wtorek, 2 stycznia 2018

Hasło na styczeń/luty

Hasło, które będzie obowiązywało do 12 lutego brzmi:

S jak ...

styczeń, słońce, sanki, smakołyki, czyli książki, które w tytule mają słowo na literę S. Na literę S może się także zaczynać imię lub nazwisko autora, bohatera, nazwa przedmiotu istotnego dla fabuły powieści lub miejsca, w którym rozgrywa się jej akcja.

Kolejne hasło opublikujemy dopiero po feriach - 12 lutego, więc macie trochę więcej czasu na czytanie. Nie zostawiajcie publikowania opinii na ostatnią chwilę!

Nasze propozycje:

                   


                  163 komentarze:

 1. Czy można przesłać więcej niż jedna recenzję książki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jedna dziewczyna, pod jednym wyzwaniem przesyła ich chyba po 10, więc raczej tak

   Usuń
  2. Oczywiście - można pod jednym hasłem dodać więcej niż jeden wpis - wtedy wzrasta szansa na wygraną. Poza tym osoba, która w całym cyklu zamieści największą liczbę komentarzy, otrzymuje dodatkową nagrodę (punkt 11 regulaminu).

   Usuń
 2. Witam, może to być jedno ze słów tytułu? Np 2?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nicola Yoon -,,Słońce też jest gwiazdą”
  Natasha pochodzi z Jamajki. Jednak od ósmego roku życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jej rodzice są nielegalnymi imigrantami a przez błąd jej ojca zostają deportowani na Jamajkę. Natasha jest wściekła, załamana, bo jej plany i marzenia legły w gruzach. Dziewczyna robi wszystko aby pozostać w Stanach. Nawet ostatniego dnia przemierza ulicami Nowego Jorku w nadziei, że stanie się cud. Niespodziewanie jednak staje się cud, wpada ona na Daniela, z którym nawiązuje nić porozumienia. To spotkanie rozwinie się w miłość od pierwszego wejrzenia. Czy ta miłość przetrwa. Przekonacie się sięgając po tą książkę. Polecam
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 4. Małgorzata Musierowicz-,, Szósta klepka”
  Książka opowiada o rodzinie Żaków. Główną bohaterką jest owa Celestyna Żak. Celestyna jest mądrą, bardzo zdolną dziewczyną, lecz ma kompleksy z powodu swojej urody. Uważa, że ma za grube łydki, jest strasznie gruba, i twierdzi , że z tego powodu nigdy nie zdradzi chłopaka. Cesia jest jedyną osobą pracowitą w domu. Po pewnym czasie polonista Celestyny profesor –Dmuchawiec prosi dziewczynę aby pomogła koleżance z powodu złych stopni. Później bohaterka znajduje chłopaka. Jest to pierwsza część z cyklu Jeżycjady. Książka ta jest prawdziwą ucztą dla miłośników literatury ciepłej, rodzinnej. Koniecznie musicie ją przeczytać.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Jay Asher: „Światło”

  http://epidemiaczytania.blogspot.com/2018/01/ksiazka-z-kubkiem-herbaty-s-jak.html
  PowerGirl

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiktoria Owcarz7 stycznia 2018 22:40

  Sara Shepard - „Pretty Little Liars”
  Jest to książka o czterech nastolatkach:Ari,Emily,Spencer,Hannah, które mają nie codzienne problemy. Ich przyjaciółka Allison zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Bohaterki nie potrafią się pogodzić z jej brakiem. Parę dni po tym wydarzeniu dziewczyny zaczynają dostawać wiadomości od osoby, która podpisuje się literą „A”. Na początku wiadomości są niegroźne, ale z czasem wszystko się pogarsza. To powoduje,że nastolatki zaczynają własne śledztwo w sprawie tajemniczego zniknięcia swojej koleżanki oraz otrzymywanych gróźb. Czy bohaterką uda się ją odnaleźć? I dowiedzieć się kim było „A”? Dowiecie się tego tylko w jeden sposób – sięgajac po świetną książkę Sary Shepard.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawdodziejka - Susan Dennard
  https://www.youtube.com/watch?v=U-bx05W6AYo
  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałabym polecić do przeczytania „Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy Kleinbaum. Książka jest lekturą szkolną, więc wiele osób uważa, że musi być nudna jak wszystkie lektury. W przypadku „Stowarzyszenia” ta opinia byłaby krzywdząca. Książka ta jest moim zdaniem bardzo ambitna, ale przy tym ciekawa.
  Opowiada o prywatnej szkole Welmont i o grupie chłopców, którzy zainspirowani przez nauczyciela angielskiego, Keatinga, postanowili zreaktywować zakazane i zapomniane już „Stowarzyszenie umarłych poetów". Sformułowanie „Carpe diem"- chwytaj dzień, jest można by rzec tematem przewodnim całej tej powieści. Autorka przedstawiła samą akademię Welmont jako instytucję w której panuje surowy rygor, dyscyplina i ciągły nadzór i której bliżej do więzienia niż do normalnej szkoły. O osobiście nigdy bym nie chciała tam się uczyć. W takiej instytucji umiejętność „chwytania dnia” czyli cieszenia się każdą chwilą była tym bardziej kluczowa i była dla mnie najjaskrawiej pokazanym aspektem tej powieści. Wciągająca i ciekawie prowadzona fabuła to kolejne zalety książki. W bardzo smutny nastrój wprawiło mnie za to zakończenie, dosłownie doprowadzając do płaczu.
  Powieść jest bardzo wciągająca i momentami nieprzewidywalna. Polecam ją bardzo gorąco, gdyż w odróżnieniu od (prawie) wszystkich innych lektur, ta była naprawdę interesująca i warta przeczytania.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 9. „Stowarzyszenie umarłych poetów” autorstwa Nancy Kleinbaum jest lekturą szkolną, więc wiele osób uważa, że musi być nudziarstwem, jak wszystkie lektury. W przypadku „Stowarzyszenia” ta opinia byłaby krzywdząca.
  Książka opowiada o prywatnej szkole Welmont i o grupie chłopców, którzy zainspirowani przez nauczyciela angielskiego, Keatinga, postanowili zreaktywować zakazane i zapomniane już „Stowarzyszenie umarłych poetów". Sformułowanie „carpe diem"- chwytaj dzień, jest tematem przewodnim całej tej powieści. Autorka przedstawiła akademię Welmont jako instytucję, w której panuje surowy rygor, dyscyplina i ciągły nadzór, i której bliżej do więzienia niż do normalnej szkoły. Osobiście nigdy bym nie chciała tam się uczyć. W takiej instytucji umiejętność „chwytania dnia” czyli cieszenia się każdą chwilą była tym bardziej kluczowa i była dla mnie najjaskrawiej pokazanym aspektem tej powieści. Wciągająca i ciekawie prowadzona fabuła to kolejne zalety książki. W bardzo smutny nastrój wprawiło mnie za to zakończenie, dosłownie doprowadzając do płaczu.
  Polecam powieść bardzo gorąco.
  LakKara

  Jeszcze raz, po poprawce.

  OdpowiedzUsuń
 10. „Stowarzyszenie umarłych poetów” zostało napisane przez dziennikarkę i redaktorkę Nancy H. Kleinbaum na podstawie scenariusza głośnego filmu. Wygląd okładki oraz sam tytuł nie zachęcają do czytania, ale akcja jest bardzo ciekawa. Na 155 stronach przedstawiono jak w funkcjonującej od 100 lat Szkole Weltona niezwykłe lekcje angielskiego z nowym nauczycielem powoli zmieniają nastawienie chłopców do życia. Czytając jesteśmy obserwatorami zmian zachodzących w ich myśleniu i postępowaniu. W tej szkole nauczyciele nie pozwalali rozwijać uczniom ich własnych marzeń, lecz dążyli do ich wyszkolenia według czterech zasad: Tradycji, Honoru, Dyscypliny, Doskonałości.
  Czytelnik może zauważyć, że głównym wątkiem książki jest odrodzone przez kilku uczniów Stowarzyszenie umarłych poetów. Na początku wydawało się im dziwne i śmieszne, ale stopniowo staje się dla nich ważne. Chłopcy kierowali się zasadami koleżeństwa, troszczyli się o siebie i potrafili wziąć na siebie konsekwencje swoich czynów. To może i nas inspirować.
  Moim zdaniem ta książka jest warta przeczytania.

  Wansidelko

  OdpowiedzUsuń
 11. Stephanie Meyer - "Zmierzch"

  Miłość jest piękna, ale miłość w 'zmierzchowym' wydaniu to miłość nierealna. Szara myszka i grecki bóg - bardzo oklepane zestawienie, tym razem jednak ubrane w nieco inny sposób. Edward - groźny wampir o porcelanowej karnacji i cudownych kasztanowych włosach. I ONA - do bólu zwyczajna Bella, uroczo rumieniąca się co drugą linijkę i przyciągająca problemy. Czy tak różnym osobą może się udać?

  Nie da się ukryć - jest napisana źle. Infantylna. Nie mająca raczej żadnych wartości. Ale taka ma właśnie być. Ma być ucieleśnieniem marzeń o idealnej miłości dla nastolatek. Co więcej, uważam, że ogromną sztuką jest napisać coś takiego. Najważniejsze jednak jest to, że "Zmierzch" cieszył się i nadal cieszy ogromną popularnością.

  Natalia Jagielska

  OdpowiedzUsuń
 12. Nicholas Sparks "Wybór"
  Kolejny raz stwierdzam, że dzieła Nicholas'a Sparks'a nigdy mnie nie rozczarują. Ktoś może zasugerować: "Następne oklepane romansidło z przewidywalną fabułą". Mogę odpowiedzieć tylko jedno, że w stu procentach się z tym nie zgadzam.
  Fantastyczna opowieść nie tylko o miłości, ale i o prawdziwym życiu. Wszystkie sytuacje zawarte w książce nie są wyolbrzymione, podkoloryzowane, mogą dotyczyć każdego z nas.
  Travis, jeden z głównych bohaterów, weterynarz, przypadkowo poznaje naszą drugą bohaterkę, Gabby. Można by rzec, że między tą dwójką nic nie zaiskrzy. Travis nie szuka kobiety na stałe, podoba mu się dotychczasowe życie typowego samotnika. Gabby ma już swoją drugą połówkę,jej celem jest sprawdzenie się w roli żony i matki. A jednak los chciał, aby ta dwójka natrafiła na siebie. Pozostaje tylko pytanie: Czy jest im przeznaczone również i szczęście?
  Serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią tej opowieści. Gwarantuje niezapomniane emocje!

  OdpowiedzUsuń
 13. Weronika Spałek13 stycznia 2018 11:33

  King Stephen "Pan Mercedes"
  Po raz kolejny, mogę stwierdzić, że fabuły kryminalne, które King zawiera w swoich książkach to niesamowity sposób na oderwanie się i rozluźnienie.
  Emerytowany detektyw Bill Hodges staje do walki z najgroźniejszym przestępcą, z takim, którym nie miał do czynienia w całej karierze policjanta.
  Bill to samotny człowiek, czuje się zapomniany i niepotrzebny. Jednak pewnego dnia wszystko się odmienia. Bill otrzymuje list, który utrzymuje go w przekonaniu, że ktoś jeszcze o nim pamięta. List pochodzi od "sprafcy" (tak autor określa nadawcę listu), który kilka lat temu z premedytacją wjechał w tłum ludzi i nigdy nie został schwytany.
  Bill porzuca dotychczasowe życie i postanawia rozpocząć nielegalne śledztwo.
  Kim jest Pan Mercedes i jaki miał cel w skontaktowaniu się z detektywem, który niegdyś go tropił?
  Bardzo zachęcam do zapoznania się z fabułą książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Kerstin Gier "Silver. Pierwsza Księga Snów"

  Jest to opowieść o nastoletniej Liv, która wraz z mamą i siostrą przeprowadzają się do Londynu. Nowe miasto, nowa szkoła i osoby, a wraz z nimi przerażające sny - wszystko to jest niezwykle ciekawe i przerażające dla Liv.
  Uważam, że ta książka ma swój własny urok- niesamowite sny Liv, które tworzą w książce mroczną atmosferę, a do tego przystojni chłopcy, odgrywający ważną rolę w życiu dziewczyny. Pikanterii tej opowieści dodaje nie jaka Secrecy- tajemnicza blogerka, która wszystko wie o uczniach szkoły Liv.
  Książka ta bardzo wciąga, wprowadza w niezwykły nastrój i jest wyjątkowa. Nie miałam okazji jeszcze aby przeczytać podobną książkę z tak ciekawą fabułą o snach.
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 15. P.S I Like You - Kase West
  https://www.youtube.com/watch?v=lpRComloQbk
  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 16. Kjersti Annesdatter Skomsvold "Im szybciej idę, tym jestem mniejsza"

  Jest jedna rzecz, której Mathea Martinsen boi się bardziej od śmierci: śmierć, której nikt nie zauważy. Kobieta wie, że zbliża się jej czas. Stara się zostawić po sobie jakiś ślad - rozpoczyna w tym celu walkę ze swoimi ograniczeniami.

  Cieniutka, z pozoru lekka książeczka zupełnie mnie zaskoczyła. Depresyjna - gdybym miała opisać ją jednym słowem, użyłabym właśnie tego.

  Utożsamiam się z Matheą. Może to dlatego tak bardzo przeżywałam lekturę tej książki. Obie mamy problemy w kontaktach międzyludzkich, żadnych predyspozycji do wyróżnienia się z tłumu i żadnych szans by to zmienić. Beznadziejny los bohaterki zmusił mnie do zastanowienia się nad swoim. Czy ja też jestem skazana na taki koniec? Czy może jest jeszcze dla mnie nadzieja...?

  Nie żałuję sięgnięcia po tę książkę, która za kolorową okładką skrywała wiele problemów, wiele emocji i wiele cierpienia. Zupełnie zmieniła mój sposób myślenia i na pewno zapamiętam ją na długo.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 17. Sandy Hall "Musimy coś zmienić"

  Pierwsze spotkanie Lei i Gabe'a przypominało scenę z komedii romantycznej: ona upuszcza książki, on szarmancko się po nie schyla. Wszystko mogłoby teraz być idealnie, gdyby tylko nie byli tacy nieśmiali. Choć wyraźnie widać, że coś jest na rzeczy, oni nie posuwają swojej relacji ani odrobinę do przodu.

  Kolejne przewidywalne romansidło? Nie sposób zaprzeczyć. Jest jednak coś, co książkę Sandy Hall wyróżnia z tłumu: niezwykle oryginalny sposób narracji. Historię Lei i Gabe'a poznajemy bowiem z kilkunastu różnych perspektyw. Opowiadają nam ją ich współlokatorzy, wykładowczyni, kelnerka, kierowca autobusu... Nie dowiadujemy się, co tak naprawdę sami myślą o sobie nawzajem. Patrzymy na całą fabułę z boku, z pewnej odległości i z pewnością jest to ciekawe doświadczenie.

  Nie mogę powiedzieć, że była to porywająca lektura. Akcja dłużyła się, a z biegiem czasu wątki poboczne zaciekawiły mnie bardziej od zasadniczej fabuły. Czytało się jednak dość przyjemnie, lekko. Polecam w roli odskoczni między bardziej ambitnymi książkami.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 18. Beatrix Gurian „Stigmata”

  „Stigmata” rzuca nas na głęboką wodę już na samym początku, kiedy dowiadujemy się, że Emma — główna bohaterka — traci matkę. O swoim ojcu dziewczyna wie tylko tyle, że był wielką miłością Agnes, której ciała nigdy nie odnaleziono.
  Czy chcesz, żeby mordercom twojej matki uszło to na sucho? Nastolatka już wkrótce wyrusza w ślad za podejrzanymi wskazówkami i tajemniczymi fotografiami, przez co trafia na czteroosobowy obóz młodzieżowy w starym, myśliwskim zamku.
  Psychologiczne gierki, niesamowite i przerażające odkrycia, wypadki i grożący im terrorysta już wkrótce zamienią przygodę sieroty w piekło. Wszystko na tle religijnych rytuałów oraz tytułowych stygmat. Czy jej mama, wychowująca ją w niewierze, naprawdę nosiła na sobie rany Chrystusa? Co, jeśli tak naprawdę Agnes żyje, skruszona przez piętno przeszłości? Kim była siostra Gertruda, która obwołała ją diabelskim grzechem?
  Prawda zawsze wyjdzie na jaw.

  OdpowiedzUsuń
 19. Erich Segal „Love story”
  Jeden z największych bestsellerów o miłości. Te krótką opowieść niewątpliwie można zaliczyć do klasyków, jednak data wydania nie powinna zniechęcić czytelników. Prosta opowieść o związku Oliwera Bareta i Jenny Cavilleri cieszy się wielkim powodzeniem u kolejnych pokoleń czytelników. Krótka książeczka zawiera wzloty i upadki bohaterów, bawi do peł, ale prowadzi też do płaczu przepełnionego smutkiem. Nietypowe spotkanie, a każde kolejne przepełnione humorem prowadzi do przyszłości, ale czy szczęśliwiej.
  Książkę tę polecam nie tylko fanom romansów, ale przede wszystkim osobom, które zwykle nie czytają tego gatunku.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 20. Richard Paul Evans „Szukając Noel”
  Książka autorstwa Evansa ukazuje losy bohaterów, którzy tak jak my zmagają się z trudnościami życia. Mama Marka spytała kiedyś: „Czy wiesz, że anioły naprawdę czasem przebierają się za ludzi i schodzą na ziemię?”. Mark nigdy nie brał tego pytania na poważnie, aż do spotkania Macy. Ich znajomość bierze początek od pomocy macy dla Marka. Jednak czy to ona go ratuje od nieszczęścia, czy może on okaże się bohaterem jej życia? Czy Macy znajdzie siłę, aby znaleźć siostrę?
  Czy trudna przeszłość okaże się silniejsza od miłości? Miłość to tylko dodatek, który pomoże przetrwać trudne chwile.
  Sami przekonajcie się, jak potoczą się losy bohaterów.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 21. Becca Fitzpatrick „Szeptem”
  Tajemniczy, przystojny Patch i Nora, zwykła dziewczyna, które ulega jego urokowi. Jednak w tym świecie nic nie dzieje się przypadkiem. Ich spotkanie będzie początkiem przygody, w której nie zabraknie miłości oraz mrocznych tajemnic. Nora nigdy nie podejrzewała, że ten chłopak zaprowadzi ją do świata Upadłych i Nieśmiertelnych, ale dla prawdziwej miłości nie przeszkód.
  Książka pełna akcji i przygód niewątpliwe wciąga na długie godziny. Po przeczytaniu pierwszej części, na pewno sięgniecie po kolejne.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 22. Leigh Bardugo „Szóstka wron”
  Sześcioro niebezpiecznych osobników, którzy chcą dokonać niemożliwego. Każdy z nich ma wyjątkowe umiejętności, ale czy wystarczą, aby wrócić z tej niebezpiecznej podróży żywym… Sławny Kaz zbiera grupę utalentowanych ludzi, ale czy ich konflikty nie przeszkodzą w wykonaniu misji.
  Razem mogą być nie do powstrzymania, o ile wcześniej się nie pozabijają… A jeśli cos pójdzie nie tak i nie zdążą wydać nagrody za niewykonalny skok? Co kryje przeszłość Kaza oraz reszty?

  Ta książka już od pierwszej strony łapie nas w swoje sidła i nie puszcza, póki jej nie skończymy.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 23. Belen Martinez Sanchez „Dzień, w którym umarłam”
  Dla Diletty Mair wszystko zmieniło się drugiego października dwa tysiące trzeciego roku. Zycie po śmierci istnieje naprawdę, ale nie wygląda tak, jak dziewczyna sobie wyobrażała. Niecodzienną wiadomością jest to, że anioły są złe a demony dobre. Jednak główna bohaterka właśnie drugiego października o wszystkim się dowiaduje, czyli w dniu, w którym umiera. Nic nie jest takie, jakie się wydaje. Zdarza się, że koniec okazuje się dopiero początkiem. Diletta będzie musiała się wiele nauczyć, ale pewne osoby i zdarzenia będą jej to uniemożliwiać.
  Prawdziwe życie zaczyna się po śmierci ,a wspólny język czasem łatwiej znaleźć z demonami.
  Nietypowa książka, ale właśnie ta nietypowość zachęca do jej przeczytania.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 24. Zoe Sugg "Girl Online" (pierwsza część trylogi "Girl Online")
  Penny pod nickiem "Girl Online" dzieli się na swoim blogu swoimi przeżyciami i sekretami. Nastolatka ma wielkiego pecha, który utrudnia jej życie codzienne, jak na przykład mówienie głupich i kompromitujących rzeczy przy chłopakach czy pokazywanie swoich majtek przed całą szkołą. Do tego ma ciągłe napady paniki, które bardzo utrudniają jej życie. Razem z mamą wyjeżdża w sprawach biznesowych do Nowego Jorku co ma odciągnąć ją na chwile od jej życia, które ostatnio przybrało zły obrót. Tam poznaje Noah. Penny na swoim blogu opisuje wszystko co przeżyła z Noah, a także to co do niego czuje. Niestety sekret Noah może źle wpłynąć na blog Penny, relacje z jej najlepszym przyjacielem oraz na całe jej życie.
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 25. Zosia Pasternak12 stycznia 2018 10:41
  „Szukając Alaski”
  Kiedy Miles zostaje wysłany do szkoły z internatem, nie jest tym faktem zbyt zachwycony. Zmienia swoje zdanie, gdy poznaje grupkę szkolnych buntowników: Chipa, Alaskę i Takumiego. Jednak to Alasce poświęca największą uwagę i dzięki niej ma ochotę na wszystkie niedorzeczne żarty. Dzięki tej grupie, wyjazd Milesa okazał się nie kolejnym nudnym rokiem nauki ale wielką przygodą.
  Czytając pierwszy raz tę książkę miałam wrażenie, że wszystko jest zbyt idealne, zbyt piękne jak na książki Johna Greena. Brakowało mi większych „nastoletnich” problemów, a nie tylko zauroczeń, czy szkolnych kłótni. Jednak pomyliłam się. Gdy tylko przeczytałam całą historię, uświadomiłam sobie, jak ważny miała przekaz. Miles, Chip, Takumi i Alaska uświadomili mi, jak wielka jest siła przyjaźni i jak wiele ona znaczy. Przygotujcie się na łzy i śmiech, okrzyki oburzenia i westchnienia, ponieważ to kolejna książka na waszej liście.

  Nance Hopes

  OdpowiedzUsuń
 26. Harry Potter, Opowieści z Narnii, Władca Pierścieni. To chyba jedne z najbardziej znanych i popularnych pozycji w literaturze Fantazy, ale czy nie warto zajrzeć za ich cień, przecież piękne kwiaty nie rosną tylko w słońcu.
  Dziś chciałem przedstawić „Amulet z Samarkandy” czyli pierwszą część Trylogii Bartimaeusa. Fascynującą opowieść przedstawiającą bardzo często używany temat magi w całkowicie odmienny sposób. Od początku do końca trzyma w napięciu, a akcja jest zupełnie nieprzewidywalna. Mam nadzieje, że tak zachęceni sięgniecie po ten i po inne piękne kwiaty, które wcale niemuszną rosnąć w świetle ogólnej fascynaci.
  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 27. Anonimowy22 stycznia 2018 10:40
  Witam. Chciałbym was zachęcić do przeczytania książki pod tytułem ''Wojna cukierkowa ''. Jest to bardzo ciekawa książka, której główni bohaterowie to czwórka dzieciaków, które dzięki magicznym cukierkom dostają różne, niezwykłe umiejętności. Same ''niezwykłe słodkości '' tworzy niejaka pani White, która z czasem staje się coraz bardziej podejrzana. Czy pani White tak naprawdę jest ich sprzymierzeńcem, czy może raczej wrogiem? Książka "Wojna cukierkowa" autorstwa Brandona Mulla jest niezwykle wciągająca, ma niezwykle ciekawą i zaskakującą fabułę. Wszystkim, którzy lubią dobre książki fantasy polecam tę oto książkę.
  LIX

  OdpowiedzUsuń
 28. Anonimowy22 stycznia 2018 10:42
  Witam. Chciałbym przedstawić siedem powodów, dlaczego warto przeczytać książkę pod tytułem "Smocza Straż" :
  1.Jest to książka bardzo ciekawa i wciągająca;
  2.Jest napisana w ciekawym stylu;
  3Napisał ją utalentowany pisarz Brandon Mull;
  4.Jest kontynuacją serii "Baśniobór", która pokazuje nam dalsze losy bohaterów poprzednich części;
  5.Świetna okładka oraz umieszczone w niej obrazki na poszczególnych stronach;
  6.Planowe są cztery następne tomy tej nowej serii;
  7.Wskrzeszenie dawnych postaci oraz dodanie wielu nowych.
  A więc bardzo serdecznie zachęcam was do przeczytania tej oto książki.
  LIX

  OdpowiedzUsuń
 29. Andrzej Sapkowski „Sezon Burz”
  Wszyscy interesujący się Wiedźminem znają zapewne autora Andrzeja Sapkowskiego. Przez tyle lat autor zyskał tak ogromną popularność w naszym kraju, że chyba nie muszę go Wam przedstawiać. „Sezon Burz” jest to kontynuacja opowiadań „Miecz Przeznaczenia” oraz „Ostatnie Życzenie”.Asem tych powieści jest wiedźmin Geralt z Rivii. „Sezon Burz” to zapis nieznanych dotąd losów wiedźmina, gdy dopiero rodziła się jego legenda. Od samego początku w fabule coś się dzieje np.: Wiedźmin gubi miecze, wdaje się w burzliwy romans z pewną czarodziejką, otrzymuje zlecenie od gildii czarodziejów i wplątuje się w sam środek walk o tron w niewielkim królestwie, a także wyrusza w rejs przeklętym statkiem. W trakcie lektury nie zabraknie oczywiście potworów. „Sezon Burz” to lektura, od której trudno się oderwać. Dla fanów twórczości Sapkowskiego to pozycja niemal obowiązkowa. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 30. Andrzej Sapkowski „Krew elfów”
  Owa książka kojarzy Mi się z literą „S”, ponieważ jej autorem jest Andrzej Sapkowski.

  Książki Sapkowskiego są jednymi z najbardziej znanych książek na świecie. Książka „Krew elfów” została wydana w roku 1994, jako jedna z części „Sagi o Wiedźminie”.Zadaniem Geralta jest obrona królewny Ciri przed przybyszami, którzy chcą wykorzystać jej moc do nie zawsze dobrych celów. W tej książce to ludzie rządzą, dlatego elfom się to nie podoba i chcą zniszczyć ludzką rasę. Powstały nawet gry o przygodach Białego Wilka. Pierwszą grą był „Wiedźmin” (2007), drugą „Wiedźmin 2: Zabójcy królów” (2011), trzecią i jak na razie ostatnią jest „Wiedźmin 3: Dziki Gon” (2015). Za wszystkie owe gry odpowiada studio CD Projekt Red.

  OdpowiedzUsuń
 31. Belen Martinez Snchez - "Dzień , w którym umałam "
  Jest to książka nie typowa. Rozpoczyna się w świecie żywych a kończy nie koniecznie.
  Opowiada o miłości , która narodziła z nienawiści i pogardy. Na początku sami nie wiedzieli co do siebie czują coś ich przyciągało ale co ? Ona dziewczyna , która widzi duchy . On tajemniczy chłopak o nie ludzko bladej cerze . Co może z tego wyniknąć , jak przeżyą bez siebie? Książka pełna strachu i niewiarygodności. NIgdy nie wiesz co stanie się kiedy umrzesz.
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 32. Courtney C. Stevens - " Sprawy nie do zapomnienia"
  Piękna przyjaźń dwojga ludzi , która zostawia ślady , rany na duszy i ciele.Ciemne wspomnienia z feralnej nocy. Zmaknięta w sobie dewczyna , która nie lubi swojego ciała i blizn , które ją zdobią.Bo przypominają to co było dobre i zawsze wesołe.Hostori porzuszająca. Pokazująca , że jeżeli sami czegoś nie będziey chcieli nic się nie zdarzy. Miłość na odległość i złamae serca. Przyjaźń i tęskonta , radość i smutek , strach i ból. Wszytsko to w tej książce , która otworzy nam umysł na to co jesteśmy w stanie zrobić nawet o tym nie wiedząc.
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 33. Colleen Hoover - " Maybe Someday"
  Historia dwojga ludzi , która wzruszy każdą osobę uwielbijącą pokręcone związki z szczęsliwym zakończeniem. Wszytsko zaczyna się na balkonie kiedy piękny chlopiec gra na gitarze swoje piosenki ,do których nie umie ułożyć tekstów .Zauważa dziewczynę , która co wieczór pojaiwa się na balkonie po pezciwnej stronie i śpiewa do melodi. Gdy sposrzegają siebie wszytsko wymyka się z kontroli. Poznają się lecz on ma dziewczyne ,ona nie chce ziszczyć tego pieknegoo zwiąku. Lecz przyciągają sie jak magnes. Co się stanie , dlczego chpiec nic nie mówi , jakie skutki spowoduje ich zbliżenie... . Dowiesz się czytając tę fenomenalną książke.
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 34. Jessica Sorensen -"Przypadki Callie i Kaydena"
  Mieszkają w jednym miasteczku od urodznenia , lecz poznają się dopiero na studiach. Połączą ich tajmnice z dzieciństwa. Obydwoje są zagubieni , obydwoje przyżywali traume za młodych lat. Ich poznanie spowoduje ocalenie tych pokrewnych , zniszczonychh dusz. Ona obroniła go , on chce jej za to podziękować . Przechodzą przez najstraszniejsze odchłanie swojego życia razem , z wspólnym wsparciem. Z miłsoćią... .
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 35. Jessica Sorensen - " Ocalenie Callie i Kaydena"
  Miłość. Życie. Spokój . To jest dla nich najważniejsze. Po tym co wyszło na jaw Kayden ma poważne kłoptoy ,lecz Callie jest przy nim. Kocha go mimo licznych błędów. NIe chcą jej dopuścić do miłosci swojego życia. Zamykją go odizolowywują d świata by za dużo ni powiedział. Kochankowie tak szybko się nie poddaja walczą o to co się im należy . Razem przetrwaja ciemne dni i rozłąki.Razem zbudują coś bardzo trwałego.Jest to druga część "Przypaki Callie i Kaydena".
  Dominika

  OdpowiedzUsuń
 36. AFTER : Płomień pod moją skórą - Anna Todd

  Tessa całe życie marzyła o tej właśnie chwili. Wreszcie może iść na wymarzone studia. Nowi przyjaciele, doświadczenia. Jednak tego, co tam się wydarzy, na pewno nie miała w planach .
  Hardin to student dobrze znany. Dużo imprezuje, zaliczył prawie każdą dziewczynę na kampusie. To typ, od którego lepiej trzymać się z daleka. Taki właśnie plan miała Tessa, ale wiemy, jak to niekiedy w książkach bywa...
  Po tej lekturze, przeżyłam szok. Co prawda, podobała mi się, nie mogłam się oderwać, czekając, co będzie dalej. Autorka pokazała, prawdziwego niegrzecznego chłopaka. To nie jest takie proste, by buntownika zmienić w romantyka.
  Co ciekawe, ta powieść jest fanfictionem o One Direction, a dokładnie o Harrym, więc, jeśli jesteś fanem 1D, to polecam tę książkę. Właściwie, dla mnie ona była współczesną wersji "Dumy i uprzedzenia". Intensywna powieść dla ludzi o mocnych nerwach.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie tu "S"?

   Usuń
  2. A dobra, nieważne, jestem ślepa chyba xd Przepraszam

   Usuń
 37. Alicja w krainie Zombie - Gena Showalter

  Alicja wpada do dziury, poznaje kapelusznika i pokonuje czerwoną królową. Jakoś tak to szło prawda ? Cóż... czasy się zmieniają, bo teraz musi zmierzyć się z umarłymi.
  Alicja Bell po tragicznym wypadku, przeprowadza się do dziadków. Przeżywa okropne chwile. Zaczyna widzieć straszne stwory, przed którymi ostrzegał ją ojciec, a na dodatek, miała wizje, w której całuje się z Colem, pewnym przystojnym, wytatuowanym i przerażającym przywódcą grupy w jej nowej szkole. Chłopak zaczyna się nią interesować, co oznacza kłopoty. Ale okazuje się, że tylko on może jej pomóc... Kim są członkowie tej grupy i dlaczego tyle ich łączy z Alicją ?
  "Alicja w krainie Zombie" jest świetną książką. Gdy ją czytałam, uśmiech pojawiał się na mojej twarzy. Gena ma fajny, prosty styl pisania. Nie opisuje walk zbyt brutalnie, a scen miłosnych mdławo. Nie pożałujesz, kiedy sięgniesz po jej dzieło.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 38. Baśniobór – Brandon Mull

  Kto odlicza do wakacji ? Spokojnie, połowę drogi, mamy już za sobą. Jednak, w oczekiwaniu na ten wspaniały czas, możemy zanurzyć się w świecie wróżek, satyrów i magicznego mleka.
  Rodzeństwo, Kendra i Seth przyjeżdżają na wakacje do dziadka. Odkrywają, że ich krewny jest strażnikiem magicznego rezerwatu, zwanego Baśnioborem. Zaczyna się wspaniałe lato, przynajmniej na początku. Magia może się okazać niebezpieczna w niepowołanych rękach. Jedno jest pewne. Dzieci przeżyją niesamowitą przygodę, oczywiście, jeśli wyjdą z niej żywi...
  Jeśli chcecie zobaczyć wróżki, wypijcie magiczne mleko. Powróćcie do czasów dzieciństwa, gdzie wszystko było możliwe. Uwierzcie w dobro i pokonajcie zło. Możecie dokonać niesamowitych rzeczy, właśnie w Baśnioborze.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 39. Bez winy – Mia Sheridan

  Co zrobić, gdy nie masz pieniędzy, a dużo problemów ? Wyjść za mąż za nieznajomego chłopaka !
  Przynajmniej tak zrobiła Kira, której w przeszłości odebrano to, co najważniejsze. Złożyła propozycję Graysonowi, mężczyźnie, któremu szczęście nie sprzyja. Obydwoje potrzebują pieniędzy, jednak, aby je dostać, muszą stanąć na ślubnym kobiercu.
  Książka jest po prostu świetna. Piękna, delikatna i wzruszająca. Losy bohaterów są dobrze opracowane, a każda kolejna strona sprawia, że serce się kraje. Kira i Grayson nie są idealni. Cierpią, każdy na swój własny sposób, jednak uczucie, które ich połączy może wnieść do ich życia to czego nigdy nie mieli. Choć... czy ludzie tak skrzywdzeni jak oni, zdołają szczerze i bez strachu kochać ?

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 40. Diabolika – S. J Kincaid

  Nie dajcie się zmylić. Może są podobne do ludzi, jednak nimi nie są. Diaboliki to istoty, które zostały wyhodowane, aby zabijać. Nemezis, główna bohaterka, jak i narratorka książki, jest strażniczką Sydonii, córki bardzo bogatych ludzi. Akcja rozgrywa się w odległej galaktyce, a intrygi są na każdym kroku. Aby chronić Sydonie, Nemezis zgadza się wyjechać do pałacu, gdzie odkrywa, że ma w sobie coś z człowieka...
  Co ludzie potrafią zrobić dla władzy ? Nie zawahają się przed niczym. Poza tym, jeśli uważamy człowieka za potwora, on taki pozostanie. Tego nauczyła mnie ta powieść. Jeszcze nigdy wcześniej, nie spotkałam książki, w której było tak wiele intryg politycznych jak tutaj. "Diabolika" jest czymś w rodzaju "Pięknej i Bestii", tylko w galaktyce, a bestia jest w płci żeńskiej i od urodzenia mówili jej, że jest potworem.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 41. Dziecko Noego –Eric-Emmanuel Schmitt

  Poznaj historię Josepha, małego żydowskiego chłopca, który przeżył drugą wojnę światową. W Belgii pewien ksiądz ukrywał chłopców, także Josepha.
  Jest to piękna, lecz krótka historia o ludzkiej dobroci i wierze. Narratorem jest Joseph, który po latach opowiada swoją historię. Chociaż temat drugiej wojny światowej jest znany, to warto spojrzeć na ten okres oczami żydowskiego dziecka. Nie ma tutaj bardzo brutalnych scen. Czyta się przyjemnie. Eric napisał kolejną wspaniałą książkę, którą powinno przeczytać jak najwięcej osób.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 42. Dziedzictwo ognia – Sarah J Maas

  "Dziedzictwo ognia" jest trzecim tomem bestsellerowej sagi "Szklanego tronu". Celaena przeżyła wiele, naprawdę wiele. Jednak odnalezienie własnego ja jest bardzo trudne, zwłaszcza, gdy się chce pokonać okrutnego króla Adarlanu. Dziewczyna przybywa do legendarnego miasta, trenuje pod okiem nieśmiertelnego wojownika i próbuje uzyskać informacje od Maeve – strasznej królowej i przy okazji jej ciotki. Bohaterka musi pokonać wszelkie trudności, jednak czy uda jej się wyjść z koszmaru, który wywołał król i niewiarygodnie ciężkiego treningu Rowana ?
  Wreszcie się pokazał Rowan. Czekałam na takiego bohatera od początku serii. Od razu, gdy się pokazał, wiedziałam, że go polubię.
  Jeśli chodzi o całą książkę to była super. No ale on był najlepszy. Z każdym kolejnym tomem się więcej dzieje i serce bije jeszcze szybciej. Po prostu opadła mi szczęka na tej powieści.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 43. Hopeless – Colleen Hoover

  Często chcemy zapomnieć o przeszłości i o traumatycznych wydarzeniach. Boimy się zmierzyć z tym, co było, bo wiemy, że dzięki przeszłości jest przyszłość. Wie o tym Sky, główna bohaterka "Hopeless". Gdy poznała Holdera, nie przypuszczała, że był, jest i będzie z nią tak blisko.
  Trudno mi opowiadać o tej książce, bo każde słowo może Wam dużo zaspojlerować. Wiedzcie tylko, że jest to najmocniejsza i najpiękniejsza książka tej autorki. Jest ona przeznaczona dla młodych, dojrzałych ludzi i dla dorosłych. Pomimo, niekiedy śmiesznych dialogów, ta książka nie należy do lekkich lektur. Ma ciężkie, lecz cudowne przesłanie. Aż trudno uwierzyć,że bohaterowie są tylko nastolatkami. Wiele rzeczy było zdumiewających. "Hopeless" to niesamowita książka.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 44. Igrzyska śmierci – Suzanne Collins

  24 osoby. 1 wygra. Tylko 1 przeżyje.
  W państwie Panem co rok odbywają się Głodowe Igrzyska. Z każdego dystryktu wybierany jest jeden chłopak i jedna dziewczyna. Następnie, biorą udział w walce na śmierć i życie, gdzie tylko jeden uczestnik zwycięży.
  Katniss Everdeen to szesnastolatka, która zgłasza się za siostrę na walkę o przetrwanie.
  Uważam, że jest to poruszająca książka o wojnie i ludzkich słabościach. Uczy nie tylko tego, czym jest poświęcenie, ale także, jak przeżyć w dziczy i walczyć. Historię poznajemy dzięki Katniss, która jest narratorką. Zakończenie jest zaskakujące.
  Kto wygra 74 Głodowe Igrzyska ?
  Cóż mogę dodać ... A więc moi drodzy.. :
  "Wesołych Głodowych Igrzysk. I niech los zawsze wam sprzyja! "

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 45. Mara Dyer. Tajemnica – Michelle Hodkin

  Zmieniam nazwisko na Shaw ! Tak ma na nazwisko główny bohater tej powieści. Ale zacznijmy od początku...
  Mara Dyer jako jedyna przeżyła piekło. Teraz, przeprowadziła się do nowego miasta, gdzie ludzie, zwierzęta w niewyjaśniony sposób wokół niej giną. Dziewczyna poznaje Noaha Shawa ( którego na marginesie uwielbiam ) niegrzecznego chłopaka, który jest podrywaczem. Okazuje się, że Noah i Mara mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogło im się na początku wydawać. Pozostaje pytanie, jaką tajemnicę skrywa Mara ? I co Noah ma z tym wspólnego ?
  Uważajcie, bo pozory mylą. Nic nie jest tym, na co wygląda w tym wstrząsającym thrillerze. Gdy go czytałam, skojarzył mi się z filmem "Lekarstwo na życie", jednak jestem dziwnym człowiekiem, więc pewnie stąd to skojarzenie. Książka jest mroczna i przerażająca. Genialnie się ją czyta, zwłaszcza, że historię opowiada nam główna bohaterka. Autorka idealnie połączenia thriller z romansem.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 46. Miasto szkła – Cassandra Clare

  "Miasto szkła" jest trzecim tomem cyklu "Darów anioła". Opowiada o Nocnych Łowcach, którzy toczą wojnę z Valentinem. Teraz, ród pół ludzi, pół aniołów, aby wygrać, musi sprzymierzyć siły z Podziemiem, czyli : wilkołakami, wampirami, faerie i czarownikami. W między czasie Jace i Clary muszą podjąć decyzję, czy chcą być w kazirodczym związku.
  W tym tomie, ukażą się nowi bohaterowie, wątki, a przede wszystkim, prawda wyjdzie na jaw. Spowoduje, że szczęka Wam opadnie. Cassandra jest królową manipulacji i lubi wkręcać swoich czytelników. By stworzyć ten tom posłużyła się ogromną ilością wyobraźni. Podobały mi się zabawne dialogi, zwroty akcji, a zwłaszcza klimat, który jest magiczny. Akcja rozgrywa się w Idrisie, kraju nefilim. Mogłam poczytać o tradycjach, prawie Nocnych Łowców oraz o głównych członków Clave. Świetna powieść.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 47. Obsesja – Jennifer L Armentrout

  Oto przed Państwem "Obsydian" w wersji dla dorosłych.
  Serena to zwykła dziewczyna. Aż do momentu, gdy widzi coś, czego nie powinna. Teraz, jej życie chroni Hunter, który jest zabójcą, ale też... kosmitą. Mężczyzna złamie wszystkie zasady, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.
  Dostałam tę książkę od przyjaciółki i byłam naprawdę szczęśliwa, gdy ją otrzymałam. Kocham serie "Lux", a ten dodatek jest idealny dla fanów tych książek. Jednak, napisany jest trochę inaczej. Dużo w nim przekleństw i intymnych opisów. Narratorami są Hunter i Serena. Gdy dziewczyna opowiada, jest słodko i w miarę spokojnie. Gdy kosmita, to chaos i wojna. Bohaterowie są swoimi przeciwieństwami, a ich perypetie są bardzo zabawne. Podobała mi się akcja. No może była trochę brutalna, ale mowa tu o Hunterze, a delikatny jest tylko wobec miłości swojego życia. Sądzicie że to Serena ? Jeśli chcecie się dowiedzieć, sięgnijcie po tę książkę.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 48. Ostatnia piosenka – Nicholas Sparks

  "Ostatnia piosenka" była pierwszą książką, którą przeczytałam, jeśli chodzi o tego pisarza. Wzruszyłam się, płakałam jak głupia, jednak nie żałuję, że sięgnęłam po tę powieść. Wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że w przyszłości sięgnę po inne książki Nicholasa.
  Ronnie to zbuntowana nastolatka, która ma spędzić wakacje u ojca którego nie widziała od trzech lat. Dziewczyna nie jest z tego zadowolona, ale te wakacje nie muszą być takie złe. Ronnie pozna kogoś , kto sprawi, że to lato będzie niezapomniane.
  Książka jest romansem, jednak ja na nim się nie skupiłam za bardzo. W sumie, lektura jest kilku-wątkowa. Chodzi w niej o wakacyjną miłość, wypadek i poczucie winy, sprawiedliwość i relacje między dziećmi a ich rodzicami. Gdy skończyłam czytać, pobiegłam przytulić swojego tatę.
  Autor ma fajny styl pisania. W bardzo prosty sposób przedstawia miłość i udowadnia Nam, że my też mamy prawo kochać i może zasługujemy na drugą szansę, jak bohaterowie "Ostatniej piosenki"

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 49. Pretty Little Liars. Kłamczuchy – Sara Shepard
  Wiele osób, a zwłaszcza dziewczyn, wyobraża sobie szkołę średnią, jako spełnienie ich marzeń. Że znajdzie w niej miłość, przeżyje przygody jak w filmach i zdobędzie popularność. Tylko... to jest dalekie od prawdy. A co jeśli szkoła średnia to koszmar ? Nie no, nie jest tak źle. No chyba że jest się Spencer, Emily, Arią i Hanną – czterema popularnymi dziewczynami, które skrywają więcej sekretów niż niejeden przestępca. Rok po zaginięciu liderki grupy, Alison, zaczynają otrzymywać niepokojące wiadomości od tajemniczego "A", który je szantażuje. Jest to pierwszy tom długiej, ale fajnej serii "Słodkich kłamstewek". Trzyma w napięciu od pierwszej strony. Chociaż , ta książka dopiero wprowadza do akcji, to warto ją przeczytać.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 50. Rywalki – Kiera Cass

  Jeśli marzysz o księciu na białym koniu, podnieś rękę do góry. Wyobrażam sobie las rąk. A jednak, są dziewczyny, które nie chcą żyć w pałacu. Na przykład America Singer. Nie przeszkadza jej życie w biedzie. Ważne, że ma swojego ukochanego Aspena. Ale wszystko się zmienia, gdy zostaje wybrana do eliminacji. A wygrana jest lepsza niż sto złotych, bo zwyciężczyni zostanie żoną księcia Maxona. Wściekła dziewczyna przybywa do pałacu. Po jakimś czasie zaczyna inaczej spostrzegać królewskie życie.
  "Igrzyska śmierci" w wersji bajkowej. To mi się zawsze kojarzy z "Rywalkami". 35 dziewczyn, a tylko jedna zostanie księżniczką.. Jakie to urocze ! Pomimo tego, że książka jest kolorowa, to skrywa w sobie o wiele więcej. Nie będę mówić co, bo zepsuję niespodziankę, Polecam tę książkę każdej dziewczynie. A może chłopakom też się spodoba ? Nie mnie to oceniać.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 51. Skąpiec – Molier

  Jedna z najśmieszniejszych lektur szkolnych. Trzeba się na niej porządnie skoncentrować, by cokolwiek zrozumieć. A więc...
  Harpagon jest skąpcem. Kocha pieniądze nad życie, chyba bardziej od swoich dzieci. Kleant i Eliza są zakochani. On w Mariannie, która nie jest zbytnio bogata. Jednak Harpagonowi też się spodobała wybranka syna. Eliza kocha Walerego, młodzieńca, który nie zna swoich rodziców i kasą nie śmierdzi, ale kocha dziewczynę, więc zamierza wkraść się w łaski jej ojca. A to nie koniec problemów. Ktoś ukradł pieniądze skąpca !
  Atak śmiechu gwarantowany. Biedny Harpagon. Warto było przeczytać tę książkę, by zobaczyć reakcję skąpca na kradzież majątku. I te oskarżenia ! To było coś pięknego ! Dlaczego wszystkie lektury nie mogą być takie śmieszne ?
  Książka jest dramatem, a według mnie dramaty się szybko i przyjemnie czyta. Nie zrażaj się do tej lektury tylko dlatego, że kazali Nam czytać ją w szkole, bo ona jest naprawdę fajna.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 52. Stowarzyszenie Umarłych Poetów - Nancy H. Kleinbaum

  W 1989r powstał film, którego scenariusz wykorzystała N.H. Kleinbaum, by stworzyć piękną i wzruszającą powieść. Pomimo tego, że arcydzieło z Robinem Williamsem był wielkim sukcesem, to o książce też można powiedzieć miłe słowa.
  Cztery zasady surowej Akademii Weltona to: Tradycja, dyscyplina, honor i doskonałość. Tu nie ma miejsca na słabeuszy, uczniowie mają się wyłącznie uczyć i być perfekcyjni. John Keating, przeciwstawia się tym zasadom. Uważa, że młodzież powinna używać wyobraźni, cieszyć się życiem i spełniać swoje marzenia. Na lekcjach, recytuje wiersze i pomaga uczniom odkryć ich prawdziwe ja, pokazuje, co jest naprawdę istotne.
  Ile razy narzekaliśmy na swoich nauczycieli i szkołę ? Może, następnym razem, pomyślmy, czy aby na pewno mamy aż tak źle. Mogliśmy trafić do takiej akademii...
  Z powieścią, bardziej przeżywałam losy bohaterów niż z filmem i jestem wdzięczna Nancy za to, że napisała tę książkę.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 53. Szeptem – Becca Fitzpatrick

  Moje drogie czytelniczki. Która z Was, czytając powieść sci-fi z romansem, nie marzyła o chłopaku który jest wampirem, wilkołakiem, albo... aniołem ?
  Na lekcji biologii, nauczyciel, z niejasnych przyczyn, zmienia miejsca uczniom. Nora trafia na Patcha – aroganckiego, niebezpiecznego i bardzo przystojnego chłopaka. Dziewczyna nie jest tym zadowolona. Poza tym, od kiedy go poznała, jej życiu grozi niebezpieczeństwo.
  Czytałam tę książkę wiele razy. Za każdym razem się nią zachwycałam. Jest jedną z moich ulubionych książek i to nie tylko ze względu na głównego bohatera, choć przyznaję, Patch jest super, tylko ze względu na fabułę, narrację i ten klimat, który po prostu mną zawładnął. Nie potrafię powiedzieć o tej książce złego słowa. Okładka jest piękna, a środek jeszcze piękniejszy. Bohaterowie cudowni, a ich przeżycia zaskakujące, wstrząsające i chwytające za serce.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 54. Szklany miecz – Victoria Aveyard

  "Szklany miecz" to drugi tom cyklu o dziewczynie o czerwonej krwi, jednak z umiejętnościami srebnego. Skończyły się sukienki, udawanie i życie w pałacu. Teraz, Mare z księciem Calem dołączają do armii rebeliantów. Zaczną poszukiwać ludzi, podobnych do Mare. Osób nieprzypisanych do żadnej z kategorii. W tej książce powoli zaczynają się rozwiązywać problemy z pierwszej części. Jest więcej zbrodni, ukazuje się prawdziwe oblicze Mavena, a uczucie pomiędzy Mare i Calem rośnie. Tylko, wygnany srebny nie jest pewny, czy chce uczestniczyć w tej rewolucji. Nie chce zabijać swoich poddanych, ale może się okazać, że nie będzie miał innego wyjścia. Jeśli spodobała Ci się "Czerwona królowa", to obowiązkowo musisz sięgnąć po "Szklany miecz".

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 55. Szklany tron – Sarah J Maas

  Co by było, gdyby pewien pisarz połączył "Igrzyska śmierci" i "Grę o tron" ? Taki jest właśnie "Szklany tron". Chociaż, autorka inspirowała się Kopciuszkiem. Jednak ja skojarzenie z tą książką mam po prostu inne.
  Celaena Sardothien za swoje zbrodnie ma spędzić resztę życia w kopalni Endovier. Dostaje propozycję wystartowania w turnieju, którego wygraną byłaby czteroletnia służba u króla, a następnie wolność i wszystko, co zrobiła złego, by poszło w niepamięć. Dziewczyna zgadza się. Wyrusza do pałacu. Niestety, ktoś albo coś zaczęło mordować zawodników. Bohaterka musi dowiedzieć się co to takiego, zanim ona będzie na celowniku.
  Cudo, cudo i jeszcze raz cudo. Tak krwawej i brutalnej książki jeszcze nie czytałam. Uwielbiam tę fabułę, zwroty akcji i bohaterów. Te królewskie intrygi i tajemnice spowodowały, że nie mogłam się oderwać od tej powieści. Gdy skończyłam czytać, zaczęłam bić brawa dla autorki.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 56. Tajemne miasto – CJ Daugherty

  Ta książka jest kontynuacją "Tajemnego ognia"
  Taylor – Dziewczyna próbuje nauczyć się władać swoją mocą.
  Sacha – W starych księgach szuka wskazówek dotyczących jego losu.
  Zostało im siedem dni do czasu, aż klątwa się spełni i Sacha umrze. Teraz, bohaterowie muszą wyruszyć w niebezpieczną wyprawę do miasta, w którym ród L’hiverów został przeklęty i pokonać demony.
  W tej książce są właściwie dwa wątki. Pierwszy, to Sacha i Taylor, a drugi o ich opiekunach. Jest więcej romansu, są nowe fakty, które zaskakują. W końcu, ta powieść kończy całą historię. Z każdą kolejną stroną bałam się o życie bohaterów, a zwłaszcza Sachy. Podobały mi się opisy miejsc, które sprawiały, że czułam się jakbym naprawdę była w tym tajemnym mieście. Genialne zakończenie "Tajemnego ognia"

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 57. Zagrożeni – C J Daugherty

  Kto jest zdrajcą ? Czy wszyscy przeżyją ? Kogo wybierze serce Allie ? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj trzeci tom serii "Wybranych".
  Dla Allie Sheridan szkoła jest nie tylko miejscem do nauki, ale także schronieniem, azylem. Jednak, ktoś związany z akademią dopuścił się zdrady i nawet tam już jest niebezpiecznie. Uczniowie się boją i popadają w paranoję. Odliczają sekundy do ataku Nathaniela. Ale to nie jego należy się teraz obawiać. Jeśli już przeczytałeś/przeczytałaś poprzednie tomy, to serdecznie polecam "Zagrożonych"

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 58. Zieleń szmaragdu – Kerstin Gier

  Gwendolyn zostaje zraniona przez Gideona, którego uważała za miłość swojego życia. Ale zamiast płakać w poduszkę i zajadać się lodami, dziewczyna musi zmierzyć się z hrabią de Saint Germain. Podróżniczka w czasie już wie, że nie może nikomu ufać. To już finał "Trylogii Czasu", który jest najbardziej ekscytujący, zadziwiający, a przy tym zabawny i uroczy. Kerstin wpadła na genialny pomysł z zakończeniem tej trylogii. Teksty Xemeriusa były powalające np. "(..) dziewczyna w bluzce w kolorze żółtych sików i chłopak, który koniecznie powinien pójść do fryzjera." No i znowu dałam się uwieść urokowi Gideona... Eh...

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 59. Zmierzch – Stephenie Meyer

  Wiele osób zna film "Zmierzch". Miłość spisana na niepowodzenie, pomiędzy człowiekiem, a krwiożerczą bestią , którą większość dziewczyn uwielbia. Bella i Edward. Znasz te imiona ? Jednak, pomimo tego, że ekranizacja zyskała ogromną popularność, to w porównaniu z książką, jest do kitu.
  Bella Swan przyjeżdża do swojego ojca, który mieszka w miejscu, gdzie, kiedy jest słońce, można śpiewać ALLELUJA. Nieśmiała nastolatka zaczyna uczęszczać tam do szkoły. Od razu zainteresowała się Edwardem Cullenem, obiektem westchnień każdej uczennicy. Chłopak też jest nią zainteresowany, lecz chyba nie tak, jak Bella się tego spodziewa. Albowiem on nie jest normalnym nastolatkiem...
  Klasyk romansu z połączeniem sci-fi. Jeśli jesteś fanem/fanką takiego połączenia to na pewno musisz sięgnąć po tę książkę. Ja na początku nie chciałam jej czytać, bo zraziłam się do filmu. Przekonała mnie moja nauczycielka i teraz do końca życia będę jej wdzięczna że przeczytałam tę powieść."Zmierzch" jest świetną książką, którą gorąco polecam.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 60. Chłopak z sąsiedztwa – Kasie West

  Jeśli dziewczyna, taka jak Charlie, przybywa głównie w towarzystwie mężczyzn, to nic dziwnego że taka osoba, zamiast flirtować i chodzić cztery godziny po galerii handlowej, to gra w koszykówkę i ubiera się w dresy. Dzień, w którym dostaje kolejny mandat za przekroczenie prędkości, zmieni wszystko, bo teraz Charlie będzie pracować w sklepie z eleganckimi ubraniami i zacznie interesować się nią jakiś chłopak
  To z pewnością nie jest powieść, która ma pokazać że jeśli dziewczyna lubi ubrania, to znaczy że jest zła. To wcale nie tak. Ta książka ma pomóc i pocieszyć nastolatki, które nie interesują się kosmetykami, nie muszą się przejmować tym, że może są inne.
  Kolejna świetna powieść tej autorki. Jest na wysokim miejscu w moim rankingu, jeśli chodzi o najlepsze książki. Pokazuje dziewczynom, że jeśli chcą znaleźć miłość życia, to muszę być sobą. Polecam każdej nastolatce.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 61. Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”
  Stany Zjednoczone zostały podzielone na 13 dystryktów i stolicę w Kapitolu. Zostało to spowodowane buntem ludzi wobec władzy. Konsekwencje były jeszcze bardziej dotkliwe i okrutne. Każdy dystrykt miał wystawić trybut w postaci młodego chłopca i młodej dziewczyny, którzy będą walczyć o życie pomiędzy przedstawicielami innych dystryktów. Jedną z trybutek była siedemnastoletnia Katniss Everdeen, mieszkanka 12 dystryktu. Miała, jak pozostali, jeden cel. Chciała PRZEŻYĆ. Jej zachowanie doprowadziło do nieprawdopodobnego. Nikt nie wierzył, że dystrykty wydostaną się spod niewoli Kapitolu, do czasu, gdy Katniss Everdeen wyruszyła na Głodowe Igrzyska.
  Patryk Andrzejewski

  OdpowiedzUsuń
 62. Bolesław Prus "Lalka"

  Stanisław Wokulski, właściciel cenionego warszawskiego sklepu galanteryjnego, powraca do kraju po rocznej nieobecności, zbiwszy za granicą pokaźny majątek. Wkrótce potem rozpoczyna szereg niejasnych inwestycji. Niepokoją one jego przyjaciela, Ignacego Rzeckiego. Nie zna on jednak prawdziwego celu zabiegów Wokulskiego. A ten wcale nie chce pomnożyć swojego kapitału - swoimi działaniami pragnie jedynie zwrócić uwagę panny Izabeli Łęckiej...

