wtorek, 3 kwietnia 2018

Hasło na kwiecień

....zachowują się nieszablonowo, stawiają opór, protestują, a przy okazji ratują świat, zmieniają go, są odważni, wytrwali, niezwyciężeni...czyli


BUNTOWNICY

To już ostatnie hasło w naszym cyklu. Na rekomendacje książek, których główni bohaterowie są buntownikami czekamy do końca kwietnia.

Jak zwykle kilka naszych podpowiedzi:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4317885/buntowniczka-z-pustyni     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/243998/buntownik     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4810801/bunt-bialej-rozy     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/222556/buntowniczka 


http://lubimyczytac.pl/ksiazka/166301/synowie-buntu     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4799970/bunt-na-wyspie-potepionych     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4353878/zatopic-quot-niezatapialna-quot     http://lubimyczytac.pl/ksiazka/194614/upadajace-krolestwa

89 komentarzy:

 1. Czy "Władca much" Goldinga spełnia warunki? Jest tam kilku głównych bohaterów, co najmniej dwóch z nich to buntownicy.
  Lakkara

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, należy tylko uzasadnić, dlaczego można ich nazwać buntownikami:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy uzasadnienie będzie się wliczało w recenzję ? ( bo jest limit 150 słów ) a te uzasadnienie to nie recenzja, więc wole spytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Uzasadnienie traktujemy jako integralną część recenzji, więc tak - będzie wliczane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy 4 kwietnia 2018 12:42
  Witam. Chciałbym polecić wam książkę Jamesa Dashnera „Więzień labiryntu”. Jest to bardzo wciągająca książka, opowiada o losach Thomasa. Budzi się on w tajemniczej windzie, która przywozi go do labiryntu, miejsca gdzie z grupą innych chłopaków, zwanymi streferami, próbuje znaleźć wyjście z labiryntu zamieszkałego przez krwiożerczych bóldożerców oraz odzyskać wspomnienia. Same trzy książki Jamesa Dashnera z cyklu „Więzień labiryntu” są świetnie napisane, a takie dodatki jak „Rozkaz zagłady” i „Kod gorączki” są również niczemu sobie. Ja osobiście bardzo polecam ten cykl książek nie zawiedziecie się czytając tę serię.
  LIX

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z głównych postaci książki„Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz, Aurelia, mimo młodego wieku buntuje się przeciwko swojej matce i jej rygorom. To bunt tak silny, że Aurelia nie przyznaje się nawet do swojego imienia i nazwiska. Wątek Aurelii przeplata się w powieści ze wszystkimi innymi: jak Maciek i jego rozterki miłosne czy wątek Kreski i jej dziadka. Wszystkie wątki równie mocno mnie zaciekawiły i wciągnęły, wszystkie zachowania bohaterów były dla mnie zrozumiałe i wiarygodne. Mocno odczuwałam wady i głupie zachowania postaci, na przykład Maćka. Jego obojętność dla uczuć Kreski, gdy związał się z Matyldą, aż bolała mnie i miałam ochotę przemówić mu do rozsądku. Sposób prowadzenia bohaterów i ich zróżnicowanie to następne zalety książki. Można tu znaleźć bogatą Matyldę, biednego Maćka, emerytowanego nauczyciela będącego dziadkiem Kreski, znerwicowaną matkę Aurelii i to zagubione dziecko. Pokochałam tę książkę za jej styl i historie, więc mogę z czystym sumieniem każdemu ją polecić.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 7. Alan Dean Foster "Star Wars: Przebudzenie Mocy"
  Dawno temu w odległej galaktyce…
  Pokój jest kruchy i nietrwały. W tej galaktyce trwał zaledwie trzydzieści lat. Na zgliszczach Imperium Galaktycznego powstał Najwyższy Porządek. Naczelny Wódz Snoke wraz ze swoim uczniem, Kylo Renem i armią szturmowców doprowadzili do wojny. Jednakże Ruch Oporu, z Leią Organą na czele, z powodzeniem przeciwstawia się reżimowi. Celem obu frakcji jest znalezienie mapy do kryjówki ostatniego Jedi, Luke’a Skywalker’a.
  Wszystko jednak się komplikuje, gdy potężna Moc budzi się w zwykłej dziewczynie z Jakku…
  Rey wiodła dotąd trudne życie na odległej pustynnej planecie, zbierając złom. Nieustannie czeka na powrót rodziców, którzy zostawili ją, gdy była dzieckiem.
  Jej życie przewraca się do góry nogami, gdy poznaje zbuntowanego szturmowca, Finn’a i poszukiwanego droida BB-8, który niesie ze sobą fragment mapy do kryjówki Skywalkera.
  Muszą się jednak spieszyć. BB-8 musi trafić do bazy Ruchu Oporu, zanim Kylo odnajdzie go pierwszy…
  Polecam tę wciągającą, pełną akcji książkę wszystkim fanom science-fiction.
  Paulina Staw

  OdpowiedzUsuń
 8. Społeczeństwo Chicago zostało podzielone na pięć frakcji. Każdy, w wieku szesnastu lat, musi wybrać, do której grupy chce przynależeć. Decyzja musi zostać podjęta w zgodzie z samym sobą, ponieważ po wyborze nie ma odwrotu.
  Są jednak ludzie, którzy nie pasują do żadnej frakcji - Niezgodni. Właściwie stają się oni buntownikami już w chwili narodzin, nie decydują o tym. Zagrażają społeczeństwu przez sam fakt swojego istnienia.
  Taką osobą jest Beatrice Prior - narratorka trylogi "Niezgodna", Veronici Roth.
  Książka pokazuje nam, jak z Altruistki, która czuje, że nie pasuje do swojej rodzinnej frakcji, dziewczyna staje się Nieustraszoną Tris. Oczywiście jej celem jest nie dać się rozpoznać, zachować w tajemnicy sekret, którego nawet nie rozumie.
  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 9. "Zbuntowana"-druga część trylogii Niezgodna, autorstwa Veronici Roth.
  Chociaż w pierwszej części Tris starała się ukryć to, kim jest, teraz właściwie nie ma to już większego znaczenia. Dziewczyna wpada w sam środek wojny między bezfrakcyjnymi a Erudycją. Tym razem staje się wrogiem dla właściwie obu stron, z tym że przynajmniej teraz sama doprowadza do tego stanu rzeczy i jest to w pełni zasłużona pozycja.
  Ogólnie książkę czyta się równie przyjemnie jak pierwszą część, chociaż wszech obecna depresja głównej bohaterki może niektórych nieco irytować.
  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 10. "Wierna"- trzecia część trylogii Niezgodna, Veronici Roth.
  Tris i Cztery opuszczają Chicago - wyjeżdżają za mur, gdzie znajduje się Agencja Bezpieczeństwa Genetycznego. Ich miasto, które zawsze było dla dziewczyny domem, okazuje się być dla reszty świata niczym więcej, jak eksperymentem, mającym na celu naprawienie uszkodzonych genów, które czynią jednych ludzi gorszymi od innych.
  Tris w to nie wierzy. Sprzeciwia się zarówno traktowaniu UG jako kogoś gorszego, ale też całej idei eksperymentu. Kiedy dyrektor Agencji, David, decyduje się wykasować wspomnienia wszystkim ludziom w Chicago, Tris i jej przyjaciele starają się zrobić co w ich mocy, by do tego nie dopuścić.
  Książka jest emocjonująca, trzyma w napięciu i jest wielkim finałem serii. Niestety historia kończy się w sposób tak przeraźliwie smutny,że osobą o słabych nerwach radzę tego nie czytać.
  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 11. "Igrzyska Śmierci"- Suzanne Collins

  Katniss żyję w świecie podzielonym na dystrykty które otaczają wspaniałe miasto-Kapitol.Dystrykty mają obowiązek utrzymywać Kapitol,wysyłać do miasta jedzenie,czy węgiel,w zależności od tego jaki rejon jest za co odpowiedzialny. Trzymani twardą ręką ludzie nie są w stanie przeciwstawić się okrutnej władzy .

  Kilkanaście lat temu w państwie Panem wybuchł bunt a mieszkańcy dystryktów nadal płacą cenę przegranej.W zamian za przelanie krwi mieszkańców Kapitolu,raz w roku, każdy dystrykt musi wysłać dwóch trybutów-jednego chłopaka i jedną dziewczynę.

  Kiedy wybrana zostaję Prim,młodsza siostra Katniss,dziewczyna zgłasza się i jedzie stoczyć bratobójczą walkę na arenie.

  Dziewczyna zamierza zrobić wszystko by wrócić do ukochanej siostry,ale, czy jej życie jest warte tak wiele aby odbierać je innym? Kwestionując zasady Igrzysk,Katniss straci wiele, ale odmieni los mieszkańców Panem.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 12. Lauren Oliver - "Delirium"
  "Miłość to śmiertelna choroba"- To hasło, w które Lena Haloway wierzyła całe życie.
  Lena żyję w tak zwanym "Portland wolnym od Derili".Od małego wmawiano jej że miłość to choroba-najgorsza.Mówiono że człowiek traci rozum w miłości,że przestaje racjonalnie myśleć,ogarnia go zazdrość i gniew.Dlatego każdy mieszkaniec Portland w dniu swoich osiemnastych urodzin musi przyjąć remedium-lekarstwo które raz na zaszwe uwolni ich od cierpienia związanego z miłością.Kiedy człowiek przyjmie remedium staję się obojętny na wszystko-pusty w środku.Później przydzielany jest partner z którym ma się obowiązek spłodzić dziecko i spędzić resztę życia.
  Dziewczyna zawsze obawiała sie że choroba kiedyś ją dopadnie,ponieważ wszyscy wiedzieli że jej matka kiedyś chorowała.Zanim popełniła samobójstwo tuż przed swoim trzecim zabiegiem.
  Lena mieszka z ciotką i zawsze przestrzega wszystkich zasad panujących w Portland.Wraca do domu przed 21,nie rozmawia z chłopcami-nawet tymi leczonymi,chodź tego zakaz nie obejmuję.
  Wszystko się sypie kiedy spotyka Alexa-chłopaka o czarującym uśmiechu.Alex wywraca jej światopogląd do góry nogami a Lena która zawsze chciała zostać wyleczona,teraz patrzy na zabieg jak na najgorszą rzecz która może jej się przytrafić.
  Tydzień przed 18 urodzinami Leny para postanawia uciec z miasta.Niestety na samym końcu historii czytelnik dochodzi do wniosku że lepiej by było dla głownej bohaterki aby jednak dostała Remedium.Strata miłości swojego życia jest bardzo bolesna,nieprawdaż?
  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 13. John Green - "Papierowe Miasta"

  Quentin od zawsze zakochany jest w pięknej Margo ,której opowieści o heroicznych wyczynach przetaczały się przez jego liceum niczym letnia nawałnica

  Drogi bohaterów rozeszły się kiedy nie chciał wziąść udziału w jednej z szalonych misji .

