poniedziałek, 12 lutego 2018

Hasło na luty/marzec

Tym razem proponujemy trochę "gramatyki". Hasło brzmi:

CZASOWNIK

Ta część mowy musi się znaleźć w tytule książki. Dopuszczane są wszelkie jej odmiany:-)

Na wasze rekomendacje czekamy do końca marca.

Jak zwykle kilka naszych sugestii...


                              

                       


                    

19 komentarzy:

 1. Czy akceptowana będzie forma imiesłowu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech będzie - akceptujemy imiesłowy, ale - uprzedzając następne pytania - rzeczowników odczasownikowych (np. kochanie, palenie) - NIE.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł książki: ,,O psie, który jeździł koleją" - Roman Pisarski
  Jest to historia psa Lampo, który pojawił się na stacji kolejowej w Marittimie. Zaprzyjaźnił się i polubił zwiadowcę. Był nieodłącznym członkiem rodziny kolejarza. Zaczął jeździć z nim koleją, przez co stał się sławny. Był mądrym psem, który doskonale odnajdywał się na stacji. Jego głównym środkiem transportu był pociąg. Zawsze wiedział gdzie podróżuje. Z czasem jednak pojawiły się problemy, gdyż nie mógł już przebywać na stacji. Został wywieziony na Sycylię do wuja z rodziny kolejarza. Pies uciekł z wyspy i powrócił do Marittimie. Był ledwo żywy na stacji. Dziewczynka o imieniu Adel wbiegła na tory, gdy zbliżał się pociąg. Lampo co siły odepchnął dziewczynkę, lecz sam poniósł śmierć.
  Jest to książka o niesamowitym psie i zachęcam każdego do jej przeczytania. Polecam
  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 4. Gayle Forman: „Byłam tu”

  „To nie śmierci ani bólu powinniście się lękać, ale strachu przed śmiercią i bólem.” – Gayle Forman

  „Byłam tu” to kolejna z powieści amerykańskiej pisarki, Gayle Forman, która postanowiła przełamać znane nam schematy tzw. „młodzieżówek”. Wciągająca, a jednocześnie poruszająca historia młodej Reynolds pokaże nam, iż samobójstwo to nie akt odwagi, a tchórzostwa.
  Główną bohaterkę, Cody poznajemy w chwili, gdy traci swoją najlepszą przyjaciółkę – Meg. Reynolds, która nie zna powodów tak drastycznych kroków podjętych przez dziewczynę postanawia odkryć tą tajemnicę. Tragedia ta, skłania ją do głębszych przemyśleń i obwiniania siebie. Nie wie jednak, że z kolejną dawką informacji okaże się, iż jej przyjaciółka miała wiele do ukrycia.
  Gayle Forman idealnie ukazuje to, że śmierć dla jednych jest końcem, a dla innych początkiem żalu i poczucia winy. Moim zdaniem warto przeczytać książkę owej autorki, gdyż potrafi ona pokazać nam w przystępny, ale i przygnębiający sposób realia życia.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cecelia Ahern: „P.S. Kocham Cię”

  „Zachowaj w pamięci nasze cudowne wspomnienia, ale proszę, nie bój się tworzyć nowych.” – Cecelia Ahern.

  „P.S. Kocham Cię” to opowieść o miłości, ale i ogromnej stracie, której doświadcza główna bohaterka Holly. Jej mąż, Gerry umiera na guza mózgu. Kiedy kobieta jest już na granicy wytrzymałości przez pustkę, która ją otacza dostaje pierwszy list. Mężczyzna będący niepoprawnym optymistą zaplanował dziesięć takich wiadomości, w których Holly dostaje zadania do wykonania. Niekiedy błahe i proste, a inne skomplikowane w swojej istocie, jednak zawsze zakończone dopiskiem „P.S. Kocham Cię”. Dzięki pomocy swoich ekscentrycznych, lecz zabawnych przyjaciół bohaterka ponownie uczy się żyć i stawiać opór przeciwnościom losu.
  Cecelia Ahren swoją powieścią wzrusza i pokazuje prawdziwą, głęboką miłość. Daje nam nadzieję, że nawet po najgorszej burzy wyjdzie słońce. Z pewnością mogę polecić tą, jak i inne jej książki.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sempé i Goscinny ,,Mikołajek ma kłopoty"

  Książka opowiada o Mikołaju, który wraz z kolegami doświadcza różnych przygód. Jego koledze Joachimowi urodził się braciszek. Jest z tego powodu niezadowolony, ponieważ musi się nim opiekować. Razem z kolegami rozmawiają o bracie Joachima i nowych obowiązkach. Chłopak będzie musiał dzielić z bratem pokój- wmawiali mu koledzy. Kleofas zadrwił z imienia Leoncjusza (brata Joachima), przez co Joachim rzucił się na niego z pięściami. Powiedział, że nie pozwoli obrażać swojej rodziny.
  Ta i wiele innych historii jest zawartych w książce. Polecam ją, tak jak i również inne książki z tego cyklu.

