poniedziałek, 1 lutego 2016

Hasło na luty

Przeczytaj książkę z kolorem w tytule
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W  lutym proponujemy  Wam  odrobinę  koloru  –  przeszukajcie półki z książkami w bibliotece, w domu, księgarni i wybierzcie te, które mają w tytule kolor.

Proponujemy:

                   


                                125 komentarzy:

 1. Czy tytuł może być w języku angielskim?(znajduje się w nim kolor)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy niebieskooka, czarnowłosa itp. można uznać za kolor w tytule?

  OdpowiedzUsuń
 3. Błękitna miłość - S.C. Ransom
  Alexa jest siedemnastolatką o niemałych powodach do radości. Właśnie zdała egzaminy, a największe ciacho w szkole jest nią zainteresowane. Któregoś dnia podczas próby ratunku łabędzia, dziewczyna znajduję bransoletkę z dziwnym niebieskim kamieniem, która postawi jej dotychczasowe życie do góry nogami. To właśnie ona doprowadzi do spotkania Alexy i Calluma, chłopaka uwięzionego pomiędzy życiem a śmiercią. Trafił on tam, kiedy w bohaterskiej próbie ratowania swojej siostry, utopił się w pewnej rzece. Teraz jego ponurą egzystencje urozmaica wyjątkowa dziewczyna i uczucia jakie się między nimi rodzą. Lecz siostrze Calluma nie podoba się jego miłość do Alexy i stara się poróżnić zakochanych, a takie intencje nigdy nie są dobre podczas budowy szczęśliwego związku. Czy miłość pokona przeszkody jakie życie (i śmierć) stawia między bohaterami? Tego już trzeba dowiedzieć się samemu.
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 4. Victoria Aveyard "Czerwona Królowa" już na blogu :) Moja pierwsza negatywna opinia w wyzwaniu czytelniczym.
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/02/bede-srebrna-z-czerwonej-krwi.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Andrzej Maleszka ,, Magiczne Drzewo – Czerwone Krzesło”

  Książka ta opowiada o trojgu rodzeństwa, które pewnego dnia w rzece znajdują czerwone krzesło. Rodzice, którzy byli muzykami, stracili pracę w orkiestrze. O pomoc finansową poprosili ciotkę, która namawiała siostrę i jej męża do podjęcia pracy na luksusowym statku. Kiedy kobieta usiadła na czerwonym meblu powiedziała, że chciałaby by dorośli się zmienili. W tym momencie życzenie się spełnia rodzice dzieci pakują się i wyruszają w rejs, a o dzieciach nie chcą słyszeć ani słowa. Dzieci przenoszą się do ekskluzywnego domu ciotki, której nienawidzą, gdy dowiadują się, że znaleziony przedmiot spełnia marzenia, robią wszystko by wrócić do rodziców i odmienić ich z powrotem w dobrych, miłych, kochających ludzi.
  Kordel Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy "Kolorowy szalik" też się liczy?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy książka pt. ,,Pozłacana rybka" spełnia wymagania na ten miesiąc?

  OdpowiedzUsuń
 8. Regina Doman ,,Czarna jak noc"

  To już druga powieść serii, której głównymi bohaterami są Blanche i Bear. Okazuje się, że pierwsza część tylko pozornie zakończyła się bajkowym happy endem. Zło bowiem powraca jak bumerang. Tym razem to Blanche znajdzie się w niebezpieczeństwie. Czy przyjaciele znajdą sposób, aby ją uratować? Co wspólnego ma z tym przeszłość Beara? I jaki wpływ na zdarzenia będą mieć bracia zakonni? Powieść, tak jak wszystkie z tej serii, nawiązuje do baśni braci Grimm, tym razem o tytule ,,Królewna Śnieżka". Autorka w niesamowity sposób ,,uwspółcześnia" stare historie nadając im nowy, jeszcze bardziej tajemniczy wymiar. Postacie są świetnie wykreowane, intrygują na każdej stronie. One plus niesamowite zwroty akcji sprawią, że czytelnik nie będzie chciał odłożyć książki. Podobno w bajkach wszystko dobrze się kończy, ale czy tak będzie i tym razem...?

  Natalia Szopa

  OdpowiedzUsuń
 9. C. S. Lewis ,,Srebrne krzesło"

  W czwartej książce siedmiotomowego cyklu ,,Opowieści z Narnii" możemy przeczytać o przygodach Eustachego Scrubba i Julii Pole, którzy niespodziewanie przenoszą się do magicznej krainy Narnii, gdzie władcą jest lew Aslan. Mają za zadanie odnaleźć zaginionego królewicza Riliana, syna króla Kaspiana X, a pomagać będzie im błotowij o imieniu Błotosmętek. Nie będzie to łatwe, ponieważ następcę tronu porwała zła czarownica. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z nią, ale także ze złymi olbrzymami. W trakcie podróży przez budzące grozę krainy odkrywają, że przeciwstawienie się złu daje siłę do walki z nim.

  Natalia Szopa

  OdpowiedzUsuń
 10. W tym miesiącu przeczytałam książkę pt.: ”Srebrne krzesło” z cyklu Opowieści z Narni pióra C.S. Lewisa wydaną przez wydawnictwo Media Rodzina. Książka opowiada historię Julii i Eustachego, którzy pewnego dnia trafiają do Narni. Tam lew Aslan zleca im odnalezienie księcia Riliana. Historia rozgrywa się oczywiście w Narni. Świcie pełnym magicznych stworzeń, mówiących zwierząt, centaurów, faunów itp. Akcja jest wciągająca i wzbudza ciekawość czytelnika. Język jest współczesny aczkolwiek czasami pojawiają się archaizmy. Styl jest bardzo opisowy i humorystyczny. Choć nie czytałam poprzednich trzech części ta mnie wciągnęła i czerpałam satysfakcję z jej czytania. Polecam wszystkim. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. “Czerwona Królowa”- Victoria Aveyard
  Jeśli jest się czytelnikiem książek młodzieżowych, odkrywając świat stworzony przez Victorie Aveyard z pewnością dozna się uczucia déjà vu. Dzieje się tak ponieważ książka ta stanowi amalgamat innych światów literackich takich jak świat “Rywalek”, “Niezgodnej”, “Mrocznych Umysłów” oraz w mojej opinii wielu innych. Opowiada nam historie antyutopii osadzonej w niedalekiej przyszłości. Obywatele królestwa dzielą się na “Czerwonych”, czyli zwykłych ludzi, którzy pełnią rolę mrówek utrzymujących społeczeństwo oraz na “Srebrnych”, pięknych, panujących i obdarzonych niezwykłą mocą. Jak łatwo pojąć, wśród Czerwonych pojawia się “niezwykła” dziewczyna Mare, dysponująca mocą Srebrnych, która ma zamiar zburzyć obowiązujący ład.
  “Czerwona Królowa” nie grzeszy oryginalnością oraz można dostrzec w niej liczne błędy dopiero rozwijającego się pisarza, która nie dysponuje jeszcze doświadczeniem ani pomysłami. Pozostaje nam mieć nadzieję, że tak jak z niepozornego pąku rozwija się róża, tak Victoria Aveyard kiedyś olśni nas swoim kunsztem literacki i za pomocą Mare zabarwi nasz świat na czerwono.

  OdpowiedzUsuń
 12. “Biały Kieł “ - Jack London

  Wybierzmy się na daleki Dziki Zachód. A gdzie dokładnie? Oczywiście w puszcze! To właśnie tam zaczyna się nasza historia, gdy wilczyca wydała na świat w trzech czwartych wilka i w jednej czwartej psa, który stanie się bohaterem naszej opowieści. Biały kieł ( takie właśnie miano nosi szczenię ) miał życie pełne przygód i zmian. Był wilkiem, myśliwym, psem pociągowym, psem do walk, a na koniec stał się pełno prawnym członkiem ludzkiej rodziny. Zmieniał on swoich właścicieli często, a każdy z nim był inny.
  London podjął się trudnego zadania opisania uczuć i emocji zwierzęcia w różnych sytuacjach. Było to przedsięwzięcie niełatwe, ale autor podołał mu po mistrzowsku.
  Jednak jest to historia tylko z pozoru o amalgamacie psa i wilka, jest to historia o nas, o ludziach. Pokazuje nam jak różni jesteśmy, jak traktujemy słabszych od siebie i uczy co tak naprawdę znaczy być "bestią "
  Polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 13. Powieścią, którą chciałabym opisać w tym temacie, jest „Krew i złoto” Anne Rice. Uważam, że powinniśmy być twórczy, więc wybrałam książkę, która nie ma w tytule bezpośrednio koloru, a rzecz z nim związaną, to znaczy złoto. Ta powieść to ósmy tom „Kronik Wampirów”, rozsławionych sławną książką „Wywiad z wampirem”, oraz jej ekranizacją z Bradem Pittem i Tomem Cruise’m w rolach głównych. Ta książka zafascynowała mnie z tego powodu, że opowiada przeszłość jednej z najbardziej tajemniczych i uwielbianych postaci „Kronik…”
  Opowiada ona o Mariusie, potężnym wampirze, który swoje ludzkie życie zakończył na początku naszej ery. Historia opowiada przyczyny jego śmierci i narodzin jako wampir, a także późniejszą tułaczkę po świecie oraz wierne wypełnianie przyrzeczenia.
  ~Alicja Winnicka

  OdpowiedzUsuń
 14. Michalina Krzyszkowska17 lutego 2016 20:07

  „Biała Królowa” - Philippa Gregory

  Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie XV wieku. W Anglii trwa Wojna Dwóch Róż, nazywana tak przez wzgląd na herby walczących ze sobą stron: Yorków - białej róży i Lancasterów – czerwonej.
  Główną bohaterką powieści jest Elżbieta Woodville, wdowa po mężczyźnie, który oddał życie wojując w imię Lancasterów. Kobieta zmuszona jest prosić głowę rodu Yorków, Edwarda IV, o pomoc finansową dla siebie i dzieci. Wkrótce zakochuje się z wzajemnością w królu, a przed upływem miesiąca para pobiera się w sekrecie. Gdy fakt ten wychodzi na jaw, Elżbieta dostaje się w sam środek brutalnych walk o władzę i głęboko skrywanych tajemnic angielskiego dworu. Cena, jaką przyjdzie jej zapłacić za udział w tych rozgrywkach, będzie niesamowicie wysoka.
  To pierwsza powieść autorstwa Philippy Gregory, jaką miałam zaszczyt przeczytać. Zastanawiam się tylko, dlaczego zrobiłam to tak późno. "Biała królowa" jest bowiem lekturą ciekawą i porywającą. Malowniczo ukazuje dworskie życie, wewnętrzne rozterki bohaterów i wciąga dzięki barwnej, nieco tajemniczej fabule oraz kwiecistemu językowi. I dlatego bardzo ów pozycję polecam.

  OdpowiedzUsuń
 15. marzenka583:
  Tym razem sięgnęłam po książkę Nory Roberts „Czarne Wzgórza”. Powieść ta jakoś szczególnie mnie nie powaliła na kolana, ale bardzo przyjemnie mi się ją czytało. Wartka akcja wciąga niemal od pierwszej strony. Miłość z młodości powracająca po latach, dramatyczne polowanie na główną bohaterkę, które po drodze pochłania krew wielu niewinnych ludzi i dzikich zwierząt, a w tle malownicze krajobrazy Black Hills. To musiało się udać. Czytając czułam lekkość pióra autorki. Nora Roberts naprawdę dobrze się spisała. „Czarne Wzgórza” serdecznie polecam wszystkim tym, którzy przy książce chcą się odprężyć. Jednak dla czytelników oczekujących od książki czegoś więcej niż tylko ciekawego romansu, poszukujących jakiegoś głębszego sensu, to z pewnością nie będzie dobra pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 16. marzenka583:
  Trzy siostry z trudną przeszłością, trzech mężczyzn, trzy historie, wszechobecna lawenda w tle- tak w skrócie można opisać książkę Jennifer Greene „Lawendowe pola”. Camille, Violet, Daisy… kamelia, fiołek, stokrotka. Każdy z tych kwiatów jest inny, tak samo jak różne są siostry Campbell. Jednak łączy je jedno: dom rodzinny ukryty wśród pól lawendy, który po latach stał się miejscem, w którym cała trójka rozpocznie swoje życie na nowo. Czy im się uda? Czy wreszcie znajdą miłość swojego życia? Odpowiedź czeka w tej magicznej historii. Wystarczy tylko po nią sięgnąć...

  OdpowiedzUsuń
 17. marzenka583:
  „Ania z Zielonego Wzgórza” od zawsze jest na szczycie mojej prywatnej listy literackich bestsellerów. Nie pamiętam już ile razy ją czytałam. Zakochałam się w Ani już za pierwszym razem gdy po nią sięgnęłam. Miałam wtedy może dziesięć lat… A dzisiaj, pomimo upływu czasu i radykalnej zmiany moich preferencji czytelniczych, nadal czuje ogromną sympatię do tej przedziwnej rudowłosej postaci. Uwielbiam wszystko w tej powieści: od bohaterów zaczynając przez komiczne perypetie Ani, a na opisach przyrody ( które zazwyczaj mnie nudzą) kończąc. Jednak książka Lucy Maund Montgomery to nie tylko zabawna historia, to też wbrew pozorom bardzo pouczająca lektura. Autorka w niemal niezauważalny sposób zawarła tam wiele życiowych sentencji, poruszających ważne kwestie, które nie każdy potrafi dostrzec. Według mnie „ Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść ponadczasowa. Serdecznie polecam ją i dużym i tym całkiem małym czytelnikom.

  OdpowiedzUsuń
 18. Czarna Blogerka
  Peter Bernard Kyne "Próba błękitnego wazonu czyli Jak pokonywać przeciwności losu":
  Emeryt Alden P. Ricks, zajmował się niegdyś handlem i transportem drewna. Teraz
  "wtrąca się" od czasu do czasu w sprawy firmy, którą kierują: jego zięć Matt Peasley oraz pan Skinner. Firma przeżywa chwilowe kłopoty i Kapitan podejmuje się zadania doboru pracownika na jedno z ważniejszych stanowisk w firmie. Musi być to człowiek rzetelny, godny zaufania i przede wszystkim uczciwy. Wkrótce zjawia się
  William E. Peck, weteran wojenny pozbawiony lewej ręki i nogi, jednakże pełen energii i chęci do pracy. Zostaje zatrudniony i od razu przydzielają mu najgorsze zadania, w tym właśnie dostarczenie błękitnego wazonu pracodawcy. Opowiadanie daje do myślenia, uświadamia oraz pozwala zastanowić się nad życiem, nad tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić, by osiągnąć cel i zrealizować marzenia.Wspaniała książka, ciekawa i z pięknym przesłaniem. Polecam każdemu, bo pomaga w życiu, co sama odkryłam.

