poniedziałek, 2 stycznia 2017

Hasło na styczeń

Liczycie już dni do rozpoczęcia ferii zimowych? Na pewno tak, więc w styczniu czytamy

KSIĄŻKĘ Z LICZBĄ W TYTULE

A to kilka propozycji:

                  
Wypożycz                  Wypożycz                      Wypożycz                       Wypożycz


                   
187 komentarzy:

 1. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero"

  W Instytucie Badań Nadzwyczajnych trwają badania nad Pierścieniem Wunrung. Felix, Net i Nika dla zabawy przechodzą przez wyłączony Pierścień. Przecież co może się stać, skoro nie jest aktywny? Nie wszystko jednak jest tak, jak przedtem, choć zdaje się, że nikt poza trójką przyjaciół niczego nie zauważa. Nie zgadza się kilka istotnych kwestii - zupełnie, jakby znaleźli się w jakiejś alternatywnej rzeczywistości... Przekraczają Pierścień jeszcze kilka razy. Próbując przywrócić poprzedni stan rzeczy, pogarszają tylko sytuację - każdy kolejny świat, do którego trafiają, jest jeszcze gorszy od poprzedniego, a każdy skok oddala ich tylko od domu. Czy jeszcze kiedyś uda im się wrócić do swojego świata - świata zero?

  Niesamowicie wciągające, zabawne, pouczające, o doskonale nakreślonej fabule, głębokich postaciach, wartkiej akcji i żywych dialogach - Rafał Kosik jest dowodem na to, że nie tylko w Ameryce powstają dobre, atrakcyjne dla młodzieży książki.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy można napisać o książkach z tytułami takimi jak "Jedyna" czy "Silver druga księga snów"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jedyna" to raczej "wyjątkowa", więc nie zostałaby uwzględniona. W drugim przypadku liczba oznacza część cyklu, podobnie jak numer tomu, więc również nie spełnia warunków styczniowego wyzwania.

   Usuń
 3. CZARNABLOGERKA Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy":
  Uczeń warszawskiej szkoły Adam Cisowski jest mądrym, logicznie myślącym siedemnastolatkiem z żyłką detektywistyczną. Rozwiązuje wszystkie sprawy i kłopoty w domu i szkole. Gdy wychodzi na jaw, że przechytrzył profesora, nauczyciel prosi Adama o pomoc w rozwiązaniu zagadki znikających drzwi w domu rodzinnym we wsi Bejgoła. Chłopak spędza wakacje w domu Gąsowskich i stara się pomóc. Przeżywa różne, czasem niebezpieczne przygody i zakochuje się. Docieka prawdy o poszukiwanych drzwiach i skarbie ukrytym w dworku podczas wojen napoleońskich. Ciekawa powieść dla młodzieży zawierająca elementy detektywistyczne, która porywa czytelnika kolejnymi przygodami bohatera.

  OdpowiedzUsuń
 4. 19 razy Katherine to historia ponadprzeciętnie inteligentnego nastolatka, próbującego udoskonalić swój wynalazek - wykres mówiący o długości związku i zerwaniu, do którego stworzenia posłużyły mu liczne zawody miłosne. Fantastyczna opowieść o przyjaźni i miłości oraz niezauważaniu szczęścia z powodu podążania utratym schematem - oto książka, którą polecam każdemu.
  Belle

  OdpowiedzUsuń
 5. 19 razy Katherine to historia ponadprzeciętnie inteligentnego nastolatka, próbującego udoskonalić swój wynalazek - wykres mówiący o długości związku i zerwaniu, do którego stworzenia posłużyły mu liczne zawody miłosne. Główny bohater już od najmłodszych lat ma słabość do dziewczyn o imieniu Katherine, a kiedy poznaje inną, równie interesującą co poprzednie, nie zwraca na nią uwagi z powodu imienia. Fantastyczna opowieść o przyjaźni i miłości oraz niezauważaniu szczęścia z powodu podążania utratym schematem - oto książka, którą polecam każdemu.
  Belle

  OdpowiedzUsuń
 6. "7 razy dziś" Lauren Oliver
  Nie raz zastanawiamy się "co stanie się z nami po śmierci?". Jest wiele teorii, każdy wierzy w coś innego, ale teoria Lauren Oliver może być szczególnie zadziwiająca.
  Główna bohaterka, Sam, nie mogła się poszczycić czystym sumieniem. Jednak lubiła swoje życie takie, jakie było i nie zamierzała niczego zmieniać. Ale los miał co do niej nieco inne plany. Z pozoru zwyczajny dzień, niczym nie wyróżniający się na przestrzeni miesięcy, może mieć szokujące zakończenie. Jednak dopiero kiedy Sam budzi się po śmiertelnym wypadku, wszystko zaczyna się zmieniać...
  Siedem dni. Siedem historii. Niby takie same, a jednak zupełnie różne.

  ~ Aleksandra Czyrwik

  OdpowiedzUsuń


 7. “5 centymetrów na sekundę” - Makoto Shinkai


  Akcja mangi rozpoczyna się pod koniec poprzedniego stulecia w malutkiej japońskiej mieścinie, gdzie Takai poznaje Akari. . Oboje są dziećmi kochającymi książki, które najlepiej czują się w samotności, ale mimo to otwierają swoje serca i łączy ich przyjaźń, a potem miłość. Niestety nie potrafią wyrażać swoich uczuć i żaden z nich nie wyznaje ich do czasu, gdy jest za późno. Akari przeprowadza się do Tokyo odległego o wiele godzin podróży.
  Książki przyzwyczaiły nas do scenariusza, w którym miłość mimo odległości trwa, a młodzi na końcu żyją razem długo i szczęśliwie. Ta historia jest jednak inna. Bohaterowie z początku piszą listy, próbują się spotykać i tęsknią, jednak czas płynie, a listy stają się coraz rzadsze. Przestają być pisane do osoby, a raczej do wspomnienia. Stają się sobie obcy. Czytelnik płacze ze smutku i wzruszenia, gdyż widzi prawdziwość tej historii oraz to, że “happy end” nie zawsze jest tym, czego się spodziewamy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Larysa Niedziela7 stycznia 2017 14:32

  "Drugie życie Bree Tanner"- Stephanie Meyer
  To opowieść o losach Bree zanim trafiła na plan wydarzeń opisanych w "Księżycu w nowiu". Nowonarodzona wampirzyca opowiada o swoich odczuciach. Żądza krwi chce pochłonąć zarówno tożsamość Bree, jak i zdrowy rozsądek. Jedynym jasnym punktem jej nowego (nie)życia wydaje się chłopak inny od reszty. Przyjaźń, spryt, odwaga i chęć przetrwania dają jej możliwość na doczekanie celu jej istnienia... i je zakończyć.
  Meyer w przystępny, ale też dość drastyczny sposób pokazuje do czego może doprowadzić strach, niezrozumienie i uprzedzenia do inności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy 5 stycznia 2017 18:50
  „Kapelusz za 100 tysięcy” – Adam Bahdaj

  „Kapelusz za sto tysięcy” opowiada o dwunastoletniej dziewczynie, która podczas wyjazdu do nadmorskiej miejscowości jest świadkiem omyłkowej zamiany kapeluszy w kawiarni. Właściciel wyjawia, że nakrycie głowy jest wart sto tysięcy i musi zostać natychmiastowo odnalezione, gdyż straci swoją wartość. Głównej bohaterce - Krysi pomaga Maciek – młody ornitolog oraz jego babcia – wielka fanka kryminałów. Według mnie książka jest ciekawą lekturą, która umie zaskoczyć i wciągnąć czytelnika w każdym wieku. Potrafi też rozbawić i wprowadzić niemałą ciekawość. Tę książkę polecam szczególnie osobom, które lubią zagadkowe przygody.


  ~ Jagódka

  OdpowiedzUsuń
 10. "Milion cudownych listów" Jodi Ann Bickley

  Listy może nie dolatują do nieba, może i mały kleszcz na festiwalu sprawi, że poddasz się i już nigdy nie będzie ci na niczym zależało. Dla Jodi to nie istniało, nie miało prawa.
  Listy, które znaczą tak wiele. Szereg zdań tworzący spójną całość.
  W chorobie, chcąc zdziałać coś dla świata.
  Milion Cudownych Listów, to właśnie my. Milion Cudownych Listów to Milion Cudownych Historii.
  Bo to właśnie my je tworzymy.
  Jedno zdanie, które nasuwa się na myśl, po całej książce?
  Chociażby milion razy, nigdy się nie poddawaj.
  To właśnie my tworzymy całość.
  To właśnie dla nas wysłano milion cudownych listów.

  komenderowno

  OdpowiedzUsuń
 11. „Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich”.
  Książka Jaya Ashera pt.: „Trzynaście powodów” jest bestsellerem „New York Timesa” i jest przetłumaczona na trzydzieści jeden języków. Autor na napisanie książki wpadł podczas pobytu w Sheridan w Wyomingu. Wytwórnia Universal Pictures wykupiła prawa do ekranizacji tej powieści. W roli głównej ma zagrać Selena Gomez.
  Wracając ze szkoły, Clay Jensen znajduje przed drzwiami dziwną paczkę. W środku są taśmy magnetofonowe, nagrane przez koleżankę z klasy, Hannah, która jakiś czas wcześniej popełniła samobójstwo. Wyjaśnia tam, że istnieje trzynaście powodów, przez które odebrała sobie życie. On jest jednym z nich. Przez całą noc chodzi po mieście, słuchając głosu Hannah. Jest świadkiem bólu i osamotnienia, które doznała dziewczyna. Poznaje przykrą prawdę o otaczających go ludziach. Z przerażeniem odkrywa, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie może pogodzić się z faktem, że dziewczyna nie żyje.

  Sylwia Defińska

  OdpowiedzUsuń
 12. „Jeden tydzień może zmienić całe życie”
  Książka Eve Ainsworth pt.: „Siedem dni” to historia opowiedziana z dwóch perspektyw, Jess – ofiary i Kez – oprawcy.
  Jess ma trudne życie, szuka pomocy w szkole, która na dobrą sprawę powinna być bezpieczna. Kez uważa się lepszą od innych i sądzi, że to daje jej siłę. Co się wydarzy, kiedy staną sobie na drodze?
  Powieść Siedem dni jest mocna i przejmująca. Autorka porusza w książce problemy współczesnych nastolatków.
  Książka wciąga aż po ostatnią stronę i nie pozwala się z nią rozstać.

  Julia Pudo

  OdpowiedzUsuń
 13. 'Życie Pi' Yann Martel

  Pi Patel odnalazł to, co najważniejsze. Odnalazł w sobie wiarę. W o wiele bardziej spektakularny sposób niż powiedzmy... cała reszta świata. Hindus, chrześcijanin, muzułmanin... Wyruszył wraz z rodziną w podróż statkiem i znalazł się w szalupie ratunkowej wraz z tygrysem bengalskim, hieną, zebrą i orangutanem. Nie najlepsze towarzystwo, jednak Pi dokonał czegoś godnego podziwu. Nie poddał się.
  Historia jest wspaniała, pomogła mi odzyskać wiarę. Nie w samego Boga, od dawna jestem 'porządnym chrześcijaninem', lecz we mnie. W możliwości człowieka, który nawet będąc 272 dni na łodzi z tygrysem - poradzi sobie. Jestem w stanie dopasować to do każdej sytuacji z mojego życia. Najbardziej pasuje mi do przygotowań do wymarzonej szkoły, gdzie naprawdę chwilami jesteśmy samotnikami. Nikt nie jest w stanie nam pomóc, a nie możemy się poddać... I to jest sentencją, którą warto zapamiętać. Polecam i to naprawdę gorąco. Warto przeczytać tą powieść. Naprawdę!

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 14. ''7 razy dziś''

  Miałam przyjemność czytać również inną książkę Lauren Oliver. Ma swój powolny styl pisania, odpowiednie tempo rozkręcania fabuły. Książka ,,7 razy dziś’’ opowiada o Sam- popularnej dziewczynie, która ma wszystko czego chcę i nie zważa na uczucia innych. Pewnego walentynkowego wieczoru wychodząc z imprezy nagle budzi się znowu w swoim łóżku i musi przeżyć ten sam dzień. Kilka razy.
  Główna bohaterka uważała, że jej życie jest idealne i nie dotknięte skazą bycia frajerką. Sytuacja, w której się znalazła miała zmienić jej sposób spostrzegania swojego życia i znaczną zmianę traktowania ludzi wokół. Zwróciła uwagę na zawsze pomijanego chłopaka, do którego coś czuła. Spędziła cały dzień z młodszą siostrą. Zakolegowała się z grupką dziewczyn, normalnie nie zamieniając z nimi słowa. Ukradła coś ze sklepu. Oddała cenę swojej popularności- w tym wypadku róż, które w walentynki świadczyły o statusie społecznym. Zrobiła mnóstwo rzeczy, których bała się, wyśmiewała z nich czy nie brała pod uwagę ze względu na swoje ‘’przyjaciółki’’. Patrząc zaczęła widzieć. Lecz na jak długo?
  Książka jest jedną z moich bardziej lubianych pozycji. Dziewczyna robiąc inne niż zazwyczaj czynności- odważając się na to, uświadamia że to tylko życie. Trzeba z niego korzystać, nie bać się opinii innych, ale też nie być zarozumiałym czy kimś kto uprzykrza je innym.

  Magdalena Gałęziok

  OdpowiedzUsuń
 15. Larysa Niedziela16 stycznia 2017 22:33

  "Dziewięć żyć Chloe King. Upadła."- Liz Braswell
  Braswell ujmuje w jednej historii opuszczenie przez przyjaciół, niebezpieczeństwo wynikające z niewiedzy, ból związany ze zdradą przez najbardziej zaufane osoby oraz strach przed nieumyślnym wypadkiem, o którego skutkach Chloe nie ma bladego pojęcia.
  Liz Braswell opisuje historię młodej, zagubionej dziewczyny, której przyjaciele nie zauważają, przybrani rodzice nie rozumieją, a ona czuje się odtrącona przez cały świat i nie do końca rozumie zauważane u siebie zmiany. W realny sposób ukazuje do czego jest w stanie się posunąć zrozpaczona dziewczyna.

  OdpowiedzUsuń
 16. ''Misja 100''

  Kass Morgan przedstawia nam swoją wizję przyszłości. Znamy ich dużo, ta nie wyróżnia się od swoich poprzedniczek. Po kataklizmie, który trzysta lat temu dotknął Ziemi, ludzie wyruszyli w kosmos na stację kosmiczną. Na statku ściśle kontrolowano narodziny (aby nie brakło zapasów) oraz zabijano przestępców natychmiastowo. Kanclerz, wiedząc, że zostało mało tlenu, wysyła setkę młodych przestępców na Ziemię. Reszta książki opowiada nam o losach bohaterów po wylądowaniu na planecie. Dobrze jednak, że autorka postanowiła pisać również co dzieję się na statku podczas nieobecności nastolatków. Aby lepiej poznać bohaterów, zostały wtrącane retrospekcje odnoszące się do ich wcześniejszego życia w kosmosie.
  Książka nie zanudza swoją fabułą, zakończenie wręcz zachęca do czytania dalszych części. Po części, Kass Morgan, chciała zapewne uświadomić nam o krzywdzie jaką wyrządzamy naszej planecie- Ziemi, oraz przedstawić nam wyidealizowane literacko konsekwencje tych czynów.

  Magdalena Gałęziok

  OdpowiedzUsuń
 17. „Siedem promieni” Jessica Bendinger

  Książka „ Siedem promieni” jest moim wakacyjnym odkryciem. Opowiada o Beth, siedemnastolatce, której zmienia się życie z dnia na dzień. Jedno zdanie. Siedem wyrazów. Tak niewielka rzecz może z zwykłej nastolatki zrobić kogoś więcej. Historia jest niezwykle ciekawa i zaskakująca. Z jednej strony chce się czytać dalej, żeby dowiedzieć się co będzie, co się wydarzy. Z drugiej strony jest bardzo nużąca, ponieważ akcja się rozkręca powoli, a najciekawsze rzeczy dzieją się na praktycznie ostatnich 20 kartkach. Jest przyzwoicie napisana językiem, który trafi do każdego. Nadaje się do zabicia czasu. Chociaż czytało się ją nie najgorzej, drugi raz po nią nie sięgnie.

  OdpowiedzUsuń
 18. „Pierwszy dotyk ognia” Jeaniene Frost

  Tom pierwszy serii Nocy książę po prostu oczarowuje. Książka kupiona na zastępstwo. Jedna noc wystarczyła by zdobyła moje serce. Główna bohaterka Leila, śmiertelniczka o potwornych mocach, zdobytych w dzieciństwie przez wypadek. Przewodzi elektryczność i poznaje najczarniejsze tajemnice ludzi za pomocą dotyku. Jej postać potrafi do siebie zachęcić i nie okazuje się denerwującą nastolatką. Drugim ważnym bohaterem jest Vlad Tepesh, postać zainspirowana „Draculą”. Wampir, którego od razu się lubi. Jest intrygujący, tajemniczy, troskliwy i zabójczo przystojny. Czego chcieć więcej. Każdy fan wampirów, fantastyki i romansów z magicznymi mocami, musi po tą książkę sięgnąć. Tematyka może wydawać się już oklepana i chociaż sama czytałam podobną historie, to autorce udało się stworzyć coś bardzo dobrego. Historie, która sięga do innych, a zarazem tworzy ciekawą, nieoklepaną nowość.

  OdpowiedzUsuń
 19. Kamil bąk 19 stycznia 2017 12:35

  Stephen King "Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści"
  Z całego cyklu opowiadań z tej książki skupię się dziś na jednej, która najbardziej mnie zainteresowała a konkretnie "Pokój 1408". Towarzyszymy tu pisarzowi horrorów który uchodzi za niedowiarka zjawisk paranormalnych. Jest właśnie w trakcie pisania kolejnej swojej książki, gdy dowiaduje się o ciekawym jego zdaniem pokoju hotelowym o numerze 1408, w którym od lat dochodzi do niewyjaśnionych, przerażających wypadków. Najróżniejsze ostrzeżenia nie zniechęcają naszego bohatera do spędzenia nocy w 1408. Dostaje więc klucz, a godzinę później odchodzi od zmysłów. Jak to możliwe? Co kryje pokój 1408? Polecam dowiedzieć się bezpośrednio z książki ;D
  całmil

  OdpowiedzUsuń
 20. „Milion w pięć dni” – Kazimierz Szymeczko.

  Książka ta to bardzo ciekawa opowieść o wakacyjnych przygodach trójki przyjaciół: Gogel’a – sprytnie zarabiającego pieniądze króla hakerów; Mastera – humanistę zakochanego w Sójce – obiecującej ekomaniaczce. Prócz perypetii bohaterów, nie zawsze bezpiecznych i uczciwych, poznajemy również prawdę historyczną o Śląsku Cieszyńskim, czyli Zaolziu oraz o ostatnim locie Żwirki i Wigury. Właściwie w całej książce znajdziemy masę odniesień do wątków historycznych. A co z tym milionem zdobytym w tak krótkim czasie? Rozwiązanie znajdziecie w książce do przeczytania, której szczerze zachęcam.

  OdpowiedzUsuń
 21. „7 razy dziś” Lauren Oliver
  Sam Kingston. Piękna i popularna. Ma chłopaka, o którym inne marzą. Zadaje się z najatrakcyjniejszymi dziewczynami w szkole. Ma przywileje, dlatego wszystko uchodzi jej płazem. Jest zadowolona z życia!
  Do tej chwili. Strach i zagubienie… Po wypadku, którego nie powinna przeżyć, dostaje drugą szansę i kolejną, i kolejną… Czy uda jej się wydostać z tej pętli? Gdzie jest szczęście? I jak odróżnić dobro od zła?
  Wspaniała książka, opowiadająca o życiu dziewczyny, którą może być każdy. Kreacje bohaterów są precyzyjnie przemyślane, co sprawia, że wydają się wiarygodnie namacalne. Opowieść ma wiele wątków, które są zwyczajne i bliskie nam, a jednocześnie zaskakujące.
  Czytając, czujemy, że nie powinno nas tu być, że wspomnienia Sam są tak ludzkie, nie zawsze przyzwoite i nie skierowane wprost do nas.
  Ta książka udowadnia nam, że wszystko może być przygodą, a każdy może być lepszy...
  Z czasem.
  / Zuzanna Śliwińska


  OdpowiedzUsuń
 22. Rok 1984 – George Orwell
  Czy zastanawialiście się kiedyś jak będzie wyglądać przyszłość?
  Na pewno tak. Zrobił to także George Orwell, kiedy w 1949 roku pokazało się pierwsze wydanie, książki opowiadającej o tamtejszej nie dalekiej przyszłości, a naszej przeszłości.
  Obywatel Winston Smith – trzydzieści dziewięć lat i pracownik Ministerstwa Prawdy, dopuścił się okropnej zbrodni, myślozbrodni. Co więcej nawiązywał kontakt z prolami!
  W szarej antyutopijnej rzeczywistości, Londyn zostaje objęty wszechobecną władzą, na czele której stoi Wielki Brat… i patrzy…
  W drodze do powstania tego systemu, gdzie wszystko wydaje się być względnie uporządkowane, a na pierwszy rzut oka, zdaje się, że panuje spokój i zgodność, zagubiły się takie pojęcia jak równość czy sprawiedliwość. Zastąpiły je strach, bezradność oraz bezgraniczne ślepe oddanie.
  Ta opowieść przedstawia nam świat, którego ludzi się spodziewali.
  Cisną się więc słowa – łammy zasady – kochajmy.
  I nie dopuśćmy, żeby taka wizja mogła się ziścić.

  / Zuzanna Śliwińska

  OdpowiedzUsuń
 23. Czytając ,,Cztery łzy”, Pani Ewy Nowak, wszędzie chodziłam z tą książką. Byłam tak ciekawa, co wydarzy się dalej. Nic oprócz tej historii do mnie nie docierało. Najlepsze było to kiedy Zuzia, główna bohaterka, ,,śpiewała” do szyby z ręcznikiem pod koszulką, z przedłużaczem na szyi i… wtedy weszła do jej pokoju jej mama. Uśmiałam się tak bardzo, że aż z oczu popłynęły mi łzy. Śmich do łez – tak rzadko tego doświadczam. Nie wiem, czy było ich akurat cztery, ale pociekły. Prześmieszna książka. Chciałam więcej i więcej tych zabawnych dowcipów i kompromitujących wydarzeń. Zakończenie zaś totalnie mnie powaliło. Po prostu zdębiałam. Ostatecznie wszystko się ze sobą powiązało i dobrze się skończyło. Autorka wykonała najlepszą robotę i zrobiła to, co tak bardzo lubię – dodała coś więcej. Na końcu książki zamieściła test – „Czy masz naturę marzycielki?”.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jay Asher
  "Trzynaście powodów"
  "Istnieje trzynaście powodów śmierci twojej przyjaciółki. Ty jesteś jednym z nich."
  Clay Jensen znajduje po powrocie ze szkoły pudełko z nagraniami, które nagrała jago znajoma Hannah Baker przed popełnieniem samobójstwa. Zawierają one powody, przez które się zabiła.Trzynaście "żywych" powodów, czyli trzynaście osób, które się do tego przyczyniły.Clay podróżuje po mieście i poznaje ją na nowo, poznaje prawdziwą Hannah. Cierpiącą, ale waleczną, walczyła do końca, miała za mało ufnych sobie osób i nie wytrzymała. Zabiła się.
  Jest to książka, która pokazuje nam jak czasami jesteśmy ślepi na uczucia innych. Jak bardzo nie umiemy odczytać próśb o pomoc w oczach ludzi. Jednak, też zmusza do refleksji nad tym czy ja przyczyniam się do czyjejś śmierci?
  Książka dla tych, którzy lubią pójść trochę dalej niż szczęśliwe historie.
  Polecam
  Brain

  OdpowiedzUsuń
 25. "19 razy Katherine" - John Green
  Główny bohater książki - Colin, interesuje się tylko dziewczynami o imieniu Katherine, mimo że zawsze go rzucają. Kiedy stało się to 19 raz Colin wraz ze swoim przyjacielem Hassanem wyruszają w podróż po Ameryce. W podróż, która zmieni ich na zawsze, choć jeszcze o tym nie wiedzą. Colin jeszcze zdąży przekonać, że nie tylko dziewczyna o imieniu Katherine, może sprawić, że chłopak będzie szczęśliwy.
  sychelka123

  OdpowiedzUsuń
 26. "Dallas'63" - Stephen King
  Jake to nauczyciel angielskiego, który wiedzie spokojne życie rozwodnika. Pewnego dnia wszytko się zmienia. Jego przyjaciel Al, pokazuje mu "króliczą norę", która przenosi człowieka do 1958 roku i prosi, by Jake zapobiegł zamachowi na prezydenta Kennedy'ego. Czy mężczyźnie uda się przeżyć w zupełnie nowym świecie, aż do 1963 roku? Czy uda mu się nie zdradzić i zmienić bieg wydarzeń, wiedząc, że przeszłość jest nieustępliwa i nie chce, żeby ją zmieniać?
  sychelka123

  OdpowiedzUsuń
 27. "7 Razy Dziś" - Lauren Oliver

  Co byś zrobił, gdybyś obudził się ze snu i odkrył, że po raz kolejny musisz przeżyć ten sam dzień? Przeraziłbyś się i ukrył w zaciszu swego domu?
  Sam, dziewczyna, która w szkole jest jedną z ważniejszych osób, należy do paczki przed którą inni drżą, znana i pewna siebie. Do czasu. Pewnego dnia, po imprezie, gdy wraca z przyjaciółkami Sam ginie w wypadku. Następnego dnia budzi się w ten sam dzień i zaczyna go od nowa. I tak przez 7 dni. To czas dla niej, by zobaczyła jaką osoba stała się w swoim życiu, każdy z tych dni niby taki sam a jednak codziennie czymś się różni a do Sam dociera ile krzywdy wyrządziła.
  Przez te 7 dni naprawia swoje błędy i docenia małe rzeczy, których wcześniej nie dostrzegała.

  To kolejna powieść dla młodzieży po którą sięgam w ostatnim czasie. Skłania do refleksji i powoduję wzruszenie. To świetna powieść, która sprawia, że myślisz nad sobą i dostrzegasz błędy, które wydawały się nie istnieć.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 28. Moją propozycją na ten miesiąc jest książka Veronici Roth pt. "Cztery".

  Książka ta opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce przed akcją odgrywaną w słynnej trylogii autorki o Niezgodnej. Głównym jej bohaterem jest Tobias Eaton, który po przejściu do Nieustraszoności nadał sobie pseudonim "Cztery", stąd też tytuł książki. Opisuje ona jego życie w Altruiźmie, w którym mieszkał wraz z ojcem. Tobias był dręczony przez ojca dlatego przeniósł się do Nieustraszoności. Książka dzieli się na cztery etapy : Transfer (który opowiada o jego testach wstępnych do tej frakcji), Nowicjusz (opisuje życie po testach), Syn (opowiadające o jego życiu w Altruiźmie i relacjach z ojcem), Zdrajca (opisuje jak ukrywał Tris, czyli osobę niezgodną, które były wtedy wyrzucane z frakcji). Na samym końcu książki znajdziemy bonus w postaci scen z trylogii z jego perspektywy.

  Uważam, że książka ta jest godna polecania szczególnie osobom, które lubią akcje ale i jednocześnie nutkę romantyzmu.

  ~ Dorota Mastalerz

  OdpowiedzUsuń
 29. "19 razy Katherine" - John Green

  Colin Singleton żyje w pełnym przekonaniu, iż życie jest jak matematyka - można je rozgryźć i przewidzieć jego bieg, trzeba tylko przeprowadzić odpowiednie obliczenia.
  Prócz tego, chłopak ma wyjątkową słabość do dziewczyn imieniem Katherine. Jedyny problem tkwi w tym, że już 19 jego wybranek o tym imieniu postanowiło go porzucić. Colin jednak nie zamierza się poddać - rozpoczyna pracę nad teorematem, który w jego mniemaniu pomoże stworzyć idealny związek z kolejną Katherine.
  Niespodziewanie na drodze chłopaka pojawia się zabawna, inteligentna i bardzo ładna dziewczyna. Posiada jednak podstawową wadę - nie ma na imię Katherine.
  Czy rzeczywiście wszystko da się przewidzieć? Być może Los czasem lubi spłatać nam figla? Colin ma się o tym niedługo przekonać...
  Powieść, mimo, iż napisana jest bardzo potocznym językiem, jest też niezwykle inteligentna i przekazuje czytelnikowi ważne nauki moralne. Polecam ją każdemu.

  Michalina Płocka

  OdpowiedzUsuń
 30. ,,Trzynastka na karku” – Katarzyna Majgier

  „Trzynastka na karku” to godna przeczytania powieść. Główną bohaterka jest trzynastoletnia Ania, która opowiada o tym co spotyka ją na co dzień, ubierając wydarzenia w zabawne komentarze. Ania to bardzo inteligentna i dojrzała dziewczyna, chociaż niestety jej rodzice tego nie dostrzegają i traktują ją jak małe dziecko, którego zdanie się nie liczy. Czasem nawet jej przyjaciółki jej nie doceniają.
  Chociaż momentami książka ta nieco mnie nużyła, była to lekka lektura, którą przeczytałam bardzo szybko i mogę ją polecić z ręką na sercu.


  Percabeth007

  OdpowiedzUsuń
 31. Lauren Oliver „7 razy dziś”

  Sam Kingston, która dosłownie przeżywa „7 razy dziś” jest zwykłą nastolatką. Szkoła, imprezy, przyjaciółki, chłopak. 12 lutego, jak co roku, odbywa się szkolny Dzień Kupidyna, który polega na otrzymywaniu róż. Ilość zebranych kwiatów świadczy o tym, jak bardzo lub jak mało jest się popularnym. Tego samego dnia wieczorem zostaje zorganizowana impreza, na którą bohaterka i jej paczka oczywiście się wybierają. Właśnie wtedy dziewczyna zostaje zatrzymana w dziwnej czaso przestrzeni.
  Czytając opis z tyłu książki miałam przeczucie, że nie będę mogła się od niej oderwać. Z początku tak było, jednak z każdym książkowym dniem czytanie jej nużyło mnie coraz bardziej. Jeden dzień łączył się z kolejnym. Nie było pomiędzy nimi wielu różnic. Czytając, wiedziałam mniej więcej co się wydarzy. Przyznaję, że zawiodłam się na tej lekturze. Z pewnością nie sięgnęłabym po drugi tom. Książka zniechęciła mnie także do sięgnięcia po inne pozycje autorstwa Lauren Oliver.
  Szkoda. Zapowiadało się nieźle.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 32. Liz Braswell „9 żyć Chloe King”

  Kiedy Chloe King w dzień swoich szesnastych … urodzin spada z miejskiej wieży i przeżywa to, zauważa, że zmienia się nie tylko ze względu na swój wiek, ale przeobraża się w „kobietę-kota”. Czeka ją wiele wspaniałych, dziwnych i przeraźliwych przygód i związanych z nimi emocji. Otrzymuje nowe zdolności zarówno fizyczne i psychiczne . Jednocześnie musi ukrywać się przed czyhającymi na jej życie nieprzyjaciółmi.
  „9 żyć Chloe King” autorstwa Liz Braswell to świetnia trylogia, która trzyma w napięciu. Jest, moim zdaniem, doskonale napisana. Wielość wątków tych fantastycznych jak i obyczajowych, nie wpływa na zmniejszenie stopnia zrozumienia powieści. Są one ze sobą tak świetnie połączone, że czytelnik bez problemu orientuje się we wszystkich. Co więcej, sprawiają one, że treść staje się genialna. Przeczytałam wszystkie części i ostatnia lekko mnie nudziła, ale byłam pod wrażeniem dwóch pierwszych. Naprawdę bardzo zachęcam do przeczytania „Upadłej”, i dwóch pozostałych części także. Nie zawiedziecie się.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 33. John Green „19 razy Katherine”

  Colin Singleton ma dziwne upodobanie – jako partnerki życiowe wybiera tylko te, które na imię mają Katherine. Po zakończeniu dziewiętnastego związku z dziewczyną o tym imieniu, postanawia wyruszyć w podróż po Ameryce ze swoim przyjacielem. Przypadkiem zatrzymują się w małej miejscowości Gutshot. Przypadkowo poznają tam matkę z córką- mieszkanki miasteczka. Bohater, po pewnym czasie, zakochuje się w dziewczynie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jej imię nie brzmi Katherine lecz Lindsdey. Jak potoczy się ich znajomość? Czy fakt, że dwudziesta wybranka bohatera to nie Katherine, będzie miał wpływ na tez związek?
  Trzeba przeczytać, aby się przekonać.
  Lubię książki Johna Greena, choć nie jestem ich wielką fanką. Podoba mi jego historie, kreacje bohaterów, ale sposób pisania i całokształt lekko mnie nuży. Dlaczego? U Greena wygląda to tak: na 200 stron książki, 120 to nic szczególnego. Dopiero na ostatnich zaczyna się prawdziwa akcja.
  Oliwia Gembala

  OdpowiedzUsuń
 34. KASSY MORGAN „MISJA 100”
  Misja 100 autorstwa Kass Morgan to literatura science fiction. Przynajmniej takie było założenie autorki.
  Wybucha wojna nuklearna. Ocalała ludzkość zamieszkuje stację kosmiczną. Mieszkańcy tego miejsca są ściśle kontrolowani. Sprzeciw wobec władzy karany jest śmiercią.
  Zapasy się kurczą, brakuje tlenu. Jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest ziemia. Przywódca decyduje się na drastyczny krok, wysyła setkę młodych przestępców na opustoszałe ziemie Ameryki.
  Muszę przyznać, że sam pomysł autorki jest genialny. Wydaje się, że książka ta nie ma prawa nas zanudzić, a jednak tak się dzieje.
  Fabuła opisywana przez czterech bohaterów, jest bardzo chaotyczna. Zupełnie nie wiadomo, który z bohaterów jest najważniejszy. Rozwojem akcji także bardzo się zawiodłam. Strony wypełnione są wspomnieniami Clarke, Wellsa, Bellamiego oraz Glass. Autorka nie skupia się na tym co najważniejsze, czyli Ziemi, zwracając uwagę na miłosne życie bohaterów.
  Książka nie spełniła moich oczekiwań. Być może niepotrzebnie z góry założyłam, że będzie tak dobra jak serial. Niestety rozczarowałam się.
  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 35. KASSY MORGAN „DZIEŃ 21”
  Drugi tom książki Misja 100 autorstwa Kassy Morga to Dzień 21.
  21 dni to sporo czasu, na to, aby uporządkować, choć w połowie życie. Wszystko się zmienia, gdy los rzuca nam nowe przeszkody, z którymi musimy walczyć.
  Śmiało mogę stwierdzić, że ten tom jest lepszy od poprzedniego. Chodź nadal daleki od ideału.
  Spośród wszystkich postaci najbardziej do gustu przypadła mi Glass. Silna dziewczyna, której udało się uciec od kary. Jej twardy charakter sprawia, że chcę czytać tylko o niej.
  Wellsa nie rozumiem. Nie wiem, jaką rolę pełni. Według mnie, właśnie przez niego akcja się dłuży .
  Najbardziej w lekturze brakowało mi rozwinięć niektórych wątków. Autorka kończy je tak po prostu, bez konkretnego wyjaśnienia.
  W pewnym momencie odczuwam, że ta historia nie jest zaplanowana. Coś się dzieje na ziemi, a coś w kosmosie.
  Książka Dzień 21 na sto procent nie należy do moich ulubionych, ani do takich, które bym poleciła.
  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 36. “Flipper roku 1973” - Haruki Murakami

  Bohaterem Flippera jest dwudziestoczteroletni tłumacz z Tokyo, do którego pewnego dnia wprowadzają się identyczne bliźniaczki.
  To wszystko czego czytelnik jest pewny. Cała reszta jest niezrozumiałą alegorią, amalgamatem świata rzeczywistego z fantastycznym, w którym nie wiadomo czemu sens należy nadać, a czemu go odmówić.
  Bohater boryka się z przeświadczeniem o bezsensie życia oraz z samotnością. Nie ma nawet siebie, czego symbolem jest brak imienia. On ani nikt poza Szczurem i właścicielem baru go nie posiada.
  Murakami kreuje pusty świat, który za nic ma jednostkę, mówiąc jasno, że jedynym wyjściem jest stoicyzm. Jeśli się go nie przyjmie pozostaje tylko krzycząc uderzać głową w ścianę, co i tak przejdzie bez echa.
  Za fasadą absurdu ukryto trafne spostrzeżenia oraz tematy do wielogodzinnych rozmyślań. Problem tkwi w tym, aby zrozumieć co stanowi fasadę. Jest to przejaw geniuszu Murakamiego, albo jego kpiny z czytelników, którzy traktują książki zbyt poważnie.
  Niezależnie od odpowiedzi, książka ta jest niezwykła.

  OdpowiedzUsuń
 37. ,,Szatan z siódmej klasy" - Kornel Makuszyński
  Jest to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych, którą czytałam w szkole podstawowej. Książka opowiada o przygodach Adama Cisowskiego, który jest znany w całej szkole pod pseudonimem "Szatan". Był bystrym i mądrym chłopcem, który potrafił rozwiązać każdą zagadkę. Pewnego dnia chłopiec zostaje poproszony przez jego nauczyciela o rozwiązanie tajemniczej zagadki rodzinnej. Książkę powinni przeczytać wszyscy młodzi czytelnicy lubiący przygody i tajemnice. Opisane sytuacje są interesujące i trzymają czytelnika w napięciu. Na pewno przeczytam tą lekturę jeszcze raz. /wichereqq

  OdpowiedzUsuń
 38. Dmitry Glukhovsky - Metro 2033
  Jest jedną z najlepszych postapokaliptycznych powieśći. Młody Artem mieszka w moskiewskim metrze, ponieważ powierzchnia ziamska jest niamalże cała zniszczona. Metro nie jest bezpiecznym miejscem, chłopak musi się zmierzyć z zgrozą, która go tam czeka. Uwielbiam całą serie Metra, posiadam wszystkie części. Ta opowieść nie jest radosna, zawiera dreszczyk. Budzi strach, lecz także niesamowitą odwagę. Najgorsze uczucie jakie doświadczyłam z tą książką jest takie, że to wszystko może się wydarzyć . Moja wyobraźnia czasem jest zbyt bujna. Podsumowując: jeśli lubisz klimat postapo Metro jest idealne dla ciebie!
  ~ qaro_07

  OdpowiedzUsuń
 39. Małgorzata Gutowska-Adamczyk - 220 linii
  Książka ta była moją lekturą w ubiegłej klasie. Jak do wszystkich lektur byłam sceptycznie nastawiona, lecz jak trzeba , to trzeba. Jednak powieść mnie zaskoczyła. Opowiada o gimnazjaliscie, Mikołaju, którego pasją jest muzyka. Gra na perkusji, marzy by mieć poważny sprzęt. Poznaje nowych ludzi i spełnia swój cel , zakładając zespół. Momentami ciężko się ją czyta, ale dzięki temu , że jest urozmaicona ( zawiera wątek miłosny, zawodów życiowych, życia szkolnego i domowego ,itd.) nie potrafiłam jej odstawić. Gorąco polecam sięgnąć po ten tytuł jak i po jego pierwszą część ,,110 ulic".
  ~qaro_07

  OdpowiedzUsuń
 40. Piąta fala- Rick Yancey
  http://wikalovebooks.blogspot.com/2017/01/piata-fala-autorstwa-ricka-yanceya.html

  ~wikibam

  OdpowiedzUsuń
 41. 3maj się-Lauren Myracle
  http://wikalovebooks.blogspot.com/2017/01/3maj-sie-autorstwa-lauren-myracle.html

  ~wikibam

  OdpowiedzUsuń
 42. „Drugi”

  Pewność siebie, popularność, idealny wygląd. To cechy, które idealnie opisują bohatera książki autorstwa Ewy Nowak : „Drugi”. Jednak te przymioty są tylko otoczką postaci Hadriana (bo tak ma na imię ów bohater). Książka idealnie opisuje, co przeżywa nastolatek, który powszechnie przez większość społeczności ( szczególnie żeńską), uważany jest za bliski ideału. W tej części są pokazane także losy kuzyna Hadriana- Arka, który jest jego kompletnym przeciwieństwem i on w książce jest symbolem nastolatka, który nie jest powszechnie lubiany i pewny siebie.
  Nie brakuje tutaj wątków miłosnych i przykładów przyjaźni. Książka czasami bawi, czasami wzrusza. Jest jedną z moich ulubionych i każdemu serdecznie ją polecam
  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 43. „Dywizjon 303”

  Książka Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” widnieje na wykazie lektur szkolnych. Nie warto jednak zniechęcać się myśląc, że to kolejna nudna lektura, którą musimy przeczytać, żeby dostać pozytywną ocenę. Bo to nie prawda.
  Książka ta to „raport” z bitwy o Anglię z 1940 roku, w której dzielnie walczyli nasi, odważni Polacy. W książce opisane są zdarzenia z tego okresu oraz polscy lotnicy, którzy brali w nich udział. Warto przeczytać tę lekturę, aby poczuć dumę z waleczności Polaków, pamiętając, że wykazali się tam wielką odwagą, walecznością i poświęceniem. Polecam z dumą.
  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 44. „Krzywe 10”

  Większość ( jak nie wszyscy) z nas kocha wakacje i już o nich myśli.
  Przyjaciele, słońce, jezioro. To elementy, które na samą myśl o nich przyprawiają
  o rozmarzony uśmiech na twarzy. Niestety do wakacji zostało jeszcze 6 miesięcy, ale jest sposób jak zaczerpnąć odrobiny wakacyjnej przygody, już teraz, nie wychodząc z domu.
  O czym mówię? Oczywiście, o książce. Konkretnie mam na myśli „Krzywe 10” Ewy Nowak.
  Książka ta opowiada o grupie przyjaciół spędzających wakacje w domku na Mazurach.
  Grupa nastolatków przeżywa wiele zabawnych sytuacji, a to co im się przytrafia jest często podsumowane jakąś życiową mądrością, przekazaną w bardzo prosty sposób.
  Gorąco polecam tą książkę, w oczekiwaniu na gorące lato!
  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 45. „Dwie Marysie”

  Książka Ewy Nowak , która opowiada o pewnej nastolatce – Marysi.
  Wbrew tytułowi Marysia fizycznie jest tylko jedna. Więc dlaczego tytuł brzmi
  „Dwie Marysie” (?) , ktoś mógłby zapytać, a ja wyjaśnię. Dlatego, że Marysia jest postacią
  lekko nieprzewidywalną. Nie wiadomo, kiedy wybuchnie gniewem, a kiedy śmiechem.
  Ale, czy nie jest tak z większością nastolatek w wieku dojrzewania?
  Pozostawmy to pytanie bez żadnej odpowiedzi.
  Książka zawiera wiele zabawnych momentów, jest lekka i przyjemna. Nic, tylko czytać!
  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 46. 13 1/2 życia kapitana Niebieskiego Misia

  Pierwsza część serii Camonia autorstwa Waltera Moersa. Ilość stron imponująca- wynosi prawie 1000. Fabuła opiera się na podróży tytułowego niedźwiedzia, kapitana morskiego przez cały camoński kontynent. Powieść zawarta jest w prawie 14 (13 i połowie) odcinków/ rozdziałów. Podczas wędrówki spotykają go najróżniejsze przygody, bo jak napisał autor Camonia to "baśniowe królestwo, w którym wszystko jest możliwe – tylko nie nuda". Napotykanym zjawiskom towarzyszą barwne opisy, liczące nawet dwie strony z wykorzystaniem ilustracji i fragmentów z Leksykonu wymagających objaśnienia cudów, form istnienia oraz zjawisk w Camonii i okolicach autorstwa prof. dr. Abdula Nachtigallera. Wszystkie książki tego autora są moim zdaniem bardzo specyficznie napisane, ale bez wyjątku warte przeczytania.
  Paweł Janik


  OdpowiedzUsuń
 47. „Trzynasty miesiąc poziomkowy” – Krystyna Siesicka
  Ta książka to dla mnie dowód na to, że prawdziwy pisarz odnajdzie temat wszędzie, nawet w małym, „Przydrożnym barku”, gdzie serwuje się gościom potrawy o tak wyszukanych nazwach jak „najkrótszy sen Gustawa”. Tu tworzy się nie tylko potrawy, ale również nowy, trzynasty miesiąc. Miejsce to jest niezwykłe, pełne grafik i zapachu podawanych poziomek, nawet w listopadzie. Jednak to nie wszystko, gdyż tak naprawdę niezwykli są ludzie, którzy się w nim stołują i ich historie. To ważna lekcja o tym, jak trudno być samotnym i opuszczonym, i oczywiście o miłości, która powoli kiełkuje, waha się, a nawet błądzi, aby wreszcie się odnaleźć. Autorka, jak sama pisze, myślała, że to będzie żart, a co z tego wyszło każdy musi ocenić sam.