  Dzisiaj Quentin zrobił by wszystko aby cofnąć się do tamtej chwili.Pewnego letniego wieczoru dostaję drugą szanse: Margo zjawia się w jego pokoju i prosi aby jej pomógł.

  Podczas nocnej wędrówki rozmawia z Margo o kwestiach egzystencjalnych.Okazuję się że dziewczynie kompletnie nie odpowiada istniejący model społeczeństwa. Cytując -"W dzisiejszych czasach ludzie żyją dla przyszłości".

  Quentinowi zdaję się że ich relacje się naprawiły - że odzyskał przyjaciółkę.Jednak myli się.Następnego ranka Margo nie pojawia się w szkole, nie pojawi się w niej już nigdy więcej.

  Q wyrusza w podróż której celem jest sprowadzić Margo,jednak dowiaduję się o niej rzeczy których nigdy nie chciał wiedzieć .Musi odnaleść Margo. Najlepiej żywą.No i wrócić na czas na bal pożegnalny.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 14. Lauren Oliver "Pandemonium"
  O to druga część trylogii "derilium".Lena opuściła rodzinne Portland,jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem.Po śmierci ukochanego Aleksa dziewczyna nie może się pozbierać.Przez długi czas tkwi w stanie kompletnego otępienia i nie jest w stanie nic ze sobą zrobić.
  Lena trafiła do grupy rebeliantów którzy uważają remedium,lekarstwo na miłość,za barbarzyństwo.Dziewczyna przyłącza się do ruchu oporu i robi wszystko aby pomścić się na tych którzy odebrali jej chłopaka.
  Ale co jeśli pokochasz największego wroga?
  Podczas jednej z misji Lena poznaję, Juliana.To spotkanie zmieni ją raz na zawsze.
  Książka jest interesująca i owiana mgłą niepokoju.Czyta się ją przyjemnie,ale radzę nie zaczynać jej przed snem,czy jakimś ważnym spotkaniem,bo gwarantuje że ciężko będzie po niej zasnąć,lub skupić się na czymś.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 15. Lauren Oliver "Requiem"

  Ostatnia część trylogi "derilium".
  Alex wrócił.Lena,rozdarta miedzy nim a Julianem stara się skupić całą swoją uwagę na planowanym ataku na Portland.
  W tej części pojawiają się także rozdziały z punktu widzenia Hany,najlepszej przyjaciółki Leny z czasów gdy mieszkała jeszcze w Portland.Hana otrzymała remedium i teraz wiedzie spokojne,i ułożone życie u boku narzeczonego.Jednak dziewczyna zaczyna odkrywać że to "idealne"życie ma swoją cenę.Czy lekarstwo zadziałało tak dobrze jak obiecywali?
  W tym samym czasie Alex znowu opuszcza Lene,bo tak robią ludzie w tym świecie wyboru i wolności - odchodzą kiedy chcą. Dziewczyna martwi się o swojego byłego,i czuję się zbyt winna by dalej być z Julianem,więc opuszcza bazę buntowników i udaję się do miasta aby odnaleźć swoją ukochaną kuzynke Grace,zanim wybuchnie wojna.
  Mimo zmiennych humorów głównej bohaterki książka jest bardzo ciekawa i wciągająca.
  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 16. Porywająca, fantastyczna i niezwykle ciekawa, taka jest seria książek, o której chciałem napisać. Bunt jest tam motywem przewodnim a najbardziej widoczny jest w 3 części owej serii. W Strażnikach Kryształów autor ze wszystkimi szczegółami opisał organizacje walczącą z bezprawnymi rządami Wielkiego Formisty, czyli króla, który rządzi w magicznym świecie, gdzie czary to tylko ustalone prawa, a ich każdy aspekt można zmienić. W Zeropolis, czyli w królestwie na obrzeżach (bohaterowie muszą wykonać ważne zadanie) wszystko jest uzależnione od technologii opierającej się na kryształach harmonii. Technologią tą rządzi jeden człowiek, gotów ryzykować śmierć milionów by objąć całkowitą władze. Czy buntownicy wygrają pomimo utraty większości baz i członków? Czy uda im się powstrzymać szaleńca?
  *Uwaga jeśli sięgniecie po tą unikatową serie Bradona Mulla, to nie skończycie czytać puki ktoś wam siłą jej nie odbierze.


  Jacek LEWICKI

  OdpowiedzUsuń
 17. After- bestsellery Anny Todd, który za serca ujęły nastolatki na całym świecie. Seris opowiada o niezwykłej, toksycznej, bolesnej miłości dwóch studentów- Hardina oraz Tessy. Theresa- zwana także Tessą jest poukładaną, świeżo upieczoną studentką, która dopiero poznaje akademickie życie. Natomiast Hardin- nasz buntownik, to chłopak, który lubi się zabawić i żyje całkiem innym życiem niż Tessa. Gdy tych dwojga się poznaje, to wiadomo, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Na początku nie darzą siebie sympatią, ale po czasie zaczynają czuc do siebie chemię. Czy nasz Buntownik i poukładana Tessa będą ze sobą? Co z tego wyniknie? Przeczytajcie i sami oceńcie!! Polecam, ale uwaga bardzo wciągająca seria!!! :)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 18. "Wyśnione miejsca" Brenna Yovanoff
  Niezwykła powieść o dwóch nastolatkach, których połączył.... sen. Marshall- buntownik, typowy bad boy, który nadużywa alkoholu, ryzykując wydaleniem ze szkoły i Waverly, która jest miłą, ładną i osiągającą wysokie wyniki w nauce i sporcie uczennicą. Na co dzień dziewczyna podziwia chłopaka, który jest popularny, lubiany, a w dodatku wszystkie dziewczyny marzą o nim. A jaki naprawdę jest Marshall? Tego Waverly dowiaduje się we śnie, gdzie każde z nich jest zupełnie innym. Waverly- odważna i tajemnicza, a Marshall- uczuciowy i zmagający się z ciężarem chłopak. Czy ich miłość, która w sumie jest fikcją- snem, przetrwa? Czy ukażą przed sobą uczucia w realnym śnie? "Wyśnione miejsca" to romantyk z odrobiną fikcji, która dodaje magicznego wątku. Książkę jak najbardziej polecam:)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 19. "Black Out" ~~ Marc Elsberg
  XXI wiek. Wyobrażasz sobie życie bez elektryczności?
  Pewnego zimowego dnia w całej Europie następuje nagła przerwa w dostawie prądu. Włoski haker podejrzewa, że może to być zmasowany elektroniczny atak terrorystów. Nikt nie zna przyczyn awarii, a zagrożenie jest wielkie. Nie tylko brak podstawowych środków do życia, lecz także zagrożenie wybuchów reaktorów jądrowych. Kto stoi za buntem? Co mu się nie podobało?
  Na te pytania poznasz odpowiedź jedynie po przeczytaniu tej wciągającej książki, przez którą nie nauczyłem się na kartkówkę ;)
  Polecam
  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 20. "Onyks" Jennifer L. Armentrout
  Jest to 2 powieść fantastyczna z głównym wątkiem miłosnym o Daemonie i Katy. Dziewczyna jest połączona tajemniczą więzią z... Daemonem, który tak naprawdę nie jest człowiekiem, a jedynie kryjącym się pod tą postacią Luxianem- istotą pozaziemską. Razem muszą stawić czoło przed Departamentem Obrony, którzy chcą ich zniszczyć. Żeby nie było zbyt prosto tych dwojga naprawdę do siebie ciągnie. Katy natomiast uważa, że chłopak jest zbyt niebezpieczny, żyjący po swojemu- po prostu BUNTOWNICZY i nie chce się z Nim wiązać, mimo iż serce mówi inaczej. Losy nastolatków na pewno Cię zaciekawią. Oprócz wątku miłosnego są także walki z "szkodnikami" i dzielne, czasami zabawne zmagania Katy z siłami, które musi opanować. Ja jako miłośniczka romansów nie byłam przekonana do tej książki z powodu wątku fantastycznego. Nic jednak bardziej mylnego- książka mile mnie zaskoczyła. Bardzo polecam:)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 21. "Czy wspominałam, że Cię kocham?" Estelle Maskame
  Rodzice Eden rozwiedli się kilka lat temu. W te wakacje dziewczyna ma wyjechać do swojego ojca, który mieszka w słonecznym Santa Monica ze swoją żoną i jej trzema synami. Gdy poznaje najstarszego syna- Tylera wie, że nie dogada się z nim. Chłopak jest bowiem nieposłuszny rodzicom, nadużywa alkoholu, bierze narkotyki, a imprezami wcale nie gardzi. Tyler także nie darzy szczególną sympatią Eden. Jednak po pewnym czasie, gdy imprezują razem, zaczynają coś do siebie czuć. Ale chwila, przecież oni są przybranym rodzeństwem!! Muszą ukrywać przed sobą i otoczeniem swoje uczucia. Po pewnym czasie jednak tylko przed rodziną i przyjaciółmi... Jak się potoczą losy zakochanych? Zakazana miłość smakuje lepiej? Czy buntowniczy Taylor pociąga Eden? Koniecznie przeczytaj:)
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 22. Kiera Cass-"Rywalki"

  America Singer żyję w społeczeństwie podzielonym na klasy.Przejście z jednej do drugiej jest niemożliwe,chyba że przez małżeństwo.
  Ami jest w klasie piątek,które zajmują się wszelką sztuką.Dziewczyna od zawsze nienawidzi systemu,ponieważ przez niego nie może spotykać się ze swoim o klasę biedniejszym ukochanym.
  Kiedy rodzina królewska ogłasza eliminację,konkurs którego zwyciężczyni zostanie żoną księcia Maxona i królową Ilei,rodzina Americi zmusza ją do wysłania zgłoszenia.
  Jak można się spodziewać dziewczyna zostaję wybrana i udaję się do pałacu.Ale ona wcale nie chcę zostawać królową.Z całego serca nienawidzi Maxona,i chcę tylko wrócić do ukochanego.
  Jednak w którymś momencie jej uczucie do księcia zaczyna się diametralnie zmieniać.Czy Amy jest w stanie porzucić nienawiść dla miłości?
  Książka jest napisana z perspektywy pierwszoosobowej i czyta się ją bardzo przyjemnie.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 23. C.J Doughtery - "Wybrani"

  Allie jest typową bad girl.Ucieczki z domu,włamania i drobne kradzieże,to dla niej normalka.Odkąd jej ukochany brat ją porzucił robi wszystko by pokazać światu jak bardzo go nienawidzi,i że będzie żyć na własnych zasadach.
  Kiedy zostaję po raz kolejny złapana podczas włamania do szkoły,jej rodzice podejmują decyzję o wysłaniu jej do prestiżowej szkoły z internetem.
  Kiedy Allie przybywa na miejsce już na pierwszy rzut oka wiadomo że to nie jest miejsce dla niej.Chodzenie w szkolnym mundurku i odizolowanie od chłopców kompletnie jej nie pasuję.
  Wszyscy inni uczniowie ciągle szepczą za jej plecami,a ona chcę tylko zrozumieć co się dzieje.
  Tymczasem poznaję tajemniczego Cartera.Z nim droga do naprawy jej życia może być łatwiejsza.
  Ale czy zaufa mu,skoro wszyscy wokół kłamią?

