poniedziałek, 12 lutego 2018

Hasło na luty/marzec

Tym razem proponujemy trochę "gramatyki". Hasło brzmi:

CZASOWNIK

Ta część mowy musi się znaleźć w tytule książki. Dopuszczane są wszelkie jej odmiany:-)

Na wasze rekomendacje czekamy do końca marca.

Jak zwykle kilka naszych sugestii...


                              

                       


                    

88 komentarzy:

 1. Czy akceptowana będzie forma imiesłowu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech będzie - akceptujemy imiesłowy, ale - uprzedzając następne pytania - rzeczowników odczasownikowych (np. kochanie, palenie) - NIE.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł książki: ,,O psie, który jeździł koleją" - Roman Pisarski
  Jest to historia psa Lampo, który pojawił się na stacji kolejowej w Marittimie. Zaprzyjaźnił się i polubił zwiadowcę. Był nieodłącznym członkiem rodziny kolejarza. Zaczął jeździć z nim koleją, przez co stał się sławny. Był mądrym psem, który doskonale odnajdywał się na stacji. Jego głównym środkiem transportu był pociąg. Zawsze wiedział gdzie podróżuje. Z czasem jednak pojawiły się problemy, gdyż nie mógł już przebywać na stacji. Został wywieziony na Sycylię do wuja z rodziny kolejarza. Pies uciekł z wyspy i powrócił do Marittimie. Był ledwo żywy na stacji. Dziewczynka o imieniu Adel wbiegła na tory, gdy zbliżał się pociąg. Lampo co siły odepchnął dziewczynkę, lecz sam poniósł śmierć.
  Jest to książka o niesamowitym psie i zachęcam każdego do jej przeczytania. Polecam
  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 4. Gayle Forman: „Byłam tu”

  „To nie śmierci ani bólu powinniście się lękać, ale strachu przed śmiercią i bólem.” – Gayle Forman

  „Byłam tu” to kolejna z powieści amerykańskiej pisarki, Gayle Forman, która postanowiła przełamać znane nam schematy tzw. „młodzieżówek”. Wciągająca, a jednocześnie poruszająca historia młodej Reynolds pokaże nam, iż samobójstwo to nie akt odwagi, a tchórzostwa.
  Główną bohaterkę, Cody poznajemy w chwili, gdy traci swoją najlepszą przyjaciółkę – Meg. Reynolds, która nie zna powodów tak drastycznych kroków podjętych przez dziewczynę postanawia odkryć tą tajemnicę. Tragedia ta, skłania ją do głębszych przemyśleń i obwiniania siebie. Nie wie jednak, że z kolejną dawką informacji okaże się, iż jej przyjaciółka miała wiele do ukrycia.
  Gayle Forman idealnie ukazuje to, że śmierć dla jednych jest końcem, a dla innych początkiem żalu i poczucia winy. Moim zdaniem warto przeczytać książkę owej autorki, gdyż potrafi ona pokazać nam w przystępny, ale i przygnębiający sposób realia życia.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cecelia Ahern: „P.S. Kocham Cię”

  „Zachowaj w pamięci nasze cudowne wspomnienia, ale proszę, nie bój się tworzyć nowych.” – Cecelia Ahern.

  „P.S. Kocham Cię” to opowieść o miłości, ale i ogromnej stracie, której doświadcza główna bohaterka Holly. Jej mąż, Gerry umiera na guza mózgu. Kiedy kobieta jest już na granicy wytrzymałości przez pustkę, która ją otacza dostaje pierwszy list. Mężczyzna będący niepoprawnym optymistą zaplanował dziesięć takich wiadomości, w których Holly dostaje zadania do wykonania. Niekiedy błahe i proste, a inne skomplikowane w swojej istocie, jednak zawsze zakończone dopiskiem „P.S. Kocham Cię”. Dzięki pomocy swoich ekscentrycznych, lecz zabawnych przyjaciół bohaterka ponownie uczy się żyć i stawiać opór przeciwnościom losu.
  Cecelia Ahren swoją powieścią wzrusza i pokazuje prawdziwą, głęboką miłość. Daje nam nadzieję, że nawet po najgorszej burzy wyjdzie słońce. Z pewnością mogę polecić tą, jak i inne jej książki.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sempé i Goscinny ,,Mikołajek ma kłopoty"

  Książka opowiada o Mikołaju, który wraz z kolegami doświadcza różnych przygód. Jego koledze Joachimowi urodził się braciszek. Jest z tego powodu niezadowolony, ponieważ musi się nim opiekować. Razem z kolegami rozmawiają o bracie Joachima i nowych obowiązkach. Chłopak będzie musiał dzielić z bratem pokój- wmawiali mu koledzy. Kleofas zadrwił z imienia Leoncjusza (brata Joachima), przez co Joachim rzucił się na niego z pięściami. Powiedział, że nie pozwoli obrażać swojej rodziny.
  Ta i wiele innych historii jest zawartych w książce. Polecam ją, tak jak i również inne książki z tego cyklu.

  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 7. Jojo Moyes-,,Kiedy odszedłeś"
  Wszystkie wydarzenia związane z Willem w jej rodzinnym miasteczku zmuszają Lou do wyjazdu. Zaczyna podróżować po świecie tak jak to obiecała Willowi, aby uciec przed cierpieniem i żałobą. Niestety w końcu zatrzymuje się pod ścianą, czyli w Londynie. Tam też kupuje mieszkanie i zatrudnia się w barze na lotnisku. Życie jakoś się toczy, ale ona bardziej istnieje niż żyje. Wszystko się zmienia, kiedy dochodzi do wypadku przez co dowiaduje się jeszcze jednej tajemnicy z życia Willa. Czy Louisa zrozumie jak ważnym człowiekiem był dla niej Will? Przekonacie się o tym sami sięgając po tą lekturę. Gorąco polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 8. Kirsty Moseley-,,Chłopak,który zakradł się do mnie przez okno"
  Historia ta opowiada o przyjaźni, która spotkała Amber i Liama. On był najlepszym przyjacielem jej brata za to ona miała ciężką sytuacje w domu. Była bita przez swojego ojca. Pewnego wieczoru Liam zobaczył przez swoje okno jak Amber płacze w swoim pokoju więc postanowił zakraść się do niej przez okno i ją pocieszyć, tak właśnie usnęli w swoich objęcia. Stało się to dla nich rytuałem, tak że Amber nie potrafiła usnąć bez Liama, który odganiał jej najgorsze sny oraz czuła się przy nim bezpieczna mimo tego, że mieli po 8 lat. Teraz są starsi i bardziej dojrzalsi. Mimo tego nadal nie potrafią usnąć bez siebie. Amber nie potrafi zrozumieć tego, że Liam w nocy jest kochający i czuły oraz potrafi odpędzić jej wszystkie koszmary związane z ojcem, którego na szczęście nie ma już w ich życiu, a za dnia jest strasznie nie miły i wkurzający. Lecz jedna noc, jedno zdarzenie i sytuacja mogły zmienić postrzeganie Amber w stosunku do Liama. Zrozumiała jego zachowanie w pobliżu rówieśników i znajomych. To jak potoczy się ich historia dalej. Ile przeszkód jeszcze razem będą musieli pokonać do tego aby być szczęśliwi razem dowiesz się jeśli sięgniesz po tą piękną i wzruszającą książkę, którą zapewniam, że przeczytasz jednym tchem, ponieważ wciąga ona czytelnika od pierwszych stron. Nie będziesz o niej potrafił zapomnieć przez dłuższy czas i na zawsze pozostanie ona w twoim sercu. Jest ona wzruszająca opowiada o przyjaźni i przeistoczeniu tego w miłość. Wzlotach i upadkach oraz ciężkich tematach jakimi jest przemoc w rodzinie oraz pokonywanie swoich słabości. Polecam ją, tak jak i inne pozycje tej autorki.
  Vanessa

  OdpowiedzUsuń
 9. Beata Ostrowicka:„Misia rządzi"

  Książka opowiada historie nastoletniej Michaliny, czyli tytułowej Misi. Dziewczyna posiada wrodzony dar przekonywania i manipulowania ludźmi. Niestety wykorzystuje go nagminnie do okłamywania swojej rodziny, przyjaciół oraz chłopaka. Dla niej to jedyny sprawdzony sposób na zdobywanie tego, czego chce. Próbuje żyć normalnie pomimo charakteru i trudnej sytuacji rodzinnej. Ale wraz z dalszą akcją fabuły dziewczynie dalsze kłamstwa stają się coraz większą kulą u nogi.Przecież takie słodkie kłamstewka są lepsze od gorzkiej prawdy, ale czy na pewno?
  Uważam, że książka „Misia rządzi" jest warta polecenia. Niesie bardzo aktualny przekaz dotyczący kłamstw, bo przecież w dzisiejszym świecie nawet ze świecą szukać kogokolwiek, bądź cokolwiek prawdziwego.
  Polecam nią serdecznie.
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 10. Nicholas Sparks: I wciąż ją kocham
  W malowniczym miasteczku położonym nad oceanem dorastał John, pozostawiony przez matkę, mieszkający z ojcem, który fascynuje się monetami. John należał do mężczyzn nierozmyślających nad swoim życiem, bawił się, surfował. Gdy John został żołnierzem rzadko bywał w domu. Jednak podczas pobytu na przepustce w rodzinnym
  miasteczku poznał Savannah, wolontariuszkę pracującą przy budowie domu dla potrzebujących. Miłość rozkwitała do czasu, kiedy John musiał wrócić do wojska,
  a tam każdy dzień był walką o przeżycie. Wojna zweryfikuje ich oboje, pokaże czy Savannah będzie czekać na ukochanego oraz czy John będzie w stanie przeżyć wojnę.
  Książka warta przeczytania, idealna na kilka zimowych wieczorów. Myślę, że zakończenie, tak, jak mnie, zaskoczy wielu. Zatem zachęcam do lektury.
  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 11. "After.Płomień pod moją skórą" - Anna Todd
  Kartki tej książki kryją za sobą tak wiele , że cięzko to opisać. Tate - ma matkę idealistkę sama jest pilna i bardzo zorganizowana. Ma idealnego chłoopaka, z którym wiąże ja przyjaźń , wiele sekretów i tajmnic . Zaczyna koledż.Ma współlokatorkę , która jest jej totalnym przeciwieństwem : tatuaże , kolczyki ,mocno farbowane włosy.
  Hardin - smutny chłopak , która ma za sobą ciężką przeszłość. Jest zamknięty w sobie i uważa , że bedzie lepiej jeżeli będzie tych , którzy go kochają ranić niżeli wpuszczać do jego wnętrza. Jego ojciec był alkoholikiem zostawił syna i matkę w Angli. Sam zaś wyszedł na prostą , zarbiał dużo pieniędzy poznał osobę , którą kochał.Tylko , że wszytsko to było kosztem Hardina.
  POznali sie przez przypadek kiedy to Hardin odwiedzał swoją przyjaciółkę ( współlokatorkę Tessy). Uważał , że owa dziewczyna jest zbyt idealna na jego towrzystwo , za delikatna i pewnie słaba. Tess gdy go zobaczyła pomyślała , że jest niegrzeczny i bardzo nie miły mimo to chiała go poznać i tak się też stało . Od tej pory ta dwójka przeciwieństw zaczęła się przyciągać. POznają się bliżej układa się między nmi ,kiedy Hardni ją okłamuje wszystko sie psuje... . I tak w kółko Tessa jest zmeczona wiecznymi kłótniami ... więc ze sobą zamieszkują i dzieje się jeszcze gorzej . Znowu sie kłocą . Hardin mimo iż ona jest pierwszą osobą przed którą się odtworzył nie potrafi zmienić się ,wciąż jest zadrosny i zaborczy. Kocha ją i ona jego .Chce się zmienić i powoli mu to wychodzi... . Lecz gdy po kolejnej szansie, którą odtrzymuje od Tessy jego największe kłamstwo wychodzi a jaw. Tessa jest oszołomoina ,zdruzgotana i niedowierzająca , że zaufała mu tak bardzo , że wszystko dla niego poświęciła. Lecz czy to jej się opłacało i czy było słuszne ... teraz jest przekonana , że nie zrobiła nic dobrego, ale zauważa to dopiero wtedy kiedy wszystko się zawaliło... .
  Pierwsza częśc tej serii jest tak wciągajaca , że po przeczytaniu jej, odrazu zaczełam czytać drugą , trzecią , czwartą i piąta wszystko sie psuło i naprawiało. Autorka zżyła z soba wszytskie postacie , ja zżyłam się z nimi i kiedy konczyłam tej serie poczułam jak wychodze ze świata fikcji i zdałam sobie sprawę , że to się nie wydarzyło ... Magia tej książki jest tak duża , że praktycznie nie zauważasz czasu , który upływa. Tylko istniejesz ty , książka i twoja wyobraźnia.
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tytuł tej książki nie zawiera czasownika - więc nie pasuje do naszego wyzwania.

   Usuń
 12. "Gdzie niebo mieni się czerwienią" Lisa Lueddecke
  https://www.youtube.com/watch?v=mr-nG0TsFug
  Daniel Otawa, terazczytam

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy28 lutego 2018 14:58
  ,,Moje serce należy do ciebie" - Alessio Puleo
  Książka jest z początku doścyć przynudzająca. Nie dzieje się w niej nic co mogłoby nas zafascynować aczkolwiek moje myli cały czas do niej wracały. I nie spodziewałam się kompletnie takiego obrotu sytacji . To co się wydarzyło obudziło we mnie tak duże emocje , że książka ta zostanie w mojej glowie na długo. Jest to typowa książka młodzieżowa nic innego jak to co już czytałam . Lecz w każdej z tych książek jest inna historia , dwojga ludzi , tak jak i w tej. Nowa ,całkiem nieznana opowistka o DUŻEJ MIŁOŚCI .
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Krocząc wśród cieni" - Lawrence Block
  To jeden z lepszych kryminałów, jaki miałam okazję przeczytać. Wiele drastycznych scen, dynamiczna akcja sprawiały, że nie potrafiłam oderwać się od lektury. Opowiada ona o prywatnym detektywie z Nowego Jorku - Matthew Scudderze.
  Zostaje on wezwany przez Kenana Khoury'ego, dilera narkotykowego, któremu uprowadzono żonę, a porywacze żądają milionowego okupu. Co się stanie, gdy zaczniesz negocjować z bandytami zdolnymi do wszystkiego i nie chcesz zapłacić nawet połowy żądania? Co, jeśli pieniądze są ważniejsze od żony? Może lepiej ulec psychopatom niż z nimi dyskutować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w przygodzie życia byłego alkoholika, bo sprawa ze zgwałconą żoną nie będzie jedynym jego zadaniem do rozwiązania. Książka jest utrzymana w narracji pierwszoosobowej, co bardzo pomaga utożsamiać się z myślami czy odczuciami detektywa. Autorka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem, podkreślało to szybko rozwijającą się akcję. Bardzo polecam tę książkę wszystkim osobom lubiącym kryminały "z nutką" szczególnej drastyczności. //Patrycja Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 15. J.K. Rowling ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć"
  Książka jest pisana przez Newta Skamandera. Podróżuje on po świecie i opisuje magiczne stworzenia. Dociera on do Nowego Jorku, gdzie spotykają go kłopoty. Z jego magicznej walizki ucieka kilka zwierząt. Newt wraz z przyjaciółmi stawia czoła problemom.
  Ogromna porcja przygód czeka na was w książce. Zachęcam do jej przeczytania.
  Andrzej Ślusarski

  OdpowiedzUsuń
 16. Magdę, bohaterkę książki „Ponieważ wróciłam” Justyny Wydry, poznajemy, gdy po pierwszej nieszczęśliwej miłości umiera na własne życzenie. Nie jest to jednak koniec – dziewczyna dostaje drugą szansę i boskiego posłańca – Rafaela. Lata mijają, Magda komunikuje się z nim, prowadząc samotne życie. Potem poznaje Benjamina. Pobierają się, lecz ich małżeństwo nie jest zbyt szczęśliwe – Magdalena nie potrafi kochać swojego męża. Po trzech nieudanych próbach urodzenia dziecka zaczynają się od siebie oddalać. Zrozpaczona Magda ucieka w rodzinne strony wszystko sobie przemyśleć. I wtedy spotyka bliskiego przyjaciela z czasów podstawówki… „Ponieważ wróciłam” jest opowieścią o kobiecie, która przez bardzo długi czas nie potrafiła dojrzeć, w pełni dorosnąć. Powieść skłania do refleksji na temat sensu życia. Często występują w niej retrospekcje. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją rówieśnikom jako swego rodzaju przestrogę przed spontanicznym podejmowaniem ważnych decyzji lub po prostu jako młodzieżową powieść przygodową- nie jest zbyt długa, a napisana jest przystępnym językiem.
  Klucz wiolinowy18

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie ocenia się książki po okładce,ale ja oceniłem i to był mój błąd. "Możesz Wybrać Kogo Chcesz Pożreć" to książka napisana przez Dorotę Cambrzyńską-Nogale i spodziewałem się typowego romansu gdzie zakochani nastolatkowie pomimo problemów w rodzinach zakochują się w sobie. Oczywiście myliłem się, w rzeczywistości jest to opowieść o dwóch trudnych charakterach i mnóstwa innych niepojęcie ciekawych ludzi. Cała historia skupia się na dwójce nastolatków, którym zginał kot. To jego gorączkowo szukają, a na końcu dochodzą do skarbu wspaniałej znajomości oraz mnóstwa odrębnych historii ciekawych ludzi, a żadna z nich się nie powtarza. Według mnie jest to wielki sukces wynikającym z pracy autorki. To nie jest książka do przeczytania i odłożenia. Skłania do refleksji każdego kto ją przeczyta, jednocześnie jest prosta i zrozumiała, lecz na swój sposób skomplikowana jak cały otaczający nas świat. Dlatego polecam wszystkim tym, którzy poszukują pytań, a nie odpowiedzi.

  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 18. Harlan Coben- "Nie mów nikomu"

  David Beck to młody lekarz, który wraz ze swoją żoną Elizabeth w każdą rocznicę wybierają się nad jezioro. W trzynastą rocznicę ich znajomości zostali napadnięci. David jest ciężko ranny, a jego żona ginie... Po ośmiu latach lekarz dostaje tajemnicze wiadomości, które najprawdopodobniej przysyła mu jego żona. Może Elizabeth żyje, a może to tylko głupi żart, który robi Davidowi duże nadzieje..

  Bardzo polecam przeczytać tą powieść i dowiedzieć się jakie jest jej zakończenie. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i na prawdę warto poświęcić jej trochę czasu.

  Aleksandra Kołek

  OdpowiedzUsuń
 19. Harlan Coben „Już mnie nie oszukasz”

  Szum silników, krzyki, płacz i strzały to rzeczy, z którymi musi się zmierzyć weteran wojenny każdej nocy, gdy w snach powraca na pole walki. Nie każdy kombatant wiedzie tak spokojne życie, za niektórymi śmierć kroczy do końca życia. Tak jest z Mayą, pilotem śmigłowca bojowego, która po powrocie do kraju traci swoją siostrę, a na jej oczach zostaje zastrzelony jej mąż. Żołnierz nie boi się śmieci, lecz gdy samotna wdowa widzi na nagraniu swojego zmarłego męża bawiącego się z jej córką, może się przerazić. Wówczas pojawiają się pytania: Czy on żyje? Czy stres pourazowy mąci jej zmysłami? A może po prostu ktoś ją ciągle oszukuje.
  „Już mnie nie oszukasz” jest bardzo dobrą, wciągającą książką. Było to moje pierwsze spotkania z thrillerem i nie spodziewałem się, że aż tak mnie zaciekawi. Opowieść jest tajemnicza, pełna zwrotów akcji, a zakończenie zaskakujące, aż zwaliło mnie z nóg. Książka ta naprawdę godna przeczytania, polecam.
  Bartłomiej Kisiel

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka Natalie Fields pod tytułem "Wszędzie tam, gdzie mnie nie ma" interesująco opowiada o nastoletniej Nicole, która chce za wszelką cenę wyrwać się z swojego rodzinnego miasta. Za zalety w tej książce mogę uznać wybór na główną bohaterkę dziewczyny o silnej osobowości, gotowej do realizacji swoich celów z wielkim poświęceniem. Jest ona chorobliwie zniesmaczona swoim miastem i chce z niego wyjechać jak najszybciej. Można zrozumieć tę sytuację, bo dużo osób z małych miejscowości ma ten sam problem. Nicole zbiera pieniądze na wyjazd nawet za cenę pogorszenia swojej relacji z rodzicami, przyjaciółką i obniżeniem ocen w szkole. To jednak stopniowo się zmienia, gdy pogłębiała się jej znajomość z Chrisem. Podobała mi się bardzo wiarygodnie opisana relacja Nicole i Chrisa. W końcu Nicole dzięki miłości do Chrisa przełamuje swoje zapędy do szybkiego wyjazdu i do chorobliwego oszczędzania. To mnie urzekło i zachęciło do sięgnięcia po inne książki tej autorki.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 21. Agata Christie - ,, I nie było już nikogo”

  Jeśli lubisz czytać kryminały lub thrillery, to koniecznie powinieneś zapoznać się z powieścią królowej kryminałów - Agaty Christie pt. ,, I nie było już nikogo”.
  Na początku poznajemy dziesięcioro bohaterów, którzy zostali zaproszeni do domu na wyspie przez tajemniczego gospodarza. Zostają całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego. Wkrótce ginie pierwsza osoba, później następna. Pozostali bohaterowie orientują się, że jeden z nich jest mordercą. Jednakże nikt nie posiada dowodów, są tylko przypuszczenia. Tymczasem kolejne zabójstwa sieją zamęt na wyspie. Co gorsze, wszystkie morderstwa mają związek z pewnym wierszem o dziesięciu żołnierzykach.
  Kto przeżyje? Kto okaże się mordercą? Jakie są motywy zabójcy?
  Odpowiedzi na te pytania poznacie, gdy przeczytacie tę niezwykle tajemniczą książkę. Zapewniam was, że zakończenie pozostanie niespodzianką, aż do ostatnich stron.
  Serdecznie polecam!
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 22. Szukając kopciuszka – Colleen Hoover

  Daniel ukrywa się w schowku na szczotki. Pewnego dnia, płacząca dziewczyna wkrada się do jego kryjówki, aby także się schować. Zakochują się w sobie, ale nastolatka wyjeżdża. Chłopak próbuje odkryć, kim jest nieznajoma i jak książę, który próbuje odnaleźć Kopciuszka, główny bohater stara się odnaleźć dziewczynę, która zawładnęła jego sercem.
  "Szukając kopciuszka" jest dodatkiem do książki "Hopeless" i jeśli nie czytałeś głównej powieści, to nie zaczynaj historii o Danielu. Ta powieść została stworzona właśnie dla fanów książki o Sky i Holderze, którzy nie chcą się jeszcze z nimi żegnać. Ci bohaterowie także są w "Szukając Kopciuszka", ale jako drugoplanowe postacie. Bardzo podobała mi się ta książka, pomimo że była krótka i trochę inna niż "Hopeless".

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 23. Losing Hope – Colleen Hoover

  Po angielsku, "Losing Hope" oznacza tracić nadzieję. Książka opowiada historię trójki młodych osób, które mają traumatyczne przeżycia. Próbują sobie z nimi poradzić, ale niekiedy rozwiązaniem … jest śmierć.
  Ta powieść jest prequelem, sequelem książki o Sky, a także "Hopeless", tylko że w wersji Deana Holdera. Narratorem jest chłopak, który kiedyś pozwolił odejść małej dziewczynce i tego żałuje. W tym tomie, odkryłam to, co naprawdę czuł Holder po utracie bliskich mu osób i o czym myślał, gdy pierwszy raz ujrzał Sky. Dzięki "Losing Hope" potrafiłam zrozumieć Deana i bardziej go polubiłam. Książka jest poruszająca, pouczająca i wstrząsająca. Jeśli jesteś fanem książek Colleen, a w szczególności "Hopeless" to sięgnij po "Losing Hope".

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 24. After. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem. - Anna Todd

  Przez Hardina, Tessa ma złamane serce. Zrobił jej coś okropnego i obrzydliwego! Dziewczyna, aby o nim zapomnieć, rzuca się w wir pracy. Jednak, chłopak nie poddaje się tak łatwo. Żałuje tego, co zrobił i próbuje odzyskać dziewczynę, bo czuje do niej coś, czego nigdy nie czuł. On ją kocha, ale czy to uczucie, zdoła naprawić krzywdę, którą jej wyrządził ?
  Narratorami tej powieści, są Tessa i Hardin. Jest to ogromną zaletą, bo możemy poznać uczucia bohaterów z różnych punktów widzenia. W tym tomie, jest więcej o jego przeszłości. Aby sięgnąć po tę książkę, trzeba obowiązkowo skończyć pierwszy tom i mieć mocne nerwy, gdyż bohaterowie rozchodzą się, a kilka rozdziałów później znów się schodzą, co jest trochę denerwujące. Ta lektura jest erotyczna. Wciąga, wzrusza i łamie serce na drobne kawałeczki.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 25. Zostań, jeśli kochasz – Gayle Forman

  Wypadek samochodowy. Utrata bliskich. Mia ma wybór. Albo zostać tu, na ziemi, lub umrzeć. Dziewczyna nie wie, co robić.
  Książka opowiada o jej życiu, o pasji, miłości do pewnego chłopaka, Adama. Akcja rozgrywa się także w szpitalu, gdzie lekarze walczą o jej życie. Co wybierze Mia ?
  Książka idealna dla muzyków, a zwłaszcza dla wiolonczelistek. Mia gra na tym instrumencie i dzięki temu mogłam się do niej porównać. Przeczytałam tę pozycję, bo moja przyjaciółka powiedziała mi, że jest idealna dla mnie, bo moją pasją oprócz książek, jest właśnie ten instrument. Dlatego z własnego doświadczenia wiem, że dziewczynom, takim jak Mia, spodoba się ta książka. Świetna fabuła, genialni bohaterowie. Powieść uświadomiła mi, że warto walczyć, nieważne, jaki będzie wynik. Pokazała, że mam wybór. Czas, aby udowodniła to także i tobie.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 26. O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski

  "O psie, który jeździł koleją" można powiedzieć wiele miłych i ciepłych słów. Jest piękną książką dla dzieci, ale także, cudowną historią dla dorosłych. Co ciekawe, fabuła tej książki, jest oparta na faktach.
  Pewien kundelek, Lampo, nie był zwykłym psem. Nie potrafił latać ani mówić, jednak umiał sam jeździć koleją. Zawsze trafiał tam, gdzie chciał ! W tej książce, poznajemy przygody tego pieska, który poznaje na swojej drodze wielu ludzi.
  Roman Pisarski napisał wzruszającą, kochaną książkę w której każdy znajdzie coś dla siebie. Mam tylko jedno ale. Za szybko się skończyła. Nie chciałam się tak prędko z nią żegnać...

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 27. Wymyśliłam Cię – Francesca Zappia

  Alex jest maturzystką. Z pozoru zwyczajną, nie wyróżniającą się niczym. Jednak, tak naprawdę jest chora na schizofrenię i musi sobie radzić, aby nie wyszła na jaw jej choroba. Dziewczyna jest narratorką i opisuje swoją historie bardzo fajnie. Alex poznaje nowych ludzi, chodzi na imprezy i zakochuje się... Tylko nie wie czy Miles jest prawdziwy.
  "Wymyśliłam Cię" jest wyjątkową książką. Najbardziej podobała mi się fabuła, która naprawdę mnie zaciekawiła. Bardzo fajnie, że Francesca zwróciła uwagę na nastolatki, które muszą zmagać się z tą chorobą. Minusem było to, że przez prawie całą książkę, czułam się zagubiona, bo naprawdę nie wiedziałam, czy to, co się dzieje, jest naprawdę, czy tylko wytworem wyobraźni Alex. Podobał mi się miłosny wątek, który jest łagodny i uroczy. Wejdź do głowy schizofreniczki i odkryj, jak to jest żyć z taką chorobą !

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 28. Co przyniesie wieczność ? - Jennifer L Armentrout

  Cisza wcale nie musi być bronią. Dla niektórych, jest tarczą. Na przykład dla Mallory, nieśmiałej dziewczyny, która wyszła z koszmaru cztery lata temu. Teraz, zaczyna się kolejne piekło, bo przybrani rodzice postanowili przerwać nauczanie domowe i wysłać ją do szkoły średniej. Dla osiemnastolatki, takiej jak ona, to niemałe wyzwanie. A zwłaszcza, że spotka tam swojego dawnego przyjaciela i opiekuna Ridera. Okazuje się, że ich stara więź przetrwała, a nawet zacieśniła się. Jednak nadchodzi kolejny problem. Chłopak jest w tarapatach. Dziewczyna, by go ocalić, musi przestać milczeć.
  Tej autorki czytałam tylko książki sci-fi i nie sądziłam, że uda jej się stworzyć tak poważną, piękną, wzruszającą książkę, jaką jest "Co przyniesie wieczność?" A jednak jej się udało. Jest to jeden z tych romansów, które należą do elity. Pouczają, nie są przesłodzone i ściskają za serce. Nie zmieniłabym nic w tej powieści.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 29. Byłem asystentem doktora Mengela – Miklos Nyiszli

  Miklos Nyiszli, mężczyzna żydowskiego pochodzenia, urodzony w 1901 r w Rumunii. Więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dzięki swej wiedzy medycznej, został zatrudniony przez doktora Mengele. Pracował w krematorium. Książka "Byłem asystentem doktora Mengela" jest świadectwem tego, co się działo w tym przerażającym miejscu, w którym znalazł się autor. Jego dzieło, przybliża nam losy członków Sonderkommonda, oraz innych, skazanych na okrucieństwo. Gdy czytałam tę książkę, nie mogłam pojąć, że to, co w niej jest zawarte, stało się naprawdę. Nie wierzę, że człowiek mógł być tak okrutny i bezduszny. Historia, zawarta w tej pozycji jest przerażająca i wstrząsająca. Napisana lekkim piórem autora, który był więźniem tamtego świata. Jednak, jeśli interesuje Cię historia, temat drugiej wojny światowej, czy holokaustu, to zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy wspominałam, że Cię kocham ? - Estelle Maskame

  Wakacje, to czas przygód i niezapomnianych chwil. W ciągu tych dwóch miesięcy, chcemy przeżyć jak najwięcej, aby później, mieć co opowiadać w szkole. Jednak, nie jestem przekonana, czy Eden, główna bohaterka książki, o której mówię, powinna się popisywać zakazanym uczuciem do swojego przyrodniego brata.
  Rodzice Eden rozwiedli się kilka lat temu i teraz dziewczyna przyjeżdża do swojego ojca na wakacje. Tam, poznaje nową rodzinę swojego taty. Ma na dodatek trzech nowych braci, a z najstarszym z nich, lepiej nie zadzierać. Ale Eden, widzi w nim coś więcej, niż inni. Tyler dużo przeżył i miłość może mu pomóc. Tylko szkoda, że jest ona zakazana !
  "Czy wspominałam, że Cię kocham ?" jest książką o nastolatkach, którzy popełniają błędy, a potem próbują je naprawić. Większość rzeczy jest w niej fajna, tylko bohaterowie mnie trochę irytowali. Mimo to, podobała mi się i zachęcam do jej przeczytania.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy wspominałem, że Cię potrzebuję ? - Estelle Maskame

  Od wydarzeń z pierwszej części minęły dwa lata. Eden, przyjeżdża na wakacje do Tylera, który mieszka w Nowym Jorku. Dziewczyna, chce się przekonać, czy uczucie, które do niego żywiła, dalej trwa, pomimo tego, że ma teraz chłopaka, który jet najlepszym przyjacielem jej przyrodniego brata. Okazuje się, że tak. Oddaleni od rodziców, przyjaciół. Sami w wielkim i szalonym mieście, jakim jest NY ! Chyba wszyscy wiemy, jak to się skończy... Prawdziwa miłość nie rdzewieje....
  W tym tomie Eden wkurzała mnie jeszcze bardziej, niż w pierwszym. Jednak, nie mogłam się oderwać od tej książki, bo byłam bardzo ciekawa, co wydarzy się dalej. Rzucałam nią o ścianę, wrzeszczałam na bohaterów i wzruszałam się miłosnymi wyznaniami. Daję tej książce 7/10.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 32. Czy wspominałam, że za tobą tęsknię ? - Estelle Maskame.

  Tyler i Eden powiedzieli o tym, że się kochają rodzicom. Ich reakcja była okropna. Następnego dnia, Tyler zniknął. Eden musiała sobie sama poradzić z wyzwiskami, szyderstwami i pogardą ze strony rodziny i rówieśników. W końcu, zamiast żalu i tęsknoty pojawia się gniew. Wtedy, Tyler pojawia się na horyzoncie. Tylko, czy Eden zdoła mu wybaczyć, skoro ją zostawił ? Co się tak naprawdę kryło za jego zniknięciem ? Dowiecie się, gdy sięgniecie po ostatni tom trylogii "Dimily".
  Właściwie, nie rozumiałam o co tyle krzyku, że oni są razem. Przecież, nawet nie są prawdziwym rodzeństwem. Gdyby ich rodzice się ze sobą nie spotkali, to by byli normalną parą. Twoje poglądy o tej sprawie, mają dużą rolę w tym, czy Ci się spodoba ta książka czy nie. Powiem tylko tyle : Mega fajne zakończenie tej trylogii !

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 33. Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno - Kirsty Moseley

  Amber jest szesnastolatką, która przez traumatyczną przeszłość, nie pozwala nikomu się dotknąć. Wyjątkiem jest jej brat, mama i Liam. Ten ostatni, co noc, od kiedy byli mali, wkradał się do jej pokoju i przytulał, aby przestała płakać.
  Gdy zaczęłam czytać, sądziłam że to będzie fajna książka. Prosty sposób napisania, interesująca fabuła i dialogi, które zwalały z nóg. Ale po kilku rozdziałach, autorka za bardzo "słodziła". Zaczynało mnie trochę mdlić, bo nie lubię książek, gdzie jest mega uroczo. Chciałam ją odłożyć, jednak, ciekawość sprawiła, że czytałam dalej. To była dobra decyzja, bo akcja się rozwinęła, wyszło na jaw wiele zaskakujących faktów i pojawili się nowi bohaterowie. Minusem tej powieści było to, że miłość, która została w niej ukazana, jest trochę surrealistyczna. Podsumowując, "Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno", jest idealną pozycją dla marzycielek, nastolatek które czekają na swojego księcia z bajki.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 34. Pokochałam wroga – Mirosława Kareta

  Książka, która udowadnia, że nie każdy Niemiec, był zły podczas drugiej wojny światowej. Powieść oryginalna, ciekawa i intrygująca. Oto przed Wami "Pokochałam wroga".
  Miłość w 1939-1945 była trudna, ale kto by się spodziewał, że członek NSDAP i Polka zakochają się w sobie ? To był już totalny absurd ! A jednak, się stał. Akcja książki rozgrywa się kilkadziesiąt lat po wojnie. Główny bohater, Maksymilian odkrywa, że jego matka miała romans z hitlerowcem, a on jest jego synem. Postanawia odnaleźć go i zgłębić sekret rodzinnej tajemnicy.
  Przed rozpoczęciem tej powieści, sądziłam, że głównym wątkiem będzie ten romans. Jakże się myliłam ! Jest on pokazany, ale na drugim planie. Ta książka jest bardziej detektywistyczna i obyczajowa, niż romantyczna. Jednak, nie przeszkadzało mi to. Pomimo tego, że była inna niż się spodziewałam i tak mi się podobała i mogę szczerze ją polecić.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 35. Oddychaj mną – Abbi Glines

  Wierzę, że nie ma złych książek. Są tylko takie, które nie pasują do naszej osobowości lub toku myślenia. Tak jest ze mną i powieścią "Oddychaj mną". Lubię romanse, ale nie takie, gdzie wszystko jest przesłodzone, chłopcy wyznają miłość dziewczynom w bardzo romantyczny sposób i ich akcja rozgrywa się w szkole średniej, w której szara myszka, staje się super gwiazdą. Ale jeśli lubisz takie książki, to śmiało możesz sięgnąć po dzieło autorstwa Abbi Glines.
  Sadie zatrudnia się jako pomoc domowa w willi rockmana Jaxa na prywatnej wyspie. Dziewczyna ma ciężko w życiu i nie szuka miłości. Ale zakochuje się w chłopaku i to jeszcze z wzajemnością. Tylko jest jeden problem. Związki w showbiznesie nigdy nie są trwałe. Co w takim razie mają zrobić główni bohaterowie ?
  Książka jest przewidywalna i zawiera większość schematów książkowych. Jest mega urocza i trzeba ją czytać z przymrużeniem oka.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 36. Cztery, Zanim Tobias poznał Tris – Veronic Roth

  Altruizm, Erudycja, Prawość, Serdeczność i Nieustraszoność. Pięć frakcji, na które podzielono nowo zbudowane miasto, na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek, musi być przepisany do jakiejś frakcji. Jeśli nie pasujesz do żadnej, jesteś wykluczony. Jak pasujesz do kilku, to żegnaj, mój drogi przyjacielu, bo jesteś Niezgodny i wyeliminowany. Ale nie martw się, nie jesteś jedyny. Tobias, jest taki sam. Wybiera Nieustraszoność i musi ukrywać swoje prawdziwe oblicze, aby przeżyć. Książka przedstawia jego życie przed wyborem frakcji, w trakcie podejmowania decyzji, oraz odejściu do nowej frakcji, dla odważnych. Tobias, który zmienił swoje imię na Cztery, jest głównym bohaterem trylogii "Niezgodna" i ta książka jest świetna dla fanów przygody o Tris, która jest wyjątkowa Poznajemy szczegóły i tajemnice Tobiasa i możemy zobaczyć, jak naprawdę Tris, na samym początku, wyglądała w oczach Czterego.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 37. Tess Gerritsen — „Igrając z ogniem”

  Czytając książkę Gerritsen, wcielamy się w skrzypaczkę, która po odnalezieniu tajemniczych nut walca, postanawia go zagrać. I w tym momencie zaczyna się przygoda naszej bohaterki, bowiem niedługo potem jej córka zaczyna się dziwnie zachowywać, uporządkowane życie powoli się wali, a w dodatku nikt z jej otoczenia jej nie wierzy. Zagłębiając się w lekturze poznajemy sekrety dawnej Wenecji, zagłady Żydów i zniszczonych przez władze marzeń. Razem z Julią Ansdell odkryjemy kawałek po kawałku historię młodego żydowskiego skrzypka, wplączemy się w wiele zagadek i z pewnością nie będziemy umieli się oderwać od lektury.

  Davonna.

  OdpowiedzUsuń
 38. Sylwia i Anna20 marca 2018 17:36
  Gayle Forman
  Byłam tu
  Książka opowiada o osiemnastoletniej Cody Reynolds, która załamana po stracie swojej przyjaciółki, która odebrała sobie życie, poszukuje odpowiedzi na pytanie: "czemu Meg to zrobiła?". Cody wyjeżdża do miasta gdzie jej przyjaciółka studiowała i mieszkała. Tam spotka prawdę o niej i o sobie samej. Cody będzie musiała wybaczyć najpierw sobie, by zacząć żyć jak wcześniej.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 39. Sylwia i Anna20 marca 2018 18:25
  Kirsty Moseley
  Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno
  Nastoletnia Amber, która w dzieciństwie doświadczyła przemocy ze strony ojca,
  boi się kontaktu fizycznego z ludźmi. Jedynymi osobami, które mogą ją dotykać są jej mama, brat Jake i jej sąsiad Liam, który od kilku lat codziennie zakrada się przez okno do jej pokoju i razem zasypiają. Bez Liama u boku dręczą ją koszmary ukazujące jej ciężką przeszłość. Do tej pory byli tylko znajomymi jednak gdy jedno z nich robi następny krok, wszystko się zmienia. Czy Amber będzie w stanie zapomnieć o swojej trudnej przeszłości i zacząć wreszcie nowy rozdział w swoim życiu?
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 40. Kamila Mackiewicz23 marca 2018 19:30

  „Zło czai się wszędzie” - Agatha Christie

  Budzące zachwyt, brązowawego odcienia ciało Arleny Stuart przerasta najbardziej dziwne, wydumane fantazje jakiegokolwiek mężczyzny, znajdującego się na plaży. Można powiedzieć, że ta kobieta nie tylko się opala, lecz wręcz rzuca wyzwanie tutejszej publice, na modnym kurorcie położonym zacisznym miejscu na południu Anglii.
  Od kiedy Arlena przebywa w tym na pozór spokojnym miejscu, powietrze jest jakby przepełnione zmysłowym napięciem. Biorąc pod uwagę łatwość z jaką aktorka jest w stanie zirytować wroga, rozprawić się z nią gotów jest nie tylko każdy z gości hotelu, ale i świeżo upieczony, dość zamożny mąż Kennet Marshall. Jednak już podczas pierwszych dni wdała się w romans z niby przypadkowo spotkanym znajomym.
  Tymczasem niezastąpiony i genialny Herkules Poirot najzwyczajniej w świecie odpoczywa w tymże uroczym miejscu. W miejscu, gdzie dochodzi do zbrodni. Gdy ciało Arleny Witt znaleziono, Poirot zaczyna dokładniej przyglądać się gościom hotelu. Niektórzy uważali, że Arlena była czystym uosobieniem zła. Lecz czy to był udany blef, czy prawda? W tej sytuacji podejrzanych jest wielu, ale kto tak naprawdę zabił przepiękną aktorkę?

  OdpowiedzUsuń
 41. "Moje serce należy do Ciebie" - Alessio Puleo
  Agata Iluk i Julia Mecner

  https://www.youtube.com/watch?v=VgsWG3_ZDGc&feature=youtu.be

  OdpowiedzUsuń
 42. Sięgnęłam po kolejną książkę Natalie Fields, „Czasem złoto też się świeci”, bo inne książki tej autorki bardzo mi się podobały.
  Historia ukazana w tej książce opowiada o siedemnastoletniej Georgi. Załamała się ona, gdy odkryła, że jej chłopak, Olivier, ma konto na portalu randkowym i flirtuje z innymi dziewczynami. Zdenerwowana tym i chętna zemsty stworzyła konto na tym samym portalu randkowym i starała się doprowadzić do konfrontacji z niewiernym chłopakiem. Bardzo podobało mi się, jak autorka poprowadziła historię, a zwłaszcza zwrot akcji na samym końcu. Świetne były też postacie drugoplanowe i ich ukazanie. Przykładem jest przyjaciółka Georgi, Keira, która przez złe doświadczenia z chłopakami postanowiła sobie, że nigdy więcej się nie zakocha. Tutaj też rozwiązanie nastąpiło w ciekawy sposób. Nie będę się więcej rozpisywać, bo uważam że najlepiej samemu przekonać się jak interesująca jest ta książka. Polecam ją gorąco, choć ostrzegam, że po przeczytaniu jej ma się niedosyt ukazanej tu historii.


  Lakkara

  OdpowiedzUsuń
 43. Anonimowy22 marca 2018 09:04
  E. Spindler „Zabić Jane”
  „Kiedy usłyszała hałas silnika, odwróciła głowę. Na pustym jeziorze pojawiła się duża, elegancka motorówka. Płynęła w jej stronę.[...]. Motorówka nie zatrzymała się, nie skręciła. Jakby ktoś specjalnie chciał na nią najechać.” Ta historia wydarzyła się 16 lat temu, gdy piętnastoletnia Jane Killian spędzała czas
  z przyrodnią siostrą i przyjaciółmi. Niby przeszłość, ale wszystko do niej wróciło. Najpierw pojawiły się koszmary. Następnie aresztowanie męża
  i na końcu pogróżki. Jane z pomocą siostry Stacy postanawia zająć się rozwiązaniem tych tajemniczych wydarzeń.
  Trzymająca w napięciu historia kobiety, która przeszła ogromną traumę po wypadku
  z motorówką. Jednak wszystko wraca do niej jak bumerang, co odbiera Jane spokój życia. Czy to przypadkowe zdarzenia niemające nic wspólnego z przeszłością? Albo wręcz przeciwnie? Może ktoś chciał dokończyć dzieła zabójstwa? Ale pamiętaj! Czytając tę książkę: NIE UFAJ NIKOMU!
  Patryk Andrzejewski

  OdpowiedzUsuń
 44. Sięgnęłam po książkę Natalie Fields „Dalej niż diabeł mówi dobranoc”, bo zainteresował mnie tytuł, wykorzystujący ciekawe powiedzenie oraz skojarzył mi się z grą „Wiedźmin”. Książka opowiada o siedemnastoletniej Marcie, która musiała zamieszkać na parę miesięcy u ojca, którego w ogóle nie znała. Musiała opuścić swoja przyjaciółkę oraz wielką miłość.
  Lektura bardzo mnie wciągnęła, przez co bardzo szybko i przyjemnie mi się ją czytało. Miałam złe przeczucia co do ojca bohaterki, ale myliłam się co do niego. Był bardzo miły oraz miał wspaniałą żonę oraz dziecko. Bałam się o związek głównej bohaterki z jej chłopakiem ponieważ myślałam, że Paul zdradza swoją dziewczynę, ale okazało się to jednym wielkim nie porozumieniem, a to wszystko za przyczyną jej najlepszej przyjaciółki, która chciała ich skłócić. Przyjaźń między głównym bohaterkami się rozpada. Całkiem jak niekiedy w życiu, niestety. Fabuła jest spokojna, ale bardzo wciągająca, dlatego zachęcam do przeczytania tej książki.
  Za_Za

  OdpowiedzUsuń
 45. Postanowiłam ostatnio przeczytać kolejną książkę autorstwa Agaty Christie. Trafiłam na zbiór opowiadań „Dopóki starczy światła” który, choć nie cieszy się sławą bestsellera i tak można uznać za fantastyczną.
  Książka składa się z dziewięciu opowieści i każdą z nich czytało mi się świetnie. W opowiadaniach można zauważyć nie tylko nutę kryminału, ale też sporą dawkę romansu. Szczególnie przykuło moją uwagę opowiadanie „Samotny bożek”. Fascynująca intryga skupiająca się na uczuciach bohaterów na długo zapadła mi w pamięć. Była lekka, romantyczna z nutą tajemniczości.
  Podobało mi się, że pomimo przedstawionych krótkich i prostych fabuł cała książka jest ciekawa, pełna zagadkowych kontekstów i satysfakcjonujących zakończeń.
  Dobrym pomysłem w tej książce jest posłowie po każdym opowiadaniu, w którym dowiadujemy się kiedy i w jakich okolicznościach powstał ten utwór i inne, podobne do niego.
  Bardzo podobał mi się ten zbiór opowieści więc polecam go, bo jest warty przeczytania.

  Wansidelko

  OdpowiedzUsuń
 46. Anonimowy 28 marca 2018 12:44

  Witam. Chciałbym was zachęcić do przeczytania "Naznaczonych" autorstwa Jenifer Lynn Barnes. Książka opowiada o siedemnastoletniej Cassie, która bezbłędnie potrafi określić ludzi chociażby po najdrobniejszych szczegółach. Pewnego razu dostaje propozycję, żeby wstąpić do FBI i z niej korzysta, dostając tym samym szansę na odnalezienie mordercy swojej matki. Czy jej się to uda, dowiecie się czytając ten intersujący kryminał. Książka dostała nominacje do Książki Roku „Lubimy czytać” w 2016 roku. Książka bardzo mi się podobała i wszystkich serdecznie zapraszam do jej przeczytania.
  LIX

  OdpowiedzUsuń
 47. Anonimowy 28 marca 2018 16:22

  Melissa Hill - Dowiesz się ostatnia
  Historia dwóch sióstr Eve i Sam. Sam jest znaną i cenioną pisarką i mieszka w Londynie. Eve natomiast jest kochającą matką dwójki dzieci i mieszka w Dublinie. Gdy nadarza się okazja do sprawdzenia się w roli opiekunki domowego ogniska, Sam dochodzi do wniosku, że musi spróbować czy będzie potrafiła zmienić swoje codzienne nawyki. Postanawia zaopiekować się dziećmi siostry podczas nieobecności ich ojca, a siostrę wysłać do Londynu, aby mogła zobaczyć, jak wygląda życie w dużym mieście. Ta zmiana nie tylko zbliży obie siostry, ale także pozwoli każdej z nich przemyśleć swoje życie. W książce występuje również kobieta, która na pierwszy rzut oka nie ma żadnego powiązania z siostrami. Za to pracuje w Sidney jako redaktorka wydawnictwa.
  Mogę powiedzieć na pewno, że książka bardzo Was zaskoczy. Z takim obrotem sytuacji jeszcze się nie spotkałam w książce. Gorąco polecam, na pewno nie przewidzicie końca książki.
  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 48. Anonimowy 28 marca 2018 16:24

  Mikołaj Milcke: Chyba strzelę focha
  Życie w Warszawie dla wielu Polaków jest spełnieniem marzeń. Nasz bohater jest tego idealnym przykładem. Jego życie w końcu się ułożyło ale czy na pewno? Do jego codzienności wchodzi nowa osoba, która zmąci cały spokój. Problemy często powodują, że decydujemy zbyt pochopnie w niektórych sytuacjach, czego następnie możemy żałować. Książka jest luźna, idealna na nudne popołudnia, warto ją jednak przeczytać, gdyż pokazuje, jak łatwo można zranić drugą osobę.
  Wiktoria Eichorst

  OdpowiedzUsuń
 49. Powieść Marieke Nijkamp "Chłopak,który bał się być sam" opowiada o losach Tylera,ucznia liceum w Opportunity, który powraca do szkoły po przerwie wywołanej problemami wychowawczymi.
  W dzień powrotu Tylera dyrektorka zbiera wszystkich uczniów w sali gimnastycznej,a ci marzą tylko o tym, by stamtąd wyjść.Kiedy jednak apel w końcu się kończy okazuję się,że Tyler jest bardziej niebezpieczny niż ktokolwiek myślał.
  Chłopak postanawia ukarać tych,którzy we wcześniejszych latach wyrządzili mu krzywdę.Zjawia się w sali gimnastycznej z pistoletem i nie zamierza pozwolić nikomu zbliżyć się do wyjścia.
  Jedyną nadzieją uwięzionych uczniów jest brat Sylv,jednej z zakładniczek Tylera, który akurat ten moment uznał za najlepszy, na włamanie się do szkolnych akt. Thomas I Fareed nawet nie podejrzewają,jak wiele będzie od nich zależeć.
  Ta książka to trzymający w napięciu i wciągający thiller,na który warto poświęcić trochę czasu.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 50. Książka pt. "Zanim Się Pojawiłeś", autorstwa Jojo Moyes, opowiada nam historię dwójki bohaterów - Willa i Lou.

  Will to biznesmen i klasyczny czaruś. Na dzień dobry zapoznajemy się z jego dniem, lecz zanim spokojnie osadzimy się w rzeczywistości, niczym fala uderzeniowa mierzymy się z wypadkiem, który wywraca życie Willa do góry nogami, odbierając mężczyźnie władzę w całym ciele. Mniej więcej w tym samym czasie Louisa również coś traci - pracę. Jest to cios dla budżetu całej rodziny, dlatego dziewczyna musi jak najszybciej znaleźć kolejną. Pośrednik kieruje ją do rodziny Traynorów, gdzie Lou ma za zadanie zapewnić sparaliżowanemu Willowi rozrywkę.

  Oczywiście przebieg powieści jest odrobinę przewidywalny, jednak styl pisania oraz sposób, w jaki wydarzenia następują po sobie sprawia, że historia wciąga i fascynuje.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 51. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 52. Nie wybieramy sobie życia, to ono wybiera nas.

  Mia nie może cofnąć czasu, ani wybrać, w jakim świecie się obudzi. Doskonale wie, że jeśli zdecyduje się żyć dalej, czeka ją sporo cierpienia. Ale co czeka na nią po drugiej stronie, jeśli postanowi nie otwierać oczu?

  Mia jest w śpiączce, ale ma pełną świadomość tego, co doprowadziło ją do takiego stanu. Wypadek, w którym zginęli prawie wszyscy, których kochała. Przy życiu pozostał tylko Teddy, ale czy warto zostać na Ziemi tylko dla jednej osoby, skoro cała reszta może czekać na ciebie po drugiej stronie?

  Dziewczyna wspomina całe swoje dotychczasowe życie, starając się podjąć naważniejszą decyzję w swojej egzystencji - żyć czy umrzeć?

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak tytułu książki, ale opis pozwala przypuszczać, że chodzi o książkę "Zostań, jeśli kochasz" Gayle" Formana. Proszę napisać, jeśli nie mamy racji.

   Usuń
  2. Tak chodzi o tą książkę.Bardzo przepraszam.
   Cztery

   Usuń
 53. Lara Jean Song była kiedyś zakochana. Pięć razy i do każdego chłopaka napisała jeden list, w który przelała wszystkie swoje uczucia. Wszystkie pięć wiadomości dziewczyna ukryła w pudełku na kapelusze. Kiedyś wydawało jej się o bezpiecznym miejscem.

  W swój plan dziewczyna zaczyna wątpić dopiero w momencie, kiedy każdy z chłopców dostaje swój list. Lara nie ma pojęcia, jakim sposobem wiadomości zostały do nich wysłane, ale tak naprawdę nie ma za bardzo czasu, żeby się nad tym zastanawiać. Jej priorytetem jej ogarnąć życie, które zaczyna biec w przez nikogo nieprzewidzianym kierunku.

  Na początek powieść "Do wszystkich chłopców, których kochałam", autorstwa Jenny Han, wydaje się być kolejnym, pustym romansidłem, jednak książka pełna jest przesłań, które warto sobie wziąść do serca.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 54. "Cztery - zanim Tobias poznał Tris", książka autorstwa Veroniki Roth, to prequel trylogii "Niezgodna".

  Powieść opowiada nam historię Tobiasa, od momentu w którym chłopak opuszcza swoją dawną frakcję - Altruizm, aby uciec od ojca-sadysty i w końcu żyć według własnych zasad.

  Jednak w Nieustraszoności chłopak odkrywa, że nigdy nie będzie naprawdę wolny. Nikt w mieście nie może taki być, bo system został tak stworzony, by to uniemożliwić. Dlatego Tobias stara się znajdywać momenty, które pozwolą mu sprzeciwić się systemowi - krótkie chwile wolności, drobne przejawy buntu.

  Książka pozwala oderwać się czytelnikowi od rutyny wypełnionej historiami tępych nastolatek, dla których najważniejszym aspektem życia jest znalezienie sobie przystojnego, bogatego chłopaka.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 55. John Corey Whaley „Chłopak, który stracił głowę”

  Travisowi Coates daleko do normalnego nastolatka. Nie każdego w końcu spotyka śmierć i przebudzenie! A wszystko to przez ostrą białaczkę limfoblastyczną, która znienacka zjawia się w jego życiu i najwyraźniej nie zamierza odpuścić. Gdy staje się jasne, że chłopak umiera, zostaje postawiony przed wyborem, który może ocalić mu życie. Wystarczy tylko... pozwolić na odcięcie głowy, która w nieokreślonej przyszłości ma zostać przeszczepiona do cudzego ciała. Ku zdziwieniu rodziców, Travis zgadza się. Jest to jednak eksperyment wymagający bardziej rozwiniętej medycyny, co wymaga czasu. Chłopak zostaje więc uśpiony, a po pięciu latach budzi się w nowym ciele. Nic nie jest już takie samo...

  „Chłopak, który stracił głowę” to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, którą przeżywamy razem z wyraźnie pogubionym Travisem. Kibicujemy mu w jego walce o odzyskanie dziewczyny, zaręczonej z kimś innym, wspólnie z nim poznajemy sekrety jego rodziców. Dlaczego? Bo właśnie w tym kriogenicznym, nie nadążającym za światem nastolatku, odnajdujemy siebie.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. John Corey Whaley „Chłopak, który stracił głowę” (wersja poprawiona)

   Travisowi Coates daleko do normalnego nastolatka. Nie każdego w końcu spotyka śmierć i przebudzenie! A wszystko to przez ostrą białaczkę limfoblastyczną, która znienacka zjawia się w jego życiu i najwyraźniej nie zamierza odpuścić. Gdy staje się jasne, że chłopak umiera, zostaje postawiony przed wyborem, który może ocalić mu życie. Wystarczy tylko... pozwolić na odcięcie głowy, która w nieokreślonej przyszłości ma zostać przeszczepiona do cudzego ciała. Ku zdziwieniu rodziców, Travis zgadza się. Jest to jednak eksperyment wymagający bardziej rozwiniętej medycyny, na co potrzeba czasu. Chłopak zostaje więc uśpiony, a po pięciu latach budzi się w nowym ciele. Nic nie jest już takie samo...

   „Chłopak, który stracił głowę” to opowieść o poszukiwaniu sensu życia, którą przeżywamy razem z wyraźnie pogubionym Travisem. Kibicujemy mu w walce o odzyskanie dziewczyny, zaręczonej z kimś innym, wspólnie z nim poznajemy sekrety jego rodziców. Dlaczego? Bo właśnie w tym kriogenicznym, nie nadążającym za światem nastolatku, odnajdujemy siebie.

   Anna Krzemień

   Usuń
 56. "Wszyscy palicie dla przyjemności. Ja palę po to, aby umrzeć."

  Na pierwszy rzut oka, "Szukając Alaski" wydaje się kolejną stereotypową książką typu 'nieśmiały chłopak poznaje niedostępną dziewczynę', reszty nie trzeba tłumaczyć. Stwierdzenie to jest jednak obrazą dla debiutanckiej książki Johna Greena.
  Miles, nazywany przez przyjaciół Kluchą, przyjeżdża do szkoły z internatem. Poznaje tam wiele ciekawych ludzi, a w tym pewną tajemniczą i kontrowersyjną dziewczynę, Alaskę. Najprościej mówiąc, są kompletnie przeciwni, ale coś ich łączy... Idealna para?
  Autor w 2006 roku dzięki tej powieści zdobył nagrodę Michael L. Printz Award, która co roku jest przyznawana najlepszej książce młodzieżowej. Jednak Green nie zwyciężył dzięki najpiękniejszemu romansowi. W książce możemy znaleźć kilka wręcz egzystęcjalnych pytań dotyczących każdego z nas. Jedno z nas brzmi: czym jest labirynt cierpienia i jak z niego wyjść. Ja nie potrafię odpowiedzieć na to i inne pytania. Dlatego gorąco polecam tę książkę każdemu, kto chce poznać na nie odpowiedź.

  Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 57. Michael Grant "Gone. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój"

  Pewnego dnia z miasteczka Perdido Beach zniknęli dorośli. Tak po prostu. Bez żadnego "puff", bez ostrzeżenia. Każdy, kto skończył piętnaście lat, wyparował. Zniknęli rodzice, nauczyciele, lekarze, strażacy, pracownicy elektrowni atomowej. Pozostawione bez opieki dzieci muszą w ekspresowym tempie nauczyć się odpowiedzialności. A zniknięcie dorosłych wcale nie jest jedynym niecodziennym zjawiskiem - okazuje się, że okolica została otoczona ścianą, a ludzie i zwierzęta ulegli dziwnym mutacjom...

  Rozpoczyna się walka o przeżycie i objęcie władzy w nowej rzeczywistości.

  Co się właściwie stało? Kto za tym wszystkim stoi? Czy to wina promieniowania? A może... czegoś gorszego, ukrywającego się w mrokach opuszczonej kopalni?

  Z czystym sumieniem stwierdzam, że to jedna z najlepszych książek, jakie miałam zaszczyt czytać. Niezwykle emocjonująca, trzymająca w napięciu. Jednak... Nie dałam rady jej dokończyć. Zbyt wielki niepokój odczuwałam. Naprawdę chciałabym poznać koniec tej historii, ale chyba mam na to za słabą psychikę.

  Wszystkim, którzy nie boją się bać, serdecznie polecam.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 58. Matthew Quick "Wybacz mi, Leonardzie"

  Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Nie zaprosi jednak z tej okazji przyjaciół na wspaniałe przyjęcie, nie dostanie od rodziców samochodu i nikt nie wzniesie toastu za jego zdrowie.

  Chłopiec nierozumiany przez świat, opuszczony przez wszystkich. Nie znający domowego ciepła. Wykorzystany przez kogoś, kogo kiedyś nazywał przyjacielem.

  Leonard ma na ten dzień zupełnie inne plany. Do szkoły bierze ze sobą... pistolet. Zamierza pożegnać się z nielicznymi osobami, na których mu zależy, wręczając im upominki. Zwieńczeniem tego niezwykłego dnia ma być zabicie Ashera Beala, a wielkim finałem - samobójstwo. Czyż nie jest to uroczy sposób na uczczenie osiemnastych urodzin?

  Ta książka... zdecydowanie robi wrażenie. Mimo całego dramatyzmu, czyta się ją lekko i szybko. Cały czas niepokoimy się o głównego bohatera: jaką decyzję ostatecznie podejmie? Czy znajdzie się ktoś, kto go zrozumie, uratuje?

  Mnie najbardziej spodobał się wątek listów z przyszłości. Listów pełnych szczęścia i ogromnych pokładów nadziei, które wyciskają łzy z oczu.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 59. Robin Stevens "Zbrodnia nie przystoi damie"

  Anglia, lata trzydzieste dwudziestego wieku. W Deepdean, szanowanej szkole z internatem dla młodych dam, dochodzi do morderstwa. Ofiarą jest jedna z nauczycielek. Sprawcy udałoby się zatuszować swoją zbrodnię, gdyby nie pewne dwie wścibskie dziewczynki: Daisy Wells i Hazel Wong, członkinie Towarzystwa Detektywistycznego, postanawiają za wszelką cenę odkryć prawdę o tajemniczym zniknięciu nauczycielki. Przy okazji odkrywają wiele pilnie strzeżonych sekretów grona pedagogicznego...

  Pierwszy szok przeżyłam już zaraz po rozpoczęciu lektury, gdy dowiedziałam się, że główne bohaterki mają po trzynaście lat. Jednak w miarę czytania, okazało się, że absolutnie nie jest to przeszkodą. Styl, w którym została napisana książka, nie jest ani trochę dziecinny, a Hazel i Daisy wcale nie wykazują skrajnie niedojrzałych zachowań. Bohaterki wzbudziły moją sympatię. Może dlatego, że rozpoznaję w nich siebie sprzed kilku lat?

  Ciekawa fabuła, niebanalna intryga, obecność tajemniczego mordercy i niepokojąca bliskość niebezpieczeństwa - nie potrafiłam oderwać się od tej książki, a zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 60. Larysa Niedziela31 marca 2018 14:43

  James Dawson – "Wypowiedz jej imię"
  Horrory mają za zadanie wystraszyć czytelnika oraz rozbawić tym jak łatwo jest wywołać strach.
  "Wypowiedz jej imię" trzyma czytelnika za gardło od pierwszej do ostatniej strony.
  Akcja zaczyna się w halloweenowy wieczór od wywołania ducha Krwawej Mary przez Bobbie, Nayę i Caine'a i trwa przez pięć kolejnych dni. Okazuje się, że legenda o Krwawej Mary wcale nie jest legendą. Jeśli cofniemy się o pięćdziesiąt lat w historii szkoły, poznamy trochę wycofaną Mary, która zginęła w niwyjaśnionych okolicznościach. Duch dziewczyny, który przez pół wieku nie zaznał spokoju, chce aby trójka przyjaciół jej pomogła.
  W trakcie poszukiwań, walki z czasem i bezcielesnym strapieniem na jaw wychodzą nowe fakty, które dyrekcja szkoły zamiatała pod dywan przez lata.
  W rezultacie działań nastolatków dochodzi do niepokojących zdarzeń, które prowadzą do wyrównania rachunków.

  OdpowiedzUsuń
 61. https://www.youtube.com/watch?v=skTe_14vEjQ

  ,,Nie oglądaj się'' - Karin Fossum

  Julia Kaczmarczyk.

  OdpowiedzUsuń
 62. „I Wciąż Ją Kocham” Nicholas Sparks
  Jest to opowieść o miłości napisana oczami wojskowego, któremu życie komplikuje poczucie obowiązku względem ojczyzny. John, jako amerykański żołnierz, nie mógł pozostać obojętnym na wydarzenia z 11 września 2001 roku, chociaż z utęsknieniem odliczał dni do swojego zwolnienia ze służby i powrotu do ukochanej Savannah, w poczuciu „patriotycznej fali” przedłuża swą służbę wojskową o kolejne dwa lata. Ta decyzja choć trudna podyktowana była również poczuciem przyjaźni i odpowiedzialności względem kolegów z jednostki. Jednak za to poświęcenie musiał słono zapłacić, gdyż jego ukochana po prostu zakochała się w kimś innym. Nie trudno sobie wyobrazić jak John, walczący w Iraku, w obronie kraju, przeżył tę wiadomość… Niestety książka nie kończy się jednoznacznie happy endem, ale wszystko jest możliwe. Na podstawie tej książki nakręcono film w świetnej obsadzie. Główne role grają Channing Tatum i Amanda Seyfried.

  OdpowiedzUsuń
 63. ,,Moje serce należy do Ciebie'' Alessio Puleo

  Bohaterka książki Ylenia, przepiękna 18-latka, cierpi na nieuleczalną chorobę serca. Dlatego jej ojciec zabiera całą rodzinę do Włoch, gdzie istnieje szansa na przeszczep serca dla jego ukochanej córki.
  Ylenia dołącza do klasy maturalnej Alexa, lenia i imprezowicza, który postanawia się zmienić dla tajemniczej i przepięknej Yleni, która skradła mu serce.
  Obojga połączy niezwykłe uczucie, które przetrwa do końca.
  Czytając tę książkę zastanawiamy się co byśmy zrobili na miejscu jej bohaterów.
  Gdyby los odebrał nam wszystko...

  Izabella Twardzik

  OdpowiedzUsuń
 64. Marta Fox ,,Romeo zjawi się potem”
  Justyna, z pierwszej klasy liceum, marzyła żeby kiedyś przeżyć tak wielką miłość, by usychać z tęsknoty nawet w czasie kilku minutowego rozstania w czasie lekcji. Miała marzenie, że kiedyś spotka kogoś kto odwzajemni jej mocne uczucie. Niespodziewanie na jej drodze życia stanął Roman. Nie wiadomo dlaczego miał nadzieję, że ona zaczeka na niego po szkole. Dlaczego ON nie potrafił się doczekać, aż dostanie JEJ numer telefonu?
  Uważam, że ta historia to dobre rozpoczęcie serii książek pt. ,,Pierwsza miłość”. Historia Justyny i Romana jest krótka, ale przejmująca, lekka, ale dająca nadzieję. Autorka uzyskała bardzo ciekawy efekt łącząc współczesny język ze sztuką Szekspira. Umieszczenie akcji w latach 90. XX wieku dało dobry efekt.
  Czytając ,,Romeo…” doszłam do wniosku, że warto czasem odłożyć na bok grube książki z długimi historiami. Może to właśnie te małe, niepozorne wywrą na nas większy wpływ?

  OdpowiedzUsuń
 65. Misha Defonseca - "Przeżyć z wilkami"

  Świat w oczach dziecka zawsze jest do pewnego stopnia wyolbrzymiony. Radości, smutki, sukcesy, porażki - wszystko jest po prostu duże, nieogarnione. Co więc, jeśli dziecko właśnie, zostanie całkiem samo, w czasie II wojny światowej?

  Siedmioletnia Misha - żydowska dziewczynka, dowiaduje się pewnego dnia, że jej rodzice zostali wywiezieni na Wschód. Chwilowe schronienie znajduje u obcej kobiety, ale gdy podsłuchuje, że ta zamierza oddać ją Niemcom jeśli będzie trzeba, postanawia uciec i odnaleźć rodziców. Dziewczynka wędruje lasem, z Belgi dociera najpierw do Niemiec, potem Polski oraz Rosji, żyjąc po drodze z wilkami. Choć sam tytuł powieści sugeruje nam zupełnie coś innego, opowieść skupia się głównie na okrucieństwach wojny, a wilki stanowią jedynie, ciekawy i niezwykły, wątek poboczny. Całość w nieco przerysowany sposób przedstawia nam ludzką nikczemność i zwierzęcą humanitarność oraz to, jak czteroletnia tułaczka wpływa na życie głównej bohaterki.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 66. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 67. Rebbeca Stead "Gdy tu dotrzesz"

  Miranda jest dwunastoletnią dziewczyną , która mieszka razem z mamą w Nowym Jorku. Jej najlepszym przyjacielem był Sal do momentu ,gdy został pobity przez nieznajomego i od tego czasu zupełnie odsunął się od Mirandy.
  Nagle dziewczyna zaczyna otrzymywać dziwne liściki z wiadomościami przewidującymi przyszłość. Jej zapasowy klucz do mieszkania zostaje skradziony.Miranda nie wie co robić,listy coraz bardziej ją niepokoją. Autor listów wie o rzeczach, o których nie powinien wiedzieć. Jednak to nie wszystko - kolejne listy mówią o śmierci przyjaciela Mirandy.
  Czy dziewczynie uda się zapobiec tragicznym wydarzeniom ? Czy zdoła rozwiązać zagadkę?

  Serdecznie zachęcam do przeczytania tej powieści , szybko się ją czyta i myślę ,że Wam się spodoba.

  Sześć

  OdpowiedzUsuń
 68. http://epidemiaczytania.blogspot.com/2018/03/ksiazka-z-kubkiem-herbaty-czasownik.html

  Jenny Downham „Zanim umrę”
  xladysonyx

  OdpowiedzUsuń
 69. http://epidemiaczytania.blogspot.com/2018/03/ksiazka-z-kubkiem-herbaty-czasownik_31.html
  „Czy wspominałam, że Cię kocham ?” - Estelle Maskame
  PowerGirl

  OdpowiedzUsuń
 70. Alice Feeney "Czasami kłamię"

  Amber Reynolds leży w szpitalu. W śpiączce. Nie pamięta kilku ostatnich dni, nie ma pojęcia, jak się tu znalazła. Zachowując świadomość, lecz nie mogąc otworzyć oczu, ze strzępków rozmów odbywających się nad jej łóżkiem stara się odtworzyć bieg wydarzeń. Wypadek? Jaki wypadek? Przecież ona nawet nie jeździ samochodem! Co ma z tym wspólnego jej mąż? Dlaczego został aresztowany? Te pytania nie mogą zostać bez odpowiedzi... Amber musi się obudzić...

  Akcja tej powieści toczy się na trzech poziomach. Teraz - gdy Amber leży w śpiączce i próbuje dowiedzieć się, co się stało, wtedy - na tydzień przed wypadkiem oraz przedtem, które opisuje nieciekawe dzieciństwo bohaterki, ból po stracie ukochanej babci, kłótnie rodziców, narodziny siostry. Takie rozdzielenie fabuły na trzy przeplatające się ze sobą części było moim zdaniem świetnym zabiegiem. Dawkowało ilość informacji i wyjaśnień, potęgowało uczucie tajemniczości. Świetnie budowało napięcie.

  "Czasami kłamię" to naprawdę wciągająca książka, od której trudno się oderwać.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 71. Louise Booth „Billy. Kot, który ocalił moje dziecko”
  Wzruszająca książka, opowiadająca historie o przyjaźni autystycznego dziecka i niezwykłego kota. Od zdiagnozowania choroby Frasera, lekarze stwierdzili, że chłopiec nigdy nie pójdzie do normalnej szkoły, co wiązało się z tym, że nie dają mu szansy na dostosowanie się do normalnego życia w społeczeństwie. Wszystko zmienia się w dniu, kiedy Fraser poznaje małego kociaka – Billy’ego. Sam kot wiele wycierpiał – został porzucony przez właścicieli – a jednak natychmiast przywiązuje się do nowego przyjaciela. Billy, ku zdumieniu wszystkich, zachęca chłopca do pokonywania przeszkód i podejmowania wyzwań. Ta książka w dużym stopniu opowiada o codziennych trudnościach zajmowania się autystycznym dzieckiem i zmienia nasz sposób postrzegania. Historia jest napisana na faktach i ukazuje, jak wielką role w naszym życiu mogą odegrać włochaci przyjaciele.
  Książka naprawdę warta przeczytania.
  Serdecznie polecam
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 72. Ktoś mnie pokocha - zbiór opowiadań
  https://www.youtube.com/watch?v=HZ_ru1WzqAU
  Natalia Maj i Oskar Marciniak

  OdpowiedzUsuń
 73. Francesca Zappia "Wymyśliłam Cię"

  Alex to uczennica ostatniej klasy liceum, która nie zawsze umie odróżnić rzeczywistość od tego co sobie wyobraża, przez swoją chorobę - schizofremię. Z powodu tej choroby nie rozstaje się ze swoim aparatem fotograficznym, ponieważ na zdjęciach są tylko rzeczy prawdziwe. Czy Alex dostanie się do wymarzonego collegu? Czy znajdzie miłość swojego życia? Napewno jesteście ciekawi, ale nie zdradzę Wam tego, żebyście mogli mieć radość z czytania tej fenomenalnej książki. A czy uważacie, że poradzilibyśmy sobie z codziennom walką między rzeczywistością, a swoimi urojeniami? Książka wciągnie Was w inny świat, w którym można zobaczyć wszystko oczami osoby chorej, która nie koniecznie daje sobie radę z przeciwieństwami losu, ale jednak nie poddaje się. W całej tej akcji znajdzie się też miejce na relacji Alex z rodzicami i, to jak oni odnoszą się do jej choroby. A jak Ty odnosiły byś się do osoby chorej na schizofrenię? Ja napewno chciałabym jej pomóc, ale czy rodzicom uda się pomóc Alex? Jak skończy się jej historia? Uważam, że ta książka powinna być czytana przez większą ilość czytelników, ze względu na to, ile wartościowych rzeczy ukazuje. Myślę, że ta książka jest naprawdę warta przeczytania, przekazuje dużo, ale tak, że po prostu jak zaczniesz ją czytać to nie możesz przestać. Jest idealna na wieczory w fotelu, kiedy to jak skończysz czytać zastanawiasz się, a co by było gdybym to ja był jednym z bohaterów?
  Mam nadzieję, że przeczytacie książkę "Wymyśliłam Cię".
  Meduza

  OdpowiedzUsuń
 74. ,,Wejść między lwy'' Ken Follett
  Niewiele jest książek, co w tytule mają czasownik, ale mimo to udało mi się ową znaleźć i nawet przeczytać.
  ,,Wejść między lwy’’ jest wciągającą historią agenta CIA, francuskiego lekarza współpracującego z KGB oraz jego żony Jane. Akcja rozgrywa się w latach '80 w Afganistanie, a przedstawione w niej wydarzenia dobrze oddają klimat oraz rzeczywistość panującą podczas tego konfliktu. Książka jest bardzo wciągająca, a napisane mistrzowsko opisy miejsc sprawiają, iż możemy przenieść się do każdego z przedstawionych miejsc.
  Czasami jednak autor daje nam za wiele zbędnych informacji i w momentach nudnych opisów monotonnych czynności miałam ochotę przewrócić pare kartek bez zapoznania się z ich treścią.
  Nie mogę powiedzieć, że była to nużąca opowieść. Wręcz przeciwnie – trzyma w napięciu, a mordercze intrygi wraz z uczuciem niepokoju towarzyszą nam przez niemalże cały czas.
  Koniec końców książkę serdecznie polecam. Szczególnie fanom tego typu sensacyjnych powieści przeplatanych wątkiem miłosnym oraz osadzonych w realiach wojny.
  Anna Pines

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wśród osób zgłoszonych do konkursu nie widnieje osoba, która podpisała się pod komentarzem, w związku z tym nie może brać udziału w konkursie.