  OdpowiedzUsuń
 48. Szatan z siódmej klasy - Kornel Makuszyński

  Adam Cisowski - bo tak nazywa się główny bohater opisanej przeze mnie książki, uczęszcza do siódmej klasy. Jest siedemnastoletnim uczniem Warszawskiego gimnazjum.
  Na początku książki dowiadujemy się, iż główny bohater rozszyfrował metodę pytania profesora. Dzięki temu, każdy uczeń z klasy Adama perfekcyjnie odpowiadał na pytania nauczyciela. Pewnego dnia, jednak profesor Gąsowski się myli. Adam biorąc na siebie winę za nieprzygotowanie kolegów udowadnia w dalszej lekturze, jak do tego doszedł.
  Nauczyciel jest zdumiony i postanawia poprosić chłopca o pomoc w rozwiązaniu zagadki, która dręczy brata profesora. Adaś waha się, lecz po poznaniu bratanicy nauczyciela postanawia wraz z nimi udać się do Bejgoły.
  Serdecznie polecam! Książka ciekawa, trzymająca w napięciu. Fani detektywistycznych opowieści będą chętnie ją czytać, a nawet damskie grono czytelników znajdzie coś dla siebie... :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Jeff Kinney - "Dziennik Cwaniaczka. Trzeci do pary"

  Walentynki nadchodzą dużymi krokami. Greg Heffley wie, że to na pewno nie będzie jego dzień, a to głównie dlatego, że właśnie tego dnia odbywa się w szkole bal walentynkowy, a wszystkie dziewczyny omijają go szerokim łukiem. Jego starania w zaproszeniu którejś za każdym razem idą na marne.Kiedy w końcu udaje mu się umówić z Abigail, okazuje się, że idą razem z jego przyjacielem Rowleyem. No cóż główny bohater będzie się czuł jak piąte koło u wozu albo w ostateczności jak trzeci do pary...
  Książka mi się podobała. Co prawda nie zachwyca rozbudowaną fabułą, ani mnóstwem akcji, ale nie ma się co dziwić, skoro jest bardziej do pośmiania.Tak to prawda, historia przedstawiona przez autora zawiera dużą dawkę humoru i śmiechu. Oliwy do ognia dolewają przezabawne obrazki, które sprawiają, że śmiejemy się jeszcze bardziej. To książka idealna na smutne chwile.

  OdpowiedzUsuń
 50. "Szóśtka wron" - Leigh Bardugo

  Czy pieniądze są warte złamania wszystkich praw, wielokrotnego ryzykowania życia? Wielu uważa pewnie, że nic nie jest cenniejsze od bezpieczeństwa, ale co gdybyśmy żyli w świecie, gdzie o bezpieczeństwie nie ma mowy, a dźwiękiem złota w kieszeni można zagłuszyć czyjeś sumienie?

  Kaz Brekker zbiera grupę najbardziej zdesperowanych i uzdolnionych włamywaczy, by z ich pomocą wykonać niemożliwe zadanie - uwolnić zakładnika z niezdobytej twierdzy wojskowej. Cała szóstka stanowi śmiertelne zagrożenie - nawet dla siebie nawzajem.

  "Szóstka wron" to niebanalna opowieść o nastolatkach, którzy zmuszeni byli dojrzeć o wiele za szybko przez magiczny świat, który od dawna zmierzał ku mroku i zepsuciu. Może się wydawać, że żaden z nich nie zasługuje na miano "bohatera" czy "idola", lecz ich siła psychiczna,inteligencja, spryt i wola przetrwania zasługują na uznanie. Autorka sprawnie połączyła magię z technologią, zbrodnią i uczuciami, tworząc perełkę świata fantasy.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 51. "Piąta fala" - Rick Yancey

  Liczba książek o inwazji kosmitów jest tak ogromna, że mogłoby się wydawać, że nic nowego nie może być wymyślonego w tym temacie. Ale co jeśli do nieuniknionej zagłady dorzucić humor i potrzebną wszystkim pozytywną energię?

  W zniszczonym świecie pozostali jedynie rozsiani, samotnie żyjący ludzcy osobnicy. Wrogowie wyglądają identycznie jak nasi przyjaciele. Cassie żyje tylko dzięki jednej zasadzie - nie ufać nikomu, ale... im trudniej nam przetrwać, tym bardziej pragniemy łączyć się w grupy.

  Książkę można oceniać według wielu kryteriów. Piękno języka, przekazane w niej myśli, różnorodność i wyjątkowość bohaterów i wiele innych. Jeśli mierzyć jednak emocje, które dana powieść wywołuje, "Piąta fala" stoi wysoko w rankingu. Śmiech, rozpacz, strach i napięcie sprawiają, że wspominamy tą powieść na długo po przewróceniu ostatniej strony.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 52. Kapelusz za 100 tysięcy
  Adam Bahdaj


  Lubię książki autorstwa Adama Bahdaja, dlatego szukając książek z liczbą w tytule dotarłam do „Kapelusza za 100 tysięcy”. Zainteresował mnie tytuł , a właściwie tajemniczy kapelusz. Który ma taką wartość? Jak wszystkie ze znanych mi książek tego autora również ta przenosi nas kilkanaście lat wstecz i pozwala zapomnieć o całym otaczającym nas świecie.
  Interesująca i wciągająca fabuła, w której bardzo długo nie było wiadomo dlaczego zwykły kapelusz ma taką wartość, powoduje, że czytelnik nie chce przerywać swojej lektury. Muszę przyznać, że zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 53. Do przerwy 0:1
  Adam Bahdaj

  Książkę polecam wszystkim chłopakom lubiącym piłkę nożną , ale nie tylko. W książce oprócz dobrego humoru znajdziemy opisy powojennej Warszawy, mamy przedstawione losy ludzi , którzy próbują na nowo odbudować swoje życie w powojennych kamienicach .Wśród nich główni bohaterowie: Paragon, Mandżaro, Perełka, Skumbria, Królewicz, Poldek. To niezwykle barwne postacie , które pokazują czytelnikowi czym jest pasja. Pokazują jak dużo wysiłku trzeba włożyć w to , żeby osiągnąć sukces , ale jest to możliwe , bo marzenia się spełniają trzeba tylko chcieć. Chłopaków łączy przyjaźń , wspólny cel oraz zasady , których jakże trudno szukać wśród współczesnych nastolatków. Pomimo wielu trudności bohaterowie osiągnęli sukces , zrealizowali swoje marzenia. Udowodnili, że życie jest piękne nawet wtedy gdy jedynym skarbem jest stara, brudna piłka .

  OdpowiedzUsuń
 54. Dywizjon 303
  Arkady Fiedler


  To trzymający w napięciu reportaż z pola bitwy. Jest on świadectwem męstwa , odwagi młodych, odważnych mężczyzn, którzy zadziwili cały świat swoimi zwycięstwami i ilością zestrzelonych maszyn przeciwnika. Ich celem była obrona państwa, ale także wolności i niezależności.

  O zasługach lotników broniących angielskiego nieba Churchill powiedział: "Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" .I z tymi słowami w pełni się zgadzam. Gdyby nie Ci wszyscy odważni, młodzi ludzie, być może nie żylibyśmy teraz w wolnym kraju, może w ogóle by nas nie było... Zawdzięczamy im naprawdę dużo i sądzę, że czasami można poświęcić godzinę, pół, nawet 5-10 minut na rozmyślania związane z II wojną światową. Warto też zadać sobie pytanie ilu z nas w dzisiejszych czasach byłoby wstanie poświęcić swoje życie dla innych?

  OdpowiedzUsuń

 55. Podróż za jeden uśmiech – Adam Bahdaj

  Są ferie to dobry czas na powrót do książek kiedyś przeczytanych. Podróż za jeden uśmiech to książka ciekawa i wesoła. Wakacyjna podróż przez Polskę , pełna przygód , zabawnych , czasami niebezpiecznych sytuacji oraz pięknych opisów lasów , miasteczek i wsi.
  Dwaj główni bohaterowie ,Poldek i Duduś, bardzo różnią się od siebie, co zapewnia czytelnikowi nieustanną rozrywkę. W czasie swojej podróży autostopem zwiedzają ciekawe miejsca w naszym kraju , poznają ciekawych ludzi. Akcja rozgrywa się w czasach bez telefonów komórkowych , Internetu , gdzie kontakt z rodzicami był trudniejszy niż dzisiaj.
  Zastanawiam się czy dzisiaj taka podróż byłaby możliwa?
  Polecam książkę każdemu bez względu na wiek.

  OdpowiedzUsuń
 56. Liczby Charona - Marek Krajewski
  Każdy może zostać Bogiem, wystarczy tylko poznać odpowiedni kod

  Maj 1929 roku. Lwów. Komisarz Edward Popielski wyleciał z policji za niesubordynację. Wreszcie ma czas na rozwiązywanie zagadek matematycznych i... na miłość. Namówiony przez piękną Renatę podejmuje się ryzykownego zlecenia i szybko wpada w kłopoty. A we Lwowie znów wrze. Brutalne morderstwa wstrząsają miastem. I tylko policja wie, co kryje w sobie tajemniczy list od mordercy.

  W Liczbach Charona Popielski ma szansę zmienić swoje życie - wrócić do policji i założyć rodzinę z ukochaną kobietą. Ale miłość jest ślepa, podobnie jak sprawiedliwość...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy nie kopiować recenzji z Internetu (w tym wypadku z "Lubimy czytać"). Założeniem naszego konkursu jest opisywanie własnych(!!!) wrażeń z lektury. Tytuł książki nie spełnia wyzwania z tego miesiąca, bo nie zawiera liczby. Prosimy pamiętać o podpisywaniu postów.

   Usuń
 57. Jak to czasami w miłości bywa, zdarzają się złamane serca, tak też przydarzyło się Marii bohaterce książki ,,Jedenaście minut" autorstwa Paula Coelha. Historia opowiada o dziewczynie, która przez złamane serce postanawia opuścić zamieszkiwane miasto. Maria, której serce jest złamane nie wierzy już w miłość i kojarzy jej się tylko z smutkiem. W Rio gdzie wyjechała dostaje ofertę pracy jako tancerka Samby, jednak szybko ją traci popadając w konflikt z szefem. Bohaterka postanawia jednak nie wracać do Europy i zatrudnia się jako prostytutka, a jej brak wiary w miłość tylko jej w tym pomaga. W pracy poznaje przystojnego malarza. Spotkanie z nim sprawiło, że w głowie Mari zaistniał konflikt czy dalej brnąć w fizyczne korzyści wynikające z jej pracy czy może poddać się i uwierzyć w miłość? Co wybierze Maria? Zachęcam do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 58. „Piąta fala” Rick Yancey

  „Pierwsza fala. Ciemność
  Druga fala. Powódź
  Trzecia fala. Zaraza
  Czwarta fala. Uciszacze”
  Tak wyglądała inwazja Przybyszów z kosmosu, którzy zapragnęli przejąć naszą planetę. Te cztery fale spowodowały, że prawie cała populacja ludzi wyginęła, a przy życiu została tylko garstka.

  Główna bohaterka Cassie była jedną z tych nielicznych, którzy żyli, ale na każdym kroku musiała uważać na czyhające niebezpieczeństwa. Wszystkie znaki na niebie i ziemi zapowiadały, że zbliża się kolejna fala inwazji, ale nie było wiadomo jak będzie ona wyglądać.
  Nastolatka jest zdana tylko na siebie, często traci nadzieję, ale walczy o przetrwanie, ponieważ trzyma ją przy życiu obietnica złożona młodszemu bratu - musiała uratować go z rąk wrogów.

  Przyznam, że kilka pierwszych rozdziałów nudziło mnie, ale z każdą kolejną stroną było coraz lepiej. Akcja miała wiele zwrotów akcji i trzymała w napięciu. A otwarte zakończenie sprawiło, że czuję pewien niedosyt i chętnie sięgnę po kolejną część trylogii.


  Patrycja Woźnicka

  OdpowiedzUsuń
 59. ,,19 razy Katherine” – John Green
  Książka ,,19 razy Katherine” Johna Greena bardzo mi się spodobała. Opowiada ona o nastolatku Colinie Singletonie, który zakochuje się tylko w dziewczynach o imieniu Katherine, a one prędzej czy później go porzucają. Chłopak opracowuje więc Teoremat, który ma mu pomóc w przewidzeniu, kiedy jego związek miłosny się skończy. Zaskoczyło mnie, że Teoremat się nie sprawdził, przecież opracował go Colin, który był cudownym dzieckiem. Okazało się jednak, że chłopiec popełnił bardzo prosty błąd, bowiem zapomniał, że to nie Katherine 3 z nim zerwała, tylko on z nią. Kiedy Colin uwzględnił tę poprawkę, wszystko mu spasowało. Byłam zawiedziona, kiedy bohater zaniechał robienia Teorematu dotyczącego miłości, ponieważ nie wierzył, że uda mu się przewidzieć przyszłość. Wtedy gdy zakochał się w Lindsey Lee Wells, ostatecznie dokonał odkrycia, że przyszłość jest nieprzewidywalna i nie można się jej dowiedzieć z obliczeń matematycznych.
  Polecam ją wszystkim, którzy lubią książki o miłości.

  OdpowiedzUsuń
 60. W 80 DNI DOOKOŁA ŚWIATA
  Powieść autorstwa francuskiego pisarza Juliusza Verne opisująca zakład, który zawarty został pomiędzy głównym bohaterem, bardzo spokojnym i zawsze punktualnym brytyjskim dżentelmenem, członkiem klubu Reforma, Fileasem Foggiem, a jego znajomymi z tejże organizacji. Zakład dotyczył kwestii czy możliwe jest okrążenie globu w czasie 80 dni. Według pana Fogga tak, dlatego też postanowił podjąć się takiej podróży wraz ze swoim nowym lokajem Janem Passepartout. W czasie swojej podróży wykorzystywali najnowsze jak na tamte czasy cuda techniki, zwiedzając cały świat od Paryża przez Indie, Japonię, San Francisco i Liverpool. W międzyczasie główny bohater został oskarżony o kradzież w banku.
  Moim zdaniem powieść obowiązkowa dla osób lubiących geografię oraz historię wynalazków przełomu XIX i XX wieku, bardzo ciekawa i "lekka" w odbiorze.
  Paweł Janik

  OdpowiedzUsuń
 61. DYWIZJON 303
  Książka napisana przez Arkadego Fiedlera w formie reportażu. Opisał w niej zasługi wybitnych polskich lotników z tytułowego dywizjonu:sierżanta Stefana Karubina, podporucznika Kazimierza Daszewskiego, porucznika Jana Zumbacha, sierżanta Wunsche, sierżanta Józefa Frantiszka, kapitana Witolda Urbanowicza. Akcja rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, a dokładniej w 1940 roku kiedy dochodzi do Bitwy o Anglię, starcia, w którym alianci dowodzą, że Niemców można pokonać i pobić, co było zresztą nie małą zasługą Polaków, o czym Fiedler przypomina, a zdecydowana większość współczesnych Brytyjczyków niestety dziś nie pamięta. Autor na początku powieści opisuje sytuację, w jakiej znalazła się Europa w drugim roku trwania zimnej wojny m.in. o niemieckim pragnieniu podbicia kraju Churchilla. Jest to na pewno książka warta przeczytania, ponieważ została napisana przez fizycznego uczestnika tamtych zdarzeń, ponadto pokazuje, że pomimo iż Polacy nie posiadali własnego państwa, to walczyli o wolność całej Europy na wszystkich jej frontach.
  Paweł Janik

  OdpowiedzUsuń
 62. Słowa "Zanim Tobias poznał Tris" idealnie obrazują to, czego możemy się spodziewać po kolejnej fantastycznej książce Veronicy Roth pt.: "Cztery".
  Są to wydarzenia, które dzieją się przed niesamowitą serią Niezgodnej tej samej autorki. Poznajemy w niej Tobiasa - Cztery, który staje przed trudnym wyborem w swoim życiu. Wiele osób może stwierdzić, że nic nowego ta opowieść nie wprowadzi, a będzie to tylko kolejna przereklamowana książka. Tutaj się nie zgodzę. Uważam ją na idealne dopełnienie całej historii. Trzymająca w napięciu, co najważniejsze wyjaśnia sprawy, których podczas czytania dalszych części mogliśmy nie rozumieć. To prawda, że w tej książce tak samo występuje motyw życiowego wyboru, ale to nie oznacza, że będzie ona nudna, a zapewniam was z ręką na sercu, że tak nie jest.

  Marta Sobczyk

  OdpowiedzUsuń
 63. "13 skarbów" - Michelle Harrison
  Niesamowita opowieść o świecie magii i magicznych stworzeniach. Na początku czytania, nie miałam pojęcia, że akcja stanie się tak wciągająca. Ukazuje świat wróżek z zupełnie innej perspektywy, niż ta, która jest nam znana z bajek i baśni. Autorka miała świetny pomysł na połączenie fantastyki z zapierającymi dech w piersiach tajemnicami.
  Czytając "13 skarbów" można poczuć dreszczyk emocji. Czasami książka ma charakter mroczny i ponury. Sądzę, że mimo wielu występujących w niej baśniowych postaci, nie powinna dostać się w ręce najmłodszych czytelników.
  Zdecydowanie różni się od innych powieści gatunku fantasy. To czyni ją wyjątkową. Polecam tę powieść wszystkim lubiącym niestandardowy rozwój akcji.
  pegasister44
  Gim. 13 w Sosnowcu

  OdpowiedzUsuń
 64. Ewa Nowak "Drugi,,

  Książka opowiada o losach dwójki bohaterów, Arka i Hadriana, wraz z ich rodzinami. Dwa główne wątki mówią o jąkającym się Arku zakochanym po uszy w pięknej Idze który stara się o jej względy, i o bardzo popularnym Hadrianie mającym problemy z matką i znalezieniem sobie dziewczyny. Historia tej książki idzie bardzo powoli do przodu, ale nie tak by czytelnik mógł się znudzić, a wręcz przeciwnie. Postacie występujące w tej książce naprawdę da się lubić przy czym o prawie każdej jest wątek poboczny. Szczerze zachęcam do zerknięcia, gdyż czyta się to dosyć szybko i historia naprawdę wciąga.

  Lakkara

  OdpowiedzUsuń
 65. „Jeszcze jeden oddech” - Paul Kalanithi

  Paul nigdy nie twierdził, że zostanie lekarzem mimo większości rodziny, która pracowała w tym zawodzie. Ba, nawet o tym nie myślał. Miał już jedne studia za sobą i dopiero wtedy postanowił, że zostanie lekarzem. Chciał badać powiązania między człowiekiem, a Bogiem – to dlatego wybrał neurochirurgię.

  Życie biegnie w zawrotnym tempie – poznaje swoją żonę, dla której przez pracę prawie nie ma czasu. Paulem zaczynają interesować się jedne z najważniejszych instytutów badawczych…

  Wyrok. Wyrok od którego nie sposób uciec. Na dodatek nie byle jaka choroba – rak płuc, w wyjątkowo wysokim stadium. Lekarz staje się pacjentem.

  Choroba zbliża go do żony i sprowadza na świat jego córkę. Paul wytrwale pisze, aż do ostatnich dni. Jego życie było ulotne jak niedokończona książka.

  Wzrusza, daje nam wiele do przemyślenia i przede wszystkim porusza nawet te skamieniałe serca. „Jeszcze jeden oddech” pokazuje nam prawdę od której chcemy uciec.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 66. Arkady Fiedler "Dywizjon 303"

  Książka ta opowiada o roli polskich pilotów w II Wojnie Światowej w czasie Bitwy o Anglię. Jest to specyficzna książka, z jednej strony występują w niej suche fakty historyczne, a z drugiej przeżycia poszczególnych bohaterów, czyli polskich pilotów. Jest warta polecenia z wielu względów, z historycznego punktu widzenia pokazuje prawdę o tamtych wydarzeniach, przybliża nam bohaterskie wyczyny naszych rodaków w czasie wojny. Jest jednak napisana w taki sposób, że może zaciekawić kogoś kogo historia nie interesuje. Występują w niej pełne napięcia opisy walk powietrznych, które każdy może czytać z zapartym tchem. Dlatego warto ją przeczytać, nawet jeśli nie chcesz zgłebiać tematów historycznych, nie zawiedziesz się.

  johny99

  OdpowiedzUsuń
 67. „Arena 13” - Joseph Delaney

  Leif był nikim i chciał stać się kimś. Arena 13 to jego największe marzenie i nie pragnie niczego innego, niż walczyć właśnie na niej. To właśnie tam dochodzi do starć najsilniejszych wojowników, a Leif ma szansę zostać jednym z nich.

  Skąd w nastolatku tyle samozaparcia? Na co mu wszystkie treningi, czemu tak mu zależy, by stanąć na Arenie 13?

  Odpowiedzią jest Hob. Pragnienie zgładzenia człowieka, który starł z powierzchni świata rodzinę chłopca jest zbyt wielkie, by mu się oprzeć. Leif zrobi wszystko, by się zemścić.

  Joseph Delaney wprowadza nas w swój własny świat i każe go zrozumieć, nie tłumacząc go nam. Jest to ogromny błąd; rzuca pojęciami niezrozumiałymi, które często nie pokrywają się ze słownikiem. Cała ta kreacja Areny 13 jest niejasna, a zrozumieć się jej wręcz nie da.

  Sięgając po tę książkę miałam nadzieję na coś wspaniałego. Zawiodłam się.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 68. „Pacjentka z sali numer 7” - Baptiste Beaulieu

  Przez siedem dni i jedną noc jesteśmy widzami jednego wielkiego spektaklu, gdzie mamy wszystkiego po trochu. Tematy tabu, życie, śmierć, humor i smutek – niewielu pisarzy pokazuje nam to wszystko razem. Te działy łączy jeszcze jedno – nieubłagana i rzeczywista prawda.

  Lekarz pracuje na Oddziale Ratunkowym, a mimo to jest niezwykle częstym gościem na Oddziale Opieki Paliatywnej. Kobieta-Ognisty Ptak jest osobą, której dni są już policzone. Przed śmiercią chce tylko zobaczyć swojego syna. Lekarz za to, chcąc pomóc spełnić jej ostatnią wolę, utrzymuje ją przy życiu, opowiadając historie z życia wzięte. Pomagają mu w tym współpracownicy.