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 24. Veronica Roth - "Cztery"
  Prequel trylogi "Niezgodna"

  Społeczeństwo w którym żyję Tobias Eaton,podzielone jest na pięć frakcji.Każdy szesnastolatek, w dniu Ceremonii Wyboru,wybiera frakcje do której chcę należeć.
  Jednak życie nie jest tam wcale takie proste.Jeśli posiadasz cechy więcej niż kilku frakcji,jesteś niezgodny,i musisz być wyemilowany aby nie przeszkadzać społeczeństwu.
  Tobias jest jednym z nich.Opuszcza swoją rodzinną frakcję,altruizm,i wybiera nieustraszoność,frakcje buntowników.Aby ukryć wszelkie powiązanie z altruizmem,Tobias nawet zmienia imię,stąd tytułowy "Cztery".
  Chłopak zdaję nowicjat we frakcji,i kontynuuje swoje próby wymazania przeszłości.Nie tylko próbuje ukryć kim jest,lecz także zapomnieć o swoim trudnym dzieciństwie.
  Kiedy już wszystkich przestaje interesować kim jest tajemniczy Cztery,pojawia się Tris,transfer z dawnej frakcji Tobiasa.
  Dziewczyna jest taka sama jak chłopak.
  Z nią jego życie może stać się o wiele łatwiejsze.
  Czy z nią Cztery może znowu stać się Tobiasem?

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 25. Veronica Roth „Niezgodna”

  Świat został spustoszony przez wojny. Jednym z ostatnich ocalałym miast było Chicago. Jak to się udało? Ludzie zostali podzieleni na pięć frakcji: Prawość, Serdeczność, Nieustraszoność, Erudycję oraz Altruizm. Można pomyśleć świat idealny. Jest to jednak kłamstwo. Chęć przejęcia władzy może zmienić wszystko. Natomiast „największym niebezpieczeństwem” dla ludzi byli NIEZGODNI, czyli osoby, które charakterem należą do więcej niż jednej frakcji. A niebezpieczni są dlatego, że nie dają sobą sterować.
  Nie tylko trzyma w napięciu, ale przede wszystkim daje do myślenia. Polecam.

  Patryk Andrzejewski

  OdpowiedzUsuń
 26. Złodziejka książek – Markus Zusak

  Kiedy narratorem książki jest śmierć, można się spodziewać czegoś okropnego. A może nie ? W czasie drugiej wojny światowej, wiele osób straciło życie. Jednak śmierć, zwróciła szczególną uwagę małej dziewczynce, Liesel Meminger. Niemkę która swoją pierwszą książkę, ukradła na pogrzebie swojego brata. Dziewczynka trafiła pod opiekę dwojga ludzi. Liesel prowadzi spokojne życie. Uczy się o Hitlerze, gra w piłkę i co jakiś czas kradnie książki. Ale wojna daje o sobie znać. A kiedy jej opiekunowie schronią Żyda, życie dziewczynki zmieni się drastycznie. Wybrałam tę książkę, ponieważ Liesel i jej rodzice ukrywając chłopaka, zbuntowali się przeciwko hitlerowcom. Powieść Zusaka mnie zachwyciła, a najbardziej narracja, która jest wyjątkowa. Autor ukazał historyczną sprawiedliwość w kreatywny i piękny sposób.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 27. Zbuntowani – C J Daugherty

  W czwartym tomie cyklu "Wybrani", w akademii jest coraz gorzej. Trudno tu mówić o nauce. Ta szkoła, zmieniła się w polityczne pole bitwy. Nathaniel zaatakował i teraz w akademii jest więcej strażników niż uczniów. Allie, główna bohaterka, zrobi wszystko, by powstrzymać wroga. Zgadza się na udział w niebezpiecznych, nocnych misjach, zorganizowanych przez Lucindę. Dziewczyna, musi podjąć także najważniejszą decyzję w swoim życiu. A dokładniej, z kim powinna być ? Z Carterem, czy z Sylvainem ?
  A więc, jaka jest ta książka ? Bardzo fajna. Opowiada o walce politycznej, a główną bronią są nastolatki. Bardzo mi się to podobało. Właściwie, wiele rzeczy, było w niej świetne. Jedynie romans trochę był według mnie irytujący, ale to tylko drobnostka w porównaniu z całą powieścią.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 28. Złodziej pioruna – Rick Riordan.

  Na pierwszy rzut oka, powieść o Percym Jacksonie wcale nie kojarzy się z hasłem kwietniowej rywalizacji. A jednak, chłopak zbuntował się przeciwko poleceniom opiekunów z obozu herosów. Niektórzy bohaterowie odwrócili się przeciwko bogom. Właśnie dlatego, wybrałam tę książkę.
  Percy jest dwunastoletnim chłopcem, który odkrywa, że jest synem greckiego boga. Całe jego życie  odwróciło się do góry nogami. Matkę porwano, najlepszy przyjaciel okazał się satyrem i co najgorsze, Zeus oskarżył go o kradzież pioruna. I co teraz ma zrobić chłopiec? Odpowiedź nasuwa się sama. Wyruszyć w świat, aby odnaleźć prawdziwego złodzieja i broń nad bronią.
  Książka jest fajna, jeśli lubisz mity. Rick stworzył zabawną powieść o bogach greckich we współczesnym świecie. Fenomenalne dzieło, które umili Wam dzień.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 29. Paragraf 5 - Kristen Simmons

  Akcja książki rozgrywa się w przyszłości, w jednym z opuszczonych miast USA. Policja nie istnieje., ale są aresztowania i procesy. A ci, po których żołnierze przybyli, już nie wracają.
  Wojna się skończyła. Ember nauczyła się nie wychylać. Dobrze wie, co robić, aby nie zostać schwytaną. Jej życie toczy się w miarę normalnie, zważywszy na okoliczności. Życie dziewczyny się zmienia, gdy jej mama zostaje pojmana za złamanie paragrafu piątego. A to nie wszystko ! Jednym z żołnierzy, którzy przybyli ją schwytać, jest Chase, bliski przyjaciel głównej bohaterki.
  Brzmi ciekawie ? Uwierzcie mi, ta powieść jest warta przeczytania. Gdy zaczęłam czytać, przeraziłam się akcji. Książka pokazuje prawdziwe oblicze wojny, chociaż ma w sobie cień romansu. Niektóre opisy walk mną wstrząsnęły. "Paragraf 5" ukazuje, co wojna robi z ludźmi.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 30. Origin – Jennifer L. Armentrout

  "Origin" jest czwartą częścią serii "Lux". Ta część jest najlepsza. Romantyczna, ekscytująca, zaskakująca, szokująca i wspaniała. Tym razem, narratorami są na zmianę Daemon i Katy. Dziewczyna została porwana, a chłopak postanawia ją odzyskać. Zbuntuje się przeciwko swojej rasie, spali świat, jeśli będzie trzeba ! Ważne tylko, aby Katy znów była w jego ramionach.
  Najbardziej podobało mi się to, że autorka idealnie połączyła miłość, akcję i tajemnicę. Nie było ani jednego momentu, który mi się nie podobał. Nie mogłam się oderwać od tej powieści i jestem pewna, że na długo będę wspominała Origin. Ta książka z pewnością zachwyci każdego fana Luksjaninów.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 31. Nerve – Jeanne Ryan

  Kiedy jest się cieniem, niekiedy warto się zbuntować, przeciwko swojej naturze, aby zawalczyć o samą siebie i swoją przyszłość. Tak zrobiła Vee, która była nieśmiała i miała dość, bycia szarą myszką. Zagrała w grę Nerve. Polega ona na tym, że obserwatorzy dają graczom zadania, a ci muszą je wykonać. Z pozoru fajna zabawa kryje jednak niebezpieczeństwo. Vee zacznie walczyć o swoje życie.
  Jesteś graczem czy obserwatorem ? Kto wygra Nerve ? Kim są organizatorzy ?  I czy główni bohaterowie zdołają przeżyć tę niebezpieczną rozgrywkę ? Przekonasz się, czytając powieść autorstwa Jeanne Ryan.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 32. Najlepszy : Gdy słabość staje się siłą – Łukasz Grass

  Jerzy Górski, przez czternaście lat brał narkotyki. Był w więzieniu. Krótko mówiąc, miał zrujnowane życie. Jednak, podjął walkę. Zbuntował się przeciwko takiemu życiu i zaczął walczyć. Dotarł tam, gdzie większości z nas się nawet nie śniło. Dzięki terapii i sporcie, mężczyzna wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA ( Prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy  rowerem i 84 kilometry biegu ). Jerzy Górski stał się legendą polskiego triathlonu.
  Książka jest świetna.  Główny bohater opowiada nam swoją historie, wspomina. Gdy czytałam tę książkę, myślałam że to sci-fi, bo to wydawało się niemożliwe, by tyle przetrwać i wygrać tak wiele. Historia Jerzego Górskiego, uświadomiła mi, że wszystko jest realne. Pokazała mi siłę i że każde życie się może zmienić, gdy tylko w to wierzysz.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 33. Misja Ivy – Amy Engel

  Ivy to szesnastoletnia dziewczyna, która musi wyjść za mąż za człowieka, którego nawet nie zna. Wie tylko, że jest on wrogiem, a jej zadaniem jest go zabić. Ale co, jeśli narzeczony Ivy jest inny, niż się spodziewała ? Może, ten plan z morderstwem to nie jest dobry pomysł ? Zbuntowanie się, przeciwko zadaniu może się okazać niebezpieczne. A jeśli ktoś odkryje prawdę ? Oj... Naszą bohaterkę czeka straszny los.
  Niestety, to jest jedna z tych książek, które raczej nie doczekają się kontynuacji w Polsce. A szkoda, bo powieść jest bardzo fajna, ciekawa i żałuję, że nie mogę sięgnąć po kolejną część. Miło spędziłam przy niej czas, choć przyznaję, że niektórzy bohaterowie mnie denerwowali.  Najbardziej spodobał mi się romans, który był uroczy i sprawił, że moje serce zaczęło bić szybciej. Nawet się nie zorientowałam, kiedy byłam przy końcu powieści. Polecam serdecznie.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 34. Dary anioła :  Miasto kości – Cassandra Clare.

