środa, 1 lutego 2017

Hasło na luty

W mroźne, śnieżne, zimowe dni towarzyszy nam

KSIĄŻKA Z IMIENIEM W TYTULE 


Polecamy:

             

             


188 komentarzy:

  1. "Być jak Erica" - Michelle Painchaud
    Nastoletnia Violet od najmłodszych lat uczona jest jak zostać Ericą Silverman, która zaginęła kilka lat temu w dziwnych okolicznościach. Przeszła operacje plastyczne, była uczona jak ma się zachowywać. Wszytko po to, aby wcielić się w rolę panny Silverman, wzbudzić zaufanie rodziców zaginionej dziewczynki, a po jakimś czasie ukraść bardzo cenny obraz z ich domu. Dla Violet, którą adoptował oszust i uczył ją wszystkich sztuczek wszystko wydaje się być proste, ale czy takie jest naprawdę?
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  2. "Świadectwo Judasza" - Rainer M. Schroder
    Lord Pembroke wybrał trzech mężczyzn i kobietę, aby znaleźli Ewangelię Judasza, która może zwiastować koniec chrześcijaństwa. Pismo ukrył szalony brat Lorda, który pozostawił po sobie tylko notatnik, gdzie zapisywał urywki swoich myśli i fragmenty tekstów. Na jego podstawie czwórka młodych ludzi musi znaleźć ukryte papiery. Wiedzą, że gdy im się uda lord da im coś, czego każde z nich potrzebuje. Jak potoczą się losy przyjaciół, którzy oprócz przeprawy przez różne państwa, rozwiązywania zagadek z notatnika muszą mierzyć się z innymi, którzy również poszukują Ewangelii i aby ją znaleźć są gotowi zabijać?
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  3. "Ania z Zielonego Wzgórza" - Lucy Maud Montgomery
    Dwójka starszych osób, decyduje się na adopcje chłopca, aby pomagał w pracy przy gospodarstwie. Następuje jednak pomyłka i do ich domku przybywa ruda, młoda dziewczynka. Ania jest osobą z ogromną fantazją, której buzia się nie zamyka, zawsze najpierw mówi, potem myśli, przez co na Zielonym Wzgórzu dochodzi do wielu zabawnych sytuacji. Dziewczynka nie wie jednak, że znalazła się w tym domu przypadkowo i jej opiekunowie nie są z tego zadowoleni. Informacja, że chcą ją odesłać z powrotem do sierocińca może złamać jej serce.
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  4. "Ania z Avonlea" - Lucy Maud Montgomery
    Ania powraca na Zielone Wzgórze, by uczyć w szkole, do której sama za młodu uczęszczała. Dorosłe życie i praca wydają się być fantastyczne, ale młoda kobieta szybko orientuje się, że tak nie jest. Praca nauczycielki okazuje się być trudniejsza niż mogłoby się zdawać. Ania musi zyskać sympatię uczniów oraz poradzić sobie z urwisami. Dziewczyna zaczyna przyzwyczajać się do pracy, nowych przyjaźni i mężczyzn, którzy zaczynają się za nią oglądać.
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  5. "Pollyanna" - Eleanor Hodgman Porter
    Młodziutka dziewczynka wprowadza się do bardzo surowej ciotki, której nie podobają się zachowania, jakie nabyła od Pań z Koła Opieki. Mimo że dziewczynka stara się zachowywać jak najlepiej, ciotka i tak karze jej mieszkać na poddaszu i surowo przestrzegać panujących w domu reguł. Dla Pollyanny nie jest to łatwe, bo uwielbia mówić, rozmawiać, pytać i poznawać świat. Jedyną osobą przed którą może się otworzyć jest Nancy - pokojówka w domu ciotki. Dopiero z czasem inni zaczynają dostrzegać jak ważna jest rozmowa i kontakty i ludźmi. Jest to jedna z wielu książek opowiadających o dziewczynce, która musi przystosować się do nowego życia. Jednak ta historia jest moim numerem jeden.
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  6. A jeśli w tytule jest samo nazwisko, bez imienia? Czy takie książki też będą zaliczane?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O, albo pseudonim?

      Usuń
    2. Tak, akceptujemy nazwiska i pseudonimy, chociaż preferujemy klasyczne imiona;)

      Usuń
  7. Magnus Chase i bogowie Asgardu „Miecz lata” – Rick Riordan
    Mój uśmiech wywołuje już sam tytuł – CHASE! Uwielbiam powiązania książkowe (szczególnie osób), a Riordan nigdy nie zawodzi. Tym razem jest większy przeskok, mitologia grecka a nordycka i przyznam, że zdecydowanie bardziej mi odpowiada niż rzymska, a nawet egipska. Schemat półboga powtarza się w każdej serii, ale po raz pierwszy główny bohater umiera w pierwszej połowie książki. Sądzę jednak, że jest to historia na „rozluźnienie umysłu”. Myślę, że sentyment do wcześniejszych serii Riordana (Percy…) sprawia, że największą radość podczas czytania książki przynosi mi nadzieja, że pojawią się dawni bohaterowie i namieszają coś, kosztem skupienia całej uwagi na Magnusie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll
    „Nagle tuż obok niej przebiegł Biały królik…” Przygoda, która zaczyna się tak niewinnie wciągnie Alicję wraz z czytelnikiem do niesamowitej Krainy Dziwów. Jest to bardzo możliwe, że ktoś, kto obserwowałby mnie, gdy czytałam tę książkę, mógłby zobaczyć jak mrużę oczy i kręcę głową. Kraina Carrolla jest tak pokręcona, że moja wyobraźnia została wystawiona na poważna próbę. Miejsce, w którym nie działają absolutnie żadne prawa fizyki, gdzie w krykieta gra się flamingami i jeżami i można uczestniczyć w zwariowanym podwieczorku nie jest proste do wykreowania. Chyba, że we śnie.. Sądzę, że tę historię można czytać wiele razy, a interpretacja może się diametralnie zmieniać wraz z naszymi wewnętrznymi zmianami.

    OdpowiedzUsuń
  9. "19 Razy Katherine" - John Green
    Colin został rzucony już 19 razy przez dziewczyny o imieniu Katherine. Postanawia więc wraz ze swoim przyjacielem Hassanem wyjechać w podróż po Ameryce. Przygody, jakie przeżywają i ludzie, których spotkali na swojej drodze skłaniają Colina do napisania "Teorematu o zasadzie przewidywalności Katherine". Ma nadzieję, że to dzieło będzie przewidywało przyszłość każdego związku i pomoże znaleźć swoją wybrankę. Bardzo zabawna, wciągająca i moja ulubiona powieść tego autora.
    sychelka123

    OdpowiedzUsuń
  10. Szesnaście lat…
    …Tyle trzeba by w przejrzysty i prosty, jak się na koniec okazuje sposób przedstawić równie doskonałą i idealnie dopracowaną historie rodzaju ludzkiego, dzieło(bo tak to tylko można określić) Michaela Scotta pt. ,,Wiedźma” to ostatnia część serii ,,Sekrety Nieśmiertelnego Nicolasa Flamela” która wyjaśnia dzieje ludzkości począwszy od 20 tysięcy lat wstecz. Ta wspaniała seria Łączy i zespala wszystkie mitologie świata w jedną całość. Gorąco polecam wszystkim zapalonym, etnografią, paleontologom, archeologom, historyką i każdemu innemu ,"humani". To jest książka która według mnie bije na głowę takie klasyki fantasty jak ,,Harry Potter” ,,Opowieści z Narnii” czy nawet ,,Władce Pierścieni”.

    Jacek Lewicki

    OdpowiedzUsuń
  11. ,,Ania z Zielonego Wzgórza" - Lucy Maud Montgomery
    Po tą książkę sięgnełam dopiero w wieku 12 lat. Nie byłam przekonana co do tego tytułu. Jednak trzeba próbować nowych rzeczy! Cuthbertowie chcą przygarnąć chłopca z sierocińca, lecz zamiast chłopca przychodzi rudowłosa, jedenastoletnia Ania Shirley. Niesamowita dziewczyna, która wpada często w różnorakie kłopoty, zmieniła dotychczasowe życie mieszkańców Avonlea. Ania poczuła, że znalazła prawdziwy dom! Książka opisuje niezwykłe przygody piegowatej niewiasty. Powieść dla każdego, więc serdecznie ją polecam.
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  12. ,,Alicja w Krainie Czarów" – Lewis Carroll
    Z czym kojaży wam się ta książka ? Większość odpowie : BIAŁY KRÓLIK! Słusznie. Do tej powieści trafiłam dzięki ekranizacji Tima Burtona. Książka jest niezwykła, ma swój własny klimat i niesamowicie pobudza wyobraźnię. Cała książka to sen, dzięki czemu uwielbiam śnić i zapisywać swoje sny. Sen głównej bohaterki, Alicji , nie trwa wiecznie. Budzi się , uświadamia sobie , że to tylko wytwór jej nieskończonej wyobraźni. Czytać historie Alicji można w każdym wieku. Dzieci uwielbiają magiczny świat , a dorośli mogą z niej wiele mądrośći wyciągnąć. Jeśli jeszcze ni zajrzałeś do tej lekturki , szybko nadrób zaległości!
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  13. ,,Karolina XL" - Marta Fox
    Ciekawy tytuł, prawda? Wziełam tą książkę do ręki, ponieważ 1. mam na imię Karolina 2. jestem otyła. Czyli, książka idealna dla mnie! Poznajemy historie Karoliny, która mówić jest po prostu gruba. Nazwyana w dzieciństwie Maciorą, ma niskie poczucie własnej wartości. Poznaje swoją ,,miłość" z którym traci dziewictwo, który okazuje się świnią. Zaczyna chodzic do psychologa i krok po kroku dowartościowuje się. Dziewczyna ni ma lekko, ma chorą mamę , nie zna ojca, jej kolega doświadcza przemocy domowej. Chcesz poznać życie z pozoru zwykłej nastolatki ? Jeśli tak , sięgnij po tą książkę
    ~ qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  14. Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K. Rowling
    Hogwart, peron 9 i ¾, quidditch, jednym słowem „czary”. Czego chcieć więcej? Rowling wprowadziła mnie w magiczny świat pełen kolorów, światła i niezwykłości. Pierwsza część jest dopiero przedsionkiem, dopiero rozpoczynającą się historią.
    Nie lubię Harry’ego za jego „jestem niezwykły, więc spotykają mnie niezwykłe rzeczy, to nie ja pakuję się we wszystko co się da”. Nie jest to może sprawiedliwa ocena całej postaci, ale bywały fragmenty, podczas czytania których miałam serdecznie dosyć Harry’ego. Ale dla Weasley’ów warto przeczytać tę książkę. Moim zdaniem to oni tak naprawdę kreują tę historię. To oni są bohaterami, którzy nigdy się nie poddają i trwają przy swoim. Mimo wszystko. Odważni i lojalni ponad wszystko.
    Warto się zagłębić w ten świat czarodziejów, oderwać się na chwilę od dokładności fizyki i pomarzyć o czymś innym. Lepszym? Nie sądzę, ale to tylko moje zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  15. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny"- J.K.Rowling

    Harry Potter,chłopiec osierocony przez najpotężniejszego czarnoksiężnika wszechczasów.Jednocześnie stał się gwiazdą wśród wielu pokoleń czarodziejów i popychadłem w domu mugolskiego wujostwa.Jego nazwisko miało być zapamiętane i uwielbiane przez wszystkich, lecz niestety są i tacy, którzy chętnie by się go pozbyli. Tak właśnie zaczyna się historia Chłopca, Który Przeżył. Opisana w ośmiu fantastycznych tomach, równie cudownej autorki.
    Powieść wzbudza we mnie wiele emocji tych pozytywnych, jak i negatywnych, ale jednego jestem pewna. Na moich półkach nigdy nie zabraknie miejsca na tę magiczną sagę!

    Paulina Pawlik

    OdpowiedzUsuń
  16. Romeo i Julia – William Szekspir
    Dla wielu wzór kochanków, namiętności, miłości. Jestem ciekawa, ilu ludzi tak naprawdę przeczytało tę sztukę, a nie tylko wzdycha do księżyca myśląc: „Gdyby mój ukochany był jak Romeo?, Gdyby moja dziewczyna była taka jak Julia?”. Nie chcę w żaden sposób spłycać wartości tej tragedii, ale do mnie osobiście ona nie przemawia, a przynajmniej nie w taki sposób, jaki był cel utworu.
    Julia: Przysięgnij, że mnie kochasz.
    Romeo: Przysięgam na księżyc.
    Julia: Nie na księżyc, bo jest on zmienny. Przysięgnij na siebie.
    Romeo: Przysięgam..
    Julia: Och, nie przysięgaj i tak ci wierzę.
    Obydwoje kochanków, według mnie, błądzi we mgle. Nie umieją się dogadać nawet między sobą, a co dopiero pogodzić dwa skłócone rody. Mają gwałtowne charaktery i działają spontanicznie. Ich samobójstwa nie dziwią. Ale ważne jest, by sztuka się sprzedała. Zakazana miłość kochanków, przeciwności losu, wszystko to, czego ludzie szukają w każdej historii, nie tylko miłosnej.

    OdpowiedzUsuń
  17. „Bryłka i motyle” - Kitty Richards

    Bryłka jest powszechnie wykorzystywana przez swoich przyjaciół. Ma łagodny charakter i po prostu nie jest w stanie odmówić pomocy. Musi się tego nauczyć, jednak przed nią długa droga. Kiedy chciała wymówić się od strzyżenia gąsienic, palnęła że lubi motyle… Ale nie wie nic o motylach, więc kiedy zostaje przydzielona (przez swoje upodobania) do opieki nad motylami zaczyna się problem…

    Uwielbiam to, że każda książeczka dla dzieci po prostu MUSI nauczać jakiegoś terminu. Tym razem nie warto kłamać, a także nie należy dawać się wykorzystywać. Pięknie napisana książka, momentami przygody Bryłki były niesamowicie zabawne. Bardzo mi się podobają także obrazki, w które została wzbogacona opowieść. Powieści o wróżkach były małą częścią mojego dzieciństwa, chociaż już tego późniejszego, bo są z 2007 roku. Miło wspominałam tą opowieść i dobrze było do niej wrócić.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  18. „Margo” - Tarryn Fisher

    Chyba w momencie, w którym zaakceptowałam fakt, że główna bohaterka jest seryjnym mordercą, zaczęło mi się podobać. Margo miała ciężkie dzieciństwo, wychowana została bez ojca, przez matkę, do której co wieczór przyjeżdżali dziwni mężczyźni. Odcisnęło się to na jej psychice, jednak apogeum następuje, gdy małe dziecko – koleżanka Margo zostaje porwana… a później odnalezione zostaje jej ciało… Dziewczyna chce pomścić przyjaciółkę.

    Mnóstwo narzekałam podczas czytania. Każde zabójstwo, wszystko ma swój powód, jednak nadal nie mogłam zrozumieć, jak można posunąć się do morderstwa. Nie wiem, w którym momencie Margo zrozumiała, co to naprawdę znaczy zabijać. Wiem, że żałowała, ale nie rozumiem, jak złe rzeczy działy się z jej psychiką, że się do tego posunęła. Ogólnie oceniam pozytywnie tą pozycję, jednak naprawdę mnie zszokowała.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  19. „Kubuś Puchatek: Urodziny Kłapołuchego” - Wanda Chotomska

    Najkrótsza książeczka, jaką przeczytałam w ciągu ostatnich paru lat. Wszystko zamyka się tak szybciutko, że to po prostu wydawało mi się niemożliwe. Mnóstwo się dzieje, w niesamowicie krótkim czasie. Ta pozycja także uczy – należy dbać o swoich przyjaciół i pamiętać o ich urodzinach. Każdy z nas czułby się smutno, gdyby nikt o nim nie pamiętał. A takie coś spotkało Kłapouchego, całe szczęście Kubuś od razu zorganizował przyjęcie i wszyscy uczcili ten szczególny dzień dla osiołka! Czy mi się podobało? Można tak powiedzieć. Jest to pozycja idealna na czytanie bajeczek do przedszkola, chyba zaproponuję ją w tej akcji.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  20. „Scooby-Doo i Ty na tropie Podskakującego Lwa” - Jenny Markas

    Nigdy nie sądziłam, że da się opisać zagadkę w ten sposób, by czytelnik stał się detektywem i jednocześnie bohaterem książki. No pomyślcie, jak to zrobić? Szczególnie kiedy książeczka jest dedykowana dla dzieci… A jednak, da się i to udowodniła mi seria Scooby-Doo i Ty. Tym razem akcja dzieje się w ZOO, gdzie biega Podskakujący Lew i nikt nie wie, skąd się wziął.

    Wydaje mi się, że to świetny pomysł, by rozwinąć zmysł logicznego myślenia dla dzieci. Szczerze mówiąc, ja tylko połowicznie zgadłam, kto był sprawcą… Być może jest to książeczka już dla trochę starszych dzieci, ale zależy to od charakteru i umiejętności. Myślę, że to świetny pomysł na serię książeczek. Na pewno bym chciała przeczytać resztę i pobawić się w małego Sherlocka Holmesa (bo dużym to raczej nigdy nie będę… SIŁA DEDUKCJI… u mnie nie istnieje).

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  21. Matthew Quick "Wybacz mi, Leonardzie"
    Leonard Peacock nie jest typowym nastolatkiem. Jest dojrzalszy od swoich rówieśników i uwielbia filmy z Humphreyem Bogartem. W dniu osiemnastych urodzin pakuje prezenty, ścina włosy, zakłada bogartowski kapelusz, bierze walthera P38 i rusza zabić swojego byłego przyjaciela... a potem siebie.
    Wiele razy czytałam już "Wybacz mi, Leonardzie" i za każdym razem świetnie się przy niej bawiłam. Leonard zyskał moją sympatię, ponieważ jestem do niego podobna – m.in. oboje nie chcemy dorosnąć i stać się kolejnymi szarymi ludźmi. Jest to niezwykła opowieść o inności, która często jest nieakceptowana, samotności, ale także nadziei że w przyszłości, mimo że nic na to nie wskazuje, nasze życie może się zmienić na lepsze. Autor zaskakuje na prawie każdej stronie przy akompaniamencie świetnego humoru. Quick za pomocą kilku celnych strzałów zmienił sposób mojego spojrzenia na świat, a także sprawił, że zupełnie zakochałam się w tej książce.
    ~ Alexis Moore

    OdpowiedzUsuń
  22. „Garfield: i podwodny świat” - Ewa Mirkowska

    Uwielbiam oglądać filmy i serial Garfielda. Odcinek 'Podwodny Świat' także oglądałam, jednak ciężko mi było dostrzec morał, jaki ze sobą niesie. Myślę, że podczas czytania po prostu bardziej się skupiam, niż wtedy, gdy jem obiad i podpatrzę, co takiego ogląda mój brat. Przesłanie jest tutaj podane na talerzu, nawet najsłabszym należy nieść pomoc, bo kto wie, czy kiedyś to my nie będziemy jej potrzebowali. Historia napisana jest lekko i przyjemnie. Czasem nie podobało mi się, że to, co znajduje się w opisie, moment później jest także w dialogu, ale generalnie bardzo pozytywnie oceniam tą książkę. Chociaż, czego może nas nauczyć przygoda puszystego kotka, z zamiłowaniem do jedzenia… Może nas raczej rozbawić i trzeba ten fakt zaakceptować.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  23. Harry Potter i więzień Azkabanu – J.K Rowling
    „Uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego.”
    To już trzeci rok Harry’ego, Rona i Hermiony w Hogwarcie. Tym razem niebezpieczeństwo jest znane od samego początku: zbiegły z Azkabanu morderca Syriusz Black, który poszukuje Harry’ego. Więc czemu Harry także nie miałby chcieć się z nim spotkać? W tej części pojawiają się moje ulubione postaci (zaraz po Weasley’ach): Syriusz Black oraz Remus Lupin. Imponują mi swoją niezłomnością i bezinteresownością. Znienawidzeni przez wszystkich nie poddają się, walczą z wrogiem, nawet, jeśli tkwi on w nich samych. Tak często wmawiano im winę, że pewnie sami zaczęli się zastanawiać nad prawdą. Pokazali mi jak iść pod prąd, wierzyć we własne racje i ufać, że to co zrobię dzisiaj nie przyniesie mi korzyści, ale kiedyś może uratuje komuś życie.
    „Koniec psot.”

    OdpowiedzUsuń
  24. „Karolina wśród kucyków” - Andrzej Gordziejewski

    To kiedyś była moja ulubiona książka. Teraz miałam wiele wątpliwości. Po pierwsze nie ma numerów stron, a mnie to niesamowicie zdziwiło, bo lubię śledzić, jak szybko czytam, czy też ile mam do końca. Po drugie, bohaterami są kotki i pieski jadące… na kucykach. Użyto oczywiście uosobienia, ale nie przypuszczałam, że zwierzęta domowe są w stanie ubrać kowbojki. ;)

    Przedstawiona historyjka głównie bawi, nie wiem, czy chciałoby mi się szukać morału, gdybym miała 5 lat. Śnieżynka przechwalała się, że umie świetnie jeździć, dostała najgorszego wierzchowca i po sprawie. Kotka nie umie sobie z nim poradzić, jednak nie chce się poddawać. Znajduje sposób, który wszystkich zadziwia… Hm, być może książka naucza kreatywnego wyjścia z każdej sytuacji i umiejętności nie poddawania się, jednak raczej kierowałabym się ku temu, że bawi, a nie uczy.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  25. Tobi. Życie w zawieszeniu. – Timothée de Fombelle
    Drzewo to cały jego świat. Świat, który zostanie zniszczony. Tobi ma niecałe dwa milimetry wzrostu i jest poszukiwany przez cały swój lud. Życie za sekret.
    Tę książkę czytałam trzy, cztery razy i mam nadzieję, że znowu to zrobię. W bibliotekach można ją znaleźć na dziale książek dla dzieci, ale nie sądzę, że tylko one są odpowiednimi odbiorcami. Niemalże poetycki język pozwala wniknąć w szum liści i zatracić się w małych historiach o małych rzeczach. Tych, które kształtują nasze postrzeganie świata, zmieniają nasz nastrój w mgnieniu oka, rzadko zwracają naszą uwagę, ale gdy już to zrobią możemy obracać i pielęgnować je w pamięci przez całe godziny. Tobi, którego serce jest parokrotnie łamane w różnych etapach jego życia, kiedy jego miłość do życia i wolności ma być mu odebrana, odzwierciedla uczucia każdego z nas, których nie chcemy ujawnić ze strachu przed zabraniem nam samych siebie.

    OdpowiedzUsuń
  26. "Azorek w lesie" - Jean Mouthier

    Przygoda szczeniaczka wybierającego się na spacer z dziećmi. Co ciekawe, połączono tutaj historyjkę z naklejkami, a to daje niesamowitą zabawę. Chociaż od dobrych dziesięciu lat nie czytałam podobnej opowieści i nie bawiłam się naklejkami, to muszę przyznać, że mnie wciągnęło mnie. Dobre pół godziny przyklejałam nakleiki z szerokim uśmiechem na twarzy.