  „Pacjentka z sali numer 7” nie zostawia nam wiele do życzenia. Wzrusza, tak jak powinna, bawi, tak jak autor nam zagra i pokazuje prawdę o naszym życiu. Wpaja nam do głowy, że wszystko się kiedyś kończy.

  Jestem zakochana w tej książce mimo tego, że zaczęłam czytać ją od niechcenia. Polecam.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 69. Książki zagadkowe, pełne niesamowitych zwrotów akcji, coraz to nowych wydarzeń które wręcz skapują ze stron do głowy czytelnika który zajęty jest tylko następnym wyrazem, zdaniem, stroną. Mało jest takich książek ale z pewnością jedną z nich jest Felix Net i Nika oraz świat zero. Według mnie błąd w tej książce jest tylko jeden dodatku nieznaczny w porównaniu do pierwszych części jest mało opisów futurystycznych robotów a przecież to było wizytówką tych książek, ale morzę się mylę, sami oceńcie i przeczytajcie 9 część wspaniałej serii FNiN.

  Jacek Lewicki

  OdpowiedzUsuń
 70. „Cztery” Veronica Roth
  Książka pod tytułem „Cztery” opowiada o losach Tobiasa przed spotkaniem Tris. Dowiadujemy się, dlaczego zdecydował się wybrać "Nieustraszonych" i jak wcześniej wyglądało jego życie. Bardzo spodobała mi się książka widziana z jego perspektywy, ponieważ po przeczytaniu poprzednich części czułam niedosyt i ciekawość związaną z jego spojrzeniem na świat. Bardzo zaciekawiła mnie także jego historia, wydał mi się przez to jeszcze bardziej odważną i przyjazną postacią, ze względu na jego traumatyczne przeżycia w dzieciństwie oraz przez to, że miał w sobie siłę, by przeciwstawić się okrutnemu ojcu.

  Nick ucznia: Ala
  panta_rei@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 71. Książka „Ten jeden rok” Gayle Forman
  „Ten jeden rok” Gayle Forman jest kontynuacją książki "Ten jeden dzień" i opowiada wydarzenia z perspektywy Willema. Chłopak boleśnie odczuł śmierć swojego ojca i nie potrafi się z nią pogodzić. Nie umie zapomnieć o Allyson, którą zostawił samą w Paryżu, a gdy po nią wrócił - jej już nie było. Willem podróżuje w poszukiwaniu dziewczyny. Zawita także do swoich starych znajomych i swojej matki, która zamieszkała w Indiach. Ta powieść wzbudziła we mnie ogromną sympatię, tak jak i jej główny bohater, który został pokazany z korzystniejszej strony, niż w poprzedniej książce. Zaimponowało mi to, że został pokazany jako bardziej wrażliwy i uparcie dążący do celu.

  Nick ucznia: Ala
  panta_rei@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 72. „Ten jeden dzień” Gayle Forman
  Książka „Ten jeden dzień” Gayle Forman jest o tym jak poukładane życie Allyson zmienia się wraz ze spotkaniem Willema. Ich znajomość to jeden wspólnie spędzony, zwariowany dzień, po którym chłopak zostawia dziewczynę w budynku artystów. Po tym wydarzeniu ona wraca do domu, później wyjeżdża na studia. Jednak nie daje jej spokoju brak odpowiedzi na pytanie, dlaczego chłopak, który wydawał się taki cudowny, zniknął i nie zostawił jej nawet listu? Czy coś mu się stało? Czy może zależało mu tylko na przespaniu się z nią? Ta powieść wzbudziła we mnie sympatię do głównej bohaterki, która mimo tego co przeszła nie poddaje się i poszukuje dalej odpowiedzi na dręczące ją pytania. Ta książka pokazuje, że mimo barier takich jak brak znajomości języka, czy choćby brak wiedzy gdzie aktualnie przebywa a co najważniejsze, kim jest Willem, Allyson nie poddaje się w jego poszukiwaniach.

  Nick ucznia: Ala
  panta_rei@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 73. Władca pierścieni – tom II „Dwie wieże” – John Ronald Reuel Tolkien
  Właśnie teraz, w 3 i 4 księdze tego dzieła, Drużyna Pierścienia zmierzy się ze strachem, bólem, pustką. Poznają to, o czym wcześniej tylko słyszeli, co sobie wyobrażali. Zrozumieją, że bohaterowie legend nie zwyciężali od razu.
  Jestem (jest to mało powiedziane) pełna podziwu dla autora. W żaden inny sposób nie można by zapisać tak obszernej historii. Brak relacji z osobistych przemyśleń, choćby Legolasa, boli, ale dzięki temu pozostawia miejsce na tajemnicę, na wieczne pytania. Tolkien nie podaje wszystkiego na tacy, zmusza do myślenia, do zastanawiania się. Czytelnik nie może przejść obojętnie wobec tak postawionego wyzwania.
  Żałuję tylko, że nigdy nie dowiem się na przykład jaki głos miał Aragorn. Bas? Tenor? Jak wyglądało Edoras. Jak brzmiała pieśń o Boromirze..

  OdpowiedzUsuń
 74. "Flipper roku 1973" - Haruki Murakami

  Druga w kolejności, a zarazem jedna z najbardziej ponurych powieści Murakamiego, stawia przed czytelnikiem niewątpliwie trudne pytanie – czym jest życie i jaki ma sens? Główny bohater w poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w podróż w głąb własnego ja, czego metaforą jest tytułowy pinball – alegoria błogich chwil zapomnienia.
  Oderwanie od rzeczywistości – tym jest recepta, którą Boku stosuje na chorobę zwaną przemijaniem. Życie jest dla niego „paradą błahostek”, które chwytając za serce, po chwili „wracają tam, skąd przyszły”. Czy jednak ma rację? Tak i nie. Wszystko kiedyś się skończy i skazane jest na zapomnienie. Jednakże wszyscy żyją swoim życiem i to od nas zależy, czy nadamy mu jakiś sens.
  Książka niewątpliwie trudna w odbiorze, ale potrafiąca skłonić do podróży w otchłań swojego wewnętrznego morza. Nie dla wszystkich, jednak jeśli miałeś/aś styczność z Murakamim i poruszył on jakąś strunę w twoim sercu (a Murakami bez wątpienia jest w tym mistrzem) – pozycja obowiązkowa.


  Martyna Bujok

  OdpowiedzUsuń
 75. "Tragedia w trzech aktach" Agatha Christie
  Słynny aktor organizuje wykwintną kolację. Goście, uroczysta oprawa, cocktaile i... nagły zgon. Wszystko wskazuje na to, że powszechnie znany i lubiany w okolicy mężczyzna zmarł śmiercią naturalną. Nie wszyscy jednak są tego zdania...
  Czy rzeczywiście była to śmierć naturalna, czy raczej okrutne morderstwo? Kto mógłby popełnić taką zbrodnię? Takie pytania przychodzą nam nieustannie do głowy podczas lektury "Tragedii w trzech aktach". Agatha Christie jak zwykle wspaniale oddała nastrój towarzyszący bohaterom, ich rozterki oraz wrażenie, że z każdym krokiem sprawa staje się coraz bardziej zawiła. Podczas czytania wszystkie zdarzenia emocjonowały mnie równie mocno jak bohaterów. Jest to książka dla osób, które tak jak ja uwielbiają zagadki i sprawy kryminalne. Tak więc jeśli i Wy należycie do takich osób rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i zagłębcie w "Tragedii w trzech aktach". Kurtyna w górę, przedstawienie czas zacząć!

  Tropicielka

  OdpowiedzUsuń
 76. "Tysiąc kulek"- Peter Pohl
  Markus i Asa są przyjaciółmi odkąd sięgają pamięcią. Byli razem zawsze, spędzali ze sobą każdą chwilę, lecz zaczęło się to zmieniać, gdy w ręce Asy trafiła deska Galtona. Jest to swego rodzaju gra w kulki, dzięki której Asa zaczyna wyznaczać prawdopodobieństwa.
  Jest też Allan związany z Markusem braterstwem krwi.Jego bratnia dusza, która niestety pewnego dnia znika. O chłopaku wiadomo tyle, że dopuścił się licznych rozbojów i nie zamierzał za nie odpowiadać.
  Historia trójki przyjaciół, nie do końca potrafiących odnaleźć się w realnym świecie. Świecie pełnym podłości, podejrzeń i wrogich spojrzeń.
  Czy Asa i Markus będą potrafili pomóc Allanowi po tym wszystkim co zrobił? I czy, zadając sobie to znaczące pytanie skorzystają z pomocy tysiąca spadających kulek?

  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 77. Christa Roberts ''Dziś 13, jutro 30''
  Trzynastoletnia Jenny. Nareszcie spełni się jej wielkie marzenie - impreza, na której będą najfajniejsze dziewczyny i najprzystojniejsi chłopcy, którzy przyszli tylko dla tego, że dziewczyna napisała im referat. Podczas tych urodzin Jenna mówi życzenie, które się spełnia. Niepopularna i niedoceniana nastolatka budzi sie w ciele pięknej i pewnej siebie trzydziestolatki. Mimo ,iż kobieta ma przystojnego chłopaka, jest znana dziennikarką uwielbianą przez wszystkich, to ciężko jest jej się odnaleźć w nowym ciele. Jenny poszukuje swojego przyjaciela Matta. Dziewczyna odbudowywuje kontakt z dawnym przyjacielem. Dowiaduje się ze nie miała kontaktu z nim ani z rodzicami od swoich trzynastych urodzin. Kobieta jest zaskoczona jak mogła nie mieć zadnych relacji z Mattem ani z rodzicami. Jenna postanawia to nich wyjechać. Tam dowiaduje sie ze jej rodzice ida na ślub Matta. Idzie wiec do dawnego przyjaciela, aby powiedzieć mu co tak naprawde do niego czuje. Matt i Jenna pobierają się.
  Weronika Podsiadło

  OdpowiedzUsuń
 78. John Green - "19 razy Katherine"

  Czytałam już kilka książek napisanych przez Johna Greena, ale ta najbardziej mi się spodobała. Opowiada ona o inteligentnym lecz egoistycznym i zadufanym w sobie siedemnastolatku o imieniu Colin. Chłopak w szkole jest nie lubiany, gdyż wszystkim chcę udowodnić, że jest geniuszem. Gustuje on tylko w dziewczynach o imieniu Katherine. Jego związki były krótkotrwałe, a każda dziewczyna była inna, a przez to warta poznania. Niestety wszystkie go rzucają. Stało się tak już, aż 19 razy, stąd też taki tytuł. Jego jedyny przyjaciel to Hassan, z którym wyrusza w podróż po Ameryce, aby zapomnieć o swoich nieudanych związkach. Książkę tą czyta się bardzo szybko i niezwykle przyjemnie. Polecam ją, ponieważ zawiera przemyślenia, cięte riposty i dobre rady. Jest napisana z humorem i każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie.

  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 79. W tym miesiącu zdecydowałam się przeczytać książkę Ewy Nowak „Krzywe 10”. Muszę przyznać, że powieść ta jakoś specjalnie mnie „nie powaliła na kolana”. Akcja rozwijała się wolno, a w niektórych momentach nawet nie miałam ochoty czytać dalej. Fabuła również nie zachwyciła. Uważam, że jest przeciętna i mało oryginalna., lecz trzeba przyznać, iż owszem- niektóre wątki były naprawdę ciekawe. Niestety było ich mało, więc książka „Krzywe 10” mi się nie spodobała. Jednakże jeżeli ktoś poszukuje lekkiej wakacyjnej powieści i nie jest zbyt wymagającym czytelnikiem ta pozycja będzie dla niego idealna.

  Anabele

  OdpowiedzUsuń
 80. "Jeden Dzień"David Nicholls-to książka do której z pewnością pasuje frazes:Przeżywaj każdy Dzień jakby to był ostatni dzień twojego życia..To opowieśc miłosna o parze znajomych i ich wielkiej przyjaźni która z czasem przeradza się w realny związek który wystawiony jest na wiele prób....Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku a każdy rozdział to kolejny rok ich życia .Emma I Dex spędzają ze Sobą noc po rozdaniu dyplomów..dla Niego to kolejna noc kolejna dziewczyna dla niej nadzieje na coś więcej. Dexter typowy imprezowicz zawadiaka postanawia odbyc podróż,Ema zatrudnia się w restauracji której nienawidzi.Oboje udają że nic oprócz przyjaźni ich nie łączy ale prawda jest inna......Na ich drodze staje wypadek...Czy uda im się połączyc na zawsze??Czy będą mogli cieszyc się Sobą?Polecam przeczytac ten miłosny romans i z pewnościa odnajdziecie odpowiedź na te pytania  hxvzv

  OdpowiedzUsuń
 81. " Trzy metry nad niebem"- Federico Moccia

  Powieść opowiada o miłości dwojga nastolatków, którzy różnią się, zarówno pod względem charakteru jak i przyzwyczajeń. Babi jest świetną uczennicą i przykładną córką, a Stefano agresywnym chuliganem i złodziejem. Mimo sprzeciwu otoczenia zostają parą. Choć ich związek nie przetrwał, to miłość ta zmieniła ich oboje. Ona staje się bardziej otwarta, a on łagodnieje. Przeżyli razem wiele wspaniałych chwil, które uniosły ich nie tylko do nieba, ale jak określił Step "o wiele wyżej, co najmniej trzy metry nad niebem". Historia ta uczy nas, że nie należy oceniać ludzi pochopnie, ponieważ może okazać się, że ich zachowania są wynikiem różnych, czasami bardzo trudnych sytuacji życiowych.
  O.K.

  OdpowiedzUsuń
 82. Delfina Nowińska30 stycznia 2017 20:46

  „Szóstka wron” - Leigh Bardugo

  Główny bohater, po otrzymaniu pewnej oferty uwolnienia zakładnika z niepodbitej do tej pory twierdzy wojskowej, zbiera grupę sześciu najgroźniejszych wyrzutków miasta. Każdy z nich jest inny, doskonale wyszkolony w swoim fachu. Mają oni stawić czoło przeciwnościom losu i podbić twierdzę, aby uwolniony przez nich człowiek mógł rozpętać piekło na ziemi. Drugą rzeczą jest je przeżyć. Następnie pozostaje tylko zdołać odebrać obiecaną nagrodę, no i przede wszystkim – wydać ją. Tak sześciu najbardziej pogardzanych nieszczęśników pokazuje, że potrafili dokonać niemożliwego i nie pozabijać się przy tym nawzajem.

  Delfina Nowińska

  OdpowiedzUsuń
 83. Szatan z siódmej klasy
  Kornel Makuszyński
  Ciekawa książka dla młodzieży mająca w sobie coś z kryminału i do końca trzymająca czytelnika w napięciu. Bardzo spodobała mi się postać głównego bohatera , Adama Cisowskiego. To postać niezwykła. Nie tylko pod względem intelektualnym , ale pod każdym innym. Mógłby być wzorem dla dzisiejszej młodzieży.Był wysportowany , silny , uczciwy , dokładny , systematyczny, życzliwy dla innych. Można by przytaczać wiele pozytywnych jego cech. To wszystko sprawiało , że miał wielu przyjaciół, którym chętnie pomagał. Uwielbiał rozwiązywać zagadki i uwielbiał przygody , chociaż niektóre z nich nie należały do bezpiecznych.

  OdpowiedzUsuń
 84. Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć
  Maria Kruger
  To bardzo wychowawcza książka dla młodego czytelnika , która w zabawny sposób pokazuje, że nie warto dokuczać innym , gdyż może spotkać nas za to kara. Zgodnie z przysłowiem „Nie czyń drugiemu , co Tobie niemiłe” Jeden z głównych bohaterów, który był niemiły dla swoich kolegów, został zamieniony w psa. Zaczepiano go wtedy , rzucano w niego kamieniami , podobnie jak on kiedyś to robił.. Przeżył w swoim psim życiu wiele nieprzyjemnych sytuacji. Wszystko to miało jeden cel, zmienić postępowanie Jacka , czy to się udało? Wydaje mi się , że tak. To historia , która ma uczyć dobrego zachowania w stosunku do ludzi , ale także empatii i szacunku dla zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 85. 20000 mil podmorskiej żeglugi
  Juliusz Verne
  Według mnie jest to numer jeden wśród książek przygodowo – podróżniczo- fantastycznych. Autor zabiera nas we wspaniałą podróż pełną wrażeń i fantazji. W tamtych czasach była to fantazja , ale Juliusz Verne był jak prorok. Poza niesamowitymi opisami podróży, dostajemy dużą porcję informacji geograficznych i przyrodniczych. Podobała mi się postać samego kapitana Nemo. To postać niezwykle tajemnicza , nietuzinkowa , posiadająca twardy charakter, tworząca swoje własne zasady i prawa .Polecam , szczególnie młodym czytelnikom , bo książka rozwija wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
 86. Boy7 Mirjam Mous

  Boy 7 jest to książka pełna tajemniczości. Pokazuje nam ona, że należy przestrzegać prawa( bo gdy nie będziemy tego robić, to czeka nas kara), że warto dążyć do swoich celów, oraz szukać samego siebie.
  Książkę te czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Niestety jest ona skierowana dla młodzieży, przez co innym odbiorcom może się nie podobać. Mirjam Mous przekazuje w niej różne ,,mądrości życiowe’’.
  Uczy nas, że nie wszyscy wokół nas są mili i prawdziwi, że musimy wiedzieć komu możemy ufać ,a komu nie.

  OdpowiedzUsuń
 87. Veronica Roth – „Cztery”
  „Cztery” jest barwną opowieścią o miłości, odwadze, sile charakteru i wyborach, które mogą zmienić całe nasze życie. Kim był tajemniczy Cztery z trylogii „Niezgodna”? Co stało się z jego rodzicami? Dlaczego nie nazywa się już Tobias Eaton? Dlaczego dokonał takiego wyboru? Jestem pewna, że czytając ją, poznacie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania. Prześledź razem z Tobiasem jego drogę z Altruizmu do Nieustraszoności. Poznaj jego tajemnice.
  Chicago. Społeczeństwo podzielone jest na 5 frakcji: Serdeczność, Prawość, Erudycja, Nieustraszoność, Altruizm. Niezgodni. Walka o życie ciągle trwa. Decyzje Tobiasa zaważą na losach przyjaciół, na przyszłości. Czy uda mu się uratować nie tylko siebie, ale i świat?
  Zagłęb się w lekturze i przeżyj wszystkie ekscytujące momenty, odkryj tajemnice i przypomnij sobie jeszcze raz historię Tris oraz Tobiasa.

  OdpowiedzUsuń
 88. Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek
  Hanna Ożogowska
  To książka z gatunku lekkich , przyjemnych , takich do poczytania dla relaksu. Oprócz wakacyjnej podróży i przygód mamy w tej książce pokazane życie zwykłej 4- osobowej rodziny , ich codzienne problemy oraz relacje między rodzeństwem.
  Bohaterami tej pełnej humoru i przygód książki jest rodzeństwo Tosia i Tomek. Zbliżają się wakacje, Tosia ma pojechać do cioci ,by pomóc w opiece nad młodszymi dziećmi, Tomek do wuja do leśniczówki, gdzie ma przygotowywać się do poprawki z historii. Jednak , nie wszystko przebiega tak , ja było zaplanowane. Tomek tuż przed podróżą do leśniczówki, musiał załatwić pewną bardzo ważną dla niego sprawę. Wyszedł z domu pomimo zakazu taty. Żeby się nic nie wydało siostra….., co zrobiła dowiecie się po przeczytaniu książki.

  OdpowiedzUsuń
 89. 7 powodów dla których warto przeczytać książkę Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy" :
  1. Czytając "Szatana.." na pewno spędzisz przyjemnie czas.
  2. Momentami będziesz zdumiony jak głośno potrafisz się śmiać.
  3. Zaczniesz inaczej patrzeć na swoje drzwi.
  4. Sprawdzisz się w roli detektywa i być może uda ci się rozwiązać zagadkę oraz odnaleźć skarb.
  5. Na pewno zaprzyjaźnisz się z bohaterem i przeżyjesz z nim niezapomniane przygody.
  6. Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy, a historia przestanie wydawać Ci się nudna.
  7. Ale przede wszystkim będziesz się dobrze bawić!

  Główny bohater to sympatyczny i inteligentny chłopak. Śledząc jego losy, nie można go nie lubić. Osobiście polecam tę książkę, ponieważ zawiera w sobie to, co najbardziej lubimy: humor, morał, nieoczekiwane i zaskakujące zwroty akcji, a także jest źródłem najpiękniejszych wartości: przyjaźni, dobra i miłości. Wejdź do świata ponadczasowej opowieści i przeżyj przygodę z chłopcem, któremu na imię Adam Cisowski.

  OdpowiedzUsuń
 90. Kiery Cass "Jedyna"
  ,,Jedyna'' Kiery Cass to 3 tom serii ,,Rywalki''. Opowiada ona o dalszych losach Americi Singer, która jest jedną z czterech ostatnich kandydatek eliminacji. Dziewczęta walczą nie tylko o miłość księcia Maxona, ale również o tron i koronę. Maxon jest bardzo zżyty z każdą z kandydatek, ale musi wybrać tylko tę jedyną. Moim zdaniem jest to najlepsza część tej serii. Po prostu zakochałam się w niej. Jej styl jest lekki i przyjemny. Rozwój akcji czasem bardzo zaskakuje. Fabuła to dużo, bardzo dużo miłości. Dalej nie mogę uwierzyć, że to już koniec przygód Americi i Maxona. Lepszego zakończenia nie mogłabym jednak wymyślić. Moim zdaniem autorka pisze coraz lepiej. Ta część wyszła jej genialne. Jedyne, co mnie irytowało, to fakt, że główna bohaterka była taka niezdecydowana co do wyboru pomiędzy Aspenem i Maxonem.
  Nie byłabym w stanie wymyślić tak pięknej powieści i tak przecudownych bohaterów. Książka godna polecenia, jak mało która. Po prostu trzeba przeczytać.
  Nikola Kampczyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Jedyna" to raczej "wyjątkowa", więc nie może zostać uwzględniona. Problem ten był już poruszony w komentarzu Aleksandry Juchy z 2 stycznia 2017.

   Usuń
 91. Dywizjon 303.

