środa, 1 marca 2017

Hasło na marzec

W 2017 roku mija setna rocznica przyznania pierwszej Nagrody Pulitzera, dlatego w miesiącu marcu czytamy

KSIĄŻKĘ, KTÓREJ AUTOR OTRZYMAŁ NAGRODĘ LITERACKĄ

Uwzględniamy wszystkie nagrody literackie, zarówno zagraniczne jak i krajowe. Zaliczamy publikacje autorów, których teksty otrzymały tytuł "książki roku" przyznawany przez organizacje związane z literaturą, księgarnie czy duże serwisy książkowe.

Przypominamy, że nie uwzględniamy literatury dziecięcej.

Wpis musi zawierać informację o tym kiedy i jaką nagrodę otrzymał autor.

Szczególnie polecamy:

Nagroda Nobla
Nagroda Pulitzera
Nagroda Bookera
Nagroda Nike

Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku serwisu Lubimy Czytać


141 komentarzy:

 1. Czy dobrze rozumiem, że można publikować recenzje książek, za które autor nie został nagrodzony, ale wyróżniono go ogólnie otrzymał nagrodę za inną książkę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można opisać książkę młodzieżową, której autor został nagrodzony za książkę dla dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, można opisać taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka „Maybe Someday” autorki Colleen Hoover zdobyła tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Romans oraz drugie miejsce w plebiscycie Goodreads Choice Awards 2014 w kategorii Romans.
  „... ludzie nie wybierają, w kim się zakochują. Mogą jedynie wybrać, kogo dalej będą kochać”.
  On utalentowany muzyk, który nie słyszy. Zmysł słuchu zastępuje dotykiem. Jego utworom brakuje tylko tekstów. Próbuje pokonać blokadę twórczą. Gdy zauważa dziewczynę, siedząca na sąsiednim balkonie, śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
  Ona, siedząc na balkonie, pierwszy raz usłyszała jego muzykę i zaczęła pisać do niej teksty. Pomagała mu odzyskać natchnienie.
  Między Ridgem a Sydney pojawia się wzajemne pożądanie. Pojawia się też problem, poczucie winy staje się udręką dla obojga. Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce.
  Jest to bardzo dobra książka o niezwykłej fabule. Lekka i interesująca. Autorka w swoich powieściach porusza bardzo ważne kwestie, które są często bolesne, co sprawia, że zapadają nam długo w pamięci.
  „Po raz pierwszy w życiu słyszę absolutnie wszystko”.

  Julia Pudo

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka „Never Never” autorek Colleen Hoover i Tarryn Fisher została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura młodzieżowa.
  „Nigdy nie zapominaj,
  że to ja jako pierwszy cię pocałowałem.
  Nigdy nie zapominaj,
  że będziesz ostatnią, która pocałuję.
  I nigdy nie przestawaj mnie kochać.
  Nigdy”.
  Czasami wspomnienia mogą być gorsze niż zapomnienie. Z niewiadomych przyczyn Charlie i Silas tracą pamięć. Nie znają nikogo, nawet siebie. Nie wiedzą skąd są, ani jaka jest ich przeszłość. Pozostają im tylko fotografie i tajemnicze notatki. Czy potrafią odbudować swoje dawne uczucia i przypomnieć sobie co ich spotkało? A co jeśli zapomnienie chroni ich przed szaleństwem?
  Silas zrobi wszystko by odświeżyć wspomnienia, zaś Charlie zrobi wszystko by je pogrzebać.
  Uważam, że ta historia ma niesamowitą fabułę. Książka od początku wciąga i trzyma w niepewności, aż do ostatniej strony. Jest wzruszająca i idealnie odzwierciedla uczucia głównych bohaterów.
  „Zamierzam sprawić, że znów się we mnie zakochasz”.

  Sylwia Defińska

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy wydawnictwo może być zaliczone jako "organizacja związana z literaturą"?

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście, można opisać książkę nagrodzoną przez wydawnictwo.

  OdpowiedzUsuń
 8. Atena21 marca 2017 13:12
  „Musisz to komuś powiedzieć” – Barbara Ciwoniuk
  Milena jest zwyczajną nastolatką czytającą książki dla przyjemności. Jest jednak rozdarta pomiędzy dwiema osobowościami. Na początku wygrywa spokojna, bezpretensjonalna kujonka… Ale jak długo? Wszystko zmienia przyjazd tajemniczego blondyna – przystojniaka, którego twarz szczerząc się ze zdjęcia, połyskuje białymi zębami - Łukasz. Milena ścina włosy i uwalnia dawno więzioną radość. Może jest trochę bezczelna, łobuziarska, ale ten wakacyjny image bardzo jej się podoba. I nie chce, żeby ten złotowłosy mieszczuch wchodził jej w paradę. Napięte początkowo stosunki tych dwojga przerywa jak błyskawica wizyta u przyjaciółki. Nasza bohaterka wpada w sam środek narkomańskiego, a jej świeżo nabyta pewność siebie ulatuje szybciej niż powietrze z przedziurawionego balonu. O dziwo, w tych trudnych chwilach, to właśnie Łukasz jest dla niej wsparciem. Jak ma spojrzeć w oczy koleżankom z obozu? I jeszcze musi wystąpić w roli adwokata, broniąc Marii Konopnickiej, która nie była idealna. Czy dadzą radę w słabym duecie przeciw całemu obozowi? I taka jest ta książka, o perypetiach nastolatki z Konopnicką w tle.

  OdpowiedzUsuń

 9. Anonimowy22 marca 2017 11:37
  Witam wszystkich
  Chciałbym opisać moje odczucia po przeczytaniu książki „Harry Potter i kamień filozoficzny ”, która rozpoczyna serię książek o przygodach młodego czarodzieja, którym jest Harry Potter . Harry jest z pozoru zwykłym chłopcem ,mieszka u wujostwa, którzy go nienawidzidzą od czasu „wypadku samochodowego”, w którym zginęli jego rodzice. Prawda jednak okazuje się inna, gdy dostaje list z Hogwartu lecz, jego wujostwo nie chce doprowadzić do tego, by Harry stał się czarodziejem. Z pomocą przychodzi mu Hagrid, dzięki któremu dostaje się do Hogwartu ,szkoły dla czarodziejów.Musi tam zmierzyć się z najpotężniejszym czarnoksiężnikiem wszechczasów Voldemortem ,który chce zdobyć kamień filozoficzny i się odrodzić. Czy mu się uda, dowiecie się czytając Harrego Pottera . Moim zdaniem książka Harry Potter jest bardzo ciekawą i fantastyczną książką ,pokazującą że z pomocą takich przyjaciół jak Ron i Hermiona można przezwyciężyć największe zło.
  Nagroda Andre Norton
  smw

  OdpowiedzUsuń
 10. Stephen King „Zielona Mila”

  King - jako pisarz znany i lubiany - był nagradzany i nominowany nieskończenie wiele razy. Za tą powieść otrzymał nagrodę Bram Stoker Awards w roku 1996.
  „Zielona Mila’’ jest pozycją, której nie trzeba przedstawiać. Jednak większość kojarzy ten tytuł zapewne z filmem - także słusznie - lecz uważam, że zdecydowanie bardziej warto skupić się na samej książce.
  Lektura nie jest typowo ”king’owska”, gdyż nie jest standardową powieścią grozy. Lecz mimo to jest jedną z jego najlepszych pozycji. Ujęcie bólu, cierpienia, strachu i szeregu innych uczuć jest… Jest po prostu piękne. Książka urzeka swoją historią, która jest przedstawiona w sposób bezpośredni, dosłowny i prosty, który najlepiej ją odzwierciedla. Lektura jest jedną z tych niewielu, przy których wszyscy płaczą. John Coffey - człowiek o ogromnym wzroście i jeszcze większym sercu - nie daje nam innego wyboru. Kto jeszcze nie czytał lub widział tylko film - koniecznie trzeba nadrobić zaległości! Polecam z całego serca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Stephen King „Pan Mercedes”

  Debiut King’a w dziedzinie powieści detektywistycznej, ale z jakim sukcesem! Za tą pozycję otrzymał nagrodę Edgar Allan Poe Awards w roku 2015.
  Jak już zdążyłam wspomnieć - lektura jest zupełnie nowym gatunkiem, który wyszedł spod ręki mistrza. Jednak mimo to, nie odstaje poziomem od tak popularnych horrorów tego autora. Muszę przyznać, że poczynania Pana Mercedesa były niejednokrotnie straszniejsze od całych szeregów powieści grozy! Książka ma interesującą fabułę, która jest pełna zwrotów akcji, więc stanowi jeden, wielki element zaskoczenia, co niesamowicie przypada mi do gustu. Znajdziemy w niej także elementy dość brutalne, lecz nie stanowią dla mnie przeszkody do zachwytu nad lekturą! Bezapelacyjnie mogę polecić tę pozycję, nawet osobom, które nie przepadają za powieściami detektywistycznymi - zwłaszcza, że sama do nich należę. Zdecydowane 10/10!

  OdpowiedzUsuń
 12. John Green „Szukając Alaski”

  Powieść otrzymała nagrodę Michael L. Printz Award w roku 2006.
  ’’Szukając Alaski” jest jedną z najlepszych - o ile nie najlepszą - książką John’a Greena i jedną z najlepszych, które miałam przyjemność czytać w całym swoim życiu. Lektura mnie wręcz zafascynowała - szczególnie ze względu na główną bohaterkę - Alaskę Young. Dziewczyna jest wręcz niesamowita! A swoje niepowtarzalne imię zawdzięcza temu, że sama sobie je wybrała.
  Powieść wywołuje skrajne i niesamowicie różnorodne emocje, głównie dlatego, że tak też prezentuje się jej fabuła - jest mocno urozmaicona, odnajdziemy w niej wątki wszelkiego rodzaju - te zabawne, wzruszające, ale także miłosne czy wręcz przeraźliwie smutne. Dzięki temu każde spotkanie z tą lekturą, każde 5 minut spędzone w jej towarzystwie da nam zupełnie różne przeżycia. Dlatego też książka dostała miano jednej z najlepszych i jest zdecydowanie godna polecenia! Jeśli ktoś zdecyduje się na czytanie, to radzę uzbroić się w paczkę chusteczek!

  OdpowiedzUsuń
 13. Dmitry Glukhovsky „Witajcie w Rosji”

  Dmitry Glukhovsky otrzymał parę nagród, lecz niekoniecznie za tą pozycję; m.in. jego książka "Futu.re" otrzymała tytuł Książki Roku 2015 serwisu lubimyczytać.pl w kategorii sci-fi.
  Po ”Witajcie w Rosji” sięgnęłam tylko ze względu na autora - gdyby nie lubiane przeze mnie nazwisko, to pewnie w życiu nie trafiła by w moje ręce. Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, czego się spodziewać, gdyż bardzo rzadko skupiam się na tym gatunku. Mimo moich wątpliwości lektura okazała się strzałem w 10! Poprzez kilkanaście opowiadań Dmitry w błyskotliwy sposób otwiera nam oczy i ukazuje sytuację w Rosji. Portret jego ojczyzny to fikcja pomieszana z rzeczywistością, w której nie brakuje także sarkastycznych stwierdzeń czy elementów satyry. Książka wzbudza różne emocje i pozostawia nam miejsce na wyrobienie własnej opinii o państwie Putina. W moim przekonaniu jest to pozycja, nad którą zdecydowanie warto się zatrzymać, skupić, pomyśleć…

  OdpowiedzUsuń
 14. Colleen Hoover „Hopeless”

  Colleen Hoover otrzymała nagrodę Goodreads Choice Awards w kategorii romans w roku 2015 za książkę ”Confess”.
  ”Hopeless” jest jedną z bardzo niewielu książek, po które sięgnęłam bez czytania opisu. Po prostu z góry założyłam, że ”będzie dobra”. Przyznam, że oczekiwałam czegoś diametralnie innego - zwykłego ”romansidła” wyciskającego łzy, lecz mimo to - a może dzięki temu - lektura okazała się być dużo lepsza niż dobra. Historia jest niezwykła, bardzo trudno odłożyć książkę na bok i zająć się czymś innym. Sama fabuła jest niesamowicie intrygująca, a w połączeniu z bohaterami otrzymujemy wręcz dzieło - taki piękny, ambitny romans, w którym oprócz wątków miłosnych znajdziemy demony przeszłości, które powracają z ogromną siłą. Jedno nie odbiegło od moich założeń co do książki - wyciska łzy, bardzo dużo łez. Mogę polecić tą pozycję bez cienia wątpliwości - lektura z górnej półki!

  OdpowiedzUsuń
 15. Małgorzata Halber „Najgorszy człowiek na świecie”

  Książka została uhonorowana mianem Książki Roku 2015 serwisu lubimyczytać.pl w kategorii literatura piękna.
  Po książkę sięgnęłam, ponieważ spodziewałam się innej tematyki, którą wywnioskowałam po jej recenzjach w internecie. Przyznam, że to na początku kompletnie mnie zawiodło, lecz mimo to przeczytałam lekturę od deski do deski i cóż - zawód całkowicie zniknął. Pozycja jest niezwykle mądra i piękna; łączy w sobie głęboki smutek z wielką nadzieją. Otwiera oczy czytelnika na problemy, które dotyczą także osób w jego najbliższym otoczeniu, pokazuje jak bardzo ludzie są w stanie udawać, ukrywać siebie, swoje emocje. Sądzę też, że sporo osób odnajdzie w jej wnętrzu także coś swojego, coś o sobie. Mnie osobiście zachwyciło takie przedstawienie rzeczywistości, obrazy sytuacji, które są nam tak bliskie. Uważam, że po książkę warto sięgnąć niezależnie od tego, czy mamy lat 15 czy 45, ponieważ sądzę, że każdego jest w stanie skłonić do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 16. John Boyne „Spóźnione wyznania”

  Powieść autora ”Chłopca w pasiastej piżamie”, za którą to otrzymał Irish Book Awards w roku 2007.
  Książka niesamowita. Piękna. Pełna namiętności, wojennych ran i odwagi. Nigdy wcześniej nie powiedziałabym, że mogę zachwycać się książką, która - mimo wszystko - jest głęboko osadzona w klimacie wojennym, ta pozycja diametralnie zmieniła moje spojrzenie. Przyznam, że brakuje mi słów do jej opisania - rzadko trafiamy na coś, co jest po prostu doskonałe i nie - naprawdę nie przesadzam. Historia jest zupełnie niestandardowa, nie tego spodziewamy się po młodym mężczyźnie, który dźwiga na sobie krzyż wojny, jednak dzięki temu tak wysoko ją oceniam. Nie jest to kolejne wyznanie wojenne, przeżycia bohatera, można wręcz powiedzieć , że wojna stanowi tylko dodatek, a najważniejsze jest pojawiające się uczucie, które przychodzi w tak nieodpowiednim momencie. Myślę, że książka może otrzymać ode mnie tytuł ”książki roku 2016”, gdyż wtedy po nią sięgnęłam. Polecam - nic więcej nie trzeba dodawać.

  OdpowiedzUsuń
 17. John Hersey „Hiroszima”

  John Hersey otrzymał nagrodę Pulitzera w roku 1945 za nowelę ”A Bell for Adano” (informacja z anglojęzycznej Wikipedii).
  Książka stanowi bezpośrednie, brutalne ukazanie Hiroszimy po roku od zrzucenia na nią bomby. Przedstawienie sytuacji jest niesamowicie realne, żywe, przepełnione przeraźliwym bólem i cierpieniem, które i nam udziela się podczas czytania. Nie można pozostać obojętnym. Lektura przeszywa nas swoją prawdą i realizmem. Czasem jest aż trudno uwierzyć, że to fakty, a nie wymysł ludzkiej fantazji. Tą makabryczną historię otrzymujemy z zapisu słów 6 osób, które do swojego ostatniego dnia życia nie zapomną tych wydarzeń. Gwarantuję, że my także po przeczytaniu tej pozycji nigdy nie zapomnimy. Książka zapada głęboko w pamięć i niejednokrotnie daje o sobie znać - nawet po długim czasie skłania do refleksji, że to przecież my sami, ludzie jesteśmy temu winni.
  Polecam ją każdemu, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 18. Gayle Forman „Wróć, jeśli pamiętasz”

  Książka otrzymała miano Książki Roku 2015 serwisu lubimyczytać.pl w kategorii literatura młodzieżowa.
  Jest to drugi tom popularnej powieści pt. ”Zostań, jeśli kochasz”. Mia - główna bohaterka - powraca z długiego snu, lecz okazuje się, że została zupełnie sama.
  Lektura - mimo, że nie jest dreszczowcem - trzyma w napięciu. Bo czy może być coś bardziej ekscytującego niż walka o uczucie? Dzięki temu oraz innym wątkom - drodze do kariery czy walce z chorobą nie jest typowym, młodzieżowym romansem - jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Czyta się ją niezwykle dobrze; mimo poruszania trudnych tematów sama książka nie sprawia wrażenia ”ciężkiej”, a kolejne akapity pochłaniamy niewiadomo kiedy. Myślę, że warto sięgnąć po tą pozycję - oczywiście po wcześniejszym przeczytaniu pierwszego tomu - także wtedy, gdy nie jesteśmy zbyt przychylnie nastawieni do poprzedniej części - w mojej opinii ta jest zdecydowanie lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 19. John Green, autor książki "Gwiazd naszych Wina" nagrodzonej nagrodą Goodreads Choice Award Best Young Adult Fiction w 2012 roku

  Życie jest kruche i ulotne. Mogłeś urodzić się znanym naukowcem, noblistą, gwiazdą rocka, lub też Hazel, u której w wieku trzynastu lat stwierdzono nowotwór. Mogłeś mieć świadomość, że nie warto planować swojej przyszłości, gdyż jej nie będzie. Przesypie ci się przez palce jak piasek, zabrana przez śmierć. Mógłbyś się rozczarować, prawda?
  Lub mógłbyś spotkać Augustusa z protezą nogi, lekkiego buntownika z cudowną duszą i cóż, niespełnioną karierą koszykarza. Mogłbyś spełniać swoje marzenia, żyć, jakgdyby jutra miało nie być, śnić i zakochać się, tak po prostu. Tylko, że poza tym nadal istniałby twój nowotwór, który uwielbiałby o sobie przypominać i niszczyć cię od środka. Ale przez chwilę mogłbyś poczuć się chociaż w jednym calu, jakbyś o nim zapomniał i był zwykłym, szczęśliwym nastolatkiem. Mogłbyś nią być. Życie jest ulotne, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zapomniałam dopisać, autorka: Komenderowno (:

   Usuń

 20. Anonimowy23 marca 2017 11:51
  Księga Urwisów
  Potencjalnie nieciekawy temat w rękach Edmunda Niziurskiego zamienia się w fantastyczną historie Wiktora Stopy i jego przyjaciół z PRL-owskiej szkoły w Wilczkowie. Niezwykły humor kryje się na każdej ze stron tej przesiąkniętej tajemnicą i wartką akcją powieści. Księga Urwisów łączy w idealną całość: tajemnicze śledztwo, dywersanta w kopalni, życie szkolnych łobuzów oraz niebezpieczną wyprawę do kopalni. Czy zostanie ona zatopiona ? Czy dzieci zaginą na niebezpiecznej wyprawie? Sprawdźcie sami sięgając po Księgę Urwisów czyli jedną z najlepszych książek laureata orderu uśmiechu-Edmunda Niziurskiego

  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 21. Wojciech Kuczok – Gnój – Nagroda NIKE
  Dom to miejsce, w którym czujemy się bezpieczni i kochani. To miejsce, do którego chętnie wracamy. Niestety bohaterowi tej książki kojarzył się on jedynie z „seansami wychowawczymi”. Polegały one na rytuale obwąchiwania pejcza, którym następnie, rodzony ojciec, zadawał ciosy tak okrutne, że jeden, ten pierwszy, mógł wystarczyć na całe życie. Było to sadystyczne batożenie, aż do krwi. Zwyrodnialec, podobnie jak jego rodzeństwo, sam nigdy nie doświadczył bicia. Jednakże sieczenie swego dziecka wywoływało w nim podekscytowanie spowodowane władzą. Właściwie sama czułam te razy zadawane z taką precyzją i wyrachowaniem. Czytając te fragmenty wręcz zamykałam oczy, aby tego nie widzieć, a później starałam się jak najszybciej je przeczytać. Jednak poczucie buntu i niesprawiedliwości odczuwam nadal… Jak dobrze, że chłopak miał matkę, która, jedyna, stawała w jego obronie. Wreszcie sam dom wymierzył sprawiedliwość zawalając się i pochłaniając w swych gruzach i oprawcę, i wszystkich, którzy milcząco to aprobowali.

  OdpowiedzUsuń
 22. Księga Urwisów
  Potencjalnie nieciekawy temat w rękach Edmunda Niziurskiego zamienia się w fantastyczną historie Wiktora Stopy i jego przyjaciół z PRL-owskiej szkoły w Wilczkowie. Niezwykły humor kryje się na każdej ze stron tej przesiąkniętej tajemnicą i wartką akcją powieści. Księga Urwisów łączy w idealną całość: tajemnicze śledztwo, dywersanta w kopalni, życie szkolnych łobuzów oraz niebezpieczną wyprawę do kopalni. Czy zostanie ona zatopiona ? Czy dzieci zaginą na niebezpiecznej wyprawie? Sprawdźcie sami sięgając po Księgę Urwisów czyli jedną z najlepszych książek laureata orderu uśmiechu-Edmunda Niziurskiego

  Książka otrzymała nagrodę "Order Uśmiechu"

  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 23. „Vango. Uciekaj albo giń” – Timothée de Fombelle. Autor został nagrodzony 2006 roku Prix Saint-Ecupéry.
  Jeden człowiek łączy wiele historii. Nie wszystkie należą do niego. Oprócz losu głównego bohatera poznajemy fragmenty innych. Autor w niesamowity sposób tworzy klimat, otoczenie, w którym uciekamy razem z Vangiem. W paru zaledwie zdaniach potrafi zawrzeć największe miłości, żale, marzenia. Pozwala nam na chwilę wejść w życie osoby mijanej na ulicy, sprzedawcy na targu, czy eleganckiego pana wysiadającego z taksówki.
  Dotychczas nie trafiłam na żadnego innego pisarza, który by tak dokładnie oddawał atmosferę powieści bez zarzucania czytelników wielostronicowymi opisami. Gorąco polecam tym, którzy chcą spojrzeć inaczej niż dotychczas na szarą ulicę przed domem, a w starym drzewie przy drodze zobaczyć cały świat.

  OdpowiedzUsuń
 24. „Władca pierścieni – Powrót króla” – J.R.R. Tolkien. Autor został nagrodzony m.in. Orderem imperium brytyjskiego w 1972r. oraz nagrodą International fantasy award w 1957r.
  Zbliża się koniec. Historia raz rozpoczęta musi się zakończyć. W świecie, gdzie słońce już nie wschodzi nadszedł czas na ostateczną bitwę. Gondorczycy, Rohańczycy, elfowie, a razem z nimi całe Śródziemie muszą stanąć do walki, nie po zwycięstwo, lecz po godną śmierć.
  Rycerze pędzący ze śpiewem w sercach i na ustach. Prawie już nieobecna nadzieja pokładana w hobbicie, bez nadnaturalnych zdolności. Bo zło przecież najbardziej boi się tych małych. Bo przecież oni tak naprawdę zmieniają świat. Nie trzeba być księciem, bogaczem, wystarczy mieć odrobinę dobroci w sercu. Historia jedyna w swoim rodzaju. Zatraciłam się w świecie Tolkiena. Całkowicie mnie pochłonął.

  OdpowiedzUsuń
 25. „Harry Potter i zakon Feniksa” – J. K. Rowling. Autorka otrzymała nagrodę Anthony award for best young adult mystery w 2004r.
  Hogward jest zagrożony. Ministerstwo magii i czarodziejstwa chciało się pozbyć Dumbledore’a więc musiał uciec. Szkoła została pozbawiona największej ochrony. Nowym dyrektorem zostaje Dolores Jane Umbridge, która nie waha się używać na uczniach zaklęć niewybaczalnych. Pragnie ona zniszczyć jakiekolwiek przejawy samodzielności i twierdzi, że uczniom nie grozi żadne niebezpieczeństwo (o Voldemorcie nie wspominając) poza murami Hogwartu. I tak właśnie powstaje Gwardia Dumbledore’a.
  Rozumiem, że Harry, że jego walka z Voldemortem. Ale dla mnie jednymi z najważniejszych postaci są Fred i George. Wprowadzają słońce gdziekolwiek się znajdą. Może powinnam raczej powiedzieć, że błysk fajerwerków. Są cudowni i ukazują siłę, której nie miał Harry. Zachowali siebie do końca nie dając się zakryć cieniom.

  OdpowiedzUsuń
 26. „Silmarillion” - J.R.R. Tolkien. Autor został nagrodzony m.in. Orderem imperium brytyjskiego w 1972r. oraz nagrodą International fantasy award w 1957r.
  To lektura dla odważnych. Nie żałuję, że dałam się wciągnąć do Śródziemia, ale droga do niego nie była łatwa. Liczba nazw jest przytłaczająca, więc trzeba być bardzo uważnym. „Silmarillion” pochłania całkowicie, bo gdy czytelnik choćby na chwilę się rozproszy, okazuje się, że w Śródziemiu minął kolejny wiek. Polecam tym, którzy chcą zrozumieć ten świat i poznać go jak najlepiej.

  OdpowiedzUsuń
 27. „Harry Potter i Kamień filozoficzny” – J. K. Rowling. Autorka otrzymała nagrodę Anthony award for best young adult mystery w 2004r.
  Każdy chciałby dostać list z Hogwartu. Jestem przekonana, że większość sów po prostu gubi się w kłębach smogu i z tego powodu dzisiaj niewiele osób otrzymuje zaproszenia. To jedyne rozsądne rozwiązanie. Wiem, że świat magii jest bardzo fascynujący, ale mnie najbardziej oczarowała atmosfera, którą stworzyła Rowling. Zamek między górami, na skraju lasu, nad jeziorem. Mnóstwo wież, łuków i ornamentów To jedynie tło dla niezwykłej historii, ale bez niego czary quidditch, eliksiry na pewno nie byłyby tak pociągające.

  OdpowiedzUsuń
 28. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” - J.R.R. Tolkien. Autor został nagrodzony m.in. Orderem imperium brytyjskiego w 1972r. oraz nagrodą International fantasy award w 1957r.
  Podróż i walka. Trzeba odzyskać złoto. Dla wielu przetrwanie do końca tej lektury jest nie lada wyzwaniem. Niektórym brakuje w niej romansu, innych nudzą charaktery bohaterów. Nie uważam tej powieści za nużącą. Nie wyobrażam sobie pominięcia „Hobbita” i przejścia od razu do „Władcy Pierścieni”. To delikatne wprowadzenie do Śródziemia. Tolkien tworzy całkiem nowy świat, w którym zamieszcza historię, którą każdy człowiek chodzący tej ziemi powinien znać. „Hobbit” jest pozycją absolutnie nie do pominięcia.

  OdpowiedzUsuń
 29. Lionel Shriver otrzymała w 2005 roku nagrodę Orange Prize za opisaną niżej książkę
  (http://www.goodreads.com/award/show/90-orange-prize)
  _________________________________________________________

  Lionel Shriver "Musimy porozmawiać o Kevinie"

  Czy matka ma prawo nie kochać własnego dziecka?

  Kevin Khatchadourian w wieku czternastu lat zabił bez konkretnego powodu jedenaścioro ludzi. Jego matka, Eva, w listach pisanych do żyjącego z nią w separacji męża, opisuje wiernie wszystkie trudy macierzyństwa. Poznajemy jej marzenia i obawy, dzielimy niesamowite cierpienie.
  Zastanawiamy się: Dlaczego? Kto zawinił? Czy tej tragedii można było zapobiec?

  Trudny temat, trudna książka.
  Wstrząsa.
  Porusza.
  Zaskakuje.
  Zmusza do myślenia.

  I długo nie daje o sobie zapomnieć.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 30. Pierdomenico Baccalario został w 1998 roku nagrodzony przez wydawnictwo Edizioni Piemme za książkę "Droga wojownika" ("La strada dei Guerriero"; niewydana w Polsce) nagrodą Premio Il Batello a Vapore
  (http://www.edizpiemme.it/blog/premio-battello-a-vapore-2016-mettiti-alla-prova-e-partecipa)
  ______________________________________________________________

  Pierdomenico Baccalario pod pseudonimem Ulysses Moore "Wrota czasu"

  Od pierwszych chwil spędzonych w Willi Argo, Jason jest pewien, że nie może być pewny niczego. Razem z siostrą i przyjacielem zamierza zbadać nowy dom - pokój po pokoju - i odkryć wszystkie sekrety jego poprzedniego właściciela. Niezależnie od tego, ile trzeba będzie poświęcić...

  Duży dom, trójka dzieci, tajne skrytki, zaszyfrowane wiadomości, klucze, które nigdzie nie pasują...

  Brzmi schematycznie? Przewidywalnie? Dziecinnie?

  Nic bardziej mylnego.

  W chwili, gdy sięgnęłam po tę książkę, moje życie zamieniło się w niesamowitą przygodę. Bohaterów wykreowanych przez pana Baccalaria pokochałam jak prawdziwych ludzi - a może i bardziej. Liczne nawiązania do greckich mitów oraz klasyków światowej literatury rozbudziły we mnie ciekawość i nauczyły wrażliwości, piękne ilustracje wykonane przez Iacopa Bruna rozbudzały moją wyobraźnię, a cudowny język powieści zainspirował mnie, bym sama zajęła się pisaniem.

  Moja przygoda z Ulyssesem rozpoczęła się prawie cztery lata temu i będzie trwać jeszcze długo. Nie chcę rozstać się z tą książką.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 31. Pierdomenico Baccalario został w 1998 roku nagrodzony przez wydawnictwo Edizioni Piemme za książkę "Droga wojownika" ("La strada dei Guerriero"; niewydana w Polsce) nagrodą Premio Il Batello a Vapore
  (http://www.edizpiemme.it/blog/premio-battello-a-vapore-2016-mettiti-alla-prova-e-partecipa)
  ______________________________________________________________

  Pierdomenico Baccalario "Ulysses Moore. Ukryte miasto"


  Wydawało się, że wszystkie sekrety zostały już odkryte...

  Ale tak naprawdę przygoda dopiero się rozpoczyna.


  Przed Jasonem, Julią i Rickiem nowe zagadki. Gdzie zaprowadzi ich księga Morice`a Moreau? Kim są Podpalacze i dlaczego są tak bardzo niebezpieczni? Kto tak naprawdę posiada Pierwszy Klucz?

  Wrota Czasu znów są w niebezpieczeństwie...


  Siódmy tom serii jest początkiem czegoś zupełnie nowego. Gdy zdawało się już, że historia zmierza ku końcowi, autor powraca z kolejnym, wspaniałym pomysłem. Nowi bohaterowie, nowe miejsca, nowe tajemnice... Pan Baccalario znów mnie zaskoczył - nie myślałam, że ta seria może stać się jeszcze ciekawsza! Akcja jest tu o wiele bardziej skomplikowana, pojawia się też więcej wątków. Rozszerzamy horyzonty, poznajemy historię z nieco innej perspektywy. Bohaterowie wydorośleli, jednak w najmniejszym stopniu nie pozbawiło ich to uroku - autor zadbał o to, by ich charakter pozostał niezmieniony.

  "Ulysses Moore" zawsze będzie zajmował w moim sercu honorowe miejsce.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 32. Pierdomenico Baccalario został w 1998 roku nagrodzony przez wydawnictwo Edizioni Piemme za książkę "Droga wojownika" ("La strada dei Guerriero"; niewydana w Polsce) nagrodą Premio Il Batello a Vapore
  (http://www.edizpiemme.it/blog/premio-battello-a-vapore-2016-mettiti-alla-prova-e-partecipa)
  ______________________________________________________________

  Pierdomenico Baccalario "Kod Królów"


  Panie i Panowie, przedstawiam książkę o... książkach.

  Kod królów to starożytny język, zapewniający posługującemu się nim człowiekowi niesamowitą moc. Należy dbać więc o to, by słownik tegoż jeżyka nie wpadł w niepowołane ręce...

  Takie właśnie zadanie stoi przed Glauco i Beatrice, właścicielem antykwariatu w Turynie i jego nastoletnią siostrzenicą. Ich względny spokój zostaje nagle zburzony w chwili, gdy w ich życiu pojawiają się Zakhar i Audrey. Poszukują oni książek należących do katalogu Bena Hebrajczyka, choć nawet do końca nie wiadomo, czy ten zbiór naprawdę istniał. Okazuje się jednak, że legendarne księgi nie tylko są prawdziwe, ale i że to właśnie w nich ukryty jest klucz do poznania Języka Królów.

  Niesamowita przygoda, niesamowite niebezpieczeństwo... Czy Glauco i Beatrice dadzą radę?

  Pan Baccalario jest świetnym pisarzem. Nigdy nie zawiodłam się na jego książkach. "Kod królów" nie jest tutaj wyjątkiem. Wartka akcja, przemyślana fabuła... Ale najbardziej w pamięć zapadło mi wzruszające zakończenie.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 33. Magdalena Stolarska 28 marca 2017 21:27

  Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

  „Stary człowiek i morze” autorstwa Ernesta Hemingwaya to szkolna lektura w gimnazjum. Opowiada o starcu, który chce udowodnić, że pomimo wieku jest zdolny wiele zdobyć. Santiago bo tak nazywa się główny bohater, jest rybakiem na Kubie. Morze to całe jego życie. Przez 80 dni ma pecha i nie udaje mu się nic złowić. Po raz kolejny jednak postanawia wypłynąć na ocean. Udaje mu się. Łowi wielkiego marlina. W „drodze powrotnej” musi walczyć nie tylko ze zdobyczą, ale również z rekinami, ogromnym skwarem i ludzkimi słabościami: bólem, głodem i pragnieniem.
  Trud i poświęcenie głównego bohatera pokazują, że mamy większe możliwości niż nam się wydaje i możemy osiągnąć wiele. Ogólnie książka średnio mi się podobała, była monotonna i nudna, jednak przesłanie dało mi mnóstwo motywacji do osiągnięcia paru celów w życiu.
  Lektura przyczyniła się do zdobycia Literackiej Nagrody Nobla przez Ernesta Hemigwaya. Za to opowiadanie autor otrzymał również amerykańską literacką Nagrodę Pulitzera.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 34. Magdalena Stolarska 28 marca 2017 21:40

  Anthony Doerr „Światło, którego nie widać”

  „Światło, którego nie widać” opowiada o Maurie-Laure, która mieszka z ojcem w Paryżu. Dziewczynka, mając sześć lat, traci wzrok. Od tej pory bardzo cierpliwie uczy się poznawać świat przez słuch i dotyk. W Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii.
  Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Tam ich losy się splatają.
  Nie lubię powieści historycznych ani raczej niczego, co jest z historią związane. Ta książka zdecydowanie mnie jednak urzekła. Świetna historia, zaskakujące i wzruszające wydarzenia, realia II wojny światowej, cierpienie dzieci. Doskonale skonstruowani bohaterowie i fabuła. Czytałam dosłownie jednym tchem. A z końcem książki mała część mnie odeszła na zawsze razem bohaterami. Nie dziwię się, że powieść uznana została przez czytelników za Książkę Roku 2015 lubimyczytac.pl w kategorii powieść historyczna.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 35. Magdalena Stolarska 28 marca 2017 23:02

  J.K Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

  „Harry Potter i kamień filozoficzny” opowiada o ciemnej nocy 31 października 1981r, w którą pod drzwi rodziny Dursleyów został podrzucony mały Harry Potter. Tej samej nocy w całej Wielkiej Brytanii czarownicy świętowali zwycięstwo z Lordem Voldemortem. Przez następne 10 lat Harry nie żył do końca szczęśliwie, ale na pewno bezpiecznie. Pewnego razu dostał listy z zaproszeniem do szkoły – Hogwartu i dopiero zaczęło się dziać…
  Bardzo lubię książki J.K Rowling, a zwłaszcza Harry'ego Pottera. Obejrzałam wszystkie części filmu, lecz książki jeszcze nie wszystkie przeczytałam. Obiecuję sobie solennie, że zabiorę się za to w najbliższym czasie. Wszystkie części powieści to gatunek fantasy, mają ciekawą fabułę, dzieją się tu naprawdę niesamowite wydarzenia. Czytając Harry’ego czytelnik śmieje się, płącze, wzrusza, a niejednokrotnie boi. Pierwsza część kultowej sagi „Harry Potter” dostała wiele nagród, m.in.: Whitaker’s Platinum Book Award (2001), British Book Awards (Luty 1998) - nagroda dla najlepszej książki dla dzieci.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 36. Anonimowy 29 marca 2017 09:58

  Markus Zusak: Złodziejka książek

  „Złodziejka książek" to powieść, która potrafi wzruszyć do łez. Jest publikacją do głębi przejmującą, niepozwalającą przejść obojętnie nie tylko wobec wydarzeń mających miejsce już ponad pół wieku temu, ale wobec faktu każdej osobnej śmierci. Śmierci, dla której, w powieści, choć na chwilę stają się przeciwwagą bezinteresowna przyjaźń, szacunek i chęć pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym. Książka Markus'a Zusak została nagrodzona aż trzema nagrodami:

  -Kathleen Mitchell Award z 2006 roku: Nagroda literacka przyznawana młodym australijskim pisarzom za najlepszą książkę.
  -Book Sense Book of the Year Award for Children's Literature z 2007 roku: przyznawana książce roku przez dzieci.
  -National Jewish Book Award for Children's and Young Adult Literature z 2006 roku: przyznano tej książce tytuł narodowej żydowskiej książki przez dzieci i młodą literaturę.
  MarleyNyuu

  OdpowiedzUsuń
 37. Anonimowy 29 marca 2017 10:02

  Jojo Moyes: Zanim się pojawiłeś

  Nienawiść, obłęd, ból, niepewność, ale też miłość, troska, szczęście oraz śmierć
  i życie. Wszystko sprowadza się do ludzkich pragnień. Pragnienie naszej bohaterki - by ukochany mógł dojrzeć, że mimo przeciwności zsyłanych przez los, może być szczęśliwy. Na początku trudno rozszyfrować, czego pragnie nasz bohater. Na pierwszy rzut oka wydawał się lekceważący, a nawet zadufany. Później widzimy jego drugą stronę, odkrywa przed nami swoje prawdziwe uczucia.
  Jego pragnienie, zrodziło się z miłości — by ukochana czerpała z życia i próbowała nowych rzeczy. Mimo pięknych idei i poetycznych pragnień... Książka dalej tkwi między dwoma gatunkami - romansem i nade wszystko dramatem.
  Książka mocno uchwyciła moje, łaknące zwrotów akcji, serce. W tej powieści nic nie wydaje się sztuczne. Wręcz przeciwnie, czytając, można odczuć te autentyczne uczucia, sytuacje, słowa... Streszczając: piękna opowieść, której żadne słowa nie oddadzą.
  (Moyes dwukrotnie otrzymała Romantic Novel of the Year Award, w 2004 za Zakazany owoc).
  MarleyNyuu

  OdpowiedzUsuń
 38. Anonimowy 29 marca 2017 10:19

  Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy

  Dwoje dzieci – ośmioletnia Nel i czternastoletni Staś mieszkają wraz z ojcami w Port Saidzie w Egipcie. Zbliżają się ferie, dlatego ojcowie postanawiają zabrać dzieci ze sobą na służbowy wyjazd. Podstępem dzieci zostają porwane jako okup za uwolnienie Araba - Smaina. Dzieci odbywają długą podróż na wielbłądzie, docierają do Chartumu. Panuje tam głód i choroby. Muszą jechać dalej na poszukiwanie Smaina. Droga jest bardzo trudna. Pewnego dnia spotykają lwa na swej drodze. Staś zabija lwa a później Arabów. Są wolni. Zostają z nimi Kali i Mea - niewolnicy. Cały czas jadą, Nel choruje na febrę. Zamieszkują w baobabie, którego nazywają Krakowem. W wąwozie znajdują uwięzionego słonia, którego oswajają
  a następnie uwalniają. Nel poważnie choruje, Staś nie ma lekarstw. Dostrzega w nocy ognisko i postanawia sprawdzić kto tam obozuje. Znajduje szwajcara Lindego, który daje mu leki i inne potrzebne rzeczy. Linde umiera ale wskazuje Stasiowi kierunek dalszej podróży. Po wielu przygodach i trudach Staś i Nel wracają cali i zdrowi do ojców.
  NoName

  OdpowiedzUsuń
 39. ohn Green „Szukając Alaski”

  Powieść otrzymała nagrodę Michael L. Printz Award w roku 2006.
  Głównym bohaterem i zarazem narratorem „Szukając Alaski” jest Miles Halter, szesnastolatek pozbawiony przyjaciół, którego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. Wkrótce poznaje Alaskę Young, intrygującą i piękną dziewczynę, o magnetycznej osobowości, dziewczynę, która odmieni jego życie. Miles pozna uroki młodości, których do tej pory nie zaznał, a przede wszystkim pozna jak smakuje przyjaźń.

  Czytałam tę książkę dosyć długo, a to dlatego, że po prostu mnie nie wciągała.
  Czy jest poruszająca? Na pewno nie tak bardzo jak myślałam, że będzie. Czy jest ciekawa i zaskakująca jak reszta książek Greena? Niestety muszę stwierdzić, że nie, spodziewałam się czegoś dużo lepszego.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 40. John Green „Szukając Alaski”

  Powieść otrzymała nagrodę Michael L. Printz Award w roku 2006.
  Głównym bohaterem i zarazem narratorem „Szukając Alaski” jest Miles Halter, szesnastolatek pozbawiony przyjaciół, którego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów znanych ludzi. Wkrótce poznaje Alaskę Young, intrygującą i piękną dziewczynę, o magnetycznej osobowości, dziewczynę, która odmieni jego życie. Miles pozna uroki młodości, których do tej pory nie zaznał, a przede wszystkim pozna jak smakuje przyjaźń.

  Czytałam tę książkę dosyć długo, a to dlatego, że po prostu mnie nie wciągała.
  Czy jest poruszająca? Na pewno nie tak bardzo jak myślałam, że będzie. Czy jest ciekawa i zaskakująca jak reszta książek Greena? Niestety muszę stwierdzić, że nie, spodziewałam się czegoś dużo lepszego.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 41. Marta Sobczyk30 marca 2017 11:14

  Stephen King "Desperacja"

  Powieść otrzymała nagrodę Locus Awards w 1997 roku.
  Akcja rozgrywa się w miasteczku Desperacja, położonym w odludnej części Nevady. Wydawałoby się, że małżenstwo które wyruszyło w podróż do tego miejsca, przeżyje zwyklą przygode. Tak niestety nie jest. Wszystkie dziwne zdarzenia, z którymi spotkają się bohaterowie, zaczynają się już od prostej drogi prowadzącej do Desperacji. Zdechły kot zamieszczony na znaku, ty tylko początek. Zatrzymani przez miejscowego policjanta już wprowadza ich w wielki niepokój, nie wiedzą co ich czeka.
  Czytając książke można doswiadczyc lekkiego dreszczyku emocji. Osobiście uważam, że ta powieść jest godna uwagi bo to jak Stephen King zaprezentował odludne miasteczko, bohaterów i wydarzenia jest warte poświęcenia czasu.
  Marta Sobczyk

  OdpowiedzUsuń
 42. Henryk Sienkiewicz 1905 r. nagroda Nobla
  za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu
  Potop
  Henryk Sienkiewicz

  Ta historyczna powieść napisana „ ku pokrzepieniu serc” jest przykładem jak uczucie może zmienić człowieka. Ile dla miłości można poświęcić?
  Andrzej Kmicic to hulaka ,prowadzący awanturniczy tryb życia. Marnuje czas na pijaństwa i niepotrzebne sprzeczki, często rozwiązywane siłą .Taki stan utrzymuje się do chwili zakochania się w Oleńce, która prosi go, żeby zaprzestał hulaszczego trybu życia i zasłużył na przebaczenie tych, których skrzywdził. Od tej pory bohater starał się zmienić swój charakter. Jednak jego przemiana duchowa zachodzi dopiero po serii zdarzeń związanych z wizytą u księcia Janusza Radziwiłła. Cały utwór pokazuje, że można podnieść się z największej opresji, tylko trzeba mieć odwagę ,chęć i motywację .Dla Kmicica była nią niewątpliwie miłość do panny Bilewiczówny.

  OdpowiedzUsuń
 43. W pustyni i w puszczy
  Henryk Sienkiewicz
  Henryk Sienkiewicz 1905 r. nagroda Nobla
  za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu


  To niezwykle ciekawa książka przygodowo- podróżnicza dla młodzieży. Pomimo , że czytałam ją już kilka razy zawsze odkrywam w niej coś nowego. W książce mamy wiele fantastycznych opisów afrykańskiej przyrody, które wpływają na wyobraźnię czytelnika. Możemy poznać nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla kontynentu afrykańskiego , dowiedzieć się jak żyli rdzenni mieszkańcy Czarnego Lądu , poznać ich zwyczaje. Postać głównego bohatera ,Stasia ,utwierdza mnie w przekonaniu , że dzięki odwadze i hartowi ducha można wyjść ze wszystkich opresji. Nie należy nigdy się poddawać. Podziwiam Stasia za jego odwagę oraz odpowiedzialność. Czasami chciałabym być taką małą i bezbronną Nel.

  OdpowiedzUsuń
 44. Kim
  Rudyard Kipling


  Rudyard Kipling 1907r . nagroda Nobla
  za „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”

  Nie ukrywam , że ta fascynująca , napisana pięknym językiem książka sprawiła mi wiele trudności. Świetnie opisuje codzienne życie Hindusów , co dla nas Europejczyków może być trudne , pokazuje również na czym polegała cywilizacja Indii przez Anglików.
  Zaintrygowała mnie postać głównego bohatera , czytając powieść zadawałam sobie pytanie kim faktycznie jest Kim? Czy to wesoły , niezwykle inteligentny chłopiec , cechujący się wielkim sprytem, czy tajemniczy szpieg. Mam wrażenie, że to postać potrafiąca odnaleźć się wszędzie i w każdej sytuacji ,taki mały obywatel całego świata, który wiedział co to jest prawdziwa przyjaźń

  OdpowiedzUsuń
 45. Rutka
  Joanna Fabicka

  Polska Sekcja IBBY
  Joanna Fabicka Rutka (nagroda literacka za książkę dla młodzieży) 2016  Zainteresowała mnie okładka książki , przedstawiona na niej rudowłosa dziewczynka bardzo przypominała moją ulubioną bohaterkę Anię z Zielonego Wzgórza. Książka jest bardzo bogato ilustrowana co na pewno przyciągnie młodego czytelnika i wprowadzi go w tematy związane z II wojną światową.
  Książka ma w sobie coś z magii , w sposób bardzo ciekawy są opisane emocje głównych bohaterek , a i samo miejsce akcji jest niezwykle ciekawe. Czytając książkę miałam wrażenie , że historia na Bałutach zatrzymała się w miejscu, a mury starych kamienic skrywają niejedną tajemnicę. Z każdą przeczytaną stroną miałam wrażenie, że to ja spędzam wakacje u ciotki i spotykam tajemniczą , trochę szaloną Rutkę i wraz z nią odbywam podróż w czasie.

  OdpowiedzUsuń
 46. Dżuma
  Albert Camus


  Albert Camus 1957r. nagroda Nobla

  za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”

  Uważam , że Dżuma jest doskonałym studium psychologicznym jednostki ukazującym zachowania ludzi w sytuacji zagrożenia. Czytając powieść możemy obserwować co dzieje się z psychiką człowieka w chwili zagrożenia , jak reagujemy kiedy musimy dokonywać wyborów, szczególnie takich które decydują o naszym życiu lub życiu bliskich nam osób. Okazało się , że jedni potrafili walczyć z epidemią i robili to zupełnie bezinteresownie ratując życie innym , drudzy poddawali się bez walki , a jeszcze inni reagowali na ten stan agresywnie.
  Fabuła tej książki jest przesłaniem dla ludzi , że ze złem należy walczyć , ale jednocześnie należy pamiętać o tym , że zło może powrócić, nigdy nie wiemy kiedy i z jaka siłą.

  OdpowiedzUsuń
 47. Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa ~ Haruki Murakami (m.in. nagroda Tanizaki Prize w 1985 roku)

  Wszystkie powieści tego japońskiego pisarza mają jedną cechę wspólną – ucieczka i dystansowanie się od problemów jako magiczne antidotum na problemy życia. Postawa na wskroś japońska, mimo zauważalnej amerykanizacji i „popowości” jego książek. Nie inaczej jest z Bezbarwnym… Główny bohater – Tsukuru – w latach swojej młodości przyjaźnił się z Czerwonym, Niebieskim, Białą i Czarną. Ludźmi, którzy pseudonimy sami zaczerpnęli od swoich nazwisk. Tylko Tazaki „nie miał koloru w nazwisku”. Był bezbarwny – dosłownie i w przenośni. Pewnego dnia wszystko upada jak domek z kart, a Tsu wyjeżdża do odległego dla niego Tokio.
  Książka dająca do myślenia, traktująca o tym rodzaju uczucia, który doświadcza czasami każdy z nas; o ucieczce od niego poprzez dystansowanie się od społeczeństwa, czy też „zmianę powietrza” - wyjazd w zupełnie obce nam rejony świata. Dla fanów prozy Murakamiego pozycja obowiązkowa.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 48. Cyberiada ~ Stanisław Lem (m.in. Nagroda Franza Kafki w 1991 roku)

  A co gdyby połączyć konwencję science–fiction z baśniową a’la Andersen oraz Tolkienowsko–Sapkowiskim fantasy? Brzmi dziwnie? W takim razie nie czytaliście Cyberiady S. Lema. Książki, w której po dworach i zamczyskach przechadzają się księżniczki i królowie… roboty.
  Od pierwszych kart zostajemy właściwie wessani w świat, który przygotował dla nas autor. Niklowe planety, elektryczne zamki i robo-rycerze walczący z robo-smokami. Podróże międzyszkiełkowe i „uśmiechnięte” totalitaryzmy. Pćmy, murkwie i natągwie kontra złowieszcze bladawce. Fantazja Lema nie zna granic i to właśnie w Cyberiadzie dał jej największy upust.
  Jeśli pragniecie znów poczuć się dziećmi, ale jednocześnie chcecie sięgnąć po coś niewątpliwie ambitnego i dającego dużo do myślenia – ta książka jest dla Was. Jeśli kochacie Star-Treka i Wiedźmina jednocześnie – również się nie zawiedziecie. Krótko mówiąc: Cyberiada to literatura z najwyższej możliwej półki i basta.

  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 49. Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”; Nagroda Pulitzera 1953
  Co może dać człowiekowi morze? Samotność jako szansę? A może porażkę? O tym przekonuje się rybak Santiago. Czytelnik zaś obserwuje na co stać starego mężczyznę. Książka zwraca uwagę na starszych ludzi, na samotność i walkę jaką każdy z nas podejmuje w swoim życiu. Wszyscy czegoś chcemy i za czymś gonimy. Są to rzeczy bardziej lub mniej dalekie, ale nic nie spada nam z nieba. Książka mówi nam, że zawsze warto marzyć. Nie ważne co by się działo, trzeba pójść za marzeniem, bo „Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.” i każdy dzień jest dla nas nową szansą.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 50. Wiesława Szymborska- „Czarna piosenka”; Nagroda Nobla 1996
  W przypadku tej książki (oprócz autorki) skłonił mnie tytuł. Historia również jest ciekawa. Miał, to być jej debiut, ale nigdy go nie wydano. Aż do 2014 roku, dzięki pierwszemu mężowi Wisławy Szymborskiej. Zbiór polecam szczególnie dla osób chcących dopiero zapoznać się z twórczością noblistki. Uważam, że dobrze jest zacząć od początku, bo może akurat przekonamy się do dalszej lektury. Wiersze z tego tomu są wyjątkowe ze względu na ich temat. Opowiadają o tym jak II wojna światowa wpłynęła na Polaków i co i zrobiła. Smutek, żal, gorycz, ale i nadzieja nie wypowiedziana wprost.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wisława, nie Wiesława :( Mam nadzieję, że to tylko literówka, bo to trochę smutek i wstyd, jeśli Polacy nie wiedzą jak nazywa się ich noblistka :(

   Usuń
 51. Patrick Modiano – „Perełka”; Nagroda Nobla 2014
  „Perełka” to skromna książka o pogubionej bohaterce zwanej niegdyś „Perełką”. W dorosłym życiu pełna lęków i zależna od wspomnień. Pewnego dnia widzi kobietę tak bardzo podobną do jej matki, że myśli, iż to ona. Książka opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, sensu, radzeniu sobie z przeszłością i brakiem rodziców. Zwraca uwagę na problem samotności, który każdego z nas w pewnym stopniu dotyka. Jest przy tym bardzo poetycka, lekko pesymistyczna i pełna niedopowiedzeń, dzięki temu pozostawia duże pole wyobraźni czytelnikowi. Bo nic nie jest z góry jednoznaczne.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 52. „Drużyna - Wyrzutki” – John Flanagan. Autor otrzymał nagrodę Australian Book Publishers Association's of the Year dla dzieci starszych i młodszych w 2008r.
  Grupa wyrzutków musi udowodnić swoją wartość. Ich narzędziami są spryt, odwaga i oddanie przyjaciołom.
  Bardzo cieszyłam się na przeczytanie tej książki. Po serii „Zwiadowcy” byłam ciekawa, czy Flanagan podniesie wysoko podniesioną przez siebie poprzeczkę. Cóż, nie udało mu się. Fabuła powieści opiera się na stałym schemacie. Więc tak, po książkę można sięgnąć, ale tylko ze względu na sentyment do „Zwiadowców”, i dotrwać do końca serii mając nadzieję na pojawienie się bohaterów z poprzedniej. Całości dopełnia odrażająca okładka, a niestety jest tylko jedno wydanie. Podsumowując, jest to porażka, ale mimo sprawionego mi zawodu mam nadzieję, że poczytność tego autora nie zmaleje.

  OdpowiedzUsuń
 53. „Felix, Net i Nika oraz (Nie)bezpieczne dorastanie” – Rafał Kosik. Autor otrzymał w 2009r nagrodę literacką im. Jerzego Żuławskiego.
  Zabójcza czwórka powraca! Tak, czwórka, bo do paczki dołącza dziewczyna Felixa Laura. Książka jest pewna specyficznego poczucia humoru, które przypadło mi do gustu. Ryzykowny pomysł dodania Laury do dobrze znanych bohaterów bardzo mi się spodobał. Wprowadził powiew świeżości do tej wielotomowej serii. Polecam czytelnikom poszukującym rozluźnienia, szybkiej akcji z potężną dawką humoru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis zawiera 52 wyrazy - nie spełnia więc warunków konkursu i nie może być wzięty pod uwagę.

   Usuń
 54. „19 razy Katherine” – John Green. Autor otrzymał w 2009r. nagrodę im. Edgara Allana Poe.
  Szczerze? Spodziewałam się czegoś lepszego. Jakiś łez, wybuchów śmiechu. Książka jest typowa dla Greena. Wyraziste i skrajne charaktery, szalone znajomości i wariackie pomysły.
  Colin, główny bohater próbuje znaleźć wzór matematyczny, który pozwoli mu przewidzieć przyszłość związku. Jednak pod koniec historii odkrywa, że przyszłość jest nieznana i żaden wzór tu nie pomoże.
  Ogólnie, książka jest lekka, ale bez polotu. Nie zmusza czytelnika do myślenia, co jest chyba największym atutem, gdy chce się przy lekturze po prostu odpocząć.

  OdpowiedzUsuń
 55. Haruki Murakami „Mężczyźni bez kobiet”; 2006 Nagroda Franza Kafki
  Siedem opowiadań o relacjach damsko-męskich z perspektywy mężczyzny. Historie siedmiu różnych mężczyzn, na pozór niepodobnych w niczym . Jak się później okazuje łączy ich przeszła miłość, a obecna samotność. Jak mężczyźni to znoszą? I co tak naprawdę znaczy dla nich miłość? Czyli opowieść o tym, co dotyczy prawie wszystkich i z czym większość nie potrafi sobie poradzić. Jedni się alienują, drudzy popełniają samobójstwo, a jeszcze inni wyzbywają się emocji. Książka zachęca do refleksji i zwraca uwagę na otaczających nas mężczyzn.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 56. Harlan Coben - otrzymał trzy najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, takie jak Edgar Poe Award , czy Anthony Award, którą otrzymał w 1997 za książkę pt. ,,Bez skrupułów".
  Coben jest autorem wielu wspaniałych książek, które fani powieści kryminalistycznych czytają z wielką przyjemnością, między innymi taką książką jest ,,Jedyna szansa", która opowiada historię chirurga, który został postrzelony i zapadł w śpiączkę. Po wybudzeniu się lakarz dowiaduje się że jego żona nie żyje, a córka została uprowadzona. Policja podejrzewa znanego chirurga w udziale w zbrodni. Bohater otrzymuje pismo z proponowaną zapłatą okupu i z taką informacją udaje się do FBI. Pieniądze zostają wpłacone, ale zbrodniarze nie oddają córki. Śledztwo niestety nie rozwija się, tylko stoi w miejscu, po kilku miesiącach porywacze znów proponują ugodę. Lekarz jest w stanie zrobić wszystko, by tylko jego córka była bezpieczna przy nim.

  ZSTiO MERITUM
  Monika Giluk

  OdpowiedzUsuń
 57. Stieg Larsson – „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”; 2006, 2008 Nagroda Szklanego Klucza
  Powieść jest pierwszą częścią trylogii Millennium, opublikowanej po śmierci autora. Jest to powieść kryminalna. Zadaniem dziennikarza jest spisanie dziejów rodziny Vangerów. Prwadziwym zadaniem jednak jest rozwiązanie zagadki zniknięcia Harriet. Zwykła rodzina kryjąca niezwykłe sekrety. Okazuje się, że Miakael Blomkvist i ekscentryczna Lisbeth Salander nie mogą im ufać, a prawdę muszą odkryć na własną rękę. Książka pełna jest zwrotów akcji, napięcia i krwi. Depresyjna, chłodna, typowa dla skandynawskich kryminałów. Nie pozostawia wątpliwości, że warto sięgnąć po dalsze części.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 58. Jojo Moyes - ,,Kiedy odszedłeś” (Książka roku serwisu Lubimy Czytać 2016)

  Książka jest kontynuacją ,, Zanim się pojawiłeś” ww. autorki. Opowiada o dalszych losach Louisy Clark po śmierci jej ukochanego – Willa. To on pokazał dziewczynie jak zacząć naprawdę żyć. Dzięki niemu jej życie stało się ciekawe i satysfakcjonujące dla niej samej. Mówi się, że czas leczy rany. Niestety rzeczywistość jest nieco bardziej brutalna. Lou musi zacząć funkcjonować normalnie. Lecz jak ma to zrobić skoro każda rzecz przypomina jej Willa? Czy pozostał jej już tylko sztuczny uśmiech? A może zbuntowana nastolatka, która stanie pewnego dnia u progu drzwi brunetki, zmieni życie bohaterki na zawsze? Dowiedzcie się sami. Serdecznie polecam.

  Jula

  OdpowiedzUsuń
 59. "Harry Potter i przeklęte dziecko"- J.K.Rowling, John Tiffany oraz Jack Thorne

  Tak długo wyczekiwana przez fanów sagi o młodym czarodzieju ósma część trylogii, pt. "Harry Potter i przeklęte dziecko" została nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 według serwisu Lubimy Czytać w kategorii Fantastyka młodzieżowa. Znana na całym świecie Joanne Kathleen Rowling wraz z Johnem Tiffanym oraz Jackiem Thornem stworzyła kolejny bestseller i co najważniejsze kontynuowała historię uwielbianą przez milony. Sama jestem ogromną fanką sagi, dlatego też książkę miałam już w dniu premiery. Moim zdaniem powieść jest równie wspaniała co wcześniejsze pozycje, a już pierwsza scena rozwiała moje wątpliwość co do tego, że książkę będzie źle się czytać, ponieważ jest dramatem. Czytało się świetnie, choć za tym rodzajem literackim nie przepadam. Historia Albusa Pottera i Scorpiusa Malfoy'a bardzo mnie wzruszyła, ponieważ pokazała jak silna może być przyjaźń. Nie ważne było to, że ich rodziny się nienawidziły. Dopóty nie przejmowali się przeszłością, dopóki nie stali się je częścią. Dzięki swoim przygodom zbliżyli do siebie dwie rodziny oraz powstrzymali niezrównoważoną czarownicę przed przywróceniem do życia najniebezpieczniejszego czarnoksiężnika wszechczasów. Do premiery książki odliczałam dni i mogę szczerze powiedzieć, że się nie zawiodłam.
  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 60. Ernest Hemingway - " Stary człowiek i morze"
  Hemingway w 1953 roku dostał Pulitzera za właśnie tę pozycję, a rok później Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. "Stary człowiek i morze" jest książką, opowiadającą o troskach życia starego rybaka imieniem Santiago. Trudach związanych z pracą rybaka czy po prostu samotnością. Santiago pokazuje nam, że zawsze powinniśmy walczyć o swoje, nawet jeśli jesteśmy na straconej pozycji, bo jak mawiał Stary: " Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska". Jeśli los rzuca nam kłody pod nogi, nie powinniśmy przestawać dążyć do celu, a będzie nas to tylko umacniać w naszych postanowieniach. Książka bardzo zmieniła moje podejście do literatury XX wieku. Zaczęłam w niej dostrzegać symbolikę i motywy jakich wcześniej bym nie dostrzegła. I pomimo tego, że preferuję fantastykę to opowiadanie naprawdę mi się podobało.
  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 61. "Krzyżacy" Henryk Sienkiewicz; laureat Nagrody Nobla w 1905 r.

  “Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna, która została po raz pierwszy wydana ponad sto lat temu. Opowiada ona historię znaną prawie każdemu, ponieważ od wielu lat jest to obowiązkową lekturą w gimnazjum oraz bardzo znana pozycją na całym świecie, ponieważ jej autor został nagrodzony Nagrodą Nobla w 1905 roku. Kolejną zachętą do bliższego zapoznania się z tą książką jest to, iż opisuje bardzo ważne dla Polaków wydarzenia historyczne, na przykład pamiętne zwycięstwo nad Krzyżakami w 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem. Powieść “Krzyżacy” to dość wymagająca lektura, ponieważ Sienkiewicz w swojej powieści używa bardzo dużo archaizmów oraz rozbudowanych opisów przyrody, pomimo to wspominam ją bardzo pozytywnie, gdyż uświadomiła mi, jak ważna jest dla nas, Polaków wspólna historia i tradycje. Umocniła ona we mnie więzi patriotyczne i nauczyła kochać. Polecam ją wszystkim, gdyż jest to książka, którą powinien przeczytać każdy, choćby ze względu na zawarte w niej dzieje naszego kraju.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 62. Olga Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych"
  Olga Tokarczuk jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" - w 2008 za "Bieguni" oraz w 2015 za "Księgi Jakubowe". Ta powieść również była do niej nominowana w 2010.
  Bohaterką powieści jest Janina Duszejko, która ma swoje różne Teorie, wylicza horoskop i nie je mięsa. Wcześniej budowała mosty, a obecnie raz w tygodniu uczy angielskiego.
  Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej i zaczyna się śmiercią Wielkiej Stopy, jednego z dwóch sąsiadów p. Duszejko. Następnie giną trzej inni członkowie koła myśliwskiego.
  Powiem, że nie tego się spodziewałam, a przeczytałam tę powieść, ponieważ zahipnotyzowała mnie nowa okładka książki. Myślałam, że będzie trochę „przynudnawa” i mimo że na początku faktycznie tak się zdawało, to z każdą stroną coraz bardziej mi się podobała, a koniec mnie zupełnie zaskoczyła. Dowiedziałam się też trochę na temat horoskopów, a nie wiadomo, co się może w życiu przydać. Polecam ten niezwykły "thriller metafizyczny”, który zostawia wiele do przemyślenia.
  ~ Alexis Moore

  OdpowiedzUsuń
 63. John Flanagan - ,,Zwiadowcy”

  W 2008 roku wygrał Australian Book Publishers Association's of the Year dla dzieci starszych i młodszych.

  Zwiadowcy to seria, która podbiła moje serce. Czytając ją, poznasz Willa, Halta, Horacego, Alyss oraz Wyrwija. Bohaterów całej serii cechuje oddanie sprawie, odwaga i lojalność.
  Pierwsza część dotyczy szkolenia Willa na zwiadowcę przez Halta. Początki nie są łatwe dla nastolatka, lecz wkrótce zdobywa uznanie u członków Korpusu Zwiadowców. Kolejne części skupiają się na jego podróżach w inne miejsca oraz do innych krajów. Nie chcę zdradzić zbyt wiele, ale zapewniam cię, drogi czytelniku, że gdy zaczniesz czytać, nie będziesz mógł przestać.
  Książka, a także cała seria jest doceniana nie bez powodu. Zawiera świetnie wykreowane postacie, dynamiczne akcję i liczy dwanaście części.
  Polecam! Dominess

  OdpowiedzUsuń
 64. Wiktoria Mikołajczyk31 marca 2017 18:39

  Ostatnią opisaną przeze mnie książką jest "Kiedy odszedłeś" autorstwa Jojo Moyes. Powieść została uznana za najlepszą z kategorii romanse książka - roku 2016. Nagroda przyznana przez portal lubimyczytać.pl. Traktuje się ją jako drugą część bestsellera " Zanim się pojawiłeś". Opowiada o rozterkach głównej bohaterki Louise, która nie może się pogodzić ze stratą swojej wielkiej miłości - Willa. Przeżywa w tym czasie ciężkie chwilę, nie potrafi się pogodzić z decyzją ukochanego. Książka ta jest wielką inspiracją, a przynajmniej powinna być, dla młodych skrzywdzonych nieszczęśliwą miłością osób. Wszyscy wiemy, że pierwsze miłości są trudne, a ich koniec oznacza rozpacz. Autorka na przykładzie Louise pokazuje, że wcale nie musi tak być. Główna bohaterka robi wszystko aby wydostać się z emocjonalnego dołka, a czy jej się to uda...? Odpowiedź czeka w środku wspaniałej powieści jeszcze wspanialszej autorki Jojo Moyes.

  OdpowiedzUsuń
 65. Ernest Hemingway - ,,Stary człowiek i morze”
  Książka Ernesta Hemingwaya pt,, Stary człowiek i morze” nie podobała mi się. Spodziewałam się czegoś bardziej interesującego. Lektura ,chociaż ma tylko jeden wątek, to ciągnie się tak, że każdy nastolatek po 15 minutach jej czytania na pewno zaśnie. Ja osobiście przeczytałam to opowiadanie tylko dlatego, że w 2 klasie gimnazjum mam je w spisie lektur. Mimo że, autor dostał za tę książkę Nagrodę Nobla w 1954 roku oraz nagrodę Pulitzera w 1952 roku, uważam, że nie jest to odpowiednia literatura dla nastolatków. Trudno we współczesnym młodym człowieku wyzwolić refleksję nad życiem i postawami ludzkimi, dając za przykład człowieka walczącego ze swoimi słabościami na morzu. Być może książka ta trafiała do serc ludzi współczesnych autorowi, ale mnie zniechęciła do czytania pozycji tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 66. Henryk Sienkiewicz dostał nagrodę Nobla w 1905 roku za całokształt twórczości.
  „Krzyżacy”- to powieść Henryka Sienkiewicza, która przenosi czytelnika w przeszłość, do epoki średniowiecza, na terytorium Korony Polskiej. Jest to lektura monumentalna, pełna historycznego rozmachu ,skonstruowanych postaci oraz rozbudowanych opisów.
  Niestety ,jest to także książka bardzo okrutna . Śmierć, tortury i zemsta, która doprowadza do upadku - wszystko to odmalowano bezpośrednio, surowo i z wielkim kunsztem literackim. Jednocześnie - temu ogromnemu złu - przeciwstawiono wielką odwagę i honor rycerski.
  Dla niektórych ta powieść jest trudna, w odbiorze, w czytaniu... czasem w zrozumieniu. Jednak tego rodzaju lektury wymagają pewnej cierpliwości. Choćby przez wzgląd na szacunek do treści, którą sobą reprezentują. Jestem w stanie zrozumieć, że przebrnięcie przez "Krzyżaków" może być trudne, ale... warto spróbować. Naprawdę. Powieści takie jak ta po prostu uczą historii. A znajomość historii jest konieczna. Dlatego według mnie jest to jedna z tych książek, które trzeba znać.

  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 67. Polowanie - Jacek Paprocki
  Autor tej książki zdobył wyróżnienie w „Konkursie literackim "Otwartym tekstem"” oraz „Wyróżnienie w 23 konkursie literackim im. Marka Hłaski”

  Książka pod tytułem „Polowanie” opowiada o policjancie, który uwielbia grać po pracy na gitarze w klubie Piwnica 303. Niestety jego życie nie jest takie piękne. Musi się on zmierzyć z zagadką serii zabójstw. Nie jest to łatwe, ponieważ morderca wszystkie zbrodnie dokładnie planuje. Co oznaczają numerki, które po sobie zostawia? Dlaczego akurat te osoby? Kim jest morderca? Na wszystkie pytania policjant musi sobie sam odpowiedzieć. Nie jest to łatwe zadanie i opiera się na intuicji i przypuszczeniach. Chcesz wiedzieć kim jest morderca?
  Mnie osobiście książka wciągnęła i zachwyciła, zapraszam również Ciebie, tylko przygotuj się na brutalne sceny!
  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
 68. Ewa Nowak ,,Bardzo biała wrona”
  Książka Ewy Nowak pod tytułem ,,Bardzo biała wrona” opowiada o losach Natalii Milewskiej, której jednego dnia całe życie wywróciło się do góry nogami. Jej rodzice adoptowali dziecko, Marka, a dodatkowo pewien chłopak o imieniu Norbert zawrócił jej w głowie. W całej książce najwięcej można znaleźć opisów właśnie związku tej dwójki, który mogłabym nazwać toksycznym. To, co nie podobało mi się w zachowaniu głównej bohaterki to to, że nawet nie dopuszczała do siebie myśli, że z jej związkiem jest coś nie tak. Za największą zaletę książki uważam sposób, w jaki autorka oddała charakter chłopaków i ich podejście do dziewczyn. Autorka dała mi do myślenia, od teraz będę bardziej zwracać uwagę na pewne zachowania chłopców. Książkę polecam bardzo gorąco.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 69. Henryk Sienkiewicz ,,Krzyżacy”
  Według mnie nie ma osoby, która nie znałaby jednej z najpopularniejszych polskich powieści historycznych jaką są ,,Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Opowiada ona o losach Zbyszka z Bogdańca, który oczarowany urodą Danusi Jurandówny wplątuje się w konflikt z krzyżakami. W książce podobały mi się dwie rzeczy: dobre oddanie klimatu epoki- szczególnie interesujące wydawały mi się wprowadzone do tekstu archaizmy językowe- i opis miłości Zbyszka i Danusi- tu zrobiło na mnie wrażenie oddanie Zbyszka Danusi nawet po jej śmierci. Jednak książka ma jedną zasadniczą wadę, strasznie rozciąga opisy. Moim zdaniem w niektórych miejscach autor przynudzał- na przykład w opisie ślubu Danusi i Zbyszka.
  Jednak mimo tych wad książka warta jest przeczytania. Polecam, w najgorszym razie przekartkujecie opisy.
  LakKara

  OdpowiedzUsuń
 70. J.K.Rowling - ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny”
  Myślę, że każdy przynajmniej kojarzy historię Chłopca z Blizną. Książka autorstwa brytyjskiej autorki jest jednak czymś więcej niż opowiadanie o gromadce szaleńców wymachujących różdżkami. J.K.Rowling przekazała za jej pośrednictwem wiele cnót i wartości. Odwaga, poświęcenie, miłość czy lojalność to tylko niektóre z nich. Dodatkowo są one oprawione w sporo dobrego humoru i niesamowitych bohaterów z krwi i kości. „Harry Potter” to niesamowita, magiczna i wciągająca lektura, której przeczytania chyba nikt nie żałuje.

  Percabeth007

  OdpowiedzUsuń
 71. Yellow Bahama w Prążki
  Książka Ewy Nowak, autorki nagrodzonej m.in. przez Polską Sekcję IBBY. Książka, została wydana w styczniu 2014, więc stosunkowo niedawno. Książka ta w lekko nietypowy sposób przedstawia historię młodej bohaterki – Hani. Nietypowo, dlatego, że Hania wysyła do pisarki (która zainspirowała ją słowami, że w życiu każdego jest materiał na chociaż jedną książkę) maile, w których opisuje swoje życiowe codzienne problemy, historie, opowiada o swojej rodzinie, miłościach i przedstawia swój dosyć ciekawy sposób myślenia. Bardzo zabawną częścią jej opowiadań są historie związane z jej przyjacielem – Jackiem, który jest bardzo specyficznym typem człowieka, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Opowieści Hani są niekiedy zabawne, niekiedy pouczające. Moim zdaniem książka ta zasługuje na uwagę.
  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 72. Ernest Hemingway -Nagroda Pulitzera w kategorii fikcja literacka 1953 - 'Stary człowiek i morze'

  Stary Człowiek i Morze to książka Ernesta Hemingwaya przetłumaczona na język polski przez Bronisława Zielińskiego.Akcja powieści toczy się na Kubie w pobliżu Hawany.Czas akcji to lata 20, bohaterem głównym jest Stary Rybak Santiago i jego przyjaciel chłopiec o imieniu Manolin.
  Stary człowiek jest bardzo zmęczony życiem, ma bardzo pracowite i trudne zycie. Problematyka którą porusza autor dotyczy głównie samotności,starości i walki z przeciwnościami losu.Santiago podczas jednego z połowów,łowi czterometrowego marlina ,który nie mieści mu sie w łodzi .toczy przez tę rybę wiele bojów o przetrwanie z własną słabością,głodem. Moim zdaniem, autor chciał przekazac ludziom jak wiele zależy od nas samych ,że nie wolno się poddawac ,trzeba walczyc i wierzyc do końca. Należy zawsze dążyc do celu.Całkowicie polecam tą książkę wszzystkim którzy czasem wątpią we własne siły i tracą wiarę.Pomoże napewno zrozumiec ,że do póki jest wiara wszystko sie ułoży. "Człowieeka można zniszczyc , ale nie pokonac"


  hxvzv

  OdpowiedzUsuń
 73. Victoria Aveyard - "Czerwona królowa" -> Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Fantastyka, fantasy.


  Aveyard przedstawia świat, w którym liczy się kolor krwi. Ci ze Srebrną są lepsi od tych z Czerwoną krwią, ponieważ posiadają nadprzyrodzone moce. Czerwoni to niższa,nic niewarta klasa, którą Srebrni gardzą. Srebrni to silni i niezwyciężeni arystokraci.
  Główna bohaterka Mare Barrow jest wieśniaczką, która nieoczekiwanie trafia na salony,a nawet zostaje narzeczoną księcia. Pomysł niezbyt oryginalny, bo już wiele było takich historii o Kopciuszku. Aczkolwiek historia bardzo ciekawa, ponieważ ukazuje, że życie w pałacu jest trudne, ponieważ nie wiadomo, komu można zaufać, a "każdy może zdradzić każdego”. Mare posiada moce takie jak Srebrni, mimo że jest Czerwonej krwi. Jej zdolności stają się dla niej przekleństwem, bo jest pierwszym takim przypadkiem. Król i królowa zaczęli się jej obawiać, bo jest bardzo potężna. Kto wie, czy nawet nie potężniejsza od niezwyciężonych Srebrnych...
  Książka posiadała bardzo dużo zwrotów akcji, a zakończenie mnie bardzo zaskoczyło. Z chęcią sięgnę po kolejną część.


  Patrycja Woźnicka

  OdpowiedzUsuń
 74. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 75. "Quo Vadis" - Henryk Sienkiewicz

  Akcja tej powieści historycznej toczy się w I wieku naszej ery w Rzymie rządzonym przez okrutnego Nerona. Sienkiewicz splątał razem wiele wątków w tej książce, ale myślę, że nikt nie zaprzeczy temu, że miłość Winicjusza i Ligii jest najbardziej istotny. Pochodzą z dwóch drastycznie różniących się od siebie światów, co zdecydowanie przeszkodziło ich związkowi, zanim w ogóle się zaczął. Różnice między nimi pomagają w zobaczeniu i tak już wyraźnie zarysowanego przez autora kontrastu między okrutnymi poganami a pokornymi chrześcijanami, a także pakazują wiarę Sienkiewicza w zmianę człowieka pod wpływem uczucia.

  Trudno się dziwić, że Litwos otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku, biorąć pod uwagę jak świetnie potrafił pisać o czymś odległym od niego o kilkanaście wieków i sprawić, że uczniowie mylą się, myśląc, że autor musiał pisać o dobrze znanych mu czasach. Poza tym utwór ten wyraźną wymowę ideową, głosząc wyższość idei moralnej nad fizyczną przemocą i chciwością.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 76. „Złodziejka książek" Markus Zusak

  „Złodziejka książek" to powieść, która zachwyca swoją wyjątkowością. Na samym początku zaintrygowało mnie to, że narratorem tej książki jest śmierć, pierwszy raz się z tym spotkałam. Jednak śmierć nie jest głównym bohaterem, jest nim Liesel. Poznajemy ją, gdy jechała ze swoim bratem wraz i matką do swych nowych rodziców. Wtedy zdarza się pierwsza tragedia tytułowej "złodziejki książek". Jej brat nie dożywa końca podróży. Podczas jego pogrzebu Liesel ukradła swoją pierwszą książkę. To zapoczątkowało jej niechlubną "karierę". Wkrótce Liesel trafiła do swoich przybranych rodziców, którzy odegrają w jej życiu znaczącą rolę. Uważam,że ta książka jest godna polecenia, ponieważ wzrusza do łez i skłania do głębszych przemyśleń na temat realiów drugiej wojny światowej i kruchości życia.

  Książka nagrodzona:
  - 2008: Ena Noel Award – the Australian IBBY Encouragement Award for Children's Literature by Australian IBBY
  - 2007: Michael L. Printz Honor book by the Young Adult Library Services Association
  - 2006: Kathleen Mitchell Award 2006 (literatura)

  Nick: Ala

  OdpowiedzUsuń
 77. „Posłaniec" Markus Zusak

  „Posłaniec” to ekscytująca powieść, która od samego początku poruszyła moje serce. Myślę, że to ze względu na głównego bohatera Eda Kennedy‘ego, który wzbudził moją sympatię. Ed utknął w pewnym momencie swojego życia bez perspektyw, do chwili, w której udaje się mu powstrzymać napad na bank. Od tej pory Ed otrzymuje karty do gry z nazwiskami osób, którym ma pomóc. Będzie to robił, aż karty się skończą. Wtedy bohater dowie się, kto to wszystko zaplanował i dlaczego.

  Książka nagrodzona:
  - 2006: Michael L. Printz Award Honor book
  - 2006: Bulletin Blue Ribbon Book
  - 2005: Publishers Weekly Best Books of the Year-Children
  - 2003: Children’s Book Council of Australia Book of the Year Award
  - 2003: New South Wales Premier's Literary Awards Ethel Turner Prize for Young People's Literature

  Nick: Ala

  OdpowiedzUsuń
 78. Małgorzata Warda- "5 sekund do Io"

  Przyznana na nagroda: Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literackiej

  W szkole Miki dochodzi do strzelaniny. Okazuje się, że mogła ona mieć coś wspólnego z dopiero co powstałą grą w najnowszej technologii, w której gracz odczuwa na własnym ciele ból, głód, temperaturę, a nawet może przeżyć własną śmierć. Mika za prośbą policji wkracza w świat gry, stworzony na jednym z księżyców Jowisza, Io. Co kryje się za maską świetnej rozrywki i fajnej zabawy? Czy Mice uda się oprzeć doskonałej w każdym calu i bardzo rzeczywistej grze?

  Historia pokazuje jaka może być nasza bardzo bliska przyszłość i jest w pewnym sensie przestrogą przed elektroniką i techniką. Ukazuje jak niebezpieczny może być świat gry, jeżeli będzie podobny do prawdziwego życia. Ta opowieść chwyta za serce i uświadamia wiele ważnych rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy. Jest warta poświęcenia uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 79. Marcin Szczygielski autor książki "Za niebieskimi drzwiami", jest laureatem wielu konkursów literackich. Otrzymał m.in. nagrodę Książka Roku 2016 za powieść " Klątwa dziewiątych urodzin" w konkursie literackim Polskiej Sekcji IBBY.
  " Za niebieskimi drzwiami" to powieść o dwunastoletnim chłopcu, który razem z matką uległ wypadkowi. Chłopak połamał nogi , natomiast jego matka zapadła w śpiączkę. Łukasz trafia pod opiekę ciotki Agaty, która zabiera go do nadmorskiego pensjonatu.Chłopak nie może tam porozumieć się z ciotką ani też z rówieśnikami. Chce wrócić do mamy, do domu. Właśnie wtedy odkrywa przejście do tajemniczej , niesamowitej krainy. Co dzieje się za niebieskimi drzwiami? Muszę przyznać ,że wydarzenia są niesamowicie interesujące i nieprzewidywane. Zakończenie książki jest zaskakujące i zmuszające do przemyśleń.

  O.K.
  Aleksandra Kucharska

  OdpowiedzUsuń
 80. John Green ,"Gwiazd naszych Wina" książka nagrodzona nagrodą Goodreads Choice Award Best Young Adult Fiction w 2012 roku.

  Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis zawiera 56 wyrazów - nie spełnia więc warunków konkursu i nie może być wzięty pod uwagę.

   Usuń
 81. ,,W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, jest ze mną od zawsze. To była, i jest, moja ulubiona historia. Od kiedy skończyłam czytać pierwszy raz tę książkę, jak ją nazywam: ,,Stasia i Nel”, marzę o wyjeździe do Afryki. Czy to się kiedyś spełni?
  Wspólnie ze Stasiem i Nel przeżyłam przygodę, której nigdy nie zapomnę. Oni oboje wraz z Kalim, Meą, Sabą i Kingiem wprowadzili mnie w świat dzikiej Afryki, gdzie wszystko dookoła zachwyca, ale i przeraża. Czułam wielki bunt, gdy okazało się, że młodzi bohaterowie zostali porwani. Tak się bałam w chwili spotkania z lwem, że miałam gęsią skórkę. Cierpiałam razem ze Stasiem, któremu brakowało chininy dla, chorej na febrę, małej Nel. Cieszyłam się z uratowania słonia i wreszcie z odnalezienia porwanych dzieci.
  To powieść o tym, że prawdziwa przyjaźń pomaga przetrwać każdą trudną sytuację. Czy w dobie komputerów, smartfonów i tabletów jest jeszcze miejsce na prawdziwą przyjaźń?

  OdpowiedzUsuń
 82. Ernest Hemingway - ,,Stary człowiek i morze”
  Jakie są fizyczne możliwości człowieka w ogóle, a jakie starego człowieka? Co w życiu jest najważniejsze? Co symbolizuje ryba? Złowienie jakiej ryby jest dla nas spełnieniem marzeń? Kiedy wiemy, że już to osiągnęliśmy? Czy każdy tego ostatecznie dokona?
  Głównym bohaterem tej książki jest stary rybak - Santiago. Przez 84 dni nie złowił on żadnej ryby. Na szczęście się nie poddał. Teraz wybiera się w połów i…
  Musicie sami przeczytać. Ja nie zdradzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mamy wśród uczestników osoby podpisującej się takim nikiem.

   Usuń
 83. Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”
  Autor zdobył nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka w 1953 roku, a także został Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1954 roku.

  Historia przedstawiona w książce opowiada nam wydarzenie z życia starego kubańskiego rybaka Santiago, który od ponad osiemdziesięciu dni nie zdołał nic złowić, wszystko się zmienia jednak dnia osiemdziesiątego piątego kiedy to będąc na morzu daleko od ludzi nasz starzec czuje szarpnięcie linki albowiem rozpoczyna to jego trzydniową walkę z potężnym Marlinem. Książka porusza wiele ważnych dla mnie kwestii takich jak to, że w przyjaźni wiek nie gra roli, że nie wolno się podawać oraz należy walczyć z własnymi słabościami. Tym samym książka uderza wprost w mój gust (Nie bez powodu w gimnazjum to była moja ulubiona lektura) i jeśli o mnie chodzi polecam ją każdemu w każdym wieku.

  ~ MasterJo45d

  OdpowiedzUsuń
 84. "Gwiazd naszych wina"- John Green, nagrodzona Goodreads Choice Award Best Young Adult Fiction w 2012 roku.

  Książka opowiada historię dwójki chorych nastolatków. Hazel choruje na raka tarczycy z przerzutami do płuc i w jej życiu pozostało już tylko jedno marzenie. Chce wyjechać do Amsterdamu aby poznać autora swojej ulubionej książki "Cios udręki". Augustus w wyniku raka musiał mieć amputowaną nogę i zakończyć swoją karierę w grze w koszykówkę. Młodzieńcy poznają się na grupie wsparcia i od tego momentu ich życie zostaje odmienione na zawsze.

  Mimo poważnego tematu książka jest przepełniona humorem. Nie zabrakło w niej także wielu metafor i ogromnej ilości cudownych cytatów.

  Anna Gigla

  OdpowiedzUsuń
 85. „Pan Wołodyjowski” – Henryk Sienkiewicz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za całokształt twórczości
  Mnóstwo akcji, scen walki z wrogiem. Więc dlaczego tak mało osób czyta tę książkę? Przeszkodą na pewno jest język. Ja sama, kiedy czytałam tą powieść zaczęłam myśleć w języku staropolskim. Ciekawe doświadczenie. Ale sama fabuła jest moim zdaniem lepsza od wielu książek z wątkiem wojennym. Nie ma banalnych rozwiązań i, co najlepsze, nadprzyrodzonych mocy. Tylko umiejętności nabyte podczas dekad ćwiczeń. Niestety, czasem i to nie wystarcza. Ok, koniec spojlerów. Polecam wszystkim, którzy chcą odetchnąć od szajsu i banału jaki jest dziś często serwowany nastoletnim czytelnikom.

  OdpowiedzUsuń
 86. „Wyspa masek”– Pierdomenico Baccalario. Autor otrzymał nagrodę "Premio Battello a Vapore" w 1998r.
  Baccalario jest świetnym malarzem. Kiedy czytam jego książki widzę starą willę na skraju urwiska w Kornwalii i wzburzone morze w dole. W tej części „Wrót czasu” miałam okazję zobaczyć dawną i teraźniejszą Wenecję. Któremu czytelnikowi serce nie drży na myśl o tajemniczym gondolierze w masce i pelerynie? Cienie kanału na chwilę tylko uciekają przed jego latarnią, by zaraz zamknąć się za gondolą uniemożliwiając powrót. I tak dalej, i tak dalej. Ja na pewno dałam się oczarować temu miastu na wodzie. Pełna niewiadomych fabuła i to jeszcze w mieście skrzydlatych lwów musi wciągnąć każdego kto chce przeżyć coś niesamowitego.

  OdpowiedzUsuń
 87. „Dziesięciu murzynków” znana także pod tytułem „I nie było już nikogo” – Agatha Christie. Autorka otrzymała w 1955r. nagrodę im. Edgara Allana Poe
  Dworek na wyspie. W każdym z pokoi dziesięciu osób znajduje się wszystkim znany wierszyk o dziesięciu murzynkach. Każda zwrotka rymowanki opowiada o śmierci jednego z nich. Nikt nie wie, że makabryczny wiersz stanie się rzeczywistością. Choćbym nie wiem jak się starała, rozwiązania autorki zawsze mnie zaskakują. A tę książkę lubię najbardziej za absolutną nieprzewidywalność. Kocham kryminały więc ta lektura była, hmm, strzałem w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
 88. "Złodziejka książek"- Markus Zusak, nagrodzona Kathleen Mitchell Award w 2006 roku.

  Liesel Meminger jest dziewczynką, która żyje w Niemczech. Poznajemy ją w chwili, gdy jedzie w pociągu ze swoim młodszym braciszkiem do ich przyszłej rodziny zastępczej. Niestety podczas podróży jej brat umiera. Po jego pogrzebie Liesel kradnie swoją pierwszą książkę- "Podręcznik grabarza". To właśnie dzięki tej książce dziewczynka nauczyła się czytać oraz pisać, ale przede wszystkim odkryła magię i moc słów. Po "Podręczniku grabarza przychodziła kolej na kolejne książki: Uratowana z płonącego stosu nazistów, znalezione w bibliotece żony burmistrza.
  Życie Liesel diametralnie się zmienia kiedy jej przybrana rodzina decyduje się udzielić schronienia Żydowi.

  Książka ta jest niezwykła pod każdym względem. Zaczynając od tematu kończąc na narratorze książki, którym jest sama śmierć.

  Anna Gigla

  OdpowiedzUsuń
 89. Markus Zusak „Złodziejka książek” nagrodzona m.in. Kathleen Mitchell Award

  Poruszająca swoją autentycznością, trzymająca w napięciu do samego końca książka, która opowiada o tym, jak być ludzkim w nieludzkich czasach. Porusza temat wojny w zupełnie inny sposób, z perspektywy małej Liesel - osieroconej dziewczynki mieszkającej w małym, niemieckim miasteczku. Postawa jej i innych bohaterów powieści, pełna poświęcenia i odwagi, wzbudza podziw, a ich historia, pełna trudności i przeszkód, ale także miłości i bezinteresowności, szczerze wzrusza. Powieść niewątpliwie warta przeczytania, wciągająca, oryginalna, z dozą nieco smutnego humoru, ale przede wszystkim uniwersalna. „To tylko jedna z wielu historii, a każda jest wyjątkowa i niezwykła. Każda jest świadectwem wysiłku - ogromnego wysiłku - by udowodnić mi, że wy i wasza ludzka egzystencja macie wartość."

  Weronika Mazurkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 90. J.K.Rowling
  Harry Potter i Kamień Filozoficzny
  Autorka otrzymała nagrodę Goodreads Choice Award w 2016r.
  Chłopiec, który przeżył. Okrutny Lord Voldemort. Postacie te zna już każdy.
  Harry po utracie rodziców , a ma wtedy zaledwie roczek, zmuszony jest zamieszkać razem z Rodziną Dursleyów, swoją ciotką i wujkiem. Traktują go jednak okropnie, w przeciwieństwie do swojego syna Dudley’a, który ma wszystko, czego zapragnie. Do domu zaczynają przychodzić tajemnicze listy. Gdy ciotka Petunia zauważa, że są z Hogwartu nie zgadza się dać ich siostrzeńcowi. Starania, aby Harry nie przeczytał listu idą jednak na marne, gdy pojawia się Hagrid. W ten sposób zaczynają się pierwsze przygody młodego czarodzieja w szkole magii.
  Uważam, że Harry Potter i Kamień Filozoficzny to cudowna książka . Opowiada nie tylko o zdarzeniach mających miejsce w Hogwarcie, ale także o przyjaźni, odwadze i innych ważnych wartościach w życiu człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 91. Anabele:
  Gayle Forman „ Zawsze stanę przy tobie”
  Gayle Forman otrzymała nagrodę „Książka roku 2015 w kategorii Literatura młodzieżowa” za powieść „Wróć jeśli pamiętasz”.

  W tym miesiącu sięgnęłam po „Zawsze stanę przy tobie” Gayle Forman. Muszę przyznać, że ta książka bardzo mnie zaskoczyła. Umiejscowienie akcji w ośrodku ”terapeutycznym” Red Rock nadaje opowieści niecodzienny charakter, bardzo oryginalny. Wprawdzie fabuła nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie, ale czytałam tę książkę z przyjemnością. Bardzo zaciekawił mnie motyw uczucia Brit i Jeda. Uważam, że książka „Zawsze stanę przy tobie” jest lekka i idealna żeby się odprężyć. W dodatku można z tej powieści wysunąć wiele ciekawych wniosków i morałów. Główna bohaterka jest silną i odważną młodą dziewczyną, która pragnie podążać za swoimi marzeniami i nie cofnie się przed niczym, by odzyskać wolność, bardzo zaimponowała mi tym. Podsumowując uważam, że to kolejna pozycja Gayle Forman, którą warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 92. J.K.Rowling
  Harry Potter i Komnata tajemnic
  Autorka otrzymała nagrodę Locusa za najlepszą powieść fantasy w 2000r.
  W domu wujów Harry’ego pojawia się Zgredek. Każe on nie iść chłopcu do szkoły. Mimo wszystko młody czarodziej, który naprawdę tęskni za Hogwartem , rozpoczyna 2 rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Po wakacjach trójka przyjaciół musi stawić czoła coraz to nowym zagrożeniom. Komnata tajemnic stworzona przez jednego z założycieli szkołu - Salazara Slytherina daje wszystkim znać o swoim istnieniu.
  Kolejna część przygód młodego czarodzieja jest naprawdę świetna i zachęca, a nawet zmusza do sięgnięcia po kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń
 93. J.K.Rowling
  Harry Potter i Więzień Azkabanu
  Autorka otrzymała nagrodę Nickelodeon Kids’ Choice Award: ulubiona książka w roku 2008.
  Świat Czarodziejów ogarnia straszna panika. Jeden z najgorszych więźniów , pomocnik Voldemorta – Syriusz Black – wydostaje się z Azkabanu, więzienia , z którego ucieczka jest wręcz niemożliwa. Ale czy mężczyzna naprawdę jest tym, za kogo wszyscy go mają? Może tak naprawdę to ktoś inny, ale cała odpowiedzialność za czyny, które nie dokonał spadła na Syriusza? Harry’emu udaje rozwiązać się tą zagadkę, a zresztą, kto inny by tego dokonał? 3 rok w szkole Magii i Czarodziejstwa przepełniony jest przygodami, niebezpieczeństwem, a także demenotrami.
  „Harry Potter i Więzień Azkabanu” to moja ulubiona część całej serii. Zdecydowanie ją polecam.

  OdpowiedzUsuń
 94. J.K.Rowling
  Harry Potter i Czara Ognia
  Za książkę Harry Potter i Czara Ognia autorka otrzymała nagrodę Hugo za najlepszą powieść w 2001r.
  Turniej Trójmagiczny odbędzie się w Hogwarcie. Jak zawsze będą rywalizować trzy najlepsze szkoły czarodziejstwa - Ze względu na bezpieczeństwo, Czara Ognia, do której należy wrzucić karteczkę aby się zgłosić, nie dopuszcza niepełnoletnich Czarodziejów (Jeżeli uczestnik chce wziąć udział musi mieć minimum 17 lat). Może być tylko trzech uczestników, po jednym reprezentującym kolejno Hogwart, Durmstrang i Beauxbatons. Jednak z brytyjskiej szkoły zostaje wybranych 2 zawodników. Na dodatek jeden z nich to Harry! Bohater musi przejść przez okropnie trudne i strasznie niebezpieczne konkurencje, a finał okaże się walką na śmierć i życie z największym wrogiem…
  „Harry Potter i Czara Ognia” to fantastyczna książka. Nie umiemy przewidzieć co będzie na następnej stronie.

  OdpowiedzUsuń
 95. J.K.Rowling
  Harry Potter i Zakon Feniksa
  Za książkę „Harry Potter i Zakon Feniksa” autorka otrzymała nagrodę Bram Stoker Award for Best Work for Young Readers w 2003r.
  Krycie się przed śmierciożercami i ministerstwem magii jest trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania. Jednak to jeden z celi Zakonu Feniksa, który został wznowiony. W końcu Voldemort znowu stanowi ogromne zagrożenie dla świata czarodziejów, a wszędzie są szpiedzy… Harry tymczasem musi poradzić sobie z wyborem jaki czeka każdego ucznia piątej klasy Hogwartu – karierą zawodową . Oprócz tego czekają go też sumy, a gdy najbardziej potrzebuje Dumbledore’a , ten go unika. W życiu chłopca ma też miejsce straszna tragedia – bardzo bliska mu osoba traci życie.
  „Harry Potter i Zakon Feniksa” , jak każda część tej serii, przepełniona jest magią. „Pochłonęłam” ten tom w niecałe 2 dni, mimo iż posiada dość dużą ilość stron i jestem pewna, że każdemu fanowi fantasy bardzo się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 96. J.K.Rowling
  Harry Potter i Książę Półkrwi
  Za książkę „Harry Potter i Książę Półkrwi” autorka otrzymała Quill Award for Book of the Year w 2005r.
  Harry Potter I Książę Półkrwi to istna skarbnica wiedzy o Czarnym Panu, a także książka pełna przygód, miłości i przyjaźni. Tytułowy bohater razem z dyrektorem Dumbledorem wybierają się na bardzo niebezpieczną wyprawę. Niestety stary czarodziej nie dożyje ostatniej walki z największym wrogiem każdej rozsądnej osoby – Voldemortem. Jednak przez tytuł nasuwają się pytania- Kto jest Księciem Półkrwi? Dlaczego tak się nazywa? Jakie jest jego zadanie? Przezwisko kojarzy się ze śmierciożercą. Po części jest to prawda, ale czy całkowicie?
  6 tom o uczniu Hogwartu zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o całym magicznym świecie, a także doskonale prezentuje dalsze losy chłopaka.

  OdpowiedzUsuń
 97. J.K.Rowling
  Harry Potter i Insygnia Śmierci
  Za książkę „Harry Potter i Insygnia Śmierci” autorka otrzymała Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy w 2007 r.
  „Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!” – po raz ostatni możemy przeczytać te słowa. Tak, to koniec historii Harry’ego, walki z Voldemortem, przygód bohaterów, naszego spotkania ze światem czarodziejów . Dumbledore’a umarł nie zostawiając żadnych pomocnych wskazówek. Tymczasem trójkę przyjaciół czeka trudna, pełna niebezpieczeństw podróż. Żeby pokonać wroga należy zniszczyć wszystkie horkruksy, ale czy chłopakowi się to uda?
  Mimo iż książka jest genialna, bo inaczej nie da się jej określić, czytało mi się ją ciężko. Zapewne przyczyną tego było to, że to już koniec, że to ostatni tom.

  OdpowiedzUsuń
 98. "Rewizja", 3 tom serii Remigiusza Mroza o Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim, została książką roku 2016 serwisu Lubimy Czytać w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Jednak ja skupię się dzisiaj na części 1 pod tytułem "Kasacja". Jest ona początkiem historii pary prawników, starej wyjadaczki i młodego "Zordona". Na dobry start zespołowi trafia się bronienie człowieka, który posądzony jest o brutalne zamordowanie 2 osób. Książka opowiada o życiu prawników, działaniu korporacji, przestępców. Pokazuje jak daleko można się posunąć, by kogoś obronić, nie zważając czasami na to co jest dobre, moralne, sprawiedliwe. Jest ona idealna dla osób, które lubują się w rozwiązywaniu zagadek. Ale także dla tych pozostałych, gdyż akcja toczy się bardzo szybko i nie ma tu miejsca na nudę.
  wikmar

  OdpowiedzUsuń
 99. John Flanagan
  Zwiadowcy
  W 2008r. John Flanagan otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Australian Book Publishers Association’s of the Year.
  Willa, głównego bohatera powieści, poznajemy gdy ma on 15 lat. Jest wychowankiem w sierocińcu, jego rodzice zginęli, gdy był niemowlęciem. Chce jak swój ojciec, który poległ podczas bohaterskiego starcia w trakcie ostatniej bitwy z Morgarathem, zostać rycerzem . Jednak tutaj pojawia się pewna przeszkoda nie do obejścia – chłopak jest drobnyi nie ma siły potrzebnej do władania mieczem. Gdy już wydaje się, że został skazany do pracy na roli, pojawia się Halt, owiany sławą zwiadowca. Will zaczyna u niego naukę, która wcale nie jest taka łatwa, a wręcz okropnie męcząca . Nawet nie wiadomo czy zostanie przyjęty na ucznia. Jednak dokonuje naprawdę odważnego czynu. Już jako młodzik staje się znany w Redmont, a nawet w całym królestwie Araluen.
  Pierwsza część bestsellerowej serii jest świetna i zachęca do zapoznania się z całą resztą serii.

  OdpowiedzUsuń
 100. John Flanagan
  Zwiadowcy księga 3 Ziemia skuta lodem
  W 2008r. John Flanagan otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Australian Book Publishers Association’s of the Year.
  Halt złożył przysięgę i za wszelką cenę próbuje znaleźć swojego ucznia. Do celu dąży po trupach, bowiem odmawia posłuszeństwa swemu władcy. Zostaje wygnany z Araluen i rozpoczyna wędrówkę do Galii w towarzystwie Horacego – zdolnego młodego rycerza. Podróż jednak trwa dłużej niż powinna, gdy wędrowcy napotykają nieoczekiwaną przeszkodę. Tymczasem Will razem z Evanlyn są jeńcami jarla Eraka. Nie jest to byle jaki mieszkaniec Skandii , a niebezpieczny wojownik. Niestety, przyszłość nie wróży nic dobrego przyjaciołom.
  Uważam, że z każdym tomem seria robi się coraz ciekawsza, a niesięgnięcie po kolejne części staje się rzeczą niemożliwą.

  OdpowiedzUsuń
 101. John Green „Szukając Alaski”

  John Green w 2006 r. dostał nagrodę Michael L. Printz Award za „Szukając Alaski”.
  Książka opowiada o Milsie Halterze, który jest zarówno narratorem, jak i głównym bohaterem. Chłopak ma w życiu cel: odnaleźć Wielkie Być Może, czyli chce „doświadczyć rzeczywistości”. Udaje się do Culver Creek, szkoły z internateem, w której panują naprawdę rygorystyczne zasady. Tam poznaje Alaskę Young, wspaniałą dziewczynę, która staje się dla niego najważniejsza. Dzięki niej, a także reszcie swoich przyjaciół Miles pozna smak przyjaźni. Lektura podzielona jest na 2 części. Autor, jak to ma w zwyczaju, napisał emocjonalną, świetną i nieprzewidywalną historię.

  OdpowiedzUsuń
 102. John Green „19 razy Katherine”

  John Green w roku 2009 za książkę ,,Papierowe miasta” otrzymał Edgar Allan Poe Award w kategorii Best Young Adult Novel.
  Colin Singleton ma bardzo dziwny ideał dziewczyny. Nie podoba mu się żadna, która nie ma na imię Katherine. Niestety, każda jego partnerka o tym imieniu go rzuca. Zdarzyło się to już aż dziewiętnaście razy! Mając 10 tysięcy dolarów, wyrusza razem ze swoim przyjacielem Hassanem w podróż po Ameryce (na szczęście nie ma z nimi żadnej Katherine). Goni ich krwiożercza świnia. Główny bohater zaczyna pracę nad teorematem o zasadzie przewidywalności Katherine.
  Jak każda książka Greena również i ta jest niezwykle zabawna oraz ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 103. Stephen King „Cmentarz zwierząt”
  Stephen King otrzymał wiele nagród, między innymi im. Edgara Allana Poe za najlepszą powieść.
  King stworzył naprawdę nietypową, co jest rzadkością w ostatnim czasie, książkę. Rodzina Creedów się przeprowadza: otoczenie miłych sąsiadów, świetna praca, ogólnie idealna siedziba dla młodego lekarza wraz z żoną i dziećmi. Jednak za domem jest miejsce wzniesione dziecięcymi rękami. Znajdują się tam nagrobki, a napis głosi, że jest to CMENARZ ZWIERZĄT.
  Lektura ta to genialny horror, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

  OdpowiedzUsuń
 104. John Green, Lauren Myracle, Maureen Johnson “W śnieżną noc”
  John Green w roku 2013 otrzymał nagrodę Children’s Choice Book Awards
  w kategorii Teen Book of the Year za książkę ,,Gwiazd naszych wina”.
  „W śnieżną noc” to trzy przezabawne opowiadania, których akcja dzieje się w okresie Bożego Narodzenia.
  Pierwsze z nich „Podróż wigilijna” opowiada o Jubilatce. Jej rodzice trafiają
  do więzienia. Z tego powodu dziewczyna zostaje uwięziona w pociągu z bandą cheerleaderek.
  Drugie ze zbioru – „Bożonarodzeniowy cud pomponowy” – opowiada o paczce przyjaciół. Keun, który obiecał, że nie zostawi w barze cheerleaderek, dzwoni do kolegów i koleżanek, aby jak najszybciej przyjechali. W śnieżycy trwa wyścig- kto pierwszy dotrze do knajpy – bliźniacy czy nasi bohaterowie?

  Trzecie „Święta patronka świnek” opisuje historię załamanej, myślącej jedynie o sobie nastolatki. Motywem przewodnim opowieści jest mikroświnka, którą dziewczyna ma odebrać ze sklepu zoologicznego dla swojej przyjaciółki. Uważam, że lektura jest naprawdę dobra.

  OdpowiedzUsuń
 105. Colleen Hoover, Tarryn Fisher „Never, Never”
  W serwisie lubimyczytać.pl książka Colleen Hoover I Tarryn Fisher pt. ,,Never, Never” zdobyła 1 miejsce w kategorii literatura młodzieżowa w roku 2016.
  Nagle tracisz pamięć. Nie wiesz kompletnie nic na temat swojego życia, wliczając w to także swoje imię i to, kim jest. Ten dramat przeżywa pewna para mieszkająca w Nowym Orleanie – Charlie i Silas. Zmuszeni są na nowo odkryć siebie. Wiszą nad nimi przysłowiowe czarne chmury.
  Wiele osób zachwycało się tą książką, więc także i ja postanowiłam po nią sięgnąć. Zdecydowanie się nie zawiodłam, a wręcz dołączyłam do grona fanów tej emocjonującej lektury, która na pewno każdemu zapadnie w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 106. Colleen Hoover „Maybe Someday”
  Książka „Maybe Someday” autorstwa Colleen Hoover zdobyła 1 miejsce w kategorii Romans w serwisie lubimyczytać.pl w 2015 roku.
  Ridge to chłopak, który naprawdę nieźle gra na gitarze. W jego piosenkach brakuje jedynie słów. Sydney to pracująca studentka. Jest w stabilnym związku. Wszystko jednak burzy się w ciągu kilku godzin, gdy gitarzysta chce ją bliżej poznać.
  Lektura pełna jest emocji, akcji oraz muzyki. Uważam, że autorka wykreowała ciekawych bohaterów, co sprawia, że książka jest naprawdę dobra i warta poświęcenia jej trochę uwagi

  OdpowiedzUsuń
 107. „Myszy i ludzie” - Steinbeck

  Ogromne kryzysy w gospodarce potrafią zmieniać oblicze świata.
  Ludzie zamożni tracą fortuny,
  inni w tym samym czasie je zwiększają, politycy tracą posady,
  następni dochodzą do władzy.
  Ci, w których kryzys uderza z największą siłą, to zwykli ludzie
  – oni tracą wszystko, nieraz dorobek całego życia, wszystko co mieli.
  Nie zawsze jest on zwalający z nóg – stracenie domu, gospodarstwa czy
  zwolnienie z pracy nie są materiałem na
  pierwsze strony gazet, ale czy „małe” tragedie nie są warte na uwagi?

  Motywem przewodnim tej lektury jest braterstwo.
  Lenny i George nieraz podkreślają,
  jak duże znaczenie ma dla nich przyjaźń
  i co dzięki niej pozyskują: nie są na
  tym świecie pozostawieni samotności.

  To klejnot krótkiej formy,
  absolutne mistrzostwo, w końcu opowiadanie wyszło spod pióra asa słowa.
  Na specjalną uwagę zasługują tu niesamowicie plastyczne opisy zwierząt.

  Ekranowana cztery razy, fascynująca lektura, skłaniająca do refleksji, zwracająca uwagę na drugie stworzenie.

  Damian Perczuk

  OdpowiedzUsuń
 108. Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”
  Henryk Sienkiewicz otrzymał literacką nagrodę Nobla w roku 1905 za książkę „Quo vadis”.
  XV wiek to czas konfliktów między Polską a Zakonem Krzyżackim. Młody rycerz, Zbyszko z Bogdańca, przebywając ze stryjem Maćkiem w karczmie, poznaje Danusię Jurandównę, której składa śluby rycerskie. Dziewczyna później ratuje chłopaka, nakrywając go nałęczką, gdy zostaje on skazany na karę śmierci za atak na posła krzyżackiego ( chciał spełnić obietnicę, którą dał damie serca) . Młodzi biorą potajemny ślub, ponieważ Jurand ze Spychowa nie wyraził na niego zgody. Ich szczęście jednak nie trwa długo, ponieważ Danusia zostaje porwana.
  Uważam, że „Krzyżacy” to klasyka polskiej literatury, którą każdy powinien przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 109. Stephen King „Lśnienie”
  Stephen King został wielokrotnie nagrodzony, miedzy innymi otrzymał nagrodę British Fantasy Award w 2005 roku.
  „Lśnienie” uważane jest za horror wszechczasów, co jest zdecydowanie niepodważalnym stwierdzeniem. Jack Torrance to były nauczyciel, który na czas zimy pracuje jako dozorca w hotelu Overlook. Burze śnieżne odcinają rodzinę od świata, a synek mężczyzny odkrywa, że miejsce, w jakim się znajdują, jest… nawiedzone! Na dodatek Jack przestaje mieć nad sobą kontrolę. Wszystkie te elementy składają się na naprawdę świetną i zapadającą na długo w pamięci książkę. Zdecydowanie każdy fan tego gatunku musi po nią sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 110. Rick Yancey „Piąta fala. Ostatnia gwiazda”
  Książka „Piąta fala. Ostatnia gwiazda” , której autorem jest Rick Yancey, w roku 2016 została zwyciężczynią w kategorii science fiction w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl.
  „Piąta Fala. Ostatnia gwiazda” to zakończenie świetnej trylogii. 4 dni, a po nich wszystko zniknie z powierzchni naszej planety – Ziemi. Po co się ukrywać i uciekać, skoro to już i tak koniec? Jednak jest jeszcze jedna szansa. Nierówna walka z wrogim najeźdźcą. Czy uda się uratować ludzkość? Czy bohaterzy podołają misji, która ich czeka?
  Niestety, to już koniec całej serii. Uważam, że książka jest naprawdę dobra i spodoba się każdemu fanowi science fiction

  OdpowiedzUsuń
 111. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz (Nie)bezpieczne dorastanie”
  Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
  Akcja książki „(Nie)bezpieczne dorastanie” ma miejsce w Londynie. Gdy Felix, Net i Nika znaleźli miejsce, w którym mogą nocować, potrzebują pieniędzy. Szukają pracy. Nareszcie znajdują ją w hotelu. Jego właścicielem jest tajemniczy człowiek, a sama posiadłość kryje wiele tajemnic. Z dziewczyną dzieje się coś dziwnego. Przyjaciele próbują znaleźć tego przyczynę .
  Uważam, że lektura powieści Rafała Kosika o kolejnych przygodach trójki nastolatków jest bardzo przyjemna, a z każdą kolejną stroną dzieje się coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 112. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”
  Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
  Felix, Net oraz Nika wyjeżdżają na obóz w góry. Trafiają do tajemniczego pensjonatu prowadzonego przez trzy kuzynki. Kobiety są dziwne, a w miejscu, w którym pracują, dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Z czasem bohaterowie odkrywają sekret, a jedna z właścicielek atakuje Nikę. Przyjaciele zdecydowanie muszą ją ratować.
  Rafał Kosik jest jednym z moich ulubionych autorów, a każda napisana przez niego książka jest naprawdę świetna i nie da się od niej oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 113. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek”
  Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
  31 grudnia, czyli sylwester. Odpalona przez przypadek rakieta i tajne służby poszukujące sprawców. Sytuacja naprawdę trudna, bo rakieta ma spaść na Polskę. Kto mógł wpaść w takie kłopoty? Oczywiście odpowiedź brzmi: Felix, Net i Nika. Jakoś trzeba temu wszystkiemu zaradzić, co z całej siły starają się zrobić bohaterowie, którzy dodatkowo muszą jeszcze chodzić do szkoły. Lektura była świetna, jak zresztą każdy tom tej serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis zawiera 64 wyrazy, nie może być więc brany pod uwagę, ponieważ nie spełnia warunków konkursu.

   Usuń
 114. Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek 2”
  Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
  „Orbitalny spisek 2” to kontynuacja wcześniejszej części, która na rynku wydawniczym ukazała się rok po swojej poprzedniczce. Trójka przyjaciół wciąż próbuje odkręcić sytuację. Bitwa z czasem, którego jest coraz mniej, dalej trwa. Rakieta tymczasem krąży po orbicie okołoziemskiej. Oczywiście planuje także jak najszybciej spaść na Warszawę. Na jaw wychodzą także nowe fakty oraz zagadki, a Felix, Net i Nika muszą im sprostać, mimo że każde z nich ma 14 lat. Uważam, że książka jest bardzo ciekawa i nuda podczas jej lektury nie jest możliwa.

  OdpowiedzUsuń
 115. Kristin Hanna „Słowik”
  Książka „Słowik” autorstwa Kristin Hannah wygrała w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl w kategorii powieść historyczna.
  „Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
  Wojna pokazuje, kim naprawdę jesteśmy”
  Jest rok 1940, a do Francji wkraczają właśnie armia niemiecka. Dwie siostry – Isabelle i Vianne- zaczynają osobną podróż przez życie. Są kompletnie różne – dorastały w innych okolicznościach, każda z nich ma inne doświadczenia. Pierwsza z nich, Isabelle dołącza, bez względu na konsekwencje, do ruchu oporu, co jest szalenie niebezpieczne.
  Natomiast druga, Vianne zmuszona jest przyjąć do domu wroga. Wszystko po to, aby uratować swoich bliskich.
  „Słowik” to cudowna opowieść. Mimo iż nie jest to najkrótsza pozycja, czyta się ją bardzo szybko. Wspaniale pokazuje, jak silne są kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 116. Hanya Yanagihara „Małe życie”
  Hanya Yanagihara otrzymała nagrodę za najlepszą książkę w kategorii literatura piękna w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl.
  Pierwszy raz bohaterów spotykamy w chwili, gdy kończą studia. JB to malarz z niezłym temperamentem . Willem wydaje się stworzony do bycia aktorem. Za to Malcom zostaje architektem i świetnie sobie radzi. Jude jest urodzonym matematykiem, odnoszącym także ogromne sukcesy jako prawnik. Coś jednak różni go od reszty przyjaciół. Wszystko ( nie rozmawia nigdy o rodzinie oraz przyszłości) wskazuje na to, że ma jakieś wspomnienie, którego nie potrafi wymazać z pamięci. Jego towarzysze stopniowo odkrywają mroczne sekrety przeszłości.
  Książka jest obszerna, jednak według mnie jest naprawdę piękna.

  OdpowiedzUsuń
 117. Anthony Doerr „Światło, którego nie widać”
  Książka autorstwa Anthony’ego Doerra pt. „Światło, którego nie widać” otrzymała miano najlepszej powieści historycznej w plebiscycie serwisu lubimyczytac.pl w 2015 r.
  Odkrywanie świata poprzez dotyk oraz słuch, odkąd skończyło się sześć lat. Właśnie w tym wieku Maurie-Laure straciła wzrok. Akcja książki toczy się w Paryżu, gdzie dziewczynka mieszka razem z ojcem. Kiedy ma 12 lat, hitlerowcy wkraczają do ich rodzinnego miasta. Wtedy bohaterka razem z tatą ucieka do Saint-Malo, miasta w Bretanii. Tam poznaje Wernera, chłopaka, który wcześnie stracił rodziców i poznawał świat dzięki naprawionemu przez siebie radiu. To początek ich wspólnej historii.
  Powieść jest naprawdę wzruszająca i piękna.

  OdpowiedzUsuń
 118. W 1952 roku Ernest Hemingway został laureatem Nagrody Pulitzera za opowiadanie ,,Stary człowiek i morze". Zaledwie rok później otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.Utwór opowiada życie rybaka i młodego chłopca mieszkających na wschodnim wybrzeżu Kuby. Chociaż dzieliła ich duża różnica wieku byli bardzo dobrymi przyjaciółmi. Dzięki tej opowieści możemy dowiedzieć się jak cieżki może być człowieczy los.Po przeczytaniu historii starego rybaka Santiago zrozumiałam, że każdy człowiek kiedyś się zestarzeje, dlatego musimy otaczać się przykaciółmi, by w podeszłym wieku nie zostać samemu. Książka skłania do refleksji nad ludzkim losem jest odpowiednią lekturą zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników.
  Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 119. Jayne Ann Krentz zdobywczyni nagrody Romantic Times Award w 1995 za książkę "Zaufaj mi'.

  Książka "Świt nad zatoką" opowiada historie dwóch znienawidzonych się rodzin Madisonów i Harte. Lillian Harte prowadzi biuro matrymonialne, które bardzo dobrze prosperuje. Gabe Madison zostaje klientem tego biura należy do najcięższych klientów Lillian. Lillian postanawia rzucić biuro i zacząć zarabiać jako artystka jedynym i ostatnim problemem pozostaje Gabe. Gabe i Lillian zaczyna łączyć głębsze uczucie, którego oboje nie są w stanie wytłumaczyć. Czy rodzina zrozumie uczucie między Gabe i Lillian? To wszystko możecie się dowiedzieć czytając książkę. Serdecznie polecam. Ta książka należy do jednych z moich ulubionych am nadzieję, że wam też się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 120. Andrzej Sapkowski, nagroda im.Janusza A. Zajdla za książkę "Miecz Przeznaczenia"

  Andrzej Sapkowski jest jednym z wybitnych polskich pisarzy. W swoim życiu zdobył więcej niż jedną nagrodę, na które w pełni zasłużył.
  "Miecz Przeznaczenia" jest zbiorem opowieści o Geraldzie z Rivii. Gerald nie jest w pełni człowiekiem, a wiedźminem. Jego obowiązkiem jest tropienie i zabijanie potworów. Opowiadania te poruszają przeróżne tematy, od przepięknego wątku miłosnego zawartego w rozdziale "trochę poświęcenia"  do krwawego historii Cintry, rodzinnego kraju Ciri. Książka doprowadzi do nie jednego wzruszenia najtrwardszego wiedźmina. Po przeczytaniu zapada głęboko w pamięć. Jest jedną z tych książek, która łączy ze sobą przyjemność czytania z pożytecznym wchłanianiem ludzkich wartości.
  Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę każdemu, tym bardziej, że jest to dzieło jednego z polskich autorów.

  Zosia Durczok 

  OdpowiedzUsuń
 121. ,,Papierowe miasta'' John Green
  Niesamowita historia o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu samego siebie. Tak właśnie można powiedzieć o książce Johna Greena pt.,,Papierowe miasta'', która swoją fabułą zachwyciła miliony ludzi na świecie. Powieść opowiada o osiemnastoletnim Quentinie i jego dawnej przyjaciółce Margo, w której chłopak od wielu lat jest zakochany. Spędzali oni kiedyś dużo czasu razem, ale pewna sytuacja sprawiła, że stali się dla siebie obojętni. Wszystko zmienia się, kiedy pewnej nocy Margo wpada do pokoju Quentina. Dziewczyna prosi go o pomoc w wykonaniu tajemniczego planu. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy rano Margo znika bez słowa. Książka porusza ważne aspekty o dojrzewaniu i podejmowaniu trudnych wyborów w życiu. Pokazuje, że prawdziwa przyjaźń nigdy się nie kończy. Oczywiście w powieści występują momenty humorystyczne, przez co na pewno nie można się nudzić, czytając dzieło. Myślę, że książka przypadnie do gustu każdemu bez względu na wiek, ponieważ John Green wie jak oczarować czytelnika swoimi powieściami.
  John Green otrzymał w 2006 roku nagodę Michael L. Printz Award za książkę „Szukając Alaski”.

  OdpowiedzUsuń
 122. ,,Hopeless'' Colleen Hoover

  Książka przedstawia historię nastoletniej Hope, która mieszka razem z nadopiekuńczą matką. Całe jej życie jest bardzo poukładane do momentu, w którym poznaje Holdera. Chłopak sprawia, że dziewczyna nie wie kim jest naprawdę. Poznaje pewne fakty z przeszłości, które zmieniają jej pogląd na świat. Książka jest niebanalnym, pełnym emocji i miłości dziełem. Pokazuje, że w pewnym momencie wszystko może ulec zmianie. W powieści jest wiele chwil wzruszeń i szczęścia. Polecam ją zarówno młodzieży jak i dorosłym.
  Colleen Hoover otrzymała w 2016 roku nagrodę Goodreads Choice Awards za książkę ,,It Ends With Us''.

  OdpowiedzUsuń
 123. Stephen King - Bastion
  Jedyna książka mojego ulubionego pisarza, która została napisana w klimacie jednoznacznie postapokaliptycznym, którego na ogół nie czytam z powodu wielkiej niechęci do takiej wizji świata. Co jednak może nas czekać po globalnej epidemii wirusa, która pozostawiła przy życiu zaledwie garstkę ludzi z całego świata? Jak ludzkość ma się pozbierać i stworzyć nowe społeczeństwo, gdy po jednej ze stron powstaje obóz wyrzutków i osób miłujących bezprawie? Czy zbudowanie społeczności, gdy jeden z dwóch obozów jest nastawiony tylko na zniszczenie tego znajdującego się po drugiej stronie? Gdyby tego nie było dosyć, po stronie wyrzutków staje, a w dodatku zaczyna nimi dowodzić, ktoś bezgranicznie zły, nie będący do końca człowiekiem. Czy ludzkość jest skazana na wyginięcie?...

  Stephen King - Otrzymał nagrodę Brama Stokera w roku 2000

  OdpowiedzUsuń
 124. Anonimowy30 marca 2017 13:56
  John Green: Gwiazd naszych wina

  John Green otrzymał nagrodę Printz Award w 2006 roku za książkę Szukając Alaski, jednak to Gwiazd naszych wina chwyciła mnie za serce i postanowiłam ją opisać. Główną bohaterką jest Hazel, chorująca na raka tarczycy. Przed spędzaniem całych dni w domu powstrzymuje ją tylko grupa wsparcia, na którą się zapisała za namową rodziców. Poznaje tam równie skrzywdzonego przez los Gusa - byłego koszykarza, który ma amputowaną nogę. Pomiędzy tym dwojgiem tworzy się uczucie, dzięki któremu każde z nich nabiera chęci do życia i walki o życie. Ta książka opisuje miłość, wsparcie oraz radzenie sobie we dwoje z problemami zdrowotnymi. Bohaterowie cieszą się z każdej wspólnie spędzonej chwili. Książka ta pokazuje, jakie życie jest krótkie oraz jest źródłem refleksji nad własnym życiem.

  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 125. Magdalena Stolarska30 marca 2017 20:09
  Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają Anioły”
  Jest to przepiękna książka. Jej lektura była dla mnie ogromnym przeżyciem połączonym zarówno z przyjemnością jak i z niezwykle wzruszającą przygodą. Jedna z najbardziej dziś znanych powieści Doroty Terakowskiej w 1999 roku została wyróżniona nagrodą polskiej sekcji IBBY.
  Ewę - główną bohaterkę poznajemy jako niewinną pięciolatkę. Natomiast jej rodzice to Anna, która jest artystką oraz chłodną racjonalistką i Jan - uzależniony od Internetu naukowiec. To oni, poprzez nieuwagę i brak zainteresowania doprowadzili do utraty Anioła Stróża córki. Przez kolejne lata przytrafiały jej się same nieszczęścia, aż w końcu Ewa…. nie zdradzę, co w końcu..
  Jedyną jej nadzieją jest odszukanie zbłąkanego Stróża.
  Jedyną nadzieją jej rodziców wiara, ale czy zdołają temu podołać?
  "Wiara jest tam, gdzie nie ma dowodów."
  Gorąco polecam tę książkę każdemu, bez względu na wiek, czy poglądy. To cudna, współczesna baśń, z której każdy czytelnik może czerpać niezmierzone pokłady wiary, optymizmu i innych coraz częściej zapominanych wartości.

  Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 126. Magdalena Stolarska30 marca 2017 22:54
  PAULA HAWKINS „DZIEWCZYNA Z POCIĄGU”
  "Dziewczyna z Pociągu" została ogłoszona książką roku 2015 w kategorii kryminał, sensacja, thriller przez portal lubimyczytać.pl i moim zdaniem zasługuje na to wyróżnienie.
  Rachel dzień w dzień podróżuje pociągiem tą samą trasą. Mija segment domu i obserwuje mieszkających tam ludzi, wyobraża sobie ich życie jako kolorową, niekończącą się bajkę.
  Czy życie mieszkańców mijanych przez bohaterkę domów naprawdę jest tak idylliczne? Czy za żadnymi drzwiami, na żadnym z podwórek nie kryje się jakaś mroczna tajemnica. Autorka nie byłaby z pewnością sobą, gdyby nie zasiała ziarna niepewności i nie próbowała tak kierować losami bohaterki, żeby tamta rozwikła zagadkę.
  Książka z każdym rozdziałem więc zaskakuje i robi wielkie wrażenie. Kiedy czytelnik jest przekonany, że zna już prawdę, dzieje się coś nieoczekiwanego.
  Hawkins oczarowała mnie stylem i przebiegiem fabuły.
  To historia, o której można dużo dyskutować i polecać ją wszystkim nowo poznanym osobom albo wielbicielom literatury po prostu.
  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 127. Magdalena Stolarska30 marca 2017 22:55
  JEROME DAVID SALINGER „BUSZUJĄCY W ZBOŻU”

  Buszujący w Zbożu, czyli jedna z nielicznych powieści, która w niedługim czasie po wydaniu była na cenzurowanym w amerykańskich szkołach oraz bibliotekach, co i tak nie przeszkodziło uplasować się jej na liście stu najlepszych książek XX wieku.
  Główny bohater, Holden, zwyczajny nastolatek, nie wyróżniający się niczym szczególnym, nie odnosi sukcesów, jest po prostu przeciętny. Zostaje wydalony ze szkoły i chcąc oderwać się od rutyny postanawia zwiać do Nowego Jorku.
  Buszujący w Zbożu nie jest napisany wybitnym językiem, nie opisuje wielkich dokonań, lecz jest w pełni szczerym testem. Salinger łamie wszystkie prawa literatury, buntuje nastolatków, sprawia, że dostrzegamy w jego powieści nas samych, zagubionych, leniwych, samotnych i ciągle niezadowolonych.
  Historia Holdena powinna być czytana w każdej dekadzie. Jest to bowiem, niewątpliwie tekst pokazujący problemy wieku dojrzewania. Losy bohaterów, ich problemy są do dziś aktualne, choć świat zmienił się bardzo. Polecam serdecznie. Może tam właśnie znajdziecie receptę na swoje kłopoty?

  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 128. Magdalena Stolarska30 marca 2017 23:20
  J.K Rowling „Harry Potter i Komnata Tajemnic”

  „Dwunastoletni Harry musi zmierzyć się z przerażającym potworem zamieszkującym legendarną Komnatę Tajemnic – bazyliszkiem. Komnatę mógł jedynie otworzyć dziedzic Slytherina. Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności podejrzenie pada na rozpoczynającego drugi rok w Hogwarcie Harry'ego Pottera.”
  Bardzo lubię zarówno książkę jak i film. Podoba mi się to, że nie są identyczne, a książka skrywa wiele szczegółów. Harry'ego Pottera czytałam już dawno i to jedne z najważniejszych książek dla mnie, ponieważ dzięki nim uświadomiłam sobie, jak bardzo cudowne są książki i opisywany w nich świat.Przekonałam się, że życie bez czytania byłoby dużo smutniejsze i bardzo monotonne.
  Nie dziwię się, że Harry Potter i Komnata tajemnic dostała tyle nagród, m.in.: FCBG Children’s Book Award (1998) - nagroda ogólna i dla najlepszej powieści, North East Scotland Book Award (1998) - nagroda za najlepszą książkę. Według mnie to powieść dla ludzi w każdym wieku. Kto chce się na chwilę oderwać od szarej rzeczywistości, powinien ją przeczytać.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 129. Magdalena Stolarska30 marca 2017 23:24
  J.K Rowling „Harry Potter i Więzień Azkabanu”

  „Z pilnie strzeżonego więzienia dla czarodziejów ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co go łączy z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką? W trzecim tomie przygód Harry`ego Pottera poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, oglądamy Hagrida w nowej roli oraz dowiadujemy się więcej o przeszłości profesora Snape`a.”
  „Harry Potter i Więzień Azkabanu” - zachęcam każdego do przeczytania. Film jest oczywiście cudowny, jednak nic nie zastąpi książki. Ta część jest wyjątkowa, pojawia się nowa postać, akcja nie toczy się jedynie wokół Voldemorta, tak jak w poprzednich częściach.
  Niektóre z wielu nagród przyznane tej powieści fantastycznej to: British Book Awards (1999) - nagroda dla najlepszej książki, Whitbread Book Awards (1999) - nagroda za najlepszą książkę dla dzieci.
  Osobiście przyznałabym jej wszystkie nagrody literackie, jakie istnieją.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 130. Magdalena Stolarska31 marca 2017 22:18
  Colleen Hoover „Hopeless”
  „-To pewnie zabrzmi strasznie słabo-mówi-ale kogoś mi przypominasz. Czy mogłabyś mi powiedzieć, jak masz na imię?[...] -Mam chłopaka-kłamię, [...] -Chcę tylko wiedzieć, jak masz na imię. [...] -Sky-mówię gwałtownie.[...] -Sky-powtarza chłopak. Zastanawia się nad tym przez chwilę. Jesteś pewna?[…] -Z pewnością znam swoje własne imię.[...] -Przepraszam -Pomyliłem się." Jednak prawda jest nie do końca taka. Książka Colleen Hoover nie tylko wzrusza, lecz także jest bardzo zabawna. Nie dziwię się że dostała nagrodę w rankingu lubimyczytać.pl 2014 r. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości i okazała się świetnym wyborem. Książka ma niesamowite zwroty akcji. Bohaterka – Sky, większość swego życia spędziła w kłamstwie, a gdyby nie Holder, może dalej by to trwało. Ta historia jest po prostu piękna, ale z drugiej strony bardzo smutna. Starzy przyjaciele spotykają się po latach, lecz Sky niczego nie pamięta. Jak to się stało? Gdy przeczytacie, dowiecie się z pewnością. U mnie w ulubionej 10.
  Nikola Kampczyk kl. 1b

  OdpowiedzUsuń
 131. Magdalena Stolarska31 marca 2017 22:28
  Viktor Dixen „Fobos”
  Dreszczyku emocji w książce, którą dostałem od Was w nagrodę, nie brakuje. "Fobos" To książka o reality-show. Odbywa się ono w drodze na Marsa oraz na Czerwonej Planecie. W zabawie bierze udział, wraz z pięcioma innymi kobietami i sześcioma mężczyznami, Leo, nasza główna bohaterka. Podczas startu dostaje od jakiegoś dziennikarza telefon. Zatrzymuje go, choć wie, że to surowo zakazane. Nikt nie wie, że prowadząca, Serena, i naukowcy, wiedzą o raporcie Noego. Prawdziwe emocje zaczynają się dopiero na końcu powieści. Są jednak duże. Bohaterka odkrywa raport Noego i staje przed trudnym wyborem… Jakim? Nie zdradzę. Powiem tylko, że od tego momentu nie mogłem oderwać się od lektury. Ciarki na ciele miałem cały czas. Niestety. Tom pierwszy się kończy w dramatycznym momencie. Drugi i trzeci jeszcze nie są przetłumaczone. Mnie już zżera ciekawość, co dalej. Szczerze polecam. Nagroda portalu Lubimyczytać.pl. W rankingu Książka roku 2016 znalazła się na 6. Miejscu.
  Michał Ryszka

  OdpowiedzUsuń
 132. Laurentii -chan31 marca 2017 23:14
  John Green- "Gwiazd naszych wina"
  "Gwiazd naszych wina" to utwór opowiadającej o nastolatce - Hazel, która od dłuższego czasu choruje na raka. Cudem udało jej się uniknąć śmierci oraz przedłużyć życie o kilka lat... Nie ma przyjaciół, nie chodzi do szkoły i jest zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem. Wszystko się zmienia gdy zaczyna chodzić do grupy wsparcia. Poznaje tam Gusa, byłego koszykarza, który tak samo jak ona zmaga się z rakiem. Po pewnym czasie nastolatkowie zakochują się w sobie i zaczynają razem patrzec na świat. Nie chcą skupiać się na powadze sytuacji, zamiast tego cieszą się każdym dniem i dobrą chwilą. Mimo wszystko są pełni nadzieji, gniewu, obaw czy świadomości o śmierci, która może nastąpić w każdej chwili...
  Piękna opowieść Greena pełna wzruszeń, pozwala inaczej spojrzeć na świat...
  Zasłużyła na wyróżnienie... Naprawdę opłaca się przeczytać te 300 stron i dowiedzieć się jak wspaniała jest ta Książka.
  Yuvippe

  OdpowiedzUsuń
 133. Anonimowy1 kwietnia 2017 00:16
  Carlos Ruiz Zafon "Książę Mgły"
  Książka jest pierwszą z "serii książek dla młodzieży" za którą autor otrzymał nagrodę Edebe.
  Do małej rybackiej osady na wybrzeżu Antlantyku przeprowadza się rodzina Carverów z trójką dzieci. Poznają nowego przyjaciela, który opowiada im ciekawostki o miasteczku oraz historię o zatopionym pod koniec pierwszej wojnie statku,z którym jest związana historia utworu. Legenda opowiedziana przez starego latarnika o złym czarowniku,który spełnia życzenia ale również w zamian wymaga dużo, niebawem okazuje się zaskakującą prawdą.Czy dzieci przezwyciężą czarownika i uratują siebie?
  Książka idealna do czytania w podróży,trzymająca w napięciu do samego końca, zawierającą w sobie magię i tajemnice,motywy które każdy czytelnik lubi. Zachęcam do przeczytania i oczywiście odkrycia istnienia magii.
  Wiktoria Perlicka

  OdpowiedzUsuń