  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 7. Jojo Moyes-,,Kiedy odszedłeś"
  Wszystkie wydarzenia związane z Willem w jej rodzinnym miasteczku zmuszają Lou do wyjazdu. Zaczyna podróżować po świecie tak jak to obiecała Willowi, aby uciec przed cierpieniem i żałobą. Niestety w końcu zatrzymuje się pod ścianą, czyli w Londynie. Tam też kupuje mieszkanie i zatrudnia się w barze na lotnisku. Życie jakoś się toczy, ale ona bardziej istnieje niż żyje. Wszystko się zmienia, kiedy dochodzi do wypadku przez co dowiaduje się jeszcze jednej tajemnicy z życia Willa. Czy Louisa zrozumie jak ważnym człowiekiem był dla niej Will? Przekonacie się o tym sami sięgając po tą lekturę. Gorąco polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 8. Kirsty Moseley-,,Chłopak,który zakradł się do mnie przez okno"
  Historia ta opowiada o przyjaźni, która spotkała Amber i Liama. On był najlepszym przyjacielem jej brata za to ona miała ciężką sytuacje w domu. Była bita przez swojego ojca. Pewnego wieczoru Liam zobaczył przez swoje okno jak Amber płacze w swoim pokoju więc postanowił zakraść się do niej przez okno i ją pocieszyć, tak właśnie usnęli w swoich objęcia. Stało się to dla nich rytuałem, tak że Amber nie potrafiła usnąć bez Liama, który odganiał jej najgorsze sny oraz czuła się przy nim bezpieczna mimo tego, że mieli po 8 lat. Teraz są starsi i bardziej dojrzalsi. Mimo tego nadal nie potrafią usnąć bez siebie. Amber nie potrafi zrozumieć tego, że Liam w nocy jest kochający i czuły oraz potrafi odpędzić jej wszystkie koszmary związane z ojcem, którego na szczęście nie ma już w ich życiu, a za dnia jest strasznie nie miły i wkurzający. Lecz jedna noc, jedno zdarzenie i sytuacja mogły zmienić postrzeganie Amber w stosunku do Liama. Zrozumiała jego zachowanie w pobliżu rówieśników i znajomych. To jak potoczy się ich historia dalej. Ile przeszkód jeszcze razem będą musieli pokonać do tego aby być szczęśliwi razem dowiesz się jeśli sięgniesz po tą piękną i wzruszającą książkę, którą zapewniam, że przeczytasz jednym tchem, ponieważ wciąga ona czytelnika od pierwszych stron. Nie będziesz o niej potrafił zapomnieć przez dłuższy czas i na zawsze pozostanie ona w twoim sercu. Jest ona wzruszająca opowiada o przyjaźni i przeistoczeniu tego w miłość. Wzlotach i upadkach oraz ciężkich tematach jakimi jest przemoc w rodzinie oraz pokonywanie swoich słabości. Polecam ją, tak jak i inne pozycje tej autorki.
  Vanessa

  OdpowiedzUsuń
 9. Beata Ostrowicka:„Misia rządzi"

  Książka opowiada historie nastoletniej Michaliny, czyli tytułowej Misi. Dziewczyna posiada wrodzony dar przekonywania i manipulowania ludźmi. Niestety wykorzystuje go nagminnie do okłamywania swojej rodziny, przyjaciół oraz chłopaka. Dla niej to jedyny sprawdzony sposób na zdobywanie tego, czego chce. Próbuje żyć normalnie pomimo charakteru i trudnej sytuacji rodzinnej. Ale wraz z dalszą akcją fabuły dziewczynie dalsze kłamstwa stają się coraz większą kulą u nogi.Przecież takie słodkie kłamstewka są lepsze od gorzkiej prawdy, ale czy na pewno?
  Uważam, że książka „Misia rządzi" jest warta polecenia. Niesie bardzo aktualny przekaz dotyczący kłamstw, bo przecież w dzisiejszym świecie nawet ze świecą szukać kogokolwiek, bądź cokolwiek prawdziwego.
  Polecam nią serdecznie.
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 10. Nicholas Sparks: I wciąż ją kocham
  W malowniczym miasteczku położonym nad oceanem dorastał John, pozostawiony przez matkę, mieszkający z ojcem, który fascynuje się monetami. John należał do mężczyzn nierozmyślających nad swoim życiem, bawił się, surfował. Gdy John został żołnierzem rzadko bywał w domu. Jednak podczas pobytu na przepustce w rodzinnym
  miasteczku poznał Savannah, wolontariuszkę pracującą przy budowie domu dla potrzebujących. Miłość rozkwitała do czasu, kiedy John musiał wrócić do wojska,
  a tam każdy dzień był walką o przeżycie. Wojna zweryfikuje ich oboje, pokaże czy Savannah będzie czekać na ukochanego oraz czy John będzie w stanie przeżyć wojnę.
  Książka warta przeczytania, idealna na kilka zimowych wieczorów. Myślę, że zakończenie, tak, jak mnie, zaskoczy wielu. Zatem zachęcam do lektury.
  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 11. "After.Płomień pod moją skórą" - Anna Todd
  Kartki tej książki kryją za sobą tak wiele , że cięzko to opisać. Tate - ma matkę idealistkę sama jest pilna i bardzo zorganizowana. Ma idealnego chłoopaka, z którym wiąże ja przyjaźń , wiele sekretów i tajmnic . Zaczyna koledż.Ma współlokatorkę , która jest jej totalnym przeciwieństwem : tatuaże , kolczyki ,mocno farbowane włosy.
  Hardin - smutny chłopak , która ma za sobą ciężką przeszłość. Jest zamknięty w sobie i uważa , że bedzie lepiej jeżeli będzie tych , którzy go kochają ranić niżeli wpuszczać do jego wnętrza. Jego ojciec był alkoholikiem zostawił syna i matkę w Angli. Sam zaś wyszedł na prostą , zarbiał dużo pieniędzy poznał osobę , którą kochał.Tylko , że wszytsko to było kosztem Hardina.
  POznali sie przez przypadek kiedy to Hardin odwiedzał swoją przyjaciółkę ( współlokatorkę Tessy). Uważał , że owa dziewczyna jest zbyt idealna na jego towrzystwo , za delikatna i pewnie słaba. Tess gdy go zobaczyła pomyślała , że jest niegrzeczny i bardzo nie miły mimo to chiała go poznać i tak się też stało . Od tej pory ta dwójka przeciwieństw zaczęła się przyciągać. POznają się bliżej układa się między nmi ,kiedy Hardni ją okłamuje wszystko sie psuje... . I tak w kółko Tessa jest zmeczona wiecznymi kłótniami ... więc ze sobą zamieszkują i dzieje się jeszcze gorzej . Znowu sie kłocą . Hardin mimo iż ona jest pierwszą osobą przed którą się odtworzył nie potrafi zmienić się ,wciąż jest zadrosny i zaborczy. Kocha ją i ona jego .Chce się zmienić i powoli mu to wychodzi... . Lecz gdy po kolejnej szansie, którą odtrzymuje od Tessy jego największe kłamstwo wychodzi a jaw. Tessa jest oszołomoina ,zdruzgotana i niedowierzająca , że zaufała mu tak bardzo , że wszystko dla niego poświęciła. Lecz czy to jej się opłacało i czy było słuszne ... teraz jest przekonana , że nie zrobiła nic dobrego, ale zauważa to dopiero wtedy kiedy wszystko się zawaliło... .
  Pierwsza częśc tej serii jest tak wciągajaca , że po przeczytaniu jej, odrazu zaczełam czytać drugą , trzecią , czwartą i piąta wszystko sie psuło i naprawiało. Autorka zżyła z soba wszytskie postacie , ja zżyłam się z nimi i kiedy konczyłam tej serie poczułam jak wychodze ze świata fikcji i zdałam sobie sprawę , że to się nie wydarzyło ... Magia tej książki jest tak duża , że praktycznie nie zauważasz czasu , który upływa. Tylko istniejesz ty , książka i twoja wyobraźnia.
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tytuł tej książki nie zawiera czasownika - więc nie pasuje do naszego wyzwania.

   Usuń
 12. "Gdzie niebo mieni się czerwienią" Lisa Lueddecke
  https://www.youtube.com/watch?v=mr-nG0TsFug
  Daniel Otawa, terazczytam

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy28 lutego 2018 14:58
  ,,Moje serce należy do ciebie" - Alessio Puleo
  Książka jest z początku doścyć przynudzająca. Nie dzieje się w niej nic co mogłoby nas zafascynować aczkolwiek moje myli cały czas do niej wracały. I nie spodziewałam się kompletnie takiego obrotu sytacji . To co się wydarzyło obudziło we mnie tak duże emocje , że książka ta zostanie w mojej glowie na długo. Jest to typowa książka młodzieżowa nic innego jak to co już czytałam . Lecz w każdej z tych książek jest inna historia , dwojga ludzi , tak jak i w tej. Nowa ,całkiem nieznana opowistka o DUŻEJ MIŁOŚCI .
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Krocząc wśród cieni" - Lawrence Block
  To jeden z lepszych kryminałów, jaki miałam okazję przeczytać. Wiele drastycznych scen, dynamiczna akcja sprawiały, że nie potrafiłam oderwać się od lektury. Opowiada ona o prywatnym detektywie z Nowego Jorku - Matthew Scudderze.
  Zostaje on wezwany przez Kenana Khoury'ego, dilera narkotykowego, któremu uprowadzono żonę, a porywacze żądają milionowego okupu. Co się stanie, gdy zaczniesz negocjować z bandytami zdolnymi do wszystkiego i nie chcesz zapłacić nawet połowy żądania? Co, jeśli pieniądze są ważniejsze od żony? Może lepiej ulec psychopatom niż z nimi dyskutować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w przygodzie życia byłego alkoholika, bo sprawa ze zgwałconą żoną nie będzie jedynym jego zadaniem do rozwiązania. Książka jest utrzymana w narracji pierwszoosobowej, co bardzo pomaga utożsamiać się z myślami czy odczuciami detektywa. Autorka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem, podkreślało to szybko rozwijającą się akcję. Bardzo polecam tę książkę wszystkim osobom lubiącym kryminały "z nutką" szczególnej drastyczności. //Patrycja Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 15. J.K. Rowling ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"
  Książka jest pisana przez Newta Skamandera. Podróżuje on po świecie i opisuje magiczne stworzenia. Dociera on do Nowego Jorku, gdzie spotykają go kłopoty. Z jego magicznej walizki ucieka kilka zwierząt. Newt wraz z przyjaciółmi stawia czoła problemom.
  Ogromna porcja przygód czeka na was w książce. Zachęcam do jej przeczytania.
  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 16. Magdę, bohaterkę książki „Ponieważ wróciłam” Justyny Wydry, poznajemy, gdy po pierwszej nieszczęśliwej miłości umiera na własne życzenie. Nie jest to jednak koniec – dziewczyna dostaje drugą szansę i boskiego posłańca – Rafaela. Lata mijają, Magda komunikuje się z nim, prowadząc samotne życie. Potem poznaje Benjamina. Pobierają się, lecz ich małżeństwo nie jest zbyt szczęśliwe – Magdalena nie potrafi kochać swojego męża. Po trzech nieudanych próbach urodzenia dziecka zaczynają się od siebie oddalać. Zrozpaczona Magda ucieka w rodzinne strony wszystko sobie przemyśleć. I wtedy spotyka bliskiego przyjaciela z czasów podstawówki… „Ponieważ wróciłam” jest opowieścią o kobiecie, która przez bardzo długi czas nie potrafiła dojrzeć, w pełni dorosnąć. Powieść skłania do refleksji na temat sensu życia. Często występują w niej retrospekcje. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją rówieśnikom jako swego rodzaju przestrogę przed spontanicznym podejmowaniem ważnych decyzji lub po prostu jako młodzieżową powieść przygodową- nie jest zbyt długa, a napisana jest przystępnym językiem.
  Klucz wiolinowy18

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie ocenia się książki po okładce,ale ja oceniłem i to był mój błąd. "Możesz Wybrać Kogo Chcesz Pożreć" to książka napisana przez Dorotę Cambrzyńską-Nogale i spodziewałem się typowego romansu gdzie zakochani nastolatkowie pomimo problemów w rodzinach zakochują się w sobie. Oczywiście myliłem się, w rzeczywistości jest to opowieść o dwóch trudnych charakterach i mnóstwa innych niepojęcie ciekawych ludzi. Cała historia skupia się na dwójce nastolatków, którym zginał kot. To jego gorączkowo szukają, a na końcu dochodzą do skarbu wspaniałej znajomości oraz mnóstwa odrębnych historii ciekawych ludzi, a żadna z nich się nie powtarza. Według mnie jest to wielki sukces wynikającym z pracy autorki. To nie jest książka do przeczytania i odłożenia. Skłania do refleksji każdego kto ją przeczyta, jednocześnie jest prosta i zrozumiała, lecz na swój sposób skomplikowana jak cały otaczający nas świat. Dlatego polecam wszystkim tym, którzy poszukują pytań, a nie odpowiedzi.

  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 18. Harlan Coben- "Nie mów nikomu"

  David Beck to młody lekarz, który wraz ze swoją żoną Elizabeth w każdą rocznicę wybierają się nad jezioro. W trzynastą rocznicę ich znajomości zostali napadnięci. David jest ciężko ranny, a jego żona ginie... Po ośmiu latach lekarz dostaje tajemnicze wiadomości, które najprawdopodobniej przysyła mu jego żona. Może Elizabeth żyje, a może to tylko głupi żart, który robi Davidowi duże nadzieje..

  Bardzo polecam przeczytać tą powieść i dowiedzieć się jakie jest jej zakończenie. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i na prawdę warto poświęcić jej trochę czasu.

  Aleksandra Kołek

  OdpowiedzUsuń