  OdpowiedzUsuń
 19. “Tomek na Czarnym Lądzie” - Alfred Szklarski

  Gdy tylko przeczytałem pierwszą część historii o Tomku Wilmowskim po prostu nie mogłem doczekać się dalszej części przygód tego chłopca pełnego cnót. Szczęśliwym trafem, w mojej domowej biblioteczce, znalazłem starą, rozpadającą się książkę, której ząb czasu zadał poważne rany i za jej pomocą mój duch pomknął aż na Czarny Ląd.
  Razem ze Smugą, bosmanem Nowickim, panem Wilmowskim, Tomkiem i tajemniczym Hunterem przemierzyłem dzikie i niebezpieczne tereny Afryki, aby pozyskać kolejne okazy zwierząt dla ogrodów zoologicznych. Nasza wyprawa obfitowała w przygody, naukę nowych rzeczy, trudne wybory moralne oraz w dyskomfort spowodowany palącym słońcem, a zakończyła się schwytaniem zwierzęcia, które nie istnieje, okapi we własnej osobie.
  Powieści Alfreda Szklarskiego mają tę niezwykłą cechę, że uczą młode umysły geografii, botaniki, zoologi oraz etyki, nie nudnych zajęć w szkolnej ławie, ale podczas przygody! “Tomki” bawią i uczą, a więc polecam je każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka opowiada o trojgu rodzeństwa, którzy odkrywają tajemniczą moc czerwonego krzesła. Rodzice Tosi, Filipa i Kukiego magicznie odmienieni na życzenie ciotki wyruszają w rejs by grać w orkiestrze. Dzieci zostają pod opieką skąpej ciotki, która nie rozumie ich potrzeb. Bohaterowie odzyskują skradzione krzesło i przemieniają krewną w małą dziewczynkę. Razem udają się w poszukiwanie rodziców. Po drodze dzieci napotykają wiele przygód, czasem śmiesznych, czasem przerażających. Jak zakończy się ich wyprawa? Tego dowiecie się w książce Andrzeja Maleszki „Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło”. Bardzo ciekawa lektura, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  //ZP

  OdpowiedzUsuń
 21. Granat to kolor, który praktycznie każdemu wydaje się zimny i ponury. Granatowe może być niebo, rzeka lub jakakolwiek rzecz. A ja spotkałam się z „Granatowym miastem”.
  Kraków nigdy nie wydawał się mi przygnębiający, a wręcz przeciwnie – pełen harmonii i radości. Takie miasto szczęścia, do którego przyjeżdżają i młodzi, i starzy. Zakochani i skłóceni. Dlatego trudno mi było wyobrazić sobie, że miasto „idealne” jest tylko i wyłącznie miastem. Ma swoje zakamarki do których lepiej nie zaglądać. Jest w nim ciemno każdej nocy i trzeba uważać na każdym kroku. Kraków jednak ma też swoje tajemnice i jedną z nich odkryła trójka przyjaciół. Oczywiście był to główny wątek tej powieści, ale nie zabrakło też historii o miłości, przyjaźni i kontaktach międzyludzkich.
  Jeśli ktoś chce zobaczyć ten „granat” w całej swojej okazałości, niech przeczyta tę książkę. Ja się na niej nie zawiodłam, mam nadzieję, że Ty też nie.
  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 22. „Czarna jak noc”. Ciekawy tytuł, niezła okładka. W paru słowach: wszystko jest bardzo zachęcające. Jednak pomimo tego nie spodziewałam się, że książka okaże się aż tak fascynująca. I to nie z powodu tego, że sama forma pisania jest niesamowita, ale dlatego, że jej treść bardzo pobudza wyobraźnię i na pewno odmienia spojrzenie na świat.
  Dziewczyna, która ma niską samoocenę może się okazać dla kogoś bratnią duszą. Ja osobiście bardzo zaprzyjaźniłam się z główną bohaterką. Rozumiałam ją i tak jakby byłam przy niej. Przeżywałam to co ona, czułam jej wszystkie zmartwienia. I czasami miałam wrażenie, że to ja jestem główną bohaterką tej książki. To ja musiałam się ukrywać w Nowym Yorku, być oskarżoną o kradzież pieniędzy i nie widzieć przez dłuższy okres swojej rodziny.
  Potem musiałam jednak wrócić do rzeczywistości. Jednak było warto.

  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 23. Afryka to kontynent bardzo piękny, ale też bardzo niebezpieczny. Lepiej nie zapuszczać się samemu w dżunglę, która może się okazać bardzo zgubną, skomplikowaną i straszną pułapką, z której nie ma powrotu. Lasy europejskie to naprawdę nic w porównaniu z prawdziwymi tropikami, w których spotkać możemy najróżniejsze dzikie plemiona nastawione niezbyt przyjaźnie do podróżnych. Zginiesz albo nie. Ale co mówić o ludziach, są jeszcze zwierzęta. Od tych najmniejszych do najprawdziwszych olbrzymów. Nie jest to bajka, lecz rzeczywistość.
  I z tą rzeczywistością musiał się zmierzyć niezwykle odważny chłopak. „Tomek na czarnym lądzie”. Książka kultowa i ponadczasowa, na której wychowywali się nie tylko moi rodzice. Zapewnia ona wiele wrażeń, poprzez przeżywanie najróżniejszych przygód – zwykle niebezpiecznych. Pewnie każdemu przyda się przeżycie choć jednej z nich.

  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 24. „Czerwień, żółcień, pomarańcz”. Ta książka jest naprawdę pełna różnorakich kolorów, odwzajemniających wiele ciekawych i skomplikowanych uczuć. Tak…uczucia nastolatki to naprawdę coś niezwykłego, ale jakże trudnego do odczytania. Ktoś by pomyślał, że to błahe romansidło, w ogóle nie związane z rzeczywistością. Może i tak, ale to „coś” jest świetną odskocznią od codziennego życia, mimo tego, że pokazuje właśnie codzienne czynności wykonywane przez młodą osobę, zakochaną w niedostępnym chłopaku. Jednak dzięki tego typu książki, można na chwilę zapomnieć o własnych problemach, pobudzić wyobraźnię, a jednocześnie współczuć komuś innemu. Wtedy można zobaczyć, że nie jest się samym. Można też dostrzec kogoś innego, a nie patrzeć tylko na siebie, zamykać się w sobie i być egoistą. Dlatego myślę, że ta „kolorowa książka” idealnie nadaje się na zimny i ponury wieczór. Może komuś ona pomoże? Rozjaśni myśli? Po coś w końcu, wspaniała autorka Patsy Brooks ją napisała.

  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 25. „Jeżycjada” to naprawdę pełna humoru i codzienności seria książek, napisana przez Małgorzatę Musierowicz, która nadaje się dla ludzi w każdym przedziale wiekowym. Oczywiście każdy będzie odbierał ją inaczej, wnioski jednak powinny być podobne. Powinny, choć nie zawsze takie są. Siedemnasty tom zasługuje u mnie na szczególne uznanie ze względu, na pokazanie prawdziwej rzeczywistości i codzienności. „Czarna polewka” ukazuje problemy, które spotykają ludzi młodych bardzo często i nie wszyscy potrafią sobie z nimi poradzić.
  Tak więc: dwie siostry, dwóch braci. Zakochani w sobie. I pytanie, czy ich związki przetrwają próbę czasu i wiele przeciwstawień losu? Czy miłość i w tym przypadku okaże się dość mocna by poradzić sobie ze światem? Niech każdy przeczyta i sam odpowie sobie na te pytania. Oczywiście jest o wątek główny. Jednak jest w tej powieści wiele innych wątków, które albo rozśmieszają do łez, albo powodują stan przygnębienia i oczekiwania. Warto się o tym przekonać.
  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 26. Złoty smok? Klątwa? Naprawdę? Nie lubię książek fantasy, jednak na „Klątwę złotego smoka” skusiłam się tylko ze względu na autorkę, która jest jedną z moich ulubionych.
  I tak jak zawsze, nie zawiodłam się na niej. Musiałam tylko spakować walizki i wyjechać do Japonii. Nigdy tam nie byłam, więc mała wycieczka była czymś nowym i warto było się na nią udać. Przy okazji przeczytałam o starożytnych japońskich legendach, zagadkach, a co najśmieszniejsze – również o piratach.
  A zresztą, kto by nie chciał zdobyć pewnego wachlarza, który zapewniłby wieczną młodość? To już coś. Żadna błahostka. Tylko szkoda, że aż tak nierzeczywista. Jednak zanim udało mi się zdobyć ową wspaniałą rzecz, musiałam zapoznać się z wojownikami ninja, okropną i niebezpieczną japońską mafią, a także z wieloma archeologami. Podróż się udała, wróciłam cała i zdrowa, choć z trudem. Nie żałuję i życzę każdemu tak fascynującej przygody.

  //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 27. Philippa Gregory: „Biała Królowa”
  To fascynująca i przepiękna powieść z Cyklu „Wojny kuzynów” autorstwa Philippa Gregory. Książka opowiada historię Króla Edwarda IV York, który zakochuje się w pięknej wdowie Elżbiecie Woodville, a wkrótce bierze z nią w sekrecie ślub. Gdy to małżeństwo wychodzi na jaw, Elżbieta Woodville i jej najbliżsi dostają się w sam środek walk o władzę i wpływy na królewskim dworze. Elżbieta wśród intryg musi radzić sobie z wrogami,zarówno tymi starymi, jak i całkiem nowymi. Bardzo zachęcam do przeczytania pozostałych powieści z serii „Wojny kuzynów”.
  Paweł Jaskulski

  OdpowiedzUsuń
 28. Sarah Blakley-Cartwright: Dziewczyna w czerwonej pelerynie
  Główna bohaterka to Valerie. Kowal pragnie wziąć z nią ślub. Drwal pragnie by z nim uciekła. Wilkołak chce by była taka jak on. Siostra Valerie była piękna i urocza, ale niestety nie żyje. Henry przystojny syn kowala, próbuje pocieszyć Valerie, ale jej serce bije dla kogoś innego.
  Po zabójstwie siostry świat Valerie zaczyna wymykać się spod kontroli. Gdy do wsi przybywa pogromca wilkołaków, mieszkańcy dowiadują się że bestia żyje wśród ich. Wkrótce Valerie dowiaduje się że ma dar, jako jedyna umie porozumiewać się z bestią. Wilk mówi że musi poddać się jego woli zanim przeminie krwawy księżyc, inaczej wszyscy zginą których kocha.

  Sandra

  OdpowiedzUsuń
 29. ,,Pozłacana rybka" - Barbara Kosmowska

  ,, - Rybka jest złota i (…) potrafi spełnić (…)życzenia.
  - Pomarańcowa jest – stwierdził kategorycznie. (…)
  - Bardziej złotej nie było.”
  Zapewne każdy chciałby posiadać złotą rybkę. Albo przynajmniej lekko pozłacaną… Alicja także nie pogardziłaby takową. Jej życie składa się z: rozwodu rodziców, choroby brata, szkolnych problemów i ciągłej samotności. Nikt za nią nie tęskni, nie czeka, ani do niej nie spieszy. W okresie dzieciństwa, dziewczynka zamiast bawić się z rówieśnikami, siedzi na krawędzi świata i główkuje nad rozwiązaniem swoich (i nie tylko) problemów. Bohaterka uczy, jak ratować coś umierającego, jednocześnie od tego nie uciekając. Otaczający ją dorośli wcale nie pomagają – wręcz przeciwnie - jedynie wszystko komplikują.
  Nastolatka prowadzi nieustanną wojnę z ,,jutrem”, który co wieczór czai się przed drzwiami jej mieszkania. Choć Ala doskonale zdaje sobie sprawę, iż wojownik powinien z dumą nosić swoje blizny, w jej przypadku rany zdają się nie zasklepić już nigdy.

  ~ DEMETER :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Czy możemy znieść wszystko? Dlaczego się poddajemy? Co daje nam szczęście?
  Życie jest dziwne. Czasem są przebłyski szczęścia, a pozostała część czasu to tylko zmaganie się z rzeczywistością. Dzięki ,,Pozłacanej rybce”, książce Barbary Kosmowskiej, wiem, że w życiu nie chodzi tylko o to. ,,Nie pozwolisz szczęściu poczekać nawet pięć minut…” według mnie to właśnie definicja tej książki.
  Robimy wiele rzeczy. Spotyka nas jeszcze więcej. Kto zniósłby chorobę brata, nową mamę, przyjaciółkę zauroczoną w chłopaku lekceważącym prawo i jeszcze znajomą, która po anoreksji mówi, że to tylko dla Ciebie wyzdrowiała? Właśnie z takimi problemami stykała się główna bohaterka tej książki, Alicja.
  A właściwie pozłacany to jaki to kolor? Przecież w bajce rybka była złota…

  OdpowiedzUsuń
 31. ,,Yellow bahama w prążki" - Ewa Nowak
  Hasło na luty brzmi ,,przeczytaj książkę z kolorem w tytule", postanowiłam więc sięgnąć po ,,Yellow bahama w prążki". Jeżeli lubicie czytać, a także śmiać się to ta książka jest idealna dla Was.
  Na stronach tej książki opisane jest życie Hani, Jacka, ich rodzin oraz ... warana Krzyśka. Hania nie jest szczupłą dziewczyną, lecz swoim charakterem udowadnia nam, że liczy się osobowość, a nie wygląd zewnętrzny. Książka jest napisana w formie e-mailów, które pisze Hania, ponieważ chce zostać bohaterką powieści. Gdy opisuje różne historie, odkrywa swój dar obserwacji i przekonuje się, że jej życie jest ciekawe. Jacek - jej przyjaciel ma bardzo ciekawe przygody w których Hania uczestniczy m.in. prywatną siłownię zamieniają w basen.
  ,,Jeśli wydaje Ci się, że Twoje życie jest nudne i nieciekawe, zajrzyj do tej książki. Tutaj znajdziesz dowód na to, że historia życia każdego człowieka to materiał na doskonałą powieść."
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 32. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Mondgomery
  Książka ta opowiada o przygodach rudowłosej dziewczynki Ani Shirley, która trafia do domu rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbert . Powieść toczy się na Zielonym Wzgórzu w miasteczku Avonlea. W nowym domu Ania dorasta , zmienia się, jest coraz bardziej szczęśliwa i czuje się kochana i potrzebna innym. Ania jest dziewczynką z niezwykle bujną wyobraźnią , bardzo wrażliwą na piękno przyrody i uczucia innych ludzi. Dziewczynka często popada w tarapaty lecz zawsze sobie z nimi radzi. Jeśli chcecie poznać dalsze niesamowite przygody Ani Shirley przeczytajcie tą książkę , a także całą serię książek. Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę ponieważ jest bardzo wciągająca i pouczająca. Dla młodszych dzieci , które utożsamiają się z bohaterką a także dla dorosłych czytelników, których historia Ani może przekonać do adopcji dzieci z domów dziecka

  OdpowiedzUsuń
 33. Uwaga! Czarny parasol! Adam Bahdaj

  To świetna książka dla młodzieży , z gatunku kryminału. Akcja dzieje się w czasie wakacji, podczas których Kubuś i Hipcia starają się rozwikłać tajemnicę starego , czarnego parasola. Jednak zagadka parasola zamiast się wyjaśniać wraz z upływem czasu coraz bardziej się gmatwa.
  Oprócz trzymającej czytelnika w napięciu akcji bardzo podobał mi się sposób w jaki spędzali wakacje bohaterowie. Akcja powieści dzieje się w latach 60-tych ubiegłego stulecia , w czasach bez komórek , komputerów, tabletów . Bohaterowie wcale się nudzili , spędzali czas bardzo aktywnie , na podwórku -przy trzepaku . A komunikowali się i porozumiewali tylko w sobie wiadomy sposób

  OdpowiedzUsuń
 34. Czarne Sombrero - Adam Bahdaj

  To kolejna książka Adama Bahdaja , w tytule , której znajdziemy kolor. Jak wszystkie książki tego autora trzyma czytelnika w ciągłym napięciu. Książka napisana w formie westernu.
  Akcja dzieje się na Dzikim Zachodzie , gdzie w małym miasteczku panuje bezprawie. Prym wiedzie skorumpowany , zły szeryf, a mieszkańcy są napadani przez bandy. Pewnego dnia do miasteczka przybywa wytworny, tajemniczy jeździec w czarnym sombrero. Czy uda mu się pokonać szeryfa i pomóc mieszkańcom , przekonacie się po przeczytaniu książki. Polecam ją czytelnikom lubiącym przygody ,nagłe zwroty akcji , tym , którzy są ciekawi świata i interesują się historią Dzikiego Zachodu.
  W książce poruszony jest tez wątek Indian mieszkających w rezerwatach.

  OdpowiedzUsuń
 35. Historia żółtej ciżemki – Antonina Domańska

  Książkę czytała mi kiedyś mama , ponownie sięgnęłam do niej w szkole podstawowej.
  Główny bohater Wawrzuś – to mały artysta , którego nikt w rodzinie nie potrafił docenić i zrozumieć.
  Gdy pewnego dnia chłopiec zajęty był struganiem kolejnej figurki w drewnie, nie upilnował krów. te narobiły szkód , a chłopiec bojąc wrócić się do domu , uciekł. Tak zaczęły się przygody głównego bohatera , niektóre bardzo niebezpieczne. Po długiej wędrówce trafił do Krakowa , gdzie dostał pracę u Jana Długosza. Ten poznał się na jego talencie i skierował go do Wita Stwosza, aby uczył się rzemiosła. Mieszkając w Krakowie Wawrzuś znowu przeżywa mnóstwo przygód , a przeszłość nie zapomina o nim. Książka ta jest również źródłem wiedzy historycznej .Po jej przeczytaniu dowiecie się jak potoczyły się losy bohatera oraz skąd się wzięła za ołtarzem w Kościele Mariackim żółta ciżemka i do kogo należała.

  OdpowiedzUsuń
 36. Czarne stopy – Seweryna Szmaglewska

  To ciekawa i warta przeczytania książka o trzydziestu dniach spędzonych na obozie harcerskim w Górach Świętokrzyskich. Czytając książkę poznajemy przygody harcerzy , bierzemy udział w zdobywaniu sprawności , podchodach , nocnych alarmach. Jesteśmy też świadkami zawiązywania się przyjaźni .Tytułowe Czarne Stopy to zastęp najmłodszych harcerzy pod opieką zastępowego Maćka Osy. Dla wielu z nich to były pierwsze samodzielne wakacje, bez rodziców i telefonów komórkowych.
  Jeżeli chcesz się dowiedzieć co działo się na zboczach Diabelskiego Kamienia , kim była tajemnicza postać Leśnego Oka , co robił groźny – oboźny to koniecznie przeczytaj książkę.

  OdpowiedzUsuń
 37. Za niebieskimi drzwiami Marcin Szczygielski

  To powieść przygodowa , ale są w niej elementy science fiction .Trzyma czytelnika w napięciu do samego końca, który jest jak dla mnie zaskakujący.
  Główny bohater , Łukasz , wyjeżdża z mamą na wakacje. Ma być miło, wesoło i przyjemnie , ale życie pisze zupełnie inny scenariusz. Zdarza się wypadek , w wyniku którego mama zapada w śpiączkę , a chłopiec długo przebywa w szpitalu. Po wyjściu z niego trafia pod opiekę ciotki, która mieszka w starym pensjonacie nad morzem. Niestety bohater nie potrafi przystosować się do nowych warunków, czuje się bardzo samotny i zaczyna marzyć o innym świecie. Mają mu w tym pomóc tajemnicze , niebieskie drzwi , za którymi ma być inny , baśniowy , lepszy świat. Czy tak będzie, co okaże się najważniejsze, przekonacie się po przeczytaniu książki. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 38. Przygody Tomka na czarnym lądzie – Alfred Szklarski

  Seria przygód Tomka Wilmowskiego , to jedna z moich ulubionych . Tym razem z naszymi bohaterami przenosimy się na czarny ląd, czyli do Afryki. Głównym celem wyprawy jest upolowanie okapi. Czytając książkę czułam jak razem z bohaterami przeżywam wiele przygód , poluje na hipopotamy , bawoły , goryle . Spotykam najmniejszych ludzi – pigmejów. Jak zwykle nie brakuje przygód niebezpiecznych jak np. polowanie na lwa podczas którego Tomek staje oko w oko z groźnym zwierzęciem , zatrucie pana Smugi czy stratowanie Tomka przez nosorożca. Czytając książkę poznajemy historię , geografię oraz kulturę Afryki. Czy uda się upolować okapi?
  Polecam wszystkie książki z serii Tomka, czytając je można wyobrazić sobie, że razem z bohaterami przeżywamy wszystkie przygody, odbywamy podróże naszego życia.

  OdpowiedzUsuń
 39. „Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maud Montgomery
  Jest to pierwsza z całej serii o Ani Shirley. Od wielu lat jest to jedna z moich ulubionych serii, jednak nie „zakochałam się” w niej gdy czytałam ja po raz pierwszy, ponieważ wtedy byłam mała i kazali mi ją przeczytać. „Zakochałam się” gdy czytałam ją po raz drugi , już z własnej, nieprzymuszonej woli. Rak mi się ta książka wtedy spodobała, że w 2 dni przeczytałam wszystkie części. Ania została moją książkową przyjaciółką, a Gilbert książkowym mężem.
  Uważam, że Ania jest bardzo ciekawa postacią, z jednej strony przyjazna i marzycielska, z drugiej wredna i obrażalska.
  Według mnie książka ta opowiada o problemach dzieci, oraz o wielkiej przyjaźni, dlatego uważam , że każdy powianiem ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ania ze Złotego Brzegu- Lucy Maud Montgomery

  Jest to 6 cześć z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Opowiada ona już nie o Ani Shirley , lecz o Ani Blythe. W tej części Ani wraz z mężem i synem Jimem przeprowadzają się do Złotego Brzegu, gdzie rodzą się pozostałe ich dzieci.
  Według mnie, Ania dalej pokazuje nam jaką miłą i kochającą jest osobą, pokazuje nam to przez to, że nie traktuje ona swojej służącej, jak tylko służącej,, traktuje ona ją jak własna przyjaciółkę, jak członka własnej rodziny. Uważam , że Ania dobrze rob, ponieważ żaden człowiek nie powinien być traktowany jak „śmieć”, lecz powinien być chwalony za swoje dokonania.

  OdpowiedzUsuń
 41. Rilla ze Złotego Brzegu – Lucy Maud Montgomery

  Jest to 8 część serii o Ani, lecz Ania nie jest w niej główną bohaterką. Główną bohaterką zostaje jej najmłodsza córka Rilla.
  Rilla ma 15 lat, jest nierozważna, rozpieszczona, próżna , ale to się zmieni, ponieważ rozpoczyna się I Wojna Światowa.
  Najstarszy z braci Jim idzie na front, a jego pies Wtorek czeka na swojego pana na stacji kolejowej.
  Rilla również chce jakoś się udzielić i pomagać , dlatego zakłada Młody Czerwony Krzyż. Pod jej opiekę trafia 2 tygodniowy chłopczyk, którego matka zmarła przy porodzie, a ojciec jest na froncie, na początku dla Rilli był to przykry obowiązek opiekować się dzieckiem, lecz z czasem przywiązała się do małego. Pozostali bracia również wstępują do armii. Walter ginie, a cała rodzina pogrąża się w żałobie.
  Czytając książkę utożsamiłam się z rodzina Blythe, dlatego razem z nimi przeżywałam wszystkie chwile, i te dobre, i te złe. Płakałam po tym jak Walter zginął.

  OdpowiedzUsuń
 42. Heidi Hassenmuller "Czarne, czerwone, śmierć"

  Udo poznaje nowego przyjaciela. Jest nim Willie, przez którego zostaje wprowadzony do gangu neonazistów. Okazuje się, że dla Willi'ego czysta krew jest najważniejsza.

  Nowi przyjaciele starają się go zmienić, uczą mszczenia się na wrogach, a także pozwalają uwolnić wszystkie swoje negatywne emocje.
  Udo nie jest przekonany co do swoich nowych poglądów. Jego niepewność budzą dziwne napady na osoby innych ras, a także śmierć kolegi z klasy.
  Udo chce uwolnić się od swoich nowych kolegów- wie jednak zbyt wiele, żeby móc to zrobić.
  Czy to oznacza, że znalazł się w pułapce?
  Chłopca czekają trudne decyzje.
  Niesamowite, do czego może doprowadzić ludzka głupota i nienawiść.

  Lektura skłania do refleksji.
  Polecam.
  Weronika_mrzyk

  OdpowiedzUsuń
 43. Becca Fitzpatrick – „Black Ice”

  Britt postanowiła wybrać się na wycieczkę w góry wraz ze swoja przyjaciółką. Wszystko szło dobrze dopóki nie okazało się, że razem z dziewczynami planuje jechać Calvin – były chłopak Britt, a brat Korbie. Do tego niedawno ktoś zabił w górach dziewczynę, a morderca wciąż nie został odnaleziony. Jakby wszystkiego było mało samochód przyjaciółek zepsuł się na środku stromej drogi w srogiej śnieżycy. Nastolatki chcąc uchronić się od śmierci, wyruszyły w pieszą wędrówkę, aby znaleźć schronienie. Po długiej drodze znajdują mały domek, a w nim? Dwóch mężczyzn i morze tajemnic. Mason i jego przyjaciel przysporzą dziewczynom wiele strachu oraz problemów. Britt w walce o życie Korbie i swoje ruszy w drogę z tą dwójką.
  Czy była to dobra decyzja?
  Czy Britt uda się spełnić ich wymagania?
  A co najważniejsze, czy przeżyje?

  Kolejna powieść autorstwa twórczyni sagi „Szeptem”. Doskonała na zimowe wieczory – pełne grozy.
  Tyna

  OdpowiedzUsuń
 44. Patsy Brooks ,,Czerwień, żółcień, pomarańcz”

  Każdej nastolatce zdarza się zakochać, to normalne. Tak też było w przypadku głównej bohaterki. Cassie od dawna inaczej zerkała na Matta, niż na zwykłego chłopaka. To dla niego zaczęła interesować się malarstwem, a nawet zapisała się na zajęcia plastyczne na które on uczęszczał, by być bliżej niego. Obowiązujący w jej szkole program wymiany uczniów z różnych narodowości przysłał do domu Prescottów prześliczną Latynoskę, która mogła pokrzyżować plany Cassie wobec Matta.
  Ale czy można przerwać tak gorące i odwzajemnione uczucie dwojga młodych ludzi? Czy szkolna znajomość może przeobrazić się w coś większego?
  Czy warto wierzyć plotkom w sytuacjach, które dotyczą bliskich nam osób?
  Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tej książce, od której naprawdę trudno się odciągnąć choć na chwilę. Polecam na mroźne wieczory z kocem i kubkiem gorącej herbaty.

  Anna Kordel

  OdpowiedzUsuń
 45. Na lekturę konkursową wybrałam książkę pt. „Czerwony Feniks”, której autorem jest Larry Bond. Jest to kryminał. Osobiście nie lubię książek należących do tego gatunku, jednak za namową rodziny postanowiłam ją przeczytać.
  Akcja rozgrywa się w Korei Południowej wstrząsanej krwawymi zamieszkami. Autor starannie opisuje w niej walki, które toczą się na pokrytych śniegiem wzgórzach Korei i w głębinach Pacyfiku. Cały świat z przerażeniem patrzy na to, jak lokalny konflikt przeradza się w trzecią wojnę światową. Książka prezentuje scenariusz wojny, która może wybuchnąć w każdej chwili.
  Lektura podobała mi się, były w niej momenty smutne, drastyczne jak i przerażające. Jej tematyka była niezwykle poważna. Cieszę się, że zdecydowałam się ją przeczytać. Gorąco polecam.

  - Sosenka-

  OdpowiedzUsuń
 46. „Biała Masajka” - Corinne Hofmann

  Czytanie tej książki przypominało mi trochę oglądanie horroru – pytanie tej głupiej Szwajcarki dlaczego tak postąpiła i wrzeszczenie na jej naiwność. No bo jak ktoś normalny może przyjechać na wakacje z narzeczonym do Kenii i tam zostać bo się zakochało w tubylcu? Boże.
  Ale z drugiej strony bardzo podziwiam panią Hofmann za jej odwagę, że postawiła wszystko na jedną kartę. W sumie niezbyt jej się to opłaciło, bo potem się i tak rozstała z tym jej kochankiem.
  #logikakobiet XDD
  Jednakże całkiem ciekawa historia, mimo lekkiego absurdu.

  OdpowiedzUsuń
 47. „Biała Masajka” – Corinne Hoffman
  Jeden z najczęściej spotykanych motywów literackich to miłość zwyciężająca wszystkie bariery – piękna, silna i niepokonana. „Biała Masajka” pokazuje, jak naiwne jest to spojrzenie i sprowadza uczucie, gloryfikowane przez innych autorów, do poziomu zwykłej namiętności, która, porwawszy autorkę, będącą zarazem główną bohaterką, nieodwracalnie odmieniła kilka lat jej życia.
  Gdyby nie to, że historia została oparta na faktach, można by uznać Corinne za zbyt łatwowierną, balansującą na granicy głupoty, jednak fakt, że zdarzenia opisane w książce naprawdę miały miejsce, zupełnie zmieniają sposób, w jaki czytelnik może podejść do tej pozycji. Stają się swego rodzaju ostrzeżeniem, udowadniając, że, wbrew przesłaniom atakującym współcześnie ze wszystkich stron, są rzeczy, o które nie warto walczyć.
  Mimo wszystko nie zachęca do tego, by nie szukać szczęścia i porzucać marzenia. Wręcz przeciwnie – pokazuje, że nigdy nie jest za późno na powrót na właściwą ścieżkę i odcięcie się od tego, czego nie można już naprawić.

  Alexivvc

  OdpowiedzUsuń
 48. „Biały Kieł” – Jack London
  Mogłoby się wydawać, że historia napisana z perspektywy zwierzęcia nie może okazać się ciekawa, że brak w niej właściwych ludziom emocji i więzi. Nic bardziej mylnego! Opowieść o wilku, który od szczenięctwa szuka swojego miejsca na ziemi zaskakuje ogromem przedstawionych prawd, w tym także, a może właśnie głównie, o ludziach.
  Tytułowy Biały Kieł nie był oszczędzany przez los, mimo to powieść nie przedstawia jedynie tych negatywnych aspektów człowieczej i zwierzęcej natury. W piękny, mądry sposób ukazuje coś, czego niejednokrotnie trudno doszukać się w innych dziełach – dobro tkwi wszędzie, to zło jest odmianą. Choć po spojrzeniu przez okno może być trudno w to uwierzyć, historia wilka, który na swojej drodze oprócz tych dzierżących kije, napotkał również wyciągnięte dłonie, tchnie nadzieję we wszystkie serca.

  Alexivvc

  OdpowiedzUsuń
 49. Myślę że każdy już słyszał o książce pt. ,,Czerwona królowa" Victori Aveyard. Często widzimy ją na półkach w bibliotekach czy księgarniach. Dziś postanowiłam wam o niej opowiedzieć, i zachęcić do przeczytania. Powieść sama w sobie jest bardzo przewrotna. Główna bohaterka Mare Molly Barrow jest zwykłą nastolatką, która mieszka w kraju gdzie jest hierarchia społeczna. W tym świecie nie umysł czy wykształcenie się liczy, tylko kolor krwi. Czerwonokrwiści służą srebrnokrwistym. Jedni muszą znaleźć sobie pracę do ukończenia osiemnastu lat, lub są zabierani do wojska. Drudzy zaś nie muszą się niczym martwić. Przewrotność historii sprawia, że dziewczyna dostaję pracę na dworze króla. Jednak przy następnych wydarzeniach, okazuję się że to nie jest zwykła czerwonokrwista nastolatka. Posiada moce których nie powinna mieć. Rodzi się bunt, rebelia wzrasta. Jak wykorzysta swój dar? Książka zasługuje na duży plus. Fabuła i okładka skłania czytelnika, by ten ją kupił, co w innych powieściach nie zdarza się często.

  OdpowiedzUsuń
 50. "Biały Kieł" Jack London

  Moim zdaniem książka bardzo ciekawa. Każdy kto przeczyta może myśleć, że książka została napisana przez zwierzę, ale nic z tego. Tytułowy wilk, który szuka jakiegokolwiek miejsca dla siebie nie miał dobrego losu. W pewnym momencie ukazuje się dobro, które było wszędzie niestety zło było inną odmianą. Myślą, że wilk jest ofiarą los przemienia się jego życie gdy na swojej drodze spotyka wyciągnięte ręce z pomocą. Książka nie opisuje negatywnych problemów, lecz jednak zawiera bardzo smutną historię wilka, która kończy się dobrze. BARDZO POLECAM

  OdpowiedzUsuń
 51. "Opowieści z Narnii. Srebne krzesło" Clive Staples Lewis

  Książka zaczyna się gdy Eustachy i koleżanka Pole zostają wezwanie do Narnii. Dzieci mają odnaleźć zaginionego królewicza Rilliana. Syn Kaspiana X. Dzieci podejmują zadanie razem ze Błotosmętkiem. Po wielu dniach podróży doszli do Starożytnego miasta olbrzymów znajdują tam Rilliana w podziemnym królestwie czarownicy. Czarownica rzuciła na królewicza zaklęcie przez, które Rillian nie pamięta swojej przeszłości i ufa jedynie czarownicy. Czarownica ma jeden cel zaatakować jeden kraj z nadziemia. Rillian świadomy porwania jest tylko przez jedną godzinę w nocy. W końcu dzieci uwalniają Rilliana od zaklęcia. Zabijają czarownicę i królewicz powraca na dwór królewski Kaspiana X, który niestety umiera. Rillian został królem Narnii, a dzieciaki wróciły do swoich domów. Książa ciekawa. Czytałam ją dużo razy.

  OdpowiedzUsuń
 52. "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

  Książka opisująca życie rudowłosej Ani. Ania była dziewczynką bardzo szczupłą i długimi, rudymi włosami. Pomocna i chętna do pracy. Szybko zaprzyjaźniła się z opiekunami i Dianą. Mateusz i Maryla nie dawali rady z gospodarstwem, więc postanowili adoptować chłopca. Mateusz ruszył na stację by odebrać dziecko niestety tam ujrzał dziewczynkę Anię. W książce były opisywane różne akcje z życia Ani. Jedną była gdy Maryla podejrzewała dziewczynkę o kradzież najpiękniejszej broszki jaką miała, lecz wszystko się wyjaśniło. Drugą był podwieczorek, na który Ania zaprosiła Dianę. Dziewczynki rozmawiały o swoich problemach i przez pomyłkę Ania dała Dianie wino porzeczkowe i przez to dziewczynka wróciła do domu pijana.93 Ania bardzo dobrze się uczyła i miała szansę na uczelnię, lecz zrezygnowała bo wiedziała, że Mateusz umarł, a Matyldzie grozi ślepota.

  OdpowiedzUsuń
 53. "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

  Książka opisująca życie rudowłosej Ani. Ania była dziewczynką bardzo szczupłą i długimi, rudymi włosami. Pomocna i chętna do pracy. Szybko zaprzyjaźniła się z opiekunami i Dianą. Mateusz i Maryla nie dawali rady z gospodarstwem, więc postanowili adoptować chłopca. Mateusz ruszył na stację by odebrać dziecko niestety tam ujrzał dziewczynkę Anię. W książce były opisywane różne akcje z życia Ani. Jedną była gdy Maryla podejrzewała dziewczynkę o kradzież najpiękniejszej broszki jaką miała, lecz wszystko się wyjaśniło. Drugą był podwieczorek, na który Ania zaprosiła Dianę. Dziewczynki rozmawiały o swoich problemach i przez pomyłkę Ania dała Dianie wino porzeczkowe i przez to dziewczynka wróciła do domu pijana. Ania bardzo dobrze się uczyła i miała szansę na uczelnię, lecz zrezygnowała bo wiedziała, że Mateusz umarł, a Matyldzie grozi ślepota.

  OdpowiedzUsuń
 54. "Czarny parasol" Adam Bahdaj

  Książka dla młodzieży z gatunku kryminału. Akcja rozgrywa się podczas wakacji, których Kuba i Hipcia chcą zgadnąć tajemnicę starego, czarnego parasola. Jednak tajemnicza zagadka parasola zamiast się wyjaśniać coraz bardziej się zagęszcza, a dzieci nie potrafią jej rozwiązać. Książka trzyma czytelnika w napięciu, ponieważ dzieci ciekawie spędzali wakacje. Akcja dzieje się w latach 60-tych ubiegłego stulecia, gdzie nie było telefonów, komputerów itd. Dzieci wcale się nie nudziły spędzały czas bardzo ciekawie. Gdy chciały się spotkać porozumiewali się we własny sposób. Dzieci bawiły się na świeżym powietrzu a nie tak jak w współczesnym świeci czyli przed komputerami.

  OdpowiedzUsuń
 55. "Czarne Sombrero" Adam Bahdaj

  Kolejna książka wspaniałego Bahdaja. Wszystkie książki autora trzymają w wielkim napięciu. Książka pisana w formie westernu.
  Akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie, w małym miasteczku. W miasteczku panuje wielkie bezprawie, a mieszkańcy są napadani przez bandy. Pewnego dnia do miasteczka przybywa tajemniczy jeździec w czarnym sombrero. Ciekawi mnie czy uda mu się pokonać szeryfa i pomóc mieszkańcom. Polecam ją każdemu kto lubi doznać wiele przygód, nagłe zwroty akcji, ciekawi świata i interesują się historią Dzikiego Zachodu.
  W książce poruszony jest tez wątek Indian. POLECAM


  OdpowiedzUsuń
 56. „Biała Królowa” Philippa Gregory

  Akcja dzieje się w drugiej połowie XV wieku. W Anglii trwa Wojna Yorków - białej róży i Lancasterów – czerwonej.
  Główną bohaterką jest Elżbieta Woodville, wdowa po mężczyźnie, który oddał życie wojując w imię Lancasterów. Kobieta prosi głowę rodu Yorków, Edwarda IV, o pomoc finansową dla siebie i dzieci. Wkrótce zakochuje się w królu i on też zakochuje się w kobiecie, a przed upływem miesiąca para pobiera się. Gdy wszystko wychodzi na jaw, Elżbieta jest w samym środku brutalnych walk o władzę i głęboko skrywanych tajemnic angielskiego dworu.
  To pierwsza książka Philippy Gregory, jaką przeczytałam. "Biała królowa" jest lekturą ciekawą i porywającą. Malowniczo ukazuje dworskie życie, wewnętrzne rozterki bohaterów i wciąga dzięki barwnej, tajemniczej fabule.

  OdpowiedzUsuń
 57. ‘’Ania z Zielonego Wzgórza’’ to wspaniała powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud. Historia niesamowitej, szalonej, piegowatej, rudowłosej dziewczynki imieniem Anna.

  Anna Shirley zostaje szczęśliwie adoptowana przez rodzeństwo Mateusza i Marylę Cuthbertów. Chodź ich początkowym zamierzeniem było przygarnięcie chłopca do pomocy w gospodarstwie, Mateusz i Maryla postanawiają jednak wychować niezdarną sierotę.

  Książka opisuje wspaniałe, zabawne czasem i nawet niebezpieczne przygody, które jednak zawsze znajdują swoje szczęśliwe zakończenie. Niecodzienne i niezwykle wrażliwe nastawienie do ludzi i świata bohaterki nie raz doprowadziło mnie do śmiechu. Ania jest dziewczyną jaką zawsze chciałam być- szaloną, nie ustraszoną, ambitną, potrafiącą odnaleźć się w każdej sytuacji, która jednak wyrosła na wspaniałą kobietę, potrafiącą podejmować samodzielne, trudne decyzje.

  Cieszę się że mogłam wrócić do tej książki. Pomogła mi przetrwać te mroźne i pochmurne popołudnia. Jedna z moich ulubionych książek. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 58. "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

  Książka którą czytałam setki razy, a jednak dalej zaciekawia mnie tak samo, jak wtedy gdy byłam dziewięcioletnią dziewczynką i słuchałam swojej mamy czytającej mi historię tytułowej Ani. Lucy Maud Montgomery przepięknie opisuje życie jedenastoletniej rudowłosej. Mimo wszystkich jej utrapień zawsze chciałam żyć tak, jak ona- patrząc na kwitnące drzewa i ciesząc się każdą chwilą swojego życia. Niezwykle prosta, pouczająca książka, którą chciałabym przeczytać tak jak moja mama- swoim dzieciom, a następnie wnukom i przekazywać im te uczucia, które odczuwałam ja jako dziewięciolatka opatulona w gruby koc.

  OdpowiedzUsuń
 59. "Rezerwat niebieskich ptaków" Ewy Nowak to książka opowiadająca w pewnym sensie o zagubieniu się między dwoma całkowicie odmiennymi światami: światem ubóstwa i bogactwa. Bohaterka książki Sara z dnia na dzień staje się bogata, zaczyna uczęszczać do szkoły dla zamożnych dzieci i zadawać z wyżej położoną w hierarchii społecznej partią ludzi. Okazuje się jednak, że dziewczyna czuje się rozbita w środku, pusta, niepełna. Wszystkiego przecież pieniędzmi zdobyć nie można, a dochodzące do wszystkiego problemy ze szkołą uniemożliwiają dziewczynie poważne zastanowienie się nad swoim życiem. Pani Ewa w bardzo charakterystyczny dla siebie sposób potrafi wciągnąć czytelnika do swojego świata, który wydaje się tak bliski i odległy zarazem - wszystkim młodym ludziom serdecznie polecam tę książkę.

  (Alicja Żuchowicz, Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 60. "Bardzo biała wrona" to kolejna pozycja autorstwa Ewy Nowak z jaką miałam przyjemność się zapoznać. Opowiada o młodej dziewczynie Natalii, która poznaje uprzejmego chłopaka Norberta - i tak zaczyna się ich związek. Z biegiem czasu okazuje się jednak, że chłopak nie jest takim idealnym partnerem, jakim mógł się wydawać na początku. jest on chorobliwie zazdrosny o Natalię w każdej sytuacji, zaborczy a w dodatku nieraz znęcający się nad nią psychicznie i fizycznie. Czytelniczki (ponieważ jest to raczej książka dla dziewcząt) mają dobrą okazję zapoznać się z zachowaniami, które w związku dwóch kochających się ludzi pojawić się po prostu nie mają prawa. Polecam tą wciągającą lekturę wszystkim, jak zresztą całą twórczość pani Ewy.

  (Alicja Żuchowicz, Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 61. "Dziewczyna w czerwonej pelerynie" to utrzymana w baśniowych klimatach powieść, bazująca na chyba wszystkim dobrze znanej bajce "Dziewczyna w czerwonym kapturku". Valerie w nastoletnim wieku traci swoją ukochaną siostrę, która została brutalnie zamordowana przez złego Wilka. Bestią może być każdy; sąsiadka za rogiem, sprzedawca, lub chociażby drwal z trudem doprowadzający do upadku kolejnych drzew. Dziewczynie przyjdzie się zmierzyć nie tylko z Wilkiem, ale także uczuciem do dwóch chłopaków, którzy nagle pojawiają się w jej życiu w bardziej romantycznym kontekście. Tragedia jednak trwa i nikt nie zdoła jej zatrzymać, dopóki kurtyna nie opadnie na scenę...

  (Alicja Żuchowicz, Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 62. "Czerwony rynek" Scotta Carney'a to reportaż dotyczący handlarzy ludzkich organów. Autor w przejrzysty i szokujący sposób przedstawia fakty, które wydają się nam tak odległe, że prawie nierealne. Często ludziom wydaje się, że wszystkie nasze tkanki biorą się znikąd, po prostu są i dzięki nimi można prowadzić zawiłe badania w szpitalach, dzięki którym wciąż i wciąż odkrywane są nowe leki i sposoby na ratowanie ludzi. Każdy kto jednak przysiadłby nad tym tematem na dłużej, wysnułby po pewnym czasie następujący wniosek: skąd biorą się takie ilości ludzkiej tkanki, że szpitale na całym świecie mają jej pod dostatkiem? Okazuje się, że te uzyskiwane dzięki altrusitycznym pobudkom ludzi są tylko nikłym procentem całości, a reszta pochodzi z czerwonego rynku...

  (Alicja Żuchowicz, Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 63. "Zagadka Błękitnego Ekspresu" autorstwa Agathy Christie to kolejny fenomenalny kryminał tej autorki. Katarzyna Grey to samotna kobieta, która zupełnie przypadkowo dziedziczy niemałą sumę pieniędzy i postanawia na pewien czas wyjechać na Riwierę. W luksusowym pociągu dla samotnych ludzi, "Błękitnym Ekspresie", zostaje zamordowana córka milionera, z którą Katarzyna miała wcześniej okazję zamienić parę słów. Dosyć zszokowana całą sprawą kobieta nagle staje się centrum całej sprawy, pomagając policji i najlepszemu detektywowi, Herkulesowi Poirotowi, w rozwiązaniu całej sprawy. "Zagadka Błękitnego Ekspresu" to niezwykle wciągający tytuł z gatunku kryminałów, który na pewno warto poznać. Dla fanów Agathy Christie jest to lektura obowiązkowa - polecam!

  (Alicja Żuchowicz, Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 64. "Czerwony Kapturek" - lekka, ciekawa bajeczka,w której główną bohaterką jest dziewczynka w czerwonej pelerynie. Mimo jej prostego przekazu jest bardzo wyraznie podkreślone, że naiwność, nie słuchanie matki, ufność może doprowadzić do tragedii. Watro przeczytać tę bajeczke swoim dzieciom, rodzeństwu a nawet i rodzicom ;)

  OdpowiedzUsuń
 65. Victoria Aveyard-„Czerwona królowa”
  Książka Victorii Aveyard jest jedną z książek, które niełatwo się zapomina. Jest napisana współczesnym, niezobowiązującym językiem. Czytając ją ma się wrażenie uczestniczenia w przedstawionych sytuacjach, a z bohaterką chyba każdy znajdzie wspólną więź.
  Autorka opisuje całkiem inny świat, w którym żyje główna postać, Mare. Pochodzi ona z biednej rodziny, której na swój sposób pomaga. Wie, że pewnego dnia będzie zmuszona pójść do wojska, ponieważ jest czerwona, ma krew tej barwy. Gdy jej przyjaciel zostaje bez pracy i dostaje nakaz wstąpienia do wojska, Mare próbuje dla niego zdobyć pieniądze, które mogą go ocalić. Niespodziewanie zostaje przyjęta do pracy na dworze króla, co okazuje się dla niej zgubą. Odkrywa zadziwiającą prawdę o sobie, wbrew swojej woli zostaje narzeczoną chłopaka, którego nie zna, a jej wolność staje pod znakiem zapytania.
  To pełna pytań i wrażeń książka. Victoria Aveyard zdecydowanie wie jak wywołać u czytelnika emocje, a fabuła stworzona przez nią jest idealnie dopracowana.

  OdpowiedzUsuń
 66. Magda Kopacz
  Rachel Caine - "Wampiry z Morganville : Czarny Świt" .
  Odkąd w Morganville pojawiły się tajemnicze istoty na ulicach nie jest bezpiecznie. Chociaż, w Morganville nigdy nie było bezpiecznie. Zwłaszcza po zmroku.
  Ów tajemnicze istoty to draugi. Kryją się w wodzie. Żywią się wampirami z wyboru, ludźmi z konieczności.Czy śmiertelnej siedemnastolatce uda się uratować miasto przed istotami, których nawet wampiry się boją? Claire Danvers już nie raz ocaliła Morganville, narażając przy tym życie swoje i najbliższysz.
  Teraz, gdy mamy tak duże zasoby książek o wampirach ciężko jest znaleźć "coś nowego". Tytuł nie zachęcał do przeczytania, myślałam, że to będzie kolejna opowieść o miłości nastolatki i wampira. Myliłam się. Co prawda wampiry odgrywają tu główną rolę, jednak są przedstawione w nietypowy dla tego typu powieści sposób. Seria opowiada historię skromnej, nadzwyczaj inteligentnej nastolatki - Claire Danvers. Przeprowadza się ona do Morganville, by studiować na Texas Prairie University. Nie zna jeszcze mrocznej tajemnicy, którą skrywa to miasto.
  Seria opisująca świat wampirów w inny, ciekawy sposób. Każdy tom zapewnia nam niesamowity rollercoaster emocji. Jeśli ktoś ma ochotę chociaż na chwilę oderwać się od szarej codzienności, polecam przeczytać tą serię, na pewno wciągnie was bez reszty.

  OdpowiedzUsuń
 67. Milena Korbut "Czarna scieżka strachu"Cornell Worlich
  "Czarna scieżka strachu" nie jest pierwszym kryminałem ktory przeczytałam.Po zapoznaniu sie z tematem pomyslałam,że bede ja czytac z przyjemnością,niestety pozniej dowedziałam sie jak bardzo sie myliłam.Akcja diametralnie zmieniajaca sie w ciągu 20 stron powieści.Kochanek zaraz po stracie swojej wybranki oskarzony pod pretekstem mordercy.Według mnie osoba ktora n ie widziała swiata poza wczesniej zmarła nie myśli do konca trzezwo,a tu jest zupełnie odwrotnie.Sytuacja tutaj przedstawiona jest nierealna.Z przykrościa stwierdzam, że ta ksiązka nadaje sie jedynie na umilenie drogi w podrozy autobusem.

  OdpowiedzUsuń
 68. Arthur Conan Doyle "Studium w szkarłacie"
  Sherlock Holems to chyba najsłynniejszy i najpopularniejszy detektyw dziejów. "Studium w szkarłacie" to pierwsze opowiadanie Arthura Conan Doyle'a o londyńskim dżentelmenie Sherlocku Holemsie.
  John Watson narrator, jest lekarzem wojskowym i po tym jak został ranny, z Afganistanu wrócił do Londynu, szuka współlokatora i trafia na detektywa. Postanawia wraz z nim zamieszkać na Bakers Streat 221B
  Choć całe opowiadanie jest ciekawe, moją uwagę zwróciła sama postać Sherlocka Holemsa. Jest na swój sposób inteligentny i ma bardzo dobrze wyćwiczony zmysł dedukcji, wręcz niesamowity. Jak i również jest samotnikiem, nie posiada przyjaciół i jest mało towarzyski. Zabójstwo opisane w książce rozwiązuje z łatwością i szybko i trafnie odnajduje morderce.
  Kryminał ciekawy, godny przeczytania.

  Volta

  OdpowiedzUsuń
 69. Miłość , Tajemnica , Podróże w Czasie , Przygoda .
  Czerwień Rubinu jest to pierwsza część z cyklu Trylogia Czasu . Jest to moja pierwsza , przeczytana książka autorstwa Kerstin Gier . Książka opowiada o 16-letniej Gwendolyn, która pochodzi z dość nietypowej rodziny. Raz na jakiś czas pojawia się w niej osoba ze specjalnym genem, który umożliwia podróże w czasie. Taki człowiek jest od dziecka przygotowywany do przenoszenia się w czasoprzestrzeni: uczy się walki dawną bronią, etyki, gry na instrumencie…Ten wyjątkowy gen posiada Charlotta, kuzynka Gwen. Jednak, gdy Gwendolyn odbywa trzecią podróż w czasie , decyduje się powiedzieć o nich mamie . Dziewczyna dowiaduje się , że jest rubinem , który jest początkiem lecz i zakończeniem kręgu i posiada moc kruka . Drugim podróżnikiem jest Gideon - arogancki lecz bardzo przystojny chłopak.Do tej pory nie czytałam jeszcze innej książki o podróżach w czasie, szkoda, że składa się tylko z trzech tomów i tak szybko się skończyła.Polecam gorąco.
  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 70. Ania z Zielonego Wzgórza- Lucy Maud Montgomery-Jest to ciepła, radosna i mądra powieść, bez wątpienia jedna z najukochańszych książek mojego dzieciństwa. Za pomocą przygód Ani, autorka przekazała ponadczasowe treści i wartości; pokazała co tak naprawdę liczy się w życiu i czym byłoby ono bez marzeń… Książka opowiada o problemach, rozterkach, radościach, smutkach, ale także o sprawach codziennego życia, z którymi musi zmierzyć się Ania.Dla mnie „Ania z Zielonego Wzgórza” to powieść niezwykle mądra, wzruszająca, ale i bardzo zabawna. Gorąco zachęcam do jej przeczytania.Ta powieść to absolutny klasyk, książka ponadczasowa. Pierwsza część według mnie jest najlepsza i najbardziej utkwiła mi w pamięci. Dalsze części również są wspaniałe, mimo niektórych upadków. Serdecznie polecam tą powieść i pozostałe o Ani z Zielonego Wzgórza, warto poświęcić czas.

  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 71. Książka Sylwestra Latkowskiego pt. "Czarny styczeń" to kryminał opowiadający o Filipie, który po wyjściu z więzienia chce zacząć życie od nowa. Niestety jego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a co za tym idzie pojawiają sie kłopoty. Autor interesująco ukazuje zasady jakimi kieruje sie mafia, to w jak brutalny i prefidny sposób traktuje drugiego człowieka. Zdrada to dla nich najgorsze co może być, dlatego jest surowo karana. Książka okazała się bardzo interesująca, a ja na moment poczułam się jak Filip, wcieliłam się w jego role.
  Eliza Hładowska gim. Nr 8 w Sosnowcu

  OdpowiedzUsuń
 72. Patrycja Heda
  "Biały Oleander"-Janet Fitch
  Książka opowiada o burzliwym życiu dziewczyny która nazywa się Astrid.
  Po trudnych przejściach z zaborczą matką, która po otruciu swego kochanka, tytułowym biały oleandrem, trafia do więzienia. Dziewczyna zaczyna swą tułaczkę po rodzinach zastępczych. Żadna jednak nie pozwala jej na stabilizację. Odkrywa mroczne sekrety ludzi z którymi przyszło jej żyć.
  Historia pokazuje nam jak ciężkie bywa życie, nawet nastolatka. Mimo młodego wieku główna bohaterka ma za sobą traumatyczne przeżycia.
  Uważam że książka jest godna polecenia, ponieważ pozwala nam wczuć się w uczucia postaci oraz ułatwia nam zrozumienie innego człowieka. A zrozumienie jest cechą którą każdy z nas powinien posiadać. I tego właśnie uczy ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 73. Magdalena Waluś
  Lucy Maud Montgomery ,,Ania z Zielonego Wzgórza”

  Zielone Wzgórze staje się innym miejscem po przybyciu Ani. Jest ona zwykłą dziewczynką z sierocińca, która przez pomyłkę dostaje się do domu Maryli i Mateusza. Dziewczyna ma swoje problemy, wzloty i upadki, ale zawsze pomaga innym. Odkąd tylko przybyła na Zielone Wzgórze życie rodzeństwa Cuthbertów zaczyna się zmieniać, oczywiście na lepsze. Dzięki Ani możemy przekonać się, jak wielką siłę ma przyjaźń i miłość.

  Chyba każda miłośniczka książek choć raz miała do czynienia z historią Ani Shirley. Jeśli jest ktoś, komu nic nie mówi nazwisko bohaterki, lepiej niech się do tego nie przyznaje, tylko od razu zabiera się za lekturę :) Naprawdę warto!

  OdpowiedzUsuń
 74. Magdalena Waluś
  Andrzej Maleszka ,,Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło”

  Magiczne Drzewo zniszczone. Co teraz z nim zrobić? Najlepiej wykorzystać do produkcji drewnianych przedmiotów. Jednym z nich jest czerwone krzesło. Znajduje je trójka dzieci. Na początku nie wiedzą, jak wielką moc ma krzesło, dopóki nie zmienią ciotki w dziewczynkę. Następnie wyruszają w podróż, której celem jest sprowadzenie rodziców z powrotem do domu.

  Czytałam tę książkę razem z moją siostrą. Mogłam przenieść się w świat magii i dziecięcych przygód. Powieść czytało się lekko i przyjemnie. Polecam ją każdemu, niezależnie od wieku. Dzięki tej książce będziesz mógł się przenieść w krainę dziecięcych marzeń.

  OdpowiedzUsuń
 75. Magdalena Waluś
  Jack London ,,Biały Kieł”

  Czy wilk może być zwykłym psem? Dlaczego niektórzy ludzie są tak okrutni w stosunku do zwierząt? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce Jacka Londona pt. ,,Biały Kieł”. Pół pies – pół wilk wychowany wśród wilków nagle musi zmierzyć się z przeciwnościami losu. Zostaje mu odebrana wolność. Z wilka zamienia się w maszynę do zabijania, która musi uczestniczyć w walkach psów. Jego życie zmienia się, gdy ledwo żywy zostaje kupiony przez Weedona Scotta. Choć wilk wiele przeżył, Weedon powoli zdobywa zaufanie Białego Kła. Ostatecznie jego życie staje się rajem na ziemi.

  Powieść ,,Biały Kieł” to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Uzmysławia, jak wiele potrafi przetrwać zwierzę oraz jak wielka może być miłość psa do człowieka.

  OdpowiedzUsuń
 76. Magdalena Waluś
  Ewa Nowak ,,Yellow bahama w prążki”

  Czy życie może być aż tak zwyczajne? Oczywiście, że nie. Choć bohaterka książki ,,Yellow bahama w prążki” jest zwykłą nastolatką, która ma przyjaciół, ma niezwykłe przygody. Opowieść Hani jest pisana w formie e-maili do autorki książki. Dziewczyna opisuje swoje życie, przyjaciół, siostrę i wszystkie wydarzenia, w których uczestniczy.
  Powieść ta jest ciekawie napisana, bardzo szybko ją przeczytałam, pomimo tego, że była to moja szkolna lektura…

  OdpowiedzUsuń
 77. Natalia Kwiecień, Gimnazjum nr 6 Ruda Śląska

  Książka, którą przeczytałam w tym miesiącu to "Yellow Bahama w prążki" Ewy Nowak. Niestety nie spełniła ona moich oczekiwań dotyczących tego, czego szukam w książkach. Według mnie była mało wyrazista i nie zachęcała mnie do sięgania po nią. Niewiele się w niej działo, a co za tym idzie nie jesteśmy niesamowicie zaskoczeni wydarzeniami, które rozgrywały się na kolejnych stronach książki. Niestety nie trafiła ona w moje gusta dotyczące książek, jednak komuś, kto ma inne wymagania i oczekiwania dotyczące książki może się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 78. "Droga do Zielonego Wzgórza" Budge Wilson
  Każdy z nas zna Anię Shirley – rudowłosą dziewczynkę ze zwariowanymi pomysłami. Kultowa już seria Lucy M. Montgomery podbiła serca wielu czytelników. Jednak nie każdy wie co się działo z dziewczynką przed przyjazdem na Wyspę Księcia Edwarda...
  Budge Wilson postanowiła opowiedzieć losy sieroty od samego początku. Po śmierci rodziców dziewczynka trafiała do wielu domów, lecz w żadnym nie znalazła bratniej duszy. Opowieść ta wzrusza już od pierwszych stron. Prowadzi czytelników przez historię pełną cierpienia oraz niesprawiedliwości, ale także radości i miłości.
  Czytając serię Lucy M. Montgomery nauczyłam się podążać za marzeniami. Gdy zaś skończyłam lekturę "Drogi do Zielonego Wzgórza" zrozumiałam, że wiele razy życie nas powala i tylko od nas zależy czy się podniesiemy. Ważne jest, abyśmy nie stracili pogody ducha, a na końcu naszej podróży może nas spotkać wielkie szczęście. Ania, po długich poszukiwaniach, znalazła prawdziwy dom. A co znajdę ja?

  OdpowiedzUsuń
 79. „Ania z Zielonego Wzgórza”- Lucy Maud Montgomery

  „Ania z Zielonego Wzgórza” to książka o niesfornej dziewczynie, tytułowej bohaterce Ani Shirley. Została ona przygarnięta do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów, które mieszkało na Zielonym Wzgórzu. Książka przepełniona jest śmiesznymi sytuacjami, komediowymi dialogami i sytuacjami. W samej historii urzekła mnie Ania, swą bujną wyobraźnią, wrodzoną otwartością, bystrością oraz talentem do poważnie się w kłopoty. Lecz najbardziej spodobało mi się, że pozwala nam wierzyć iż wszystkie nasze marzenia można spełnić, wystarczy tylko mieć nadzieję że się spełnią oraz

  dążyć do ich realizacji. Podsumowując polecam książkę wszystkim poszukiwaczy zabawy podczas czytania.
  Kasiag_83

  OdpowiedzUsuń
 80. "Czarna jak noc" Regina Doman

  W książce głównymi bohaterami są Blanche i Bear. Zło powraca podobnie jak w pierwszej części. Blanche znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy znajdzie się sposób, aby ją uratować? Czy przeszłość Beara ma związek z niebezpieczeństwem Blanche? Autorka w wspaniały sposób powołuje do życia stare historie nadając im nowy, bardziej tajemniczy czas. Postacie są świetnie "odnowione". Niezwykłe zwroty akcji sprawiają, że czytelnik nie ma czasu odłożyć książki. Zawsze każda baśń kończyła się "happy endem" pewnie ciekawi każdego czy tutaj będzie podobnie? Być może będzie kompletnie inaczej? Kto to może wiedzieć?

  OdpowiedzUsuń
 81. "Kolorowy szalik" - Barbara Kosmowska
  Muszę przyznać, iż ta pozycja nie przypadła mi do gustu. Mogłabym natomiast polecić ją młodszym kolegom i koleżankom, aczkolwiek znalazłoby się kilkoro moich znajomych, którym przydałaby się lekcja, której udziela mi autorka. Są to dwie historie, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Do klasy Emilki dołączył nowy kolega. Nie podziela zainteresowań swoich klasowych towarzyszy, lecz czy to dlatego zostaje odepchnięty na boczny tor? Czy to jego nietuzinkowe zainteresowania i ubiór odsuwają go od grupy i czy tak powinno być? Tylko jedna osoba odważyła się zawiązać nić porozumienia z nowym uczniem, który okazał się wspaniałym przyjacielem. Druga historia lustrzanie podobna do powyżej opisanej stawia dziewczynkę w odwrotnej sytuacji. Jej przyjaciółka staje w obronie kolejnej nowej osobowości, która postanowiła dołączyć do klasy. Jak w tej sytuacji zachowa się Emilka i do jakich wniosków dojdzie? Na wszystkie postawione tutaj pytania z łatwością znajdziecie odpowiedzi czytając tę książkę.
  KROPKA

  OdpowiedzUsuń
 82. "Wielki błękit" Jennifer Donnelly
  Jeżeli kiedykolwiek myślałeś, że historie o syrenach są dla małych dzieci, to koniecznie powinieneś przeczytać tę książkę. Jest bardzo ciekawa, sama czytając ją straciłam rachubę czasu i zanim się spostrzegłam, zabrakło mi kartek do dalszej lektury. Ale jest to dopiero pierwsza część z serii, która opowiada o przyjaźni, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności losu. Książka porusza kwestie takie jak wspomniana wcześniej przyjaźń, miłość, ale też strata bliskich, czy wojna i poświęcenie. Podczas czytania miałam drobne problemy, związane z trudnymi, obcojęzycznymi słowami, ale to tylko podwoiło moją ciekawość poznania reszty tego niesamowitego dzieła. Polecam tą książkę wszystkim miłośnikom gatunku fantasy oraz wszystkim, którzy są ciekawi podwodnego świata syren i w głębi serca czują, że magia jest w nich.

  OdpowiedzUsuń
 83. "Yellow bahama w prążki” Ewa Nowak

  Bohaterka książki ,,Yellow bahama w prążki” jest zwykłą nastolatką, która ma przyjaciół, ma niezwykłe przygody. Powieść jest pisana w formie e-maili do autorki książki. Hania opisuje swoje życie, przyjaciół, siostrę i wszystkie wydarzenia z życia, w których uczestniczy.
  Opowieść jest bardzo ciekawie napisana, bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta i bardzo chciałabym ją za lekturę. Ciekawi mnie tylko czy nastoletnia Hania była uważana za zwykłą dziewczynę przez swoich przyjaciół gdy on miała niezwykłe przygody. Wszystko znajduje się w książce. GORĄCO POLECAM

  OdpowiedzUsuń
 84. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

  Czytając „Anię z Zielonego Wzgórza”, cofnęłam się do swojego dzieciństwa. Czytałam ją jako mała dziewczynka. Książka ta opowiada o bohaterce o długich, rudych włosach, z powodu których została nazwana przez kolegę z klasy „marchewką”. Dziewczyna nazywa się Ania Shirley.

  Jest to jedna z niewielu opowieści w dzisiejszych czasach, w której nie pojawiają się wątki: narkotyków, seksu, uzależnień. W książce ukazane są zupełnie inne wartości: miłość, przyjaźń, rodzina.
  Ania została zaadoptowana przez rodzeństwo, Marylę i Mateusza. Mimo że spodziewali się oni chłopca, zdecydowali się wychować dziewczynkę. Sprawiała wiele problemów, ale wyrosła na piękną i inteligentną dziewczynę.

  Książka „Ania z Zielonego Wzgórza” kojarzy się często jako bajka dla dzieci.
  Moim zdaniem jest ona ciekawą lekturą również dla starszych osób.

  milka1

  OdpowiedzUsuń
 85. "Wielki błękit" Jennifer Donnelly

  Jeśli ktoś z was myślał, że historie o syrenach i trytonach są dla małych dzieci, to musisz przeczytać tę książkę. Książka bardzo ciekawa, czytając straciłam poczucie czasu. Jest to pierwsza część z serii książek Jennifer Donnelly, opowiada o przyjaźni, która pokonuje różne przeciwności losu. Książka porusza problemy : przyjaźń, miłość, strata bliskich, wojna i poświęcenie. Polecam książkę wszystkim miłośnikom przygód. Każdy kto jeszcze choć trochę wierzy w syreny powinien przeczytać książkę związaną właśnie z tymi pięknymi istotami. Łatwiej mówiąc książka wprowadza w świat magii. POLECAM

  OdpowiedzUsuń
 86. Maria Jastrzębska29 lutego 2016 18:07

  "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.

  Wielkim skarbem moich dziecięcych lat był dom na Zielonym Wzgórzu.Zapach ciasta unoszący się w kuchni,smak domowego puddingu(którego nigdy nie próbowałam),malutki pokoik,a jakże przytulny,szemrzący strumyk,cień brzóz,delikatny wiatr,falujące trawy zielonych wzgórz-Montgomery plastycznością języka przeniosła mnie w świat prostych,pachnącą ciepłą jesienią marzeń.Śniłam o sukniach z bufiastymi rękawkami,nadawałam nazwy uroczym zakątkom,podobnie jak Ania tworzyła Lasy Duchów i Jeziora Lśniących Wód."Ania z Zielonego Wzgórza"była autentycznym cudem,teleporterem w to,co lepsze i ładniejsze.Stanowiła szkółkę wyobraźni,kształtowała wrażliwość i nauczyła miłości do książek.Czytając tę książkę zauważyłam,że moja wyobraźnia stale pracuje.Czułam,że jestem jednym z uczestników tej fantastycznej przygody.Książka jest ogólnie optymistyczna i pełna ciekawych wątków.Moim zdaniem opowieść o Ani,dziewczynce bardzo wrażliwej,której się spełniają wszystkie marzenia,jest bardzo ciekawa i pouczającą książką.Montgomery miała świetny pomysł na napisanie takiej wspaniałej powieści-wzruszającej,cudownej.

  OdpowiedzUsuń
 87. "Magiczne drzewo. Czerwone Krzesło” Andrzej Maleszka

  Magiczne drzewo zostało zniszczone. Więc co należy teraz z nim zrobić? Najlepiej dla wszystkich będzie gdy zostanie wykorzystane do produkcji drewnianych przedmiotów. Jednym z przedmiotów jest czerwone krzesło. Krzesło znajduje trójka dzieci. Na początku nie mają pojęcia, jak wielką moc ma krzesło. Dowiadują się tego gdy zmieniają ciotkę w dziewczynkę. Następnie ruszają w podróż, gdzie celem było sprowadzenie rodziców do domu. Książka bardzo ciekawa. Mogłam przejść z świata ludzkiego w świat magii i przygód. Opowieść czytało się bardzo przyjemnie. Polecam każdemu.

  OdpowiedzUsuń
 88. Kerstin Gier – Trylogia czasu

  Gdy tylko skończyłam czytać pierwszy tom "Trylogii czasu” (Czerwień Rubinu), natychmiast zapragnęłam dowiedzieć się o dalszych losach Rubinu.
  "Błękit Szafiru” to drugi tom trylogii Kerstin Gier - niesamowita opowieść o podróżach w czasie, miłości i dojrzewaniu.
  Gwendolyn Sepherd, główna bohaterka, zmaga się z przeszłością swojej rodziny. Musi odnaleźć chronograf- maszynę czasu i podjąć ważną decyzję: zaufać Gideonowi- przystojnemu, aroganckiemu Szafirowi, czy też nie?
  Jej dotychczasowe życie to kłamstwo, a Gwenny nie potrafi się w nim odnaleźć.
  "Trylogia czasu” jest najlepszą lekturą jaką czytałam. Fabuła wciągnęła mnie niesamowicie. Miałam wrażenie, że odczuwam takie same emocje jak główna bohaterka: smutek, szczęście, nienawiść, żal.
  Zdecydowanie mogę polecić tę książkę nie tylko młodzieży ale i dorosłym.

  Julka

  OdpowiedzUsuń
 89. "Błękitny Zamek" Lucy M. Montgomery
  Wielu z nas już nie raz uciekało do krainy wyobraźni. Jesteśmy tam królami, czarownikami, damami. Tworzymy krainy marzeń i snów. Takie miejsce stworzyła również Valancy – stara panna, mieszkająca z apodyktyczną matką. Każdego dnia "wymykała się" do swojego Błękitnego Zamku, bo tylko tam mogła być sobą.
  Pewnego dnia dowiedziała się, że pozostał jej tylko rok życia. Widmo śmierci zmieniło jej zachowanie – oświadczyła się mężczyźnie i wyprowadziła z domu.
  Z dnia na dzień stawała się silniejsza i piękniejsza. Razem z Edwardem urzeczywistniała swoje marzenia. Zbudowała prawdziwy zamek...
  Lucy M. Montgomery jest jedną z moich ulubionych autorek. Jak zawsze stworzyła świat pełen miłości i magii. Książka ta nauczyła mnie, że spełnianie marzeń nie jest zwykłą bajką. Wszystko jest możliwe jeśli tylko w siebie uwierzymy i zaczniemy działać. Czy znajdziemy w sobie tę odwagę? Ja z pewnością się postaram...

  OdpowiedzUsuń
 90. trylogia "Atramentowy świat" Cornelia Funke
  Zastanawialiście się kiedyś co nam dają książki?
  Wiele razy czytamy je z nudy lub przymusu. Niewielu z nas wie, że kiedy powstaje nowa powieść autor tworzy także nowy świat. Te krainy odkrył Mo, samotny ojciec z wielką wyobraźnią i małym dobytkiem. Książki od zawsze były jego częścią - wielokrotnie mu pomagały, ale też zniszczyły mu życie odbierając ukochaną żonę. Mortimer posiadał bowiem dar sprowadzania fikcyjnych postaci do rzeczywistego świata. Niestety ceną za ten talent była utarata prawdziwych osób. Tę zdolność odziedziczyła jego córka Meggi. Gdy trafiają do opowieści pt.: "Atramentowe serce" spotyka ich wiele niebezpiecznych przygód. Czy uda im się powrócić? Czy będą tego chcieli? Czytając nie zawsze chcemy wrócić do rzeczywistości...

  OdpowiedzUsuń
 91. Książka, którą dzisiaj przedstawiam, to opowiadanie A. C. Doyla „Błękitny Karbunkuł”.
  Zrozpaczona młoda kobieta przychodzi do Sherlocka Holmesa z prośbą o pomoc w odnalezieniu jej narzeczonego, który zniknął parę dni przed ślubem. Poszukiwany wygląda tajemniczo, ma wąsy i bokobrody. Nazywa się Hosemer Angel. Sprawa z początku sprawia wrażenie zwyczajnej, przynajmniej tak ją traktuje Holmes. Jednak nie dajmy się zwieść pozorom… Zagadka okazuje się niezwykle intrygująca…
  Żeby nie zdradzać za dużo, powiem tylko, że wskazówka kryje się w tytule. Zachęcam do wcielenia się w rolę detektywa!

  Paulina Orzeł

  OdpowiedzUsuń
 92. "Czerwień, żółcień, pomarańcz” Patsy Brooks

  Nastolatką często jest być zakochaną. I tak było w przypadku Cassie. Bohaterka dawno patrzyła inaczej na Matta, niż na zwykłego nastolatka. To dla Matta zaczęła interesować się malarstwem i z miłość i do niego zapisała się na zajęcia plastyczne na które uczęszczał. Obowiązujący szkole program wymiany uczniów z różnych narodowości. Przysłał prześliczną Latynoskę, która mogła zmienić plany Cassie wobec Matta. Czy Matt zrozumie, że Cassie podkochuje się w nim? Czy będzie to miłość z odwzajemnieniem? Czy znajomość może przeobrazić się w coś większego?
  Czy można uwierzyć w plotki dotyczące bliskich osób?
  Odpowiedzi można z znaleźć w książce. Polecam!!!

  OdpowiedzUsuń
 93. Lauren St. John - "Biała żyrafa"
  W dniu jedenastych urodzin Martine Allen ulega strasznemu wypadkowi. W pożarze giną jej rodzice. Zrozpaczoną dziewczynkę postanawia przyjąć jej nieznajoma babcia - mieszkanka Sawubony. Wylatując z Anglii, Martine szykuje się na najgorsze, nie spodziewa się jednak, że ten wyjazd całkowicie zmieni jej życie. A to wszystko za sprawą małej, magicznej żyrafy - Jemmy’ego, która różni się od innych żyraf ponieważ posiada białą sierść.
  Lauren St. John w swojej książce ukazuje nie tylko przygody jedenastoletniej Martine i jej przyjaciół, ale także kolorową faunę i florę Afryki. Ta książka wprowadza nas w świat idealnej przyjaźni, ponieważ Martine w białej żyrafie poznaje swojego najlepszego przyjaciela i jest gotowa poświęcić dla Jemmy’ego życie. Tytułowa postać jest tajemniczą i jedyną w swoim rodzaju żyrafą narodzoną w tym samym dniu co dziewczynka. Ta opowieść pokazuje także moc przeznaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 94. "Kolor Magii" Terrego Pratchetta.

  Ciężko sobie wyobrazić barwiejsze uniwersum, niż Pratchettowski Świat Dysku. Stał się wręcz kultowy. Ale czy naprawdę jest taki dobry?

  Fabuła, podobnie jak świat, nie może być porównana z inną. Dysk przyćmiewa każde uniwersum, jeśli chodzi
  o barwność. Mamy trolle, czary, Śmierć, księgi o rozbudowanej osobowości, bogów zakochanych w RPG, wiele więcej. A wszystko na grzebiecie Wielkiego Żółwia i czterech
  Słoni. Opowieść wydaje się prosta: Rincewind, mag, w którym mieszka charakterne zaklęcie, ma zaopiekować się niepoprawnym optymistą Dwukwiatem, pierwszym turystą Dysku.
  W międzyczasie pali miasto, tworzy przewrót pałacowy i odpływa w Otchłań.

  Niesamowita wyobraźnia autora połączona z błyskotliwym humorem czyni "Kolor" świetną pozycją. Nie są to żarty byle jakie, lecz wyrafinowany sarkazm i gry słowne. Warto wspomnieć,
  że Terry zachował spójność i autentyczność Dysku. Co jest wyzwaniem w świecie, w którym światło łapiemy w sieci.

  Podsumowując: Czy Dysk jest tak dobry? Naprawdę jest. Bardzo gorąco polecam.

  Wasylek

  OdpowiedzUsuń
 95. C.S. Lewis - "Opowieści z Narnii - Srebrne krzesło".
  W tomie czwartym "Opowieści z Narnii" Eustachy Scrubb i Julia Pole zostają obdarzeni przez Aslana tajemniczą i ogromnie ważną misją - muszą znaleźć zaginionego księcia Narnii - Riliana, syna Kaspiana X, który zaginął 10 lat temu. W podróży towarzyszy im błotowij Błotosmętek, który razem z dziećmi przeżywa wspaniałe przygody.
  W tej książce już po raz drugi możemy czytać o przygodach Eustachego. Tym razem jednak nie towarzyszy mu rodzeństwo Pevensie, tylko dziewczyna o imieniu Julia Pole.
  Tytułowe "Srebrne krzesło" jest przeszkodą w życiu. Symbolizuje także zło, przeciwności losu, które prześladują księcia Riliana. Zniszczenie krzesła było dla niego jedyną drogą do wolności, dobra i Aslana.
  C.S. Lewis ukazuje w tej książce kolejne, niezwykłe przygody, które czytelnik natychmiastowo wchłania, przejęty losami bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 96. Marc Elsberg -Blackout
  Pewnego zwyczajnego,zimowego dnia życie toczyło się jak zwykle. Do czasu gdy nastąpiło
  -pełne zaciemnienie. Brak w dostawie prądu na skalę europejską. Czy to możliwe, że za tragiczną katastrofą stoi coś więcej niż zwykła awaria? Czy włoski informatyk i były haker Piero Manzano ma rację i za wszystko odpowiadają terroryści? Czy oczyści się z zarzutów i zdoła ostrzec władze zanim sprawy przybiorą gorszy obrót? W rozwiązaniu zagadki pomagać mu będzie dziennikarka Lauren Shannon. Czy uda się uchronić przed BLACKOUTEM ?
  Niezwykła lektura opisująca katastroficzne zdarzenia, które są bardzo realne w dzisiejszym świecie zawładniętym wysoce rozwiniętą techniką. Powieść naukowo fantastyczna wciągająca w swój niezwykły a zarazem tak prawdziwy i bliski nam świat. Zdecydowanie warta jest przeczytania i zastanowienia się...Co my zrobimy gdy nastanie BLACKOUT ?
  -Patrycja Gras

  OdpowiedzUsuń
 97. Richard Glatzer - ,,Wehikuł czasu 5 – Na tropie miasta ze złota''

  W książce wcielamy się w osobę, która poprzez podróże wehikułem czasu ma odnaleźć legendarne Siedem miast ze złota i zdobyć dowód istnienia. To opowiadanie nie wygląda jak zwykła powieść, dzięki czemu chętniej się je czyta. Odmienność książki polega na tym, że nie czyta się jej od początku do końca, po kolei, strona po stronie, tylko co kilka stron dostajemy wybór gdzie się przenieść wehikułem. Dokonując wyboru w opowiadaniu autor podaje stronę, na którą mamy się przenieść. Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie. Na samym początku moje wybory ciągle prowadziły mnie w głąb książki i fabuła się rozwijała. Następnie moje wybory zaczęły mnie cofać i przez pewien czas krążyłem po tych samych stronach, nawet ich nie czytając dokonywałem następnych wyborów, ponieważ znałem ich zawartość na pamięć. Było to bardzo irytujące i męczące. Według mnie największym minusem tej książki jest możliwość krążenia ciągle po tych samych stronach ale mimo to szczerze polecam dla osób, które lubią trochę pogłówkować i posiadają wiedzę o historii.
  MarcinS

  OdpowiedzUsuń
 98. "Czarna polewka" Małgorzata Musierowicz

  Do dwóch litrów wody wrzucamy kaczkę razem z warzywami. Po ugotowaniu wyjmujemy włoszczyznę z bulionu, a krew nakrapiamy sokiem z cytryny. Potem krzątamy się jeszcze trochę po kuchni i Czarna Polewka gotowa! Zupa, która od wieków wypędzała z domów niepożądanych adoratorów, warzy się i bulgocze na kartach powieści Małgorzaty Musierowicz. Oto jesteśmy świadkami romantycznych uniesień tępionych przez napary z krwi. Barwni bohaterowie, w których fikcyjność zawsze tak trudno było nam uwierzyć, nurzają się teraz w przeklętym specyfiku, a my? Płaczemy... Nie są to jednak łzy rozpaczy, lecz śmiechu, gdyż język, jakim posługuje się autorka, jej niecodzienny humor i styl uwalniają w nas całą gamę pozytywnych emocji. To nie jest żaden amerykański bestseller, ale dobra, polska obyczajówka o polskiej młodzieży, która trafia do naszych polskich serc.

  Stanisława Pająk

  OdpowiedzUsuń
 99. Ania z Zielonego Wzgórza

  Ania z Zielonego Wzgórza jest pierwszą częścią z cyklu powieściowego Lucy Maud Mountgomery. Wszystkie części łączy postać tytułowej bohaterki.
  Akcja powieści rozgrywa się na Wyspie Księcia Edwarda w miejscowości Avonlea. Kiedy poznajemy bohaterkę ma ona 11 lat i jest sierotą. Zostaje sprowadzona do domu rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthberthów. Starsi państwo liczyli, że sierota będzie chłopcem i pomoże im w pracy, mimo tego postanowili zatrzymać Anię u siebie. Wspólne życie całej trójki okazało się niełatwe, przede wszystkim ze względu na niezwykłą wyobraźnie dziewczynki i jej lekkomyślność. Swoje najciekawsze przygody przeżywa z przyjaciółką Dianą Barry. Jak wiele dziewczynek w tym wieku, Ania zakochuje się po raz pierwszy.
  Choć opisane w powieści wydarzenia rozgrywały się pod koniec XIX wieku, myślę że współczesny czytelnik znajdzie tam nie tylko rozrywkę, ale także sporo życiowej mądrości.

  Goha

  OdpowiedzUsuń
 100. Książka pt: "Klementyna lubi kolor czerwony", bardzo mi się spodobała. Opowiada o grupce dzieci, które pod koniec wakacji przezywają przygode. Trójka rodzeństwa poszukuje w nocy, w lesie zaginionej Klementyny. Potem okazuje się, że to słonica z cyrku i lubi kolor czerwony. Do rodzeństwa dołącza poł wsi. Towarzyszy im burza, przez którą pogubiły się dzieciaki. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Każdy się znalazł a Klementyna z Jagienką wróciły do swojego właściciela. Książka bardziej jest przeznaczona dla małych dzieci niż młodzieży, ale postanowiłam ją przeczytać. Bardzo polecam.

  Wika15

  OdpowiedzUsuń
 101. Monika Kościelny29 lutego 2016 20:27

  Sydney Sage dostała zadanie, dzięki któremu może poprawić swą reputację wśród alchemików. Organizacja zleciła jej opiekę nad wampirzą księżniczką - Jill Mastrano. Nastolatka z czasem zaczyna odczuwać ciepłe uczucia do swych upiornych znajomych - a to nie spodobałoby się jej pracodawcom. Do tego nauczycielka historii uparcie nakłania ją do praktykowania magii. Czy powinna podzielać przekonania wpajane jej od dzieciństwa? A może posłucha własnego serca? I jaką rolę w jej życiu odegra tajemniczy Adrian?
  "Złota lilia" Richelle Mead to druga część serii "Kroniki Krwi". Autorka wykreowała niezwykle ciekawe postacie, które rozwijają się na naszych oczach. Powieść pokazuje trudność wyboru między pozostaniem w zgodzie z własnym stanowiskiem a poglądami wdrażanymi nam przez innych. Ciekawa historia i bohaterowie są wielkimi atutami książki, dzięki którym z przyjemnością do niej powracam.

  OdpowiedzUsuń
 102. Uwielbiam książki29 lutego 2016 20:31

  "Ania z Zielonego Wzgórza" to niezwykle piękna i mądra opowieść pisarki Lucy Maud Montgomery. W książce poznajemy Anię - wesołą i uśmiechniętą, rudowłosą dziewczynkę, która pragnie posiadać prawdziwy dom. Ania ma pełno pomysłów, ciągle jest w ruchu, dużo mówi i co najważniejsze jest otwarta i szczera. Nie można się z nią nudzić i to czego możemy się od niej nauczyć to cieszyć się każdą chwilą.
  "Ania z Zielonego Wzgórza" to książka, którą niezwykle przyjemnie się czyta i do której naprawdę miło jest powrócić. Myślę, że roześmiana dziewczynka z Avonlea potrafi sprawić uśmiech na twarzy nawet w szare, deszczowe dni. Ania przeżywa mnóstwo przygód, co chwilę wpada w tarapaty oraz poznaje czym jest prawdziwa miłość i przyjaźń. Zawsze potrafi okazać dobre serce. Spotkajmy się więc z serdeczną przyjaciółką na wyspie Świętego Edwarda w książce pt. "Ania z Zielonego Wzgórza".

  OdpowiedzUsuń
 103. Błękitny zamek – Lucy Maud Montgomery

  Książka opowiada o 29 letniej dziewczynie Joannie, która jest panną i nadal mieszka z matką i ciotką. Jest przez nie traktowana jak dziecko , nazywają ją Bubą , co bardzo drażniło bohaterkę, ponieważ uważała to zdrobnienie za bardzo dziecinne. Książka nie podobała mi się , ponieważ uważam , że niestosowne jest wypominanie komuś jego stanu cywilnego. Rodzina dokuczała Joannie, kierując pod jej adresem niestosowne uwagi dotyczące stanu cywilnego , wyglądu i zachowania .Bohaterka uciekając przed problemem przenosiła się w świat fantazji. Gdy dowiedziała się o swojej chorobie radykalnie zmieniła swoje postępowanie , co mi się podobało. Jak potoczyły się dalsze losy bohaterki dowiecie się po przeczytaniu książki.

  OdpowiedzUsuń
 104. Uwielbiam książki29 lutego 2016 20:43

  Zastanawialiście się kiedyś, czy zwierzęta potrafią myśleć, rozumieć i czuć? Otóż, w książce pt. "Biały Kieł" śledzimy losy wilczka, tytułowego Białego Kła, który stara się zrozumieć otaczający go świat. Jednak w brutalnej rzeczywistości, ciągle prześladowany, szary wilk będzie musiał szybko dorosnąć, wykazać się odwagą i uwierzyć, że na świecie oprócz bólu i cierpienia istnieją również przyjaźń, przywiązanie i dobro.
  Książka ta niesie piękną myśl, że podjęta w imię dobra walka ze złem, zawsze przyniesie sukces i radość. "Biały Kieł" należąc do klasyki literatury, pokazuje, że przyjaźń człowieka ze zwierzęciem jest czymś pięknym, nadzwyczajnym, wyjątkowym i niepowtarzalnym. Niech opowieść o Białym Kle stanie się częścią Waszego kącika z książkami - na pewno jest to historia, która wzrusza i którą warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 105. "Felix, Net i Nika oraz sekret Czerwonej Hańczy" Rafał Kosik

  Jeśli nauczyciel zmusza cię do stawiania szałasów i robienia porannych pompek w nagrodę za wygraną w konkursie, jeśli w telewizji gwiazdy śpiewają pod wodą, a na łąkach pasą się dwunożne kozy, to znaczy, że powinieneś przeczytać "Felix, Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy", gdzie takie zjawiska są na porządku dziennym. Humor, absurd i nauka - oto trzy słowa, które doskonale określają powieści Rafała Kosika, niezwykłą przeplatankę zwariowanego wątku obyczajowego, magicznych istot i technicznego żargonu. Który autor ośmieliłby się to wszystko ze sobą połączyć? Przecież zdaje się, że nie tego poszukuje młodzież. A jednak ta szalona mieszanka okazuje się być idealna! Doprowadza czytelnika do niekontrolowanych wybuchów śmiechu i drżących z podekscytowania rąk, a co najdziwniejsze - przedstawia maszyny i fizykę w tak ciekawy sposób, że nawet mnie, osobę na to zupełnie obojętną, zaczyna to pociągać.

  Stanisława Pająk

  OdpowiedzUsuń
 106. We wspaniałej rezydencji w stanie Tenessee (USA) mieszka pani Rosalind Harper. Prowadzi ona dużą firmę zajmującą się hodowlą i sprzedażą roślin. Pani Harper zatrudnia do pracy Stellę Rothchild, wdowę z dwoma synkami. Kobiety zaprzyjaźniają się. W niedługim czasie Stella poznaje Logana, w którym się zakochuje. Do rezydencji przybywa też będąca w ciąży daleka krewna - Hayley. Wszyscy mieszkańcy żyją w zgodzie i przyjaźni. Niestety dom nawiedzony jest przez ducha kobiety zwanej Oblubienicą. Duch najczęściej ukazuje się dzieciom i kobietom w ciąży, czasami bywa zdenerwowany i zły. Rosalind postanawia zatrudnić uczonego z Memphis, aby wyjaśnił, kim jest tajemnicza zjawa. Profesor bada dzieje Harperów, jest zafascynowany tą dziwną, nieprawdopodobną historią, poza tym zauroczyła go pani Harper. Czy uda mu się wyjaśnić tajemnicę? Powieść Nory Roberts ,,Błękitna dalia” jest pogodną, barwną opowieścią, o życiu rodzinnym. Książka spodobała mi się z wielu powodów, jest pełna ciepła, miłości, choć momentami mroczna i tajemnicza.
  //Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 107. Książka „Black ice” napisana przez bestsellerową autorkę Beccę Fitzpatrick to trzymający w napięciu thriller z delikatną nutką kryminału. Jest on utrzymany w dość mrocznym i zagadkowym klimacie oraz oprószony pewną dawką grozy. Ta pozycja idealnie pasuje na zimowe czytanie pod kocykiem z kubkiem gorącej czekolady w ręku. Akcja powieści toczy się w zasypanych śniegiem górach Tenton i to tam główna bohaterka walcząc o swoje życie toczy zaciętą wojnę nie tylko ze swoimi porywaczami, ale również z groźnym żywiołem jakim jest niekończąca się śnieżyca przysypująca wszystko. Powieść nie posiada zbyt oryginalnego tematu, ale autorka pisząc ją posługiwała się nowatorskim językiem, co sprawiało, że książka nie dłużyła się mi ani przez moment oraz co chwilę trzymała w napięciu. Było w niej wiele śmiesznych sytuacji, jak również niespodziewanych zwrotów akcji. Autorka aż do ostatniej strony próbowała wytrącić nas z równowagi, tak abyśmy nie wiedzieli gdzie jest góra a gdzie dół.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 108. "Studium w szkarłacie" Conan Doyle

  Sherlock Holmes to osoba ekscentryczna, nie wie, że Ziemia krąży wokół Słońca, gdyż, jak sam mówi, niepotrzebne informacje należy jak najszybciej wyrzucać z umysłu, ma dziwaczne nawyki i zupełnie nietowarzyskie przyzwyczajenia, ale jest geniuszem. Gdy dochodzi do tajemniczego morderstwa na Lauriston Gardens detektyw z właściwym sobie chłodnym opanowaniem rozpoczyna śledztwo. Pomaga mu jego współlokator doktor Watson. W powieści Conana Doyle'a urzekła mnie atmosfera brytyjskich uliczek, wszechobecna tajemnica i sposób w jaki słynny duet rozwikłał zagadkę. Odpowiedź na dwa pytania, które od samego początku wisiały w powietrzu, a mianowicie "kto i dlaczego to zrobił" przyszła w tak dziwacznym i niespodziewanym momencie, że nie mogłam powstrzymać uśmiechu. Teraz już wiem, dlaczego Sherlock Holmes zjednał sobie tak ogromną rzeszę czytelników, po prostu nie ma drugiego takiego detektywa w historii kryminałów.

  Stanisława Pająk

  OdpowiedzUsuń
 109. Druga część trylogii Nory Roberts ,,W ogrodzie”, nosi tytuł ,,Czarna róża”. Opowiada dalsze losy mieszkających Harper House kobiet: Rosalind, Stelli i Hayley. Tym razem akcja książki skupia się na pani Rosalind – tytułowej czarnej róży. Zatrudniła ona profesora Mitchella Caragie, aby zbadał dzieje rodu Harperów i ustalił tożsamość tajemniczej zjawy, która nawiedza rezydencję. Wkrótce między profesorem, a właścicielką Harper House nawiązuje się romans. Zjawa nienawidzi mężczyzn, dlatego postanawia przestraszyć i dać nauczkę pani Rosalind.
  Powieść czyta się jednym tchem, czytelnik chce poznać dalsze losy bohaterów i dowiedzieć się kim jest Oblubienica. Akcja toczy się we wspaniałej posiadłości wśród pięknych ogrodów. Bohaterowie żyją w zgodzie, kochają swoją pracę. Autorka zachęca do przeczytania powieści słowami: ,,Czytelniku przespaceruj się, proszę po moim ogrodzie. Wyrwij chwast, powąchaj kwiat. Może uda mi się wywołać uśmiech na twojej twarzy…”.
  //Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 110. „Czerwony rower” Antoniny Kozłowskiej
  Tajemnica sprzed lat łącząca trzy przyjaciółki, powraca nagle za sprawą telefonu do jednej z nich. Dzwoni siostra zmarłej w czasach podstawówki koleżanki, twierdzi, że Gośka, Karolina i Beata są winne śmierci. Dziewczyny muszą wrócić do czasów wczesnej młodości, zmierzyć się ze wspomnieniami, tragedią. Pierwszoosobowi narratorzy retrospektywnie opowiadają o tych chwilach, przypominają ostatnie momenty spędzone ze zmarłą Anetą. Próbują dociec przyczyn śmierci; zastanawiają się, czy były jej winne. To nie jest pogodna, optymistyczna powieść. Wnikamy w świat nastolatków; świat obłudy, drwin, popisywania, obmawiania. Nakreślono wizję czasów, do których nie chce się wracać, także z powodu śmierci koleżanki, która wyróżniła się na tle grupy.
  Wyraźnie widzimy, jak istotne są w życiu młodego człowieka potrzeba akceptacji, zrozumienia, przyjaznych gestów, bo bez nich jest okropnie trudno. Jednocześnie czytamy o sile przyjaźni trwającej lata, której nie zniszczyła tragedia. Wysnuty jest wniosek, że do czasów dorastania nie chce się wracać, bo jest to okres popełniania błędów.

  OdpowiedzUsuń
 111. Agentka O'Dell staje przed najtrudniejszą i najbardziej krwawą sytuacją w swojej karierze.
  Przekopując się przez gruzowisko w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sprawcę zamachu, Maggie odkrywa, że najgorsze dopiero ma nadejść. Kolejne ataki, których konsekwencje będą niewyobrażalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alex Kava "Czarny piątek"? Prosimy o osobiste wrażenia i samodzielne formułowanie opinii.

   Usuń
 112. Gaynor Arnold w swojej powieści ,,Dziewczyna w błękitnej sukience" przedstawia życie znanej pary Charlesa i Catherine Dickensów pod imionami: Dorothei i Alfreda. Główna bohaterka Dorothei, wspomina swoje życie u boku byłego męża, po jego nagłym odejściu. Z zamyślenia wyrywa ją córka Kitty. Razem wspominają chwile spędzone u boku ojca, męża. Obie są oczkiem w głowie swoich ojców, przez co nie dostają pozwolenia na poślubienie swojego ukochanego. Wkrótce jednak dochodzą do wniosku, że ich decyzja była pochopna i żałują jej. Książka daje do myślenia i ukazuje, że: ,,Nie wszystko złoto, co się świeci”. Polecam wszystkim, którzy nie wyznaczyli sobie jeszcze swojego życiowego celu.
  Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 113. Wciągająca, tajemnicza, zaskakująca… taka właśnie jest książka autorstwa Kerstin Gier pt.”Czerwień rubinu”. Gdy pierwszy raz o niej usłyszałam, wiedziałam, że mi się spodoba. I nie zawiodłam się. Ba! Była nawet lepsza niż myślałam. Wcześniej czytałam książki, lecz ta pozycja sprawiła, że stałam się prawdziwym książkoholikiem. Ale o czym tak właściwie jest ta lektura? Opowiada ona o szesnastoletniej Gwendolyn, która pewnego zwykłego dnia odkrywa, że posiada zdolność podróżowania w czasie. Nie tylko ona jest zdziwiona tym faktem, lecz także cała jej rodzina, która od początku była pewna, że gen podróży w czasie odziedziczyła Charlotte, kuzynka Gwen. To ona była od najmłodszych lat przygotowywana do roli podróżniczki z czasem wraz ze starszym i niezwykle przystojnym Gideonem. Jak można się domyślić, on także nie jest zbytnio tym uszczęśliwiony…
  „Czerwień rubinu” to jedna z tych książek, którą czyta się jednym tchem. Gorąco polecam!

  OdpowiedzUsuń
 114. "Czarne, czerwone, śmierć"-Heidi Hassenmüller

  To zadziwiające, że na tak małej ilości stron udało się autorce napisać tak ciekawą i wciągającą książkę jak ta. Z szczerością przyznam, że czuję lekki niedosyt. Przez chwilę możemy się znaleźć w niebezpiecznym otoczeniu niemieckich skinheadów i neonazistów.
  Razem z nastoletnim Udo poznajemy ciemne strony tych organizacji. Rasizm, zabójstwa i propaganda to codzienność w tych ugrupowaniach.
  Śledzenie przygód Uda pokazuje nam jak bardzo one mogą być niebezpieczne, dla nas i naszych bliskich. Punktuję książkę bardzo wysoko.

  "13 małych błękitnych kopert"- Maureen Johnson...

  ... Czyli wycieczka po Europie w odcieniu letniego nieba.
  Szukacie przygód a nie możecie wyjść z domu? Na ten problem zaradzi książka pani Maureen. Razem z główną bohaterką wsiadamy do różnych rodzai transportów by 'gonić' sekret zmarłej ciotki.
  Czym jest prawdziwe szczęście?
  Czy tym szczęściem są pieniądze, uroda, a może sława?
  A może coś innego?
  Na te pytania możemy znaleźć odpowiedź w tej 'błękitnej' książce.
  Mi się udało znaleźć odpowiedź na te nurtujące pytania w tej wspaniałej lekturze.
  Teraz wiem co robić by być szczęśliwa.
  Czy wam się uda? Mam nadzieję, że tak. Powodzenia.

  \Przeborka

  PS: Szukajcie szczęścia w błękicie. :)  OdpowiedzUsuń
 115. Czarny dom - Stephen King
  Po raz pierwszy czytalam książkę Kinga. Jego literatura zawsze wydawala mi sie nudna i dla dziwakow, ale zmienilam zdanie. Czarny dom to jeden z najciekawszych kryminalow jakie dotychczas czytalam, z tajemnica i powiewem grozy, brrr. Fajni byli bohaterowie, duzo odmiennych charakterow i Henry ktorego pokochalam, hahah. Takim dosc duzym minusem bylo jak Krol lal wode bez umiaru, a pierwsze 30 stron musialam czytac ze 3 bo nie wiedzialam o co chodzi. No i ta koncowka z ktorej nic nie wynika i w sumie podroz Jackem byla na marne, lol. I jeszcze calkiem ciekawie bylo opisane zycie mieszkancow tego miasteczka. Co nie zmienia faktu ze mam mieszane uczucia do tej ksiazki i wkurzona jestem na pana Stephena za te okropne zakonczenie.

  OdpowiedzUsuń
 116. „Studium w szkarłacie” Artur Conan Doyle

  Czy jest na świecie człowiek, który może otwarcie przyznać, że nigdy nie natknął się na postać Sherlocka Holmesa i jego towarzysza, doktora Watsona? Detektyw, w charakterystycznej, myśliwskiej czapce i z nieodłączną fajką, stał się niezaprzeczalną ikoną kultury i pierwowzorem dla większości współczesnych kryminałów. Zamglone londyńskie uliczki, oświetlone światłem latarni, na których można spotkać jedynie bezwzględnych morderców do dziś towarzyszą nam jako symbol tego gatunku. W samej postaci Holmesa jest coś, co wciąż nas pociąga. Może to jego odpychający charakter, który pragniemy analizować, ale także zrozumieć, a może geniusz, który sami chcielibyśmy posiąść.
  Każda część serii o Sherlocku Holmesie to genialny kryminał, ze wspaniałą zagadką, wyjaśnioną, dzięki geniuszowi detektywa. „Studium w szkarłacie” jest jednak czymś więcej. Jesteśmy świadkami początków jednej z najwspanialszych przyjaźni w historii literatury. Niepowstrzymanego i lojalnego wobec siebie duetu, którego nie powstrzyma nawet najbardziej złożona zagadka.


  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń
 117. Zielona mila Stephena Kinga.
  Wspaniała , poruszająca książka , która została wyreżyserowana . Pierwszy raz mogę powiedzieć , że zarówno książka jak i film nie różnią się praktycznie niczym są fenomenalne oraz jedyne w swoim rodzaju . Narratorem jest Paul Edgecomb , który kiedyś pracował w więzieniu na bloku , w którym przebywali więźniowie skazani na śmierć . Paul wskazuje nam najważniejsze momenty w jego życiu , które działy się w murach więzienia . Ludzie odsiadujący wyrok ostatecznie bardzo zmienili jego spojrzenie na świat. Narrator opowiada o kilku więźniach których w tamtych latach mieli w „zielonej mili” , a w szczególności skupia się na Johnym Coffey’u . Czarnoskóry mężczyzna o niezwykłym darze i wielkim sercu , które można by było mu tylko pozazdrościć . Jak się później okazuję został oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie dwóch dziewczynek (oczywiście był niewinny) w zamian miał umrzeć na krześle elektrycznym . Książka napisana wspaniale . Serdecznie zapraszam do dalszego zagłębienia się w nią .

  OdpowiedzUsuń
 118. „Czerwień rubinu” autorki Kerstin Gier to książka obok, której nie da się przejść obojętnie. Wciągająca fabuła sprawiała, że czytanie każdej strony sprawiało mi niesamowitą przyjemność. Opowiada ona o Gwendolyn, zwyczajnej dziewczynie, która pewnego dnia nagle odbywa swoją pierwsza podróż do innej epoki. Jej życie zaczyna się komplikować, bo do tej pory cała rodzina była przekonana, że to jej kuzynka Charlotte posiada tą umiejętność. Podoba mi się to radzi sobie główna bohaterka Gwendolyn w trakcie różnych epok, o których wcześniej słyszała tylko na lekcjach historii. W dodatku musi zmierzyć się także ze zwykłymi problemami w szkole oraz w rodzinie. W końcu to jej kuzynka całe życie szykowała się by zostać podróżniczką razem z przystojnym Gideonem, który również nie jest zachwycony myślą o współpracy z Gwendolyn.
  „Czerwień rubinu” to książka, która sama się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 119. „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery

  Na pierwszy rzut oka można uznać powieść Lucy Maud Montgomery za zwyczajną powieść obyczajową. Możliwe, że w pewnym wieku zaczyna się ją za taką uznawać, ale kiedy po raz pierwszy czytamy ją w młodości, jest czymś znacznie więcej. Ania Shirley to towarzyszka młodości wielu pokoleń młodych kobiet i żadna z nich nie mogła trafić lepiej.
  Z powieści Montgomery płynie cudownie trudna do wyjaśnienia magia, która po przeczytaniu już nigdy nas nie opuszcza. Ta mała, chudawa dziewczynka z rudymi warkoczami rozkochuje w sobie czytelnika od pierwszych stron, w takim sam sposób jak robi to z otoczeniem. Każda młoda dziewczyna pragnie być Anią i w jakiś sposób na pewno nią jest. Pannę Shirley można tak naprawdę uznać za symbol dorastającej kobiety, która niezależnie od czasów, w których żyje, przeżywa podobne rozterki, przez co powieść jest ponadczasowa.

  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń
 120. W tym miesiącu przeczytałam książkę "Black Ice" którą napisała Becca Ficpatrik. Książka w dużym skrócie opowiada o 2 dziewczynach, które tego lata wybierają się na wyprawę w góry Teton. Nagle podczas wielkiej śnieżycy zostają porwane, główna bohaterka Britt ma za zadanie wyprowadzić swoich porywaczy z gór, ale to nie jest takie proste ponieważ Britt nie zna tych gór, a ponadto nie mogą podróżować po szlaku i mogą poruszać się tylko w nocy.
  Gdy przeczytałam ta książkę naprawdę przeszedł mnie dreszcz. Ta książka ma w sobie dużo grozy, ale posiada tez kapkę romantyzmu i humoru. Jeśli macie wstać rano do szkoły lub pracy to nie zaczynajcie czytać! Ta ksiazka jak już chwyci to nie puści. Bardzo polecam te książkę wszystkim tym którzy lubią się trochę "bać" przy czytaniu książek, ale maja tez skłonności do scen romantycznych i humorzastych, które sa zawarte w książce.
  Mi lektura się bardzo podobała i cieszę się ze było takie hasło na ten miesiąc :)
  @Vartyxa

  OdpowiedzUsuń