poniedziałek, 4 stycznia 2016

Hasło na styczeń

Przeczytaj książkę, w której pojawia się motyw podróży

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W styczniu zapraszamy Was w podróż – do odległych zakątków naszego globu, a może gdzieś dalej,
do dawnych czasów i do przyszłości, do wnętrza samego siebie…

Jeżeli "podróż" nie pojawia się w tytule, na początku komentarza sprecyzujcie dokąd bohater "podróżuje", np. Czerwień rubinu – podróż w czasie, Szósty zmysł – podróż między światami, Gringo wśród dzikich plemion – podróż po Amazonii.

Pamiętajcie, że wpis powinien zawierać od 70 do 150 wyrazów. Wpisy, które nie spełniają tego warunku nie mogą zostać nagrodzone

Zapraszamy w podróż z:

                           

                

              

187 komentarzy:

 1. Dzień dobry! Chciałabym się dowiedzieć, czy motyw podróży obejmuje również wspomnienia? Tzn., główna postać nie podróżuje, ale wspomina i opowiada o dawnych podróżach.

  Marbienna

  OdpowiedzUsuń
 2. Opinia książki Yanna Martela "Życie Pi" już na blogu :)
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/01/life-of-pi.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Herbert George Wells ,,Wehikuł czasu''
  Podróżnik w Czasie po stworzeniu maszyny do podróżowania, przenosi się w 802701 rok. Trafia do świata, w którym dwa gatunki, które rasa ludzka stworzyła w swym rozwoju, stoczyły się tak nisko, aż każdy z nich w końcu znalazł się w zupełnie odmiennych warunkach. Czasy, w których znajduje się bohater są po prostu ogrodem. Pęd do sztuki wygasł tam zupełnie. Z artystycznych zamiłowań pozostało: strojenie się w kwiaty, tańczenie i śpiewanie... Najważniejszym zajęciem dla nich stało się już nie tylko samo opanowanie przyrody, lecz owładnięcie zarazem przyrody, jaki i bliźniego.
  Historia Podróżnika ukazuje nam, co może się za niedługo stać z nami. Człowiek zadowoli się życiem w wygodzie, dostatkach kosztem pracy bliźnich, przyjmie konieczność za hasło i wymówkę, ale z biegiem czasu konieczność zwróci się przeciwko niemu. Jednak zostaje nam też przesłana jedna dobra myśl, że nawet kiedy rozum i siła już znikną, uczucia wdzięczności i tkliwości wzajemnej pozostanę w sercu człowieka...
  Klaudia Korlacka

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka Juliusza Verne jest piękna. Fileas Fogg bogaty, lecz samotny mężczyzna założył się ze swoim kolegą 20.000 funtów szterlingów, że objedzie świat w 80 dni. Pan Fileas chce okrążyć świat ze swoim służącym Obieżyświatem. Angielski detektyw Fix jest przekonany że Fogg ukradł pieniądze z banku. Mijały dni, a gdy w ostatni dzień był w Anglii został zatrzymany i pewien że przegrał następnego dnia zjawia się w lokalu i wygrywa zakład. Książka kończy się małżeństwem Fogga i Aoudy. Książka jest wspaniała. nie mogła przerwać czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Papierowe miasta" John Green
  Głównym bohaterem jest Quentin Jacobsen(Q). Ma 18 lat i już od dzieciństwa jest zakochany w Margo Roth Spiegelman. Pewnego wieczoru Margo przychodzi do jego domu i oznajmia , że muszą załatwić coś ważnego. Przeżyli razem niesamowitą nocną przygodę. Po czym znika. Q wyrusza na poszukiwania dziewczyny razem z przyjaciółmi, przemierzając setki kilometrów. Czy znajdzie Margo ? Czy dziewczyna wróci do domu ? Przeczytaj ! Ta książka jest bardzo wzruszająca. To piękne opowiadanie o prawdziwej przyjaźni. Na pewno jeszcze do niego wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Zwiadowcy księga 9 Halt w niebezpieczeństwie" John Flanagan
  Jest to dziewiąta część serii pt.:" Zwiadowcy". Na świecie grasuje fałszywy prorok Tennyson. Nagle znika bez śladu. Halt wysyła w pościg za nim tylko Wiila. Starszy zwiadowca musiał zająć się sprawami Clonmelu. Gdy już wszystko zrobił, razem z Horace'em ruszają śladami Willa. Halt bardzo chce pojmać Tennysona ,a Will już pokonał jednego z najętych przez przywódcę Genoweńczyków. Pewnego dnia Halt zostaje ciężko ranny. Uratować go może tylko specjalne lekarstwo. Czy przeżyje? Czy uda im się schwytać Odszczepieńców? Dowiesz się gdy przeczytasz. Bardzo gorąco polecam. Na pewno się wam spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. „Czerwone Krzesło” Andrzej Maleszka
  Podczas wielkiej burzy, przewraca się stare, magiczne drzewo. Niczego nieświadomi ludzie, przerabiają olbrzymi dąb, na wiele przedmiotów. Jednym z nich jest czerwone krzesło spełniające życzenia osoby, która na nim usiądzie. Krzesło trafia do rodziny, która przez nieostrożne życzenie całkowicie się zmienia. Dzieci muszą odzyskać rodziców, pokonując wiele kilometrów. Wyruszają w podróż, by odmienić ich serca.
  Opowieść jest bardzo wzruszająca i dająca do myślenia. Historia Kukiego, Tosi i Filipa nie jest nam obojętna. Książka pisana jest dla młodszych czytelników, ale z przyjemnością czyta się ją w każdym wieku. Zachowania bohaterów mogą nas lekko irytować, ale w końcu - to dzieci. Właśnie ta naturalność sprawiła, że książkę, jak i jej ekranizację pokochało miliony Polaków.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 8. „Złodziej Pioruna” Rick Riordan
  Pierwsza część serii „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” odkrywa przed nami tajniki mitologii greckiej. Można zagłębić się wraz z Percym, Annabeth i Groverem w ten przedziwny i intrygujący świat, wyruszając wraz z nimi w podróż, której celem jest odnalezienie największej broni Zeusa – Pioruna Piorunów.
  Rick Riordan doskonale przedstawia nam historię chłopca, który po stracie matki nie załamuje się, tylko zdeterminowany dąży do jej odnalezienia. Nie jest to jednak historia smutna, ani przejmująca. Autor stwarza cudowne postacie, które stają się naszymi przyjaciółmi, żarty, które bawią każdego i świat, do którego chcemy wskoczyć.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 9. „Nutria i Nerwus” Małgorzata Musierowicz
  Samotność, to chyba to, co najmocniej przeszkadza nam w życiu. Przez nią wszystko wydaje nam się nie takie, jak być powinno. Znana fanom „Jeżycjady” Natalia Borejko, właśnie tego doświadcza. Nie mogąc się pogodzić ze swym losem, postanawia wyjechać i odpocząć. Nie wie jednak, że ta podróż na długo zostanie w jej pamięci, a podczas drogi pozna kogoś wyjątkowego.
  Autorka pokazuje nam świat lat dziewięćdziesiątych na swój humorystyczny i zadziwiający sposób. Od prawie czterdziestu lat zachwyca ukrytym w swych książkach pięknem, a dziesiąty tom „Jeżycjady” jest tego najlepszym przykładem.
  Serdecznie polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 10. „Noelka” Małgorzata Musierowicz
  Podróż po mieście samemu - szczególnie w Wigilię - jest trochę uciążliwe. Na szczęście Ela nie musi się tym przejmować. Niespodziewanie zostaje aniołkiem, by wraz z Mikołajem odwiedzać poznańskie domy. Dziewczyna obrażona na cały świat musi się przemóc, by na jej twarzy zagościł uśmiech, którym mogłaby obdarować dzieci, niecierpliwie czekające na prezenty. Podczas jej wyprawy wraz z przesadnym optymistą Tomkiem, wynika dużo niezrozumiałych, smutnych, ale również zabawnych sytuacji.
  Jest to opowieść, podczas której czytelnik zastanawia się nad swoim zachowaniem, analizuje je i wyciąga wnioski, dokładnie jak główna bohaterka. Przynajmniej tak było w moim przypadku.
  Serdecznie polecam książkę każdemu, nie tylko w okresie bożonarodzeniowym.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 11. „Wyszła z domu” Rosie Rushton
  Kiedy w Twoim życiu brakuje miłości, tej domowej, matczynej, zaczynasz szukać jej w innych niekoniecznie dobrych dla ciebie ludziach, bądź miejscach.
  Katie jest właśnie w takiej sytuacji i oparcie znajduje w swym chłopaku. Ufa mu bezgranicznie i nie chce słyszeć o tym, że chłopak nie do końca musi, być taki za jakiego go uważa. Dla niej jest po prostu ideałem. Za namową Joego ucieka z domu i wyrusza w nieznane.
  Historia z morałem, bo nie wszystko zawsze jest takim jakim się wydaje. Tak jak jabłko idealne na wierzchu może być robaczywe. Uważam, że książka skłania do refleksji i jest idealną lekturą dla młodzieży, która nie widzi ile zła ją otacza.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 12. „Kalamburka” Małgorzata Musierowicz
  Zastanawiające jak bardzo niektóre osoby wydają nam się zwykłe i przeciętne, a po zbadaniu ich historii, odkrywamy piękno ich dusz. Mila Borejko zwolennikom „Jeżycjady” zawsze kojarzy się tylko jako mama czterech córek – miła kobieta, która na pewno ma wiele historii do opowiedzenia, ale czy są one ciekawe? Mogłoby się wydawać, że nie, ale właśnie z nich powstała moja ulubiona książka z całej serii. Autorka zabiera nas w podróż do przeszłości fantastycznej kobiety, która w swym życiu przeżyła niejedno. Pokazuje nam wszystko od końca, w kolejnych rozdziałach cofając się kilka lat wstecz. Dzięki temu książka jest wyjątkowa, bo choć teoretycznie wiemy wszystko wcześniej, z każdym krokiem w tył odkrywamy coś nowego.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 13. „Mroczne Umysły” Alexandra Bracken
  Jest to jedna z tych książek, które wgniatają w fotel i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Okrutna wizja przyszłości, w której dzieci zamykane są w obozach za swe nadnaturalne zdolności przeraża nas, ale i w jakiś sposób intryguje. Sięgamy po kolejny rozdział, nawet nie zauważając tego, że poprzedni już się skończył.
  Chcemy pomóc głównej bohaterce – Ruby – w pokonaniu tak trudnej podróży. Nie jest to jednak zwykła podróż, trasa, którą wyznaczyła sobie już wcześniej. To ucieczka, ucieczka z najgorszego ośrodka dla chorych dzieci w Stanach Zjednoczonych. Wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi po prostu chce przeżyć, nie zdając sobie sprawy ile będzie ich to kosztować.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 14. ,,Czerwień Rubinu" Kerstin Gier
  Gen podróży w czasie posiada dwanaście wyjątkowych osób z dwóch rodów. Nikt nie wie jak się to zaczęło, lecz jedno jest pewne. Taki gen jest tak samo darem, co karą boską. Podróżnicy już od najmłodszych lat, mają lekcje etykiety, fechtunku i francuskiego, a wszystko po to by w dniu ukazania się owego genu byli gotowi. A co jeśli szkolono niewłaściwą osobę?
  To właśnie spotkało szesnastoletnią Gwendolyn. Jej kuzynka miała być nosicielką genu podróży w czasie, lecz rolę którą miała grać Charlotta, przypadłą Gwen. A razem z nią przystojny Gideon, z którym Gwen będzie podróżować. Skoki w czasie nie będą jednak jedyną odskocznią od normalnego życia, Gwendolyn będzie musiała zmierzyć się z założycielem tajnego bractwa. A co z tego wyniknie? To wie tylko czas.
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 15. ,,Ponad mgłą Szkocji" Karen Marie Moning
  Co byś zrobiła, gdybyś została przeniesiona pięćset lat wstecz? A czy pokochałabyś Szkockiego wojownika z tej oto ery?
  Hawk jest znany ze swych licznych podbojów, nie tylko tych bitewnych. Pogłoski mówią, że nie ma takiej kobiety, która powiedziałaby mu "nie". Z takim też przekonaniem żyje Hawk, do czasu swojego ślubu, który to został zaplanowany dawno temu. Wtedy też w jego życiu (i świecie) pojawia się Adrienne, kobieta która z całego serca nienawidzi pięknych mężczyzna, a Hawk właśnie nim jest. Adrienne mówi Hawkowi "nie", a on poprzysiągł sobie, że ją zdobędzie i zniszczy swego konkurenta, który też pragnie uwieźć piękną żonę dziedzica. Czy miłość jest w stanie przezwyciężyć czas?
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 16. ,,Upadli" Lauren Kate
  Miłość jest wieczna, a kiedy anioły się zakochują, nawet upadek nie boli.
  Luce już pierwszego dnia szkoły jest nieswoja. W szkole Sword & Cross nie można używać telefonów komórkowych, a kamery są na porządku dziennym. Jedyne co pomaga Luce przetrwać to intrygujący Daniel, który wydaje jej się dziwnie znajomy. Przyciąga ją do niego nieznane wcześniej uczucie i rozkazuje jej ono odkryć wszystkie jego tajemnicy, nawet jeśli miałaby za to zapłacić najwyższą cenę...
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy o dookreślenie, gdzie w książce pojawia się motyw podróży.

   Usuń
 17. ,,Mroczne umysły" Alexandra Bracken
  Czasami trzeba ukrywać swoją prawdziwą naturę, by przetrwać.
  Ruby w wieku sześciu lat została wysłana do obozu, gdzie mają jej pomóc opanować jej zdolności. Lecz w rzeczywistości obóz jest więzieniem tych dzieci, a ci którzy stanowią zagrożenie dla badaczy zostają zlikwidowani. Czerwoni i Pomarańczowi, czyli najsilniejsi, zostają zabici, a Ruby przetrwała to tylko dlatego, że udawała Zieloną. Przez dziesięć lat perfekcyjnie się ukrywała, lecz wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Ruby musi uciekać, a ucieczka z obozu jest praktycznie niemożliwa...
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 18. ,,Bezcenny światek" Ginna Gray
  Lauren jako wielce utalentowana pianistka nigdy nie musiała martwić się o swoje zarobki, a jej jedynym zadaniem było tworzenie muzyki. Lecz jej idealny świat został zniszczony przez wypadek. Pomocną dłoń wyciągnął do niej pewien mężczyzna, który był wielkim miłośnikiem jej talentu. Życie Lauren znów zaczynało nabierać kolorów, do czasu kiedy brutalna prawda uderzyła ją w twarz. Jej wybawiciel jest szefem mafii, a ona stała się jego celem, kiedy zobaczyła, coś co wolałaby zapomnieć. Razem z agentem Rawlinsem wyrusza w podróż, by ratować swoje życie. Niespodziewanie wybucha między nimi płomienne uczucie, które zostaje wystawione na próbę, zwłaszcza że mafia nigdy nie wybacza.
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 19. ,,Anioł" Lee Weatherly
  Anioły są wśród nas, lecz strzeżcie się! Nie są to typowe anioły.
  Willow widzi ścierzki przyszłości, więc ludzie uważają ją za dziwaczkę. Nawet jej najlepsza przyjaciółka nie wierzy w jej moce, a kiedy najpopularniejsza dziewczyna w szkole prosi Willow o pomoc, staje się oczywiste, że dziewczyna ma kłopoty. By uratować swoją klientkę Willow musi udać się do Kościoła Aniołów, gdzie spotyka Aleksa i razem uciekają przed gniewem anielskich zastępów.
  Aleks należy do Zabójców Aniołów, a Willow jest półaniołem. Mimo odmiennych poglądów, Aleks chce za wszelką cenę ochronić Willow, nieświadomy rodzącego się między nimi uczucia. Razem muszą powstrzymać mordercze anioły, a jest to wyjątkowo trudne zadanie.
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy o dookreślenie, gdzie w książce pojawia się motyw podróży.

   Usuń
  2. Cała książka jest o ucieczce, a (według mnie) ucieczka jest pewną formą podróży. Dziewczyna, razem z Aleksem jest w obozie szkoleniowym dla Zabójców Aniołów, w górach i paru miejscach "postojowych".

   Usuń
 20. Beata Pawlikowska ,,Blondynka na Bali’’
  Nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki tej autorki. Nie wiedziałam, czego się spodziewać. Jednak gdy tylko zajrzałam na pierwszą stronę, przeniosłam się do magicznego świata wyspy Bali.
  Mimo iż książka jest cieniutka, pokazuje nam rzeczywisty obraz tamtejszego życia- zarówno te dobre strony jak i złe. Pośród relacji z podróży autorka przemyca swoje poglądy. Opisy są bardzo realistyczne. Podczas czytania wręcz czułam wokół kuszący zapach kwiatów migdałowych, słyszałam warkot motorów i czułam zimny deszcz spływający po plecach.
  Po zakończeniu lektury mogłam myśleć tylko o jednym:więcej! I więcej dostałam, bo natychmiast popędziłam do biblioteki po inne książki Beaty Pawlikowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 21. Alexandra Bracken ,,Nigdy nie gasną’’
  ,,Nigdy nie gasną’’ to drygi tom dystopijnej trylogii ,,Mroczne umysły’’.
  Szesnastoletnia Ruby jest Liderką w Lidze Dzieci. Za wszelką cenę pragnie uciec z Ligi, gdzie wstąpiła żeby uratować swojego ukochanego- Liama. Jednak plan ucieczki Ruby pali na panewce. Ma do wykonania niebezpieczną misję od której powodzenia może zależeć nie tylko los wszystkich Kolorowych, lecz całego kraju. Dziewczyna wyrusza w podróż, aby zdobyć cenne dokumenty. Lecz gdy pojawia się nadzieja na odnalezienie Liama, wszystko się komplikuje.
  Czy miłość jest ważniejsza niż życie tysięcy ludzi?
  ,,Nigdy nie gasną’’ to książka, od której niemożna się oderwać. Pełna nagłych zwrotów akcji, nieprzewidywalna. Nie można się domyślić, ku jakiemu końcowi zmierza. Powieść jest naszpikowana humorem i sarkazmem. Pokazuje również, jak ważne są przyjaźń i poświęcenie.

  OdpowiedzUsuń
 22. „Papierowe Miasta”
  Książki Johna Greena są wspaniałe i póki co jeszcze mnie nie zawiodły. Tak samo było z Papierowymi Miastami . Jest to książka opowiadająca o tym, że nie wszystko jest takim jak nam się wydaje , a prawda nie zawsze do końca nią jest. Bardzo polubiłam bohaterów a w szczególności Margo jest bardzo tajemniczą postacią i tak naprawdę gdy czytamy kolejne strony dowiadujemy się o niej coraz więcej . Quenitn to również jeden z moich ulubionych bohaterów tej powieści. Jest zabawny, dowcipny i ma wspaniałych przyjaciół. Ale jest też nieśmiały i bardzo skryty. To sprawia, że wydaje się mi bardziej ‘ludzki’. Książka zaskoczyła mnie tym, że nie jest to kolejna książka o dwóch zakochanych w sobie nastolatkach. Cieszę się, że John Green pokazał też ten aspekt życia nastolatków jakim jest przyjaźń. Zakończenie książki było nietuzinkowe i sprawiło, że chciałam przeczytać tę książkę jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 23. “Powrót Króla” - J.R.R Tolkien

  Zdaniem większość ludzi, aby książka była coś warta, musi przekazywać życiowe prawdy lub uczyć czytelnika. Arcymistrz gatunku fantasy twierdzi jednak, że to nie prawda. Zdaniem Tolkiena, jedyne zadanie książki wartościowej to namawianie do zawieszenia “niewiary”. Czytelnik czytając książkę “dobrą” musi przynajmniej chwilowo mieć nadzieje na realność wydarzeń, musi choć przez chwilę chcieć być ich częścią.
  Czy taką książką nie jest “Powrót Króla”? Który z czytelników choć raz nie marzył by na własne oczy ujrzeć Białe Drzewo Gondoru, lub pokłonić się Pani z Lothlórien?
  Tolkien po przez postać Gandalfa zabiera nas w podróż, którą po prostu trzeba odbyć. Gdy tylko zdecydujemy się wpuścić do umysłu czarodzieja jest już za późno na zamknięcie książki, będziemy musieli dotrzeć do Góry Przeznaczenia wraz z Drużyną Pierścienia. Przemierzymy niemal całe Śródziemie, niosąc malutki pierścionek, na szyi malutkiego hobbita, aby móc ochronić wielki świat i nim ujrzymy koniec będziemy już na zawsze częścią tej opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 24. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R. Tolkien
  Hobbici to zdecydowani domatorzy, więc ich przedstawiciel Bilbo Baggins nie spodziewa się w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat ujrzeć czegoś poza Shire i jego przytulną norką. Jego życie zmienia się diametralnie, gdy spotyka czarodzieja Gandalfa. Wyrusza w niespodziewaną podróż z bandą krasnoludów pod wodzą Thorina Dębowej Tarczy, by odzyskać skarb krasnoludów zagarnięty przez smoka Smauga. Gobliny, olbrzymie orły, ludzie-niedźwiedzie, i oczywiście geniusz literacki Tolkiena sprawiają, że książkę po prostu musi przeczytać każdy fan fantastyki…

  OdpowiedzUsuń
 25. „Eragon” Christophera Paoliniego
  Eragon, zwykły wiejski piętnastolatek, poluje spokojnie w górach, gdy nagle pojawia się coś, co przewraca jego życie do góry nogami: smocze jajo. Chłopiec musi uciekać ze smoczycą Saphirą i bajarzem Bromem, który nie jest tym, czym się wydaje, przed istotami zwanymi Ra’zacami, które zabijają mu wuja. Eragon, jeśli chce przeżyć, musi stać się wojownikiem i pokonać dyktatora Galbatorixa. Pomogą mu w tym nauki Broma, wygłaszane podczas wędrówki do ruchu oporu, Vardenów…

  OdpowiedzUsuń
 26. „Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana
  Młody Will bez nazwiska zostaje przyjęty na termin przez tajemniczego członka korpusu zwiadowców, Halta. Uczy się zwiadowczego rzemiosła, gdy do królestwa Araluenu dociera wiadomość, iż złowieszczy były baron Morgarath planuje zamach. Zwiadowcy jednak odkrywają coś o wiele gorszego: Morgarath odnalazł złowieszcze kalkary. Will, Halt i jego były uczeń Gilan wyruszają, by je pokonać, jednak Will domyśla się, że zamierzają one uśmiercić jego mistrza…

  OdpowiedzUsuń
 27. Podróżujemy na różne sposoby. Fizycznie. Mentalnie. Przez życie. Mój przykład jest przedstawieniem fizycznej drogi do domu. Historia dzieje się w ciekawych realiach- steampunkowym świecie. Głównym motywem tego gatunku są tutaj sterowce i noszone uzbrojenie.
  Adele, główna bohaterka „Imperium Wampirów” małżeństwa Griffith, jest księżniczką jednego z niewielu pozostałych państw świata. Dawno temu istoty nazwane wampirami wyszły z podziemi i zaatakowały ludzi. Wykorzystując dezorientację społeczności ludzkiej szybko wygonili ich z chłodniejszych obszarów Ziemi.
  Adele jako następczyni tronu miała odwiedzić wybrane miasta, jednak jej konwój zostaje zaatakowany przez zorganizowaną grupę wampirów- zanim ludzie zdążyli cokolwiek zdziałać, zostali rozbici. Księżniczce udaje się zbiec z pomocą tajemniczego bojownika, legendarnego Greyfriara. Mężczyzna obiecuje jej bezpieczny powrót do domu. Od tego pory zaczyna się bitwa z czasem, by Adele nie została ujęta przez wampiry.
  - Alicja Winnicka

  OdpowiedzUsuń
 28. Czerwień rubinu- Kerstin Gier- podróż w czasie

  Już chyba po raz dziesiąty czytam tę książkę, ale zawsze podczas czytania zadaję sobie pytanie: czy byłabym w stanie wybaczyć komuś kłamstwa, które miałyby tak duży wpływ na moje życie?
  Książka ta opowiada o młodej podróżniczce w czasie, jednej z dwunastu ,która jako jedyna nie była od dzieciństwa przygotowywana do swojego zadania. Powodem tego były kłamstwa jej „rodziców”.
  Po przeczytaniu książki cały czas rozmyślam ,czy będąc na miejscu głównej bohaterki byłabym wdzięczna za to , że mogłam mieć normalne dzieciństwo, czy też byłabym na nich wściekła, że zataili przede mną taką ważną wiadomość.