  "Sarkazm to ostatnia deska ratunku, dla osób o upośledzonej wyobraźni."
  Książka z aroganckimi, szalonymi bohaterami, nie z tego świata. Wilkołaki, wampiry, czarownice... to tylko część tego, co się w nim znajduje.
  Clary Fray jest normalną nastolatką.  Zbuntowaną, cieszącą się z życia. Jednak, pewnego dnia w nocnym klubie, staje się świadkiem, jak trzej nastolatkowie mordują z zimną krwią, swojego rówieśnika.  Ale oni nie są z naszego świata, a Clary nie jest człowiekiem...
  "Miasto kości" jest ciekawą  i wciągającą książką. Wiele rzeczy mnie w niej zaskoczyło. Oryginalne dialogi, które mnie rozbawiły, też są atutem tej książki. Dużo się w niej dzieje i trzeba uważnie czytać, aby zrozumieć świat przedstawiony w powieści.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 35. Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński

  Rudy, Alek, Zośka.  Trzy imiona, które powinien znać każdy polski nastolatek. Są to chłopcy, którzy działali w Szarych Szeregach w Warszawie, za czasów drugiej wojny światowej. Odważni, honorowi, prawdziwi patrioci! Walczyli z okupantem do ostatnich swoich dni! Są wzorcami do naśladowania. Nie słyszałeś o nich? W takim razie, przeczytaj książkę "Kamienie na szaniec", aby poznać tych bohaterów. Z pewnością nie pożałujesz. Najwspanialsze w tej książce jest to, że historia przydarzyła się naprawdę i jest elementem naszych polskich dziejów! Przyjaźń, odwaga, honor, walka, nadzieja, miłość. Zanurz się w przeszłości, daj się unieść historii.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 36. Sarah J Maas – Imperium burz

  Aelin Galathynius wiele przeżyła. Walczyła, buntowała się, próbowała przetrwać. W piątym tomie, młoda królowa, musi odnaleźć sojuszników, aby wygrać wojnę. Ale, kto odpowie na jej wezwanie ? Czy młoda dziewczyna wygra ze złem ? Ile będzie musiała poświęcić ? Książka wywołuje u czytelnika wiele emocji. Główna bohaterka,  oprócz walk, musi zaufać tym, którzy ją kochają. Jednak, ona nie chce ich zawieść. W tym tomie, są rozszerzone wątki, więcej scen miłosnych i to nie tylko u Rowana i Aelin. Największe zaskoczenie przeżyłam, gdy skończyłam czytać. Nie mogę się doczekać, kiedy ukaże się kolejny tom. Ciekawa jestem, jakie będzie zakończenie całej serii...

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 37. Dotyk Julii – Taheren Mafi

  „Nie możesz mnie dotknąć – szepczę. Kłamię – oto, czego mu nie mówię. Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem. Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”.
  Julia to dziewczyna, która przez swoją straszną moc, została zamknięta. Jej dotyk, z niejasnych przyczyn zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy, chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Okazuje się, że ktoś może ją dotknąć. Ten człowiek, da jej szansę na ucieczkę. Dziewczyna zacznie walczyć u boku osoby, którą kocha.
  Uważam, iż jest to ciekawa powieść. Wojenna, oryginalna z nutką romansu, który jest słodki i wręcz idealnie dopasowany do reszty książki.  Bardzo fajna lektura, którą serdecznie polecam.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzy zdania z tej recenzji pochodzą z okładki książki.

   Usuń
  2. Dobra niech sobie dziewczyna pomaga.Jasne recenzja powinna być orginalna ale jak chcę to niech przytoczy ��. I które zdania?Bo jeśli te pierwsze to one są zacytowane więc może ��

   Usuń
  3. „Nie możesz mnie dotknąć – szepczę. Kłamię – oto, czego mu nie mówię. Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem. Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć”.

   Nikt nie wie, dlaczego dotyk Julii zabija. Bezwzględni przywódcy Komitetu Odnowy chcą wykorzystać moc dziewczyny, aby zawładnąć światem. Julia jednak po raz pierwszy w życiu się buntuje. Zaczyna walczyć, bo u jej boku staje ktoś, kogo kocha. Bestsellerowa powieść, która podbiła serca czytelniczek na cały świecie.

   „Uzależniająca, pełna napięcia i niezwykle zmysłowa. Chciałabym tak pisać. Po prostu nie możesz się oderwać od lektury”. Lauren Kate, autorka Upadłych

   ^^Oto opis z Lubimyczytać, a więc podejrzewam, że z tyłu książki. Przepisany cytat, dwa zdania żywcem i jedno przekształcone. Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Ale to jest słodkie. Dziewczyna się stara, ma talent, czyta więcej niż połowa z uczestników i jak mówisz że ma podobne do z lubimy czytać to wielki talent że ma podobne do profesjonalistów jak na start to genialnie a pod anonim pokazujesz zazdrość ? A jeśli to nie jest zazdrość tylko zwykły hejt albo czepianie się ludzi to proszę napisz 78 recenzji sam a jak jesteś dojrzały to wiesz że przetoczenie do cytatu jest wymagane na każdym egzaminie dojrzałości i proszę zrób sam a wtedy się odzywaj oki ? A jak wolałeś hejtowac zamiast sam się starać to tym nic nie osiągniesz bo anonimowo każdy umie być hamski

   Usuń
  5. Tutaj przynajmniej nie ma błędów rzeczowych jak w kilkunastu innych recenzji...

   Usuń
 38. Buntownik – Julie Kagawa

  "Buntownik" jest drugim tomem "Talonu", genialnej książki o smokach, które umieją się przemienić w ludzi. Tak te istoty przetrwały. Stworzyły organizację Talon, w której każdy ma określoną funkcję. Istnieje też Zakon Świętego Jerzego, który próbuje zgładzić te bestie.
  Jednak, nie każdy zgadza się z zakonem i organizacją. Ember odeszła z Talonu i przymierzyła się z Rileyem, który chroni inne zbiegłe smoki i pragnie obalić organizację. Ale Ember ma coś jeszcze do załatwienia. Chłopak, w którym dziewczyna się zakochała, Garret, członek Zakonu Świętego Jerzego, nie zabił jej i dlatego on sam został skazany na śmierć. Nastolatka, pragnie spłacić dług wdzięczności i go uwolnić. Czas ucieka, a wróg nie daje za wygraną. To tylko kwestia czasu zanim organizacja, lub zakon ich dopadnie.
  Najfajniejsze w tej książce było to, że narratorami, na przemian, byli : Riley, Ember, Garret i brat Ember, który służy Talonowi. Daj się zawładnąć smokom.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 39. Błękit szafiru – Kerstin Gier

  "Błękit szafiru" jest drugim tomem Trylogii Czasu. Gwendolyn, wpakowała się w jeszcze większe kłopoty. Należy do tajnej organizacji, strzegącej podróżników w czasie, która uważa bohaterkę za szpiega, a hrabia de Saint-Germain najchętniej by ją udusił. Cóż... przynajmniej Gideon ją uwielbia. Chociaż nie, bo chłopak raz ją uwodzi, a później odtrąca. W takiej sytuacji, Gwendolyn musi poradzić sobie bez niego. Ale to nie będzie łatwe zadanie, ponieważ bohaterka będzie musiała złamać wiele zasad. Czy sobie poradzi ? Jakie tajemnice ma hrabia ? Co tak naprawdę Gideon czuje do Gwen ? Przekonacie się, czytając Trylogię Czasu.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 40. Akademia wampirów – Richelle Mead.

  Rose jest arogancka, buntownicza, agresywna, szalona i nieposkromiona. Jest także główną bohaterką i narratorką książki "Akademia wampirów".
  Istnieją wampiry czystej krwi, moroje, które uczą się w akademii imienia św Władimira. Są również strzygi, te złe wampiry, mordujące i niszczące wszystko na swej drodze. Trzeba je unicestwić. To zadanie, muszą wykonać dampiry, czyli strażnicy morojów. Jedną z nich jest Rose, która uczy się walczyć. Wraz ze swoją przyjaciółką Lissą, która należy do arystokracji, uciekły z akademii. Teraz powróciły, oczywiście nie z własnej woli, i muszą zmierzyć się z niebezpieczeństwem, które tam na nie czeka.
  Powieść jest jedną z najlepszych książek o wampirach, jakie istnieją. Autorka zmieniła kompletnie wszelkie schematy o wampirach - połączyła walkę, zabawę, tajemnice i miłość w jedno i to w bardzo genialny sposób. Świetna książka, która spodoba się nawet osobom,  mającym już dosyć wampirów. Polecam.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 41. Trzecia część cyklu "Więzień Labiryntu". DRESZCZ cały czas poszukuję lekarstwa na pożogę,chorobę która zamienia ludzi w zombie,a Streferzy mają w sobie coś co sprawia że są odporni na wirusa.Thomas i jego przyjaciele przeszli przez pogożelisko,zaliczyli drugą fazę prób.DRESZCZ odebrał Streferom wszystko:ich życie,wspomnienia i większość przyjaciół.Ale czas kłamstw się skończył.Teraz instytucja oferuję im współprace i przywrócenie wspomnień,ale nie wiedzą o tym że,Thomas przypomniał sobie już bardzo dużo.A przynajmniej wystarczająco ,żeby już im nie ufać.Jednak ucieczka z DRESZCZU to nie koniec problemów.Thomas,Newt i Minho muszą teraz zmierzyć się z armią poparzeńców,i pokonać zabójczą tempereture na pustyni.Instytucja cały czas depcze im po piętach,próbując na wszelkie sposoby namówić chłopców aby wrócili.

