środa, 2 listopada 2016

Hasło na listopad

Zgodnie z zapowiedziami dziś startujemy!

Hasło na listopad brzmi:
KSIĄŻKA Z UCZUCIEM

Uczucia towarzyszą nam przez całe życie - bywają dobre i złe. Czasem nas uskrzydlają, czasem niszczą, ale zawsze są ważne. Mamy nadzieję, że wyszukanie książki pasującej do hasła nie sprawi Wam żadnego problemu.

Poniżej zamieszczamy kilka propozycji z Wydawnictwa Otwartego:

                       
Wypożycz                       Wypożycz                       Wypożycz                        Wypożycz

            
Wypożycz                      Wypożycz                                        
347 komentarzy:

 1. “Harry Potter i Przeklęte dziecko” - J.K. Rowling

  Opuściłem Hogwart w mojej głowie wraz z końcem “Insygni Śmierci”. Tęskniłem do niego przez długie lata, aż w końcu J.K. Rowling otwarła drzwi do jej świata na nowo tworząc dramat o tytule “Harry Potter i Przeklęte dziecko”. Ku mojej radości, akcja rozpoczęła się dokładnie w momencie, w którym zakończyła się przed laty. Harry i przyjaciele odprowadzający swoje dzieci na peron 9 i ¾, które wyruszą do Hogwartu z jarzmem nazwisk zbawicieli świata, a co za tym idzie, wielkich oczekiwań wobec nich.
  Historia koncentruje się na losach nowego pokolenia jednak nie brakuje scen, w których spotkałem starych “przyjaciół” i z uśmiechem na ustach widziałem jak potoczyły się ich dalsze losy. Niewiarygodne, jak bardzo poruszył mnie kolejny tom ukochanej serii, w której ponownie miłość i przyjaźń triumfuje jako najsilniejszy rodzaj magii. Drżąc myślę, że Rowling nie kłamała mówiąc iż “Hogwart zawsze tu będzie, by powitać nas w domu”.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiera Cass - "Korona"
  To już piąta i (chyba) ostatnia książka z serii "Selekcja". W pałacu zostało tylko sześciu kandydatów, czyli tzw. Elita. Eliminacje księżniczki Eadlyn zmierzają ku końcowi, jednak następczyni tronu nadal nie jest pewna swoich uczuć oraz tego, czy w ogóle chciałaby zakończyć Eliminacje "sukcesem". Wspaniałym elementem opowieści jest to, że każdy z chłopaków ma jakąś wspaniałą cechę: Fox jest artystą, Hale obiecał robić coś dla Eadlyn każdego dnia, Ean chce być jak najlepszy dla księżniczki, Kile chce pomagać ludziom, a Hanri chce zrobić wszystko, by dziewczyna go pokochała. W końcu wybiera przyszłego męża... jednak nikt nie spodziewałby się, że właśnie jego wybuierze!
  Ostatnia część jest pełna uczuć głównie tych dobrych. Niestety nie wywiera podobnych uczuć u czytelnika. Osobiście mam wrażenie, że autorce w pewnym momencie przestało chcieć się pisać i zakończyła opowieść "na odwal się", mimo tego że faktycznie jest ono zaskakujące. Gdyby nie ciekawość zapewne nie skończyłabym czytać tej książki.
  ~ Alexis Moore

  OdpowiedzUsuń
 3. Bo ja głupia jestem. Czyli chodzi po prostu o recenzję książki, w której są jakieś uczucia? Czy książki, która w nas wywołała uczucia, czy jak? Bo właściwie to mogłaby być dowolna książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi nam o książkę, w której uczucia są istotnym elementem fabuły.

   Usuń
  2. Dziękuję!

   Usuń
 4. Becca Fitzpatrick - "Niebezpieczne Kłamstwa"

  Dziewczyna była świadkiem niebezpiecznego przestępstwa. Zostaje objęta programem ochrony świadków. Dostaje nową tożsamość, przeprowadza się i zaczyna życie od nowa. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ nie potrafi zapomnieć o przeszłości… Do czasu, gdy w jej życiu pojawia się ktoś, kto najwyraźniej chce zawrócić jej w głowie. Czy tylko ona jest na to gotowa? Czy może mu zaufać?
  Jestem wielką fanką Beccy Fitzpatrick. Każda kolejna książka przez nią napisana od razu wpada w kanon moich ulubionych. „Niebezpieczne kłamstwa” jest książką zdecydowanie godną polecenia. Jej bohaterowie są świetnie wykreowani, a historia wciąga już od pierwszych stron. Fabuła jest świetnie wymyślona, chyba jeszcze nie czytałam czegoś podobnego. Wiele razy podczas czytania byłam zaskoczona rozwojem wydarzeń. Kryminał połączony z uczuciem dwojga nastolatków jest zdecydowanie czymś wartym przeczytania.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 5. “Harry Potter i Przeklęte dziecko” - J.K. Rowling

  Kilka lat temu Harry z przyjaciółmi odprowadził swoje dzieci na peron 9 i ¾, ekspres Londyn- Hogwart ruszył i “wszystko było dobrze”.
  Autorka po latach stwierdziła jednak, że nie dość dobrze i postanowiła napisać koniec historii, zapominając o tym, że już kiedyś to zrobiła!
  Pełen sceptycyzmu otwarłem kolejny tom serii, która była moją pierwszą i zapaliła we mnie miłość do książek.
  Niestety nie zostałem pozytywnie zaskoczony…”Harry Potter i Przeklęte dziecko” jest dramatem, który stanowi niemal autoparodię. Lekkomyślna Hermiona, nieszanujący byłych nauczycieli Harry oraz złamanie własnej konwencji podróży w czasie to jedne z licznych ciosów zadanych mojemu sercu piórem J.K. Rowling. Autorka sprawia wrażenie jakby zapomniała jacy byli jej bohaterowie i jakie zasady rządziły jej światem! Jedyne co pozostało nietknięte to siła miłości i przyjaźni wciąż wiodąca prym w świecie Harrego Pottera. Przygoda mojego dzieciństwa zakończyła się słowami “wszystko było dobrze” i tak powinno pozostać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Timothée de Fombelle- „ Vango- uciekaj albo giń”
  Jak tytuł wskazuje, głównym bohaterem jest Vango, który (zaskoczę was) ucieka. Zagadką dla wszystkich pozostaje kwestia przed czym. Przeszłość Vanga poznajemy w tym samym czasie co on. Przez cały czas zastanawiamy się, w jaki sposób wszystko jest powiązane. I w tym miejscu muszę ostrzec: ta książka nie jest odpowiednia dla ‘nieskupionych’ czytelników. Wielowątkowość może okazać się męcząca. Jednak to, na co można zwrócić uwagę, to przepiękne opisy scenerii. Absolutnie zakochałam się w pochmurnym niebie nad katedrą Notre-Dame z przelatującymi wśród wieżyczek jaskółkami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gayle Forman- „Wróć jeśli pamiętasz”
  Główny bohater, znany gitarzysta, jest załamany odejściem Mii. Ale pod koniec książki oczywiście… chyba nie muszę kończyć. Jest to kontynuacja książki „Zostań jeśli kochasz” i szczerze mówiąc zawiodłam się na niej. O ile poprzednia część była wciągająca, to druga była zbyt przewidywalna. Nie ma nic złego w happy endzie, jednak cała powieść ciągnie się, a czytelnik może być znudzony, gdy okaże się, że na kolejnej stronie nie ma nic, czego nie byłoby na poprzednich. Jedyne za co mogę pochwalić tę książkę to teksty piosenek głównego bohatera, które znajdują się na początku rozdziałów. Każdy wers niesie ze sobą ciekawą treść, czego nie można powiedzieć o całości książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. „Promyczek” Kim Holden
  „Promyczek” jest to książka, w której uczucia towarzyszą Nam przez cały czas. Jest to nieliczna z książek, w której podczas czytania raz płakałam ze smutku, a innym razem ze śmiechu (chociaż książka ta nie wydaje się optymistyczna).
  Po lekturze zastanawiałam się czy postąpiłabym tak samo jak główna bohaterka, czy może jednak inaczej… jednakże doszłam do wniosku, że trzeba jak najlepiej wykorzystywać dane Nam chwile, ponieważ nigdy nie wiadomo ile tych chwil nam pozostało.

  OdpowiedzUsuń
 9. „Gus” Kim Holden
  „Gus” jest to książka od której dużo wymagałam jeszcze przed jej przeczytaniem. Nie zawiodła mnie.
  Główny bohater Gus pokazuje Nam jak on sam radzi sobie po śmierci bliskiej mu osoby. Szczerze na początku sobie nie radzi, chyba tak jak każdy z Nas w takiej sytuacji, lecz z biegiem czasu z pomocą przyjaciół i rodziny można pokonać wszystko. Po śmierci bliskiej dla Nas osoby każdy z Nas odczuwa smutek, lecz każdy z Nas inaczej próbuje sobie z nim poradzić.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Eleonora i Park"- Rainbow Rowell
  Jest to książka, którą na samym początku osądziłam mianem kolejnego romansidła dla nastolatków. Pomyliłam się jednak, książka uświadamia Nas co znaczy słowo miłość oraz wyjawia jego prawdziwą definicję. Bohaterowie rozumieli się bez słów, nie umieli bez siebie spędzić ani chwili, wiedzieli, że statystycznie nie mają szans aby im się powiodło, lecz postanowili dać losowi szansę, i udało się.
  Sądzę, że zawsze należy dawać wszystkiemu szanse, ponieważ lepiej żałować, że się spróbowało i nie wyszło, niż żałować, że się nie spróbowało.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Zmierzch" - Stephenie Meyer

  http://wikalovebooks.blogspot.com/2016/11/zmierzch-autorstwa-stephenie-meyer.html

  OdpowiedzUsuń
 12. "Kamila" autorstwa Ewy Barańskiej


  Tytułowa Kamila jest uczennicą renomowanego liceum. Cicha. Skryta. Wycofana. Ciężko odnaleźć jej swoje miejsce wśród rówieśników. Zawsze gdzieś na uboczu, zmuszona sama zmagać się ze swoimi problemami. Nie jest to prosta sprawa. Wyczerpana, decyduje się na desperacki krok - samobójstwo.
  Historia opowiedziana jest z perspektywy Diany - jej koleżanki z klasy. Choć z Kamilą nie łączyła ją żadna bliższa relacja, jest głęboko przejęta tym, co się stało. Czuje się współwinna śmierci dziewczyny. Wspominając chwile spędzone ze zmarłą koleżanką, zaczyna dostrzegać, jak wiele błędów ona i jej koledzy z klasy popełniali. Odkrywa, co Kamila próbowała ukryć za maską szarej myszki, jak cierpiała, ile trudności musiała pokonać każdego dnia.

  Mimo że książka ta wydana została już dobre dziesięć lat temu, porusza wciąż aktualne problemy. Podobna tragedia może wydarzyć się obok każdego z nas. Historia Kamili uczy nas wrażliwości na los drugiego człowieka, nakłania, byśmy nie pozostali obojętni na bezgłośne wołanie o pomoc.


  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 13. “Gwiazd naszych wina”- John Green

  Pierwsza zekranizowana książka Johna Greena przyniosła mu wielkie pieniądze oraz niezaprzeczalną popularność wśród młodzieży. Nic dziwnego, gdyż niewiele jest osób, które są w stanie przejść obok tego dzieła obojętnie. Przeważnie, albo się je kocha, albo nie znosi. Ja jestem z tych, którzy ją kochają.
  Autor opowiada czytelnikowi historię młodych ludzi chorych na nowotwory: oczytanej Hazel cierpiącej na depresję, szalonego Augustusa oraz zabawnego Izaaka.
  Mimo iż wiedzą, że są granatami i pewnego dnia wybuchną, raniąc wszystkich w pobliżu decydują się kochać i czerpać z życia ile się da, mimo, że niedługo się skończy. Bohaterowie mimo, że są młodzi posiadają niezwykłą odwagę, ponieważ pomimo swoich prywatnych tragedii, nowotworów, czy pisarzy, którzy okazują się być prostakami, powstają i mierzą się ze Światem.
  Twórca wraz ze swymi bohaterami nakłania do śmiechu, smutku, radości i płaczu oraz przemyca do fabuły cytaty, którymi niemal ma się ochotę tapetować ściany.
  Polecam każdemu młodemu człowiekowi.

  OdpowiedzUsuń
 14. "Zostań, jeśli kochasz"-Gayle Forman

  Główną bohaterką jest Mia. Nastolatka jak każda inna. Jedyne co ją wyróżnia to talent muzyczny, który ciągnie ją do opery.Niestety pewnego dnia jej życie przestaję być normalne. Cała jej rodzina- Brat, Mama i tata giną w wypadku samochodowym. Ona jakimś sposobem nie umiera lecz jest po za swoim ciałem. Trafia do szpitala gdzie musi wybrać czy chce pójść w ślady rodziców czy raczej zostać z dziadkami i swoim ukochanym chłopakiem. Historia Mii jest bardzo wrażliwa i zmienia sposób jakim patrzymy na świat

  //STOKROTKA

  OdpowiedzUsuń
 15. Anna Skrzypczak3 listopada 2016 17:54

  "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" - J. K. Rowling
  Książka opowiadająca o miłości pomiędzy dzieckiem, a rodzicem. O miłości, pomiędzy dwoma osobami.

  Zacznę od samej fabuły. Książka jest napisana w formie sztuki teatralnej. Tak więc nie mamy zbyt dużo opisów, natomiast jest bardzo dużo dialogów. Są one dynamiczne i bardzo wzbogacają samą akcję. W książce/scenariuszu pojawia się wiele momentów akcji, jak i zwrotów akcji. Samą książkę czyta się wygodnie i bardzo szybko. Oczywiście istnieją plusy i minusy. Autorka opowieści przedstawia nam historię potomstwa Hermiony, Ginny, Harry’ego, Rona i Draco. Ich dzieci idą pierwszy raz do Hogwartu, każdy zostaje przydzielony do domów. Mierzą się z dziedzictwem, jakie zostawili im ojcowie. Muszą zmierzyć się z wielkimi oczekiwaniami innych osób, przez to, co zrobili ich rodzice.
  Sama nie traktuje tej książki jako ósmej części Harry’ego Pottera, tylko jako dodatek. Jest ona po prostu osadzona w świecie Harry’ego, jednak zupełnie nie przypomina wcześniejszych przygód.
  Momentami fabuła wydaje się kompletnie bez znaczenia, bez sensu. To, co dzieje się nie ma żadnego związku z tym, co było wcześniej. Ron-postać, która nigdy niebyła wielki orłem, ale i także nie była postacią, która śmieszyła każdego. Za to w „Ósmej historii” Ron wydaje się kompletnie inną osobą.
  Największymi plusami i tym, co przyciąga najbardziej, są według mnie fakty, iż w pewnym momencie pojawiają się nasi ukochani bohaterowie z poprzednich części. Pojawiają się także nowe i zaskakujące postaci. Wiemy, jak funkcjonuje świat magii po tylu latach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy o podpisywanie zamieszczonych wpisów zgodnie z informacjami podanymi w zgłoszeniu - tam widnieje anna2002.

   Usuń
 16. John Green „Gwiazd naszych wina”
  Co czułbyś, gdybyś dowiedział się, że w twoim ciele znajduje się tykająca bomba? Zastanawiałbyś się, ile czasu jeszcze ci zostało? Przekląłbyś los, pytając: dlaczego ja? Wydałbyś wszystkie oszczędności na wycieczkę życia? Czy może siedziałbyś bezczynnie w domu, czekając, aż granat wybuchnie i zniszczy wszystko wokół?
  W takiej sytuacji znalazła się Hazel, główna bohaterka powieści Greena. Autor zachęca nas do zastanowienia się razem z bohaterami nad sensem życia, śmiercią i dziwnym pięknem wszechświata. Ukazuje punkt widzenia osoby chorej, której największym marzeniem jest by żyć normalnie, kochać, śmiać się, mieć przyjaciół, którzy są nimi nie z litości, ale dzięki szczerym chęciom.
  Podczas czytania książki towarzyszyły mi sprzeczne uczucia. Ciekawość pchała mnie do przodu, jednak z każdym fragmentem coraz bardziej obawiałam się śmierci bohaterów. Zakończenie dało mi wiele do myślenia. Zrozumiałam, że pewnym ludziom pisana jest przedwczesna śmierć, a my nie mamy na to wpływu. Los każdego z nas zapisany jest w gwiazdach.
  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 17. Henryk Sienkiewicz- „Quo vadis”
  Starożytny Rzym. Winicjusz, rzymski patrycjusz, zakochuje się w Lidii. Co w tym złego? Lidia jest zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a ponadto chrześcijanką. Jak ją bronić przed prześladowaniem Nerona? Każde słowo Winicjusza może skazać ich na śmierć. Książka trzyma w napięciu i wciąga swoją historią. Jest dobrym przerywnikiem jeśli chcemy odpocząć od powtarzających się obecnie motywów. Może samo nazwisko autora przez wzgląd na wkład do kanonu lektur szkolnych zniechęca młodsze pokolenie, ale szczerze polecam tę pozycję, bo wbrew stereotypom jest to naprawdę ciekawa historia napisana pięknym językiem. Pokazuje też w prosty sposób życie różnych kast społecznych w tamtym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Lois Lowry- „Dawca”
  Jonasz żyje w społeczności, w której wszystko jest idealne. Każde życie jest starannie zaplanowane: zawód, mieszkanie, partner. Nikt się nie kłóci, złości, czy smuci. Ale ten świat nie jest doskonały. Małżeństwa, które nie są zawierane z miłości, zainteresowania wybierane przez rząd, brak przyjaźni. Wszelkie uczucia zostały zabrane, aby nie wyrządzać już krzywdy. Jonasz, który zostaje wybrany na kolejnego Dawcę odkrywa radość życia. Dotychczas nie wiedział co to śnieg, kolory, muzyka. Dzięki wspomnieniom zaczyna kochać każdą chwilę. Książka w przepiękny sposób opisuje rzeczy codzienne, do których się przyzwyczailiśmy, jako niezwykły dar. Autor pokazuje piękno, które nas otacza, którego nie zauważamy. Otwiera oczy na świat. Dzięki tej książce zaczęłam nieco inaczej patrzeć na każdą osobną chwilę. Doceniać to, że mogę zobaczyć zachód słońca i usłyszeć śmiech.

  OdpowiedzUsuń
 19. "Eleonora i Park" - Rainbow Rowell

  http://wikalovebooks.blogspot.com/2016/11/eleonora-i-park-autorstwa-rainbow-rowell.html

  //wikibam

  OdpowiedzUsuń
 20. “Piąta fala. Ostatnia gwiazda” - Rick Yancey


  Do zagłady świata zostały cztery dni, Uciszacze czekają na kapsuły, które zabiorą ich z pogrążonej w chaosie Ziemi, a Cassie, Evan i reszta zdani są tylko na siebie w beznadziejnej walce o uratowanie ludzkości.
  Właśnie w takich warunkach zanurza się czytelnik na samym początku końca trylogii “Piąta fala”. Wraz z pierwszą stroną zaczyna się akcja i mimo tego, że książka jest pełna nieraz niepotrzebnych, egzystencjalnych przemyśleń bohaterów to nie opuszcza nas do samego końca. Wspomniane przemyślenia są ciekawe i głębokie, jednak prowadzą one do naiwnego happy endu jakim jest zniszczenie obcych samą Miłością.
  Książka została oddana do druku długo po opublikowaniu jej poprzedniczki, a więc można nie pamiętać wszystkich zawiłych historii bohaterów. Dzieje się tak, gdyż mimo swoich licznych zalet, seria wyjątkowa nie jest. Brak wyjątkowości nie przeszkadza jej jednak być ciekawym, dobrze napisanym dziełem, którego lektura bawi, a niektórych popych do egzystencjalnych przemyśleń. Żałuję, że jest to “OSTATNIA gwiazda.”

  OdpowiedzUsuń
 21. Klaudia Machura4 listopada 2016 12:43

  "Chłopak,który zakradał się do mnie przez okno"- Kirsty Moseley

  Książka opowiada historię Amber, dziewczyny, która przeżyła w dzieciństwie wielką traumę, przez którą do dziś boi się dotyku innych ludzi zwłaszcza mężczyzn. Jedynymi osobami, którą mogą to robić jest jej mama, brak Jake i Liam, chłopak który od 8 lat codziennie zakrada się do niej przez okno i zasypia obok aby czuła się bezpiecznie. Do tej pory byli jedynie przyjaciółmi, ale gdy jedno z nich robi następny krok wszystko wywraca się do góry nogami.
  Opowieść Amber pozwala mi podtrzymać teorię, że tak naprawdę tylko ludzie mogą zmienić ludzi i otworzyć ich na świat mimo zła, które spotkało nas niegdyś w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 22. John Flanagan- „Królewski zwiadowca”
  Will należy do tajnych służb królestwa Araluen. Po tragicznej śmierci żony zatraca się w smutku, a jego jedynym celem staje się zemsta na sprawcach. Ponieważ ignoruje polecenia zwierzchnika, grozi mu wydalenie z Korpusu Zwiadowców. Wydaje się, że niegdysiejszy bohater stoczy się na dno, z którego nie ma powrotu. Książka jest dwunastą częścią bestsellerowej serii „Zwiadowcy”. Wszystkie książki gorąco polecam fanom książek przygodowych i fantasty. Historia jest pełna zwrotów akcji, niezwykłości bez udziału magii, a przez cały czas czytania książki w głowie pulsuje tylko jedna myśl „Jeszcze tylko jedna strona i biorę się do sprzątania. Jeszcze tylko jedna.. ”

  OdpowiedzUsuń
 23. Agatha Christie- „I nie było już nikogo” lub „Dziesięciu murzynków” (istnieją dwa tytuły)
  Dziesięć osób z różnych środowisk zostaje zaproszonych na tajemniczą Wyspę Murzynków. Gospodarz jednak nie pojawia się. Goście podczas wizyty znajdują w swoich pokojach znany wierszyk o śmierci Dziesięciu Murzynków. W wyniku „zbiegów okoliczności” goście po kolei giną z zaskakującą zgodnością z przebiegiem wierszyka.. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy kryminał Agathy Christie. Akcja nie pozwala odpocząć. Czytelnik sam z zapartym tchem próbuje znaleźć mordercę. A. Christie jest absolutną królową kryminału. Nawet najbardziej zagmatwaną sprawę wyjaśnia w sposób tak logiczny, że pozostaje mi jedynie westchnąć i stwierdzić, że przecież to takie oczywiste i żałować, że sama nie umiem rozwiązać zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sue Monk Kidd- „Czarne skrzydła”
  Akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Głowna bohaterka Sarah Grimké w wieku jedenastu lat otrzymuje w prezencie ciemnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. Sarah od początku nie może pogodzić się z faktem, że jedni ludzie mają prawo posiadania innych. Czytając tę książkę śledzimy losy czarnej niewolnicy i jej białej pani. Opisuje jak wyglądało życie z perspektywy niewolnicy i abolicjonistki. Ich dorastanie w różnych kastach społecznych i wspólną niezgodę na ograniczające je prawo. Nie jest to książka do podobania się lub nie. Moim zdaniem znakomicie wprowadza w tamtejsze czasy i pokazuje prawdę, którą po prostu należy przyjąć jako fakt, a nie wymysł autorki.

  OdpowiedzUsuń
 25. „ Pegaz. Ogień życia.” – KATE O’HEARN
  Mieszanka Nowego Jorku, Emily niedawno straciła matkę, kłębią się w niej smutek, żal i tęsknota za ukochaną osobą. Na szczęście mama Emily zostawiła po sobie… ogród. Dziewczynka codziennie po szkole pielęgnuje ukochane przez matkę rośliny. Podczas burzy Emily siedząc samotnie w domu i czekając na tatę, który jest policjantem, słyszy dźwięk dobiegający z dachu. Okazuje się, że na jednym z nowojorskich wieżowców wylądował… Pegaz! Em jest w stanie ofiarować życie za ukochanego ojca, przyjaciół i skrzydlatego wierzchowca. Książka jest pełna emocji i uczuć, przedstawia wielkie poświęcenie dziewczyny, która może mieć na sumieniu nie tylko ukochane osoby, ale także całe miasto, a nawet świat zarówno ten nasz jak i olimpijskich bogów. Czytając tę powieść czasami nie wiedziałam jak ukryć wzruszenie, przyłapywałam się nawet na tym, że siedzę nad nią z otwartymi ustami. Dziewczyna, która dokonała najwyższego aktu heroizmu: „ By uratować olimpijski ogień, zanim zgaśnie na wieki. By uratować Olimp, nim przepadnie na zawsze…”

  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 26. „ Podaruj mi miłość” – dwunastu autorów powieści dla młodzieży
  Moim zdaniem niektóre książki są po prostu dobre, do innych musimy nabrać przekonania. Myślałam, że ta pomimo pięknej okładki i wielu wspaniałych recenzji nie przypadnie mi do gustu. Jestem zwolenniczką fantastyki i mocnych wrażeń, ale ta książka poruszyła mnie do głębi. Zbiór opowiadań widniejących pod tytułem "Podaruj mi miłość" nie jest jakimś romansidłem. Książka opowiada o marzeniach, o tym jak niektórzy ludzie troszczą się o nas, choć czasami tego nie widzimy. Właśnie to mnie w niej poruszyło, ona jest po prostu prawdziwa. Wzbudza w nas uczucia, o których istnieniu nie wiedzielibyśmy, nie czytając jej. Zbyt często mamy pretensje do tych, którzy chcą dla nas dobrze. Ta książka mówi sama za siebie: „ Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem - uwierz w magię świąt! A jeśli nie uwierzysz, czy to oznacza, że ona nie istnieje?” I choć nie tak łatwo jest nam to zrozumieć to, przecież wszyscy pragniemy tego samego, by ktoś nas pokochał.

  Paulina Pawlik

  OdpowiedzUsuń
 27. “5 centymetrów na sekundę” - Shinkai Makoto

  Wierzymy w nieskończoność miłości. A przynajmniej pożądany tej wiary tak bardzo, że postępujemy tak jakbyśmy wierzyli naprawdę. Świadczą o tym tysiące dzieł takich jak “5 centymetrów na sekundę”.
  Jest to historia o dystansie jaki dzieli ludzi, miłości oraz nieubłaganym upływie czasu.
  Główni bohaterowie poznali się w podstawówce gdzie połączyła ich najpierw miłość do książek, a potem do siebie nawzajem. Jednak oboje dorośli a los pchnął ich w różnych kierunkach i w efekcie uczynił z dwójki przyjaciół nieznajomych.
  Dzieło nie zaskakuje czytelnika wartką akcją czy dobrym dowcipem, ale oddziaływuje głównie na uczucia czytelnika, porusza, wzrusza. Czytelnik może gniewać się na bohaterów o bardzo głęboko wykreowanej psychice, może przeklinać autora, który połączył jego zdaniem niewłaściwych bohaterów lub dostrzegać, że płacze z niewiadomego powodu. Na końcu jednak przedstawi mu się życiową prawdę iż płatki kwiatów wiśni opadają 5 centymetrów na sekundę i z tą samą prędkością rośnie dystans między ludzkimi sercami.

  OdpowiedzUsuń
 28. "Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno"- Kirsty Moseley

  "Od zawsze unikam jakiegokolwiek fizycznego kontaktu. Dotykać może mnie tylko mama, mój brat Jake i… Liam." Amber to szesnastoletnia brunetka i główna bohaterka książki, która w dzieciństwie przeżyła wielką traumę, przez którą do dziś boi się dotyku innych ludzi. Dotykać mogą ją tylko jej mama, brat Jake oraz Liam, jej przyjaciel, który od 8 lat zakrada się wieczorem przez okno do jej sypialni i zasypia z nią odpędzając wszystkie koszmary. Liam to szkolne ciacho, szaleją za nim wszystkie dziewczyny... z wyjątkiem Amber. Dziewczyna nie może go rozgryźć, gdyż w dzień, chłopak jest dupkiem i zmienia dziewczyny jak rękawiczki, natomiast w nocy, zamienia się w bardzo kochanego i czułego chłopaka. Amber boi się w nim zakochać, uważa, że jego związki trwają tylko kilka nocy. Pewnego wieczoru jedno z nich robi krok do przodu i rodzi się między nimi silniejsze uczucie...
  Książki takie jak ta czyta się bardzo miło i szybko. Może nie wniosła do mojego życia żadnych refleksji, ale po skończeniu czytania jej, byłam bardzo zadowolona, a zarazem smutna, że to już koniec. Nie żałuję poświęcenia tej książce czasu. Podczas czytania jej, nie umiałam się od niej oderwać.Z każdą sekundą i z każdym przewróceniem jej kartki byłam coraz bardziej ciekawa co będzie dalej, ciągle mnie coś zaskakiwało. Czasami książce nie potrzeba nic więcej, niż naiwność uczuć, która sprawia, że poprawia mi się humor i mam uśmiech na twarzy.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 29. [przedpremierowo]
  "Co mnie zmieniło na zawsze" - Amber Smith

  Wszystko było idealnie. No właśnie "było". Do czasu, kiedy w sypialni Eden nie zjawił się najlepszy przyjaciel jej brata i nie zaczęła się najbardziej koszmarna noc jej życia. Dziewczyna jednak się nie załamuje, stara się dalej żyć swoim życiem. Książka jednak ukazuje to, jaką zmianę w życiu nastolatki zmienił tamten wieczór. Jak wszystko w jedną noc zaczęło się "sypać".

  Książka jest zdecydowanie godna przeczytania. Przedstawione w niej uczucia są tak realne, że sama nie wiedziałam, jak mam na nie reagować. Czytanie jest czasami bolesne, jednak doskonale otwiera oczy na problemy współczesnych nastolatków. Dlaczego nie warto próbować alkoholu i narkotyków? Tym razem na idealnym przykładzie nam to przedstawiono. Niesamowicie się cieszę, że miałam okazję przeczytać tą książkę. Gdyby to ode mnie zależało od przyszłego roku pojawiła by się w kanonie lektur. Być może jest w stanie otworzyć oczy chmarom nastolatek, pewnym tego, że ich życie już jest idealne. Jednak dopiero na przestrzeni lat widać skutki. A wtedy już jest za późno…

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 30. „Szkoła Strachu” - Gitty Daneshvari

  Mottefobia. Illyngofobia. Lachanofobia. Mastigofobia. Każdy się czegoś boi, a niektóre fobie są naprawdę niespotykane.

  Na letni kurs do pełnej niespodzianek Szkoły Strachu trafiają nowi uczniowie: Maddie, Theodore, Lucy oraz Garrison. Oni wszyscy zmagają się ze swoimi lękami, których nie są w stanie przezwyciężyć. Ale przecież dlatego się tutaj znaleźli: aby przestać się bać, a osobliwa pani Wellington zrobi wszystko, aby do tego doprowadzić.

  Książka w niesamowicie wciągający sposób pokazuje, że każdy ma swój własny powód do niepokoju i każdy może go przezwyciężyć. Opowiada o przyjaźni w najtrudniejszych chwilach oraz o sile, którą każdy z nas w sobie skrywa.

  ~ Aleksandra Czyrwik

  OdpowiedzUsuń
 31. "Rywalki"- Kiera Cass

  "Nigdy nie zazdrościłam szlachetnie urodzonym. Nie pragnęłam zostać wybrana. I nie chciałam brać udziału w konkursie, w którym stawką jest małżeństwo z księciem..."
  Chyba każdy zna historię o Kopciuszku, któremu macocha nie pozwoliła iść na bal do księcia. Jednak, co by się wydarzyło, gdyby to dziewczyna nie chciała iść na bal?
  America Singer, zwana również Ami to dziewczyna należąca do piątej kasty specjalizująca się w śpiewie i grze na różnych instrumentach, co pozwala jej zarobić pieniądze, aby pomóc rodzinie w utrzymaniu się. Od dwóch lat Ami w sekrecie spotyka się z Aspenem. Ukrywa ten związek, gdyż wie, że matka by go nie zaakceptowała, gdyż Aspen należy do niższej kasty.
  Co kilka lat w królestwie odbywają się Eliminacje, czyli konkurs o miłość księcia. Udział bierze w nim 35 dziewczyn, rywalizujących o małżeństwo z księciem Maxonem. Każda młoda dama marzy o zostaniu wylosowaną do konkursu...każda oprócz Ami. Gdy dziewczyna zostaję wylosowana załamuję się, ale dochodzi do wniosku, że nie ma nic do stracenia. Z początku czuje niechęć do księcia Maxona i nawet nie myśli o wyjściu za niego. Jednak, z czasem się to zmienia...

  Od wieków nie czytałam tak dobrej książki. Byłam pewna, że będzie to kolejna powieść o smutnej księżniczce i na początku byłam do niej źle nastawiona, natomiast w późniejszym czasie mile mnie zaskoczyła. Akcja raczej jest spokojna, chwilami następuję trochę więcej dynamiki. Pochłaniałam ją tak szybko, że trudno było mi się od niej oderwać. Bardzo mi przykro, że przeczytałam ją w tak krótkim czasie, bo to jedna z lepszych książek, jakie do tej pory czytałam.

  ~ Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 32. „Ktoś mnie pokocha” - zebrała Stephanie Parkins

  Po cudownym zaskoczeniu, jakim była pierwsza część opowiadań - „Podaruj mi miłość”, chciałam się zabrać za drugą część. Jednocześnie się bałam, że jej nie dorówna. Wiadomo, że kiedyś moje obawy muszą się spełniać. Tym razem dokładnie tak się stało.

  „Ktoś mnie pokocha” miało być zbiorem 12 lekkich opowiadań o miłości. Gdy nadszedł czas na opracowanie tekstów na olimpiadę, stwierdziłam, że teraz jest ten najwyższy czas. Teraz albo nigdy. Niestety zawiodłam się. Dużo tekstów było przesadzonych. O ile w zimowej wersji opowiadania z magią w tle były rzadkością, o tyle tutaj widać wszystko w co drugim opowiadaniu. Gwoli ścisłości były też świetne opowiadania. Bardzo mi się podobało „Byle nie miłość” Johna Skovron. Było odmiennym podejściem do tematu, grzało moje serduszko i naprawdę mi się podobało.
  Szkoda, że większość opowiadań mi się nie spodobała, jednak może teraz nadszedł czas dla osób, które mają lekko odmienny gust literacki niż ja.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 33. Czy można recenzować tylko takie tradycyjne w swej formie książki, czy również np: mangi albo historie publikowane na blogu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopuszczamy opublikowane w formie "książkowej" mangi. Nie recenzujemy opowieści blogowych, fanfiction itp.

   Usuń
 34. Rick Riordan „Magnus Chase i Bogowie Asgardu”
  Odkąd jego mama zginęła w tajemniczych okolicznościach, Magnus Chase mieszka na ulicy, ukrywając się przed policją i kuratorami. Okropne? To nic w porównaniu z tym, co dopiero go czeka. Śmierć w męczarniach, zaginiony od tysięcy lat miecz, nieziemski hotel Walhalla, to dopiero początek mrożącej krew w żyłach przygody. Czy chłopak podoła wyzwaniu, na które wcale nie ma ochoty? Czy opóźni nieuchronny, jak się wydaje, koniec świata? Kim się okażą ci, których dotychczas brał za przyjaciół?
  Żeby poznać odpowiedzi na te pytania sięgnij po pierwszy tom najnowszej serii Ricka Riordana i razem z Magnusem Chase’m przeżyj podróż w niezgłębiony świat nordyckich mitów.
  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł to oczywiście "Miecz Lata". "Magnus Chase i Bogowie Asgardu" to tytuł całej serii. Przepraszam za pomyłkę!
   Anna Krzemień

   Usuń
 35. Czy można publikować w dwóch miesiącach - w dwóch różnych wyzwaniach dokładnie tę samą recenzję, jeśli będzie pasowała do tematu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można opisać tę samą książkę dwukrotnie, ale za każdym razem inaczej. Nie można zamieścić dwóch jednakowych recenzji.

   Usuń
 36. Suzanne Collins- „Igrzyska śmierci”
  Jest to pierwsza część trylogii o tym samym tytule. Stany Zjednoczone zostają po wojnie podzielone na dwanaście dystryktów. Katniss żyje w ostatnim, najbiedniejszym. Jak co roku w Dożynki zostaje wybrana para nastolatków z każdego dystryktu, by walczyć w Głodowych Igrzyskach ku uciesze tłumu. Na arenę trafia Katniss, która zgłosiła się za swoją siostrę. Jest jedną z dwudziestu trzech innych trybutów, a zwycięzca może być tylko jeden. Książka, która wciąga od pierwszych stron. W pogoni za tą historią stworzono wiele serii (jak np. Niezgodna), jednak „Igrzyska” pobijają je wszystkie. Katniss jest bohaterką, którą pokochałam przez jej wady. Nie jest w żadnym stopniu idealna. Ma wykonać zadania, którym nie potrafi sprostać. Katniss jest jak najbardziej prawdziwa i naturalna w tym co robi. Ta powieść stanowi cudowną przerwę od słodkich, doskonałych historii, które „przypadkowo” pojawiają się w życiu głównych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 37. Regina Doman- „Cień niedźwiedzia”
  Książka, która rozpoczyna trylogię opowiadającą historię dwóch sióstr. Historia Blanche i Rose jest w pewien sposób oparta na baśni braci Grimm „Białośnieżka i Różyczka”. Siostry mieszkają z matką w Nowym Jorku i chodzą do liceum. Każda z nich ma zupełnie odmienną osobowość, ale świetnie się dogadują i wiodą spokojne i szczęśliwe życie. Wszystko zmienia się, gdy na progu ich domu staje Bear.. Autorka delikatnie wprowadza nas w klimat Nowego Jorku. Zagadkowe morderstwo, tajemniczy kolekcjoner. Akcja trzyma w napięciu, utożsamiamy się z głównymi bohaterkami; sami próbujemy dowiedzieć się komu ufać, a komu nie.

  OdpowiedzUsuń
 38. Jennifer A. Nielsen- „Fałszywy książę”
  Sage pewnego dnia zostaje porwany. Tylko dlaczego? Chłopiec ucieka z kolejnych sierocińców, nie jest nikim ważnym. A przynajmniej tak nie wygląda. Sage musi wziąć udział w śmiertelnej rywalizacji mającej na celu przejęcie władzy. Zwycięzca może być tylko jeden. Nie można pozostawić świadków. Jak dla mnie byłatpo typowa książka przygodowa. Tajemnica z przeszłości, wyjątkowo zdolny i sprytny główny bohater… Wynik jest do przewidzenia. Mimo to nie jest to nudna powieść, a akcja ciągnie czytelnika na kolejne strony.

  OdpowiedzUsuń
 39. Sue Monk Kidd - "Sekretne życie pszczół"
  Powieść przyciągnęła moją uwagę, ponieważ mówi o ciężkim życiu nastolatki, o jej przygodach i przyjaźniach. Akcja toczy się w miasteczku Tiburon w Karolinie Południowej. Lilly to biała dziewczynka i choć ma tylko 14 lat to dużo już przeżyła. Pewnego dnia uciekła z swoją czarnoskórą opiekunką Rosaleen od agresywnego ojca, aby dowiedzieć się czegoś o swojej mamie, którą jako mała dziewczynka przez przypadek postrzeliła. Razem trafiają do pasieki w Tiburon, do trzech czarnoskórych kobiet, które pracują przy pszczołach. Lilly rozpoczyna tam nowe życie i czuje się tam jak w prawdziwej rodzinie. Powieść opowiada przede wszystkim o uczuciu kobiecej przyjaźni, nie zważając uwagi na kolor skóry i wiek.
  Warto przeczytać tą książkę, ponieważ jest to pachnąca miodem, wzruszająca a zarazem przerażająca historia, która porusza temat rasizmu.

  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 40. „Igrzyska śmierci” - Suzanne Collins

  Jak wiemy Stany Zjednoczone to mocarstwo, które gra pierwsze skrzypce na świecie. Jednak w świecie wykreowanym przez autorkę trylogii “Igrzyska Śmierci”, USA dotknęła wojna, która na zawsze zmieniła oblicze tego państwa. Podzielono je na dwanaście dystryktów, które muszą oddawać wszystkie swoje bogactwa Kapitolowi, czyli dystryktowi pierwszemu, w którym mieści się Rząd. Dystrykty muszą oddawać dosłownie wszystkie bogactwa, gdyż raz do roku płacą daninę w postaci chłopca i dziewczyny, którzy wezmą udział w Igrzyskach Głodowych, które trwają, aż tylko jedna osoba przeżyje.
  Do owych Igrzysk trafia Katniss Everdeen. Główna bohaterka trylogii, której nie da się lubić. Nieustannie histeryzuje, płacze, krzyczy, odtrąca przyjaciół, buntuje się w momentach niewskazanych, a gdy należałoby się buntować, pozostaje potulna. Oczywiście w tego typu książce nie mogło zabraknąć romansu, co jest kolejnym powodem, aby Katniss nie lubić, gdyż przez całą historię zwodzi dwójkę wspaniałych mężczyzn raniąc obu. Mimo niechęci do bohaterki książkę bardzo lubię i polecam.

  OdpowiedzUsuń
 41. Czy konsekwentność w życiu jest ważna? W miłości chyba to nie obowiązuje. "Trzy metry nad niebem" Federica Moccia to historia o Babi i Stepie, o dwóch różnych osobowościach. Babi to pilna uczennica, a Step to po prostu chuligan. Jednak coś ich do sobie ciągnie. Poznają się w wyniku przypadkowych wydarzeń, ale przez to stają się sobie bliżsi. Zakochują się w sobie bez końca, choć na początku było między nimi różnie. Ale czy da się zmienić drugą osobę? O wszystkich ich zmaganiach i jakże pięknej miłości wręcz trzeba przeczytać.
  Książka wywołuje jakże wiele emocji, można się gniewać na bohaterów lub lub po prostu zakochać się w wybranych częściach powieści. Wszystkie dziewczyny pewnie marzą o takiej miłości, która wznosi trzy metry nad niebem.

  Magda Banysz

  OdpowiedzUsuń
 42. "Duża kieszeń na kłopoty" autorstwa Agaty Mańczyk


  Przygoda, pościgi, porwania, kradzieże, cmentarze, mafia, zagadka sprzed wieków, lodowaty deszcz, majestatyczny Bałtyk i oni - czwórka nastolatków na niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie.
  Każdy z nich jest inny: Greta to słaba i chorowita dziewczynka marząca o niesamowitej przygodzie, Pola - zakompleksiona półsierota o artystycznej duszy, Gustaw - ponury introwertyk myślący tylko o sobie i Nikodem - syn pijaka i sprzątaczki, który dawno już porzucił jakiekolwiek ambicje. Przypadkiem wplątani zostają w aferę, z której trudno będzie wyjść cało. Podczas gdy akurat nie gonią ich wściekli gangsterzy czy miejscowi z widłami, próbują rozwiązać nawzajem swoje problemy, chociaż w ogóle się nie znają i trudno im sobie zaufać. Jedno jest pewne - by pomieścić wszystkie kłopoty, które podczas swej krótkiej i burzliwej znajomości nazbierali, potrzebna im będzie naprawdę duża kieszeń...

  Dynamiczna akcja, żywe dialogi, przystępny język oraz potężna dawka humoru sprawiają, że od książek Agaty Mańczyk po prostu nie sposób się oderwać.


  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 43. "Pozłacana rybka" ~ Barbara Kosmowska

  Alicja ,smutna,ciągle rozmyślająca nad przeszłością i analizujaca swoją przeszłość nastolatka. Żyjąca w rozbitej rodzinie w której matka żyje praca,a ojciec ma nową żonę ,która według Alicji wyglądem przypomina "miss lata".
  Wszystko zmienia się gdy na świecie pojawia się syn jej ojca Fryderyk. Staje się on oczkiem w głowie Alicji . A ona sama staje się odwazniejsza i przestaje myśleć o tym co bylo , i tym co będzie , żyje tym co jest teraz , znajduje ona miłość oraz buduje kontakt z partnerką ojca. Jednak szczęście nie trwa wiecznie 4-letni Fryderyk zaczyna chorować na raka , Alicja bardzo wspiera jego matkę zatracajac kontakt z własną . W jednym momencie traci swoją wielką miłość ,oraz przyjaźń .Alicja unika odpowiedzi na pytania brata o śmierci wie ze on niedługo umrze i jest to dla niej trudny temat. Stan zdrowia Fryderyka nie ulega poprawie , Alicja kupuję mu złota rybke żeby umilić mu czas pobytu w szpitalu , w międzyczasie godzi się z swoją przyjaciółką. Lekarze są bezsilni Fryderyk umiera , Alicja wie że on zdaję sobie z tego sprawę i nie unika już tematu śmierci . Postanawia spotkac sie z swoja wielka miloscia i wyznac mu milosc , oraz odbudować kontakt z matka ,która rowiniez znajduje swoja sympatie. Fryderyk zostaje wypuszczony ze szpitala do domu ,po czym w listopadzie umiera. Alicja nie pamięta niec z pogrzebu ,wydaje jej się, że trzyma w dłoni sznur od białego latawca, który wyrywa się ku niebu. Wie, że musi go wypuścić na wolność. Śmierć jest nieodłącznym elementem życia ludzkiego ,bo przecież nic nie trwa wiecznie ...
  ~Maria Kania

  OdpowiedzUsuń
 44. "Pomad Wszystko", to pełna wzruszeń i opowieści książka, która nadaje się dla każdej młodej osoby poszukującej miłości. Opisuje historie siedemnastoletniej Madeline chorującej na rzadką chorobę, którą nazywa "alergią na cały świat. jednak jej los odmienia niezwykły chłopak wprowadzający się do jej sąsiedztwa. Upartość głównej bohaterki dała jej szanse na poznanie smaku miłości, wraz z Ollym chłopakiem,który całkowicie odmienił jej los i pozwolił na odzyskanie wolności poprzez ucieczkę na Hawaje. To właśnie na tych magicznych wyspach rodzi się ich prawdziwe uczucie, jednak ich plany krzyżuje nagły atak alergii, która tak długo nie dawała o sobie znać zrozpaczony i załamany Olly przywozi swoją ukochaną wprost do ramion zaniepokojonej matki, która nie pozwala spotykania się Ollemu z Madeline w ten sposób związek zauroczonych sobą nastolatków rozpada się. Książka ta pokazała mi świat prawdziwych uczuć takich jakimi są miłość, tęsknota za wolnością, oraz rozpacz po utracie najbliższej osoby.

  OdpowiedzUsuń
 45. "Zmierzch"- Stephenie Meyer

  Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Bella Swan. Przeprowadza się ona do swojego rodzinnego, ponurego miasteczka w stanie Washington. Nie jest ona z tego powodu zadowolona. Jednak podczas pierwszego dnia w nowej szkole Bella spotyka tajemniczego i przystojnego chłopaka- Edwarda Cullena. Dziewczyna nie umie się mu oprzeć, fascynuję ją. Uważa, że coś on ukrywa i postanawia poznać jego mroczne skerety. Nie zdaję sobie jednak sprawy z tego, że bardzo się naraża, bowiem Edward jest niebezpiecznym wampirem...

  Książka nie zachwyciła mnie. Moje zdanie do niej jest podobne do zdań innych osób. Romans bardzo przewidywalny, nie ma w tym żadnej akcji. Fakt, przeczytałam książkę bardzo szybko, ale podczas czytania jej nie byłam z każdym przewróceniem strony coraz bardziej zafascynowana nią jak innymi książkami- wręcz odwrotnie. Kiedy już byłam przy końcu powieści miałam już jej dość i tylko czekałam na koniec. Ta książka do mnie nie przemówiła, wole raczej romanse napisane w zupełnie inny sposób.

  ~ Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 46. „Ponad wszystko” - Nicola Yoon

  Świat Madeline od siedemnastu lat jest sterylny. Dziewczyna choruje i nie opuszcza domu. Rzeczywistość zna z przeczytanych książek. Dni monotonnie mijają, aż do chwili, gdy do sąsiedniego domu wprowadza się nowa rodzina. Podglądanie sąsiada zamienia się w coś poważniejszego. Dzięki tajemniczemu chłopakowi Madeline odkrywa nieznany dotąd świat.

  Niesamowita opowieść o wielkim poświęceniu. Opisuje relacje międzyludzkie i czyny, do których posuwamy się w imię miłości. Lektura na długie, jesienne wieczory.

  ~ Ola Czyrwik

  OdpowiedzUsuń
 47. „Wyklęta” Joss Striling

  Autorka serii „Kim jesteś Sky?” powróciła z kolejną serią. Tym razem akcja dzieje się w elitarnej brytyjskiej szkole, gdzie kryje się wielki spisek. Raven – nasza główna bohaterka, znajduje się w samym środku wydarzeń. Zostaje oskarżona o przestępstwo, którego nie popełniła. Co z tym ma wspólnego dwójka nowo przybyłych chłopaków? Kim tak naprawdę są?
  Z tego co pamiętam to niestety nie udało mi się dokończyć pierwszej serii tej autorki. Za to do „Wyklętej” zabrałam się z jednym życzeniem. Pragnęłam, żeby ta książka była lepszą wersją „Wybranych” C.J. Daugherty. Moje życzenie się spełniło, więc siążka już zasługuje na dobrą ocenę. Z drugiej strony możemy zauważyć, że fabuła jest naprawdę zbyt podobna. Być może była tutaj jakaś inspiracja treścią. Niemniej, jak dla mnie ta książka zdecydowanie była o wiele ciekawsza niż ostatnie części „Wybranych”. Mam też nadzieję, że kiedyś pojawi się kontynuacja, którą z chęcią przeczytam.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 48. Małgorzata Musierowicz „Feblik”

  Ignacy, miłośnik poezji oraz słownika łacińsko - polskiego przypadkiem natyka się na koleżankę z gimnazjum, Agnieszkę, do której od zawsze miał słabość. Dziewczyna początkowo trzyma chłopaka na dystans, ale z biegiem czasu ich relacja nabiera rumieńców. Jednak nie wszystko jest takie piękne, jak oboje by chcieli. Kłopoty Agnieszki w domu, przedłużający się remont mieszkania Ignacego, to wszystko przeplata się z zabawnymi perypetiami bohaterów, jak niespodziewana noc w skansenie, czy przygody związane z feralnym uchem dzbana.

  „Stara miłość nie rdzewieje” - ten wniosek nasuwa się po przeczytaniu „Feblika”. Co skłoni Agnieszkę do zmiany zdania na temat miłości i mężczyzn? Czy związek przetrwa próbę czasu? Czy Ignacy ustabilizuje wreszcie swoje uczucia? By znaleźć odpowiedzi na te pytania, koniecznie sięgnij po 21 tom kultowej „Jeżycjady”!

  Anna Krzemień

  OdpowiedzUsuń
 49. Książka Baśniarz autorstwa Antonia Michaelis  zapadła mi głęboko w pamięć i jestem pewna że innym też przypadnie do gustu. Jest to książka o krzywdzie która dotknęła wiele osób. Główni bohaterowie nie tylko zmieżają się z nowymi zagadnieniami życia, ale także walczą z demonami wewnątrz siebie i poznają na nowo świat. Ich tęsknota za czymś innym, jego troska nie o siebie a o młodszą siostre, jego walka o lepsze jutro, jej chęć poznania prawdy o nim. Jest czymś   koło czego nikt nie może przejść obojętnie, a napewno nie ja. Jest to książka tak piękna, dopracowana a zarazem zaskakująca że jest miłą odskocznią od tak szarej i przewidywalnej rzeczywistości, czytając tą książkę zaczynamy rozumieć że te prawdziwe uczucia są głęboko ukryte pod powiesznią znieczulicy tego świata.

  OdpowiedzUsuń
 50. Katarzyna Michalak jest wybitną autorką książek  fantastycznych. Miejsce w moim sercu zajęła książką "Gra o Ferrin". Książka w której dzieje się to co zwykle w książkach o takiej  tematyce.
   Karolina nie daje rady z swoim życiem ale nagle przenosi się do innego świata. Gdzie poznaje dwóch mężczyzn i z obojgiem ma romans. Jednak w tej książce walka bohaterów z demonami ich samych i świątya nie jest przypadkiem, jest to zabawa pomiędzy dwoma potężnymi istotami Złem i Zdradą. Jest to gra a bohaterowie  są tylko pionkami. Jednak uczucia, które towarzyszą naszej bohaterce od zdziwienia przez szczęście do nienawiści i miłości.  Nie tylko ona ma tyle sprzeczności w sobie ale także jeden z książąt.
  Burza uczuć na papierze wkrada się  do twojego serca. Miłość w tej historii jest dominującym uczuciem ponieważ " Liczy się tylko Ferrin  a Ferrin to miłość."

  OdpowiedzUsuń
 51. To właśnie ta chwila pozwala oderwać się od całego świata. Chwila, w której sięgasz po jego książkę i wiesz, że nie będziesz tego żałować. Poczujesz wszystko to, co oni, zupełnie jakbyś tam z nimi był.
  Dzięki Travisowi Parkerowi i Gabby Holland, bohaterom utworu pt. "Wybór", spojrzysz na świat z innej perspektywy. Ich historia to nie typowy romans, to prawdziwe życie. Zaczynające się od przypadku, a może jednak nie? Bo czy sytuację, w której kwalifikowany weterynarz spotyka w zwykły dzień kobietę, która ma problemy ze swoim pupilem można nazwać przypadkiem?
  Dzięki tej książce wiesz, że życie to nie bajka, w której szczęście jest stałym bywalcem, ale gościem, którego często nie zdążymy odpowiednio ugościć. Po wielu wspólnych pięknych chwilach spędzonych razem, życie stawia im ogromną przeszkodę. Travis musi podjąć decyzję, która wpłynie na los ukochanej Gabby. Jedno jest pewne, miłość obojga może i nie jest magiczną mocą, ale jest środkiem pomagającym dotrzeć do celu. Tylko czy im się uda?
  Kiedy odkładasz jego książkę, czujesz, że musisz do niej powrócić. Wszystko dlatego, że utwory Nicholasa Sparksa już takie są, nie obejdą się bez większej uwagi.

  Marta Sobczyk

  OdpowiedzUsuń
 52. Christopher Paolini -"Eragon"

  Zastanawiało cię kiedyś jak to jest opuścić dom z myślą,że małe są szansę na powrót, a jeżeli nawet to tego miejsca może już nie być? Takie myśli targały Eragonem gdy wraz ze smoczycą Saphirą opuszczał rodzinną wioskę Carvahall. Podróż ta miała na celu dostanie się do Uru'baenu- stolicy Imperium, aby pozbawić korony złego króla Galbatorixa. Podczas przygody bohater poznaje tajniki magii oraz uczy się pradawnej mowy, bez której czarowanie byłoby niemożliwe. Ćwiczy walkę wręcz i ochronę swojego umysłu przed wrogami, oprócz tego dużo walczy o wolność w całej krainie Alagaesii. "Eragon" to niesamowita książka fantasy o przyjaźni, wielu uczuciach i determinacji, która gościła w sercu tytułowego bohatera. Niesie przesłanie, że nie należy się poddawać, ponieważ każde poświęcenie i wysiłek zostaną wynagrodzone. "Eragon" to pierwszy tom serii "Dziedzictwo", którą szczerze polecam.

  OdpowiedzUsuń
 53. Melissa de la Cruz- „Wyspa Potępionych”

  Przed dwudziestu laty zła czarownica Diabolina została zesłana wraz z innymi złoczyńcami na Wyspę Potępionych. Od tamtego czasu planuje jak wydostać się z tego miejsca, ponieważ jest to praktycznie nieosiągalne ze względu na magiczną barierę, która je otacza. I tu na scenę wkracza nasza główna bohaterka, czyli Mal- córka Diaboliny, która za wszelką cenę próbuje być taka jak matka. Gdy ta dowiaduje się, że na wyspie znajduje się Smocze Oko(jej berło), które – jak sądzi- pomoże w opuszczeniu tego miejsca, córka wyrusza razem z „przyjaciółmi” w niebezpieczną wyprawę po nie. Po drodze powoli sobie uświadamiają, iż nie muszą być tacy jak rodzice i korzenie nie mają tu żadnego znaczenia. Książka zrobiła na mnie wrażenie pod względem pomysłowości twórcy. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 54. Jeff Kinney- „Dziennik Cwaniaczka. Droga przez mękę.”

  Nadchodzą wakacje. Greg Heffley zaplanował je w tradycyjny sposób: telewizor, konsola do gier. Lecz rodzice decydują inaczej. Greg wraz z rodziną wyrusza na urlop, ale już sam początek zaczyna się fatalnie, ponieważ główny bohater siedzi w samochodzie częściowo zgnieciony przez bagaże. Podczas przygody przeżywają śmieszne historie takie jak: „prześladowanie” przez tajemniczą bandę Brodacza i „kradzież” rzeczy na basenie. Uczucie goszczące w sercu Grega to przede wszystkim chęć powrotu do domu. „Dziennik Cwaniaczka. Droga przez mękę” to przezabawna lektura dla młodszych i starszych.

  OdpowiedzUsuń
 55. Przyrzeczeni- Fantaskey Beth


  Przyrzeczeni jest to książka,która opowiada jak miłość może zmieniać i kształtować w tym przypadku wampirze- charaktery.
  Główną bohaterką jest Jessica Packwood, która jak normalna nastolatka chodzi do szkoły, lecz pewnego dnia jej życie staje na głowie gdy do jej domu przybywa Lucjusz Vladescu w dodatku oznajmia jej, iż ta jest wampirzą księżniczką, jakby tego było mało informuje ją też że są zaręczeni. Książka ta wywarła na mnie nie małe wrażenie bardzo szybko się ją czyta gorąco polecam.

  OdpowiedzUsuń
 56. Erin Morgenstern- „Cyrk nocy”
  Pojawia się pewnej nocy. Nikt nie wie gdzie i kiedy. Niesamowity. Magiczny. Został stworzony by pokazać ludziom prawdziwą sztukę, nie kiepskie podróby. Klaunów, czy innych przebierańców. Każdy pracownik cyrku ma pewien dar. Jedni większy, drudzy mniejszy. Przewidywanie przyszłości, widzenie przeszłości. Jednak cyrk jest jedynie środkiem, który wykorzystał los, by złączyć przeznaczonych sobie przeciwników. Ich orężem jest magia, dzięki której tworzą kolejne namioty cyrku, które jeszcze bardziej zadziwiają. Ta historia zabrała mnie w tajemniczą podróż, która odbywa się u schyłku dziewiętnastego wieku. Autorka stworzyła przepiękną opowieść, po której przeczytaniu pozostaje marzenie o odwiedzeniu takiego cyrku. Przeżyciu jednej niesamowitej nocy w miejscu, gdzie magia i piękno łączą się w jedną całość.

  OdpowiedzUsuń
 57. Gayle Forman- „Zostań jeśli kochasz”
  Wychowana w rodzinie muzyków Mia gra na wiolonczeli, która stała się jej duszą. Sielankowy obrazek niszczy konflikt z chłopakiem i wypadek samochodowy. Giną rodzice i brat Mii. Jej pozostał wybór. Odejść razem z rodziną i zostawić Adama, czy próbować żyć dalej bez bliskich. Bardzo ładnie napisana książka o miłości dwóch zupełnie innych osób. Klasycznej wiolonczelistki i piosenkarza-gitarzysty. Wciąga swoją historią, jej naturalnością i normalnością. Jedynym niezwykłym zdarzeniem jest wypadek, ale książka tak naprawdę opowiada o życiu Mii i Adama. Pokazuje, że codzienność jest darem i właściwie każda chwila jest kolejnym argumentem za tym, aby odkrywać niesamowitość następnego dnia.

  OdpowiedzUsuń

 58. Marie Lu- „Rebeliant”
  Pierwsza część trylogii „Legenda”. Day żyje z dnia na dzień. Mieszka na ulicach miasta, za towarzyszkę mając tylko swoją przyjaciółkę Tess. Ma rodzinę, ale lepiej dla nich by nie wiedzieli, że żyje. Day jest najbardziej poszukiwanym zbiegiem w kraju. Za morderstwo i akcje przeciwko rządowi skazany jest na karę śmierci. W pościg za zabójcą brata podąża June. Wyszkolona by walczyć za swój kraj, przyszła gwiazda w świecie wojskowym i politycznym. Zmuszeni by stać po przeciwnych stronach nie wiedzą już co jest prawdą, a co powszechnie znanym kłamstwem. Fabuła niby podobna do każdej tego typu książki, jednak nie miałam wrażenia jakbym czytała powielaną historię ze zmienionymi imionami. Wartka akcja, dobry pomysł, świetni bohaterowie.

  OdpowiedzUsuń
 59. "Papierowe Miasta"- John Green

  Głównym bohaterem książki jest osiemnastoletni Quentin, zwany też przez przyjaciół Q. Quentin od dzieciństwa zakochany jest w swojej sąsiadce i rówieśniczce- Margo Roth Spiegelman. Margo jest szkolną gwiazdą z buntowinczą postawą, która zawsze jest otoczona znajomymi. Dziewczynę i Quentin'a podczas dzieciństwa łączyła duża więź, niestety kontakt się urwał...jednak nie na zawsze. Pewnego wieczoru nadchodzi przełomowy moment w którym zaczynają na nowo znajomość. Margo wpada przez okno do pokoju Q w stroju ninja, w celu zrealizowania z nim planu zemsty na byłym chłopaku i innych osobach, które ją skrzywdziły i zawiodły. Razem z chłopakiem wyruszają w szaloną podróż. Dla chłopaka to wielki przełom w jego życiu, bowiem robi sobie nadzieje na upragniony związek z Margo. W nieoczekiwanych okolicznościach dziewczyna na drugi dzień znika. Q postanawia ją szukać i razem z jego najlepszymi przyjaciółmi podążając za wskazówkami pozostawionymi przez Margo wyrusza w emocjonującą podróż po USA. Po drodze zdaje sobie sprawę, że ludzie są często inni niż myślimy...

  To kolejna książka Johna Greena, która skradła moje serce. Nie jest typową książką o miłości nastolatków. Powieść jest bardziej głęboka, przekazuję wiele wartości, poruszane są tematy istotne dla młodzieży. Książka na pewno nie jest bezrefleksyjna, wręcz przeciwnie- skłania do przemyśleń. W książkach Greena najpiękniejsze jest to, że tak ważne tematy potrafi przekazać w tak prosty do zrozumienia, lekki i żartobliwy sposób. Książkę na pewno przeczytam po raz kolejny, bo właściwie wszystko mnie w niej urzekło.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 60. “Harry Potter i Insygnia Śmierci” - J.K. Rowling

  Głęboko wierzę, że każdy prawdziwy czytelnik ma swoją wyjątkową książkę, która najbardziej porusza jego serce. Moją jest finał serii pióra J.K. Rowling o młodym czarodzieju, która była również pierwszą przeczytaną przeze mnie serią.
  Harry Potter i jego przyjaciele muszą w końcu ostatecznie pokonać Czarnego Pana, bo inaczej nikt nie będzie bezpieczny. Tajemnice zostają ujawnione, czarne charaktery zrehabilitowane, przyjaciele odchodzą, a Ciemność gęstnieje nad Hogwartem.
  Nie ma dziecka w naszym świecie, które nie znałoby imienia Harrego Pottera, ale, gdy pierwszy raz stanąłem u kresu podróży nie poruszył mnie on tak bardzo, jak robi to po latach. Nie ma słów, które są w stanie opisać moje wzruszenie, gdy raz jeszcze zagłębiam się z Harrym w Zakazany Las, gdy patrzę na chatkę Hagrida i wspominam jego twarde ciastka, gdy słyszę krzyk Minerwy Mcgonagall i w końcu, gdy odprowadzam nowe pokolenie Potterów na peron 9 i ¾ i wiem, że wszystko będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 61. „Fantazje i koszmary” Melissa Marr

  W końcu udało mi się przeczytać nowelki dotyczące świata „Królowej Lata”. Niestety zrobiłam to w trochę nieodpowiednim czasie i niekiedy nie umiałam sobie przypomnieć, kim byli dani bohaterowie. Być może jest to częściowo wina autorki, ponieważ nowele nie są ułożone chronologicznie. Jest to taki dodatek, że częściowo dopowiada historie sprzed i po wydarzeniach serii, a częściowo rozpoczyna inne, cudowne historie. Dwie szczególnie przypadły mi do gustu, reszta wymagała znania znajomości książki. Wydaje mi się, że gdybym była „na świeżo” po przeczytaniu wcześniejszych tomów, to książka byłaby idealna. Pani Marr naprawdę świetnie pisze. Zdecydowanie warto było sięgnąć po tą książkę, pomimo wszystkich wad, bardzo miło spędziłam czas i bardzo mi się podobała.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 62. „Pewnego dnia” - David Levithan

  Po przeczytaniu pierwszego tomu o zakochanym chłopaku, który nie mógł żyć normalnie, gdyż każdej nocy wnikał w ciało kogoś innego, nie umiałam się doczekać kontynuacji. Byłam bardzo szczęśliwa, jednak w końcu rzeczy dużo czasu minęło, odkąd ją dostałam. Powinnam dziękować wyzwaniu, ponieważ w końcu udało mi się przeczytać i… na nowo zakochałam się w tej historii, tym razem opowiedzianej z punktu widzenia bohaterki, a nie bohatera.

  Jedynym minusem jest fakt, że książka jako tako kontynuacją nie jest, gdyż zatrzymuje się w tym samym momencie, co pierwszy tom. Mimo tego, naprawdę bardzo mi się podobało. Poszukiwałam czegoś, co by mi pomogło w walce ze stresem i ta książka idealnie spełniła to wymaganie. Bardzo polecam ją, jak i poprzednią część. Naprawdę warto je przeczytać.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 63. ,,Zanim się pojawiłeś” – Jojo Moyes
  Louisa Clark lubiła pracować w kawiarni. Nie potrzebowała więcej do szczęścia. Nagle w jednej chwili wszystko się zmieniło. Nie miała pojęcia, jak to wpłynie na jej życie. Nie wiedziała, że Will Traynor zostanie w jej sercu już na zawsze i nic już nie będzie takie jak było.
  Książka ta w bardzo lekki sposób porusza ciężki temat. Jest bardzo wciągająca i kiedy już się w niej zanurzymy, wirujemy między łzami śmiechu, a łzami smutku. Prosta, bezkonfliktowa i słodka dziewczyna zostaje postawiona w sytuacji, z której nie ma dobrego wyjścia, musi wybrać między swoim złamanym sercem, a cierpieniem ukochanej osoby. Historia ta pokazuje, jak mało trzeba by zmienić ludzkie życie.
  Polecam przeczytanie tej książki z całego serca wszystkim, nie tylko fanom wyciskaczy łez.

  ~ Percabeth007

  OdpowiedzUsuń
 64. ,,Eleonora i Park"- Rainbow Rowell
  Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki tą książkę, przykleiłam jej łatkę kolejnego lekkiego i nieco ubarwionego romansidła dla nastolatek spragnionych miłości. Jak bardzo się myliłam! Kiedy zaczęłam ją czytać okazała się naprawdę świetna. Książka ta jest definicją miłości. Uczucie łączące jakże autentycznych bohaterów jest czymś pięknym i prawdziwym. Lektura pokazuje, ale także uczy, że należy dać losowi i sobie szansę. Każdy może odkryć w niej fragment siebie, swoje niewypowiedziane myśli i marzenia. Myślę, że jest warta uwagi i czasu.

  ~ Percabeth007

  OdpowiedzUsuń
 65. Jojo Moyes - "Zanim się pojawiłeś"
  Powieść zainteresowała mnie, gdyż opowiada o prawdziwym uczuciu jakim jest miłość bezgraniczna, która nie patrzy na to, że druga osoba jest niepełnosprawna. Louisa Clark ma 26 lat i zaczyna pracować jako opiekunka Willa Traynora, który jest sparaliżowany i jeździ na wózku inwalidzkim. Na początku nie była to najlepsza znajomość, ale potem obydwoje odmienili swoje życie. Zakochują się w sobie z wzajemnością. I mogliby żyć długo i szczęśliwie, ale niestety tak się nie stało. Will decyduje się wyjechać i zakończyć swoje życie, ponieważ załamuje się tym, iż nie potrafi być samodzielny i żyć tak jak przed wypadkiem. Lou bardzo to przeżywa i cierpi, ale pozwala mu na to i godzi się z jego wolą. Will Traynor zostaje w jej sercu do końca życia.
  Polecam tą książkę nie tylko tym którzy lubią się wzruszyć, ale również tym, którzy lubią się pośmiać przez łzy.
  Magdalena Szeligowska

  OdpowiedzUsuń
 66. ,,Szkoła, miłość i inne diety" - Robin Brande
  Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tą książkę, a raczej jej okładke myślałam, że jest to kolejna książka o gotowaniu. Pełna przepisów z kolorowymi obrazkami dla nastolatek. Jednak zagłębiająć się w jej treść mile się zaskoczyłam. Książka opowiada o siedemnastoletniej uczennicy liceum w USA,Catherine Locke. Cat ma niesamowity charakter, lecz boryka się z problemem jakim jest opyłość (uwielbiała śmieciowe jedzenie, z tego powodu miała przezwisko Kit Cat...). Mówiąc wprost była gruba. Ma wspaniałe otoczenie: rodziców, brata i przyjaciółke ( kiedyś miała Matta, lecz z kategorii przyjaciel przeszedł na wróg). Zapisała się na zajęcia, na których dostała temat do zrealizowania (rysunek ) ,który mowił o życiu prechistorycznych ludzi(Powrót do prehistorii). Postanowiła opowiedziec o tym iż ich życie było owiele lepsze, w tym zdrowsze. Postanowiła zrezygnować z dogodności życia w XXI w. W takiej przemianie początki są zawsze cięzke, lecz po pewnym czasie widac rezultaty.Jej niezwykła metamorfoza skutkowała tym, iż płeć przeciwna zaczeła ją zauważać(#Matt), a ona sama czuła się lepiej. Czytająć ją utorzsamiłam się z główną bohaterką.

  Hasło z listopada brzmiało - Książka z uczuciem
  Ta książka zawiera mnóstwo uczuć :
  -nienawiść lecz miłość do Matta
  - momentami pogarde do siebie
  - uczucie nie do opisania jakim jest osiągnięcie danego sobie celu
  -oraz wiele więcej uczuć, o których się dowiecie jak sami ją przeczytacie!
  Polecam ją z całego mojego serca <3
  ~ qaro_07

  OdpowiedzUsuń
 67. Piotr C. "Pokolenie Ikea"

  "Pokolenie Ikea" to książka o obecnych trzydziestokilkulatkach, którzy pracują, żeby spłacić kredyt (najczęściej zaciągnięty na mieszkanie urządzone w Ikea), którzy większość każdego dnia spędzają w korporacji, a poza nią zdają sobie sprawę, że sprzedają swoje życie za chwile szczęścia, które nie są tego warte. Głównym bohaterem książki i jej narratorem jest Czarny - cyniczny radca prawny z niebanalnym poczuciem humoru, raz po raz rzucający zdania, które wszyscy myślą, ale boją się powiedzieć. Jest i jego żeński odpowiednik. Trzydziestopięciolatka, radca prawny, pracuje w tej samej korporacji i ma na imię Olga. Razem staną na przeciwko wyboru miedzy tym co powinni zrobić, a tym co chcą zrobić.
  Książka opisuje w ciekawy sposób wybrane przypadki z życia Czarnego i jego relacje w jak najbardziej realistyczny sposób. Każdy może odnaleźć część siebie w tej historii, dlatego polecam ją każdemu, kto chce zbliżyć się do życia dorosłych, życia, jakie może go czekać.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 68. Francine Rivers- „Głos w wietrze”
  Pierwsza część trylogii „Znamię lwa”. Hadassa jest niewolnicą w domu Walerianów. Wśród powszechnego zepsucia i prześladowań przeżyć pomaga jej wiara. To co mogło doprowadzić ją do śmierci, trzymało ją przy życiu. Książka wprowadziła mnie w klimat starożytnego Rzymu, do jego codzienności. Zachwyciłam się historią Hadassy, jej charakterem i oddaniem Bogu. Podziwiam ją za jej odwagę i trwanie w wierze w świecie, gdzie chrześcijaństwo jest największą zbrodnią. Książka nie jest prosta i skłania do przemyśleń. Sądzę, że jest to pozycja godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 69. V. A. Richardson- „Czarna perła”
  Koniec 1636 roku. Amsterdam. Rodzina Windjammerów straciła całą flotę i znajduje się na skraju bankructwa. Ojciec rodziny umiera, a jego syn Adam musi przejąć po nim obowiązki. W Amsterdamie panuje gorączka tulipanów. Z dnia na dzień wielkie fortuny pojawiają się lub znikają za sprawą małych cebulek kwiatów. Dla Adama jedyną szansą na poprawienie losu rodziny jest dołączenie do wyścigu po „Czarną perłę”. Ciekawa historia idealnie wpisana w klimat dawnego Amsterdamu. Niebanalna opowieść, która wprowadziła mnie w ciemne zaułki tego miasta, pokazała życie wielkich rodów i zwykłych mieszczan, gdzie wszystko jest przystrojone w zgubne tulipany.

  OdpowiedzUsuń
 70. Regina Doman-„Czarna jak noc”
  Cała historia jest oparta w pewnym stopniu na baśni braci Grimm „Królewna Śnieżka”. Głównymi bohaterami są Bear i Blanche. Blanche została wplątana w tajemniczą intrygę. Ktoś ją śledzi; jej teraźniejszość miesza się z przeszłością Beara. Jest to pełna zwrotów akcji, trzymająca w napięciu powieść. Sam czytelnik nie wie, po której stronie się opowiedzieć. „Jasna strona” zaczyna się zatracać w swojej przeszłości i jest przerażona przyszłością. Nie wiemy czy osoba, o której czytamy jest tą samą, którą była w poprzednim rozdziale.

  OdpowiedzUsuń
 71. Dorota Gąsiorowska- „Primabalerina”
  Przyjaciółka Niny zapisuje jej w testamencie piękną kamienicę we Lwowie. Razem ze swym przyjacielem wyjeżdża na Ukrainę. Tam poznaje Michaiła, tancerza, a przy okazji na jaw wychodzi pochodzenie Niny. Myślę, że był to prosty do przewidzenia romans, ale to co najbardziej przyciągnęło w tej powieści to spoiwo wszystkich wątków. Jest nim balet. To dosyć niebanalne rozwiązanie. Zwykle cała książka kręci się wokół gitary i śpiewu, a tu zostałam miło zaskoczona. Sądzę, że piękne widoki Lwowa i sztuka baletu ratuję tę książkę, bo warto ja przeczytać mimo klasycznych wątków romantycznych.

  OdpowiedzUsuń
 72. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 73. Piotr C. "Pokolenie Ikea Kobiety"

  Jest to druga część Pokolenia Ikea, charakteryzuje się podobnym humorem, kontrowersyjnością i świetną sprzedażą. Tym razem możemy poczytać więcej o marzeniach i tęsknocie korporacyjnych lemingów, o tym co bawi autora w obecnym społeczeństwie i jakie rady ma dla mężczyzn, którzy nie rozumieją kobiet. Momentami wydaje nam się, że sami myślimy tak jak główna postać. Z każdym rozdziałem staje nam się bliższa. Przez to nie wiemy czy gratulować talentu pisarskiego, czy współczuć samemu sobie tego, że jesteśmy podobni do nieszczęśliwego trzydziestoparolatka. Sama powieść wywołuje skrajne emocje - jedni jej nienawidzą za cynizm i wulgaryzmy, a drudzy uwielbiają za prawdę i narrację. Myślę, że jest to po prostu dobra książka o życiu i bolączkach młodych, ale dorosłych ludzi.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 74. Salley Vickers "Wakacje Pana Łaskawego"

  Powieść opowiada historię człowieka takiego jak my. Pan Łaskawy wiele lat temu osiągnął sukces pisząc bestseller, niestety nie napisał później już nic tak dobrego. Stwierdził, że w poszukiwaniu przerwy i inspiracji uda się na tytułowe "wakacje" do wioski. Okazuje się, że może strata z przeszłości nie pozwalała mu pisać. Poznajemy także głębiej jego tożsamość i naturę, a także uczucia samotnego człowieka, który musiał sam znosić swój smutek. Jak się później okazuje, to smutek połączy go z nowymi przyjaciółmi.
  Jest to książka na typowy jesienny wieczór kiedy chcemy wprawić się w zadumę i czegoś nam brakuje. Możemy wtedy pomyśleć o Panu Łaskawym i mieć świadomość, że nie jesteśmy z niczym sami, niezależnie czy to sukces, czy porażka.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 75. Alfonso Signorini "Zbyt dumna, zbyt krucha"

  "Zbyt dumna, zbyt krucha" to powieść o Marii Callas napisana na podstawie jej korespondencji. Powieść opisuje życie niezwykłej śpiewaczki od wczesnych lat do śmierci. Trudne dzieciństwo z matką despotką, lepszą siostrą i brakiem akceptacji. Karierę okupioną cierpieniem i samotnością. Związek, który miał być spełnieniem marzenia, a stał się nieszczęściem. Maria Callas zawsze musiała coś udowadniać, że wygląd nie świadczy o jej umiejętnościach, że może być najlepsza w swojej dziedzinie, że może być po prostu szczęśliwa. Jak wiele kobiet, które odniosły sukces zmarła samotnie ze stratą której nie umiała zapomnieć.
  Książka zachwyca treścią, zaskakuje i wzrusza, bo każdy z nas jest w pewnym stopniu zbyt kruchy, by pozostać niezranionym, lecz zbyt dumny by się do tego przyznać.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 76. Cristina Sanchez-Andrade "Coco"

  Powieść o tym jak można przedstawić 87 lat życia kobiety sukcesu moment przed śmiercią. Opisuje dogłębnie charakter, ambicje, pragnienia i psychikę ikony jaką jest Coco Chanel. Znana wszystkim, ale w życiu samotna. Od zawsze wiedziała, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Nie przewidziała jednak, że będzie jej na kimś zależeć, że kogoś pokocha. Niestety. Mówią, że artysta tworzy najlepiej, gdy cierpi, gdy coś się w jego życiu dzieje, a nie wtedy gdy jest szczęśliwy. Miłość jej życia umiera, a ona sama musi żyć dalej i osiągnąć swoje cele. To sprawia, że nie potrafi okazywać uczuć jeszcze bardziej, jest cyniczna i oschła, mierzy każdego swoją miarą i oczekuje więcej niż może jej dać. Otoczona ludźmi przez całe życie pozostaje niezrozumiana i w duszy samotna, a przecież "trzeba kogoś kochać". Obraz idealnego życia kreatorki mody zostaje zburzony w jednej książce. Obnaża jej wady i słabości, które pozostawia do oceny czytelnika.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 77. Haruki Murakami "Mężczyźni bez kobiet"

  "Mężczyźni bez kobiet" to zbiór siedmiu opowiadań o mężczyznach, którzy stracili, bądź nie mieli kobiety w swoim życiu. W siedmiu perspektywach, siedmiu różnych osób przedstawiają życie w towarzystwie kobiet, bez nich, a także marzenia i tęsknotę za nimi. Jak się okazuje codzienność każdego z nich potrzebuje kobiety, z różnych powodów. Ten kochał kobietę, ale zmarła, tamten chciał pokochać, ale życie potoczyło się inaczej, jeszcze inny zmarł z miłości do niej.
  Autor historie w sposób jak najbardziej rzeczywisty, wywołując w ten sposób większe emocje u czytelnika. Opowiada o tym tak jakby sam był na miejscu każdego z bohaterów. Książka porusza tym samym tematy takie jak miłość i samotność, szczęście i smutek, a także stratę. Czyli postawy życia każdego z nas.

  OdpowiedzUsuń
 78. Haruki Murakami "Mężczyźni bez kobiet"

  "Mężczyźni bez kobiet" to zbiór siedmiu opowiadań o mężczyznach, którzy stracili, bądź nie mieli kobiety w swoim życiu. W siedmiu perspektywach, siedmiu różnych osób przedstawiają życie w towarzystwie kobiet, bez nich, a także marzenia i tęsknotę za nimi. Jak się okazuje codzienność każdego z nich potrzebuje kobiety, z różnych powodów. Ten kochał kobietę, ale zmarła, tamten chciał pokochać, ale życie potoczyło się inaczej, jeszcze inny zmarł z miłości do niej.
  Autor historie w sposób jak najbardziej rzeczywisty, wywołując w ten sposób większe emocje u czytelnika. Opowiada o tym tak jakby sam był na miejscu każdego z bohaterów. Książka porusza tym samym tematy takie jak miłość i samotność, szczęście i smutek, a także stratę. Czyli postawy życia każdego z nas.
  Daria Okoń

  OdpowiedzUsuń
 79. „DAWCA” Louis Lowry
  Zastanawiałeś się jak wyglądałby świat bez uczuć? Ten świat byłby idealny: bez sporów, wojen i kłamstw, ale trzeba by było zapłacić za to najwyższą cenę: naszą indywidualność i naszą miłość.
  Nastoletni Jonasz mieszkający w idealnej społeczności zapytał kiedyś rodziców, czy go kochają. W odpowiedzi usłyszał, że są z niego dumni i zadowoleni z tego kim jest, a miłość jest słowem przestarzałym i bez znaczenia…
  W tej sztucznej społeczności tylko jedna osoba widziała świat naprawdę. Był nią Biorca Pamięci. Na nowego Biorcę wybrano Jonasza, który umiał patrzeć poza – poza świat widzialny przez innych. Poznając uczucia, emocje i kolory czuł się dopełniony. Lecz nadszedł czas kiedy musiał podjąć decyzje o losie swojej społeczności. Czy wybierze dobrze? Czy ludzie poznają prawdziwy świat? Czy dowiedzą się co to uczucia?
  Kiedy przeczytasz tę książkę będziesz mógł zdecydować co jest dla ciebie lepsze i ważniejsze – życie z uczuciami, czy bez nich .

  OdpowiedzUsuń
 80. „BIAŁA ŻYRAFA” Lauren St John
  Każdy z nas ma jakieś przeznaczenie, lecz nie możemy go przewidzieć. Codziennie zadajemy pytania o przyszłość, ale żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. Jedenastoletnia Martine nie mogła się spodziewać, że w noc swoich urodzin straci wszystko co kocha. Że jej rodzice zginą w pożarze domu w Anglii. Że tylko ona ocaleje…
  Parę dni po tragedii została poinformowana, że jej opiekunem została Gwyn Thomas – zupełnie obca kobieta, która okazała się być jej babcią mieszkającą w rezerwacie dzikiej przyrody. Dziewczynkę czekała długa podróż do Południowej Afryki.
  Książka opowiada o wielkiej stracie, przeznaczeniu i białej żyrafie, która stała się najbliższym przyjacielem Martine. Dziewczynka kierowana uczuciami i emocjami odkryła swoje przeznaczenie i tajemniczą moc jaką obdarzyli ją afrykańscy przodkowie. Według legendy, dziecko które dosiądzie białej żyrafy, posiądzie władzę nad wszystkimi zwierzętami. Ale czy dzięki swojej mocy, uda jej się ocalić rezerwat przed kłusownikami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten wpis tylko nieznacznie różni się od wcześniejszego (zamieszczonego 11 listopada 2016 09:37), poświęconego tej samej książce, w związku z tym nie możemy go liczyć do sumy wszystkich wpisów.

   Usuń
 81. Alex Flynn: "Bestia"
  Jakiś czas temu przeczytałam bardzo ciekawą książkę i chciałabym się podzielić moją opinią na jej temat. Książka ,,Bestia” Alexa Flinn'a , opowiada o losach Kyla Kingsbury'ego , który przez swoją zuchwałość został zmieniony przez czarownicę w Bestię, podobną do Czubaki (Chewbacca) z ,,Gwiezdnych Wojen” . Książka ta ma swoją ekranizację filmową z 2011r.

  W "Bestii" było wiele różnorodnych wątków, które były bardzo ciekawe, na przykład wątek z nauczycielem Willem, który wywołałby współczucie u większości ludzi lubiących czytać. Momentami książka ta wzbudzała wiele różnych emocji i uczuć u czytelnika, takich jak smutek, współczucie, wzruszenie i szczęście pod sam koniec. Autor ciekawie przedstawił kilka nawiązań do baśni ,,Piękna i Bestia” i bardzo umiejętnie umiał je przenieść do teraźniejszości, przy okazji dobrze ukrywając przesłanie „Na każdego czeka ktoś, kto pokocha go takim jakim jest”. Mnie osobiście podobało się to, że między częściami książki autor wstawiał coś takiego jak: ,,Chat room dla magicznych istot” na którym główny bohater pod nickiem 'BestiaNYC, rozmawiał z innymi stworzeniami jak np. 'Cicha, która była małą syrenką, czy 'Gryzliwości, będący chłopakiem przemienionym w niedźwiedzia. W książce tej jednak nie podobały mi się przeskoki czasowe, które trwały nawet do roku. Jednym z moich ulubionych wątków jest to, że przez taki niby nie znaczący gest, jak danie róży Lindzie, czarownica dała Kylowi drugą szansę.

  Podsumowując, książkę tę polecam osobom lubiących romantyczne klimaty. Tym, którzy sięgną po "Bestię" po przeczytaniu mojej recenzji życzę miłej lektury.
  Lakkara

  OdpowiedzUsuń
 82. Dorota Terakowska "Poczwarka"

  Książka opowiada o losach Myszki - dziewczynki z zespołem Downa, która rodzi się ludziom niegotowym na chore dziecko. Dzięki namowom kobiety, będącej również matką upośledzonego malucha, Ewa, mama Myszki, postanawia nie zostawiać córeczki. Niestety Adamowi, jej ojcu, nie przychodzi to tak łatwo. Nie mogąc się pogodzić z tym, że ma niedorozwinięte dziecko omija je szerokim łukiem.
  Podchodziłem do "Poczwarki" z dystansem, ponieważ nie lubię jak ktoś porusza temat choroby takiej jak Down, ale wynik końcowy jest taki, że cieszę się z jej przeczytania. Autorka zwróciła uwagę na to, że takich osób nie powinno się omijać, tylko sprawiać, żeby świat był dla nich piękniejszy. Książka bardzo mnie wzruszyła i spowodowała, że doszedłem do wniosku, że nigdy nie postąpiłbym jak Adam, by później żyć z wyrzutami sumienia. Ponadto Dorota Terakowska ma bardzo "wciągający" styl pisania, co przełożyło się na godziny, które poświęciłem czytaniu "Poczwarki".
  Gorąco polecam przeczytanie tej książki, jestem pewny, że wielu z was zapadnie głęboko w pamięci.
  Edzio327

  OdpowiedzUsuń
 83. Małgorzata Musierowicz, "Kwiat kalafiora"

  O książce dowiedziałem się, ponieważ czytaliśmy lekturę szkolną ''Kłamczucha" z serii Jeżycjada, do której powyższa należy. Początek jest dość monotonny, dopiero później historia zaczyna się rozwijać. Książka mówi o dziewczynie zwanej Gabrysia, która przeżywa romans miłosny. Nie jest ona pewna tego uczucia, więc wystawia je na próbę.
  Według mnie książka jest bardzo intrygująca, podobnie zresztą jak cała seria Jeżycjady.
  Zachęcam do przeczytania książki i recenzji oraz ich oceny. Za pozytywy z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 84. "Papierowe miasta" - John Green

  "To miejsce (...) nie jest na tyle trwałe, by je nazwać miastem z plastiku. To papierowe miasto."
  Cytat pochodzi z pewnej "papierowej" książki, pewnego "papierowego" autora... W końcu wszystko jest "cienkie jak papier i jak papier kruche."
  Pamiętam, że kiedy sięgnąłem po egzemplarz "Papierowych miast", pomyślałem, iż jest to kolejna niewarta uwagi powieść o dwójce młodych i zakochanych ludzi, szukających swoich " prawdziwych ja", co po części było prawdą.
  W skrócie: On - Quentin - od dziecka zakochany w Niej - Margo - tajemniczej, a wręcz enigmatycznej dziewczynie z sąsiedztwa. Kiedy Margo znika Quentin jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ją odnaleźć, co wiąże się z poznaniem "innej Margo", a jednocześnie z poznaniem "innego Quentina".
  Nie jest to może powieść wzruszająca, ani też mną dogłębnie nie wstrząsnęła, jednak "Papierowe miasta", należą do tego wąskiego grona książek, których nigdy nie zapomnę. Warto ją przeczytać, nawet jeżeli opis jest dla nas zniechęcający.


  Igor Odias  OdpowiedzUsuń
 85. Czy chciałaś zostać kiedyś księżniczką? Myślę, że podobnie jak ja, wiele z Was na pewno marzyło o wielkim zamku, sukniach i balach. Bohaterka książki ,,Rywalki" Kiery Cass - America - nigdy tego nie chciała. Nie marzyła o koronie, ani o pałacu, starała się skupiać na rzeczywistości i przyszłości z ukochanym chłopakiem. Nawet, gdy została wybrana do tradycyjnych Eliminacji, konkursu, którego celem było wybranie żony dla księcia - nie wiedziała co zrobić. America była inna niż pozostałe kandydatki. Zawsze silna i odważna, nie miała w sobie próżności. Postanowiła, że nie pokocha księcia. Jednak miłość, nasza odwieczna ulubienica w książkach i filmach, przyszła i do naszej bohaterki. A gdy już się pojawi - nie tak łatwo da o sobie zapomnieć.
  Polecam serię ,,Rywalki" całym sercem. Wzruszająca, ciepła, zabawna i do bólu romantyczna pokona jesienną chandrę i na nowo obudzi w nas pragnienie miłości. Miłości - prawdziwej i pięknej - bez której nie można żyć.

  Arwena.04

  OdpowiedzUsuń
 86. Jojo Moyes
  ,,Zanim się pojawiłeś"

  Ciężko jest żyć. Jeszcze ciężej, gdy nie możesz poruszać rękami ani nogami. Will nie chciał żyć. Wszystko się jednak zmieniło, kiedy poznał Louisę, sympatyczną i wesołą dziewczynę, która zostając opiekunką młodego mężczyzny, wywróciła jego życie do góry nogami. Czy dziewczyna swoim uśmiechem, obecnością, ale przede wszystkim miłością zdoła pokazać Will'owi, że warto żyć?
  Książka ta podbiła moje serce. Jest piękna, wzruszająca, ale też skłaniająca do refleksji. Miłość może zmienić wszystko. Jest nieprzewidywalna, ale za to ją właśnie kochamy prawda? Nigdy nie wiadomo czym nas zaskoczy! Powieść jest fantastycznie napisana i zekranizowana. Pokazuje też, że miłość czasem boli, ale warto wytrwać i nie poddawać się. Wszystko jest inne zanim się pojawimy. Ale warto dążyć do celu. Warto kochać.

  Arwena.04

  OdpowiedzUsuń
 87. "Gwiazd Naszych Wina" John Green

  Obwiniają gwiazdy, za to, że chcą ich rozłączyć. Mimo wszystko mogą na moment zapomnieć o tym, że dotyka ich obu śmiertelna choroba.

  Cudowna Hazel, och, tak bardzo cudowna. Gdyby dano mi wypowiadać się w ten sposób jak ona, nigdy, przenigdy nie pogodziłabym się ze śmiercią. Ile razy ta dziewczyna, która tak naprawdę nie istnieje, doprowadziła mnie do płaczu nie zliczę. Augustusa nie umiałam jednak zrozumieć, było w nim coś nazbyt misternego.

  To, do czego doprowadziła mnie ta książka jest czymś nadnaturalnym, jak ósmy cud świata. Z płaczu w śmiech, ludzie patrzeli na mnie jak na opetaną.

  No cóż, to właśnie czuję do tej książki.

  Te kilkaset stron to dzieło sztuki.

  Rodzimy się, by kochać.

  Rodzimy się, by umierać.

  To wszystko gwiazd naszych wina.

  komenderowno

  OdpowiedzUsuń
 88. " Chłopak z sąsiedztwa " Kasie West

  " Chłopak z sąsiedztwa " to książka, którą poleciła mi koleżanka mamy, gdy nie wiedziałam co warto przeczytać. I trafiła w samo sedno! Poprostu zauroczyła mnie ta książka. Jej autorem jest Kasie West. Historia opowiada o dziewczynie, jej rodzinie i o chłopaku, który jest ich sąsiadem, lecz nie tylko. Jest także przyjacielem tej rodziny. Jednak potem przyjaźń między dziewczyną a chłopcem przerodziła się w miłość. Po wyznaniu sobie wszystkiego musieli zrobić coś jeszcze, powiedzieć o tym rodzinie. Książka jak dla mnie jest bardzo interesująca i ma ciekawą okładkę. Moim zdaniem powieść ta jest warta przeczytania i polecenia innym.
  Pozdrawiam
  Wiki

  OdpowiedzUsuń
 89. Anonimowy14 listopada 2016 13:15
  Cecelia Ahern: Love, Rosie

  Powieść z e-maili i listów,o przyjaźni i miłości pisana młodzieżowym stylem. Chwilami wzruszająca i zabawna, czasem lekko dramatyczna. Śledzimy losy bohaterów od ich młodych lat, przez co stają się bliscy czytelnikowi. Poznajemy ich uczucia, myśli, problemy. Książka jest niezwykle wciągająca. Czytając ją, zadajemy mnóstwo pytań, pragniemy brnąć dalej w historię, by dowiedzieć się, jak potoczą się losy bohaterów- próbujemy odkryć zakończenie. Czytając powieść nieraz zastanawiałam się, co by było, gdyby niektóre wydarzenia nie miały miejsca. Podoba mi się, że możemy poznać sytuacje z różnych perspektyw. Jesteśmy świadkami podejmowania decyzji przez bohaterów. Niektóre z nich kwestionowałam - bohaterowie na przemian oddalają się i zbliżają do siebie. Jako obserwator ich życia miałam ochotę wziąć w nim udział, doradzić bohaterom. Jednak to sprawiło, że jeszcze bardziej byłam ciekawa, co może się wydarzyć. Książka z gatunku okruchy życia, z codziennymi dylematami, trudami decyzji. Dla osób, które szukając książki, myślą o ciekawej, delikatnej, romantycznej historii.
  MarleyNyuu

  OdpowiedzUsuń
 90. ,,Potworna'' - Mercykate Conally
  Książka pełna uczuć, których nie powinna mieć bestia. A raczej których byśmy się po niej nie spodziewali. Bo w prawdziwym życiu bywa i tak, że oceniamy kogoś po wyglądzie, szufladkujemy i doklejamy karteczkę ,,Nie dla mnie''. A gdy popełni błąd, jest już dla nas tak naprawdę stracony, spychamy go w przepaść, nie dając dojść do słowa. Świat z jego perspektywy jest dla nas obcy, ale my przecież jesteśmy tacy ,,idealni''. Mercykate wprowadza nas w inny świat, pozwalając patrzeć oczami hybrydy, oczami kogoś przez nas może odrzucanego, nieakceptowanego, którego złe i szalone decyzje stają się dla nas logiczne i jasne. Chciejmy stworzyć opowieść o kimś, kto dla nas nie istnieje, a nóż może stanie się dla nas szlachetny i wcale nieokrutny. Pójdźmy jego śladem, by przetrzeć drogę innym.

  OdpowiedzUsuń
 91. ,,Potworna'' - Mercykate Conally
  Książka pełna uczuć, których nie powinna mieć bestia. A raczej których byśmy się po niej nie spodziewali. Bo w prawdziwym życiu bywa i tak, że oceniamy kogoś po wyglądzie, szufladkujemy i doklejamy karteczkę ,,Nie dla mnie''. A gdy popełni błąd, jest już dla nas tak naprawdę stracony, spychamy go w przepaść, nie dając dojść do słowa. Świat z jego perspektywy jest dla nas obcy, ale my przecież jesteśmy tacy ,,idealni''. Mercykate wprowadza nas w inny świat, pozwalając patrzeć oczami hybrydy, oczami kogoś przez nas może odrzucanego, nieakceptowanego, którego złe i szalone decyzje stają się dla nas logiczne i jasne. Chciejmy stworzyć opowieść o kimś, kto dla nas nie istnieje, a nóż może stanie się dla nas szlachetny i wcale nieokrutny. Pójdźmy jego śladem, by przetrzeć drogę innym.

  OdpowiedzUsuń
 92. Strach często wypełnia duszę człowieka. Różnie wpływa na ludzi, może być przed wstępem, ale występuje też w ciemniejszej odsłonie. Z takim przypadkiem mamy doczynienia w książce Stephena Kinga "Sklepik z marzeniami". W małym, niepozornym miasteczku Castle Rock nagle pojawia się pan Leland Gaunt ze swoim nowym sklepem. Wszyscy miejscowi aż rwą się, żeby zajrzeć, co takiego się tam sprzedaje. Pan Gaunt to "człowiek" o dobrych manierach, który uwielbia się targować. Sprzedaje rzeczy, których ktoś pragnie, ale za jaką cenę? Ceną jest strach przed rzeczą, którą trzeba zrobić, bo inaczej dopadnie cię Pan Leland Gaunt.
  Książka wzbudza wiele emocji, trzyma czytelnika w napięciu. Opisy różnych historii mieszkańców, ich zmagań to podstawa w tym dziele. Najważniejsze jest to, by nie dać się strachowi, trzeba go zwyciężyć.

  Magda Banysz

  OdpowiedzUsuń
 93. Pogłębiając nasze relacje z ludźmi, nigdy nie wiemy, co może z tego wyniknąć w przyszłości. W książce Nicholasa Sparksa "Najdłuższa podróż" nie wiemy, co wyniknie z relacji Sophie i Luka, ludzi o odmiennych charakterach i zainteresowaniach. 90-letni Ira w mroźną noc ma wypadek samochodowy. Przez niego myśli, że widzi swoją zmarłą żonę i wspomina ich piękne życie. Dwa romanse, zaskakujące rozwojem wydarzeń.
  To dzieło daje nadzieję, że ludzie w dzisiejszych czasach potrafią jeszcze kochać głęboko i ufnie. Tę powieść czyta się lekko i szybko, ponieważ pokazuje piękne historie miłosne, od których nie da się oderwać.

  Magda Banysz

  OdpowiedzUsuń
 94. Chciałbym bardzo polecić książkę "Oczy ciemności", napisaną przez Deana Koontza, amerykańskiego autora kryminałów i thrillerów.
  Z samego opisu książki nie można wyciągnąć zbyt wielu informacji. Niemniej jednak, to bardzo dobrze, ponieważ w książce fascynujące jest to, że czytelnik odkrywa wszystko w swoim tempie. Sam dochodzi do zaskakujących opisów, sytuacji i wniosków, czytając strona, po stronie.
  Książka zafascynowała mnie już na samym początku tak bardzo, że nie mogłem oderwać się od niej nawet na chwilę. Z lektury dowiadujemy się, że miłość matki do syna jest tak silna, iż jest ona gotowa poświęcić wszystko dla ratowania dziecka, nawet własne życie. W dodatku nie wiedząc, czy jest to w ogóle możliwe, nie mając bowiem pewności, że syn żyje.
  Czy opowiedziana historia kończy się szczęśliwie? Na to pytanie nie odpowiem, ponieważ nie chcę psuć prawdziwej zabawy potencjalnym czytelnikom. Zdradzę jedynie, że uczucie matki udowodni ogromną siłę. Nie łatwo natomiast przewidzieć koniec historii, który może zaskoczyć każdego. Szczerze polecam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 95. "Igrzyska śmierci w Pierścieniu Ognia" Suzanne Collins
  Katniss Everdeen i Peeta Mellark - głowni bohaterowie trylogii muszą stawić czoła nowemu wyzwaniu. Rok wcześniej, gdy razem wygrali Głodowe Igrzyska, przeciwstawiając się Kapitolowi zyskali sławę i bogactwo, ale stali się również symbolem buntu, który przejawia się w Dystryktach. Miał być ślub, oraz zakończenie "I żyli długo i szczęśliwie", zamiast tego narzeczeni muszą odbyć Tournee Zwycięzców, lecz na tym się nie kończy. Kapitol pragnie zemsty. Przeklęci kochankowie z Dwunastego Dystryktu muszą zapłacić za swoje postępowanie. 75 Głodowe Igrzyska będą inne, niż zwykle. W tym roku wypada trzecie Ćwierćwiecze Poskromienia, z tej okazji w śmiertelnej grze wezmą udział pozostali przy życiu zwycięzcy poprzednich zawodów, bez względu na wiek, stan zdrowia, czy inne sytuacje życiowe. Ćwierćwiecze Poskromienia kończy się jednak równie zaskakująco, jak zeszłoroczne Igrzyska. Katniss posyła w sklepienie areny strzałę z drutem, a gdy piorun o północy uderza w drzewo arena zostaje zniszczona. Everdeen zostaje przewieziona do tajnego i owianego tajemnicą Dystryktu Trzynastego, a Mellark do stolicy Panem - Kapitolu. Podczas całej opowieści Katniss ma jeden cel - chronić Peetę. Sama nie do końca wie, jakie uczucie nią kieruje, ale uświadamia sobie, że nie da rady bez niego żyć. Jest to moim zdaniem najlepsza część trylogii, nie tylko ze względu na pojawienie się w niej mojej ulubionej postaci - Finnick'a Odair, ale dlatego, iż usposabiałam się z główną bohaterką. Byłam zdeterminowana, przestraszona i zła, jak ona. "Igrzyska śmierci w Pierścieniu Ognia" wywołały u mnie wiele emocji, ekscytację ze zgłębienia historii bohaterów książki, smutek ze śmierci poszczególnych postaci, oraz pojawienia się nowych osób, wnoszących co nieco do fabuły, oraz wiele innych. Serdecznie zapraszam wszystkich do przeczytania trylogii.

  OdpowiedzUsuń
 96. ,,- Tak nienawidź ich z całej siły. To będzie tak, jakbyś miał kość do ogryzania. Kiedy już skończysz ją ogryzać, zobaczysz, że nie było warto.” To cytat z książki autorstwa Eric ’a - Emmanueal’a Schmitta pt. ,,Oskar i Pani Roża”. Jest to opowieść o dziesięcioletnim chłopcu chorującym na białaczkę.
  Czytając tę książkę przeżywałam, z głównym bohaterem, te same emocje. Oboje czuliśmy strach przed chorobą i umieraniem, przyjaźń i pierwszą miłość; najpierw nienawiść do tchórzliwych rodziców, a później ogromną ulgę i jeszcze silniejszą, do nich, miłość. Kiedy skończyłam czytać to opowiadanie, o dwunastu ostatnich dniach życia tego małego chłopca, poczułam w swoim sercu radość i uczucie spokoju, bo ,,życie to taki dziwny prezent”, który trzeba nauczyć się doceniać.
  Dla mnie, ta książka, to pewnego rodzaju lekarstwo na codzienne, ludzkie problemy, które w obliczu śmierci stają się błahe. Uważam, że warto ją przeczytać choćby jeden raz.

  OdpowiedzUsuń
 97. David Levithan ,,Każdego dnia"
  Głównym bohaterem jest... no właśnie. Chłopak? Dziewczyna? Zacznę inaczej. Nazywa się A. Po prostu. Z pozoru mogłoby się wydawać, że nie ma w nim nic szczególnego, no może poza tym, że nigdy nie jest 2 razy tą samą osobą. Jednego dnia jest wysokim brunetem, drugiego zgrabną blondynką, a trzeciego kimś jeszcze innym. Bohater ma z tego powodu wiele problemów, chociażby to, że nie posiada swojego życia. Zawsze jest tylko imitacją czyjegoś.
  Jego życie jednak wywraca się do góry nogami gdy poznaje Rhiannon... Czy miłość do kogoś kto tak na prawdę nie istnieje ma prawo bytu ? Tego niestety trzeba dowiedzieć się samemu. Gorąco polecam. "Wywija" postrzeganie swojej osoby na drugą stronę.
  Werkinka

  OdpowiedzUsuń
 98. Monika Feth ,,Malarz młodych dziewcząt".
  Książka opowiada o historii rodziny, której los nie oszczędzał. Weszły tam śmierć i choroba, które zaczęły ją niszczyć.
  Ilka chciała zapomnieć o swoich uczuciach, które nigdy nie powinny się narodzić. Od samego początku były one skazane na porażkę, ból i brak zrozumienia.
  Zaczęła nowe życie. Jednak nikt nie znał jej mrocznej przeszłości, nawet jej chłopak, Mike.
  Przeszłość jednak, jak to ma w zwyczaju, wróciła. Ilka znika... po prostu się rozpływa w powietrzu. Czy Mike odkryje zagadkę oraz uratuje Ilkę?
  Książka opisuje coś zakazanego wg nas od 2 strony. Warto ją przeczytać. Czasem warto "zobaczyć" coś z perspektywy człowieka doświadczonego tą "chorobą", zwaną tak przez ludzi nie znających prawdy.
  Werkinka

  OdpowiedzUsuń
 99. Jack Lance "Płomień strachu"
  Książka ta to połączenie thrillera psychologicznego z kryminałem. Głównym bohaterem jest przeciętny, ustatkowany mężczyzna Jason Evans cierpiący na przypadłość o nazwie "pirofobia". Na początku nie widzimy w tym nic szczególnego, lecz gdy dostaje on liścik z wiadomością "jesteś martwy" na odwrocie zdjęcia z polaroidu przedstawiający cmentarz zaczynamy łączyć fakty i odkrywamy wraz z bohaterem tajemnice głęboko sięgające jego przeszłości, oraz przyczynę jego panicznego strachu do ognia. Z czasem Jason dostaje kolejne listy z kolejnymi zdjęciami i przerażającymi anonimowymi wiadomościami, na które zaczyna szukać odpowiedzi, lecz jakie to przyniesie skutki? Odkryje tajemnice czy zrujnuje swoje życie? Gorąco polecam ;)
  całmil

  OdpowiedzUsuń
 100. Collen Hoover i Taran Fisher – Never Never
  Czasem wspomnienia mogą być gorsze nich zapomnienie o nich. Tak miała pewna para Charlie i Silas. Byli jak pusta kartka. Niczego nie pamiętają. Nie wiedzą kim są, co czują, nie znają swojej najbliższej rodziny. Nic. Niczego nie pamiętają. Książka dla mnie jest psychologiczna, tragiczna i romantyczna. I to jest jej urok. O niej nie da się zapomnieć. Chce się ją czytać na około bez przerwy. Te oby dwa cytaty strasznie na mnie zrobiły wrażenie ''Nigdy nie zapominaj, że to ja jako pierwszy cię pocałowałem. Nigdy nie zapominaj, że będziesz ostatnią, którą pocałuję. I nigdy nie przestawaj mnie kochać. Nigdy…'' i ''Nie kocham cię. Nic a nic. I nie pokocham. Nigdy, przenigdy''. Przy tej książce da się odczuć uczucia, mogą polecieć łzy. Ona jest piękna i polecam każdemu. Never never....

  OdpowiedzUsuń
 101. Kiera Cass- „Rywalki”
  35 kandydatek na żonę księcia Illei. Słodki i różowy romans od początku do końca. Amerika nie chciała być wybrana. Jej miłością był Aspen, ale gdy poznaje księcia Maxona. Romans, ale tak naprawdę bardzo nietypowy. Ponad trzydzieści dziewcząt jakby nie było ubiega się o rękę księcia. W wyścigu o koronę i Maxona biorą udział ubrane w tiule kandydatki. W książce najbardziej podobały mi się.. sukienki. Która dziewczyna nie marzy o wieczorze w balowej sukni? Wydaję mi się, że autorka sama chciałaby trafić do swojej bajki, gdzie są wystawne bale i królewskie pałace.

  OdpowiedzUsuń
 102. Kiera Cass- „Elita”
  „Eliminacje” nabierają coraz szybszego tempa. Kandydatek pozostało już tylko sześć, a wśród nich jest Amerika. Ataki rebeliantów się nasilają, a dziewczęta też znajdują się w niebezpieczeństwie. Amerika znajduje się pod coraz większą presją. Rywalizacja dziewcząt się zaostrza. Kolejne wyzwania dla przyszłej księżniczki wcale nie pomagają. Romans wpleciony w pałacowe intrygi. Dziewczęta, które pod warstwami makijażu i falbanek kryją swoje prawdziwe oblicze. Myślę, że ta powieść jest dosyć dobrze poprowadzona jak na tę tematykę. Kiera Cass sprawiła, że klasyczny watek „wybrać tego, czy tego” nie jest nudzący.

  OdpowiedzUsuń
 103. Kiera Cass- „Jedyna”
  Ataki rebeliantów w pałacu są coraz bardziej agresywne. Tylko czy bunt przeciwko władzy jest zły? Może rebelianci mają rację? Rządy króla Clarksona na pewno nie są doskonałe. Amerika zostaje wplątana w działania rebeliantów. Wątek romantyczny dobrze miesza się z wątkiem akcji. Zwykle pierwsze części serii są najciekawsze, a następne czytamy jedynie po to, aby znać mniej więcej zamysł autora. W tym przypadku zostałam jednak mile zaskoczona. Każdą kolejną część czytałam z ciekawością.

  OdpowiedzUsuń
 104. Richard Paul Evans
  Obietnica pod jemiołą
  Elise podczas lunchu w pracy poznaje pewnego prawnika, który proponuje jej umowę na czas okresu świątecznego. Polega ona na tym, że będzie udawać jego dziewczynę na różnych świątecznych spotkaniach z pracy. Na początku jest to po prostu umowa, lecz zakochuja się w sobie. Nie wiedza o sobie wszystkiego. Każdy z nich skrywa mroczny sekret przeszłości, który boja się ujawnić.
  Jest to bardzo wzruszająca i pełna uczuć opowieść o tym, że prawdziwa miłość może zwyciężyć wszystkie przeciwności. Jest gotowa zaakceptować to co kiedyś było i ruszyć na przód. Błędy przeszłości, nie mogą zepsuć Ci przyszłości.
  Jest to książka dla tych którzy lubią czytać o uczuciach.
  Polecam wprowadza w klimat świąt.
  Brain

  OdpowiedzUsuń
 105. John Green i David Levithan - "Will Grayson, Will Grayson"

  "Will Grayson, Will Grayson" to historia dwóch chłopaków, których na pozór nie łączy nic poza wspólnym nazwiskiem. Każdy z nich ma własny świat, własne problemy. Jednak pewnego dnia ich drogi spotykają się i od tej chwili życie każdego z nich ma zmienić swój bieg.
  Nie wystarczy powiedzieć, że powieść ta jest "książką z uczuciem". Jest ona bowiem prawdziwą eksplozją wszystkich uczuć i emocji, jakie tylko można sobie wyobrazić.
  Autorzy na kilkuset stronach książki przedstawili historię wielu szczęśliwych (i także tych mniej szczęśliwych) miłości, szczerych i prawdziwych przyjaźni wielokrotnie wystawianych na próbę, czy wreszcie nienawiści, smutku i żalu, których niechcący mogą przysporzyć nam nasi najbliżsi.
  "Will Grayson, Will Grayson" jest książką, przy której będziesz śmiać się po to, aby za chwilę płakać ze wzruszenia. Uczy właściwego podejścia do życia i głęboko porusza. Jest to powieść jak najbardziej warta przeczytania.

  Michalina Płocka

  OdpowiedzUsuń
 106. W ostatnich latach dużo mówi się o powieściach czy produkcjach filmowych na temat wydarzeń historycznych z XX wieku. Propagują one siłę braterstwa, przyjaźni, patriotyzmu a nawet miłości. Jedną z takich książek jest "Galop '44" Moniki Kowaleczko-Szumanowskiej, w której dwaj bracia przenoszą się z lat współczesnych w ciąg wydarzeń 1944 roku, dokładnie do powstania warszawskiego. Mikołaj i Wojtek mają odmienne zainteresowania, lecz przeniesienie się w czasie, zdobywanie nowych wartości, łączy ich ze sobą, stają się sobie bliżsi. Razem odnoszą sukcesy i porażki. Nie brakuje również wątku miłosnego, w którym Wojtek zakochuje się w Lidce, chociaż dzielą ich dwa różne światy.
  Dzieło porusza czytelnika, zaznajamia go z ważnymi faktami historycznymi, przedstawionymi w bardzo rzetelny i realistyczny sposób. Książka skłania do przemyśleń na temat historii i ludzi, których przyjaźń, braterstwo czy bohaterstwo wyznacza hierarchię ich wartości.

  Magda Banysz

  OdpowiedzUsuń
 107. John Green David Levithan ,,Will Grayson, Will Grayson"
  Podobno każdy ma ok.8 swoich ,,klonów" na świecie. Ile w tym prawdy - nie wiadomo. Aczkolwiek czy jesteś w stanie wyobrazić sobie spotkanie takiej osoby? Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się, co ja bym zrobiła, gdybym spotkała ,,moją kopię". Doszłam do wniosku, że chybabym szybko uciekła zdezorientowana.
  Jednakże Will Grayson tego nie zrobił, nawet zaprzyjaźnił się ze swym sobowtórem.
  Książka opowiada również o odkrywaniu swojego ,,ja", poszukiwaniu miłości (w tym wypadku homoseksualnej) oraz depresji.
  Miło się czyta o konsekwencjach tego spotkania, ale najbardziej zainteresował mnie pomysł musicalu. Jestem też ciekawa jak obecny świat zareagowałby na to przedstawienie. Polecam wszystkim fanom Greena i nie tylko.
  Werkinka

  OdpowiedzUsuń
 108. John Green "Gwiazd naszych wina"
  Od samego początku każdy człowiek marzy o wielkiej miłości. Miłość jest naprawdę niezwykłym uczuciem, to ona dodaje nam sił i sprawia, że wszystko staje się piękne. Książka opowiada o historii niewinnego uczucia, które wytworzyło się pomiędzy dwojgiem nastolatków. Na drodze do szczęścia staje jednak mur nie do pokonania, a mianowicie choroba. Oboje są chorzy na nowotwór. Poznają się na grupie wsparcia. On ma protezę nogi, a ona butlę z tlenem zwaną Philipem. Wszystko zaczyna się od książki i jej uporu. Razem tworzą dość specyficzną parę. Próbują za wszelką cenę walczyć z chorobą na swój własny sposób - miłością.
  Werkinka

  OdpowiedzUsuń
 109. Joss Stirling- "Wyklęta"

  Raven Stone zauważa, że w elitarnej angielskiej szkole z internatem, do której uczęszcza, dzieje się coś dziwnego. Niektórzy uczniowie znikają bez śladu, wiele osób zostaje okradzionych, a jej jedyna przyjaciółka, po długiej nieobecności, wraca do szkoły jako całkiem inna osoba. Raven staje się celem dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Jest oskarżana o kradzieże, gnębiona i dostaje pogróżki.
  W pewnym momencie dziewczyna poznaje dwóch nowych w szkole uczniów. Zagadkowego Kierana o wybitnym umyśle i zabójczym wyglądzie, oraz niezwykle zabawnego Joego. Między Kieranem a Raven od razu przelatuje iskra.
  Jednak chłopcy nie przyjechali tutaj aby się uczyć a Kieran, wbrew zakazom, zdradza dziewczynie kim jest, i tym samym, pakuje się razem z nią w kłopoty związane ze szkolnym spiskiem.

  OdpowiedzUsuń
 110. Soman Chainani „ Akademia Dobra i Zła”

  Najlepsze przyjaciółki Sofia i Agata rozpoczynają naukę w baśniowej Akademii Dobra i Zła, gdzie zwyczajni chłopcy i dziewczęta uczą się, jak być bohaterami albo… złoczyńcami. Różowa sukienka, szklane pantofelki i dobre uczynki dają Sofii pewność, że zostanie prymuską i ukończy akademię jako księżniczka z bajki. Agata, w czarnych workowatych sukienkach, ze złośliwym kotem, nieznosząca niemal całego świata, wydaje się być najlepszą kandydatką do Akademii Zła. Kiedy jednak dziewczyny zostają porwane do Bezkresnej Puszczy, okazuje się, że ich przeznaczenie zostało zmienione…..
  „ Akademia Dobra i Zła” opowiada o przyjaźni. Śledzimy z zapartym tchem jej wzloty i upadki.
  Generalnie, według mnie, powieść jest cudowna. Po prostu wbiła mnie w fotel.
  Jeżeli czytaliście kiedyś „Rywalki” Kiery Cass, po tę też musicie sięgnąć. Czytając ją można się uśmiać do łez i drżeć o bohaterów, gdy przeżywają swe przygody. Od początku do końca akcja ogromnie trzyma w napięciu.
  Zakończenia nie da się przewidzieć. Naprawdę polecam.
  Nikola Kampczyk

  OdpowiedzUsuń
 111. Veronica Roth- „Niezgodna”
  Pierwsza część trylogii. Ludność jest podzielona na pięć frakcji; Altruizm, Erudycja, Serdeczność, Prawość i Nieustraszoność. Każdy zostaje przydzielony jednej frakcji. Jeśli ktoś pasuje do więcej niż jednej jest Niezgodnym. Beatrice Prior wybiera Nieustraszoność, ale jej wynik testu nie jest jednoznaczny. Nikt nie mówi o niezgodnych, nikt ich nie zna, nikt nie powinien taki być. Według mnie była to bardzo dobra lektura. Polecam fanom wartkiej akcji i głównych bohaterów, którzy pod swoją niewyróżniającą się powierzchownością mają zdolności, które uratują świat.

  OdpowiedzUsuń
 112. Veronica Roth- „Zbuntowana”
  Tris bierze udział w morderczym szkoleniu Nieustraszonych. Ten kto nie daje rady zostaje bezfrakcyjnym. Jednak to nie tego najbardziej obawia się Tris. Ona jest niezgodna, a niezgodni muszą zostać wyeliminowani. Cztery, jej trener także jest niezgodny, ale to nie jest jego jedyna tajemnica. Razem muszą stawić czoła zdradzie i ślepemu posłuszeństwu żołnierzy niestraszonych. Akcja, akcja, akcja. Z tą książką nie można się nudzić. Z niecierpliwością kończyłam każdy rozdział nie mogąc się doczekać następnego.

  OdpowiedzUsuń
 113. Veronica Roth- „Wierna”
  Ostatnia część trylogii.
  Jeden wybór może cię zmienić.
  Jeden wybór może cię zniszczyć.
  Jeden wybór pokaże, kim jesteś…
  Bezfrakcyjni przejęli rząd. Nikt już nie jest bezpieczny, a na pewno nie Tris i Tobias. Książka niestety wchodzi w typowy schemat; część 1: walka osobista bohatera; część 2: walka z rządem; część 3: walka z nowym rządem, a potem wszystko jest dobrze. Tempo akcji zachowane, ale nudzące właśnie ze względu na ten znany schemat. Mimo wszystko koniec jest zaskakujący (powstrzymam się od spojlerów). Cieszę się, że przeczytałam ta książkę, aczkolwiek sądzę, że mogła być lepiej poprowadzona.

  OdpowiedzUsuń
 114. "Korona"- Kiera Cass

  Już 20 lat minęło od wydarzeń z "Jedynej". Eadlyn Schreave kontynuuje eliminacje i zwęża grono kandydatów. Coraz bardziej pogłębia relacje z nimi i stara się ich lepiej poznać, aby wybrać idealnego męża. Wydaję się być tak kolorowo? Otóż tak łatwo nie ma. Na przyszłą królową czekają nowe problemy. Aby odciążyć ojca i wesprzeć chorą matkę postanawia sprawować rządy. Eadlyn musi sprawić, aby społeczeństwo jej zaufało i wierzy, że wyjście za mąż umocni jej pozycje. Ostatecznie tak długo kierowała się rozumem, że nie jest pewna, czy w końcu nie posłuchać głosu swego serca. Co jeśli jej miłość okaże się niewłaściwa? Czy mimo to Eadlyn odważy się postawić swoje szczęście ponad kraj?

  Jestem bardzo zawiedziona książką. Każdą powieść z serii "Rywalki" uwielbiam i byłam pewna, że ostatnia jej część będzie zaskakująca, dynamiczna i dopięta na ostatni guzik. Seria powinna się skończyć z przytupem. Nie sądziłam, że ostatnia z części będzie najkrótszą. Kiera pisząc to bardzo mnie zaskoczyła, "Korona" jak dla mnie to wielki nie wypał, spodziewałam się czegoś więcej. Co zatem w niej znalazłam? Wydarzenia bardzo przewidywalne, zero zaskakujących elementów, zero akcji. Więc Kiera, gdzie się podział ten cały urok, który zapamiętałam z "Rywalek"?

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 115. „Szaleństwo” - Susan Vaught

  W szpitalu psychiatrycznym zaczynają się dziać złe rzeczy. Jaki związek z kolejnymi śmierciami mają bijące dzwony, rozlegające się zawsze w obliczu niebezpieczeństwa? Czwórka nastolatków musi stanąć i obronić świat. Nie będzie to łatwe zadanie. Co więcej, bohaterowie nie są nawet pewni, czy mogą sobie nawzajem ufać... Czy to może ich poprowadzić do zwycięstwa? Cóż, tajemnica jest słowem kluczowym tej powieści.
  Wydaje mi się, że książka jak na paranormalny horror jest bardzo dobrze napisana. Niestety nie byłam w stanie w pełni się skupić na jej czytaniu przez natłok nauki, jednak pewien bohater – Levi, który sam w sobie zawiera całe hasło tego miesiąca wynagrodził mi każdy trud. Uważam, że to głównie przez bohaterów warto przeczytać tą książkę. Bardzo łatwo odnaleźć w jednym z nich samego siebie, a to jest kluczem do miłego spędzenia czasu z daną powieścią.
  Polecam.

  ~ Tysiąc Żyć Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 116. „Wiedźmin” – Andrzeja Sapkowskiego
  Seria o wiedźminie kojarzona jest zwykle z wyłącznie akcją pełną walki i krwi, ale wczytując się głębiej stwierdzam, że to nic bardziej mylnego. Książka przepełniona jest scenami miłości, strachu, szczęścia i nienawiści.
  Autor tworzy zupełnie nowy system uczuć Geralda, który uważany jest przez społeczeństwo jako wyprany z uczuć mutant. Mężczyzna jednak podczas swojego życia odkrywa emocje jakimi jest miłość czy strach przed stratą kogoś ukochanego. Wie, że nie powinien posiadać emocji jako, że jest wiedźminem, ale jest to silniejsze od niego. Na początku próbował je od siebie odrzucić, choć z czasem oswoił się z nimi. Sapkowski ukazuje nam tym, że pomimo wszelkich zmian, cierpień i trudności w życiu człowieka, nie da się pozbawić go uczuć. Na świecie nie istnieje taka siła, która mogła by je zniszczyć. Jest to w pewien sposób niesamowite i inspirujące. W każdym z nas są ukryte emocje, choć czasami trzeba spojrzeć nieco dalej.
  Zofia Durczok

  OdpowiedzUsuń
 117. wikibam19 listopada 2016 21:04
  Już poprawione

  Eleonora i Park - Rainbow Rowell: http://wikalovebooks.blogspot.com/2016/11/eleonora-i-park-autorstwa-rainbow-rowell.html

  Zmierzch- Stephenie Meyer: http://wikalovebooks.blogspot.com/2016/11/zmierzch-autorstwa-stephenie-meyer.html

  //wikibam

  OdpowiedzUsuń
 118. Septimus Heap seria o jakże popularnym tytule i równie oklepanym temacie –świat magii, wydawać by się, mogło, że to nudny opis podobnego do Harrego Pottera jednak po wgłębieniu się w lekturę okazuje się, iż to seria zupełnie inna, ociekająca tajemnicą, nieopowiedzianymi historiami, zwrotami akcji oraz walką z nieokreślonym złem. Według mnie najlepszą częścią tej serii jest Złowieszczy Mrok. W złowieszczym mroku główny bohater jest wręcz targany uczuciami wywołanymi najważniejszą częścią nauki Septimusa-mrocznym tygodniem no i troska o umierająca przyjaciółkę a także frustracja na mrocznego brata który podobno znów stał się dobry. Książek nie da się określić jednym słowem, niezbyt wyszukany tytuł serii rekompensuje wspaniała okładka, zdumiewające mapy i fantastyczne opisy magicznych istot. Począwszy od pierwszej części brniemy przez morze tajemnic powoli domyślając się odpowiedzi. Autorka wplotła w fabułę świetne historie sprzed akcji sagi. Całość tworzy wspaniałą lekturę, jest to obowiązkowa pozycja nie tylko na liście fanów fantasty.

  Jacek Lewicki
  Zespół Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej

  OdpowiedzUsuń
 119. Henryk Sienkiewicz- „Ogniem i mieczem”
  Pierwsza część trylogii „ku pokrzepieniu serc”. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648–1651 w czasie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Wątkiem głównym jest miłość Jana Skrzetuskiego i Heleny Kurcewiczówny. Bunty i powstanie ich rozdzielają. Skrzetuski zostaje wezwany na front i zatrzymany jako jeniec, Helena zostaje porwana przez strasznego Bohuna.. Wydaje mi się, że podobny schemat fabuły można znaleźć w wielu współczesnych książkach wpisanych na listę bestsellerów, dlatego też nie rozumiem automatycznego awersu większości młodzieży do tej książki. Owszem, język może być przeszkodą, ale uważam, że warto przeczytać tą powieść.

  OdpowiedzUsuń
 120. John Flanagan- „Ruiny Gorlanu”
  Pierwsza część jak na razie trzynastotomowej serii „Zwiadowcy”. Na zamku razem z Willem wychowuje się jeszcze cztery osoby. Każda z nich już wie co chce robić w swoim życiu. Will jednak nie zna jeszcze swojej drogi. W końcu trafia na termin do zwiadowcy. Należą oni do tajnych służb specjalnych królestwa Araluen. Zwykli wieśniacy, a także i szlachta uważa ich za czarowników mogących znikać i eliminować swoich wrogów. W sumie, to nie mylą się zbytnio.
  W końcu ktoś stworzył książkę ( a nawet serię), gdzie niezwykłe zdarzenia nie są tłumaczone magicznymi mocami! Autor pokazuje jak można osiągnąć coś z pozoru niemożliwego, bez nadprzyrodzonych sztuczek. Książka na pewno wciąga, a mogę powiedzieć tyle, że to dopiero początek.

  OdpowiedzUsuń
 121. ,,Romeo i Julia’’ - William Szekspir

  Dwoje zakochanych, młody wiek i jedno silne uczucie - miłość, które niebawem stanie się przyczyną ich upadku. Głównymi bohaterami słynnego dramatu Szekspira są Julia Capuleti i Romeo Montecchi. Los sprawił, że na drodze do ich szczęścia stanął odwieczny spór rodzin, z których wywodzili się młodzi kochankowie. Przeszli wiele prób, aby żyć razem i tym samym razem zginąć. Osobiście, niestety muszę przyznać, że książka odniosła na mnie negatywne wrażenia, a nawet mogę powiedzieć, że wzbudziła złość. Trud poniesiony przez bohaterów a następnie wiadomość o ich śmierci przez nieporozumienie może pobudzić różne uczucia. Jednak ustępujący chaos w bezkompromisowych stosunkach obu rodzin, po utracie ich dzieci, był zaskakującym elementem kończącym książkę. Dramat przypomina o randze miłości w naszym życiu. Choć kontrowersyjny pod względem opinii jest wart przeczytania.

  Polecam ~player

  OdpowiedzUsuń
 122. Horyzonty uczuć
  Dorota Schrammek
  Książka ta ukazuje uczucia ludzi , którzy z rożnych powodów , postanowili spędzić czas nad Bałtykiem. Jest napisana dość prostym , przystępnym językiem, ale dotyka bardzo trudnych zdarzeń w życiu każdego człowieka. Autorka prowadzi fabułę w ciekawy sposób, niejednokrotnie wyprowadzając czytelnika w pole. Już się wydaje, że wiadomo, jak potoczą się losy bohaterów, a kilka stron dalej czeka nagły zwrot akcji i całkowite zaskoczenie. To bardzo ożywia całą opowieść i uprzyjemnia czytanie. Książka zmusza do refleksji , ukazuje cała gamę emocji , które towarzyszą ludziom w trudnych chwilach w życiu. To powieść o pragnieniu miłości, odkrywaniu prawdy o sobie , o budowaniu relacji między ludźmi, chęci bycia z drugą osobą , o szczęściu.

  OdpowiedzUsuń
 123. Powiedz wilkom, że jestem w domu
  Carol Rifka Brunt


  Wzruszająca , a zarazem fascynująca opowieść o przyjaźni , stracie i nadziei. Główna bohaterka, czternastoletnia June, musi nauczyć się żyć bez osoby , która ją rozumiała jak nikt inny. Tą osobą był zmarły na AIDS jej wujek , znany malarz. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat nastolatki. Targają nią różne uczucia , od miłych wspomnień o wujku, po bunt przeciwko rodzinie ,aż po rodząca się nową, trudną przyjaźń. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak odnaleźć się w sytuacji kiedy odchodzi ktoś bliski. Książka, zmienia nasze myślenie o świecie, a zarazem porusza istotne problemy współczesnego świata , a do tego napisana jest pięknym językiem.

  OdpowiedzUsuń
 124. Victor Dixen – „Fobos”
  Przechodząc do lektury zadałam sobie pytanie – „Czy reality show w kosmosie ma jakiekolwiek prawo bytu?”. Po skończeniu książki odpowiedź była jednoznaczna. Owszem, ma.

  W rakietach posadzono dwunastu młodych dorosłych z całego świata. Każdy z nich ma inne tajemnice, problemy, obawy. Mają bilet w jedną stronę i brak szansy wycofania się. Lecąc w kosmos muszą nie tyle, co dolecieć do wyznaczonej stacji, co znaleźć sobie partnera na całe życie, by spłodzić populację poza Ziemią.

  „Fobos” ukazuje nam piękną walkę o miłość, a także i o życie. Bo kto powiedział, że lot jest bezpieczny i bez żadnego haczyka?

  Wciąga od pierwszych słów, wypuszcza nas nienasyconych. Polecam i oczekuję kontynuacji.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 125. Rainbow Rowell – „Fangirl”

  Zapewne każdy z nas kiedyś choć przez chwilę marzył o bliźniaku. Czy to naprawdę takie świetne jak wiele z nas uważa?

  Wren i Cath nie są do siebie podobne, przyznajmy prawdę. Mimo wszystko i tak są nierozłączne. Pomińmy także drobny fakt, że jedna żyje w cieniu drugiej. Cath nie chciała rozstawać się z siostrą, jednak uszanowała jej decyzję. Poznaje Regan, z którą trudno się dogadać (aczkolwiek nie jest to niemożliwe!), lekko osobliwego, ale jakże uroczego Leviego i kilka innych osób.

  „Fangirl” pokazuje nam, że warto wyjść z domowego kokonu. Rzuceni w wir niespodziewanych wydarzeń, stajemy się silniejsi. Uczymy się także kochać. Dojrzewamy.

  Rainbow pokazuje nam całą sztukę, jaką jest dojrzewanie – a nie jest ona łatwa. Idealna dla nastolatków. Pisana lekkim i przyjemnym piórem, świetna na wolne popołudnia!

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 126. Clare Dowling – „Sekrety Sióstr”

  Emma wcale nie była ucieszona, gdy w progu drzwi stanęła jej siostra, Ali, z trójką dzieci. Tym bardziej nie pomagał jej fakt, że tamta po szesnastu latach uciekła od męża ze Stanów. Sam mąż, walczący o dzieci także nie jest mile widziany…

  Jednak i Emma, i Ali chcą sprawić, by było jak wcześniej. Jak mają sobie zaufać na nowo, skoro nie wiedzą od czego zacząć?

  W „Sekretach Sióstr” poruszamy wiele trudnych tematów, ale czerpiemy także słodko-gorzki humor. Jestem pełna podziwu dla autorki, która wszystko to tak świetnie połączyła.

  Nie byłam przekonana do tej pozycji i długo zwlekałam, by ją przeczytać. Jednak w ogóle nie żałuję. Jest świetna i łatwa w odbiorze.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 127. " Czy wspomniałam, że Cię kocham?" - Estelle Maskame

  Odkąd rodzice Eden się rozstali, dziewczyna od 3 lat nie miała kontaktu z tatą...aż do czasu.
  Pewnego wakacyjnego dnia, ojciec Eden zaprasza ją do siebie. Młoda dziewczyna zgadza się na odwiedziny ojca, jednak ma pewne obawy- nigdy nie spotkała się z nową rodziną taty i boi się spędzić z nimi aż osiem tygodni. Jednak Eden nie ma czym się martwić. Ci przyjmują ją bardzo serdecznie...no może z wyjątkiem Tylera, najstarszego i najbardziej wybuchowego przyrodniego brata nastolatki. Z czasem między nimi rodzi się silniejsze uczucie. Uczucie, które nie ma prawa istnieć...

  Książka wydawała mi się świetna, ale cóż, pomyliłam się. W połowie czytania zdawało mi się, że mam do czynienia z typowymi rozpieszczonymi i bogatymi amerykańskimi dziećmi. Powieść bardzo przewidywalna. Chyba każdy się domyślił, że Eden zakocha się w Tylerze z wzajemnością, a miłość będzie zakazana. Pierwsza część serii "Dimily" nie przypadła mi do gustu, jednak dam szanse reszcie.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 128. " Romeo i Julia" - William Shakespeare

  Powieść o nieszczęśliwych kochankach, których rody od lat toczą konflikt między sobą. Zakochany w Julii Kapulet Romeo Montecchi dowiaduję się o balu organizowanym przez rodzinę Kapuletów na którym ma pojawić się jego wybranka. Szybko postanawia wraz z przyjaciółmi udać się na bal i poznać Julię. Wkrótce dochodzi do pocałunków zakochanych. Po balu, Romeo udaję się pod balkon Julii i wyznaję jej miłość. Dziewczyna przez mrok nie wie kto czeka pod balkonem, więc wyznaję mu, że jedyną osobą, którą kocha jest Romeo Montecchi. Wkrótce udają się do ojca Laurentego, aby razem wziąć ślub. Po tym wydarzeniu matka Julii informuję ją, że wyjdzie za mąż za Parysa. Dziewczyna jest zdruzgotana. Julia wypija miksturę od ojca Laurentego, która ma udać jej śmierć. Laurenty chce poinformować o zajściu Romea, jednak wieści w porę do niego nie dochodzą...

  Romeo i Julia to jak dotąd jedyna lektura szkolna, która naprawdę mi się spodobała. Język Szekspira jest piękny, a wszystko tkwi w prostocie. Dramat jest krótki, ale pisarz wszystko w nim zawarł. Akcja gna jak oszalała. Mimo, że finał bardzo smutny to bardzo prawdziwie przedstawiony romans dwojga ludzi. Miłość jest zakazana, ryzykowna i krótka, ale prawdziwa i odwzajemniona.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 129. Johna Green, David Levithan „Will Grayson, Will Grayson”
  „Will Grayson, Will Grayson” to z pewnością dziwna, a jakże ciekawa książka napisana przez dwóch autorów: Johna Greena i Davida Levithana. W tej historii przeplatają się losy dwóch nastolatków. Pierwszy, stworzony przez popularnego autora, jest spokojnym chłopakiem, który stracił paczkę przyjaciół po tym, jak wyznał sympatię do swojego homoseksualnego, otyłego przyjaciela, Kruchego Coopera. Drugi Will Grayson wykreowany przez Davida Levithana jest zbuntowanym, cierpiącym na depresję chłopcem, który boi się przyznać do swojej orientacji seksualnej. Po pewnym czasie dwóch tytułowych bohaterów spotyka się w Chicago. Spotkanie Kruchego i II Will Graysona owocuje przyjaźnią a później…..
  Generalni książka mi się podobała. Jednak przeszkadzało mi parę rzeczy: typowe dla Greena przeciąganie wątków, dramatyzowanie i lukrowanie. Zbyt mało wiarygodności. Nie rozumiem także pewnej maniery stylistycznej pisarza, czyli nieużywania wielkich liter. Jednak, mimo, że książka jest bardzo przekoloryzowana, to jest świetnym przykładem obrazu bezwarunkowej miłości i tolerancji wobec osób homoseksualnych i otyłych. Polecam

  Oliwia Gembala.

  OdpowiedzUsuń
 130. Ewa Nowak "Kiedyś na pewno"

  Dorota i Kamila to przyjaciółki z jednej klasy liceum. Poza problemami rodzinnymi nic ich nie łączy: Kamila to piękna, dbająca o siebie i posiadająca chłopaka tancerka, natomiast Dorota nie dba o siebie, z nikim się nie spotyka i poza językiem angielskim nie przykłada się do nauki. Akcja książki szybko się toczy. Jest w niej miejsce na wszystko: kłótnie rodzinne i towarzyskie, osiągnięcia w mistrzostwach tanecznych, kontuzje, problemy wewnętrzne, i ZDRADĘ, która jest głównym wątkiem opowiadania.
  „Kiedyś na pewno” to jedyna książka polskiego autora, jaką kiedykolwiek przeczytałam (pomijając szkolne lektury) i nie zawiodłam się. Ewa Nowak, autorka, wplotła tu tyle wątków, że powieść stała się ciekawa, wciągająca, a zarazem nie przesadzona pod żadnym względem. Polecam ją wszystkim, a głównie tym, którzy nie są przekonani do jakości literatury polskich autorów.
  Powieść jest świetnym obrazem przyjaźni i wewnętrznego rozbicia połączonych ze zdradą.
  Według mnie to książka wręcz idealna na jesienne wieczory.

  Oliwia Gembala.

  OdpowiedzUsuń
 131. Kiera Cass – „Rywalki”

  Nie zawsze robimy to, co chcemy.

  A America wcale nie chciała zostać kandydatką na żonę przyszłego króla Illei. Nie zamierzała zabiegać o jego względy. Nie chciała nawet przebywać w tamtym zamku. Chciała tylko poprawić sytuację pieniężną swojej rodziny, która wręcz zmusiła ją do udziału w konkursie.

  Zapewne każdy z nas miał moment, gdy nikt w nas nie wierzył.
  America tak się właśnie czuła, kiedy jako nieliczna z trzydziestu pięciu kandydatek była niższego statusu społecznego.

  A Maxona bardzo to intrygowało.

  „Rywalki” to piękna historia o niespodziewanym obrocie spraw i poświęceniu. Bo America musiała poświęcić swoją miłość w rodzinnym miasteczku, by pomóc rodzinie. Czy wy odważylibyście się na to, co ona zrobiła?

  Kiera Cass przenosi nas do cudownego świata prawdziwych księżniczek, podbijając serca nastolatek. Rewelacyjna!

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 132. Kiera Cass – „Elita”

  Tytułowa „Elita” to druga książka z serii „Rywalki”. Pokazuje nam ciąg dalszy rozterek miłosnych Americy, które z chwili na chwilę się powiększają…

  Do zamku przybywa jej ukochany, stawiając się na posadzie gwardzisty. Kandydatki są coraz szybciej odrzucane, Maxon coraz mniej się waha, a America nadal nie jest pewna swego serca. W dodatku nie czuje, że jest lubiana przez pozostałą szóstkę dziewcząt.

  Mimo spraw politycznych, jakie wkradają się w książkę, nadal jesteśmy świadkami pięknej miłości rozwijającej się podczas całego reality show. To już nie jest walka o przetrwanie rodziny, a o swoje serce.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 133. Kiera Cass – „Jedyna”

  To już trzecia część „Rywalek” i z każdą stroną pojawia się więcej pytań. Czy to America zostanie tą Jedyną, o której mowa w tytule?

  Ataki ze strony wroga na zamek wcale nie ułatwiają nam odpowiedzi. Kiedy wydaje się, że jej serce już się ustatkowało, wcale tak nie jest… Niespodziewane zwroty akcji, łzy i krew. Jesteśmy świadkami niejednej tragedii Americy. Wydawać się może, że jej serce zostało złamane na miliony kawałków i nie ma już ratunku.

  Ale zawsze jest szansa, prawda? Trzeba ją tylko dobrze wykorzystać.
  A prawdziwe uczucie zawsze wygrywa.

  Kiera Cass ponownie sprawia, że akcja naszego serca przyspiesza, a z oczu lecą łzy. Jej wykreowany świat przyciąga nas i nie chce wypuścić.

  Idealnie trafia prosto do młodych czytelniczek, chociaż także i starszych. Kiera Cass jest po prostu dla wszystkich!

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 134. Kiera Cass – „Następczyni”

  Eadlyn jest równie osobliwa jak jej matka. Obie są buntowniczkami, a młoda księżniczka nie zamierza robić tego, co jej nakazują. Wcale nie widzi się jej, by wychodzić za mąż. Ba, nawet nie chce szukać kandydata.

  Kiedy w końcu po ciężkich trudach ulega, do zamku przybywa trzydziestu pięciu kandydatów, a każdy z nich jest na swój sposób niezwykły. Po pewnym czasie Eadlyn zaczyna przywiązywać się do chłopców, a jej serce mięknie…

  Kiera Cass wprowadziła nas w ten sam świat, lecz tym razem z innymi bohaterami. Pokazuje, że kiedy niektórzy walczą o zdobycie i przetrwanie miłości, inni chcą ją odrzucić, chociaż i to nie zawsze się udaje.

  „Następczyni” pokazuje nam zupełnie inne uczucia niż w poprzednich częściach.

  Kilarth

  OdpowiedzUsuń
 135. "Zanim się pojawiłeś"- Jojo Moyes

  W życiu ludzi często idzie coś nie po ich myśli. Tak właśnie też dzieje się w przypadku głównych bohaterów książki. Lou Clark to młoda dziewczyna, która z dnia na dzień traci pracę w kawiarni. Wkład w jej domowy budżet jest bardzo ważny i jak najszybciej chce znaleźć nową pracę, aby zapewnić rodzinie dobrobyt. Tak trafia do rodziny Traynorów, gdzie zostaje zatrudnia do opieki nad ich sparaliżowanym synem Willem. Will to atrakcyjny i pełny radości chłopak... aż do wypadku. Po tragicznej sytuacji chłopak traci chęć do życia. Nie wie jednak, że Lou przewróci jego życie do góry nogami i zmieni podejście do świata...

  Na początku byłam sceptycznie nastawiona do książki. Spodziewałam się smutnej historii dwojga zakochanych ludzi, a znalazłam coś o wiele więcej. Autorka pokazuje nam , jak obecność drugiej osoby jest ważna. Jak ta osoba może zmienić nasze życie radością. Książka niesie ze sobą duże przesłanie, nie zabraknie w niej wzruszeń i chwil na refleksje. W romansie znajdziemy świadectwo prawdziwej miłości, przyjaźni oraz oddania.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 136. "Czy wspomniałem, że Cię potrzebuje?" - Estelle Maskame

  Mijają dwa lata od kiedy Eden przeprowadziła się do Santa Monica i poznała swego przyrodniego brata Tylera. Tą dwójkę połączyło bardzo silne uczucie, silniejsze od tego, które powinno łączyć rodzeństwo... Rozłąka miała dać zakochanym do zrozumienia, że to tylko niewinna wakacyjna miłość. Eden wyrusza do Nowego Yorku, aby spotkać się ze swoim bratem i utwierdzić w przekonaniu, że mogą żyć jako zwykłe rodzeństwo. Pierwsze spojrzenie i pierwsze wypowiedziane słowa dają Eden do zrozumienia, że przez rok żyła w błędzie... Czy jej przyrodni brat to dla niej coś więcej?

  Mimo, że pierwszy tom serii mi się nie spodobał, to drugi mnie mile zaskoczył. Był bardziej intensywny i emocjonalny. Wciągnął mnie już od pierwszych stron, aż po ostatnią kartkę. Bardzo trzyma w napięciu, wielu wydarzeń się nie spodziewałam. Długo po przeczytaniu książki rozpamiętywałam wszystkie wątki i wydarzenia. Jednym słowem rewelacja.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 137. Cecelia Ahern „Love Rosie”
  Książka napisana przez irlandzką pisarkę opowiada o przyjaźni Rosie i Alex. Są przyjaciółmi od zawsze, wiedzą o sobie wszystko.
  W pewnym momencie akcji rodzina chłopca decyduje się na przeprowadzkę do Ameryki. Bohaterka ogromnie przeżywa wyjazd przyjaciela. Mimo ogromnej odległości starają się dalej utrzymywać dobre relacje i kontaktują się ze sobą, jak mogą najczęściej.
  Rodzaj ich więzi z biegiem czasu zmienia swój charakter.
  Jedną z rzeczy, która najbardziej przeszkadzało mi w czytaniu książki jest jej nietypowa forma. Mnóstwo listów, smsów, e-maili. Oprócz tego opowieść zawiera zbyt wiele, jak dla mnie, drobnych, niepotrzebnych wątków, bez których książka i tak byłaby świetna. No właśnie. Pomimo tych mankamentów do doskonała książka. Historia o miłości i dążeniu do niej. Przekonujemy się także, ze przyjaźń może bardzo łatwo przeistoczyć się w głębsze uczucie.
  Treść książki pochłonęła mnie bez reszty. Polecam ją wszystkim fanom romansów i skomplikowanych relacji.
  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 138. "Śluby panieńskie" - Aleksander Fredro

  ISBN: 9788373271715

  Dramat ten opowiada o dziewczynach, które przysięgły sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż. Klara nie zważa na uczucia Albina, który nic poza nią nie widzi. Aniela za to nie zwraca uwagi na zaloty Gustawa, wierząc w słowa przyjaciółki o mężczyznach. Do czasu, gdy uświadamiają sobie, że ich uprzedzenia są bezpodstawne i łamią swą przysięgę…Gustaw natomiast, manipulując dziewczętami, sam zmienia się z beztroskiego chłopaka w mężczyznę, któremu zależało na Anieli. Autor nie wierzy w przeznaczenie, ale wierzy w silę uczuć, nad którymi nie mamy władzy. Mogą być ignorowane, nie uniknięte.

  Czytając tę książkę, ciągle zadawałam sobie pytania. Zastanawiałam się nad opinią dziewczyn. Oczywiście czasy są inne, ale uczucia w głębi ludzkich serc niekoniecznie. Czy dalej się tak bronimy? Zamknęłam już książkę i wiedziałam, że przed miłością nie powinno się uciekać. Ona o prostu jest, więc nie warto się opierać, mimo że jest równie straszna, co piękna.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 139. "Dotyk Julii" - Tahareh Mafi

  ISBN: 9788375153194

  Autorka tej serii pokazała, co dzieje się z człowiekiem, gdy w jego życiu brakuje uczuć. Dotyk głównej bohaterki - Julii - potrafi zabić w ciągu paru sekund. Zawsze była widziana jako potwór, do którego nie można się za bardzo zbliżyć. Dziewczyna przeżywa 17 lat, nigdy nie zaznając uczuć w żadnej formie. Nikt nie traktuje jej jak człowieka, a tym bardziej jako członka rodziny czy przyjaciółki.

  Gdy po 264 dniach do jej sali trafia inny "pacjent". Na początku mu nie ufa, ale potrzeba jakiejś więzi jest silniejsza. Po paru dniach trafia w ręce Warnera. Planuje on wykorzystać ją jako broń. Julia od razu nienawidzi młodego mężczyzny i nie ma zamiaru się poddać.

  Gniew jest pierwszym uczuciem, które się w niej zrodziło, a krótko po nim pojawia się miłość, która komplikuje jej życie. Na pewno nie żałuje jednak momentu, w którym pozwoliła sobie myśleć o sobie samej jako człowieku.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 140. "Duma i uprzedzenie" - Jane Austen

  ISBN: 9788311126145

  Elizabeth zawsze była bliżej książek niż ludzi. Uważa, że w jej czasach skupiano się na pieniądzach i prowincjonalnej codzienności, a nie uczuciach i wiedzy, które ceniła bardziej niż korzystne małżeństwo, które było celem kobiet. Jeśli miała wyjść za mąż, to tylko z miłości, którą znała z powieści. Gdy poznaje Darcy'ego, nie robi on na niej dobrego wrażenia. Jest oschły i niezwykle dumny. Jej niechęć pogłębia także jej rodzina, którzy uznali Fitzwilliama za niezwykle aroganckiego. Potem jednak poznaje go bardziej i dostrzega w nim dobrego człowieka.

  Mimo pochodzenia Lizzy i reputacji Darcy'ego, zakochują się w sobie. Dalej jednak nie potrafią zapomnieć o uprzedzeniach. Gdy w końcu je pokonują, stają się do dziś podziwianym przykładem romansu. Mnie ta książka zaciekawiła nie ze względu na miłosny wątek, lecz przez świetne ukazanie ludzkiej natury i stereotypów, z którymi się zmagamy. Elizabeth je pokonała, co dało mi nadzieję, że my też to zrobimy.

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 141. "Rywalki" - Kiera Cass

  ISBN: 9780062059949

  Nie ma wątpliwości, że uczucia są najważniejszą częścią książki, jak i całej serii Cass. America trafia do pałacu, dalej rozpaczając nad stratą swej pierwszej miłości. Jako kandydatką w Eliminacjach, zmuszona jest więc ukryć swe cierpienie i udawać, że zależy jej na księciu Maxonie. Z czasem jednak zaczyna ulegać urokowi następcy tronu, który sam jest zaintrygowany jej inteligencją, uporem i odwagą, która często była powodem jej kłopotów. Razem pracują nad swoimi uczuciami - Maxon zaczyna rozumieć, czym jest miłość, a America stara się zapomnieć o Aspenie i zaufać księciu.

  Lektura zdecydowanie trafia do czytelnika. Nie potrafię zliczyć, ile razy śmiałam się, płakałam, czy rzucałam książką czytając tą trylogię. Cass pokazuje dziewczynom, że nie każda miłość przetrwa, a gdy trafi się ta, która była nam przeznaczona, niekoniecznie będzie to wyglądało jak w baśniach. Jak mówi główna bohaterka: "Prawdziwa miłość zwykle jest okropnie niewygodna."

  Patrycja Kokot

  OdpowiedzUsuń
 142. J.R.R. Tolkien- „Hobbit”
  Pewnego ranka życie Bilbo Bagginsa- hobbita mieszkającego w Shire, obróciło się o 180 stopni , kiedy wyruszył on na przygodę wraz z 13 krasnoludami i czarodziejem Gandalfem. Podążali ku Samotnej Górze, zwanej Erebor- dawnej ojczyźnie krasnoludów, aby wyzwolić ją spod władania smoka Smauga. Bardzo trudna to była wyprawa, ponieważ bohaterów czekały różne niedogodności, kłopoty i niebezpieczeństwa, ale dobrze, że mieli Bilbo, bo to w większości dzięki jego sprytowi wybrnęli. Podczas podróży ów hobbit zrozumiał iż przygody są bardzo fajne, ciekawe i niekiedy straszne, ale warto w nie wyruszać. Pomimo tego, że chciał wrócić do swojego przytulnego domu, nie poddał się i pomógł krasnoludom w odzyskaniu ich góry. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 143. Anioł"- Dorotea De Spirito
  Głównym bohaterem książki jest dziewczyna imieniem Vittoria, która pochodzi z rodziny pięknych, jasnowłosych i błękitnookich aniołów, zamieszkujących miasto Viterbo. Jednak coś odróżnia ją od reszty bliskich - brak skrzydeł. Na pozór zwykła dziewczyna, jednak czuła się obco w domu rodzinnym. Uważała, że przez brak skrzydeł jest gorsza od reszty. Główna bohaterka bała się, że nigdy nie dozna uczucia miłości, zakochania. Wtedy w mieście pojawia się tajemnicza postać imieniem Guglielmo. Vittoria i on zaczynają coraz częściej na siebie wpadać, w brzuchu dziewczyny zaczynają pojawiać się motyle, jednak ta relacja nie może być normalna. Guglielmo jest demonem. Czarny i biały, woda i ogień, anioł i demon. Jedno może zabić drugiego, lecz ich uczucie jest silniejsze niż śmierć, co nieraz udowadniają. Na przekór wszystkiemu i wszystkim, razem. Miłość, o której marzyła pojawiła się, jednak nie tego się spodziewała. "Nigdy, nigdy nie żałuj, że zrobiłaś cokolwiek, jeśli robiąc to, byłaś szczęśliwa".
  Patrycja Marek

  OdpowiedzUsuń
 144. "Gwiazd Naszych Wina" - John Green

  "To tylko nasza, a nie gwiazd naszych wina"

  Hazel Grace ma szesnaście lat i od długiego czasu choruje na raka, który niszczy ją od środka. Jedynie niesamowita terapia dodała jej kilka lat życia, ale tak naprawdę nie wiadomo ile jej jeszcze zostało. Przy życiu podtrzymuje ją jedynie jej butla z tlenem, książki, seriale... oraz Augustus Woters, którego poznaje na młodzieżowej grupie wsparcia. Poznanie chłopaka diametralnie zmienia jej życie. Między dwójką nastolatków zaiskrzy uczucie, które będzie początkiem czegoś cudownego.

  Jak już kiedyś wspominałam kocham książki Johna Greena. Tylko jedno słowo przychodzi mi na myśl, gdy mam tą powieść- cudowna. Istnieje wiele powieści poruszających ciężkie tematy, ale żadna nie poruszyła mnie w taki sposób, że na myśl o niej chce mi się płakać. Książka Greena jest spokojna, a zarazem emocjonująca, pozostawia po sobie wiele uczuć. Nie mam słów by ją opisać, jest po prostu wspaniała.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 145. "Czy wspomniałam, że za Tobą tęsknie?" - Estelle Maskame

  Już rok minął od niezapomnianych wakacji Eden i Tyler'a. Wiele rzeczy się zmieniło. Rodzina nie zaakceptowała ich romansu. Eden jest wściekła na swojego przyrodniego brata, za to, że zostawił ją samą w centrum cyklonu, jakim jest reakcja ludzi na uczucie, które ich połączyło. Dziewczyna z każdej strony jest wytykana palcami. Gdy Tyler staje ponownie na drodze Eden, nastolatka nie chce mieć z nim nic wspólnego. Boi się być kolejny raz zraniona i wpiera chłopakowi, że już nic do niego nie czuje. Czy Eden uda się ukryć gotujące się w niej uczucie do Tyler'a?

  O ile w drugiej części zakochani w sobie Eden i Tyler darzyli się wielkim uczuciem, o tyle w trzeciej stali się dla siebie oschli i przygaszeni. Sama nie wiem jak opisać tą część. Owszem, podobała mi się, ale nic więcej. Cieszę się, że w ostatnim tomie wszystko było dobrze wyważone. Między zakochanymi widać chemię, ale nie zachowują się już jak para wyposzczonych nastolatków. Są dojrzalsi. Co mogę więcej powiedzieć, lekki styl, prosty język, wciągające wątki miłosne. Miło mi było ją przeczytać.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 146. Michalina Daszuta: Prize

  Porwanie, brutalne zmuszenie do leżenia na ziemi i nieruszania się, a następnie mimowolna konieczność oglądania brutalnej walki.- Tak wyglądała sytuacja Europejki. Jej los wygląda, jak wyjęty z jakiegoś kryminału, ewentualnie opowieści akcji. Jednak pozory bywają mylące. "Prize" jest romansem, który przeczytałam jednym tchem. Książka dla romantyków, lubiących czytać o miłosnych przygodach. Opowieść ani przez chwilę nie bywa nudna. Jedno wydarzenie przegania kolejne, książka, przy której trudno się zanudzić- jeżeli oczywiście lubi się romanse połączone z akcją. Ja lubię takie połączenia. Brutalność, wątek romantyczny, akcja, przygoda, obawa, suspens- wszystko to zostało uwzględnione w jednej książce. Przeczytanie jej było dla mnie mile spędzoną chwilą.
  MarleyNyuu

  OdpowiedzUsuń
 147. Michalina Daszuta:Hunting for Online Demons

  Mroczna historia o dziewczynie, która widzi demony. Strach, nienawiść, obawa- te uczucia, towarzyszą bohaterce. Boryka się ona z demonicznym problemem. Nikt z jej codziennego środowiska nie wierzy w jej słowa. Na szczęście bohaterka nie jest samotna
  w swoim obłędzie. Internetowo pisze z osobami widzącymi te same demony. Bohaterkę czeka wiele przygód, podczas których będzie powoli odkrywała prawdę o demonach.
  -Czym one są? Skąd się biorą? Co robią w naszym świecie?- to tylko niewielki zakres pytań, jakie zadaje sobie bohaterka, jak i czytelnik. Autorka stopniowo podsuwa nam fakty, poszlaki i wspomnienia, co sprawia, że książka nabiera detektywistycznego charakteru. W pewnym momencie dochodzą nowe uczucia - miłość, desperacja, cierpienie.... Niestety, moim zdaniem historie bohaterów, zostały źle przeplecione. Po wyjaśnieniu wszystkich wątków i poznaniu prawdy, uznałam, że niektóre postacie działały nielogicznie i nienaturalnie. Miałam wrażenie, że autorka chciała logicznie wyjaśnić, dlaczego postacie trzecioplanowe działały w określony sposób. Jednak nie udało jej się to. Mimo kilku zgrzytów logicznych, książkę tę uważam za ciekawą.
  MarleyNyuu

  OdpowiedzUsuń
 148. Diane Chamberlain: Chcę cię usłyszeć
  Główną bohaterką powieści pełnej uczuć i emocji jest Laura Brandon, kobieta spełniona zawodowo, żona oraz matka pięcioletniej Emmy. W pierwszym rozdziale powieści Laura składa obietnicę swojemu umierającemu ojcu. Kobieta nie wiedziała wtedy jeszcze, jak trudno będzie ją dotrzymać, a tym samym nie spodziewała się, że jej życie wywróci się do góry nogami: samobójcza śmierć męża, niemy świat córki Świat Laury staje na głowie, ale dotrzymanie obietnicy ….
  Świat książki D. Chamberlain, podobnie jak życie, składa się z chwil trudnych ale i pięknych, które potrafią dać radość i szczęście.
  Jako miłośniczka lekkich i posiadających urozmaiconą fabułę książek bardzo polecam tę powieść.
  Weronika Pirkoś

  OdpowiedzUsuń
 149. Andy Weir „Marsjanin”
  Powieść ukazująca przygody Marka Watney’a, jednego z pięciu kosmonautów, który uczestniczył w trzeciej misji marsjańskiej pełnej niespodziewanych i niebezpiecznych sytuacji.
  To historia ukazująca człowieka zmagającego się z czasem, własnymi emocjami, światem, którego nie poznał, ale który stał się dla niego więzieniem, a nawet grobowcem.
  Podczas burzy Mark zaginął, załoga, będąc przekonana o śmierci swojego kolegi, powróciła na ziemię. Okazało się jednak, że Mark ocalał. Znalazł sposób na to, by nie umrzeć z głodu i skontaktować się z NASA.
  NoName

  OdpowiedzUsuń
 150. Hej, wszystkim
  Niedawno przeczytałam ,, Małego Księcia ‘’Antoniego de Saint – Exupery. Powiem Wam, że ta książka jest jedną z najpiękniejszych książek, w których jest poruszony wątek miłości. Mały Książę na swojej asteroidzie opiekuje się róża, o której myśli ze jest ona tylko jedna na cały świecie. Niestety, róża jest strasznie wymagająca i chce, żeby chłopiec spełniał jej wszystkie zachcianki.
  Po pewnym czasie bohater nie wytrzymuje opuszcza swoją asteroidę. Podczas przygód, które napotyka na swojej drodze okazuje się ze róża go okłamała i nie jest jedyna; jest też wiele innych tak samo pięknych róż ale mały książę uświadamia sobie, że jego róża jest tylko jedna, bo ma w sobie,, to coś”, co czyni ją wyjątkową.
  Lekcja o miłości, ją daje nam mały książę jest bardzo ważna i potrzebna w życiu, bo często nie umiemy zrozumieć, jak ważną wartością jest miłość. A wy, co myślicie o postępowaniu Małego Księcia ?

  OdpowiedzUsuń
 151. Książka z uczuciem? Uważam, że każda książka ma "swoje własne uczucia", wzbudza w nas odmienne emocje. Jednak książką, która poruszyła mnie niesamowicie i pozwoliła odkryć uczucia, które były skrywane głęboko w moim wnętrzu jest „Oddychając z trudem” Rebbeci Nonovan. To druga część sagi pt.: „Oddechy”. Książka opowiada dramatyczną historię Emmy, która przeżywa istny koszmar w „swoim” domu. Po okropnej nocy u swojej ciotki, dziewczyna budzi się w szpitalu, nie pamiętając co tak naprawdę się wydarzyło. Po procesie sądowym Carol, ciotka i oprawca, nie jest w stanie już skrzywdzić dziewczyny. Wszystko wydaje się cudownie układać, jednak jak zapomnieć o przeszłości? Nie da się. Emma stara sobie radzić w życiu, jednak spojrzenia ludzi i okropne koszmary skutecznie jej to utrudniają. Postanawia także zamieszkać z matką, jednak to jeszcze bardziej komplikuje jej sytuację.
  Ostatnie słowa książki wzruszyły mnie niesamowicie, książka bardzo wciąga, potrafi skruszyć nawet największego twardziela. Według mnie to prawdziwa książka z uczuciem.

  OdpowiedzUsuń
 152. Marie Lu- „Wybraniec”
  Druga część trylogii „Legenda”. Day, najbardziej poszukiwany kryminalista Republiki i June, przyszła gwiazda świata militariów zmierzają na tereny Kolonii. Elektor Primo umiera, a oni dostają rozkaz usunięcia jego syna, następcy. June nie jest jednak pewna, czy nowy Elektor będzie kontynuował wcześniejszą politykę. Kto mówi prawdę? Patrioci, którzy chcą zmiany ustroju, czy nowy Elektor, który nie chce iść w ślady ojca? Książka trzymała mnie w napięciu do ostatnich stron. Dużo zwrotów akcji i zaskakujących rozwiązań. Dziękuje autorce za to, że nie poświęciła połowy stron na wyjaśnianie zawiłości politycznej i prowadziła zrozumiałą dla czytelnika historię.

  OdpowiedzUsuń
 153. Marie Lu- „Patriota”
  Trzecia i ostatnia część trylogii „Legenda”. Sytuacja w Republice jest stabilna. Day jest żołnierzem, a June znów pracuje dla swojego kraju. Właśnie teraz, kiedy zatargi polityczne zostały rozwiązane wybucha epidemia. Ludzie muszą z nią walczyć, a ponadto do granic Republiki zbliża się wojna. June i Day muszą znaleźć rozwiązanie, aby odzyskać pokój i zdrowie nie tylko swoje, ale i także wielu innych. Muszę przyznać, że ta część mnie zaskoczyła. Pewne zwroty akcji były trudne do przewidzenia, a finał bardzo niestandardowy. Sądzę, że cała trylogia w miarę czytania robi się coraz ciekawsza, a strony trzeba przewracać coraz szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 154. Brenna Yovanoff
  ,,Wyśnione miejsca’’
  Marshall i Waverly to dwie odmienne osoby. Ona na najlepsze oceny w szkole i jest popularna, za to on to typowy badboy. Gdyby tylko wiedzieli, że ich prawdziwe,, ja’’ skrywa się pod maskami. Waverly cierpi na bezsenność i w nocy biega do utraty tchu, a Marshall jest w jednym wielkim życiowym bagnie. Spotykają się w snach, nie mają na sobie masek. Ich uczucia do siebie się rozwijają, zakochują się w sobie. Ale Czy mają odwagę przenieść ich relacje do prawdziwego życia?
  Książka wprowadza wiele refleksji i rozważań, na przykład: Czy ja żyję w masce?; Czy jestem na sto procent sobą przy innych?; Czy nie otaczam się ludźmi, którzy chcą mnie zniszczyć?
  Jest to historia pełna uczuć od miłości i przyjaźni przez pogardę i nienawiść. Książka dla osób oczekujących po książkach gatunku ,,Young adult fiction’’ czegoś więcej niż oczywistej relacji między dwojgiem nastolatków.
  Polecam
  Brain

  OdpowiedzUsuń
 155. Brent Weeks "Droga Cienia"

  Młody Merkuriusz jest brudnym, smutnym i wiecznie bitym dzieckiem ze slumsów. Bez rodziny, marzy mu się rola fachu zabójcy. Zostaje czeladnikiem u Durzo Blinta. Sam dużo jest spokojny, opanowany i bezwzględny. Żeby terminować u mistrza musiał zabić swojego byłego "wodza" Szczura. Chłopak bał się, był on bowiem starszy, silniejszy i miał doświadczenie. Jednak Merkuriusz wydał się sprytem i udaje mu się go zabić. Przed tym Szczur gdy jego przyjaciele nie przynieśli mu pieniędzy, on prawie zabił jego największą przyjaciółkę, później żonę Laleczkę. Merkuriuszem rządziła zemsta oraz nienawiść.
  Żeby zostać czeladnikiem musiał porzucić całe swoje poprzednie życie, przyjaciół, a nawet imię. Został on Kylarem Sternem. Pomimo zakazów podkochiwał się on w Laleczce, śledził całe jej nowe życie.
  Po wielu przygodach, narażania życia dla dobra kraju, dochodzi do zdrady państwa. Wróżbita Dorian, powiedział mu, że musi on zabić swojego mistrza albo wszyscy zginą. Jednak postanawia on to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 156. Jodi Picoult- „Bez mojej zgody”
  Annie żyje w cieniu siostry. Jest stałym dawcą organów dla swojej siostry. Jednak nikt jej o nic nie pyta. Kiedy Annie kończy trzynaście lat postanawia wreszcie sama decydować o swoim ciele. Wytacza sprawę w sądzie przeciwko swoim rodzicom. Książka była dla mnie zaskoczeniem. Głównym bohaterem jest zwykle osoba śmiertelnie chora, i która próbuje sobie urządzić życie. Tutaj przedstawiony jest problem dawcy organów, który pomimo niepełnoletności chce walczyć o swoje prawa. Podobała mi się historia wykreowana przez autorkę. Pokazuje znany problem z zupełnie innej strony.

  OdpowiedzUsuń
 157. Philip Pullman- „Złoty kompas”
  Świat, w którym nikt nie jest sam. Dusza każdego człowieka jest podzielona na dwie części. Jedna tkwi w ciele, druga w dajmonie. Lyra wychowuje się wśród uczonych. Jedynym jej krewnym jest wuj odkrywca. Pewnego dnia Lyra podsłuchuje rozmowę o tajemniczym Pyle. Równocześnie z wielu miast zaczynają znikać dzieci, ktoś je porywa, a Lyra zamierza się dowiedzieć dlaczego. Książka mnie nie zachwyciła. Typowa „przygodówka fantasy”, jednakże głęboko przemyślana. Fabuła nie jest bardzo porywająca, ale nie pozostawia nieścisłości. W żadnej innej książce nie znalazłam podobnej treści, co działa bardzo na korzyść tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 158. Rainbow Rowell - "Eleonora i Park"
  Historia opowiada o dwojgu nastolatków, odstających od reszty rówieśników. Książka wyróżnia się tym, że akcja jest osadzona w latach 80-tych ubiegłego wieku. Eleonora jest dziewczyną z biednego domu, który terroryzuje jej ojczym, a Park to chłopak azjatyckiego pochodzenia.
  "Eleonora i Park" to niebanalna opowieść o pierwszej miłości, pełna muzyki i komiksów, typowych dla tamtego okresu, ale nie brak tam też smutku i realizmu. Szczerze polecam ją każdemu, kto szuka szczerej książki o uczuciu dwojga ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 159. Unknown14 listopada 2016 21:57
  ,,Eleonora i Park''-Rainbow Rowell

  Kupiłam tą książkę, bo poleciła mi ją przyjaciółka. Wzięłam ją i zaczęłam czytać. To piękna opowieść o dwojgu nastolatkach, którzy zakochali się w sobie, ale bali się do tego przyznać, nawet przed samym sobą. Ich miłość rozkwitła w ciągu jednego roku szkolnego, ale była piękna i prawdziwa. Moje serce łamało się za każdym razem, kiedy przeczytałam o złym ojczymie Eleonory, a sklejało ponownie się na każdy pocałunek.Bardzo zdołowała mnie wiadomość o wyjeździe Eleonory, ale końcówka książki utwierdziła mnie w przekonaniu, że być może jeszcze kiedyś się spotkają i ich miłość ocaleje. Sądzę, że każdy kto lubi czytać takie książki powinien spojrzeć na nią w bibliotece, lub sklepie i bez wahania wziąć ze sobą do domu.

  ~topsecret

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wśród uczniów zgłoszonych do konkursu nie ma nikogo o nicku topsecret. Prosimy o kontakt - opracowanie@pbw.katowice.pl

   Usuń
 160. Kiera Cass – „Jedyna”
  Wielki finał, wielka miłość. To już ostatnia książka z serii „Rywalki”. Tylko jedna z czterech dziewcząt stanie się królową Illei i zdobędzie serce księcia Maxona. Czy America, jedna z pozostałych dam w pałacu, pójdzie za głosem serca? Czy zdobędzie siłę by pokonać niesprawiedliwość we własnym kraju? Czy zawalczy o lepszą przyszłość dla swojej rodziny i całego państwa?
  Jedyna, czarująca i niesamowita opowieść o odwadze, poświęceniu i sile miłości. Odwadze by stanąć w obronie najcenniejszych wartości. Czytelnik poznając „Jedyną” przeżywa każdy moment. Gdy emocje sięgają zenitu, trudno powstrzymać się przed poznaniem odpowiedzi. „Proszę, niech America wygra” – myślą wszyscy. Aż wreszcie po skończeniu książki, kładąc się spać, zaczynasz przeżywać wszystko od początku. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. Jedna kandydatka, jeden książę, jedna decyzja.

  OdpowiedzUsuń
 161. John Green - "Gwiazd Naszych Wina"

  Czasem zdarzają się książki, które są tak dobre, że nie sposób opisać to słowami. Mimo wszystko, ja jednak spróbuję.
  "Gwiazd Naszych Wina" to absolutnie niesamowita powieść, która opowiada szczerze wzruszającą i piękną historię miłosną dwojga nastolatków. Jednak to nie wszystko. Tak naprawdę książka ukazuje szczere i nieupiększone - jak to w wielu powieściach bywa - oblicze życia. Boleśnie udowadnia, że w żaden sposób nie możemy przewidzieć, co wydarzy się za chwilę.
  John Green posiada niewyobrażalny talent do przedstawiania bohaterów swoich książek. Czytając, czujemy się tak z nimi związani, że ich wzloty i upadki przeżywamy, jakby były to realne, bliskie nam osoby. W powieść wplecione jest wiele tak pięknych myśli, że nie sposób nie zakreślać każdej z nich ołówkiem.
  Przeczytałam "Gwiazd Naszych Wina" pięć razy i nadal znajduję w niej nowe, niesamowite cytaty. Mam wrażenie, że to musi o czymś świadczyć, i że ta książka zasługuje na miano najlepszej.

  Michalina Płocka

  OdpowiedzUsuń
 162. „9.November” Colleen Hoover

  Fallon i Ben spotykają się przypadkiem tego tytułowego 9. listopada. Nasi bohaterowi do tej pory mieli przykre wspomnienia związane z tą datą: Bena mama umarła 9. listopada, a Fallon przeżyła pożar, który pozostawił blizny na jej ciele i pozbawił ją pewności siebie. On – początkujący pisarz, ona – dziewczyna marząca o karierze aktorskiej. Łączy ich pasja do książek i posiadanie blizn. Ona ma blizny na ciele, a on blizny na duszy. Postanawiają pomóc sobie nawzajem...

  Co ciekawe zaczęłam moją przygodę z tą powieścią 9. listopada, a książka wywołała u mnie szereg różnych uczuć - od radości, po podekscytowanie, zniecierpliwienie, a nawet złość, czy smutek. Pani Hoover sprawnie operuje piórem, co sprawia, że bardzo szybko czyta się tę książkę, a bohaterów nie można nie lubić. Ciekawym zabiegiem jest pisanie z perspektywy obu postaci (poznając ich myśli łatwo możemy się z nimi utożsamić) oraz umieszczenie książki w książce.
  Polecam przeczytać ten rollercoaster uczuć. :)


  Patrycja Woźnicka

  OdpowiedzUsuń
 163. "Harry Potter i Przeklęte Dziecko" J.K. Rowling, J. Thorne, J. Tiffany

  Po raz ósmy wracam do świata magii, tym razem towarzyszę dorosłemu Potterowi, który stawia czoło jednemu z najtrudniejszych wyzwań - rodzicielstwu. Niestety miłość rodzica do dziecka nie zawsze wystarcza, by zapewnić mu szczęście. Harry przekonuje się o tym na własnej skórze.
  Myślę, że sentyment do świata stworzonego przez Rowling nie pozwala mi mieć negatywnych uczuć do tej pozycji. Cudownie było do niego wrócić.
  Marzyłam o ponownym spotkaniu z Harrym, Hermioną, Ronem i Draco, niespodziewanie dostałam taką możliwość! Co więcej, miałam szansę poznać ich potomków, którzy również zyskali mą sympatię.
  Żałuję tylko, iż jest to jedynie scenariusz spektaklu, a nie zwykła powieść.

  Julia Miśniakiewicz

  OdpowiedzUsuń
 164. "Tajemny ogień" C.J. Daugherty, C. Rozenfeld

  Dwoje młodych ludzi, nie przypadkowo rodząca się między nimi bliskość, nadprzyrodzone zdolności, a to wszystko obok walki z przeznaczeniem. Dość popularne motywy we współczesnych powieściach dla młodzieży. Należy jedynie mieć nadzieję, że tym razem autor poda nam całość w sposób choć odrobinę inny, niż się tego spodziewamy. Niestety nie tym razem.
  "Tajemny ogień" zdecydowanie mnie nie zachwycił, a wręcz przeciwnie - rozczarował. Początkowo myślałam, że mi się spodoba, jednak im dalej zagłębiałam się w historię Sachy i Taylor, tym bardziej wiedziałam, iż nie trafia w moje gusta. A już w ogóle zakończenie utworu, nie wyjaśniające większości kwestii, trochę mnie zawiodło.

  Julia Miśniakiewicz

  OdpowiedzUsuń
 165. „ Hobbit, Czyli Tam i z Powrotem”

  Książka autorstwa J.R.R. Tolkiena, jak pewnie wszystkim wiadomo. Każdy kto czytał tą powieść na pewno zauważył, że hobbita Bilbo Bagginsa i krasnoludy łączy wspaniałe uczucie. Oczywiście chodzi tutaj o przyjaźń, którą możemy zobaczyć, gdy Bilbo niejednokrotnie ratuję życie krasnoludów ( pomoc z pająkami, wydostanie z Królestwa Leśnych Elfów i oczywiście to, że pomógł im odzyskać ich skarb). Przyjaźń jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Przyjaciele wzbogacają nas, pomagają nam i po prostu są w najtrudniejszych chwilach naszego życia. Moim zdaniem w tej książce jest to pokazane naprawdę pięknie i jeżeli jest ktoś, kto jeszcze nie czytał tej książki, to zdecydowanie ją mu polecam.

  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 166. „OMG Czyli Racje i Oracje”

  Uczucie zakochania, motylków w brzuchu, podekscytowania na myśl i widok ukochanej osoby jest znane chyba każdemu. W książce Amy Fellner Dominy, uczucie to jest pokazane, w prosty, ale piękny sposób. Główna bohaterka jest mistrzynią dyskutowania i przemawiania, ale „problem” pojawia się, kiedy musi rozmawiać z jednym z najprzystojniejszych chłopców w szkole. Para ta po jakimś czasie zaprzyjaźnia się. Najpiękniejsze jest to, że proces powstawania uczucia między tym dwojgiem można z ekscytacją obserwować, czytając tę książkę. Owa książka jest przedstawicielką literatury młodzieżowej i zdecydowanie warto po nią sięgnąć, jeśli takie właśnie się lubi, a jeżeli nie to i tak warto spróbować, bo kto „czyta nie błądzi” 

  Natalia Augustyn

  OdpowiedzUsuń
 167. "Igrzyska Śmierci"- Suzanne Collins

  W świecie Panem, rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego dystryktu wyrusza na Głodowe Igrzyska, czyli walkę na śmierć i życie. W tym roku w igrzyskach wezmą udział Katniss- szesnastoletnia główna bohaterka książki mieszkająca w najbiedniejszym ze wszystkich dystryktów oraz Peeta- Syn Piekarza od dawna szaleńczo zakochany w Katniss. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny. Musi troszczyć się o młodszą siostrę i zchorowaną matkę oraz zapewnić im dobrobyt. Już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

  Książka fenomenalna! Nie mogłam się od niej oderwać. Akcja na pewno nie zwalniała, rozkręcała się coraz bardziej z każdym przewróceniem strony. Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Podziwiam ją za to, jak świetnie sobie radzi w życiu i za odwagę, z jaką sprzeciwia się światu w jakim żyje. Fabuła powieści wzbogacona jest w wiele różnych sytuacji. Zaczynając od krwawych i przerażających, a kończąc na zabawnych. Dużo fragmentów bardzo może nas wzruszyć. Polecam wszystkim tą książkę.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 168. Anna Tood „After, płomień pod moją skórą”
  Jednym z największych fenomenów literackich roku 2014. Autorka doczekała się ponad miliona odsłon na stronie internetowej wattpad.
  W pierwszej części opisane są dwa różne światy. Spokojne i poukładane życie Tessy oraz nietypowe i tajemnicze losy Hardina. Dziewczyna rozpoczyna studia. Poznaje swoją współlokatorkę Steph prowadzącą bogate życie towarzyskie. To właśnie dzięki niej poznaje zbuntowanego chłopaka. On nie przepada za bohaterką. Młoda panna Young nie może jednak zaprzeczyć, że coś ciągnie ją do zbuntowanego nastolatka.
  Bohaterka zmienia swoje dotychczasowe życie… To ona, główna bohaterka właśnie, irytowała mnie przez cały czas trwania akcji. Kłótliwa, ciągle użalająca się nad sobą. Jej kreacja sprawia, że treść książki staje się w końcu niesamowicie nudna. Miłość młodych, która stanowi tu niewątpliwie główny wątek, jest według mnie zbyt prosta, przesłodzona, a nawet miejscami, pusta. Teraz, gdy minęło trochę czasu, od kiedy czytałam tę książkę, myślę, że nie sięgnęłabym po nią. Według mnie to nie jest dobra literatura.

  Weronika Gierlotka  OdpowiedzUsuń
 169. "Osobliwy dom Pani Peregrine", Ransom Riggs

  Książkę uznaję za jedno z największych rozczarowań 2016 roku. Do około dwusetnej strony byłam zachwycona historią Jacoba, jednak z czasem "Osobliwy dom Pani Peregrine" stał się banalną bajką dla dzieci, której klimat jakby gdzieś zaginął, a wątek romantyczny — błagam, abym już nigdy z tak infantylnym się nie spotkała.
  Nawet nie spodziewałam się tego "klimatu grozy", który zapewniono mi z tyłu okładki, ponieważ już wiedziałam, że takiego nie otrzymam. Pomimo to w trakcie czytania miałam wrażenie, jakby autor pogubił się w tym, co tak naprawdę chciał przekazać czytelnikowi i powstał wspaniały pomysł na fabułę, którego potencjał został niewykorzystany. W dodatku nijakie zakończenie wzmogło moje rozczarowanie.
  Książka mimo wad nie jest całkowitą katastrofą. Doceniam fotografie w niej zawarte, które pobudzały moją wyobraźnię i dodawały tajemniczości. Nie mogę jednak stwierdzić, iż przygoda z tą lekturą była udana, niezależnie od obiecującego początku, który wzbudził we mnie tak pozytywne emocje.

  Beata Szega

  OdpowiedzUsuń
 170. "Harry Potter i Przeklęte Dziecko", Jack Thorne, John Tiffany i J.K.Rowling.