  Kolejna nudna lektura na liście... I to jeszcze potwornie długa... Najlepiej po prostu przeczytać streszczenie... Wszystkim, którzy tak pomyśleli i odpuścili sobie czytanie "Lalki", naprawdę współczuję. Dawno, a być może nawet nigdy, nie pokochałam innej książki będącej szkolną lekturą równie mocno, jak w tym przypadku.

  Język nie jest archaiczny, nie brak komizmu i zachwycających cytatów, a dziewiętnastowieczna Warszawa została przedstawiona wprost przepięknie. Dzieło Prusa nie nudzi współczesnego czytelnika, śmiało można je uznać za ponadczasowe.

  "Lalka" to cudowna powieść. Nie zniechęcajmy się tylko dlatego, że należy do kanonu szkolnych lektur. Z całego serduszka wszystkim polecam.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 63. Zachęcam do obejrzenia mojej filmowej recenzji i przeczytania książki.
  Erica Spindler "Złodziej tożsamości"

  Julia Kaczmarczyk
  https://www.youtube.com/watch?v=XB-8iKpreUU

  OdpowiedzUsuń
 64. "P.S. Kocham cię"- Cecelia Ahern
  To jedna z najpiękniejszych znanych mi powieści, na której podstawie powstał także film.
  Holly wraz z Gerrym tworzą szczęśliwe małżeństwo, nie mogą bez siebie żyć i wszystkie rzeczy robią razem. Niestety nigdy nie może być zbyt pięknie.. Gerry dowiaduje się, że jest ciężko chory, a po pewnym czasie umiera. Holly długo nie może pozbierać się po śmierci swego męża. Jednak on przed śmiercią przygotował dla swojej żony serię listów z zadaniami dla niej aby pomóc jej po swojej śmierci nadal cieszyć się z życia. Czy Holly poradzi sobie z utratą męża? Może otworzy się na nową miłość? Tego dowiecie się po przeczytaniu tej cudownej książki, którą bardzo polecam. Czytanie tej powieści sprawia wielką przyjemność i niesamowicie umila wolny czas.
  Aleksandra Kołek

  OdpowiedzUsuń
 65. Kazimierz Gołba "Wieża spadochronowa"


  Zawsze darzyłam harcerzy szacunkiem, ale po lekturze tej książki, podziwiam ich jeszcze bardziej...


  Zbliża się wojna. Wszyscy to czują. Jedni pakują się i uciekają, inni szykują się do obrony ojczyzny przed coraz bardziej panoszącymi się w niej Niemcami. Czternastoletni harcerz, syn powstańca śląskiego, Stach Jadwiszczok, należy do tej drugiej grupy. Nie zamierza bezczynnie na to wszystko patrzeć! Wraz z innymi działaczami patriotycznymi, zaczyna angażować się w przeróżne akcje mające na celu odparcie sił wroga...

  ...jednak wszyscy znamy tragiczny finał tych działań. 4 września 1939 roku oddziały Wermachtu wkroczyły do Katowic, a ciała harcerzy spadały bezwładnie z wieży spadochronowej.


  To niesamowite, jak wiele ci młodzi ludzie byli w stanie poświęcić. Nadzwyczajnie dojrzali, gotowi oddać wszystko - zapłacić nawet najwyższą cenę, byle tylko pomóc ojczyźnie w tych trudnych dla niej czasach.

  Niezwykle poruszająca książka, którą każdy Ślązak powinien obowiązkowo przeczytać. Obowiązkowo!


  /Andeś

  OdpowiedzUsuń
 66. (Cała historia rozpoczyna się na lotnisku w Salt Lake City. Gdyby nie odwołano lotów z tego miejsca, cała ta historia nigdy by się nie wydarzyła.)

  Charles Martin „Pomiędzy nami góry”

  W obliczu śmierci człowiek potrafi docenić to, co jest naprawdę ważne.

  Drogi Bena, szanowanego chirurga i Ashley, felietonistki tuż przed ślubem, niespodziewanie się krzyżują. W wyniku zbiegu okoliczności, ich samolot rozbija się w niedostępnych górach na pustkowiu, gdzie zdani są tylko na siebie i kaprysy natury. Wyrwani z bezpiecznych szlaków codzienności podejmują mozolną walkę z samym sobą, a poddanie się jednej osoby oznacza śmierć drugiej. Brakuje im żywności, doskwiera ból, dopada stopniowe wyniszczenie organizmu i psychiki, jednak ich najgorszym wrogiem jest wkradające się w serca zwątpienie.

  Niepodważalną siłą historii są bohaterowie. Mocne wrażenie wywarły na mnie ciche „rozmowy” Bena z żoną, ale także jego podejście do ludzi. Przekonała mnie postać odważnej i twardej Ashley, bez słowa skargi znoszącej większe cierpienie, niż niejeden człowiek w ciągu całego swojego życia. Takie zachowanie w sytuacji, gdy życie wisi na włosku, tchnie nadzieją, która napędza, a umiera ostatnia.

  Nadzieją, że zawsze jest szansa. Zawsze.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 67. „Dziewczyna Mistrza Gry” Krystyna Siesicka
  Jestem świeżo po lekturze książki „Dziewczyna Mistrza gry” Krystyny Siesickiej. Książka opowiada o tytułowym mistrzu gry, Kamilu, i o jego dziewczynie. Narratorem części książki jest Flora, w innych rozdziałach obserwujemy zdarzenia oczami Kamila, a także Mariany, dziewczyny Kamila. Na początku trochę trudno się w tym połapać, bo perspektywy są zmieniane co rozdział, ale dodaje to dynamizmu i tempa opowiadanej przez autorkę historii. Mam tylko jedną uwagę, uważam, że język powieści jest trudny i chwilami trzeba się naprawdę mocno zastanawiać, żeby zrozumieć o co chodzi. Miałam też kłopot z zakończeniem. Musiałam go przeczytać drugi raz, żeby być pewną, czy dobrze i do końca go zrozumiałam. Zaletą książki jest ciekawa i wciągająca fabuła z zagadką do rozwiązania. „Pochłonęłam” książkę w jeden dzień. Postacie są ciekawe i uzupełniają się z fabułą idealnie. Uważam, że zabranie się za lekturę tej książki nie jest stratą czasu i może zapewnić rozrywkę na kilka ładnych godzin.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 68. "Pan Samochodzik i... Winnetou" ~~ Zbigniew Nienacki
  Tym razem Pan Samochodzik trafia w sam środek konfliktu między żeglarzami i motorowodniakami spędzającymi wakacje nad jeziorem Zmierzchun. Sprawa komplikuje się, gdy okazuje się, że kierownik tamtejszego ośrodka wczasowego postanowił wykorzystać ten spór do realizacji własnych interesów. Cyniczny Purtak nie przebiera w środkach, ale sojusznikiem Pana Samochodzika zostaje największy obrońca mazurskiej przyrody - Winnetou. Czy wspólnymi siłami zdołają powstrzymać wyrachowanego karierowicza?
  Książki Nienackiego nie tylko bawią, lecz także uczą.
  Sądzę, że książki są doskonałe dla młodzieży, ale nie tylko.
  Polecam serdecznie,
  Tomasz Namysło

  OdpowiedzUsuń
 69. Agata Mańczyk "Pierwsza noc pod gołym niebem"

  Fruwające po domu talerze. Brak akceptacji. Kłopoty w szkole. Utrata przyjaciela. Śmierć bliskiej osoby.
  Do ucieczki z domu może pchnąć wiele rzeczy. Czasami po prostu trudno sobie z tym wszystkim poradzić.

  Dla Bazyla Kozyry i Inki Sobczak ostatnie miesiące były trudne. Choć pochodzą z zupełnie odmiennych środowisk, z dwóch różnych światów, choć kompletnie nie potrafią się dogadać, tak naprawdę czują dokładnie to samo. Ich przypadkowa, wspólna podróż, jest dla nich swego rodzaju terapią.

  Ale jeśli ktoś pomyślał, że to smętna powieść o wylewaniu żalów z przeszłości, bardzo się myli! To jedna z najbardziej emocjonujących i najzabawniejszych pozycji, jakie miałam okazję w życiu przeczytać. Czytałam ją już kilka razy, wciąż do niej wracam. Jest tu wszystko! Dzieje się tak wiele, że nie sposób oderwać się od książki ani na moment.

  Gorąco polecam! Pozwólcie sobie na chwilę odpłynąć od codzienności. Dajcie się urzec magicznemu klimatowi wschodniej Polski i trzymającej w napięciu fabule.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 70. William Shakespeare "Hamlet"

  Czy fakt, że dana książka zaliczana jest do grona klasyków literatury, powinien decydować o jej popularności wśród młodzieży?

  Moim zdaniem nie. Dlatego pragnęłabym zaprosić Was do lektury "Hamleta".

  Tytułowy bohater to młody duński książę. Mocno dotknęła go śmierć jego ojca. Jedna myśl zaprząta mu teraz głowę - czy aby na pewno król umarł śmiercią naturalną? Może to wszystko jest intrygą wuja Klaudiusza, który chciał w ten sposób objąć władzę?

  Hamlet postanawia sprawić, by mordercę spotkała zasłużone kara.

  Przy tej lekturze trudno się nudzić. William Shakespeare starannie dba o to, by akcja ani na chwilę nie zwalniała. Cały czas coś się dzieje, a trup ściele się gęsto (co, patrząc na nazwisko autora, nie powinno być specjalnym zaskoczeniem).
  Zachwycają również ciekawi bohaterowie. Szczególnie Hamleta, który udaje obłąkanego, naprawdę trudno nie polubić.

  Mam tylko jedną radę. Nie popełniajcie tego samego błędu co ja i nie przywiązujcie się za bardzo do postaci...

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 71. Michelle Painchaud "Być jak Erica"

  "Sal to oszust. A ja jestem jego córką. Robimy przekręt"

  Violet już od dziecka znała swoje przeznaczenie. Ma być jak Erica. Stać się Ericą. Zaginioną córką państwa Silvermanów. Odegrać rolę perfekcyjnie, przekonać wszystkich, a potem zniknąć. Razem z bezcennym obrazem. Czyż nie jest to idealny sposób, by zdobyć majątek i zapewnić sobie komfort już do końca życia? Tylko... Czy Violet podoła zadaniu?

  "Dobry Boże, odpuść mi popełnione grzechy. Wybacz, że udaję dziewczynę, która zaginęła trzynaście lat temu. Dziewczynę, która jest bogata.
  Dziewczynę, która nie żyje"

  Książka skradła moje serce już od pierwszej strony. Dość niebanalna fabuła ukazuje ciekawe dylematy moralne, a Violet ze swoim sarkastycznym podejściem do życia tworzy naprawdę żywą, przekonującą postać, która może i nie jest najlepszym wzorem do naśladowania, ale z pewnością nie da się przy niej nudzić.

  Polecam debiut pani Painchaud wszystkim, którzy poszukują przyjemnego zajęcia na te długie, zimowe wieczory.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 72. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 73. Suzanne Collins "Igrzyska Śmierci"

  Dwudziestu czterech trybutów. Tylko jeden zwycięzca.

  Śmierć, śmierć, śmierć.

  Nikt nie marzy o zostaniu wylosowanym do reprezentowania swojego dystryktu w Głodowych Igrzyskach. Katniss Everdeen nie jest wyjątkiem. Jednak gdy los pada na jej młodszą siostrę, nie waha się ani chwili. W momencie, w którym zgłasza się na ochotnika, bezpowrotnie zmienia się całe jej życie.

  Tylko czy jest gotowa, by sprostać wszystkiemu, co ją czeka?

  Niezwykle emocjonująca opowieść, pełna dynamicznej, ani na chwilę niezwalniającej akcji, cierpienia i wzruszeń, która zainspirowała wielu pisarzy i zapoczątkowała nowy trend w książkach młodzieżowych. Opowieść, którą pokochał cały świat.

  Nie wiem, czy w ogóle muszą ją polecać. Czy na świecie wciąż istnieją osoby, które nie słyszały jeszcze o odwadze Katniss?

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 74. Agatha Christie "Morderstwo w Orient Expressie"

  Po rozwiązaniu sprawy kryminalnej w Azji, Herkules Poirot pragnie powrócić do Europy. Choć pociąg Orient Express, którym podróżuje, należy do jednego z najbardziej komfortowych środków transportu jakie istnieją, samej podróży nie da się już nazwać specjalnie komfortową. Już pierwszego dnia detektyw zostaje poproszony o pomoc: mieszkający w następnym przedziale Samuel Ratchett, sprawiający średnio sympatyczne wrażenie amerykański biznesmen, boi się o swoje życie. Poirot odmawia jednak zajęcia się chronieniem go. A już następnego dnia mężczyzna zostaje znaleziony martwy...
  Kto stoi za tą zbrodnią? Morderca wciąż musi znajdować się w pociągu, a po przesłuchaniu pasażerów na jaw wychodzą zaskakujące fakty...

  Przed Poirotem nie da lada zagadka.

  Wciągająca historia, której zakończenie niezwykle zaskakuje. Agatha Christie serwuje nam prawdziwą literacką ucztę. Tytuł królowej kryminałów nie jest ani trochę przesadzony. Śmiało polecam, bo naprawdę jest co.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 75. Krystyna Siesicka "Jezioro osobliwości"

  Matka znalazła sobie nowego partnera. Marcie nie pozostało już nic innego, jak tylko pogodzić się z tym faktem. Przychodzi jej to jednak niezwykle ciężko - dziewczyna kompletnie nie potrafi dogadać się z Wiktorem - swoim ojczymem... A nieciekawa atmosfera w domu wcale nie jest jej jedynym zmartwieniem - oprócz tego, na jej głowie spoczywa mnóstwo problemów właściwych jej wiekowi - szkoła, znajomi, pierwsza miłość...

  Marta byłaby szczęśliwa, gdyby tylko umiała dostrzec, jak wiele ma... Może gdyby zrozumiała to wcześniej, nie musiałoby dojść do wypadku...

  Bardzo ciekawa książka. Może i fabuła nie jest jakaś bardzo wyszukana, ot, tak sobie - zwykłe, codzienne życie, niemniej jednak, potrafi wciągnąć i trzymać w napięciu. Bieg wydarzeń poznajemy w sposób niechronologiczny, cały czas nie jesteśmy pewni, co się właściwie wydarzyło, co napełnia nas niezwykłą ciekawością i pcha na kolejne strony.

  Oto powieść, która się nie starzeje. Polecam!

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 76. Trudi Canavan ,, Gildia Magów''
  Slumsy nie są najlepszym miejscem na wychowywanie dziecka, tym bardziej podczas przeprowadzanych tam co roku czystek. Szerzące się zaraza i choroby zmotywowały młodą Sonee do działania przeciwko magom, którzy w tamtym okresie nie zwracali uwagi na rozwijająca się moc magiczną w młodych ludzkich. Uważali, że biedni i chorzy do niczego się nie nadają. Postrzeganie na to zmieniła główna bohaterka, która w przyszłości miała wywrócić ich spokojny świat do góry nogami, sprowadzając nieświadomie na bliskich ogromne niebezpieczeństwo. Książka wprowadziła mnie w cudowny nastrój i potrafiła zachęcić mnie do poznawania ludzkiej historii. Teraz zawsze będę pamiętała powiedzenie, że ,, książki nie ocenia się po okładce'', rzeczywiście okładka nie zachęca do zainteresowania się lekturą.

  ,,Bohaterowie mają to do siebie, że ich moc wzrasta w miarę powtarzania opowieści" cytat Trudi Canavan ,,Gildia Magów''
  Wiktoria Eichhorst

  OdpowiedzUsuń
 77. Trudi Canawn ,,Nowicjuszka''

  Historia pełna zawiłych knowań i zdradzieckiej magii powoduje, że czytelnik czuje narastającą nadzieję na początek czegoś nowego. Szkolne sprzeczki i nietolerancja są idealnie przedstawione na przykładzie młodej Soneii.
  Jest inna od wszystkich, co zaintrygowało sporą ilość osób w jej nowym otoczeniu do szydzenia i nękania. Historia idealnie pokazuje, jak walczyć ze swoimi trudnościami, wprowadza nas w ciągłą chęć odkrywania nowych historii zawartych w książce.
  Uwielbiam książki, które swoim przekazem zmieniają ludzkie uczucia, jak i zachowanie. Przeżywanie historii na kartach powieści pozwala bezpiecznie dla czytelnika przejść wiele trudnych chwil. Czytelnik, identyfikując się z bohaterami powieści, jest o tyle bezpieczny, że historie, które wizualizuje, są tylko wynikiem lektury a nie własnych doświadczeń. Polecam książkę każdemu, kto ma problemy z poczuciem własnej wartości.

  ,,Zalała go fala wspomnień. Przypomniał sobie, jak stał się bohaterem skandalu. Uznał wówczas, ze skoro jego uczucia są niestosowne, to lepiej się ich zupełnie pozbyć. A może po pewnym czasie nauczy się pragnąc tego, co właściwe i ogólnie akceptowane'
  Wiktoria Eichhorst

  OdpowiedzUsuń
 78. Trudi Canavan ,,Wielki Mistrz''

  Gdy prawda wychodzi na jaw, nie można cofnąć się przed jej konsekwencjami. Chęć pomocy wprowadziła naszą bohaterkę w wielkie kłopoty. Sonea była przekonana, że poznając sekret czarnego maga, będzie w stanie, wrócić do swojego mentora. Przekonuje się, że historia jego mrocznej strony ma głębsze znaczenie dla jej kraju, niż mogłoby się jej wydawać. Morderstwa nie traciły na sile, a z każdą ofiarą wrogowie stawali się silniejsi. Jako młoda kobieta przeżyła wojnę, tracąc przy tym ukochanego, który zostawił jej jednak namiastkę siebie. A co to było, już sami musicie się dowiedzieć.
  Przeczytanie całej trylogii,, czarnego maga'' było dla mnie wspaniałym przeżyciem. Canavan swoimi powieściami sprawiła, że zakochałam się w jej książkach i bohaterach, którzy idealnie poprawiali mi humor w ciężkich sytuacjach. Książki są warte przeczytania, jak i ponownego zgłębienia historii bohaterów.

  ,,Trudno jest odmawiać komuś, kto zna zbyt wiele twoich sekretów''

  Wiktoria Eichhorst

  OdpowiedzUsuń
 79. Becky Albertalli "Simon oraz inni homo sapiens"

  Powieść ta jest dość nietypowa, można rzec - kontrowersyjna. Pokazuje, jak niektórych ludzi, przez byle błahostki traktuje społeczeństwo. Jednak o czym tak naprawdę jest ta książka?
  Simon Spier - uczeń college’u, natrafia w internecie na pewną postać. Mimo, że tak naprawdę nie wie kim ona jest, gdyż ukrywa się pod pseudonimem Blue, zaczyna coś do niej czuć. Jednak w czym problem? Chłopak wie, że osoba, którą darzy tak silnym uczuciem jest tej samej płci co on. Simon ukrywa swoją orientację nawet przed najbliższymi. Jednak do czasu. Chwila nieuwagi wystarczyła, aby uczeń z klasy Spiera dowiedział się o jego tajemnicy. Gnębienie, wykorzystywanie czy wyzwiska są rzeczami, z którymi musi się zmierzyć Simon, widząc, że tajemniczy Blue jest tego świadkiem. Czy chłopak wyjawi prawdę rodzinie? Czy odkryje tożsamość Blue?
  Książka ta porusza bardzo ważne wśród młodzieży sprawy, jakimi są chociażby szantaż, czy poszukiwanie siebie. Historii chłopaka ‘wychodzącego z szafy’ towarzyszą bardzo zabawne komentarze. Opowieść jest bardzo przyjemna w czytaniu, a zarazem może dać ona inne spojrzenie na świat.


  //hewi

  OdpowiedzUsuń
 80. Magia, science-fiction, rzeczywistość, teraźniejszość... Temu wszystkiemu można zaprzeczyć. Robi to właśnie Stefan Grabiński w ,,Błędnym pociągu”. Któż by pomyślał, że to co na pozór zwyczajne, straszne, nieznane, przedziwne może być nieprawdziwe, przenikające…
  Każdy, nawet najlepszy plan, rozkład, porządek może być zakłócony. Wszystko wyliczone co do minuty, (ba nawet sekundy!) może się spóźnić lub pospieszyć. My, jako ludzie nie wiemy czy to co nas otacza jest naprawdę. Czy sami jesteśmy naprawdę?
  To dzieło jest krótkie, ale bardzo przejmujące i głębokie. Autor użył ,,błędnego pociągu” jako metafory. W pewnym momencie do naszego zaplanowanego życia może wtargnąć coś co będzie próbowało wywrócić je do góry nogami. A kiedy to zrobi, to nic już nie będzie takie samo.
  Moją propozycją jest życie chwilą, nie planowanie wszystkiego co do minuty, cieszenie się życiem i bycie otwartym na nowe rzeczy. ,,Błędny pociąg” jest wart przeczytania i przemyślenia.

  OdpowiedzUsuń
 81. Czegoś podobnego do ,,Sachem” jeszcze nigdy nie czytałam. Henryk Sienkiewicz w tak niewielu słowach zawarł TAKĄ historię. Te przyspieszone tempo i zwrot akcji. Nigdy nie pomyślałabym, że Sienkiewicz może mnie jeszcze zaskoczyć. A tu proszę. To jest miłe zaskoczenie. Brawo!
  Henryk Sienkiewicz potrafił tak posługiwać się słowami jak nikt inny. Ma swój własny, prywatny styl, nie do podrobienia. Zawsze przekazywał ważne treści. W ,,Sachem” (ale nie tylko) pokrzepia serca Polaków. Pokazuje, że nasi wrogowie nie są źli tylko dla nas. Okazuje się, że postępowali tak również z Indianami w Ameryce. Henryk przedstawia ich zdziwienie i zdenerwowanie, cechy tak niepodobne do nich. Wskazuje, że nasi przeciwnicy nie grają fair. Ukazuje, że oni są ludźmi chciwymi, zachłannymi, leniwymi. Nie będą walczyć w dzień, tylko przyjdą w nocy, znienacka, żeby zabić wszystkich. Bez wyjątków. Ale czy na pewno?

  OdpowiedzUsuń
 82. Jak wygrać? Jak wystraszyć? Te dwa pytania zaczęły mi krążyć po głowie zaraz po przeczytaniu ,,Szarego pokoju” Stefana Grabińskiego. Okazuje się, że jeżeli coś jest przesiąknięte do szpiku, swoim dawnym posiadaczem to nawet jeśli wymieni się większość części w tym czymś to ono i tak zawsze będzie swojego dawnego posiadacza. Można z tym walczyć, ale trudno będzie wygrać. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przegramy. A ten poprzedni posiadacz? On jeśli nie na jawie, to w snach, będzie nas nawiedzał, straszył. Podkreślam tu, jeśli ta rzecz będzie przesiąknięta do szpiku, swoim poprzednim właścicielem.
  Moim zdaniem, autor wymyślił ciekawą historię. Jest dobra. Pokazała mi, że nie można wygrać z pierwszym, prawdziwym posiadaczem. Trzeba naprawdę posiąść, żeby mieć.

  OdpowiedzUsuń
 83. Larysa Niedziela1 lutego 2018 00:06

  Neal Shusterman – "Podzieleni"
  Nikt nie lubi mieć problemów. W tym przypadku "rozwiązanie" brzmi zbyt drastycznie, ale już podzielenie problemu na wiele tak małych, że wręcz nieszkodliwych – idealnie.
  W świecie Connora, Risy i Lev'a istnieje przepis dający rodzicom prawo do oddania dziecka w wieku od trzynastu do osiemnastu lat na "podzielenie". Jeśli dziecko sprawia problemy lub z innego powodu rodzice uznają, że należy potomka unieszkodliwić – specjalne ośrodki dosłownie dzielą nastolatka na czynniki pierwsze, z których czerpią coś w rodzaju części zamiennych. Jeśli na przykład ktoś w wyniku wypadku stracił rękę – proszę bardzo, może otrzymać rękę silnego natolatka.
  Wszyscy traktują to jak zwykłą kolej rzeczy, ale wystarczył stanowczy sprzeciw Connora, wyraźne niezadowolenie Risy i nieporozumienie z Lev'em, by wszystko stanęło na głowie.
  Opowieść trzyma w napięciu i manipuluje uczuciami czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 84. Powieść Cassandry Clare - " Dary Anioła "" - opowiada o wojnie w którą wplątani są Nefilim - łowcy demonów , oraz Podziemni.
  Główny bohater, Jace, jest Nocnym Łowcą. Podczas wykonywania jednej z misji poznaję Clary , zwykłą dziewczynę, która jednak okazuję się okazuje się odgrywać bardzo znaczącą rolę.
  Mija zaledwie chwila od ich pierwszego spotkania , kiedy Jace , Clary i ich przyjaciele stają do walki, której stawką jest przyszłość świata ( jak zwykle).
  Poznajmy zatem Johnatana Waylanda Mongensterna Herondala , równie nieznośnego jak jego nazwisko, którego jest w tej książce zdecydowani za dużo.
  Clary,
  niesiostrę Jace, która choć większość życia spędziła na rysowaniu, po tym, jak przypadkowo spotyka w klubie łowcę demonów, zostaję zmuszona do zmiany w twardą wojowniczkę.
  Simona Lewisa , najlepszego przyjaciela Clary, którego zapał do wojny musi ustąpić miejsca skrytej miłości do Clary oraz jawnej miłości do komiksów.
  Opowieść utrzymana jest w mrocznym klimacie , akcja dzieje się w fascynującym świecie, który jednak może się okazać po jakimś czasie nieco nużący.
  Jeśli jednak nie zniechęca nas zbyt zawiła intryga Valentina, nagrodą będą dla nas niesamowite odkrycia.
  Książkę bardzo polecam. Dary Anioła to opowieść o świecie, w którym lubiłabym żyć.

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 85. Suzane Colins " Igrzyska Śmierci "

  Na ruinach kontynentu, który niegdyś nazywany był Ameryką Północną, zostało zbudowane nowe pańtwo - Panem.
  Wspaniały Kapitol otoczony jest przez pierścień trzynastu dystryktów, które zaopatrują stolicę zarówno w wszystkie potrzebne rzeczy jak i wszelkiego typu zbytki.
  W ramach zapłaty za zdradę, jakiej dopuścił się Dystrykt Trzynasty siedemdziesiąt cztery lata temu, każdy dystrykt musi co roku wysyłać jednego chłopaka i jedną dziewczynę w przedziale od dwunastu do osiemnastu lat, aby stoczyli bratobójczą walkę na arenie.
  Szesnastoletnia Katniss Everdeen staje naprzeciw dwudziestu trzem trybutom, którzy mają ten sam cel co ona - przeżyć.
  Książka jest niesamowicie wciągająca, polecam każdemu, kto nie ma nic przeciwko trzystu stronom ociekającym krwią poległych obywateli Panem.
  Panie i Panowie
  74 Głodowe Igrzyska uważam za otwarte !

  Cztery

  OdpowiedzUsuń
 86. Przeczytałam ostatnio genialnie napisaną książkę:”Stowarzyszenie wędrujących dżinsów” autorstwa Anny Brashares.
  Pierwszym powodem dlaczego mi się podoba ta książka to styl zapisu: ciekawa zmiana akcji w opowiadaniach, życiowe cytaty oraz listy pisane przez bohaterki. Autorka pokazała, że gruba książka nie znaczy nudna i odstraszająca. Wspomniana zmiana akcji powoduje, że treść tej książki wciąga bez reszty.
  Same opisane historie są bardzo intrygujące. Pomimo rozłąki najlepszych przyjaciółek akcja powieści toczy się cały czas w szybkim tempie i podąża wraz z tytułowymi dżinsami od jednej bohaterki do kolejnej. W ten sposób spodnie są współuczestnikami historii postaci. Każda z nastoletnich bohaterek zachowuje się i myśli inaczej, dlatego akcja jest taka interesująca. Najbardziej ujęła mnie Carmen. Jej zachowanie było mi najbardziej bliskie, a jednocześnie najzabawniejsze.
  Jak już wspomniałam bardzo mi się podobała ta książka, jest warta przeczytania, mam nadzieję, że spodoba się Wam tak jak mnie.
  Wansidelko

  OdpowiedzUsuń
 87. Książka Lisy See „Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz” opowiada o dziewczynie, która dużo przeszła w życiu. Lilia żyła w dawnych Chinach. Jako 6 letnia dziewczynka musiała przeżyć krępowanie stóp, aby były ekstremalnie małe. Ze zgroza czytałam o tym, jak cały czas chodziła po pokoju na stopach ciasno owiniętych bandażami , z połamanymi palcami u stóp. Jej wytrzymałość na ból, ale też niesamowite posłuszeństwo matce były nie do pojęcia. Zszokowało mnie też jak Lilia zniosła śmierć siostry oraz babci. Piękne za to były opisy kontaktów Lilii i Kwiatu Śniegu, jej laotang, czyli kogoś więcej niż przyjaciółki. Lilia i kwiat Śniegu uczyły się od siebie i pisały listy tajnym kobiecym pismem.
  Czytając książkę często się wzruszałam, bo w ich zachowaniu widziałam siebie. Słowa listu Kwiatu Śniegu, którymi kończyła ich przyjaźń przypomniały mi pewne moje doświadczenie. Każdy może znaleźć w tej książce coś ważnego dla siebie, dlatego polecam przeczytać ją samemu.
  Za_Za

  OdpowiedzUsuń
 88. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów"

  Co dzieje się z naszym umysłem, kiedy zasypiamy? Rafał Kosik ma co do tego swoją własną teorię.

  Felix, Net, Nika i wszyscy inni mieszkańcy Warszawy od pewnego czasu mają problemy ze snem. Budzą się koszmarnie zmęczeni, mimo że przecież odpoczywali całą noc. Zwiększa się również liczba osób zapadających w śpiączki.

  Co się dzieje? Kto za tym stoi? I czy da się coś tym zrobić?

  By znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania, Felix, Net i Nika wyruszają - nie do końca z własnej woli - w podróż do Pałacu Snów. Do miejsca, gdzie trafiamy gdy zamykamy oczy i pogrążamy się we śnie. Do miejsca, gdzie ostatnio nie wszystko działa tak, jak powinno...

  Absolutnie moja ulubiona ze wszystkich części. Przede wszystkim dlatego, że jest niezwykle oryginalna. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak ciekawym pomysłem na fabułę. Jestem pod wrażeniem ogromu wyobraźni pana Kosika.

  Pełna humoru, wciągająca, wykraczająca poza schematy. Polecam serdecznie.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 89. Roma J. Fiszer-,, Kilka godzin do szczęścia”
  Anna- bohaterka, którą spotykamy na początku książki wiedzie spokojne życie do czasu, kiedy w skrytce w biurku znajduje listy, z których wynika, że została adoptowana. Żeby rozwikłać tą rodzinną zagadkę jedzie na Kaszuby. Jest ciekawa tego co przeczytała. Wraz ze sobą zabiera swoją córkę Kasię oraz wnuczkę Elizę. Losy trzech kobiet zmieniają się momentalnie. Każda z nich znajdzie nową drogę w życiu nie tylko w kierunku zawodowym ale też miłosnym. Polecam tą książkę. Jest to pierwszy tom Sagi kaszubskiej. Zachęcam do przeczytania, aby przekonać się o dalszych losach tych kobiet.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 90. C.J. Daugherty, Carina Rozenfeld - ,,Tajemny ogień"
  Książka opowiada o porządnie uczącej się angielce imieniem Taylor i Sasze mieszkającym tysiące kilometrów od niej, we Francji. Dziewczyna po namowach swojego profesora postanawia udzielać internetowych korepetycji z nowopoznanym przez ten projekt kolegą. Odkąd rozpoczęła prowadzić dla niego zajęcia w jej życiu zaczęły dziać się dziwne rzeczy, które natychmiast ustępowały podczas ich komputerowych rozmów. Chłopak odkrwa że ich znajomość nie jest kwestią przypadku, a jego ojciec znał się z dziadkiem jego korepetytorki. Nastolatkowie postanawiają się spotkać i porozmawiać o swoich tajemnicach twarzą w twarz. Spokojne i poukładane życie Taylor doszczętnie zmieni się po ich spotkaniu, przeobrazi się wręcz w ciągłą walkę o życie i przetrwanie każdej ich wspólnej przygody.
  Bardzo polecam wyżej wymienioną książkę dla każdej osoby lubiącej tematykę młodzieżową z elementami fantasy. Lekka opowieść o życiu prostych ludzi pokazujących, że magia może wiele wiele zmienić i dać nieograniczone możliwości.
  // Patrycja Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 91. Małgorzata Musierowicz-,,Sprężyna”
  Jest to osiemnasty tom Jeżycjady. Znów wracamy do rodziny Borejków. Od ostatniego spotkania wydarzyło się naprawdę niewiele. Ida urodziła syna Kazimierza. Laura rozstała się z Wolfim. Natomiast Pyza z mężem i małą Milą zamieszkali w Oxfordzie. Wydarzenia książki dzieją się wiosną 2008r. ile rzeczy w tym czasie się zmieniło przynajmniej to, że Józinek i Ignaś mają już po czternaście lat a Łusia prawie dziesięć. W tej części odegra całkiem dużą rolę. Gdyż postanowiła, że zostanie sprężyną dobrych wydarzeń. Polecam książki Małgorzaty Musierowicz są ciekawe i idealne na wieczór. Gorąco polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 92. Henryk Sienkiewicz-,,W pustyni i w puszczy”
  Lektura jeszcze z szkoły podstawowej. Bardzo ciekawa. Główni bohaterowie Staś i Nel. Ich ojcowie pracowali przy budowie Kanału Sueskiego. Fatma po tym jak pan Rawlison jej pomógł nie zwleka i wraz z pewnym mężczyzną przygotowuj plan porwania Stasia i Nel. Gdy zostają porwani nie poddają się. Walczą do końca. Staś Tarkowski pomimo tego, że Nel w pewnym momencie zachoruje nie podda się i będzie próbował zdobyć dla niej lekarstwa. Chłopak wykaże się niesamowitą odwagą i cierpliwością w dążeniu do celu. Książka bardzo wciągająca. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 93. Henryk Sienkiewicz-,,Latarnik”
  Stary i zmęczony życiem Polak –Skawiński obejmuje posadę Latarnika w nadmorskim miasteczku w Aspinwall. Ma za sobą burzliwe życie- walczył on bowiem w powstaniu listopadowym. Pewnego dnia oprócz zapasów żywności Skawiński otrzymuje paczkę z książkami. Znajduje się wśród nich książka ,,Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. Podczas czytania lektury zapomina o tym, gdzie jest. Czuje się znów jakby był w swojej ojczyźnie. Zapada w długi sen o Polsce. Bardzo krótka książka warta przeczytania. Opowiada o człowieku, który na nowo odnalazł swoje miejsce na ziemi.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 94. Colleen Hoover-,,Maybe Someday”
  Książka opowiada piękną historię Ridge i Sydney. Ridge jest chłopakiem z zasadami, ma dziewczynę od paru lat, którą kocha nad życie. Kocha również muzykę, grę na gitarze oraz pisze teksty dla zespołu brata, ale od jakiegoś czasu na ma natchnienia do pisania. Do czasu poznania Sydney, która mieszka naprzeciwko niego, widzą się zawsze na balkonie. Ona śpiewa do jego muzyki. Sydney wiedzie spokojne, poukładane życie, studiuje, ma najlepszą przyjaciółkę i kochającego chłopaka. Gdy sami przeczytacie dowiecie się wielu skrywanych sekretów przez najbliższe osoby bohaterów. Warto po nią sięgnąć na wieczór a do tego kubek herbaty. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 95. William Shakespeare-,,Romeo i Julia”
  Książka ogólnie opowiada o sporze rodów Montekich i Kapuletów. Jest również historią dwojga nieszczęśliwych kochanków. Każdy pochodzi z innego rodu co rodzi kolejne konflikty między nimi. Młodzi są w sobie bardzo zakochani i dla miłości są w stanie zrobić wszystko nawet zabić. Spotykają się po kryjomu, ale to nie wróży wiele dobrego. Bez niczyjej zgody biorą ślub. Jednak ojciec Juli Kapulet chce aby ona wyszła za Parysa. Dlatego postanawia upozorować swoją śmierć wypija tajemniczy eliksir, przez co zasypia na dwie godziny. Co było dalej? Dowiecie się sami sięgając po tą lekturę. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 96. John Boyne-,,Chłopiec na szczycie góry”
  Jest rok 1936. Siedmioletni Pierrot jest zwyczajnym chłopcem. Jedynym, co wyróżnia go od reszty jest niewielki wzrost. Wkrótce jego życie wywraca się do góry nogami. Najpierw jego ojciec traci życie pod kołami pociągu a potem chora na płuca mama umiera. Pierrot zostaje zupełnie sam na świecie, nie ma nikogo bliskiego, więc szybko trafia do sierocińca. Wtedy wydarza się coś nieoczekiwanego, ponieważ dostaje list od ciotki Beatrix, której nigdy nie widział na oczy, a która żyje w Austrii gdzie pracuje jako służąca. Trafia on pod jej skrzydła do Berghoff- rezydencja samego Adolfa Hitlera. Trafia do samego centrum nieznanego mu świata czy sobie poradzi. Warto przeczytać książkę, która wydarzyła się za czasów pierwszej wojny światowej. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 97. Molier-,,Skąpiec”
  Głównym bohaterem książki jest Harpagon- skąpiec. Ma dwoje dorosłych dzieci. Jego żona dawno już zmarła. Córka Harpagona Eliza jest zakochana z wzajemnością w Walerym, jednak starają się to ukrywać przed ojcem. W podobnej sytuacji znajduje się syn Harpagona- Kleant, który jest zakochany w Mariannie. Jest ona dobra uczciwa, ale niezbyt bogata przez co nie mogą liczyć na przychylność ojca. Później Harpagon chce sam ożenić się z Marianną. Jak potoczą się ich losy? Przekonacie się sięgając po tą lekturę.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 98. Juliusz Słowacki-,, Balladyna”
  Dwie siostry Alina i Balladyn mieszkają wraz z matką w chatce w lesie. Kirkor znalazł się w ich chatce nie przypadkiem. Gdy ujrzał po raz pierwszy zakochuje się w nich i nie wie, którą wybrać. Wdowa podsuwa mu pomysł, która pierwsza przyniesie pełny dzban malin zostanie jego żoną. Władca przystał na to. Gdy jedna z nich miała już prawie pełny dzban druga postanowiła…. Gdy sięgniecie po tą książkę przekonacie się co było dalej. Opowieść pokazuje to żeby osiągną wymarzony cel można wszystko zrobić. Dobrze i szybko się ją czyta. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 99. Andrzej Sapkowski - „ Ostatnie życzenie ”


  "Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej"- tymi słowami rozpoczyna się historia Geralta z Rivii. „Ostanie życzenie” składa się z 7 opowiadań, w których poznajemy tajemnice wiedźmińskiego fachu, a także bohaterów całej sagi. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba zawodowca. WIEDŹMINA.
  Mistrza magii i miecza. Tajemną sztuką wyuczonego, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.
  Od tej książki nie da się oderwać oczu.
  Angelika S.


  OdpowiedzUsuń
 100. Sarah J. Maas - „Szklany Tron''

  Osiemnastoletnia Cealena Sardothien – nazywana zabójczynią Adarlandu – zostaje zesłana na ciężkie roboty w kopalni soli. Po roku młody następna tronu ma dla dziewczyny propozycję.
  Może wziąć udział w turnieju na Królewskiego Obrońce albo zostać w kopalni aż do swojej śmierci.
  Zabójczyni z niechęcią przyjmuje propozycję. Cealena musi jednak wrócić do swojej dawnej kondycji fizycznej. Kapitan gwardii, Chaol, ma za zadnia prowadzić jej trening. W międzyczasie w zamku, który stanowi miejsce turnieju, giną kandydaci na Królewskiego Obrońcę.
  Kto zabija ludzi? Kto wygra turniej?
  Jedna z najlepszych książek. Gorąco polecam.

  Angelika S.

  OdpowiedzUsuń
 101. Tarryn Fisher, Collen Hoover-,,Never, Never”
  Główni bohaterowie Silas i Charlie budzą się pewnego dnia i nie wiedzą gdzie się znajdują. Nie znają ludzi, którzy się wokół nich znajdują. Tracą wszystkie informacje na swój temat. Oni nie znają się nawet nawzajem. Ich przeszłość jest zupełnie wymazana. Postanawiają na podstawie notatek, fotografii ustalić swoją tożsamość. Książka trzyma w napięciu do końca. Jest idealna dla nastolatków. Znajduje się tutaj również wątek miłosny. Polecam tą książkę. Bardzo ciekawa. Sięgnijcie po nią koniecznie. Przekonacie się sami.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 102. Antoine De Saint-Exupéry- ,,Mały Książę”
  Mały Książę, bo tak nazywa się główny bohater jest mieszkańcem asteroidy B-612. Są na niej dwa wulkany. Jedynym przyjacielem na tej planecie jest kwiat- róża. Chłopiec spełnia jej wszystkie zachcianki. Jest dumna i niezwykle kapryśna. Książe nie znosi jej dąsów, więc postanawia opuścić asteroidę. Wciągu swojej podróży spotyka 6 różnych ludzi, którzy przedstawiają jaką negatywną cechę charakteru. M.in. Bankiera, Geografa, Pijaka, Próżnego itd. Geograf proponuje chłopcu odwiedzić planetę Ziemię. Chłopiec wyrusza i odwiedza różne miejsca, które zmieniają jego poglądy na świat. Kolejna lektura, która skłania do refleksji. Polecam i zachęcam do przeczytania.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 103. Sarah J. Mass – ,,Szklany tron”
  Szklany tron to pierwsza część serii składającej się z 5 tomów oraz jednego zbioru opowiadań. W książce poznajemy siedemnastoletnią Celaenę Sardothien – adarlańską zabójczynię. Dziewczyna została zesłana do kopalni soli Endovier, lecz pewnego dnia odwiedza ją książę Adarlanu, razem z kapitanem gwardii królewskiej. Jak się okazuje, celem jest zwerbowanie słynnej zabójczyni do udziału w turnieju o miano królewskiej obrończyni. Nagrodą jest wolność po odsłużeniu 6 lat królowi. Czy Celaenie uda się zwyciężyć w turnieju?
  Szklany zamek skrywa w sobie wiele mrocznych tajemnic, z którymi nastolatka będzie musiała się zmierzyć. Turniej nie jest jedyną zagadką. Być może Caleana jest kimś ważniejszym, a jeśli posiada drugą tożsamość?
  Zapewniam Was, że czytając tę fantastyczną, młodzieżową książkę, poczujecie wiele skrajnych emocji.
  PS Każdy tom serii jest lepszy od poprzedniego, więc uprzedzam, że będziecie musieli popłynąć z ich nurtem, aby za nimi nadążyć.
  Polecam!
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 104. Małgorzata Musierowicz-,,Ida sierpniowa”
  Tym razem akcja toczy się wokół piętnastoletniej Idy Borejko, która ma na głowie samodzielne utrzymanie się przy życiu. Wszystko zaczyna się od nieudanych wakacji, przez co ucieka do domu. Dopiero, gdy odzywa się jej żołądek zaczyna żałować tego co zrobiła. Jednak, żeby nie umrzeć z głodu zatrudnia się jako dama do towarzystwa u pewnego pana -Karola. Z tą pracą wiąże się wiele tajemniczych sytuacji o, których się dowiecie sami sięgając po tą książkę. Kolejna lektura w wykonaniu znanej autorki Małgorzaty Musierowicz. Polecam na każdy dzień.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 105. Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

  Jak wyglądają dni w szpitalu, gdzie zdrowie uchodzi za coś rzadkiego, a choroba jest codziennością?
  Domem dziesięcioletniego Oskara jest szpital, natomiast jego przyjaciółmi zostały dzieci przechodzące terapię, czekające na operację lub... na śmierć. Od czasu gdy zawiodły leczenie, operacja i chemia, a nawet rodzice chłopiec nie wierzy w bajki.
  Kiedy pozostało mu zaledwie dwanaście dni życia, wyciąga do niego dłoń pani Róża. Kobieta pomaga dziesięciolatkowi przeżyć całe ludzkie życie, od narodzin do starości, w przeciągu niecałych dwóch tygodni. Odpowiada na jego pytania, czuwa nad nim odkrywającym sens życia i istnienie, działanie Boga. Towarzyszy Oskarowi w ostatnich dniach życia prowadząc go za dłoń.

  Schmitt w swoim dziele porusza niezwykle trudny temat – choroby nowotworowej i zbliżającej się śmierci dziecka. Piękna, delikatna, mądra i wzruszająca książka, zupełnie jak chłopiec, który uczy nas jak przeżyć właściwie swoje życie, pokazuje, że rozmowa z dzieckiem o śmierci jest tematem, którego nie wolno unikać.

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 106. Błękit Szafiru

  Od książki „Błękit szafiru” pióra Krestin Gier nie mogłam się wręcz oderwać. „Trylogia czasu”, której jest ona druga częścią, zupełnie zasłużenie odniosła duży sukces.

  Możemy w niej zaobserwować zupełnie nową, niespodziewaną i rozbudowaną koncepcję podróży w czasie. Nigdy jeszcze nie czytałam książki, która w takim świetle ukazałaby ten element science-fiction: oczami nastolatki, żyjącej w cieniu swojej kuzynki, domniemanej posiadaczki genu podróży w czasie. Dla Gwendolyn ten „przywilej” coraz bardziej okazuje się przekleństwem. A do tego jeszcze komplikuje się jej relacja z ukochanym. Wątek miłosny dodaje pikanterii całej historii i budzi mocne emocje.

  Jednym słowem jest to idealna lektura dla amatorów fantastyki lub romansu.

  Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy przeczytali część pierwszą “Czerwień Rubinu”.

  OdpowiedzUsuń
 107. ,,Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins
  Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu
  (klasa gimnazjalna-Marta Oleś, Karolina Kania)

  filmik:
  https://www.youtube.com/watch?v=l5QoTPKHn6s&feature=youtu.be

  OdpowiedzUsuń
 108. Sandy Hall ,,Daj mi odpowiedź"

  Książka Sandy Hall ,,Daj mi odpowiedź" jest bardzo przyjemna, lekka, ale zarazem pouczająca.
  Główną bohaterką jest Jane, która ubóstwia seriale, pisze fanfiki, jest trochę przesądna i nie ma planów na przyszłość, co bardzo denerwuje jej mamę. Aby zająć się czymś przez wakacje zatrudnia się jako niania. Dziewczynki, którymi ma się opiekować okazują się przyrodnimi siostrami Teo. Jane zna Teo od dzieciństwa, nie rozmawiali bardzo długo, ale nadal świetnie się rozumieją. Teo martwi pewna sprawa, którą Jane przypadkowo odkryła. Teo chce odnaleźć biologicznego ojca co jest nie lada wyzwaniem, ale chłopak próbuje temu sprostać, choć nie wie od czego zacząć swoje poszukiwania.
  Te lato będzie dla nich obojga niezwykłym przeżyciem, które zmieni ich życia.

  Izabella Twardzik

  OdpowiedzUsuń
 109. „Zazdrośnice”- Eric- Emmanuel Schmitt


  Cztery nastolatki o skrajnie różnych osobowościach z „Romeo i Julią” w tle oraz mostem pełnym kłódek, składają się w tym przypadku na całkiem przyjemną, umoralniającą i trochę przerysowaną historię. Julia jest delikatna i skryta, Anouchka zagubiona i przerażona zmianami, jakie w niej zachodzą, Colombe to niepoprawna romantyczka i uwodzicielka, a Raphaelle z kolei to nietypowe połączenie imprezowiczki–chłopczycy z pilną uczennicą. Dziewczyny są prawdziwymi przyjaciółkami od serca, porzucają różnice na rzecz wspólnych poglądów – nie wierzą w miłość. Chociaż nieustannie poszukują tego uczucia i chcą go posmakować uważają je za coś chwiejnego i niestałego, w przeciwieństwie do przyjaźni.

  Autor pozwala zajrzeć nam do fragmentów pamiętników głównych bohaterek, które przeplatają się z ich rozmowami na internetowym czacie. Poznajemy w ten sposób cztery różne poglądy na coś, co wdarło się w ich relacje i wystawia ją na ciężką próbę – miłość w czystej postaci.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 110. Claire Douglas „Kłamię ja, umierasz ty”

  „Kłamię ja, umierasz ty” – ten właśnie napis na okładce powieści „Siostry” zachęcił mnie do sięgnięcia po bestsellerową książkę Claire Douglas. Zapowiadał on coś w moim stylu – wciągający thriller, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. Nie myliłem się. Z początku niepozorna opowieść o Abi, dziewczynie, która po utracie swojej siostry bliźniaczki załamuje się i odnajduje osobę, która bardzo jej ją przypomina, szybko zamieniła się w zapierający dech w piersiach dreszczowiec, od którego nie mogłem się oderwać. Z pewnością nie była to powieść perfekcyjna – autorka, opisując postacie głównych bohaterów, opierała się na wielu przewidywalnych kliszach, ale utrzymanie napięcia prowadzące do, jakże zaskakującego, zakończenia udało się jej znakomicie. Krótkie i dynamiczne dialogi oraz nieprzesadnie długie opisy sprawiły, że po kilku godzinach odłożyłem książkę, przeczytaną, oczywiście, z powrotem na półkę. Debiut brytyjskiej autorki to lektura pełna tajemnic, kłamstw i intryg – idealna dla osób, które lubią wysilać umysł podczas czytania.

  Dawid Roik

  OdpowiedzUsuń
 111. Stephen King „Chudszy”

  "Chudszy" to kolejna już z rzędu książka Stephena Kinga, pod której ogromnym wrażeniem jestem. King, jak zwykle, przy fasadzie normalności pewnego otyłego mężczyzny osadził fantastyczne elementy, w tym przypadku klątwę, która miała sprawić, iż wspomniany człowiek miał chudnąć, aż nie pozostałoby z niego nic. Główny bohater to przykładny mąż, ojciec, obywatel i adwokat. Jego życie to pasmo nieustających sukcesów. Wydaje się, że nawet, gdy staje przed sądem w charakterze oskarżonego, uda mu się wyjść z opresji cało.
  Jednak los płata mu figla. Wszystko się zmienia… Na gorsze.
  Naprawdę zaintrygowała mnie ta historia z uwagi na jej niebanalną intrygę oraz zaskakujący bieg zdarzeń. Ponadto spodobało mi się, że numery rozdziałów oznaczają znaki, jakie w tym dniu bohater ujrzał na swojej wadze. Dzięki temu liczby są ustawione od największego do najmniejszego.
  Z ogromną przyjemnością chciałbym polecieć tę książkę każdemu, kto lubi przeczytać dobry thriller. Jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości Kinga!

  Polecam - Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 112. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 113. Jennifer Lynn Barnes „Naznaczeni”

  Seryjni mordercy w „Naznaczonych”. Uczą nas spoglądać ludziom w duszę, nie do portfela. W seryjnych mordercach przeraża nas najbardziej jedna rzecz- może nim być każdy niezależnie od płci, zawodu, zachowania czy statusu społecznego. Nie dziwię się Cassie (głównej bohaterce) że nie dostrzegła zagrożenia. Dołączyła do programu, dzięki któremu kształciła się i pomagała FBI w śledztwach dotyczących seryjnych morderstw. Dziewczyna była urodzoną profilerką, potrafiła po chwili stwierdzić, w jakiej najchętniej postaci jajka zjadłby ktoś na śniadanie. Śmieszne jest, iż historia ta zaczyna się od tej właśnie sytuacji. Wydawać by się mogło, iż to książka ciężka i długa, ale tak nie jest. Napięcie rozładowuje świetne poczucie humoru autorki i zalążki romansów. Najzabawniejszą postacią jest w niej, moim zdaniem, Sloane. Dziewczyna po wypiciu kawy zachowuje się jak króliczek Energizera i sypie danymi statystycznymi. Pomimo, iż napisanie książki dla młodzieży o nastolatkach jest niezwykle trudne, Jennifer Lynn Barnes doskonale poradziła sobie z tym wyzwaniem.
  Magdalena Szulc

  OdpowiedzUsuń
 114. Stephen King - Bastion

  Mało kto zastanawia się na codzień “co by było gdyby” w kontekście końca świata, czyż nie? A gdybyśmy jednak pomyśleli, czy bylibyśmy w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie jak byśmy się wtedy zachowali?

  Świat spotyka zagłada, śmiertelny wirus zabija 99% populacji kontynentu, po czym rozprzestrzenia się dalej, a pozostali ludzie dzielą się na dwa obozy. Tych, którzy chcą przeżyć i odbudować ludzką cywilizację, oraz przestępców i psychopatów planujących dobić ludzkość i uniemożliwić odbudowę gatunku.

  Czy ruch odbudowy zdoła wygrać z siłami wroga wspomaganymi przez potężnego czarnoksiężnika? Sprawdź sam, to książka dla każdego fana klimatów post-apokaliptycznych!

  Jakub Ł.

  OdpowiedzUsuń
 115. Suzanne Collins „Igrzyska Śmierci”

  Na ruinach Ameryki Północnej powstaje państwo Panem ze stolicą w Kapitolu. Miasto ze wszystkich stron otoczone jest dystryktami. Władze zmuszały mieszkańców do niewolniczej pracy. Bunt obywateli na ci się zdał. Dystrykt zbrojeniowy został zniszczony, a reszta zmuszana do składania potwornej daniny. Co roku każdy dystrykt losował chłopca i dziewczynę, aby wzięli udział w morderczym turnieju- Igrzyskach Głodowych.

  Główną bohaterką tej powieści jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, mieszkająca z matką i siostrą Primrose w biednej dwunastce. Po śmierci ojca górnika staje się głową rodziny. Jednak przetrwanie w tych czasach nie jest łatwe. Wszystko zmienia się, gdy Katniss zgłasza się za siostrę na Dożynkach… Od tej pory jej jedynym celem jest przeżyć.

  Chciałabym polecić tą książkę wszystkim w każdej grupie wiekowej. Nie brakuje w niej akcji i prawdziwej przygody, czyli tego co lubi człowiek. Bo warto się czasami oderwać od rzeczywistości, prawda?

  Paulina Staw

  OdpowiedzUsuń
 116. ,,To'' Stephen King
  Szkoła Podstawowa nr 3 w Bytomiu(klasy gimnazjalne)
  filmik:
  https://drive.google.com/file/d/1LM3Pcl19iUryHzIlH_7e7IM7oC-oCpVn/view

  OdpowiedzUsuń
 117. Charles Dickens-,,Opowieść wigilijna"
  Chyba każdy z nas dobrze zna tą książkę, jeśli nie to warto po nią sięgnąć zaraz przekonacie się dlaczego. Główny bohater- mężczyzna w podeszłym wieku- Ebenezer Scrooge. Wprost nienawidzi świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku jego siostrzeniec próbował zaprosić go na święta jednak ten odmówił mu. Nigdy nie chciał pomagać ludziom, którzy mieli ciężko na świętach Bożego Narodzenia. Pewnego razu kiedy wracał do domu ukazała mu się twarz jego byłego wspólnika Marleya, który zmarł 7 lat temu dokładnie w święta i od tego właśnie wszystko się zaczęło. Scrooga zaczęły nawiedzać kolejno cztery duchy. Na początku duch jego wspólnika Marleya, następnie duch minionych świąt, kolejno były duchy obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia gdzie mężczyzna widzi swój grób. To zmienia całkowicie jego postępowanie wobec świata i ludzi. Książka pokazuje, że nawet ludzi którzy byli przez całe swoje życie zli, okrutni wobec innych mogą się zmienić nie do poznania. Polecam!
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 118. (S jak szpital psychiatryczny – miejsce istotne dla fabuły powieści)

  Matthew Quick „Poradnik pozytywnego myślenia”

  Pat nie ma łatwo. Lata spędzone w psychiatryku, częściowa utrata pamięci, usilnie ignorujący go ojciec - to wszystko odciska piętno na niestabilnej psychice trzydziestoparolatka o mentalności dziecka. Mimo ciężkich doświadczeń, Pat nie poddaje się - za wszelką cenę pragnie odzyskać ukochaną żonę. Codziennie odbywa intensywny trening, zgłębia amerykańską literaturę i „ćwiczy bycie miłym, a nie stawianie na swoim”. Wszystko komplikuje niespodziewane pojawienie się zwariowanej Tiffany. Happy end staje się zagrożony…

  „Poradnik” to historia przedstawiona z perspektywy osoby umysłowo chorej, w której sercu dzień w dzień toczy się wojna, a w głowie kłębią się sprzeczne pragnienia i impulsy. Postać Pata z jego nieskończonym optymizmem w pewien sposób mnie urzekła. Polubiłam także Tiffany, czasem wulgarną, bezpośrednią, ale szczerą kobietę po przejściach.

  To opowieść pełna pozytywnego myślenia, udowadniająca, że to właśnie ciężka praca, by stać się lepszym człowiekiem przyciąga szczęśliwe zakończenie i pozwala mu rozkwitnąć. Jeśli bardzo się czegoś pragnie, zawsze jest nadzieja.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 119. Sarah J Maas - „Szklany Tron”
  Celaena Sardothien to zabójczyni, która została zesłana do kopalni soli Endovier. Ze wszystkich wytrzymała tam najdłużej, bo aż rok. Pewnego dnia do obozu pracy przyjeżdża Książę Dorian wraz z eskortą. Następca tronu Adarlanu ma dla dziewczyny propozycję. Jeżeli weźmie ona udział w turnieju, który ma na celu wyłonienie królewskiego obrońcy , a ponadto go wygra, po służbie odzyska wolność.
  Sarah J. Maas wykreowała barwnych bohaterów. Historia jest bardzo ciekawa i zaskakująca, nie można się od niej oderwać ! Po jej przeczytaniu musimy wręcz sięgnąć po kolejny tom przygód młodej zabójczyni.

  OdpowiedzUsuń
 120. Sarah J. Maas „Korona w mroku”
  „Korona w mroku” to druga część historii o Celaenie Sardothien. Młoda zabójczyni zwyciężyła turniej i nie wraca już do Endovier. Teraz czeka ją kilka lat służby, a następnie odzyska wolność. Władca Adarlanu daje jej jednak zadnia, których wykonanie wcale się dziewczynie nie podoba. Nie jestwobec niego lojalna, ale musi to ukrywać w tajemnicy. Wszystko komplikuje się bardziej, gdy Król daje jej wyjątkowe dla niej trudne zadanie. Ponadto w jej sercu zaczyna gościć Kapitan Gwardii - Chaol Westfall.
  Z każdą kolejną częścią historia rozkręca się coraz bardziej. Podczas czytania nie mam mowy o nudzie!

  OdpowiedzUsuń
 121. Sarah J. Maas „Dziedzictwo ognia”
  W trzecim tomie „Szklanego Tronu” naprawdę dużo się dzieje. Poznajemy nowych, świetnych bohaterów, którzy od razu kradną serce czytelnika.
  Celaena , a właściwie Aelin Ashryver Galathynius, musi uwolnić magię na swoim kontynencie. Aby to zrobić, musi wyciągnąć od starożytnej królowej Maeve informacje o kluczach Wyrda. Musi dostać się do Doranelle. Warunkiem tej podróży jest opanowanie magii którą włada – ognia. Jej trenerem zostaje wojownik Fae – Rowan. Na początku nie mogą się znieść, jednak wszystko zmienia się w chwili, gdy poznają się lepiej. Gdyby tego było mało, dziewczyna musi zmierzyć się z demonami przeszłości , a Król Adarlenu w tym czasie wciela w życie swój złowieszczy plan.
  „Dziedzictwo Ognia” trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

  OdpowiedzUsuń
 122. Sarah J. Maas – „Królowa Cieni”
  Aelin powróciła do Rifthold . Jej zadaniem jest uwolnienie swojego kraju – Terrasenu. Chce także dokonać zemsty oraz ostatecznie zmierzyć się z przeszłością. Ma zamiar walczyć za wszystkich, których kochała, ale zostali jej odebrani. Obiecała także pomóc Dorianowi. Nic nie jest jednak takie łatwe.
  Tymczasem Manon Czarnodzioba ma coraz poważniejsze problemy. Jej oddziały wiedźm mają zostać wykorzystane do celów, o których wcale nie było na początku mowy. Przywódczyni skrzydła wysyła listy do babki. Matrony jednak to nie interesuje . Każe wnuczce spełniać wszystkie absurdalne rozkazy. Stawką w końcu jest odzyskanie ich ojczyzny.
  „Królowa Cieni” to już czwarty tom przygód o Aelin. Jest przepełniony akcją i zdecydowanie godny polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 123. Michael Scott – „Alchemik”
  Nicholas Flamel jest znany jako alchemik wszech czasów, który miał odkryć tajemnicę wiecznego życia. Urodził się w Paryżu 28 września 1330 roku. Mimo, że według kronik zmarł, jego grób jest pusty. A to dlatego, że on żyje. W końcu wynalazł eliksir młodości. Receptura znajduje się w tajnej księdze. Zostaje ona jednak skradziona przez Johna Dee, przez co Świat jest w wielkim niebezpieczeństwie. Uratować go mogą tylko Sophie i Josh Newman. Według przepowiedni, tylko oni mają wystarczająco mocy, aby zatrzymać zagładę. Czeka ich niezwykła, pełna przygód podróż.
  Książka trzyma w napięciu. Bardzo ją polecam!

  OdpowiedzUsuń
 124. Zoe Sugg – „Girl Online”
  Girl Online to gwiazda Internetu. Jej blog , na którym opisuje swoją codzienność, oraz dzieli się przemyśleniami ma rzeszę fanów. Jednak tak naprawdę pod tym nickiem kryje się Penny – nastolatka, która robi świetne zdjęcia. Jej życie utrudniają jednak ataki paniki.
  Pewnego dnia, podczas pobytu w Ameryce, dziewczyna poznaje przystojnego gitarzystę. Wszystko opisuje na swoim blogu. Noah, bo tak chłopak ma na imię, posiada pewien sekret. Tajemnica ta może zrujnować życie Penny.
  Uważam, że książka napisana przez Zoe Sugg idealnie nadaje się na wieczór. Historia jest bardzo urocza i zabawna.

  OdpowiedzUsuń
 125. Suzanne Collins – „Igrzyska śmierci”
  Czytając „Igrzyska śmierci” przenosimy się do świata rządzonego przez okrutną władcę. Odbywają się tam Igrzyska Głodowe. Walczą w nich przedstawiciele dwunastu dystryktów. Główną bohaterką jest Katniss. Ojciec dziewczyny nie żyje, przez co mimo młodego wieku musi troszczyć się o rodzinę.
  Gdy jej siostra została wylosowana do wzięcia udziału w niebezpiecznej grze na śmierć i życie, bez zastanowienia postanawia ją zastąpić. Jedyne co jej zostało to pożegnać wszystkich bliskich i wyruszyć do walki.
  Suzanne Collins stworzyła naprawdę świetną książkę z naprawdę odważną i silną bohaterką.

  OdpowiedzUsuń
 126. Tamara Ireland Stone – „Teatr odtrąconych poetów”
  Samantha choruje na nerwicę natręctw i ma ataki paniki. Przed „przyjaciółkami” musi udawać, że jest taka jak one. Nie mówi im nic o swojej chorobie. Czuje się bardzo samotna. Wszystko zmienia się, gdy spotyka Caroline. Dziewczyna pokazuje jej Teatr Poetów. Poznaje tam wspaniałe osoby, a także chłopaka, którego kiedyś skrzywdziła. Jej życie diametralnie się zmienia. Nie musi już grać kogoś, kim nie jest, aby się przypodobać. Jednak czy poradzi sobie, gdy pozna prawdę o nowej przyjaciółce?
  Spod pióra autorki wyszła naprawdę piękna i mądra książka. Z całego serca polecam!

  OdpowiedzUsuń
 127. Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren – „Krąg”
  Noc krwistego księżyca. Szóstka dziewczyn znalazła się w zupełnie obcym im miejscu. Czują strach, ale nie mogą przestać tam iść. Odkrywają swoje nadprzyrodzone zdolności. Kompletnie się nie znają. Łączy ich tylko to, że zaczęły naukę w liceum, w którym pewien chłopak popełnił samobójstwo.
  Już nie mogą nikomu zaufać. Ich zadaniem staje się pokonanie zła grasującego w otoczonym gęstymi lasami małym miasteczku.
  „Krąg” to pierwsza część szwedzkiej trylogii. Jest przepełniony akcją i nie da się od niego oderwać!

  OdpowiedzUsuń
 128. Soman Chainani – „Akademia Dobra i Zła”
  Po porwaniu dzieci umieszczane są w Akademii dobra i zła. Jest to legendarna szkoła, gdzie zwykłe dzieci zamieniają się w bajkowe postacie lub przebiegłych złoczyńców. Trafienie tam jest marzeniem pięknej Sophie. Dziewczynka uwielbia ubierać się na różowo, ma świetne oceny, pomaga ludziom. Chciałaby zostać księżniczka. Ale czy naprawdę jest takim uosobieniem dobra?
  Drugą bohaterką jest Agatha, przyjaciółka i całkowite przeciwieństwo Sophie. Uwielbia mroczne ubrania, pała niechęcią do wszystkich spotkanych ludzi. Szkoła zła, jak wszyscy twierdzą, to idealne miejsce dla niej. Jednak nic nie jest całkiem czarne lub białe.
  W książce bardzo dużo się dzieje. Postacie zdecydowanie nie są nudne i przewidywalne.

  OdpowiedzUsuń
 129. "Sprawy do zapomnienia"- Courtney C. Stevens
  Jest to pełna emocji powieść o siedemnastoletniej Sadie, której życie odmieniło się w dniu wypadku w którym zginął jej najlepszy przyjaciel. Po tragedii jej dusza i ciało zostały naznaczone bliznami. Najbliższy jej sercu pozostał tylko Max, który jako jedyny ją rozumie. Niestety wyjechał po śmierci swego brata Trenta. Utrzymują jednak kontakt mailowy. Lecz teraz wraca i mimo strachu Sadie o jego reakcji na jej widok, Max nie odwraca od niej wzroku. Wspólnie próbują uporać się z listą wyzwań, którą Sadie każdego wieczoru wypisuje na piasku. Dzięki wsparciu Maxa udaje jej się powrócić do normalnego życia.

  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 130. John Green "Szukając Alaski"

  Już od bardzo dawna żadna książka nie wzbudziła we mnie tak niesamowitych uczuć.
  W niebanalny sposób zwróciła ona uwagę na istotę miłości oraz przyjaźni, która na co dzień odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu.
  W piękny sposób pokazała, że jeśli chcemy osiągnąć jakiś cel w naszym życiu musimy do niego dążyć.
  W wytrwały sposób nie poddawać się biegnąc do przodu.
  Najbardziej poruszającym momentem całej książki było widzieć Milesie, który zakochany był w Alasce.
  To właśnie dzięki niej odnalazł najistotniejsze dla niego doświadczenie rzeczywistości, a przecież o to mu chodziło, kiedy chciał odkryć życie.
  Aleksandra Olejniczak

  OdpowiedzUsuń
 131. Recenzja "Oddam ci słońce" Jandy Nelson
  (S jak słońce)
  https://youtu.be/btoJnTYYDL0
  Oskar Marciniak i Natalia Maj

  OdpowiedzUsuń
 132. "Magnus Chase i bogowie Asgardu: Miecz Lata" - Rick Riordan

  Pierwsza część kolejnej bestsellerowej trylogii Ricka Riordana - "Magnus Chase i bogowie Asgardu".

  Główni bohaterowie - półbóg Magnus Chase, krasnolud Blitzen, elf Hearthstone i półbogini-walkiria-muzułmanka Samira - mają za zadanie odszukać Sumarbrander - Miecz Lata oraz zapobiec Ragnarokowi (końcowi świata).

  W tym czasie poznają samych siebie, liczne postacie znane tylko z nordyckich mitów, giną i żyją dalej, rozmawiają z mieczami, wilkami, boskimi głowami, podróżują między światami, czarują, szyją modne kuloodporne ubrania...

  W skrócie losy dziewięciu światów zależą od dwójki nastolatków i dwójki mitycznych stworzeń, a autor jak zawsze dał upust swojej wyobraźni i trochę absurdalnemu humorowi.

  Katarzyna Włodarczyk

  OdpowiedzUsuń
 133. Sharon M. Draper „Tylko w mojej głowie”
  Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką jest ,,Tylko w mojej głowie" autorstwa Sharon M. Draper. Opowiada ona historię dziewczynki z porażeniem mózgowym. Melody nie potrafi poruszać się samodzielnie, jeść, pić ani nawet mówić. We wszystkim potrzebuje pomocy, a niestety najczęściej inni nie rozumieją, co chce przekazać. Jej życie zmienia się, gdy rodzice kupują dla niej specjalny komputer, dzięki któremu może porozumiewać się z innymi, a nawet dostaje się do konkursu. Autorka bardzo dokładnie opisuje każdą część życia bohaterki. Jej myśli, relacje z innymi, codzienną rutynę. Dzięki temu możemy lepiej ją poznać i dowiedzieć się, jakich trudności doświadcza. Pomimo, że nie jest to „lekka” książka, moim zdaniem warto po nią sięgnąć, ponieważ nie tylko wzrusza i daje do myślenia, lecz także momentami bawi. Pokazuje, jak naprawdę wygląda życie osób ciężko chorych, pomaga nam zrozumieć ich sytuację oraz udowadnia, iż nic nie jest niemożliwe, nawet jeśli spotykają nas tak ogromne trudności.

  Kasia Wojtala

  OdpowiedzUsuń
 134. "Kamienie na Szaniec"

  „Kamienie na Szaniec” to książka autorstwa Aleksandra kamińskiego. Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów II Wojny Światowej. Opisuje życie ambitnych maturzystów , którym wojna przerywa naukę. Głównymi bohaterami są Rudy- Jan Bytnar, Alek- Maciej Aleksy Dawidowski oraz Zośka- Tadeusz Zawadzki . Należą do 23 Warszawskiej drużyny harcerskiej „ Pomarańczarnia”, jednak w książce nazwa została zmieniona na „Buki”. Działają w konspiracji i zajmują się „Małym Sabotażem. Książka ta jest ciekawie napisana, opowiada nie tylko o głównych bohaterach, ale też o całej drużynie „Buków”, jakie zajęcia wykonywali, by pomagać swoim rodzinom, jak sprzeciwiali się wrogowi, jakie mieli rozkazy „Z góry”. Tytuł został zaczerpnięty z wiersza Juliusza Słowackiego pt. „ Testament mój”, „A kiedy trzeba na śmierć Idą po kolei, jak Kamienie przez Boga rzucane na Szaniec”. Istnieje, również adaptacja wyreżyserowana w 2014 roku przez Roberta Glińskiego. Jeśli jesteś ciekawy jak potoczą się losy głównych bohaterów i „Pomarańczarni” zapraszam do przeczytania książki.

  Kornelia Wawak

  OdpowiedzUsuń
 135. "Cmętarz zwieżąt" Stephen King

  Przeprowadzka najczęściej kojarzy się ze zmianą na lepsze, jednak dla rodziny Creedów stała się koszmarem. Zamieszkują oni w cichym miasteczku Ludlow i wszystko wydawałoby się perfekcyjne, gdyby nie jeden przykry wypadek, w którym ginie kot rodziny. Zostaje on pochowany na tajemniczym cmentarzu, na który został zaprowadzony główny bohater przez zaprzyjaźnionego sąsiada. Po pewnym czasie pupil powraca w tajemniczy sposób do domu, jest jednak agresywny i groźny wobec rodziny. Historia staje się bardziej tajemnicza, gdy syn głównego bohatera Gage ginie pod ciężarówką. Ból i cierpienia nakłaniają ojca dziecka do zakopania jego ciała na tym samym cmentarzu co kota.

  Czytelnik wiedząc, że jest to horror na początku książki może tego nie odczuć, jednak gdy dochodzi do śmierci kota historia natychmiastowo zmienia się. Życie bohaterów przewraca się o 180 stopni. Opowieść ta utrzymuje pewną tajemniczość do samego końca, a czytelnik chcąc dowiedzieć się prawdy, nie może się od niej oderwać. Gorąco polecam.


  Magdalena Bruch

  OdpowiedzUsuń
 136. Lionel Shriver "Musimy porozmawiać o Kevinie"

  Jedna z najbardziej poruszających książek, jakie w życiu trzymałam w rękach.

  Mówi się, że dzieci rodzą się niewinne... Co jednak, gdy dziecko jest złe już od chwili narodzin?

  Mówi się, że miłość matki jest bezwarunkowa... Co jednak, gdy matka nie potrafi pokochać swojego dziecka?

  Bo właśnie w takiej sytuacji znajduje się Eva Katchadourian.

  Starała się. Naprawdę się starała. Ale... Trudno pokochać zło wcielone. Kevin już jako niemowlak przejawiał niespotykaną złośliwość, która z wiekiem tylko się nasilała. Aż w końcu doprowadziło to do tragedii - tragedii, w wyniku której śmierć poniosły niewinne osoby...