  Ale to już koniec ich współpracy.Próby dobiegły końca,przeszli ostatni test.Thomas przetrwał Labirynt i pokonał pogożelisko,a teraz zaryzykuję wszystko aby ochronić przyjaciół.Prawda o chorobie okaże się przerażająca.Czy ktokolwiek przetrwa?

  Książka jest świetnym podsumowaniem całej trylogii. Zdecydowanie polecam.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 42. James Dashner-"Kod gorączki"

  Książka jest prequelem serii "Więzień Labiryntu" i opowiada o czasach za nim Thomas trafił do labiryntu,zanim w ogóle powstał.

  Kiedy Thomas był pięcioletnim chłopcem jego rodzice oddali go do DRESZCZU,jako odpornego na pożogę.Instytucja prowadzi na chłopcu przeróżne badania które mają na celu wybadanie co jest w jego krwi że jest on odporny na wirusa który wyniszcza ludzkość.

  Chłopiec nienawidzi wszystkich pracowników ośrodka,i robi wszystko by zakłócić ich pracę.Jest jeszcze zbyt młody by rozumieć co się wokół niego dzieję,ale gdy podrasta,sytuacja robi się coraz gorsza.Thomas poznaję Newta,Minho i Gall'ego-przyszłych streferów. Przyjaciele namawiają go do ucieczki z DRESZCZU co oczywiście kończy się porażką.

  Kiedy DRESZCZ ogłasza "próby labiryntu",chłopak stara się zrobić wszystko aby zapobiec resetowi pamięci przyjaciół,i ochronić ich przed zabójczym labiryntem.

  Teraz istnieją kłamstwa,istnieją tajemnice.A także więzy lojalności,których historia nie mogła przewidzieć.

  Oto opowieść o chłopcu który zbudował labirynt,który tylko on mógł zburzyć.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 43. Lauren Oliver-"Panika"

  Senne,pogrążone w beznadziei miasteczko. Heather,zbuntowana przeciwko wszystkim i wszystkiemu dziewczyna,która już dawno straciła wiarę w to, że może spotkać ją coś dobrego.I gra w której nagrodą jest przepustka do lepszego życia.

  Heather ma osiemnaście lat i kompletnie dość życia.Robi wszystko byle tylko dopiec swojej matce,i wykarmić swoją młodszą siostrę.Dziewczyna nie ma żadnych skrupułów i robi wszystko aby osiągnąć swój cel.

  Ale nigdy nie była fanką " Paniki".Lecz gdy jej chłopak odchodzi do innej,pełna wściekłości,bólu i rozpaczy,zmienia swoje podejście,i decyduję się przystąpić do gry.Przez kilka najbliższych tygodni będzie bezustannie przeżywać koszmar.Bo tajemniczy sędziowie znają jej najgłębsze lęki. Dziewczyna jest gotowa zginąć,pokonując zadania które mają na celu przesunięcie jej granic.Ale sędziowie nie wiedzą jednego.Jeśli chodzi o dobro jej bliskich,to Heather nie ma żadnych granic.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 44. Suzanne Collins-"W pierścieniu ognia"

  Druga część trylogii "Igrzyska śmierci".Katniss udało się przetrwać Igrzyska,a nawet uratować swojego przyjaciela z areny-Peete. Ale jego życie ma swoją cenę.Teraz musi udawać że jest w nim na śmierć zakochana,i że wyśmiała Kapitol z powodu miłości,a nie że próbowała zachęcić ludzi do buntu.I Snow ma na nią haka.Jeśli Katniss chcę uchronić swoją rodzinę i przyjaciół przed śmiercią w torturach,niech lepiej będzie przekonująca.

  W tym czasie w dystryktach robi się coraz gorzej.Ludzie nie kupują bajeczki o miłości,i widzą w Katniss przywódczynie buntu przeciwko bezwzględnej władzy.

  Teraz dziewczyna ma wybór.Może albo chronić swoją rodzinę,albo stać się twarzą powstania.Ale prezydent ma plan jak szybko wyeliminować ją i Peete. Siedemdziesiąte piąte "Głodowe Igrzyska" będą najbardziej spektakularne ze wszystkich.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 45. Dary Anioła to sześciotomowa seria autorstwa Cassandry Clare.

  Clary to zwykła, piętnastoletnia mieszkanka Nowego Jorku. Jej życie wywraca się do góry nogami, kiedy razem ze swoim najlepszym przyjacielem, Simonem, spotykają Jace'a, gościa z serafickim nożem i niesamowicie wybujałym ego.

  Clary zostaje wyciągnięta w bardzo dziwny z jej punktu widzenia ciąg wydarzeń, który nieuchronnie prowadzi do wojny między Nefilim a Nefilim, z pewnym udziałem pogardzanych przez wszystkich Podziemnych (rasizm).

  Valentine, Nocny Łowca, którego głównym celem jest zreformowanie Prawa, podporządkowanie sobie Przyziemnych (rasizm) i Podziemnych (rasizm), zbiera oddziały Nocnych Łowców i wypowiada wojnę Nocnym Łowcom, których nie zebrał, a Clary dla odmiany stara się walczyć o równouprawnienie, buntując się przeciwko Clave, które zamiast walczyć z Valentinem, wciąż szerzy swoje rasistowskie poglądy.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 46. Suzanne Collins - "Kosogłos"

  Katniss przeżyła "Ćwierćwiecze Poskromienia",a teraz pomaga rebeliantom z dystryktu 13 rozprzestrzenić rewolucję na cały kraj. Po tym jak jej rodzinny dystrykt został zbombardowany,a jej ukochany Peeta porwany,pała się żądzą zemsty.Chcę aby Kapitol zapłacił za zbrodnie jakich dopuścił się wobec obywateli Panem.

  Ale sytuacja się komplikuję.Mimo usilnych starań przywódców trzynastego dystryktu,dziewczyna dowiaduję się że Peeta jest torturowany za każdym razem gdy Katniss chodź trochę wesprze rewolucję.Jednak kiedy w końcu udaję się odbić chłopaka,okazuję się że już lepiej żeby był martwy.

  Katniss nie zostało już nic.W tajemnicy przed wszystkimi leci do pogrążonego w wojnie Kapitolu i zamierza pozbyć się Prezydenta Snowa.

  Czy podczas wojny jest miejsce na miłość i współczucie? Gdzie leży granica między własnym dobrem,a poświęceniem dla innych? Czy wojna może usprawiedliwić nawet najbardziej okrutne zachowanie wobec ludzi?

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 47. Gwiazd Naszych Wina to najbardziej znana powieść amerykańskiego pisarza, Johna Greena.

  Szesnastoletnia Hazel Grace Lancaster choruje na raka płuc. Całe dnie spędza na oglądaniu telewizji i czytaniu w kółko tej samej książki.

  Pewnego dnia zostaje nakłoniona do pójścia na spotkanie grupy wsparcia, gdzie spotyka Augustusa Mistrza Wielkiej Metafory Watersa, który w wyniku choroby stracił nogę.

  Oboje buntują się przeciwko wszelkim niesprawiedliwościom norm społecznych, takich jak przyporządkowywanie jajek wyłącznie do śniadaniowego menu. Hazel prowadzi też honorową walkę z armią lekarzy używających tak głębokich metafor jak "ludzie którzy są w tej samej drodze", mając na myśli po prostu ludzi którzy umierają z tego samego powodu co ty i "jeszcze zobaczysz" zwracając się do gościa, któremu właśnie wycięto oko.

  Książka z pewnością zasłużyła na rozgłos, jaki uzyskała, jest wciągająca i porusza głębokie tematy, bawi i wzrusza do łez.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 48. Gwiazd Naszych Wina to najbardziej znana powieść amerykańskiego pisarza, Johna Greena.

  Szesnastoletnia Hazel Grace Lancaster choruje na raka płuc. Całe dnie spędza na oglądaniu telewizji i czytaniu w kółko tej samej książki.

  Pewnego dnia zostaje nakłoniona do pójścia na spotkanie grupy wsparcia, gdzie spotyka Augustusa Mistrza Wielkiej Metafory Watersa, który w wyniku choroby stracił nogę.

  Oboje buntują się przeciwko wszelkim niesprawiedliwościom norm społecznych, takich jak przyporządkowywanie jajek wyłącznie do śniadaniowego menu. Hazel prowadzi też honorową walkę z armią lekarzy używających tak głębokich metafor jak "ludzie którzy są w tej samej drodze", mając na myśli po prostu ludzi którzy umierają z tego samego powodu co ty i "jeszcze zobaczysz" zwracając się do gościa, któremu właśnie wycięto oko.

  Książka z pewnością zasłużyła na rozgłos, jaki uzyskała, jest wciągająca i porusza głębokie tematy, bawi i wzrusza do łez.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 49. Kiera Cass-"Elita"

  Druga część serii "Rywalki".

  Sprawy zaczęły się komplikować.Kiedy Aspen,były chłopak Americi,trafił do pałacu jako jeden z gwardzistów,jej uczucia do niego zaczeły wracać.

  Amy wie że książę Maxon nie jest jej obojętny,jednak jej niechęć do modelu społeczeństwa jaki reprezentuję,skutecznie ją odpycha.

  Dziewczyna nadal nie jest pewna czy chcę zostać królową.Najchętniej wróciłaby do normalnego życia.

  Jednak kiedy kandydatki dostają za zadanie zaproponowanie zmian w królestwie,America wpada na pewien pomysł.

  Przypomnijmy że Amy żyję w świecie z podziałem klasowym.Ale czy naprawdę musi tak być?Czy jedni ludzie mogą pomiatać drugimi ze względu na pochodzenie?