  Pochłonęłam ją w jedną noc, nie potrafiłam się od niej oderwać, a w dodatku wywołała u mnie taką masę śmiechu, że jest to wręcz niemożliwe! Tego od niej oczekiwałam i wbrew swoim wątpliwościom - również otrzymałam.
  Na początku nie mogłam przyzwyczaić się do formy scenariusza, lecz później spodobał mi się oryginalny sposób przedstawienia treści, będący odskocznią od tradycyjnych powieści.
  Od tej książki nie można wymagać zbyt wiele. Jeśli nie weźmiecie jej "na poważnie" i na początku podejdziecie do niej bez większych oczekiwań - sądzę, że przypadnie Wam do gustu. Ja tak zrobiłam i jestem zadowolona z tego, iż ją przeczytałam. Była bardzo przyjemnym powrotem do mojego ukochanego świata czarodziejów i myślę, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

  Beata Szega

  OdpowiedzUsuń
 171. "Anna i pocałunek w Paryżu", Stephanie Perkins.

  Przyznaję, jest to historia banalna, niezwykle prosta i tak naprawdę nie wprowadzono w niej niczego innowacyjnego, co mogłoby mnie zadziwić. Jednak „Anna i pocałunek w Paryżu” wciągnęła mnie tak bardzo, że aż czymś absurdalnym było dla mnie zostawienie jej, chociaż na kilka minut. Zaczęłam wszystko przeżywać wraz z bohaterami, bardzo się w nią wkręciłam i szczerze mówiąc, nie chciałam jej kończyć!
  Właśnie taka powinna być dobra powieść dla młodzieży. Z delikatnym humorem, dobrze poprowadzonym wątkiem romantycznym, ciekawymi bohaterami i wręcz idealnym klimatem. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z tą historią — koniecznie to zróbcie.

  Beata Szega

  OdpowiedzUsuń
 172. Paulina Klecz „ Cień”

  Autorka „Cienia” znana pod pseudonimem „Pepe” wydała swoją książkę z wydawnictwem PEARLIC i odniosła sukces.
  Caitlin Teasel pewnej nocy, staje się świadkiem morderstwa. Od tej pory każdego dnia odbiera telefony od prześladowcy. Kiedy pojawiają się plotki, że do Sydney powrócił bardzo niebezpieczny przestępca, wszystko komplikuje się jeszcze bardziej…
  Cała książka to jedna spójna historia o pościgach, przerażających gangach i wszystkim, co niebezpieczne i nielegalne. Na końcu pojawia się też miłość. Uczucie nie należy do kolorowych i prostych, ale nie zmienia to faktu, że opowieść jest bardzo barwna.
  Czytelnik początkowo spotyka się z nienawiścią do tytułowego Cienia, później wraz z bohaterami zmaga się z pragnieniem miłości. W książce nie brak też strachu, nienawiści, a wszystko okraszone jest nutą nieprzewidywalności.
  Książka wciąga od samego początku. Uwielbiam zarówno Alexa jak i Caitlin. Pomysłowość autorki jest zachwycająca, a ciągłe zwroty akcji nie pozwalają się od niej oderwać aż do ostatniej strony.

  Weronika Gierlotka

  OdpowiedzUsuń
 173. Halina Olczak-Moraczewska "Kim jesteś, Sebastianie?"

  Sebastian ma wszystko: bogatych rodziców, nowoczesne gadżety, modne ubrania. Uczy się w prywatnym liceum, pełnym snobów, takich jak on. Jego życie ulega drastycznej zmianie, gdy do jego apartamentu wprowadza się zatrudniona przez rodziców pomoc domowa wraz ze swoim synem. Sebastian odkrywa prawdę o sobie, jednak trudno mu ją zaakceptować - wszystko, w co wierzył, okazało się kłamstwem...
  Aneta też nie ma łatwo. Jej rodzice są rozwiedzeni. Została pod opieką mamy, która, ledwo ciągnąc koniec z końcem, pracuje na trzy etaty. Jednak gdy dostaje możliwość pracy za granicą, Aneta zmuszona jest zamieszkać z ojcem i jego nową partnerką...
  Choć pochodzą z dwóch różnych światów, w tym trudnym dla nich momencie życia starają się odnaleźć w sobie wsparcie.
  Książka porusza wiele poważnych tematów. Opowiada o przemocy w rodzinie, akceptacji i jej braku, samotności, rozbitych domach. Fabuła, choć może przewidywalna, jest bardzo wciągająca. Dodatkowym atutem jest używany przez autorkę przystępny, młodzieżowy język.

  //Andeś

  OdpowiedzUsuń
 174. ,,Wybrani” – C.J. Daugherty
  Pewnego dnia leżałam na półce, kiedy młoda dziewczyna wypożyczyła mnie.
  Przygotowałam się na rozrywanie stron, pisanie po nich, gniecenie, ale miło się rozczarowałam. Potraktowała mnie delikatnie, dlatego opowiedziałam historię o Allie, najlepiej jak potrafiłam. Początkowo główna bohaterka jest niegrzeczną uczennicą i demoluje szkołę razem z przyjaciółmi. Jej rodzice są zdenerwowani, już wielokrotnie wyrzucano ją ze szkół. Wkrótce wysyłają ją do tajemniczej szkoły dla bogaczy – Cimmeri. Allie stawia opór, lecz poznaje nowe przyjaciółki Jo, Lisę, Ruth oraz Cartera i Sylwiana. Zakochuje się w chłopcach, ma tylko jeden problem, którego wybrać? Pozostaje jeszcze Nocna Szkoła, która stanowi wielką zagadkę dla osób, które do niej nie należą. W tajemniczych okolicznościach ginie Ruth, a sprawca pozostaje w ukryciu.
  Moja historia jest oparta na różnych uczuciach i skrywa wiele tajemnic. Mam cztery siostry, które opowiadają o dalszych losach bohaterki. Będzie nam bardzo miło, jeśli więcej osób nas przeczyta.
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 175. Witam wszystkich,
  ostatnio przeczytałem książkę J.K.Rowling „Harry Potter i przeklęte dziecko”.Bardzo mi się spodobała, opowiadała o przyjaźni Albusa Pottera i Scorpio Malfoja ,Albus wraz z swoim przyjacielem chcą poprawić błędy jego ojca i uratować Cedrika Diggorego lecz nie udaje im się to i prawie wskrzeszają Voldemorta .Lecz z pomocą Harrego i jego przyjaciół udaje im się do tego nie dopuścić .Książka została fenomenalnie napisana, zasługuje na miano 8 części Harrego Pottera, mi się osobiście podobała, a wam ?

  smw

  OdpowiedzUsuń
 176. „Pułapka uczuć” Colleen Hoover


  „Pułapka uczuć” to niezwykła książka, która porywa już od pierwszej strony. Opowiada ona historię Layken, dziewczyny, która wraz z bratem i mamą przeprowadza się na drugi koniec kraju. W ten sposób próbują oni zacząć swoje życie od początku. Jednak nie spodziewają się oni chaosu, jaki wprowadzą w ich życie sąsiedzi. Historia stworzona przez Colleen Hoover jest nadzwyczajna, gdyż na każdej stronie można wyczuć ogrom emocji, które towarzyszą głównej bohaterce na każdym kroku. Kolejnym plusem tej pozycji jest to, że została ona napisana bardzo przystępnym językiem, nie tylko dla młodzieży, ale również dla dorosłych. W książę poruszane są bardzo poważne problemy, które na szczęście nie odbierają lekturze lekkości. Gwarantuję, że ta książka zmieni życie każdej osoby, która ją przeczyta, gdyż jest naprawdę warta poświęconego jej czasu, ponieważ można się z niej nauczyć m.in. o tym, jak ulotne są szczęśliwe chwile i co zrobić, by je zapamiętać na zawsze.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 177. "Podaruj mi miłość" praca zbiorowa

  Niekiedy książka, którą czytamy, jest tak świetna i wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać . Dla mnie taką książką jest „Podaruj mi miłość”. Jest to wspólna praca wielu autorów, między innymi Rainboow Rowell i Holly Black . W książce jest aż dwanaście opowiadań, a każda historia jest ciekawsza od poprzedniej. Ale pomimo że te opowiadania są tak różne, to wszystkie mają wspólną tematykę, mianowicie opowiadają o uczuciu, które połączyło dwoje ludzi. Każda z historii jest wzruszająca, a moją ulubioną jest ta, w której występuje Krampus – stwór, którym rodzice straszyli swoje niegrzeczne pociechy. Krampus nie jest potworem, a tylko nagradza za dobro i karze za zło. Na pierwszy rzut oka może wzbudzać strach, ale jest sprawiedliwy i dzięki temu może być wzorem do naśladowania dla wszystkich, a na pewno dla dorosłych. Uważam, że to opowiadanie spodoba się każdemu.

  Misia

  OdpowiedzUsuń
 178. "Futu.re" Dmitry Glukhovsky

  "Futu.re" pomimo tego, że jest książką science fiction przeładowana jest emocjami i uczuciami. Dlaczego? Ponieważ opowiada o ludziach, a gdzie ludzie, tam uczucia. W wizji Glukhovsky'ego są to głównie strach, nienawiść i pożądanie. Ludzkość stając w obliczu nieśmiertelność zostaje podzielona. Nieśmiertelna Europa musi zmierzyć się z mnożącą się coraz szybciej populacją Afryki i Bliskiego Wschodu. Panam, czyli zjednoczona Ameryka Północna tworzy z nieśmiertelności towar dostępny tylko najbogatszym, Rosja pozostawia ją tylko dla kasty rządzącej, a Chiny sterylizując wszystkich swoich obywateli tworzą z niej obowiązek. Tak różne podejścia są zarzewiem wielu konfliktów. Strach przed śmiercią, nienawiść między tymi, którzy mają dostęp do nieskończonego życia, a tymi którym go odmówiono i wewnętrzne popędy pchające ludzi do reprodukcji, która skutkuje przeludnieniem tworzą ze świata niebezpieczne miejsce, w którym nasz bohater, ukształtowany przez system, w którym się urodził, musi się odnaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 179. "Komórka" Stephen King


  Strach jest niewątpliwie uczuciem. W zależności od tego, co go wywołuje jest on pożądany lub wręcz przeciwnie.
  Bohaterowie powieści mistrza horroru zdecydowanie należą do drugiej grupy. Zagłada, śmierć, wszechobecne przerażenie. Apokalipsa wywołana wydawałoby się naszymi
  przyjaciółmi - technologią. Jeszcze wczoraj dzwoniliśmy z tych telefonów do matek, żon, synów, mówiąc im, że ich kochamy, a dzisiaj patrzymy, jak Ci sami ludzie odbierając telefon bezpowrotnie stają się bezlitosnymi bestiami pozbawionymi ludzkich uczuć. A nam co pozostaje? Strach. Przestajemy czuć cokolwiek więcej. Boimy się, boimy się tak jak Clay Ridell - główny bohater, o siebie i o naszych bliskich, którzy przetrwali lub o to, czy przetrwać zdołali. Górę bierze przerażenie i chęć przeżycia, a reszta staje się zbędnym marginesem.
  W książce King ukazuje nam brutalną wizję świata, który sami sobie możemy stworzyć. Czy naprawdę potrzebny jest nam strach?


  Biszkopt

  OdpowiedzUsuń
 180. "Oskar i Pani Róża" ~ Eric Emmanuel Shmitt

  To pierwsza książka która przyszła mi na myśl, kiedy dowiedziałam się o tytule na ten miesiąc. W owej książce ukazanych jest wiele uczuć - miłość, strach, smutek - i nie jestem w stanie wybrać jednego, które byłoby w niej najważniejsze. Głównego bohatera poznajemy w momencie, w którym za radą pani Róży postanawia pisać listy do Boga. Dowiadujemy się wtedy, że choruje na białaczkę i niedługo umrze, natomiast jego kontakty z rodzicami nie są najlepsze. Jedynie pani Róża potrafi do niego dotrzeć i dzięki niej wszystko powoli zaczyna ulegać zmianom. Myślałam, że owa powieść zrobiła na mnie takie wrażenie dlatego, że pierwszy raz przeczytałam ją mając jedenaście lat. Kiedy jednak, będąc dużo starszą, wróciłam do niej, przekonałam się, że dalej jest warta uwagi. Choć napisana w bardzo prosty sposób, zawiera w sobie więcej wartości niż większość książek z jakimi do tej pory się spotkałam.

  OdpowiedzUsuń
 181. „Piąta fala”-Rick Yancey
  Muszę się przyznać, że do tej książki podchodziłam z pewną dozą niepewności. Napisano już tyle pozycji o wszelkiego rodzaju inwazjach, że jakoś trudno mi było sobie wyobrazić, iż można stworzyć jeszcze coś nowego. Tą książką Rick Yancey przyłożył mi broń do piersi i powiedział, żebym nigdy nie zapomniała, co to znaczy być człowiekiem. Chwilę później strzelił ,rozrywając moje serce na wiele krwawych kawałków i zadał cios. Styl autora, jego swoboda i lekkość pisania – jest dla mnie genialna, wyraziści bohaterowie, a do tego akcja, akcja i jeszcze więcej akcji, nie nudziłam się ani przez chwilkę. Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę. Na okładce powieści brzmią słowa : „Pierwsza fala przyniosła ciemność. Druga odcięła drogę ucieczki. Trzecia zabiła nadzieję. Po czwartej wiedz jedno: Nie ufaj nikomu”. Czytelnik od razu zastanawia się „a co przyniosła piąta fala?” Cóż, drodzy współczytelnicy, odpowiedź znajduje się w „Piątej fali”.

  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 182. Czy kiedykolwiek myślałeś o tym jak to jest przeżyć coś naprawdę niespodziewanego?
  Czy myślałeś kiedyś o tym, że praca letnia może okazać się początkiem czegoś wielkiego?
  Czy myślałeś kiedyś że możesz się zakochać w... Tygrysie?


  Pewnie nie, tak jak i nie myślała o tym pewna normalna, chcąca sobie dorobić dziewczyna.
  Kelsey jest zwykłą dziewczyną, taką jak te które otaczają cię na codzień.
  Jednak w czasie swojej wakacyjnej pracy poznaje Tygrysa. Zakochuje się w nim.
  Tak, zakochuje, gdyż okazuje się on zaklętym hinduskim księciem który został zmuszony do przybrania formy tygrysa.


  Wyrusz w podróż z Kelsey i jej ukochanym Kishanem w poszukiwaniu sposobu na zdjęcie tytułowej “Klątwy Tygrysa”. Rzuć się w wir przygody przemierzając puszcze i pradawne Hinduskie świątynie, zapomniane nawet przez bogów miejsca mając za wsparcie radę Śiwy, oraz partnera tygrysiego księcia. Czy Kelsey i Kishanowi uda się odnaleźć odpowiedzi na pytania ich dręczące? Czy ich miłość przetrwa wiele czekających na nich trudnych prób?
  Sprawdź sam w ekscytującej przygodzie z miłością w “Klątwie Tygrysa” Colleen Houck.

  Jakub

  OdpowiedzUsuń
 183. "Syrena"- Kiera Cass

  Kahlen jest syreną, która musi być posłuszna Oceanowi. Jej głos odbierający rozsądek i tracący zmysły jest śmiertelnie niebezpieczny dla ludzi. Akinli to zwykły człowiek. Pełen radości, przystojny i czuły chłopak, o jakim od dawna marzy Kahlen. Niestety, spotkanie ich obojga może doprowadzić do wielkiej tragedii oraz narazić obojga na niebezpieczeństwo... Dziewczyna nie potrafi wytrzymać rozłąki, co zatem zrobi?

  Kolejna świetna książka Kiery Cass! Bardzo mnie zaskoczyła, czytając jej opisy wyobrażałam sobie wszystkim dobrze znaną bajkę o Małej Syrence, jednak powieść była zupełnie inna, doroślejsza. Bardzo mnie zaskakiwała, z każdym nowszym rozdziałem ciekawiła mnie coraz bardziej. Lekka, emocjonująca książka z uczuciem, polecam ją wszystkim serdecznie!

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 184. Rainbow Rowell "Eleonora i Park"

  Książka o pierwszej miłości tytułowych bohaterów. Dwójka nastolatków z tak zwanych dwóch różnych światów. Z dziewczyny wszyscy się śmieją. Pomimo tego pozostaje wyjątkowa. Park to lubiany przez wszystkich chłopak, choć nikt tak naprawdę dobrze go nie zna. Wszystkim się wydaje się, że jego życie jest idealne. Pozory jednak czasem bardzo są bardzo mylące…
  Powieść jest bardzo ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Kiedy ją przeczytałam, miałam wrażenie, że moje problemy są błahe. Tematyka powieści związana jest z problemami młodzieży. Główną rolę odgrywa miłość, która pomimo swej bezgraniczności może okazać się niemożliwa lub trudna do przetrwania. Książka bardzo mi się podoba, mimo że nie jest łatwa do zrozumienia. Posiada wiele wątków (między innymi nienawiść wśród rówieśników) które bardzo sprytnie i płynnie łączą się ze sobą. Uważam to za wielki sukces autorki.
  Eleonora i Park to powieść naprawdę godna polecenia. Mówi o prawdziwych wartościach. Jak narazie jest moją ulubioną powieścią młodzieżową.
  Hanna Sakowska

  OdpowiedzUsuń
 185. "Ogień i woda" - Victoria Scott

  Bohaterka książki Tella Holloway wraz z rodzicami i nieuleczalnie chorym bratem, zmieniła swoje dotychczasowe życie, bo przeprowadziła się do "zapadłej dziury w Montanie", aby jej brat mógł "oddychać świeżym powietrzem".
  Pewnego dnia otrzymała instrukcje jak wystartować w Piekielnym Wyścigu. Nagrodą za wygranie wyścigu był lek, który mógłby uzdrowić Cody'ego. Dziewczyna wiedziała, że wyścig może zagrażać jej życiu, lecz nie zawahała się, chciała ratować życie swojego brata. Mogła jedynie liczyć na siebie i swoją pandorę. Piekielny Wyścig okazał się bardzo zacięty, ponieważ wszyscy uczestnicy walczyli o życie bliskiej osoby.
  Książka "nie pozwala" odłożyć się na półkę, wzrusza, bawi i trzyma w napięciu. Przedstawia nie tylko bezgraniczną miłość siostry do brata, ale również miłość kobiety do mężczyzny, człowieka do zwierzęcia, a także przyjaźń i nienawiść. Nauczyła mnie doceniać rzeczy, które na co dzień wydają nam się nieistotne.

  O.K. Aleksandra Kucharska

  OdpowiedzUsuń
 186. "Królowa i Faworytka"- Kiera Cass

  "Królowa"
  Amberly jest czwórką, od zawsze chciała poślubić księcia Clarksona. Kiedy trafiła do pałacu, jest bardzo zaskoczona. Podczas Eliminacji wszystko wskazuje na to, że wróci do domu z miłosnym zawodem, gdyż książę nie zwraca na nią uwagi. Jednak Amberly bardzo się myli...

  "Faworytka"
  Marlee od początków eliminacji była faworytką w Eliminacjach. Wiadomo jednak, że serce nie sługa. Dziewczyna musiała stanąć przed trudnym wyborem. Zaryzykowała swoim życiem i posłuchała swojego serca, wybierając miłość do Cartera. Przegrała z prawem, ale również wygrała o wiele więcej niż mogła sobie wyobrazić...

  Królowa nie specjalnie mi się spodobała. Nie przepadałam za rodzicami Maxona, więc ich historia nie zafascynowała mnie. Przez cały wątek o królowej tak naprawdę się nudziłam. Jednak w Faworytce zupełnie się to zmieniło. To opowiadanie jest bardzo wzruszające, chwytające za serce, a także zabawne. Szkoda jednak, że takie krótkie. Obydwa opowiadania dają szanse dowiedzenia się nam czegoś nowego. Ten tom, może nie był jednym z moich ulubionych, ale tak jak wszystkie poprzednie, potwierdził moją opinie, że w świat Rywalek warto się zagłębić. Jak dla mnie to idealna mieszkanka z doskonałą zabawą oraz chwilą wzruszenia.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 187. KSIĄŻKA Z UCZUCIEM
  Romanse nie są jedynym źródłem opisywanych w literaturze uczuć... Ośmielę się nawet wygłosić tezę, iż chcąc znaleźć niebanalnie ukazane emocje w języku pisanym, należy ominąć ten gatunek szerokim łukiem. Bowiem miłośnicy czytelnictwa na poziomie nie zadowolą się kolejną powieścią, w której znajduje się trójkąt miłosny lub historia poukładanej dziewczyny i obłędnie przystojnego bad-boya. Powieść autorstwa Carlos Ruiz Zafon’a pt. ,,Cień wiatru” idealnie sprawdza się jako przykład świadczący o trafności mojego założenia.
  Książka ta opowiada o miłości. Brzmi tak banalnie, nieprawdaż? Choć w gruncie rzeczy to nie prawda! Na jej kartach genialnie nakreślona została miłość rodzicielska, braterska, między kobietą, a mężczyzną, ale przede wszystkim: MIŁOŚĆ DO LITERATURY! Czasami bardzo trudna i niezrozumiała, innym razem łatwiejsza i niewymagająca poświęcenia… Każda z nich odmienna, choć równie ważna! Elementem łączącym je jest główny bohater – Daniel Sempere, z którego perspektywy poznajemy historię rozgrywającą się w klimacie Barcelony i Cmentarza Zapomnianych Książek…
  ~ Demeter

  OdpowiedzUsuń
 188. "Książę i Gwardzista"- Kiera Cass

  "Książę"
  Maxon to przyszły król Illei. Kiedy kończy dziewiętnaście lat do pałacu zjeżdżają się dziewczęta biorące udział w Eliminacjach. Nim jednak rywalizacja o rękę przyszłego władcy się zacznie, chłopak miał szanse poznać inną dziewczynę, mianowicie Daphne. Daphne to jego jedyna najlepsza przyjaciółka, jest córką króla Francji, co oznacza, że nie może wziąć udziału w Eliminacjach. Nikt nie rozumie młodzieńca jak ona, czuje się przy niej tak swobodnie..aż do dnia, w którym odkrywa prawdę.

  "Gwardzista"
  Aspen od zawsze kochał Ami. Nim trafił do pałacu i został gwardzistą był szóstką. Teraz poznaje smak prawdziwego, nowego życia pełnego obowiązków. Ciągle zmaga się z bólem oddalenia od rodziny, jak również tego, że America nie należy już do niego, tak jak było kiedyś...

  Sądziłam, że ta część będzie wyjątkowo nudna. Otóż pomyliłam się. Oba opowiadania bardzo wciągnęły mnie, zwłaszcza pierwsze. To chyba najlepszy przeczytany przeze mnie dodatek do serii "Rywalki" ! Mimo drobnych zastrzeżeń do książki , zdecydowanie ją polecam, dobrze się czyta i wnosi wiele informacji. Tak jak już wspominałam, jak dla mnie to najlepszy dodatek, ale mógłby być nieco dłuższy! Dla każdego kto tak jak ja uwielbia serie "Rywalki", serdecznie polecam te opowiadania.

  ~Naciaszeq

  OdpowiedzUsuń
 189. Anabele:
  Uczucia? Proszę bardzo. Niepokój. Niepewność. Strach. Cierpienie. Bezsilność. Tęsknota. Wściekłość. Wyrzuty sumienia. Ale także miłość. Nadzieja. Wiara w lepsze jutro. Nostalgia. Radość z każdej przeżytej minuty. Zbiór opowiadań „Wiosna 1941” Idy Fink to wszystkie te i wiele więcej uczuć ubranych w słowa. Autorka bezpośrednio nie nazywa żadnego z nich, ale one znajdują się w każdym zdaniu. Ta książka chwyta za serce. Nie sposób nie uronić przy niej łzy. To wielka sztuka, nie pisać o uczuciach dosłownie, ale jednocześnie tak dobitnie przekazać je czytelnikowi. Mogłoby się wydawać, że Ida Fink pisze w sposób chłodny, nic bardziej mylnego. Skupia się na ofiarach Holokaustu i próbuje przekazać to, jak one się wtedy czuły. A czuły się, jakby umarli za życia. I chyba to tak bardzo porusza…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przedostatnim zdaniu powinno brzmieć: "A czuły się, jakby umarły za życia." Przepraszam za pomyłkę. :) Anabele.

   Usuń
 190. John Green "Szukając Alaski"

  Jest to powieść, która mnie zachwyciła. Porusza. Wzrusza. Zmusza do łez, tych poprzez śmiech, ale i rozpacz. Myślę, że wywołala u mnie takie emocje, ponieważ główny bohater - Miles - jest troszkę do mnie podobny. Znaczy... był. Dopóki nie spotkał Alaski, w której nie trudno było mu się zakochać. Ona jednak, zdaje się raz odwzajemniać jego uczucie, a raz go nienawidzić. Ale chłopak wciąż próbuje zdobyć serce ukochanej, na co mi mogłoby nie starczyć odwagi.
  Wypożyczyłem tą książkę, głównie dzięki zamieszczonemu w opisie pytaniu o miłość. Teraz znam już odpowiedź:
  Miłość jest czymś najpiękniejszym, ale i najgorszym, co może nas spotkać, to ona sprawia, że ciągle myśłimy o tej drugiej osobie. Dzięki niej na tym świecie da się żyć. W zgodzie. W pokoju. W równouprawnieniu... I w tej n a j p i ę k n i e j s z e j MIŁOŚCI.
  Taka jest moja definicja tego słowa. Jeżeli sam, nie masz swojego zdania, to książka "Szukając Alaski" może ci w tym pomóc.
  Igor Odias

  OdpowiedzUsuń
 191. "Zanim się pojawiłeś" autorką książki jest Jojo Moyes. Młoda Louisa Clark wiedzie dosyć spokojne, ale szczęśliwe życie pracując w ukochanej kawiarni. W pewnym momencie traci ją i znajduje prace u boku niepełnosprawnego Willa Traynora . Will stracił chęć do życia, gdyż nie mógł się pogodzić, iż został pozbawiony swojego dawnego życia, które tak kochał. Spotkanie tych dwojga ludzi będzie przełomem dla każdego z nich. Autorka po przez książkę nakreśliła wiele ważnych spraw na ,które nie zwracamy najmniejszej uwagi, a powinniśmy. To jedna z tych książek do których nie raz chce się powrócić. Serdecznie zapraszam, więc do przeczytania tej książki, gdyż każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń