wtorek, 19 grudnia 2017

Hasło na grudzień

Za pasem białe szaleństwo, Święta - szykujcie ciepłe czapki i prezenty!

Kolejne hasło brzmi:  ZIMA

Czekamy na książki, których akcja rozgrywa się w zimowej scenerii, pojawiają się świąteczne klimaty, prezenty, narty, sanki, łyżwy. Książki z Mikołajem (niekoniecznie świętym), gwiazdami, aniołami...

Komentarz rozpocznijcie od wyjaśnienia, dlaczego wybrana książka kojarzy się Wam z podanym hasem (nie będzie ono wliczane do obowiązującego limitu 150 słów).

Linki do filmów oraz teksty możecie zamieszczać do momentu opublikowania następnego hasła, czyli do 2 stycznia 2018 r.

Poniżej kilka naszych sugestii, ale liczymy przede wszystkim na Wasze literackie skojarzenia!

                


            


111 komentarzy:

 1. Książka ta kojarzy mi się z hasłem ogłoszonym w tym miesiącu, ponieważ za sprawą uroku Białej Czarownicy, Narnia pokryta jest wiecznym śniegiem, a zima trwa tam nieprzerwanie od ponad stu lat.

  Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"

  Grupka dzieci, duży dom... Tajne przejście... Magiczna kraina... Przygoda, niebezpieczeństwo... I oczywiście walka dobra ze złem...

  Wszyscy znamy tę opowieść i wiemy, że w tym przypadku te popularne motywy tracą swoją sztampową moc i pod piórem Lewisa zamieniają się w ponadczasowe literackie dzieło.

  Tę książkę można czytać i czytać, przeżywać na nowo i za każdym razem odkrywać coś nowego.

  Bo to nie jest tylko baśniowa opowiastka.

  "Opowieści z Narnii" to istne kłębowisko metafor i prawd życiowych. Można się śmiać: że dla dzieci, że jakieś bajeczki, że najwyższy czas zająć się czymś poważniejszym. Ale można też spojrzeć dokładniej. Dostrzec ukryte znaczenie, zwrócić uwagę na wartości i przesłania.

  Po prostu dać się ponieść magii Narnii.

  Jestem jedną z tych osób, które są dziełem Lewisa absolutnie urzeczone. Mimo upływu czasu, wciąż pragnę wracać do cudownej krainy, którą można znaleźć raz w szafie, raz w obrazie, ale zawsze - w sercu.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka jako pierwsza skojarzyła mi się z hasłem tego miesiąca, ponieważ cała akcja toczy zimowego dnia, a sama Mia - główna bohaterka jest zauroczona śniegiem i widokiem zimy.

  Gayle Forman " Zostań jeśli kochasz "

  Akcja tej książki rozgrywa się podczas jednego z prawie normalnych dni. Tego dnia z powodu zimy, która nagle zaskoczyła wszystkich zostają zamknięte szkoły, w tym szkoły Mii i jej brata. Rodzina postanawia wykorzystać dzień i spędzić go razem tego pięknego zimowego dnia.
  Nikt jednak nie przypuszcza tego co stanie się później - wypadku który sprawi, że Mia będzie musiała dokonać wyboru pomiędzy życiem a śmiercią.
  Mia jest niesamowicie uzdolnioną nastolatką wychowywaną w niestandardowej rodzinie. Jej ojciec w młodości był rockowcem, jednak Mia nie poszła do końca w jego ślady. Wybrała ona świat muzyki klasycznej, grając na wiolonczeli.
  Miała ona wspaniałą rodzinę, ale również i miłość swojego życia. Jednak musi jedno z nich stracić.
  Wszystko przez wypadek podczas podróży z rodziną tego właśnie dnia. Tylko ona jedna ma możliwość przeżyć, zależy to tylko od jej wyboru. Mia jak jej rodzina trafia do szpitala, jednak tylko ona zapada w śpiączkę. To co jest niezwykłe to to, że jako duch widzi wszystko to co dzieje się dookoła. W ten sposób ma szansę dokonać wyboru czy chce zostać z ukochanym i zostać sierotą, a może razem z rodziną odejść z tego świata.

  Moim zdaniem ta książka pokazuje jak świat potrafi zaskoczyć człowieka. Pokazuje czytelnikowi, że nic nie trwa wiecznie i wszystko może się zmienić w ułamku sekundy. Polecam tą książkę każdej osobie, która kocha miłosne historie okraszone pięknym krajobrazem zimy.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Pierwszy śnieg" kojarzy mi się z zimą, ponieważ jej akcja toczy się zimą. I jest bałwan ;)

  Autorem książki „Pierwszy śnieg”, jest Jo Nesbø. Lektura opowiada o pewnym bałwanie pojawiającym się od wielu lat w Oslo i o jego morderstwach. Ofiarami tych zabójstw są zamężne kobiety, ale i nie tylko. Bohaterem książki jest znany nam bardziej (lub mniej) policjant Harry Hole. Według wskazówek rozumie, że bałwan traktuje to wszystko jak niewinną ”grę” z policjantem. Jo Nesbø napisał też takie utwory jak: „Człowiek Nietoperz”, „Policja”, „Trzeci Klucz” i wiele innych. To co narzuca się, to umiejętność gubienia tropów raz po raz wprowadzając w błąd czytelnika, jak i bohaterów. Środki, którymi autor posłużył się są na tyle dobrze dobrane, że czytelnik nie ma za złe, gdy któraś z postaci się pomyli, ponieważ sam mógłby takie wnioski wyciągnąć. Książka jest połączeniem gatunku kryminału z komedią. „Pierwszy śnieg” to bardzo ciekawy i trzymający w napięciu kryminał, który czyta się doskonale. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Skojarzenie:śnieg

  "Zwiadowcy - Ziemia skuta lodem", to trzecia część bestsellerowej serii autorstwa Johna Flanagana, która opowiada historię czwórki utalentowanych przyjaciół, służących królowi Araulenu. Nasi bohaterowie nie zdążyli jeszcze odpocząć po nieprawdopodobnym zwycięstwie w poprzedniej części, a już wpakowali się w kolejne kłopoty. Do tego zostają rozdzieleni, więc narracja rozwidla się na dwa wątki.
  Powieść jednak trzyma w napięciu i jest napisana tak, by podział historii wzbudzał tylko większą ciekawość. Do tego, dostajemy całkiem nowe, interesujące postacie i miejsca. Mnie szczególnie zachwyciły nieoczekiwanie zwroty akcji, oraz szokujące fakty, które wychodzą na jaw. Nigdy nie podejrzewałabym Halta o jego postępek, ani Evanlyn o jej prawdziwą tożsamość. Dzięki temu fabuła rozwija się dynamicznie i nie nudzi.
  Cała książka jest utrzymana w charakterystycznym klimacie epickiej przygody, który sprawił, że nie mogłam się od niej oderwać. Uważam ją za pozycję obowiązkową dla wszystkich wielbicieli książek przygodowych i fantasy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka kojarzy mi się z zimą, ponieważ dzieje się podczas świąt Bożego Narodzenia.

  "Opowieść wigilijna" jest to książka napisana przez Carola Dickensa. Opowiada ona o starcu imieniem Ebenezer Scrooge, który nie lubi świąt Bożego Narodzenia. W nocy przychodzą do niego trzy Duchy. Pierwszy pokazuje mu przeszłość , drugi pokazuje mu teraźniejszość, a trzeci pokazuje mu jego pogrzeb. Na końcu powieści Ebenezer zmienia się całkowicie na dobrego oraz hojnego człowieka. Autor napisał ową książkę w Wigilię Bożego Narodzenia w 1843 r. Historia ta jest bardzo pouczająca, ponieważ dowiadujemy się z niej, że warto być dobrym człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy 20 grudnia 2017 18:26
  John Green "Gwiazd naszych wina"

  Książka opowiada o szesnastoletniej Hazel Grace Lancaster, która cierpi na nowotwór tarczycy z przerzutem do płuc.Przez chorobę niezbędny do jej życia jest aparat tlenowy o imieniu Philip.

  Dziewczyna głównie spędza czas, leżąc w swoim pokoju i rozmyślając o śmierci.Kiedy zauważa to jej matka, postanawia wysłać Hazel na grupę wsparcia, aby znalazła przyjaciół. Tam dziewczyna poznaje o rok starszego chłopaka - Augustusa Watersa. Okazuje się, że zmaga się on z kostniakomięsakiem. Mimo to, Hazel Grace się w nim zakochuje, podobnie jak on w niej. Coraz lepiej się dogadują, później są już niemal nierozłączni. Niestety ich życie nie jest takie łatwe, o czym można się przekonać w książce.

  Jak potoczą się losy bohaterów? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy przeczytać tę powieść, do czego serdecznie zachęcam i myślę, że Wam się spodoba.

  Sześć

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy 20 grudnia 2017 10:07
  Jack London "Biały Kieł"
  Z tematem „Zima” kojarzy mi się nieodłącznie postać wilka ukazana w powieści Jacka Londona "Biały Kieł".
  Historia zaczyna się w tym przypadku bardzo dziwnie, bo nagle jesteśmy przeniesieni do świata mroźnej Ameryki przy rzece Mckenzie, gdzie przedstawiona jest nam historia dwójki podróżników nie łącząca się praktycznie w ogóle z dalszą fabułą, co bardzo mi się osobiście nie podobało. Mogłabym rzec, że jest tu trochę rzeczy, które mnie rozczarowały. Przykładem jest pojawienie się tytułowego bohatera dopiero około strony 30-40, wraz z całym back story tłumaczącym mniej więcej, co się dzieje, co się stało z jego rodzeństwem i ojcem. Jednak było pozytywnych stron tej książki było więcej niż minusów. Mnie najciekawszy wydał się wątek porównywania zachowania zwierząt z ludźmi, ich personifikacja. Kolejny bardzo dobry aspekt tej powieści to pokazanie przemiany głównego bohatera z bezbronnego szczenięcia w łowcę, mordercę, a potem z kolei w udomowionego psa. Książka mi się podobała, ale mam jedno ostrzeżenie dla przyszłych czytelników: musicie znaleźć sobie naprawdę dużo czasu na lekturę, bo gdy książka was wciągnie, szkoda wam będzie się odrywać.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy 20 grudnia 2017 10:09
  Agatha Christie „Morderstwo w Orient Expressie”
  Z tematem zimowym bardzo kojarzy mi się książka, którą ostatnio przeczytałam, czyli „Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie. Akcja książki toczy się właśnie zimą i zimowa aura ma ogromny wpływ na przebieg zdarzeń.
  Fabuła książki opiera się na śledztwie Herkulesa Poirota w poszukiwaniu prawdy, kto zabił Samuela Ratchetta w pociągu zwanym Orient Express. Poirot przez czas śledztwa ograniczony rozkładem kolejowym ma utrudnione zadanie, ale nie wątpimy w niego wierząc, że i tym razem da sobie radę. Czytając tę książkę zostaniecie wciągnięci w zagmatwane przemyślenia Herkulesa Poirota, niezgodne ze sobą zeznania świadków oraz mroźny klimat zimowych Bałkanów. W tej książce jest jedna słaba strona, bardzo ciężko jest się odnaleźć w zagmatwanych przemyśleniach detektywa Poirota. Jednak tę jedną wadę rekompensuje mnóstwo innych aspektów takich jak wciągająca historia, zaskakujące zwroty w śledztwie i interesujący klimat powieści, który sprawia, że ma się ochotę czytać bez przerwy, aż do finału. Książkę polecam na mroźne zimowe wieczory i życzę miłego czytania.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy 20 grudnia 2017 12:38
  Od długiego czasu miałam zamiar przeczytać książkę pt. ”Biały Kieł” i w końcu miałam okazję, żeby to zrobić- w końcu nie ma nic bardziej związanego z „zimowym” tematem konkursowym niż opowieść dziejąca się na mroźnej Północy .
  W książce autorstwa Jacka Londona jest bardzo dużo szczegółowych opisów. Na początku wydaje się to minusem, ale gdy już się wciągniemy w czytanie sprawia, że dzięki temu przeżycia głównego bohatera można sobie łatwo wyobrazić. Opisy postaci, sytuacji oraz miejsc odsłaniają nam zachowania dzikich zwierząt.
  Jedna z rzeczy nie podobała mi się, nacisk na słowo „dzikość”. Czytelnik jest tym dosłownie bombardowany. Z drugiej strony, to właśnie dzięki temu nie zapominamy, że Biały Kieł, mimo przygarnięcia go przez człowieka, wciąż jest dzikim i krwiożerczym wilkiem.
  Książka obrazuje nam, jak zachowują się w zimowych warunkach młode czy starsze wilki. W jednym z licznych rozdziałów możemy obserwować dokładną akcję, jak młody wilczek - Biały Kieł - opuszcza wygodne schronienie i zapoznaje się z „nieznanym”. Czytając książkę możemy się dowiedzieć, jak człowiek może mieć zły wpływ na zwierzę.
  Według mnie jest to dobra książka dla osób, które chcą poznać zwyczaje, zachowanie oraz życie dzikich zwierząt.
  Wansidelko

  OdpowiedzUsuń
 10. Becca Fitzpatrick : Black Ice

  Wybrałam tę książkę, ponieważ, akcja rozgrywa się w zimie.

  Każdy z Nas, choć raz w życiu, marzył o niezwykłej wyprawie ! Britt, główna bohaterka książki "Black Ice", przygotowuje się właśnie do takiej wyprawy, wzdłuż łańcucha górskiego Teton. Tyle że, ta podróż zmieni się w prawdziwy koszmar. Dlaczego ? Dołączy do niej Calvin, jej były chłopak. A to nie wszystko ! Burza śnieżna sprawi, że dziewczyna zostanie zmuszona szukać ochrony w domku na odludziu. Jednak, mężczyźni którzy dali jej schronienie, okazali się zbiegami. Aby się wydostać, Britt musi wyprowadzić ich z gór. Na dodatek, w okolicy ukrywa się seryjny morderca.
  Cóż...Ta wymarzona wyprawa z pewnością stała się niezapomniana. Jest to idealny thriller dla nastolatków. Łączy morderstwa, tajemnice i miłość. Tak ! Miłość. Zaskakująca powieść niezwykłej autorki. Jeśli jedziecie teraz w góry, przeczytajcie tę książkę. Tylko ostrzegam, gdy już zaczniecie, nie pójdziecie spać, dopóki nie skończycie czytać.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeff Kiney : Biała gorączka

  Wybrałam tę książkę dlatego, że akcja rozgrywa się w zimie.