  Dywizjon 303 to książka opowiadająca historię Polskich lotników podczas 2 Wojny Światowej w Londynie. Jest to jedna z niewielu lektur szkolnych, którą mogę szczerze polecić. Powstała w 1940 roku w ostatnich tygodniach bitwy o Anglię. Żołnierze bohatersko przeciwstawili się Niemcom i ich znanemu Luftwaffe. Podczas walk brało udział dużo Polskich pilotów, zginęło 5 z nich, ale ich poświęcenie odmieniło losy wojny broniąc Londyn przed zniszczeniem. Do dnia dzisiejszego Angicy są niesamowicie wdzięczni Dywizjonowi 303.
  Miłosz Stefański

  OdpowiedzUsuń
 92. ,,Dziewiąty mag” - Alice Rosalie Reystone

  Ariel, mieszkanka ziemi,lekarz weterynarii i matka ośmiolatki, pewnego dnia spotyka Fabiana - elfa, który potrzebuje jej pomocy. Nie ma on jednak chorego psa, kota tylko... smoki, a na dodatek mieszka w jednym z dziewięciu magicznych miast do których można się dostać tylko przez ukryte portale. Bohaterka nie wierzy w jego opowieść , jednak wszystko się zmienia, gdy poznaje Croya, ogromnego smoka o zielono-złotych łuskach, krótkim pysku i łapach wyposażonych w szpony. Kiedy Ariel go dotyka, łuski zmieniają barwę i smok składa ukłon. Wkrótce dołącza do jego świata przechodząc przez portal i spotyka tam trolle, chimery, cyklopy oraz wiele innych magicznych stworzeń.
  Polecam przeczytać tą książkę, szczególnie miłośnikom fantasy, ale nie zniechęcajcie się długim wprowadzeniem.

  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 93. Brandon Mull "Pięć Królestw. Tom 1. Łupieżcy Niebios"
  Kolejna książka Mulla, która od razu wskoczyła na listę bestsellerów. Czytając, poznajemy bohatera, Cola, który jak każdy inny ma zwykłą rodzinę. W Halloween postanawia zbierać słodycze z swoim przyjacielem Daltonem. Kiedy otwarty zostaje nowy Dom Strachów zmieniają plany i razem z grupką znajomych z klasy postanawiają go odwiedzić. Warto wspomnieć, że w grupce przyjaciół jest też Jenny, w której główny bohater trochę nieświadomie się podkochuje. Wszystko jest dobrze do momentu, kiedy pracownicy Domu Strachów okazują się porywaczami i zabierają całą grupę do tajemniczej krainy zwanej Obrzeżem. Nikt nie wie, że Cole ukrył się w zgiełku walk, które odbywały się między uczestnikami, a pracownikami.
  Co dzieje się dalej?
  Więcej nie zdradzę przeczytajcie sami ;)
  Mogę tylko dodać, że w powieści jest wiele niespodziewanych zwrotów akcji. Fabuła jest naprawdę niezwykle interesująca i wciągająca. Bohaterowie skonstruowani są w bardzo interesujący sposób. Słowem, fantastyka na poziomie. Jak na autora „Baśnioboru” przystało.
  Michał Ryszka

  OdpowiedzUsuń
 94. „Trzynastka na karku” – Katarzyna Majgier
  Trzynastka. Wspominana z sentymentem, przez niektórych nazywana pechową… Magiczna trzynastka. Każdy przeżywa ja po swojemu, przecierając nowe szlaki, zrywając owoce wcześniej nieznanych uczuć, próbując dosięgnąć chmur, by poczęstować się skrawkiem puszystej waty. Tak, to ona. A może by tak wrócić do tych złotych czasów lub przygotować się na nie. Cokolwiek zamierzacie, wgryzając się w tę słodko – kwaśną książkę, pełną lukrowej polewy, ale także ostrego nadzienia ukrytego szczelnie w środku pomiędzy puszystym ciastem. Poznacie Anię, która zmaga się z codziennością przy pomocy swoich koleżanek. Pozostaje jeszcze rola koszy na śmieci, ale jaka?...

  OdpowiedzUsuń
 95. Makoto Shinka: 5 centymetrów na sekundę

  Ponadczasowa opowieść o bezgranicznej miłości w szponach zapomnienia – ach ta odległość. Poznajemy dwójkę bohaterów, których łączy silna więź. Wcześniejszy aspekt samotności znikł po narodzinach przyjaźni. Bohaterowie nie wyrażają swoich uczuć, pozostawiając je próbie czasu.
  Punkt kulminacyjny opowieści, osadzony jest w czasie, gdy główny bohater przeprowadza się daleko od swej ukochanej. Zazwyczaj założenie, że miłość przezwycięża odległość, staje się szczęśliwym zakończeniem. Ta opowieść jest jednak bardziej dramatyczna, gdyż próby utrzymania namiętności okazują się nieskuteczne. Listy nie zostają już pisane, a ukochana osoba staje się tylko odległym wspomnieniem. Niespełniona miłość bohaterów ma wywrzeć na czytelniku smutek. Tylko z założenia, ponieważ bohaterowie nie mają za grosz charakteru, co uniemożliwia przywiązanie się do ich historii.
  Nie odczułam emocji, jakie autor chciał we mnie wzbudzić. Manga była przeciętna, jedyne co podnosi jej ocenę, to rzadko spotykane zakończenie. Subtelnie ukazana walka o wspomnienia oraz całkiem ładna kreska.
  Agata Łyżwa

  OdpowiedzUsuń
 96. John Green ''19 razy Katherine''
  Liczby od zawsze towarzyszą nam w życiu. Posługujemy się nimi na lekcjach matematyki, ustalamy daty, godziny, rocznice, liczymy czas od ostatniego spotkania. Czy liczenie może doprowadzić do szaleństwa? Było ich dziewiętnaście, każda była inna, lecz on je kochał tak samo , bo każda miała w sobie coś wyjątkowego . A łączyło je imię- Katherine. Wszystkie związki Colina z Katherinami były krótkotrwałe, ale już się do tego przyzwyczaił. Związek z dziewiętnastą Katheriną był według niego najgorszy. Choć i ona, podobnie jak on, nie umiała ułożyć żadnego anagramu, to Colin dostrzegł coś ,czego nie miała żadna z jego poprzednich dziewcząt. Colin od zawsze był uważany za wspaniałe dziecko ze względu na swoje umiejętności, chłopak jednak tak by siebie nie nazwał. Uważał, że najlepszy okres w życiu już za nim. Żeby zapomnieć o swoich zawodach miłosnych wyruszył ze swoim przyjacielem Hassanem w podróż po Stanach Zjednoczonych. Co dała Colinowi ta podróż? Odkrycie tej prawdy warte jest przeczytania książki Greena.
  Misia

  OdpowiedzUsuń
 97. Kass Morgan "Misja 100" 
    Trzysta lat. Właśnie tyle spędzili ludzie w kosmosie po kataklizmie spowodowanym promieniowaniem radioaktywnym. Teraz mają zamiar wrócić. Aby sprawdzić, czy jest to możliwe, wysyłają setkę młodocianych przestępców na Ziemię - w tym Clarke, Bellamy'ego i Wallsa. Odkrywają piękno Ziemi, o której mogli tylko czytać, a także pozwalają sobie na wolność -  na którą na statku nie mogli liczyć. 
     Mimo, że po pierwszym rozdziale nie bardzo ciągnęło mnie do "Misja 100", to pod koniec ją polubiłam. Nie jakoś bardzo, ale podobała mi się. Pozwala nam ujrzeć na nowo rzeczy, które są dla nas codziennością - podmuchy wiatru, bezkresność nocnego nieba, czy zachody Słońca. Nie podoba mi się to, że znowu pojawia się trójkąt miłosny, ale można go przeboleć. Bardzo polubiłam głównych bohaterów, choć trochę denerwuje mnie lekkomyślność Wallsa – ale czego się nie robi dla miłości, prawda? Jest to lekka lektura idealna na zimowe wieczory. 
  ~Alexis Moore

  OdpowiedzUsuń
 98. Maureen Johnson „Trzynaście małych błękitnych kopert”

  Książka opowiada o siedemnastoletniej Ginny, która w spadku po ciotce otrzymuje trzynaście kopert. W pierwszej z nich znajduje tysiąc dolarów, które ma przeznaczyć na bilet do Londynu. Tak główna bohaterka rozpoczyna podróż po Europie, podążając śladami swojej ciotki artystki. Do przeczytania książki Maureen Johnson skłonił mnie opis fabuły, który, jak sądziłam, zapowiadał obiecującą lekturę, jednak po jej skończeniu muszę stwierdzić, że ta pozycja bynajmniej mnie nie zachwyciła. Przy czytaniu najbardziej przeszkadzał mi brak interesujących postaci. Główna bohaterka wydaje się być sztywna i nieciekawa, jej dominującą cechą jest nieśmiałość. Miałam wrażenie, że podchodzi ona do swoich niezwykłych przygód obojętnie i bez emocji. Brakowało mi opisów jej przeżyć i przemyśleń. Na plus można zaliczyć natomiast opisy miejsc, które pozwalały wyobrazić sobie m.in. urokliwe ulice Paryża czy greckie krajobrazy. Pomimo tego książka nie przypadła mi do gustu i nie sięgnęłabym po nią kolejny raz.

  Weronika Mazurkiewicz

  OdpowiedzUsuń
 99. „Piąta fala” Rick Yancey
  Po obejrzeniu filmu "Piąta fala", który wywarł na mnie duże wrażenie, dowiedziałam się, że został on nakręcony na podstawie powieści. Uwielbiam książki pisane w stylu science- fiction, dlatego stwierdziłam, że ta też przypadnie mi do gustu. I się nie pomyliłam.
  Istoty wyglądające jak ludzie dążą do całkowitej zagłady ludzkości. Zabijają kogo się tylko da i z dnia na dzień zostaje coraz mniejsza garstka ocalałych. Aby przetrwać, nie wolno nikomu ufać, bo napotkany człowiek może wcale nie być tym, za kogo się podaje. Życie Cassie po inwazji to szereg wyborów. Wciąż towarzyszy jej myśl: Albo on jest człowiekiem, albo jest jednym z nich i muszę go zabić, żeby przeżyć.
  Utwór jest jednym z moich dotychczasowych faworytów. Zawiera w sobie dużo zwrotów akcji i jej zwrotów, których zupełnie się nie spodziewaliśmy. Autor opisuje losy bohaterów z ich perspektywy, dzięki temu dowiadujemy się co działo się u jednego z nich, kiedy drugi walczył o życie.
  Zdecydowanie polecam ją wszystkim miłośnikom tego typu powieści.

  Małgorzata Sorek

  OdpowiedzUsuń
 100. wiktoria mazurkiewicz31 stycznia 2017 17:24

  "Król Maciuś pierwszy" w tym miesiącu przeczytałam tą ksiazke i polecam ja kazdemu.Zawiera w sobie dużo zwrotów akcji i jej zwrotów, których zupełnie się nie spodziewaliśmy.Bohater książki jest bardzo sympatycznym chłopakiem.W przyszłosci napewno jeszcze raz przeczytam tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 101. wiktoria mazurkiewicz31 stycznia 2017 17:27

  'Dziesięciu Murzynków''- Agathe Christe

  W tym miesiącu to była kolejna ksiązka którą przeczytałam.Bardzo lubię wszystkie ksiązki tej autorki,więc i ta wzbudziła we mnie bardzo dobre wrazenie.Jak w jej wszystkich ksiązkach do samego konca czyta sie ksiażke z ciekawoscia.Akcja jest super opisana oraz wciaga nas do jej swiata.Bardzo polecam tą ksiązke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa powyższe wpisy nie spełniają warunków konkursu. Przypominamy,że tekst powinien zawierać minimum 70 wyrazów.

   Usuń
 102. wiktoria mazurkiewicz31 stycznia 2017 17:32

  Szósta klepka" - Małgorzaty Musierowicz
  Ta książka dla mnie jest fenomenem.Wciaga nas w cieply rodzinny klimat.Bohaterka Cesia odznacza się pracowitością, niską samooceną oraz odpowiedzialnością. Uważa, iż jest osobą samotną, brzydką i pełną wad.Kompozycja utworu jest zwarta i pozytywnie zaskakująca. Autorka posługuje się językiem prostym, potocznym, doskonale oddającym charaktery postaci. Jestem zdecydowanie za tym, aby wśród młodzieżówek pojawiały się powieści tego typu, które w prosty sposób potrafiłyby optymistycznie nastawić do życia i świata, a także pokazałyby, że zawsze istnieje choć cień szansy na lepsze jutro. Jestem zdecydowanie za tym, aby wśród młodzieżówek pojawiały się powieści tego typu, które w prosty sposób potrafiłyby optymistycznie nastawić do życia i świata, a także pokazałyby, że zawsze istnieje choć cień szansy na lepsze jutro.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że plagiat nie jest dozwolony w tego typu konkursach :)
   http://sciaga.pl/tekst/101095-102-recenzja_powiesci_malgorzaty_musierowicz_pt_szosta_klepka

   Na przyszłość jeżeli zniżasz się do tego typu poziomu, rób to może odrobię suptelniej, ale uwierz że to Ci się nie opłaci, ponieważ przepaść pomiędzy tym, a niektórymi Twoimi recenzjami jest ogromna.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 103. Wiktoria Mikołajczyk31 stycznia 2017 17:48

  Ze względu na ciekawy temat postanowiłam w tym miesiącu przybliżyć swoją ulubioną lekturę z czasów podstawówki. ‘’Szatan z siódmej klasy’’ autorstwa Kornela Makuszyńskiego jest bezapelacyjnie najlepszą książką dla dzieci i młodzieży. Siedemnastoletni Adam Cisowski jest bardzo inteligentnym i bystrym chłopcem. Każda zagadka pod jego czujnym okiem zostaje natychmiast rozwiązana. Nikt ani nic nie potrafi przeszkodzić młodemu chłopakowi jeśli on bardzo się uprze. Nawet profesor Gąsowski, starszy historyk, nie jest w stanie zatrzymać Adasia, mimo to że jest dla niego autorytetem. Kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, kiedy sprytny uczeń zgaduje system pytania nauczyciela. Jednak dzięki temu zdarzeniu można powiedzieć, że powstała przyjaźń, dziwna i zróżnicowana wiekowo, ale nadal przyjaźń. Adaś pomaga Gąsowskiemu rozwiązać zagadkę tajemniczego Francuza. Oczywiście w międzyczasie chłopak zakochuje się w pięknej Wandzie. Czym by była fantastyczna książka młodzieżowa bez pierwszych poważnych miłości?Oprócz tego po drodze spotykamy wiele przygód, które również mocno namieszały w życiu Adama Cisowskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że plagiat nie jest dozwolony w tego typu konkursach :)
   http://sciaga.pl/tekst/101095-102-recenzja_powiesci_malgorzaty_musierowicz_pt_szosta_klepka

   Na przyszłość jeżeli zniżasz się do tego typu poziomu, rób to może odrobię suptelniej, ale uwierz że to Ci się nie opłaci, ponieważ przepaść pomiędzy tym, a niektórymi Twoimi recenzjami jest ogromna.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Przepraszam, pomyliłem recenzje. Chodziło o kolezankę wyżej.

   Usuń
 104. Weronika Spałek31 stycznia 2017 17:52

  "Galop '44" Monika Kowaleczko - Szumowska.
  Akcja w książce pt. "Galop '44" autorstwa Moniki Kowaleczko - Szumowskiej dzieje się podczas powstania warszawskiego. To mi wystarczyło, aby sięgnąć po tą książkę, nie spodziewałam się jednak, że wszystko zaczyna się toczyć w naszych czasach.
  Mikołaj i Wojtek to bracia, jednak nie dogadują się oni najlepiej, ponieważ mają bardzo różne charaktery. Co roku rodzice zmuszają ich by uczestniczyli w celebrowaniu powstania warszawskiego. Jednak ten rok będzie dla nich niezapomniany. Mikołaj odkrywa, że kanały w podziemiach muzeum prowadzą do innego czasu: do 1944 roku, prosto w sam środek powstania warszawskiego. Obaj chłopcy doskonale odnajdują się w powstaniu. Mikołaj od samego początku z całego serca angażował się podczas powstania warszawskiego, zaś Wojtek miał pewne obawy.

  OdpowiedzUsuń
 105. Jodi Picoult - “19 Minut”
  Jak wielu z nas było prześladowanych w szkolnych czasach? Jak wielu z nas kiedyś dręczyło młodszego lub słabszego od nas? Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad możliwymi konsekwencjami tego co robimy? “19 Minut” to książka idealnie pokazująca załamanie i tragiczne konsekwencje szkolnego nękania. Młody student nie wytrzymuje presji i rozpętuje na swojej uczelni prawdziwe piekło. Wielka strzelanina z której wielu uczniów nie ujdzie z życiem jest skutkiem właśnie takiego działania. 19 minut zemsty Petera Houghtona na zawsze odmienia życie jego rodzinnego miasteczka. Stawia także jego rodziców w kręgu piekła gdyż wszyscy obwiniają ich za śmierć swoich dzieci, za złe wychowanie syna, że do tego dopuścili. Do czego może doprowadzić szkolna przemoc? Czy mamy tego świadomość? Zastanów się dwa razy nim znowu komuś coś zrobisz. Jodi Picoult w wybitnym dziele pokazującym jak codzienność może się skończyć w najczarniejszym scenariuszu.

  OdpowiedzUsuń
 106. wiktoria mazurkiewicz31 stycznia 2017 18:21

  Większość osób marzy, aby podróżować, odkrywać nowe zakątki śledząc swoje poczynania na mapie. Nastolatkowie chcą w czasie wakacji "odciąć się" od nauki, obowiązkowych lektur szkolnych, sprawdzianów i niezapowiedzianych kartkówek, ogólnie rzecz biorąc "odciąć" się od codziennej duszącej niczym wąż boa monotonni i odbyć jakąś wspaniałą przygodę, którą będą wspominać z uśmiechem na twarzy na starość.Ale czy któraś w tych wszystkich osób marząca o dalekich podróżach zdecydowałaby się odbyć wyprawę dookoła świata w osiemdziesiąt dni i to całkowicie spontanicznie- nie zabierając żadnych śpiworów ani zapasu żywności? Tajemniczy, ekscentryczny dżentelmen Phileas Fogg przyjmuje zakład, że w ciągu 80 dni okrąży całą kulę ziemską. Wraz ze swoim wiernym lokajem i piękną księżniczka Aoudą rozpoczynają szaleńczą, pełną zapierających dech w piersiach przygód. Książka Verne'a praktycznie od samego początku mnie wciągnęła. Czytałam z zapartym tchem śledząc przy tym kontynenty na globusie i co jakiś czas wprawiając kartki w ruch. Z pewnością jest to zasługa tego konkretnego wydania wydanego pod skrzydłami wydawnictwa Olesiejuk. Wydawnictwo bowiem poświęciło dużo czasu, aby wyglądało to tak, jak wygląda. Masa wspaniałych rysunków, duża czcionka, gruby papier dobrej jakości, wstążeczka imitująca zakładkę. Wygląda to po prostu pięknie, więc trzymając takie coś w ręku aż chce się czytać. Niekiedy jednak pojawiają się małe drukarskie chochliki, ale nie szkodzą zbytnio na całokształt. Jeśli chodzi o głównego bohatera, to miałam z nim trochę problemów, gdyż momentami był dla mnie zbyt sztuczny. Bardzo polecam ta ksiazke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszamy za pomyłkowe usunięcie wpisu. Zamieszczamy go poniżej:
   Wiktoria Mazurkiewicz
   Powieść „Szatan z siódmej klasy”, która jest dziełem Kornela Makuszyńskiego, to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji, że umiał rozwiązać każdą zagadkę.
   Powieść ta może nauczyć nas, że wszystkie zagadki i problemy można rozwiązać. Myślę, że jest to książka, która zaciekawi każdego, kto interesuje się powieściami przygodowymi i detektywistycznymi.Bardzo polecam wszystkim tą książkę.

   Usuń
 107. wiktoria mazurkiewicz31 stycznia 2017 18:24

  Książka lub film „101 dalmatyńczyków” jest znana prawie wszystkim dzieciom i dorosłym. Tak samo książka jak i film Walta Disney’a jest wzruszająco piękna lecz i zabawna. Książka opowiada o młodym małżeństwie psów Pongo i Mimi , którzy trafili do państwa Poczciwińskich. Na nieszczęście gdy Mimi rodzi szczenięta one zostają porwane przez Torturelle de Mon. Nieszczęśliwi rodzice postanawiają poszukać swoich dzieci, które są bardzo daleko od domu. Na drodze różne psy pomagają rodzicom szczeniąt, dając im wskazówki jak mają dotrzeć do swoich dzieci. „101 dalmatyńczyków” jest jedną z moich ulubionych książek do, których się wraca. Książkę polecam wszystkim małym i dużym miłośnikom psów (ale nie tylko).

  OdpowiedzUsuń
 108. „Piąta Fala” – Rick Yancey

  Kosmici, atak na Ziemię, smutek, ból i zgrzytanie zębów – to główne motywy tej książki. Dodajmy do tego trochę niezdecydowaną główną bohaterkę, nastoletnią Cassie, której jedynym zmartwieniem przestało być to jak rozpocząć konwersację z nieziemsko przystojnym Benem Parishem. Jeszcze szczypta nudy, akcji ciągnącej się jak flaki z olejem i konfliktów z półki „młodzieżowe problemy miłosne” oraz powtarzającego się zdania „muszę odnaleźć brata” i mamy całą „Piątą Falę”.

  Nie jest to książka zachwycająca ani jakkolwiek cudowna w sposób w jaki wyrażają się o niej internauci. Po dobrych recenzjach oczekuje się od autora czegoś niezwykłego. Ja niestety się zawiodłam i to dość mocno. Przewracając strony mam wrażenie, że jedynie się cofam i wysłuchuję skarg nastolatki.

  Zdania się podzielone, jednak moje po trzech podejściach zostaje niezmienne – „Piąta Fala” jest przereklamowana.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 109. John Green ,,19 razy Katherine"

  Pewnie każdy zapalony czytelnik zna to wspaniałe uczucie kiedy wreszcie, w końcu bierzemy do ręki kolejną książkę naszego ukochanego autora. Jesteśmy przekonani, że będzie wspaniała, no bo kto jak kto, on nas nie zawiedzie! Z wielkim podekscytowaniem bierzemy ją w dłoń, przyglądamy się bacznie okładce i z ogromnym uśmiechem zaczynamy czytać. Pierwsza strona, piętnasta, setna… Zwykle z każdą kartką zakochujemy się w niej coraz bardziej, ale w tym wypadku… W tym wypadku muszę przyznać z ogromnym bólem serce, że ta książka to - moim zdaniem - kompletna porażka! Fabuła działa równie dobrze jak najlepszy lek nasenny, a bohaterzy stanowią kolejną dawkę specyfiku. Dawno nie byłam aż tak rozczarowana…. Od ulubionego twórcy oczekujemy więcej niż od pozostałych. Żądamy wspaniałej przygody, wielu wzruszeń i nagromadzenia emocji - chociaż emocji było sporo - żal, rozgoryczenie i ogólny zawód. Jeśli ktoś poprosiłby mnie o polecenie dobrej lektury, ta książka nie przeszłaby mi by nawet przez myśl.

  OdpowiedzUsuń
 110. John Green - ,, 19 razy Katherine"
  Sięgnęłam po tą książkę z entuzjazmem, gdyż jestem fanką twórczości tego pisarza. Jednak od samego początku czekały na mnie same rozczarowania. Powieść opowiada o Collinie Singletonie, genialnym nastolatku. Wiedzą przewyższa on swoje otoczenie. Jego IQ momentami sięga 200 punktów! Biegle zna 11 języków, uwielbia anagramy, które notorycznie układa. Od początku próbowałam go polubić. Lecz mi się nie udało, ponieważ Collin po prostu mnie irytował. Jednak nie tylko mnie. Chłopak miał 19 dziewczyn o imieniu Katherine - każda z nich z nim zrywała. Zastanówmy się dlaczego? Chyba się domyślam... Ciężko żyć z człowiekiem który cały swój czas poświęca wzorom matematycznym, teorematom i anagramom. W książce można docenić towarzystwo zabawnego Hassana, który jest cierpliwym przyjacielem głównego bohatera. Cechuje go dystans do siebie i do świata. Jest także lojalnym i oddanym towarzyszem podróży, w którą wyrusza razem z Collinem.
  Słyszałam wiele skrajnych opinii na temat tej książki. Jedni twierdzili że jest to najsłabsza powieść autora, inni byli wprost zachwyceni. Niestety mnie książka rozczarowała. Czy poleciłabym ją przyjaciółce? Niekoniecznie...
  Jula

  OdpowiedzUsuń
 111. Dmitry Glukhovsky ,,Metro 2033"

  Rosja, rok 2033.
  Wojna nuklearna niosąca śmierć. Miliony ludzi, którzy polegli i garstka tych, którzy wygrali. Pewnie zapytacie co z nimi? Cóż, my? My żyjemy sobie w państwach - miastach, wytwarzamy żywność, handlujemy, zakładamy rodziny, wojujemy, tworzymy układy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że odbywa się to w korytarzach moskiewskiego metra, a umowne granice wyznaczają stacje. Świat przeniósł się kilka metrów pod ziemię, gdzie nie dosięga nas prominiowanie i inne szkody wywołane przez wojnę. Może się wydawać, że mimo to, mamy tu wszystko, lecz tak naprawdę nie mamy nic. Zabrano nam szczęście, bliskich, wszelkie plany, marzenia legły w gruzach, straciliśmy część człowieczeństwa, ale wiecie co? Została jeszcze nadzieja, przynajmniej mi. Dopóki żyję - nie poddamy się! Jeszcze zobaczymy naszą ojczyznę, oddychając świeżym powietrzem, jeszcze wrócimy do naszych mieszkań z naszymi dziećmi na rękach, to nie koniec, jesteśmy wybrańcami - przeżyliśmy wojnę nuklearną, to poradzimy sobie z wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 112. 'November 9' – Coleen Hoover

  Spotkali się przypadkiem i to stało się ich coroczną rutyną. Ben dodatkowo spisuje ich przygody w swojej książce, jednak nie pozwala jej nikomu czytać… Jak potoczą się losy naszych bohaterów? Ile razy spotkają się 9 listopada i kiedy przestaną? A co będzie później?

  Zadawałam sobie wiele pytań mijając tą powieść w księgarni i czytając tą powieść. Muszę szczerze przyznać, że to kolejna wspaniała powieść, którą przeczytałam dzięki państwa wyzwaniu. Co prawda najpierw nie byłam przekonana, chciałam się bezczelnie dowiedzieć całej prawdy i to w jak najszybszym czasie, lecz dałam jej szansę i urzekła mnie. Wszystkim. Od fabuły, przez postacie, po zakończenie. Czy warto było? Zdecydowanie.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 113. „Druga Szansa” – Katarzyna Berenika Miszczuk

  Wraz z tym jak zagłębiam się w książki mojej ulubionej autorki, Katarzyny Bereniki Miszczuk, oczekuję od jej kolejnych powieści coraz więcej.
  Wiedziałam, że i tutaj się nie zawiodę!

  Szpital Druga Szansa niestety tylko ładnie brzmi z nazwy. Julia budzi się tam i nic nie pamięta. Ba, ona nawet nie rozpoznaje swojego odbicia w lustrze. Nadchodzą informacje – niekoniecznie potwierdzone – że z całej rodziny z pożaru przeżyła tylko ona… Ale to może nie być prawda. Może ona wcale nie jest Julią, a bezczelny i przystojny Adam to nie Adam?

  Czasami nic nie może być tym, czym chcemy żeby było.

  „Druga Szansa” to wspaniała podróż w głąb umysłu. Prosty język, zaskakująca akcja i napięcie. Polecam.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 114. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero- Rafał Kosik
  Zabawna i pełna humoru jak każda cześć tej serii. Mimo opisów maszyn, ich budowy książka jest lekka i szybko sie ją czyta. A co do opisów maszyn... Nie lubię science-fiction, a cała książka opowiada o światach alternatywnych. W każdym z tych światów mamy inna maszynerie, która jest, jak widać, uwielbiana przez autora. Który kabelek łączy sie z którym, a ten z kolei z przekladnia, która.. I tak dalej. Jednak to mój jedyny zarzut wobec tej pozycji. Nieprzewidziane zwroty akcji wciągają, a trzy dni dla wprawnego czytelnika to aż za dużo na tą historię.

  OdpowiedzUsuń
 115. 'Trzy metry nad niebem' – Federico Mocca

  Hiszpański romans wszech czasów. 'Po prostu nie ma możliwości, żeby ci się nie podobało!' Melodramat, który ogarnął serca wielu. Buntownik, niegrzeczny chłopak zakochany w przeciętnej, miłej studentce. Zakochani, mimo tylu dzielących ich różnic…

  Zamieszanie wokół tej książki zaczęło się, gdy pojawiła się w lekturach proponowanych na drugi etap olimpiady z języka polskiego w tamtym roku. Bardzo się zdziwiłam na tą wieść, bo nigdy nie myślałam, że taka książka – romans i to do potęgi, może się znaleźć w tak zacnym gronie. Długo myślałam o tej pozycji, aż stwierdziłam, że to na bank jest coś dla mnie. Kocham romanse, a szczególnie takie, które czegoś uczą.

  Poddałam się po 4 opisie perfum. Nie rozumiem, w jaki sposób ja mam sobie wyobrazić zapach jedynie po jego nazwie. Dajcie ludzie spokój, ile można takie sprawy wałkować. Może coś źle zrobiłam, źle się nastawiłam, ale – niestety nie przebrnęłam.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 116. „13. Poprzeczna” – Małgorzata Gutowska-Adamczyk

  Zabrałam się za nią ze sceptycznym spojrzeniem. Że ja? Miłośniczka science-fiction i fantasy mam czytać coś „normalnego”?

  Nie uznaję tej książki za moją ukochaną, ale jest dobra. Nie mogę jej nic zarzucić.

  Trzy różne nastolatki – a właściwie to cztery. Pobożna i mądra, mroczna i niedopuszczająca do siebie nikogo i flirciara. Tak właściwie to jeszcze jedna jest w śpiączce.

  Nigdy nie myślały, że ich losy się połączą. Nie darzyły się sympatią, to było widać na pierwszy rzut oka.

  Zlecono im pomoc przy dziewczynie w śpiączce – na zmianę czytały jej książkę. To wręcz zabawne, że ktoś, z kim nigdy nie rozmawiały, połączyły je, tworząc piękną przyjaźń.

  Lekka, przyjemna i prawdziwa.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 117. Katarzyna Majgier - "Trzynastka na karku"
  Powieść tą czyta się bardzo fajnie i szybko, ponieważ pisana jest w formie pamiętnika, dzienniczka. Opowiada ona o inteligentnej, spostrzegawczej i nieobliczalnej trzynastolatce o imieniu Ania. Dzięki pełnym humoru zapiskom poznajemy życie Ani i jej najlepszych przyjaciółek. Dziewczyny krytycznie patrzą na świat kolegów, a także na świat dorosłych. W książce poruszane są tematy dotyczące pierwszej miłości, przyjaźni oraz zainteresowań w wieku trzynastu lat.
  Jest to typowa książka przeznaczona dla współczesnych nastolatek, ponieważ ukazane są tam myśli i rozważania z jakimi borykają się trzynastolatki. Jest niezwykle przezabawna i niebanalna oraz została napisana językiem potocznym co ułatwia zrozumienie tekstu.

  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 118. „Trzynaście powodów” – Jay Asher

  Hannah się zabiła. To oczywista informacja, która wstrząsnęła wieloma osobami. To nie było spodziewane samobójstwo.

  Jeszcze w większym szoku jest trzynaście osób, które po kolei otrzymują kasety nagrane przed śmiercią Hannah przez nią samą. Dziewczyna wylała z siebie wszystkie żale, każdą historię, którą chciała się podzielić i zakończyła swój żywot.

  Clay Jensen nie jest w jakikolwiek sposób niezwykły i zupełnie nie rozumie, dlaczego dostał kasety. Twierdzi, że nijak przyczynił się do śmierci dziewczyny. Boi się i obwinia o wszystko, czego nie zrobił, jeżdżąc po mieście i wysłuchując zażaleń dziewczyny.

  Dziwna historia, ale pokazuje prawdę XXI wieku. Jest prosta, zrozumiała i trafia w sedno sprawy.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 119. Od dłuższego czasu zbierałam się do przeczytania „Ten jeden dzień” Gayle Forman, więc po przeczytaniu hasła na styczeń od razu pomyślałam o tej powieści. Tytułowy dzień odbywa się w cudownym i klimatycznym Paryżu, gdzie zaprasza główną bohaterkę o imieniu Allyson nieznany chłopak. Dziewczyna nie uważa tego za dobry pomysł, lecz zgadza się. Pomimo tego, że Willem mówił tylko o dobie spędzonej razem dziewczyna bardzo przeżywa nieobecność chłopaka. Postanawia za wszelką cenę odnaleźć go, lecz poszukuję przede wszystkim siebie. Książkę bardzo lekko się czytało i pomimo tego, że czasami irytowała mnie główna bohaterka polecam tę powieść na śnieżny zimowy wieczór.
  //Julia Michalak

  OdpowiedzUsuń
 120. Veronica Roth - „Cztery”

  „Cztery” to książka powiązana z trylogią „Niezgodna”, opowiada ona o wydarzeniach dziejących się przed akcją rozgrywającą się w tej serii.
  Historia ta dzieli się na cztery części. Pokazane są w niej poszczególe okresy czasu z życia głównego bohatera. Mówią one o jego metamorfozie, o tym jak z przestraszonego i bezradnego altruisty stał się cenionym i podziwianym nieustraszonym. Książkę mogę polecić wszystkim zafascynowanym powyższą trylogią, ale również tym, którym niezbyt się ona podobała. Ja należę do tej drugiej grupy, lecz mimo to uważam że „Cztery” całkiem dobrą powieścią. Sądzę, że Tobias to dość ciekawa i barwna postać, przez co książkę czyta się znacznie przyjemniej i szybciej.

  Wiktoria

  OdpowiedzUsuń
 121. „Drugie życie Bree Tanner” – Stephenie Meyer

  Stephenie pokazuje nam, jak bardzo jest związana ze „Zmierzchem” i to, że nie ma chęci, by kończyć tę historię.

  „Drugie życie Bree Tanner” jest przewidywalna. Dlaczego? Dokładnie czytałam całą sagę „Zmierzch”, gdzie pojawiała się Bree Tanner i przebieg całej historii. Ogromny minus dla autorki. Kolejną wadą jest to, że książka sprawia wrażenie pisanej na przymus. Nie wnikam już w to.

  Schemat schematem pogania. Nastolatka z problemami. Koniec! Dajmy jej nowe życie, skoro tak bardzo nie pasuje jej dotychczasowe. Bohaterka jest wystraszona, wszystko udaje się jej cudem. Historia jest banalna, akcja toczy się szybko jak w bajkach, a czas akcji to około jeden dzień. Dokładnie w tym czasie spotyka miłość swojego życia.

  Lekko żenujące.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 122. „Misja 100” – Kass Morgan

  Trzysta lat po spustoszeniu Ziemi i setka młodocianych przestępców na nią zesłana. Pozostają pytania. Czy to może się udać? Czy na Ziemi da się żyć?

  O tym wszystkim nie chciała przekonać się Glass, która uciekła z pokładu i została w kosmosie.
  Bellamy za to podążył ślepo za młodszą siostrą, nielegalnie wskakując do statku.
  Clarke jest Bogu ducha winna i nie chce nawet stać blisko Wellsa, jej byłej miłości, który zrobi wszystko, by ją odzyskać.

  Fabuła ma więcej wątków miłosnych niżeli akcji, ale nie przeszkadza mi to. Książka jest łatwa i przyjemna, błyskawiczna w czytaniu. W przeciwieństwie do serialu „The100”, niewymagająca myślenia.

  Polecam.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 123. „Dzień 21” – Kass Morgan

  Druga część cyklu „100” jest o niebo lepsza niż „Misja100”. Bohaterowie są wyrazistszy, pokazują nam swoją przyszłość i pokazują, że naprawdę potrafią walczyć o przetrwanie… bo Ziemia wcale nie jest opustoszała.

  Nowa część, nowe dylematy, związki i przeszkody. Miłość to jednak nadal główny wątek całej fabuły. Jednak wydaje mi się, że autorka zebrała więcej sił i bardziej się przyłożyła do napisania tej książki. Bardziej przemyślana, więcej się dzieje. Szybsze tempo, bardziej kolorowe postacie. Podoba mi się to jeszcze bardziej!

  Nadal łatwa i przyjemna, a mimo wszystko wolę serial. Jednak Kass Morgan wbiła się w moje serce i tam ze swoją serią pozostanie.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 124. „7 razy dziś” – Lauren Oliver

  Sam Kingston nie należy do najprzyjemniejszych dziewcząt. Jest arogancka, wyśmiewna i zdecydowanie ma zbyt wielkie mniemanie o sobie, przez co znacznie się wywyższa.

  Uważa, że jej życie jest idealne – popularność, przystojny chłopak, szalone przyjaciółki i dobra zabawa. Czego chcieć więcej?

  Na pewno nie imprezy i potrącenia przez samochód. Tym bardziej śmierci.
  Deja vu. Każdy z nas to zna. Sam uważa to za niewyobrażalną karę – raz po raz budzi się w swoim łóżku i powtarza dzień felernej imprezy. Potrącenie. Nowy, ten sam dzień! Znowu błysk świateł. Tak jest wciąż i wciąż, a Sam nie wie co z tym zrobić. Chce wrócić do swojego „idealnego życia”. Co ma zrobić?

  Spodziewałam się kolejnej klapy po serii „Delirium” i zupełnie się nie przeliczyłam. Nudna, nic nie wnosząca do życia. Twórczość Lauren Oliver po prostu nie jest dla mnie.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 125. „Piąta fala. Bezkresne morze” –Rick Yancey – Czy zastanawialiście się kiedyś, co będzie z naszą cywilizacją i planetą, kiedy opuścimy ten świat? Zastanawialiście się, czy istnieje życie pozaziemskie, co kryją w sobie gwiazdy i czy gdzieś tam istnieje planeta podobna do naszej ukochanej Ziemi ? Rick Yancey stworzył świat, w którym istnienie ludzkości staje pod znakiem zapytania. Ocalali walczą z przybyszami z kosmosu, a kilka lat rozstrzygnie, jak potoczą się losy naszej rasy. „Piąta fala. Bezkresne morze" to książka, przy której zapomnicie o czymkolwiek na kilka godzin. Pozostaniecie tylko Wy i świat wykreowany przez pisarza. Świat, który wciąga i nie pozwala uwolnić się od swojej magii. Książka podziałała na mnie dosłownie jak magnes, a każdą kolejną stronę czytałam z zapartym tchem. Żałuję tylko, że powieść tak szybko się skończyła. Rick Yancey stworzył naprawdę świetną, nieprzewidywalną i dającą do myślenia kontynuację. Gorąco polecam.
  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 126. Małgorzata Gutowska-Adamczyk - "110 ulic"
  Jest to bardzo ciekawa, ciepła i wzruszająca książka. Powieść jest napisana językiem młodzieżowym. Należy zaznaczyć, że miejsce akcji jest autentyczne, włączając w to nazwy ulic czy też budynki, które są tam postawione. Zainteresowałam się tą książką po przeczytaniu drugiej części tej powieści, czyli "220 linii" jako lektury szkolnej. Opowiada o Michale, któremu dobrze powodzi się w życiu dzięki bogatym rodzicom lecz pewnego dnia jego dotychczasowa codzienność obraca się o 180 stopni. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego, polecam przeczytać tą książkę. Ta powieść niesamowicie wciąga, ale też przede wszystkim uczy jak powinniśmy postępować i daje do myślenia.

  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 127. "Sektor 24 bunt przeciw ziem" - Stanisław Szwast

  Jednym z głównych bohaterów książki jest dwudziestoparo letni Lan Nazar. Razem z przyjaciółmi zaciągają się do wojska i wyruszają na misje, zbadać i nową i dotąd nieznaną planetę położoną w sektorze 24. Okazuje się jednak, ze nie tylko oni mają ją za cel podróży. Ziemianie, chcą podbić nowe terytoria jako pierwsi i z surowców znajdujących się na planecie, stworzyć potężną broń. Planeta położona w sektorze j 24 skrywa w sobie więcej tajemnic niż można sobie wyobrazić.
  Cała akcja toczy się w odległych czasach, zaczyna się w roku 3787. Według mnie, książka naprawdę warta przeczytania, trzyma w napięciu do samego końca i sądzę, że zainteresowałyby sporą część czytelników.

  Hannonim

  OdpowiedzUsuń
 128. Leigh Bardugo „Szóstka wron”
  Potencjalny czytelnik zostaje przyciągnięty przez nieziemskie wydanie, a w środku „Szóstki wron” znajduje coś równie wspaniałego.
  Kaz Brekker dostaje jedno z najbardziej ryzykownych zadań – włamanie się do Lodowego Dworu, który jest twierdzą nie do zdobycia, oraz wydostanie stamtąd bardzo cennego zakładnika. Aby przystąpić do tego wręcz niewykonalnego zadania, zbiera wyrzutków.
  Jak w większości powieści młodzieżowych, tutaj także znajduje się wątek miłosny, a między bohaterami, najpierw skaczącymi sobie do gardeł, rodzi się prawdziwa przyjaźń. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 129. „W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne
  W życiu angielskiego dżentelmena, Fileasa Fogga raczej nie dzieje się nic ciekawego. Mężczyzna jest tajemniczym, małomównym i przesadnie uporządkowanym członkiem klubu „Reforma”, nikt nie wie, jak zdobył swój majątek. 2 października został zmuszony do zwolnienia swojego dotychczasowego lokaja, a także do zatrudnienia nowego – Francuza Jana Obieżyświata.
  Idealny porządek zaburza zakład – Fogg ma okrążyć cały świat w przeciągu 80 dni i zjawić się w Londynie dokładnie 21 grudnia. Wyrusza jeszcze tego samego dnia, wcześniej kończąc karcianą rozgrywkę.
  „W 80 dni dookoła świata” to zdecydowanie klasyk. Mimo że ta książka po raz pierwszy została wydana w 1945 roku, ma szansę spodobać się współczesnemu czytelnikowi .

  OdpowiedzUsuń
 130. „Cztery” Veronica Roth
  Szesnastoletni Tobias jest synem przywódcy Altruizmu. Chłopak, jak każdy w jego wieku, ma przejść test predyspozycji, a następnie wybrać frakcję. Wstępuje do Nieustraszoności, po czym nadaje sobie nowe imię - Cztery. Mimo tej decyzji i tak wciąż musi mierzyć się ze strachem: wcześniej przed sadystycznym ojcem, a teraz przed upodobnieniem się do Marcusa – bezlitosnego człowieka napawającego się czyimś cierpieniem. Dwa lata później poznaje Tris. Dziewczyna jest jedyną osobą, której może zaufać i przy niej znowu czuje się sobą.
  ,,Cztery” to świetne uzupełnienie trylogii Niezgodna. Książka jest naprawdę godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 131. ,,Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński
  Adam Cisowski jest bystrym nastolatkiem z żyłką detektywistyczną. Poznajemy go podczas lekcji historii, której uczy profesor Gąsowski. Nauczyciel jest dumny, że ma tak mądrą i zawsze przygotowaną do odpowiedzi klasę. Jednak pewnego razu uczniowie nie nauczyli się. Chłopiec tłumaczy, że wynalazł system, według którego jego koledzy są pytani. Idą na układ, ale Adamowi znowu udaje się go przechytrzyć . Kolejnymi zadaniami „młodego detektywa” są: rozwiązanie zagadki pióra wiecznego oraz znalezienie pieniędzy, których brakowało według księgi rachunkowej. Nauczyciel postanawia poprosić go o pomoc. Do domu matematyka przychodzi dziwny Francuz, który chce zakupić posiadłość. Niedługo po tym mają miejsce dwie kradzieże.
  Książka jest naprawdę ciekawa i warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 132. Dywizjon 303 Arkady Fiedler
  Rok 1940, wciąż trwa inwazja Niemiec w Europie. Ostatnim bastionem aliantów jest Anglia. Największym atutem wojsk Hitlera ma być w tej bitwie Luftwaffe, czyli lotnictwo. Rozpoczyna się Bitwa o Anglię. W walce przeciwko okupantom biorą udział Polacy – Dywizjon 303. Podczas 43 dni bitwy strącają aż 126 wrogich samolotów. Winston Churchill mówi o naszych rodakach: „ Never In the field of human conflict was so much owed by so many to so few” ( Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym)
  Uważam, że książka jest naprawdę warta przeczytania. Porusza naprawdę ważną kwestię – naszą historię. Oprócz tego nie jest nudna, a wręcz przeciwnie – bardzo wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
 133. "Krzywe 10" - Ewa Nowak
  Dom w Krzywem o numerze 10 to miejsce gdzie swoje wakacje spędza piątka przyjaciół:
  Hadrian to przystojny chłopiec, który w wieku siedemnastu lat jest profesjonalnym modelem; Alka- dziewczyna powszechnie uznawana za zdecydowaną i wręcz idealną, ale czy na pewno? Jest też Witek, to do jego rodziców należy posiadłość w Krzywem, chłopak uwielbiający wymyślać niekonwencjonalne przezwiska dla swoich przyjaciół oraz Michał i Dominika- dwoje nastolatków znających się zaledwie od miesiąca, ale pałających do siebie uczuciem, którego na początku nie umieją pogodzić z rzeczywistością. Jednak dla mnie bezsprzecznie najcudowniejszym wątkiem jest miłość wujostwa Witka, Ewy i Krzysztofa, którzy bez względu na wszystko kochają się, choć czasami wymaga to od nich ogromnego poświęcenia.
  Powieść dogłębnie mnie poruszyła i mimo że odnosi się do dość trudnych tematów, świetnie się ją czyta.
  I być może na pierwszy rzut oka jest to zwykła książka obyczajowa, przeznaczona dla młodzieży, to nie prawda! Tę książkę może czytać każdy i każdy może dzięki niej wiele zrozumieć.