  OdpowiedzUsuń
 29. Podróż za jeden uśmiech – Adam Bahdaj

  To książka ciekawa i wesoła. Wakacyjna podróż przez Polskę , pełna przygód , zabawnych , czasami niebezpiecznych sytuacji oraz pięknych opisów lasów , miasteczek i wsi.
  Dwaj główni bohaterowie ,Poldek i Duduś, bardzo różnią się od siebie, co zapewnia czytelnikowi nieustanną rozrywkę. W czasie swojej podróży autostopem zwiedzają ciekawe miejsca w naszym kraju , poznają ciekawych ludzi. Akcja rozgrywa się w czasach bez telefonów komórkowych , Internetu , gdzie kontakt z rodzicami był trudniejszy niż dzisiaj.
  Zastanawiam się czy dzisiaj taka podróż byłaby możliwa?
  Polecam ksiązkę każdemu bez względu na wiek.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek Hanna Ożogowska
  To książka z gatunku lekkich , przyjemnych , takich do poczytania dla relaksu. Oprócz wakacyjnej podróży i przygód mamy w tej książce pokazane życie zwykłej 4- osobowej rodziny , ich codzienne problemy oraz relacje między rodzeństwem.
  Bohaterami tej pełnej humoru i przygód książki jest rodzeństwo Tosia i Tomek. Zbliżają się wakacje, Tosia ma pojechać do cioci ,by pomóc w opiece nad młodszymi dziećmi, Tomek do wuja do leśniczówki, gdzie ma przygotowywać się do poprawki z historii. Jednak , nie wszystko przebiega tak , ja było zaplanowane. Tomek tuż przed podróżą do leśniczówki, musiał załatwić pewną bardzo ważną dla niego sprawę. Wyszedł z domu pomimo zakazu taty. Żeby się nic nie wydało siostra….., co zrobiła dowiecie się po przeczytaniu książki.

  OdpowiedzUsuń
 31. Harry Potter i insygnia śmierci- J.K.Rowling - ( podróż jako poszukiwania horkruksów)

  W trakcie tej części Harry wraz z Ronem i Hermioną wyruszają na poszukiwania horkruksów.
  Uważam, że było to dla nich prawdziwym testem ich przyjaźni . Dla swojej przyjaźni poświęcali oni swoje życie.
  Ostania część serii o przygodach chłopca który przeżył , jest to jedyna część w trakcie czytania której płakałam, nie mogłam się doczekać kolejnych wydarzeń , byłam wściekła, a następnie skakałam z radości .
  Uważam , że każde dziecko powinno przeczytać serie o Harrym Potterze , ponieważ opowiada ona o prawdziwej przyjaźni.

  OdpowiedzUsuń
 32. Piraci z Wysp Śpiewających – Adam Bahdaj
  Akcja dzieje się w dawnej Jugosławii , dzisiaj to tereny Chorwacji , kraju w którym wielu Polaków spędza co roku wakacje. To piękne góry wpadające do czystego , ciepłego Adriatyku, zabytkowe miasta , romantyczne wysepki , piękne parki narodowe i niezwykle mili i życzliwi ludzie. Wuj Leon, przypominający wyglądem pirata zabiera siostrzeńca w wakacyjną podróż do Jugosławii. Na początku gubią pieniądze , a w czasie podróży popadają w liczne tarapaty.
  Czym skończy się ta niezwykła podróż? Dowiecie się po jej przeczytaniu .Polecam ją wszystkim oczekującym na upragnione wakacje i zakochanym w Dalmacji.

  OdpowiedzUsuń
 33. Klątwa tygrysa- Collen Houck
  Książka ta opowiada o przygodach młodej dziewczyny, Kelsey, która wraz ze swoim przyjacielem tygrysem/ księciem wyrusza w podróż, aby złamać klątwę tygrysa.
  Uważam, że tą książkę bardzo przyjemnie się czyta i chętnie sięga się po kolejną część. Niektórzy uważają tę książkę za stratę czasu, ponieważ nie widzą w tej książce nic wartościowego, ja jednak wyniosłam z tej książki , że należy pomagać wszystkim, którzy potrzebują tej pomocy, nieważne czy są to ludzie, przyjaciele, wrogowie, czy zwierzęta.

  OdpowiedzUsuń
 34. O jedzeniu z ludzkich kości, śmiertelnym głodzie i oszukiwaniu władz obozowych. „Pięć lat kacetu” Grzesiuka to podróż przez trzy obozy koncentracyjne: Dachau, Mauthausen oraz Gusen. Zazwyczaj czytając książki, które poruszają temat terroru podczas II Wojny Światowej, odczuwam strach, lecz nie tym razem. Grzesiuk urzeka prostotą i humorem, których nie spodziewałam się w tej lekturze.
  Autor porusza także kilka ciekawych kwestii, które zazwyczaj zostają przemilczane podczas wszelakich rozmów o zbrodniach hitlerowskich, m.in. homoseksualizm w obozach oraz ludzkie strony życia w miejscach masowej zagłady, na przykład praca w zespole muzycznym lub hierarchia społeczna.
  „Pięć lat kacetu” to zdecydowanie jedna z najlepszych dostępnych pozycji o tej tematyce, szczególnie, że została napisana przez człowieka, który przeżył w obozach pięć (!) lat.

  OdpowiedzUsuń
 35. Harry Potter i Insygnia Śmierci – J. K. Rowling
  Podróż w celu odnalezienia horkruksów.
  Ah, książka przez którą biegałam w ogrodzie z patykami, bo udawałam maga.
  Ogólnie HP to taka książka dzięki której można całkowicie się oderwać od rzeczywistości.
  Wszystko jest tak dopracowane, cała historia zwala z nóg. To jak do samego końca trzyma w napięciu, bo w sumie dopiero w przedostatnim rozdziale dużo się wyjaśnia.
  Ten etap kiedy Harry z Hermioną sam podróżował bardzo mi się podobał. Był taki refleksyjny.
  Ale bardzo smutno mi było gdy zginęła Bellatriks. Była jedną z moich ulubionych postaci mimo sadyzmu i bycia Śmierciożercą. Miała w sobie to coś!
  Ogółem moja „druga Biblia” nieźle namieszała mi w głowie, skazując na wieczne bycie w fandomie, ale nie żałuję. W pewien sposób poszerzyła moją wyobraźnię i ona zachęciła mnie do dalszego czytania, które wcześniej uważałam za głupie.

  OdpowiedzUsuń
 36. "Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane"
  Co to jest mgła?
  Co zrobić kiedy użądli Cię skorpion?
  Co to są liany?
  Na te pytania odpowie Ci Nela- mała reporterka. Ma 9 lat i podróżuje po całym świecie poznając kulturę i przyrodę. Dziewczynka opisuje swoje przygody na Zanzibarze,górach Semien czy na wyspie Gili. W książce pokazane jest mnóstwo kolorowych zdjęć na których Nela pokazuje zwierzęta, przedmioty czy rośliny dodając do tego krótki, ale bardzo przejrzysty opis. Dziewczynka jest urocza i jak na swój młody wiek bardzo ciekawie opowiada o swoich podróżach. Dla młodszego rodzeństwa książka jest w sam raz, ale i trochę większym również się spodoba.
  Polecam!

  Volta

  OdpowiedzUsuń
 37. Wojciech Cejrowski „Wyspa na prerii” oraz reszta serii - podróże w poszukiwaniu spokoju

  Sądzę że nie będzie żadnym odkryciem pisać pozytywnie o książkach Pana Cejrowskiego. Jednak po lekturze sporej części publikacji zacząłem zachwycać się nie pięknymi pejzażami, wspaniałością zwierząt czy porywczością przyrody. Zacząłem zachwycać się podejściem ludzi właśnie do tego wszystkiego, ich sposobem życia co w gruncie rzeczy Pan Cejrowski przecież opisuje. Skupia się głównie na tym jak ludzie w innych częściach świata podchodzą do życia, jak je traktują. Mnie pokazuje to dobitnie że nasz autor nie tak bardzo szuka pięknego świata lecz ludzi którzy potrafią uczynić swój świat piękniejszym. Idąc za ciosem wiem że opis prerii w najnowszej książce nie jest znacząco poświęcony wspaniałym przygodom, o wiele bardziej jest to opis życia w spokoju, w samotności jednak w towarzystwie siebie samego (węży i hien też), podróżowania w poszukiwaniu szczęścia na ziemi. To właśnie mi się najbardziej podoba w książkach Pana Cejrowskiego, zachwycenie się spokojem, życiem i drugim szczęśliwym człowiekiem.

  Paweł Kluczniok

  OdpowiedzUsuń
 38. Monika Kościelny21 stycznia 2016 20:56

  Nie zawsze mamy wpływ na swoją przyszłość. Czasem jedna błędna decyzja może zakończyć nasze życie lub zrobić z nim coś o wiele gorszego.
  Rose wie, że czekające ją zadanie nie będzie łatwe. Musi odnaleźć miłość życia oraz zrobić to, co słuszne. Złożyła obietnicę i ma obowiązek dotrzymać słowa. Dla niego. Jednak czy jest na tyle silna i zdeterminowana? Jeden błąd może przepłacić życiem.
  "Przysięga krwi" Richelle Mead to kontynuacja przygód nastoletniej dampirki Rose Hathawey. Bohaterka przemierza Rosję. Zawiązuje tam nowe znajomości, które odegrają ważną rolę w jej życiu. Podróżując odkrywa tajemnice... i staje w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Połączenie humoru, walki oraz namiętności. Książka, od której trudno się oderwać i bohaterka, w której trudno się nie zakochać. Ciekawa fabuła jest idealna na zimowe wieczory. Od początku zatraciłam się w niej i długo po skończeniu nie potrafiłam opuścić wykreowanego przez Mead świata - i właśnie to jest największą zaletą tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 39. Monika Kościelny21 stycznia 2016 21:03

  Dwóch braci, dwie podróże i dwie odmienne historie. 1939 rok. Życie Staszka zmierza we właściwym kierunku - niedawno zaręczył się z Marysią i miał rozpocząć praktyki w warszawskim szpitalu... jednak wybuch wojny wszystko zmienia. Narzeczeni postanawiają wyruszyć na zachód do rodziny Marii we Francji. Całą drogę towarzyszyć ma im tajemniczy Holzer, który okazuje się nie być tym, za kogo się podaje...
  Tymczasem na granicy z Rumunią Bronek cudem wychodzi cało z niemieckiego bombardowania. Wraz z pozostałymi ocalonymi - młodym Kiljanem, rannym kapitanem Obeltem i wrogo nastawionym Chwieduszko - ruszają w stronę Polski.
  Jak poradzą sobie bracia? I co z tym wspólnego ma niemiecki hauptman Christian Leitner?
  "Prędkość ucieczki" Remigiusza Mroza to pierwsza część z cyklu "Parabellum". Prosta treść, którą szybko się czyta, ma w sobie coś, co spodoba się nie tylko fanom gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 40. “Tomek w krainie kangurów” - Alfred Szklarski

  Jestem zdania, że pewne książki po prostu trzeba przeczytać, aby móc nazwać się osobą oczytaną. W mojej opinii do takich książek zalicza się historia Tomka Wilmowskiego.
  Naszego bohatera poznajemy jako zdolnego ucznia gimnazjum wychowywanego przez wujostwo, w Warszawie pod rządami carskiej Rosji. Jego matka zmarła, a ojciec jako rewolucjonista, musi uciekać z kraju. Mimo swojej bystrości, Tomek ma opinię “polskiego buntowniczka”, co zapewne odziedziczył po tacie i z czego jest dumny.
  Mimo to, czas płynie, a wspomnienie bledną. Rodzice powoli zanikają w umyśle Tomka, nie proporcjonalnie do jego tęsknoty za nimi. Jednak pewnego dnia w jego domu pojawia się Jan Smuga-bliski przyjaciel ojca Tomka , który informuje, że ojciec oczekuje Tomka w Australii!
  Tak zaczyna się historia młodego podróżnika, który wraz z ojcem będzie zwiedzać świat łapiąc zwierzęta do ogrodów zoologicznych. Wraz z Tomkiem nauczymy się wiele o geografii, zooologi, botanice, przyjaźni, dojrzałości oraz co oznacza “być mężczyzną “. Niezwykła to opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 41. Alexandra Monir-„ Poza czasem”
  Książka napisana jest w lekki, niezobowiązujący sposób. Czytelnik zapoznając się z historią bohaterki ma ochotę czytać każdą kartkę parę razy, ponieważ wszystkie odczucia zawarte w słowach przechodzą na niego, co jest niesamowitym doświadczeniem. Alexandra pisząc tą powieść miała genialny pomysł.
  Główna bohaterka, Michele po śmierci matki zmuszona jest wyjechać do Nowego Jorku, gdzie mieszkają jej dziadkowie, o których nigdy nie miała pojęcia. W pokoju, w którym teraz mieszka znajduje dziennik kobiety z swojej rodziny. Szybko odkrywa tajemnicę, jaką kryje, dziennik ten może przenosić ją w przeszłość. Zawsze pojawia się wtedy w miejscu i roku, kiedy go napisano. Podczas jednej z podróży spotyka chłopaka, którego wcześniej widziała w snach. Od tego czasu wraca do teraźniejszości tylko żeby zachować pozory, a zawsze gdy tylko może, wraca do ukochanego, wędrując w przeszłości.
  Nigdy nie pożałuję czasu poświęconego tej książce, ponieważ nie siedziałam wtedy czytając, tylko razem z bohaterką podróżowałam…

  OdpowiedzUsuń
 42. Magdalena Zarębska - "Kaktus na parapecie".
  Jest rok 2009. Młody czwartoklasista - Mikołaj, jak każde inne dziecko, chodzi do szkoły, uczy się, a także gra w piłkę nożną. Aż do dnia, gdy po powrocie do domu zachoruje i będzie musiał zostać w domu. Chłopiec nie wiem, że zapadając z sen, uaktywnia grę taty, która przenosi go do roku 1979. A tam - w świecie bez elektroniki przeżywa niezapomniane przygody.
  Magdalena Zarębska w swojej książce pokazuje niezwykłą metamorfozę chłopca, który - uzależniony od elektroniki, musi stać w kolejkach po zakupy, pracować na polu, nie mogąc ani chwilę odpocząć. Mikołaj uświadamia sobie, że podczas gdy on ma wszystko, czego sobie zapragnie, wiele dzieci nie ma nic. Uważam, że ta przygoda - podróż w czasie raz na zawsze odmieniła życie bohatera książki. Polecam ją każdemu, kto zmęczony pragnie zanurzyć się w niezwykłym świecie, innym niż współczesna rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 43. J.R.R Tolkien - "Władca Pierścieni - Powrót Króla"
  To już ostatni tom "Władcy Pierścieni". Drużyna Pierścienia, rozrzucona po całym Śródziemiu, musi stoczyć najtrudniejszą walkę - walkę z ciemnością. Po zwycięskiej bitwie na Polach Pelennoru Aragorn - wraz z Legolasem, Gimlim oraz żołnierzami - postanawia podejść pod Czarną Bramę. Bohaterowie chcą odwrócić uwagę Saurona, aby mała, lecz najważniejsza istota - hobbit Frodo mógł raz na zawsze unicestwić największe zło.
  "Władca Pierścieni" to wspaniała książka. Pokazuje, że nawet najmniejsza istota jest w stanie ponieść ogromny ciężar, który na niej spoczywa. Ważne jest by zawsze mieć przy sobie drugą osobę. Frodo nie doszedłby do kresu podróży, gdyby nie Sam, który go kochał.
  Według mnie J.R.R. Tolkien był wspaniałym pisarzem. W swoich dziełach zawsze przedstawiał motyw podróży, aby pokazać, że droga przez życie nie jest łatwa. Nasza podróż nieraz będzie się wznosić i opadać, jednakże ważne jest, aby dotrzeć do końca.

  OdpowiedzUsuń
 44. C.S. Lewis - "Opowieści z Narnii - Podróż "Wędrowca do Świtu".
  Oto kolejne przygody rodzeństwa Pevensie. Łucja i Edmund muszą wyjechać do wujostwa i swojego nieznośnego kuzyna na kilka miesięcy. Eustachy ciągle im dokucza, aż do czasu, gdy wszyscy troje zostają zamknięci w pokoju i przez obraz dostają się do Narnii. Bohaterowie nie wiedzą, że od tej chwili należą do załogi króla Kaspiana, zmierzającego do odnalezienia 7 baronów, którzy wypłynęli poza Samotne Wyspy.
  "Opowieści z Narnii" to kolejne niezwykłe książki, które warto przeczytać. Uważam, że podróż "Wędrowca do Świtu" pokazuje wielką przemianę Łucji, Edmunda i Eustachego. Podczas swojej metamorfozy w smoka Eustachy zaczyna rozumieć, jaki był nieznośny i postanawia się zmienić. Z pomocą przychodzi mu Lew Aslan, dzięki któremu ta podróż staje się wędrówką do dojrzałości. A dla tych, którzy czują niedosyt, na podstawie lektury, nakręcono film.

  OdpowiedzUsuń
 45. „Tajemnica Mostu” Andrzej Maleszka
  Druga część serii „Magiczne Drzewo” znowu dostarcza nam niezapomnianych przygód. Rozwiązanie tajemnicy, choć tak bliskie, gdzieś nam podczas czytania umyka, przez co jest jeszcze bardziej zaskakujące i spektakularne. Lekturę miło się czyta i mogę ją zaliczyć do jednych z ulubionych książek moich pierwszych samodzielnych czytelniczych wyborów. Podczas czytania możemy zabrać się w podróż do tajemniczego miejsca, które ma odwrócić działanie strasznego czaru. Podczas tej podróży przypomnimy sobie o naszych głupich, dziecięcych marzeniach. Na przykład o tych o prawdziwej i wielkiej miłości. Książka uczy, że nie można żądać, aby spadła jak grom z jasnego nieba. Musi przyjść do nas jak już pył bitewny opadnie, tak zwyczajnie, bez pośpiechu. Bo tylko wtedy ma jakikolwiek sens.
  Serdecznie polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 46. “Życie po japońsku”- Janina Rubach Kuczewska

  My ludzie, otrzymaliśmy tylko jedno życie na poznawanie świata i większość z nas godzi się na to, nawet nie próbując poszerzać granic “swojego świata “. Zdarzają się jednak wyjątki takie jak Janina Rubach Kuczewska. Ta niezwykła Polka pewnego dnia spakowała się i wyruszyła najdalej na wschód jak to możliwe. A co jest najdalej? Oczywiście Japonia!
  W swoje książce opowiada nam szczegółowo o każdej dziecinnie życia Japończyka. Rozpoczynając od kultury, a na ekonomii kończąc. Jej wspomnienia zabierają nas do czarownego i pozornie niezrozumiałego świata. Jest on pełen kontrastów, tradycja miesza się z nowoczesnością, a gejsza obok biznesmena nie jest niczym zaskakującym . Niemal możemy dotknąć Japonii , która odkrywa przed nami odrobinę swych sekretów. Jeśli damy szansę autorce, opowie nam czym jest hotel miłości, na czym polega ceremonia herbaciana dlaczego rodzinna kąpiel jest tak wyjątkowa oraz o pięknie towarzyszącemu hanami, a na koniec rozbudzi w nas pragnienie, by taka Japonia trwała wiecznie.

  OdpowiedzUsuń
 47. „Olbrzym” Andrzej Maleszka
  W trzeciej części serii „Magiczne Drzewo” Kuki, Gabi i Blubek muszą udać się w podróż, która jest ucieczką przed potworem. Znajomi z widzenia, przyciągający magiczne kłopoty Kuki, zaradna Gabi i szkolny chuligan Blubek muszą stanąć ramię w ramię, by wspólnie pokonać monstrum.
  Opowieść o budującej się przyjaźni, która okazuje się być trwalsza niż nam się z początku wydaje. Maleszka po raz kolejny pokazuje nam potęgę tego co najważniejsze, a także uczy, że trzeba ponosić konsekwencje swoich czynów. Nikt za nas tego nie zrobi.
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 48. „Ciało” Stephen King
  Każdemu z nas towarzysza różne emocje, kiedy mamy do czynienia ze śmiercią. Jedni odpowiadają płaczem, inni szaleńczym śmiechem. Nieważne jak byśmy do tego nie podeszli, śmierć nie pozostanie nam obojętna.
  O zaginięciu młodego chłopaka gazety wiele mają do powiedzenia i choć w każdym artykule pojawia się słowo „zaginięcie”, nikt nie ma wątpliwości, że chłopak nie żyje.
  Dla czwórki przyjaciół śmierć jest czymś pociągającym oraz jak można się domyślić, zważywszy na ich młody wiek - nierealnym. Dowiedziawszy się o położeniu zwłok, postanawiają je odnaleźć. Wymykają się z domu i wyruszają w podróż, która na zawsze zapadnie w ich pamięci oraz zmieni ich w nieodwracalny sposób. Nie wszystko będą uważali za takie, jakie było dla nich przed tą „wycieczką”. Stephen King po raz kolejny odkrywa przed nami tajniki ludzkiego umysłu w sytuacjach ekstremalnych.
  Gorąco polecam
  ŻagwiK

  OdpowiedzUsuń
 49. "Opowieść wigilijna"

  Ten niezwykły autor opowieści gwiazdkowych, umie bardzo dobrze grać na ludzkich uczuciach i emocjach. Taka niepozorna książka, jaką jest właśnie "Opowieść wigilijna", potrafi wywrócić życie do góry nogami. Tylko parę stron, a jakich treściwych, zawierających same pouczenia skłaniające do refleksji.
  I tak się zastanawiam, czy nie warto się czasem przenieść w czasie do własnej przeszłości i przyszłości. Może tak spojrzeć na teraźniejszość? Wysuwają się pytana o to, jak żyliśmy i żyjemy? Czy było to postępowanie godne człowieka?
  Obserwując losy głównego bohatera, pierwsza myśl jest tak, że był on okrutnym i bezwzględnym człowiekiem. Lecz po namyśle może się okazać, że ja wcale nie jestem lepsza. Łatwo przecież osądzać kogoś, jednak na siebie też czasem trzeba spojrzeć. Lepiej pracować nad sobą już teraz, bo później może już być za późno.

  Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 50. "Podróż do wnętrza ziemi" Juliusz Verne

  Kto by pomyślał, że zwykły skrawek papieru, zapisany w jakimś starym islandzkim języku, da początek wielkiej przygodzie. Przygodzie, która spotkała nie tylko bohaterów. Ja również ją przeżyłam. Na każdej stronie byłam coraz bardziej podekscytowana. Moja wyobraźnia płatała mi nie lada figle. Na własne oczy, jakby widziałam, obrazy przedstawiające stalaktyty w wielu jaskiniach, podziemne rzeki i egipskie ciemności panujące w wielkim wnętrzu. Aż nie chciało mi się wierzyć, że nade mną mogą chodzić ludzie, jeździć samochody, stać budynki.
  To wszystko było tak niesamowite, a jednak wywoływało u mnie ogromny strach. Schodząc coraz niżej, wpadałam w coraz większą panikę. Przecież podróż do tytułowego "wnętrza Ziemi" nie jest zwyczajna. Nie na co dzień przecież podróżuje się w tak niezwykłe. Jedno wiem na pewno. Mimo strachu i lęku, warto się zagłębić w tej fascynującej lekturze i przeżyć coś tak niesamowitego. A potem pomyśleć z ulgą, że lepiej i bezpieczniej jest stąpać po ziemi.

  Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 51. Czytałam wiele książek o podróżach, ale ta jest moją pierwszą o podróżach w czasie, i to w przeszłość. Czytając opowieść pt. ,,Godzina Pąsowej Róży”, Marii Kr üger, świetnie się bawiłam.
  Książka ta zawiera bardzo ciekawą historię. Główna bohaterka – Anda - żyjąca w 1980 roku, dzięki staremu, holenderskiemu zegarowi, właśnie w godzinie pąsowej róży, przenosi się w czasie do 1880 roku, kiedy wszystkie kobiety nosiły wielkie suknie z gorsetami, na głowach kapelusze i przestrzegały etykiety, a młodsze panny pobierały naukę na pensji. Następnie dziewczyna przenosi się do roku 1960, kiedy ważne jest życie rodzinne, a nie gonitwa za sukcesem. Dzięki swym podróżom w czasie Anda wiele się nauczyła, ale nie będę tego zdradzać, gdyż to trzeba koniecznie samemu przeczytać.
  Ta książka bardzo mi się podobała, często się śmiałam podczas jej czytania. Ciekawe co by było, gdybym to ja pewnego dnia obudziła się 100 lat wcześniej? Szczerze ją polecam.

  OdpowiedzUsuń
 52. Przeczytaną przez mnie książką z motywem podróży jest ,,Chrzest ognia'' trzeci tom z sagi o Wiedźminie. Opisuje ona losy Geralta – wiedźmina, zabójce potworów. Przeczytałem wszystkie tomy sagi o Geralcie, ale ten wydał mi się najodpowiedniejszy, ponieważ Ciri dziecko niespodzianka zostaje porwana, Geralt jako jej opiekun wyrusza na poszukiwania i przy tym przemierza wielkie krainy. W podróży zbiera towarzyszy i formuje swoją kompanie.
  Czytając książkę czułem wzruszenie i podziw, ponieważ Geralt chciał ocalić Ciri nawet kosztem swojej śmierci, pomimo ran i trudów na swojej drodze nie zawahał się i jechał jej tropem.
  Lecz podczas opisów pobojowisk odczuwałem obrzydzenie, ponieważ były opisywane bardzo szczegółowo i realistycznie. Powieść trzymała ciągle w napięciu, byłem ciekaw kogo tym razem spotkają, co będzie z Ciri i czy wszyscy przeżyją lecz jednego byłem pewien, że Geralt przeżyje jeszcze choć by te dwie części.
  Książkę czytało mi się łatwo, szybko i z przyjemnością, ponieważ lubię gatunek fantasy. Moim zdaniem ta książka jest warta przeczytania, ale nie zalecam zaczynania sagi od niej, ponieważ wiele wątków odnosi się do poprzednich części i można by ich nie zrozumieć.
  MarcinS

  OdpowiedzUsuń
 53. Hobbit to lektura o ciekawej,pełnej przygód ale też niebezpiecznej podróży. Hobbit tak naprawdę wyruszył w nieznane, nie miał pojęcia co go czeka tam gdzie wyruszył . Na początku był przerażony swoją decyzją ale z czasem się z tym pogodził. Była to podróż nie tylko do jakiegoś celu, miejsca ale też podróż przez samego siebie. Poznanie swoich wad i zalet, swoich cech między innymi Odwage i spryt jak Hobbit i jego przyjeciele :)

  OdpowiedzUsuń
 54. Hobbit to lektura o ciekawej,pełnej przygód ale też niebezpiecznej podróży. Hobbit tak naprawdę wyruszył w nieznane, nie miał pojęcia co go czeka tam gdzie wyruszył . Na początku był przerażony swoją decyzją ale z czasem się z tym pogodził. Była to podróż nie tylko do jakiegoś celu, miejsca ale też podróż przez samego siebie. Poznanie swoich wad i zalet, swoich cech między innymi Odwage i spryt jak Hobbit i jego przyjeciele :)

  OdpowiedzUsuń
 55. Czarna Blogerka:
  Deborah Harkness "Księga Wszystkich Dusz - Wędrówka" (tom 3)
  Diana Bishop, młoda doktor historii z czarnoksięskiej rodziny, i Matthew Clairmont, zagadkowy profesor biochemii, połączeni zakazanym uczuciem rozpoczęli walkę o niebezpieczną tajemnicę, która może zmienić świat. Muszą przenieść się pięćset lat wstecz, do elżbietańskiego Londynu - świata szpiegów i podstępów, starych przyjaciół Matthew połączonych w nowe koterie i alchemicznych pracowni, tajemniczej Szkoły Nocy i jej równie tajemniczych „uczniów”, jak wielkie umysły epoki: poeta Christopher Marlowe i matematyk Thomas Harriot. Idąc tropem zaklętej księgi, której poszukują wszystkie magiczne rasy, Diana mierzy się ze swoją czarnoksięską mocą, a Matthew – z demonami swojej przeszłości. Lecz żeby poznać sekret manuskryptu Ashmole 782, będą musieli znowu uciekać i wyruszyć w jeszcze dalszą i bardziej ryzykowną wędrówkę – wśród spisków i intryg, niebezpiecznej magii i wielkiej, pięknej miłości. Cała seria jest pełna przygód, tajemnic, magii i miłości. Uwielbiam każdą część i polecam tę każdemu, kto z wielką chęcią daje się wciągnąć do świata powieści.

  OdpowiedzUsuń
 56. Walter Moers - "Miasto Śniących Książek" - Bohater podróżuje z Twierdzy Smoków do Księgogrodu i wędruje po księgogrodzkich katakumbach.

  To chyba najtrudniejsze zadanie w moim czytelniczym życiu – w tak krótkiej formie zrecenzować jednego z ciekawszych dzieł literatury, jakie czytałam. Autor dostarczył mi wszystkiego, czego można oczekiwać od książki, albowiem wzbudził we mnie wszelkie skrajne emocje. Walter Moers w swym dziele przenosi czytelnika do mistycznej Camonii, gdzie przewodnikiem staje się Hildegunst Rzeźbiarz Mitów – jaszczur ze smoczymi korzeniami. Jest on początkującym poetą, tak jak każdy mieszkaniec Twierdzy Smoków. Po śmierci swego ojca poetyckiego wybiera się w podróż do Miasta Śniących Książek – Księgogrodu, by spełnić jego ostatnią prośbę i odnaleźć zaginionego twórcę rękopisu, będącego, w oczach znawców tejże sztuki, arcydziełem piśmiennictwa. Zaciekawiony czytelnik znajdzie w Księgogrodzie książki gotowe otruć, zabić czy też odlecieć ze swoich regałów i przestraszyć niedoświadczonego przybysza. Smoczy przyjaciel zaprowadzi moli książkowych do ksiegogrodzkich katakumb. Jakie cuda odnajdzie pod powierzchnią tego tajemniczego miasta? Życzę wytrwałości czytelniczy przyjaciele i jak powiedział Hildegunst: „macham wam tym zdaniem na pożegnanie!”
  KROPKA

  OdpowiedzUsuń
 57. "CZARNA WALIZKA"
  Ta fascynująca książka jest trzecim tomem z cyklu "Porachunki z przygodą" autorstwa Krzysztofa Petki. Opowiada historię trójki przyjaciół: Jajca, Pchełki i Pucka. Przyjaciele poszukują czarnej walizki która zaginęła w pociągu podczas podróży z Krakowa do Szczecina. W zaginionej walizce znajduje się dwieście tysięcy złotych, które ma uratować życie piętnastoletniej dziewczyny. Moim zdaniem ta książka była wspaniała i niezapomniana. Sądzę, że każdemu przypadłaby do gustu. Ja byłem zachwycony tą książką i na pewno przeczytam pozostałe tomy z cyklu "Porachunki z przygodą".
  Paweł Jaskulski

  OdpowiedzUsuń
 58. John Ronald Reuel Tolkien - "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
  Bilbo Baggins jest Hobbitem, ale nie takim zwykłym. Od małego kochał słuchać opowiadań o przygodach wielkiego maga Gandalfa, ale kiedy owy czarodziej spotyka Bilba, ten nie wykazuje żadnych chęci do wspólnej wyprawy. Mimo odmowy Bilba Gandalf wciąga Hobbita w wir przygód i zmienia go we włamywacza.
  Gobliny, przerośnięte Wilki i smok już czekają na swojego przeciwnika, a to tylko niektóre z przeszkód jakie napotka Bilbo podczas podróży po Serce Góry. Może się okazać, że baśniowy świat nie jest wcale taki idealny, a pomoc czasami nadchodzi w najmniej oczekiwanej chwili. Twój kompan może ci wbić nóż w plecy, a wróg wyciągnie pomocną dłoń. Ale czy można mu wierzyć? Czy honor będzie silniejszy niż chciwość? I jak ta wyprawa wpłynie na Bilba? Odpowiedzi trzeba szukać już samemu.
  GumisiowaJagoda

  OdpowiedzUsuń
 59. Michalina Krzyszkowska26 stycznia 2016 19:10

  „WYSPA DUSZ” – SANDI TAN

  Historia chinki Cassandry w okresie II WŚ – zwłaszcza okrutnej wojny i przebiegu agresji Japonii na Chiny. Jest to zupełnie inny obraz najpopularniejszego konfliktu zbrojnego - bardziej brutalny, krwawy, czasem wręcz perwersyjny.
  Motywem podróży jest przymus opuszczenia Szanghaju przez Cassandrę wraz z rodziną i przeniesienie się na tzw. Wyspę Dusz - miejsce, w którym krzyżują się i przenikają wzajemnie liczne kultury i cywilizacje. Dodatkowo, może najważniejszymi mieszkańcami, są dusze zmarłych. Główna bohaterka posiada wyjątkowy dar - może się z nimi porozumiewać. 
  Myliłam się jednak sądząc, że sięgam po opowieść o duchach czy nawet po książkę historyczną.
  Moim zdaniem ,,Wyspa dusz" stanowi raczej portret niezwykłej kobiety, jaką była Cassandra. Jest przede wszystkim smutną opowieścią o życiu w samotności, o walce o wolność, o ciągłym odrzuceniu. Kiedy po nią sięgałam, wydawało mi się, że to duchy wprowadzą mnie w nostalgiczny nastrój, a jednak to fatalne miłości i rozczarowania, których bohaterka doświadczała, wywoływały u mnie największy smutek.
  Książce, choć spisanej pięknym językiem, nie można odmówić jednej istotnej wady – przede wszystkim, nawet pod koniec, wiele wątków nie zostaje zakończonych, jakby autorce zabrakło pomysłu na ich wyjaśnienie.
  Pomimo to, wciąż polecam tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 60. Jest to opowieść pełna niesamowitych zdarzeń i mitycznych wyobrażeń. Świat jest przedstawiony w nietypowy sposób, a wszystkie celtyckie motywy nadają mu ponadczasowości.
  Historia rozgrywa się w spokojnym miasteczku hobbitów Shire. Bilbo Baggins wiódł dotychczas spokojne życie w swym zadbanym, statecznym domu. Cała jego codzienna sielanka nagle zostaje przerwana przez pojawienie się odzianego w szarość starca. Czarodziej, znany w Shire ze swych nietypowych wizyt, namawia Bilba na podróż pełną przygód. Zniesmaczony hobbit nie jest skory do porzucenia bezpiecznego miejsca. Kiedy wieczorem odwiedzają go niezwykli goście, Bilbo jest wyprowadzony z równowagi. Krasnoludy robią w jego domu bałagan i opróżniają spiżarnię, do tego potrzebują hobbita. Ich jedynym celem jest odbicie swej dawnej ojczyzny Ereboru. Jest do góra pełna kosztowności, strzeżona przez zabójczego smoka, który pustoszył miasta krasnoludów. Przywódca gromadki Thorin Dębowa Tarcza niechętnie przyjmuje hobbita jako tego, który ma wykraść symbol władzy krasnoludów, Arcyklejnot. Mimo tego wyruszają w pełną niebezpieczeństw i przygód podróż.

  Natalia Okieńczuk

  OdpowiedzUsuń
 61. J.R.R.Tolkien „Hobbit - czyli tam i z powrotem”
  Jest to opowieść pełna niesamowitych zdarzeń i mitycznych wyobrażeń. Świat jest przedstawiony w nietypowy sposób, a wszystkie celtyckie motywy nadają mu ponadczasowości.
  Historia rozgrywa się w spokojnym miasteczku hobbitów Shire. Bilbo Baggins wiódł dotychczas spokojne życie w swym zadbanym, statecznym domu. Cała jego codzienna sielanka nagle zostaje przerwana przez pojawienie się odzianego w szarość starca. Czarodziej, znany w Shire ze swych nietypowych wizyt, namawia Bilba na podróż pełną przygód. Zniesmaczony hobbit nie jest skory do porzucenia bezpiecznego miejsca. Kiedy wieczorem odwiedzają go niezwykli goście, Bilbo jest wyprowadzony z równowagi. Krasnoludy robią w jego domu bałagan i opróżniają spiżarnię, do tego potrzebują hobbita. Ich jedynym celem jest odbicie swej dawnej ojczyzny Ereboru. Jest do góra pełna kosztowności, strzeżona przez zabójczego smoka, który pustoszył miasta krasnoludów. Przywódca gromadki Thorin Dębowa Tarcza niechętnie przyjmuje hobbita jako tego, który ma wykraść symbol władzy krasnoludów, Arcyklejnot. Mimo tego wyruszają w pełną niebezpieczeństw i przygód podróż.

  Natalia Okieńczuk

  OdpowiedzUsuń
 62. Ojciec Percyego to jeden z najpotężniejszych greckich bogów. Każdy pomyślałby że to fajnie, jednak On ma na ten temat inne zdanie. Bycie potomkiem Bogów to jeden wielki problem. Zwłaszcza kiedy ma się tak parszywe szczęście jak Percy. On już od początku władował się w niezłe tarapaty-jego ojciec został oskarżony o kradzież pioruna Zeusa, a on musiał wyruszyć w podróż po całej Ameryce, żeby udowodnić jego niewinność.
  Sięgając po tą książkę nie wiedziałam jak bardzo się wkręcę. „Złodziej pioruna” to pisarski kunszt, który zachwyca nawet tych którzy książkami się nie zachwycają.
  Ta książka sprawiła, że śmiała się do łez, kocham ją za humor i nawiązania do mitologii, no i przygody, zmyślnie, dogłębnie przemyślana przez autora intryga.
  To książka, która na ślepo wcisnęłam bym każdemu, bo nawet najbardziej oporni w końcu się zakochają

  OdpowiedzUsuń
 63. Ten rok był dla Percy'ego spokojny. Żadnych niespodzianek, no może oprócz tego, że zaprzyjaźnił się z cyklopem, rozegrał partyjkę zbijaka z olbrzymami, a w jego szkole zjawiła się córka Ateny by przekazać mu złe wieści-granica chroniąca obóz słabnie, a oni muszą znaleźć lekarstwo zanim obóz przestanie istnieć. To oznacza tylko jedno-kolejną misję i rejs po Morzu potworów.
  Rick Riordan ponownie wciąga nas w świat greckich bogów i zrobił to w równie dobrym stylu co w poprzedniej części. Przyzna że się stęskniłam, za Percym, Annabeth i Groverem. Miło był znowu wyruszyć z nimi w podróż. Stęskniła się też za samy autorem, za jego stylem i niezwykłym poczuciem humory, które wyjątkowo mi odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 64. Juliusz Verne ,, Podróż do wnętrza ziemi"
  Książka traktuje o tym jak niemożliwe staje się możliwe. W posiadanie profesora geologii trafia staro skandynawski manuskrytp który wskazuje do wnętrza ziemi. Z początku profesor jest bardzo pochłonięty odczytaniem pisma. Gdy mu to nie wychodzi jego siostrzeniec daje wujowi przetłumaczony tekst. W tym momencie profesor zaczyna planować wyprawę do środka kuli ziemskiej. Gdy docierają we wskazane miejsce zaczyna się najtrudniejszy etap podróży. Po bardzo wielu perypetiach opuszczją wnętrze globu w miejcu najmniej spodziewanym. Weszli do wulkanu na Islandii , a wyszli z wulka na wyspa należącej do Włoch. Bardzo ciekawa i przyjemni się ją czyta.
  Serdecznie polecam

  OdpowiedzUsuń
 65. Ewa Nowak ,,Lawenda w chodakach" - bohaterowie podróżują po Europie.

  Bardzo ciekawa powieść nie tylko dla młodzieży. Jej głównymi bohaterami są dwie zakochane pary: Magda i Kuba oraz Damroka i Wiktor. Postanowili przeżyć przygodę i udać się we wspólną wakacyjną podróż po Europie. Nie wszystko jednak jest takie beztroskie. Pojawiają się nieporozumienia i kłótnie. Czy uda się je rozwiązać? Ta czwórka dowie się również, co na prawdę znaczy kochać. Pojawi się też Jacek, który nieco namiesza... Czy związki młodych przetrwają? Tego czytelnik musi dowiedzieć się sam. Uważam, że książka ta jest niezwykle wciągająca i zabawna, a jednocześnie w delikatny sposób poucza o miłości.
  Szczerze polecam

  Natalia Szopa

  OdpowiedzUsuń
 66. „Każdego dnia” - David Levithan

  Szesnastoletni A, każdego dnia budzi się w ciele innej osoby, chłopaka jak i dziewczyny, ale tylko na jeden dzień. Przeżywa takie zmiany ciała od urodzenia. Nie doznając nigdy normalnego życia, pogodził się ze swoim niezwykłym losem. Ustanowił sobie nawet zasady, których przestrzega będąc inną osobą.
  Ma wszystko pod kontrolą... Do czasu, aż nie trafia do ciała Justina.
  Justin ma dziewczynę w której A od razu się zakochuje, chcąc zostać z nią juz na zawsze i ułożyć sobie z nią przyszłość. Lecz jak tu z kimś być, jeśli każdego dnia jest się kimś innym?
  stara się znaleść rozwiazanie, łamiąc przy tym obowiązujące reguły.

  Mimo fascynującego wątku miłosnego uważam, że autor chciał zwrócić naszą uwagę, na różnorodność każdego człowieka, jak i na ogrom rzeczy które nas łączą, a na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi. Historia nie raz łapie za serce i pobudza do refleksji.

  -Elli

  OdpowiedzUsuń
 67. "Czerwień Rubinu" Podróż w czasie. Kerstin Gier
  Główna bohaterka Gwendolyn, Odnajduje w sobie gen podróży w czasie. Przestraszona dowiaduje się o kręgu krwi, tajnym bractwie, oraz o innych podróżnikach. Wśród nich jest przystojny Gideon. Razem mają misję do wykonania, a mianowicie do odzyskania krwi innych podróżników. Gdy krąg się zapełni, a chronograf pokaże swoją tajemnice, co z tego wyniknie? Gwen poznaje uroki innych wieków, nowe stroje, i znajomości. A także miłość do przystojnego Gideona. Czy uda się przywrócić jej życie do normalności?

  OdpowiedzUsuń
 68. Alexandra Bracken ,,Nigdy nie gasną’’
  Ruby jest w ciągłej podróży. Jest ostatnią z pomarańczowych i dowodzi ligą dzieci. Nastolatka ma przerażające moce, których się boi. Przewrotność akcji doprowadza ją do konieczności użycia ich. Ma wyrzuty sumienia, gdyż krzywdzi swoich przyjaciół. I jest jeszcze Liam. Jej kochany Liam, któremu wykasowała pamięć. Była to ochrona jego, i siebie. Czy chłopak zostanie odnaleziony? OMNI nie tak łatwo wypuszczają uzdolnionych ze swoich macek. To walka i czas o życie, czy dobrze zrobiła, czy źle, losy potrafią zawsze zmienić kierunek drogi. Czytając tą książkę miało się wrażenie, że jest się Ruby. Zagubioną dziewczyną, która bardzo dużo potrafi. Wciągająca i fantastyczna. W żadnym wypadku nie da się o niej zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 69. Richard Paul Evans "Kolory tamtego lata,,
  W tej romantycznej powieści Eliana poznaje pisarza, któremu postanawia opowiedzieć swoją historię miłosną. Wszystko dzieje się tak jak w romantycznym filmie. Na studiach poznaje przystojnego włocha. Postanawia wyjechać z nim do rodzinnego kraju, gdzie się pobierają. Powstaje jej syn, Alessio. Chłopak urodził się z ostrą astmą, przez co kobieta żyje w ciągłym strachu o stratę dziecka. Z dnia na dzień oddala się z mężem. On wyjeżdża na delegacje, ma coraz to nowe kochanki. Ona, siedzi codziennie w domu. A jej miłością jest sztuka i jej syn. Wszystko się zmienia gdy poznaje Rossa Story. Przystojny, mądry facet, w którym odnalazła oparcie. Jak jej losy dalej się potoczą? Czytając tą książkę ma się wrażenie, że patrzy się na Eliane, wspiera się ją i przeżywa coraz to nowe wydarzenia. Ciężko zapomnieć o tak wspaniałej, i prawdziwej historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosimy wskazać, gdzie w powieści pojawia się motyw podróży.