  To już szósty tom genialnej serii "Dziennika cwaniaczka". Lekka i przyjemna lektura, która posiada więcej obrazków, niż tekstu. Idealna na zimowe wieczory, kiedy nic nam się nie chce robić. Ale o czym dokładnie opowiada "Biała gorączka" ?
  Greg zniszczył szkolne mienie i teraz policja depcze mu po piętach. Jednak, bohater ma szczęście, bo nadchodzi ogromna śnieżyca. Przez nią chłopak nie może wyjść z domu. W sumie, fajnie. Cały dom dla niego... no i jego strasznego, młodszego brata. Zostało nam tylko mu współczuć....
  Jego przygody są bardzo śmieszne i pomysłowe. Ten tom, jest tak samo fenomenalny, jak pozostałe. Podobały mi się rysunki. Jeśli chodzi o tekst, to jest bardzo prosty. Podczas lektury, popłakałam się ze śmiechu. Jesteś smutny, bo nauczyciel postawił Ci złą ocenę ? Przykro Ci, że nie ma śniegu na podwórku ? Mam sposób, jak poprawić Ci humor ! Przeczytaj "Białą gorączkę" !

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 12. Jennifer L. Armentrout : Onyks

  Wybrałam tę książkę, ponieważ, część fabuły, rozgrywa się w zimie. Bohaterowie bawią się w śniegu i zdobią choinkę.

  "Onyks" to druga część serii "Lux". Po wydarzeniach z pierwszej części, Katy i Daemon są ze sobą połączeni. Dziewczyna, posiada moce, których nie powinna mieć, a co gorsze, nie umie ich kontrolować. Jednak, nowy chłopak w szkole może jej pomóc. Tylko, jest jeden warunek. Musi się trzymać z dala od Daemona. Poza tym, Katy widzi kogoś, kto nie powinien żyć i to zmienia wszystko.
  Po prostu kocham tę serię. Jest jedną z moich ulubionych. A mówią, że książki o kosmitach są głupie. Wcale nie ! Ta seria tego dowodzi. Ale dzisiaj, opowiem tylko o jednej części. Otóż jest bardzo zabawna. Teksty Daemona, sprawiły, że się aż popłakałam ze śmiechu. Choć, niektóre momenty były bardzo smutne. Ta książka obudziła we mnie wszystkie emocje. Pokazuje, czym jest prawdziwa przyjaźń i zaufanie. Uczy podejmowania wyborów i mierzenia się z konsekwencjami tych złych. Jest cudowna. Aż brakuje mi słów, by ją opisać.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 13. Matthew Quick : Niezbędnik obserwatorów gwiazd

  Wybrałam tę książkę dlatego, że temat i tytuł nawiązuje do gwiazd.

  Jeśli masz problem, którego nie umiesz rozwiązać, popatrz w gwiazdy.
  Finley, to bardzo cichy chłopak, któremu szczęście, dają dwie rzeczy : koszykówka i obserwowanie gwiazd z Erin. Jednak, pewnego dnia, trener drużyny, prosi go o pewną przysługę. Nie będę mówić jaką, wiedzcie tylko, że ona zmieni jego tok myślenia
  Ta książka jest naprawdę dziwna. Oczywiście, w dobrym znaczeniu tego słowa. W bardzo kreatywny sposób, uświadamia nam, że jesteśmy strasznie krusi, a nasze życie wcale nie musi być okropne. Zacznijmy patrzeć na świat z innej, lepszej perspektywy.
  Autor, napisał wiele wyjątkowych i pomysłowych powieści. Ta nie jest wyjątkiem. Bohaterowie "Niezbędnika obserwatorów gwiazd" są bardzo oryginalni i zabawni. Miło spędziłam czas, czytając tę książkę. Z pewnością nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 14. Charles Dickens : Opowieść wigilijna

  Wybrałam tę książkę dlatego, że opowiada o świętach Bożego Narodzenia.

  Trzy duchy : przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jakbyście zareagowali, gdyby przyszły do was, w czasie świąt Bożego Narodzenia ? Cóż... ja bym na pewno umarła na zawał. Ale tu nie chodzi o mnie. Ebenezer Scrooge jest skąpym, bezdusznym dżentelmenem, który nie cieszy się ze świąt. Kolędy, choinki, światełka, to dla niego coś okropnego ! Jednak, pewnej nocy przychodzą do niego duchy, które pokazują mu coś, co zmieni jego życie.
  Jest to idealna książka na święta. Wprowadza nas w ten zimowy klimat. Bardzo fajnie napisana. Ma mało stron, ale nawet milion słów, nie uświadomi nam tego, co ta książka. Wzruszająca historia, idealna dla dzieci i dorosłych. Z tą książką, Boże Narodzenie stanie się niezapomniane, dla ciebie i dla twojej rodziny.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 15. Eric Emmanuel Schmitt: Oskar i pani Róża

  Wybrałam tę książkę dlatego, że jest w niej fragment, w którym bohaterowie, obchodzą święta Bożego Narodzenia.

  "Oskar i pani Róża" to jedna, z najsmutniejszych, a zarazem najpiękniejszych książek, jakie przeczytałam, w całym moim życiu. Opowiada, o młodym chłopcu, który umiera na raka. Poznaje panią Różę, która uczy go, jak te ostatnie dni, które mu pozostały, przeżyć jak najlepiej.
  Gdyby ktoś, przyszedł do ciebie i powiedział, że pozostało Ci kilka dni, to jak byś je wykorzystał ? Trudne pytanie, prawda ? A teraz, wyobraź sobie, że dziesięciolatkowi, zostało tak niewiele czasu, . Niesamowita książka, którą polecam każdemu, bez względu na płeć, wiek czy upodobania. Historie opowiada nam główny bohater, który uczy nas przebaczać i kochać. Tak bardzo narzekamy na swoje życie. Oskar i pani Róża sprawia, że człowiek nie chce tylko trwać, lecz żyć.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 16. Amie Kaufman, Meagan Spooner : W ramionach gwiazd

  Wybrałam tę książkę dlatego, że tytuł nawiązywał do gwiazd.

  Zatonięcie Titanica, było jednym z najbardziej wstrząsających wydarzeń na tym świecie. A co by było, gdyby Titanic był promem kosmicznych ? Nie umiecie sobie tego wyobrazić ? Ikar, był takim statkiem, który rozbił się podczas rejsu. Zostało dwóch ocalałych. Major Tarver i Lilac, która jest córką najbogatszego człowieka na świecie. Należą do kompletnie innych światów, jednak muszą złączyć siły by przetrwać, na zupełnie obcej planecie. Ale z każdą kolejną minutą, jest coraz gorzej. Zaczynają nawiedzać ich dziwne wizje.
  Książka, w której nie możesz doczekać się, co będzie dalej. Zaskakująca i przerażająca z nutką romansu. Bardzo ciekawa powieść. Bohaterowie różnili się od siebie i to bardzo. Jak ogień i lód. Polecam wszystkim. Jeśli skończycie czytać, zakończenie z pewnością Was zaskoczy.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 17. W. Bruce Cameron : Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta

  Wybrałam tę książkę dlatego, że wprowadza czytelnika w świąteczny klimat i akcja rozgrywa się w zimie.

  Właśnie skończyłam czytać "Psiego najlepszego. Był sobie pies na święta". Jeśli masz psa, przeczytaj tę książkę, jeśli nie, to uważaj, bo po tej lekturze zechcesz dostać pieska od świętego Mikołaja.
  Josh to samotny mężczyzna, który nie może pogodzić się z odejściem dziewczyny. Pewnego dnia, sąsiad przychodzi do niego z Lucy – ciężarną suczką. Teraz, bohater musi się nią zaopiekować. Ale czy da sobie radę, skoro nigdy nie miał psa ?
  Ta książka jest krótka. Idealna dla fanów czworonogów. Słodka i zabawna. Zachowania tych piesków były takie urocze ! Wprowadziły mnie w niemały zachwyt. Po prostu cudo, choć niektóre rzeczy mi przeszkadzały, jednak to drobnostki. Akcja rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia, więc książka jest perfekcyjna na ten czas. Polecam serdecznie.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 18. Susan Ee : Angelfall

  Wybrałam tę książkę dlatego, że tytuł i tematyka powieści, nawiązuje do aniołów.

  Anioły to istoty, które dają schronienie ludziom... Przynajmniej, tak powinno być. Jednak, w świecie Penryn, te skrzydlate stworzenia, przynoszą zniszczenie i śmierć. Teraz, bohaterka musi z nimi walczyć, aby odzyskać swoją młodszą siostrę. Tylko, żeby wygrać, musi się sprzymierzyć z jednym z nich.
  Z każdą kolejną stroną, coraz więcej wiedziałam, ale mniej rozumiałam. Książka bardzo mroczna i przerażająca. Jeśli, rozerwane ciała na ciebie nie działają, to możesz śmiało sięgnąć po tę powieść. W Angelfall, ukazana jest ciekawa wizja apokalipsy. Mocną stroną tej książki, są zabawne dialogi i sytuacje. Uwielbiam głównych bohaterów, a zwłaszcza Raffiego. Świetna powieść, która spowodowała u mnie gęsią skórkę.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 19. Mia Sheridan : Bez szans

  Wybrałam tę książkę dlatego, że część książki jest w zimowej scenerii, bohaterowie obchodzą święta Bożego Narodzenia.

  Mia Sheridan słynie z niesamowicie romantycznych i pouczających powieści. Tym razem, historia rozgrywa się w małym, biednym miasteczku w górach. Dwoje nastolatków, Kyland i Ten walczą o przetrwanie i godność. Obaj pragną wydostać się z miasteczka, aby lepiej żyć. Jednak, problem w tym, że tylko jednemu z nich się to uda, a obaj, zaczynają żywić do siebie coraz głębsze uczucia.
  Jak ja kocham romanse ! Jeśli miałabym być szczera, czytam je, bo dzięki nim, mam nadzieje na to, że miłość istnieje. Są dla mnie,oderwaniem od tego świata, pełnego nienawiści i zdrad. Jeśli cierpisz z powodu rozstania, lub marzysz o wielkiej miłości, to zanurz się w książkach Mii, bo ta autorka umie roztopić nawet najtwardsze serca. Ta książka poruszyła mnie i sprawiła, że zaczęłam płakać. Narratorami są Kyland i Ten, więc mogłam spojrzeć na historie z dwóch kompletnie innych perspektyw. Książka jest naprawdę świetna.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 20. Elizabeth Craft, Shea Olsen : Flower. Jak kwiat

  Wybrałam tę książkę dlatego, że bohaterowie przez pewien moment, obchodzą święta Bożego Narodzenia, wybierają choinkę, jest śnieg.

  Charlotte to dziewczyna, która ma wszystko dokładnie zaplanowane. Chce także, udowodnić coś rodzinie. Jednak, wszystkie plany, zostaną zrujnowane przez chłopaka, który pojawia się nagle w jej życiu. Tate skrywa sekret, który odwróci życie bohaterki do góry nogami. Fabuła, wydaje się typowa, nijaka, jednak, prawda jest inna. Bohaterowie podejmują wybory, które zaskakują czytelnika. Książka, opowiada o młodzieńczej miłości. Pozwala Nam, odróżnić zauroczenie od szczerego kochania. Autorka ma fajny styl pisania. Narratorem jest Charlotte. Co jeszcze mogę dodać, aby nie zaspojlerować za dużo ? Hm... może zainteresuje Was fakt, iż zakończenie jest wstrząsające a każda, kolejna strona sprawia, że serce bije jeszcze szybciej. Po niej, każda dziewczyna, będzie chciała dostać od chłopaka kwiatki.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 21. C.S Lewis : Lew, czarownica i stara szafa

  Wybrałam tę książkę dlatego, że akcja rozgrywa się w zimowej krainie.

  Dawno, dawno temu, żyło rodzeństwo, które trafiło do niezwykłej krainy, Narnii. Odkryli tam swoje przeznaczenie. Chcesz poczuć magię ? Powrócić do czasów, kiedy byłeś dzieckiem ? Wystarczy, że wejdziesz do szafy.
  W czasie zabawy, Łucja odkrywa ogromną, śnieżną krainę. Poznaje miłego fauna, który zaprasza ją na herbatkę. Po jakimś czasie, reszta rodzeństwa także trafia do Narnii. Teraz, muszą się zmierzyć z Białą Czarownicą. Na szczęście, pomogą im niezwykłe postaci, w tym lew Aslan.
  Pouczająca historia, którą autor napisał w bardzo miły, przyjemny sposób. Gdy ją czytałam, poczułam się znowu, jak małe dziecko i muszę przyznać że to było wspaniałe uczucie. Kolejnym atutem tej książki, byli bohaterowie. Każdy z nich odgrywał w Narnii ważną rolę i pokazywał nam, jakie błędy popełniamy w naszym życiu.
  Przeżyj niezwykłą przygodę z mówiącymi zwierzętami i wieloma magicznymi istotami w Narnii. Zawalcz o to, co słuszne.

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 22. Wybrałem tę książke dlatego, że przygody bohaterki odbywają się na kole podbiegunowym, czyli w zimnym klimacie :)

  Autorką książki „Nela na kole podbiegunowym” jest Nela. W tej książce bohaterką jest Nela, która opowiada o swoich podróżach na kole podbiegunowym. W książce są zamieszczone informacje na temat odwiedzonej przez jedenastolatkę Islandii, Finlandii i Grenlandii. Lektura ta jest podzielona na dziesięć rozdziałów i każdy z nich jest uzupełniony różnymi oraz licznymi zdjęciami, mapkami, rysunkami i kodami QR. Kody QR dają czytelnikom dostęp do różnych dodatkowych treści multimedialnych np. jazda Neli w psim zaprzęgu, zorza polarna i wiele, wiele innych. Czyta się doskonale! „Nela na kole podbiegunowym” to ciekawa i zaskakująca ( oczywiście pozytywnie:)) oraz interesująca, książka gatunku przygodowo- edukacyjnego. Polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 23. Przesyłam filmik promujący książkę "Tajemnicza wyprawa Tomka" autorstwa Alfreda Szklarskiego. Książka ta kojarzy mi się z zimą ponieważ jej akcja toczy sie częściowo na Syberii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link do filmiku:
   https://youtu.be/v_x_ENU_LEY

   Usuń
 24. Przesyłam filmik promujący książkę Alfreda Szklarskiego "Tomek na tropach Yeti". Kojarzy mi się ona z zimą ponieważ Yeti to tajemniczy stwór żyjący wśród śnieżnych szczytów Himalajów.

  https://youtu.be/nWojL0zymfU

  OdpowiedzUsuń
 25. Camilla Lackberg: Księżniczka z lodu
  Akcja książki Księżniczka z lodu dzieje się w miasteczku Fjallbacka na zachodnim wybrzeżu Szwecji, gdzie aktualnie jest zima.
  Główna bohaterka Erika Falck jest pisarką mieszkającą w Fjallback. Akcja książki zaczyna się, gdy zostaje odnalezione ciało zmarłej Alexandry Wijkner, przyjaciółki z dzieciństwa Eriki. Ta tragedia wygląda na samobójstwo, ale rodzice zmarłej w to nie wierzą i pragną, aby Erika dowiedziała, się co tak naprawdę stało się w domu Alexandry. Podczas czytania książki poznajemy jeszcze wielu bohaterów związanych z zamordowaną, każdy z nich mógłby posiadać motyw zabójstwa Alexandry. Erika w swoim życiu napotyka kogoś, kto będzie chciał pomóc jej w rozwiązaniu zagadki ale
  i skradnie jej serce.Jest to książka, której nie potrafiłam przestać czytać. Jest bardzo wciągająca i naprawdę do ostatniej strony zastanawiałam się, jaki będzie koniec. Bardzo polecam książkę wszystkim fanom thrillerów połączonych z motywem miłosnym.
  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 26. Prowse Amanda: Świąteczna kafejka
  Wybrałam tę książkę, ponieważ główna bohaterka pragnie spędzić święta Bożego Narodzenia w ciepłej i rodzinnej atmosferze.
  Prowadzenie kafejki od zawsze było marzeniem Bea. Gdy w końcu jej marzenie się spełniło, mogła powiedzieć, że jest szczęśliwa. Niestety, życie nie jest tak piękne i przyjazne, jakim się jej wydawało. Gdy w młodości los sprawił, że musiała odejść od rodziny, tak po wielu latach w związku, nadeszła chwila, w której znów musiała zmierzyć się z okrucieństwem świata.
  Książka bardzo mi się podobała. Fabuła była luźna i przyjemna, idealna na wieczory spędzone przy kominku z kubkiem ciepłej herbaty. Książka jest idealna na samotne wieczory, wprowadza czytelnika w chwile melancholii, choć nie jest pozbawiona humoru. Autorka tej historii sprawiła, że moje postrzeganie świąt w gronie rodziny drastycznie się zmieniło. Daje do zrozumienia, jak ulotne może być życie ludzkie, dlatego cieszmy się z tego, co mamy. W święta polecam powiedzieć bliskim osobom, jak dużo dla nas znaczą.
  „Gdybym mogła, wróciłabym do wtedy. Odszukałabym go. Miałabym więcej siły! Objechałabym cały świat, żeby tylko z nim być i się z nim zestarzeć”

  Wiktoria Eichhorst

  OdpowiedzUsuń
 27. Christopher Moore: Najgłupszy anioł
  Utwór kojarzy mi się ze świętami przez sam jego tytuł. Natomiast sam tekst również informuje nas, że historia ma miejsce parę dni przed Bożym Narodzeniem.
  Świąteczne zakupy, porządki oraz potrawy. Brzmi to może zbyt banalnie. Natomiast wszystkie te rzeczy w połączeniu z przypadkowym zabójstwem to intrygująca sprawa. A w dodatku pojawienie się anioła i to niezwyczajnego, bo... najgłupszego sprawi, że tegoroczne święta zostaną zapamiętane przez wszystkich do końca życia. Miał on jedno zadanie. Spełnić życzenie dziecka, które będzie... Ale Razjel, nasz tytułowy, najgłupszy anioł dał radę nawet zniszczyć coś tak pięknego jak dziecięce marzenie. A więc co takiego się wydarzy? Zwykłe świąteczne przygotowania, czy szalone święta wśród żywych trupów? Przekonacie się o tym, czytając tę książkę.
  Patryk Andrzejewski

  OdpowiedzUsuń
 28. (Akcja książki rozgrywa się grudniu)

  Rick Riodran „Kroniki rodu Kane. Czerwona Piramida”
  Mało kto wziąłby Cartera i Sadie Kane za rodzeństwo. Różnią się wszystkim: wyglądem, charakterem i warunkami życia. Podczas gdy Sadie wiedzie "normalne" życie w Londynie, jej starszy brat podróżuje po świecie z ojcem. Od czasów śmierci matki, rodzina spotyka się jedynie dwa razy w roku – jednym z tych wyjątkowych dni jest wigilia. W tym roku Julius Kane nie myślał o wieczerzy wigilijnej, ale zabrał dzieci do Muzeum Brytyjskiego doprowadzając do… Sami przeczytajcie, powiem Wam tylko, że życie bohaterów zmieniło się nieodwracalnie.
  Uwolnienie bogów egipskich, w tym okrutnego Seta, stało się początkiem serii zdarzeń. Ze światem bóstw i magów wiążą się liczne zagrożenia, które wyrastają jak grzyby po deszczu.

  Wciągająca i dynamiczna fabuła, realistyczne opisy, humor i oryginalni bohaterowie – to wizytówka „Czerwonej Piramidy”. Nie sposób nudzić się i zachować powagę przy rodzeństwie Kane. Przekonajcie się sami i dajcie się wciągnąć w świat egipskiej mitologii.

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 29. Wybrałam tę książkę, ponieważ akcja rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia
  Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań.
  https://www.youtube.com/watch?v=PH3cnIoXQqQ

  Angelika Botor

  OdpowiedzUsuń
 30. Książka Williama Horwood'a pod tytułem ,,Zima pośród wierzb'' zaciekawiła mnie, ponieważ główni bohaterowie to zwierzęta. Jeszcze nigdy nie czytałam takiej książki. Nie było problemu z ustaleniem, czy książka pasuje do grudniowego tematu, skoro zimę miała w tytule.
  Akcja rozpoczyna się w lesie podczas srogiej zimy. Kret przygotowywał się do opowiadania swojemu bratankowi o przygódach, jakie przeżył ze swoimi przyjaciółmi. Pukanie do drzwi przerwało przygotowania, kret otworzył drzwi, a jego oczom ukazała się mała wydra, którą znał. To był syn jego przyjaciela. Kret zdziwił się, co robi taka mała wydra sama w nocy, więc zaprosił zwierzatko do środka. Pomyślał, że coś się stało jego kolegom, więc poszedł ich poszukać.
  W tej opowieści zdziwiła mnie sytuacja, w której kret wpadł pod lód. Był inteligentnym zwierzęciem, więc wiedział że może zginać i napisał testament, zanim wyruszył na lód. Na szczęście wydra, która umiała rozmawiać z rzeką, dowiedziała się od niej, że kret żyje, ale potrzebuje ich pomocy. Ta wiadomość mnie uszczęśliwiła, przynajmniej wiem, że kret żyje.
  Książkę dedykuje osobom, które lubią powieści przygodowe oraz takie powieści, w których głównymi bohaterami są zwierzęta.
  Za_Za

  OdpowiedzUsuń
 31. Przeczytałam ostatnio niezwykle interesującą powieść Agathy Christie pt. „Morderstwo w Orient Expresie".
  Z początku ta książka wydana 1 stycznia 1934 wydawała mi się przestarzała już na samą myśl, że wszystko dzieje się prawie sto lat temu. Ale szybko się okazało, że nie warto za wcześnie się uprzedzać. Pociąg utknął w zaspie na skutek srogiej zimy, ale akcja książki nie stoi w miejscu, a wręcz przeciwnie- rusza szybko do przodu, mnożą się zagadki, a sprawca tytułowego morderstwa wydaje się niemożliwy do znalezienia. Wtedy wkracza do działania słynny detektyw Herkules Poirot.
  Akcja całej książki, przesłuchań itp. toczy się tak, żeby czytelnik mógł dokładnie wyobrazić sobie wszystkie sytuacje. Do tego czytając tę książkę czytelnik ma sposobność do wymyślania własnego rozwiązania śledztwa. O rezultatach rozwiązywania tego morderstwa dowiadujemy się oczywiście, jak w rasowym kryminale, dopiero na końcu książki.
  Co prawda tej powieści nie czyta się szybko, w pewnym momencie, gdy następują przesłuchania, różnorodność wątków i postaci zwalnia trochę tempo akcji. Rekompensuje to jednak możliwość jakby „zerknięcia” do pociągu sprzed stu lat. Możemy zobaczyć, jak wtedy żyli ludzie, jak podróżowali, jak się zachowywali, a sporo różni się to od tego, co doświadczamy na co dzień. Dlatego myślę, że ta książka jest warta przeczytania.
  Wansidelko

  OdpowiedzUsuń
 32. C.S.Lewis Lew,Czarownica i Stara Szafa
  W okresie świątecznym gdy marzeniem dzisiejszych dzieci jest,aby przeczytać książkę Lewis'a, w której można przenieś się do kraju gdzie panuję wieczna zima.Książka opowiada o przygodach rodzeństwa, które z powodu wojny musiało wyjechać na wieś do domu zwariowanego Profesora gdzie czekało na nich wiele wspaniałych przygód. Najmłodsza z nich Łucja odkryła w Starej Szafie przejście do tajemniczej krainy nazywanej Narnią gdzie panuję zła Biała Czarownica przez nią właśnie w Narnii panuję wieczna zima. Rodzeństwo wkrótce przenosi się razem do Narnii, aby stoczyć walkę z złą czarownicą. Książka bardzo mi się spodobała dlatego zachęcam każdego do przeczytania tej książki.

  Natalia Kozłowska

  OdpowiedzUsuń
 33. Richard Paul Evans „Zimowe sny’’
  Każdego dnia w naszym życiu może się coś zmienić, ale przeważnie codzienność jest nudna i monotonna. W czasie zimy czy świąt zdarzają się cuda, jednak bohater tej książki przekonał się, że jeden zimowy dzień może wszystko zniszczyć. Joseph, zwany również chłopakiem od snów czy marzycielem, fascynował się marzeniami i snami, które przychodzą do nas w nocy, gdy bramy naszego umysłu są otwarte i niestrzeżone. Cała historia zaczyna się od zimowego snu. Wielu czytelników może stwierdzić, że to kolejna książka, w której główny bohater ma prorocze sny. Oczywiście nie zaprzeczę, jednak to nie one są fundamentem fabuły. Dwunastu starszych braci, siostra i młodszy brat oraz sen, a do tego szczypta (ale taka duża) zazdrości rodzeństwa, zaprowadzi Josepha do Chicago, gdzie cała historia wkroczy na jeszcze bardziej wyboistą drogę.
  Serdecznie polecam te książkę, a zwłaszcza zachęcam osoby, które zwykle nie czytają powieści o takiej tematyce.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 34. Cassandra Clare „Dary Anioła: Miasto Kości’’
  Pierwszy tom serii „Dary Anioła’’. Clary Fray, młoda dziewczyna, idzie na imprezę ze znajomym, jednak nigdy nie spodziewałaby się takiego obrotu spraw. Ten wieczór na pewno zapadnie jej w pamięci, ponieważ nie codziennie jest się świadkiem morderstwa, a co gorsza jest ona jedyną osobą, która to widziała. To wydarzenie doprowadza do całkowitego rozpadu jej rzeczywistości. Dziewczyna poznaje inny świat, swoje ukryte moce i historię, którą całe życie ukrywała jej matka, a na dodatek pojawia się chłopak i miłość. To wszystko jest dopiero początkiem historii pełnej tajemnic, tragedii i miłości.
  Tematyka niezbyt świąteczna czy zimowa, ale nawiązuje do aniołów, dlatego tę książkę polecam szczególnie fanom fantastyki.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 35. Lili St. Crow „Inne anioły”
  Dru Anderson ma pozornie normalne życie. Czemu pozornie? Otóż często się przeprowadza z powodu ojca, który poluje na demony, a jej matka nie żyje. Dziewczyna wielokrotnie chce pomóc tacie, jednak on na to nie pozwala. Nagle życie Dru zmienia przerażają tragedia, co rozpoczyna jej historię o walce z istotami nie z tego świata we współczesnym mieście zamieszkanym przez ludzi i potwory. Na jej drodze pojawia się również dwóch tajemniczych chłopaków uwięzionych tak jak ona w koszmarnej pułapce.
  Zanurz się w mrocznej romantycznej powieści o dziewczynie innej niż wszystkie: niebezpiecznej, wrażliwej i samotnej.
  Pierwsza część serii „Inne anioły”, jednak zapewniam, że w książce są nie tylko demony i anioły, ale cała gama istot, którą kochają fani fantasy.
  Miśka

  OdpowiedzUsuń
 36. "W śnieżną noc" - Lauren Myracle, Maureen Johnson, John Green

  W Wigilię miasteczko Gracetown kompletnie zasypuje śnieg. Na pocztówkach może i wygląda to cudownie i malowniczo, ale w rzeczywistości bardzo komplikuje życie. I na pewno nikt nie spodziewa się, że przedzieranie się przez zaspy samochodem rodziców, nieplanowana kąpiel w przeręblu albo nieprzyzwoicie wczesna zmiana w kawiarni mogą prowadzić do spotkania z miłością. Jednak w śnieżną noc zdarzyć się może wszystko. " W śnieżną noc" to trzy opowieści związane z Bożym Narodzeniem. Łączy je nie tylko tematyka, ale i fabuła - w każdym z opowiadań występują bohaterowie, których znamy z pierwszej części, wątki uzupełniają się i odsłaniają nowe tajemnice. Całość utrzymana jest w bardzo podobnym klimacie.

  Przeczytałam tą książkę z przyjemnością i zaciekawieniem. To kawałek świetnej prozy młodzieżowej, pokazujące codziennie problemy nastolatków. Autorzy w zadziwiający sposób połączyli dramaturgie zdarzeń z poczuciem humoru.

  Natalia Jagielska

  OdpowiedzUsuń
 37. Książka „Niepowszedni. Obława” kojarzy mi się z hasłem ZIMA, ponieważ występuje w niej kraina zaśnieżona śniegiem, oraz niemożliwy mróz.
  Książka wyszła spod pióra polskiej pisarki – Justyny Drzewickiej, która niedawno debiutowała pierwszą częścią tej trylogii. Jest to 3 część z książek o przygodach Niepowszednich, czyli dzieci obdarzonych cudownymi mocami. Niepowszedni posiadają różne moce, a osoby mają swoje specyficzne nazwy, między innymi: Żniwiarz (leczy ludzi własną siłą), Unik (doskonale włada mieczem), Gwarek (po usłyszeniu jednego słowa w obcym języku, potrafi całą jego gramatykę). W żadnej książce nie może być kolorowo. Ludzie obdarzeni takimi umiejętnościami są poszukiwane przez łowców Niepowszednich, którzy przemycają je do państwa, gdzie znajduje się Niewolniczy Targ, na którym sprzedaje się takie osoby. W tej książce role się odwracają. To niewolnicy szukają swoich panów, by zapłacili za wyrządzone im krzywdy. Powieść jest zupełnie nie podobna do żadnej innej powstałej, dlatego jest tak oryginalna.
  Zachęcam do przeczytania wszystkich części, by poznać historię i wspólne przygody młodych Niepowszednich, oraz wtopić się w ich bajkowy świat.

  Roza Belikov

  OdpowiedzUsuń
 38. Anonimowy22 grudnia 2017 14:39
  Boże Narodzenie jak wiadomo jest zimą, stąd wybór książki „Boże Narodzenie Herkulesa Poirot’a” jako książki związanej z zimą nie był trudny.
  „Boże Narodzenie Herkulesa Poirot’a” (lub też „Morderstwo w Boże Narodzenie”) to jeden z wielu kryminałów Agathy Christie, który został wydany po raz pierwszy w 1939 roku. Książka ta opowiada historię skłóconej rodziny Lee i śmierci seniora rodu, Simeona. Zaprasza on na święta wszystkich członków swojej rodziny. Wydawałoby się, że robi to, bo chce spotkać się z nimi po latach. Simeon jednak skłóca całą rodzinę. Wtedy też zostaje zamordowany, a do akcji wkracza Herkules Poirot. Usiłując odkryć mordercę, poznaje on przeszłość rodziny Lee. Sprawa staje się bardziej zagmatwana, gdy okazuje się, że Simeon Lee miał potomstwo nie tylko ze swoją żoną. „Morderstwo w Boże Narodzenie” opisuje sposób, w jaki skłócona rodzina usiłuje dojść do porozumienia. W tej powieści jest też dużo skomplikowanych wątków pobocznych, które są jednakże „specjalnością” Agathy Christie. Podobnie jak inne kryminały tej autorki, książka bardzo mi się podobała. Opisane w niej wydarzenia są ciekawe i niespodziewane, a rozwiązanie zagadki jest dość zaskakujące. Polecam książkę wszystkim, ale szczególnie entuzjastom Herkulesa Poirot’a- przy czytaniu tego kryminału przez cały czas będziecie zaintrygowani rozwiązaniem zagadki.
  Klucz Wiolinowy18

  OdpowiedzUsuń
 39. "Lew, czarownica i stara szafa" - Clive Staples Lewis
  Jak wszyscy wiemy Narnia, w momencie kiedy ją poznajemy, jest pokryta śniegiem od 100 lat.
  Narnia jest pierwszą krainą , która (jeszcze przed Śródziemiem i Hogwartem)oczarowała mnie pewnie już na całe życie. Losy czwórki rodzeństwa wciągnęły mnie w magiczny świat faunów i centaurów. Gdy okazuje się, że tylko oni mogą uratować krainę przed wieczną zimą postanawiają walczyć dla Narnii. Przyjdzie im się zmierzyć z czarownicą i wieloma potworami, ale przede wszystkim z własnymi słabościami.
  "Lew, czarownica i stara szafa" to jedna z niewielu książek dedykowana dla młodszych czytelników, a poruszająca ważne kwestie poświęcenia, odkupienia i przebaczenia, a także o ciągłym wybieraniu dobra lub zła.
  Myślę, że każdy, kto kiedykolwiek czytał Opowieści z Narnii(ja oczywiście też), gdy napotkał na swej drodze stara szafę wypełnioną furtami, zanurzył w nich rękę marząc o tym, żeby poczuć zimny podmuch na twarzy i igły choinki pod palcami.

  OdpowiedzUsuń
 40. „Tobi – Oczy Eliszy” – Timothee de Fombelle
  Duża część akcji toczy się w zimie i wpływa ona na przemianę wewnętrzną bohatera.
  Tobi jest poszukiwany przez wszystkich za ukrywanie sekretu, którego nie zna. Jedyna osoba, której może zaufać została porwana przez dawnego przyjaciela Tobiego, który stał się tyranem i władcą połowy ich świata – drzewa.
  Jest to opowieść, która absolutnie mnie oczarowała od pierwszych stron, po ostatnie kartki. Czytana przeze mnie wiele razy nic nie straciła, a ja za każdym razem od nowa poznaję tę historię o wolności i przetrwaniu.
  Te pozycję polecam każdemu niezależnie od wieku. Język autora zachwyca i pozostawia wiele miejsca na wyobraźnię czytelnika, jednocześnie w logiczny sposób prowadząc całą akcje. Napisana w poetycki sposób ukazuje świat od strony marzeń i pragnień wpisywanych w rzeczywistość. Po tej lekturze już nigdy nie spojrzycie tak samo na spadający liść, czy płatek śniegu.

  OdpowiedzUsuń
 41. „Malfetto – Północna gwiazda” – Marie Lu
  Podczas pobytu bohaterów w ośnieżonych górach rozwiązuję się akcja trylogii.
  Książka, a w sumie cała trylogia okazała się dla mnie pewnym wyzwaniem. Przyzwyczaiłam się do zgody całym sercem na większość czynów głównych bohaterów, ale w tym przepadków ten wybieg się nie sprawdza. Adelina nie jest dobra, miła, czy kochająca. Zdradzana i oszukiwana przez wszystkich staje się czarnym charakterem o niszczycielsko wybuchowej osobowości. Jej decyzje coraz głębiej popychają ją w mrok, który całkowicie ją pochłania.
  Chociaż losy antybohaterki mogą nie zachwycić wszystkich, to na pewno są miłą odskocznią od wyidealizowanych postaci zawsze podejmujących właściwe wybory. Książka zmusza do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami, które powinny bądź nami kierują. Polecam wszystkim, którzy chcą spróbować czego nowego i nieszablonowego.

  OdpowiedzUsuń
 42. „Igrzyska śmierci – w pierścieniu ognia” Suzanne Collins
  Akcja książki rozpoczyna się w trakcie zimy.
  Po raz pierwszy w historii Głodowych Igrzysk jest dwóch wygranych: Katniss Evendeen i Peeta Mellark. Nadchodzą kolejne igrzyska, w których mają wziąć udział poprzedni zwycięzcy. Muszą wrócić do piekła, za wydostanie się z którego musieli zapłacić własna duszą.
  Książkę czytałam z zapartym tchem. Każdą stronę przewracałam z niecierpliwością nie mogąc się doczekać poznania dalszej części historii. Collins stworzyła opowieść pełną zwrotów akcji i pokazującą, jak bardzo możemy się poświęcić dla najbliższych. To historia łez i nadziei, tragedii i woli przetrwania.

  OdpowiedzUsuń
 43. „Tobi – Życie w zawieszeniu” Timothee de Fombelle
  Zima towarzyszy przemianie bohatera.
  Światem Tobiego jest drzewo, naturalnymi wrogami są mrówki, a chleb robiony jest z liści. Jego życie można opisać jednym słowem: ucieczka. Własny lud go ściga, rodzice zostali porwani, a jedyną osobą, której może ufać jest tajemnicza Elisza. Tobi przemierza Dolne Gałęzie biegnąc przez lasy mchów i porostów ucząc się od dzikiej przyjaciółki jak przetrwać w niegościnnym klimacie, w krainie graniczącej z groźnymi Paździercami. Gdy okazuje się, że jego rodzice nie żyją, a Elisza zawiodła, postanawia uciec od drzewa i dołączyć do Paździerców.
  Dla Tobiego nie ma ograniczeń, fruwa między gałęziami pędząc ku wolności nawet za cenę życia.
  Chłopiec, który nie powinien przeżyć, niechciany przez nikogo, rozpoczyna nowe życie wśród traw.
  Chłopiec, który przeżył zbyt wiele, którego spojrzenie jest zrobione z lodu
  Opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Nadziei i życiu. Oddechu branym pełną piersią i walce w rozpaczy.

  OdpowiedzUsuń
 44. http://epidemiaczytania.blogspot.com/2017/12/ksiazka-z-kubkiem-herbaty-zima.html

  xladysonyx

  OdpowiedzUsuń
 45. https://www.youtube.com/watch?v=yBagth2329w
  Anka
  Zocha

  OdpowiedzUsuń
 46. https://www.youtube.com/watch?v=NyJd6UkxUkM
  Jak zwykle prosimy o przeczytanie opisu :)
  Aurelia Dudała i Julia Szlachta (Juluri)

  OdpowiedzUsuń
 47. Książka ta kojarzy mi się z hasłem ZIMA, ponieważ przedstawione w niej wydarzenia mają miejsce podczas tej właśnie pory roku, akcja toczy się wśród ośnieżonych stoków, a główni bohaterowie są narciarzami.

  Constantin Chirita "Śnieżne skrzydła"

  Niepozorna książeczka, pożółkły papier, oberwana obwoluta... Kurzy się w najciemniejszym kącie biblioteki, nieczytana przez nikogo...

  Wołała mnie.

  Czułam to.

  Nie żałuję pójścia za tym dziwnym głosem. Nie spodziewałam się, że pokocham tę książkę aż tak bardzo! Po raz pierwszy przeczytałam ją pięć lat temu, ale tak wryła mi się w pamięć i serce, że przez cały ten czas o niej nie zapomniałam. Ciężko było ją gdziekolwiek odnaleźć, ale nie poddawałam się i dziś jestem dumną posiadaczką własnego egzemplarza.

  "Śnieżne skrzydła" to czwarty tom rumuńskiej sagi dla młodzieży "Czereśniowcy" - niestety, jedyny, jaki wydano w Polsce. Opowiada o grupce młodych narciarzy-amatorów, którzy znaleźli się w dość nieciekawym położeniu: przełęcz, którą mieli przedostać się na drugą stronę góry, została zasypana. Muszą teraz całkiem sami przetrwać jakoś lodowatą wichurę. Warunki atmosferyczne i dzikie zwierzęta wcale nie są jednak ich jedynym zmartwieniem - w okolicy ukrywa się bowiem para groźnych przestępców...

  Kochani, naprawdę polecam!

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 48. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 49. Te książki kojarzą mi się z grudniowym hasłem, ponieważ ich akcja rozpoczyna się w Sylwestra i trwa przez kilka kolejnych zimowych tygodni.

  Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek" oraz "Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała Armia"

  Nowy Rok, nowi my! Koniec z tym ciągłym pakowaniem się w kłopoty, od teraz będziemy żyć normalnie!
  Ciężko jednak uniknąć kłopotów, gdy wystrzeli się rakietę, która później trafia na orbitę... Cóż, postanowienia noworoczne mają to do siebie, że szybko nie ma po nich śladu. Nasi bohaterowie zdążyli złamać swoje jeszcze 31 grudnia. Znów (zupełnym przypadkiem!) wplątali się w poważną aferę. Teraz trzeba to jakoś odkręcić. Los mieszkańców Warszawy jest w ich rękach.

  "Orbitalny spisek" to piąty i szósty tom serii. Pierwszy raz w jej historii zdarzyło się, że pan Kosik postanowił rozdzielić opowieść na dwie książki. Uważam, że była to świetna decyzja - moim zdaniem nic nie zastąpi tego nerwowego oczekiwania: "Co będzie dalej?" Wydaje mi się, że to tylko zbliża czytelnika do książki.

  To jedna z moich ulubionych części tej serii. Dzieje się tu naprawdę wiele, mimo sporej objętości książek ani przez chwilę się nudzimy. Kosik w szczytowej formie.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 50. Akcja toczy się w zasypanej śniegiem Skandii.

  John Flanagan „Zwiadowcy. Ziemia skuta lodem”

  Wyobraź sobie mroźną, nieprzystępną krainę na północy, w której przez większą część roku panuje nieposkromiona zima, szaleją porywiste wiatry, gdzie nieprzerwanie pada śnieg, a ziemia skuta jest lodem... To właśnie Skandia, ojczyzna niepokonanych w boju wilków morskich, a zarazem więzienie Willa i Evanlyn. Zwiadowcę i księżniczkę czeka odtąd los, jakiego żaden z nas by sobie nie życzył. Niewolnicza praca od świtu do nocy, o głodzie, w dojmującym zimnie to śmiertelne niebezpieczeństwo nawet dla zahartowanego młodzieńca. Gdy stawką stanie się życie Willa, nawet w mroźnej Skandii zrobi się na chwilę gorąco. Do morderczej rozgrywki także żywioł pragnie dodać swoje trzy grosze, a czas biegnie nieubłaganie....

  Chwytająca za serce powieść świadczącą o sile przyjaźni i o tym, by nigdy się nie tracić nadziei, nawet, gdy walka od początku zdaje się nierówna, a wynik z góry przesądzony.

  „Nigdy się nie poddawaj, bowiem kiedy pojawi się sposobność, musisz być gotów, żeby z niej skorzystać.”

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzisiaj na celownik weźmiemy książkę Jo Nesbø pt.: "Pierwszy Śnieg".

  Akcja rozgrywa się w Oslo, klimatu dodaje Nam pierwszy, listopadowy śnieg. Ponownie akcję widzimy oczami komisarza Harry'ego Hole'a, tym razem zajmuje się on sprawą seryjnego mordercy, którego znakiem rozpoznawczym jest pozostawiony na miejscu zbrodni bałwan.
  Książka od samego początku pokazuje Nam, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Wiele interesujących i niespodziewanych wątków, trzymająca do końca w napięciu fabuła oraz oczywiście atmosfera powieści sprawia, że jest ona niezwykłym kryminałem.

  Książka idealna na mroźne, ciemne wieczory dla wielbicieli tekstów z pazurem.

  Magda Kaczmarczyk

  OdpowiedzUsuń
 52. Znakomita opowieść, genialne postaci i niesamowite emocje. Czyli nic innego jak książka C.S.Lewisa pt."Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa".
  Historia czworga rodzeństwa- Łucji, Zuzanny,Piotra, Edmunda, pełna niebezpieczeństw od samego początku wciąga czytelnika. Przeniesieni za pomocą starej magicznej szafy do pięknej krainy zwanej Narnią, muszą zmierzyć się ze złą Białą Czarownicą, narażając przy tym własne życie. Jest to wzruszająca historia ukazująca prawdziwą przyjaźń, miłość i wierność. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że książka jest skierowana do najmłodszych, ale to nie prawda. Mimo to, chwyta za serce każdego odbiorcę.
  Osobiście jest to jedna z moich ulubionych opowieści, do której lubię powracać.
  Marta Sobczyk

  OdpowiedzUsuń
 53. (Wybrałam książkę przez jej tytuł oraz czas akcji)

  Charles Dickens „Opowieść Wigilijna”
  Właściciel kantoru imieniem Ebenezer Scrooge to sknera, chciwy i pozbawiony współczucia człowiek. Nie lubi lenistwa, ludzi, którzy nie mogą na siebie zapracować i nienawidzi Bożego Narodzenia. Ceni jedynie swój majątek i jego pomnażanie. W noc wigilijną odwiedzają go trzy duchy, przedstawiając mu obrazy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tej magicznej nocy zwierzęta przemówią, spory zostaną zażegnane; najwięksi wrogowie podadzą sobie dłonie, rodzina zasiądzie z radością przy wspólnym stole, Ziemia i niebo będą sobie składać życzenia, a Scrooge otrzyma szansę na zmianę swojego życia i ratunek duszy od potępienia. Czy ją wykorzysta?

  Książka nie musi mieć kilkuset stron, żeby zawierać mądrość, naukę i ważne, życiowe wartości. „Opowieść Wigilijna” jest tego doskonałym przykładem. To idealna lektura na grudniowy wieczór, historię skąpca śledziłam z przyjemnością. W szalonym tempie XXI wieku warto przystanąć, odetchnąć, sięgnąć po cieniutki tomik i wraz z bohaterem przeżyć wewnętrzną przemianę.

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 54. Książka ta kojarzy mi się z zimą, ponieważ akcja trwa w grudniu.
  ,,Oskar i Pani Róża” – Eric Emmanuel Schmitt
  Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok to czas radości, zabawy, kupujemy kolorowe światełka, ubieramy choinkę, spędzamy czas wspólnie z rodziną, jednak nie dla wszystkich jest to okazja do świętowania.
  Dziesięcioletni Oskar choruje na białaczkę, nie pomogły przeszczep, chemia, a szpital na pewno nie jest dobrym miejscem na spędzenie świąt. Dodatkowo jego rodzice się zmienili, ale miłość i nadzieja Oskara wciąż nie zgasła.
  Podczas ostatnich 12 dni życia, bohater wspólnie z ciocią Różą uczy się żyć. Dla Oskara 1 dzień to 10 lat życia zwykłego człowieka. Chłopak niezwykle intensywnie przeżywa swój pozostały czas. Zdobywa mądrość życiową niejednokrotnie większą niż dorośli. Przeżywa narodziny, nastoletni bunt, pierwszą miłość, a także brutalność świata. Rozumie swoją sytuację, jednak nie załamuje się, ani nie poddaje. Obdarowuje swoją miłością i radością wszystkich z otoczenia.
  Polecam tę książkę każdemu, kto szuka opowieści wypełnionej po brzegi emocjami oraz odpowiedzi na trudne pytania związane z sensem istnienia.
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 55. https://yumi-kun.wixsite.com/mybookshelf/single-post/2017/12/30/Eric-Emmanuel-Schmitt---Oskar-i-Pani-R%C3%B3%C5%BCa
  Katarzyna Włodarczyk

  OdpowiedzUsuń
 56. Z zimą kojarzy mi się śnieg. Jest to dość oczywiste, ale prawdziwe. W końcu to właśnie wtedy możemy, a właściwie powinniśmy (ostatnio bywa z tym różnie) zobaczyć ten opad. Dlatego wybrałem „Pierwszy śnieg”, nie tylko dlatego, że śnieg jest w tytule, ale także dlatego, że są w niej bałwany oraz akcja dzieje się w nocy pierwszych opadów w roku.
  Jo Nesbo- norweski mistrz kryminału jest jednym z moich ulubionych autorów. Bardzo szanuję jego powieść „Pierwszy śnieg”. Główny bohater- komisarz Harry Hole bada zaginięcie kobiety- matki chłopca. Policjant szybko kojarzy incydent z innymi wypadkami sprzed lat. Łączy je tajemniczy bałwan, którego nikt nie ulepił oraz pora roku- kobiety porywano kiedy spadł pierwszy śnieg. Mężczyzna podąża tym tropem i jest coraz bliżej wyjaśnienia seryjnych porwań. Być może sprawca jest nam znany lepiej niż się wydaje.
  Książkę czyta się bardzo szybko, często z dreszczem na plecach. Autor doskonale wie jak grać na emocjach czytelnika oraz wciągnąć go tak, aby na pewno przeczytał powieść do końca. Uważam, że jest to jedna z lepszych pozycji kryminalnych na rynku.
  Paweł Ścisłowicz

  OdpowiedzUsuń
 57. "Anioł"- Lee Weatherly

  Książka tak jak sam tytuł mówi, kojarzy mi się z aniołami, a one z Bożym narodzeniem.

  Przypuszczam, że większość ludzi wyobraża sobie anioły, jako postacie niosące dobro. Co jednak, jeśli jest zupełnie inaczej? A może anioły to wcale nie są przyjazne istoty, tylko wręcz przeciwnie? Może to stworzenia niebezpieczne, które mają swój ukryty cel i do niego pragną wykorzystać całą ludzkość? L.A. Weatherly starała się ukazać zupełnie inne oblicze aniołów, tak różne od tego, jakie posiada większość ludzi.

  Siedemnastoletnia Willow, w szkole uważana za dziwaczkę, jest... jasnowidzem! Potrafi zajrzeć w przyszłość innych, zna ich marzenia i słabe punkty - wystarczy, że ich dotknie. Willow nie wie, że jest aniołem. Tymczasem rok starszy Aleks, członek elitarnej grupy Zabójców Aniołów, dostaje specjalne zadanie: ma zlikwidować Willow. Nieoczekiwanie oboje zaczynają się sobie podobać, co ściąga na nich wielkie kłopoty...

  Książka sama w sobie jest ciekawą lekturą. Czyta się ją naprawdę szybko, głównie dzięki wartkiej akcji. Utwór mogę śmiało polecić tym, którzy są otwarci na nowości, na nietypowe opisy znanych już elementów świata fantasy. Ja świetnie się przy niej bawiłam.

  - Liminata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli ta książka Ci się podobała, to polecam przeczytać "Talon" Julie Kagawa. Coś podobnego, tylko że zamiast aniołów, są smoki :D

   Usuń
  2. Dzięki, jak tylko będę miała czas to ją przeczytam :D

   Usuń
 58. Maria Dąbrowska-"Marcin Kozera"
  Książka kojarzy mi się z podanym hasłem ze względu na to, że jej akcja rozgrywa się zimą w okresie świątecznym(po za tym to jedna z niewielu książek do których "wracam" w zimę).

  Utwór opowiada historię dwunastoletniego Marcina Kozery. Chłopak razem z ojcem mieszka w Londynie(przed wybuchem 1 wojny światowej) oraz uczęszcza do angielskiej szkoły. Mimo iż ma polskie pochodzenie bohater nie zwraca na to większej uwagi. Jak dotąd to Anglia była jego wspaniałym miejscem. Dopiero zbliżające przygotowania do nadchodzących świąt skłaniają Marcina do refleksji nad swoim pochodzeniem. Czy główny bohater to Anglik czy Polak? Bohater z pomocą przyjaciół i rodziny nauczy się bardzo ważnej lekcji oraz wykaże się niemałą odwagą pokazując swoją miłość do ojczyzny. Jednak czy sobie poradzi ze wszystkim?..
  Książka da dużo rozrywki oraz wiele cennych wskazówek i mądrych przesłań. Polecam, zwłaszcza że jest to książka watra uwagi.
  Veronicat

  OdpowiedzUsuń
 59. Stephen King „Sztorm stulecia”
  „Sztorm stulecia” nie przypomina żadnej innej powieści autorstwa Stephena Kinga. Tym razem mistrz grozy udowodnił swój ogromny talent, pisząc w formie scenariusza filmowego. I jakież spektakularne są tego efekty! Historia opowiadająca o mieszkańcach małej wysepki u wybrzeży Maine przygotowujących się na nadejście zimy i tajemniczym przybyszu, który ] zaczyna mordować jej mieszkańców, jest bliska perfekcji. Nie tylko poprzez narastające napięcie zwiastujące niebezpieczeństwo, ale również dzięki świetnie opisanej warstwie wizualnej. Rzadko zdarza się, by w scenariuszu świat przedstawiony był opisany w tak dobrze oddziałujący na wyobraźnię sposób. Zaspy śniegu, puste uliczki, sztorm szalejący nad głowami i ślepy starzec z zakrwawioną laską w dłoni pozostaną z wami długo po zakończeniu lektury. Jednak tu liczą się również pełnokrwiści bohaterowie i ich perypetie, które często
  mrożą krew w żyłach. Nie jest to powieść perfekcyjna, ale dla fanów gatunku, jak i autora, pragnących poczuć zimny dreszcz na plecach, sprawdzi się idealnie!

  Dawid Roik

  OdpowiedzUsuń
 60. Charles Dickens „Opowieść Wigilijna”
  Ebenzera Scrooge'a powinien każdy kojarzyć. Spowodowane jest to życiowym morałem płynącym z „Opowieści Wigilijnej”. Karol Dickens przelał na papier dobroć, jaką dysponuje człowiek, którą posiada we własnym sercu. Pokazał, iż każdy może się zmienić. Święta mają ogromny wpływ na człowieka. Spotkanie z rodziną przy wigilijnym stole jest w stanie nam pomóc, podobnie jak Ebenezerowi. Po jednym, świątecznym posiłku, spędzonym razem z bliskimi, coś się zmienia. Dobro i miłość wypełnia coraz bardziej nasze serca przesuszone szarą, codzienną tęsknotą. Książka jest jedną z niewielu, z których tak łatwo można czerpać naprawdę głęboką naukę. Prawdę mówiąc, główny bohater może i nie zmienił się tak po prostu. Pewne czynniki wpłynęły na niego-mam oczywiście na myśli, Duchy Świąt. To nasi najbliżsi są dla nas tymi ”Duchami”, dzięki którym zmieniamy się. Krótko mówiąc, Karol Dickens stworzył ponadczasowe dzieło, które, w przyszłości, będę czytać moim dzieciom, aby i one zapamiętały, iż pieniądze nie są w życiu najważniejsze.
  Magdalena Szulc

  OdpowiedzUsuń
 61. „Tajemnica Sittaford” Agatha Christie
  Książkę tę wybrałam, ponieważ jej akcja toczy się w odciętej od świata przez śnieżycę wiosce Sittaford, a niezwykle ważne dla jej fabuły są… narty.
  Grupa ludzi uwięzionych przez śnieg w niewielkiej rezydencji, postanawia urządzić seans spirytystyczny, podczas którego gość z zaświatów informuje ich o tym, że kapitan Joseph Trevelyane został zamordowany. Obecny wśród nich przyjaciel kapitana major Burnaby postanawia to sprawdzić.
  Zagadki i intrygi to specjalność Agathy Christie, a w tej książce po raz kolejny pokazuje nam, że jest królową kryminału. Wspaniale wykreowani, tajemniczy, a przede wszystkim różni bohaterowie oraz zagadkowe morderstwo prawie niemożliwe do popełnienia… brzmi świetnie:)
  Agnieszka Kochanek

  OdpowiedzUsuń
 62. Książka “Krucha jak lód” Jodi Picoult już tytułem nawiązuje do zimy. Zima i lód stanowią odniesienie do cech choroby bohaterki Willow. Akcja lektury zaczyna się i kończy w porze zimowej.
  Książka “Krucha jak lód” Jodi Picoult opowiada o losach chorej na wrodzoną łamliwość kości Willow i jej rodzinie.
  Historia Willow zaczyna się zimą, bowiem lód i jego kruchość to cechy choroby dziewczynki. Bohaterka ciągle narażona jest na złamania. Nie może więc jak jej siostra jeździć na łyżwach. Leczenie Willow jest kosztowne, a rodzina boryka się z problemami finansowymi. Matka Willow decyduje się na wytoczenie procesu o niedobre urodzenie lekarce Piper, która jest jej najlepszą przyjaciółką. Życie dziewczynki poznajemy z punktu widzenia różnych bohaterów. W przedostatnim rozdziale Willow dzieli się z nami swoimi uczuciami. Znowu jest zima i lód.
  Książka wzrusza do łez. Odważnie stawia wiele trudnych pytań dotyczących granic miłości i przyjaźni. Stawia te wartości na szali i szuka rozwiązania. Zakończenie lektury jest nieoczekiwane i zaskakuje czytelnika.
  Wiktoria Maj

  OdpowiedzUsuń
 63. Książka “Poza horyzonty” Jaśka Meli przedstawia wyprawę, w której bierze udział sam autor, na biegun północny w Arktyce i na biegun południowy na Antarktydzie. Niewątpliwie są to ekspedycje do krain wiecznego śniegu i lodu.
  Zachęcam do lektury “Poza horyzonty” Jaśka Meli, której głównym bohaterem jest sam autor.
  Jaśka Melę poznajemy jak ma trzynaście lat i jest żywiołowym chłopakiem. Dzień 24 lipca 2002 r. zmienia całe jego życie. Razem z kolegą schronił się przed burzą pod dachem transformatora i został porażony przez prąd o mocy piętnastu tysięcy wolt. Potem w szpitalu walczył o życie, a w końcu o zdrowie i sprawność. Wielką motywacją do działania stała się dla niego możliwość udziału w 2004 r. w wyprawach na biegun północny, a potem na biegun południowy organizowanych przez Marka Kamińskiego. Arktyka zaskoczyła go niesamowitym kolorem lodu. Okazuje się, że Eskimosi odróżniają trzysta rodzajów śniegu. Z kolei Antarktyda była zupełnie biała i było tam jasno oraz wiał wiatr. Dodatkowym atutem lektury są ciekawe zdjęcia z każdej ekspedycji.
  Ta książka to lekcja tolerancji i nauka samoakceptacji. Pokazuje, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody do realizacji marzeń.
  Alicja Łukasiewicz

  OdpowiedzUsuń
 64. "Gra o Tron" - George R.R. Martin

  "Nadchodzi zima" to słowa znane każdemu fanowi Sagi Pieśni Lodu i Ognia. Jednak co się za nimi kryje?

  Siedem Królestw zostało podzielone przez wojnę domową. Zbuntowani lordowie sprzeciwili się rządom Targaryena, zwanego również Szalonym Królem. Władcy pokonali królewskie wojska, a Szalony Król poległ. Robert Baratheon - objął Żelazny Tron, tym samym przejmując władzę nad Siedmioma Królestwami.
  Minęły już czasy pokoju, możnowładcy zaczynają grę o tron. Kiedy myślimy, że wszystko się kończy, gra dopiero się zaczyna.
  Umiera królewski namiestnik, na jego miejsce Robert wybiera swojego przyjaciela z dawnych lat - Eddara Starka. Stark stanie przed trudnym wyborem - rodzina, a obowiązki. Trafi w samo centrum wydarzeń sądzących nad losem Siedmiu Królestw.
  Wszystko jednak wydaje się być błahe, gdy pomyślimy o tym co czyha za Murem. Zbliża się zima, a wraz z nią przerażające istoty.
  W grze o tron albo się wygrywa, albo zostaje martwym.

  Logicznym wyborem w temacie 'zima' była dla mnie właśnie "Gra o Tron". Zima jest w niej dość istotną rzeczą, gdyż to w praktyce od niej zależą losy bohaterów. Sama powieść R.R. Martina jest dosyć rozbudowana fabularnie. Może to z początku zniechęcić czytelnika, jednak średniowieczny klimat, fascynujące historie bohaterów oraz niepewność związana z nadchodzącą zimą, prędzej czy później sprawią, że każdy pokocha tę książkę.


  //hewi

  OdpowiedzUsuń
 65. Polecamy książkę C.S.Lewisa "Lew czarownica i stara szafa".Kojarzy nam się ona z zimą ponieważ Biała Czarownica, która panuje w Narni sprawiła, że trwa tam wieczna zima, ale nie ma świąt Bożego Narodzenia...
  Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wszystkiego, co najlepsze w Nowym Roku 2018
  Sombra2030 i Seroti45

  link do filmu:
  https://youtu.be/idrSNqHfjiI

  OdpowiedzUsuń
 66. Charles Dickens -„Opowieść Wigilijna”

  Wybrałam tą książkę, ponieważ idealnie opisuję magię świąt.
  Ta historia opisuje niezwykłą przemianę samolubnego Ebenezera Scrooge'a  w sympatycznego człowieka. Stary kupiec do tej pory nie lubił świąt, wręcz je nienawidził. Dla niego liczyły się tylko pieniądze. Zapomniał co tam na prawdę znaczy magia wigilijnej nocy. Do Scrooge'a przybywają 3 duszy Świąt Bożego Narodzenia, mają za zadanie odmienić jego życie. Ebenezer musi poczuć świąteczny czar zanim będzie za późno.

  Idealna lektura na grudniowy wieczór.


  Angelika S.

  OdpowiedzUsuń
 67. Wybrała tę książkę, ponieważ jej akcja rozgrywa się w zimowej scenerii. Bohaterzy książki jeżdżą również na łyżwach i lepią bałwana. Sam tytuł też kojarzy się z zimowym klimatem.

  Eowyn Ivey „Dziecko śniegu”

  Akcja książki rozgrywa się na Alasce, na którą przeprowadziło się małżeństwo - Jack i Mabel. Po urodzeniu przez Mabel zmarłego dziecka postanowili rozpocząć życie od nowa, z dala od cywilizacji i ludzi. Jednego wieczoru pełni radości lepią bałwana-dziewczynkę. Następnego dnia budząc się, widzą, że postać dziewczynki zniknęła, a jej ślady prowadzą w stronę lasu. W tej niezwykłej sytuacji zastanawiają się, jak to się stało i czy to naprawdę możliwe. Na odpowiedź nie muszą długo czekać, ponieważ po kilku dniach do ich domu przychodzi owa dziewczynka. Małżeństwo pragnie poznać tajemnicę dziecka, darzy je także gorącą miłością. Spotkanie to odmienia ich życie całkowicie, a my odkrywamy sekret dziewczyny razem z Mabel i Jackiem.

  Historia ta jest piękna, a zarazem okrutna. Opowiada o miłości, niepewności, przyjaźni oraz wierze w cuda. Realizm w tej opowieści przeplata się z baśnią. Jest to taki rodzaj powieści, która wciąga czytelnika od początku, aż do ostatniej strony.


  Magdalena Bruch

  OdpowiedzUsuń
 68. Jay Asher-,,Światło’’
  Wybrałam tę książkę, ponieważ jest w świątecznym klimacie. Pokazuje, że w święta Bożego Narodzenia wszystko jest możliwe. Sierra nie zna tradycyjnych świąt. Odkąd pamięta miesiąc przed wyjeżdża w rodzinne strony swych dziadków, do Kalifornii. Tam wraz z rodzicami sprzedaje choinki z własnych plantacji. Dzięki tej podróży ma możliwość raz w roku spotkać się ze swoją najlepszą przyjaciółką. Tym razem za sprawą nowo poznanego chłopaka cały jej pobyt na południu przebiega zupełnie inaczej. Caleb – nowo poznany chłopak jest uosobieniem ideału: przystojny, młody, sympatyczny. Sierra mimo tego, że nie chce ulega jego urokowi. Chłopak skrywa jednak tajemnicę, która wpływa na jego dotychczasowe życie. Dziewczyna pomimo wielu przeciwności postanawia dać mu szansę, aby narodziło się między nimi to uczucie- miłość. Przyszłość Caleba pokazuje jak wiele szkód może wyrządzić plotka. Każdy człowiek może popełnić błąd a potem mieć możliwość go naprawić. Kiedy Sierra daje Calebowi drugą szansę , pokazuje mu się światełko nadziei dzięki któremu wszystko można naprawić. Nowa książka warta przeczytania. Polecam
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 69. Amanda Prowse-,,Świąteczne marzenie”
  Wybrałam tę książkę, ponieważ sama akcja toczy się w świątecznym klimacie Nowego Jorku. Meg jest samotną matką, która pragnie aby jej syn otrzymał w życiu wszystko to czego ona nigdy nie miała. Wychowana w rodzinie zastępczej kobieta od dziecka marzyła o idealnych świętach. Chce aby jej syn miał wyśnioną Gwiazdkę z indykiem na stole, prezentami pod pięknie przystrojoną choinką. Do tego żeby wszystko było jak należy brakuje jej mężczyzny u boku. Na kilka dni przed świętami musi wyjechać do Nowego Jorku, by dopilnować otwarcia nowej cukierni. Tam poznaje architekta Edda, który kradnie jej serce. Wszystko wygląda tak pięknie, ale czy ich miłość przetrwa pomimo tego, że Meg mieszka aż za oceanem. Czy ta miłość ma szansę na przyszłość? Polecam tą książkę, bo pokazuje, że nawet w święta marzenia się spełniają. Czy los uśmiechnie się do Megan? Czy w końcu spędzi święta Bożego Narodzenia tak jak to sobie wymarzyła. Przekonacie się sami. Zapraszam do przeczytania.
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 70. (Wybrałam tą książkę ponieważ to wierzenia ludów północy – ludzi zamieszkujących tereny, na których niejednokrotnie panuje długa i ostra, jak nie "wieczna" zima)

  Neil Gaiman „Mitologia Nordycka”
  Świat stworzony przez Tolkiena, komiksy Marvela, a nawet „Gra o Tron” mają ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje – ich autorzy czerpali inspirację z mitologii ludów północy. „Mitologia Nordycka” pióra Neila Gaimana to zbiór starych opowieści przedstawionych w nowej, atrakcyjnej wersji.

  Dzięki autorowi bohaterowie dawnych wierzeń: Odyn, Thor, Loki i mieszkańcy dziewięciu światów ożywają na kartach książki. Mity opowiadające o początku wszechrzeczy – stworzenia dziewięciu światów aż po Ragnarök – zmierzch bogów czekają na fanów dawnych legend i nie tylko!
  Mitologia jest tematem, który trudno przedstawić w atrakcyjny sposób. Gaimanowi udało się to w 100%. Współczesny język, proste objaśnienia i humor sprawiają, że książka staje się przyjemną lekturą, a mity idealnie nadają się do czytania na głos przy ognisku.

  Spośród wielu wierzeń mitologia nordycka jest moim faworytem. Z chęcią sięgnęłam po lekturę. Nie zawiodłam się. Nietypowe historie, często śmieszne, ale też pełne boskiej przebiegłości zaskarbiły sobie moją sympatię.

  Aleksandra Nowak

  OdpowiedzUsuń
 71. Goscinny i Sempe - „Nowe przygody Mikołajka” czyli jak rozpłakać się ze śmiechu.
  Tytułowy bohater to kilkuletni chłopiec, który mieszka we Francji wraz ze swoimi rodzicami. Młody narrator poznający trudny świat dorosłych, w swoich przygodach spotyka się z niesprawiedliwością i ciągłym zaskoczeniem. Przeżywane przygody bohatera są codziennością nas wszystkich, jednak w jego „małoletnich oczach” są bardzo niezrozumiałe, a dla nas dorosłych ogromnie zabawne. Kilkadziesiąt opowiadań pokazuje niełatwe relacje z rówieśnikami, szczerość w ocenie świata dzieci oraz ciągły konflikt pokoleń, w którym dorosły nigdy nie chce ustąpić.
  Książka może być doskonałym prezentem dla najmłodszych ale również ważną lekturą dla dorosłych, którzy niejednokrotnie mogą ujrzeć tam swoje odbicie lustrzane.
  Opowiadanie, które wybrałam sobie na świąteczną porę to „Święta u Mikołaja”. Okresowi Bożonarodzeniowemu nieustannie towarzyszą kłótnie, stres, pośpiech. Dlaczego u Mikołajka miałoby być inaczej? Choinkowy autobus, dziura w ścianie, spalone kotlety – to standard we francuskiej rodzinie. Do tej pory nie mogę przestać się śmiać.
  Trzeba przeczytać tę książkę - „no bo co w końcu, kurczę blade!”

  Julia Copik

  OdpowiedzUsuń
 72. (akcja ksiąski rozgrywa się w okresie zimowym)

  Terry Pratchett „Świat Dysku, Wiedźmikołaj”

  Zbliża się zima, śnieg pada za oknem, domy zostały udekorowane, skarpety powieszone nad kominkiem, a lampka z sherry i kilka rzep przygotowane na stole. Wszystko jest gotowe na świętowanie nocy Strzeżenia Wiedźm. Teraz trzeba tylko poczekać, aż dzieci pójdą spać, a z komina wyjdzie postać w czerwonym ubraniu, z białą brodą, workiem prezentów i ..... czaszką zamiast twarzy? No i oczywiście nie może zbraknąć świątecznego „HO, HO, HO DRŻYJ ŚMIERTELNIKU”.
  Ale nie tylko to jest dziwne! Skrytobójcy dostają zlecenie na zabicie tak zwanego „Grubasa”. W Niewidzialnym Uniwersytecie tworzą się niewiarygodne rzeczy, a Susan – wnuczka śmierci, próbuje dowiedzieć się co stało się z Wiedźmikołajem.
  Tak w wielkim skrócie przedstawia się historia kolejnego tomu z cyklu „Świat Dysku". Jak to w książkach z tej serii bywa, jest tu dużo humoru, parodiowania stereotypów kontaktów międzyludzkich i zdrowej dawki sarkazmu. Powieść godna jest polecenia dla osób, które czytając chcą się pośmiać.
  Bartłomiej Kisiel

  OdpowiedzUsuń
 73. Jo Nesbo: ”Pierwszy śnieg”

  „Rozsądnie jest bać się czegoś, czego się nie zna. Ten, kto się nie boi, długo nie pożyje.”- Jo Nesbo

  „Pierwszy śnieg” to siódma część norweskiej powieści kryminalnej Jo Nesbo. Jest to zaskakująca i porywająca opowieść o niezwykle inteligentnym i wyrachowanym mordercy zwanym „Bałwanem”. Głównym jednak bohaterem jest detektyw Harry Hole – alkoholik o niebieskich oczach. Dostaje on tajemniczy, anonimowy list podpisany „Bałwan”. Zaczynają znikać kobiety, a sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana. Akcja, która rozgrywa się w Oslo podczas zimy z pewnością wciągnie niejedną osobę. Kto jak nie Hole rozwiąże tą sprawę? Dowiemy się tego w powieści Nesbo.

  Według mnie każdy, bez względu na to, czy jest, czy nie jest fanem kryminałów powinien sięgnąć po tą zaskakującą opowieść, gdyż potrafi przyciągnąć uwagę nieoczywistą fabułą oraz wieloma zwrotami akcji. Oczywiście, polecam zacząć od części pierwszej pt. „Człowiek nietoperz”.

  Zuzanna Mazur.

  OdpowiedzUsuń
 74. W ostatnim czasie przeczytałam książkę pt. "Magia Bożego Narodzenia". Autorkami tej opowieści były aż trzy pisarki Cathy Lamb, Mary Carter oraz Terry Dulong. Dzieło składa się z czterech opowiadań. Utwór pokazuje tęsknotę za rodziną oraz problem okazywania miłości drugiemu czlowiekowi.

  Pierwsze trzy histrorie są bardzo podobne do siebie, opierają się na miłości.Każda kobieta podkochuje się w jakimś mężczyźnie, próbuje go w sobie rozkochac, po osiągnięciu swojego zamysłu wszelkimi sposobami stara się go zniechęcić do siebie. Czwarta opowieść z pewnością różni się od pozostałych. Opowiada o człowieku, którego siostrzeniec zamierza umieścić w domu spokojnej starości. Jednak sąsiedzi sprzeciwiają się temu, nie pozostają obojętni na los staruszka. Akcja utworu rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia.

  Książka ukazuje to co w życiu najważniejsze. Można z niej wyciągnąć pewną refleksję by nie zatracić piękna i istoty świąt Bożego Narodzenia. Jest to opowieść o tęsknocie, miłości oraz atmosferze dzięki, której te święta stają się magicznymi.

  Czytając moją recenzję pewnie nurtuje Was pytanie dlaczego w ludziach na Święta Bożego Narodzenia pęka ta codzienna szarość, obojętność i bezdusznosć? Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi na to pytanie gorąco zachęcam do przeczytania tej książki.

  Patrycja Wierońska

  OdpowiedzUsuń
 75. ,,Opowieść wigilijna” Charles’a Dickens’a jest moją ulubioną książką, którą czytałam kilka razy. Opowiada o Świętach Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie to czas miłości i przebaczenie, gdzie nie ma miejsca na złość, smutek czy zazdrość.

  Głównym bohaterem jest zrzędliwy starzec Eubenezer Scroge. Człowiek, który przy piersi dusi każdy grosz, serce ma zimne i niewrażliwe, jest obojętny na biedę innych ludzi. Dopiero spotkanie z duchami, które ukazują przeszłość, teraźniejszość i przyszłość oraz szczęście, którego nigdy nie zaznał, powoduje przemianę Scroge’a. Wystraszył się tych wizyt i postanowił uporządkować swoje życie, zmienić je na lepsze. I tak też czyni. Staje się on szczęśliwym, szczodrym i uprzejmym człowiekiem.

  Uważam, iż ta książka jest niezwykła, wnosi dużo dobrego. Klimat, a więc śnieg, kolędy, czar świąt jest niesamowity. ,,Opowieść wigilijna” pozwala ujrzeć w drobnych gestach radość i prawdziwe szczęście. Zmusza do zastanowienia się nad swoimi czynami. Pomaga zniszczyć nienawiść, strach, smutek, które żyją w ludzkim sercu. Ukazuje nam, że czasami trzeba przejść wiele krętych dróg, aby wejść na tę odpowiednią. Wszystko to jednak zależy od nas, bo przecież można się zmienić i zamiast ukazywać się światłu w szarych barwach można pokazać się w kolorach tęczy.

  Joanna Iwaszko

  OdpowiedzUsuń
 76. „KRAINA LODU RECENZJA”
  Książka Kraina Lodu jest opowieścią typu fantazy. Autorami jej są Nathan Sarach i Roman Sela.
  Książka przedstawia dwie siostry Elsę i Annę . Elsa ma moc tworzenia lodu i śniegu . Jako dziecko była bardzo zżyta z młodszą siostrą, Anną – bawiły się razem wykorzystując moc Elsy. Jednak pewnego razu Elsa przypadkowo trafiła siostrzyczkę swoim zaklęciem. Anna straciła przytomność, a pasmo jej włosów zmieniło kolor na jaśniejszy. Przerażeni rodzice zabrali dziewczynki do Króla Trolli, który uratował Annie życie i usunął wspomnienia dotyczące magicznych mocy Elsy. Król i królowa postanowili odizolować Elsę od świata zewnętrznego i jej siostry, dopóki nie nauczy się kontrolować swoich mocy. Dali jej też rękawiczki, by nie zamrażała wszystkiego poprzez dotyk.
  Od tej pory siostry straciły ze sobą kontakt. Pozbawiona wspomnień Anna nie rozumiała, dlaczego tak się stało i wiele razy starała się porozmawiać ze swoją siostrą, lecz bezskutecznie. Trzy lata po śmierci rodziców, gdy dziewczęta dorosły, nadeszła uroczystość otwarcia bram i koronowania Elsy na nową królową. Podczas koronacji Anna spotyka Hansa i od razu się w nim zakochuje. Tego samego dnia decyduje się na ślub z nim. Błogosławieństwa miała im udzielić jej siostra Elsa, która się temu sprzeciwiła, dochodzi w tedy do kłótni między siostrami. Podczas kłótni Anna zdejmuje Elsie rękawiczkę co przyczynia się do gwałtownego ujawnienia jej mocy…. A to dopiero początek problemów.
  Wybrałem te książkę , ponieważ bardzo mi się podoba i pokazuje prawdziwą siostrzaną miłość. Wnioskować można byłoby na podstawie tytułu, iż jest to opowieść o zimnej krainie, lecz jest to książka pełna ciepła i miłości. Gorąco zachęcam do jej przeczytania, gdyż przenosi w świat fantazji i wprowadza w radosny nastrój.

  Kacper Łukowicz

  OdpowiedzUsuń
 77. "Zostań, jeśli kochasz"
  Autor: Forman Gayle

  Wybrałam tę książkę, ponieważ jej akcja rozgrywa się mroźnej scenerii, wśród śniegu.

  Mia - główna bohaterka, utalentowana dziewczyna ma wszystko o czym można marzyć - kochającą rodzinę, przyjaciół, talent. Jednak pewnego pozornie normalnego dnia wszystko się zmienia. Z powodu zimy szkoły zostają zamknięte a Mia wraz z rodziną postanawiają spędzić dzień z razem zupełnie nieświadomi, że zaraz wydarzy się tragedia. Gdy dochodzi do wypadku Mia zostaje uwięziona między życiem a śmiercią i musi dokonać wyboru.
  Mia jest uzdolnioną nastolatką, jej ojciec za młodu grał w rockowej kapeli, jednak Mia zdecydowała się na muzykę klasyczną grając na wiolonczeli.
  Główna bohaterka ma też miłość swojego życia - Adama, który gra w kapeli.
  Mia wraz z rodziną trafia do szpitala, lecz tylko ona zapada w śpiączkę. Będąc w śpiączce jako duch może obserwować wszystko co dzieje się wokół niej - i musi dokonać wyboru czy chce zostać z Adamem jednocześnie zostając sierotą czy odejść wraz z rodziną z tego świata.
  Książka pokazuje, że nic nie jest stałe. Możemy mieć wszystko i w jednej chwili to stracić. Książka pokazuje również że czasem musimy podejmować bardzo trudne decyzje.

  Dominika Nowak

  OdpowiedzUsuń
 78. ,,Opowieść wigilijna”- Karol Dickens
  Wybrałam tę książkę, ponieważ akcja rozgrywa się podczas Świąt Bożego Narodzenia kiedy pada śnieg, a ludzie okazują sobie wiele miłości..
  Książka ta opowiada o starym skąpym człowieku, który nie lubił świąt. Twierdził, że ludzie obchodzący Święta Bożego Narodzenia są głupi, a Wigilię chciał spędzić samotnie w swoim kantorze. Nazywał się Ebenezer Scrooge, nie martwił się ludzkim cierpieniem dopóki nie zaczęły nawiedzać go duchy, a całe jego życie obróciło się do góry nogami…
  Jest to książka dająca dużo do myślenia. Bardzo zachęcam wszystkich do jej przeczytania. Wspaniale oddaje magię świąt i mroźny klimat. Warto ją przeczytać i zastanowić się czy na pewno jesteśmy dobrzy dla innych ludzi..

  Aleksandra Kołek

  OdpowiedzUsuń
 79. Wiktoria Mikołajczyk1 stycznia 2018 15:04

  Wybrałam tę książkę, ponieważ cała akcja rozgrywa się w zimowe dni.

  "Zostań jeśli kochasz" autorstwa Gayle Forman to zdecydowanie największy bestseller młodzieżowy. Nastolatkowie zwariowali na punkcie dosyć smutnej historii młodej dziewczyny. Mia straciła wszystko, ale czy to ma jakiś wpływ na miłość? Czy największe uczucie pomoże przejść przez traumę po śmierci rodziców i brata? Czy pomoże zmienić zdanie o samobójstwie? Wypadek samochodowy odmienił życie dziewczyny już na zawsze. Modliła się aby Bóg zabrał ją razem ze swoją rodziną do nieba. Jednak był ktoś to przytrzymywal jej duszę przy życiu - jej chłopak Adam. Wtedy Mia zaczęła przypominać sobie najpiękniejsze chwile ze swojego życia, a było ich nie mało. Okazało się nawet, że była bardzo szczęśliwą nastolatką i kochała swoje życie. Przyjaźń, miłość, nauka, pasja, muzyka, czy warto żyć choćby dla swoich marzeń? Genialnie ukazane wspomnienia pokazują, że jednak tak. Najdroższa decyzja jaką Mia musiała podjąć. Jeden poślizg, jeden zimowy dzień, jeden tragiczny wypadek mający skutki do końca życia młodej dziewczyny. Jednak decyzja należała do niej. Wobec tego czy miłość przetrwa śmierć?

  OdpowiedzUsuń
 80. Akcja książki rozgrywa się w Święta Bożego Narodzenia
  Charles Dickens
  „Opowieść Wigilijna”
  Boże Narodzenie według Ebenezera Scrooge’a to wymysł głupców i szaleńców. Skąpiec ma zamiar spędzić ten dzień w kantorze. 24 grudnia siostrzeniec mężczyzny próbuje namówić go na spędzenie tego magicznego czasu razem. Nie udaje mu się. Do bogacza przyszli także ludzie, którzy zbierali pieniądze na żywność dla ubogich, jednak ich także odprawił.
  Gdy Ebenezer siedział przy kominku, objawił mu się jego zmarły przyjaciel skuty łańcuchami. Duch próbował wyjaśnić mu, że jeżeli się nie zmieni, po zakończeniu swojego życia spotka go taki sam los.
  Gdy nastała noc, a skąpiec spał, przybyły do niego po kolei trzy duchy: przeszłości, przyszłości, a także teraźniejszości.
  Uważam, że „Opowieść Wigilijna” to idealna książka na ten magiczny czas, jakim są Święta Bożego Narodzenia. Skłania do refleksji, a poza tym jest świetną rozrywką.

  OdpowiedzUsuń
 81. Akcja rozrywa się w okresie Bożego Narodzenia
  Jay Asher „Światło”
  Jay Asher znany jest ze swojej książki „13 powodów” oraz serialu nakręconego na jej podstawie. Tym razem autor postanowił napisać lekturę idealną na Boże Narodzenie.
  Główną bohaterką jest Sierra.W ciągu roku mieszka w Oregonie i pracuje na rodzinnej plantacji drzewek choinkowych. Gdy nastaje okres przedświąteczny przychodzi czas na ich sprzedaż. Wtedy razem z bliskimi co roku wyjeżdżają do Kalifornii. Podczas jednego z wyjazdów poznaje Celeba. Chłopaka prześladują demony z przeszłości. Zrobił coś, czego konsekwencje wciąż go prześladują. Sierra postanawia dać mu drugą szansę.
  „Światło” to wspaniała powieść, która oprócz porywającej fabuły pokazuje, że należy akceptować ludzi i dawać im drugą szansę.

  OdpowiedzUsuń
 82. "Biały mustang" Sat-Okh/Stanisław Supłatowicz
  Skojarzenie z zimą: jedna z bohaterek ma na imię Śnieżny Płatek.

  "Biały mustang" to zbiór legend indiańskich napisany przez indianina polskiego pochodzenia Stanisława Supłatowicza, którego indiańskie imię brzmi Sat-Okh. Jedna z legend zatytułowana "Kwiat Antylopy" opowiada o pięknej dziewczynie noszącej imię Śnieżny Płatek. Zakochał się w niej dzielny i zuchwały wojownik z plemienia Arapahów - Biała Antylopa. Jednak Śnieżny Płatek była bardzo dumna i zarozumiała i nie chciała wyjś za mąż. Biała Antylopa w geście oddania i odwagi w księżycową noc zestrzelił dla niej gwiazdę z nieba, czym rozgniewał Wielkiego Ducha Indian.
  Każda z legend opowiada jakąś poruszającą historię związaną z podaniami Indian Ameryki Północnej. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 83. „Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań” zebrała Stephnie Parkins. Jest to zbiór 12 świątecznych historii. Opowiadających o miłości i często o wyrzeczeniach jakie młodzi ludzie musza sobie stawiać. Opowiadania zabierają nas w magiczny świat elfów i świetego Mikołaja. Uwielbiam wracać do tej książki podczas świąt Bożego Narodzenia, ponieważ wtedy te opowiadania mają podwójną siłe. Każde z nich jest inne ale ich wspólną cechą jest zima. Czytając tą książkę można wzruszyć się do łez i śmiać się do utratu tchu. Naprawdę z całego serca możemy polecić tę książkę tym młodszym i starszym. Julia Rogula i Wiktoria Simka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorem rekomendacji w postaci tekstu może być tylko jedna osoba. Prosimy także, by podpisywać komentarze zgodnie z informacją podaną w formularzu zgłoszeń do udziału w konkursie. Udało nam się wyśledzić, że Julia Rogula to Kramcia12, natomiast Wiktoria Simka w ogóle nie została na konkurs zgłoszona.

   Usuń
 84. „Opowieści z Narnii”-C.S. Lewis

  Książka kojarzy mi się z hasłem, ponieważ opowiada o magicznej krainie wiecznie skutej lodem bez Świąt Bożego Narodzenia.

  Najpierw oglądałam film, ale oczywiście musiałam sięgnąć także po wersję papierową.
  W książce poznajemy czworo rodzeństwa: Łucję, Edmunda, Zuzannę oraz Piotra. Pewnego deszczowego dnia Łucja trafia do wnętrza starej szafy, która okazuje się drzwiami do innego świata… Tam przeżywają przygodę która zmieni ich życie.

  Jest to niesamowita powieść, magiczna historia o walce dobra ze złem, o braterstwie, przyjaźni i sile miłości. Mimo że chyba wszyscy znają fabułę z filmu, to warto przeżyć tą niezwykłą przygodę wraz z książką.

  -Liminata

  OdpowiedzUsuń
 85. „Opowieść Wigilijna”-Charles Dickens

  Akcja książki rozgrywa się w czasie Bożego Narodzenia.

  Podczas wigilijnej nocy zobaczymy zmianę bezdusznego, samolubnego i skąpego Ebenezera Scrooge'a w hojnego i miłego człowieka. A stanie się to z pomocą trzech duchów.

  Piękna powieść mimo smutku, bardzo pouczająca. Pobudza do refleksji. Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać, niezależnie od wieku.

  -Liminata

  OdpowiedzUsuń
 86. „Dary anioła: Miasto Kości”- Cassandra Clare

  Znów książka zawierająca w tytule anioły.

  Tyma razem oglądałam najpierw film, potem serial. Zaciekawiło mnie jak bardzo się różnią od książki.

  Clary Fray myślała że jest normalna, taka jaki inni. Lecz szybko przekonuje się że jest inaczej, gdy pewnego razu w klubie Pandemonium jest świadkiem morderstwa. Od tamtego momentu życie Clary rozpada się, ktoś porywa jej matkę, a ona sama musi się odnaleźć w świecie wampirów, wilkołaków i innych stworzeń. Czy Clary odnajdzie swoją matkę ? Odpowiedź na to pytanie musisz zaleźć sam.

  Historia jest fascynująca i ciekawa. Polecam czytelnikom, którzy uwielbiają fantastykę i romans. Pobudza wyobraźnie. Moim zdaniem książka jest o wiele lepsza od filmu i naprawdę warto ją przeczytać.

  -Liminata

  OdpowiedzUsuń
 87. Tytuł związany z zimą, Wigilia jak i czas wydarzeń zwiastujący wkrótce święta

  Kolejną świetną książką od Agathy Christie jest ,,Wigilia Wszystkich Świętych''''. Mimo, że opisem czy początkiem kryminał może nie zachęcać, dalsza fabuła i zakończenie, na pewno zaskoczą tak, jak to bywa w dziełach Christie. Znany z m.in. ,,Morderstwa w Orient Expressie'''' detektyw Herkules Poirot, mimo choroby, próbuje odkryć tajemnice, związaną z przeszłością kryjącą się wśród dzieci, jednak prawda, którą mogą wyznać wyłącznie ofiary, będzie następnym, nie łatwym wyzwaniem, dla upartego, głównego bohatera.

  Julia Kaczmarczyk

  OdpowiedzUsuń
 88. "Ziemia skuta lodem" - Zwiadowcy - John Flanagan
  Akcja książki dzieje się w Skandii stworzonej na wzór Skandynawii i jej nieprzyjaznego klimatu szczególnie za kołem podbiegunowym.

  Will i Evanlyn zostali porwani przez Skandian. To, co ich czeka może być gorsze od śmierci. Niewola, zimno i brak nadziei na ocalenie. Gdy Will uzależnia się od narkotyzującej rośliny i traci rozum, Evanlyn nie może pozwolić na dalsze nieszczęścia. Trzeba uciekać.
  Opowieść jest przeniknięta bezwzględnością mrozu i zimy. Flanagan w wspaniały sposób buduje napięcie, a ja staję się jego (jeśli można tak powiedzieć)seryjną ofiarą. Tę lekturę polecam gorąco wszystkim fanom bezsennych nocy spędzanych na zaspokajaniu ciekawości.

  OdpowiedzUsuń
 89. "Opowieści z Narni" - C. S. Lewis

  https://www.youtube.com/watch?v=1WePlijrLks

  Natalia Maj i Oskar Marciniak

  OdpowiedzUsuń
 90. "Opowieść Wigilijna" - Karol Dickens

  https://www.youtube.com/watch?v=-nPkR-MBsHM&t=10s

  Natalia Maj i Oskar Marciniak

  OdpowiedzUsuń
 91. Amanda Prowse
  „Świąteczne Marzenia”

  Książka ta kojarzy mi się z zimą, ponieważ panuje w niej głównie świąteczna sceneria.
  Nie od dziś wiadomo, że zazwyczaj święta kojarzą się z zimą, ciepłym klimatem i ulicami pokrytymi białym puchem.

  Zdecydowałam się zrecenzować tą książkę, ponieważ zaciekawiła mnie jak żadna inna.
  Spodobał mi się w niej przede wszystkim sposób w jaki zostaje przedstawiona miłość.
  Nie tylko miłość do drugiego człowieka, ale i miłość matki do dziecka.
  Przekazuje nam ponadczasowe wartości, które każdy człowiek powinien posiadać.
  Mówi ona także o tym, że mimo iż sami niewiele dostajemy od losu to mamy szansę innym dać więcej niż jesteśmy wstanie sobie wymarzyć.
  Gorąco polecam tą książkę każdej osobie, która szuka odpowiedzi dotyczących ponadczasowych wartości oraz lubuje się w opowieściach dotyczących prawdziwej miłości.
  Wróżka.

  OdpowiedzUsuń
 92. Jo Nesbo „Ślady zbrodni”
  Jest to jeden z najbardziej tajemniczych kryminałów z serii "Ślady zbrodni" autorstwa Jo Nesbo.
  Rolę głównego bohatera, jak zwykle pełni skandynawskiej detektyw Harry Hole. Tym razem musiał on rozwikłać sprawę seryjnego mordercy, który zabija tylko wówczas, kiedy pada śnieg.
  Zanim sięgnąłem po tę książkę, przeczytałem kilka, niekoniecznie korzystnych, jej recenzji i szczerze mówiąc zabierałem się za lekturę z musu oraz z pewną niechęcią. Mimo wszystko cieszę się, że nie znalazłem niczego innego związanego tematycznie z zimą, ponieważ wątpię, czy znalazłbym ciekawszą oraz bardziej logiczną powieść kryminalną, która tak znakomicie potrafi utrzymać czytelnika w napięciu. Wartka akcja sprawia, że nie nudzimy się w trakcie lektury. Dobrze zbudowana fabuła i kreacje postaci potęgują z każdą stronicą ciekawość czytelnika.
  Wbrew wcześniejszym obiekcjom – po lekturze- szczerze polecam!
  Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 93. "Dwoje na wirażu"- Susan Kirby
  Akcja książki rozgrywa się w czasie Bożego Narodzenia.
  Starszy brat Shawny jest nieznośny, ale ma jedną ogromną zaletę- przystojnego przyjaciela, niestety jest dla niego tylko siostrą kolegi, którą zna od dziecka. Największym marzeniem dziewczyny jest pójście na Bal Gwiazdkowy u boku przystojnego Chucka. Plan Shawny na podreperowanie budżetu, może okazać się również sposobem na zdobycie miłości.

  Anna Jakóbik
  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie

  OdpowiedzUsuń
 94. Charles Dickens „Opowieść Wigilijna”
  Książką, którą ostatnio przeczytałam jest ,,Opowieść Wigilijna" Charlesa Dickensa. Główny bohater to bardzo skąpy i oschły kupiec oraz właściciel kantoru - Ebenezer Scrooge. Nienawidzi świąt, uważa, je jedynie za stratę. W dzień Wigilii Bożego Narodzenia nawiedzają go trzy duchy: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zjawy pokazują mu po kolei święta z jego dzieciństwa, jak jego bliscy spędzają je teraz bez niego oraz jak będą wyglądały, jeżeli się nie zmieni. Wszystkie wydarzenia sprawiają, że nie tylko główny bohater, lecz również czytelnik zaczynają zastanawiać się nad swoim postępowaniem. Uważam, że książka jest warta przeczytania, ponieważ jest bardzo wciągająca i przyjemnie się ją czyta. Za największą jej zaletę jednak uważam fakt, iż każdego czytelnika skłania do przemyśleń, pokazuje jacy powinniśmy być, by móc spokojnie i z czystym sumieniem spojrzeć w lustro. „Opowieść Wigilijna” powinna być lekturą obowiązkową dla pensjonariuszy więzień i zakładów poprawczych. Jej przeczytanie byłoby z pewnością jedną ze skuteczniejszych metod resocjalizacji.
  Katarzyna Wojtala

  OdpowiedzUsuń
 95. "W Śnieżną Noc"
  To książka o trzech nastrojowych i dowcipnych zarazem , powiązanych ze sobą romantycznych historii , zostały one napisane przez trzech różnych pisarzy. Opowiadania rozgrywają się w Wigilie w miasteczku Gracetown które kompletnie zostało zasypane śniegiem. Może i wyglądało to ciekawie ale w rzeczywistości bardo komplikuje życie. I na pewno nikt się nie spodziewał że dzięki torom zasypanym przez śnieg , przez wjechanie samochodem w zaspę albo dzięki małej śwince można spotkać miłość , ale najwidoczniej w święta może zdarzyć się wszystko
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 96. Kiedy usłyszałam temat na grudzień od razu skojarzyło mi się to z książką ,,Opowieści z Narnii" , ponieważ kluczowym momentem książki jest sytuacja kiedy Łucja, główna bohaterka, po raz pierwszy wchodzi do szafy i idąc w głąb niej czuje pod stopami śnieg, ponieważ przeniosła się do krainy, w której panuje zima. Akcja książki dzieje się na pograniczu dwóch światów, jednego realnego a drugiego fantastycznego gdzie czas płynie wolniej a mieszkańcami są centaury czy inne postacie fantastyczne. Książka przedstawia historie dziewczynki Łucji i jej trójki rodzeństwa,którzy przyjeżdżając w to miejsce nie spodziewali się, że będą musieli walczyć z Białą Czarownicą.
  prochma555
  I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie

  OdpowiedzUsuń
 97. Polecam książkę Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa, której akcja toczy się m.in. w magicznej krainie - Narnii, gdzie panuje wieczna zima.
  https://youtu.be/IMV_jyeZntA
  Meduza

  OdpowiedzUsuń
 98. "Święta miłośniczek czekolady"
  Książka ta opowiada o czasie przedświątecznym, dlatego skojarzyła mi się z hasłem "Zima".

  Autorem książki jest Carol Matthews. Kolejna część serii opowiadająca o dziewczynach z Klubu miłośniczek czekolady,jednak nie trzeba czytać wcześniejszych części, by zrozumieć fabułę. Poznajemy cztery przyjaciółki: Lucy, Chantal, Nadii i Autumn. Każda z nich ma inną historię, opowiada o niej. Jednak ich losy się wspólnie przeplatają. Wszystkie są czekoladoholiczkami.
  Lucy jest menadżerką "Czekoladowego Nieba" i w tej roli spisuje się świetnie, ale przez zapracowanie nie ma czasu dla swojego chłopaka, Aidena.
  Chantel jest młodą matką, która przez to nie ma na nic czasu.
  Nadia szuka pracy. Ma syna, problemy finansowe oraz rodzinne. Niedawno zmarł jej mąż. Liczy na wsparcie przyjaciółek.
  Autumn dalej cierpi po śmierci brata z którą nie może się pogodzić i zaczyna odsuwać się od otoczenia oraz chłopaka, który ją za to krytykuje.
  Jak potoczą się losy bohaterek? Co się wydarzy? Jeśli jesteście ciekawi przeczytajcie sami.
  Polecam
  Kornelia Wawak

  OdpowiedzUsuń
 99. https://www.youtube.com/watch?v=X9SxJzJmV5o
  Anka
  Jeśli chodzi o skojarzenia z zimą, historia kończy się w samo Boże Narodzenie, w książce jest opis całej wigilii.

  OdpowiedzUsuń
 100. Izabella Twardzik30 grudnia 2017 15:12
  Natasza Socha ,,Biuro przesyłek niedoręczonych"

  Ta książka najbardziej ze wszystkich jakie czytałam kojarzy mi się ze hasłem zima.
  Pokazuje ona że cuda się zdarzają, tylko czasami trzeba im trochę pomóc.

  W Biurze przesyłek niedoręczonych zaczyna pracować Zuzanna jedna z głównych bohaterów powieści. Właśnie tam poznaje Milę, z którą zaczyna spełniać świąteczne marzenia nadawców i adresatów niedostarczonych listów.
  Mila zajmuje się sprawą pewnego chłopca, a Zuzanna czyta trzydzieści osiem listów Tekli i Gaspera, które nigdy do nich nie dotarły. Postanawia pomóc tym dwojga się spotkać, ale najpierw musi odnaleźć przynajmniej jedno z nich.
  Samą Zuzannę prześladuje niewysłany list, dlatego tak bardzo chcę żeby Tekla i Gasper się spotkali.
  Zachęcam do przeczytania gdyż książka pokazuje siłę prawdziwej miłości jak i dobroć ludzi, których potrafi wzruszyć cudzy los.

  Izabella Twardzik

  OdpowiedzUsuń
 101. Recencja książki "Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań." Dziewczyny wybrały tę książkę, ponieważ każda z 12 historii związana jest ze Świętami.
  https://youtu.be/hB7FbJdkfyY

  Agata Iluk
  Julia Mecner

  OdpowiedzUsuń
 102. Akcja książki Barbary Kosmowskiej rozgrywa się w zimie. Zima to nie tylko śnieg ale również święta. Czas radości i miłości rodzinnej. Książka ukazuje smutną prawdę- nie każdy otulony zimową aurą jest szczęśliwy...
  Polecamy nasz film i mamy nadzieję, że więcej osób po nią sięgnie i zrozumie dlaczego twierdzimy, że jest to opowieść o sile człowieka.
  Benio i Marianna
  https://www.youtube.com/watch?v=-bbEFuOG5lA

  OdpowiedzUsuń
 103. Dlaczego wybrałam tą książkę? Ponieważ moje serce, szóstoklasisty, w pierwszym momencie przypomniało o "Opowieści wigilijnej"! To książka o cudownym świątecznym czasie, w którym naprawdę dzieją się cuda...

  "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa to wzruszająca i pełna zwrotów akcji opowieść o samotnym, skąpym kupcu- Ebenezerze Scrooge'u.
  Człowiek ten żył tylko dla siebie, widział tylko własne potrzeby, inni ludzie istnieli obok ale nie zauważał ich zmartwień, trosk. Pewnie doczekałby kresu swego życia, jako człowiek zgorzkniały i samotny gdyby nie wydarzenia związane z nocą wigilijną. Scroge'a nawiedził duch jego zmarłego przed laty wspólnika- Marleya i poinformował go o trzech zjawach, które mają go odwiedzić następnej nocy. Pierwszy z nich- Duch Minionych Świąt pokazał, jakim człowiekiem był nasz bohater przed laty i jak bardzo się zmienił. Duch Teraźniejszych Świąt oprowadza Scroge'a po wieczorach świątecznych jego rodziny i znajomych, którzy pomimo biedy kochają się bardzo. Ostatni z duchów pokazał jak będzie wyglądać przyszłość, każde kolejne święta jeżeli Scrooge nie zmieni swojego postępowania.
  Nie ma lepszej książki, która z taką łatwością wprowadzałaby w zagadnienia dobra i zła. Dla mnie, młodej osoby, wrażenia po przeczytaniu lektury są bardzo duże. Polecam każdemu- przede wszystkim książkę ale również zmianę na miarę tej z "Opowieści wigilijnej"! Bo dobro jest potrzebne.
  Marianna

  OdpowiedzUsuń
 104. Świat Narnii to świat wiecznej zimy- stąd mój wybór.

  Opowieści z Narnii
  Lew, Czarownica i Stara Szafa
  C.S.Lewis

  Książka została napisana dla chrześnicy autora Lucy Barfield. Opowiada o czwórce rodzeństwa: Piotrze, Edmundzie, Zuzannie i Łucji, które musiało opuścić Londyn z powodu nalotów bombowych na miasto. Czy jest coś co doprowadzi do zapomnienia o wydarzeniach wojennych? Wydaje się, że nie...
  Dzieci udały się na wieś do pewnego starego Profesora. Mężczyzna miał wielki stary dom, w którym było pełno drzwi. Dzieci, z natury swej ciekawe i poszukujące przygód, postanowiły obejrzeć dom. Akcja nabrała kolorów kiedy Łucja znalazła szafę z futrami. Weszła do niej ale próżno tam było szukać tylko ubrań... po drugiej stronie zobaczyła latarnię a potem spotkała miłego i sympatycznego Fauna Tumnusa. Wróciła z szafy i od razu pochwaliła się rodzeństwu, które, jak można się domyślić jej nie uwierzyło. Kto wierzy, że przez szafę można wejść do innego świata? Drugi do szafy wszedł Edmund. Jego wizyta po drugiej stronie wiązał się również ze spotkaniem. Nie był to już jednak miły Faust lecz okrutna Biała Czarownica...
  Co po drugiej stronie znalazło rodzeństwo? Kogo spotkali? Co przeżyli? Kim jest Aslan?
  Na te pytania można poszukać odpowiedzi na kartach książki. Na te pytania trzeba poszukać odpowiedzi na kartach książki.
  Warto przeczytać tę książkę, ponieważ nie tylko jest interesująca,nie tylko nie zanudza, nie tylko wciąga. Przede wszystkim pobudza wyobraźnię... a wtedy widać Narnię.
  Ja w każdym razie widziałem.
  Benio

  OdpowiedzUsuń
 105. Przyjechałem przywiedziony przeczuciem aż tutaj, na Hokkaido, aby odnaleźć dziewczynę poznaną wiele lat temu w norze, jaką był hotel Dolphin. Nie wiem nawet jak miała na imię – wszyscy mówili do niej Kiki. Była luksusową call girl o najpiękniejszych uszach na świecie. Śni mi się od tamtej pory co noc…

  Murakami to urodzony gawędziarz, który opowiedzieć potrafi każdą, nawet najbardziej pokręconą historię. Tym razem zabiera nas do luksusowego hotelu Dolphin, gdzie przed laty nasz bezimienny bohater poznał luksusową prostytutkę. Ta zaginęła niedługo potem w niewyjaśnionych okolicznościach – X chce dowiedzieć się co się stało. To jednak nie jedyna tajemnica, którą skrywa hotel. Osamotniony bohater, znalazłszy się na krańcu Japonii, gdzie zima trwa pół roku, otrzyma szansę na zmianę swojego życia… Warto zabrać się w tę podróż razem z nim, chociażby tylko dla pięknej scenerii mroźnego i nieprzyjaznego ludziom Hokkaido.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 106. "W śnieżną noc"
  Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w całym roku. Jednak zanim usiądziemy przy wigilijnym stole, otworzymy prezenty, czy spotkamy się z bliskimi w domu, trzeba posprzątać, trzeba ugotować dania, a prezenty kupić. Dlatego też okres przedświąteczny jest bardzo stresujący, a co jest najlepszym lekarstwem na stres (i nie mówię tu o słodyczach )? Książka! W dodatku o miłości i trudnym nastoletnim życiu, napisana przez trzech najlepszych amerykańskich autorów książek dla młodzieży: Johna Greena, Lauren Myracle i Mauren Johnson. Do tego opisu najbardziej pasuje zbiór trzech połączonych ze sobą opowiadań pt.: „W śnieżną noc”. Prosta i bardzo ciekawa książka opisująca historię kilku bohaterów, których drogi przecinają się w niecodziennych okolicznościach. Opowiadania są luźne, dzięki czemu nie trzeba wkładać wielkiego wysiłku do ich przeczytania, jednak jak każda książka Johna Greena, daje nam życiową lekcję. Polecam ją każdemu, szczególnie w tym zimowym okresie.
  Nance Hopes

  OdpowiedzUsuń