  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 134. „Dziennik cwaniaczka : trzeci do pary” autorstwa Kinney Jeff

  Książka Kinney Jeff na pozór wydaje się bardzo obszerna i w domyśle – nudna. Ale jak mówię: „Nie oceniaj książki po grubości”. Książka jest napisana w formie dziennika udekorowanego licznymi, zabawnymi obrazkami. Przyjemnie i szybko się ją czyta.

  W „Dzienniku cwaniaczka: trzeci do pary” głównym bohaterem jest chłopiec, którym jest Greg Heffley. Opisuje swoje życie, od kiedy uważa, że pamięta... Pisze o swoim pobycie w brzuchu mamy, o tym, co robił w żłobku i przedszkolu... Opisuje swoje życie bardzo szczegółowo, ale szczególnie pamięta epizod dotyczący szkolnych Walentynek. Przedstawia m.in., jak chciał pewnym podstępem przyciągnąć do siebie partnerkę na szkolny bal, historię z papierem „Miękkim jak Podusia” oraz niezwykłą historię o swoim dosyć dziwnym wujku Gary’m.

  Osobiście polecam książkę i tym dużym, i tym całkiem małym.

  ~ Ewa Śrutek

  OdpowiedzUsuń
 135. Szósta klepka jest pierwszym tomem wspaniałej serii książek Małgorzaty Musierowicz- Jeżycjady. Specyficzny nastrój tej książki (dla pisarki) potrafi wprawić człowieka w wesoły, przyjemny oraz rodzinny klimat. Główna bohaterka książki Celestyna, potocznie nazywana Czesią lub Cielęciną uważa, że ma pełno wad. Charakteryzuje się wielkim poczuciem humoru, odpowiedzialnością, pracowitością oraz niestety niską samooceną. Ma bardzo zwariowaną rodzinę w tym siostrę Julię, która jest jej całkowitym przeciwieństwem! Jej rodzina prowadzi dom otwarty, gdzie ciągle się dzieją ciekawe rzeczy. W dodatku w szkole nauczyciel każe jej się "zaopiekować" uczennicą, wiecznie zabłąkaną w obłokach Danusią, która musi poprawić fatalne oceny. W książce niebrakuje także elementów miłosnych. Na początku nasza główna bohaterka zakochuje się w koledze starszej siostry- Brodaczu. Później jednak zakochuje się w Jerzym Hajduku ze wzajemnością.
  W książce szczególnie podobają mi się dość liczne sceny miłosne oraz elementy rodzinne.
  Podsumowując, pierwszy tom serii Małgorzaty Musierowicz jest godny polecenia. Książka potrafi naprawdę wciągnąć i trudno się od niej oderwać! Polecam ją wszystkim nastolatkom.
  Miłego czytania!
  Yuvippe

  OdpowiedzUsuń
 136. "19 razy Katherine"- John Green

  Po książkę "19 razy Katherine" sięgnęłam bardzo chętnie, ponieważ skończyłam wtedy czytać dwa największe hity tego autora: "Gwiazd naszych wina" i "Papierowe miasta". Przez to oczekiwałam od tej książki historii na tym samym poziomie co poprzedniczki lub nawet lepszej. Niestety czekało mnie rozczarowanie.
  Książka opowiada historię genialnego chłopaka Colina, którego IQ dochodzi do 200 punktów, a jego ulubionym zajęciem jest wymyślanie anagramów. Colin gustuje tylko i wyłącznie w dziewczynach o imieniu Katherine. Miał ich już aż dziewiętnaście, a ostatnia dopiero co z nim zerwała. Właśnie to wydarzenie skłania go do wyruszenia w podróż po Ameryce ze swoim najlepszym przyjacielem Hassanem oraz do stworzenia "Teorematu o zasadzie przewidywalności Katherine".
  Jedyną rzeczą, która zatrzymywała mnie od odłożenia tej książki z powrotem na półkę była postać Hassana. Jego poczucie humoru oraz charakter były całkowicie odmienne od głównego bohatera. Możliwe, że właśnie tym zyskał moją sympatię.
  Jeśli miałabym polecić tą książkę to wyłącznie dla postaci Hassana.
  Anna Gigla

  OdpowiedzUsuń
 137. Federico Moccia - "Trzy metry nad niebem"
  Ta książka jest absolutnie rewelacyjna i warta uwagi. Opowiada o dziewczynie z dobrego domu, która poznaje agresywnego chuligana. Pomimo różnych charakterów, sprzeciwu matki dziewczyny, młodzi zakochują się w sobie na zabój. Dzięki tej miłości oby dwoje się zmieniają wzajemnie, on zaczyna prowadzić spokojniejsze życie, a ona bardziej otwiera się na świat. Powieść jest przede wszystkim wciągająca, zabawna, ale także wzruszająca do łez. Gdy ktoś mnie pyta "Jaka jest Twoja ulubiona książka?" to od razu bez zastanowienia odpowiadam " Trzy metry nad niebem". Można jeszcze dodać, że książka ta jest zainspirowana filmem. Na koniec mój ulubiony fragment: "-Jestem szczęśliwa. Nigdy w całym swoim życiu nie czułam się tak dobrze. A ty?" ... "Tak, że mógłbyś dotknąć palcem nieba?" ... "- O wiele wyżej. Co najmniej trzy metry nad niebem."

  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 138. J.K. Rowling „Harry Potter i Książe Półkrwi”

  ABY POZNAĆ PRZYSZŁOŚĆ, MUSISZ POWRÓCIĆ DO PRZESZŁOŚCI

  Hogwart już nie jest taki sam od czasu, gdy Harry po raz pierwszy przekroczył jego próg. Nad bezpieczną przystanią, jakiej miano dotąd nosiła szkoła, zawisa cień grozy wywołany przez powrót Voldemorta, niezwykle potężnego czarnoksiężnika odpowiadającego za śmierć najdroższych Harry’emu osób. Społecznością czarodziejów wstrząsają liczne ataki ze strony śmierciożerców, jednak Zakon Feniksa z Dumbledorem na czele nie zamierza pozwolić przejąć Voldemortowi kontroli nad światem. Postanawia przygotować młodego czarodzieja do walki na śmierć i życie, którą już niedługo przyjdzie mu stoczyć z najgroźniejszym człowiekiem wszechczasów. Tylko czy wyprawy w przeszłość Toma Riddle’a będą w stanie mu w tym pomóc? Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a śmierć zdaje się wisieć w powietrzu… Jak wielką stratę światy mugoli i czarodziejów poniosą tym razem? Kim jest tajemniczy Książę Półkrwi?

  Odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Zamknij oczy, chwyć różdżkę i razem z Harrym zagłęb się w niesamowity świat magii.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 139. "Szatan z siódmej klasy" Kornel Makuszyński

  Wymyśloną przez Kornela Makuszyńskiego powieść "Szatan z siódmej klasy" po raz pierwszy poznałem jeszcze w podstawówce, jako jedną z wielu lektur. Niezbyt skupiłem się wtedy na bohaterach, ich uczuciach, czy samej treści. Spowodowane to było trochę brakiem czasu, a trochę faktem, ze nie do końca ta książka do mnie przemawiała.
  Teraz gdy wróciłem do kilku zapomnianych książek z zapomnianego regału, przystanąłem na dłużej i przy tej historii. Adam "Szatan" Cisowski nie różni się od swoich rówieśników niczym. No prawie. Potrafi logicznie myśleć. Tyle. Tylko, a właściwie AŻ tyle, ponieważ coraz mniej ludzi (nawet dorosłych) nie posiada tej zdolności w dzisiejszych czasach.
  Książka uczy właśnie takiego myślenia, a ponadto jest całkiem zabawna. Polecam.

  Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 140. Kinney Jeff jest autorką bardzo znanej serii "Dziennik Cwaniaczka", która codziennie zyskuje nowych fanów. Jedną z książek jej serii jest "Dziennik Cwaniaczka: Trzeci Do Pary ".
  Na pierwszy rzut oka wydaje się ona niewiadomo jak obszerna a zarazem nudna, jednak nie tym razem! Książkę bardzo szybko się czyta na dodatek zawiera sporo obrazków/komiksów które tylko umilają czytanie.
  Główny bohater Greg Heffley jest młodym gimnazjalistą. W swoim dzienniku opisuje swoje życie jakie pamięta. Zaczyna od pobytu w brzuchu swojej matki, dzieje ze żłobka i przedszkola... Kiedy nadchodzi bal walentynkowy Greg nadal nie ma partnerki, ponieważ żadna nie chce się z nim umówić...ale od czego są kumple? Jego przyjaciel Rowley zawsze pomoże! (Jednak nie zawsze bezinteresownie)
  To nie jedyny wątek w tej książce! Chłopak opisuje także swoją historię z papierem "Miękkim jak Podusia" oraz o wujku, który wydaje się dość dziwny, szalony...
  Ta Książka jak i inne z tej serii bardzo potrafią poprawić humor. Polecam wszystkim czytelnikom, niezależnie od wieku.

  Yuvippe

  OdpowiedzUsuń
 141. Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy"

  Kto z nas nie pragnął poczuć się przez moment Sherlockiem Holmesem? Siedemnastoletni Adam Cisowski udowadnia, że każdy może nim zostać. Rezolutny, szczery, obdarzony niezwykła intuicją i bystrym umysłem, nie boi się żadnych wyzwań ani najtrudniejszych zagadek.

  W Bejgole, małej wsi koło Wilna, mają miejsce wydarzenia, przez które życie rodziny Gąsowskich, mieszkańców starego dworku, wywraca się do góry nogami. Pozornie nic nie znaczące odwiedziny tajemniczego Francuza, znikające drzwi, to dopiero początek łamigłówki. Na jaw wychodzą tajemnice sprzed wieków, zaginione, błądzące w otchłani czasu… Czytelnik zostaje wciągnięty w wir przygód, nie może nic zrobić, nie może otrząsnąć się z transu, póki nie odkryje prawdy.

  Powolnymi krokami tytułowy „Szatan” zbliża się do końca całej historii. I kiedy ta wspaniała podróż w głąb siebie dobiega końca, czytelnikowi jest po ludzku żal. Żal, że jego beztroskie dzieciństwo nie wróci. Żal, że już nigdy nie będzie towarzyszyć nieprzeciętnie inteligentnemu Adasiowi w jego wędrówce po kartach książki.

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 142. „Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik” – Sue Townsend
  Sekretny dziennik jest prowadzony przez Adriana, nastolatka, który jak sam pisze, uważa się za intelektualistę. Aid, jak zwraca się do niego jego matka, staje przed wyborem przyszłego zawodu. Z jednej strony chce zostać weterynarzem, ale z drugiej wysyła swoje wiersze do BBC. Jest w trudnym okresie dorastania. Dokuczają mu pryszcze i kolega który wyłudza od niego haracz. W wyglądzie martwią go jego uszy i dlatego mierzy je sobie, za pomocą zestawu do geometrii, pod jakim kątem mu sterczą. Na domiar złego jego rodzice się rozwodzą, a ojciec jeszcze traci pracę, zaś w szkole ma problemy z powodu noszenia czerwonych skarpetek. Na osłodę przeżywa swoją pierwszą miłość, choć ostatecznie, aż dwie kobiety się o niego biją.
  Książka chociaż dotyka wielu trudnych problemów młodego chłopca jest napisana w bardzo zabawny sposób. Na jej podstawie powstał serial telewizyjny, sztuka teatralna i gra komputerowa.

  OdpowiedzUsuń
 143. "Dziesięć płytkich oddechów"-K.A. Tucker

  „Weź dziesięć płytkich oddechów. Przyjmij je. Poczuj je. Pokochaj je”. Te słowa to myśl przewodnia całej książki opowiadającej o dwudziestoletniej Kacey, która wraz ze swoją piętnastoletnia siostrą ucieka przed demonami przeszłości do słonecznego Miami. Książka „Dziesięć płytkich oddechów” autorstwa K.A. Tucker nie należy do łatwych lektur, ponieważ w bardzo realny sposób przestawia to jak główna bohaterka próbuje poradzić sobie z depresją spowodowaną utrata rodziców, najlepszej przyjaciółki i chłopaka. Czy Kasey uda się pogodzić z tragicznymi wydarzeniami i znów być dziewczyną cieszącą się każdą chwilą? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie gorąco zapraszam do przeczytania tej porywającej powieści, po której przeczytaniu, mam nadzieję, że każdy odkryje w sobie wewnętrzną siłę do zwyciężenia przeszkód jakie codziennie stają na naszej drodze.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 144. Trzydziesta siódma godzina ~~ Jodi Compton

  Kryminał o rodzinie, przyjaźni i stracie. Detektyw Sara Pribek specjalizuje się w zaginięciach. Pewnego dnia, w tajemniczych i niewyjaśnionych okolicznościach, okazuje się, że zaginął jej mąż Shiloh, który również pracuje jako detektyw. Nic niewiedząca żona, wykluczając wypadek i porwanie, postanawia sama rozwiązać niezwykłe zaginięcie jej męża, który jest niezwykle sprytny i wysportowany. Jednak nie przypuszczała, że śledztwo zaprowadzi ją w głąb mrocznej przeszłości jej męża. Czy spotkały ją najgorszy obawy, a może dopiero się pojawią? Przeczytaj, a na pewno się nie zawiedziesz. Serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 145. Szatan z siódmej klasy
  Kornel Makuszyński
  Szatan z siódmej klasy - jest to powieść dekektywistyczno -przygodowa opowiadająca przygody pewnego siedemnastoletniego chłopaka Adama Cisowskiego , najsprytniejszego chłopaka w klasie który przy pomocy logicznego myślenia , potrafił rozwiązać każdą największą nawet zagadkę . Nawet starszy , zrzędliwy nauczyciel historii pan Gąsowski był zachwycony sposobem myślenia swego podopiecznego i zapytał czy mógłby mój pomóc , rozwiązać zagadkę kradzieży której dokonano w domu , u brata pana profesora . Adaś przystał na to i tak obydwaj pojechali na wieś , gdzie Adaś poznał swą pierwszą miłość i o mało nie wpadł w śmiertelne kłopoty . Książka ta uczy logicznego myślenia , i pokazuje nam jak przy pomocy szczęścia , intelektu oraz opanowania , rozwiązać każdą zagadkę .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród zgłoszonych uczestników nie mamy Szarka 5. Prosimy o kontakt.

   Usuń
 146. Rok 1984 – George Orwell
  Arcydzieło brytyjskiego pisarza jest prawdopodobnie najważniejszym dziełem w historii literatury. Bowiem gdzie indziej znaleźć można powieść, która w takim stopniu wpłynęła na świadomość ludzkości? Książka ta, to największe ostrzeżenie jakie kiedykolwiek zostało nam przekazane, gdyż straszliwa utopia przedstawiona w tym dziele o mało nie stałą się rzeczywistością.
  Okrutny system polityczny z jakim się tu spotykamy, jest trudny do opisania. Totalitaryzm totalny, jeżeli można użyć takiego sformułowania. Człowiek to przedmiot w aparaturze państwa, systemu, który śledzi, nakazuje i podporządkowuje. Który steruje, cenzuruje i wie wszystko najlepiej. Który czyni nieszczęśliwym każdego o zdrowych zmysłach. Który nikomu nie przynosi korzyści i którego można zrozumieć jedynie poprzez pranie mózgu.
  Winston Smith – jego imię jest całkowicie bez znaczenia zarówno dla świata w którym żyje, jak i dla czytelnika. Ważne jest bowiem przesłanie, ostrzeżenie, że Wielki Brat patrzy…
  Polecam wszystkim dla własnej świadomości.
  Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 147. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – Bracia Grimm
  Każdy zna baśń o tej Najpiękniejszej na świecie. Nie jest ona pozbawiona przemocy i zwrotów akcji jakby się mogło wydawać. Sądzę, że fabuła jest nawet ciekawsza od wielu współczesnych. Jest cukierkowe zakończenie, ale która bohaterka wciągu jednego wątku umiera i ożywa trzy razy? Jak się dobrze zastanowić to Śnieżka zasłużyła na szczęście bez zmartwień u boku ukochanego. Oprócz wspaniałej historii, baśń zawiera oczywiście pouczenie. W tłumaczeniu Marcelego Tarnowskiego zła królowa za zazdrość i próby mordu na królewnie została skazana na włożenie żelaznych bucików i tańczenie w nich „aż padnie martwa na ziemię”. Bracia Grimm mieli finezje.. Więc także dorosłe dzieci, którym nie obca jest zazdrość powinny sięgać czasem do baśni, by przemyśleć, czy przypadkiem i my nie pytamy: Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie…

  OdpowiedzUsuń
 148. O siedmiu krukach – Bracia Grimm
  Było sobie siedmiu braci królewskich, którzy zostali zamienieni w kruki. Ich siostra dowiedziawszy się, że ich przemiana stała się poniekąd z jej przyczyny, wyrusza na poszukiwanie braci. Kto dowiedziawszy się o zaginionym, nigdy dotąd niepoznanym rodzeństwie wyruszy w nieznane? Kto zawędruje na koniec świata? Będzie się radzić słońca, księżyca i gwiazd? Baśń jest krótka, ale ile ważnych pytań można sobie postawić po jej lekturze. Jestem pełna podziwu dla bezimiennej bohaterki, która kocha braci, chociaż jeszcze ich nie poznała, nie zamieniła z nimi ani jednego słowa, a ryzykuje życie, by ich ocalić.

  OdpowiedzUsuń
 149. "Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz

  Książka opowiadająca historię Żaków. Najmłodszy z mieszkańców tego domu, chłopczyk imieniem Bobcio rozpala ognisko na balkonie, w którym giną firanki, stare gazety i jeszcze nie użyte kalki. Jednak nasz młody bohater nie zapomniał, ze pożar to niebezpieczeństwo ugasić to woda zapominając ją później zakręcić. Główna bohaterka Cesia, na której histori jest oparta książka czuję się nie atrakcyjną, mało lubianą, nie wartościową osoba. Zazdrości urody swoje starszej siostrze Juli. Cesia ma różne przygody, szkolne, miłosne i przyjacielskie. Jeśli masz ochotę poznać ją bardziej niż ja tu ją opisałam, zachęcam Cię do przeczytania tej wspaniałej, krótkiej książki.
  Fiołek

  OdpowiedzUsuń
 150. "Cztery" V.Roth
  Czytałeś serie niezgodna?
  Polubiłeś świat frakcji oraz życie Tris i Cztery?
  Czas poznać Cztery zanim się nim stał.
  Tobias syn przywódcy alttuizmu wybiera nieustraszoność i staje sie Cztery jednak ma pewne tajemnice któruch zdradenie bedzie miało ogromne konsekwencje...
  Para lat później poznaje Tris...
  Historia Tobiasa pełna ciekawych zwrotów akcji tajemnic emocji ...

  Polecam
  Evilqueen

  OdpowiedzUsuń
 151. " Cztery " Veronica Roth

  Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność - na te pięć frakcji podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem musiał wybrać frakcję. W jednej z nich znajduje się Nasz tytułowy bohater Tobias wybiera Nieustraszoność po czym zmienia imię na cztery.Po 2 latach poznaje Tris, która porzuca Altruizm i dołącz do nich. W tej książce możemy zobaczyć prawdziwą twarz Tobiasa. Możemy bliżej przyjrzeć się jak czuł jako niezgodny. Muszę dodać że książa jest bardzo wciągająca oraz odpowiada na wiele pytań, których nie można było odkryć w całej trylogii. Serdecznie zapraszam oraz gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 152. "Szósta klepka" Małgorzata Musierowicz

  Książka opowiadająca historię Żaków. Najmłodszy z mieszkańców tego domu, chłopczyk imieniem Bobcio rozpala ognisko na balkonie, w którym giną firanki, stare gazety i jeszcze nie użyte kalki. Jednak nasz młody bohater nie zapomniał, ze pożar to niebezpieczeństwo ugasić to woda zapominając ją później zakręcić. Główna bohaterka Cesia, na której histori jest oparta książka czuję się nie atrakcyjną, mało lubianą, nie wartościową osoba. Zazdrości urody swoje starszej siostrze Juli. Cesia ma różne przygody, szkolne, miłosne i przyjacielskie. Jeśli masz ochotę poznać ją bardziej niż ja tu ją opisałam, zachęcam Cię do przeczytania tej wspaniałej, krótkiej książki.
  Fiołek

  OdpowiedzUsuń
 153. Agata Christie „Pięć małych świnek”

  Hercules Poirot to doświadczony detektyw do, którego pewnego dnia przychodzi młoda dziewczyna, Karla Lemarchant. Kobieta opowiada mu o skazanej na dożywocie szesnaście lat temu matce, Caroline Crale, która to rzekomo miała otruć swojego męża Amyasa Crale'a. Karla prosi Herculesa o to aby ten zweryfikował słuszność wyroku, lecz nie po to aby jej matka wyszła na wolność, gdyż ta i tak zmarła rok po procesie w więzieniu, ale po to aby ta mogła w spokoju wyjść za mąż i założyć rodzinę bez żadnego lęku. Jak można się już domyśleć nie jest to typowy kryminał gdzie detektyw zbiera odciski palców czy innego rodzaju dowody rzeczowe, gdyż te już dawno nie istnieją przez co nasz protagonista jest zmuszony dążyć do prawdy przez zeznania osób powiązanych ze sprawą i na końcu dzięki takowym odkryć rozwiązanie. Jeśli chcecie poznać prawdę to serdecznie zachęcam do lektury tejże książki.

  ~ MasterJo45d

  OdpowiedzUsuń
 154. „19 razy Katherine” – John Green

  Kim jest Colin Singleton? Chłopakiem, który lubuje się w dziewczynach o imieniu Katherine. Te jednak za to, chyba nie za bardzo go lubią. Było już ich dziewiętnaście i żadna z nich nie została na dłużej. Felerna sprawa!

  Colin wyrusza z przyjacielem na wycieczkę po Ameryce. Ma trochę pieniędzy, kumpla u boku, ale żadnej panny o jego ulubionym imieniu.

  A może… Da się przewidzieć każdy związek z dziewczynami, które nazywają się Katherine? To dość idiotyczny pomysł, nieprawdaż?

  Jak zawsze w książkach Johna Greena – romans, humor i ciekawe postacie. Wszystko zaplanowane od A do Z. Łatwo, lekko i przyjemnie.
  Czego chcieć więcej?
  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 155. „November 9” – Collen Hoover

  Dziewiąty listopada. Co za felerna data! Nie dla mnie, ale dla Fallon i Bena jak najbardziej. Da się jakoś wymazać tę datę z pamięci i kalendarza? Ta dwójka chętnie z takiej opcji skorzysta.

  Jednak znaczenie daty zmienia się, kiedy ta dwójka spotyka się przypadkiem. Wpadli na szalony pomysł.

  Co roku spotykają się w ten dzień, a w żaden inny nie mogą się ze sobą kontaktować. Chore, prawda?

  Od tej pory Fallon i Ben z utęsknieniem wyczekują dziewiątego listopada.

  Książka miała być dobra na lekkie popołudnie, ale tak nie było. Nie wiem dlaczego, ale ciężko mi się ją czytało. Myślę, że twórczość Collen Hoover nie jest dla każdego.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 156. Podróż za jeden uśmiech
  Adam Bahdaj
  Dwóch kuzynów - Poldek i Duduś .
  Zupełnie do siebie niepodobnych ten pierwszy : szalony , odważny , dzielny ten drugi : dobrze ułożony , grzeczny i kujonowaty . Pierwszy uczy się przeciętnie a drugi to istny kujon . Duduś często przedstawiany jako wzór do naśladowania Poldkowi . I właśnie los chciał , że tych dwóch zupełnie niepodobnych do siebie kuzynów wspólnie przeżywa największą przygodę swojego życia . A wszystko przez to , że ich cioci nie chciało się zawieść ich na dworzec i dopilnować żeby bezpiecznie dojechali do rodziny która znajdowała się nad morzem , ponieważ miała się spotkać ze swym ukochanym koszykarzem z Legii Warszawa . Dała im tylko bilet , 500 złotych i zamówiła taksówkę i życzyła miłych wakacji po czym wraz ze swym ukochanym oddaliła się w siną dal A chłopcy jak to chłopcy zgubili pięniądze i postanowili nie denerwować rodzinny i pojechać autostopem podczas których przeżyli wspaniałe przygody . Książka przede wszystkim dla dorosłych by przypomnieli sobie jak to było za ich czasów . Ale również i dla młodszego pokolenia , by pośmiali się z Duduś oraz Polska i porównali dobe kompóterów z dobą startego kolana .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród zgłoszonych uczestników nie mamy Szarka 5. Prosimy o kontakt.

   Usuń
 157. „Ten jeden dzień” – Gayle Forman

  Allyson to poukładana panienka. Wszystko uporządkowane, jest perfekcyjnie… dopóki krótkie dwadzieścia cztery godziny nie zmienią jej poukładanego życia. Krótko i spontanicznie, a zupełnie inaczej jak dotąd.

  Ostatni dzień jej wakacji w Europie. Allyson poznaje Wilhelma! Kobieta ulega jego względom i zmienia swoje plany – jedzie z nim do Paryża.

  Główna bohaterka jest jedną z najbardziej irytujących w całym książkowym świecie. Wystarczy pięć minut i z poukładanej kobiety mamy bachora. Rozwydrzona, jej humory zmieniają się z każdą sekundą i psuje każdą chwilę z książką. Dobijcie mnie, błagam!

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 158. „Trzy metry nad niebem” – Federico Moccia

  Babi to przykładna dziewczyna. Pochodzi z dobrego domu, świetnie się uczy i wręcz świeci przykładem. Właściwie jak to się dzieje, że poznaje Stepa? To skomplikowane i pogmatwane. Właściwie kim jest Step? Agresywnym idiotą, który daje poczucie niemyślącego.

  Tutaj naradza się miłość. Zakazana, według opisów piękna i tak dalej, i tak dalej. Mamuśka się nie zgadza, więc zróbmy jej na przekór! Dowiedzmy się także dlaczego Step jest agresywny…

  Tak wiele osób zachwalało tę książkę. Ja nie widzę w niej nic cudownego. Jestem nią znudzona.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 159. "Szatan z siódmej klasy" - Kornel Makuszyński

  "Szatan z siódmej klasy" to powieść Kornela Makuszyńskiego, tematyka przygodowo-detektywistyczna.
  Przedstawia wakacyjną historię Adama Cisowskiego, siedemnastolatka, który był znany w całej szkole jako "Szatan".
  Był bardzo bystry -> potrafił rozwiązać każdą zagadkę.
  Większa część akcji toczy się we wsi Bejgoła. Jest to wieś, w której mieszkał brat profesora Gąsowskiego.
  Profesor Gąsowski poprosił Adasia o rozwiązanie zagadki, której sami nie potrafili rozwikłać -> tajemniczych kradzieży drzwi z dworku.


  Moim zdaniem ta książka zainteresuje wiele osób, które ciekawią zagadki.
  Zawiera wiele humoru słownego jak i sytuacyjnego.

  ~ Damian Perczuk

  OdpowiedzUsuń
 160. Michael Grant "Gone. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój"

  "Witamy w Perdido Beach. Nasze motto brzmi: <>"

  Dzieją dziwne rzeczy: nagle wokół miasteczka i jego okolicy pojawia się mur, znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat, a zwierzęta ulegają nietypowym mutacjom.
  W środku tego obszaru znajduje się elektrownia atomowa. Czy to tylko przypadek?

  Początkowo byłam do tej pozycji nastawiona dość sceptycznie, rzadko sięgam po powieści tego typu. Postanowiłam jednak dać jej szansę i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Akcja już od pierwszych stron pochłonęła mnie do reszty. Nie minęło wiele czasu, bym uzależniła się od "Gone". Nie potrafiłam oderwać się od lektury, tomisko wszędzie brałam ze sobą. Nawet, kiedy nie czytałam, moje myśli wciąż krążyły wokół wydarzeń z Perdido Beach. Doszło do tego, że i mnie zaczął udzielać się tytułowy niepokój, ale mimo lęku przed tym, co mogą kryć następne strony, nie byłam w stanie przerwać czytania ani na chwilę.

  Dawno nie miałam w ręku tak dobrej książki.


  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, nie wiem co się stało, ale ucięło mi fragment wypowiedzi. Być może taki sposób na oznaczenie cytatu w cytacie, jaki użyłam, uruchamia jakieś kodowanie, nie znam się na tym. Wrzucam jeszcze raz, mam nadzieję, że tym razem nic się nie utnie.


   Michael Grant "Gone. Zniknęli. Faza pierwsza: Niepokój"

   "Witamy w Perdido Beach. Nasze motto brzmi: << Promieniowanie? Jakie promieniowanie >>?"

   Dzieją dziwne rzeczy: nagle wokół miasteczka i jego okolicy pojawia się mur, znikają wszyscy, którzy ukończyli piętnaście lat, a zwierzęta ulegają nietypowym mutacjom.
   W środku tego obszaru znajduje się elektrownia atomowa. Czy to tylko przypadek?

   Początkowo byłam do tej pozycji nastawiona dość sceptycznie, rzadko sięgam po powieści tego typu. Postanowiłam jednak dać jej szansę i bardzo pozytywnie się zaskoczyłam. Akcja już od pierwszych stron pochłonęła mnie do reszty. Nie minęło wiele czasu, bym uzależniła się od "Gone". Nie potrafiłam oderwać się od lektury, tomisko wszędzie brałam ze sobą. Nawet, kiedy nie czytałam, moje myśli wciąż krążyły wokół wydarzeń z Perdido Beach. Doszło do tego, że i mnie zaczął udzielać się tytułowy niepokój, ale mimo lęku przed tym, co mogą kryć następne strony, nie byłam w stanie przerwać czytania ani na chwilę.

   Dawno nie miałam w ręku tak dobrej książki.


   //Andeś

   Usuń
  2. Na wszelki wypadek, by znów nie ucięło, zrobiłam spację pomiędzy tym tzw. cudzysłowem francuskim a kolejnym wyrazem. Liczniki słów uznają to jednak za kolejny wyraz - pokazują liczbę 151, podczas gdy w rzeczywistości słów jest 149. Proszę, by zostało to wzięte pod uwagę i przepraszam za kłopot :)
   //Andeś

   Usuń
 161. Kornel Makuszyński "Szatan z siódmej klasy"

  Któż z nas nie marzył o spędzeniu wakacji w starym, pełnym tajemnic dworku?
  Kornel Makuszyński zaprasza nas do Bejgoły, małej wsi leżącej w pobliżu Wilna, w której tylko z pozoru niewiele się dzieje. Na rozwiązanie czekają zagadki sprzed wieków...

  Z "Szatanem z siódmej klasy" spotkał się chyba każdy - i nie udało mi się jeszcze poznać osoby, która byłaby z tego spotkania niezadowolona. Akcja ani na chwilę nie staje tu w miejscu, tajemnice mnożą się na naszych oczach, napięcie wciąż rośnie. Piękny język autora, pełen obrazowych porównań (,łacińskich sentencji) i odniesień do klasyków światowej literatury, pozwala czerpać z czytania niezwykłą przyjemność.

  Choć twórczość pana Makuszyńskiego kojarzy nam się głównie z lekturami z podstawówki, tę książkę śmiało poleciłabym również nieco starszym czytelnikom. Myślę, że warto ją powtórzyć, teraz, gdy o historii i otaczającym nas świecie mamy większe pojęcie - z pewnością odbierzemy lekturę w zupełnie inny sposób niż w dzieciństwie.

  // Andeś

  OdpowiedzUsuń
 162. Krzysztof Petek "Gra w trzy karty"

  Paweł budzi się ciemnym pomieszczeniu, nie pamięta kompletnie niczego. Przypadkiem tylko poznaje swoje imię. Nie zna swojego nazwiska, adresu. Nie kim są osoby pojawiające się w jego wizjach, gdzie nauczył się walczyć, używać broni i wytrychu, kto i dlaczego cały czas go śledzi. Wie jedno: chciałby poznać prawdę o sobie zanim pozna ją policja. Chciałby sam zadecydować, czy jest do czego wracać…

  Nie jest jednak świadomy o jak wielką stawkę toczy się gra.

  Książkę przeczytałam właściwie jednym tchem, a gdy skończyłam, długo czułam niedosyt. Nie żałuję ani chwili, którą z nią spędziłam. Ba, byłabym skłonna przeżyć każdą z nich jeszcze raz.

  Krzysztof Petek jest inspirującym człowiekiem i wspaniałym pisarzem. Mam jednak wrażenie, że pozostaje trochę niezauważony. Grono jego czytelników nie jest duże. Wszystkich fanów niesamowitej akcji i niebanalnej fabuły serdecznie zapraszam do sięgnięcia po jego książki.


  // Andeś

  OdpowiedzUsuń
 163. „Siedem minut po północy” – Patrick Ness

  Jest dokładnie siedem minut po północy. Biedny Conor ze strachem odkrywa, że za oknem jest potwór. Czego on tak właściwie może chcieć od trzynastoletniego chłopca? Poza tym to na pewno nie to straszydło z jego koszmarów.

  Jak rozmawiać o nieszczęściu? Młody Conor wie co to jest. Dla niego nieszczęście to choroba matki, która ciągnie ją do grobu.

  Chłopiec, prawda i potwór. Prawda jest taka, że jest siedem minut po północy, za oknem potwór, a chłopiec rozpaczliwie potrzebuje pocieszenia i pozbycia się lęku straty.

  Piękne wydanie, świetna historia, która porusza serca. Nadzieja, ból i miłość. To wszystko jest połączone w sposób wyciskający łzy z oczu.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 164. Arthur C. Clarke "2001. Odyseja kosmiczna"

  Czy poza Ziemią istnieje życie? Albo chociaż inteligencja?
  Arthur Clarke prezentuje jeden z możliwych wariantów.

  "Odyseja kosmiczna" to absolutna klasyka gatunku. I chyba nie ma innego powodu, dla którego sięgnęłam po tę pozycję. Mówiąc szczerze, zawiodłam się na tej książce. Czytałam ją ponad trzy miesiące - akcja tak się dłużyła, że nie potrafiłam dobrnąć do końca. Praktycznie nie było tu dialogów, pełno za to przydługich opisów skomplikowanych maszyn, które, jako humanistce, trudno było mi zrozumieć.

  "Odyseja..." jest w pewnym sensie nietypowa - najpierw powstał film, dopiero później wydano książkę. Mimo że Clarke był współautorem scenariusza, można zauważyć sporo różnic: kinowa wersja głównym wątkiem uczyniła bunt komputera pokładowego, podczas gdy jej książkowa odsłona skupiła się bardziej na uczuciach jednostki.

  Wciąż nie jestem do tej książki przekonana. Zakończenie nie bardzo zachęciło mnie do sięgnięcia po następną część, jestem jednak ciekawa dalszego ciągu historii. Może kiedyś przemogę się i zajrzę do kolejnych tomów.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 165. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Świat Zero 2. Alternauci"

  Co by było gdyby to Niemcy wygrali II wojnę światową? Jak wyglądał by świat, w którym Polska pokonała Rosję i stała się wielkim mocarstwem? A co, gdyby w Ziemię nie uderzył meteoryt, który sprawił, że wyginęły dinozaury? Rafał Kosik po raz kolejny zabiera nas w podróż do światów alternatywnych.

  Niesamowita książka. Zmiażdżyła mnie, zbiła zupełnie z tropu i kazała przedefiniować wszystko, co dotychczas miałam za jasne. Kartki przewracałam cała drżąc. Autor nie dał mi chwili wytchnienia, z każdą stroną wir przygód wciągał mnie głębiej. Czasem już ledwo wytrzymywałam: miałam ochotę rzucić książką jak najdalej i wykrzyczeć autorowi, że się nie zgadzam na takie szarpanie moimi nerwami, by jednak po chwili wrócić z pokorą do lektury.

  Dodatkowo, pan Kosik postanowił zadrwić z czytelników, wprowadzając na rynek trzy wersje książki, różniące się pewnym szczegółem. Wydawało się nam, że poznaliśmy prawdę... A poznaliśmy tylko jedną z możliwości. Alternatywne książki - genialny pomysł.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 166. "Szóstka wron", Leigh Bardugo

  Kaz Brekker - doświadczony, genialny złoczyńca. Pewnego dnia dostaje on propozycję nie do odrzucenia. Jego zadaniem jest wykonanie niezwykle niebezpiecznego skoku, będącego nawet dla niego nie lada wyzwaniem. Dostaje możliwość uzyskania sumy pieniędzy, o której nawet nie mógł pomarzyć. Czy niemożliwe stanie się możliwym?

  Jest to pozycja, na którą z pewnością już nieraz się natknęliście. Jej popularność może i była dla niektórych nie do zniesienia, jednak uwierzcie - jest ona bez wątpliwości uzasadniona.
  Wciąga bez reszty, angażuje czytelnika, ma wspaniałych bohaterów, a akcja goni akcję. Z tą lekturą gwarantuję Wam nieprzespane noce, niewykonalnym jest oderwanie się od niej!

  Beata Szega

  OdpowiedzUsuń
 167. "Znak czterech", Arthur Conan Doyle

  Kolejna część przygód sławnego na całym świecie Sherlocka Holmesa. Tym razem detektyw wraz ze swoim przyjacielem, Johnem Watsonem, poszukuje dwóch morderców.

  Uwielbiam, uwielbiam i jeszcze raz uwielbiam. Jako ogromna miłośniczka serialu o Sherlocku Holmesie, nie mogłam powstrzymać się od sięgnięcia po dzieła Arthura Conan Doyle'a. Niesamowici bohaterowie, świetny styl pisania i historie, które doszczętnie wciągają czytelnika. W dodatku drugi tom jest równie dobry co pierwszy, a może i nawet nieco lepszy.

  Beata Szega

  OdpowiedzUsuń
 168. Podróż za jeden uśmiech
  Adam Bahdaj
  Dwóch kuzynów - Poldek i Duduś .
  Zupełnie do siebie niepodobnych ten pierwszy : szalony , odważny , dzielny ten drugi : dobrze ułożony , grzeczny i kujonowaty . Pierwszy uczy się przeciętnie a drugi to istny kujon . Duduś często przedstawiany jako wzór do naśladowania Poldkowi . I właśnie los chciał , że tych dwóch zupełnie niepodobnych do siebie kuzynów wspólnie przeżywa największą przygodę swojego życia . A wszystko przez to , że ich cioci nie chciało się zawieść ich na dworzec i dopilnować żeby bezpiecznie dojechali do rodziny która znajdowała się nad morzem , ponieważ miała się spotkać ze swym ukochanym koszykarzem z Legii Warszawa . Dała im tylko bilet , 500 złotych i zamówiła taksówkę i życzyła miłych wakacji po czym wraz ze swym ukochanym oddaliła się w siną dal A chłopcy jak to chłopcy zgubili pięniądze i postanowili nie denerwować rodzinny i pojechać autostopem podczas których przeżyli wspaniałe przygody . Książka przede wszystkim dla dorosłych by przypomnieli sobie jak to było za ich czasów . Ale również i dla młodszego pokolenia , by pośmiali się z Duduś oraz Polska i porównali dobe kompóterów z dobą startego kolana .

  OdpowiedzUsuń
 169. K.A.Tucker ,,Dziesięć płytkich oddechów''

  Jesz­cze kilka lat temu życie Kacey Cle­ary było poukła­dane i szczę­śliwe. Nie miała dużo zmar­twień i cie­szyła się z chwil spę­dza­nych w gro­nie rodziny. Jed­nak jedna sekunda zmie­niła jej życie na zawsze. Aby zapo­mnieć o dra­ma­tycz­nym zda­rze­niu, Kacey podej­muje decy­zje o wyje­ździe do Miami wraz z młod­szą sio­strą Livie. Dziew­czyny wpro­wa­dzają się do miesz­ka­nia przy plaży. Kacey podej­muje pracę i zamyka się w sobie, nie poka­zuje emo­cji. Wszystko zmie­nia się, gdy spo­tyka sąsiada Trenta Emer­sona. Zaczyna wal­czyć ze swo­imi uczu­ciami do męż­czy­zny. Posta­na­wia zmie­nić się i znów stać się tą samą dziew­czyną z prze­szło­ści, uśmiech­niętą i pełną życia. Nie trwa to zbyt długo, ponie­waż Kacey odkrywa tajem­nicę Trenta, którą on tak przed nią ukry­wał. Życie dziew­czyny po raz kolejny roz­pada się na małe kawałki. Czy będzie w sta­nie zapo­mnieć o prze­szło­ści i wyba­czyć męż­czyź­nie? Jedno jest pewne. Kacey znów musi nauczyć się, jak ważne jest ,,dzie­sięć płyt­kich odde­chów”.

  Kinga Juszczyk

  OdpowiedzUsuń
 170. Podróż za jeden uśmiech
  Adam Bahdaj
  Dwóch kuzynów - Poldek i Duduś .
  Zupełnie do siebie niepodobnych ten pierwszy : szalony , odważny , dzielny ten drugi : dobrze ułożony , grzeczny i kujonowaty . Pierwszy uczy się przeciętnie a drugi to istny kujon . Duduś często przedstawiany jako wzór do naśladowania Poldkowi . I właśnie los chciał , że tych dwóch zupełnie niepodobnych do siebie kuzynów wspólnie przeżywa największą przygodę swojego życia . A wszystko przez to , że ich cioci nie chciało się zawieść ich na dworzec i dopilnować żeby bezpiecznie dojechali do rodziny która znajdowała się nad morzem , ponieważ miała się spotkać ze swym ukochanym koszykarzem z Legii Warszawa . Dała im tylko bilet , 500 złotych i zamówiła taksówkę i życzyła miłych wakacji po czym wraz ze swym ukochanym oddaliła się w siną dal A chłopcy jak to chłopcy zgubili pięniądze i postanowili nie denerwować rodzinny i pojechać autostopem podczas których przeżyli wspaniałe przygody . Książka przede wszystkim dla dorosłych by przypomnieli sobie jak to było za ich czasów . Ale również i dla młodszego pokolenia , by pośmiali się z Duduś oraz Polska i porównali dobe kompóterów z dobą startego kolana .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wśród zgłoszonych uczestników nie mamy Szarka 5. Prosimy o kontakt.

   Usuń
 171. George Orwell "Rok 1984"

  Kiedy człowiek staje się odarty z człowieczeństwa? W roku 1984. W roku szczęścia i dobrobytu. W roku bólu i strachu. W roku, w którym nie ma już mroku. W roku, który daje człowiekowi wszystko byleby tylko nie pozostał człowiekiem. Zatracił swoją indywidualność i zniknął. Bo czy istniał kiedykolwiek?

  Dzieło Orwella napawa nas najdzikszym i pierwotnym lękiem. Co przeraża nas najbardziej? Wizja nieistnienia. Obraz świata, w którym nie ma nas. Lecz czy wciąż istniejemy, jeśli przestajemy być ludźmi? Odkrywając tę historię poznajemy to co tkwi w nas samych. Odziera ona z wszelkich niedomówień i pozostawia nagimi i pełnymi wstydu, za swoim egoizmem i świadomością, że bycie człowiekiem to coś więcej niż jedynie istnienie.  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń