wtorek, 1 marca 2016

Hasło na marzec

Przeczytaj książkę, której tytuł jest wyrażony jednym słowem
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wydaje nam się, że w marcu wybór odpowiedniej książki nie sprawi Wam żadnych 
problemów. Mimo to - jak zwykle - polecamy co nieco... 

                


                                      
219 komentarzy:

 1. Czy może być po angielsku np.Hopeless, Ever?

  OdpowiedzUsuń
 2. "Cinder" to dystopijna wersja "Kopciuszka". Akcja toczy się w antyutopijnym Nowym Pekinie gdzie nie ma dyni czy dobrych wróżek, za to są roboty i cyborgi.
  Powieść Marissy Meyer jest pełna zaskoczeń, łamie schematy. Autorka nie serwuje nam historii gdzie przystojny książę ratuje piękną dziewczynę i żyją długo i szczęśliwie.
  Polityczne zagrania, dyskryminacja i szalejąca epidemia- oto świat w którym przyszło żyć głównej bohaterce.
  Czy miłość może wygrać z polityką?
  Postacie są dobrze wykreowane. Jedne kochamy a innych wręcz nienawidzimy. W niespodziewanych momentach autorka serwuje nam dobry humor i sarkazm.
  Jedyny minus "Cinder" to dużo technologicznego słownictwa i brak opisów takich rzeczy jak pojazdy czy roboty, co na początku może bardzo przeszkadzać.
  Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Nigdy nie wiadomo, co się za chwilę zdarzy.
  Przed czytaniem "Cinder" warto zaopatrzyć się w drugi tom "Sagi księżycowej", gdyż wykreowany przez autorkę świat tak fascynuje, że nie chce się z nim rozstawać ani na moment.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak jak pierwsza część oparta jest na "Kopciuszku", tak druga czerpie z "Czerwonego kapturka".
  Poznajemy osiemnastoletnią Scarlet, której zaginęła babcia. Scarlet wraz z tajemniczym Wilkiem wyruszają śladami babci. Okazuje się, że kobieta skrywa wiele tajemnic.
  W tym czasie Cinder- bohaterka z pierwszej części- staje się najbardziej poszukiwanym zbiegiem we Wspólnocie Wschodniej.
  Gdy ścieżki Scarlet i Cinder się spotykają, pojawia się więcej pytań bez odpowiedzi.
  Drugi tom "Sagi księżycowej" ma bardziej niż pierwszy tom rozwinięty wątek miłości, jednak nie jest on najistotniejszym elementem. Wiele książek fantastycznych opiera się głównie na romansie, co raczej im nie służy. W "Scarlet" jest to tylko dodatek.
  W "Sadze księżycowe" główne bohaterki są odważne, inteligentne i samowystarczalne. Mężczyźni za to są niezdecydowani i ulegli. Jeśli macie dość książąt na białych koniach ratujących damy z opałów to ta książka was nie zawiedzie!

  OdpowiedzUsuń
 4. “Silmarillion” -J.R.R.Tolkien

  Czy ciężko jest stworzyć nowy świat całkowicie od podstaw? Świat zawierający dokładną georgarfie, mitologie, rasy, języki i ich dialekty? Ja mam zawroty głowy na samą myśl o tak wielkim przedsięwzięciu! Mistrz gatunku fantasy, jakim jest J.R.R.Tolkien podołał temu wyzwaniu.
  “Silmarillion” można nazwać “tolkienowską biblią”, opowiada nam historię kamieni stworzonych przez bogów Śródziemia, czyli Silmarilli. Jednak opowieść rozpoczyna się dosłownie na samym początku- w momencie powstania świata, gdy to Ainurowie powołują wszechświat do istnienia poprzez śpiew. I w momencie, gdy pieśń Ainurów zaczyna rozbrzmiewać, zostajemy pchnięcie w kolej czasu!
  Wydawało by się, że Tolkien dokonał niemożliwego ponieważ stowarzyl od podstaw świat nie zawierający żadnej rysy wyposażony we wszystkie elementy. Książki nie czyta się jednak łatwo, gdyż język stylizowany jest na styl biblijny, a na neologizmach można połamać język. Nie udało mi się przeczytać książki za pierwszym razem, jednak jest to jedna z najlepszych książek jakie czytałem.

  OdpowiedzUsuń
 5. “Alice” - Joseph Delaney

  Sługi Mroku są o krok od odzyskania głowy Diabła i połączenia jej z ciałem swego pana. Zły we własnej osobie odzyska moc, hrabstwo nawiedzi nowa Era Ciemności, a bohaterowi, których znamy ze wcześniejszych tomów “Kronik Wardstone” znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Gdy to się stanie wszelka nadzieja zgaśnie. Ale mimo ciemności jarzy się jeszcze światło. Ogarek świecy w ręku młodej czarownicy. W ręku Alice kochajacej strachaża Toma. Musi wyruszyć do królestwa Złego, aby odnaleźć święty sztylet, który odbierze jej życie, by na zawsze unicestwić nieprzyjaciela . Musi tam wyruszyć mimo wrogów czekających tam na nią, mimo, że sukces misji równoważny jest z jej śmiercią, mimo, że może w Ciemności utracić siebie. Zrobi to. Dla swojej miłości, dla świata oraz dla samej siebie by udowodnić wszytskim, że należy do Światła. Zrobi to by ogarek płonący nadzieją nie zgasnął.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kinga Kesser3 marca 2016 19:18

  "Krzyżacy" Henryk Sienkiewicz.

  Wczoraj skończyłam czytać szkolną lekturę, która jest zgodna z hasłem na ten miesiąc, więc korzystam z mojej lektury. Główny bohater Zbyszko z Bogdańca ma wiele przygód. Najpierw zakochuje się w pięknej 12-letniej Danusi a następnie biorą ślub. Niestety Danusia umiera. Kolejną żoną Zbyszka jest Jagienka, która początkowo była przyjaciółką. Jagienka, Zbyszko i jego przyjaciel Maćko wracają do swojego rodzinnego miasta Bogdańca gdzie wszyscy żyją szczęśliwie. Zakończenie można nazwać "Happy End". Książka jest napisana trochę trudnym językiem, ale da się czytać. Bardzo polecam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Rywalki" Kiera Cass
  Piękna książka o rywalizacji między dziewczynami, które pragną zdobyć serce księcia Maxona. Jednak Ami jest piątką, więc mam marne szanse na wygraną. Ku jej zdziwieniu, nie została wyrzucona z pałacu,a książę bardzo ją lubi. Przed wyjazdem do pałacu miała swoją sekretną miłość-Aspena. Trudno było jej się z nim rozstać. Wcale nie chciała przyjechać na Eliminacje. Niespodziewanie Asepen zjawia się w zamku. Okazuje się,że dostał się do Gwardii Pałacowej.Co będzie dalej? Czy wygra Eliminacje? Tego dowiesz się czytając tę książkę. Bardzo serdecznie ją polecam. Nie jest sztucznym opowiadaniem o zamku, księżniczkach i książętach. Jest naprawdę świetna.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Intruz" Stephenie Meyer


  Cykl “Zmierzch” jest nieraz powodem do kpin i sprawia, że cała twórczość autorki postrzegana jest przez wielu negatywnie. Do momentu przeczytania “Intruza”, ja również sądziłem, że Stephanie Meyer nie jest w stanie napisać dobrej książki. Jednak opisywana przeze mnie książka pokazuje mi jak bardzo krzywdzące bywa takie myślenie.
  “Intruz” pokazuje idealną wersję Ziemi, bez głodu, przemocy i chorób. Świat ten ma tylko jedną wadę: nie jest już nasz. Istoty nazywające siebie “Duszami” zamieszkały w naszych ciałach i, jak pasożyty, przejęły kontrole. Nadzieja zgasła , do czasu zaaplikowania Wagabundy, zwykłej duszy, do ciała Melanie, zwykłej dziewczyny. Tak rozpoczyna się wspaniała historia opowiadająca o przyjaźni, słusznych wyborach oraz znaczeniu bycia człowiekiem. Czytałem ją z zapartym tchem, a na koniec nie chciałem by to był koniec.

  OdpowiedzUsuń
 9. “Inferno”- Down Brown

  Inferno jest kolejną książką pana Downa Browna, w której to autor opowiada nam przygodę profesora Roberta Langdon. Tym razem nasz dzielny bohater będzie próbował ocalić świat przed szaleńcem, który pragnie zabić jedną trzecią światowej populacji. Aby wyjaśnić zagadkę na czas, Langdon musi wykazać się sprytem, znajomością włoskich zabytków oraz olbrzymią wiedzą na temat Dante Alighieriego. Książki Browna mają własne tę cudowną cechę, że nie tylko przenoszą nas w odległe miejsca dzięki obrazowym opisom., ale również przekazują wiedzę na temat dzieł kultury i postaci z nimi związanymi. Od tajemnicy "Boskiej Komedii " po prostu nie można się oderwać ponieważ trzeba się dowiedzieć, czy na ziemi zapanuje Inferno.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kinga Kesser5 marca 2016 09:43

  "Intruz" Stephenie Meyer

  Część “Zmierzch”, która niekiedy odbierana przez wielu negatywnie. Sądziłam że "Zmierzch" faktycznie jest negatywnie odbierany, lecz po przeczytaniu "Intruz" zrozumiałam, że to nie prawda. Kiedy tak myślałam o p.Stephanie zrozumiałam, że robię źle.“Intruz” pokazuje Ziemię: bez głodu, przemocy i chorób. Ma jedną wadę: nie jest już nasz. Istoty “Dusze” zadomowiły się w naszych ciałach i przejęły kontrole. Nadzieja zgasła. Rozpoczyna się wspaniała historia o przyjaźni, o wyborach oraz znaczeniu bycia człowiekiem. Książka bardzo ciekawa i teraz o p.Stephanie można powiedzieć, że potrafi pisać książki. BARDZO POLECAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 11. Książkę Anny Nowakowskiej pod tytułem ''Dziunia'' jest mi bardzo ciężko przydzielić do jakiekolwiek gatunku literackiego, jest to niezwykła opowieść która zmieniła moja patrzenie na świat. Powieść to historia tytułowej Dziuni, towarzyszymy jej w pierwszych 16 latach życia. Dziunia urodziła się w PRL, około lat 60. Jej życie od początku byłą trudne, problemem był alkoholizm ojca i biedota matki. Lecz jak dla mnie fabułą w tej książce nie jest najważniejszą częścią. Sposób narracji, który dla mnie gra pierwsze skrzypce, jest niesamowicie. Książkę czyta się strasznie szybko, ale i tak daje dużo materiału do przemyśleń. Nie jestem w stanie opisać wyjątkowości tej lektury, uważam że trzeba ją po prostu przeczytać. W mojej ocenie jest to arcydzieło, i od dawna piastuje stanowisko mojej ulubionej książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. “Łotr” - Trudy Canavan

  “Łotr” to jest książką należącą do “Trylogii Zdrajcy”, która stanowi kontynuacje “Trylogii Czarnego Maga” znanej czytelnikom lubiących fantastykę.
  Trudy Canavan zabiera nasz do Sachaki i Kyralli, które są nam znane z poprzednich książek, jednak w tych dwóch krainach wiele się zmieniło od naszej ostatniej wizyty. Sachaka, która niegdyś była zagrożeniem i agresorem, została w całości opanowana przez naszych przyjaciół z Kyralli, Gildia Magów otworzyła się na uczniów z niższych warstw społecznych, a coroczne Czystki nie są już organizowone. Jak widzimy, ten świat przechodzi gruntowne zmiany, które nie zaprzątają jednak umysłu Sonei, która tym razem nie gra pierwszych skrzypiec w opowieści. Nie występuje ona pod postacią potężnego maga, który broni swojego kraju, ale jako matka, która musi pozwolić swojemu dziecku wyruszyć w świat.
  W książce nie brakuje przygód i tajemnicy związanych z przemianami oraz elementów typowych dla autorki, czyli co najmniej jednej pary homoseksualnej oraz historii opowiadanej z dwóch różnych perspektyw.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. “Futu.re” - Dmitry Glukhovsky

  Świat bez chorób, brzydoty, głodu, i najważniejsze, bez ustawicznego cienia śmierci podążającego za człowiekiem krok w krok. Kto z nas nie chciałbym takiego świata?
  Glukhovsky daje nam szansę zakosztowania tego, w wizji niedalekiej przyszłości, jednak ostrzega, że nie wszystko jest białe lub czarne.
  Po pokonaniu śmierci, pojawiło się przeludnienie. Tradycyjne domy zastały zastąpione przez kilometrowe wieżowce wchłaniające dawną architekturę, a aby móc urodzić dziecko, jeden z rodziców musiał poddać się zabiegowi polegającemu na “zarażeniu” starością. Za wyszukiwanie rodziców i wykonywanie zabiegów odpowiedzialni są Nieśmiertelni, czyli elitarne jednostki, do których należy głowy bohater powieści.
  Muszę przyznać, że jest to najstraszniejszy i zarazem najbardziej prawdopodobny obraz naszej przyszłości. Bez jarzma śmierci, odrzuciliśmy idee rodziny , zniszczyliśmy zabytki, na które nie było już miejsca, a kościoły przerobiliśmy na domy publiczne. Po co komu Bóg, jeśli mamy już wieczne życie? Po co komu miłość, jeśli każdy jest rządny przygód?
  Czy ludzcy jesteśmy dzięki śmierci?

  OdpowiedzUsuń
 15. “Kruk” - Kelly Creagh

  “Kruk” Kelly Creagh jest w stanie opętać myśli,
  Tak samo jak wizje, które Edgar Allan Poe wyśnił.
  Autorka kreuje historię walki o miłości Isobel i Varena,
  Przeciwko demonom, których do życia tchnęła Edgara wena.
  Isobel jest uosobieniem piękna i słodyczy,
  Postać Varena z początku pełna mroku i goryczy.
  Zupełnie różni z pozoru,
  Nie stworzeni do kochania wzajemnego,
  By przejść przez ciemność nocy będą potrzebować drugiego u boku swego.
  Ciemności, o której mówię jest Lilth królową,
  Lasu Weir i niegdyś Edgara Allan Poe muzą nową.
  Gdy po śmierci Poe, Lilth przez swego niewolnika porzucona,
  Szukała nowego umysłu, którego silna nie będzie strzec osłona.
  Tak zniewoliła w świecie “Śmierci Szkarłatnej” Varena czuły umysł,
  Którego mroku, dzięki miłości po prostu prysł.
  Jednak nie wystarczy zdobyć miłość drugiego człowieka,
  Bo do wypędzenia Lilth wciąż droga daleka.
  Będą walczyć z wiedźmą, aż opadnie bitewny kurz,
  Ale czy po wszystkim powiedzą “Nigdy już”?

  OdpowiedzUsuń
 16. “Kruk” - Kelly Creagh

  “Kruk” Kelly Creagh jest w stanie opętać myśli,
  Tak samo jak wizje, które Edgar Allan Poe wyśnił.
  Autorka kreuje historię walki o miłości Isobel i Varena,
  Przeciwko demonom, których do życia tchnęła Edgara wena.
  Isobel jest uosobieniem piękna i słodyczy,
  Postać Varena z początku pełna mroku i goryczy.
  Zupełnie różni z pozoru,
  Nie stworzeni do kochania wzajemnego,
  By przejść przez ciemność nocy będą potrzebować drugiego u boku swego.
  Ciemności, o której mówię jest Lilth królową,
  Lasu Weir i niegdyś Edgara Allan Poe muzą nową.
  Gdy po śmierci Poe, Lilth przez swego niewolnika porzucona,
  Szukała nowego umysłu, którego silna nie będzie strzec osłona.
  Tak zniewoliła w świecie “Śmierci Szkarłatnej” Varena czuły umysł,
  Którego mroku, dzięki miłości po prostu prysł.
  Jednak nie wystarczy zdobyć miłość drugiego człowieka,
  Bo do wypędzenia Lilth wciąż droga daleka.
  Będą walczyć z wiedźmą, aż opadnie bitewny kurz,
  Ale czy po wszystkim powiedzą “Nigdy już”?

  OdpowiedzUsuń
 17. “Chata” -William P. Young

  Książka ta jest czymś więcej niż książką. W ręku dojrzałego, wierzącego czytelnika jest ona wręcz najlepszym rodzajem modlitwy, pełnym męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia.
  Opowiada nam historię mężczyzny, którego córeczka została brutalnie zamordowana, a on po tym wydarzeniu stał się zły, zgorzkniały i o wszystko oskarżył Boga.
  Sytuacja zmienia się, gdy główmy bohater otrzymuje zaproszenie do chaty, w której doszło do zabójstwa jego dziecka, podpisane przez samego Boga. Mackenzie, gdyż to jest imię owego bohatera, wbrew rozsądkowi decyduje się na wyprawę, by zobaczyć kto będzie na niego czekał.
  Ku jego zaskoczeniu, w chacie czeka na niego Trójca Święta, która decyduje się uzdrowić jego duszę.
  Young mimo odejścia od komunałów religijnych ujawnia pięknego na temat tańca życia z boskością.
  „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego.

  OdpowiedzUsuń

 18. ,,Dziady" Adam Mickiewicz
  Jest to lektura, którą musiałam przeczytać. Na początku sądziłam, że będzie ona tak samo nudna jak wszystkie obowiązkowe lektury, jednak myliłam się, choć przeczytałam tylko część 2.
  Książka ta tak mi się spodobała, że uznałam, że w najbliższym czasie przeczytam pozostałe części. Była dla mnie inspiracją, wspólnie z koleżanką wymyśliłyśmy odzwierciedlenie ,,Dziadów'' cz.2 w teraźniejszości.Nasze pomysły spisałyśmy na papier , a potem wystawiłyśmy jako sztukę w naszej klasie.
  ,,Dziady" polecam każdemu, jest to jedyna lektura, którą przeczytałam z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 19. ,,Frostbite", czyli ,,W szponach Mrozu" Richelle Mead
  Po książkę tą sięgnęłam bardzo chętnie zaraz po przeczytaniu pierwszej części serii ,,Vampire Academy". Jest to jedna z moich ulubionych książek.
  Utożsamiając się z bohaterami można odczuwać przeróżne emocje takie jak : strach, odwagę, miłość, przerażenie, ból, smutek czy radość.
  Najbardziej niespodziewanym wydarzeniem w książce była dla mnie śmierć przyjaciela głównej bohaterki, Masona, dlatego cieszę się, że pojawia się on dalej w kolejnych częściach.
  Zanim sięgnęłam po tą serię, myślałam, że jest to kolejna książka o beznadziejnej miłości wampirów, jednak czytają wszystkie części po kolei , z tomu na tom zapominałam o tej myśli. Książka jest świetna i polecam ją każdemu, ale zwłaszcza osobom, które lubią książki o wampirach, romansach i przygodach grupy przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń
 20. Kiera Cass i "Rywalki" już na blogu. Jak zawsze proszę o ocenę tylko opinii ;)
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/03/wezme-udzia-w-eliminacjach.html

  OdpowiedzUsuń
 21. Czarna Blogerka
  Kiera Cass "Następczyni"
  Czwarta część "Rywalek", opowiada o nowych Eliminacjach, tym razem pierworodnej córki Maxona i Americi - Eadlyn. Urodziła się 7 minut przed bratem bliźniakiem Ahrenem. Rodzice postanowili nie odbierać jej tronu, więc od 13 roku życia Eadlyn zaczęła pomagać w zarządzaniu krajem. Mimo zniesienia klas, sytuacja w państwie nie była dobra, a król i królowa nie mieli pomysłu jak ją poprawić. Wymyślili za to, jak tymczasowo odwrócić uwagę mediów od stanu państwa - Eliminacje. Eadyln była wściekła, na wiadomość o nich, ale tylko ona mogła je ogłosić, ponieważ jej brat Ahren znalazł już ukochaną, a bracia Kaden i Osten mają 14 i 10 lat - są za młodzi. Przystaje jednak na propozycję. Niedługo później do pałacu przyjeżdżają kandydaci, a Księżnicza stara się ich szybko pozbyć. Po kilku randkach odsyła panów, a innych zaczyna lubić. Jednak nie do końca udaje się jej zatuszować sytuacji kraju. Sytuacja pogarsza się z nagłym wyjazdem Ahrena i zawałem Królowej Americi.
  Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Kinga Kesser7 marca 2016 14:42

  "Następczyni" Kiera Cass

  To już czwarta część "Rywalek", książka opisuje nowe Eliminacje, lecz tym razem pierworodnej córki Maxona i Americi - Eadlyn. Eadlyn urodziła się dokładnie 7 minut przed swoim bratem bliźniakiem Ahrenem. Rodzice nie chcieli odbierać jej tronu i od 13 roku życia dziewczynka zaczęła pomagać w rządzeniu krajem. Sytuacja w państwie nie była dobra, a król i królowa nie potrafili tego zapobiedz. Eadyln była wściekła, ale tylko ona miała je ogłosić, iż Ahren znalazł już ukochaną, a Kaden i Osten mają 14 i 10 lat. Dziewczyna zgadza się jednak na propozycję. Później do pałacu przyjeżdżają kandydaci. Po kilku randkach panowie wracają, a innych zaczyna lubić. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej gdy Ahrena wyjeżdża, a Królowa Americi ma zawał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 23. Erica Spindler "Obsesja"
  W rodzinie Monarchów wszystkie dziewczynki rodzą się ze specjalnym darem, dzięki któremu są wyjątkowe. Taki właśnie dar otrzymała Sky. Jej matka chciała ją chronić przed tą koszmarną rodzinką, a zwłaszcza przed jej przyrodnim bratem, który chciałby mieć ją tylko dla siebie. zabrała swoją ukochaną córkę i uciekła. Ale mroczna przeszłość nadal odciskała swoje piętno na życiu Sky. A to był dopiero początek...
  Książka "Obsesja " sprawia, że zaczynasz się zastanawiać, czy takie rzeczy dzieją się naprawdę. Już od pierwszej strony czujesz napięcie, które trzyma do ostatniego słowa. Kogo będziesz kibicować? O tym już sam zadecydujesz...
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 24. Becca Fitzpatrick "Szeptem"
  Nora na lekcjach biologii siedzi w ławce ze swoją najlepszą przyjaciółką Vee. Aż do pewnego kwietniowego dnia, kiedy nauczyciel i jego pomysł na realizację materiału stawiają przed nią Patcha. Ciemnookiego chłopaka, którego musi poznać, by zdać egzamin końcowy. Lecz wtedy Nora jeszcze nie wiedziała kim jon jest ani jakie ma plany..
  Szesnastolatka uległa urokowi tego przystojnego chłopaka, a w jej życiu zaczęły dziać się dziwne rzeczy, których nie potrafiła zrozumieć. A może?
  Dlaczego Patch wybrał właśnie ją? A ta dziwna blizna na plecach? Czym jest ten chłopak?
  "Szeptem" to książka wciągająca i porywająca czytelnika w nieznany wcześniej świat aniołów, który wcale nie jest taki idealny jak mogłoby się wydawać. Ale pamiętaj! Nim zaczniesz czytać weź głęboki oddech, bo później możesz już o tym zapomnieć ;)
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 25. Monika Kościelny8 marca 2016 18:48

  "Fangirl" Rainbow Rowell

  Fangirl to ja. To pewnie każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu. Tak jak pałająca niezrozumiałą miłością do postaci z książki główna bohaterka.
  Najwyższy czas by Cather otworzyła się na ludzi, a collage może być świetną ku temu okazją. Gdy rozpoczyna się rok szkolny, ona i jej siostra bliźniaczka Wren obierają inne drogi, co znacząco wpłynie na ich relacje.
  Ciekawa pozycja dla młodzieży - coś, czego jeszcze nie było. Bohaterka, z którą z pewnością niejeden z nas może się utożsamić. Przystępny język i przyjemna historia pozwolą nam przeżyć z Cath chwile dla niej ważne. Wprowadzenie przez autorkę fragmentów opowiadania głównej bohaterki jest ciekawym zabiegiem wzbogacającym treść książki, która odpowie nam na pytanie - kim jest fangirl?

  OdpowiedzUsuń
 26. “Niezgodna” - Veronica Roth

  Nie da się ukryć, że ludzie są różni. Nie da się również ukryć, że dzielimy się na pewne grupy. Jednak w świecie Tris Prior, czyli głównej bohaterki cyklu stworzonego przez Veronice Roth podział ten przyjmuje skrajne oblicze. Ludzie podzieleni są na 5 frakcji: Nieustraszoność, Prawość, Serdeczność, Erudycje oraz Altruizm. Zdaniem władz tyle opcji wystarczy i każdy kto nie pasuje od tylko jednej z nich jest źródłem niebezpieczeństwa i należy go wyeliminować. Człowiek taki nosi miano Niezgodnego.
  Już na samym początku okazuje się, że nasza bohaterka do grona niezgodnych należy, a więc, aby przeżyć będzie musiała oszukać wszystkich. Czy wygra trudną walkę z systemem?
  Autorki tej książki jest dość młoda, a więc nie jest to dzieło wysokiej jakości, jednak czyta się je dość sympatycznie, a bohaterów da się lubić.
  Porusza ciekawe tematy i ważne problemy,ale nie polecałbym tej książki osobie lubiącej “wysoką literaturę”

  OdpowiedzUsuń
 27. “Szeptem” - Becca Fitzpatrick

  Kto powiedział, że miarą wartości książki jest waga problemów przez nią poruszanych? Który z czytelników nigdy nie pokochał z pozoru banalnej historii?
  “Szeptem” nie niesie ze sobą skomplikowanego przesłania ani nie dostarcza tematów do długich przemyśleń jednakże jest książką, którą można się rozkoszować ze względu na kunszt z jakim została napsiana i uczy tylko ( lub aż) tego, że miłość jest potęga, przed którą drży Piekło i Niebo.
  Opowiada nam historię Nory, 16-latki, w której życiu pojawia się piękny i tajemniczy Patch, a wraz z nim legion nadnaturalnych wydarzeń. Na początku historii Nora nie wiem, że wraz z pokochaniem Upadłego Anioła stała się na zawsze częścią odwiecznej wojny, a mrok w sercu miłości jej życia nie jest jedyną przeszkodą jaka ją czeka. Kocham tę opowieść jednak mogę powiedzieć to tylko szeptem.

  OdpowiedzUsuń
 28. “Finale” - Becca Fitzpatrick

  Muszę powiedzieć, że dawno żaden finał serii nie rozczarował mnie tak bardzo jak “Finale”. Po 3 tomach opowieści, która była spójna, logiczna i tak romantyczna, że 17-leni chłopak ronił na niej łzy, spotykamy się z niewiarygonym wręcz obniżeniem poziomu. Cały czas drżaliśmy o życie Upadłego Anioła i jego ukochanej- Nory oraz spodziewaliśmy się obiecywanej nam od prawie samego początku olbrzymiej bitwy wszystkich nacji. Niepotrzebne były nasze obawy i próżne nadzieje. Autorka zastosowała bardzo duży skrót myślowy przy ucieczce Patcha z piekła, a wiekopomną bitwę między Nieśmiertelnymi, Upadłymi, Aniołami i ludźmi zmieściła na dosłownie kilku stronach. O ile w przypadku wcześniejszy tomów dozna słodyczy była wystarczająca i wyborna, to w tej części autorka postanowiła zastąpić treść oraz psychologiczne prawdopodobieństwo postacii niestrawną dawką “lukru”
  Becca Fitzpatrick zawiodła mnie zamieniając wspaniałą serię w autoparodie. Jednak, po Szepcie przychodzi Crescendo, po Crescendo przychodzi Cisza, a żeby nasze duszę opuściła świat książki musi nastąpić Finale.

  OdpowiedzUsuń
 29. “Niezgodna” Veronica Roth

  Książka nie zwykle bardzo ciekawa. Każdy człowiek jest różny, odmienny oraz każdy należy do jakiejś grupy społecznej. W świecie Tris Prior, głównej bohaterki książek napisanych przez Veronice Roth. Ludzie podzieleni są na 5 grup Nieustraszoność, Prawość, Serdeczność, Erudycje oraz Altruizm. Każdy kto nie pasuje do jednej z nich jest źródłem niebezpieczeństwa. Takiego człowieka nazywają Niezgodnego. Na samym początku nasza bohaterka należy do grona niezgodnych, aby przeżyć musi oszukać wszystkich. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i miło. Ciekawe tematy, ważne problemy wszystko znajduje się w książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 30. Niezgodna autor Veronica Roth.

  Beatrice żyje w społeczeństwie podzielonym na 5 frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Eurydycję, Prawość i Serdeczność.Jednak osoby,które nie pasują do żadnej frakcji są uznawani za "bezfrakcyjnych", natomiast Ci, którzy łączą cechy kilku frakcji są ''niezgodni''. Beatrice porzuca Altruizm i zostaje nieustraszoną. Zmienia imię na Tris. Tris początkowo nie radzi sobie z brutalnymi treningami i własnymi słabościami. Dziewczyna i Cztery (trener) zakochują się w sobie. Wkrótce okazuje się, że prawdziwe niebezpieczeństwa dopiero na nią czekają. Prawość pragnie przejąć kontrole nad wszystkimi frakcjami. Czy im się uda?
  Jeżeli chcecie wiedzieć sięgnijcie po książkę, a napewno nie będziecie się nudzić. Serdecznie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 31. „Posłaniec”. Oryginalna książka Markusa Zusaka, o stosunkowo normalnym, przeciętnym człowieku. Tak by się przynajmniej wydawało. Jednak coś w nim musiało być, ponieważ dostał niesamowite zadanie, które wypełnił w całej okazałości. Pomagać ludziom. Tak nawet pomyślałam, że to jemu potrzebna była w jakiś sposób pomoc, ale jak się okazało, głównemu bohaterowi dużo łatwiej było wyprostować czyjeś życie, niż własne. I pod tym względem, niektórzy mogą się z nim identyfikować. Ale mocnym ciosem dla mnie było to, że taki zwykły, prosty chłopak podołał zadaniu. Począwszy od bardzo nieprzyjemnej sprawy, poprzez pewnego księdza, dwóch braci…A co się okazało? Że to wszystko była jedna wielka gra. Tylko gra, w którą został wciągnięty. Lecz pomimo tego, wyciągnął wnioski, które nasuwają się każdemu człowiekowi czytającemu tę lekturę. Dlatego warto po nią sięgnąć i wzbogacić się o nowe przemyślenia.
  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 32. Osobiście nie miałam własnej opinii o ludziach niepełnosprawnych. Zawsze jakoś tak nie wiem…Bałam się, że zrobię coś nie tak? Okażę nietakt. Dlatego właśnie potrzebna mi była książka typu „Niewidzialna”. Dzięki niej poznałam piękną, młodą dziewczynę, która pokazała mi świat pełen kolorów, pomimo tego, że była niewidoma. Chociażby w takiej normalnej sytuacji w mieście: taksówki, sklepy itd. Dla mnie to wszystko jest jak rutyna dzienna; żadnego niepokoju. A tu się nagle okazuje, że jest to pełna napięcia chwila oczekiwania: uda się, czy nie? Pokonam strach? Szczerze, to nigdy nie podchodziłam tak do sprawy. Oczywiście to co napisałam powyżej, to malutki problem w porównaniu do wielkiej i niebezpiecznej przygody w Nowym Jorku, z jaką musiałam się zmierzyć główna bohaterka książki. Poza tym, poznałam realia życia pisarza, a także nowojorski styl życia. I bardzo polecam sięgnąć po książkę napisaną po mistrzowsku przez Markusa Sedgwick’a. Dlaczego? Bo warto. //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 33. Żałoba, smutek, trwoga…Są to uczucia, które towarzyszą nam przez całe życie. Są one straszne i okropne. Chcemy się ich pozbyć. Musimy jednak pamiętać, że nie są to jedyne uczucia, które nosimy w sercu. I prawdą jest, że trudno jest się otrząsnąć po stracie kogoś bardzo bliskiego, zamordowanego w bestialski sposób. „Chata” opowiada o prawdziwym niepokoju i lęku. Ale Mack w centralnym punkcie swojego życia spotyka w „Chacie” Boga. Poznaje go, odkrywa nowe zakamarki swojego życia, zamyka przeszłość. Doświadcza również nowego uczucia: przebaczenia.
  Powieść napisana niezwykle prostym językiem, jest w stanie praktycznie każdego skłonić do wzięcia jej i przeczytania choć kilku stron. Kilku stron, które mogą odmienić czyjeś życie, pozwolić spojrzeć na świat inaczej. I nagle się okazuje, że przez znaczną część tego naszego życia nosiliśmy tak jakby zasłony; nie dostrzegaliśmy wielu rzeczy, a przede wszystkim czegoś innego poza sobą. Warto zdjąć te zasłony. Zaufać. //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 34. „Rozdroża”. Sam tytuł już mnie nakierował na to, że powieść będzie o wyborach. Tak po prostu. Lecz mimo tego, że początek tej książki trochę mnie zanudzał, akcja potoczyła się później niesłychanie szybko i nieoczekiwanie. Nagle wszystko stało się jasne. Kto jest kim, o co w tym wszystkim chodzi. Na początku spodziewałam się, że bestseller będzie kontynuacją pierwszej książki Williama P. Younga, jednak ucieszyłam się, że tak się nie stało. Jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna i wspaniała książka, pokazała mi życie egoistycznego biznesmena. Pokazała mi jak to jest być bardzo bogatym, nie mieć kontaktu z rodziną i żyć samotnie. Przez to odkryłam, że nie to pieniądze są najważniejsze, lecz miłość od człowieka i dla człowieka. Szczególnie ta okazywana bliskim. Polecam dla ludzi, którzy nie umieją podjąć wyboru lub mają jakieś kłopoty. A z resztą…polecam wszystkim. //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 35. Wbrew pozorom i powszechnej opinii, obowiązkowa lektura szkolna może być naprawdę ciekawa i niekiedy nawet zabawna. Zwłaszcza, gdy ową lekturą jest komedia napisana przez Polaka, Aleksandra Fredry. I choć nie jest ona napisana prostym językiem, gdy tylko się w nią zagłębi, potrafi ona poruszyć człowieka. W końcu nie na co dzień zdarzają się tak romantyczne historie pomieszane z kłótnią dwóch sąsiadów. A co dopiero, gdy ktoś się dowie, że część z tej rzekomej fikcji literackiej, zdarzyła się naprawdę. To dopiero odkrycie.
  Dla mnie lektura była miły spędzeniem jednego zimowego wieczoru i tak naprawdę zachęciła mnie do sięgnięcia po inne książki i dramaty POLSKICH autorów. Tak się przecież teraz ludzie zachwycają lekturami i bestsellerami z całego świata, a tak naprawdę nie znają swoich ojczystych pism, które są warte przeczytania i poznania historii swojego kraju, choć w malutkiej jej części. Może „Zemsta” pokaże komuś, że nie warto się kłócić, lecz żyć w zgodzie? //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 36. Rainbow Rowell "Fangirl"

  Cath to dziewczyna, która w swoim życiu nie chce żadnych zmian. Mimo to razem z Wren (siostrą bliźniaczką) postanawia opuścić rodzinne strony i wyjeżdża na studia, które wyobrażała sobie trochę inaczej. Dziewczyna miała nadzieję, że razem z siostrą będą nierozłączne, ale tak się niestety nie stało. Wren dzięki collegowi chce zacząć nowe życie dlatego wiecznie będące razem bliźniaczki stają się coraz bardziej zwykłym rozdzielnym rodzeństwem, a życie Cath coraz bardziej się zmienia.

  Powieść powinni przeczytać każda tytułowa fangirl. Jest ona naprawdę warta uwagi, zabawna i wciągająca. Każdy mol książkowy znajdzie w niej coś dla siebie: miłość do fikcyjnego bohatera, pierwsze zauroczenie, problemy rodzinne i wiele innych!
  Pozycja jest warta uwagi. Nigdy jeszcze nie spotkałam się z takim pomysłem na fabułę co również jest wielkim plusem tej książki. Polecam! :)

  OdpowiedzUsuń
 37. C.J. Daugherty "Wybrani"

  Jeżeli kiedykolwiek ktoś pomyślał, że ze zwykłego zakładu nic nigdy nie wyjdzie to może się lekko zdziwić, bo to właśnie dzięki temu C.J. Daugherty napisała "Wybranych"!

  Allie to dziewczyna z dobrego domu, z idealną rodziną. Kiedy znika jej brat jej świat zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Allie staję się buntowniczką. Kiedy dziewczyna zostaje aresztowana po raz 3 rodzice wysyłają ją do szkoły, o której nigdy nie słyszała, a na ulicach się o niej rozmawia. Tą tajemniczą instytucją okazuję się być elitarna Akademia Cimmeria. Dziewczyna poznaje tam wiele osób, tylko czy którejś z nich będzie mogła zaufać jeżeli wszyscy tam kłamią?

  "Wybrani" to jedna z moich ulubionych książek, a dzięki niej Pani C.J. Daugherty stała się moją ulubioną autorką! Powieść jest bardzo fajna i wciągająca. Jest jak czarna dziura-zaczniesz czytać tę książkę to już nie przestaniesz. Albo ją skończysz albo nie prześpisz nocy, bo będziesz o niej myśleć. Serdecznie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 38. C.J. Daugherty "Dziedzictwo"

  Po ostatnim ataku Nathaniela Allie znowu wraca do szkoły. Cimmeria trochę się zmieniła. Nie jest już taka sama, a co gorsze szpieg nadal nie został odnaleziony. Dziewczyna coraz bardziej przekonuję się do instytucji. W końcu stała się jej drugim domem a niektórzy uczniowie są dla niej jak rodzina. Allie zostaje przyjęta do Nocnej Szkoły, aby nauczyć się jak radzić sobie z atakami wroga. Już podczas czytania pierwszej części można się domyślić, że Nathaniel nie odpuści dopóki nie zdobędzie władzy. Allie wciąż nie poznała całej prawdy, wtyczka wroga nadal nie została odkryta, a jej serce ani trochę nie może się zdecydować. Czy uda jej się w końcu wybrać?

  "Dziedzictwo" to świetna kontynuacja cyklu Nocna szkoła. Książka jest tajemnicza, wciągająca i świetnie napisana. Autorka stworzyła naprawdę mega dobrą i wartą uwagi drugą część! Gorąco polecam się zapoznać zarówno z "Dziedzictwem" jak i z pierwszą częścią ("Wybrani"), nie pożałujecie!

  OdpowiedzUsuń
 39. Veronica Roth "Wierna"

  Na oczach Tris zginęło wielu ludzi. Jej rodzice zostali zabici, oddali życie żeby ją chronić,Jej brat okazał się zupełnie kimś innym, a ona sama okłamał Tobiasa i to nie raz. Mimo tego Cztery wciąż jest przy niej, chce z nią być, troszczy się o nią i jest gotów zrobić dla Beatrice wszystko. Kiedy nadarza się okazja by wyjechać, opuścić miasto i spełnić zadanie powierzone przez Edith Prior postanawiają się oni podjąć to wyzwanie. Wyruszają w nieznane po lepsze jutro, tylko czy odnajdą to czego szukali?

  Trzecia część trylogii "Niezgodna" jest bardzo zaskakująca. Natłok wydarzeń sprawia, że nasz mózg gotuje się od wszystkich informacji, ale nie gubi się w nich. Mimo wielu zdarzeń wszystko jest bardzo przejrzyście i ciekawie napisane. "Wierna" to naprawdę bardzo dobra pozycja. Wyciska ona mnóstwo łez, ale ma ważne przesłanie, z którym warto się zapoznać. Bardzo polecam tą serie, jest ona cudowna. Warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 40. Veronica Roth "Cztery"

  Tobias inaczej zwany Cztery, był zwykłym chłopcem, którego rodzice pochodzili z Altruizmy. Wszystkim się wydawało, że pochodzi z dobrego domu, gdzie życie wiedzie się spokojnie, bez żadnych przeszkód, jednak czy dziecko ze spokojnego domu porzuciła by frakcję bezinteresownych i przeszło do Nieustraszonych? Co działo się za zamkniętymi drzwiami Eatonów? Jak zaczęła się historia legendarnego Cztery? Wszystkiego dowiecie się w ostatniej części cyklu "Niezgodna".

  "Cztery" to moim zdaniem najlepsza ze wszystkich części cyklu. Może nie ma tutaj tak wiele akcji jak we wcześniejszych książkach, ale znajdziemy tutaj wiele przydatnych informacji i dużo, dużo Tobiasa. Całość jest świetna,czyta się szybko i z wielkim zaciekawieniem. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 41. Kiera Cass - "Jedyna"
  Jak zwykle proszę o ocenę tylko opinii.
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/03/bede-w-elicie.html

  OdpowiedzUsuń
 42. “Beowulf” - J.R.R. Tolkien

  Znany całemu światu, skromny nauczyciel z Wielkiej Brytanii, który “wyśpiewał” wraz z Ainurami Śródziemie, ma w swoim wspaniałym dorobku coś więcej niż Trylogię.
  Za jedno z najważniejszych osiągnięć swojego życia uznawał on przetłumaczenie na współczesny angielski poematu z VII. w, którym jest właśnie “Beowulf”.
  Poemat ten opowiada o losach legendarnego bohatera obdarzonego nadludzką siłą, którym wybawił Pana Duńczyków od potwora nawiedzającego Złoty Dom.
  Sama historia nie jest arcyciekawa, ale warto zapoznać się z nią ze względu na olbrzymi wpływ jaki odcisnęła na literaturze angielskiej oraz we względu na niezwykle piękny przekład Katarzyny Staniewskiej oraz Agnieszki Sylwanowicz.
  Książka została wydana pośmiertnie przez syna autora, który zebrał również wszystkie wykłady oraz notatki dotyczące poematu. Niezwykłe jest móc zobaczyć ile czasu i myśli Tolkien poświęcał każdemu słowu, aby każde zdanie przekładu zawierało dokładnie takie samo zabarwienie jak oryginał. Po przeczytaniu tej książki nie można już dłużej nie przywiązywać wagi do słów!

  OdpowiedzUsuń
 43. Becca Fitzpatrick "Szeptem"
  Nora to zwykła dziewczyna. Mieszka sama z mamą. Przyjaźni się z Vee. Jest wzorową uczennicą. Jej życie jest dosyć spokojne, dopóki nie spodka Patcha. Tajemniczego, zabójczo przystojny osobnik płci męskiej,który jest bardzo skryty. W między czasie wokół Nory i Vee zaczyna się również kręcić dwóch nieznajomych chłopaków, a życie Nory zaczyna stawać się coraz dziwniejsze.

  Książka jest dobra, nie jest to jakieś arcydzieło, ale czyta się bardzo przyjemnie. Jest kilka zabawnych momentów, scen, które przyśpieszają bicie serce i romantycznych fragmentów. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Becca Fitzpatrick "Crescendo"

  Crescendo to drugi tom sagi "Szeptem", który opowiada o losach Patcha i Nory. Ich miłość mimo, że dziwna (człowiek i anioł) to z początku ma się dobrze, Nora szaleje za Patchem a on za nią. Ale niestety jak wiadomo kłopoty lubią tą dwójkę.
  Nora i Patch są w sobie zakochani po uszy, niestety ich szczęście nie trwa wiecznie. Dziewczyna odkrywa, że jej ukochany może być powiązany ze śmiercią jej ojca. Ta informacja sprawia, że zaczyna ona węszyć i szukać co nigdy nie prowadzi do niczego dobrego
  Druga część cyklu jest lepsza niż pierwsza. Dzieje się tutaj więcej, akcja jest rozwinięta. Możemy dowiedzieć się dużo o całej sprawie z aniołami.
  Książka jest wciągająca, całość napisana spójnie i bardzo ciekawie. Każda osoba, której podobało się "Szeptem" będzie również zadowolona z tej część. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Becca Fitzpatrick "Cisza"

  Pewnej nocy Nora budzi się na cmentarzu przy grobie swojego ojca i nie pamięta nic co wydarzyło się w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. W swojej głowie jest pustka. Dziewczyna nie wie komu może zaufać, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Mimo wszystko dziewczyna chce znać prawdę, pyta i prowadzi swoje własne małe śledztwo po to aby móc przypomnieć sobie wszystko i żyć jak dawniej.

  Trzecia część serii "Szeptem" niestety jest najsłabsza (jestem już po ostatniej części dlatego mogę to śmiało napisać ). Akcja jest chaotyczna i zaczyna się tak jakby w połowie.Brakuje mi tutaj flashbacków kiedy to Nora była uwięziona. Denerwuje mnie to, że mamy bardzo mało informacji o tym co się wtedy działo.
  Książka nie jest zła, jest ona po prostu trochę gorsza niż poprzednie części. Mimo to uważam, że warto po nią sięgnąć aby zapoznać się z kolejnymi przygodami ludzi, upadłych aniołów i nefilów. :)

  OdpowiedzUsuń
 46. Becca Fitzpatrick "Finale"

  Nora i Patch będą musieli nie po raz pierwszy zawalczyć o swoje życie i miłość. Znowu będą musieli zwalczyć zło i pokazać światu, że mimo wielu różnic są sobie przeznaczeni.
  Ojciec dziewczyny postanowił przekazać jej swoje dziedzictwo, o które ona wcale nie prosiła, którego w ogóle nie chciała. Nora będzie nie tylko musiała wypełnić swoje przeznaczenie, ale również poznać swoją prawdziwą naturę.
  "Finale" to dobry ostatni tom sagi. Jest w nim dużo zwrotów akcji, wciągająca fabuła oraz nowi bohaterowie. Książka jest fajnie napisana i ciekawa. Oczywiście jak zawsze miłość Nory i Patcha jest tutaj najważniejszym wątkiem, ale oprócz tego możemy bardzo dużo dowiedzieć się o Nefilach, Aniołach i całej tej wojnie, którą oni toczą.
  Każdemu kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z twórczością pani Fitzpatrick bardzo polecą tę sage. Nie jest może jakaś wybitna, ale czyta się ją bardzo fajnie i przyjemnie! Polecam :D

  OdpowiedzUsuń

 47. C.J. Daugherty "Zagrożeni"
  W życiu Allie dużo się zmieniła odkąd dołączyła do Cimmeri. Dziewczyna zaczęła poznawać lepiej samą siebie oraz swoją rodzinę. Poznała sekrety swojego rodu. Dołączyła do Nocnej szkoły, o której istnieniu w ogóle nie wiedziała. Zakochała się i zdobyła przyjaciół, którzy są dla niej jak rodzina. Niestety w ostatnich czasach również straciła jedną z najbliższych przyjaciółek]. Szkoła niestety wciąż nie odnalazła zabójcy a więc Allie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczyna postanawia znaleźć szpiega i morderce.
  Książka jest genialna. Autorka ma świetną wizję i bardzo dobrze nam ją przedstawia. Dzieję się dużo, nie da się nudzić. Z każdą stroną coraz lepiej poznajemy bohaterów oraz samą Allie. Trzecia część cyklu jest naprawdę bardzo dobra i warto się z nią zapoznać. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 48. Kiera Cass "Rywalki"

  Amerika nigdy nie pomyślałaby że życie w pałacu jest jej pisane, w końcu jest piątką. Kiedy przychodzi list głoszący o Eliminacjach nie zamiaru się ona do nich zgłaszać, w końcu kto zostawił by ukochanego chłopaka po to by zostać żoną nadętego księcia? W Illei znalazło by się takich dziewczyny masa, ale Ami nie jest jedną z nich. Po długich przekonywaniach ze strony rodziny i chłopka bohaterka wysyła swoje zgłoszenie. Do konkursu trawi tylko 35 dziewczyn a, że zgłasza się cały kraj Amerika myśli, że ma małe szanse. Jak wszyscy wiemy życie lubi zaskakiwać a Mer zostaje wylosowana do morderczego wyścigu po koronę.

  Książka jest cudowna. Postacie są genialnie wymyślone. Każda dziewczyna lubi baśnie a tutaj łączą się one z reality show, które na maksa wciąga. Książka jest romantyczna, ale nie przesłodzona za co ją po prostu pokochałam. Myślę nawet, że każdy kto ją przeczyta się nią zauroczy. Gorąco polecam przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 49. "Elita" Kiera Cass
  Piękne sukienki, cudowne bale, wielki pałac oraz przystojny książę brzmi jak bajka? Gdyby nie to, że w królestwie dzieją się niedobre rzeczy America Singer mogła by przyznać, że trafiła do świata bajek.
  O rękę księcia walczy już tylko 6 dziewczyny i nie wypada popełnić głupiej wpadki, tylko, że Mer wcale nie jest pewna czy chce być z Maxonem czy może jednak z Aspenem. Dziewczyny dostają coraz trudniejsze zadania a książę ma coraz mniej czasu aby wybrać narzeczoną.
  Zakochałam się w Rywalkach (pierwsza część Elity) dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po drugą część. Muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Książka jest bardzo wciągająca. Przeczytałam ja w jeden dzień, tak mi sie spodobała. Po prostu czułam, że nie zrobię kompletnie nic dopóki jej nie przeczytam Ta cudowna historia z elementami romantycznej bajki i reality show zawładnęła moim sercem i umysłem.
  Z czystym sumieniem mogę polecić "Elite". Warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 50. "Jedyna" Kiera Cass
  America Singer jest jedną z czterech dziewczyn, które jeszcze zostały w eliminacjach, jest znienawidzona przez króla i kochana przez mieszkańców Illei.
  "Jedyna" to trzecia część mojego ukochanego cyklu "Selekcja", który polecam z całego serca! Autorka ujęła mnie swoim pomysłem na fabułę i cudowny stylem pisania!
  Trzecia część jest napisana na wysokim poziomie, zresztą tak jak i cała reszta. Każdy kto tak jak ja jest zakochany w "Rywalkach" i "Elicie"" będzie również zachwycony "Jedyną". Naprawdę warto zapoznać się z tą częścią jak i całym cyklem! :D

  OdpowiedzUsuń
 51. "Następczyni" Kiera Cass

  Dwadzieścia lat temu America podbiła serce Maxona, została królową i co najważniejsze znalazła tą jedną i prawdziwą miłość. Teraz ich najstarsza córka, przyszła królowa pragnie odnaleźć szczęście i sprawić aby poddani ją pokochali.

  Sytuacja w Illei wciąż nie jest najlepsza, mimo, że rodzice
  Eadlyn zrobili już wiele, żeby była lepsza to wciąż nie jest idealnie. Co prawda nie ma już klas, ale ludzie i tak nie są w pełni zadowoleni, ciągle widać oznaki buntu. Król Maxon chce odwrócić uwagę poddanych od problemu i jakoś załagodzić sytuacje w państwie, dlatego prosi swoją córkę o pomoc. Chce aby ta zgodziła się na Eliminacje. Eadlyn nie jest zadowolona z tego pomysłu, ale mimo to się zgadza. Eliminacje się odbędą lecz na jej warunkach.

  Serdecznie polecam 4 część cyklu "Selekcja". Jest ona naprawdę świetna. Autorka pokazała, że ma pomysł na naprawdę fajną kontynuację, która jest ciekawa i nie nudzi. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 52. "Zmierzch" Stephanie Meyer

  Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się do swojego ojca, który mieszka w ponurego miasteczku w deszczowym stanie Washington. W szkole poznaję tajemniczego Edwarda Cullena. Dziewczyna wie, że powinna się od niego trzymać z daleka, ale coś sprawia, że nie potrafi.

  "Zmierzch" to książka dzięki, której rozpoczęłam swoją przygodę z czytaniem. Jak dla mnie jest ona cudowna, zawsze będzie moim numerem jeden. Autorka wymyśliła ciekawą fabułę i piszę przyjemnie dzięki czemu książka automatycznie staję się ciekawsze i szybko się ją czyta. Polecam się zapoznać ze "Zmierzchem", ja osobiście uwielbiam całą serię i często do niej wracam!

  OdpowiedzUsuń
 53. "Zaćmienie" Stephanie Meyer

  "Zaćmienie" to czwarta część opisująca perypetie Belli i Edwarda. Para będzie musiała znowu pokonać wiele przeszkód, a Bella w końcu musi zdecydować czy wybierze życie pośród wilkołaków czy może śmierć i tym samym życie wieczne.
  "Zaćmienie" to dla mnie najlepsza część całej sagi . Autorka świetnie pokazuje wszystkie potyczki i zmagania Belli. Nie zapomina również o Edwardzie, który kocha ją nad życie oraz naszym wilkołaku Jacobie, który się w niej podkochuje.
  Książka jest świetna, pełna akcji i ciekawa. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Steve Jackson "Mentor"
  Paul Aston pracuje w instytucji zwalczającej akty terrorystyczne. Tym razem będzie on musiał znaleźć terrorystę, który jest mu bliższy niż mogło się wydawać.
  Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia co do tej książki.
  Fabuła jest bardzo dobra i wciągająca. Autor wymyślił ciekawą historię , której główny bohater Paul Aston musi znaleźć bardzo niebezpiecznego terrorystę, który na nieszczęście zna wszystkie chwyty instytucji. Myślę, że książka przypadnie do gustu miłośnikom akcji oraz działań policji czy detektywów. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Eoin Colfer - ,,Nadnaturalista"
  W tym miesiącu przeczytałam książkę pt. ,,Nadnaturalista" gatunku science fiction.
  Książka przedstawia wizję przyszłości, lecz nie jest ona kolorowa. Kosmo Górka, chłopiec zostawiony przez rodziców znajduje się w Zakładzie im. Klarysy Zdzierskiej, musi ciężko pracować, a średnia życia chłopców w tym ośrodku wynosi 15 lat. Kosmo zostało tylko 12 miesięcy życia. Udaje mu się uciec, ale jest bliski śmierci, a na dodatek zaczyna widzieć niebieskie stwory. Dołącza do grupy Spektatorów i razem likwidują potwory, które wysysają z ludzi życie. Pytanie czy aby na pewno je likwidują? I co zamierza prezes Korporacji Myishi?
  Eoin Colfer napisał świetną książkę w której możemy znaleźć mnóstwo ciekawych przygód i mrocznych zagadek. Jeżeli ktoś lubi czytać książki z gatunku science fiction, serdecznie polecam przeczytać tą książkę.
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 56. “Ksenocyd” - Orson Scott Card

  Zapewne mógłbym powiedzieć, że historia opisana w książce mnie “porwała” i za pewne większa część osób czytających tę recenzję uznałaby to za truizm lub jedynie figurę stylistyczną, jednak nie byłaby to prawda. Nigdy wcześniej i nigdy później nie spotkałem się z książką, która w takim stopniu zawładnęłaby moimi myślami. Dosłownie nie mogłem spać z powodu tej książki!
  Muszę się przyznać, że czytając tę historię byłem przekonany iż jest to ostatni tom przygód Endera Wiggina. Tym większy był mój niepokój związany z flotą zdolną niszczyć planety zmierzającą w stronę Lusitany Każda kartka mogła okazać się tą, na której dojdzie do ksenocydu trzech rozumnych ras, a więc każdej przewróconej stronie towarzyszył malutki wstrząs serca.
  Skoro już o rasach mowa, to nie sposób nie wspomnieć o najwspanialszej części każdego rozdziału, czyli o krótkiej wstawce zawierającej rozmowę Królowej Kopca z Ojcowskim Drzewem. W tych chwilach mogłem dotknąć umysłów tych gigantów.
  Polecam ją każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 57. "Skąpiec" Molière
  Historia ojca nieczułego na uczucia swych własnych dzieci, zaślepionego w swoje bogactwa. Jego skąpstwo wywołało u mnie wręcz niesmak. Myśląc o tym, jak mógłby czuć się Kleant oraz Eliza jest mi przykro. Harpagon jest najgorszym ojcem, jakiego zdążyłam "poznać". Nauczyłam się, że w życiu najważniejsza jest miłość oraz rodzina, a Harpagon nie potrafił kochać ludzi, a swoją rodzinę zakrywał swoją miłością do pieniędzy. Cóż mamy po wszystkich bogactwach? Pomówienia ludzi? Życie w wygodach? Cóż nam po tym, jeśli nie potrafimy pokochać swojej rodziny tak bardzo jak dobytku? Wiemy, że każdy człowiek pragnie żyć wygodnie i komfortowo, nikt nie pragnie być bezdomnym, lecz zaczynamy niszczyć się od środka od nadmiaru pieniędzy. Harpagonie, jak mogłeś kochać je bardziej niż swoje własne dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 58. ,,Rywalki'' Kiera Cass
  Amy pochodzi z ubogiej rodziny artystów.Mimo to jest zadowolona ze swojego życia- ma kochającą rodzinę i wspaniałego chłopaka Aspena. Gdy przed bohaterką pojawia się możliwość wyjazdu do pałacu i zdobycia księcia, bez wahania odrzuca propozycję. Jednak w wyniku splotu pewnych wydarzeń, dziewczyna wysyła zgłoszenie.
  Mimo iż America zostaje wybrana do Eliminacji i otwiera się przed nią wiele możliwości, jej nastawienie pozostaje sceptyczne.
  Jednak wszystko się zmienia, gdy Amy poznaje księcia Maxona...
  Książka wciąga od pierwszej strony. Przez długi czas po jej zakończeniu, myślami pozostajemy w świecie pełnym balów i intryg.
  Powieść jest po prostu zachwycająca! Zapiera dech i wyciska łzy...

  OdpowiedzUsuń
 59. „Balladyna” Juliusz Słowacki
  Wiele ludzi pragnie władzy i pieniędzy… Wiele ludzi oddałoby za to wiele…
  Jednak mało kto posunąłby się do tak okrutnych zbrodni, jakie popełniała Balladyna. Osiągnęła wszystko o czym marzyła – została królową. Jednak tutaj powstaje pytanie: Czy było warto?
  Ile krzywd musiała wyrządzić, by zostać tym kim się stała? W dążeniu do celu szła, jak to się mówi, „po trupach”. W jej wykonaniu nie była to jednak przenośnia, bo by osiągnąć to co chciała, potrafiła nawet zabić. Na samym początku można by pokusić się o stwierdzenia, że żałowała swego występku i należy jej nawet współczuć. Gdy tylko taka myśl pojawia się w umyśle czytelnika, bohaterka swoim zachowaniem uświadamia nam, że jest tak okrutna i bezlitosna, że można jej tylko życzyć źle. I właśnie to robimy do ostatnich stronic książki.
  Zepsucie Balladyny nie przeszkadza jednak w dobrym odbiorze lektury. Jest to jeden z moich ulubionych dramatów.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 60. ,,Hopeless'' Colleen Hoover
  Sky i Holder.
  Dwa różne światy.
  Słodki smak miłości i gorzki smak tajemnic.
  Przeszłość i teraźniejszość.
  Głównych bohaterów złącza nastoletnia miłość.Razem odkrywają bolesną przeszłość.
  ,,Hopeless'' to książka poruszająca bardzo trudne tematy. Pełna bólu i cierpienia. Opowieść o poszukiwaniu siebie. Daje nam nadzieje na lepsze jutro.
  Nie spodziewałam się po tej książce zbyt wiele, a jednak...
  Autorka zmiażdżyła moje serce, rozbiła je na milion kawałków a potem posklejała na nowo.

  OdpowiedzUsuń
 61. “Kosoglos” - Suzanne Colins

  Ostatni już tom przygód dzielnej Katniss Everdeen, Igrajacej z ogniem, dziewczyny, która podpaliła Panem. Katniss nie jest już trybutką, nie zagrzewa ludzi do walki, ale czynnie bierze udział w ostatnich działaniach wojennych, które mają położyć kres zbrodniczemu systemowi pod rządami prezydneta Snowa i zaprowadzić pokój między dystrykatami.
  Książkę pokochał caly świat mimo iż Suzanne Colins dokonała czegoś niezwykle trudnego. Stworzyła głównego bohatera, którego nie sposób polubić! Katniss jest impulsywna, nieprzewidywalna, infantylna, ma skłonności do histerii oraz nie potrafi podejmować decyzji. Człowiekowi niemal żal jest Peety i Gela, którzy pretendują do roli jej ukochanego. Piszę “niemal” gdyż historia miłości Peety i Katniss jest jedną z najsłodszych z tych występujących w literaturze młodzieżowej i choćby dla niej warto przeczytać całą serię.
  “Kosogłos” w założeniu miał poruszać trudne zagadnienia moralne, nie do końca podołał wyzwaniu, ale jest to książka, którą czytało by się dość przyjemnie, gdy nie ciągle obcowanie z główna bohaterką!

  OdpowiedzUsuń
 62. "Jedyna" - Kiera Cass
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/03/zostane-jedyna.html

  OdpowiedzUsuń
 63. Kiera Cass - ,,Jedyna"

  Jest to trzecia cześć znanej serii ,,Rywalki", która opowiada o dalszych losach Ami, wybranej do udziału w Eliminacjach. America jest jedną z czterech pozostałych na zamku kandydatek. Dziewczyna, która początkowo wcale nie chciała rywalizować o rękę przystojnego księcia Maxona, po czasie zakochuje się w nim. Sytuacja jest jednak skoplikowana, ponieważ w pałacu przebywa też Aspen, do którego Ani wciąż żywi jakieś uczucia. Czy on, król, a także inne dziewczęta mogą zniechęcić bohaterkę do walki o miłość? Nie jest to, jak mogłoby się wydawać, typowa powieść o zakochanej parze, lecz także opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Książkę czyta się szybko i z przyjemnością dzięki niezwykłej atmosferze, jaką udało się stworzyć autorce.

  Natalia Szopa

  OdpowiedzUsuń
 64. "Następczyni" - Kiera Cass
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/03/jestem-nastepczynia.html

  OdpowiedzUsuń
 65. „Łaska” – Anna Kańtoch

  „Łaska” jest jak zamarznięte jezioro; pozornie piękne i spokojne, ale kiedy potrze się taflę rękawem,
  pod lodem widać przerażające rzeczy.
  Na prawdę historia jest niesamowita i w ogóle pomysł zeby takie cos na pisac to ugh, nie da się opisać słowami tak troszke. Nie chce nic spojlerować ale śmierć tego chłopczyka na początku bardzo mnie zdziwila i smutno mi było, bo jednak prosił o pomoc. A Marysia jest najlepszym detektywem i shippuje ją z księdzem Mateuszem. SQUAAAA
  i bardzo fajnie zostały czasy prlu przedstawione przez autorkę, można się pośmiać troszke.
  Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam, tylko nie polecam czytać na noc. Przynajmniej ja potem się bałam troszke. Ale tylko tak troszke.

  OdpowiedzUsuń
 66. „Krzyżacy” Henryk Sienkiewicz
  Kiedy sięga się po lekturę „Krzyżaków” w młodym wieku, zazwyczaj jest to spowodowane przymusem. Nie zawsze widzi się wtedy piękno tego utworu. A przecież jest tu wszystko czego współczesna młodzież potrzebuje, by oznaczyć książkę jako „fajną”. Miłość, poświęcenie, walka, niesprawiedliwość, którą jednak udaje się pokonać. Dlaczego więc uważana jest za nudną? Jej „głównymi problemami” są: stary język i czasy średniowieczne.
  Z mojej strony nie są to jednak wady, a zalety. Można poszerzyć swoja wiedzę o dawne zwyczaje i starodawne postrzeganie świata. Nie mówię, że książka jest wybitna, bo jestem tylko nastoletnią dziewczyną, która sama do końca nie widzi wszystkich zalet twórczości Sienkiewicza, ale dajcie jej szansę młodzi ludzie! Mam nadzieję, że się nie zawiedziecie.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 67. "Rywalki"- Kiera Cass
  Każda dziewczyna marzy o tym by zostać księżniczką- młodsza, starsza oraz dorosła. Jednak jesteśmy w pełni świadome tego, że jest to marzenie ciężkie do spełnienia. Autorka książki ukazuje nam świat w którym Ami otrzymuje szansę na spełnienie marzenia każdej z nas. Główna bohaterka jednak nie jest przekonana do tego konkursu, uważa, że prawdziwa miłość już ją znalazła i nie ma potrzeby szukania kolejnej. America chce aby jej miłość była szczera i prawdziwa, wydaje jej się, że nie może otworzyć swojej duszy chłopakowi, o którego walczy. 35 dziewczyn I jedna korona. Ami z dnia na dzień ma coraz większe szanse oraz coraz bardziej tęskni za swoją rodziną i... chłopakiem, którego zostawiła wyjeżdżając na eliminacje. Kiera Cass wprowadza nas w bajeczny świat bogactwa oraz podziałów. Fabuła niezwykle mnie zachęciła do przeczytania dalszych losów Ami, jej rodziny i eliminacji.

  OdpowiedzUsuń
 68. Marie Rutkoski "Pojedynek"
  Kestrel to szanowna wśród Valorian arystokratka. Jej życie to głównie zabawa i przyjemności. Uwielbia grać w kart oraz na pianinie. Ma ona dobre serce. Od razu rozpoznaje kiedy ktoś kłamie. Arin jest Herrańczykie, niewolnikiem, którego kupiła Kestrel. Od dłuższego czasu jego życie to tylko ciężka praca i walka o każdy dzień. Pomiędzy nimi rodzi się zakazane uczucie. Ich ludy są sobie wrogie, a oni sami stoją po dwóch rożnych stronach konfliktu. Z jednej strony chcą dać temu uczuciu szanse a z drugiej wiedzą, że jest ono złe. By móc żyć razem musieli by zdradzić swoich rodaków. Co wybiorą miłość czy może swoje korzenie?
  Uważam, że "Pojedynek" to jedną z tych pozycji, którą naprawdę warto przeczytać! Nie jest to nic nie wnoszący romans. Jest to złożona książka o zaufaniu, kłamstwie, wojnie i również miłości. Czyta się ją bardzo szybko, jest ciekawa i fajnie napisana. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 69. Krystyna Kuhn "Gra"

  Robert i Julii (rodzeństwo) zaczynają swoją naukę w college’u w Grace ( elitarnej uczelni dla wybitnie uzdolnionych położonej w Kanadyjskich Górach ). Swoje przybycie do szkoły świętują imprezą w domku nad jeziorem. Wszystko wydaję się normalne, ale tylko do czasu. W końcu Julia wraz z przyjaciółmi przekona się, że w zapomnianej przez Boga i ludzi dolinie dzieją się dziwne rzeczy…
  Świetna książka, napisana z nutka grozy i wieloma tajemnicami. Czyta się ją szybko i z wielkim zaciekawieniem. Autorka wie jak sprawić, żeby czytelnik dostał gęsiej skórki! Polecam :D

  OdpowiedzUsuń
 70. Lauren Miller "Aplikacja"
  Rory to 16-letnia dziewczyna, która nie może obejść się bez swojego telefonów i aplikacji Lux. Dzięki apce wręcz nie musi myśleć. Podpowiada jej ona w każdej sprawie/. Co ma zjeść, za ile wyjść, w co się ubrać itp. Rory to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, uważa ona Luxa za niezbędną część swojego życia. Jednak kiedy dziewczyna trafia do elitarnej Akademii Theden jej życie diametralnie się zmienia. Nie chodzi tu tylko o to, że ma ona dużo więcej lekcji, Aurora zaczyna dostrzegać to czego wcześniej nie widziała.
  Lauren Miller stworzyła świat, który pochłonie wszystkich miłośników przyszłości! Dobrze wykreowani bohaterzy, ciekawa fabuła i mnóstwo zagadek- to właśnie w skrócie jest "Aplikacja"!
  Książkę czyta się szybko i bardzo przyjemnie. Widać, że fabuła jest dopracowana i przemyślany. Akcja powieści bardzo wciąga i sprawia, że czytelnik nie może się od niej oderwać. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 71. „Makbet” William Shakespeare
  Jestem miłośniczką starych dramatów. „Makbet” zachwycił mnie już od pierwszych stron. Z niecierpliwieniem czekałam na koniec tej pełnej zwrotów akcji lektury. Nie spodziewałam się tego sięgając po tę książkę. Natomiast po pisarzu można się wszystkiego spodziewać i dlatego z każdym jego dziełem nie wiadomo na co się szykować. Choć trudno się do tego przyznać najbardziej podobała mi się osoba Lady Makbet. Była zła i zepsuta, sądzę jednak, że jest to najlepiej zbudowana postać i – gdybym była aktorką – byłaby dla mnie olbrzymią przyjemnością móc wcielić się w jej rolę.
  Polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 72. „Aplikacja” Lauren Miller

  W niedalekiej przyszłości firmy Google i Apple zostały zastąpione koncernem Gnosis. Ludzie są całkowicie uzależnieni od aplikacji Lux, która w każdym momencie ich życia pomaga im wybierać. Kiedy szesnastoletnia Rory trafia do Akademii Theden i poznaje Northa, który nie korzysta z aplikacji, zaczyna dostrzegać wady takiego postępowania.
  Sama fabuła z początku jest dość nudna, oprócz Luxa nie ma tam nic specjalnie ciekawego. Dopiero w połowie książki akcja nabiera tempa, sprawy zaczynają się gmatwać i wreszcie zaczyna się coś dziać. Nijaki początek i wciągający środek prowadzą czytelnika do naprawdę zadziwiającego końca.
  Nie mogę powiedzieć, żeby była to najlepsza książka jaką w życiu czytałam, ale powinna usatysfakcjonować czytelników lubujących się w dystopii. Świat przedstawiony jest dość ponurą wizją przyszłości, jednak z początku tego nie widać. Dopiero wraz ze zmianą poglądów głównej bohaterki, czytający również zaczyna dostrzegać absurdalne zachowania innych postaci. Mimo momentami nudnej akcji zachęcam do przeczytania tej książki i samodzielnej jej oceny.

  Marbienna

  OdpowiedzUsuń
 73. “Moriarty” to nowa powieść Anthoney’go Horowitz’a w którym ani na chwilę nie pojawia się wielki detektyw lub jego przyjaciel i partner w śledztwie. Akcja dzieje się w czasie, kiedy wszyscy myślą, że Sherlock i Moriarty zginęli po pojedynku w Szwajcarii, nad wodospadem Reichenbach. Historię opowiada dwójka detektywów, którzy połączą się i stworzą duet przypominający Sherlocka i Johna. Athelney Jones - policjant z Scotland Yardu, który uważa się za dziedzica Holmesa oraz nieznany i niesłyszany dotąd detektyw z Nowego Jorku, agent agencji Pinkertona - Frederick Chase. Oboje robią wszystko w ich mocy, aby powstrzymać amerykańskich gangsterów, którzy swoją brutalnością terroryzują miasto oraz Clarence’a Devereux’a, który pragnie przejąć pałeczkę po zmarłym Moriartym. Akcja toczy się nieśpiesznie, bohaterowie traktują każdą poszlakę jak najcenniejszy skarb, a prawda ukryta na końcu książki może wielu czytelników zaskoczyć, bo nie jest ona taka oczywista, jak by się wszyscy spodziewali i może być nie lada zaskoczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 74. „Makbet” William Shakespeare
  Jestem miłośniczką starych dramatów. „Makbet” zachwycił mnie już od pierwszych stron. Z niecierpliwieniem czekałam na koniec tej pełnej zwrotów akcji lektury. Nie spodziewałam się tego sięgając po tę książkę. Natomiast po pisarzu można się wszystkiego spodziewać i dlatego z każdym jego dziełem nie wiadomo na co się szykować. Choć trudno się do tego przyznać najbardziej podobała mi się osoba Lady Makbet. Była zła i zepsuta, sądzę jednak, że jest to najlepiej zbudowana postać i – gdybym była aktorką – byłaby dla mnie olbrzymią przyjemnością móc wcielić się w jej rolę.
  Polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam. Przypadkowo wysłałam tę recenzję jeszcze raz.
   ŻagwiK

   Usuń
 75. „Dawca” Lois Lowry
  Długo nie mogłam się doczekać przeczytania tej książki. Kiedy mogłam to w końcu zrobić, przeczytałam ją w bardzo krótkim czasie, ale nie świadczy to o moim zachwycie – po prostu – nie miałam się czym delektować. Nie jestem nią oczarowana, ale rozumiem czym można się w niej zachwycić. Świat bez jakiegokolwiek wyboru, pełen szarości i rutyny od zawsze pociąga czytelników. Na samym początku byłam zachwycona sposobem w jaki autorka stworzyła tą przygnębiającą rzeczywistość, ale już po krótkim czasie zaczęło mnie to wszystko nużyć. Jak dla mnie wszystko działo się bardzo długo i przewlekle. Uważam, że materiał ten idealnie nadaje się na opowiadanie, a nie książkę, która – według mnie – męczy.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 76. P.C. & Kristin Cast – Naznaczona

  Zoey Redbird wiedzie normalne nastoletnie życie, nie licząc problemów w domu. Najbardziej na świecie kocha swoją babcię i jej lawendową farmę, gdzie zawsze szuka schronienia przed złem świata. Jedna minuta wystarczyła by jej życie wywróciło się do góry nogami. Na czole Zoey pojawia się granatowy półksiężyc. Nastolatka ma wybór – przejść Przemianę albo umrzeć.
  Książka zaczyna dosyć zwyczajnie – dziewczyna spaceruje szkolnym korytarzem ze swoją koleżanką. Jednak po kilku stronach świat wampirów i tajemnice Naznaczonych nie pozwalają nam się oderwać! Historia Zoey opisana jest w dwunastu częściach bestsellerowej serii „Naznaczona”. Posiadam całą kolekcję i często do niej wracam. Tej powieści nie da się tak po prostu zapomnieć.
  Tyna

  OdpowiedzUsuń
 77. UWAGA! TA OPINIA JEST SPOILEREM!
  „Hamlet” William Shakespeare
  - Czytasz „Hamleta”? Nie wiesz, że wszyscy zginą? – Słyszy czytelnik wokół.
  Tak, jakby to określało książkę. Jeżeli zdradzisz zakończenie to minie czar czytania, a przecież ktoś przed Tobą i tak wypowiedział już te słowa. Jednak to, że wszyscy (a przynajmniej większość) znają finał tej historii, wcale nie oznacza, że nie można być nią zainteresowany.
  Chcesz komuś zniszczyć przyjemność czytania? – powiedz mu zakończenia, ale… nie w tym przypadku. Mimo tego, że zostałam przez wszystkich ostrzeżona jak to się skończy, to i tak uwielbiam „Hamleta” i uważam, że takie gadanie niczemu nie służy, bo nie zniechęciło mnie do tej książki, a w dodatku gorąco ją polecam!
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 78. Judith Fathallah ,,Chuda”

  ,,Chuda” to książka, którą czyta się trudno i boleśnie zwłaszcza osobom delikatnym, emocjonalnym. Mimo,że to historia fikcyjna to bardzo wstrząsająca. Całość jest dramatyczna jak równie optymistyczna, zważając na przebieg choroby jak i na zakończenie, które okazuje się happy end' em nie tylko dla głównej bohaterki. Śmierć ojca, przykre słowa rówieśników, chęć bycia szczupłą i chęć akceptowania siebie przyczyniły się do powstania okrutnej Małpy, która całkowicie zawładnęła życiem Jess, która obsesyjnie dążyła do utraty wagi mimo drastycznego wyglądu anorektyczki. Chorobliwe obliczanie kalorii, ćwiczenia, ważenie się, strach przed przytyciem –wykończyło Jessikę w taki sposób,aż znalazła się w szpitalu psychiatrycznym .
  Ta książka przemawia nie tylko do nastolatek, chroniąc je przed popełnieniem tego błędu, lecz także do rodziców, dając im do zrozumienia by dbali o swoje dzieci i nie pozwolili im doprowadzić się do takiego stanu.
  Kordel Ania
  ,, Piękno nie musi byś w rozmiarze XS”

  OdpowiedzUsuń
 79. „Buba” Barbara Kosmowska
  Każda młoda dziewczyna odnajdzie w tej książce coś dla siebie. Buba nie jest idealna, ale nawet nie próbuje taka być, ma swoje życiowe rozterki radzi sobie z nimi jak każda z nas. Jednak czytając tę książkę można wejść w cudowny świat rodziny Buby. Szalona mama, wyniosły ojciec i przezabawny dziadek na pewno rozśmieszą niejednego czytelnika. To książka, przy której można zarówno śmiać się jak i płakać. Bardzo przyjemna i lekka lektura na wiosenne wieczory.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 80. Paulina Edyta Łapińska ,, Kiedyś”

  ,,Kiedyś” to książka, którą już od początku czyta się ze smutkiem, gdyż na starcie dowiadujemy się, że samotna matka głównej bohaterki jest nieuleczalnie chora, ma raka szyjki macicy i zostało jej ok. 3 miesięcy życia . Ta wiadomość zupełnie zmienia dotychczasowe życie Toli, która od tego momentu we wszystkim wyręcza mamę. Ciężka sytuacja w domu sprawia, że szesnastolatka staje się dojrzalsza. Cała sytuacja zbliża ją do Bartka, którego ma zawsze pod ręką w trudnych chwilach. Mimo ciągłych zaprzeczeń Tola nie chce poznać ojca, który przyjeżdża by pomóc córce w opiece nad chorą byłą żoną. Gdy mama dziewczyny umiera musi opuścić swój dom rodzinny i przenieść się do mieszkania swego ojca i jego nowej rodziny. Mimo ogromnego trudu rozstaje się z przyjaciółmi i rodzinnym miastem.
  Kordel Anna

  OdpowiedzUsuń
 81. „Szeptem” Becca Fitzpatrick
  Jedna z tych książek, o których słyszy się wiele.
  Na samym początku przedstawiono mi ją bardzo pozytywnie. Przeczytałam ją i uznałam, że to jedna z najlepszych książek młodzieżowych, które ostatnimi czasy wpadła w moje ręce. Nie chodzi o fabułę, bo nie jestem fanką tego typu książek, ale o styl pisania. Z wielką łatwością przeszłam przez wszystkie wątki tej zawiłej historii i… nagle „Szeptem” stało się mym ulubieńcem. Dlaczego tylu ludzi ją krytykuje? Nie mam pojęcia. Dla mnie to kolejna warta przeczytania lektura dla młodzieży. Może chodzi o jej kontynuację, która rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia… ale to temat na kolejną recenzje…
  Polecam (tylko pierwszy tom)
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 82. Sarah Rubin ,,Tańcząca”

  ,,Tańcząca” to książka bardzo rozrywkowa, którą czyta się szybko i przyjemnie. Opowiadająca o wytrwałej pasji, którą jeżeli tylko się chce można rozwijać, o zrealizowanych marzeniach i o wielkiej karierze w ogromnym mieście. Casey to bardzo uzdolniona dziewczyna, która mimo uciążliwych obelg ze strony bogatych koleżanek jest sobą i ciągle tańczy. Wyjeżdżając do Nowego Jorku ma w głowie tylko realizowanie swojego celu. Ale czy jeżeli na początku się nie udaje to mamy się poddać ? Czy może mamy szansę na otwarcie innych drzwi do zwycięstwa, kariery, spełnienia marzeń? Casey Quinn się udało, ponieważ się nie poddała.
  Kordel Anna

  OdpowiedzUsuń
 83. „Lucas” Kevin Brooks
  Na początku poznajemy Caitlin - dziewczynę, która wspomina Coś. Okazuje się, że zaintrygował ją pewien włóczęga. Długo czeka się na rozwinięcie jakiejś akcji, a gdy przychodzi (pod sam koniec), przebiega szybko i wraz z ostatnią stroną okazuje się, że nie wiadomo jak odebrać zakończenie.
  Nie można powiedzieć nawet, o czym jest ta opowieść. O miłości? Nie. O przyjaźni? Nie. O dziwnym miasteczku, które niemiło odnosi się do nieznajomego, aż dochodzi do tragedii? Tak! Tylko wtedy opowie się całą książkę, a nie o to tu chodzi. Nie wiadomo jak odebrać tę książkę, a jednak jest w niej coś, dzięki czemu nie mogę powiedzieć, że czas poświęcony na jej przeczytanie był czasem straconym.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 84. „Antygona” Sofokles
  Stara tragedia, którą omawia się w szkole na wiele sposobów. Antygona – winna czy niewinna? Odwieczne pytanie i tyle teorii co czytelników. Dobra lektura, by przećwiczyć wyrażanie własnego zdania. Osobiście, jestem za uniewinnieniem tytułowej bohaterki. Jak to zwykle bywa z klasyką, do której jesteśmy jako młodzi ludzie przymuszani, treść i starodawny sposób wypowiedzi jest znielubiony przez mych rówieśników. Jedynym – według nich - pozytywem tej lektury jest to, że jest cienką książka. Mimo wszystko uważam, że potrzebne jest czytanie takich książek i jak bardzo by mnie ona nie nudziła zawsze opowiem się za potrzebą czytanie klasyki.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 85. „Zemsta” Aleksander Fredro
  Jest kilka książek, których po prostu nie trawię. Niestety taką książką jest „Zemsta”. Mówcie co chcecie, ale ta lektura tak mnie nużyła, że nie wyłapałam tam żadnego sporu o mur, a to przecież o niej jest ta cała historia. Nie jest jednak tak, że opowieść zupełnie mi się nie podobała. Spór Cześnika i Rejenta jest dla mnie zabawny, ale kiedy ktoś mi to opowiada, a nie kiedy sama ma to czytać. Język tego utworu jest dla mnie zawiły i niezrozumiały i jak już wcześniej wspomniałam nie mogłam przez to wychwycić istotnych informacji. Nie chciałabym nikogo zniechęcać, bo może być to dla Ciebie wspaniałą opowieścią, jednak ja osobiście jej nie polecam.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 86. „Kalamburka” Małgorzata Musierowicz
  Mijamy codziennie setki ludzi. Znajomych, przyjaciół, rodzinę, ale również całkiem nowe osoby, którym nie poświęcamy ani chwili uwagi. Nie powiem nic nowego, kiedy oznajmię, że każdy z tych nieznajomych ma swoją historię i nawet nie spodziewamy się, jacy są niezwykli. Mogę jednak wywołać zdziwienie na twarzach wielu osób, kiedy powiem, że nawet w znanych nam osobach nie dostrzegamy ich potencjału i zdolności, bo tak dobrze potrafią to ukryć.
  „Kalamburka” to właśnie taka historia. Bohaterką jest Mila, którą każdy fan „Jeżycjady” zna, jako mamę wszystkich panien Borejko. Nikt nie zastanawia się nad jej historią, a jest, co opowiadać. Serdecznie polecam najlepszą część całej serii, opowiadającą o niezwykłej kobiecie, po której byś się tego nie spodziewał.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 87. „Wybrani” C.J. Daugherty
  Pomysł opowieści o szkole, o której nikt nie wie i jest ściśle strzeżona bardzo mi się podoba. Uwielbiam historie, w których nie wiadomo o chodzi. Jednak tak jak szybko zafascynowałam się tą książką, ona pokazała mi, że nie ma mi nic fascynującego do zaoferowania. Kolejna książka dla młodzieży – napisana prostym językiem z pseudo-głębokim przesłaniem opowieść, w której czytelnik radzi głównej bohaterce, którego chłopca ma wybrać jej serce. Wypowiadam się teraz o całej serii „Nocnej Szkoły”, bo pierwszą książkę uważam za prosty „umilacz” czasu, nie wybitny, ale jednak „umilacz”.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 88. „Pinokio” Carlo Collodi
  Chyba nie ma na świecie osoby, którą bardziej ode mnie irytowałby Pinokio. Ten drewniany pajacyk swym zachowaniem doprowadził do tego, że jako ośmioletnia dziewczynka zniechęciłam się na dość długi czas do książek. Na szczęście ta odraza minęła, ale niesmak na tamto wspomnienie pozostał do dziś.
  Nie ma żadnego usprawiedliwienia na naiwną głupotę i karygodne zachowanie Pinokia, a jednak wpisany on jest w kanon lektur. Oto moja odezwa do narodu: nie róbcie tego dzieciom! Ta książka mym zdaniem niczego nie uczy, bo nie wieżę, że Pinokio był zdolny do zmian. On tylko udawał!
  Pinokio to najgorsza postać o jakiej dane mi było czytać i zdecydowanie nie polecam tej książki ludziom o słabych nerwach. Jest wiele historii, w których do głównego bohatera czuję niechęć, jednak to ta bajeczka dla dzieci góruje na tej liście.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 89. „Żaba” Małgorzata Musierowicz
  Kiedy zaczęłam czytać tą książkę pierwszą myślą, która zrodziła się w mojej głowie było pytanie: Gdzie Borejkowie?! Ale zaraz potem autorka pokazała mi, że główna bohaterka – Hildegarda – nie jest wcale tak bardzo oddalona od mojej ukochanej fikcyjnej rodzinki. Książkę, jak z resztą każdą napisaną przez panią Musierowicz, czyta się szybko i przyjemnie. Nic wielkiego, ale właśnie w tym małych rzeczach mamy doszukiwać się piękna. To właśnie znalazłam w tej dojrzałej historii o patrzeniu na świat trochę szerzej niż tylko na własną osobę. Każdy z nas ma w sobie „żabę”, która patrzy na wszystko ze swej „żabiej” perspektywy. Może czasem warto wstać i obejrzeć się na innych ludzi?
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 90. UWAGA! TA OPINIA JEST SPOILEREM!
  „Hopeless” Colleen Hoover
  Tą „beznadziejną” książkę połknęłam w jedną noc. Porusza jeden z najsmutniejszych temat. By opisać to wszystko trzeba naprawdę mocno nadużyć słowa „smutno”. Choć książka nie jest wybitna, to przypomniała mi o tym jakie mam szczęście, że nigdy nie spotkało mnie to, co przydarzyło się Sky. Wykorzystywanie seksualne jest okropne i ohydne, ale po usłyszeniu o tym przechodzi się do porządku dziennego. Natomiast kiedy chodzi o wykorzystywanie seksualne dzieci każdy przystaje i zaczyna wymyślać co zrobiłby gdyby spotkał tego tyrana, który się tego dopuszcza. Nie dziwię się żadnej osobie, która tak postępuje. Najgorsze jest to, że nie można na to zaradzić. Często takie sytuacje wydarzają się w domach, gdzie „kochani tatusiowie” okazują się potworami, jak to było w przypadku Sky.
  Tak jak napisałam wcześniej, książka nie jest wspaniała, skupia się bardzo na nastoletniej miłości. Skłania jednak do poważnych refleksji.
  Polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 91. „Niemożliwe” Nancy Werlin
  Uwielbiam balladę „Targ w Scarborough”, więc kiedy dowiedziałam się, że jest książka oparta na tej pieśni, natychmiast zaczęłam ją czytać. Wraz z każdym słowem, każdą przewróconą stroną i każdym skończonym rozdziałem coraz mniej podobała mi się ta lektura. Pomysł bardzo ciekawy, ale jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Niekiedy nie rozumiem poczynań bohaterów, a autorka to przewleka różne sceny, to znowu za bardzo ukróca niektóre wątki i w tym wszystkim czytelnik nie wie gdzie się podziać, a przecież idea oparcia książki o piosenkę, którą wszyscy znają, jest fenomenalna.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 92. „Podarunek” Richard Paul Even
  Natan nie spodziewa się, że w trakcie znienawidzonych przez niego Świąt Bożego Narodzenia stanie się coś niezwykłego. A jednak życie nieustannie nas zaskakuje.
  Kiedy przedstawiono mi taki obraz tej książki uznałam, że to kolejna przyjemna i lekka lektura na zimny wieczór, opowiadającą jak to szczęście przychodzi w najmniej oczekiwanych momentach, ale nie wnosi nic nowego do mojego życia – ot przyjemna książeczka. Jednak już po kilku pierwszych stronach zrozumiałam, że to coś zupełnie innego. Wzruszyłam się historią małego Colina i jego rodziny, a na zakończenie uroniłam kilka łez. Polecam ta książkę każdemu bez względu na to czy jest Wigilia czy nie. Nie szkodzi, że książka jest bardzo smutna, choć zakończenie smuci, wszyscy wiemy, że tak właśnie to się miało skończyć.
  Polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 93. „Brud” Irvine Welsh
  „Brud” to jedna z tych książek, które napawają nas tak wielką odrazą, że aby przeczytać kolejny rozdział, musimy ją odłożyć, ochłonąć i dopiero wtedy ponownie po nią sięgnąć. To jedna z tych książek, których nie da się szybko przeczytać, bo gdy zostaniesz długo w jej świecie, on cię wciągnie, przeżuje i wypluje. Ta książka jest po prostu brudna.
  Mimo tych wszystkich złych emocji, które we mnie wzbudza, gorąco ją polecam. Nie jest to lektura dla wrażliwych ludzi i jest raczej dołująca niż motywująca, ale jednak muszę przyznać, że autor „odwalił kawał ciężkiej roboty”. Wykreowanie tak perfidnego człowieka, jakim jest główny bohater, a przy tym podanie czytelnikowi rozwiązania zagadki jak na tacy zakrawa o geniusz. Zwłaszcza, jeśli czytelnik mimo wszystko nie może domyślić się zakończenia aż do ostatniej strony.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 94. “Hopeless” - Collen Hoover

  “Hopeless” to powieść poruszająca poważne tematy- wykorzystywanie seksualne, porwanie. Czytając ją, z każdym kolejnym słowem cieszymy się tym, że mamy rodzinę i nie jesteśmy w takiej sytuacji jak Sky. Jej życie wywróciło się do góry nogami, poznała bezwarunkową miłość i swoje prawdziwe życie... W kilka dni poznaje ojca i przypomina sobie tragiczne dla niej chwile. Wraz z Holderem próbuje zapomnieć, próbuje poznać prawdziwą siebie i odkryć tajemnice dotyczące jej życia. Hope nie wie komu zaufać, nie ma pojęcia czy może wierzyć swojej dotychczasowej matce. Jest to książka pełna smutku, a zarazem szczęścia, które pojawia się w nieoczekiwanych chwilach. Pochłaniając książkę jednym tchem naprawdę doceniłam swoje życie i to co mnie otacza.

  OdpowiedzUsuń
 95. "Hopeless" Collegium Hood

  Książka poruszająca bardzo poważne tematy:gwałt, porwanie itp. Czytając książkę cieszyłam się że mam kochającą mnie rodzinę i nie jestem w takiej samej sytuacji jak Sky. Życie Sky zmieniło się gdy poznała miłość i swoje prawdziwe oblicze. Poznaje ojca i wspomina tragicznie dla niej chwile. Razem z Holderem chce zapomnieć o przeszłych problemach i chce odkryć swoje życie. Hope nie jest pewien komu można zaufać. Nie wie czy może zaufać swojej matce. Powieść pełna smutku i szczęścia, które jest w nie licznych chwilach. Książka bardzo ciekawa dzięki niej dowiedziałam się, że nie każdy ma idealne życie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 96. Kłamczucha – Małgorzata Musierowicz

  Przeczytałam książkę z wielką przyjemnością. Jest napisana w lekki , przystępny sposób , a jednocześnie jest w niej dużo dobrego humoru. Polecam ją nastolatkom , szczególnie tym nieszczęśliwie zakochanym. Autorka świetnie pokazała do czego zdolne są dziewczęta kiedy nieszczęśliwie się zakochają , ale porusza tez inne problemy młodzieży jak np. wyjazd do szkoły do innego miasta , problem samotności wśród rówieśników, zmiany jakie następują w zachowaniu młodych ludzi pod wpływem różnych sytuacji.
  Mnie bardzo podobała się główna bohaterka , Kłamczucha, która uważam , że miała niezwykły talent aktorski.

  OdpowiedzUsuń
 97. Karolcia – Maria Kruger

  To jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa .Główna bohaterka podczas przeprowadzki znajduje niebieski koralik . Okazuje się , że ma on czarodziejską moc i spełnia życzenia. Dzięki niemu główna bohaterka przeżywa wiele ciekawych przygód , ale gdy okazuje się , że moc koralika wyczerpuje się , dziewczynka wykorzystuje go ostrożniej i mądrze. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jakie przygody przeżyła bohaterka , do czego wykorzystała magiczną moc koralika i komu pomogła, koniecznie przeczytajcie książkę. .Polecam ją zwłaszcza młodszym czytelnikom

  OdpowiedzUsuń
 98. Zemsta - Aleksander Fredro

  To książka łatwa i przyjemna w czytaniu .Jak przystało na komedię czytając ją niejednokrotnie wybuchałam śmiechem. Opowiada o sporze dwóch szlachciców , którego powodem był mur. Bardzo podobało mi się dobranie nazwisk głównych bohaterów, Cześnik Raptusiewicz to człowiek z natury gwałtowny , wybuchowy , natomiast Rejent Milczek to człowiek spokojny , małomówny. Oprócz sporu pojawia się w książce wątek miłości.
  Uważam , że Fredro poprzez bohaterów świetnie scharakteryzował polską szlachtę , jako grupę społeczną , która szuka powodów do zwady i awantur. Polecam książkę każdemu kto chce się pośmiać.

  OdpowiedzUsuń
 99. Baśniobór - Brandon Mull

  To książka tajemnicza, czarodziejska ,magiczna. Opowiada o miejscu gdzie mieszkają tajemnicze stwory, chochliki ,wiedźmy i gdzie obowiązują ustalone reguły i zasady.
  Gdy pewnego dnia te zasady zostają złamane , główni bohaterowie muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Muszą ratować swoją rodzinę , Baśniobór, a może i cały świat. Czy sprostają temu wyzwaniu?
  Zaletą książki jest bardzo szybka akcja , która wciąga czytelnika . Polecam ją każdemu kto lubi połączenie świata prawdziwego z światem baśni .Myślę , że po przeczytaniu I tomu sięgnięcie po kolejne „Gwiazda Wieczorna Wschodzi” , „Plaga cieni” itd.

  OdpowiedzUsuń
 100. "Buba” Barbara Kosmowska

  Każda dziewczyna odnajdzie w tej książce coś dla siebie. Buba nie jest idealną dziewczyną i nie próbuje taką być, ma własne życiowe rozterki radzi sobie z nimi jak każda z nas. Czytając książkę można wejść w cudowny świat rodziny Buby. Szalona mama, wyniosły ojciec i zabawny dziadek na pewno rozśmieszą każdego czytelnika. Książka, przy której można śmiać się i płakać. Bardzo przyjemna i lekka lektura na piękne wiosenne wieczory. Buba i jej rodzina pewnie każdego rozśmieszy. Każda dziewczyna będzie, tą książką zachwycona i być może chłopcą też się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 101. ,,Wirusy" Kathy Reichs
  Kiedy młoda, lecz zdolna nastolatka Tory Brennan traci matkę, postanawia odnaleźć swojego ojca, oraz z nim zamieszkać. Ponieważ jej ojciec pracował w ośrodku badawczym odgrodzonym od świata, dziewczyna przeprowadza się na małą wysepkę do Karoliny Południowej. Interesuje się nauką, oraz badaniem szczątków i kości. Gdy razem z trójką przyjaciół odnajdują zakopane kości, rozpoczynają walkę z czasem. Nie wiedzą też, że rozpętają nową wojnę, w postaci nowego wirusa zagrażającego życiu. Czy wspólnie poradzą sobie z problemami, tajemniczym morderstwem, oraz wirusem?

  OdpowiedzUsuń
 102.   Książka autorstwa Carlo Collodiego  pod tytułem "Pinokio" opowiada przygody chłopca... z drewna, który pewnego razu sprzedał swój elementarz za bilet na przedstawienie, na którym został uprowadzony przez reżysera. Tutaj rozpoczyna się ta ciekawa historia.


  Kiedy czytałem tę opowieść jak byłem młodszy naprawdę wczułem się w głownego bohatera. Kibicowałem mu w jego przygodach, ale też zauważałem jakie błędy popełniał. Książka oddziaływała także na moje uczucia. Kiedy ktos oszukał Pinokia, byłem zdenerwowany, a kiedy dotarł do celu, byłem radosny. Z tego co pamiętam książka tak "wciągała" do swojego świata, że przeczytałem ją w jeden dzień, co było nie lada wyczynem dla kilkuletniego chłopaka.  Każdy rozdział opowiada inną przygodę chłopca, oraz każdy zawiera swój własny morał. Wszystkie morały prowadzą do jednego wniosku: Dzieci muszą słuchać swoich opiekunów.
     Jeżeli szukasz idealnej książki dla młodszego rodzeństwa, polecam opowieść Carlo Collodiego.
  Norek

  OdpowiedzUsuń
 103. "Mort" Pratchetta, czyli śmierć od kuchni.

  Nawet przedwieczne istoty spoza istnienia potrzebują urlopu. Nie inaczej jest ze Śmiercią. Ten entuzjasta koni i przybrany rodzic musi znaleźć sobie asystenta, a wybór pada na Morta, ciekawego świata chłopaka z małej wsi.

  Trzeba przyznać, że Mort nie różni się szczególnie od pozostałych utworów Pratchetta. To jednak, co wyróżnia go w tłumie, to genialne postaci. Sama wizja Śmierci głaszczącego kota albo walczącego z biurokracją jest zabawna, a tak fantastycznie zarysowana postać Morta jest dla Śmierci dobrym kontrastem. Wyjątek to postać księżniczki, która mogłaby być lepiej zarysowana.

  Podsumowując, świetna książka, warta przeczytania, ale Pratchett to "specyficzny styl i humor." Jeśli czytelnikowi nie spodoba się jedna jego książka, raczej nie przypadną mu do gustu pozostałe, bo Pratchett to w końcu ciągle to samo. Wybitne to samo.

  Wasylek

  OdpowiedzUsuń
 104. „Ptasiek” William Wharton
  Każdy z nas ma w sobie coś z dziwaka. Trudno się do tego przyznać, ale ostatecznie nikt nie może zaprzeczyć. Ptasiek jest jednak inny. Nie próbuje tego w sobie stłumić albo w jakiś sposób zatuszować. Nie przejmuje się, co powiedzą ludzie – dla niego liczą się tylko ptaki.
  Poznajemy go w dość nietypowej sytuacji, kiedy to narratorem tekstu jest jego stary przyjaciel – Alfonso, który próbuje przypomnieć mu, kim jest. Zamknięty w celi dla umysłowo-chorych chłopak zachowuje się jak ptak. Al przypomina mu o ich wspólnych przygodach oraz starych dziejach sprzed wojny.
  Książka jest bardzo wzruszająca, smutna i piękna. Nie potrafiłam szybko jej przeczytać – połknąć w jeden dzień. Nie. Do tej książki trzeba dorosnąć, a ja rosłam wraz z nią, kiedy czytałam ją przez rok, niektóre fragmenty powtarzając kilkakrotnie. To jedna z książek, które wnoszą do naszego życia coś więcej niż tylko mile spędzony czas.
  Serdecznie polecam.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 105. William Szekspir "Hamlet"
  Na zamku Elsynor w Danii ma swoją królewską siedzibę Klaudiusz, władca państwa. Jego żoną jest Gertruda. Klaudiusz ma także przybranego syna, Hamleta, którego ojciec (pierwszy mąż Gertrudy) zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Na zamku zaczynają się dziać dziwne rzeczy – nocami przybywa tajemniczy duch, który chce się koniecznie spotkać z księciem Hamletem. Okazuje się, że to duch jego ojca, który domaga się, by syn pomścił jego śmierć na Klaudiuszu, który go otruł i bezkarnie przejął tron. Odtąt Hamlet nie zazna spokoju. Nie chce zabijać, ale czuje konieczność naprawienia wyrządzonego zła. Zaczyna udawać obłąkanego. Porzuca ukochaną Ofelię, niemal wyrzeka się matki, morduje dworzanina Poloniusza.
  Dramat opowiada o śmierci, zemście, namiętności , zdradzie .Ukazuje różne drogi i różne wybory . Z całą pewnością Hamlet to sztuka pokazująca, iż na świecie istnieje jednocześnie dobro i zło, są one obecne w każdym człowieku.

  OdpowiedzUsuń
 106. „Skąpiec” Molier
  Znam wielu ludzi, którzy nie są szczodrzy tylko zwyczajnie skąpi.
  Znam wielu ludzi, którzy odmawiają przyjemności swoim dzieciom.
  Jednak ci ludzie, nie zawsze tacy są, bo gdy przychodzi, co do czego, potrafią pomóc i być kochającymi rodzicielami.
  Ale znam również Harpagona, a on nie zalicza się do tej grupy. Zawsze jest skąpy i nie można o nim powiedzieć nic, co jest cechą dobrego rodzica.
  Choć postać głównego bohatera jest okropna, można zobaczyć, że Molier jest mistrzem w naśmiewaniu się ze wad ludzkich. Ukazuje nam naszą słabość do pieniędzy, które nie są w życiu najważniejsze, a nawet czasami zwyczajnie przeszkadzają w dążeniu ku szczęściu. W sztuce jest to genialnie przedstawione i dlatego gorąco ją polecam.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 107. Joanne Harris - "Czekolada"
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/03/bede-tam-gdzie-poniesie-mnie-wiatr.html

  OdpowiedzUsuń
 108. „Nie można żyć, myśląc tylko o sobie” to świetny cytat z ,,Kłamczuchy” Pani Małgorzaty Musierowicz. Książka ta opowiada o miłosnych rozterkach nastoletniej Anieli.
  Czytając tę książkę razem z główną bohaterką przeżywałam te same emocje. Razem czułyśmy radość, żal, złość. Obie nauczyłyśmy się wielu ważnych rzeczy, że nie warto kłamać i że należy najpierw dobrze poznać drugiego człowieka zanim odda mu się serce. Kiedy skończyłam czytać ,,Kłamczuchę” zdałam sobie sprawę jak bardzo człowiek może zmienić się w ciągu pięciu miesięcy będąc w całkiem innym otoczeniu. Aniela była najbardziej nielubianą osobą w klasie, a potem…
  Książka, którą opisuję należy do serii pt. ,,Jeżycjada” Pani Małgorzaty Musierowicz. Cykl ten jest tak wciągający, że kiedy się przeczyta jeden z jej tomów chce się natychmiast wiedzieć, co jeszcze spotkało jego bohaterów, jakie jeszcze inne przygody mieli i co z nich wynieśli. Szczerze zachęcam wszystkich do jej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 109. „Baśniobór” – Brandon Mull
  Czy chcielibyście trafić do niezwykłego ogrodu, w którym wszystkie bajki o wróżkach i magicznych istotach stają się prawdziwe? Nastoletnia Kendra i jej młodszy brat Seth muszą spędzić wakacje u swoich tajemniczych dziadków.Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nigdy jeszcze nie spędzili w domu dziadków całego dnia. Rodzeństwu udaje się odkryć jeden z najniebezpieczniejszych sekretów rodziny, który sprowadza na nich niebezpieczeństwo.Kendra będzie musiała przezwyciężyć swoje lęki i uratować rodzinę przez jeden, głupi błąd swojego brata. Jak to wszystko się skończy? Kim tak naprawdę jest ich dziadek?
  Czy czytaliście kiedykolwiek książkę, która wciąga od samego początku? Do takich właśnie należy „Baśniobór”. Lektura ta ukazuje nie tylko przygody nastoletniego rodzeństwa, ale także bajkowe opowieści, które okazują się prawdą. Kendra przezwycięża swoje lęki, stając się odważną dziewczyną. Uwielbiam tę książkę, zawsze lubię do niej powracać.

  OdpowiedzUsuń
 110. "Kopciuszek " Jakub i Wilhelm Grimm

  Na pewno każdemu znana baśń z dzieciństwa. Pewnie każda mama czytała ją swoim dzieciom. Miałam okazję czytać ją bratu na dobranoc. Opowieść o dziewczynie, która nie miała szczęśliwego życia po śmierci ojca. Została sama z macochą i dwiema siostrami. Musiała służyć swym siostrą i sprzątać za nimi. Przystojny książę szukał żony, więc urządził bal siostry pojechały z matką, ale Kopciuszeka zostawiły. Kopciuszeka odwiedziła matka chrzestna i spełniła marzenie dziewczyny: poszła na bal. Poznała księcia o 24:00 musiała wracać podczas wyjścia zgubiła pantofelek, który odzyskała później zostając żoną księcia. Później żyli długo i szczęśliwie.

  OdpowiedzUsuń
 111. "Karolcia" Maria Kruger

  Książka, którą mama czytała mi w dzieciństwie. Uwielbiałam słuchać o magicznym koraliku. Bohaterka gdy przeprowadza się znajduje niebieski koralik. Okazuje się, że ma czarodziejską moc oraz spełnia życzenia. Przez moc koralika bohaterka ma bardzo dużo ciekawych przygód. Niestety okazuje się, że moc kończy się. Bohaterka wykorzystuje go bezpieczniej. Jeśli ma ktoś ochotę poznać dalsze przygody dziewczynki, jak użyła moc koralika i komu pomogła przeczytajcie koniecznie książkę. Tego wszystkiego nie da się opisać słowami trzeba to przeżyć czytając to. BARDZO POLECAM!!! Może ktoś poczyta młodszemu rodzeństwu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu nie będą uwzględniane.

   Usuń
 112. "Winnetou" Karola Maya jest bardzo wciągającą lekturą dla fanów westernów.
  Tytułowy bohater, Apacz Winnetou, jest typowym Indianinem. Wraz ze swoim bratem krwi, Old Shatterhandem, oraz innymi postaciami walczy o możliwość godnego życia na ziemi od pokoleń przynależnej rdzennym mieszkańcom Ameryki. Książka świetnie oddaje klimat tamtych czasów. Uważam, że każdy interesujący się historią tego kontynentu i jego mieszkańców powinien ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 113. "Skąpiec" Molière

  Przykra historia nieczułego ojca, który dbał tylko o swoje bogactwa. Jego skąpstwo przypominało mi trochę zachowanie Ebenezera Scrooge'a z "Opowieści Wigilijnej". Kleant oraz Eliza byli dziećmi skąpca, gdy przychodzi mi na myśl przez co one przechodziły robi mi się bardzo źle. Harpagon jest był najgorszym ojcem, jakiego sobie wyobraziłam47. Dzięki książce zrozumiałam, że najważniejsza jest rodzina i miłość, lecz Harpagon nie umiał kochać ludzi. Swoją rodzinę zaniedbywał. Co osiąga człowiek gdy posiada wszystkie bogactwa świata? Odpowiedź brzmi nic, przecież nie da się kupić miłości lub rodzinę. Życie w wygodach? Dla człowieka to wszystko może być wygodą gdy ma rodzinę. Wiemy, że człowiek pragnie żyć wygodnie, a nie chce być bezdomnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Organizatorzy konkursu oczekują wyrażonych własnymi słowami, osobistych, samodzielnie przygotowanych wpisów. Wpisy, dla których wyraźną „inspiracją” jest praca innych uczestników konkursu, nie będą uwzględniane.

   Usuń
  2. "Skapiec" Moliera

   Książka z historią mężczyzny, który kochał pieniądze bardziej niż swoje dzieci. Zacharek faktycznie przypominało Scrooge'a z opowieści wigilijnej. Dzieci przeszły w życiu bardzo dużo. Najgorszą wiescią było to, że nie potrafił kochać lub lubić człowieka. Książka może dać do zrozumienia, że nie każdy umie kochać nawet swojego bliźniego.45 Człowiek, który ma wszystko co jest potrzebne w życiu ma wszystko co jest najważniejsze. Każdy może zadawać sobie pytanie na nie które sprawy, ale każdy wiem co jest dla nie bardzo ważne. Dla mnie rodzina i zdrowie a dla was? Polecam

   Usuń
 114. "Lesio" Joanny Chmielewskiej to powieść na każdą porę roku.
  Spóźnialski pracownik próbuje otruć personalną? Spoko. Ten sam upija się niesamowicie i nocuje w pracowni, by zdążyć do roboty? Nie ma sprawy. Grupa architektów planuje wysadzić tory bombą z budzika babci? Jasne. Tytułowy Lesio jest najkomiczniejszym (zaraz po Jakubie Wędrowyczu) bohaterem, jakiego perypetie udało mi się poznać. Książka jest niesamowicie zabawna, powoduje śmiech nawet w najsmutniejszy jesienny wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 115. Kim jestem? Kim tak naprawdę jestem? To pytanie nurtujące ludzkie umysły od wieków. Wielu ludzi próbowało szukać na nie dopowiedzi. Może niektórym się udało. Wszystko zależy od tego, jak ktoś rozpatruje to zdanie.
  Lauren, była właśnie jedną z takich osób. Chciała odszukać siebie w tym strasznym wszechświecie. Chciała w końcu znaleźć odpowiedź. I jak musiało ją zaboleć, gdy dowiedziała się, że została adoptowana. Byłam święcie przekonana, że na tym się zakończy. Co więcej, okazało się, że to dopiero początek.
  Wszelkie zranienia, bóle, przykrości…wszystko co dotyka człowieka na każdym kroku zostało wspaniale ujęte przez Sophię McKenzie w „Zagubionej”. Historia bardzo zawiła, w której już nie raz się pogubiłam, była dla mnie świetnym zajęciem na ponury wieczór. Groza, lęk, szczęście, radość, miłość. Uczucia bliskie, choć czasem bardzo dalekie. Uczucia, które odpowiednio potrafią rozbawić i zasmucić czytelnika.
  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 116. Lauren Oliver – „Panika”
  Już od dawna Lauren Oliver jest jedną z moich ulubionych pisarek, dlatego gdy tylko dowiedziałam się o wydaniu jej nowej książki zdecydowałam się ją przeczytać wierząc, że na długo zapadnie mi ona w pamięć. Teraz wiem, że zasłużyła ona na uznanie czytelnika.
  Książka opowiada o przygodach Heather. Dziewczyna w chwili załamania postanawia wziąć udział w niebezpiecznej grze, Panice. Podczas jej przebiegu musi wykonywać zadania, w których może stracić życie. Gdy zostaje zmuszona do opuszczenia rodzinnego domu, żeby zapewnić sobie i ukochanej siostrze lepsze życie obiera sobie nowy cel, wygrać konkurs. W dążeniu do celu pomaga jej przyjaciel, który nie wyobraża sobie bez niej życia, zrobi wszystko, aby wyszła cało ze znienawidzonej przez siebie gry.
  Cudowna i pełna zapierających dech w piersiach akcji książka. Nie zliczę ile razy z trudem łapałam oddech czytając o niebezpiecznych sytuacjach, w których znalazła się bohaterka. Zdecydowanie jest to książka, dla której warto poświęcić czas.

  OdpowiedzUsuń
 117. "Ochotnik" Marca Patricelli jest książką którą trzeba przeczytać. Poznajemy historie człowieka który dokonał na pozór wielu niemożliwych rzeczy które niektórzy uważali za wyrok śmierci. Opowiada o poświęceniu, miłości do ojczyzny, nadziei, ale i o trudach, cierpieniach i nie wybaczalnych zbrodniach. Jest to opowiadanie o mężczyźnie który dobrowolnie udał się do "piekła" oraz o tym jak walczył o wolność którą kochał. Mimo iż historia naszego "ochotnika" kończy się tragicznie to pamięć o nim, jego czynach zawsze pozostanie w naszej pamięci jako przykład aby móc dokończyć to co on rozpoczął.  Gabriela Leks

  OdpowiedzUsuń
 118. Odrzucenie to bardzo bliskie słowo w dzisiejszym świecie. Towarzyszą mu również: niezrozumienie, lekceważenie. Są to niestety niezbyt przyjemne wyrazy. Staramy się ich unikać. Nie zawsze jednak potrafimy od tego uciec.
  Wydawało mi się, że świat jeszcze nie jest taki okrutny. W końcu zawsze może być gorzej. Nie jesteśmy przecież zwierzętami.
  Po przeczytaniu „Lucasa”, targnęły mną duże wątpliwości. Była to jedna z niewielu książek jakie dotychczas przeczytałam, która pokazywała prawdziwą naturę człowieka. Naturę rządną władzy; chciwą i zawziętą, która „woli diabła, niż człowieka zamkniętego, o którym nic nie wie”. Tak…okrutne i straszne. Najgorsze jest to, że nie mogłam uwierzyć, że tacy mogą być ludzie. Na szczęście jeszcze takich nie spotkałam. Może dlatego.
  Myślę, że książka nie nadaje się dla wszystkich. Powinni ją brać ludzie stojący mocno przy ziemi. Warto jednak po nią sięgnąć, by spojrzeć światu prosto w oczy i zadać pytanie: Czy możemy to jakoś zmienić?
  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 119. ,,Wróżbiarze”-Libby Bray to książka, której akcja rozgrywa się w latach 20-stych ubiegłego wieku. Nowy York, zamknięte lokale, świat tancerek i zakazanych klubów - z tym spotyka się tutaj główna bohaterka Evie – nowoczesna dziewczyna, która pragnie zasmakować życia. Przez przypadek staje się jedną z głównych osób poszukujących mordercy, którego drastyczne i makabryczne zbrodnie wstrząsają miastem. Evie posiada dar, który może wykorzystać, aby go odnaleźć, ale wtedy musiałaby się ujawnić... Ale jak się okazuje, nie tylko ona skrywa tajemnice...
  Wielkim walorem książki jest jej różnorodność. Każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Szczypta humoru, odrobina romansu, sporo kryminału i lekki posmak historii. Wszystko to tworzy smaczną i ciekawą kompozycję. Takie połączenie smaków przypadło mi do gustu. Książka jest klimatyczna i oryginalna. Z niecierpliwością będę wyczekiwać kontynuacji tej powieści. Gorąco polecam tę książkę każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 120. „Fangirl” Rainbow Rowell
  Sięgając po tą książkę nie spodziewałam się niczego nadzwyczajnego. Coś mnie pokusiło, żeby przeczytać streszczenie z tylniej okładki, czego zwykle nie robię. Choć tak jak się spodziewałam nie zostałam tym przekonana, zaczęłam ją czytać i nagle stało się coś, na co od zawsze czekałam, a wydawało się to niemożliwe. Spotkałam nie-pseudoidealną główną bohaterkę! Kogoś, kto tak, jak ja w niezrozumiały i pokrętny sposób unika ludzi, bo się ich boi. Dziewczynę, która nie jest w stanie podejść do nikogo, by powiedzieć nawet zwykłe „Cześć!”. Czyli kogoś, kogo w młodzieżowych książkach szukałam od lat. Bo przecież taka jest dzisiejsza młodzież. Tylko o tym się nie mówi, bo takich jak my przysłaniają ci-piszący-ze-wszystkimi-i-zagadający-do-każdego-popularni-nastolatkowie.
  Myślę, że wielu ludzi nie docenia postaci Cath. Ja jednak widzę w niej swoje odbicie i dziękuję Rainbow Rowell, że ją dla mnie stworzyła.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 121. Ewa Nowak - ,,Bransoletka"
  Niedawno wypożyczyłam książkę pt,,Bransoletka", postanowiłam sprawdzić czy warto ją Wam polecić.
  Na początku poznajemy szesnastoletnią Weronikę, jej przyjaciółki i rodzinę w której aktualnie przeżywa trudne chwile. Wszystko zmienia się gdy poznaje Łukasza w którym zakochuje się. Dobrze się dogadują, niestety szybko okazuje się, że chłopak potrzebuje ją, ponieważ rezygnuje z wyjazdu na warsztaty teatralne. Nie może się już wycofać, a Łukasz traktuję ją obojętnie. Świat teatru okaże się jednak wspaniały pomimo wielu obaw, a w dodatku pozna Karola, który na początku wyda jej się dziwny...
  Książka bardzo mi się spodobała i moim zdaniem zwraca naszą uwagę, że nie wygląd jest ważny, lecz charakter. Postrzegamy świat różnie, ale czasem wystarczy zmienić swoje nastawienie do danej osoby, aby ujrzeć w niej wiele zalet.
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 122. „McDusia” Małgorzata Musierowicz
  Pozwólcie przedstawić sobie
  McDusia we własnej osobie.
  Mimo wszystko Magda nie może być porównana do przyjemnego wierszyka dla dzieci. Jest szorstka i nieprzyjemna w kontaktach z innymi ludźmi. Te cechy nie są charakterystyczne dla głównych bohaterek książek pani Musierowicz. Zwykle są to miłe dziewczyny. Wiadomo, że każda z nich w inny sposób, jednak ogólnie nie można przy pierwszym spotkaniu negatywnie ich odebrać. Tutaj sprawa ma się inaczej. Magda swoim zachowaniem pokazuje, jakby sama chciałaby być odebrana, jako niesympatyczna osoba. Po poznaniu dawnych przyjaciół swoich rodziców pomału zmienia spojrzenie na świat, jednak przed nią jeszcze długa droga, by stać się w jakiś sposób przyjemną dla ludzi.
  Kiedyś byłam wielką fanką twórczości Małgorzaty Musierowicz i choć mój zapał trochę osłabł nadal chętnie sięgam po jej książki. Nie wszystkie, ponieważ McDusi nie potrzebuje czytać ponownie. Przeczytałam, zaakceptowałam i odłożyłam. W nowych książkach autorki nie czuję tego, co kiedyś.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 123. „Kłamczucha” Małgorzata Musierowicz
  Każdemu z nas zdarza się skłamać. Niekiedy pod wpływem impulsu, a czasami celowo. Jednak mało osób ma z tego taką uciechę, jaką miała Aniela. Tylko dla niej to nie było kłamstwo. Ona? Kłamczuchą? Absolutnie! Dla niej to była gra aktorska, możliwość wykazania się w tym trudnym fachu. Każde kłamstwo, każda postać, w którą się wcielała musiała być dopracowana do perfekcji. Nie mogła od tak przyjść, skłamać i wyjść. Była przecież wielką szesnastoletnią aktorką i nie mogła sobie na coś takiego pozwolić.
  Tak… postać Anieli była męcząca. Autorka świetnie jednak na jej przykładzie pokazuje skutki kłamstwa. Jeżeli raz skłamiemy, będziemy musieli cały czas wymyślać inne kłamstwa na potwierdzenie tego pierwszego, a nie zapominajmy, że kłamstwo ma krótkie nogi!
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 124. „Puszka” Barbara Kosmowska
  Nie zawsze wszystko w naszym życiu okłada się pomyślnie. Niekiedy wszystko wydaje się wprost beznadziejne.
  Do takich przemyśleń dochodzi nastoletnia Puszka. Jej mama wyjeżdża na kontrakt za granicę, a dziewczyna ma przeprowadzić się do matki swojego ojca, który porzucił ją, gdy była małym dzieckiem. Zniesmaczona tym, że musi opuścić swoje rodzinne miasto i szkolnych kolegów, uznaje, że co będzie, to będzie i wyjeżdża.
  Okazuje się, że nie wszystko jest takie jak sobie wyobrażała. Babcia okazuje się miłą staruszką, a dawna przyjaciółka okropna egoistką.
  Jakbyśmy się nie starali zaplanować przyszłości, wszystko może się jeszcze wiele razy zmienić. Choć zmiany na pierwszy rzut oka mogą wydawać się złe, jednak po pewnym czasie zobaczymy, że tak naprawdę były niezbędne.
  Gorąco polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 125. "Ocalona" Aprilynne Pike
  Ta książka to pierwsza część o przygodach Tavii, jedynej osoby ocalałej (a jakżeby inaczej) z katastrofy lotniczej. Kiedy dziewczyna wychodzi ze szpitala, całe jej życie ulega zmianie. Wkrótce dowiaduje się o intrydze oraz o tym, że losy całego świata zależą od jej decyzji - czy zostanie z Bensonem, czy może wybierze Quinna?
  Historię Tavii z całą pewnością mogę zaliczyć do moich ulubionych. Postacie zostały tak stworzone, że na początku trudno określić kto jest dobry a kto zły. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na następnej stronie, a to tylko wzmaga ciekawość i motywuje do dalszego czytania. Książka doskonale oddaje realia dzisiejszego świata i problemy z pozoru zwykłych ludzi. Poza tym autorka pokazuje nam, że nawet niepozorna osoba może okazać się śmiertelnie niebezpieczna, ale wróg także może zmienić stronę...

  OdpowiedzUsuń
 126. E.L.Doctorow - " Marsz"
  Nie wszyscy lubią powieści o wojnie secesyjnej, niektórzy zaś nie wiedzą od jakiej książki zacząć przygodę z tym typem książek. Żeby ułatwić wybór, postanowiłam przedstawić Wam świetną powieść, od której ja zaczęłam czytać ten typ literatury. "Marsz" opowiada historię kilku rodzin, które wiele przeszły w czasach wojny. Niektóre z nich kończą się radością, inne smutkiem.
  Autor manipuluje uczuciami, sprawiając, że w jednym rozdziale płaczemy, by w następnym skakać z radości.Mamy wielu bohaterów, z którymi łatwo się uosobić. Zręczne pióro autora ukazuje nam wiele postaci których nienawidzimy i wiele postaci które uwielbiamy.
  Jest to świetna powieść, niekiedy wzruszająca, z którą warto zacząć przygodę z wojną secesyjną.
  Stokrotka

  OdpowiedzUsuń
 127. Magdalena Waluś

  Maria Kruger, ,,Karolcia”

  Każdy z nas pamięta historię Karolci, małej dziewczynki, która odnalazła magiczny koralik. Razem ze swoim przyjacielem Piotrem odkrywa, że spełnia on życzenia. Od tego czasu starają się uszczęśliwić siebie, ale później też innych. Choć koralik chce mieć również zła czarownica Filomena. Kilka razy przeszkadza dzieciom, jednak one jej uciekają.
  Wszyscy znamy książkę Marii Kruger, ale jeśli ktoś o niej zapomniał, radzę ją przeczytać jeszcze raz, gdyż może ona rozmieszyć nas do łez

  OdpowiedzUsuń
 128. Magdalena Waluś

  Brandon Mull, ,,Baśniobór”

  Przeczytałam nie dawno powieść Brandona Mulla pt. ,,Baśnibór”. Opowiada ona o magicznym świecie pełnym wróżek, trolli, wiedźm i podobnych im stworów. Kendra i Seth na dwa tygodnie wyjeżdżają do dziadka. Zaraz po przyjeździe dziadek „częstuje” ich mnóstwem zakazów. Dzieci nie wiedzą, że ten staruszek skrywa ogromną tajemnicę… Jest on strażnikiem Baśnioboru. Rodzeństwo jednak nie słucha dziadka i wypuszcza ogromne zło na świat.
  Czy uratują swoją rodzinę i Baśniobór? Jak potoczą się ich losy? Musicie koniecznie przeczytać Baśniobór.

  OdpowiedzUsuń
 129. Magdalena Waluś

  Virgina Boecker, ,,Łowczyni”

  Elizabeth jest łowczynią czarownic. Całe życie spędzała na łapaniu tych magicznych istot. Jednak dziewczyna zostaje oskarżona o uprawianie czarów. Wymierzono na nią karę śmierci poprzez spalenie na stosie. Łowczyni zostaje uratowana przez swojego największego wroga, ale w tym świecie nie ma nic za darmo. Nicholas ją uratuje, a ona musi pomóż mu zdjąć z niego klątwę. Dziewczyna zgadza na pomoc czarownikowi, jednak nikt nie może dowiedzieć się o jej przeszłości, bo wtedy Elizabeth może spotkać okropna śmierć. Spotyka ją wiele przygód, których nie będę opisywać, żeby nie zepsuć komuś książki.
  Kto jeszcze nie czytał tej powieści to zachęcam go do szybkiej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 130. Magdalena Waluś

  Joanna Fabicka, ,,#me”

  Niedawno przeczytałam książkę ,,#me”. Nie mogłam się od niej oderwać przez długie godziny. Czytałam z zapartym tchem historię Sary. Może się na początku wydawać, że jest ona normalną dziewczą, jednak ma cięższe życie niż nie jedno z nas. Matka pijaczka, dla której córka musi spełniać każde życzenia. Kobieta wyżywa się na Sarze. Tłumaczy jej, że przez picie alkoholu, palenie papierosów i zażywanie narkotyków zdobędzie przyjaciół i będzie szczęśliwa. Jednak kiedy matka dziewczyny powoduje wypadek pod wpływem alkoholu, Sara postanawia uciec z domu. Dopiero wtedy znajduje prawdziwą przyjaźń.
  Polecam każdemu tę książkę. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak los potrafi być okrutny dla nastolatków w naszym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 131. Magdalena Waluś

  Lauren Oliver, ,,Panika”

  Współczesne Igrzyska Śmierci. Panika jest grą, w której pokonujemy swoje lęki. Uczestnicy dla pieniędzy potrafią zrobić wszystko. Heather nigdy nie lubiła Paniki. Uważała to za marną rozrywkę, jednak przez problemy w domu i utratę chłopaka zgłosiła się do „zabawy”. Na początku radzi sobie całkiem dobrze, ale późniejsze zadania zaczynają ją przerastać.
  Lauren Oliver w swojej książce pokazuje, że dla pieniędzy młody człowiek może zrobić wszystko, nawet wyjścia poza strefę bezpieczeństwa oraz zdrowego rozsądku. Powieść ,,Panika” polecam każdemu bez względu na wiek.

  OdpowiedzUsuń
 132. Magdalena Waluś

  Jennifer L. Armentrout, ,,Obsesja”

  Zachwycająca książka autorki seri ,,Lux”. Powieść ,,Obsesja” opowiada o Hunterze, którego pracą jest zabijanie. Jednakże morduje on tylko złych ludzi. Mężczyzna szczerze kocha swoje zajęcie. Wszystko zmienia się gdy dostaje zadanie ochrony dziewczyny. Serena widziała rzeczy, których nie powinna… Zobaczyła obcych, którzy żyją na Ziemii. Stała się częścią świata, w którym zabijanie jest normalną rzeczą. Po poznaniu Sereny Hunter zmienia się. Gotowy jest przeciwstawić się wszystkim, aby tylko chronić dziewczynę.
  Czy mu się to uda? Dowiecie się tego czytając książkę Jennifer L. Armentrout.

  OdpowiedzUsuń
 133. „Hopeless”- Colleen Hoover
  „Hopeless” to książka, którą przeczytałam już wiele razy. Postanowiłam o niej tutaj napisać, ponieważ bardzo podoba mi się styl autorki - Colleen Hoover, jak i sama książka. Chciałabym zachęcić innych do przeczytania nie tylko tej, ale również innych powieści .
  Książka opowiada o nastoletniej Sky, która spotyka Deana. Odtąd w jej życiu pojawi się wiele zawirowań. Między innymi pozna historię, o której nikt nie miał pojęcia i która na zawsze odmieni jej życie. Książka na pewno przeznaczona jest dla nastolatek, ponieważ w dużej mierze opowiada o miłości. Jak już wyżej napisałam, podoba mi się język, jakim posługuje się Colleen. Jest w nim coś, co przyciąga.
  Powieść ma w sobie pewna nutkę tajemniczości i kiedy zacznie się ją czytać, nie można przestać. Może to dlatego właśnie po nią sięgnęłam. Podsumowując, polecam książkę wszystkim dziewczynom, które pragną przeczytać historię, w której zakochały się miliony na całym świecie i która ma w sobie coś, co nie pozwala o sobie przez pewien czas zapomnieć.
  Kasiag_83

  OdpowiedzUsuń
 134. „Fangirl” Rainbow Rowell to współczesna historia miłosna młodej pisarki fanfików i zupełnie nieokrzesanego chłopaka, który ukrywa się pod imieniem Levi. Książkę można również uznać za poradnik tego, jak poradzić sobie z porzuceniem przez własną bliźniaczkę, bratnią duszę i współautorkę (przypuszczalnie) największego dzieła twojego życia, czyli fanfiku o Simonie Snowie. Trzeba przyznać, że tę książkę czyta się z zaskakującą łatwością i mogę obiecać, iż zainteresuje ona każdego, gdyż styl, którym posługuję się autorka jest lekki i zabawny. Zapewniam, że po skończeniu czytania miałam ochotę zrobić to jeszcze raz, ponieważ ta książka zawiera tak wiele zabawnych fragmentów i ciekawych nowinek na tematy zupełnie niespodziewane, że nie sposób się od niej oderwać choćby na minutę. Serdecznie polecam każdemu, kto wie jak to jest kochać do szaleństwa, marzyć bez ograniczeń i przede wszystkim dążyć do ich spełnienia.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 135. amy13
  Przeczytałam książkę pt ,,Jedyna'' autorstwa Kiery Cass. Jest to trzeci tom serii ,,Rywalki'' .
  wybrałam ten tom,gdyż jest moim ulubionym. Książka wzbudza wiele emocji.Głowną bohaterką jest siedemnastoletnia America Singer.Społeczeństwo jest podzielone na klasy od jedynek do ósemek.America jest z urodzenia piątką,lecz awansowała na trójkę. Głównym wątkiem powieści jest rywalizacja czterech z pośród trzydziestu pięciu kandydatek o małżeństwo z przyszłym królem państwa Illei. Oprócz tego jest również wątek ataków na pałac rebeliantów,którzy chcą obalić monarchię.Gdy czytam tą książkę utożsamiam się z bohaterami i ich światem. Można śmiało powiedzieć,że działa ona na naszą wyobrażnię. Nasza główna bohaterka jest bardzo sympatyczna. Jest prostolinijna,uparta i pewna siebie.Jest to moja ulubiona postać z serii.
  Książka jest skierowana głównie do młodzieży,ale to nie znaczy,że inni nie mogą jej przeczytać.Serdecznie polecsam tą powieść.

  OdpowiedzUsuń
 136. "Kosogłos" to trzecia część trylogii Suzanne Collins pt."Igrzyska śmierci". Katniss Everdeen po uwolnieniu się z areny, wraz z paroma innymi trybutami, zostaje przewieziona do podziemnego Dystryktu Trzynastego. Niestety Peeta Melark- drugi trybut z dystryktu Katniss, nie udało się uratować i został zabrany do Kapitolu. Dziewczyna nie może zrozumieć dlaczego to ona została pierwsza uratowana, a nie Peeta i nie może się o niego przestać martwić. Tymczasem rozpoczynają się przygotowania do odbicia kolejnych dystryktów i wcielenia Katniss w Kosogłosa.
  Książka nie odstępuje od innych części. Jest tak samo wciągająca. Akcja jest wartka i wiele się dzieje. Świetną sprawą jest to, że autorka dodała epilog i możemy się czegoś dowiedzieć o przyszłości bohaterki, lecz po nim także czujemy niedosyt, wywołujący, że chcielibyśmy poznać dalszą historię.
  Obowiązkowa lektura dla tych którzy czytali poprzednie tomy, oraz zachęcam innych do zapoznania się z całą serią.

  Volta

  OdpowiedzUsuń
 137. „Drzazga” Ewa Nowak
  Wybór książki tej autorki wiąże się z pewnym ryzykiem. Ma ich na swoim koncie całkiem sporo toteż pojawiają się w książki zarówno dobre jak i złe. „Drzazga” jest właśnie wyborem, którego żałowałam. Rozumiem zamysł autorki, która wymyśla dziewczynę, próbującą być idealną, przez co staje się wyśmiewana i nielubiana. Chciała pokazać, że nie należy przesadzać. Jednak nie rozumiem, po co stwarzać postać jej siostry. Na samym początku jest bardzo negatywnie przedstawiona, jako wyrodna córka i znęcająca się nad młodszym rodzeństwem siostra. Kiedy tylko o niej przeczytała zrozumiałam, że cierpi bardziej niż główna bohaterka, co autorka wyjaśnia dopiero na późniejszych stronach powieści. Jest to bardzo męcząca książka, której nie polecam, a nawet odradzam. Wiem, że każdy ma prawo do swojej opinii, ale „Drzazgę” jeszcze długo będę omijać szerokim łukiem.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 138. ,,Hopeless"~ Colleen Hoover
  ,,Hopeless” – pozycja, wokół której było pełno ,,ochów i achów” co niezwykle mnie dziwi, ponieważ… według mnie wcale nie zasługuje ona na zainteresowanie.
  Pomysł na fabułę tej powieści nie jest wprawdzie rewelacyjny, ale trudno powiedzieć o nim coś złego. Natomiast wciąż powtarzające się, żenujące wręcz sceny zbliżeń cielesnych Sky i Holdera (głównych bohaterów) sprawiły, że nie potrafiłam przebrnąć przez tę lekturę. Po pierwszych kilkudziesięciu stronach nie dzieje się prawie nic oprócz opisów ich młodzieńczej miłości.
  Ogólnie rzecz biorąc, książka jest przesycona nachalną erotyką, a także wulgarnością, dlatego też nie mam bladego pojęcia, skąd wzięła się w księgarniach na półce z literaturą młodzieżową. Niemniej jednak nie żałuję poświęconego dla niej czasu, sądzę bowiem, że takie doświadczenia kreują gusta czytelnicze młodych ludzi.
  ~ Demeter :)

  OdpowiedzUsuń
 139. Głos Anne Bishop to wzruszająca historia, opowiadająca o niesprawiedliwości wobec innych, słabych, chorych ludzi. Kiedy w małej wiosce opodal Wizji ktoś jest smutny, musi upiec ciasteczko, które potem zanosi dziewczynce. Ta dziewczynka nazywa się Głos. Nalah nie wiedziała, dlaczego tak postępowano, niemniej zawsze piekła ciasteczko, gdy była smutna. Kiedy dorosła odkryła mroczną prawdę. Nie mogąc dłużej wytrzymać w miejscu, które zaczęła traktować jak więzienie, postanowiła, że ucieknie. Wraz ze swoimi przyjaciółkami spakowała się i odnalezionym wozem wyruszyły ocalić Głos. Wcześniej na wycieczce w Wizji Nalah spotkała szamana w świątyni smutków. Z mocnym postanowieniem, Nalah uciekła z przyjaciółkami i Głosem do Wizji, gdzie otrzymały pomoc szamanów. Wrkótce potem Nalah znalazła partnera, z którym wiodła później szczęśliwe życie.

  OdpowiedzUsuń
 140. marzenka583:
  Altruizm. Nieustraszoność. Prawość. Erudycja. Serdeczność. Każdy człowiek pasuje do jednej z tych frakcji, ale nie Tris i Tobias, ta dwójka posiada cechy charakteru wszystkich frakcji, są Niezgodni, rząd nie może ich kontrolować, a to oznacza, że muszą zostać wyeliminowani… „Zbuntowana” to już druga część trylogii „Niezgodna”. Veronica Roth zachwyciła mnie po raz kolejny. Nie potrafiłam oderwać się od tej pasjonującej książki. Walka o przetrwanie, miłość, szczęście; dążenie do prawdy i sprawiedliwości- to tylko niektóre wątki poruszane w „Zbuntowanej”. Nie mogę się doczekać, by sięgnąć po trzeci, ostatni tom trylogii- „Wierną”.

  OdpowiedzUsuń
 141. Jus Accardo "Dotyk"

  Deznee Cross to szalona nastolatka, która często wpada w kłopoty. Jej ulubionym zajęciem jest zachodzenie ojcu za skórę. Kiedy po jednej z imprez trafia się jej okazja żeby sprowadzić do domu przystojniaka o niebieskich oczach dziewczyna nie waha się ani chwili, bo wie, że dzięki temu na twarzy jej taty nie pojawi się wyraz radości. Jest tylko jeden problem. Kale zachowuje się co najmniej dziwnie. Jak dzikie zwierze wypuszczone z klatki. Zachowanie chłopaka wynika z pewnej mrocznej tajemnicy, która nie powinna ujrzeć światła dziennego.

  "Dotyk" to jedna z tych pozycji, które są dobre na odmóżdżenie dla osób, nie mających żadnego problemu z przerysowaną fabuł i zbyt dużą ilością wszystkiego (wiem, że to "wszystko" jest dziwne, ale tak właśnie tutaj jest!). Ja osobiście książki nie polecam. Nie jest to najgorsza lektura jaką czytałam, ale stanowczo zalicza się do tych słabych. Jest wiele lepszych pozycji, którym warto poświęcić czas.

  OdpowiedzUsuń
 142. C.J. Daugherty "Wybrani"
  Allie to zbuntowana nastolatka, uważa się za osobę, której nic nie przestraszy, ani nie zdziwi. Po kilku wybrykach, w które wliczają się także aresztowania trafia do szkoły z internatem. Uczniami szkoły są osoby z bogatych rodzin, z dobrymi wynikami w nauce. Wszyscy wydają się zupełnie inni niż Allie. Po tajemniczym zdarzeniu wszystko się zmienia, a główne podejrzenia spadają na dziewczynę. Jak Alyson poradzi sobie z sytuacją, w której się znalazła? Czy ludzie zawsze są tymi, za których się podają? Między innymi warto przeczytać tę książkę, aby znaleźć odpowiedź na te pytania.
  Uwielbiam książki tajemnicze i mroczne, natomiast gdy wkrada się tam także wątek miłosny potrafię całe dnie poświęcać na czytaniu danej powieści.
  „Przestań wierzyć ludziom, którzy próbują cię wykorzystać”
  Julia Michalak

  OdpowiedzUsuń
 143. marzenka583:
  Tym razem zdecydowałam się na książkę Sary Grant „Neva”. Muszę przyznać, że ta powieść mnie zaintrygowała. Choć jest to Fantazy, autorka tak ukazała wydarzenia, że wydają się one bardzo wiarygodne. Tytułowa Neva ma problemy, które mogłaby mieć każda nastolatka: zakochała się w chłopaku przyjaciółki, rodzice kierują jej życiem, a jej ukochana babcia zaginęła. Ale Neva nie jest zwyczajną dziewczyną- mieszka w Kraju, który otoczony jest nieprzenikalną kopułą (podobno ma ona chronić ludzi przed światem zewnętrznym, podobno poza nią nic nie ma- no właśnie podobno. Babcia Nevy uważała inaczej… Czy to właśnie dlatego pewnego dnia nie wróciła do domu i wszelka pamięć po niej zaginęła? Czy istnieje życie poza kopułą? Zakończenie pozostawia lekki niedosyt, bo wprawdzie dziewczyna znalazła odpowiedzi na te pytania, ale ile ich jeszcze czeka na wyjaśnienie! Czy Neva odnalazła babcię? Czy zdoła uratować rodzinę uwięzioną pod kopułą? Kto wie, może doczekamy się kontynuacji tej historii?

  OdpowiedzUsuń
 144. Pięciopsiaczki - Wanda Chotomska

  Całkiem przypadkowo wpadła mi w ręce książka Wandy Chotomskiej , która była pozycją ćwierćfinałową w WLC w szkole mojej mamy. Zaintrygował mnie tytuł, dlatego w jeden wieczór ją przeczytałam. Okazało się , że to bardzo zabawna historia suczki Balbiny i jej piątki szczeniaków. Pięcioraczków – pieciopsiaczków. Książka uczy jak dbać o maluchy , jak je karmić i pielęgnować. Poszukiwania nowych właścicieli dla piesków uczą czytelnika odpowiedzialności za zwierzęta. Jeżeli masz w domu zwierzę to o nie dbaj, jak o członka rodziny , albo postaraj się oddać je w dobre ręce.
  Polecam dla uczniów szkoły podstawowej i wielbicieli małych psiaków.

  OdpowiedzUsuń
 145. "Tobi" Timothee de Fombelle
  Z każdą przeczytaną powieścią, z każdym zasmakowanym słowem utwierdzam się w przekonaniu, że moje serce już na zawsze zajęło jedno, jedyne dzieło. Książka tak dobra, że nic nie jest w stanie strącić jej z mojego literackiego firmamentu. „Tobi”. Historia chłopca ściganego za zbrodnię, której nie popełnił, baśniowa opowieść o męstwie, przyjaźni, miłości - tej prawdziwej, obdartej z kłamstwa i brzydoty – miłości do ojczyzny, rodziny, do Eliszy. Gdy o tym mówię, znów staję w Odessie, oddycham świeżym, leśnym powietrzem i z przejęciem śledzę losy Drzewa – społeczności, w której każdy liczy sobie nie więcej niż trzy milimetry. Czuję ciepło opatulające serducho, modlę się, by Jo Mitch nie dopadł rodziny Lolnessów. Raz po raz łza skapuje na strony. Brzmi sentymentalnie? Być może, ale nie potrafię wyrazić inaczej wielkości dzieła Timothee de Fombellego, autora, który czaruje słowem.

  Stanisława Pająk

  OdpowiedzUsuń
 146. Marie Rutkoski "Zdrada"
  Kestrel zaczęła nowe życie u boku valoriańskiego cesarza i jego syna. Nigdy nie planowała, że to właśnie tak będzie wyglądać jej każdy następny dzień, ale czasem trzeba się poświęcić. Jej każdy dzień jest wypełniony balami, pięknymi strojami i spotkaniami z ludźmi, którzy żądają by przyszła cesarzowa poświęciła im czas. Dla Kestrel to nie jest wcale wygórowana cena. Mimo, że czuje się ona jak w klatce to dzięki temu mogła ocalić Arina i jego herrańskich braci. Jedyny jej problem polega na tym, że nie może się zdradzić, nie może ona pokazać tego co tak naprawdę czuje.

  Gorąco polecam cykl "Niezwyciężona", w którego skład wchodzi "Pojedynek" oraz "Zdrada". Gwarantuje, że każdy kto czytała pierwszą część ("Pojedynek") będzie zaskoczony podczas czytania "Zdrady"! Ja osobiście nie mogę się doczekać kiedy będzie mi dane zapoznać się z trzecią częścią! Gorąco polecam "Zdradę"!

  OdpowiedzUsuń
 147. "Buźka" Sophie Hannah

  Emocje sięgają zenitu, bezsilność rozsadza od środka, czytelnik wbija palce w okładkę i próbuje telepatycznie przekonać bohaterów powieści, że Buźka nie jest prawdziwym dzieckiem Alice. Przecież ona, matka, która nosiła swoją córeczkę pod sercem, nie może się mylić. Skoro twierdzi, że jej dziecko podmieniono, nie może być inaczej. A jednak nikt nie chce uwierzyć „obłąkanej matce”. Kobieta musi poradzić sobie sama, tylko jak, skoro policja, a nawet sam mąż odwrócili się od niej? Ze stron litrami spływa rozpacz, która porusza i zajmuje myśli czytelnika. Do tego niezwykle barwne, plastyczne przedstawienie sytuacji, idealnie wyważony język potęgują wrażenie niemocy, jaka ogarnęła główną bohaterkę. Człowiek na chwilę zapomina, kim jest i gdzie mieszka, pozostaje tylko książka. Jestem pełna podziwu dla kunsztu Sophie Hannah, która pozwoliła mi za pomocą słów doświadczyć tragedii, jak na to nie patrzeć, fikcyjnych postaci. Ciągle nie mogę się otrząsnąć.

  Stanisława Pająk

  OdpowiedzUsuń
 148. Uwielbiam książki31 marca 2016 20:38

  Jedna z najpiękniejszych powieści o miłości, genialnie zekranizowana i taka czarująca... "Pamiętnik" Nicholasa Sparksa to cudowna książka, która za każdym razem inaczej przedstawia swoje sekrety.
  Co takiego kryje stary pamiętnik? Historię romantycznego uczucia, które narodziło się w Karolinie Północnej. Noah i Allie spędzili razem jedno, wspaniale lato lecz potem zostali rozdzieleni. Czy, gdy pewnego dnia, Noah znów zobaczy ukochaną Allie przy furtce, zapomniane uczucie raz jeszcze rozkwitnie i zapłonie tak samo jak dawniej?
  Ta książka to arcydzieło. I choć o miłości powstało wiele książek - ta jest inna. Pokazuje, że cuda dzieją się. Naprawdę. To historia o prawdziwej miłości, która pokona wszystkie przeciwności, nawet chorobę. Są momenty, gdy łza kręci się w oku. Czy spotykając Noaha ponownie, Allie wykorzysta szansę, jaką dał jej los?
  Gdy drogi głównych bohaterów zejdą się, Noah odzyska szczęście. A, patrząc na roześmianą Allie karmiącą łabędzie, zrozumie, jak wielki posiada Skarb.

  OdpowiedzUsuń
 149. Sebastian Anne Bishop to fantastyczna opowieść o miłości, podróżach, ratowaniu świata. Efemera została kiedyś zaatakowana przez Zjadacza Świata. Aby ją uchronić, krajobrazczynie rozbiły ją na mniejsze fragmenty, które zostały połączone mostami. Zjadacz został uwięziony, lecz o nim zapomniano. Sebastian- pół krwi inkub- mieszka w Gnieździe Rozpusty, krajobrazie stworzonym przez najpotężniejszą krajobrazczynię- Gloriannę Belladonę. W jego snach wzywa go kobieta, która chce być tylko bezpieczna i kochana. Wkrótce potyka ją w swoim krajobrazie i zakochuje się w niej. Tymczasem w szkole krajobrazczyń Zjadacz Świata powoli wydostaje się ze swojego więzienia . Efemera jest zagrożona, a uratować ją może tylko Sebastian i Glorianna. Czy Gniazdo Rozpusty stanie się pierwszym celem samego Zła ?
  „Niech twoje serce podróżuje bez bagażu, ponieważ to, co ze sobą przyniesiesz, stanie się częścią krajobrazu”.

  OdpowiedzUsuń
 150. Balladyna – Juliusz Słowacki

  Balladyna to dramat ,w którym mamy ukazane dążenie do władzy wszystkimi sposobami , często „ po trupach”. Czytając go miałam wrażenie , że poruszam się w świecie baśni , trochę fantastycznym , ale jednocześnie tajemniczym Mamy tu jak w każdej bajce motyw walki dobra ze złem , ale niestety jest to motyw odwrócony , to dobra siostra ginie z rąk złej, lecz na końcu dopada ją sprawiedliwość. Czary nie pomagają bohaterom , ale utrudniają im życie. Chociaż ginie Alina , Kirkor , ale jak w prawdziwej bajce dobro odzyskuje władzę. Moją ulubioną postacią był Skierka. Polecam książkę , chociaż jest pisana wierszem , ale czyta się lekko i przyjemnie

  OdpowiedzUsuń
 151. Yann Martel – „Ja”
  Wspaniała i poruszająca historia przedstawiająca naturę człowieka w całej swej okazałości. Autor poruszył tematy, które dla niektórych wydają się krępujące. Bohater powieści podróżuje po świecie poznając nowe kultury, osobowości i samego siebie. Doznaje on bowiem dość nietypowej transformacji. Zasypia w ciele mężczyzny, budzi się w ciele kobiety. To samo miejsce, czas, okoliczności - odmieniona perspektywa. Wybierając tą pozycję kierowałam się poprzednimi propozycjami autora między innymi książką pod tytułem "Życie Pi" - międzynarodowym bestsellerem która w 2002 roku zdobyła prestiżową Nagrodę Bookera. Jednym słowem - lektura godna polecenia.
  Kropka

  OdpowiedzUsuń
 152. "MOMO" Michael Ende
  Żyjemy w XXI wieku - dobie internetu i technologii. Każdy z nas chce mieć więcej, lepiej i szybciej. Inwestujemy w nowe samochody, komórki i laptopy, ale nie zastanawiamy się co przez to tracimy...
  Momo to sierotka mieszkająca w ruinach amfiteatru. Ludzie z pobliskiej wioski od razu ją pokochali: szczególnie Gigi Oprowadzacz i Beppo Zamiatacz Ulic. Razem zagłębiali się w świat marzeń.
  Nagle wszyscy zaczęli się odwracać od dziewczynki. Stali za tym Szarzy Panowie, którzy wmawiali ludziom, że pracując więcej i szybciej, będą bogatsi i zaoszczędzą czas na przyszłość. Jako jedyna Momo nie uległa złodziejom czasu i nie pozwoliła na utratę siebie. Tylko co może zrobić mała dziewczynka???
  Książka Michaela Endego wkracza w rzeczywistość. Rodzice nie maja czasu dla dzieci. Dzieci trwonią czas w wirtualnym, nieprawdziwym świecie. Po przeczytaniu tej książki zauważyłam wiele problemów obecnego świata.
  Jeśli się nie zmienimy, możemy stracić wszystko co ważne...

  OdpowiedzUsuń
 153. Leon Kruczkowski "Niemcy"

  "Niemcy" to dramat Leona Kruczkowskiego, który przedstawia różne postawy tytułowych Niemców w czasie II wojny światowej. Fabuła książki rozgrywa się w domu Profesora Sonnenbrucha. Profesor nie popiera nazizmu, ale też nie robi nic by go zwalczyć.
  Osobiście uważam, że dramat jest świetny! Mimo swego wieku jest napisany bardzo zrozumiałym językiem i czyta się go szybko. Polecam się z nim zapoznać każdemu kto lubi czytać lektury o tematyce wojennej oraz książki o postawach ludzi w tamtym właśnie czasie!

  OdpowiedzUsuń
 154. Czy wyobrażacie sobie świat, w którym miłość jest postrzegana jako jedna z najbardziej zdradliwych i śmiertelnych chorób ? W takim właśnie świecie żyła Lena, główna bohaterka powieści Lauren Oliver pt.: ’’Delirium”.
  Lene wkrótce czeka zabieg dzięki, któremu będzie na zawsze ‘’bezpieczna i szczęśliwa”. Jednak wszystko ulega zmianie kiedy poznaje Alexa. Cały jej świat wywraca się o 180*.
  REWLACYJNA książka! Świetna fabuła, akcja trzyma w napięciu, które powoli narasta i nie pozwalała mi na oderwanie się od książki do tego świetny język, którym posługuje się autorka. Znalazłam w tej książce wszystko czego szukałam, fantastyczną historię, zapierający dech w piersiach wątek miłosny i przede wszystkim niespodziewane zakończenie, którego w ogóle się nie spodziewałam, wzruszyło mnie, aż łzy same cisnęły mi się do oczu i sprawiło że właśnie zamówiłam kolejny tom tej niesamowitej serii.

  OdpowiedzUsuń
 155. Glorianna Anne Bishop to drugi tom wspaniałej trylogii efemera. Zjadacz Świata grasuje po fragmentach efemery i zatruwa złem ludzkie umysły. Glorianna Belladona stara się zapewnić bezpieczeństwo swoim oraz matki krajobrazom, aby jak najbardziej utrudnić plany Zjadaczowi Świata. Jej brat Lee, mostowy, kontroluje wszystkie mosty stacjonarne oraz rezonujące- krótko mówiąc ma pełne ręce roboty. Tymczasem Glorianna odkrywa, że nie jest sama. Ostrzeżenie Sebastiana- nadzieja serca leży w belladonnie- w półmroku jawy snu przemknęło przez krajobrazy i dotarło do Michaela, który również posiada wielką moc. Michael podjął się wielkiego trudu dostania się na najbardziej strzeżone miejsce przez Belladonę- Wyspę we mgle. Krajobrazczyni poddaje go wielu testom, bo choć się w nim zakochuje, to nie wie czy może mu ufać. Wraz z Michaelem znajdują sposób na pokonanie Zjadacza.. Aby pokonać Zło Glorianna zamyka się w swoim ogrodzie w szkole krajobrazczyńi wypędza Światło ze swojego serca, zostawiając w nim tylko Mrok.

  OdpowiedzUsuń
 156. Tom opowiadań Sławomira Mrożka „Słoń”

  Opowiadania Mrożka nie tylko pod względem gatunkowym napisane są doskonale. Historie przedstawione są w bardzo lapidarnej formie. Pomimo niewielkiej objętości, wywołują u czytelnika zamierzoną przez twórcę reakcję: bawią (choć to śmiech przez łzy), niosąc ze sobą gorzki obraz społeczeństwa. Mrożek demaskuje liczne wady: niekompetencję, samouwielbienie, zakłamanie, oszukiwanie, brak dystansu do siebie i świata, bezdenną głupotę przede wszystkim; posługuje się niejednokrotnie hiperbolą, ale ukazuje prawdę. Pisarz ośmiesza ludzkie zachowania, przedstawiając brak logiki. Bohaterowie Mrożka przekraczają granice złej woli, arogancji, nieżyczliwości, wreszcie żółci i głupoty. Bardzo wyraźnie ukazany jest prymitywny wizerunek współczesnego człowieka (mogłoby się to wydawać paradoksem, ale niestety nie jest). Poczynione przez autora charaktery, czasem absurdalne, zachowujące się nonsensownie, z którymi jednak w rzeczywistości trzeba się zmierzyć. Nasuwa się taka ogólna refleksja, że w tym świecie można przetrwać dzięki poczuciu humoru, dystansowi, bo bez nich się oszaleje, a Mrożek tak właśnie robi – śmieje się z przywar. Śmieje, choć boleje…

  OdpowiedzUsuń
 157. Veronica Roth "Niezgodna"

  Świat składający się z pięciu frakcji -Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). To właśnie w takim miejscu przyszło żyć Beatrice. Dziewczyna od urodzenia należy do Altruizmu, lecz podczas Ceremonii Wyboru postanawia ona zmienić swoją frakcję i staje się Nieustraszoną. Tylko czy ta decyzja okażę się dobrą?

  Książka jest genialna! Autorka stworzyła cudowny świat, wykrawało świetnych bohaterów i napisała pozycję, która wciąga na maksa i którą z całego serca polecam! Warto zapoznać się z "Niezgodną". Mnie ta lektura zachwyciła, mam nadzieję, że zachwyci ona każdego kto tylko da jej szanse! :D

  OdpowiedzUsuń
 158. Aleksander Fredro "Zemsta"

  Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to dwójka sąsiadów, którzy mieszkają w jednym zamku. Niestety nie umieją oni żyć w zgodzie. Czy uda im się w końcu dojść do porozumienia?
  "Zemsta" to jedna z tych lektur, które niestety nie przypadły mi do gustu. Język, którym jest ta książka napisana jest ciężki a jej czytanie było dla mnie męką. Są to oczywiście tylko moje odczucia i jak wiadomo zapewne ma ta pozycja zwolenników, ale jak dla mnie nie warto po nią sięgać. Fabuła lektury nie jest wciągająca ani zabawna. Jak dla mnie nie warto tracić na "Zemste" czasu. Nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 159. "Przemiana" Margaret Mahy

  Sięgnęłam po tą książkę bo zaciekawił mnie opis, a po pierwszych stronach również postać głównej bohaterki, która jak ja ma czternaście lat i brata.
  Laura staje przed poważnym życiowym wyborem. Musi szybko podjąć trudną decyzję czy chce dokonać niebezpiecznej przemiany po to, by zdobyć nadnaturalne umiejętności i zostać czarownicą by uratować brata który zapadł na dziwną chorobę.
  W tych trudnych chwilach wspiera ją chłopak, który od urodzenia posiada niezwykłą moc i jak się potem okazuje, jest również czarownicą. Ich relacja przeradza się w coś więcej niż tylko przyjaźń, ale to było do przewidzenia, bo książka jest dość prosto napisana.
  Tematyka też bardzo fajna, szczególnie dla młodzieży. Pokazuje jak człowiek może poświęcić się dla drugiego człowieka.
  Przemiana to niezwykła opowieść o pierwszej miłości, poświęceniu, zaufaniu i magii. Tak, czy inaczej książka całkiem fajna, ale cały proces przemiany trochę mnie przerażał.

  Emi136

  OdpowiedzUsuń
 160. Magdalena Waluś

  Becca Fitzpatrick, ,,Szeptem”

  Pierwsza część cyklu o upadłych aniołach i Nefilim. Nora mieszka z matką w ogromnym domu z matką. Jej ojciec zastał zabity kilka lat wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewczyna zaczyna chodzić do miejscowej szkoły, tam na lekcji biologii jest zmuszona siedzieć z dziwnym chłopakiem o imieniu Patch. Życie Nory zaczyna się zmieniać od spotkania z chłopakiem. Niespodziewanie w życiu dziewczyny zaczynają pojawiać się dziwne wydarzenia. Nora jest śledzona, jej najlpesza przyjaciółka napadnięta, a kobieta, której dała swoją kurtkę zabita. Ale to jeszcze nie koniec… W szkole pojawiają się kolejni dwaj uczniowie. Czy mają oni coś wspólnego z tymi wydarzeniami?
  Wszystkich miłośników historii o upadłych Aniołach i Nefilim zachęcam do przeczytania książki o Norze i jej już nie tak anielskim życiu.

  OdpowiedzUsuń
 161. Magdalena Waluś

  Becca Fitzpatrick, ,,Crescendo”

  W drugim tomie cyklu ,,Szeptem” jesteśmy świadkami miłości Nory i Patcha. Ona zwykła dziewczyna, on jej Anioł Stróż. Dziewczyna kocha go całym sercem, ale gdy postanawia mu to powiedzieć, nie uzyskuje żadnej odpowiedzi. Ale dlaczego? Teraz gdy znów jest poszłuszny Niebu jest pod stałą kontrolą Archaniołów. Jednak przed nimi nic się nie ukryje. Ostatecznie Patch przestaje się opiekować Norą, ale ona nadal go kocha. Stara się dowiedzieć o nim jak naj więcej. Postanawia udać się do jego domu, ale gdy ma już z niego wychodzić wybucha tam bomba. Dziewczyna ledwo uchodzi z tego żywa. Później idzie na spotkanie z Vee i jej chłopakiem, który jest najlepszym przyjacielem Patcha, Rixonem. Ale czy ten upadły jest naprawdę tą samą postacią?
  Jeśli chcesz dowiedzieć się jak się skończy ta książka muisz koniecznie ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 162. Magdalena Waluś

  Stephenie Meyer, ,,Zmierzch”

  Czy na świecie może zaistnieć miłość między zwykłą dziewczyną, a wampirem? Gdy Bella Swan przyjeżdża do małego miasteczka Forks, nie wie jak wielkie niebezpieczeństwo czyha na nią i jej rodzinę. W pierwszy dzień szkoły poznaje Edwarda Cullena, który jest wampirem. Na początku chłopak okazuje jej wielką niechęć, po zdarzeniach w Port Angeles Edward zaczyna częściej spotykać się z Bellą. Ostatecznie zostają parą. Ale pewnego dnia, podczas gdy rodzina Cullenów gra w baseball, przychodzi do nich trójka wędrownych wampirów, którzy nie są „wegetarianami” jak rodzina z Forks. Jeden z tamtejszych okazuje się tropicielem, który obrał Bellę jako swój następny cel. Dziewczyna musi uciekać. Razem z Alice i Jasperem wyjeżdża do Phoenix. Wszyscy myślą, że będzie ona tam bezpieczna, jednak James ją znajduje. Bella postanawia spotkać się z nim. Mało nie traci życia, ale jej chłopak przychodzi jej z ratunkiem.
  Historia ta bardzo mi się spodobała. Polecam ją wszystkim fankom romansów.

  OdpowiedzUsuń
 163. Magdalena Waluś

  Stephenie Meyer, ,,Zaćmienie”

  Trzecia część kultowej sagi o wampirach jest jeszcze ciekawsza od poprzednich. W Seattle zostaje tworzona armia nowonarodzonych przez Wiktorię partnerkę Jamesa, który został zabity przez rodzinę Cullenów. Ponownie główna bohaterka jest w niebezpieczeństwie. Akcja książki obfituje w niesamowite wydarzenia. Bella przyjmuje oświadczyny Edwarda, wybucha wojna między Cullenami, którzy łączą swoje siły z zmiennokształtnymi a armią nowonarodzonych. Gdy wszyscy walczą u podnóża gór, Edward i Seth muszą zmierzyć się z Wiktorią i z Riley’em. Zostają oni pokonani dzięki Belli, która rani sobie rękę przez co dezorientuje wampirów. Gdy wszystko szczęśliwie się kończy na polanę przybywają wysłannicy Volturi. Są zawiedzeni, że dziewczyna nie została jeszcze przemieniona w wampira, co zostało wspomniane w drugim tomie.
  ,,Zaćmienie” to najlepsza część sagi. W końcu możemy być pewni co do miłości, która kiełkuje już od pierwszego tomu. Książkę tą polecam każdemu fanowi fantastyki.

  OdpowiedzUsuń
 164. Magdalena Waluś

  Suzanne Collins, ,,Kosogłos”

  Igrzyska nigdy się nie skończą. Wybucha bunt. Jedyna nadzieja w Kosogłosie. Katniss Everdeen musi zadecydować czy nim będzie. Peeta nadal jest przetrzymywany w Kapitolu. Dziewczyna, która szczerze kocha chłopaka z chlebem chcę go uratować. Ostatecznie zostaje wysłana grupa mając uwolnić Peetę. Jednak gdy przybywa do Dystryktu Trzynastego nie jest już tym samym Peetą, którego znała Katniss. Kapitol zamienił go w maszynę, która ma zabić Kosogłosa. Katniss nie poddaje się, nadal stoi na czele buntu. W końcu wyrusza do Kapitolu zabić prezydenta Snowa. Podczas tej wyprawy ginie wiele jej przyjaciół, a nawet rodzina. Gdy buntownicy obejmują władzę nad Panem, Katniss ma tylko jedno zadanie zabić byłego prezydenta. Po ciężkich chwilach w Kapitolu wraca do Dwunastego Dystryktu razem z Haymitchem, jej mentorem. Wiedzie tam szczęśliwe życie. W Epilogu dowiadujemy się, że jest szczęśliwą żoną, a także matką.
  Zachęcam każdego do przeczytania tej i wcześniejszych części o przygodach Kosogłosa.

  OdpowiedzUsuń
 165. Molier "Skąpiec"

  Harpagon to tytułowy skąpiec. Ma on dwoje dzieci, Kleanta i Elizę. Niestety bohater nie patrzy na ich szczęście a jedyne co się dla niego liczy to pieniądze. Z tego powodu w rodzinie dochodzi do wielu nie porozumień.
  Muszę przyznać, że "Skąpca" czytałam dawno temu, ale wspominam tę lekturę bardzo przyjemnie. Może nie jest ona moją ulubioną książką, ale jak na obowiązkowe pozycję, które każą czytać w szkole nie była ona najgorsza. Mimo swojego wieku jest napisana zrozumiałym językiem i nie większego problemu z przebrnięciem przez nią. Z własnej woli pewnie bym jej nie przeczytała, ale chociaż kto wie? W końcu tak jak już pisałam książka nie jest najgorsza :)

  OdpowiedzUsuń
 166. "Skąpiec" - Jean Baptiste Poquelin 'Molier'
  Akcja toczy się w Paryżu.
  Książka opowiada o Harpagonie tytułowym Skąpcu. Ma on dwójkę dzieci Elizę i Kleanta. Opowieść ta rozgrywa się jednego dnia, lecz ma dużo szczegółów. Harpagon jest tak wielkim sknerą i dusigroszem, że zmusza własne dzieci do samodzielnego poszukiwania pieniędzy na własne wydatki.

  Książka bardzo mi się spodobała,fantastyczna komedia, można się uśmiać do łez. Polecam ją kazdemu, kto szuka przyjemnej lektury.

  Szosti

  OdpowiedzUsuń
 167. Magdalena Waluś

  Veronica Roth, ,,Niezgodna”

  Chicago podzieliło się na pięć frakcji. Beatrice pochodzi z Altruizmu. Nastał dla niej czas wyboru frakcji do której chciałaby należeć. Ceremonię tą poprzedza test wyboru, na jego podstawie można dowiedzieć się gdzie pasujesz, ALE jeśli wynik jest nie jednoznaczny to oznacza NIEZGODNOŚĆ, takich ludzi trzeba się pozbyć. Beartice będąc niezgodną nie wie co robić. Ostatecznie wybiera Nieustraszoność. Spotyka tam Cztery, który jest jej instruktorem podczas szkolenia. Początkowa dziewczyna nie radzi sobie dobrze, jednak po godzinach ćwiczeń kończy szkolenie na pierwszym miejscu. Nagle wybuch rewolucja Erudycja chce zniszczyć Altruizm. Wykorzystuje do tego Nieustraszonych, który pod wpływem serum nie wiedzą co robią. Jednak Tris i Cztery pokonują Jeanine Matthews – przywódczynię Erudytów. Nasi bohaterowi są teraz w ogromnym niebezpieczeństwie, dlatego opuszczają tereny miasta i udają się do siedzib Serdeczności.
  Polecam każdemu tę książkę akcji. Nikt nie zawiedzie się czytając o przygodach Tris i Cztery.

  OdpowiedzUsuń
 168. Magdalena Waluś

  Veronica Roth, ,,Zbuntowana”

  Drugi tom wspaniałej trylogii ,,Niezgodna” zaczyna się pobytem bohaterów w siedzibie Serdeczności. Jak Nieustraszeni żądni niebezpieczeństw mogą zaklimatyzować się w jednej z najspokojniejszych frakcji? Właśnie, nie mogą. Również Erudycja nie przestaje szukać Niezgodnych, ale dlaczego? Ponieważ są oni zagrożeniem dla społeczeństwa frakcyjnego. Jeannine nadal panuje nad Chicago. Jednak jej poczynanion zaczynają przeszkadzać bezfrakcyjni, których przywódczynią jest matka Tobiasa. Ale wśród Niestraszonych szerzy się zdrada. Tris dowiaduje się o pewnych inforacjach ukrywanych w Altruiźmie.
  Czy uda jej się dowiedzieć jaką tajemnicę skrywała jej dawna frakcja?
  Czy jej miłość do Cztery przetrwa tę wojnę?
  Odpowiedzi na te i wiele innych ppytań musicie poszukać w lekturze książki Veroni Roth pt. ,,Zbuntowana”.

  OdpowiedzUsuń
 169. Magdalena Waluś

  Veronica Roth, ,,Wierna”

  Ostatni tom cudownej trylogii pt. ,,Niezgodna”. Tris ze swoimi przyjaciółmi i chłopakiem wyrusza po za mury miasta. Odnajdują tam stację badawczą. Dowiadują się wielu rzeczy o swoim pochodzeniu i celu badania. Caleb i jego siostra uzyskują informacje o ich matce, kim była, skąd pochodziła i jak dostała się do frakcyjnego miasta – Chicago. Dziewczyna staje się asystentką prezesa Agencji. Na zebraniu dowiaduję się, że ludzie chcą usunąć pamięć mieszkańcom miasta i zacząć badania od nowa. Tris nie chce na to pozwolić i próbuje wykraść serum pamięci. Jednak zatrzymuje ją David, który nie jako zatrzymuje dziewczynę…
  Jeśli chcesz się dowiedzieć jak sończyła się historia Tris i Tobiasa koniecznie przeczytaj ,,Wierną”. Być może jej zakończenie może cię zaskoczyć.

  OdpowiedzUsuń
 170. Magdalena Waluś

  Książka – dodatek do trylogii ,,Niezgodna” opowiada o życiu Tobiasa zanim poznał Tris. Mówi o jego dzieciństwie, wyborze frakcji, szkoleniu, a później o jego pracy jako instruktora. Chłopak nie miał szczęśliwego dzieciństwa ze względu na ojca, który go bił i upokarzał, ale NIKT nie wiedział co się dzieje w domu Marcusa Eatona. Tobias skrywał swój sekret. Chcą uwolnić się od ojca podczas wyboru frakcji „uciekł” do Niustraszoności. Tam przeszedł szkolenie i dostał nowe imię – Cztery. Dlaczego akurat takie? Bo miał tyle lęków. Jednak gdy dwa lata później do jego frakcji przybywają nowi transferzy poznaje Tris, dziewczynę z Altruizmu. Boi się, że ona go pozna. W między czasie dowiaduje się o ataku Erudycji na Altruizm. Stara się jakoś temu zapobiec i zbiera informacje.
  Życie Cztery nie było kolorowe. Jeśli chcesz je dokładnie poznać przeczytaj książkę poświęconą temu bohaterowi.

  OdpowiedzUsuń
 171. Magdalena Waluś

  Lauren Kate, ,,Upadli”

  Wszystko się zmieniło dla Luce po tragicznym wypadku jej chłopaka. O wszystko obwiniają dziewczynę. Zaczyna uczęszczać do prywatnej szkoły Sword&Cross. Jest ona placówką do uczniów z niezbyt ciekawą przeszłością. Poznaje tam Arianne, która staje się jej koleżanką. Zauważa też dwóch chłopaków Cama i Daniela. Ten drugi nie okazuje jej zbyt przyjaznych uczuć. Później znajduje w szkole prawdziwą przyjaciółkę Penn. Dziewczyna pomaga jej dowiedzieć się czegoś o tajemniczym Danielu. Niestety niczego nie znajdują. Po pewnym czasie Luce zakochuje się w tajemniczym chłopaku. Dziewczyna w małym stopniu dowiaduje się prawdy o swoim pochodzeniu. Jest miłością Daniela od zawsze i na zawsze. Co 17 lat odradza się i spotyka Anioła. Tym razem jednak na drodze staje im Cam. Gdy Daniel walczy z demonem. Panna Sofia próbuje zabić Luce, aby jej chłopak mógł zostać w końcu uwolniony.
  Czy Luce zobaczy jeszcze Daniela? Koniecznie przeczytajcie książkę ,,Upadli”.

  OdpowiedzUsuń
 172. Magdalena Waluś

  Robert Muchamore, ,,Rekrut”

  Kto uwierzy, że dziecko mogłoby być tajnym agentem? No właśnie, nikt. Dlatego powstała tajna organizacja CHERUB. Ma ona na celu szkolenie młodych ludzi to bycia agentami. Taka historia spotyka Jamesa Adamsa. Traci on matkę, a siostrę zabiera jej ojca. Chłopak trafia do sierocińca. Pewnego dnia trafia do kampusu CHERUBa. Dowiaduje się czym jest ta agencja i decyduje się na dołączenia. Najpierw musi przejść stu dniowe szkolenie. Udaje mu się to i zostaje agentem. Jego pierwszą misją jest wykrycie tajemnicy skrywanej w wiosce hipisów.
  Czy uda mu się odkryć zamiary i cele gangsterów? Czy w ogóle przeżyje tę misje? Zapraszam do czytania książki poświęconej cherubom.

  OdpowiedzUsuń
 173. Magdalena Waluś

  Aleksander Fredro, ,,Zemsta”

  Wybitny komediopisarz pokazuje nam świetny dramat pt. ,,Zemsta”. Opowiada on o dwóch rodzinach mieszkających na tym samym zamku. Dzieli ich tylko mur graniczny, którego nie chce odbudować Cześnik. Jednak gdy opiekunowie nie patrzą Klara i Wacław spotykają się i wyznają sobie miłość. Chcą pogodzić zwaśnione strony, ale nie jest to takie proste jak się wydaje. W całe komedii dużo namiesza Papkin. Ostatecznie jednak wszystko ułoży się szczęśliwie dla młodych. Cześnik i Rejent w końcu podadzą sobie ręce na zgodę.
  Choć większość na pewno czytała ten dramat jako lekturę szkolną, to i tak polecam go tym co jednak stwierdzili, że się im nie opłaca lub nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 174. "Balladyna" Juliusz Słowacki

  Balladyna to najbardziej znany dramat Juliusza Słowackiego. Książka opowiada o dwóch siostrach, Alinie i Balladynie, które, by rozstrzygnąć spór o to, która z nich ma poślubić księcia Kirkora postanawiają zmierzyć się w zbieraniu malin.
  Pozycja nie należy do najciekawszych. Ja przeczytałam ją tylko dlatego, że była ona moją lekturą szkolną. Osobiście wiem, że nie sięgnę po nią ponownie, ale to tylko moje zdanie i odczucia. Ja tej pozycji nie polecam. Mimo, że ma ona przesłanie to dla mnie była po prostu nudna.

  OdpowiedzUsuń
 175. Magdalena Waluś

  Juliusz Słowacki, ,,Balladyna”

  Jak można zabić siostrę za dzbanek malin? Nigdy z nas by tak współcześnie nie postąpił. Jednak dla Balladyny była to sprawa oczywista. Musiała zabić, aby zostać żoną Kirkora. Mogła poprosić, ale to byłaby dla niej hańba. Za okrutne morderstwo na jej czole pojawia się krwawa plama, której nikt i nic nie może zmyć. W końcu zostaje szczęśliwą żoną Kirkora. Jednak młody małżonek jedzie pod Gniezno, aby pozbyć się Popiela IV. Balladyna wraz z Fon Kostrynem knuje spisek, gdyż pragnie zostać królową. Zabija Grabca mającego cudowną koronę i jedzie pod stolicę. Tam umiera jej mąż, a później sama zabija Kostryna. Gdy przychodzi jej sądzić ludzi trzy razy skazuje się na śmierć. Ginie od pioruna.
  Czy warto było zabijać za dzban malin, a później za niego umrzeć?

  OdpowiedzUsuń
 176. Magdalena Waluś

  Henryk Sienkiewicz, ,,Krzyżacy”

  Powieści historyczne Sienkiewicza mogą nas wprowadzić w czasy dobre i złe w historii Polski. ,,Krzyżacy” opowiadają o wojnie polsko – krzyżacko, ale nie tylko. Zawierają mnóstwo wątków pobocznych. Jednak w całej powieści najważniejsza jej miłość Zbyszka do Danusi Jurandównej. Dziewczyna staje się jego panią serca. Jednak los młodym nie sprzyja. Gdy młody rycerz zostaje poturbowany przez żubra po dziewczynkę przyjeżdżają rzekomi wysłannicy Juranda i zabierają ją. Jak później się okazuje byli to krzyżacy, który porwali Danusię, aby zabić jej ojca. Dziewczynka umiera, gdy w eskorcie swojego męża wraca do Spychowa. Chłopak żeni się ponownie, ale później wybucha wojna i Zbyszko rusza walczyć.
  Wszyscy dobrze wiemy jak kończy się ta historia. Jeśli ktoś nie czytał jeszcze tej powieści to musicie to zrobić w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 177. Magdalena Waluś

  J. R.R. Tolkien, ,,Silmarillion”

  Dzięki ,,Silmarillionowi” możemy poznać historię Śródziemia przed wydarzeniami opisanymi w ,,Hobbicie”. Możemy poznać opowieści o Pierwszej Erze Świata. Jestem kilka opowiadań, które opowiadają m.in. o stworzeniu świata przez Eru Ilúvatara, o powstaniu i utracie Silmarilów, a także upadku Númenoru. ,,Silmarillion” jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów twórczości Tolkiena. Sama przeczytałam tę książkę jednym tchem i traktowałam jak kronikę Śródziemia. Jest w niej dużo informacji, których Tolkien nie zawarł w ,,Hobbicie” i ,,Władcy Pierścieni”.
  Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 178. Magdalena Waluś

  Adam Mickiewicz, ,,Dziady”

  Z dramatu Mickiewicza pt. ,,Dziady” przeczytałam tylko jedną część, a mianowicie drugą. Opowiada ona o obrzędzie zwanym Dziadami. Przychodzą do nich trzy duchy, które udzielają im podpowiedzi jak żyć. Pierwsze przychodzi para dzieci. Mówią, że jeśli w życiu nie doznamy smutku to w niebie nie będziemy szczęśliwi. Około północy przybywa widmo Złego Pana. Zgromadzeni nie mogą wpuścić do kaplicy. Mówi on, że jeśli ktoś za życia nie był człowiekiem, czyli nie pomagał biednym lub wyrządzał krzywdy innym nie zazna spokoju w niebie i człowiek nie będzie mógł mu pomóc. Jako ostatni przychodzi duch Zosi. Musi ona błąkać się między ziemią a niebem, bo w swoim ziemskim życiu była obojętna wobec swoich adoratorów. Gdy już kończy się obrzęd przychodzi Widmo i zmierza w kierunki jednej z pasterek.
  Mam zamiar przeczytać dalszy ciąg tego dramatu i dowiedzieć się co działo się dalej. Jak na razie polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 179. Magdalena Waluś

  Krystyna Siesicka, ,,Fotoplastykon”

  Powieść Siesickiej opowiada młodej dzieczynie Janie, która w wyniku wypadku została przykuta do łóżka. Ma ona dwójkę młodszego rodzeństwa. Są oni dla niej połączeniem ze światem zewnętrznym. Opowiadają jej co dzieje się w ich życiu, klasie. Starsza siostra staję się dla nich nauczycielką. Odpowiada na ich pytania i pomaga im w trudnych sytuacjach. Ostatecznie rodzeństwo zaczyna rozumieć jak wygląda życie.
  Każdego kto nie czytał jeszcze ,,Fotoplastykonu” zachęcam do przeczytania. Jestem to cudowna książka. Może pomoeż zrozumieć ci ważne kwestie, które są omawiane w powieści.

  OdpowiedzUsuń
 180. Magdalena Waluś

  Kiera Cass, ,,Rywalki”

  ,,Rywalki” to pierwszy tom cudownej serii pt. ,,Selekcja”. Książka ta opowiada o ubogiej dziewczynie Americe, która zgłasza się do losowania. Chce przez to pomóc rodzinie i polepszyć ich stan majątkowy. Zadanie wydaje się prawie nie możliwe do wykonania gdyż może zostać wylosowanych jedynie 35 dziewcząt z całego państwa. Jednak Americe udaje się dostać do grona „szczęśliwców”. Dziewczyna przenosi się do zamku i tam z pozostałymi dziewczynami będzie rywalizować o rękę księcia Maxona. Nie jest zbyt szczęśliwa, ale po pewnym czasie przekuneje się do królewicza. Zostaje jedną z jego ulubienic. Książka kończy się gdy na ,,placu boju” pozostaje sześć dziewczyn.
  Książka jest idealna dla każdej dziewczyny, która zawsze marzyła o byciu księżniczką i spotkaniu swojego księcia z bajki. Polecam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 181. Magdalena Waluś

  Kiera Cass, ,,Elita”

  Zostało już tylko sześć dziewcząt do roli żony księcia Maxona. Jest to tzw. Elita. Razem z Americą przeżywamy wszystkie wydarzenia na zamku. Dziewczyna nie wie dokładnie co czuje do Maxona, ze względu na Aspena, dawną miłość Americi. Musi ona zdecydować, który mężczyzna jest dla niej ważniejszy. Gdy podejmuje ona tę decyzję, rebelianci, którzy chcą obalić monarchę rosną w siłę. Ami coraz bardziej stara się dorównać innym kandydatkom, ale nie zabrdzo jej to wychodzi.
  Czy America upewni się w swojej miłości do Maxona? Czy jednak zdecyduje się na Aspena? A może rebelianci zawładną państwem? Dowiecie się tego czytając ,,Elitę”.

  OdpowiedzUsuń
 182. Magdalena Waluś

  Carlo Collodi, ,,Pinokio”

  Kto z nas nie czytał najbardziej znanej bajki dla dzieci? Wszyscy wiemy o Pinokiu. Nie raz rodzice straszyli nas, że z nami stanie się to samo co z drewnianą kukiełką. Jednak teraz sami przekonaliśmy się, że chłopiec ten należy jedynie do wytworu wyobraźni pisarza. Nie mniej jednak wszyscy kochaliśmy jego przygody. Pamiętamy jego spotkanie z lisem, rozmowy z wróżką i jego długi nos. Gdy czytam tę książkę przypominają mi się lata dzieciństwa.
  Nie raz będę wracała do cudownej bajki Collodiego. Polecam każdemu tę powieść każdemu, może pozwoli ona przypomnieć lata dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 183. Krystyna Kuhn "Katastrofa"

  Jedynym celem Katie jest wejście na szczyt góry Ghost. Jest to legendarny trzytysięcznik, wznoszący się nad doliną Grace. Nad górą jednak krąży wiele mitów i zagadek. Mimo to Katie, Julia, David oraz kilku innych członków ekipy postanawiają się podjąć wyzwanie i zdobyć szczyt. Sprawa jednak nie jest taka łatwa jak mogło by się wydawać. Czy im się uda? Co czyha na nich po drodze?
  Polecam zapoznać się z "Katastrofą", która jest kontynuacją "Gry" tej samej autorki. Książka tak jak pierwsza część jest bardzo ciekawa, czyta się ją szybko i z wielkim zainteresowaniem. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 184. Magdalena Waluś

  Kiera Cass, ,,Syrena”

  Kahlen została syreną po tym jak tonęła. Zawarła pakt z oceanem i przez sto lat musi mu służyć. Dopiero po tym czasie może zacząć nowe życie i mieć rodzinę. Na razie jednak jest to nie możliwe. Dziewczyna cieszy się dopóki nie spotyka Akinliego. Zakochuje się w nim, ale nie mogą być razem. Życie syreny staje na głowie. Nie wie co robić.
  Szybko przeczytałam tę książkę i zachęcam każdą fankę książek Kiery Cass do zapoznania się z nową powieścią pt. ,,Syrena”.

  OdpowiedzUsuń
 185. Magdalena Waluś

  Headley Maria Dahvana, ,,Magonia”

  ,,Magonia” opowiada o młodej dziewczynie Azie, która choruje na dziwną chorobę płuc. Nie może oddychać, mówić; prościej mówiąc nie może normalnie żyć. Pewnego dnia widzi na niebie statek. Wszyscy uważają, że to przewidzenie związane z chorobą. Po kilku dniach Aza znika z tego świata pojawia się w świecie Magonii. Tam staje się inną osobą.
  Jak potoczą się jej losy w Magonii? Jeśli ktoś jeszcze nie sięgnął po książkę o losach Azy musi koniecznie to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 186. Magdalena Waluś

  Neal Shusterman, ,,Podzieleni”

  ,,Podzieleni” to wspaniała książka idealna dla fanów powieści fantasy. Opowiada ona o lasach trójki nastolatków, którzy uciekają z transportu. Connor, Risa i Levi mają po trzynaście lat i łączy ich jeden cel przeżyć do osiemnastych urodzin. Rodzice oddali ich do twz. podziału. Ma ono na celu przeszczepienie różnych organów dziecka innym ludziom. Teoretycznie dziecku nadal żyje, ale wpraktyce wygląda to inaczej. Prze takim losem chce się uchronić trójka przyjaciół.
  Czy im się uda? Jak potoczą się ich losy po ucieczce? Polecam gorąco tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 187. Magdalena Waluś

  Susan Vaught, ,,Szaleństwo”

  Książka rodem z niesamowitego horroru. Dziewczyna imieniem Forest zamieszkuje w małym miasteczku Never w stanie Kentucky. Tam zaczyna pracę, aby zarobić na studia. Jednak nie jest to normalna praca, bowiem zajmuje się ona cmentarzem przy szpitalu psychiatrycznym. Jej życie przewraca się o 180 stopni.
  Lektura tej książki była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Choć wszystkie powieści o szpitalach psychiatrycznych są zwykle mało ciekawe i po prostu nudne, nie mogłam tego powiedzieć o ,,Szleństwie”. Zachwyciła mnie swoją fabułą i prostotą języka. Polecam ją gorąco każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 188. Magda Kopacz
  Cliff McNish - "Anioł"
  Czy wierzycie w anioły? Dla Freyi Harisson są one chorobą. To przez obsesję na ich punkcie Freya od ósmego roku życia leczy się w szpitalach psychiatrycznych. Teraz ma czternaście lat i wydaje się być zdrowa. Opuszcza szpital, zaczyna chodzić do szkoły, zdobywać przyjaciół i popularność. Wszystko zmienia się gdy znów zaczyna nawiedzać ją anioł - tajemniczy i złowieszczy Mestraal. Budzi we Freyi przerażenie ale i współczucie.
  Książka napisana w nadzwyczaj delikatny sposób, niesamowicie pouczająca jeśli chodzi o tolerancję. Inna niż wszystkie z tego gatunku. Nie jest to kolejne "romansidło". Powieść lekka, nie jest to wprawdzie bestsellerem ale z przyjemnością sięgnę po nią jeszcze nie raz.

  OdpowiedzUsuń
 189. Jonathan Maberry "Wilkołak"

  Kiedy umarła matka Lawrence'a Talbota jego życie zmieniło się i to bardzo. Chłopak opuścił rodzinne strony i wybrał się do Ameryki. Kiedy po latach wraca na dwór odkrywa, że w jego rodzinnych stronach rządzi strach a ludzie boją się krwiożerczej bestii. Lawrenca jednak bardziej niepokoi tajemnicza siła, która podczas pełni wzywa go do lasu. Jak potoczy się ta zagadkowa historia?

  "Wilkołak" to ciekawa książka, którą czyta się bardzo przyjmie. Nie jest ona jakaś bardzo straszna, ale jest ciekawa. Polecam się z nią zapoznać. Można z tą pozycją spędzić miło czas :)

  OdpowiedzUsuń