   Usuń
 75. "Był sobie pies" W. BRUCE CAMERON.

  Książka o tytule "Był sobie pies" to bardzo wzruszająca opowieść, o oddanym psie, którego zadaniem jest wpajanie swoim właścicielom pogody ducha oraz miłości. Co ciekawe... swoje powołanie wypełnia na przestrzeni kilku żyć.
  Bailey - takie imię nosi, kiedy się naradza. Jest zszokowany, ponieważ jego pierwsze życie wyglądało dość smętnie, był bezpańskim kundlem i było dosyć krótkie.
  Po tym życiu naradza się po raz drugi jako szczeniak, który trafia pod opiekę ośmioletniego Ethana, który kocha go całym sercem.
  Jednak życie u uwielbianej rodziny to nie koniec jego przygód. PONOWNIE ODRADZA SIĘ W POSTACI KOLEJNEGO PSA!
  Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas. Najważniejsze przesłanie powieści głosi, że każda istota na ziemi urodziła się z misją.

  Weronika Spałek.

  OdpowiedzUsuń
 76. Gayle Forman ''Wróć, jeśli pamiętasz''
  Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, w którym Mia straciła wszystko. Bohaterka postanowiła zniknąć z życia Adama. Teraz żyją osobno po różnych stronach Ameryki. Mia stała się gwiazda wiolonczelistek, natomiast Adam jako rockman. Adam idzie na wywiad z dziennikarką magazynu ''Shuffle'', towarzyszy mu Aldous, który pilnuje aby Adam nie powiedział czegoś nieodpowiedniego. Adam zaczyna nie panować nad sobą, kiedy dziennikarka wypytuje o licealną miłość - Mię, kończy się to zniszczeniem przez Adama dyktafonu oraz zawiezieniem go do hotelu. Tam chłopak zażywa tabletki na uspokojenie, po czym wychodzi na długi spacer bez telefonu z ciemnymi okularami na pół twarzy i czapką z daszkiem na głowie. Chłopakowi udaje się kupić ostatni bilet na koncert Mii. Dziewczyna jest w zaskoczona gdy dowiaduje się ze Adam bym na jej koncercie, postanawia się z nim spotkać. Bohaterowie spędzają całą noc na rozmawianiu o przeszłości. Adam i Mija ponownie są razem. Wszyscy znajomi byli w wielkim szoku a także bardzo zadowoleni.

  Weronika Podsiadło

  OdpowiedzUsuń
 77. Jojo Moyes "Zanim się pojawiłeś"

  Książka ta uważana za bestseller wg "New York Timesa" - tudno się dziwić, na całym świecie sprzedano ponad 6 mln egzemplarzy!
  Główne postaci powieści to Will Traynor - rekin biznesu i amant w jednym oraz Louisa (Lou) Clark - dwudziestosześcioletnia gafa.
  Życie Willa w mgnieniu oka z wysoko posadzonego w hierarchii biznesmena przeistoczyło się w koszma, pełen bólu zarówno psychicznego jak i fizycznego. Po wypadku Lou zatrudnia się w domu Traynor'ów jako (kolejna) opiekunka Willa.
   Książka pięknie ilustruje uczucie, narastające między Lou i Willem.
  Historia ta pokazuje jak trudne jest życie osoby niepełnosprawnej, której nieustannie towarzyszy ból i cierpienie. To opowieść o moralnych decyzjach, ukazująca jak wielką wartość ma życie człowieka i należy czerpać z niego jak najwięcej w myśl Horacego " Carpe diem"
  Żyjąc w pokoleniu obrazkowym trudniej jestnam dostrzegać to co prawdziwe i piękne. "Zanim się pojawiłeś" to niezwykła opowieść, która głęboko porusza (przyznam, że nie raz sięgnęłam po paczkę chusteczek), która jest doskonałym przykładem, że słowa są ponad czyny i mogą zdziałać więcej.
  J.Konieczna

  OdpowiedzUsuń
 78. "Kocham Cię bez słów" autorstwa Abbi Glines to bardzo poruszająca, pełna przeżyć książka. Główni bohaterowie to dwójka młodych ludzi West Ashby oraz Maggie Carleton. Obaj nastolatkowie borykają się z poważnymi problemami, co powoduje, że zbliżają się do siebie. Dzieci dostają od lasu drugą szansę.

  West Ashby jest popularnym i nieziemsko przystojnym młodzieńcem. Nikt nawet nie przypuszcza z jakimi problemami się zmaga. Ludzie widzą go z perspektywy wyluzowanego, pełnego optymizmu oraz pozbawionego jakichkolwiek kłopotów nastolatka. W realnym świecie chłopak jednak nie wygląda to tak bajecznie. Bliska mu osoba poważnie choruje.

  Mggie Carleton to zwykła, sympatyczna i skromna osoba. Od dwóch lat nie odezwała się do nikogo. Skrywa przed wszystkimi wielki sekret. Milczenie dziewczynki spowodowane było wielką traumą z dzieciństwa.

  Jednak życie tej dwójki diametralnie się zmieni. Ich drogi krzyżują się. West otworzy się przed Maggie i opowie jej o swoich kłopotach, a czy Maggie przerwie swoje milczenie i opowie o swojej traumie? Jak zakończą się ich losy. Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania gorąco zachęcam do przeczytania tej książki.

  Patrycja Wierońska

  OdpowiedzUsuń
 79. ,,Zanim się pojawiłeś" Joja Moyes to przepiękna opowieść, która na długo pozostanie w moim sercu.

  Louisa Clarke to dziewczyna, której życie jest nudne i monotonne, aż do momentu, gdy poznaje Willa, młodego chłopaka "uziemionego" na wózku. Kiedy Lou zostaje jego opiekunką jej świat niespodziewanie wywraca się do góry nogami. Jest to historia o tym, jak ważna jest dla każdego człowieka to, by mógł sam decydować o samym sobie. Aby nie był uzależniony od pomocy innych.

  Zarazem jest to opowieść, że życie ma się tylko jedno i powinno się czerpać z niego pełnymi garściami, bo nie wiadomo, co przyniesie jutro. I właśnie o tym mówi mój ulubiony cytat z tej książki: ,,Człowiek ma tylko jedno życie. I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da".

  Joanna Iwaszko

  OdpowiedzUsuń
 80. Yvette Żółtowska-Darska „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”

  Robert Lewandowski; kto go nie zna? Piłkarz reprezentacji polski i napastnik niemieckiego klubu Bayern Monachium. Jednak czy wiecie jak trudna była jego droga do sukcesu?

  Książka przybliża postać Roberta Lewandowskiego. Biografia piłkarza to nie zapis treningów – łatwych i trudnych oraz meczów – przegranych i wygranych. To dzieje chłopca, który od początku kochał piłkę nożną, Polaka, którego wytrwałość przenosi góry. Trudne początki pokazują, że droga na szczyt jest pełną wyzwań, mozolną i trudną wspinaczką, podczas której niejednokrotnie spada się w dół. Książka sięga dzieciństwa Roberta, gry od szkolnego boiska, kończąc na wielkich światowych stadionach. To historia pełna chwil smutnych i szczęśliwych, wzlotów i upadków, opowieść, która uskrzydla, motywuje do działania i wytrwałego dążenia do celu.

  Napisana prostym i wesołym językiem książka, pełna zdjęć, jest świetną lekturą, nie tylko dla fanów futbolu. Poznajcie historię chłopca, który zachwycił świat. Może Lewy, jego determinacja i siła, zachwycą i zmotywują również Ciebie?

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 81. J.K.Rowling -Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz


  Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz to kolejna pozycja z uniwersum Harry’ego Pottera. Wydarzenia jednak mają miejsce w 1926 roku w Ameryce.
  Newt Skamander rozpoczyna swój pobyt w nowym Yorku. Ma to być przerwa w jego podróżach. Jednak wszystko się komplikuje, gdy ginie jego walizka. Magiczne stworzenia wydostają się na wolność. Od tego momentu w mieście zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy. Dodatkowo światowi czarodziejów, który i tak ma już dużo problemów, grozi ujawnienie. Pozycja bardzo mi się podobała, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 82. Wiktoria Mikołajczyk2 kwietnia 2018 23:15

  "Zostań jeśli kochasz" autorstwa Gayle Forma jest świetnym przykładem książki z czasownikiem w tytule, ze względu na dwa czasowniki, zachęcam podwójnie do przeczytania tego młodzieżowego bestselleru.
  Życie nastoletniej dziewczyny wywraca się do góry nogami, gdy jej rodzice oraz brat giną w wypadku drogowym. Mia sama nie jest do końca pewna czy przeżyje to zderzenie, jako duch swojej osoby obserwuje wszystko co dzieję się w tłoku szpitalnym. W międzyczasie wspomina swoje najlepsze chwile z życia: miłość Adama, przyjaźń swoich rodziców, najlepszą przyjaciółkę, spełnione marzenie o grze na saksofonie. Jej ciągła walka z samą sobą jest fantastycznie opisana. Autorka zadbała o każdy szczegół aby czytelnik przeżywał dramat razem z bohaterką. Polecam "Zostań jeśli kochasz" każdemu kto jeszcze tego nie czytał, bo naprawdę warto. Chociaż myślę, że jest to zdecydowana mniejszość zawziętych czytelników!

  OdpowiedzUsuń