    Uważam, że to bardzo dobra książeczka dla najmłodszych, głównie przez fakt naklejek. Być może nie zawiera chwytliwego morału, nie jestem w stanie się z niej wszystkiego nauczyć, ale takie szukanie i przyklejanie naklejek, jednak jest czymś, co wciąga. Jak byłam malutka mniej się tym cieszyłam niż teraz, więc niesamowicie się cieszę, że natrafiłam na taką pozycję.

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  27. "Syrop maga Abrakadabry' - Wojciech Widłak

    Mag Abrakadabra czaruje wielce,
    zachwyty dookoła słyszy.
    Jednak czegoś zapragnął na prędce,
    na tron nadstawia uszy.
    Nauczkę jednak dostał,
    choć sam sobie ją sprawił.
    Do krasnali zawitał,
    by już nikogo nie ranił.
    Nam uśmiech podarował
    i czasem dumał,
    lecz to wszystko dla najmłodszych,
    tych zabawy łaknących
    i tych spokojniutkich,
    miłych, niegrzecznych, po prostu wszystkich!

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  28. "Diossos" - Witold Makowiecki

    O czym zawsze myślałeś, słysząc "starożytna Grecja"? Zapewne tak, jak ja, o greckich bogach i igrzyskach olimpijskich. "Diossos" sprawił, że patrzę na tamte czasy zupełnie inaczej niż dotąd. Bieda, niewolnictwo, ciągłe kłamstwa i brak jakichkolwiek perspektyw na przyszłość, a wśród tego 12 latek - Diossos. Musi on – z powodu braku ojca - stać się głową rodziny i zapewnić matce, siostrze i młodszemu bratu godne warunki życia. Gdy widzę szczęśliwe dzieciństwo dzisiejszych 12 latków, uderza mnie okrucieństwo tamtych czasów. Za każdym razem, gdy pojawiała się chociaż mała iskierka nadziei, zostawała ona brutalnie zgaszona przez ludzi, którzy by dopiąć swego, nie wahali się przed niczym...
    W takich okolicznościach wartości takie jak miłość rodzinna, przyjaźń i odwaga, zostają wystawione na ciężką próbę, lecz jeśli przetrwają, staną się jeszcze silniejsze. Myślę, że po przeczytaniu tej książki każdy z nas zacznie bardziej doceniać to, co ma, a przede wszystkim ludzi mu najbliższych.

    Tropicielka

    OdpowiedzUsuń
  29. „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” - Leslye Walton

    Przodkowie Avy zawsze byli osobliwi. Różnie się to przejawiało, czasem heterohromią (osoba ma różne kolory oczu), czasem nadpobudliwością. Zawsze tyczyły się ich szalone przygody, ale teraz przypadłość sięgnęła zenitu. Avy – główna bohaterka, rodzi się ze skrzydłami. Nikt nie wie, dlaczego i nikt nie jest w stanie tego wytłumaczyć. A jak ludzie zareagują na człowieka-anioła?

    Duża część książki to biograficzne przygody wcześniejszych pokoleń. Osobiście nie przepadam za czytaniem biografii, jednak ponieważ wpleciono w nie historie miłosne, to stało się to jakoś takie słodkie i ciekawe. Gdy poznaliśmy Avę nie byłam przekonana. Niestety, nie wszyscy rozumieli, co to znaczy mieć skrzydła i czasem wymagali pokazu. Biedna dziewczyna czuła się jak zwierzę. Nie zazdroszczę jej tej przygody. Wyobrażam sobie ludzi zawsze od najlepszej strony, ale niestety często jest wręcz przeciwnie, ludzie są fałszywi, zdradzieccy i myślą tylko o własnym interesie.
    Polecam!

    ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

    OdpowiedzUsuń
  30. Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie – Rafał Kosik
    Pełna humoru, jak zawsze, tym razem w krótszej wersji, bo jako zbiór opowiadań. Każdy rozdział kryje nowe historie, wątki, które wspaniale uzupełniają całą serię. Kosik obala mit: książka młodzieżowa + polski autor = przeczytam najwyżej pierwszy rozdział, bo dalej nie dam rady. Autor pokazuje, jak zwyczajne życie, zmienia się jeśli tylko będziemy tego chcieli. Oczywiście nadprogramowy przydział ciekawości i umiejętności pakowania się w kłopoty pomaga w uczynieniu każdego dnia czymś wyjątkowym.

    OdpowiedzUsuń
  31. Chata Wuja Toma – H. Beecher – Stowe
    Ta książka mną wstrząsnęła. Co innego uczyć się na lekcji historii o niewolnictwie w Ameryce, a co innego przeczytać historię tych biednych Murzynów. Jak można było handlować tymi ludźmi, zmuszać ich do pracy ponad siły za worek kukurydzy, szczuć ich psami i chłostać tak długo, aż umierali? Jak można było rozdzielać dzieci od matek, mężów od żon i wykorzystywać seksualnie młodziutkie Murzynki? To wszystko wydaje się nie do zniesienia, a jednak Tom, główny bohater tej powieści, miał na to swój sposób. Była nim silna wiara. Wiara, która zachwyca i porywa innych niewolników, która daje nadzieję na wieczną wolność w raju, która ostatecznie czyni go szczęśliwym człowiekiem. Wiara, która i mnie zmusiła do refleksji.

    OdpowiedzUsuń
  32. Tobi. Oczy Eliszy – Timothée de Fombelle
    Czas na rozwiązanie historii. Kiedy przyjaciel okazał się zdrajcą, rodzina odeszła, świat się zmienił, nie pozostało już nic, czemu można zaufać. Kiedy nic się nie ma, nic nie może zostać zabrane. Ta historia opowiada o nadziei, która podnosi z upadku. Chciałabym czytać tę książkę za każdym razem od nowa, odkrywać kolejne ukryte warstwy i poznawać nowe wątki. Autor skazuje czytelnika na wieczne męki, bo czy dwie książki na opisanie tak niezwykłego życia to nie jest trochę za mało? Zwykle w trakcie czytania wymyślam rozwiązania alternatywne, ale przy tej historii nie mogę, nie chcę tego robić. Dla mnie każde wydarzenie jest tym „prawidłowym”. Nie widzę innych możliwości. Ta lektura zmieniła, zmienia i pewnie zmieni jeszcze wielokrotnie moje postrzeganie na każde pojedyncze życie, na pojedynczy upadek liścia.

    OdpowiedzUsuń
  33. Halt w niebezpieczeństwie – John Flanagan
    Jest to ósma część serii „Zwiadowcy”. Muszę przyznać, że jest to najlepsza seria przygodowa/fantasty jaką czytałam. Halt jest najlepszy z najlepszych i zawsze patrzył śmierci prosto w oczy, ale tym razem nic już nie może zrobić. Raniony zatrutą strzałą, mistrz korpusu zwiadowców umrze u boku przyjaciół, którzy nie mogą nic zrobić. A może..? Książka trzyma w napięciu, zresztą jak każda ze „Zwiadowców”, serce mi zamarło, gdy mój ukochany bohater leżał na łożu śmierci, nie mogąc już nic zdziałać. Tej części nic nie brakuje, miłość przyjaciół, scen wyciskające łzy z oczu, a także te, od których nie można oczu oderwać. Po przeczytaniu mogę powiedzieć tylko jedno: Chcę więcej!!!

    OdpowiedzUsuń
  34. Książka Rachel Cohn i Davida Levithana pt.: Księga wyzwań Dasha i Lily to trzecia wspólna książka tych autorów. Do pracy nad tą książką autorzy rozdzielili się – David pisał rozdział w imieniu Dasha, a Rachel w imieniu Lily. Nie mieli pomysłów na fabułę, książka wyszła spontanicznie.
    " W środku znajdziesz wskazówki. Jeśli chcesz je poznać, przewróć stronę. Jeśli nie – proszę, odłóż notatnik na półkę". Szesnastoletnia Lily zostawia czerwony notes pełen wyzwań na jednej półce w swojej ulubionej księgarni. Notatnik czeka na chłopaka, który odważy się podjąć grę. Dash jest ciekawskim i lekko cynicznym chłopakiem, który nie boi się zagadek, a księga wyzwań staje się dla niego odskocznią od codzienności. Bohaterowie urządzają podchody – szukają notesu i siebie nawzajem po całym Manhttanie. Podczas gry rodzi się między nimi uczucie. Tylko czy na żywo zrobią na sobie równie dobre wrażenie, co na kartkach papieru?
    Polecam przeczytać tą pełną wdzięku, romantyczną historię ze świątecznym Nowym Jorkiem w tle.

    Julia Pudo

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wzorowane na opisie z Lubimy czytać. Wyczuwam plagiacik.

      Usuń
  35. "Dotyk Julii" to pierwsza część młodzieżowej serii napisana przez Tahereh Mafi. Zadebiutowała tą powieścią, która łączy w sobie cechy romansu i fantastyki naukowej. Książka "Dotyk Julii" została wydana w 2011 roku i doskonale przyjęta przez czytelników z całego świata.
    "Nie możesz mnie dotknąć – szepczę. Kłamię – oto, czego mu nie mówię. Możesz mnie dotknąć – oto, czego nigdy nie powiem. Proszę, dotknij mnie – oto, co chcę powiedzieć". Każdy zastanawia się dlaczego dotyk Julii zabija. Okrutni przywódcy Komitetu Odnowy by zawładnąć światem, chcą wykorzystać moc dziewczyny. Nastolatka po raz pierwszy w życiu zaczyna się buntować. Julia zaczyna walczyć. U jej boku staje chłopak, którego kocha.
    Książka wciąga i uzależnia od pierwszych stron. Po prostu nie można się od niej oderwać.

    Sylwia Defińska

    OdpowiedzUsuń
  36. Pan Wołodyjowski – Henryk Sienkiewicz
    Michał Wołodyjowski to niepokonany rycerz o niestety niskim wzroście, co jednak nie przeszkadza mu w pełnieniu służby. Ten mały rycerz jest co krok pokonywany przez los w sferze miłosnej. Jego pierwsza narzeczona nie żyje, druga kocha innego, lecz w końcu żeni się z panną Basią. Moim zdaniem to najlepsze co mu się przytrafiło. Niestety ich wspólne szczęście nie trwa długo. Wołodyjowski przysięga bronić twierdzy w Kamieńcu przed Turkami. Jednak dowódcy nie chcą więcej bronić twierdzy i oddają ją w ręce wroga. Na tę wieść Wołodyjowski wraz z przyjacielem wysadzają twierdzę razem z sobą, bo wolą zginąć, niż złamać przyrzeczenie. Książka pokazuje życie w XIX wieku. Nie brak w niej akcji, czy wzruszających scen. Wołodyjowski jest ideałem rycerza. Dla niego przysięga jest ważniejsza od życia. Gdyby choćby połowa ludzi posiadała choć połowę zalet Michała, jak wiele przyjaźni można by ocalić.

    OdpowiedzUsuń
  37. Larysa Niedziela13 lutego 2017 16:19

    James Dawson- "Wypowiedz jej imię"
    Niektórzy boją się własnego cienia, ale Bobbie, Naya i Cain mają inny problem. Skutkiem halloweenowej zabawy jest duch Krwawej Mary obecny w lustrzanym odbiciu. Krew ścina się w żyłach, za każdym razem, gdy bohaterowie patrzą w lustro lub zasypiają... Bo Mary prześladuje ich nie tylko w lustrze. Czas nagli, niewytłumaczalne rzeczy dzieją się na każdym kroku. Kiedy Bobbie i Cain rozszyfrowują zagadkę życia - i śmierci - piętnastoletniej Mary, muszą już działać na pełnych obrotach. Gdy już wszystko wydaje się jasne i logiczne, są zmuszeni pogodzić się z losem, ale podczas jednego dnia wypełnionego panicznym strachem, ciekawością, chęcią pomocy oraz niemałą dozą współczucia i zrozumienia, działając tylko na adrenalinie, dokonują niemożliwego.
    Historia wciąga czytelnika w fabułę i sprawia, że boi się równie jak bohaterowie. Szczęśliwe zakończenie jest mistrzowskim złudzeniem. Bo najlepsze wyjście dla nas nie zawsze jest dobre dla kogoś innego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, nie możemy zaliczyć tej książki, ponieważ jej tytuł nie spełnia wymogów hasła na luty.

      Usuń
  38. Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery
    Jedna decyzja może zmienic całe życie. Jedno słowo może wpłynąć na bieg wydarzeń . Jedno dziecko może odmienić życie ludzi w całym miasteczku. A szczególnie dziecko o niezwykłej wyobraźni i ponadprzeciętnym spojrzeniu na swiat. Taka właśnie jest Ania - 11-letnia dziewczynka z sierocinca marząca o rodzicach, którzy będą ją kochali. Trafia ona, omyłkowo, zamiast chłopca do pomocy, na Zielone Wzgórze. Wnosi w codzienność posuniętego w latach rodzeństwa Cuthbertów, całą swoją dziecięcą radość i marzenia. Zaraża optymizmem nie tylko innych bohaterów ale również czytelnika, dla którego po pewnym czasie staje sie nieodłącznym przyjacielem. Przede wszystkim jednak, uczy patrzenia na świat z zupełnie innej perspektywy oraz cieszenia sie każdą drobnostką. Czy Ania odkryje w Zielonym Wzgórzu swój wymarzony dom? Cóż... Przekonajcie sie sami!
    Tropicielka

    OdpowiedzUsuń
  39. ,,Karolina XL zakochana" - Marta Fox
    Jest to druga część historii Karoliny XL. Karolina układa sobie życie. Powoli radzi sobie z jedzeniem (w tym z otyłością). Poznaje jeszcze bliżej Kamila. Wraz z całą ekipą LOVE, wyruszają na wakacje. Tego czego się tam dowiedzą, nikt się nie spodziewał. Książka posiada niezwykły, osobisty humor. Po przeczytaniu dwóch części życia Karoliny, zaczełam pisać aspiracje życiowe, rozumieć problemy, doceniać innych oraz zadbałam o swoje żywienie! Każda książka ma wpływ na czytelnika, chodźby nawet malutki.
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  40. ,,Magda.doc" - Marta Fox
    Książka o życiu spokojnej nastolatki. Magda zakochana w Łukaszu, szkolnym podrywaczu, oddaje się mu bez granic. Tracąc swoje dziewictwo, nie zabezpieczając się , zachodzi w ciąże. Łukasz pragnie, aby Magda usuneła ciąże, lecz ona kategorycznie odmawia! Ojciec Łukasza okazuje się bardzo pomocny. Matka Magdy dowiaduje się o stanie córki jako ostatnia. Oburzona nieposłuszeństwem córki bije ją, wyzywa i odtrąca ją ze zwojego życia. Magda jednak daje sobie radę! Mieszka sama, zdaje calująco mature i rodzi przepiękną dziewczynkę. UWAGA: Powieść niezwykle działa na uczucia!
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  41. ,,Magda.doc" - Marta Fox
    Książka o życiu spokojnej nastolatki. Magda zakochana w Łukaszu, szkolnym podrywaczu, oddaje się mu bez granic. Tracąc swoje dziewictwo, nie zabezpieczając się , zachodzi w ciąże. Łukasz pragnie, aby Magda usuneła ciąże, lecz ona kategorycznie odmawia! Ojciec Łukasza okazuje się bardzo pomocny. Matka Magdy dowiaduje się o stanie córki jako ostatnia. Oburzona nieposłuszeństwem córki bije ją, wyzywa i odtrąca ją ze zwojego życia. Magda jednak daje sobie radę! Mieszka sama, zdaje calująco mature i rodzi przepiękną dziewczynkę. UWAGA: Powieść niezwykle działa na uczucia!
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  42. ,,Paulina.doc" - Marta Fox
    Druga część historii Magdy. Świeża mama, przecudnej Paulinki dalej opisuje swoje życia na komputerze, o nazwie DŻORDŻ. Paulinka dobrze się rozwija , pozwala mamie zdać na studia, niezwyke podnosi na duchu każdego kto na nią popatrzy. Bartek, kolega Magdy, odpuszcza zabieganie o jej uczucia. Lecz w Magdzie zaczynają wrzeć emocje ! Do Łukasza.... starszego ! Łukasz, niezwykle dojrzały mężczyzna, odwzajemnia miłosne uczucia. Dziwne realcje z matką, niespotykana miłość, odczucia młodej matki to jedne z nieliwlu ciekawych wątków w tej książce. Serdecznie polecam!
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  43. ,,Paulina w orbicie kotów " - Marta Fox
    Paulina , córka Magdy i Łukasza Młodszego, lecz wychowana została przez Łukasza Starszego ( dziadka i ojca, 2 w 1!). Paula zaczyna pisac bloga. Przez całą książkę poznajemy życie nastolatki: jej przygody, smutki, radości , przemyślenia i pragnienia. Po każdym wpisie Paulina daje ciekawostki o kotach! Zyskuje swoją szczerością i kreatywnością dużo publike fanów. Opowiada nie tylko o sobie. Wplątana jest w to także troche historia Cyryla , który potem był Pawłem. Niesamowitym efektem współpracy Pawła i Pauli ,była PARADA KOTÓW. Niezwykłe dokończenie MAGDY.doc oraz PAULINY.doc.
    ~qaro_07

    OdpowiedzUsuń
  44. "Eleonora&Park" – Rainbow Rowell
    Eleonora to dziewczyna, którą nazwać możemy – zwyczajna- niezwyczajna dziewczyna.
    A Park to – przewidywalny- nieprzewidywalny chłopak.
    Obydwoje mogą coś od siebie zyskać.
    Obydwoje się przyciągają.
    To książka o świecie, który istnieje i nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wiemy, że to prawda, ale jednak odwracamy wzrok.
    Ta opowieść krzyczy : Otwórz oczy! Tu jestem!
    Tak historia jest tak pełna przeciwstawności, że można ją kochać i nienawidzić jednocześnie.
    Musimy wiedzieć, że miłość jest słodko-gorzka, że wszystko ma podwójne dno, a my nigdy nie będziemy idealni.
    Bo jesteśmy tylko ludźmi.
    A to jest tylko książka – specjalnie dla nas.
    / Zuzanna Śliwińska

    OdpowiedzUsuń
  45. "Pinokio" – Carlo Collodi
    Opowieść o drewnianym pajacyku, o marzycielu, o dziecku, dla którego świat jest abstrakcją.
    No bo czym jest świat?
    Ojcem? Szkołą? Domem?
    Nie jest nim na pewno cyrk ani Zabawkonia.
    To nowe miejsca, które trzeba dopiero odkryć.
    Pinokio to prawdziwy chłopiec, który musi doświadczyć wszystkiego na własnej skórze…, a raczej korze.
    Tak jak my wszyscy!
    To książka, do której warto wrócić, żeby odnaleźć Gepetta w brzuchu wieloryba, zapuścić się do Krainy pszczół i patrzeć na prawdziwe wartości, ukryte w lekturze z podstawówki.
    / Zuzanna Śliwińska

    OdpowiedzUsuń
  46. "Forrest Gump" – Winston Groom
    Forrest Gump ma nieprzyjemną przypadłość – nie jest zbyt inteligentny.
    Ale chęci i odwagi mu nie brakuje.
    Nie jest asertywny, ale w jego przypadku to nic złego!
    Można by powiedzieć, że wszędzie jest pierwszy.
    Nie ma co się dziwić – Forrest uwielbia biegać.
    Książka obrazuje niezwykłe życie Forresta Gumpa, pełne niespodziewanych wydarzeń. Gump niczym sześcioletni chłopiec idzie, a raczej biegnie, tam gdzie tylko może.
    Bierze udział w wielu bardzo ważnych wydarzeniach.
    Historia tego „idioty” mówi nam, że nie trzeba być Einsteinem, nie trzeba skończyć Harvardu, że naprawdę wystarczy nie wiele, żeby zrobić coś ważnego.
    Żeby osiągnąć coś wielkiego wystarczy nam czas, chęci i szczęście.
    Nawiązując do słynnych słów matki Forresta, powiem tak:
    - Trzeba tylko trochę poczekać, aż trafi się nam naprawdę smaczna czekolada.
    /Zuzanna Śliwińska

    OdpowiedzUsuń
  47. "Gra Endera" – Orson Scott Card
    Jakie jest zadanie dziecka?
    Przede wszystkim nauka. Rozwijanie pasji i poznawanie świata.
    Ender nauczył się już, jak wygrywać -
    Ale czy wie, jak przegrywać?
    Młody chłopak dostaje zadanie, pozna świat z kompletnie innej perspektywy.
    Leci w kosmos, żeby uratować Ziemię.
    To książka o odpowiedzialności, której dziecko powinno mieć mniej, a dorośli więcej.
    Jednak realia tamtego świata są inne. Ender przeżywa iluzję wskazanego życia.
    Rywalizuje. Zaprzyjaźnia się. Uczy się i naucza. Tęskni. Doświadcza strachu i rozczarowania. Odkrywa, czym jest litość i altruizm.
    A my razem z nim.
    Chce wygrywać, ale czy jest gotowy na poświęcenie? Czy wie, z czym się mierzy?
    Historia ta jest odbiciem naszego świata.
    Cele są takie same, tylko okoliczności inne.
    / Zuzanna Śliwińska

    OdpowiedzUsuń
  48. "Piotruś Pan" – J. M. Barrie
    Piotruś Pan – postać, której nie trzeba przedstawiać, bo każdy zna swoją wyobraźnię.
    Piotruś Pan to właśnie wyobraźnia.
    Mówi się, że wyobraźnia nie ma granic, tak jak Piotruś nie ma ograniczeń.
    Nie ogranicza go życie, bo nigdy się nie dorośnie.
    Nie ogranicza go Nibylandia, bo ma tam przyjaciół i wrogów, jest nieskończoność.
    Wyobraźni nie może ograniczyć nuda.
    W Nibylandii są jednak sami chłopcy, to logiczne, gdyby były również dziewczynki, pojawiłyby się granice.
    Jednak każdy chce mieć więcej niż ma, a kiedy to dostaje, to potrzeba nowości przycicha na jakiś czas.
    Dlatego Wendy jest szczęściarą. Jest kontrastem. Jest mną i tobą. Dzięki niej łatwiej jest nam się dostać do zaczarowanego świata pełnego wróżek, piratów ,syren i osiągnąć rzadką sztukę prawdziwej przyjaźni!
    Żartuję! Chodzi nam przede wszystkim o latanie.
    O nasze podstawowe i odwieczne ograniczenie.
    / Zuzanna Śliwińska

    OdpowiedzUsuń
  49. „Love Rosie” – Cecelia Ahern
    Historia życia przyjaciół Rosie Dunne i Alexa Stewarta - od lat szkolnych do dorosłego życia i małżeństw. Każdy z nas ma przyjaciela, marzenia, ale nikt nie zna przyszłości. W tej książce autorka przedstawia nam na pozór idealną relację, która psuje się przez przypadek/niedopowiedzenia. Jeden moment zniszczył wiele, a naprawa trwa kilkanaście lat. Czy warto? Przecież nic nie może wiecznie trwać. Jednak oni nie poddają, mimo trudności chcą zobaczyć, co kryje się na końcu tęczy. Takie właśnie jest życie – nie do zaplanowania, ale ciekawe i warte wysiłku. Wszystkiemu uroku dodaje forma listów, emaili, zaproszeń, byśmy mogli odkryć własną historię.
    Daria Okoń

    OdpowiedzUsuń
  50. Kopciuszek – Bracia Grimm
    Każdy mniej więcej kojarzy tę baśń. Zapracowany Kopciuszek trafia na bal, po czym zostaje królową. To tak w skrócie. Książę jest w tej opowieści postacią drugoplanową, by nie rzec epizodyczną, ale to właśnie on urzekł mnie najbardziej. W przekładzie Marcelego Tarnowskiego książę podczas trzydniowego balu codziennie tańczy tylko z Kopciuszkiem, z żadną inną, a kiedy ktoś prosi Kopciuszka do tańca ten protestuje mówiąc: ”To moja tancerka”. Książę, za którym uganiały się panny z całego królestwa, który mógł mieć każdą, wybrał Kopciuszka. Wybrał ją nawet w momencie, gdy była brudna, w łachmanach, : „poznał w niej zaraz śliczną dziewczynę, z którą tańczył na balu”. Dla niego nie musiała mieć pięknej sukni i złotych pantofelków.