  Książka jest bardzo interesująca,i nie brak w niej żadnego wątku.Mamy wątek romantyczny,mamy bohaterkę buntującą się przeciwko istniejącemu porządkowi,oraz opisy dnia Americi,które,o dziwo,wcale nie są nużące.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 50. Sarah J. Maas „Zabójczyni”
  Celaena Sardothien - piękna, inteligentna i niebezpieczna. Zanurz się wraz z główną bohaterką w pełną akacji podróż i dowiedz się jak rodzi się wielka legenda. Tej dziewczynie nikt nie będzie mówić, jak ma się zachowywać. Nikomu nie ufa. Książka opowiada o czterech przygodach najgroźniejszej zabójczyni Adarlanu, jednak te wydarzenia są dopiero wstępem do prawdziwej historii o niebezpiecznej kobiecie, która chodzi własnymi ścieżkami.
  Serdecznie polecam tę książkę fanom akcji i fantasy.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 51. Sarah J. Maas „Dwór cierni i róż”
  „Dwór cierni i róż” to opowieść o miłości pełnej akcji i cierpienia z elementami fantasy. Dziewiętnastoletnia Feyre jest łowczynią – musi polować, by wykarmić i utrzymać rodzinę. Podróż do niebezpiecznego lasu to dla niej codzienność, jednak jedno polowanie, sprawi, że jej życie już nigdy nie będzie takie same. Co jeśli wilk, którego dziewczyna zabiła w lesie, to tak naprawdę magiczny faerie? Otóż właśnie tak jest, a pewna osoba chce zadośćuczynienia za ten czyn. W ten sposób dziewczyna trafia do Prythianu na dwór księcia wiosny-Tamlina. Jakie tak naprawdę są faerie? Feyre pozna nowy świat, jednak nawet na chwile nie może opuszczać gardy i nawet tu będzie musiała walczyć o swoje. Jednak mimo wszystko może dziewczynę spotka w końcu coś dobrego.
  Sarah J. Mass autorka bestsellerowej serii „Szklany Tron” powraca z nową książką.
  Serdecznie polecam
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 52. Eva Ibbotson „Pies i jego chłopiec"
  Książka „Pies i jego chłopiec" opowiada historię pewnego chłopca-Hala, którego marzeniem jest posiadanie psa. Niestety jego zapracowani rodzice nie zgadzają się na pupila w swoim domu. Jednak po wielu prośbach i błaganiach syna, jego pragnienie ma się ziścić w dniu jego urodzin. Wtedy właśnie okazuje się, że pies nie zawita na stałe do domu. Oszukany i zły Hal buntuje się i usieka razem z czworonogiem, zmierzając do domu dziadków. Bohater, mimo przeciwności losu nie zamierza odpuszczać marzeń. Podczas swojej wędrówki chłopak jak i rodzice, uczą się wzajemnej miłości, zaufania i odpowiedzialności. Całość historii jest oprawiona w niemałą ilość humoru, cieszyć będzie każdego, starszego bądź młodego.
  Bardzo polecam
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 53. Jennifer Bosworth „Dziewczyna,którą kochały pioruny"
  W mieście Los Angeles, a raczej jego ruinach jakie pozostawiły liczne trzęsienia ziemi żyje Mia Price. Wszędzie panuje chaos i panika, a o przetrwanie wszyscy walczą. W tym zamieszaniu rywalizują ze sobą dwie sekty,a nowy prorok zapowiada nadchodzący koniec świata.Nastoletnia dziewczyna w pewien sposób staje się celem obu sekt. Z pomocą tajemniczego Jeremiego ma wypełnić apokaliptyczną przepowiednie. Jednak buntuje się, gdyż nie chce podporządkować się przeznaczeniu,a chce sama decydować o swoim losie. Bohaterka-Mia staje przed wyborami, które mają zmienić świat, rodzinę Mii oraz całe jej życie. Nie wie komu bardziej ufać, tajemniczemu znajomemu czy zdruzgotanej po wypadkach rodzinie.Prawdziwie elektryzująca opowieść o odwadze, sile i wytrwałej miłości. Niczym uderzenie pioruna wywarło na mnie pozytywne wrażenie.
  Serdecznie polecam do przeczytania.
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 54. Veronica Roth "Niezgodna"
  Na ruinach Chicago powstało społeczeństwo podzielone na pięć frakcji: Altruizm, Erudycja, Prawość, Serdeczność i Nieustraszoność. Każdy szesnastolatek jest poddawany testowi predyspozycji, który ma mu powiedzieć jaką frakcję wybrać podczas krwawej ceremonii inicjacji. Ten, który nie pasuje do żadnej z nich, zostaje Bezfrakcyjnym i wykluczony ze społeczeństwa. Ten, który łączy w sobie cechy kilku frakcji, jest Niezgodnym. Niebezpiecznym błędem systemu. Buntownikiem, który trzeba zniszczyć…
  Beatrice, podczas swojej inicjacji, dokonuje zaskakującego wyboru. Ku własnemu zdziwieniu porzuca rodzinny Altuizm, by stać się Nieustraszoną Tris. Aby przeżyć, musi przejść szkolenie fizyczne, jak i psychiczne oraz zmierzyć się ze swoimi lękami. Nauczyć się współpracować i przekonać się czy w jej niebezpiecznym życiu jest miejsce na miłość…
  W międzyczasie wybucha krwawa i bezlitosna wojna między frakcjami. Tris za to musi strzec przed wszystkimi swojej tajemnicy, której odkrycie będzie dla niej oznaczać śmierć…
  Polecam tę pełną buntowniczego charakteru książkę wszystkim fanom fantastyki w każdej kategorii wiekowej.
  Paulina Staw

  OdpowiedzUsuń
 55. Wiktoria Mikołajczyk30 kwietnia 2018 12:50

  Według mnie idealnym przykładem buntownika jest Stanisław Wokulski z "Lalki" Bolesława Prusa. Jest to postać nieoczywista, zawsze postepuje na przekór wszystkim i wszystkiemu. Jedynie Izabela Łęcka ma na niego jakikolwiek wpływ. Bohater zaślepiony jest blaskiem młodej i pięknej dziewczyny. Ich pierwsze spotkanie jest momentem przełomowym, od tej chwili Wokulski staje się buntownikem i postępuje zgodnie ze swoim wewnętrznym "ja", które prowadzi go tylko do Izabeli. Wokulski traci poparcie wśród mieszkańców Warszawy, a nawet swoich przyjaciół. Jedynie Ignacy Rzecki cały czas wierzył w poprawę swojego przyjaciela. Buntownicze nastawienie Wokulskiego spowodowało że stracił niemal wszystko. Być może też życie. Czy było warto aż tak poświęcać się dla miłości i zaprzepaścić całe doyychczasowe osiągnięcia?

  OdpowiedzUsuń
 56. Veronica Roth - "Zbuntowana"

  Przesyłamy link do naszego filmiku rekomendującego książkę "Zbuntowana" z cyklu "Niezgodna" Veroniki Roth.
  Pozdrawiamy, Sombra2030 i Seroti45

  https://www.youtube.com/watch?v=hVKECWSD1yA

  OdpowiedzUsuń
 57. Jestem wielkim fanem „Gwiezdnych Wojen” i dlatego postanowiłem napisać recenzję książki „Star Wars. Nowy Świt” autorstwa Johna Jacksona Millera. Książka ta jest częścią nowego kanonu „Gwiezdnych Wojen”.
  Akcja książki dzieje się podczas panowania Imperium Galaktycznego z imperatorem Palpatinem na czele. Głównymi bohaterami książki są były padawan Kannan Jarrus oraz zbuntowana pilotka i tajna agentka Hera Syndulla. Próbują oni uratować planetę Gorse oraz jej mieszkańców przed wysłannikami Imperium- najbardziej zaufanych ludzi Palpatina.
  Moim zdaniem ta książka na świetnie pokazuje motywacje buntowników, ale również przyczyny bierności innych osobników. Poza tym „Nowy Świt” po prostu dobrze się czyta. Akcja nie zwalnia nawet na chwilę, co sprawia, że człowiek jest ciekawy co wydarzy się w kolejnym rozdziale. Książka ta, mimo że nie jest najlepszą pozycją wśród powieści ze świata „Star Wars” jest bez wątpienia warta przeczytania.
  Paweł Ścisłowicz

  OdpowiedzUsuń
 58. ,,Czytelniczka'' Traci Chee
  Świat jest pełen brutalności, przekonuje się o tym główna bohaterka.
  Młoda Sefia wiedziała, jak przetrwać w tym okrutnym świecie. Po masakrze, jaka spotkała jej ojca, wyniosła się ze swoją ciotką Nin, która nauczyła ją tropić, polować i kraść. Niestety, bohaterka znów zostaje sama po tym, jak Nin zostaje uprowadzona. Sefia nie zastanawia się długo i postanawia uratować znajomą rodziców.
  Książka podobała mi się, jest świetnie napisana a fabuła wciąga czytelnika. Być może moja rekomendacja wyda się Wam chaotyczna i niespójna, ale nie chcę odbierać Wam przyjemności odkrywania przygód bohaterki, a naprawdę warto.
  Wiktoria Eichhorst

  OdpowiedzUsuń
 59. ,,Buntowniczka z pustyni” – Alwyn Hamilton
  Amani to główna bohaterka książki pt. ,,Buntowniczka z pustyni”, jednak przyjrzyjmy się dokładniej kartom tej powieści młodzieżowej. Dziewczyna nie jest typową nastolatką. W końcu, kto doskonale posługuje się bronią palną i dodatkowo przebiera się za chłopaka?
  Bohaterka mieszka w zatęchłej dziurze, powszechnie znanej pod nazwą Dustwalk, od której pragnie się uwolnić. Wkrótce nadarza się ku temu okazja. Podczas zawodów strzeleckich Amani poznaje tajemniczego zbiega oskarżonego o zdradę i poszukiwanego przez Sułtana. Niewiele się zastanawiając, dziewczyna pakuje się w sam środek walki o władzę. Jednakże w kraju krążą pogłoski o tajemniczych dżinach, które posiadają niesamowite umiejętności i mogą sprawić Sułtanowi wiele kłopotów.
  Kiedy czytałam tę książkę, już od pierwszych stron porwała mnie wartka akcja, a napięcie nie opuszczało mnie aż do ostatniej strony. Książka napisana jest bardzo lekkim językiem, a połączenie kultury arabskiej, fantastyki oraz nieszablonowego pomysłu jest mieszaniną równie wybuchową jak proch strzelniczy.
  Polecam!
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 60. „Esesman i Żydówka” to powieść, której akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej. Jej autorką jest Justyna Wydra – współczesna polska pisarka. Romans opowiada historię Debory Singer – tytułowej Żydówki, oraz hauptsturmfürera Brunona Kramera. Z początku wydaje się, że nic ich nie łączy – on jest esesmanem mającym za zadanie „oczyszczać” świat z Żydów, a ona – polską Żydówką i sanitariuszką. Bruno gra rolę kata, a Debora – ofiary. Mimo to buntują się przeciwko narzuconym przez wojenny świat regułom – Debora na początku wojny ratuje Niemcowi życie, choć powinna była go zabić. Bruno pragnie się odwdzięczyć dziewczynie – pomaga jej w ucieczce. Mimo rozlicznych zagrożeń, ich niełatwa znajomość rozwija się – pomagają sobie wzajemnie. „Esesman i Żydówka” to powieść nietypowa, pokazująca jak trudna i wymagająca wyrozumiałości i litości może być miłość. Ukazuje też, że pochodzenie nie powinno nikogo przekreślać oraz że zawsze można się zmienić. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją wszystkim lubiącym nietuzinkowe romanse.

  Klucz wiolinowy18

  OdpowiedzUsuń
 61. "Kafka nad morzem" - Haruki Murakami

  Murakami, wracając do antycznych korzeni literatury, po raz kolejny zadaje pytanie – czy jest sens buntować się, przeciwstawiać się losowi – ciążącym nad każdym z nas fatum? Kafka Tamura, główny bohater powieści Kafka nad Morzem, przynajmniej próbuje. Uciekając przed zaborczym ojcem i klątwą, którą ten nałożył na swojego syna, Kafka stara się robić wszystko, aby nie dopuścić do jej spełnienia. Niczym Edyp opuszcza swoje rodzinne strony i przekonany o słuszności swoich czynów, coraz szybciej zmierza ku, zdaje się, ostatecznej zagładzie.

  Murakami zdaje się mówić, że losu nie da się oszukać. Kafka nad Morzem ma jednak zupełnie inny wydźwięk, aniżeli jej antyczny protoplasta. Fatum „nie chce” z góry naszej przegranej i nawet jeśli mówienie o „byciu kowalem własnego losu” jest frazeologizmem nieco wyświechtanym, mamy pewien ograniczony wpływ na skutki tego, co stać się musi. Co z tą wiedzą zrobił Kafka Tamura, sprawdźcie sami.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 62. J.D. Salinger - „Buszujący w zbożu”

  „Sam jestem, samiutki z sobą samym...”.

  Główny bohater powieści – Holden, to szesnastoletni uczeń, który ucieka z college’u nie mogąc znieść dłużej otaczającej go głupoty, złości i zakłamania. Przez trzy dni chłopak „buszuje” po Nowym Jorku, opowiadając całą historię swoim bardzo barwnym językiem, by wreszcie wrócić do rodzinnego domu.
  W skrócie, jest to opowieść o młodym buntowniku, który rzuca się w pewien wir przygody w celu odnalezienia swojego wewnętrznego „ja”. Na pierwszy rzut oka zabawna historia, szybko okazuje się być czymś zdecydowanie bardziej poważnym. Buntowniczy, główny bohater wcale nie smakuje wolności, a autor porusza sprawy bynajmniej nie dziecinne.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 63. „Z ciemnością jej do twarzy ” — Kelly Keaton

  Wcielając się w nastoletnią Ari od razu czujemy, jak porywa nas w głąb swojej przygody. Po znalezieniu listu od matki, dziewczyna buntuje się i na przekór jej słowom postanawia przezwyciężyć ciążącą na niej klątwę. Zamiast uciekać jak najdalej, znajdujemy się w samym środku miasta zasiedlonego przez wampiry, hybrydy i inne stwożenia, ale to nasza bohaterka wzbudza największy strach.
  Książka miesza w sobie wątki mitologii greckiej, paranormalne i fantastyczne, a zarazem możemy poczuć się jak zbuntowana nastolatka, która nie słucha tego, co mówią do niej osoby starsze.

  OdpowiedzUsuń
 64. Ostatnio przeczytałm książkę Jay Crownover pt. ,,Buntownik”. Główny bohater Rule ma na sobie pełno tatuaży, a przy tym jest niesamowicie przystojny. Obwinia się za śmierć swojego brata bliźniaka Remy’ego, który był całkowitym przeciwieństwem. Shaw to ideał dziewczyny. Jej słabością jest właśnie Rule, w którym jest od dawna zakochana. Lecz chłopak widzi w niej dziewczynę jego zmarłego brata. Rule i Shaw są inni pod względem zewnętrznym, ale w środku są tacy sami. Obydwoje nie zaznali rodzicielskiej miłości i skrywają tajemnicę. Tych dwoje młodych ludzi próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, co naprawdę jest dla nich ważne i kim tak naprawdę są. Mają nadzieję, że dzięki sobie nawzajem uda im się znaleźć wreszcie szczęście, którego tak bardzo pragną, nie starając się sprostać oczekiwaniom wszystkich dookoła. Jest to niesamowita historia przepełniona smutkiem i cierpieniem, historia która przekazuje prawdę życiową. Naprawdę polecam.
  Joanna Iwaszko

  OdpowiedzUsuń
 65. Veronica Roth „Niezgodna"
  Na ruinach Chicago zbudowane jest społeczeństwo podzielone na pięć frakcji. Każdy człowiek należy do poszczególnej, dostosowując się do rygorystycznego systemu. W takim poukładanym świcie pojawia się Beatrice-nastoletnia dziewczyna, która dzieli cechy więcej niż jednej frakcji. Tacy jak ona "niegodni" muszą być eliminowani. Dziewczyna zmienia więc frakcje, w której uczy się walki, strachu, odwagi. Opuszcza najbliższą jej dotąd rodzinę. Przy tym poznaje tajemniczego Czterego ,tylko czy może mu ufać?.Bohaterka dokonuje wiele ryzykownych wyborów, chociaż wie że wyjawienie kim jest grozi śmiercią. Nadciągające zagrożenie i zmiany tylko ona może powstrzymać...
  Jest to pierwszy tom trylogii „Niezgodna", rozpoczynający opowieść o niezgodnej, zbuntowanej i wiernej Tris. Sama książka wciąga i porywa swoim apokaliptycznym charakterem z sympatycznymi bohaterami i wartką akcją. Do niej watro przeczytać dwie następne części. Wybór na wasze przyszłe letnie popołudnia będzie teraz już oczywisty...
  Bardzo polecam do przeczytania
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 66. Rick Riordan „Magnus Chase i Bogowie Asgardu. Miecz Lata”

  Magnus Chase jest bezdomnym nastolatkiem, mieszkającym na ulicach Bostonu. Spotkanie z wujem Randolphem, człowiekiem, przed którym przestrzegała go matka, nieodwracalnie odmienia jego życie. Skandynawscy bogowie i mieszkańcy dziewięciu światów okazują się czymś więcej niż zwykłym mitem. Ponadto Magnus jest potomkiem jednego z bogów. Kiedy chłopak musi podjąć wybór o czyje życie walczyć – swoje czy nieświadomych ludzi już nie może zawrócić. Jednak śmierć nie zawsze oznacza koniec... czasem to dopiero początek.

  Ragnarök zbliża się wielkimi krokami. Wbrew decyzji Thanów, nastolatek opuszcza Walhallę, by zapobiec uwolnieniu Wilka Fenrira. Przez złamanie reguł, Chase zostaje uznany za wroga i musi uciekać przed polującymi na niego Einherjarami i Walkiriami. Czy pomimo przeszkód osiągnie cel?

  Miecz Lata to jedna z moich ulubionych książek Ricka Riordana. Od pierwszych stron pokochałam łajdacki humor Magnusa. Bohaterowie są oryginalni i niepowtarzalni, szczególnie spodobało mi się ukazanie w książce różnych religii, kultur i przekonań. Lektura zaskarbi sobie sympatię wielu czytelników.

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 67. Clive Staples Lewis "Podróż << Wędrowca do świtu >>"

  Król Kaspian wyrusza w podróż, długą i niebezpieczną, aż na krańce ziemi. Przed nim rozciąga się Wielki Ocean Wschodni i wizja ekscytującej przygody. Ma do wykonania zadanie - odnaleźć siedmiu narnijskich baronów, którzy wypłynęli przed laty tą samą trasą w celu odkrycia nowych lądów i nigdy już nie powrócili. Do władcy dołączają Edmund i Łucja Pevensie oraz ich kuzyn, Eustachy Scrubb.

  Eustachy jeszcze nigdy wcześniej nie był w Narnii. Niczego nie rozumie. Ma wrażenie, że znalazł się tu za karę. Nie potrafi się odnaleźć, buntuje się i nie chce podporządkować. Wraca jednak z tej podróży zupełnie odmieniony. Pobyt w Narnii i spotkanie z Aslanem zmienia jego serce i napełnia je pokorą. Scena przemiany Eustachego jest dla mnie niezwykłą metaforą oczyszczenia z grzechu.

  Powieść ze wszech miar magiczna, wzruszająca i tchnąca nadzieją. Piękna, pełna symboliki, ukrytych znaczeń, z głębokim przesłaniem. Mimo że tak krótka, w pamięci zostaje na długo.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 68. Amie Kaufman oraz Jay Kristoff "Illuminae. Illuminae Folder_01"

  Nielegalna stacja wydobywcza zostaje zaatakowana przez jednostki wrogiej organizacji. Planeta musi zostać w ekspresowym tempie ewakuowana. Wśród załadowanych na promy kosmiczne uciekinierów, znajdują się Kady Grant i Ezra Mason. Rozdzieleni, wbrew surowego zakazu, utrzymują ze sobą kontakt. Wymieniając się strzępkami informacji, dochodzą do wniosku, że dowództwo wiele ukrywa przed pasażerami...

  Co jest nie tak? Właściwie wszystko. Wybuchła epidemia, zbuntował się komputer pokładowy, a ścigający ich wrogi pancernik jest coraz bliżej. Czy z tej sytuacji jest jakieś wyjście?

  Kolejna space opera, powielająca znane schematy science-fiction, skupiająca się na relacji nastolatków i nie wnosząca nic do życia?

  Zdecydowanie nie. Amie Kaufman i Jay Kristoff stworzyli coś nowego i niesamowicie oryginalnego. Zamiast klasycznej narracji, mamy tutaj tajne wiadomości, pliki, plakaty, mejle, wycinki z czatu, opisy nagrań z kamery. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką książką. Oprócz porywającej fabuły, jest także doskonała pod względem wizualnym.