  Na początku, gdy Eva opowiada o swoim życiu, może trochę nużąca, później jednak, z chwilą narodzin Kevina, opowieść wciąga o wiele bardziej. Cały czas podczas lektury towarzyszy nam pytanie: "Czy naprawdę można być kompletnie złym?" oraz drugie: "Kto tak naprawdę tutaj zawinił?"

  Mądra książka. I tak zupełnie inna. Trudna. Prowokująca do myślenia, płaczu i zdecydowanie zapadająca w pamięć.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 137. Alexandra Bracken "Księżniczka, łajdak i chłopak z Tatooine"

  Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...

  Książkę tą ukradłam z półki młodszego brata. Próbuję dobrze odegrać rolę opiekuńczej starszej siostry, dlatego wyznaczyłam sobie za zadanie przeczytanie każdej pozycji, którą przyniesie z biblioteki. Jako fanka Gwiezdnych Wojen, tym razem z przyjemnością zabrałam się za "kontrolę".

  Luke Skywalker, Leia Organa i Han Solo to postacie, o których słyszeliśmy nie raz i których przygody znamy już chyba na pamięć. Alexandra Bracken podjęła się jednak przedstawienia nam ich historii na nowo, pragnąc skupić się przede wszystkim na emocjach głównych bohaterów.

  Czy jej się to udało? Trudno mi ocenić, gdyż mam wrażenie, że nie należę do grupy docelowych odbiorców książki. Historia została przedstawiona w nieco uproszczonej wersji, a całość ubogacają prześliczne obrazki, od których ciężko oderwać oczy.

  Miło spędziłam przy tej lekturze czas, jednak mam wrażenie, że niewiele wniosła ona do mojego życia. Poleciłabym ją głównie młodszym fanom, którzy dopiero rozpoczynają swoją fascynację gwiezdną sagą.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 138. Władysław Stanisław Reymont "Chłopi. Część pierwsza - Jesień"

  Wsi spokojna, wsi wesoła...

  Chociaż - może bez przesady z tą spokojną.

  Maciej Boryna, najbogatszy gospodarz w całych Lipcach, dwukrotnie już owdowiały, rozumie, że jego gospodarstwo zmarnieje bez kobiecej ręki. Rozpoczyna więc starania o nową żonę, co kompletnie nie podoba się jego dzieciom, które czekają tylko aż ojciec przepisze na nich należne im grunty. We wsi zaczynają dziać się ciekawe rzeczy...

  Jedna z przyjemniejszych szkolnych lektur. Gdy tylko umysł przyzwyczai się już do specyficznego, staropolskiego wiejskiego języka, czyta się błyskawicznie. Może "Chłopi" nie są powieścią, którą zachwalałabym każdemu z błyskiem w oku, ale na pewno będę starać się przekonać znajomych ze szkoły, by zwrócili na nią uwagę, zamiast po prostu przeczytać streszczenie.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 139. https://youtu.be/zFWrQqiDpX0
  Anka

  OdpowiedzUsuń
 140. C.S. Lewis - "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa"
  https://youtu.be/-0_igy_8vWY

  Agata Iluk
  Julia Mecner

  OdpowiedzUsuń
 141. Wiktoria Mikołajczyk12 lutego 2018 08:47

  Wybrałam książkę "Jezioro osobliwości" Krystyny Siesickiej, ponieważ jej nazwisko zaczyna się na obowiązującą w tym miesiącu literkę.

  "Jezioro osobliwości" jest z pewnością najchętniej czytaną książką tej autorki. Może i tym razem uda mnie się kogoś do niej zachęcić. Opowiada o życiu nastolatki, która musi zmierzyć się ze wszystkimi napotykającymi ją problemami. O ile mogłoby się wydawać, że Marta wiedzie spokojne życie, to wszystko się zmienia z momentem poznania nowego partnera swojej matki. Anna przyprowadzając Wiktora nie spodziewała się az takiego wybuchu córki. Na domiar złego Wiktor ma całkiem przystojnego syna, który zaprzyjaźnia się z Martą już na początku. Co na to jej kolega Patryk, który już od dawna dłuży się w dziewczynie? To książka pełna życiowych, miłosnych perypetii młodej dziewczyny. Zachęcam do przeczytania, wtedy każdy z osobna dowie się, co tak naprawdę wydarzyło się nad jeziorem i dlaczego to właśnie Marta wylądowała w szpitalu skoro Michał z Patykiem bili się o nią. Czy relacja dziewczyny z Wiktorem stanie się prawdziwą rodzicielską więzią?

  OdpowiedzUsuń
 142. Polecamy kolejny filmik. Tym razem o książce "Tajemnica szkoły"- Valleby zostało zasypane fałszywymi banknotami. Wiele wskazuje na to, że pieniądze produkowane są w szkole Lassego i Mai!To książka dla każdego!
  Domino i Kachna
  https://www.youtube.com/watch?v=bifmCQQWxdw&feature=youtu.be

  OdpowiedzUsuń
 143. Zachęcam do przeczytania książki Katarzyny Pranić “ Ela-Samel”, która porusza problem wojny i jej skutków.
  Bohaterką książki jest Ela-Sanela, która jako niemowlę – uchodźca została przywieziona do Polski, a następnie została adoptowana przez lekarkę. Kobieta przez dziewczynkę nazywana była Babcią. Nikt nie wiedział co stało się z jej rodziną. Dziewczynka uwielbiała czytać “Małego Księcia” oraz miała kota, którego nazywała Barankiem. Pewnego dnia Babcia otrzymała list od Maidy, siostry Eli. Dzięki gościnności Babci siostry spędzają razem Boże Narodzenie. Dziewczynki rozmawiają ze sobą w języku angielskim. To czas, kiedy Ela Sanela poznaje swoje korzenie.
  Książka “Ela-Sanela” stanowi przestrogę przed wojną oraz jej konsekwencjami. Lektura zachęca też do poznawania języków obcych oraz pokazuje, że nie warto obawiać się różnic kulturowych.
  Alicja Łukasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 144. Chciałabym polecić lekturę “Surferka” Bethany Hamilton, która opowiada prawdziwą historię autorki książki.
  Kiedy poznajemy Bethany Hamilton ma 13 lat i razem z rodziną mieszka na Hawajach. Ona, jak również jej rodzina: mama, tata i braci uwielbiają surfować. Bethany ma za sobą wiele wygranych zawodów. Opowiada jak została surferką. Jednak dzień 31 październik 2003 r. zmienił jej życie. Wprawdzie to Halloween, ale na Hawajach przez cały rok jest ciepło, więc Bethany wraz z przyjaciółką Alaną oraz innymi znajomymi udała się na plaże, żeby posurfować. Pacyfik był spokojny, czekali na fale. Bohaterka leżała na desce, kiedy podpłynął do niej rekin i odgryzł jej rękę oraz kawałek deski. Bohaterka przeżyła, ale jej świat się zmienił. Czy Bethany wróci do serfowania? - dowiesz się jak przeczytasz książkę.
  Ta książka pokazuje, że olbrzymia determinacja i wiara pozwala osiągnąć cel.
  Wiktoria Maj

  OdpowiedzUsuń
 145. S jak Selekcja Kiery Cass
  Zapraszam do obejrzenia filmu
  https://youtu.be/ACzbsIbKElc
  Meduza

  OdpowiedzUsuń
 146. Paul S. Kempa "Star Wars: Lordowie Sith"
  W tej części ponadczasowej historii o walce Dobra i Zła w Trzecim Wymiarze
  mamy do czynienia z zamachem na Gwiezdny Niszczyciel. Bierze w nim udział, rzecz jasna Darth Vader i jego mistrz Imperator Palpatine. Towarzyszą im dwaj
  Mroczni Lordowie (zwanymi Sith'ami). Dzięki tej sytuacji możemy poznać
  relacje Dartha Vadera i Imperatora w sytuacjach podbramkowych. W książce nie brak oczywiście innych, jeszcze bardziej "galaktycznych" zdarzeń. Każdy, kto zna sagę i wszystkie jej poprzednie części, oczywiście od razu pozna zamysły autora. Początkujący miłośnicy Star Wars, nie od razu zorientują cię, co tak naprawdę jest grane. Bardzo istotną rolę w powieści odgrywają Sithowie. Mogą oni polegać wyłącznie na swoich świetlnych mieczach, ciemnej stronie mocy i na sobie nawzajem. Czy więź, która ich łączy okaże się dla nich zbawienna? Stworzą parę sprzymierzeńców, czy też zostaną na zawsze śmiertelnymi wrogami?
  Dla miłośników Star Wars – nie lada gratka czytelnicza.

  Michał Ryszka

  OdpowiedzUsuń
 147. Kerstin Gier „Silver pierwsza księga snów”
  Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się przyśnić naprawdę interesujący sen, lecz nie byłeś w stanie go zapamiętać? A może chciałeś je kontrolować i poznawać zakamarki swych myśli i pragnień. Kerstin Gier wprowadzi cię do świata tajemnic, snów i ... demonów? Piętnastoletnia Olivia zmuszona jest do zmiany szkoły i przeprowadzenia się do innego miasta. Gdy poznaje czeterech niesamowicie przystojnych chłopaków jej życie miało zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni.
  Powieść „Silver” Skutecznie odrywa nasze myśli od codzienności i nostalgii. Jest dobrym sposobem na umilenie wolnej chwili czy oderwanie się od szarej rzeczywistości. Luźny sposób pisania Kerstin nie zmusza na dodatkowe męcznie się trudnym językiem co nie sprawia, że opowieść jest mniej wartościowa.
  Kinga Szczepańska

  OdpowiedzUsuń
 148. S jak szczęście.
  "Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4" to słodko-gorzki pamiętnik głównego bohatera, 70letniego Hendrika Groena , który mieszka w domu spokojnej starości w dzielnicy Amsterdam Noord. Perypetie mieszkańców ośrodka rozbawiają do łez, a z drugiej strony mogą stanowić pewnego rodzaju oswajanie czytelnika ze starością. Wiek podeszły nie zawsze bowiem musi być nudny i samotny, a życie staruszka może być naprawdę wesołe, jak śpiewał Jeremi Przybora. Małe eksperymenty ze szczęściem to też nauka cieszenia się z małych rzeczy i odnajdywania radości na co dzień, a tego często nam brakuje.

  Polecam gorąco wszystkim, zwłaszcza tym, którzy nie mają szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
 149. Becky Albertalli – „Simon oraz inni homo sapiens”

  „Ludzie rzeczywiście są jak domy o wielkich pokojach i mikroskopijnych oknach. Może to i dobrze, bo dzięki temu nie przestajemy siebie zaskakiwać.” – Becky Albertalli.

  „Simon oraz inni homo sapiens” to opowieść o niezwykle urokliwym i mądrym 16-letnim chłopaku, który jak każdy nastolatek próbuje pokonać swoje problemy. W książce ukazane są pierwsze zauroczenia. Przez całą powieść Simon wymienia e-maile ze swoim internetowym przyjacielem, -Blue- w którym jest niezmiernie zakochany. Jego myśli jednak zadręcza to, kim jest owa osoba i czy przypadkiem nie jest z jego szkoły.

  W książce Albertalli nie ujrzymy niczego sztucznego, bowiem oddaje ona realia tego świata. Możemy natomiast zauważyć problem, który porusza autorka. Dotyczy on homoseksualizmu wśród młodzieży, a raczej jego akceptacji lub jej brakiem. Główny bohater odczuwa niepokój w związku z ujawnieniem się”. Bardzo zachęcam do przeczytania, ze względu na to, że pokazuje ona problem na dużą skalę.

  Zuzanna Mazur

  OdpowiedzUsuń
 150. Kerstin Gier – „Silver. Pierwsza księga snów”

  „Twój dom jest tam, gdzie twoje książki.” – Kerstin Gier

  W powieści Gier pierwsze skrzypce odgrywa Olivia Silver, szesnastoletnia dziewczyna o niezwykle jasnych blond włosach. Jest bardzo ciekawska oraz uwielbia zagadki. Głównym wątkiem w powieści odgrywają świadome sny, w których bohaterowie przechodzą przez swoje, lub innych drzwi mogąc odkrywać ich sekrety. Liv razem z Henrym, Grasyonem, Jasperem oraz Arturem rozwiązuje tajemnice zawarte w świecie snów. Okazuje się jednak, że grozi im pewne niebezpieczeństwo…

  Mogłabym stwierdzić, że jest to typowa, nudna „młodzieżówka”, jednak nic bardziej mylnego. Kerstin Gier z pewnością potrafi zaskoczyć, rozbawić, a czasami nawet przerazić niejednego czytelnika. Z czystym sumieniem mogę polecić tą pozycję oraz dwie pozostałe, tworzące trylogię.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń

 151. KRZYŻACY - Sienkiewicz

  Bezgraniczna, spontaniczna i szczera miłość, zadziwiające przygody, bohaterskie bitwy, częste zwroty akcji, to wszystko znajdziecie w tomach Sienkiewicza. To książka uniwersalna, spodoba się każdemu czytelnikowi, od lubiącej romanse dziewczyny po zagorzałego fana ciągłej akcji i bitew. Oparta na złotych zasadach rycerstwa, dzięki niej poznacie wartości średniowiecznej pary, jak męstwo, dzielna, odważna postawa, honor, wierność i nieustraszona miłość. Sienkiewicz doskonale wprowadza czytelnika w średniowieczną atmosferę, dzięki użytemu, idealnie dobranemu słownictwu, wciągając nas w zawiłe wątki i perypetie bohaterów. Swoją fabułą wzrusza, obrazowemu opisowi ożywia w nas historię, a całość pobudza naszą wyobraźnię, zmuszając do przemyśleń i refleksji. Gorąco polecam na wolne wieczory, gdzie chce się wrócić i żyć wśród walecznych bohaterów stając z nimi ramię w ramię.
  Zuzanna Filus

  OdpowiedzUsuń
 152. QUO VADIS

  Trzymająca w ciągłym napięciu, intrygująca i wciągająca książka Sienkiewicza z pewnością spodoba się każdemu, kto po nią sięgnie. Czytając, przeniesiemy się w czasy starożytnego Rzymu, gdzie poznamy zadziwiającą i przejmującą drogę do miłości dwojga ludzi w najgroźniejszym w historii momencie. Będziemy wpadać ze skrajności w skrajność, od nienawiści po bezgraniczne umiłowanie, aż po głęboką chęć zemsty, nasze emocję będą szalały wraz z toczącą się akcją i losami bohaterów. Dowiemy się jak działał Rzym, na czym polegał jego zachwycający urok oraz w jak wielkim strachu żyli mieszkańcy miasta, przed zachciankami Cesarza. Poznamy prawdziwą przyjaźń, namiętną, spontaniczną miłość, lojalność oraz zdradę, będziemy razem z miastem umierali i naradzali się na nowo. Czytelnik będzie wręcz namacalnie odczuwał panującą atmosferę strachu oraz ducha walki. Pozna prawdziwe wartości i zobaczy prawdziwy świat, bez wytchnienia wciągając się w wir wciąż zmieniających się akcji.
  Zuzanna Filus

  OdpowiedzUsuń
 153. SPALONA ŻYWCEM - Souad

  Co byś czuł, gdybyś żył w ciągłym strachu, nie mogąc się bronić przed niezasłużonymi ciosami, będąc zmuszonym do zaakceptowania poniżenia i robiąc tylko to co ci każą? W Europie to nie do pomyślenia, by znęcać się nad kimkolwiek w jakikolwiek sposób, ale to co przeżyła bohaterka naszej historii przekracza nasze wszelkie wyobrażenia. Poznajemy jej życie dowiadując się jak wygląda świat krajów arabskich, ich zwyczajów, kultury oraz brutalnej strony rzeczywistości. Kobiety w tamtejszych rejonach, są dyskryminowane, bite, a nawet zabijane dla honoru. Nasza bohaterka po nieszczęśliwych losach, niesprawiedliwych osądach rodziny, jest w stanie, gdzie czeka tylko na śmierć. Do momentu aż spotyka ja wolontariuszka, dzięki jej nieprzezwyciężonej sile, chęci niesienia pomocy oraz zadziwiającej odwagi udaje się uratować z brutalnych rąk nieszczęścia dziewczynę. Pomimo wielu przeszkód, paraliżującego strachu, cierpień oraz nieświadomości biednej ofiary tych szokujących obyczajów udaje się zwyciężyć. Po przeczytaniu tej książki, nie zostaniesz już obojętny.
  Zuzanna Filus

  OdpowiedzUsuń
 154. SZKOŁA, MIŁOŚĆ I INNE DIETY – Robin Brande

  Jeden moment, jedna chwila, jedna, nagła, spontaniczna decyzja może wywrócić Twoje życie do góry nogami. Tak ma nasza bohaterka, lubiąca jeść i niekoniecznie skłonna do jakiegokolwiek wysiłku. Wraz z pomocą przyjaciół, postanawia zająć się projektem, gdzie udowodni, że żyjąc jak ludzie prehistorii, będzie w stanie normalnie funkcjonować, będąc zdrowsza, silniejsza, mając, jak sama mówi, piękną figurę prakobiety. W zabawnych tekstach oraz opisach motywuje czytelnika do przemyśleń i działania. Poznamy realistyczne podejście do sprawy, śmiejąc się razem z bohaterką, przeżywając zarazem jej chwile słabości. Będziemy jej dopingować przez całą lekturę, chcąc koniecznie poznać jej zaskakującą oraz humorystyczną puentę. Książka pełna romansów, zrzeczeń, powrotów do przeszłości oraz ciekawostek. Zachęcam każdą nastolatkę lubiącą się pośmiać, chcącą poznać prawdziwe wartości, dystansując się od niepotrzebnych kompleksów.
  Zuzanna Filus

  OdpowiedzUsuń
 155. STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW

  Człowiek wolny to oddający się swoim pasjom i marzeniom. Potrafi dostrzegać miłość i doceniać piękno zwykłych rzeczy czy prostych czynności. Wie, że życie to nie podyktowany schemat, a żyć trzeba tak aby wyłamywać się ze wszystkich ram.

  Chwytająca za serce, niezwykle wciągająca książka N. H. Kleinbaum'a opowiada o grupie różniących się od siebie pod wieloma względami, nastoletnimi chłopcami. Przyzwyczajeni do szkolnej codzienności, rygoru i zasad zostają w charyzmatyczny sposób wyrwani z monotonności, a wciągnięci do pięknego świata literatury, dzięki nauczycielowi, Panu Keating'owi, który jak nikt wcześniej, pokazuje im świat z innej, życiowej strony, bez tabel czy niepotrzebnych notatek.

  Opowieść porywająca w swych wydarzeniach, poruszająca przesłaniem i zaskakująca w wielu wątkach. Lektura ta dając dużo do myślenia oraz refleksji czytającemu zostaje z nim na długo po przeczytaniu. Napisana wrażliwą ręką autora, który umiejętnie wprowadza czytelnika w świat bohaterów i ich przemyśleń wraz z panującymi emocjami dziejącymi się w książce.
  Zuzanna Filus

  OdpowiedzUsuń