenzować to ,,Niezgodna". Dlaczego? Myślę, że opowieść ta jest ponadczasowa, a język jakim jest napisana sprawia, że książkę doskonale się czyta. Jest idealna nawet dla tych, którzy za książkami nie przepadają i wolą obejrzeć film.
    Przenieśmy się do świata książkowego. Widzimy 16-letnią dziewczynę podejmującą decyzję ważącą na jej życiu. Beatrice ma do wyboru 5 frakcji na które zostaje podzielony świat: Serdeczność, Prawość, Erudycja, Nieustraszoność i Altruizm. Cała jej rodzina liczy na to, że dziewczyna wybierze frakcję w której znajdują się oni czyli altruizm, jednak w ostatniej chwili postanawia wszystko zmienić. Przenosi rękę na stronę nieustraszonych i tak właśnie zaczyna się cała jej przygoda.
    Fakt, że autorka napisała książkę w narracji pierwszoosobowej tylko dodaje książce uroku i pozwala nam stać się głównymi bohaterami. Serdecznie polecam przeczytanie tej książki, albo oczywiście obejrzenia filmu.

    OdpowiedzUsuń
  173. Czarna Blogerka:
    Cassandra Clare: Dary Anioła "Miasto Kości"
    Główna bohaterka Clary Fray mieszka w Nowym Jorku ze swoją mamą. Razem z nimi mieszka przyjaciel jej mamy, Luke. Wszystko było dobrze, aż pewnego dnia Clary poszła z najlepszym przyjacielem Simon'em do klubu, jej matka zostaje porwana, a po domu grasują demony. Dziewczyna poznaje Nocnego Łowcę imieniem Jace oraz jego przyjaciół, którzy ,,przygarniają'' ją do siebie. Clary - mieszkająca w Instytucie, w którym mieszkają Nocni Łowcy - próbuje wymyślić jak odnaleźć matkę. Jednocześnie poznaje świat, który ją otaczał, a którego nigdy nie znała. Świecie Podziemnych - wampirów, wilkołaków, czarodziei i wróżek. Dowiaduje się, że jest jego częścią i kim jest naprawdę.

    OdpowiedzUsuń
  174. Recenzja ,,Igrzyska Śmierci” Suzanne Collins

    Przyszłość… Liczy się tylko władza. W Kapitolu, wszyscy żyją na wysokiej stopie i myślą tylko o sobie, stali ludźmi bez uczuć, żądnymi krwawych walk i zabijania siebie nawzajem. Ich rozrywce służą biedni ludzie, mieszkający w dystryktach, na które zostało podzielone państwo. Co roku z każdego dystryktu wylosowana zostaje dwójka osób: dziewczyna i chłopak. Wylosowani - trybuci , jadą do Kapitolu, gdzie przygotowują się do walki na arenie. Na arenie, na której zginą 23 osoby i tylko jedna, najsilniejsza przeżyje.
    Nadchodzi czas kolejnego losowania, tym razem będzie w nim brać udział także młodsza siostra Katniss. Wiadomo, że mała, słaba dziewczynka nie poradzi sobie w walce z prawdziwymi tyranami na arenie, dlatego gdy niespodziewanie zostaje wylosowana, na jej miejsce zgłasza się Katniss. Potrafi polować – to jej największy atut. Aby wróciła do domu, reszta musi zginąć. Jak tego dokona?
    Polecam przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  175. Recenzja ,,Love, Rosie” Cecelia Ahern
    Młodzież lubi planować sobie przyszłość. Większość z nas marzy o konkretnym zawodzie i wyobraża sobie wspaniałe, poukładane życie. Jednak, to wszystko może się zmienić.
    Alex wyjechał. Zawsze pragnął być lekarzem, a w Ameryce zapewnioną ma naukę na wysokim poziomie i duże pieniądze.
    Rosie została. Jej największe marzenie o prowadzeniu własnego hotelu legło w gruzach. Ma córeczkę, chociaż w tym wieku powinna pójść raczej na studia, a nie zajmować się dzieckiem.
    Przyjaźnili się od zawsze i mimo wszystko wciąż piszą ze sobą listy, maile, sms-y. Czas płynie. Alexowi dobrze się powodzi, a Rosie wciąż zalicza kolejne upadki. Przestaje wierzyć, że jej marzenie się spełni. I chociaż oboje znajdują sobie partnerów, to i tak Rosie wciąż kocha Alexa, a Alex wciąż kocha Rosie.
    Cała ta historia jest piękna i pełna przesłania dla wszystkich młodych ludzi.
    Warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  176. Michalina Krzyszkowska22 listopada 2015 20:33

    "TARANTULA" - Thierry Jonquet (ekranizacja - "skóra, w której żyję")

    "Tak, był Tarantulą. Jak pająk podstępny i tajemniczy, okrutny i bezlitosny, zachłanny i nienasycony w swoich nieodgadnionych pragnieniach chował się gdzieś i tkał miesiącami luksusową pajęczynę, złotą klatkę, której był strażnikiem, a ty więźniem."

    Książka bardzo specyficzna, nie dla każdego. I nie mam tu na myśli, że jest powieścią słabą. Pod względem konstrukcyjnym spełnia wszelkie oczekiwania – choć na początku odrobinę nudno, wraz z następnymi stronami, kolejne fakty wychodzą na jaw, a przerażenie rośnie. Historia hipnotyzująca, a zarazem makabryczna.
    Książka podzielona jest na trzy części: "Pająk", "Jad" i "Ofiara".
    W pierwszej części poznajemy Richarda Lafargue'a i Ewę. Łączą ich skomplikowane relacje. Richard potrafi przynieść jej śniadanie do łóżka, jednocześnie nią gardząc. Szczerze nienawidzić, ale z największą czułością zapraszać na przyjęcia. Ewa jest cicha, niemal nieludzko poddana swojemu „partnerowi”.
    Światem „Tarantuli” rządzi nienawiść, zło ukryte w zwykłych ludziach. Bohaterowie nie kochają, nie współczują, nie darzą sympatią. To niezwykłe psychologiczne studium ludzkiej nienawiści. Polecam, ale jedynie czytelnikom o mocnych nerwach. Sama w pewnych momentach musiałam przerwać lekturę.

    OdpowiedzUsuń