  To niesamowita powieść, od której trudno się oderwać.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 69. Magda Skubisz "LO story"

  Ryba zakłada się z Masterem o karton papierosów, że pocałuje na półmetku nauczyciela etyki. Pijana, wykonuje zadanie. Na jej nieszczęście świadkiem tego zdarzenia jest jedna z pierwszoklasistek, która o wszystkim informuje dyrekcję. Ryba nigdy nie cieszyła się sympatią grona pedagogicznego, a zaistniała sytuacja wydaje się być idealnym pretekstem, by pozbyć się jej ze szkoły.

  Czy istnieje jakieś rozwiązanie tej sytuacji? Inne, niż zalanie się w trupa?

  Ciekawa książka. Oczekiwałam czegoś innego i zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Nastawiłam się na opowieść o podwórkowych chuliganach, którzy nic tylko piją, palą, wagarują i wszystko, co najgorsze, tymczasem nasi bohaterowie wcale nie są tacy źli. Sympatyczni młodzi ludzie. Owszem, lekko zbuntowani i niestroniący od alkoholu, ale w tym wszystkim szczerzy i wiarygodni. Całość emanuje doskonałym humorem, słownym jak i sytuacyjnym.

  Nie spodziewałam się, że będę się przy "LO story" tak dobrze bawiła. Polecam w wolnej chwili rzucić okiem na tę niepozorną powieść polskiego pochodzenia.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 70. Regina Brett "Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu"

  Odkąd pamiętam, stronię od "coachingu". Jakoś tak działa mi to na nerwy. Nigdy nie przyszłoby mi więc do głowy, że sięgnę po książkę z pogranicza motywacji i rozwoju osobistego. I że tak bardzo mi się spodoba.

  Ale felietony Reginy Brett są czymś więcej niż pseudomotywującym bełkotem, bezsensowną papką "uda ci się, uwierz w siebie".

  Przez całe życie Reginie wydawało się, że podczas jej narodzin Bóg akurat mrugnął i nigdy nie dowiedział się, że przyszła na świat. Miała dziesięcioro rodzeństwa i wrażenie, że ginie w tłumie. Wyrosła na zagubioną dziewczynę, została samotną matką, zachorowała na raka.

  W pięćdziesięciu felietonach dzieli się swoimi doświadczeniami i daje nam wskazówki. To swego rodzaju przewodnik po życiu.

  "Gdzie tu buntownik?", zapytacie. Otóż, to Regina jest tu buntownikiem. Nie zgadza się na złe życie. Walczy. Z przeciwnościami losu i własnymi słabościami. Zmienia świat na lepsze, robiąc to, co potrafi najlepiej - pisząc. Swoimi tekstami dodając nadziei.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 71. Arthur Charles Clarke "Miasto i gwiazdy"

  Diaspar jest bezpieczną przystanią. Jedynym ludzkim siedliskiem na pustej Ziemi, w pustym wszechświecie. Życie jest tu przyjemne, dlaczego ktoś miałby kiedyś opuścić miasto? Prawda jest jednak taka, że ludzkość b o i s i ę wyjść na zewnątrz. Tajemnicza fobia więzi ich w Diaspar.

  Ale Alvin jest inny. Jest Odmieńcem. Już którymś w historii miasta. Czy pierwszym, któremu uda się coś zmienić? Nie odczuwa tego dziwnego strachu. Wyrusza na poszukiwania wyjścia z Diaspar oraz prawdy. Co sprawiło, że ludzkość opuściła kosmos i odizolowała się od świata?

  To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Clarke`a i należało do naprawdę udanych. Genialna książka. Historia w niej opisana wywarła na mnie ogromne wrażenie. Niesamowicie wciągająca i po prostu piękna. Polecam ją nawet osobom nieprzepadającym za science fiction.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 72. Joelle Charbonneau „Testy”

  Zegar tyka… Wasz czas się kończy…
  W powietrzu wyczuwalny jest wszechogarniający strach.
  Czy Cia Vale dokona właściwego wyboru? Gdzieś w tyle głowy ciągle wybrzmiewają niczym echo słowa jej ojca: „Nie ufaj nikomu”…

  Wojna Siedmiu Faz zniszczyła prawie cała planetę. Ocalali ze wszystkich sił próbują uratować resztki najmniej wyjałowionych gleb. Przyszłość ludzkości jest w rękach elitarnej grupy, lecz by się do niej dostać, należy przejść wszystkie fazy testów. Początkowo wydaje się, że będą to najzwyklejsze w świecie egzaminy wstępne, jednak z czasem zaczynają one przypominać grę w „Najsłabsze Ogniwo”, z jednym wyjątkiem, iż przegrana oznacza śmierć. Początkowo główna bohaterka poddaje się powszechnie panującym zasadom, ale z biegiem czasu budzi się w niej buntownicza natura, każąca walczyć z narzucanym reżimem.

  „Testy” to książka dla osób o silnej psychice, pełna zwrotów akcji i do ostatniej strony utrzymująca czytelnika w niepewności. Autorka idealnie buduje napięcie, co sprawia, że trudno jest oderwać się od lektury.

  //Bigosik

  OdpowiedzUsuń
 73. Talon - Julie Kagawa.
  Główna bohaterka łamie wiele reguł. Bohaterowie to buntownicy.
  Ember Hill, po wcieleniu się w ludzką postać, zostaje wysłana ze szpiegowską misją do Kalifornii. To dla niej okazja, by zakosztować życia zwykłej nastolatki, nacieszyć się wolnością przed powrotem do Talonu, gdzie czekają na nią wyłącznie obowiązki. Ember jest odważna i zdeterminowana, ale też ulega ludzkim słabościom. Może właśnie dlatego jej misja okaże się tak trudna.

  https://www.youtube.com/watch?v=l03PAWliOqY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. autor : Angelika Botor

   Usuń
  2. To opis z tyłu książki

   Usuń
  3. Tu raczej chodzi o film, niż ten wpis. On miał być raczej maleńkim dopełnieniem na który nie trzeba zwracać uwagi...

   Usuń
 74. ”Zatopić „Niezatapialną”” to książka autorstwa Anny Hrycyszym. Główną bohaterką jest Jellienesse Rożnowska, zwana przez przyjaciół Nes. Akcja utworu rozgrywa się w Palude. Głównym tematem utworu jest piractwo.

  Mloda, czarująca pani kapitan wpadła w oku niejakiemu Feliksowi Ucallemu, kapitanowi przybrzeżnej straży. Załoga Nes jest legendą w Palude, córka skazanego opozycjonisty od lat sieje postrach w Krainie Tysiaca Jezior i Rzek. Władca nie jest w stanie tolerować jej istnienia. Ulega więc przemianom, a minister postanawia ukarać buntowników. W pogoń za ukochaną rusze Feliks wraz ze swoją elitarną jednostką straży.

  Książka porusza m.in temat bardzo bliski młodzieży- miłość.Czytając moją recenzję zastanawiacie się czy losy tych młodych skończyły się dobrze, a może, czy „Niezatapialna” okazała się być nieuchwytna .Jeżeli nurtują Was te pytania, gorąco zachecam do przeczytania tej lektury.

  Patrycja Wierońska

  OdpowiedzUsuń
 75. https://youtu.be/PFbcoOn6MsU

  OdpowiedzUsuń
 76. ,,Złodziejka książek" Markus Zusak

  Moją propozycją książki pod hasłem: buntownik jest ,,Złodziejka książek". Jej bohaterowie buntują się przeciw władzy pruskiej.
  Pierwszą książką, którą Liesel Meminger ukradła był,,Podręcznik grabarza", to właśnie on uczy ja czytać i poznawać moc słów. Liesel trafia do rodziny zastępczej, która pewnej nocy udziela schronienia Żydowi. Gdy dziewczynka poznaje go bliżej zaczyna inaczej postrzegać świat, doceniać to co ma.
  Książka jest bardzo wartościowa, ma w sobie pełno bólu, rozpaczy, nadzieji i miłości.
  Gratuluję autorowi tak dobrej książki.

  Izabella Twardzik

  OdpowiedzUsuń
 77. Matthew Quick „Wszystko to, co wyjątkowe”

  Nanette jest zwyczajną nastolatką. Dobrze się uczy, świetnie gra w futbol, nikomu nie wchodzi w drogę. Pewnego dnia nauczyciel obdarowuje ją niezwykłą, choć niepozorną książką, w wyniku czego zostaje zapoczątkowany ciąg wydarzeń, które odmienią jej życie raz na zawsze. Zafascynowana, czyta tajemniczą powieść dziesiątki razy. W efekcie, w Nanette budzi się głęboko skrywane pragnienie zmian, dziewczyna zaczyna dusić się w przewidywalnym, zaplanowanym przez rodziców życiu. Szybko jednak okazuje się, że nie ma nic za darmo, a za bunt przyjdzie jej zapłacić wygórowaną cenę...

  „Wszystko to, co wyjątkowe” to książka w pełnej krasie ukazująca życie, odzwierciedlająca piękno i jednocześnie obnażająca jego brutalność. Przykład głównej bohaterki pokazuje, jak ciężko jest dostrzec problem, fakt, że bez słowa sprzeciwu podążamy za tłumem, i popłynąć pod prąd. Razem z Nanette odbywamy podróż w głąb siebie, by gdzieś pod codziennie nakładaną maską odnaleźć własne ja. I tylko od nas zależy czy pozwolimy mu dojść do głosu.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 78. „Zabójczyni” – Sarah J. Maas

  „ Zabójczyni” to idealna książka dla fanów „Szklanego tronu” . Możemy przeczytać w niej kilka historii z życia głównej bohaterki serii, przed przedstawionymi w pięciu tomach wydarzeniami.
  Cealenę Sardothien zdecydowanie można nazwać buntowniczką. Młoda zabójczyni nie zgadza się z zasadami swojego mistrza. Wysłana na misję, aby przywieźć niewolników na sprzedaż, wypuszcza ich. Jeszcze wiele razy złamała polecenia.
  Przy lekturze po prostu nie da się nie uśmiechnąć, a oderwanie się od niej jest niemożliwe. Bardzo serdecznie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 79. Może mi ktoś powiedzieć kto to wygrał bo ja z tych wszystkich wpisów tego nie doczytałem.

  OdpowiedzUsuń
 80. Prosimy spojrzeć na post z 7 maja 2018r.

  OdpowiedzUsuń