    OdpowiedzUsuń
  51. William Shakespeare- "Romeo i Julia"
    "Romeo i Julia" to książka z mnóstwem emocji i uczuć. Tytułowe postaci poznają się na balu i od razu w sobie zakochują. Potajemnie biorą ślub i są szczęśliwi, ale pewnego dnia matka Julii oznajmia córce, że ta ma wyjść za Parysa.Wtedy cały świat nagle sypie się na głowę Romeowi i jego wybrance.
    Książka pisana jest szekspirowskim językiem, więc czasem ciężko zrozumieć, co mówią bohaterzy. Ponadto cała opowieść jest trochę fantazyjna, ponieważ cała akcja rozgrywa się w zaledwie pięć dni, a wydarzeń jest na co najmniej miesiąc. Z racji tego, że jest to scenariusz książkę czyta się szybko, ale moim zdaniem jest trochę nudna. Nie podobają mi się też długie monologi bohaterów.Opowieść spodobałaby się osobom lubiącym smutne, miłosne historie, ale na pewno nie ludziom, którzy nie chcą czytać o tragicznym finale w grobowcu...

    OdpowiedzUsuń
  52. Oscar Wilde "Portret Doriana Graya"
    Jedno zdanie może zmienić całe życie o czym dość dobrze wie Dorian Gray, który mając niespełna dwadzieścia lat wypowiada pochopne życzenie, aby zawsze wyglądać tak, jak na portrecie. Za sprawą tego nigdy się nie zestarzał, ale jego portret owszem.
    "Portret Doriana Graya" to książka głęboko filozoficzna, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Oprócz tego, że jest spojrzeniem autora na sztukę, jest także opowieścią o degradacji moralnej człowieka, która dokonuje się z wiekiem. Tytułowy portret - "wieczyście trwały znak ruiny jaką ludzie powodują w swoich duszach." - jest obrazem sumienia głównego bohatera, ale równie dobrze może być obrazem każdego z nas. Powieść dla ludzi o silnej woli i otwartym umyśle, jednocześnie kochających piękno - chyba tak najlepiej mogę scharakteryzować tę książkę. Bezgranicznie zakochałam się w niej i jeszcze niejeden raz do niej wrócę. Polecam całym sercem, bo jest to jedna z tych książek, którą każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien przeczytać.
    ~Alexis Moore

    OdpowiedzUsuń
  53. Dzieci Hurina – John Ronald Reuel Tolkien
    Nad Śródziemiem gromadzą się ciemne chmury. Melkor znany jako Morgoth wysyła swe armie, by opanować każdy skrawek ziemi. Czarny Władca przeklął dzieci Hurina, których losy opisał Tolkien. Turin jest synem Hurina i wychowuje się bez ojca, którego więzi Morgoth. Życie Turina w istocie musi być pod władzą przekleństwa, bo niemożliwym jest, by jeden człowiek doznał tyle cierpień. Zabicie przyjaciela, upadek dziedzictwa, odrzucenie. To tylko część brzemienia, które nosi Turin. Podczas czytania książki można się pogubić przez wielką ilość imion. Sam Turin zmienia swoje imię z sześć razy. Chce zapomnieć o przeszłości, zapomnieć o przekleństwie. Wszyscy tak robimy. Każdemu nowo poznanemu człowiekowi przedstawiamy się w inny sposób. Chcemy wymazać, zmienić przeszłość. Chcemy być lepsi i to dobrze. Gorzej, jeśli chcemy tylko wydawać się lepszymi.

    OdpowiedzUsuń
  54. Eoin Colfer "Artemis Fowl"

    Rodzina Fowlów, od wieków znana ze swych przekrętów i kombinatorstwa, wpada w kłopoty finansowe. Będący na chwilę obecną jej głową i jedynym spadkobiercą dwunastoletni Artemis ma pomysł, jak rozwiązać problemy i zdobyć pieniądze: zamierza porwać elfa i zażądać zań okupu... Mały Lud nie podda się jednak tak łatwo.

    Magia kontra technologia - starcie jest nieuniknione, a stawka wysoka...

    Muszę przyznać, że sama koncepcja - połączenie świata współczesnego z baśniowym, najnowszych technologii z osiągnięciami cywilizacji magicznych istot - wydaje mi się ciekawa i dość oryginalna. Mimo to książka nie do końca trafiła w moje gusta. Pomimo że z fantasy nigdy nie było mi zbytnio po drodze, z Artemisem, o którym słyszałam tak wiele pochlebnych opinii, wiązałam pewne nadzieje. Niestety, nie był to trafiony wybór.
    Chociaż moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Colfera nie należało do najbardziej udanych, chciałabym dać autorowi drugą szansę i wrócić za jakiś czas do tej książki.

    //Andeś

    OdpowiedzUsuń
  55. „SEKRETY NIEŚMIERTELNEGO NICOLASA FLAMELA”
    Ludzkość przez lata próbowała poznać sekret wiecznej młodości. Udało się to dopiero Nicolasowi Flamelowi, znanemu średniowiecznemu alchemikowi, który razem z żoną Perenelle znalazł Księgę Maga Abrahama. W niej został zapisany przepis na eliksir z kamienia filozoficznego i odnawiany co miesiąc rytuał zapewniał małżeństwu wieczną młodość. Jednak Księgę ukradł dr John Dee – sługa Mrocznych Starszych próbujących zawładnąć ziemią. Jedyną nadzieją na uratowanie ludzkości są bliźnięta Sophie i Josh Newman. Posiadają oni nieskazitelne aury Srebra i Złota, ale muszą się nauczyć z nich korzystać. Według legendy jedno z nich może ocalić świat a drugie go zniszczyć…
    Książka opowiada o urokach i przekleństwach wiecznego życia. Dzięki niej można zobaczyć jak wyglądałoby życie wieczne w XXI wieku. Poznasz odpowiedzi na pytania o stworzenie i koniec świata fantastycznego, a także dowiesz się jak mała decyzja może zmienić twoje życie.
    Polecam

    OdpowiedzUsuń
  56. „Tygrys i Róża” – Małgorzata Musierowicz
    Bardzo często wydaje mi się, że wiem wszystko lepiej niż reszta świata. Dlatego doskonale rozumiem emocje i rozterki Laury, głównej bohaterki tej powieści. Ona była tak pewna swoich racji, że bez zgody i wiedzy swej mamy, pojechała w poszukiwaniu informacji o swoim biologicznym ojcu, aż do Torunia. Właściwie to można przypuszczać, że to przez konflikt z ojczymem i rodzicielką, ale moim zdaniem to zwykła ciekawość pchnęła ją do tego czynu. Laura miała już dosyć rodzinnych tajemnic. A może tęsknota za tatusiem, ze zdjęcia rodzinnego, ją do tego skłoniła? Jakże diametralnie inna jest filozofia jej siostry, Róży, na ten temat…
    Ta powieść to kolejny tom, popularnej wśród młodzieży, „Jeżycjady”. Pisarka, jak zwykle, bardzo interesująco opisuje w niej kolejne perypetie rodziny Borejków. W tej części mamy przykład odwiecznego konfliktu między pokoleniami, który jest niezwykle bliski wielu młodym ludziom. Czy i tym razem miłość wszystko pokona?

    OdpowiedzUsuń
  57. „Heidi Dorasta” - Charles Tritten
    Za oknem mróz, w kominie świszczy wiatr. Okolica cała zasypana śniegiem, a ja właśnie jestem na pięknej, kolorowej i pachnącej łące w szwajcarskich Alpach. Widzę zachód słońca wśród gór i słyszę jak Heidi pięknie gra na swych skrzypcach, inspirowana szumem wiatru w gałęziach pobliskich jodeł. Gra dla swego dziadka i dla doktora, dla Brygidy i dla ukochanego Piotrka – koziego generała. Ona gra też i dla mnie. Chociaż nie wiem już, czy to nie, aby ten zimny wiatr za moim oknem. Jak cudownie jest czytać tę zaczarowaną książkę siedząc pod mięciutkim kocem i co chwila przeżywać nowe emocje wraz z tą szwajcarską dziewczyną, która nie pozwala w szkole, w której uczy, mieć ciemnicy, która dostrzega ogromny talent w małej sierocie i która dla swego schorowanego dziadka potrafi ze wszystkiego zrezygnować. Heidi nie jest już małą dziewczynką, lecz wrażliwą kobietą świadomą swych uczuć i marzeń.

    OdpowiedzUsuń
  58. ,,Dotyk Gwen Frost"- Jennifer Estep


    Zawsze byłam inna, mam siedemnaście lat, fioletowe oczy oraz brązowe włosy . Wkrótce dołączam do Akademii Mitu, szkoły dla osób, które posiadają magiczne moce podobne jak np. Spartanie, Amazonki, Walkirie, jednak ja jestem cyganką, jedną z niewielu, a w dodatku z niepospolitym darem. Wystarczy jeden kontakt z przedmiotem lub dotyk człowieka i wiem wszystko o nim. Szkoła zawsze była bezpiecznym miejscem, lecz spotykam różne dziwne potwory. Dowodzi nimi mroczny bóg Loki. Czy nowa uczennica taka jak ja ma szansę na przetrwanie? Nietuzinkowa fabuła połączona z mitami, interesujący bohaterzy oraz zaskakujące zakończenie składają się na książkę, której nie możecie pominąć!

    Dominess

    OdpowiedzUsuń
  59. Stephen King, "Carrie"
    Debiut mistrza horroru, jego pierwsza powieść wydana ponad 40 lat temu. Mimo daty nie traci aktualności, a problemy w niej poruszane nadal spotykamy na porządku dziennym. Znęcanie, wyśmiewanie w szkole. Rodzice, który nieświadomie krzywdzą własne dzieci. Czytając książkę, możemy odnieść wrażenie, że akcje dzieje się tu i teraz, a nie w latach ’70. Oczywiście nie jest to pozycja o problemach dojrzewania! Jest napisana w iście „king’owskim” stylu. Łączy elementy grozy, klasycznego horroru oraz tego, o czym wspomniałam wyżej. Jak dla mnie - idealne połączenie, nie potrzebuję niczego więcej. Lektura zdecydowanie nie zawodzi! Swoim debiutem udowodnił, że w jego krwi płynie talent i pierwsze wydane wersy dorównują tym ostatnim. Powieść mnie oczarowała, naprawdę nadaje się do polecenia!

    OdpowiedzUsuń
  60. Stephen King, "Cujo"
    Głównym bohaterem jest pies - Cujo. Jest typem olbrzyma o wyjątkowo przyjaznym usposobieniu. Mimo to, nadal ma swój instynkt, a pogoń za królikiem jest niezmiernie interesująca… Choć tej zapewno gorzko pożałował - zaraził się wścieklizną, a jego spokojny charakter odszedł w zapomnienie.
    Powieść jest ujęta z nietypowej perspektywy, możemy zobaczyć wydarzenia także oczami Cujo, co powoduje, że książka staje się fascynująca i inna niż wszystkie. Sposób przedstawienia nadaje jej wyjątkowości. Lektura stanowi klasykę horroru, jest pełna krwi i brutalności, co nie wszystkim może przypaść do gustu, lecz moim zdaniem przy okazji ma niezwykły klimat - towarzyszy nam strach, którego zwykle poszukujemy w tym gatunku. Pozycja zdecydowanie warta uwagi. Mimo tego, że jest dużo krótsza od większości powieści King’a, to nie przekłada się to na jej jakość, która jest utrzymana na najwyższym poziomie. Mogę polecić z czystym sumieniem!

    OdpowiedzUsuń
  61. Stephen King, "Historia Lisey"
    Autor mówi o książce: „jest o miłości, małżeństwie, więzach krwi i szaleństwie”. W mojej opinii - najbardziej widoczna jest miłość i szaleństwo, które tutaj grają ze sobą wręcz idealnie. Lecz powieść to jedno uczucie nakładające się na drugie. Samotność, strata… W lekturze autor otwiera się przed nami, zaprasza nas do swojego życia. Czytając biografię King’a i „Historię Lisey” odnajdujemy wspólne fakty, choć być może nie wyrażone w sposób dosłowny. Dzięki temu książka nabiera nowego sensu, dostaje drugą głębię, która pochłonęła mnie bezapelacyjnie. Uważam, że to jedna z lepszych pozycji tego autora. Lektura jest po prostu piękna - oprócz klasycznych elementów grozy odnajdziemy w niej prozę życia. Ujmujące metafory, urzekający język miłości i cytaty, którymi można wytapetować pokój. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Polecam każdemu, nawet osobą, które nie gustują w tym gatunku. Nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby się na niej zawieść.

    OdpowiedzUsuń
  62. Stephen King, "Christine"
    Głównym bohaterem - a właściwie bohaterką - jest samochód o wdzięcznym imieniu - Christine. Zdecydowanie wymaga liftingu, a dzięki Arniemu powraca do dawnej świetności. Jednak karma tutaj skręca, a jego dobre serce odwraca się przeciwko niemu.
    Powieści nie nazwę mianem rewelacyjnej, ale jest naprawdę dobra. Historia ma tendencje to wciągania czytelnika - dobór słownictwa do danych sytuacji urzeczywistnia lekturę. Jest jedną z tych książek, które powodują, że mamy wrażenie, iż akcja rozgrywa się bezpośrednio wokół nas, co jest zdecydowanym plusem. Sama fabuła jest intrygująca i unikatowa, gdyż pomysł wyróżnia się ogromną oryginalnością. Być może nie nie jest to książka z gatunku najlepszych, jakie czytałam w życiu. lecz zdecydowanie jest warta uwagi. Jeśli macie ochotę na horror - możecie wybrać lepszą lekturę, ale gwarantuję, że ta też nie przyniesie wielkiego rozczarowania.

    OdpowiedzUsuń
  63. Gena Showalter „Alicja w krainie zombie”
    Jej tata miał rację. Potwory istnieją. Ona jednak w to nie wierzyła, uważała go za szaleńca. Uwierzyła mu dopiero wtedy, gdy było już za późno. Potwory zabiły jej rodzinę. Teraz Ona zamierzała się zemścić.
    Kolejna książka, którą kocham. Tak, bo ja książki darzę miłością. Jest ich wiele. Alicja w krainie zombie jest zdecydowanie jedną z nich. Gdy zaczęłam czytać, po 20 stronach, chciałam odłożyć ją z powrotem na półkę. To nie moje klimaty – myślałam. Z każdą kolejną stroną jednak utwierdzałam się w przekonaniu, że to jednak mój klimat.
    Alicja nie wpada do dziur, nie spotyka białych królików. Fabuła jest doskonale zbudowana. Genialne sceny walk sprawiały, że czułam się, jakbym to ja walczyła. Oprócz scen akcji Alicji nie brakuje miłości, humoru i oczywiście zombi. Wszystkie elementy doskonale układają się w całość. Nawet przez chwilę nie nudziłam się podczas lektury (oprócz 20 pierwszych stron).
    Polecam gorąco
    Nikola Kampczyk

    OdpowiedzUsuń
  64. Rick Riodan „Percy Jackson i Bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna”
    Percy Jackson – zwykły dwunastolatek z nastoletnimi problemami. Kto ich nie ma? Powiecie. Trzeba o nich pisać? Tak, bo ten zwykły dwunastolatek szybko okazuje się niezwykłym. Zaczęło się od tego, że najlepszy przyjaciel bohatera jest satyrem, on sam jest natomiast synem greckiego boga mórz – Posejdona. Kiedy się o tym dowiedział? Zaczęło się bardzo niewinnie – od klasowego wyjścia do muzeum. Od tego momentu akcja nabiera szaleńczego tempa. Wiem, że książka nie jest „najświeższa”. Dla mnie jednak to klasyka literatury. Nie wiem, czy byłabym dziś tak zagorzałą czytelniczką, gdybym kiedyś nie przeczytała właśnie jej.
    Oczarował mnie magiczny świat stworzony przez Rick Riodan. Nigdy nie przypuszczałam, że mitologię grecką można przedstawiać w taki niesamowity sposób. Tytułowy bohater bardzo zabawny. Jego relacje z innymi np. Annabeth jest niesamowita. Niby się nie lubią, a jednak coś pozytywnego ich łączy.
    Myślę, że gdyby treści w szkole byłyby nam tak przekazywane, to uczniowie wręcz przybiegaliby rano do szkoły.
    Nikola Kampczyk

    OdpowiedzUsuń
  65. Matthew Quick „Wybacz mi Leonardzie”

    „Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia zamierza rozliczyć się z przeszłością i dorosłymi, którzy go nie rozumieją. W świecie Leonarda nie ma miejsca na kompromisy, wszystko jest albo czarne, albo białe. „Wybacz mi, Leonardzie” to jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka. To książka o szukaniu zrozumienia i buncie przeciwko zasadom, którymi kierują się dorośli” (opis z tyłu książki).
    Według mnie historia opisana w książce jest bardzo ciekawa i dosyć unikatowa. Ja jednak nie przepadam za stylem pisania autora. Jest za bardzo rozbudowany, pojawia się wiele wątków, które niestety psują całość. Matthew Quick ma specyficzne poczucie humoru i dosyć dobre spostrzeżenia dotyczące nastolatków i ich zachowań. Szkoda tylko, że w „Wybacz mi Leonardzie”, podobnie jak w większości tego typu powieści – wszystko jest przesadzone, czasem nierealne. Według mnie lepiej jest stąpać mocno po ziemi.
    Oliwia Gembala


    OdpowiedzUsuń
  66. Ewa Nowak „Moja Ananke”
    „Moja Ananke” to opowieść o 18-letniej Jagodzie, która mieszka w Warszawie z rodzicami i starszym bratem. Uczy się dobrze, ma słabe kontakty z rówieśnikami. Życie nastolatki ulega drastycznej zmianie, gdy zakochuje się w starszym koledze brata.
    Książka odnosi się zarówno do codzienności, jak i mitologii greckiej. Główna bohaterka bardzo wierzy w przeznaczenie związane z Ananke. „Ananke, w mitologii greckiej bogini należąca do bóstw pierwotnych; uosobienie konieczności, bezwzględnego przymusu, nieuchronności, siły zniewalającej do podporządkowania się wyrokowi przeznaczenia”. Jagoda wierzy, że wszystko się dzieje za udziałem i wpływem właśnie tej bogini greckiej.
    „Moja Ananke” autorstwa Ewy Nowak to bardzo ciekawa i piękna lektura, która opowiada o codzienności jak wiele książek tej autorki. Jest jednak coś, co różni ją od typowych, prostych poczytajek dla nastoletnich panien. Tym czymś są tematy, które, według mnie, we współczesnej Polsce są nadal niewygodne i rzadko się o nich rozmawia. Bo czy często wprost rozmawiamy o nastoletniej ciąży?
    Oliwia Gembala

    OdpowiedzUsuń
  67. John Green „19 razy Katherine”
    Colin Singleton ma dziwne upodobanie – jako partnerki życiowe wybiera tylko te, które na imię mają Katherine. Po zakończeniu dziewiętnastego związku z dziewczyną o tym imieniu, postanawia wyruszyć w podróż po Ameryce ze swoim przyjacielem. Przypadkiem zatrzymują się w małej miejscowości Gutshot. Poznają tam matkę z córką- mieszkanki miasteczka. Bohater, po pewnym czasie, zakochuje się w dziewczynie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jej imię nie brzmi Katherine lecz Lindsdey. Jak potoczy się ich znajomość? Czy fakt, że dwudziesta wybranka bohatera to nie Katherine, będzie miał wpływ na tez związek?
    Trzeba przeczytać, aby się przekonać.
    Lubię książki Johna Greena, choć nie jestem ich wielką fanką. Podobają mi się jego historie, kreacje bohaterów, ale sposób pisania i całokształt lekko mnie nuży. Dlaczego? U Greena wygląda to tak: na 200 stron książki, 120 to nic szczególnego. Dopiero na 121. zaczyna się prawdziwa akcja.
    Oliwia Gembala

    OdpowiedzUsuń
  68. Liz Braswell „9 żyć Chloe King”

    Kiedy Chloe King w dniu swoich 16 urodzin spada z miejskiej wieży i przeżywa to wydarzenie, zauważa, że zmienia się nie tylko ze względu na swój wiek. Okazuje się bowiem, że dziewczyna przeobraża się w „kobietę-kota”. Właśnie w tym wcieleniu czeka ją wiele wspaniałych, dziwnych a często również przeraźliwych przeżyć. Otrzymuje nowe zdolności zarówno fizyczne i psychiczne. To jednak nie wszystko. Bohaterka musi też ukrywać się przed ludźmi, którzy czyhają na jej życie.
    „9 żyć Chloe King” autorstwa Liz Braswell to świetnia trylogia. Książka trzyma w napięciu od początku do końca. Jest fantastycznie napisana. Posiada wiele zarówno fantastycznych jak i życiowych wątków. Przeczytałam wszystkie części. Przyznaję, że ostatnia lekko mnie nudziła. Dwie pierwsze, jednak, wywarły na mnie jednak ogromne wrażenie. Szczerze zachęcam do przeczytania zarówno pierwszej części pt. „Upadła”, jak i dwóch pozostałych. Myślę, że nie zawiedziecie się.
    Oliwia Gembala

    OdpowiedzUsuń
  69. Cecelia Ahern "Love, Rosie"
    Każda strona tej ksiązki możliwie jest zakropiona moją łzą, za co powinnam prawdopodobnie przeprosić następnego czytelnika w bibliotece, ale sam zapewne to zrobi, więc po co przepraszać za coś, co i tak nastąpi?
    Podobnie było z Rosie. Potrafiła się rozsypać jak delikatna porcelana w jednym momencie, aby znów zebrać się w śliczny dzbanek z ukrytymi pęknięciami. Każdego człowieka można złamać, w jakikolwiek sposób, może w niespodziewanych okolicznościach. Więc cóż można poradzić, gdy śmierć zabierze nam coś co kochaliśmy, co było częścią naszego życia? Cecelia stworzyła sztukę "Love, Rosie", bo mimo że nigdy nie płakałam tak mocno, wiedziałam, że było to jak najbardziej realne, chociaż nieco jak z tandetnej noweli, tylko bez całej tandety. Życie nie jest zawsze takie, jakim chcielibyśmy go uczynić.
    Jedyne co możemy sprawić naszymi wspomnieniami to marzenia, te spełnione i niespełnione, miłości oraz to, co nas niszczyło. Skoro nadal tutaj jesteśmy, nadal trwa przeplatanka. Nie zawsze jest idealnie, ale możemy sprawić by było, jeśli tylko zechcemy. Chcieć znaczy móc. Czasem nawet pęknięcia w porcelanowym naczyniu mozna zakryć wstążką marzeń, jak zrobiła Rosie.

    komenderowno.

    OdpowiedzUsuń
  70. „Anna we krwi” Kendare Blake

    Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ byłam ciekawa, czy zdoła mnie poruszyć. Okładka jest obietnicą składaną czytelnikowi, że ten podczas czytania nieraz obejrzy się za siebie i przeżyje wiele emocjonalnych wstrząsów.
    Kendare powierzył głównemu bohaterowi bardzo odpowiedzialne zadanie- ma zabijać umarłych. Niby proste- ma nóż, odwagę, z powagą podchodzi do swojego zawodu. Ma też znany tylko sobie cel- pomścić zamordowanego przez ducha ojca. Jednak wszystko schodzi na drugi plan, kiedy dostaje zlecenie, w którym ma zlikwidować Annę we krwi, miejscową zjawę, która przeciągnęła na swoją stronę wielu całkiem żywych ludzi. Jest to inny rodzaj ducha… jakiś zaklęty, nie w pełni świadomy tego co robi. A przecież nawet ludzie popełniają błędy. Czy warto wrzucać wszystkich do jednego worka?
    Autor genialnie połączył powieść młodzieżową z thrillerem, w wyniku czego powstała mieszanka wybuchowa, której nie sposób nie czytać po nocach. Mam nadzieję na ekranizację, ponieważ książka jest tego warta.

    OdpowiedzUsuń
  71. „Sagi księżycowe. Cinder” Marissa Meyer

    Książka jest opowieścią opartą na Kopciuszku, ale Marissa wykorzystała wiedzę o współczesnym świecie i nałożyła na siebie dwa światy. Powiem szczerze- opis, ani okładka mnie nie zachęciła, zrobiła to autorka, którą podziwiam za jej wcześniejsze powieści. Zaczynając czytać, błagałam, żeby ta książka nie zmieniła mojego dobrego zdania o Marissie.
    Zaczyna się jako smutna opowieść o dziewczynie- Cinder, która jest… cyborgiem. Niektóre jej części ciała są z metalu, dlatego ma niedopasowaną, w porównaniu do reszty ciała, nogę. A ona sama nie jest najmilej widzianą osobą w towarzystwie… łagodnie mówiąc. Jest kimś w rodzaju czowieka podrzędnego, gorszego, ale nagle zauważa ją książę, który jest zdecydowany wziąć ją na bal, jednak wszystko się komplikuje, gdy na jaw wychodzi tajemnicza przeszłość Cinder…
    I… nie zawiodłam się- książka jest niesamowicie wciągająca, intryguje już od pierwszych stron, a samotność bohaterki każe nam z nią zostać i czytać… do końca.

    OdpowiedzUsuń
  72. Historia prawdziwa kapitana Haka – Perdomenico Baccalario
    Chłopiec znikąd, od zawsze marzący o oceanie. Wiadomo jak to się skończy. Choć nie całkiem. Oglądamy, jak życie na morzu zmienia niewinnego Jamesa w postrach marynarzy, piratów, kupców i wszystkich, którzy słyszeli o Gwieździe Zarannej. Książki, w których główny bohater przechodzi przez przeciwności losu, byle tylko być z ukochaną osobą są zbyt przewidywalne. Ale co może stać się z człowiekiem, który nie ma nikogo, nikogo nie kocha? Morze, wiatr we włosach i pokład statku pod gołymi stopami to wszystkie miłości Księcia Mórz.
    Książka jest absolutnie magiczna. Kapitan Hak ma być czarnym charakterem, tylko dlatego, że Piotruś Pan jest dobry, tak dla kontrastu. A jeśli to on jest dodatkiem? Według mnie Kapitan Hak jest o wiele ciekawszą postacią, bardziej podobną do nas, bo zaznał rzeczywistości. To jest Prawdziwa historia. Bez fajerwerków, podkolorowań. Owszem, niezwykła, ale Prawdziwa.

    OdpowiedzUsuń
  73. Jeszcze w podstawówce miałam okazję przeczytać książkę Lucy Maud Montgomery - ''Ania z Zielonego Wzgórza''. Była moją ulubioną lekturą i została nią do dziś!
    Opowieść toczy się wokół jedenastoletniej Ani Shirley, która miała ciężkie dzieciństwo.
    Z biegiem czasu wszystko w jej życiu zaczęło jednak zmieniać się na lepsze.
    Rodzice umarli, kiedy miała 3 miesiące. Kiedy podrosła wychowywano ją przez różne rodziny. Głównie dlatego, iż była już na tyle ''duża'', że mogła się opiekować małymi dziećmi.
    W wieku 11 lat bohaterka zaczęła mieszkać z rodzeństwem Cuthbertów.
    Właśnie od tamtego czasu wszystko zaczyna się układać.
    Rozpoczęła naukę w szkole, była najlepszą uczennicą.
    Lektura ma wiele ciekawych wątków. Tych zabawnych i tych uczuciowych - smutnych, gdzie czytając przeżywamy to jakbyśmy to my byli bohaterem książki.
    Według mnie ''Ania z Zielonego Wzgórza'' jest bardzo ciekawą, pouczającą książką. Pozwala uwierzyć, że jeśli chcemy coś osiągnąć wystarczy mocno w to wierzyć i dążyć do zrealizowania naszych marzeń.

    OdpowiedzUsuń
  74. "Szukając Alaski" - John Green

    "- Ale dlaczego Alaska? - zapytałem ją.
    Prawy kącik jej ust uniósł się w uśmiechu.
    - No więc, znaczenie tej nazwy poznałam dopiero później. Pochodzi od aleuckiego słowa Aleyska. Znaczy 'ta, o którą rozbijają się fale' i cholernie mi się podoba. Ale wtedy po prostu zobaczyłam na górze globusa Alaskę. Była wielka - taka, jaka ja chciałabym być. I była cholernie daleko od Vine Station w Alabamie - tak jak ja chciałam być."
    Tak. Alaska to wyjątkowe imię. Godne osoby, która je nosiła.

    Głównym bohaterem powieści jest Miles Holter, który postanawia porzucić dotychczasowe życie i wyruszyć na poszukiwanie "Wielkiego Być Może". Spotyka na swojej drodze wielu nowych ludzi, między innymi właśnie Alaskę Young, dzięki której poznaje, jak ważne w życiu jest bycie kochanym i rozumianym.
    "Szukając Alaski" to niewątpliwie najmocniejsza i najbardziej wstrząsająca książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam. Pokazuje, jak jedno wydarzenie może diametralnie zmienić całe życie. Po prostu nie da się przejść obok niej obojętnie.

    Michalina Płocka

    OdpowiedzUsuń
  75. ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Złodziej Pioruna” – Rick Riordan
    Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałoby wasze życie, gdybyście każdego dnia musieli uciekać i walczyć o życie, zdając sobie sprawę z tego, że pewnie nie dożyjecie dorosłości w czasie gdy wasi rodzice popijają nektar na Olimpie? Nie…? Percy Jackson też nigdy się nad tym nie zastanawiał.
    Łatkę dziecka z problemami i wyrzutka miał od małego, aż nagle postawiono go przed faktem dokonanym, gdy dowiedział się, że jest synem greckiego boga Posejdona. Został oskarżony o kradzież największej broni swojego wujka Zeusa i wraz z nowymi przyjaciółmi musiał wyruszyć w niebezpieczną podróż po Stanach Zjednoczonych, żeby uratować swoją kochaną mamę.
    Niesamowite przygody i zmagania bohaterów są okraszone sarkastycznymi komentarzami niesamowicie charyzmatycznego Percy’ego. Po tą książkę Riordana warto sięgnąć w każdym wieku, dobra zabawa gwarantowana.



    Percabeth007

    OdpowiedzUsuń
  76. ,,Oskar i Pani Róża” - Éric-Emmanuel Schmitt
    Oskar nie cierpiał swoich rodziców. Nie cierpiał swojej choroby i szpitala. Nie zasłużył sobie na to, żeby umrzeć, jednak zdawał sobie sprawę z tego, że to nieuniknione.
    Pani Róża nie znosiła chorych, nie potrafiła cieszyć się swoim życiem, nie umiała docenić swojej rodziny.
    Zupełnie przypadkowo drogi tych bohaterów skrzyżowały się i związały jak dwa kawałki liny. Pani Róża uczyniła ostatnie tygodnie Oskara pięknymi i wyjątkowymi. On przypomniał jej co liczy się w życiu i co znaczy kogoś kochać.
    ,,Oskar i Pani Róża” to bardzo wzruszająca opowieść. Przeczytałam ją kilka razy i za każdym razem łapała mnie za serce i skłaniała do refleksji. To jedna z tych książek, która za każdym razem uczy czegoś nowego i przypomina o czymś co tak naprawdę wydaje się oczywiste, a my ludzie na co dzień o tym zapominamy. Gorąco polecam przeczytanie tej powieści, nie zawiedziecie się.


    Percabeth007

    OdpowiedzUsuń
  77. ,,Magnus Chase i Bogowie Asgardu, Miecz Lata” – Rick Riordan
    Tytułowy Magnus nigdy nie miał łatwego życia, traumatyczne przeżycia sprzed kilku lat odcisnęły na nim piętno. Żył na ulicy, chowając się przed policją, wyszukując jedzenie ze śmietników. Czy mogło być gorzej? Zdecydowanie mogło. Mógł jeszcze zostać wplątany w intrygę rodem z podręcznika o skandynawskiej historii, mógł nie mieć pojęcia co się dzieje i mógł musieć wybierać między życiem swoim a życiem wielu niewinnych ludzi. No i tak właśnie się stało.
    Każda książka Ricka Riordana, którą przeczytałam wciągała mnie od początku do końca i doprowadzała do łez śmiechu. Oczywiście, z tą pozycją nie mogło być inaczej. Jeśli ktoś czytał serię ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, to historia Magnusa też na pewno przypadnie mu do gustu, a jeśli ktoś nie czytał, to pewnie też. Gorąco zachęcam do sięgnięcia po tą lekturę.


    Percabeth007

    OdpowiedzUsuń
  78. J. K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny"

    "Harry Potter i kamień filozoficzny" to początek niezwykłej, magicznej przygody.
    Kilkunastomiesięczny Harry zostaje oddany pod opiekę mugolskich wuja i cioci, którzy wychowują go, jak nic nie wartą, zwyczajną sierotę. W dniu jedenastych urodzin, chłopiec zostaje uwolniony za sprawą Hagrida, od którego dowiaduje się prawdy o sobie, swoich rodzicach, a także o losie, który go czeka.
    Książka, nie mówiąc o całej serii, jest pełna zwrotów akcji, niespodziewanych wrogów i sprzymierzeńców oraz wspaniałej atmosfery, jaką autorka wprowadza od samego początku. Uwielbiam Harrego, ponieważ przyjemnie się go czyta i kiedy zacząłem, to nie mogłem oderwać się od lektury.
    Książkę gorąco polecam wszystkim. Szczególnie ludziom, którzy nie boją się kochać i marzyć.

    Igor Odias

    OdpowiedzUsuń
  79. Harry Potter i Czara Ognia - J. K. Rowling
    Hogwart, Beauxbatons, Durmstrang największe szkoły magii staną do rywalizacji o puchar turnieju trojmagicznego. Reprezentantów moze byc tylko trzech, po jednym z każdej szkoły, ale nieee.. Sławny Harry co prawda nic nie zrobił, ale moim zdaniem Rowling nieco przesadziła. Potter jest znowu w centrum uwagi, tym razem nie tylko Hogwartu, ale całego czarodziejskiego świata. Wszak Turniej Trojmagiczny jest śmiertelnie niebezpieczną grą...
    Mimo mojej niechęci do Harry'ego książkę czytałam z przyjemnością. Nowe postaci i inne narodowości ożywiają nieco angielski porządek. Śmierć Diggory'ego, nawet nie przyjaciela Harry'ego, jest pierwszym impulsem, który zmienia chłopca. Od tej części Potter nie jest już tylko ofiarą Voldemorta. Zaczyna walczyć, by zabić wroga, ale musi uważać, bo zniszczenie może ogarnąć także jego.

    OdpowiedzUsuń
  80. Harry Potter i Insygnia Śmierci - J. K. Rowling
    Nadchodzi rozwiazanie histori. Nadchodzi spełnienie przepowiedni. Hogward nie jest już bezpiecznym miejscem. W świecie, gdzie władze sprawują śmierciożercy nie ma miejsca na nadzieje. Gdy zła moc Voldemorta zaczyna dzielić przyjaciół to znak, że nie można już ufać nawet sobie.
    Tu odkrywamy największego podwójnego agenta wszech czasów. Oto Severus Snape! Moje uczucia do niego były podzielone. Antypatia wychodzi z aktu solidarności z głównymi bohaterami, ale gdy się nie lubi Harry'ego pewne sprawy mają inny wydźwięk. Snape jest dla mnie wielka niespodzianką i aż się prosi o ponowne przeczytanie całej serii tym razem z perspektywy wszystkowiedzącego. Nie mniej to mnie smuci. Ten koniec. Nie będzie kolejnych fajerwerków, quidditcha i czekoladowych żab. Cieszę się, że mogłam to przeżyć.

    OdpowiedzUsuń
  81. ''Wszechświat kontra Alex Wood''- Extence Gavin

    Wyobraźmy sobie spokojny letni dzień jesteśmy w domu i nagle słyszymy przeraźliwy hałas a później odpływamy w czerń……Naszego głównego bohatera poznajemy podczas aresztowania go za przechowywanie 113 gramów marihuany. Po tym jak został oskarżony przerywa ten ciąg zdarzeń i zaczyna wszystko opowiadać od nowa. W tym miejscu powinnam zaznaczyć że ten wypadek nie był "normalny". Jako dziecko miał okazję żeby na własnej skórze przekonać się że boża interwencja może być okrutna. Spotkało go coś niewyobrażalnie ‘’dziwnego’’? W dzieciństwie został trafiony meteorem. Sam Alex mówi że nie pamięta tego dnia. Jedynie co mógł to o tym wyczytać w gazetach lub swojej mamy. Wypadek spowodował ataki padaczki. Alex opowiada jak udawało mu się zniwelować ataki, opowiada o osoby z które pomogły mu przejść przez ten trudny okres w jego życiu.

    Misia

    OdpowiedzUsuń
  82. Harry Potter i kamień filozoficzny J. K. Rowling
    "Harry Potter i kamień filozoficzny" to interesująca książka, która opowiada o losach młodego czarodzieja. W swoje urodziny Harry dowiaduje się, że jest czarodziejem, tak jak jego zmarli rodzice. Podczas swojej nauki w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie przeżywa niesamowite przygody i poznaje prawdziwych przyjaciół. Moim zdaniem ta książka jest bardzo ciekawa, a poza tym tak mi się spodobała, że zaczęłam dzięki niej lubić czytać książki. Sądzę także, że każdy powinien ją przeczytać, bez względu na to w jakim jest wieku.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  83. Harry Potter i komnata tajemnic J.K. Rowling
    Książka "Harry Potter i komnata tajemnic" to druga część o znanym czarodzieju Harrym Potterze, który rozpoczyna swój drugi rok w Hogwarcie. W tym roku wraz z swoimi przyjaciółmi będzie się starał dowiedzieć, kto otworzył komnatę tajemnic i jakie skrywa ona sekrety. Gdyby tego było mało, po szkole grasuje potwór, który krzywdzi uczniów mugolskiego pochodzenia. Moim zdaniem druga część sagi J.K. Rowling była trochę mniej porywająca niż część pierwsza.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  84. Harry Potter i więzień Azkabanu J.K. Rowling
    Trzecia część sagi o Harrym Potterze to ciekawa książka, która rozgrywa się przed i w trakcie trwania roku szkolnego w Hogwarcie. Książka rozpoczyna się przyjazdem siostry wujka Harrego, z którą sam Harry ma zły kontakt. Gdy ta zaczyna obrażać rodziców Harrego on ją nadmuchuje za pomocą czarów, a sam ucieka z domu. Sam moment,w którym ją nadmuchuje wywołał u mnie salwy śmiechu. Sądzę, że ta książka jest godna polecenia, ze względu na to, że wywołuje uśmiech na twarzy i przekazuje takie wartości jak prawdziwa przyjaźń i przekonanie, że pozory mogą mylić.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  85. Harry Potter i czara ognia J.K. Rowling
    Czwarta książka sagi o Harrym Potterze podtrzymuje dobry poziom poprzednich części. Tym razem Harry zostaje zgłoszony do turnieju trójmagicznego, co spowodowało skandal, ponieważ każda szkoła mogła wybrać tylko jednego przedstawiciela, a czara ognia wybrała dwóch uczniów Hogwartu. Podczas tego roku Harry będzie musiał stawić czoła jeszcze większemu niebezpieczeństwu niż zwykle i to nie tylko przez turniej, w którym można zginąć. W tej części Harry ponownie pokazuje nam, jak ważne jest zachowanie odwagi w najgorszych chwilach oraz jak ważna jest przyjaźń.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  86. Harry Potter i zakon feniksa J.K.Rowling
    Piątą część sagi o Harrym Potterze rozpoczyna mroczna sytuacja, w której Harry ratuje swojego kuzyna przed dementorami. Jak się później okazuje musi się za to stawić w Ministerstwie Magii pod zarzutami złamania zasad dotyczących ukrywania się czarodziei. Harry odkrywa istnienie i działalność zakonu feniksa, który zbiera zwolenników przeciwko Voldemortowi. Gdy zaczyna się piąty rok nauki w Hogwarcie Mnisterswo Magii umieszcza w szkole Dolores Umbridge, która zaczyna sprawować w szkole coraz większą władzę. Ta książka jest tak jak poprzednie części bardzo ciekawa i zbliża nas powoli do wielkiego końca serii o słynnym czarodzieju.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  87. Harry Potter i książę półkrwi J.K. Rowling
    Szósta część sagi o Harrym Potterze to zdecydowanie moja ulubiona. Po ostatnim spotkaniu ze śmierciożercami, Dumbeldor dalej poszukuje horkruksów. Harry uczy się wraz z Snapem kontrolować wnikanie do myśli Czarnego Pana w obawie, że ten może zdać sobie sprawę z możliwości przenikania ich umysłów i wykorzystać to przeciwko Harremu. Dowiadujemy się także trochę o przeszłości Snapa, podczas gdy Harry wnika do jego wspomnień. Ta książka wzbudziła we mnie największe emocje: od współczucia po smutek, gdy się dowiedziałam jak się zakończyła. Mogę spokojnie powiedzieć, że to najsmutniejsza część z całej serii.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  88. Harry Potter i insygnia śmierci J.K. Rowling
    Harry Potter i insygnia śmierci to siódma i ostatnia część Harrego Pottera. Po śmierci Dumbeldora Harry wraz z Ronem i Hermioną wyruszają w poszukiwaniu kolejnych horkruksów. Tym razem nie wracają do Hogwartu, ponieważ opanowali go śmierciożercy, a Snape został dyrektorem. Nasi bohaterzy zmierzą się ostatecznie z Voldemortem i zmienią poglądy dotyczące niektórych postaci oraz poznają w pełni przeszłość Snapa. Ta powieść pokazuje nam tak jak poprzednie siłę przyjaźni, czyli to za co uwielbiam te książki.

    Nick: Ala

    OdpowiedzUsuń
  89. wiktoria mazurkiewicz27 lutego 2017 15:58

    Jestem fanką Harry’ego Pottera, a może ogólnie wszystkiego, co magiczne.Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest pierwszą częścią z siedmiotomowego cyklu, opowiadającego o przygodach młodego czarodzieja Harry’go Pottera. To pani Rowling swoją twórczością przekonała mnie do czytania. Jestem młoda osobą, a mimo to pochlaniam ksiazki w sporych ilosciach. To Harry Poter, nie szkola, nie nauczyciele, nie liczne ulotki tylko wlasnie ta seria pokazala mi magie i piekno w czytelnictwie. Dzieki Rowling mam duzo szczesliwsze zycie. Przenosze sie do innych swiatow. To co zrobila dla mnie jak i dla wielu innych dzieci jest niesamowite. ��Czas akcji jest nieokreślony. W zasadzie dzieje się to od początku życia głównego bohatera, jest w pewnym sensie jego życiorysem. Są opisane tam wszystkie uczucia i doznania Harrego, jednak nie w formie pamiętnika, czy wspomnień. Autorka starała się nam przedstawić punkt widzenia Harrego, ale nie w sposób bezpośredni. Bardzo mi się to podobało. Wszędzie, gdzie był Harry, byłam też ja. Dzięki temu, że narrator nie był wszechwiedzący, mogłam swobodnie rozwiązywać zagadkę razem z bohaterami; mogłam wczuć się w ich rolę. Myślę, że to właśnie ta cecha jest największą zaletą książki.

    OdpowiedzUsuń
  90. Stephen King - Christine

    Samochody to przydatny twór pomagający nam szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce, będący źródłem przysłowiowego “szpanu i lansu” dla młodych, a także wzdychania maniaków motoryzacji. Westchnienie w kierunku samochodu marki Plymouth Fury ‘58 spotkało Arniego Cunninghama, który nie spodziewał się jakie konsekwencje pociągnie za sobą kupno starego samochodu należącego do weterana wojennego, który zbyt szybko i za bardzo tanią cenę postanowił się go pozbyć. Nikt nie spodziewał się że ten samochód kryje w sobie coś więcej niż mechanikę standardową dla takiej maszyny. Kryje w sobie demoniczną duszę mordercy. Wszyscy z jego otoczenia, jego przyjaciele, dziewczyna a także prześladowcy, a nawet on sam dopiero przekonają się co to znaczy piekło na ziemi.

    OdpowiedzUsuń
  91. Anabele
    Książka, którą przeczytałam w tym miesiącu zawiera w tytule aż dwa imiona, jakże oryginalne. „Eleonora i Park” Rainbow Rowell bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się lekkiej, romantycznej historyjki, a poznałam niesamowitą historię o prawdziwej, szczerej miłości. Związek bohaterów z góry skazany był na niepowodzenie, należeli przecież do dwóch zupełnie różnych światów, jednak oni znaleźli w sobie na tyle odwagi, by spróbować. Z uporem i zawziętością dążyli do pełni szczęścia, nie zważając na nikogo poza sobą, a gdy już to osiągnęli… musieli się rozstać, pomimo tego, że tak bardzo się kochali… Tajemnicze zakończenie zasiało we mnie ziarenko niepewności: Dwa słowa? Jakie? Czy to możliwe, żeby znów byli razem? Ta słodko- gorzka opowieść potrafi wiele nauczyć, jeśli tylko ktoś chce ten morał dostrzec. Bardzo się cieszę, że zrozumiałam prawdziwy sens tej powieści. A czy ty także potrafisz go dostrzec?

    OdpowiedzUsuń
  92. wiktoria mazurkiewicz27 lutego 2017 19:30

    w tym miesiącu czytałam po raz kolejny "ANIE Z ZIELONEGO WZGÓRZA".Po raz kolejny wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie.Książka opowiada o dziewczynce,która została osierocona.Książką zafascynowałam się już w podstawówce kiedy musieliśmy z całą klasą przeczytać ją jako obowiązkową lekturę.Po przeczytaniu pierwszej serii zastanawiałam się na losami Ani,Maryli i Mateusza,więc postanowiłam przeczytać kolejne części.Serdecznie polecam wszystkim tą książke.

    OdpowiedzUsuń
  93. „Romeo i Julia” - William Shakespeare
    ,,To źle, że miłość, choć ślepa i głucha,
    Idzie, gdzie zechce i czego chce słucha.
    ,,Romeo i Julia" to klasyka. Pewnie każdy zna historię miłości między parą nastolatków pochodzących ze skłóconych rodów Kapuletów i Montekich, które wciąż ze sobą walczą. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed kochankami tworzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, nadając licznie nowe wydarzenia. Zaskoczeniem jest fakt, że autor utworu, już na samym początku informuje nas, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. I mimo że wiadomo, jak ten romans się zakończy, czytamy z ciekawością, niepokojem i zafascynowaniem.
    Osobiście nie znam w literaturze piękniejszego i bardziej doskonałego obrazu miłości dwojga ludzi, dlatego uważam, że każdy powinien przeczytać tą lekturę , by poznać tą piękną ,ale niestety tragiczną historię o miłości.

    Martyna Nowak

    OdpowiedzUsuń
  94. wiktoria mazurkiewicz27 lutego 2017 19:38

    "Ania i jej wymarzony dom".Ta książka opowiada o dorosłym życiu Ani z Zielonego Wzgórza.W książce autorka opisuje życie Ani i jej męża Gilberta.Podczas czytania tej książki bardzo interesowało mnie jej życie codzienne i jej przeżycia.W tej książce poznajemy Zuzannę,która prowadzi dom pani doktorowej Gilbert.W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się o dzieciach Ani i Gilberta.Wszystkim polecam tą książkę a szczególnie miłośnikom "AMI Z ZIELONEGO WZGÓRZA".

    OdpowiedzUsuń
  95. wiktoria mazurkiewicz27 lutego 2017 19:48

    "OSKAR I PANI RÓZA".W tym miesiącu kolejną książką którą przeczytałam była ta książka.Bardzo mnie wzruszyła.Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na białaczkę Oskarka.Jedyną osobą którą on ufa jest ciocia Róża która jest wolontariuszką w szpitalu.Jest to książka która wywarła bardzo duży wpływ na mnie.Zaczęłam dostrzegać rzeczy które są najważniejsze w życiu tzn.rodzinę,zdrowie i przyjaciele.Bardzo polecam tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  96. JOHN GREEN „SZUKAJĄC ALASKI”
    Szukając Alaski to książka, która budzi we mnie różne uczucia. Z jednej strony ból, który przeżywam wraz z Milesem, ale też złość, na ten "ciąg dalszy", którego i tak nie dostanę, ale i tak w kółko będę zadawać pytanie, czemu właśnie tak się to skończyło.
    Nie powinnam narzekać, bo autor zrekompensował mi nieudaną miłość, świetną fabułą i genialnymi bohaterami.
    Miles to ten cichy chłopak, siadający zazwyczaj z tyłu, nie posiadający przyjaciół. Jemu to nie przeszkadza, chodź marzy o nauce w szkole z internatem. Przyjeżdżając właśnie tam, poznaje paczkę najlepszych przyjaciół i ją - Alaskę. Pannę Young zbuntowaną nastolatkę z kilkoma wielkimi sekretami.
    Dziewczyna przypomina mi Margo z książki "Papierowe Miasta". Obie zbuntowane, pragnące czegoś więcej. Co nie oznacza, że Alaska nie jest niepowtarzalna, bo właśnie to ona bardziej mnie zaskakuje.
    John Green spisał się znakomicie. Napisał coś przełomowego, coś po czym chcesz usiąść i myśleć o tym Wielkim Być Może.
    Weronika Gierlotka

    OdpowiedzUsuń
  97. ERIC- EMMANUEL SCHMITT „OSKAR I PANI RÓŻA”
    Oskar i Pani Róża to książka dla ludzi, którzy pragną pocieszenia w najgorszych chwilach życia, osób które pragną poznać swoją Panią Rożę.
    Opowieść ta to droga do śmierci pewnego małego chłopca, chorego na nowotwór krwi.
    Dziecko poznaje swoje „wybawienie”, czyli Ciocię Różę. To ona nakłania go do pisania listów do Boga i przeżywania swoich ostatnich dwunastu dni życia jako dwunastu lat. Dzięki nim poznajemy tę niewinną część dziesięciolatka. Świadomego swojego losu i śmierci, która niedługo nastąpi.
    Historia ta to pewnego rodzaju przewodnik po krótkim życiu. Przekazuje nam istotną, ale często pomijaną prawdę, że rzeczy błahe są na tym świecie bardzo ważne.
    Książka ta jest na pozór bardzo lekka. Doskonale się ją czyta. Treści które ze sobą niesie i problemy, których dotyka autor są ogromnie istotne dla każdego z nas i tak naprawdę każdy powinien się nad nimi pochylić i zagłębić w refleksji. To skarbiec ponadczasowych sentencji dla każdego z nas.
    Weronika Gierlotka

    OdpowiedzUsuń
  98. Pamiętnik Stefano. Tom 3: „Pragnienie”

    Pamiętnik Stefano. Tom 3: „Pragnienie” to kolejna część serii powstałej na podstawie powieści L. J. Smith i serialu telewizyjnego Kevina Williamsa i Julie Plec. Głównym bohaterem jest młody wampir Stefano Salvatore, który musi zmagać się ze swoją niebezpieczną wampirzą naturą.

    Młody Salvatore bardzo tęskni za swoim ludzkim życiem, za normalnością, za bliskimi ludźmi. Żyje w tłumie, ale jest bardzo samotny. Dodatkowo przeraża go wizja takiego nieśmiertelnego życia. Stefano jest dość nietypowym wampirem, ponieważ nie żywi się ludzką krwią, stara się żyć z ludźmi w zgodzie i ochrania ich. Zwłaszcza przed swoim bratem, który bez żadnych skrupułów zabija ludzi.

    Starszy brat Stefana, również wampir, Damon ma za złe bratu, że przez niego stał się krwiopijcą. Zamierza szantażem wykorzystać dobre serce młodszego brata do swoich celów. Nieoczekiwanie na ich drodze staje silny wróg i mimo początkowej niechęci bracia muszą połączyć siły, by stawić czoło demonom przeszłości. Czy im się uda? Polecam przeczytać.


    Patrycja Woźnicka

    OdpowiedzUsuń
  99. Matthew Quick „Wybacz mi, Leonardzie”

    Leonard nie jest typowym nastolatkiem. Nieustannie dające o sobie znać traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, listy z przyszłości pisane przez niego samego czy tak zwane „treningi z dorosłości” to tylko kilka dowodów na niezwykłość tego niepokornego chłopaka. Osamotniony w swoim cierpieniu, u progu dorosłości decyduje się na ostateczny krok. W osiemnaste urodziny postanawia skończyć z życiem napiętnowanym przeszłością. Pozbawiony miłości i uwagi, perfekcyjnie zaplanowaną zbrodnią pragnie zdobyć pośmiertną sławę, na trwałe wyróżnić się w oczach zwykłych ludzi, by uniknąć rzeczy, której obawia się chyba każdy z nas – zapomnienia.

    Inność – to główny problem bohatera. Podczas lektury czytelnik staje twarzą w twarz z problemami Leonarda, który staje się mu bliski, jak rzadko która postać literacka. Jest to historia pełna kontrastów: błyskotliwa, fascynująca, ale i niesamowicie bolesna. Otwierająca oczy, uświadamiająca, że bezlitosny, nieobliczalny świat Leonarda to jednocześnie nasz świat. I tylko od nas zależy czy damy mu szansę.

    Z nadzieją na szczęśliwą wersję przyszłości

    Anna Krzemień

    OdpowiedzUsuń
  100. J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”

    Po wygranej wojnie z siłami zła, życie Harry’ego Pottera diametralnie się zmieniło. Jest ważnym urzędnikiem Ministerstwa Magii, odpowiedzialnym mężem i ojcem trójki dzieci. Jednak los nigdy nie był dlań łaskawy, a chwila słabości, przez którą wdaje się w konflikt z najmłodszym synem, wywołuje katastrofalną w skutkach lawinę zdarzeń. Niepokojące sny przypominające o przeszłości zwiastują niebezpieczeństwo, a to dopiero wierzchołek góry lodowej… Ojciec i syn razem muszą stawić czoła nieobliczalnej ciemności. Przed Harrym być może najtrudniejsze wyzwanie w jego dotychczasowym życiu. Może się jednak okazać, że żal i chęć naprawy błędów, to za mało, by ocalić świat jaki znamy.

    Takie sentymentalne podróże są czymś niezwykłym. Autorzy potwierdzają, że upływ czasu jest nieunikniony, ale pewne wartości, jak miłość, przyjaźń, lojalność, odwaga i poświęcenie pozostają niezmienne. I kiedy patrzę na to z tej perspektywy, uświadamiam sobie, że świat stworzony przez Rowling jest jedyny, niepowtarzalny. A każdy powrót do niego jest dla mnie bezcenny.

    Anna Krzemień

    OdpowiedzUsuń
  101. Rick Riordan „Magnus Chase i Bogowie Asgardu: Młot Thora”

    Czy jest coś gorszego od krwiożerczego wilka Fenrira, wojny z ognistymi olbrzymami, śmierci w męczarniach czy nawet końca świata? Okazuje się, że tak. Jeden z najbardziej walecznych i niezwyciężonych bogów Asgardu został pozbawiony swojego ulubionego młota, a co za tym idzie – możliwości śledzenia na bieżąco ukochanego serialu! Problem okazuje się jednak bardziej złożony: potężna broń wpadła w ręce wroga, a przyszłość świata (i głowy Magnusa) zawisa na włosku! Czy wspólnie z przyjaciółmi w porę zdoła przejrzeć intrygę i przechytrzyć najokrutniejszego z bogów?

    Wędrówka po dziewięciu światach, w której towarzyszymy Magnusowi Chase’owi na kartach książki niesie za sobą wiele niebezpieczeństw… Lawina zdarzeń nieodwracanie pochłania czytelnika, a jego nerwy zostają poważnie nadszarpnięte. Jak zwykle nie brakuje też nieocenionego humoru wzbogaconego o szczyptę prawd życiowych. W pochłaniającą pogoń za magicznym artefaktem autor wplata najważniejsze wartości w życiu człowieka, takie jak miłość, przyjaźń czy tolerancja.

    Anna Krzemień

    OdpowiedzUsuń
  102. Harry Potter

    Nie ma chyba nastolatka, który nie wiedziałby kto to. Czarodziej. Chłopiec, który przeżył. Jedyna osoba, która może zgładzić zepsutego do szpiku kości czarodzieja Sami Wiecie Kogo. W całej serii mimo magicznego świata bez problemu można dostrzec całkiem takie wartości jak miłość, przyjaźń, poświęcenie, odwaga. Mimo, że przeczytałam całą serię, bardzo chętnie do niej wracam, bo według mnie jest to jedna z tych książek (serii) do których, można wracać kilka razy i zawsze będą nas ekscytowały i wciągały równie mocno jak za pierwszym razem.
    Natalia Augustyn

    OdpowiedzUsuń
  103. Robinson Crusoe

    Historia, którą zna każdy. Stworzona przez Daniela Defoe. Jest jedną z lektur w szkole podstawowej. Przyznam szczerze, że nie byłam pozytywnie nastawiona do tej książki. Myślałam: „ Jakie ciekawe przygody może mieć jakiś rozbitek na bezludnej wyspie? Nudy.” Myliłam się bardzo. Kiedy zabrałam się do czytania, okazało się, że nie mogę się oderwać od tej książki. Wręcz byłam z Robinsonem na tej wyspie. Bardzo spodobała mi się ta książka i dołączyłam ją do listy moich ulubionych.
    Natalia Augustyn

    OdpowiedzUsuń
  104. Agata Christie – 12 prac Herkulesa
    Książka Agaty Christie pt. ,, 12 prac Herkulesa” podobała mi się. Polecam ją tym, którzy chętnie sięgają po motywy z kultury antycznej.
    Opowiada o detektywie, który mimo swego sędziwego wieku, chce rozwiązać podobne sprawy, z jakimi musiał się zmierzyć Herkules – jego mitologiczny imiennik. Bardzo zaskoczyło mnie to, że mimo swojego wieku, detektyw w tak szybkim tempie rozwiązuje wszystkie 12 zagadek. Książkę czyta się z przyjemnością, ale rozwiązanie zagadek, z którymi mierzy się Herkules Poirot jest dość oczywiste, co uważam za mankament tego utworu. Mimo wszystko pozostaję fanką Agathy Christie, choć zdecydowanie bardziej polubiłam inne jej książki.

    OdpowiedzUsuń
  105. „Michał Jakiśtam”

    Książka autorstwa Ewy Nowak, część serii Miętowa. Opowiada ona o dziewczynie – Edycie, która przez pewne problemy jest wysłana przez swojego surowego ojca do ciotki do Warszawy. Ciężko jest jej się odnaleźć w nowym miejscu i w dodatku ma problem ze szczerym wyrażeniem własnego zdania, co stawia ją często w kłopotliwych sytuacjach. Kolejny jej problem to brak akceptacji ze strony nowej klasy. Po jakimś czasie Edyta jednak przekonuje się do Warszawy i do zwariowanej rodziny ciotki. Nawiązuje wiele znajomości, z których może się dużo nauczyć. A kim jest „Michał Jakiśtam”? To bohater książki, w którym zakochuje się nasza Edyta. Jak dla mnie jest to idealna książka na wieczorny relaks.

    OdpowiedzUsuń
  106. „Michał Jakiśtam”

    Książka autorstwa Ewy Nowak, część serii Miętowa. Opowiada ona o dziewczynie – Edycie, która przez pewne problemy jest wysłana przez swojego surowego ojca do ciotki do Warszawy. Ciężko jest jej się odnaleźć w nowym miejscu i w dodatku ma problem ze szczerym wyrażeniem własnego zdania, co stawia ją często w kłopotliwych sytuacjach. Kolejny jej problem to brak akceptacji ze strony nowej klasy. Po jakimś czasie Edyta jednak przekonuje się do Warszawy i do zwariowanej rodziny ciotki. Nawiązuje wiele znajomości, z których może się dużo nauczyć. A kim jest „Michał Jakiśtam”? To bohater książki, w którym zakochuje się nasza Edyta. Jak dla mnie jest to idealna książka na wieczorny relaks.
    Natalia Augustyn

    OdpowiedzUsuń
  107. Anna i Pocałunek w Paryżu

    Książka autorstwa Stephenie Perkins. Opowiada o siedemnastoletniej dziewczynie, która została na rok wysłana do Paryża przez swojego ojca. Jak mniemam większość z nas byłaby bardzo szczęśliwa przenosząc się do takiego pięknego miasta. Anna jednak lubiła swoje życie w Atlancie i nie jest zadowolona ze zmiany otoczenia. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje chłopaka. Niestety nie obędzie się bez wielu przeciwności losu. Jakich przeciwności? Jak kończy się ta historia? Oczywiście nie mam zamiaru tego powiedzieć .
    Natalia Augustyn

    OdpowiedzUsuń
  108. Oczy są zwierciadłem duszy, można wyczytać z nich wiele. Czy kryją w sobie coś jeszcze? Co, jeśli przypadkowo spotkane na ulicy osoby hipnotyzują nas za ich pomocą? ,,Niezwykła księga hipnotyzmu Molly Moon” autorstwa Georgii Byng to opowieść o posiadaczce wyjątkowych, zielonych oczu. Kiedy opiekunki z sierocińca znajdują niemowlę, leżące na progu w kartonie po piankach, nikt nie spodziewa się, że jego historia okaże się bardziej niezwykła, niż kogokolwiek z nas. Molly dorasta, a pewnego dnia znajduje w bibliotece księgę z poradami dotyczącymi hipnotyzmu. Niespodziewanie odkrywa w sobie talent, dzięki któremu może odmienić życie. Sierota wyrusza w podróż do Nowego Jorku, by tam odnaleźć niedawno adoptowanego przyjaciela. Nie zdaje sobie sprawy z faktu, że za nią, niczym cień, podąża pewien tajemniczy mężczyzna… Jak skończy się największa przygoda dziewczynki, zwanej ,,Upiorne Oczy”? Przekonaj się sam.
    Belle

    OdpowiedzUsuń
  109. Anonimowy22 lutego 2017 18:28
    „Małgosia kontra Małgosia” – Ewa Nowacka


    Moim zdaniem książka ma jedną dużą wadę. Da się łatwo pogubić przez to, że powieść nie ma rozdziałów. Fabuła się przez to bardzo plącze. Jednego dnia Małgosia wyszywa chusteczkę, odmawia różaniec i kładzie się spać. Miesiąc potem jeździ konno i rozmawia z matką. Poza tym powieść bardzo mi się podobała. Staropolski język sprawiał, że książka świetnie oddawała klimat średniowiecza. Również ucieczki Małgosi były ciekawą odskocznią.

    ~Jagódka

    OdpowiedzUsuń
  110. Ewa Nowak ,,Michał Jakiśtam''

    Książka Ewy Nowak pod tytułem ,,Michał Jakiśtam'' opowiada o losach 16 -letniej Edyty, która z powodu pewnego incydentu musi przeprowadzić się z Łomży do Warszawy. Jest to typowa opowieść o zachowaniu nastolatków i o ich problemach, a także o perypetiach miłosnych Edyty. W postać Edyty może wczuć się każda dziewczyna w wieku nastoletnim, świetnie opisane uczucia i reakcje dodają klimatu, i powodują, że książkę czyta się zaskakująco szybko, a po lekturze ma się niedosyt. Jedyne, do czego mogę się doczepić to to, że główna bohaterka nie potrafi się zdecydować z którym chłopakiem być. W ogóle Edyta jest niestała i co kilka stron zmienia swoje poglądy na niektóre sprawy. Jedną z takich rzeczy, które zadziwiły mnie w tej książce jest to, jak prawdziwie jest opisana miłość Edyty do postaci z książki, którą przeczytała, czyli tytuowego Michała. Jej zachowanie i myślenie o nim są bardzo prawdziwe, a zazdrość kierowana do innych miłośniczek jego perypetii idealnie opisana. Bardzo żałuję, że książka ta nie ma kontynuacji, i że zakończyła się w takim momencie. Szczerze polecam by przeczytać tę książkę, czas na czytanie nie będzie na pewno stracony.

    LakKara

    OdpowiedzUsuń
  111. Witam wszystkich.
    Chciałbym opisać moje odczucia po przeczytaniu książki „Greccy herosi według Percy’ego Jacksona”, która jest bardzo ciekawą i śmieszną ksiażką.Tytułowy bohater książki Percy opowiada nam historie wielu greckich herosów, takich jak Perseusz, który musi zdobyć głowę meduzy, by nie stracić honoru.Psyche, w której zakochał się bóg miłości Eros lub choćby Atlantydy, którą wychowała niedźwiedzica.Oprócz tego są inne historie, np. o Orfeuszu, Jazonie,Heraklesie, Dedalu i wielu innych. Na dodatek śmieszne komentarze Percego dodają całej książce humoru. Mi osobiście książka się podobała i mogę ją polecić wszystkim fanom serii Percy Jackson.
    niezniszczalny 100

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wśród zgłoszonych uczestników konkursu nie mamy osoby z nickiem "niezniszczalny 100". Prosimy o kontakt: opracowanie@pbw.katowice.pl

      Usuń
  112. "Alex" ~~ Pierre Lemaitre

    Alex, piękna i inteligentna. Kim jest ta osoba, po trzydziestce?
    Jedno jest pewne. Na pewno nie zginie w sposób nie godny.
    Po tym jak została porwana przez nieznajomego i uwięziona w drewnianej klatce u sufitu myślała, że to już koniec.
    Jednak najgorsze było jeszcze przed nią. Gdy po przebudzeniu zobaczyła obok siebie szczury, wiedziała, że śmierć nie będzie miła. Czy udało jej się przechytrzyć porywacza? Czy udało jej się przegonić gryzonie?
    Alex jest mrożącą krew w żyłach thrillerem.
    Serdecznie zapraszam do przeczytania tej książki i gwarantuję Ci, że się od niej nie odciągniesz.

    OdpowiedzUsuń
  113. "Dar Julii" - Tahareh Mafi

    W ostatniej części trylogii o Julii Ferrars pióra Mafi w końcu mamy do czynienia z dziewczyną, która przez 17 lat ukrywała się pod powłoką cichej i uległej nastolatki. Już nie musi udawać, by sprawić, żeby ludzie ją zaakceptowali, ponieważ role się odwróciły i to ona ma teraz władzę w swoich przeklętych rękach. Z pomocą dawnego wroga - Warnera - dąży do obalenia Komitetu Odnowy.

    Tahareh Mafi świetnie poradziła sobie z zakończeniem historii swojej bohaterki. Mimo że w poprzednich książkach fantastycznie przedstawiła nam wszystkie postaci, w tej części dalej nas one zaskakują swoimi sekretami i złożonością. Cała trylogia w ogóle dała świetne wyobrażenie tego, co może się stać, jeśli dalej będziemy kładli tak wielki nacisk na rozwój technologii i zysk zamiast ratować naszą planetę.