   Usuń
 70. Wilcza Księżniczka - Cathryn Constable
  Wilcza Księżniczka to piękna powieść, w której pojawia się motyw podróży do Rosji. Sophie, główna bohaterka, która chodzi do angielskiej szkoły dla dziewcząt, zostaje wysłana wraz z dwoma koleżankami, Marianną i Delfiną, na wycieczkę do dalekiej Rosji. Oczywiście, jak na dobrą opowieść przystało, sprawy się komplikują i dziewczyny trafiają do złego pociągu. Wysiadają na starej, opuszczonej stacji kolejowej i tam też spędzają noc. Następnego ranka przyjeżdża po nie mężczyzna, który mówi, że zabierze je do pałacu...

  Stokrotka

  OdpowiedzUsuń
 71. Tomek w krainie kangurów – Alfred Szklarski

  To pierwszy tom książek o Tomku Wilmowskim. Bohater wychowywany jest przez wujostwo Karskich. Pewnego dnia do ich mieszkania przybył tajemniczy gość. Okazuje się, że to przyjaciel ojca Tomka, Jan Smuga. Razem z Andrzejem Wilmowskim zajmują się chwytaniem dzikich zwierząt, które trafiają potem do zoo. Smuga proponuje, że zabierze Tomka do ojca i wszyscy pojadą na wyprawę do Australii. I tak się też staje , wkrótce Tomek wyrusza w podróż z Warszawy przez Wiedeń do Triestu , a stamtąd wraz z ojcem na pokładzie Aligatora odbywa podróż życia do Australii. Co zobaczył i przeżył dowiecie się po przeczytaniu książki . Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 72. Tomek na śladach Yeti Alfred Szklarski
  To kolejna książka z serii o Tomku Wilmowskim , którą polecam wszystkim czytelnikom. Tym razem główny bohater zabiera nas z podróż, jak zwykle pełną przygód ,do Azji. Z tatą i przyjaciółmi poszukują pana Smugi. Nie brakuje również niespodziewanych zwrotów akcji , jak porwanie Tomka przez tajemnicze stworzenie, którego Tomek wziął za Yeti
  Książka ta dostarcza nam wiele cennych informacji o Indiach , Tybecie , o religii i kulturze tego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 73. Dzieci kapitana Granta – Juliusz Verne
  Jeżeli mówimy o podróżach to nie sposób nie sięgnąć do książek Juliusz Verne. „ Dzieci kapitana Granta” to pierwsza część tzw. trylogii .Książka ta cały czas trzyma czytelnika w napięciu, dzięki licznym przygodom , które przeżywają bohaterowie w czasie podróży. Po odnalezieniu zagadkowego listu ,we wnętrznościach upolowanego rekina , który prawdopodobnie został wysłany przez zaginionego kapitana Granta , Lord Glenarvan , postanawia pomóc dzieciom kapitana w jego poszukiwaniach .Podróżnicy przeżywają przygody ,niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. Bardzo podobały mi się opisy oraz barwne postacie. Dzięki naszym bohaterom możemy zwiedzić Patagonię,leżąca w Ameryce Południowej oraz Australię.

  OdpowiedzUsuń
 74. Na srebrnym globie Jerzy Żuławski

  Długo zastanawiałam się zanim ją przeczytałam . Nie przepadam za fantastyką naukową , ale spodobał mi się opis księżycowych krajobrazów . Podróż na Księżyc i po Księżycu Żuławski opisał zgodnie ze stanem ówczesnej nauki. Podobali mi się też bohaterowie , ich uczucia , emocje , zachowania , które współgrają z atmosferą Księżyca. Człowiek ma wrażenie, że rzeczywiście siedzi na niegościnnym globie i wpatruje się w Ziemię , która jest tak blisko, a jednocześnie jest bardzo odległa.
  Czytając książkę trzeba pamiętać , że została ona napisana ponad sto lat temu, ale jest bardzo przekonująca i wiarygodna. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 75. Patryk Świątek, Bartek Szaro,,Paragon z podróży''
  Do przeczytania tej właśnie książki podróżniczej zainspirował mnie jej tytuł. Podróże pozwalają odkryć nowe miejsca i przeżyć niecodzienną przygodę. Wiele osób poprzestaje na marzeniach o wyprawie w nieznane miejsca, mówiąc: to sukces dla bogaczy: Podróżować można przecież za przysłowiowe „parę groszy” czego dowodem jest książka pt. Paragon z podróży poradnik taniego podróżowania. Wystarczy tylko dobrze zaplanować podróż zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i można wyruszać w drogę. Poradnik taniego podróżowania zawiera wiele cennych porad dla początkujących podróżników, którzy są ciekawi świata, nie dysponują zasobnym portfelem, ale też nie boją się wyzwań i mają odwagę spróbować. Wskazówki zawarte w książce pomogą nie tylko zaplanować ale i wyruszyć w podróż każdemu, niezależnie od dochodów, wieku czy posiadanych umiejętności. Krótkie paragony z podróży wystawione w różnych krajach pozwolą nowym podróżującym na zapoznanie się ze szczegółami co w danym kraju ile kosztuje. Książka godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 76. Czy miłość jest silniejsza od nienawiści, pieniędzy i sławy? Na to pytanie próbowałam sobie odpowiedzieć czytając książkę Zoe Sugg (znana także pod pseudonimem Zoella) pt.”Girl Online w trasie”. Jest to kontynuacji powieści „Girl Online”. Penny darzy miłością wschodzącą gwiazdę muzyki Noah Flynn’a. Chłopak wraz z zespołem oraz swoją dziewczyną u boku wyrusza w trasę koncertową. Odwiedzają wiele miast, m.in. Berlin, czy Paryż, niestety wraz z narastającą liczbą przebytych kilometrów narastają także problemy pary. Noah ma coraz mniej czasu dla swojej dziewczyny, zaczyna nie dotrzymywać danego jej słowa. Jednym z ich problemów są listy od CałejPrawdy, z po gruszkami, przez co rozpada się związek jej przyjaciół Alexa i Eliotta. Czytając ostatnie rozdziały książki byłam bardzo ciekawa kto dręczy dziewczynę, gdy dowiedziałam się tego byłam bardzo zszokowana. Książka ta jest lekka, odpowiednia na zimowe wieczory, powieść podobała mi się. Z wielką chęcią przeczytam pierwszą cześć oraz bardzo bym się cieszyła, gdyby Zoe napisała kolejną książkę z tej serii.
  Julia Michalak

  OdpowiedzUsuń
 77. 13 małych błękitnych kopert - Maureen Johnson
  podróż po Europie
  Jeju, też bym chciała mieć ciotkę, która w spadku funduje mi podróż po Europie :") bardzo zazdroszczę Ginny takiej kochanej krewnej, bo fajnie by było tak na spontanie polecieć sobie do Amsterdamu... nie ma żadnego nudnego chodzenia po muzeach, ale odkrywanie tajemnic i zwiedzanie miejsc które na pewno wrzuciłabym do Słoika Szczęścia. czytało się tak przyjemnie, lekko aż byłam zdziwiona, bo początek był do kitu. Ah, no i wkurzyłam się oczywiście na końcu ponieważ to kolejna książka, która pozostawiła niedosyt i pustkę, bo przecież trzeba było wrócić do nudnej rzeczywistości bez psiej kawiarni. Mam nadzieję, że kiedyś też sobie zrobię taką wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 78. Maria Jastrzębska29 stycznia 2016 10:06

  "Kwiat pustyni" Waris Dirie i Cathleen Miller- wędrówka z namiotu nomadów do Nowego Yorku

  W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni.Jest to kwiat,który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko,na terenach piaszczystych- takie imię nosi bohaterka tej opowieści.
  Dziewczynka żyła w Somalii wraz z rodziną. Wychowała się w otoczeniu dzikiej przyrody.W wieku 5 lat została obrzezana,a w wieku 6 pierwszy raz zgwałcona.Jako trzynastolatka uciekła z domu.W końcu trafiła do Londynu,gdzie nastąpił wielki przełom w jej życiu.Gdy miała osiemnaście lat rozpoczęła karierę modelki i osiągnęła zawrotny sukces.
  Autentyczny opis surowych warunków,w jakich spędziła dzieciństwo,procesu obrzezania i wędrówki na sam szczyt są ogromnym atutem tej książki.Ta wstrząsająca relacja uświadamia nam,że wciąż są miejsca na świecie,w których dzieją się rzeczy okropne i niewyobrażalne dla nas.
  Jest to lektura niesamowita,trzymająca w napięciu,której zadaniem jest nakłonienie czytelnika do przemyśleń i uświadomienia mu okrutności,niezwykłości oraz wspaniałości dawnego i dzisiejszego świata.

  OdpowiedzUsuń
 79. Magdalena Waluś

  Rick Riordan ,,Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Złodziej pioruna”
  Książka ta zachwyciła mnie od samego początku. Młody Percy Jackson w niezwykłych okolicznościach dowiaduje się, kim naprawdę jest jego ojciec. Okazuje się nim być bóg mórz, Posejdon. Rzadko się zdarza, aby ktoś z wielkiej trójki bogów olimpijskich miał dziecko. Matka Percy’ego, chcąc go chronić przed Zeusem, który posądza chłopca o kradzież pioruna, wraz z Grooverem zawozi chłopaka do obozu herosów. Przed samym wejściem atakuje ich minotaur, a matka bohatera zostaje porwana przez stryja – Hadesa. Percy po kilku dniach decyduje się na uratowanie matki i z dwójką oddanych przyjaciół wyrusza w podróż. Musi odnaleźć perły Persefony, które pozwolą im wrócić z piekieł. Świat mitologii zostaje przeniesiony do współczesnej Ameryki. Spotykają wiele mitycznych stworów, np. Erynie, Meduzę.
  Zachęcam każdego miłosnika mitologii do przeczytania serii o Percy’m Jacksonie. Podróże mitologiczne po współczesnym świecie okazują się naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 80. Magdalena Waluś

  Alfred Szklarski, ,,Tomek w krainie kangurów”
  Wszystkie powieści Szklarskiego dotyczą przygód Tomka Wilmowskiego. Tytułowa Kraina Kangurów to Australia. Chłopiec wraz ze swoim ojcem wyrusza na wyprawę. Poznaje nowe osoby oraz zyskuje miano bohatera, zabijając tygrysa. Choć jest tylko dzieckiem, wykazuje się ogromną odwagą. Wszystkie podróże Tomka są pełne przygód i niesamowitych zdarzeń, np. ratuje młodą Sally Allan, pomaga poszukiwaczom złota. Dzięki wspaniałym opisom krajobrazu Australii możemy poczuć się jakbyśmy sami tam byli. Wyruszenie w podróż z Tomkiem będzie jedną z najlepszych przygód w naszym życiu.
  Polecam każdemu tę powieść. Jest jedną z najlepiej napisanych książek podróżniczych. Ze względu na młody wiek bohatera będziemy mogli poczuć się jak on.

  OdpowiedzUsuń
 81. Magdalena Waluś

  Juliusz Verne ,,W osiemdziesiąt dni dookoła świata”
  Podróż dookoła świata może być naprawdę ciekawa, zwłaszcza jeśli wyruszymy z takimi bohaterami jak Fileas Fogg i Passepartout. Ale czy zdołamy okrążyć Ziemię w 80 dni? Z książką Vernego na pewno nam się uda. Dzięki pasjonującemu opisowi podróży na pewno będziemy w stanie wyobrazić sobie miejsca odwiedzane przez podróżników. Choć wydaje się, że wszystko jest przeciwko Fileasowi udaje mu się dostać z powrotem do Anglii dzień wcześniej niż zakładał.
  Powieść jest naprawdę pasjonująca. Zachwyci każdego, kto uwielbia podróże i niesamowite przygody. Polecam każdemu książkę Juliusza Vernego.

  OdpowiedzUsuń
 82. Magdalena Waluś

  Karol Dickens ,,Opowieść wigilijna”
  Choć święta były już miesiąc temu warto wrócić do opowiadania Dickensa. Bohater utworu to skąpy człowiek nazwiskiem Scrooge. Jest on niemiły i chciwy jak nikt inny. W dzień Wigilii wracającemu z kantoru Ebenezerowi przytrafiają się różne dziwne rzeczy, m.in. widzi swojego zmarłego wspólnika na kołatce drzwi. W końcu odwiedza go duch Jakuba Marleya. Zapowiada Scrooge’owi wizyty trzech duchów. Bohater nie dowierza, ale gdy nadchodzi czas spotkań, zaczyna się denerwować. Zjawy pokazują mu, jak spędzał święta kiedyś, jak jego rodzina i przyjaciele spędzają święta teraz i jak będą wyglądały święta, jeśli nie zmieni on swojego postępowania. W Scrooge’u zachodzi niesamowita przemiana. Jednego wieczora jest skąpcem, który żałuje nawet węgla, a następnego ranka jest miły i pomocny.
  Czytając książkę, możemy przypomnieć sobie, czym jest magia świąt. Nie wyobrażam sobie Bożego Narodzenia bez lektury „Opowieści wigilijnej”.

  OdpowiedzUsuń
 83. Magdalena Waluś

  Bondoux Anne-Laure ,,Princetta i Kapitan”
  Młoda księżniczka Malwa nie chce wyjść za mąż za księcia. Ucieka z ojczystej Galnicji. Dostaje się na statek, którym ma uciec z państwa. Po kilku dniach w niewyjaśniony sposób statek tonie, a później Malwa dostaje się w niewolę. Wkrótce król wysyła wyprawę, która ma na celu odnalezienie księżniczki. Kapitanem statku zostaje zaledwie dwudziestokilkuletni Orfeusz Mac Bott. Ratuje on dziewczynę. Teraz zaczyna się ich tułaczka po wodach, które leżą poza znanymi granicami. Przeżywają ból, śmierć bliskich, ale w końcu udaje im się wydostać z archipelagu. Malwa postanawia wrócić do ojczyzny, lecz nie jest ona już dawną Galnicją. Cytadela popadła w ruinę. Księżniczka z Orfeuszem starają się odbudować państwo. Nagle pojawia się Nauczyciel, który próbuje zasiąść na tronie kraju. Dochodzi do walki. Niestety, Orfeusz otrzymuje śmiertelny cios…
  Zachęcam każdego do przeczytania powieści. To książka, do jakiej będziecie wracać!

  OdpowiedzUsuń
 84. Magdalena Waluś

  A. de Saint – Exupery ,,Mały Książę”
  Przygoda zawsze jest ciekawa, jeśli podczas niej możemy się czegoś dowiedzieć o innych krajach, kulturach, a nawet o samym sobie. Mały Książę zabiera nas w podróż, która pozwala nam poznać nie obce państwa, ale ludzi jakich możemy spotkać w naszym życiu. Mogą to być Królowie, którzy pragną władzy; Próżni, którym żądza sławy i uwielbienia przyćmiewa umysł lub Latarnicy, którzy mimo wszystko będą wykonywać czyjeś rozkazy bez zastanowienia. Możemy też znaleźć własnego Pilota, który w bezinteresowny sposób się nami zaopiekuje i pomoże w trudnych chwilach. Mały Książę, choć jest dzieckiem, wiele rozumie z rozmów przeprowadzonych z dorosłymi. Podróż chłopca kończy się śmiercią, która jest jednocześnie początkiem powrotu do domu.
  ,,Mały Książę” uświadamia nam, jak ważne jest odkrywanie ludzi. Książka jest odpowiednia zarówno dla dzieci, które zachwyci prostota tekstu, jak i dla dorosłych, którzy może odnajdą w niej wiele wskazówek do tego, jak żyć, aby nie zatracić się w dżungli współczesnego świata…

  OdpowiedzUsuń
 85. Magdalena Waluś

  J.R.R. Tolkien ,,Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  ,,Hobbit” to piękna historia Bilba Baginsa, który w jeden wieczór zmienia swoje dotychczasowe życie, postrzeganie świata i siebie samego. Gdy wyrusza w wędrówkę razem z Thorinem i jego kompanią, nie wie, jakie niebezpieczeństwa będą na niego czyhać. Droga jest ciężka. Bohaterowie mają
  do czynienia z siłami zła i dobra. Bilbo, wracając z wędrówki, jest już innym hobbitem. Wyruszenie
  poza granice Shire’u zmieniło jego poglądy. Może była to też wina pierścienia, który pan Baggins odnalazł w jaskiniach Golluma…
  Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia podróż kompanii Thorina. Dziękujmy wspaniałemu panu Tolkienowi za tak cudowne powieści, jakimi są ,,Hobbit” czy ,,Władca Pierścieni”. Zachęcam do przeczytania każdej z książek Tolkiena.

  OdpowiedzUsuń
 86. Magdalena Waluś

  J.R.R. Tolkien „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”
  Dziś wyruszamy w podróż razem z czwórką hobbitów, krasnoludem, elfem, czarodziejem, Dunedainem i Gondorczykiem. Gdy Frodo dowiaduje się, jak wielką moc ma pierścień zostawiony mu przez wuja, postanawia zanieść go do Mordoru. Wyrusza do Rivendell do domu Erlonda. Razem
  z drużyną przemierza Śródziemie. Uczestnicy wyprawy, chcąc skrócić sobie podróż, wędrują przez Morię, w której Gandalfa atakuje Bolg. Reszta ucieka do Lorien. Tam otrzymują pomoc Galadiery.
  Podróż, w którą wyruszamy razem z bohaterami, jest zadziwiająca, możemy razem z nimi przeżywać większość przygód. Tolkien świetnie opisuje wędrówkę bohaterów. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z historią Froda.

  OdpowiedzUsuń
 87. Magdalena Waluś

  Jan Parandowski ,,Przygody Odyseusza”
  Książka Parandowskiego oparta na eposie Homera opowiada o podróży Odyseusza spod Troi do rodzinnej Itaki. Wędrówka ta zajmuje mu dziesięć lat, gdyż na początku naraża się bogowi mórz – Posejdonowi, poprzez wypalenie oka jego synowi, cyklopowi Polifemowi. Od tego momentu droga do domu staje się długa i kręta…. Odys przeżywa same ciężkie chwile, m.in. dociera do wyspy syren, naraża się bogowi Heliosowi za zabicie jego wołów, przepływa między Scyllą a Charybdą.
  Po trudach podróży dociera w końcu do domu, ale tam też czeka go walka. Tym razem nie z morzem, ale z zalotnikami jego żony Penelopy, ponieważ przez to, że nie było go dwadzieścia lat, wszyscy myśleli, że nie żyje. Gdy ostatecznie pokonuje zebranych, może w końcu zająć swoje miejsce na tronie.
  Książkę tę świetnie się czyta, na pewno łatwiej niż epos Homera. Gorąco polecam każdemu miłośnikowi mitologii greckiej.

  OdpowiedzUsuń
 88. "Klątwa Tytana" - wyprawa na górę Othrys.
  Opinia już na blogu :)
  http://zanimdorosne.blogspot.com/2016/01/wyrusze-na-gore-othrys-czyli-do-san.html

  OdpowiedzUsuń
 89. Libba Bray "MISSja survival"
  Podróż w celu dotarcia na finał konkursu.

  Uczestniczki konkursu Miss Nastolatek lecą na finał, niestety samolot zamiast dolecieć na wyznaczone miejsce rozbija się na bezludnej wyspie. Większość dziewczyn wychodzi z katastrofy cało, ale niestety ich ukochane kosmetyki i ubrania zostały zniszczone co jest dla nich istną katastrofą. Jak królowe piękności poradzą sobie z dziką naturę? Co się stanie kiedy zobaczą piracki okręt? Kto je uratuje?

  Po przeczytaniu opisu zamieszczonego na tyle książki spodziewałam się zabawnej, wciągającej i pełnej zaskoczenia pozycji, a co dostałam? No z tym już trochę gorzej.


  "Missja survival" to lektura, która mogłaby być genialna. Pani Bray miała świetny pomysł na fabułę, lecz niestety nie wykorzystała go dobrze. Książka podczas czytania mi się dłużyła, nie potrafiłam się w nią wciągnąć. Gdyby nie to, że polubiłam królowe piękności to zostawiłabym powieść nie przeczytaną. Książki nie polecam ani nie odradzam bo jest to pozycja która może się podobać,ale jak dla mnie jej czytanie to niestety strata czasu.

  OdpowiedzUsuń
 90. Powieść Collen Hock pt.:"Klątwa Tygrysa" to niesamowita historia trzech niezwykłych przyjaciół.

  Kelsey jest niezwykłą, prostą dziewczyną z Oregonu. Kiedy postanawia zatrudnić się w cyrku, poznaje...białego tygrysa Rena. Dziewczyna nieświadomie zostaje wplątana w przygodę jej życia. Musi wypełnić swoje przeznaczenie i wyrusza w daleką i niebezpieczną podróż, by zdjąć klątwę z indyjskich książąt.

  Książka przepełniona niesamowitymi, mrożącymi krew w żyłach przygodami, które nie pozwoliły mi odłożyć jej chociaż na chwilę. Wątek miłosny, który łapie za serce i doprowadza do łez. Zdecydowanie od teraz moja ulubiona książka. Skradła moje serce i niejedną noc. Na pewno będę wracać do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 91. Co robisz, gdy twoje życie wydaje ci się nudne i bez smaku? Odpowiedź jest oczywista. Pakujesz plecak, zostawiasz wszystko za sobą i wybierasz się w podróż przypadkowo wybranym autobusem. Wtedy wszystko się zmienia, ponieważ nie jesteś już stale przywiązana do jednego miejsca, lecz żyjesz chwilą. Udowadniasz sobie, że życie powinno być przygodą, która nie może się skończyć.
  Podróż, którą odbywają główni bohaterowie jest metaforą poznania siebie, swoich lęków i pragnień, które zostały głęboko pogrzebane. Nagle poznanie świata i miłości przesłania bolesna przeszłość i niepewna przyszłość. Camryn i Andrew to współcześni Orfeusz i Eurydyka, dla których wzajemne uczucie, to siła i sens życia.
  „Na krawędzi nigdy” autorstwa J.A.Redmerski to książka opowiadająca o strachu przed stratą i życiem chwilą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy możemy znaleźć się na krawędzi wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 92. Jeśli życie daje ci drugą szansę, starasz korzystać z niej jak najlepiej. „Na krawędzi zawsze” to druga część książki „Na krawędzi nigdy”.
  Camryn i Andrew nareszcie są razem. Nic nie zakłóca ich szczęścia, a nawet jedna mała istotka ma dołączyć do ich barwnej podróży. Lecz to nie koniec problemów i przeciwności losu czyhających na tę parę, one zawsze nas śledzą, są krok za nami i atakują w najmniej spodziewanym momencie, rujnując to, o co tak bardzo się staramy i co jest dla nas ważne. Koniec jest blisko, ale na ostatnim odcinku nie można się poddać. Zakochani udowadniają sobie, że razem dadzą radę, a każda inna trudność, która stanie im na drodze, będzie tylko cementować ich uczucie.
  Czytając ostatnie rozdziały ma się łzy w oczach, gdyż przez całą ich podróż, odczuwa się ich emocje, które wychodzą poza jakąkolwiek skalę. To nie kolejna opowieść o łatwych uczuciach. To historia o złamanej miłości.

  OdpowiedzUsuń
 93. Niedawno przeczytałam książkę pt. ”W 80 dni dookoła świata” pióra Juliusza Verne. Opowiada ona historię Fileas’a Fogg’a, który wraz ze swym pomocnikiem –Jakubem Obieżyświatem, wyrusza w osiemdziesięciodniową podróż dookoła świata. Cała akcja dzieje się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Akcja kipi rutyną mogącą zanudzać tych niecierpliwych czytelników. Język jak i styl są archaiczne, aczkolwiek momentami także humorystyczne. Ogółem polecam tę książkę, jednak raczej domatorom niż fanom pościgów i potworów. Jest to klasyk warty przeczytania tak, czy siak. Książka nie wzbudziła we mnie podziwu bądź zainteresowania. Momentami bardzo ciężko przychodziło mi czytanie jej. Studiując ją nudziłam się, a niektóre fragmenty nawet przesypiałam. Wiele osób mi ją polecało, lecz osobiście nie zanudzałabym nią znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 94. "Księga cmentarna" Neil Gaiman

  Przykład fantastyki w gaiman-owskim stylu. Wyróżnia ją oryginalny temat oraz wiele mądrości i prawd życiowych dostrzegalnych jednak tylko przez wprawnego czytelnika. Przez osobę, która czyta rzadko zostanie uznana za książkę płytką, ale mimo to może się ona takiej osobie spodobać.
  Gaiman opowiada nam hisotrię chłopca, którego rodzina została zamordowana, a on sam została przygarnięty przez duchy!
  W tej wspaniałej historii umarli przygotowują chłopca do podróży przez życie!
  Tuż po skończeniu, książka ta wydaje się być doskonałą, jednak gdy myśli się o niej dłużej, dostrzega się jej drobne mankamenty. Fabułę można uznać za w pewnym stopniu skompresowaną, zupełnie jakby Gaiman chciał ją jak najszybciej skończyć. Równie istotnym minusem, jest zbyt idealny główny bohater, któremu zawsze wszystko wychodzi za pierwszym razem więc nie można się z nim do końca utożsamiać.
  Książka ta pozostawiająca sporo niedopowiedzeń jest wzruszająca, mądra i ciekawa oraz mimo jej wad, godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 95. marzenka583:
  W tym miesiącu zdecydowałam się na książkę „ Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu” C.S. Lewisa. Sięgałam po nią już wielokrotnie i muszę przyznać, że za każdym razem wzbudza we mnie wachlarz skrajnych emocji. Na początku niczym fala z obrazu w pokoju Łucji zalewa mnie radość z powrotu do Narnii, spotkania Kaspiana i Ryczypiska, później irytacja zachowaniem Eustachego, innym razem odczuwam niepokój z powodu braku lądu na horyzoncie , by za moment jego miejsce zastąpiło podekscytowanie gdy ten jednak się pojawi. Oczywiście najbardziej emocjonująca jest końcówka: najpierw niezwykle smutne pożegnanie z Kaspianem, potem błogość rejsu po Srebrnym Morzu, podziw dla odwagi Ryczypiska i na samym końcu znów żal, przygnębienie z powodu tego, że to już ostatnie spotkanie z Narnią rodzeństwa Pevensie… Jednak „Opowieści z Narnii” to nie tylko emocje, to również zapierające dech w piersi przygody, które składają się w niesamowitą opowieść, którą serdecznie polecam i dużym i małym.

  OdpowiedzUsuń
 96. 20000 mil podmorskiej żeglugi -Juliusz Verne
  Według mnie to numer jeden wśród książek przygodowo – podróżniczo- fantastycznych. Autor zabiera nas we wspaniałą podróż pełną wrażeń i fantazji. W tamtych czasach była to fantazja , ale Verne był jak prorok Poza niesamowitymi opisami podróży, dostajemy dużą porcję informacji geograficznych i przyrodniczych. Podobała mi się postać samego kapitana Nemo. To postać tajemnicza , nietuzinkowa , twardy charakter, tworzący swoje własne zasady i prawa .Polecam , szczególnie młodym czytelnikom , bo książka rozwija wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń

 97. Podróże Guliwera – Jonathan Swift

  Uważam ,że to obowiązkowa pozycja dla młodego czytelnika. Czytając książkę miałam wrażenie , że podróżuję razem z tytułowym bohaterem i przeżywam przygody w różnych krainach. Książka ta jest dowodem na to , że warto marzyć i nigdy nie należy ze swoich planów i marzeń rezygnować. Wręcz przeciwnie każdą okazję należy wykorzystać , żeby marzenia się spełniły, nie wolno się załamywać i trzeba pokonywać trudności.
  Główny i tytułowy bohater, Guliwer, to postać godna naśladowania. Ze swoich podróży bohater wracał bogatszy w doświadczenie, wiedzę o sobie i świecie. Potrafi ł też docenić wartość rodziny i domu.

  OdpowiedzUsuń
 98. W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz

  Moim zdaniem w tej książce tez znajdziemy motyw podróży , może nie takiej wymarzonej i zaplanowanej .Bohaterowie – Staś i Nel – zostali zmuszeni do odbycia długiej i męczącej podróży przez Afrykę. W książce mamy wiele opisów afrykańskiej przyrody, czytelnik poznaje nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla kontynentu afrykańskiego .Książka to też dowód na to, że dzięki odwadze i hartowi ducha można wyjść ze wszystkich opresji. Podziwiałam Stasia za jego odwagę i pomimo , że sam był chłopcem, za wielką odpowiedzialność. Czasami chciałam być taką małą i bezbronną Nel.

  OdpowiedzUsuń
 99. ,,Etat w chmurach" Teresa Grzywocz

  Jeśli kiedykolwiek marzyłaś o zostaniu stewardessą, musisz przeczytać tą książkę! Doskonale opisane kolejne etapy osiągania podniebnej kariery. Wspaniałe podróże, wielka przygoda, jednak książka pokazuje, jak ciężko trzeba pracować i ile trzeba poświęcić by zostać stewardessą. Można zwiedzić cały świat, latać samolotem setki godzin w miesiącu. Autorka zauważa, jak bardzo różnią się od siebie poszczególne części świata. Dzięki niej wiem, gdzie lepiej nikomu nie ufać, a w których krajach mogę liczyć na uprzejmych i pomocnych ludzi.
  Bardzo, bardzo polecam! Bez niej nawet nie licz na ,,Etat w chmurach"

  OdpowiedzUsuń
 100. Agnieszka Stelmaszyk ,,Kroniki Archeo''
  ,,Kroniki Archeo'' to seria książek opowiadająca o grupie znajomych z Polski oraz Wielkiej Brytanii. Przyjaciele są dziećmi znanych archeologów, z którymi dzieci jeżdżą w poszukiwaniu nowych skarbów, przygód.
  Co zadziwiające w każdej z dziewięciu części serii to właśnie dzieci archeologów odnajdują poszczególne przedmioty jak na przykład diamenty. Bardzo często dzieci wpadają w kłopoty. Jednak zawsze rodzice oraz przyjaciele rodziny pomagają wydostać się im z trudnych sytuacji.
  Polecam każdemu książki z serii ,,Kroniki Archeo"

  OdpowiedzUsuń
 101. Książka Martyny Wojciechowskiej "Tajlandia" opowiada o kulturze plemienia zamieszkującego tytułowe miejsce na świecie. O jego kuchni,zwyczajach, a przede wszystkim o życiu głównej bohaterki Macieng.
  Autorka zachwyciła mnie swoją pasją, chęcią poznawania plemienia, które dla Europejczyka jest tak egzotyczne. Jej komentarze do wydarzeń nadają książce cechy pamiętnika z dalekiej podróży. Szczególnie ważnym elementem poruszonym przez Martynę Wojciechowską jest kobiece piękno, a dokładnie poświęcenie z nim związane. Zadziwiło mnie to, jak pojmują je kobiety z "łabędzimi szyjami", dzięki nim uświadomiłam sobie, ile niektóre kobiety są w stanie poświęcić dla osiągnięcia ideału.
  Eliza Hładowska Gim nr 8 w Sosnowcu

  OdpowiedzUsuń
 102. "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J.R.R.Tolkien
  Książka pt."Hobbit, czyli tam i z powrotem" autorstwa J.R.R.Tolkiena to według mnie jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści fantasy, po którą sięgają miliony czytelników na całym świecie. John Ronald Reuel Tolkien był angielskim filozofem i pisarzem oraz autorem m.in. trylogii "Władcy Pierścieni" oraz omawianego przeze mnie "Hobbita".
  Głównym bohaterem książki jest Bilbo Buggins. Młody hobbit wiedzie spokojne, szczęśliwe życie w swojej norce w Bag End. Wraz z przybyciem czarodzieja Gandalfa oraz trzynastu krasnoludów z Thorinem Dębową Tarczą na czele. Jego życie zmienia się całkowicie. Początkowo Bilbo nie godzi się na udział w wyprawie, lecz przekonuje go chęć poznania świata oraz udział w przygodzie życia, która zmieni losy hobbita. Głównym celem wyprawy kompanii jest odzyskanie Samotnej Góry oraz rozprawienie się z potężnym smokiem- Smaugiem, który zagarnął wszystkie skarby należące niegdyś do rodu Thorina.
  Według mnie książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, a bogate i interesujące opisy sprawiają, że nie można oderwać się od jej lektury. Ponadto czytając ją możemy wczuć się w rolę bohaterów i przeżywać z nimi przygody, na które się natykają.
  Podsumowując, "Hobbit" jest świetną książką zaadresowaną dla młodzieży, jak i dorosłych. Powieść jest niezwykła, gdyż pozwala czytelnikowi oderwać się od świata rzeczywistego, a fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat wprawia w zachwyt wszystkie pokolenia.

  OdpowiedzUsuń
 103. „Podróż Enirque” Sonia Nazario
  Samotność i tęsknota - uczucia, których człowiek może doświadczyć w życiu, nie mają granic.
  Uświadamiamy sobie wtedy, jak bardzo brakuje nam tej jedynej osoby. Jak bardzo jesteśmy samotni. I nawet jeśli mamy wokół siebie wiele innych osób, możemy czuć pustkę i osamotnienie.

  Takiego uczucia doznał Enirqe, gdy został opuszczony przez matkę. Pokonuje bardzo długą drogę, by ją odnaleźć. Droga ta nie była z pewnością łatwa, stawały na niej uzależnienia, bunt i wiele innych niebezpieczeństw. Podobno czas leczy rany, ale czy to prawda? Enirque był zawzięty, by odnaleźć swoją matkę, pomimo tego że był bardzo zraniony, gdzieś w głębi serca wiedział, że matka go kocha i wyjechała tylko po to, aby zarobić pieniądze na jego utrzymanie.

  Książka ta pokazuje nam, że człowiek potrafi zrobić wszystko, aby mieć u boku osobę, którą szczerze kocha.

  Weronika_mrzyk

  OdpowiedzUsuń
 104. Estelle Maskame "Czy wspomniałam, że Cię kocham?"
  Podróż z Portland do Santa Monica

  Eden od dłuższego czasu nie widziała swojego ojca. Kiedy dostaje od niego propozycje spędzenia całych wakacji w Santa Monica wraz z jego nową rodziną postanawia zaryzykować i przyjmuje ofertę.

  Nowa rodzina nie wydaję być się taka zła, dwóch młodszych braci, którzy są bardzo w porządku oraz miła macocha. A no i jest jeszcze starszy przyrodni brat Tyler, który zachowuje się jak kompletny dupek! Mimo to zaczyna ich łączyć zakazane uczucie, które nigdy nie powinno się pojawić.

  "Czy wspomniałam, że Cię kocham" to książka warta uwagi. Porusza ona ważne tematy i niesamowicie wciąga. Ja połknęłam ją w dwa dni, a teraz nie mogę się doczekać kiedy kolejna część trafi w moje ręce!
  Polecam tą książkę każdemu! Jest ona wspaniała i idealna na długie zimowe wieczory. Dzięki niej można zapomnieć o pogodzie za oknem i chociaż na chwilę przenieś się do ciepłej Kalifornii. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 105. Alexandra Bracken "Mroczne umysły"
  Jeżeli chodzi o podróż to większość fabuły toczy sie w podróży :)

  W dniu swoich dziesiątych urodzin Ruby zostaje zabrana z domu i wpakowana do autobusu pełnego odmieńców. Dziewczyna zostaje wywieziona do obozu, w których ma się leczyć dzieci chore na OMNI. Niestety obozy okazują się istnym piekłem na ziemi, skąd każdy chce się wyrwać.

  Pewna organizacja zwana "Ligią dzieci" chcę wyciągnąć z obozu Ruby, po tym jak okazało się, że dziewczyna jest jedną z ostatnich Pomarańczowych. Niestety "Liga dzieci" nie jest tym za co się podaję. Podczas swej ucieczki Ruby trafi na Liam, Pulpet i Zu, z którymi wyruszy w podróż za normalnym życiem bez ciągłego strachu.

  „Mroczne umysły” to jedna z tych książek, które pozostawiają po sobie ślad w umyśle czytelnika. Historia wymyślona przez Alexandre Bracken jest wciągająca. Akcja ciągle się toczy, nie ma chwili nudy. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Polecam tę lekturę wszystkim osobom, które lubią tajemnicze historie z wątkiem nastoletniej miłości. Naprawdę warto ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 106. Saga Camilli Läckberg. Podróże do historii wywierających wpływ na aktualne zdarzenia.

  Książki Läckberg są zdecydowanie najlepsze wśród kryminałów skandynawskich. Głównie ze względu na realistyczne, sympatyczne postaci. Nie występują w rolach sztandarowych sfrustrowani, rozwiedzieni komisarze albo postaci o wątpliwej wiarygodności, wrednych, żałosnych zachowaniach.
  Akcja powieści osadzona jest w maleńkim miasteczku, mimo tego można zauważyć, że wielu mieszkańców uwikłanych jest/było w zagadki z czasów przeszłych, którymi nie chcą się chwalić (nawet matka czołowej bohaterki). Masa z nich wyrządziła zło, o którym nie wiedzą nawet bliscy… Czytelnika nachodzi refleksja odnosząca się również do otaczającej go rzeczywistości: kto jest szczerzy, autentyczny? czy można oceniać, nie znając nie znając wnikliwie cudzej przeszłości, bo obiektywizm nie istnieje? czy aż tylu ludzi postępuje niemoralnie? dlaczego często niewinnych ludzi spotyka parszywy los?
  Pomimo wielu morderstw, oszustw, kłamstw; są Erika i Patrik, będący ostoją „normalności”, starającymi się nie krzywdzić innych, Chyba, że kiedyś dowiemy się o ich ewentualnych niecnych postępkach. Wtedy można powiedzieć: koniec jest bliski, nie ma czystych moralnie…

  OdpowiedzUsuń
 107. "Girl online w trasie" to druga powieść blogerki Zoe Sugg.
  Mając kochających rodziców, najlepszego przyjaciela i idealnego chłopaka, z którym własnie wyrusza się w trasę możemy myśleć, że do szczęścia nie brakuje już właściwie niczego. Jednak gdy twój ukochany nie ma dla ciebie czasu, dostajesz pogróżki od fanów, twoi rodzice i najlepszy przyjaciel są oddaleni od kilkaset kilometrów życie w trasie nie wydaje się już takie kolorowe. Zwłaszcza gdy nasza bohaterka walczy z nieśmiałością, napadami leków i fanami ,którzy po odkryciu iż Girl Online jest dziewczyną Noaha Flynna nie dają jej spokoju. Przez całą powieść zastanawiamy się kto może być prześladowcą Penny? Czy życie gwiazdy jest sielanką? I najważniejsze. Czy miłość przetrwa wielką próbę? Książka Zoelli jest idealna dla osób lubiących podróże, miłosne wątki oraz zagadki. Bardzo mi się podobała i czekam na trzecią część.
  Natalia Suchanek

  OdpowiedzUsuń
 108. Uwielbiam książki30 stycznia 2016 21:01

  "Władca Pierścieni"
  J.R.R.Tolkien
  Z pięknej, niczym klejnot krainy- Rivendell, wyrusza Drużyna Pierścienia. Dziewięciu przyjaciół, złączonych więzami miłości i przyjaźni, rozpoczyna podróż, której celem jest dotarcie do Góry Przeznaczenia. Jedyne miejsce w Śródziemiu, gdzie Pierścień, dzieło Mrocznego Władcy, może zostać zniszczony. Droga jest jednak bardzo niebezpieczna, a misja będzie wymagała wielkiej odwagi.
  W tej książce bardzo zachwyciła mnie postać Froda. Popatrzcie na niego: spokojny, beztroski hobbit z Shire, nagle staje się Powiernikiem Pierścienia, jedyną osobą, która może pokonać zło grożące światu. Podroż do Rozpadlin Zagłady stała się dla Froda także podróżą ku dojrzałości i pokazuje, że aby zostać bohaterem, trzeba wykazać się męstwem i dobrocią serca. Czytając tę niesamowitą powieść, możemy poczuć się jak jeden z członków Drużyny: elf, hobbit, krasnolud, czarodziej lub człowiek, to zależy tylko od nas. A zwiedzając oczyma wyobraźni prześliczne miejsca w Śródziemiu, zapewnić sobie miłe i pełne uroku sny.

  OdpowiedzUsuń
 109. "W 80 dni dookoła świata" - Juliusz Verne
  Fileas Fogg założył się z członkami klubu "Reforma" o objechanie świata w 80 dni.
  Wyrusza w podróż o 20.40 razem ze służącym - Passepartout. Pan Fogg pokonuje trase Londyn-Paryż-Turyn-Suez-Aden-Bombaj-Kalkuta-Hong Kong-Szanghaj-Jokohama-San Francisco-Nowy Jork-Londyn. Oczywiście spotyka się z wieloma przeciwnościami losu i ciekawymi przygodami. Skrupulatnie odlicza czas i godziny. Do Wielkiej Brytanii przyjeżdża w ostatnim dniu. Jednak zostaje zatrzymany przez detektywa Fixa i ostatnią noc spędza w areszcie. Fileas pewny, że przegrał, dowiaduje się o uzyskaniu dodatkowego dnia z powodu zmian czasowych. Przybywa do klubu dokładnie na wyznaczoną godzinę i wygrywa zakład.
  Książka opisuje dalekie miejsca i przybliża nam nieznane zakątki Ziemi. Serdecznie polecam tą książkę każdej osobie, która lubi odkrywać nowe miejsca.
  Dominess

  OdpowiedzUsuń
 110. Rainbow Rowell "Fangirl"
  Podróż do collegu, a potem bohaterka jeszcze kilka razy się przemieszcza w różne miejsca :)

  Cath to dziewczyna, która w swoim życiu nie chce żadnych zmian. Najchętniej wciąż mieszkałaby z tatą, w pokoju ze swoją bliźniaczką i nie robiła nic innego jak pisanie fanfiction. Niestety dorosłe życie i zmiany wołają ją coraz głośniej. Razem z Wren postanawia opuścić rodzinne strony i wyjeżdża na studia, które Cath wyobrażała sobie trochę inaczej. Dziewczyna miała nadzieję, że razem z siostrą będą nierozłączne, tak się niestety nie stało. Wren dzięki collegowi chce zacząć nowe życie dlatego wiecznie będące razem bliźniaczki stają się zwykłym rodzeństwem. Jak w tej nowej sytuacji poradzi sobie Fangirl? Wszystkiego dowiecie się w książce!

  "Fangirl" to świetna, śmieszna i wciągająca lektura. Każdy mol książkowy odnajdzie w niej coś dla siebie. Każda fangirl będzie znała nie jedno zachowanie głównej bohaterki.
  Książka naprawdę jest warta uwagi. Nigdy jeszcze nie spotkałam się z takim pomysłem na fabułę , a czyta się ją bardzo przyjemnie i z zaciekawieniem. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 111. Suzanne Young "Plaga samobójców"
  Podróż do ośrodka Programu (potem również jeszcze kilka innych motywów podróżowania się pojawia) :)

  Sloane żyje w czasach kiedy smutek, przygnębienie i myśli samobójcze rozprzestrzeniają się jak grypa czy przeziębienie.

  Dziewczyna z całych siła stara się być silna, nie chce pokazać żadnych oznak przez, które mogłaby trafić do Programu. Zawsze może liczyć na Jamesa i Millera. Niestety sprawy zaczynają się komplikować kiedy z leczenia wraca ich dawna, bliska przyjaciółka Lacey, która nie pamięta nic. Miller (Miller i Lacey byli parą) jest załamany i nie wie jak dalej żyć. Chłopak nie wytrzymuje i popełnia samobójstwo. To sprawia, że James mimo obietnic składanych Sloane chce się poddać. Dziewczynie nie udaje się ochronić go przed Programem co sprawia, że sama zaczyna chorować.

  Książka jest naprawdę świetna! Czyta się ją szybo i przyjemnie. Fabuła jest genialna. Autorka miała mroczną, ale naprawdę dobrą wizję przyszłości. Po skończeniu tej pozycji miałam kaca książkowego, który długo nie chciał mnie opuścić. Bardzo polecam zapoznać się z tą lekturę, wartą ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 112. Suzanne Young "Kuracja samobójców"
  Większość fabuły rozgrywa się podczas podróży :)

  Sloane i James wciąż walczą o wolność. Po tym co Program im zrobił postanowili, że nigdy tam nie wrócą, że nie dadzą sobą manipulować i to właśnie dlatego uciekają. Dołączyli oni do Buntowników, z którymi chcą pokonać instytucje i epidemie. Podczas tej ciężkiej podróży nie każdemu będą mogli zaufać, nie każdy okaże się tym za kogo się podawał.

  "Kuracja samobójców" to świetna pozycja, która jest najlepszą kontynuacją "Plagi samobójców" jaką można by wymyśleć!
  Autorka napisała książkę, którą czyta się szybko, ale z wielkim zainteresowaniem. Jest tutaj wiele pięknych i mądrych cytatów. Są też cudowni bohaterowie, których poznaliśmy w pierwszej części oraz kilka nowych, ciekawych postaci. Polecam tę pozycje, jest naprawdę bardzo dobra i warta przeczytania!

  OdpowiedzUsuń
 113. Agnieszka Lingas-Łoniewska "Szukaj mnie wśród lawendy. Zuzanna. Tom I"
  Podróż do Chorwacji :)

  Zuzanna Skotnicka to twarda kobieta pracująca na pełnych obrotach w korporacji. Jest ona bezwzględną i wymagającą szefową. Liczą się dla niej tylko obroty. Kilkanaście lat temu Robert (który był miłością jej życia) bardzo ją skrzywdził. Pomimo tego co jej zrobił ona wciąż o nim myśli, nie umie o nim zapomnieć. Kiedy dziewczyna dowiaduję się, że nie dostanie awansu postanawia wykorzystać daną jej kilka dni wcześniej ofertę i jechać do Chorwacji, odwiedzić swoją najmłodszą siostrę. Do malowniczego kraju zabiera się razem ze swoją bliźniczką aby wielka trójca znów była razem. Jak się potem okazuje jej dawna miłość powróci.

  Książka jest bardzo ciekawa. Większość scen dzieje się w malowniczej scenerii, podczas czytania aż czuje się magię i ciepło bijące od Chorwacji. Autorka zrobiła kawał dobrej roboty. Muszę przyznać, że powieść mi się podoba. Jest lekka i czyta się ją bardzo przyjemnie. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 114. Nora Melling "Kwiat mroku"
  Podróż do Berlina

  Życie Luisy zmieniło się nie do poznania. Śmierć jej ukochanego brata zmieniła wszystko.
  Rodzice postanawiają zostawić stare życie i przenieś się do Berlina. Dla dziewczyny jest to katastrofa. Nie dość, że zostawia swój dom, szkołę i przyjaciół to również grób brata, od tej pory nie będzie mogła go odwiedzać.
  Berlin dla Luisy nie staje się domem. czuje się ona tam obco. Większość czasu spędza w lesie z dala od cywilizacji. Pewnego dnia dziewczyna nie wytrzymuje i na jednym ze sowich spacerów chce popełnić samobójstwo. Nie dochodzi do niego tylko dzięki tajemniczemu Thursenowi. Również dzięki niemu nastolatka poznaje niezwykłych ludzi o wielu tajemnicach.
  Książki nie polecam, momentami była ona strasznie nudna, wręcz głupia! Bohaterowie są na szczęście pozytywną stroną tej powieści, ale fabuła już nie. Jest ona kompletnie na minus, czyta się oklepany schemat zdarzeń. Widać, że autorka bardzo mocno inspirowała się znanymi książkami i wyszło jej to na złe.

  OdpowiedzUsuń
 115. Alexandra Bracken "Nigdy nie gasną"
  Bohaterka ciągle się gdzieś przemieszcza, fabuła głownie toczy się w podróży! :)

  Ruby nie jest już tą samo osobą co w obozie. Życie odebrało jej w różny sposób wiele osób. Aby nie stracić już nikogo więcej stała się ona silną liderką w "Lidze dzieci", która dla bliskich jest w stanie poświęcić wszystko.
  Dziewczyna jest Pomarańczową. Bez problemu może wedrzeć się do głowy innych osób i tym samym wymazać im wspomnienia, tworzyć wizje czy kazać coś zrobić. Niestety przez swoje zdolności czuje się ona potworem, tylko czy rzeczywiście nim jest?

  Książka jest świetna, podoba mi się jeszcze bardziej niż pierwsza część. Ciągle się coś dzieje. Ruby stała się jeszcze dojrzalsza, silna i uparta w dążeniu do celu.
  "Nigdy nie gasną" to świetna pozycja, którą genialnie się czyta i która wciąga! Polecam tą książkę z całego serca. Jest bardzo mądra i ma wile ciekawych cytatów. Myślę, że wszystkie osoby, które były zauroczone "Mrocznymi umysłami" nie zawiodą się na kontynuacji bo jest naprawdę dobra! Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 116. John Green "Papierowe Miasta"
  Ile jesteśmy w stanie zrobić dla miłości swojego życia?
  Miłość swojego życia. Do przedwczoraj byłam pewna, iż jest to przekłamane uczucie. Ulotne. Jak Papierowe Miasta.
  Quentin pokazał mi co to znaczy kochać. Można pokonać odległość jak papier. Zgnieść, zdeptać. Ale cóż byłoby to warte, gdyby nie to jedno uczucie? Margo to mój ideał osobowości i stylu życia.
  Żyć chwilą, ale być świadomym konsekwencji. Spełniać marzenia. Kochać. Nienawidzić. Iść przed siebie.
  A Q?
  Był zwykłym ułożonym chłopakiem.
  Po wzlotach są upadki.
  Po upadkach są wzloty.

  OdpowiedzUsuń
 117. John Green ,,Papierowe miasta"
  W pogoni za miłością.
  CUDY mają miejsce w życiu każdego z nas. Takim właśnie CUDEM Quentina jest Margo Roth Spiegelman.
  Chłopak od zawsze lubi rutynę. Jego bezpieczne, ustabilizowane życie zaburza nocne wtargnięcie dziewczyny z sąsiedztwa. Cel jej wizyty jest co najmniej nietypowy… To wydarzenie stanowi mechanizm napędowy całej powieści.
  Margo jest niczym balonik na sznurku, który wciąż się napręża i napręża, aż w końcu pęka. W czasie lotu dziewczyna naumyślnie pozostawia ślady. Wskazówek tych nie potrafi pojąć nikt oprócz Quentina. Bohater jest w stanie zrobić wszystko, by dosięgnąć przerwanej linki. Tylko czy sam nie uleci przy tym w przestworza?
  Demeter :)

  OdpowiedzUsuń
 118. ,,Każdego dnia" - Dawid Levithan
  ,,To nie jestem prawdziwy ja. To nie są prawdziwi oni.”
  16-letni A przebywa ,,tułaczkę egzystencji”. Każde ciało, w którym się znajduje, jest jedynie krótkim postojem, który trzeba opuścić po upływie doby. Podróż ta zdecydowanie nie należy do komfortowych. Bohater codziennie musi po sobie ,,sprzątać”, by osoba, której powłokę ziemską zajmuje niczego się nie domyślała.
  Wyobraźmy sobie sytuację, gdy patrząc w lustro, nie widzimy siebie. Kiedy nie mamy własnego ciała, a jedynie świadomość. Koszmarnie, nieprawdaż? Tak właśnie wygląda życie A. Przebiega ono w ten sposób do momentu, gdy nastolatek budzi się w ciele Justina. Wtedy to, po raz pierwszy się zakochuje. Tylko, czy można wykraść czyjeś uczucie? I przede wszystkim – czy miłość ma w przypadku bohatera jakiekolwiek szanse?
  Demeter :)

  OdpowiedzUsuń
 119. ,,Odlot na samo dno" - Jana Frey
  (Nie)zwykła tułaczka zwykłej dziewczyny
  Historia Marie mogła przydarzyć się każdemu z nas (bez wyjątku).
  W życiu bohaterki wciąż pojawiają się kolejne problemy. Czasem duże, innym razem małe i z dnia na dzień coraz bardziej męczące. Niestety, w walce z dziewczyną to one wiodą prym. Nastolatka próbuje ,,poradzić sobie” z nimi samodzielnie. No, może prawie… Małej, zielonej pastylko chyba nie można nazwać ,,pomocą”.
  Marie poznaje stan, w którym całkiem zapomina o złożonych obietnicach, przestrogach, obowiązkach i przede wszystkim kłopotach.
  Powieść opisuje nieustanną podróż ze świata rzeczywistego, który wydaje się bohaterce szary i smutny, do beztroskiego, gdzie trwa wieczna dyskoteka, a kolory tańczą i wirują. Nadejdzie jednak moment, gdy nastolatka będzie musiała dokonać wyboru i zatrzymać się na jednej ze stacji już na zawsze.
  Demeter :)

  OdpowiedzUsuń
 120. „Hobbit”- Johna Ronalda Reuela Tolkiena zalicza się do powieści przygodowych. Tematem utworu jest podróż, w jaką wyrusza drużyna. Wędrówka w trudnych warunkach: deszczu, wietrze, poprzez lasy, góry, rzeki staje się główną atrakcją dla czytelnika. Główny bohater Bilbo Baggins cenił sobie spokój, wygodę i schematyczny układ dnia. Wraz z podjęciem decyzji o wyruszeniu w podróż musiał porzucić wszystko, co kochał i co sprawiało, że życie, w jego mniemaniu, było bezpieczne. Bardzo polubiłam głównego bohatera był miłą, rezolutną postacią wśród ponurych, flegmatycznych krasnoludów. Wraz ze zmianą akcji zmienia się osobowość Bilba. Autor ukazuje nam fakt, iż człowiek pod wpływem różnych, nieprzewidzianych wydarzeń, może odnaleźć w sobie cechy, o których istnieniu nie miał pojęcia. Po przeczytaniu książki nie zostaje mi nic innego jak tylko zachęcić do jej przeczytania. Nie jest to utwór bez wad, posiada jednak naprawdę wiele zalet. Polecam gorąco.
  Martyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 121. "Hobbit" John Ronald Reuel Tolkien
  Książka ta ukazuje niezwykłą przygodę spokojnego Bilba Bagginsa. Pokazuje jak jeden moment może odmienić całe nasze życie. Pod wpływem czarodzieja Gandalfa wyrusza w podróż z garstką krasnoludów na czele z Thorinem Dębową Tarczą. Ich celem jest odbicie pradawnego królestwa krasnoludów z pod łap chciwego smoka Smauga. Wszystkich ich potem łączy przyjaźń i przywiązanie. W końcowej bitwie umiera Thorin II Dębowa Tarcza, czyli prawowity władca królestwa - Ereboru. Bilbo następnie wraca do swej nory w Shire, ale już nigdy nie będzie tym samym hobbitem co kiegyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Recenzowanie książek nie polega raczej na zdradzaniu istotnych faktów dotyczących fabuły. Proszę, nie odbieraj tego jako złośliwość. Po przeczytaniu kilku pierwszych zdań Twojej wypowiedzi, miałam ochotę sięgnąć po opisywaną powieść, teraz jednak wiem, jak się skończy. Czy lubisz czytać książki, których zakończenie już znasz?

   Usuń
 122. Jan Parandowski „Przygody Odyseusza”
  Jak to jest tułać się po morzu przez 10 lat, trwając w nadziei, że wkrótce dotrzemy do celu?
  Z takim problemem musiał się zmierzyć Odyseusz – król Itaki. Jako młodzieniec walczył ramię w ramię z najwspanialszymi wojownikami pod Troją. Po zwycięstwie rozwinął żagle i odpłynął, by ujrzeć ukochaną Penelopę. Lecz nie dany mu był prędki powrót do domu. Niebezpieczne wiatry znosiły go na co dziwaczniejsze wyspy i krainy. Pewnego dnia przybił do brzegów kraju Kiklopów, gdzie nieumyślnie sprowadził na siebie szereg nieszczęść. Gdy po 10 latach zmagania się z wiatrami, potworami morskimi powrócił do ojczyzny, zastał swoją wierną żonę czekającą na jego powrót. Poznał go jednak jedynie Argos, królewski pies. Odyseusz udowodnił zalotnikom, że to on jest tym jedynym napinając łuk, co było trudnym zadaniem. Penelopa bardzo się ucieszyła widząc męża. Tułaczka Odysa zakończyła się szczęśliwie.
  Bardzo lubię interpretację „Odysei” Homera. Jest lekka, przyjemnie się ją czyta.

  //ZP

  OdpowiedzUsuń
 123. Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata”

  Udałam się w podróż, w której towarzyszył mi Fileas Fogg, główny bohater powyższej książki. Trwała ona 80, a właściwie 79 dni.
  Dżentelmen zakłada się ze znajomymi o dużą sumę pieniędzy, że uda mu się w tak krótkim czasie okrążyć Ziemię. Wyrusza więc w podróż swojego życia wraz z nowym służącym. W książce fascynujące jest to, że w czasach, w których rozgrywa się akcja, środki transportu nie były jeszcze tak dobrze rozwinięte. Z tego powodu Fogg musiał poruszać się drogą lądową i wodną. Zakład jest dużym wyzwaniem.
  Czy uda mu się go wygrać? I jaką rolę w jego życiu odegra poznana podczas podróży Aouda? Tego można dowiedzieć się, czytając książkę „W 80 dni dookoła świata”, którą wszystkim polecam.

  milka1

  OdpowiedzUsuń
 124. Magiczna Gondola to książka napisana przez niemiecką pisarkę Eve Völler.
  Opowiada o Annie Berg, dziewczynie, która spędza z rodzicami wakacje w Wenecji. Pewnego dnia Anna wpada do kanału weneckiego i zostaje wciągnięta na czerwoną gondolę przez tajemniczego chłopaka, który tak jak gondolier jest ubrany jakby urwał się z innej epoki. Chwile później Anna przenosi się w czasie i musi odnaleźć się w nowej sytuacji, bo tajemniczy chłopak i gondolier znikają bez śladu. Wkrótce poznaje Bartolomeo, który ma jej pomóc dostosować się do roku 1499. W dodatku, żeby wrócić do domu musi wypełnić zadanie i nie ma pojęcia od czego zacząć, bo wszystko, co ma to kocia maska kupiona od staruszki i która okazuje się bardziej niezwykła niż mogłoby się wydawać.
  W książce bardzo urzekli mnie ciekawi bohaterowie, wartka akcja oraz „blokada”, która jest powodem wielu zabawnych sytuacji. Publikacja warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 125. Ja po raz kolejny przeczytałam książkę pt. "W pustyni i w puszczy", ponieważ bardzo mi się spodobała. Książkę tą napisał Henryk Sienkiewicz. Opowiada ona o podróży Stasia i Nel, zostają oni porwani przez podwładnych rodziców jako zakładnicy. Po wędrówce Staś został przyjęty do Mahdiego na audiencję. Zaczyna się następna długa podróż. Po długiej i uciążliwej wędrówce udaje im się uciec razem z Kalim i Meą, ruszają w kierunku oceanu. Po drodze odwiedzają wioskę Kalego. Zabierają ze sobą kilkuset wojowników i ruszają w dalszą podróż. Książka jest bardzo ciekawa, tak jak i jej zakończenie jest dość niespodziewane. Osobiście polecam tą książkę, choć pewnie każdy miał ją już w rękach, ponieważ jest ona lektórą w piątej klasie podstawówki.

  OdpowiedzUsuń
 126. Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu

  „Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest zwiedzić świat wzięty wprost z malowideł Hieronima Bosha?”
  Tym, czego nie można pominąć mówiąc o dziele Grzędowicza, jest magia. Nie gromy z jasnego nieba, skrzydlate jednorożce i kosmate fauny. Magia książki. Historii napisanej w sposób niepozwalający o sobie zapomnieć, na zawsze wydrapujący bliznę w umyśle.
  Vuko Drakkainen w szklanej kapsule zostaje zrzucony na obcą planetę, by odnaleźć zaginionych członków ekspedycji naukowej. Przeciętny czytelnik fantasy w tym miejscu dostaje drgawek, jeśli jednak pokona pierwsze strony, otrzyma godną nagrodę. Fabuła rozszarpująca w strzępy ustalone przez innych pisarzy kanony, wywołująca wrzask sprzeciwu, a jednocześnie budząca głęboko ukrytą fascynację. Autor uparcie nie pozwala się rozgryźć, wprowadzając nitki przewidywalności tylko po to, by jednym zdaniem brutalnie je rozerwać. Główny bohater staje się bratem, miłością i przyjacielem, a w końcu zostawia czytelnika samotnego z setkami pytań, na które nikt nigdy nie udzieli odpowiedzi.

  Isu

  OdpowiedzUsuń
 127. Marek Żelech ,, Pan Samochodzik i … Toruńska Tajemnica”

  ,, Pan Samochodzik” to seria wielu książek opisujących podróże do różnych zakątków świata.
  W książce ,, Pan Samochodzik i … Toruńska Tajemnica” opisany jest wyjazd Pawła Daniec, który pracuje w Ministerstwie Kultury i Sztuki w Departamencie Ochrony Zabytków do Bydgoszczy. Bohater w województwie kujawsko-pomorskim spotyka swojego kolegę z lat szkolnych i poznaję tajemnicę pana Anzelma i zaginionych kielichów z Torunia. Podczas poszukiwań odpowiedzi, która rozwiąże zagadkę postacie narażają się grupie bandytów, którym również zależy na odnalezieniu skarbu.
  Książki te bardzo szybko się czyta, są strasznie ciekawe i zawierają wiele cennych informacji, ciekawostek dotyczących różnych miejscowości i wydarzeń historycznych.

  Kordel Ania

  OdpowiedzUsuń
 128. Antoine de Saint-Exupéry,, Mały Książę”

  ,,Mały Książę” to historia opowiadana przez autora, który jest geografem i wyrusza w podróż. W Afryce na pustyni Saharze psuje mu się samolot. Podczas naprawy maszyny spotyka małego chłopca, który opowiada mu o swojej podróży i przeżyciach. Podczas przyjaźni z Małym Księciem pilot wspomina sobie swoje dzieciństwo i rozumie, że nigdy nie warto z niego rezygnować.
  W książce szczególnie pokazane jest to jak bardzo w życiu ważna jest przyjaźń . Takie wartości nie mają znaczenia dla dorosłych, którzy myślą tylko o sobie, o pracy, o pieniądzach, sławie, pochwałach tak jak postacie z planet, które odwiedził tytułowy bohater. Tacy ludzie są samotni i nie mają nikogo kto mógłby ich oswoić.
  Książka ta nie ma ograniczeń wiekowych, przeznaczona dla dzieci i dorosłych, kryjąca ogromną wiedzę, najlepsza na zimowe wieczory, zabawna i przykra. Uważam, że warto ją przeczytać, by inaczej spojrzeć na świat.
  Kordel Ania

  OdpowiedzUsuń
 129. "Samotność Bogów"-(podróż między światami), o istocie boskości dla młodzieży.

  W Puszczy żyje plemię, które dopiero porzuciło wiarę w starych bogów, przyjmując Boga Dobroci.
  Aby odciągnąć ludzi od starej wiary, stworzono Tabu-bezwzględny zakaz przechodzenia na brzeg rzeki, gdzie wznosi się posąg Światowida. Mimo tego,
  chłopak-Jon-słyszy głos Zapomnianego Boga, konającego bez wyznawców. Wkrótce Jon ma odbyć podróż między światami, by w pełni pojąć Nowego i Starego Boga.

  Styl książki miesza ze sobą powieść oraz rozprawę filozoficzną. Choć większość wątków to fantastyka (Królowa Śniegu), książka skłania do refleksji.
  Nad istotą boskości, nad jej potrzebą, kształtem bogów. Tu przyjmują taki, jaki nadają im wyznawcy. Podczas lektury będziemy więc tak samo rozkoszować się
  dobrą fantastyką, jak przemyśleniami autorki: Czy Bóg, dla którego płoną stosy, i Bóg Dobroci, są tym samym? Czy potrzeba nam bogów? Kiedy bóstwo staje się "bałwanem"?

  "Samotność" to dobra fantastyka i dobra filozofia. Czyli, świetna lektura. Gorąco polecam.

  Wasylek

  OdpowiedzUsuń
 130. Wyobraź sobie, że idziesz do sklepu po ulubione cytrynowe cukierki. W pewnym momencie czujesz ucisk w żołądku i masz zawroty głowy. Kilka minut później nadal stoisz w tym samym miejscu...tylko 100 lat wcześniej.
  Właśnie coś takiego spotyka szesnastoletnią Gwendolyn Stepherd, bohaterkę książki "Czerwień rubinu". Jak się okazuje, dziewczyna ma gen podróży w czasie, a jej datę urodzenia oliczył sam Newton. Niestety zaszła pomyłka w wszyscy są przekonani, że to kuzynka Gwen posiada ten dar.
  Nastolatkę czekają więc trudy związane z nauką fechtunku, tańca, czy średniowiecznych manier. A wszystko dlatego, że Gwendolyn ma do wypełnienia tajemniczą misję. Musi więc udać się do przeszłości wraz z Gideonem - innym podróżnikiem w czasie.
  Jednak nic nie jest takie proste, jak się wydaje. Gwen zakochuje się w Gideonie, pewien hrabia chce ją zabić, a do tego dochodzą jeszcze rodzinne kłótnie i kuzynka Charlotta, która nie może pogodzić się z faktem, że to nie ona jest podróżniczką w czasie.
  "Czerwień rubinu" to niesamowita i tajemnicza książka, która pokazuje nam jak ważna jest miłość i przyjaźń, a także uświadamia nam, że z nawet najgorszej sytuacji można znaleźć wyjście.

  Julia Kownacka

  OdpowiedzUsuń
 131. "Byliśmy łgarzami"
  Jest to opowieść o Cadence, która na co dzień mieszka w Burlington z mamą i trojką psów. Niczym się nie wyróżnia od pozostałych nastolatków. Może z małym wyjątkiem. Otóż każde wakacje spędza na wyspie razem ze swoją rodziną. Podróżuje tam co roku. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. Podczas pewnego lata, Cadence musi cofnąć się do przeszłości i przypomnieć sobie coś co całkowicie zmieni bieg akcji...
  Paulina Lorek

  OdpowiedzUsuń
 132. John Green - Papierowe Miasta

  Życie pełne jest cudów - może to być jakaś wiadomość, prezent, wyjazd na drugi koniec świata... Jednak dla Quentina takim cudem jest poznanie Margo, nowej dziewczyny w sąsiedztwie. Platoniczna miłość Q utrzymuje się przez kilka lat. Wszystko zmienia się, gdy do jego pokoju w nocy wkrada się Margo. Wspólnie przeżywają największą przygodę w życiu chłopaka, jednak następnego dnia dziewczyna po prostu znika... Quentin wierzy, że wbrew wszystkiemu musi ją odnaleźć. Nawet, jeśli będzie musiał pojechać na drugi koniec kraju.
  Papierowe Miasta to powieść pełna uczuć, tajemnic, a przede wszystkim: nadziei. Udowadnia, że nic nie jest niemożliwe, ale również pokazuje, że nie zawsze czeka na nas szczęśliwe zakończenie. Książka wciąga, a później pozostawia nas z małym mętlikiem w głowie i mnóstwem pytań.
  Myślę, że warto ją przeczytać. John Green doskonale wie, jak trafić do nastoletnich czytelników, a każda jego powieść niesie ze sobą ważne przesłanie. Wyraziści bohaterowie i ich problemy są podobni do ludzi z naszego otoczenia. I właśnie to sprawia, że Papierowe Miasta czyta się naprawdę dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 133. Książka „Szczęśliwy T-shirt” autorki Kate Brain. Opowiada o historii pewnej dziewczyny która z przekonaniem że koszulka którą dostała od swojego ojca przynosi jej szczęście. Główna bohaterka traci swoją koszulkę a wraz nią chłopaka i przyjaciółkę smutna i zdesperowana by odzyskać swoją część garderoby wyjeżdża w długą podroż, wraz z koleżanką jej matki o raz jej córka wyjeżdżają pomagać w budowie niestety dziewczyna miała inne zamiary znalezienie koszulki to był jej prawdziwy cel. Pobyt w Indiach wiele ją nauczył i dziewczyna zdała sobie sprawę że może żyć dobrze bez swoje szczęśliwej koszulki.

  Nadi136

  OdpowiedzUsuń
 134. seria Lois Lowry
  "Dawca", "Skrawki błękitu", "Posłaniec", "Syn"

  W 2014 roku powstała ekranizacja powieści Lois Lowry. Film bardzo mnie zaintrygował, więc trochę poszperałam w internecie i znalazłam cykl "Dawcy" - serię która opowiada o szokującej wizji przyszłości.
  Zwykle przyszłość jest postrzegana jak powieść science fiction, jednak autorka przedstawia ją inaczej. Czytając "Dawcę" byłam zdumiona: ludzie wyrzekli się uczuć, emocji i wspomnień. Powstała tam kontrolowana utopia. Miejsce, gdzie nikt nie ma wyboru. Dopiero Jonasz, trzynastoletni chłopiec, ukazuje im prawdę uciekając ze społeczeństwa.
  W kolejnej części poznałam Kirę, która mieszka w zrujnowanej wiosce. Jej społeczeństwo nawzajem się oszukuje, nienawidzi się i kłamie. Tylko ona jest w stanie naprawić ich relacje...
  Przez wszystkie części przewija się motyw podróży. Raz jest to ucieczka, innym razem poszukiwanie rodziny. Pokazało mi to, że mimo przeciwności sami możemy decydować o swoim losie. W tej strasznej wizji świata, autorka zaznacza; zawsze pozostaje nam wiara i nadzieja na lepsze jutro.

  Bardzo polecam te serię wszystkim, którzy są ciekawi przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 135. „Wakacje z Penelopą” to opowieść o nastolatce, której mama rozwiodła się z tatą i wyjechała do Stanów gdzie mieszka a ona została z ojcem i babcią. Babcia próbuje zeswatać jej ojca z różnymi kobietami, ale nic z tego nie wychodzi. Bardzo chciałam przeczytać tą książkę, ponieważ jak przeczytałam streszczenie od razu wyobraziłam sobie mnie w podobnej sytuacji, gdyż mój tata również po rozstaniu z mamą mieszka w Stanach wraz z moim bratem, a ja mieszkam sama z mamą, czyli odwrotnie niż główna bohaterka. Główna bohaterka wyjeżdża z tatą na wakacje i w pociągu poznaje chłopaka w którym się szybko zakochuje. Przeżywa różne dylematy i rozterki typowe dla nastolatek, dlatego książka z każdą stroną bardziej mnie wciągała. Były to wspaniałe wakacje, pełne przygód, chcesz wiedzieć jakich? Przeczytaj! Polecam tę książkę wszystkim nastolatkom, bo główna bohaterka to dziewczyna taka jak typowa nastolatka. Książka jest bardzo wciągająca i przyjemna. Pełna jest także decyzji, które bywają w życiu niejednej dojrzewającej dziewczyny.

  Emi136

  OdpowiedzUsuń
 136. J.R.R. Tolkien "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - podróż na Samotną Górę
  Moim zdaniem książka jest ciekawa. Może nie należy do moich ulubionych, ale mimo wszystko jest dobra. Jest w niej dużo elementów fantastycznych, ale nie podobała mi się jedna rzecz. A mianowicie, większość to opisy krajobrazów, które ciągną się czasem przez kilka stron. Dla mnie to ogromny minus. Bohaterowie cały czas podróżują, w końcu to główny wątek książki, ale podczas czytania zaczęło mnie to nudzić. Dopiero pod koniec nastąpiły zwroty akcji. Muszę przyznać, nie spodziewałam się zakończenia, które było trochę smutne, ale w końcu nie wszystko może iść jak po maśle, bo byłoby nudno. Nie uważam tej książki za najlepszą, choć pewnie niektórzy się ze mną nie zgodzą. Są lepsze i gorsze książki, jednak wszystko zależy od upodobań czytelników. Są tacy, którzy nazwą ją najlepszą i tacy, którzy się z tym nie zgodzą, każdy ma swoje zdanie. Dlatego zachęcam wszystkich do przeczytania "Hobbita" i zdecydowania, jak bardzo się komu podoba.

  OdpowiedzUsuń
 137. ,,Triumf owiec" - Leonie Swann
  Tą książkę dorwałam przez przypadek, ale cóż wierzę w przeznaczenie. Przyzwyczaiłam się do tego, że losy bohaterów śledzimy z ich perspektywy, ale nie spodziewałam się tego, że bohaterowie to stado owiec. Przeraziło mnie to, ale postanowiłam spróbować. Po tej lekturze stwierdzam, że potencjał był duży i na szczęście nie zmarnowany. Jestem zadowolona, bo książka okazała się arcydziełem. Nie umiałam się od niej oderwać. Zazwyczaj nie czytam książek tego, ale chyba będę to robić częściej. Polecam osobą, które chcą poznać sposób myślenia bohaterów o niekoniecznie ludzkich posturach.
  Miłego wieczoru, Sasanka

  OdpowiedzUsuń
 138. Po przeczytaniu książki autorstwa Juliusza Verne, zatytułowanej „W 80 dni dookoła świata” byłem zadowolony. Bardzo lubię książki tego gatunku, dlatego przypadła mi do gustu. Juliusz Verne w bardzo ciekawy i szczegółowy sposób opisał drogę głównego bohatera, Fileasa Fogga. Byłem bardzo zaciekawiony dalszym rozwojem sytuacji, dlatego nie mogłem oderwać się od czytania. Moim zdaniem autor spisał się wyśmienicie, polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, który lubi motyw podróży. Gwarantuję że się nie zanudzi.
  Norek

  OdpowiedzUsuń
 139. "Inferno" to książka, która zachwyciła mnie i pewnie wielu innych fanów Dan'a Browna Nie nudzilam się podczas czytania tej książki wręcz moge powiedzieć ze każda sekunda była tajemnicza od poczatku do końca Każdy rozdział śledziłam z wielką fascynacją i zainteresowaniem niezorientowałam się że tak szybko przeczytam tą powieść.Dan Brown napisał tę książkę ze świetną fabułą, która ma wiele nagłych zwrtów akcji i emocjonujących momentów. Napięcie towarzyszy przez cały czas.Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszych losów głównych bohaterów, ani tego jak potoczy się akcja. Autor stopniowo odkrywa akcje co sprawia, że łakniemy kolejnego rozdziału jak powietrza.
  Moim zdaniem "Inferno" to jeden z lepszych thrillerów.Warto dodać, ze ksiazka porusza kilka ważnych tematów natury życiowej i pozwala zwiedzić najpiękniejsze miejsca świata, wraz z najwspanialszymi zabytkami.
  Weronika Wrzeszczyńska

  OdpowiedzUsuń
 140. Książka, którą pragnę zaprezentować, to „Przygody Hucka” Marka Twaina.
  Huck Finn (uciekając od ojca alkoholika) dostaję się na Wyspę Jacksona. Tam spotyka Jima- zbiegłego niewolnika. Postanawiają razem podróżować. Chcą dotrzeć do wolnych stanów, gdzie Jimowi nie grozi niewola. Po drodze przeżywają wiele ciekawych przygód, np. Huck jest świadkiem zabójstwa, krwawych waśni między rodzinami sąsiadów. Na koniec spotyka Tomka Sawyera.
  Lektura jest bardzo wciągająca, zawiera zarówno straszne, jak i śmieszne treści. Jedno jest pewne, z tą książką nie da się nudzić.

  Paulina Orzeł

  OdpowiedzUsuń
 141. Książką, którą chcę wam polecić, jest „Pies Baskerville'ów” A. Doyla. To idealna lektura dla osób lubiących kryminały.
  Akcja zaczyna się jak zwykle w Londynie, w mieszkaniu Sherlocka. Z uwagi na sprawę Holmes i Watson muszą udać się do wrzosowisk hrabstwa Devon. W tajemniczych okolicznościach giną spadkobiercy majątku Badkerville'ów. Krążą plotki, iż jest to sprawa bestii- psa. Każdy może poczuć się jak detektyw, podążając za wskazówkami Watsona i odkryć tajemnicę zabójstw. Wydarzenia przedstawione w książce są wręcz niemożliwe i nieprawdopodobne, o czym można samemu się przekonać, zgłębiając treść lektury, do czego serdecznie zachęcam…

  Paulina Orzeł

  OdpowiedzUsuń
 142. "Świat według T.S. Spiveta" to książka, która może nie przypaść do gustu każdemu. Jest trudna w odbiorze, a jej opisy liczące sobie czasami nawet parę stron potrafią przerazić czytelnika; jednak z całą pewnością mogę stwierdzić, że warto. Przy tym tytule wychodzę z założenia, że im dojrzalszy jest czytelnik, tym więcej zrozumie, co nie przeszkadza jednak nastolatkom w zapoznaniu się z tą pozycją. Przygody genialnego chłopca z Montany, który dzięki swojemu niezwykłemu talentowi otrzymuje prestiżową nagrodę za kartografię i wyrusza samotnie do Instytutu Smithsonian potrafią poruszyć każde serce. To książka o trudności dziecka z nawiązaniem bliższej więzi z rodzicami, o byciu w cieniu swojego rodzeństwa, a także o życiu samym w sobie. Jest to naprawdę nietypowa pozycja z mnóstwem rysunków na każdej stronie oraz przemyśleń samego chłopca; uważam, że każdy powinien prędzej czy później się z nią zapoznać.

  (Alicja Żuchowicz Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 143. ''Ulysses Moore: Labirynt Cienia'' - Pierdomenico Baccalario - Podróż w głąb labiryntu
  Jak każda książka z serii Ulysses Moore ta jest równie mocno wciągająca. Trudno się wyrwać z jej objęć gdy raz zaczęło się lekture. Nie czyta się tego, a połyka zapełnione drukiem strony. Słowa przebiegają przed oczami a obrazy pojawiają się w głowie wyjątkowo barwne (w tym przypadku mroczne) i niesamowite. Głowni bohaterowie przeżywają drogę w głąb podziemnego labiryntu aby odkryć kilka sekretów które ich gnębiły i poznać jeszcze większą ilość pytań do których odpowiedzi znajdą się w kolejnych książkach. Zagadki i niebezpieczeństwa czychające na nich po drodze zdecydowanie utrudniają im szybką przeprawe i wydostanie się, ale cóż to byłoby za osiągnięcie celu, bez przeszkód które uczą więcej niż sama wygrana. Uwielbiam tę serie, a ta część jest jedną z moich ulubionych, polecam serdecznie, dobranoc.
  Haru Sansma

  OdpowiedzUsuń
 144. "Triumf owiec" to pozycja z całą pewnością nietypowa. Bo ile na rynku jest książek, w których historia zostaje opowiedziana z perspektywy stada owiec?... W dodatku tym zwierzętom przyjdzie przeprowadzić zawikłane śledztwo... bo okazuje się, że ktoś z ich otoczenia jest okrutnym wilkiem! Owce będą musiały dowiedzieć się kto to na różne sposoby, nieraz ryzykując przy tym swoim życiem i, olaboga, sprzymierzając się z tymi okropnymi kozami!
  Czytanie książki z perspektywy owiec było dla mnie bardzo przyjemne. Wszystkie problemy ludzi zostały przedstawione lekceważąco, a zwierzęta często dziwiły się nad ich bezsensownymi zmartwieniami. Gdyby nie one, ludziom na pewno przytrafiłoby się do tej pory wiele okropieństw, ale przecież wystarczy zjeść niekorzystną kartę z talii Tarota - i już wszystko wygląda lepiej! Wątek podróży przedstawiony jest bardzo prześmiewczo; owce zwracają się do samochodu jak do żywej istoty, prosząc o transport. Czy historia zakończy się triumfem owiec?

  (Alicja Żuchowicz Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 145. Na lekturę konkursową wybrałam książkę pod tytułem „Droga 816”, której autorem jest Michał Książek. Akcja toczy się wzdłuż granicy polsko – białoruskiej i polsko – ukraińskiej. Asfaltowa, wąska, miejscami dziurawa droga 816 jest więc nie tylko drogą – jest granicą, oddzielającą „nasze” od „ich”, „tu” od „tam”.
  Podczas czytania tej opowieści musiałam sobie odpowiedzieć na pytanie, o czym tak naprawdę jest ta książka.O patrzeniu? O podróży? O pamiętaniu? O czytaniu? Tak, myślę, że o czytaniu. O czytaniu świata. O rzeczach, które wydają się oczywiste,a mając je przed oczami, nie widzimy ich.
  Myślę, że była to najlepsza książka, jaką czytałam. Zawiera głębokie przemyślenia autora dotyczące sensu życia. Uważam, że jest to znakomita opowieśćo splataniu się kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń.

  -Sosenka-

  OdpowiedzUsuń
 146. Podróż po krainie: Nashira

  Walka o świat, który zmierza ku zagładzie, ucieczka przed nienawiścią, nieugiętość, lojalność, odwaga, poświęcenie- To właśnie historia książki Lici Troisi " Królestwo Nashiry- Marzenie Talithy". Książka przeniosła mnie w świat, który ciężko opisać. Z jednej strony wszechobecna magia i nutka komizmu, z drugiej zaś przepowiednia apokalipsy. Książka opisuje historię prawdziwej przyjaźni, podróży po Czterech Królestwach, ucieczki przed torturami i śmiercią. Człowiek, który wczuje się w tą historię na pewno zrozumie co to jest prawdziwa odwaga i czyste serce. Przepowiednia zakłady świata - powód przygody i jednocześnie tułaczki głównych bohaterów. Podczas czytania czułam jedno- jakbym i ja była w tej książce, podróżowała i walczyła z Talithą. Żyłam tą przygodą i zrozumiałam dlaczego Talitha postanowiła wyruszyć na ratunek światu- bo nie ma większego bohaterstwa niż poświęcenie za to co się kocha. Nie chcę zdradzać więcej, ponieważ trzeba przeczytać tą książkę, by naprawdę zrozumieć jej sens.

  OdpowiedzUsuń
 147. Nadeszły mroczne czasy - straszliwa choroba opanowała wszystkich powyżej czternastego roku życia, zamieniając dorosłych w zombie. Grupka dzieci próbuje za wszelką cenę przetrwać w zniszczonym, okrutnym świecie - tak właśnie przedstawia się książka "Wróg" Charliego Highsona. Jest to mroczny thriller dla wszystkich nastolatków, którzy lubują się w tematach zombie i apokalipsy oraz sporej dawce brutalności. Dzieci żeby przetrwać muszą ciągle podróżować, ponieważ pożywienia nigdy nie wystarcza na długo. Przemieszczając się od sklepu do sklepu, ciągle będąc w śmiertelnym zagrożeniu, uczą się jak ważne jest zaufanie względem dowódcy i przyjaźń. Książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, fabuła wciąga od samego początku i autor nieraz potrafi okrutnie zażartować sobie z czytelnika. Jeśli więc będziecie mieli kiedyś okazję do zapoznania się z tym tytułem, serdecznie polecam!

  (Alicja Żuchowicz Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 148. „Najdłuższa podróż ”- Nicholas Sparks
  „Najdłuższa podróż” to nietypowa książka. Można spotkać się z opinią, że to zwykłe romansidło. Według mnie tak nie jest. Co prawda głównym wątkiem jest miłość, ale również widoczne są trudne do podjęcia decyzje, które czasem mogą zmienić życie głównych bohaterów o 360 stopni. Tę książkę trzeba przeczytać, żeby zobaczyć cały jej sens, dlatego nie będę jej już dłużej opisywać. Powieść ma też jedną ogromną wadę - po jej przeczytaniu czuje się niedosyt. Zżyłam się z głównymi bohaterami i wolałabym spędzić z nimi trochę więcej czasu.
  Według mnie powieść ta jest godna uwagi, chociażby ze względu na motyw walki o dobro drugiej osoby.
  Kasiag_83

  OdpowiedzUsuń
 149. ''Silentium Universi'' - Dariusz Domagalski - Podróż przez kosmos
  Statek Marek Aureliusz z 8 osobową załogą mknie z prędkością podświetlną do układu Alfa Centauri gdzie odkyrto planete zdatną do życia dla człowieka. Podróż trwa trzy lata a im dalej od ojczystej Ziemi tym gorszy zasięg aż do punktu w którym zrywa się ostatecznie, a wciąż zostało dużo podróży. Opis powoli zmieniającej się psychiki człowieka pod wpływem samotności jest świetny, aż by się chciało oszaleć razem z bohaterami. Ostatnie story przyprawiły mnie o ciarki na rękach, polecam!
  Haru Sansma

  OdpowiedzUsuń
 150. "Enklawa" Ann Aguirre opowiada o Karo, która miała tyle szczęścia, że dożyła piętnastego roku życia i dostała swoje imię. Żyjąc w enklawie głęboko pod ziemią, ciężko wymagać od życia czegoś więcej, szczególnie że bytowanie tam do najprostszego nie należy... Dziewczyna zawsze była ciekawa świata i chciała zostać Łowczynią; podróżować między enklawami, polować i zdobywać pożywienie dla reszty mieszkańców. Kiedy jednak poznaje Cienia, wszystko się zmienia; chłopak twierdzi, że kiedyś był na powierzchni... Ale przecież powierzchnia nie istnieje, prawda? Na powierzchni nie ma nic... jednak czy aby na pewno? Dziewczynie przyjdzie zmierzyć się z ciężkimi życiowymi sytuacjami a także z własną świadomością: ciekawość to pierwszy stopień do piekła... ale może się opłacić, prawda?

  (Alicja Żuchowicz Kopernik)

  OdpowiedzUsuń
 151. Madeline Miller
  Achilles. W pułapce przeznaczenia.

  (Podróż do Troi)
  Mit wojny trojańskiej oraz walecznego Achillesa był od dawna wykorzystywany sztuce. Myslalam, że nie da się stworzyć czegoś oryginalnego w tym temacie. Czegoś co mogłoby mnie zaskoczyć. A jednak. Książka ta ukazuje jego historie z zupełnie innej perspektywy. Dzięki archaicznemu jezykowi i atmosferze, ktora tworzy narracja czułam sie tak, jakbym podróżowała razem z Achillesem i Patroclosem. Ksiązka jest pełna niesamowitych opisów i zwrotów akcji. Nie brak również c humorystycznych zdarzeń . Bardzo szybko i przyjemnie mi się ją czytało. Polecam każdemu, kto interesuje się starożytnością i mitologia grecką.

  OdpowiedzUsuń
 152. ,,Na krawędzi nigdy” to niesamowicie wzruszająca opowieść o spontanicznej podróży, głównej bohaterki Camryn po Stanach Zjednoczonych. Wyprawa ta ma na celu, wyrwać dziewczynę z nudy, z którą wiążę się jej codzienne życie w tak zwanej „dziurze”. Ucieka ona w jedyny znany sobie sposób, ale nie jest ona jedyna, gdyż tak samo czyni przystojny nieznajomy z autobusu. Początkowo osobno, a następnie razem wyruszają w wędrówkę pełną marzeń, miłości i rockowych piosenek. Historia ta nie zapowiada się szczęśliwie, gdyż młodzi bohaterowie: Camryn i Andrew borykają się z bardzo poważnymi problemami, które ich przerastają. Nie mogą przewidzieć jednak tego, że od niektórych kłopotów nie da się uciec o czym przekonują się na własnej skórze. Ta książka jest o młodych dorosłych, którzy nie znaleźli jeszcze swojego miejsca na tym świecie, a to z czym związana jest dorosłość, wciąż pozostaje dla nich zagadką.

  Kasienia888

  OdpowiedzUsuń
 153. "Ania z Zielonego Wzgórza"-Lucy Moud Montgomery-podróż z sierocińca do nowego domu i podróże we wspomnieniach.
  Książkę Lucy przeczytałam, ponieważ była to lektura szkolna, lecz mimo to czytałam ją z chęcią, a nie z przymusu. W skrócie książka opowiada o dziewczynce, która jest w domu dziecka, ale zostaje adoptowana przez 2 starszych ludzi. W książce pojawiają się wątki miłosne, ale występuje również przyjaźń. Powieść jest dosyć długa, ale na pewno warta przeczytania. Uczy nas, że nie zawsze jest tak kolorowo w życiu jak nam się wydaje i, że nie każdy ma takie szczęście jak niektórzy z nas.Ania z Zielonego Wzgórza była moją pierwszą przeczytaną samodzielnie książką i to właśnie przez nią zaczęłam czytać dla przyjemności! Każdy kolejny rozdział przeczytany w tej lekturze jest niesamowity. Jest bardzo dużo zwrotów akcji- poprostu nie można się przy niej nudzić! Cieszę się, że akurat ta książka jest lekturą w szkołach i, że mogłam ją przeczytać!
  @Vartyxa

  OdpowiedzUsuń
 154. "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery

  Książka ta jest z podwójnym dnem. Bez dwóch zdań. I to dno jest tak głębokie i mądre, że nie wiem czy istnieje człowiek, który zrozumiałby je do samego końca. Nie wiem też, czy jest to w ogóle możliwe.
  Osobiście książkę czytałam dwa razy. Jest to zbyt mało, by odkryć coś więcej. Ja jednak, strona po stronie, odkrywałam coś nowego i nadzwyczajnego. Oczy otwierały mi się coraz szerzej. Mówiąc szczerze, uważam tą książkę za najmądrzejszą, która kiedykolwiek powstałą. Powierzchownie wydawałaby się dziecinna i niezbyt realna, lecz w gruncie rzeczy, okazała się ona bardzo rzeczywistą. Chociażby spotkanie różnych postaci na wielu planetach. Na Ziemi wszystkie te postacie żyją między sobą i jest ich mnóstwo. No bo cóż, są ludzie i próżni, i bogaci, i biedni. Są także ludzie, dla których liczy się tylko władza i chęć posiadania.
  Jest to wszystko trudne do zrozumienia, jednak warto przeczytać "Małego Księcia" i zastanowić się nad własnym życiem, a także odkryć coś, co można zobaczyć tylko sercem. //Książniczka

  OdpowiedzUsuń
 155. "Girl Online w trasie"- Zoe Sugg- podróż po świecie(trasa koncertowa)
  Brak słów! ta książka po prostu odbiera mi mowę... jest idealna! Nic dodać, nic ująć! Girl Online w trasie jest kontynuacją powieści "Girl Online". Penny(tak właśnie ma na imię główna bohaterka książki)ma wszystko o czym marzy każda nastolatka, lecz jej życie wydaje się super tylko z pozorów. Dziewczyna cierpi na ataki paniki i nieśmiałość, lecz mimo to ma swoje bloga, sławnego chłopaka, którego bardzo kocha, super rodziców, najlepszego przyjaciela, który mieszka obok niej,swoje hobby(fotografia). Gdy Penny dostaje propozycję od swojego sławnego chłopaka, żeby wybrała się razem z nim w jego podróż koncertową oczywiście się zgadza! Wszystko czego chciała miała, no i był obok niej jej idealny pod każdym względem chłopak- Noah, lecz gdy okazuje się, że on wcale nie ma dla niej czasu w tej trasie dziewczyna postanawia wrócić do domu. Jak potoczy się jej dalsza droga do swojego kąta w pokoju? Dowiecie się gdy przeczytacie tę książkę! Naprawdę polecam!
  @Vartyxa

  OdpowiedzUsuń
 156. "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, to niesamowita opowieść o chłopcu, który mieszka na małej planecie, gdzie czyści wulkany, wyrywa baobaby i opiekuje się piękną, ale kapryśną różą. Zwykłe codzienne obowiązki, prawda? Pewnego dnia chłopiec ma dość i wyrusza w długą podróż po różnych planetach. Wielu moich znajomych stwierdziło, że brzmi to słabo i nieprawdopodobnie. Moim zdaniem książka właśnie pod tym względem jest wspaniała. Bohater spotyka wielu ludzi i każdy z nich reprezentuje jakąś cechę, którą znajdziemy u wielu dorosłych, ale prawie nigdy u dzieci. Jest to na przykład umiłowanie pieniędzy, władzy, czy samego siebie. Mały Książę dostaje również ważną lekcję, bo dowiaduje się, że to przyjaźń czyni każdego z nas jedynym w swoim rodzaju... Sposób w jaki autor przekazał nam tak dużo ważnych wartości w jednej książeczce, jest wspaniały, godny podziwu i odrobiny uwagi ze strony czytelnika. Jest to pozycja godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 157. Ostatnio w moje rączki wpadła książka Marty Owczarek i Bartosza Skowrońskiego "Byle dalej. W 888 dni dookoła świata." Jest to niesamowita opowieść oparta na faktach o dwójce ludzi, którzy rzucili wszystko i wyruszyli w długą podróż. Niezwykłą podróż. Udało im się zakosztować wspaniałego kangurzego mięsa, spróbować prawdziwej domowej mongolskiej kuchni. Przemierzali świat każdym dostępnym środkiem transportu. Przez Amerykę Południową przedzierali się na motocyklach (używając świeżo wyrobionego w warunkach lokalnych prawa jazdy), albo przeciwstawiali się wiatrowi w Nowej Zelandii, walcząc z siłami natury. Nie zatrzymały ich ani drobne wypadki po drodze, ani dwukrotnie złamana noga! Książka nie nudzi. Czyta się ją gładko i przyjemnie, ale najważniejsze jest to, że pełno w niej wspaniałych ciekawostek, które potrafią rozbawić, zaciekawić, a nawet zszokować.

  OdpowiedzUsuń
 158. Co najbardziej podoba mi się w "Time Riders”?

  "Time Riders" Alexa Scarrow to seria książek opowiadająca o grupie młodych ludzi podróżujących w czasie i przeżywających niesamowite przygody.

  Najbardziej spodobał mi się tom czwarty "Wieczna Wojna". Bohaterowie w wyniku błędu wehikułu czasu zostają przeniesieni w niewłaściwe miejsce. Odbywają długą podróż, aby odnaleźć swoich towarzyszy. Interesująca jest fabuła i niesamowite zwroty akcji. Mnogość lokacji i ich opis jest naprawdę spory. Liczne zwroty akcji i niebywałe decyzje powodują, że lektura cały czas trzyma w napięciu. Złożony jest również system podróży w czasie.

  Wszystko to składa się na bardzo interesującą serię książek. Zdecydowanie polecam. Pozdrawiam.
  Farin

  OdpowiedzUsuń
 159. "Cudowne tu i teraz"- Tim Tharp- podróż na studia
  Myślę, że ta książka ma wiele znaczeń i morałów. Wielki Sutterman jest boskim pijaczyną, którego kompletnie nic nie obchodzi oprócz dziewczyn i oczywiście alkoholu, lecz pewnego dnia poznaje Aimee. Aimee to dziewczyna, której nikt nie zauważa, nie jest popularna, a absolutnie nie jest typem imprezowiczki! Sutter chce wprowadzić ją w świat alkoholu, imprez i nieustannych wagarów, lecz ku zdziwieniu oboje się zmieniają. Aimee staje się bardziej otwarta na ludzi, a Sutter "złagodniał". Nie minęło dużo czasu, a oboje zakochali się w sobie po uszy. jak potoczą się ich losy? Czy ten związek ma w ogóle jakieś szanse na to żeby przetrwać?
  Książka daje do myślenia. To na pewno! Zaczynamy się zastanawiać czy naprawdę tak fajnie jest pić i "szpanować" przed kumplami? Czy może jednak lepiej postawić na normalne życie? Gdy przeczytałam tę książkę na pewno dostałam dużo odpowiedzi na pytania, które sobie wcześniej zadawałam. Naprawdę bardzo polecam wszystkim, którzy prowadzą tak zwane "luźne życie", ale nie tylko na książka jest dla wszystkich innych, którzy lubią czytać!
  @Vartyxa

  OdpowiedzUsuń
 160. Hasło zachęciło mnie, aby w końcu zakończyć moją przygodę z Tomkiem Wilmowskim i zabrać się za ostatnią część serii, czyli "Tomek w grobowcach faraonów". Odstraszało mnie, że oryginalny autor stworzył tylko zarys, ale ze względy na jego śmierć, książkę dokończył jego przyjaciel Adam Zelga. Jak się przekonałam, zupełnie niepotrzebnie. Książkę czyta się przyjemnie i gładko. Opisy nie są monotonne, a akcja płynie wartko i jest bardzo emocjonująca. W ostatnim tomie nasi przyjaciele udają się na wakacje do Egiptu, ale ponieważ przyciągają przygody, to nie będzie wymarzony wypoczynek... Chyba że tak nazwiemy długi i mozolny pościg za człowiekiem zwanym "Żelaznym Faraonem", który jest znanym fałszerzem, pozostającym nieuchwytnym dla angielskiej i egipskiej policji. Jednak gdy nasza drużyna znajdzie jego trop, to nie odpuści, gnana chęcią zemsty... Ale dlaczego i czy, jak powiedział bosman Nowicki, "wszystko dobrze się skończy, tak jak przecież zawsze się kończyło"?

  OdpowiedzUsuń
 161. "Love Rosie"- Cecelia Ahern- podróż do Ameryki
  Książka jest idealna, jest napisana "naszym" językiem i jest w postaci wiadomości.
  Opowiada o 2 najlepszych przyjaciołach, którzy są po prostu nierozłączni, lecz los daje im w kość i jedno z nim musi wyjechać do Ameryki.Czy przyjaciele mogą być kimś więcej niż przyjaciółmi?
  Książka jest w bardzo fajny sposób napisana i dzięki czemu miło i przyjemnie się ją czyta. Powieść Cecylii bardzo mi się podoba, nauczyłam się z niej trochę rzeczy, np., że nie zawsze jest po naszej myśli i, że los zsyła nam dużo problemów na głowę, często takich z którymi sami nie możemy się uporać i potrzebujemy drugiej osoby do pomocy. Bardzo gorąco polecam tę książkę!
  @Vartyxa

  OdpowiedzUsuń
 162. Kazdy w swoim zyciu ma cel do ktorego za wszelka cene dazy.Jedni niesamowity i nie spotykany inni prosty i zwyczajny jednak dla kazdego tak samo wazny.Da Yorsha celem bylo przywrocenie rownowagi pomiedzy sloncem a woda.Pragnal aby na swiecie panowalo dobro i zgoda.Uroczy to slowo ktore mogloby idealnie opisac te istotke.Sposob z jakim autorka Silvianna de Mari opisywala piekno swiata byl naprawde niesamowity.Ta ksiazka przywolywala cieple chwie nawet w zimne dni. :)

  Milena Korbut Silvanna De Mari -"Ostatni Elf"

  OdpowiedzUsuń
 163. Powiesc Juliusza Verne "80 dni do okola swiata" opowoada o ambicjach,marzeniach, dozeniu do okreslonego celu.Glowny bohater ksiazki Pan Fogg jest jak czlowiek-maszyna.Zawsze idealny i punktualny.Gdy zaklada sie z kolegami o dokonanie podrozy dookola swiata w zaledwie 80 dni jest pewnien swojej wygranej.Ksiazka w cudowny sposob ukazuje proby dazenia do sukcesu,pojawiajace sie przeszkody,wytrwalosc w dazeniu do celu.

  Milena Korbut -"80 dni do okola swiata" Juliusz Verne

  OdpowiedzUsuń
 164. Niedawno przeczytałam książkę pt.: „Podróż do wnętrza Ziemi” pióra Juliusza Verne’ego. Wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa. Książka opowiada historię prof. Lindenbrock’a oraz jego synowca Axel ’a, którzy wybierają się w podróż do wnętrza naszej planety. Cała akcja dzieje się w XIX wieku. Przez większość czasu pod powierzchnią Ziemi. Język jak i styl są archaiczne, a opisy bardzo wyczerpujące. Książka posiada humor dzięki czemu łatwiej przebrnąć przez nieco nudzącą treść. Utwór ten nie przypadł mi do gustu i nie poleciłabym jej, lecz jeśli ktoś chce...

  OdpowiedzUsuń
 165. Kto by pomyślał, że jeden dzień może zmienić całe twoje dotychczasowe życie. Cztery minuty to mały odcinek czasu, ale widocznie wystarczający, aby zmienić życie Hadley. Zmuszona, by udać się w podróż na ślub ojca, nie zdaje sobie sprawy, że z tego, co wydaje jej się straszne, stanie się romantyczną podróżą.
  „Serce w chmurach” to książka autorstwa Jennifer E. Smith. Akcja trwająca jedynie dwadzieścia cztery godziny pokazuje, że z tych najmniej spodziewanych wypadków może rozwinąć się jedyna w swoim rodzaju historia. To właśnie dzięki umieszczeniu wydarzeń powieści w czasie dokładnie jednego dnia sprawia, że jest niezwykła i warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 166. Ojciec Modestus Munch, szesnatowieczny mnich, inkwizytor przybywa do miejscowości Kontwald, do której wezwali go strwożeni mieszkańcy i opat, z powodu dziwacznych, diabelskich swtorów, które pojawiły sie w opatowym borze. Ojciec Modestus wyrusza z misją wypędzenia diabła, natrafia jednak na zjawisko, którego nie potrafi pojąć - statek kosmiczny, w którym obcy przybysze przenoszą go kilkaset lat w czasie, na tereny Polski pod koniec XXI wieku.
  Dla mnicha nowy świat całkowitym szokiem. Kulturowym, społecznym, duchowym. Czy jego umysł poradzi sobie z przemianami, jakie zaszły w świecie? Zetknięcie dwóch światów pozwoliło autorowi, w ramach zgrabnej opowieści przygodowej, wypowiedzieć się w kilku ważnych kwestiach obyczajowych i kondycji człowieka.

  Opowieść bardzo mi się spodobała i na pewnopewno jest warta polecenia i przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 167. Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"- podróż po planetach
  Na pierwszy rzut oka "Mały Książę" wydaje się być książką dla dzieci. Tak też o niej myślałam, kiedy zaczynałam ją czytać po raz pierwszy w szóstej klasie podstawówki. Jest ona jednak czymś więcej, o czym przekonałam się przerzucając kolejne kartki historii. Opowiada ona o małym chłopcu mieszkającym samotnie na planecie. Pewnego razu wyrusza on w podróż po innych planetach, na których spotyka różnych dorosłych. Mały Książę ukazuje czytelnikowi wady ludzi, bezsensowność niektórych postępowań. Oprócz tego, jeżeli tylko dobrze poszukamy, książka ta mówi o przyjaźni i miłości, a także pokazuje, co powinno być dla nas najważniejsze. "Mały Książę" zasłużył na miano klasyka dzięki wspaniałej symbolice w nim zawartej, dzięki której historia dla dzieci spodoba się również dorosłym, a może nawet zmieni ich spojrzenie na świat.
  wikmar

  OdpowiedzUsuń
 168. Życie Amy zmienia się, gdy ojciec dziewczyny ginie w wypadku samochodowym, a jej matka chcąc zacząć inne życie postanawia przeprowadzić się do innego stanu. Po zakończeniu roku nastolatka ma dołączyć do rodzicielki.
  Szczegółowo zaplanowana podróż, której dziewczyna nienawidzi z całego serca ma przenieść ją w miejsce, którego w ogóle nie zna. Ukazując swoją buntowniczą naturę Amy ignoruje plan matki i wraz z Rogerem, synem znajomej rodziców, wyruszają w długą, żmudną i ciężką wyprawą przez zróżnicowane stany Ameryki. „Bo może to następne jutro będzie lepsze. Skąd możesz wiedzieć? A prędzej czy później nadejdzie taki dzień, po którym jutro naprawdę będzie lepsze.”
  „Aż po horyzont” to książka mówiąca o uczuciu straty, samotności i odkrywaniu swojej osobowości. Niezwykłość tej powieści polega na żywych opisach miejsc i zdjęć, które zostały do niej dołączone, dzięki czemu możemy poczuć się uczestnikami tej podróży.

  OdpowiedzUsuń
 169. ,, Magiczne drzewo - Czerwone Krzesło " - Andrzej Maleszka
  Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest posiadać coś, dzięki czemu Wasze życie może być piękniejsze? Coś magicznego? Jeśli chcielibyście wiedzieć jak Wasze życie mogłoby wyglądać z taką magiczną rzeczą, to ta seria jest dla Was!
  Czytając serię ,, Magicznego drzewa " mogłam przeżyć niesamowite przygody. ,, Czerwone Krzesło " to pierwszy tom tej sagi. Opowiada o trójce rodzeństwa, którzy znaleźli owe krzesło. Dzięki niemu, mogli wyczarowywać różne rzeczy, ale w zasięgu wzroku. Ich podróż zaczyna sie, gdy zaczarowani rodzice odpływają w rejs statkiem, a dzieci postanawiają ich ratować. W kolejnych częściach bohaterowie przeżywają nowe przygody.
  Uwielbiam ,, Magiczne drzewo " i czekam na następne części.
  Gorąco polecam! /// Dominika Koczorek

  OdpowiedzUsuń
 170. "Kroniki Żelaznego Druida: Kronika wykrakanej śmierci" Kevin Hearne
  Atticus ma duży problem. Ścigają go dwie boginie z greckiego i rzymskiego panteonu: Artemida i Diana. Dodatkowo ma na głowie uwolnionego Lokiego, który postawił sobie za cel spalić jego i wszystkie istniejące krainy. Aby przeżyć, musi razem ze swoją byłą uczennicą uciekać przez całą Europę. Przeciwnicy są silni, jednak potężnemu druidowi dopisuje szczęście. No cóż, zazwyczaj.
  Książka z gatunku urban fantasy nie jest przeznaczona dla młodych czytelników, ponieważ zawiera trochę przekleństw i sprośnych żarcików, ale to tylko dodaje jej uroku. Fabuła jest nieprzewidywalna, pełna nagłych zwrotów akcji, więc czytający ma pewność, że szybko się nie znudzi. Całość jest momentami bardzo śmieszna, a autor operuje wieloma formami humoru: sarkazmem, komizmem sytuacji czy autoironią. Oprócz tego, możemy zapoznać się z irlandzką kulturą, na której bazuje książka. Polecam ją starszym czytelnikom, którym nie przeszkadzają przekleństwa, a całą serię oceniam na 8,5/10.

  Marbienna

  OdpowiedzUsuń
 171. 1. „Atlas chmur” David Mitchell

  Czym jest atlas chmur? To mapa wszystkiego co nieuchwytne. Sposób na opanowanie umysłem tajemnic, które choć przez chwilę stają się dla nas jasne, znikają i cała prawda ucieka, popędzana przez wiatr. Powieść Davida Mitchella jest właśnie takim atlasem. Dostrzegamy dzięki niej to, co jest nieoczywiste i mylące, jak kształty chmur na niebie. Czasami widzimy w nich to, co sami chcemy zobaczyć, unikając tego co złe i wadliwe. Autor ukazuje nam, co może stać się, jeśli nadal będziemy ten błąd powtarzać.
  Z tym właśnie atlasem odbywamy podróż poprzez wieki cywilizacji, która wciąż dąży do własnego upadku. Ludzkość, która bezwiednie wciela się w rolę bohatera antycznej tragedii i wciąż nie rozumie swojej roli w losach świata, nie dostrzega, że każde wydarzenie wywołuje lawinę innych, a lawiny tej nikt nie jest w stanie powstrzymać.


  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń
 172. „Wicked- życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu” Gregory Maguire

  Kraina Oz jako państwo totalitarne ,a w niej Zwierzęta będące rasą podludzi walczącą o swoje prawa, a Zła Czarownica buntowniczką, której wszystko odebrano? Powieść Gregory’ego Maguire zaskakuje od pierwszej do ostatniej strony. Choć stara się wyjaśnić historię Złej Czarownicy, jest tak naprawdę groteską, która ukazuje wady otaczającego nas świata i ludzkich słabości.
  Jest to wspaniała podróż, przez zadziwiająco zwyczajne ludzkie życie. Czarownica rodzi się, ma przyjaciół, kocha, walczy, przeżywa straty, a wszystko to prowadzi do śmierci. Czy naprawdę jest zła? Może to właśnie okrutne ludzkie życie uczyniło ją złą, a przynajmniej pozwoliło jej myśleć, że taka właśnie jest? Czytając „Wicked” wielokrotnie zastanawiamy się czym naprawdę jest zło. Czy człowiek może być naprawdę zły lub dobry? Może to sposób w jaki postrzegają nas inni ma wpływ na to kim się staniemy?

  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń
 173. Powieść M. Night Shyamalan ,,Szósty zmysł”, zabierze nas w niezwykłą podróż między światami. Nie jest to egzotyczna wyprawa, lecz wędrówka do świata zmarłych, którzy istnieją wokół nas i często potrzebują pomocy. Akcja tej niezwykłej powieści toczy się współcześnie w Filadelfii. Ośmioletni chłopiec o imieniu Cole, sprawia kłopoty wychowawcze. Jego rodzice rozwiedli się. Matka nie radząc sobie z wychowaniem synka, prosi o pomoc znanego psychologa Malcolma Crowe. Okazuje się, że chłopiec posiada niezwykłe zdolności-widzi i rozmawia z duchami. ,,Miał dar, ale każdy dar zarazem stanowi brzemię”. Duchy ukazują się chłopcu i proszą o pomoc. Dzięki Cole zostaje wyjaśniona przyczyna śmierci dziewczynki Kyre, ale to tylko jeden z przykładów. Książka z pewnością każdego zaintryguje, chociaż lepiej nie czytać jej w długie, ponure wieczory. Jest to też książka o potędze miłości matki i dziecka.
  Surykatka

  OdpowiedzUsuń
 174. „Ulisses” James Joyce

  O powieści Jamesa Joyce’a możemy pisać tysiące stron. Jest to dzieło wielowymiarowe, niejednoznaczne, trudne. Bez przeszkód można przyznać jednak, że jest niesamowitą podróżą. Czytając „Ulissesa” można poczuć się jak człowiek, który utknął w bibliotece pełnej istotnych i wspaniałych dzieł, które odkrywa fragment po fragmencie, przemierzając zakamarki tego przybytku wiedzy. Świat, do którego jesteśmy wprowadzeni, nie jest jednak biblioteką, a ludzkim umysłem. Towarzyszymy głównemu bohaterowi przez jeden zwykły dzień jego życia. Jednak spędzamy ten dzień wewnątrz jego umysłu, gdzie wokół nas pędzą tysiące myśli, skojarzeń i wspomnień. Jedne prymitywne, inne wzniosłe i mądre. Tak jak ludzki umysł, autor nie rozdziela ich. Każda z tych myśli buduje osobowość człowieka i w żaden sposób nie mogą się wykluczać. Ubiera je jedynie w nowe, fascynujące słowa. Nadaje nowe znaczenie i prawdopodobnie w tym tkwi magia „Ulissesa”.

  Eliza Solarz

  OdpowiedzUsuń
 175. "Morderstwo w Orient-Expressie" Agatha Christie

  Kolejna wspaniała książka Agathy Christie, opisująca przygody Herculesa Poirota. Tym razem, belgijski detektyw po rozwiązaniu zagadki wraca z Azji, do domu pociągiem Orient-Express. Oprócz niego pociągiem podróżują również inni pasażerowie. W czasie podróży jeden z pasażerów zostaje brutalnie zamordowany, a Poirot wszczyna śledztwo.
  Powieść jest bardzo dobrze napisana i nie ujawnia od razu mordercy, dając czytelnikowi możliwość własnego odkrywania kolejnych wskazówek i zagadek. Postacie nie są płytkie i proste, a ich zróżnicowane osobowości tylko podbijają jakość książki. Fabuła trzyma w napięciu i nie nudzi czytelnika, ogólnie czyta się bardzo przyjemnie. To była jedna z pierwszych powieści detektywistycznych jakie przeczytałam i właśnie ona zachęciła mnie do sięgania po inne książki z tego gatunku. Choć napisana ponad 90 lat temu, nadal zachwyca ludzi na całym świecie. Bardzo polecam i oceniam na 9/10.

  Marbienna

  OdpowiedzUsuń
 176. Brandon Mull - Pozaświatowcy: Świat bez bohaterów

  Brandon Mull zaspokoi oczekiwania nawet najwybredniejszego miłośnika fantasy. Sprawnie żąglując pełnymi błyskotliwego poczucia humoru sytuacjami, poprzez momenty wzruszenia aż po chwile smutku przenosi czytelnika w świat magii. Wydawać by się mogło, że w świecie fantasy przepełnionym driadami i faunami wymyślono już wszystko. Tymczasem Mullowi w mistrzowski sposób udało się wyczarować kolejne niesamowite w swej oryginalności postaci i stwory.
  Jason, beztroski 14-latek przenosi się do innego wymiaru. Trafia do Lyrianu - królestwa pod rządami tyrana Maldora. Jednak po latach strachu, na mieszkańców spada promyk nadziei. Przepowiednia głosi, że tylko człowiek ze świata Poza może ukrócić rządy bezdusznego władcy. Ale Jason jest tylko małym chłopcem w świecie, o którym nic nie wie. Kiedyś jego największym wrogiem była przeciwna drużyna w meczu footballowym. A teraz? Czy ma szanse na wygraną z czarnoksiężnikiem, któremu nie potrafili stawić czoła najsilniejsi rycerze Lyrianu?

  Alexivvc

  OdpowiedzUsuń
 177. "Mały książę"(podróż miedzy planetami)
  Jest to bardzo pouczająca baśń , opowiadająca o postaci małego chłopca , który wędruje po różnych planetach w poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Każda z spotkanych osób symbolizuje pewne postawy, sposoby widzenia świata. Cały wątek utworu opiera się na przyjaźni oraz miłości. Książka ta zwraca także uwagę na to, że w życiu człowieka nie jest najważniejsze posiadanie różnych przedmiotów, lecz także trzeba poświęcić się dla kogoś. Myślę, że lektura pozwoli wam na wczucie się w uczucia bohatera.Baśń ta chwyta za serce na pewno ludzi o różnym wieku i pozwoli im na zrozumieniu wielu wartościowych rzeczy.Muszę wspomnieć, że świetnie się ją czyta i polecam ją.Po skończeniu tej książki można stwierdzić, co jest najważniejsze w życiu i na co powinniśmy zwracać uwagę, więc jeszcze raz serdecznie zapraszam do przeczytania jej nie pożałujecie.

  OdpowiedzUsuń