    Patrycja Kokot

    OdpowiedzUsuń
  114. "Harry Potter i kamień filozoficzny" - J.K. Rowling

    Tytułowy bohater powieści pani Rowling wydaje się być zwyczajnym 11-letnim chłopcem, który, jak wielu innych, zaznajomiony był z ludzkim okrucieństwem. Gdy po wielu próbach w końcu dostarczono mu jego pierwszy w życiu list, jego dość smętne życie niesamowicie się zmienia. Jak każdy rozsądny człowiek, nie wierzy, gdy włochaty olbrzym, zwany Hagridem, oznajmia mu, że jest czarodziejem. Mimo niedowierzania i lęku, wkrótce trafia do Hogwartu, gdzie ma zacząć naukę magii i czarodziejstwa. Nie wie jednak jeszcze, że jest wyjątkowy nawet dla reszty magicznego świata.

    Cykl książek o Harrym Potterze jest jednym z tych, o których ludzie będą mówić niezależnie od czasu, który minął od premiery pierwszego tomu. Żadna książka o czarach nie może ustrzec się bycia porównywaną do tej najbardziej znanej serii na świecie. Przygody Harry'ego i jego przyjaciół uczą nas wartości przyjaźni i odwagi, dzięki którym można przejść przez wszystko.

    Patrycja Kokot

    OdpowiedzUsuń
  115. Martyna Bernakowska 28 lutego 2017 16:19
    Małgorzata Musierowicz - "Ida Sierpniowa"

    Ida nie jest ładna - niestety. Zawsze wygląda jednakowo niedbale, jej włosy nigdy się nie układają, a twarz jest blada i pełna progów. Na pewno nie jest idealna.
    Ida jest jak my. Nie wygląda jak wyjęta z okładki, też czasem ma zły dzień, a jej fryzura błaga o pomstę do nieba. To zwykła, a zarazem niezwykła dziewczyna - tak jak my wszystkie. I właśnie dlatego tak tę książkę uwielbiam. Za każdym razem, gdy ją czytam, na nowo odkrywam główną bohaterkę i znajduję kolejne wspólne cechy, chociaż nie zawsze te dobre. Ale to czyni ją prawdziwą. I przez te lata, od kiedy znam serię pani Musierowicz, naprawdę zdążyłam się z nią zaprzyjaźnić. I na pewno jeszcze wiele razy z radością do niej powrócę.
    /Martyna Bernakowska

    OdpowiedzUsuń
  116. Will Grayson, Will Grayson- John Green, Davida Levithana

    Książka ta różni się od innych książek dla młodzieży, ponieważ porusza problem homoseksualności wśród młodzieży.
    Oprócz plusu książki jakim jest ukazany problem , ma ona również minusy; jest pisana przez dwóch różnych od siebie autorów, którzy wyróżniają się innym stylem pisania; jak dla mnie właśnie przez to książkę strasznie źle się czytało. Jednakże widzę również plusy takiego pisania; dwóch pisarzy, dwa style pisania, dwóch Will'ów Grayson'ów ,zupełnie inne ukazanie postaci.
    Uważam, że mimo minusu jakim jest zmiana charakteru pisania w trakcie książki, co utrudnia jej czytanie, jest ona warta polecenia ze względu na jej treść.

    OdpowiedzUsuń
  117. Rutka – Joanna Fabicka

    Zainteresowała mnie okładka książki , przedstawiona na niej rudowłosa dziewczynka bardzo przypominała moją ulubioną bohaterkę Anię z Zielonego Wzgórza. Książka jest bardzo bogato ilustrowana co na pewno przyciągnie młodego czytelnika i wprowadzi go w tematy związane z II wojną światową.
    Książka ma w sobie coś z magii , w sposób bardzo ciekawy są opisane emocje głównych bohaterek , a i samo miejsce akcji jest niezwykle ciekawe. Czytając książkę miałam wrażenie , że historia na Bałutach zatrzymała się w miejscu, a mury starych kamienic skrywają niejedną tajemnicę. Z każdą przeczytaną stroną miałam wrażenie, że to ja spędzam wakacje u ciotki i spotykam tajemniczą , trochę szaloną Rutkę i wraz z nią odbywam podróż w czasie.

    OdpowiedzUsuń
  118. „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maun Mondgomery
    Jest to pierwsza z całej serii o Ani Shirley. Od wielu lat jest to jedna z moich ulubionych serii, jednak nie „zakochałam się” w niej gdy czytałam ja po raz pierwszy, ponieważ wtedy byłam mała i kazali mi ją przeczytać. „Zakochałam się” gdy czytałam ją po raz drugi , już z własnej, nieprzymuszonej woli. Rak mi się ta książka wtedy spodobała, że w 2 dni przeczytałam wszystkie części. Ania została moją książkową przyjaciółką, a Gilbert książkowym mężem.
    Uważam, że Ania jest bardzo ciekawa postacią, z jednej strony przyjazna i marzycielska, z drugiej wredna i obrażalska.
    Według mnie książka ta opowiada o problemach dzieci, oraz o wielkiej przyjaźni, dlatego uważam , że każdy powianiem ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  119. Rilla ze Złotego Brzegu – Lucy Maud Montgomery

    Jest to 8 część serii o Ani, lecz Ania nie jest w niej główną bohaterką. Główną bohaterką zostaje jej najmłodsza córka Rilla.
    Rilla ma 15 lat, jest nierozważna, rozpieszczona, próżna , ale to się zmieni, ponieważ rozpoczyna się I Wojna Światowa.
    Najstarszy z braci Jim idzie na front, a jego pies Wtorek czeka na swojego pana na stacji kolejowej.
    Rilla również chce jakoś się udzielić i pomagać , dlatego zakłada Młody Czerwony Krzyż. Pod jej opiekę trafia 2 tygodniowy chłopczyk, którego matka zmarła przy porodzie, a ojciec jest na froncie, na początku dla Rilli był to przykry obowiązek opiekować się dzieckiem, lecz z czasem przywiązała się do małego. Pozostali bracia również wstępują do armii. Walter ginie, a cała rodzina pogrąża się w żałobie.
    Czytając książkę utożsamiłam się z rodzina Blythe, dlatego razem z nimi przeżywałam wszystkie chwile, i te dobre, i te złe. Płakałam po tym jak Walter zginął.

    OdpowiedzUsuń
  120. Tomek w krainie kangurów – Alfred Szklarski

    To pierwszy tom książek o Tomku Wilmowskim. Bohater wychowywany jest przez wujostwo Karskich. Pewnego dnia do ich mieszkania przybył tajemniczy gość. Okazuje się, że to przyjaciel ojca Tomka, Jan Smuga. Razem z Andrzejem Wilmowskim zajmują się chwytaniem dzikich zwierząt, które trafiają potem do zoo. Smuga proponuje, że zabierze Tomka do ojca i wszyscy pojadą na wyprawę do Australii. I tak się też staje , wkrótce Tomek wyrusza w podróż z Warszawy przez Wiedeń do Triestu , a stamtąd wraz z ojcem na pokładzie Aligatora odbywa podróż życia do Australii. Co zobaczył i przeżył dowiecie się po przeczytaniu książki . Polecam.

    OdpowiedzUsuń
  121. Przygody Tomka na czarnym lądzie – Alfred Szklarski

    Seria przygód Tomka Wilmowskiego , to jedna z moich ulubionych . Tym razem z naszymi bohaterami przenosimy się na czarny ląd, czyli do Afryki. Głównym celem wyprawy jest upolowanie okapi. Czytając książkę czułam jak razem z bohaterami przeżywam wiele przygód , poluje na hipopotamy , bawoły , goryle . Spotykam najmniejszych ludzi – pigmejów. Jak zwykle nie brakuje przygód niebezpiecznych jak np. polowanie na lwa podczas którego Tomek staje oko w oko z groźnym zwierzęciem , zatrucie pana Smugi czy stratowanie Tomka przez nosorożca. Czytając książkę poznajemy historię , geografię oraz kulturę Afryki. Czy uda się upolować okapi?
    Polecam wszystkie książki z serii Tomka, czytając je można wyobrazić sobie, że razem z bohaterami przeżywamy wszystkie przygody, odbywamy podróże naszego życia

    OdpowiedzUsuń
  122. Karolcia – Maria Kruger

    To jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa .Główna bohaterka podczas przeprowadzki znajduje niebieski koralik . Okazuje się , że ma on czarodziejską moc i spełnia życzenia. Dzięki niemu główna bohaterka przeżywa wiele ciekawych przygód , ale gdy okazuje się , że moc koralika wyczerpuje się , dziewczynka wykorzystuje go ostrożniej i mądrze. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody przeżyła bohaterka , do czego wykorzystała magiczną moc koralika i komu pomogła, koniecznie przeczytajcie książkę. .Polecam ją zwłaszcza młodszym czytelnikom

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Celem naszego konkursu jest popularyzowanie literatury młodzieżowej, dlatego też opinie o książkach przeznaczonych dla dzieci nie będą brane pod uwagę.

      Usuń
  123. Podróże Guliwera – Jonathan Swift

    Uważam ,że to obowiązkowa pozycja dla młodego czytelnika. Czytając książkę miałam wrażenie , że podróżuję razem z tytułowym bohaterem i przeżywam przygody w różnych krainach. Książka ta jest dowodem na to , że warto marzyć i nigdy nie należy ze swoich planów i marzeń rezygnować. Wręcz przeciwnie każdą okazję należy wykorzystać , żeby marzenia się spełniły, nie wolno się załamywać i trzeba pokonywać trudności.
    Główny i tytułowy bohater, Guliwer, to postać godna naśladowania. Ze swoich podróży bohater wracał bogatszy w doświadczenie, wiedzę o sobie i świecie. Potrafi ł też docenić wartość rodziny i domu.

    OdpowiedzUsuń
  124. ”Coco” – Christina Sanchez-Andrade
    „Coco” to powieść oparta na biografii słynnej projektantki mody Gabrielle Bonheur Chanel, znanej jako Coco Chanel. Dziś każda kobieta ma w swojej szafie coś jej projektu, jednak niejednokrotnie nasze wyobrażenie o niej różni się od rzeczywistości. Uważamy ją za symbol niezależności, pomysłowości i bogactwa. Czy w tej książce przeczytamy o tylko jej bajkowym życiu? Nie. Prawie każdy artysta ma jakiś smutek w życiu. Jej nieszczęściem były samotność czy sytuacja rodzinna. Nie obędzie się także bez wad. Skłonność do intryg, wykorzystywania innych, nieumiejętność okazywania uczuć. Autorka w dokładny sposób opisuje także myśli i rozterki tytułowej bohaterki. Książka jest w ten sposób ciekawa i niezwykła. Polecam każdemu, nie tylko miłośnikom mody.
    Daria Okoń

    OdpowiedzUsuń

  125. Tomek na śladach Yeti Alfred Szklarski
    To kolejna książka z serii o Tomku Wilmowskim , którą polecam wszystkim czytelnikom. Tym razem główny bohater zabiera nas z podróż, jak zwykle pełną przygód,do Azji. Z tatą i przyjaciółmi poszukują pana Smugi. Nie brakuje ram również niespodziewanych zwrotów akcji , jak porwanie Tomka przez tajemnicze stworzenie, którego Tomek wziął za Yeti. Książka ta dostarcza nam wiele cennych informacji o Indiach , Tybecie , o religii i kulturze tego kraju. Jak i jest przyjemna w obiorze zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników

    OdpowiedzUsuń
  126. Dzieci kapitana Granta – Juliusz Verne
    Jeżeli mówimy o podróżach to nie sposób nie sięgnąć do książek Juliusz Verne. „ Dzieci kapitana Granta” to pierwsza część tzw. trylogii .Książka ta cały czas trzyma czytelnika w napięciu, dzięki licznym przygodom , które przeżywają bohaterowie w czasie podróży. Po odnalezieniu zagadkowego listu ,we wnętrznościach upolowanego rekina , który prawdopodobnie został wysłany przez zaginionego kapitana Granta , Lord Glenarvan , postanawia pomóc dzieciom kapitana w jego poszukiwaniach .Podróżnicy przeżywają przygody ,niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. Bardzo podobały mi się opisy oraz barwne postacie. Dzięki naszym bohaterom możemy zwiedzić Patagonię,leżąca w Ameryce Południowej oraz Australię.

    OdpowiedzUsuń
  127. Harry Potter i insygnia śmierci- J.K.Rowling - ( podróż jako poszukiwania horkruksów)

    W tej części Harry wraz z Ronem i Hermioną wyruszają na poszukiwania horkruksów.
    Uważam, że było to dla nich prawdziwym testem ich przyjaźni . W imię przyjaźni bohaterowie poświęcali swoje życie.
    Ostania część serii o przygodach chłopca który przeżył , jest to jedyna część w trakcie czytania której płakałam, nie mogłam się doczekać kolejnych wydarzeń , byłam wściekła, a następnie skakałam z radości .
    Uważam , że każde dziecko powinno przeczytać serię o Harrym Potterze , ponieważ opowiada ona o prawdziwej , bezinteresownej przyjaźni.

    OdpowiedzUsuń
  128. Harry Potter i Kamień Filozoficzny- książka ta ukazuje, że dzieci wychowane w trudnych warunkach, potrafią dokonywać lepszych wyborów w życiu, niż dzieci które miały wszystko, były rozpieszczane, dostawały wszystko co chciały mieć.
    W całej książce ukazana jest przyjaźń Harrego, Rona i Hermiony, ale sytuacja od której można powiedzieć zaczęła ich przyjaźń ( albo inaczej można powiedzieć , że Harry nie zaprzepaścił szansy na dalszą przyjaźń z nimi) miała miejsce, kiedy Harry ,,dostał propozycję, aby należeć do tych popularnych'' od Malfoya. Harry nie będąc kimś komu zależy na sławie odmówił, mówiąc że sam wybierze z kim się będzie zadawał.
    Uważam, że podobne sytuację mają miejsce w dzisiejszych czasach, w naszych szkołach.Harry zaimponował mi tym, że popularność nie była dla niego ważna , ważniejsza była prawdziwa przyjaźń i przyjaciele na których mógł polegać.

    OdpowiedzUsuń
  129. Ania ze Złotego Brzegu- Lucy Maud Montgomery

    Jest to 6 cześć z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Opowiada ona już nie o Ani Shirley , lecz o Ani Blythe. W tej części Ani wraz z mężem i synem Jimem przeprowadzają się do Złotego Brzegu, gdzie rodzą się pozostałe ich dzieci.
    Według mnie, Ania dalej pokazuje nam jaką miłą i kochającą jest osobą, pokazuje nam to przez to, że nie traktuje ona swojej służącej, jak tylko służącej,, traktuje ona ją jak własna przyjaciółkę, jak członka własnej rodziny. Uważam , że Ania dobrze rob, ponieważ żaden człowiek nie powinien być traktowany jak „śmieć”, lecz powinien być chwalony za swoje dokonania.

    OdpowiedzUsuń
  130. Balladyna – Juliusz Słowacki

    Balladyna to dramat ,w którym mamy ukazane dążenie do władzy wszystkimi sposobami , często „ po trupach”. Czytając go miałam wrażenie , że poruszam się w świecie baśni , trochę fantastycznym , ale jednocześnie tajemniczym Mamy tu jak w każdej bajce motyw walki dobra ze złem , ale niestety jest to motyw odwrócony , to dobra siostra ginie z rąk złej, lecz na końcu dopada ją sprawiedliwość. Czary nie pomagają bohaterom , ale utrudniają im życie. Chociaż ginie Alina , Kirkor , ale jak w prawdziwej bajce dobro odzyskuje władzę. Moją ulubioną postacią był Skierka. Polecam książkę , chociaż jest pisana wierszem , ale czyta się lekko i przyjemnie.

    OdpowiedzUsuń
  131. ,,Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery
    Powieść opowiada o rudowłosej sympatycznej dziewczynce, która straciła rodziców i mieszka w domu dziecka. Pewnego dnia przez pomyłkę trafia do rodzeństwa Cuthbert, tam zaczyna swoje nowe życie. Czy dziewczynka zdoła odnaleźć się w nowej rodzinie? Czy odnajdzie się w nowym otoczeniu? Powieść mogę śmiało nazwać ,,Książką mojego dzieciństwa".
    Ania jest wspaniałą i oryginalną bohaterką, która podbiła moje serce. Mimo tego, że jej dziecinne zachowanie bywa irytujące jest dopracowaną bohaterką. Przygody dziewczynki są zabawne i świetnie opisane. Książkę czyta się przyjemnie i szybko.
    Polecam każdemu!
    /wichereqq_

    OdpowiedzUsuń
  132. Edward Z. Epstein „Audrey i Bill”
    Książka opisuje życie fenomenalnej aktorki i ikony stylu Audrey Hepburn oraz złotego chłopca Hollywoodu Williama Holdena. Obydwoje osiągnęli sukces, dostali Oscary, a także związani byli z kimś innym. Plan jednego filmu pt.”Sabrina” zmienia ich życie bardziej niż sobie wyobrażali. Autor opisuje ich losy od samego początku kariery, po ich spotkanie, skończywszy na ich śmierci. Nie jest to jednak tylko ich biografia. Edward Z. Epstein nie omieszkał wspomnieć również o ówczesnym Hollywood – ciekawostki, skandale, a także o środowisku aktorskim – ideały wykreowane przez studia. W ten sposób czytelnik poznaje nowe oblicze zarówno filmowych gwiazd, jak i klimat tamtych czasów. Myślę, że jest to ciekawa książka warta uwagi
    Daria Okoń

    OdpowiedzUsuń
  133. J.K.Rowling "Harry Potter i Kamień Filozoficzny
    Znany przez większość ludzi klasyk o "Wybrańcu". Bohater to chłopiec, który mieszka w zwyczajnej rodzinie (no, powiedzmy, że zwyczajnej). Okazuje się, że dzieją się z nim różne dziwne rzeczy np. rozmawia z wężami, w tajemniczy sposób dezintegruje szybę. Mało kto wie, że Harry Potter jest czarodziejskim Wybrańcem. Po wielu nieudanych próbach dostarczenia zaproszenia młodzieńca do Hogwartu, nareszcie się udaje. Harry zostaje przyjęty do grona uczniów prestiżowej szkoły magii. Szczęśliwą wiadomość dostarcza bohaterowi jeden z jego najlepszych przyjaciół. Poznajemy go później. Na imię mu Hagrid. W drodze do Hogwartu chłopiec poznaje swoich przyjaciół Hermionę Granger i Rona Wesley. Co działo się później... nie zdradzę, sami sprawdźcie.
    Powiem tylko tyle: niesamowite przygody, akcja goni akcję, emocje sięgają zenitu .
    Michał Ryszka


    OdpowiedzUsuń
  134. Donald Spoto „Wyższe sfery. Życie Grace Kelly”
    Grace Kelly – synonim piękna i kobiety idealnej. Początkowo uczennica szkoły zakonnej, modelka, następnie gwiazda filmowa, aż w końcu księżna i matka. W pogoni za marzeniem, wykazała siłę i niezależność. Stała się gwiazdą uhonorowaną Oscarem i ikoną lat 50, godną wyjątkowej biografii. Donald Spoto jako jej wieloletni przyjaciel miał w zanadrzu zarówno wywiady z księżną, jej przyjaciółmi, a także wcześniej niepublikowane dokumenty. Zgodnie z wolą księżnej biografia została napisana 25 lat po jej śmierci. Z tych powodów książka ta ukazuje prawdziwie i wnikliwie życie zawodowe i prywatne Grace Kelly: fascynację aktorstwem, dążenie do celu, podziw innych, mężczyzn, którzy ją otaczali i wszystko co nie było bajką. Uważam, że warto zapoznać się z biografią jednej z bardziej ciekawych postaci kobiecych tamtych lat.
    Daria Okoń

    OdpowiedzUsuń
  135. Stephanie Bonvicini „Louis Vuitton Francuska saga”
    „Louis Vuitton Francuska saga” to nic innego jak opowieść o marce. Nie byle jakiej, bo kojarzącej się z luksusem, jakością i innowacyjnością. Przede wszystkim jednak z wysoką ceną. Czy jest ona uzasadniona? Trudno powiedzieć. Czternastolatek z kilkoma frankami, ale wieloma marzeniami wyruszył Paryża. Po wielu lata ciężkiej pracy otworzył własny sklep. Podjął się wyzwań i zmienił z pakowacza na dworze cesarzowej Eugenii w wizjonera toreb, kufrów itp. Stworzył imperium, markę znaną na całym świecie. Czy jej historia jest wolna od porażek? Oczywiście, że nie. Warto przeczytać jednak o sukcesach i niepowodzeniach tej ekskluzywnej firmy, by przekonać się, że marzenia mogą być realne.
    Daria Okoń

    OdpowiedzUsuń
  136. Lucy Dillon - "Psy, Rachel i cała reszta"
    Książka jest ciepła, wzruszająca i pełna humoru. Opowiada o tym jak niespodziewane wydarzenie może zmienić całe nasze życie.
    Rachel Fielding otrzymuje spadek, po zmarłej ciotce, jest nim dom oraz schronisko dla zwierząt. Problem polega na tym, że dziewczyna nie lubi psów i nie ma zamiaru opiekować się nimi.
    Jest to książka w sam raz na długie, zimowe wieczory, kiedy człowiek ma ochotę zaszyć się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty i jakąś miłą lekturą.

    Magdalena Szeligowska

    OdpowiedzUsuń
  137. Ransom Riggs "Osobliwy dom pani Peregrine"

    Książka opowiada historię Jacoba, którego ukochany dziadek ginie w tajemniczych okolicznościach. Chwilę przed śmiercią każe Jacobowi odwiedzić pewną wyspę u wybrzeży Walii o której opowiadał mu do snu kiedy był małym dzieckiem. Tym miejscem miał być dom dla osobliwych dzieci. Jacob spełnia ostatnią prośbę dziadka. Kiedy dociera na wyspę i odnajduje dom pani Peregrine odkrywa, że jest on zamknięty w pętli czasowej, aby chronić znajdujące się tam dzieci. Ale przed czym?
    Fantastyczny, oryginalny, trzymający w napięciu thriller, urozmaicony osobliwymi zdjęciami z kolekcji dziadka Jacoba. Książka godna polecenia.
    Anna Gigla

    OdpowiedzUsuń
  138. Michael Schofield "Pomóc Jani"

    Żadna książka nie oddaje ogromu miłości tak pięknie, a zarazem brutalnie, jak „Pomóc Jani”. Opowiada ona prawdziwą historię dziewczynki, która zawsze różniła się od innych dzieci. Chociaż z początku można było przypuszczać, iż Janni wyróżnia się ponadprzeciętnym geniuszem i bujną wyobraźnią, szybko okazało się, że jej wyjątkowość ma źródło w czymś o wiele poważniejszym. Powieść ukazuje niewyobrażalny trud spoczywający na barkach rodziców, każdego dnia walczących z chorobą córki. Myśli, do których często nie chcemy się przyznać. Obezwładniająca rozpacz w sytuacjach bez wyjścia. Radość nadająca życiu sens. Bezsilność. Nadzieja. Panika. Przywiązanie. Rezygnacja. Oraz miłość, będąca przyczyną wszystkich pięknych i koszmarnych wydarzeń, z którymi przychodzi nam się na co dzień spotykać.

    ~ Ola Czyrwik

    OdpowiedzUsuń
  139. „Misja Ivy” – Amy Engel

    Ivy ma szesnaście lat i zupełnie nie chce wychodzić za mąż za Bishopa, ale na co komu jej opinia? Ale ona ma misję i musi ją wypełnić.

    Rodzina Ivy pragnie demokracji i dojścia do władzy, a aby to mieć, muszą zabić rodzinę prezydenta, w tym samego Bishopa. Im więcej czasu spędza z nim nastolatka, tym mniejszym zapałem pała do misji…

    Ta książka jest cudowna! Porywa od pierwszych stron, uzależnia i nie pozwala się odłożyć na bok. Z niecierpliwością czekam na drugi tom, którego tłumaczenia z utęsknieniem wyczekuję…

    „Misja Ivy” to powieść dla nastolatków, które szukają przyszłości i miłości w jednym miejscu.

    Kilarth

    OdpowiedzUsuń
  140. Rainbow Rowell „Eleonora & Park”

    „Eleonora & Park” to nieprzesłodzona historia o znajomości dwóch pozornie niepasujących do siebie osób, opowieść o ich miłości, pasji i problemach. Główni bohaterowie to osoby stojące z boku, którym ciężko jest znaleźć sobie przyjaciół. Obydwoje mają mnóstwo wad, których autorka nawet nie stara się ukryć. Pokazuje ich takich, jakimi są naprawdę, co pozwala się nam się łatwo z nimi zidentyfikować. Pani Rowell opisuje uczucie Eleonory i Parka na tle poważnych problemów rodzinnych, niezrozumienia ze strony rówieśników.
    Myślę, że „Eleonora & Park”, to książka która jest w stanie sprostać oczekiwaniom nawet tych najbardziej wymagających czytelników. Polecam ją wszystkim, którzy szukają wzruszającej historii, której nieraz także humoru i zupełnie innego patrzenia na świat.

    Wiktoria

    OdpowiedzUsuń
  141. Vango. Uciekaj albo giń. - Timothée de Fombelle
    Nie wiadomo kim jest. Ludzie mówią, że Włochem, z kimś rozmawiał płynnie po rosyjsku, mieszka w Paryżu. Jedyną pewną informacją jest to, że nazywa się Vango. Vango... No jak ma na nazwisko też nie wiadomo. Jest chodząca tajemnica także dla samego siebie. Potrafi z tym żyć, jednak ktoś go śledzi, atakuje w ciemnościach. Vango musi uciekać. Nie wie przed kim i dlaczego. Nieznana przeszłość zaczyna go doganiać.
    Książka jest napisana pięknym językiem. Autor maluje słowami Paryż nocą, tajemnicze włoskie wyspy, szkockie lasy i podróże zeppelinem. Łączy historie II wojny światowej z niesamowitym życiem Vanga. A, dodam tylko, że we wszystko jest zamieszana Ethel o niezwykle zielonych oczach.

    OdpowiedzUsuń

  142. "Zośka i Parasol" Aleksander Kamiński

    "Zośka i Parasol" to książka, która pokazuje walkę dwóch tytułowych batalionów w czasie II Wojny Światowej oraz dążenie do powstania Warszawskiego, cały jego przebieg. Powieść nie pokazuje powstania jako fakt historyczny, ale jako walkę o wolność prawdziwych ludzi,którzy pragną niepodległej Polski.Poznajemy codzienne życie Szarych Szeregów, harcerskiej organizacji przeciwstawiającej się okupantom. Trudności związane, z każdym najmniejszym działaniem.  Jej żywy sposób napisania pozwala nam odczuć emocje żołnierzy na własnej skórze. Książka odradza w Polaku miłość do ojczyzny i patriotyzm, pokazuje jak ważne jest to, aby być dumnym z rodzinnej ziemi.
    Zosia Durczok

    OdpowiedzUsuń
  143. „Neymar. O sobie. Rozmowa ojca z synem” –
    Kolejna książka z serii autobiografii tym razem o skromnym chłopaku który został bohaterem.......
    Neymar – brazylijski geniusz, dla mnie pilkarz nr 1 na świecie...który sympatię fanów zdobył poprzez widowiskowy styl gry i transferem do FC Barcelona. w tej książce Rozmowa ojca z synem” możemy odnaleźć wiele naprawdę ciekawych informacji –
    Biografię zaczyna krótka przedmowa autorstwa dziennikarza Mauro Betinga, w której pisze on „Nie ma lepszego zespołu niż własna rodzina – to pewna ogólna prawidłowość (…)”. Dla młodego piłkarza to właśnie Rodzina jest najważniejsza.
    Sama książka nie jest zbyt długa, i czyta się ją szybko, ale przyznam szczerze, że w niektórych momentach poczułam się naprawdę zaskoczona. „Rozmowę” rozpoczyna ojciec zawodnika, przybliżając nam swoją karierę sportową (też był piłkarzem, ale grał w niszowych klubach brazylijskich), a także życiowe zakręty, które nie omijały jego rodziny przez wiele lat. Neymar Jr z kolei mówi tak: „To, kim jestem i co mam, w całości zawdzięczam moim rodzicom i Bogu. Mój ojciec jest kimś więcej niż rodzicem – mam przy swym boku przede wszystkim najlepszego przyjaciela, który czasem jest dla mnie szorstki, ale wszystko, co robi, czyni z myślą o mnie
    Jednym z najciekawszych wątków jest opis feralnego wypadku, z czerwca 1992 roku. Neymar senior opisuje, jak o mały włos świat futbolu utraciłby jedną ze swoich najcenniejszych perełek...... Ojciec opisuje pierwsze mecze młodego Neymara. Klubem, w którym obaj zaczynali jest Santos FC. Piłkarz opowiada o początkach wielkiej kariery, debiucie, oraz o trudach związanych z dojeżdżaniem na treningi. Pokazuje równocześnie, że ma świadomość bycia idolem dla milionów młodych ludzi, i tego, że prawdziwy futbol to nie meczyk na plaży w gronie przyjaciół. Co ciekawe, wykazuje istotne podobieństwo pomiędzy byłym klubem a FC Barceloną.
    . Neymar opowiada o kulisach przejścia, swoich odczuciach i powitaniu, które zgotowali mu gracze Dumy Katalonii. Naprawde polecam tą biografie wszystkim miłośnikom sportu szczególnie Fanom Neymara .....


    hxvzv

    OdpowiedzUsuń
  144. "Merlin nieznane lata" T.A Barron
    Chyba każdy zna imię najsłynniejszego, najpotężniejszego czarodzieja na świecie Merlina! Nie każdy jednak wie jaką drogę do tej potęgi przebył. Tą tajemnice otwiera przed nami książka "Merlin nieznane lata".
     Powieść mówi o pozornie zwyczajnym chłopcu, który ma dziury w pamięci, jego ostatnim wspomnieniem był poranek na brzegu plaży. Chcąc poznać swoją przeszłość wyrusza za morze, aby wraz z czytelnikiem odkryć swoje dawne ja. Jednak czy uszczęśliwi go prawda jaką odkryje? Czy może lepiej było żyć w słodkiej nieświadomości?
    Niezwykła książka, bardo przyjemnie napisana.  Nada się dla wszystkich fanów fantasy. Warta poświęcenia czasu historia o chłopcu, który wyruszył w świat.
    Zosia Durczok

    OdpowiedzUsuń
  145. "Magda, Piotr i Paweł" Łucja Waniek
    Niesamowita książka pisana w formie dziennika, który prowadzi matka trójki dzieci, cała historia w niej zawarta opisana jest na faktach. Kobieta prowadzi ją przez dwadzieścia sześć lat! Opisując w niej sposób wychowywania dzieci, uczenia ich miłości , pokazywania zwyczajnych problemów rodzinnych, które są w każdym domu, pozwala iść dzieciom własnymi drogami, nie "trzyma ich na smyczy", pozwala popełniać błędy, Stara się być dobrą matką. Nie ukrywa, ze jest trudno jednak jest silną kobietą. Najstarsze dziecko czyli Magda jest adoptowana, chłopcy o tym niewiedzą matka zastanawia się nad zdradzeniem im tajemnicy o starszej siostrze. Czy to zrobi? Zapraszam to zapoznania się z treścią jednej z moich ulubionych książek, a napewno się dowiesz!


    Fiołek

    OdpowiedzUsuń
  146. "Magda, Piotr i Paweł" Łucja Waniek
    Niesamowita książka pisana w formie dziennika, który prowadzi matka trójki dzieci, cała historia w niej zawarta opisana jest na faktach. Kobieta prowadzi ją przez dwadzieścia sześć lat! Opisując w niej sposób wychowywania dzieci, uczenia ich miłości , pokazywania zwyczajnych problemów rodzinnych, które są w każdym domu, pozwala iść dzieciom własnymi drogami, nie "trzyma ich na smyczy", pozwala popełniać błędy, Stara się być dobrą matką. Nie ukrywa, ze jest trudno jednak jest silną kobietą. Najstarsze dziecko czyli Magda jest adoptowana, chłopcy o tym niewiedzą matka zastanawia się nad zdradzeniem im tajemnicy o starszej siostrze. Czy to zrobi? Zapraszam to zapoznania się z treścią jednej z moich ulubionych książek, a napewno się dowiesz!


    Fiołek

    OdpowiedzUsuń
  147. "Magda, Piotr i Paweł" Łucja Waniek
    Niesamowita książka pisana w formie dziennika, który prowadzi matka trójki dzieci, cała historia w niej zawarta opisana jest na faktach. Kobieta prowadzi ją przez dwadzieścia sześć lat! Opisując w niej sposób wychowywania dzieci, uczenia ich miłości , pokazywania zwyczajnych problemów rodzinnych, które są w każdym domu, pozwala iść dzieciom własnymi drogami, nie "trzyma ich na smyczy", pozwala popełniać błędy, Stara się być dobrą matką. Nie ukrywa, ze jest trudno jednak jest silną kobietą. Najstarsze dziecko czyli Magda jest adoptowana, chłopcy o tym niewiedzą matka zastanawia się nad zdradzeniem im tajemnicy o starszej siostrze. Czy to zrobi? Zapraszam to zapoznania się z treścią jednej z moich ulubionych książek, a napewno się dowiesz!


    Fiołek

    OdpowiedzUsuń
  148. ,,Cierpienia młodego Wertera" - jest to powieść w formie listów. Cały utwór to zbiór listów, ułożonych chronologicznie, które Werter pisze do swojego przyjaciela. W listach opisuje swoje przeżycia, uczucia, które są dokładnie wytłumaczone dlaczego tak postępował. Opisuje w nich swoją miłość do Lotty. Czytając książkę, można stwierdzić, że jest to pewnego rodzaju rachunek sumienia jaki Werter sobie robił, a następnie wysyłał go do przyjaciela. Książka kończy się analizą popełnienia samobójstwa przez Wertera.

    OdpowiedzUsuń
  149. „Baśnie Barda Beedle'a”
    J. K. Rowling
    Hermiona w prezencie od Dumbledore’a dostaje książkę, którą są właśnie „Baśnie Barda Beedle'a”. Na pewno wielu fanów serii o Harrym Potterze chciałoby ją przeczytać... Dzięki J.K Rowling stało się to możliwe. Lektura zawiera 5 opowieści. Każda z nich ma magiczny charakter i wywołuje u czytelnika inne uczucia. Towarzyszą im komentarze dyrektora Hogwartu. Opowiadają o: czarodzieju i skaczącym garnku, Fontannie Szczęśliwego Losu, włochatym sercu czarodzieja, losach Czary Mary, a także trzech braciach. Uważam, że lektura jest dość dobra i w ciekawy sposób przybliża nam uniwersum chłopca, który przeżył.

    OdpowiedzUsuń
  150. „Romeo i Julia”
    William Szekspir
    Dramat Szekspira jest znany chyba każdemu . Opowiada historię kochanków – Romea i Julii. Zakochani wywodzą się z dwóch wrogich sobie rodów . Historię stworzoną przez angielskiego pisarza rozpoczyna sprzeczka sług z domów Kapuletów i Montekich. Mężczyzna trafia na bal maskowy. Poznaj tam dziewczynę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Tego samego wieczoru dochodzi do rozmowy, a także pocałunku. Wieczorem Romeo zakrada się ogrodu i wyznaje miłość Julii. Niestety, historia Romea i Julii nie kończy się dobrze... Mimo to uważam, że książka ta to klasyk naprawdę warty przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  151. „Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa”
    sir Arthur Conan Doyle
    Nikomu nie trzeba przedstawiać Sherlocka Holmesa. Sir Arthur Conan Doyle pisał o nim tak szczegółowo, że przez lata wielu czytelników myślało, że znakomity detektyw żył naprawdę. Okazuje się, że był on wzorowany na doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu.
    Książka jest dość obszernym dziełem. Liczy sobie ponad 1110 stron, ale za to zawiera wszystkie opowieści o Holmesie. Uważam, że to naprawdę świetna alternatywa dla fanów postaci wykreowanej przez Doyla, a także wszystkich wielbicieli kryminałów. Lektura sama w sobie jest doprawdy warta poświęcenia jej większej uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  152. „Robinson Cruzoe”
    Daniel Defoe
    Robinson Cruzoe marzy o byciu żeglarzem. Przeszkodą jednak są jego rodzice. Stracili już dwóch synów przez morze, nie chcą, aby ten los spotkał i trzeciego. Mimo zakazu, młodzik zaciąga się na statek. Po kilku przygodach na łajbie, trafia na bezludną wyspę. Musi radzić sobie sam. Zdobywać jedzenie, znaleźć prowizoryczny dom, a także nie stracić rachuby czasu. Mimo że książka ma już swoje lata, współczesnemu czytelnikowi wciąż się podoba. Daniel Defoe wykreował świetnego bohatera, lektura „Robinsona Cruzoe” jest bardzo przyjemna.

    OdpowiedzUsuń
  153. „Felix, Net i Nika oraz Gang
    Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik
    Ciekawa, nieschematyczna książka powoli staje się rzadkością. Rafał Kosik jednak świetnie poradził sobie z napisaniem naprawdę świetnej serii, której pierwszym tomem jest „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Pierwszy dzień w szkole. Spotyka się trójka młodych ludzi. Szybko stają się przyjaciółmi. Wspólnie przeżywają wiele zaskakujących, zabawnych, a także mrożących krew w żyłach przygód. Odkrycie tajemnicy nawiedzonej szkoły, niepostrzeżenie okradającej pobliskie banki grupy, latającego talerza oraz znalezienie ukrytego skarbu to tylko nieliczne z ich dokonań.
    Uważam, że powieść Kosika jest naprawdę godna przeczytania.

    OdpowiedzUsuń
  154. „Dotyk Julii”
    Mafi Tahereh

    A co gdyby można zabić dotykiem? Z takim problemem boryka się Julia. Nikt nie wie, skąd wzięła się jej moc. Wiadomo jednak, że Przywódcy Komitetu Odnowy postanawiają zawładnąć światem, który jest całkiem inny niż ten, w którym żyjemy – roślinność i zwierzęta poszły w zapomnienie. Chcą wykorzystać do tego zdolności dziewczyny. Ona jednak zaczyna walczyć wraz z kimś, kogo kocha. „Dotyk Julii” to naprawdę oryginalna, świetna i bardzo wciągająca książka, napisana z wyobraźnią.

    OdpowiedzUsuń
  155. "Love,Rosie" autorka Cecelia Ahern

    Alex i Rosie znają się od dzieciństwa. Od dzieciństwa do okresu dorastania spędzają masę czasu w razem. Wszystko ulega zmianie gdy Alex przenosi się do Ameryki wraz z rodzicami. Przyjazń przeradza się w wielką miłość. Autorka pokazała realne życie zwykłych ludzi takich jak ja, czy Wy. Książka na pewno różni się od innych gdyż pisana jest w formie listów, maili, smsów, co pozwala na szybkie przeczytanie opowieści. Dzięki tej książce można zobaczyć, co to prawdziwa przyjaźń, która przetrwa wszystko...

    OdpowiedzUsuń
  156. Rico, Oskar i Głębocienie

    Pierwsza część popularnej trylogii autorstwa niemieckiego pisarza Andreasa Steinhofela. Główny bohater, lekko upośledzony Rico, w którego głowie szaleją kule bingo, a on sam ma beznadziejną orientację w terenie, zaprzyjaźnia się z Oskarem ponad przeciętnie inteligentnym, kilka lat młodszym dzieciakiem. Rico mieszka w bardzo specyficznej kamienicy, gdzie mieszkają stosunkowo dziwni sąsiedzi na czele z panią Dahling i panem Fitzke. Mali bohaterowie niczym najlepsi detektywi rozwiązują sprawę porwań dzieci mających miejsce w Berlinie, Książka jest pisana w formie podobnej do pamiętnika- jest zadaniem domowym Ricka, uzupełnionym tłumaczeniami nieznanych przez niego słów.
    Paweł Janik

    OdpowiedzUsuń
  157. ELA- SANELA

    Powieść obyczajowa autorstwa Katarzyny Pranić. Opisuje opowieść bośniackiej nastolatki, która została zaadoptowana przez polską lekarkę - Babcię. Została rozdzielona od swojej rodziny przez wojnę na Bałkanach. Razem z Babcią mieszkają w małym miasteczku w otoczeniu bardzo życzliwych sąsiadów. Książka opowiada także historię kota o imieniu Baranek i jego procesie integracji z główną bohaterką, która ponadto poznaje swoją siostrę...Jest to naprawdę wciągająca i godna polecenia książka.
    Paweł Janik

    OdpowiedzUsuń
  158. "Nieznane przygody Mikołajka" - René Goscinny
    Była to pierwsza książka, którą w całości przeczytałam sama. Pamiętam, jaka byłam z siebie dumna. Niestety, z biegiem lat zapomniałam o niesamowicie wciągających przygodach Mikołajka. Kiedy dziś szukałam odpowiedniego tytułu do tematu na ten miesiąc, natknęłam się na tę książkę.
    Humorystyczne opowiadania o Mikołajku i jego kolegach rozbawią oraz umilą dzień każdemu, niezależnie od wieku i płci. Wraz z oryginalnymi rysunkami tworzą spójną całość. Myślę, że jeśli ktokolwiek miał kiedyś styczność z "Nieznanymi przygodami Mikołajka" docenił w nich prostotę każdego rodziału. Uważam, że trzeba włożyć sporo trudu, by w tak ciekawy sposób przedstawić sytuacje życia codziennego.
    Goscinny wykorzystując zwykłe sytuacje stworzył coś niezwykłego.
    pegasister44
    Gim. 13 w Sosnowcu

    OdpowiedzUsuń
  159. "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Ostatni Olimpijczyk" - Rick Riordan

    Percy, główny bohater książki, jest dzieckiem półkrwi. Oznacza to, że jedno z rodziców jest bogiem greckim. Ojcem Percy`ego jest bóg mórz i oceanów - Posejdon. Jako że Percy był dzieckiem jednego z najważniejszych bogów na Olimpie, według przepowiedni po ukończeniu 16 lat miał ocalić Olimp lub doprowadzić do jego zagłady. Chcesz poznać losy Jacksona ?! Przekonaj się sam z jakimi przeciwnościami musiał się zmierzyć.
    Książka jest warta przeczytania z wielu powodów. Nie tylko przeżywamy z bohaterami ich przygody, ale także w ciekawy sposób poznajemy świat mitologii greckiej. Jest to jedna z najbardziej niesamowitych i zaskakujących powieści jakie przeczytałam.

    O.K.

    OdpowiedzUsuń
  160. Matthew Quick - „Wybacz mi, Leonardzie”

    Leonard Peacock w dniu swoich osiemnastych urodzin zamierza raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością, pragnie popełnić samobójstwo. Zanim główny bohater zdecyduje się na ten radykalny krok, spotyka go wiele przykrości i kłopotów, próbuje znaleźć osobę, która dałaby mu nadzieję na to, że naprawdę można być szczęśliwym. Książka porusza problem samotności i poszukiwania swojego miejsca. Mimo poważnego i wydawałoby się przygnębiającego tematu, powieść czyta się z przyjemnością, angażując się w losy Leonarda. Jego skłaniające do refleksji przemyślenia, które poznajemy dzięki narracji pierwszoosobowej, pozwalają utożsamić się z tą postacią i obdarzyć ją sympatią. Mimo że jest to książka młodzieżowa, ma ona bardzo duże przesłanie, co bardzo cenię w lekturach. Ta historia świetnie pokazuje, jak bardzo skomplikowani są ludzie, a także to, jak nasze działania mogą wpłynąć na życie drugiego człowieka. Uważam, że ta książka z pewnością jest warta przeczytania.

    Weronika Mazurkiewicz

    OdpowiedzUsuń
  161. Eleonora & Park- Rainbow Rowell

    Eleonora jest dziewczyną z wieloma marzeniami i planami, aczkolwiek żadne z nich nie ujrzało jeszcze światła dziennego. Dziewczyna jest bardzo nieśmiała, nigdy nie miała też przyjaciół. Na szczęście pojawia się Park. Przystojny, skośnooki i czarnowłosy- ideał. Nie jest stworzony dla dziewczyn takich jak ona... Ruda,otyła i wszyscy się z niej śmieją. Połączyło ich... miejsce w autobusie i muzyka.
    Jestem ogromną fanką Rainbow Rowell i kocham jej książki, a ta jest zdecydowanie na pozycji lidera! Książka jest wieloraka, za co ją uwielbiam. Mogłam się przy niej śmiać, smucić i współczuć. A przy tym wszystkim doznałam refleksji co do tego, że niektórzy ludzie naprawdę są tak traktowani. Podsumowując jest to książka o wielu twarzach i za to ją polubiłam.
    Paulina Pawlik

    OdpowiedzUsuń
  162. ,,Pax" - Sara Pennypacker, Jon Klassen

    Napisano wiele dobrych książek… Słabych jeszcze więcej. ,,Pax” Sary Pennypacker i Jona Klassena zdecydowanie należy do pierwszej grupy.

    Główni bohaterowie utworu – Peter i Pax (zaadoptowany przez chłopca lis) byli nierozłączni… Do czasu wybuchu wojny, kiedy to jednego z nich wysłano do domu dziadka, a drugiego pozostawiono na pastwę losu w lesie. Peter bierze sprawy w swoje ręce i w tajemnicy udaje się na poszukiwanie zwierzęcia, znajdującego się kilkaset kilometrów od niego…
    ,,- No więc jak to jest? Wracasz do domu czy do swojego zwierzaka? (…)
    – To to samo – odparł Peter z przekonaniem.”

    Historia ta jest NIEZWYKŁA pod każdym względem… Rozpoczynając od narracji, przez autentyczność dialogów i kreację postaci, aż po oprawę graficzną. Opowiada o ogromnej determinacji w dążeniu do celu i niesamowitej przyjaźni, o którą warto walczyć. Sądzę, że pozycja ta wkrótce wpisze się na listę klasyków literatury tuż obok ,,Małego księcia” i ,,Lessie, wróć!”.

    ~Demeter :D

    OdpowiedzUsuń
  163. Lucy Maud Montgomery-,,Ania na Uniwersytecie"
    ,,Ania na Uniwersytecie”, to trzecia część z serii o rudowłosej Ani Shirley. Bohaterka opuszcza rodzinę, przyjaciół i ukochane Avonlea. Aby zdobyć wyższe wykształcenie wyjeżdża do Redmondu. Dziewczyna musi stawić czoła dorosłemu życiu, pokonać tęsknotę za bliskimi i przystosować się do nowego otoczenia. Ania pilnie się uczy i osiąga sukcesy naukowe, zawiera nowe przyjaźnie, nie brakuje również miłosnych wątków i związanych z tym rozterek. Serdecznie polecam całą serię książek o niezwykłej Ani Shirley, a w szczególny sposób część trzecią. Według mnie mają tam miejsce przełomowe i ważne momenty w życiu bohaterki. Uważam, że każdy bez względu na wiek powinien sięgnąć po serię o tej wyjątkowej dziewczynie i poznać jej barwne, pełne przygód losy.
    Surykatka

    OdpowiedzUsuń
  164. Williama Szekspira „Romeo i Julia”

    Romeo, porywczy młodzieniec z rodu Montecchich, na początku dramatu nieszczęśliwie zakochany w Rozalinie, lecz szybko znajdujący podczas balu nowy obiekt westchnień Julie, urodziwe czternastoletnie dziewczę z rodu Capulettich, które to w przeciwieństwie do Rozaliny równie szybko odwzajemnia zainteresowanie w słynnej na cały świat scenie balkonowej. I wszystko mogło by być pięknie gdyby nie jeden drobny szkopuł oba szlacheckie rody się wzajemnie nienawidzą i tak oto dwojga naszych kochanków rozpoczyna potajemną miłość, która to niestety nie trwa długo i kończy się samobójczą śmiercią obojga. Sądzę, iż książki bardziej przedstawiać nie trzeba, gdyż jest to jedno z tych dzieł literackich, które znają wszyscy choć nie wszyscy uważają je za aż tak wybitne jak się je przedstawia. Osobiście jednak uważam, iż jest to utwór wspaniały, zawarta w nim jest potajemna miłość, dynamizm akcji, ciekawe postacie oraz niezbyt szczęśliwe zakończenie innymi słowem to co lubię najbardziej.

    ~ MasterJo45d

    OdpowiedzUsuń
  165. Ransom Riggs "Osobliwy dom pani Peregrine"

    Gdzieś na walijskim wybrzeżu, poza czasem i wszelkim rozumieniem, mieści się sierociniec pani Peregrine. Bezpieczna przystań dla wszystkich osobliwych dzieci. Każdy dzień wygląda tutaj tak samo, a jego wychowankowie wiodą spokojny, beztroski żywot.

    Do czasu.

    Gdy na wyspie pojawia się Jacob Portman, wnuk jednego z najosobliwszych wśród osobliwych, nikt nie ma wątpliwości, że teraz zmieni się wszystko.

    Tylko komu zaufać? Kto jest sprzymierzeńcem, a kto zdrajcą?


    Książka już od dłuższego czasu króluje na listach bestsellerów. I nie ma się co dziwić - jest naprawdę dobrze napisanym thrillerem dla młodzieży. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, mnóstwo kolorowych, aczkolwiek utrzymanych w klimatycznych burych tonach ozdobników i masa dziwnych, budzących lęk, grozę oraz przede wszystkim zaciekawienie, zdjęć - jej piękne wydanie sprawia, że naprawdę ciężko nie poczuć tego klimatu.

    Zdecydowanie nie jest to książka dla wszystkich, ja jednak zaliczam się do tych, którzy są nią absolutnie zachwyceni.

    //Andeś

    OdpowiedzUsuń
  166. Ewa Barańska "Kamila"

    Kamila jest zwykłą dziewczyną z blokowiska. Szarą bohaterką codzienności. Znajomi traktują ją jak kolejny element szkolnego krajobrazu, nie dostrzegając w niej żywej, czującej istoty. A Kamila czuje - czuje za dużo, za bardzo...
    Nikt nie spodziewał się, że pewnego pięknego dnia odbierze sobie życie. Diana, która chodziła z Kamilą do jednej klasy, czuje się po części winna śmierci koleżanki. Przywołując w pamięci jej obraz, dostrzega, ile błędów, często zupełnie nieświadomie, popełniła... Ale na refleksję trochę już za późno.

    Niesamowicie poruszająca książka. Uświadamia nam, jak wiele zła nas otacza oraz jak wiele siły w nas drzemie. Każe każdemu z nas zastanowić się, co chcemy z tą siłą zrobić. Wykorzystać ją ku dobremu, czy złemu?
    Mimo że rozmiarami nie grzeszy, książka ta jest aż nazbyt treściwa. A jej treścią jest ból, cierpienie, samotność.

    //Andeś

    OdpowiedzUsuń
  167. Michelle Painchaud "Być jak Erica"

    Przed Violet zadanie, do którego przygotowywano ją całe życie: ma stać się Ericą Silverman - zaginioną przed trzynastoma laty dziewczyną, na której szczęśliwy powrót wciąż czeka matka. Operacje plastyczne, sztuczne uśmiechy, własny charakter ukryty gdzieś głęboko. Musi przekonać wszystkich, że jest tą, którą nie jest. Zdobyć zaufanie i kod do sejfu. A potem zniknąć, zanim ktokolwiek odkryje przekręt. Zanim sama się w tym pogubi...

    "Być jak Erica" porywa od pierwszej strony. Sam rzut oka na okładkę wystarcza zresztą, by poczuć z tą książką niezwykłą więź.
    Pokochałam postać Violet. Jej rozterki są tak ludzkie, tak nam bliskie. Autorka w doskonały sposób przybliża nam psychikę głównej bohaterki.
    Co również istotne, książka jest prawdziwą kopalnią pięknych cytatów oraz oraz osobliwych, poruszających serce, metafor.

    Znakomity debiut młodej Amerykanki. Nie mogę się już doczekać kolejnego dzieła jej pióra.

    Oto dowód na to, że książkowa miłość od pierwszego wejrzenia istnieje.

    //Andeś

    OdpowiedzUsuń
  168. Clive Staples Lewis "Opowieści z Narni. Książę Kaspian"

    Narnia - cudowna kraina faunów, centaurów i mówiących zwierząt, nie jest już taka, jak kiedyś. Wiele zmieniło od się od czasów, gdy na tronie zasiadały dwie córki Ewy i dwaj Synowie Adama. Krainę Aslana podbili Telmarowie. Nastąpił kres ery spokoju i dobrobytu. Zwierzęta zamillkły, drzewa usnęły, karły ukryły się w lesie. Zmuszony do ucieczki przez obecnego krola, Kaspian X, prawowity władca Narnii, pragnie przywrócić krainie świetność z dawnych lat. Sam jednak nie da rady...

    C.S. Lewis po raz kolejny zaprasza nas do cudownego świata, w którym dobro zawsze da radę zwyciężyć nad złem. Nowi bohaterowie, nowi wrogowie, nowe miejsca, nowe zadania - jednak ten sam niepowtarzalny klimat.

    Opowieścu z Narnii to coś więcej niż tylko piękna baśń. Pod prostą, acz niebanalną fabułą, autor ukrył wartości, którymi powinniśmy kierować się w naszym życiu. To niezwykła, głęboka metafora naszego życia i wszystkiego, co nas otacza, której znaczenie każdy powinnien odkrywać po swojemu.

    //Andeś

    OdpowiedzUsuń
  169. „Romeo i Julia” William Szekspir

    “Romeo i Julia” to tragedia, w której Szekspir przeciwstawił na scenie dwa potężne uczucia: miłość i nienawiść.
    Dzieło ukazuje kolejne losy Romea Monteki i Julii Kapuleti, którym na drodze do szczęścia staje wrogość między ich rodami.
    Młodzi zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, co w konsekwencji doprowadza do ich potajemnego ślubu. Na skutek zbiegu okoliczności Romeo zabija bliskiego krewnego swej żony, za co zostaje wygnany z Werony. Podczas wygnania Romea, rodzice Julii chcą ją wydać za mąż, za bogatego hrabię – Parysa. By uniknąć ponownego małżeństwa, Julia pozoruje własną śmierć.
    Romantyczna historia kończy się tragicznie: Romeo błędnie poinformowany o tym, że jego wybranka zmarła, dokonuje zamachu samobójczego wypijając truciznę. Julia ujrzawszy swego ukochanego martwego, bierze jego sztylet i przebija się. Historia zakochanych mogłaby się zupełnie inaczej potoczyć, gdyby nie nienawiść i chęć zemsty...
    Polecam tą książkę każdemu - i małemu, i dużemu, by wiedział, że nienawiść zawsze prowadzi do cierpienia.

    Ewa Śrutek

    OdpowiedzUsuń
  170. Anonimowy 28 lutego 2017 19:42
    Paige Laurelin: Uwikłani. Hudson
    Jest to 4 część serii Uwikłanych. Historia miłości Alayny Withers i Hudsona Pierce oczami Hudsona. Książka ta jest podzielona na dwie części: przed oraz po poznaniu Alayny. Hudson jest miliarderem. Uważa się za osobę niezdolną do miłości, ponieważ każdy swój związek traktował jako doświadczenie zdobywane w manipulacji ludźmi. Wszystko się zmienia, kiedy poznaje Alayne. Alayna Withers pracuje w klubie nocnym Sky Launch. Jednak mimo skrywanych przez nich sekretów z przeszłości para rozumie, że potrzebują się nawzajem i ich miłość z dnia na dzień staje się coraz silniejsza. Dzięki tej części możemy dowiedzieć się wiele z przeszłości Hudsona, która była tak ukrywana przez głównego bohatera. Dowiadujemy, co tak naprawdę łączyło go z Celią, poznajemy także wyjaśnienia jego specyficznych zachowań.
    Weronika Pirkoś

    OdpowiedzUsuń
  171. Anonimowy 28 lutego 2017 19:43
    Grogan John: Marley i Ja
    Pewnego dnia John, główny bohater wraz ze swoją partnerką Jenny adoptują psa, od tego dnia ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Marley, bo takie nosi imię ten słodki i na pierwszy rzut oka niesprawiający kłopotu labrador, zaczyna okres dojrzewania, a co za tym idzie - problemy, które nawet w najszczęśliwszych domach się zdarzają. W międzyczasie zostaje on zapisany do szkoły tresury, z której zostaje usunięty z powodu braku jakichkolwiek postępów związanych z nauką. Jednak mimo braku wytresowania jest wiernym i oddanym przyjacielem. Oprócz problemów, jakie sprawia, przynosi ogromną radość rodzinie, która coraz bardziej się powiększa.
    Pełen tytuł książki brzmi Marley i Ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata, ponieważ jest to powieść autobiograficzna autora. Gorąco polecam każdej osobie marzącej o posiadaniu czworonoga.
    Weronika Pirkoś

    OdpowiedzUsuń
  172. Anonimowy 28 lutego 2017 19:48
    Waris Dirie: Kwiat pustyni.
    Niezmiernie wciągająca historia, wyjęta z życia słynnej modelki. Niewiele książek zachwyciło mnie tak, jak ta. Powodu mojej fascynacji, można szukać w autentyczności tej książki. Wszystkie te okropne wydarzenia w rzeczywistości miały miejsce. Pragnienie ucieczki do lepszego życia jest wręcz inspirujące. Na drodze, jaką podążała, czekało ją wiele nieprzyjemności.
    Gdy myślę, że w dużej części historii Waris jest zaledwie dzieckiem, nie dowierzam.
    W książce opisane są "przygody", ale najważniejsze są myśli i uczucia, które w danej chwili nasuwały się bohaterce. Czytając, zauważałam, jak pod wpływem czasu sposób myślenia Waris ulega zmianie. Dziecięca naiwność przemienia się w nieufność. Bohaterka po zakończeniu wyprawy nie potrafiła odnaleźć się w nowym świecie. Jednak tyle trudu i wytrwałości, dało po sobie poznać. Wykreowała swoją nową rzeczywistość. Waris jest moją bohaterką, nie ze względu na to, co przeszła, ale ze względu na to, że nie pozostawiła przeszłości zapomnieniu. Zapobiega krzywdzeniu kobiet, ujawniając gorzką opowieść swojego życia.
    MarleyNyuu

    OdpowiedzUsuń
  173. Kasienia 888 28 lutego 2017 20:57
    Stephanie Perkins "Anna i pocałunek w Parużu"

    „Anna i pocałunek w Paryżu” Stephanie Perkins to książka opowiadająca o siedemnsatoletniej Annie, która ku swojemu niezadowoleniu zostaje wysłana przez rodziców do szkoły z internatem. Tylko to nie jest zwykłe, nijakie liceum, gdyż znajduje się ono w Paryżu, mieście zakochanych. Czy dziewczynie uda się w tych starych paryskich murach odnaleźć szczęście, przyjaźń, miłość i cel swojego życia? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie wystarczy sięgnąć po tę pozycję. Według mnie powieść Stephanie Perkins pozostanie w moim sercu na zawsze, ponieważ jest to jedna pierwszych książek z wątkiem miłosnym, którą przeczytałam. Pokochałam w niej tą niesamowitą lekkość z jaką autorka potrafi przenieść czytelnika w zupełne inne miejsce, a dokładnie do miasta koneserów kina, muzyki i chrupiących bagietek. Po przeczytaniu tej książki pewne jest, że muszę pojechać do Francji i przekonać się, czy to miasto jest napawdę takie niezwykłe.

    Kasienia888

    OdpowiedzUsuń
  174. Goracy Jamnik 28 lutego 2017 22:05
    J.K. Rowling "Harry Potter i Czara Ognia"

    Nie ma osoby, która nie znałaby serii o Harrym Potterze. Tytułowy bohater w każdej z książek musi stawić czoła złu, by uratować Świat. W tej części, Harry bierze udział w pojedynku Trój-magicznym o zdobycie Pucharu. Jednak nie było to takie oczywiste, iż Harry weźmie udział, ponieważ ktoś dodał jego nazwisko do pucharu, z którego się losuje nazwiska. Dziwne było to, że osoby losowane musiały być pełnoletnie (a Harry nie był pełnoletni). W pojedynku ma za zadanie przeciwstawić się trzem wyzwaniom - pokonaniu smoka, uratowania osoby z jeziora oraz przejście labiryntu. Przy tym ostatnim wyzwaniu Lord Voldemort zabija Cedrika Digorry`iego. Harry od tej pory nie ucieka przed nim, lecz zaczyna toczyć z nim walkę.
    Lektura bardzo wciągająca, trzymająca w napięciu jedna z najlepszych części serii.

    Goracy Jamnik

    OdpowiedzUsuń
  175. Anonimowy 28 lutego 2017 22:10
    ELA- SANELA

    Powieść obyczajowa autorstwa Katarzyny Pranić. Opisuje opowieść bośniackiej nastolatki, która została zaadoptowana przez polską lekarkę - Babcię. Została rozdzielona od swojej rodziny przez wojnę na Bałkanach. Razem z Babcią mieszkają w małym miasteczku w otoczeniu bardzo życzliwych sąsiadów. Książka opowiada także historię kota o imieniu Baranek i jego procesie integracji z główną bohaterką, która ponadto poznaje swoją siostrę...
    Paweł Janik
    Jest to naprawdę wciągająca i godna polecenia książka.

    OdpowiedzUsuń
  176. Kot Szatana 28 lutego 2017 22:33
    "Mort" Terry Pratchett

    Jest to powieść z serii Świata Dysku, uznawanego za kanon literatury fantasy. Jest ona dla mnie dodatkowo ważna, ponieważ dzięki niej zaczęła się moja przygoda z Pratchettem. Ta część koncentruje się bliżej na chyba najciekawszej postaci z tego uniwersum: Śmierci. Trzeba nadmienić, że to jest TEN Śmierć, który jeździ na białym koniu Pimpusiu, ma towarzysza w postaci Śmierci Szczurów i mówi WIELKIMI LITERAMI. Całość przyprawiona charakterystycznym humorem autora. Wspaniała lektura, która każdego miłośnika gatunku.

    OdpowiedzUsuń
  177. Kot Szatana 28 lutego 2017 22:48
    "Artemis Fowl" Eoin Colfer

    Czy można napisać książkę z punktu widzenia "tego złego"? Owszem, da się. Artemis Fowl jest tego doskonałym przykładem. Nastolatek, bezwzględny geniusz zła, który myśli tylko o zyskach. Pomimo widocznych pobudek to można mu kibicować, gdy porywa elfkę z jej świata dla okupu. Jego geniusz potrafi imponować, inteligentny niczym Sherlock Holmes lub Einstein, ponadto potrafi doskonale wykorzystywać swoje umiejętności i bezproblemowo steruje ludźmi. Mimo to, a może zwłaszcza dzięki temu da się lubić. Aż głupio się przyznać, ile lat byłam w nim zakochana. W końcu wszyscy przecież uwielbiamy bohaterów z wyrazistym charakterem.

    OdpowiedzUsuń
  178. Kot Szatana 28 lutego 2017 23:01
    "Saga o Kotołaku. Ksin. Początek" Konrad Lewandowski

    Polska fantastyka potrafi człowieka mile zaskoczyć lub szczerze rozczarować. Książka bardzo intryguje tytułem, ponieważ o kotołakach w literaturze nie ma tak wiele (w Eragonie można jednego spotkać). Powieść jest napisana w dość ciekawy sposób, gdyż jednocześnie dzieją się dwie osobne linie fabularne. Z jednej mamy księżniczkę, a z drugiej kotołaka mieszkającego w domku w lesie. Dopiero pod sam koniec rozumiemy ich zależność i bynajmniej nie jest spotkanie dwóch bohaterów z obu historii. Jest to dla mnie najmocniejsza część książki. Jednak podczas czytania ma się wrażenie, że jest ona niedopracowana. Nie do końca także jestem zadowolona z rozwoju głównego bohatera.
    Ogólnie książka średnio mi się podobała, ale jestem szczęśliwa, że wreszcie mogłam poczytać o ulubionych istotach.

    OdpowiedzUsuń
  179. Martyna Bernakowska 28 lutego 2017 23:05
    Matthew Quick - "Wybacz mi Leonardzie"

    Na pierwszy rzut oka Leonard stanowczo nie jest osobą, z jaką chcielibyśmy się zaprzyjaźnić. To ten dziwak z końca klasy, który właściwie z nikim się nie zadaje, a w dodatku podpadł grupie popularnych, bogatych dzieciaków. W dodatku ma on silne skłonności do zadawania niewygodnych pytań, a jego relacji z matką nie można nazwać normalnymi. Są co najwyżej poprawne.
    A jednak, gdzieś w środku każdy z nas jest po trochu Leonardem. Zagubionym dzieckiem w świecie dorosłych, człowiekiem ciekawym świata i na tyle odważnym, by pytać. By mówić. Robić. I chociaż nie zawsze się do tego przyznajemy, właśnie tacy jesteśmy. Czy tego chcemy, czy nie.
    Ale książka ta wcale nie chce nam, jak dobrze jest być innym. Wręcz przeciwnie, ona przestrzega nas, jakie konsekwencje wynikają z bycia Leonardem. Ale nie na tym się kończy. Kończy się na zrozumieniu. Akceptacji pewnych spraw. A jeśli Wy chcecie zrozumieć, musicie najpierw tę książkę przeczytać. Szczerze polecam.
    /Martyna Bernakowska

    OdpowiedzUsuń
  180. Wiktoria Mikołajczyk1 marca 2017 13:11

    Kolejną przeczytaną przeze mnie książką jest '' Oskar i pani Róża'' autorstwa Schmitt'a Éric-Emmanuel'a. Opowiada ona o ciężkiej chorobie małego chłopca, który nikomu nie zaufał na tyle aby cieszyć się ostatnim okresem życia, nawet rodzicom. Ostoją dla pacjenta staje się pielęgniarka, którą Oskar nazywa swoją ciocią, Opowiada mu ona o całym swoim życiu, a przy tym nie namawia do sztucznego uśmiechu, o jaki walczą jego rodzice codziennie, wiedząc, że tracą swoje jedyne dziecko. Mały Oskar napisał list do Boga, w którym opisuje chorobę w dosyć dramatyczny sposób, nikt, kto nie przeżył tego co on, nie zrozumiałby do końca jego refleksji. Koledzy z jego oddziału maja przeróżne przezwiska, dzięki którym można się domyślić, co im jest. Oskar również miał ''ksywkę'' – jajogłowy. Łatwo rozszyfrować, że miał on wodogłowie. Wszyscy dookoła probują żyć tak, jakby nie wiedzieli o swoich chorobach. Jedynie Oskar wie, że śmierć przyjdzie szybciej niż mu się wydaje...

    OdpowiedzUsuń
  181. "Drugie życie Bree Tanner"
    To porywająca opowieść na motywach trzeciej części sagi "Zmierzch". Doskonale łączy tajemnicę, suspens i romantyczną intrygę. Wielbiciele Stephenie Meyer z pewnością zafascynują losy tytułowej bohaterki, Bree stawia pierwsze kroki w złowrogim świecie nowo narodzonych wampirów. Jej zmysły są wyostrzone, ma nadludzkie zdolności, nieograniczoną siłę fizyczną i dręczy ją nieustające pragnienie ludzkiej krwi. Wcielona do przerażającej armii nowo narodzonych przygotowuje się do decydującej walki. Wynik starcia może być tylko jeden...

    OdpowiedzUsuń
  182. Marta Fox
    "Kaśka Podrywaczka"

    W ostatnim czasie przeczytałam powieść Marty Fox pt.: "Kaśka Podrywaczka". Jest to historia pewnej dziewczyny( imię zawarte w tytule), która pokazuje obecny nam świat z innej prespektywy. Te mądre i napełnione humorem opowiadanie dostarcza nam wielu ciekawych informacji na temat życia nastolatek, to jak postrzegają otoczenie. Kaśka jest zbuntowaną nastolatką, która uwielbia taniec i dyskoteki. Nie szuka jak reszta dziewczyn księcia z bajki na białym koniu, tylko sama chce żyć jak najlepiej. Jest niezależną dziewczyną, która dostarcza nam swoim poczuciem humoru rozrywki.
    Uważam, że ta książka jest idealna dla młodzieży. Nie jest ona zwykłą powieścia, bo przede wszystkim nas czegoś uczy. Pokazuje nam jak działa świat i wszystkie jego aspekty- milość, zaufanie, przyjaźń, zazdrość.

    OdpowiedzUsuń