" Zemsta" - Aleksander Fredro. Popularna książka wśród młodzieży? Stanowczo nie. Zaczynając ją czytać nie spodziewałam się niczego interesującego. Muszę przyznać, że bardzo się myliłam.
" Zemsta" opowiada o dwóch rodzinach, które dzielą razem zamek. Przyczyną ich sporu jest mur graniczny, który Rejent postanowił naprawić. Niestety spotkało się to z oburzeniem Cześnika. Poza tym Wacław - syn Rejenta i Klara- krewna Cześnika są w sobie szaleńczo zakochani co ukrywają przed innymi. Do rodziny Cześników przyjeżdża gość o imieniu Papkin- tchórzliwy mężczyzna, który udaje odważnego. Cześnik nie raz wysyłał go do Rejenta, aby omówić wszelkie wątpliwości dotyczące muru, oraz do Podstoliny - opiekunki młodej Klary, z którą to Cześnik chciał się ożenić. Na samym końcu Wacław i Klara biorą ślub, który był wymysłem Cześnika. Wszystko po to, aby odegrać się na Rejencie, który to planował ślub z Podstoliną dla syna. Książka kończy się tym, że rodziny w końcu ustanawiają pokój pomiędzy sobą.
Gorąco polecam tę książkę każdemu kto oprócz popularnych opowieści lubi czasem poczytać coś zupełnie innego. ~ Avalanche
Komedia pt. "Zemsta" została napisana przez Aleksandra Fredrę w 1833 roku. Temat autor zaczerpnął ze znalezionego dokumentu na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, otrzymanego w posagu żony. Dokument ten przedstawiał historię poprzednich właścicieli. Wspomniany zamek należał do dwóch skłóconych ze sobą rodów Firlejów i Skotnickich. Postacie te były pierwowzorami bohaterów "Zemsty" - Cześnika i Rejenta.
Akcja utworu rozgrywa się jednego dnia, autor stworzył szereg komediowych scen, splatając losy skłóconych bohaterów. Pojawia się tutaj również wątek miłosny między synem Rejenta Milczka, Wacławem, a bratanicą Cześnika Raptusiewicza - Klarą. Na drodze do ich szczęścia stał konflikt między ich rodzinami. Rejent na złość Cześnikowi chciał ożenić swojego syna z wdową Podstoliną, która była już po słowie z Cześnikiem. Ten na wieść o spisku wydał za mąż swoją bratanicę Klarę za syna Rejenta. Knucia i działania dwóch skłóconych sąsiadów znalazły szczęśliwe zakończenie ślubem młodej pary, dając tym samym kres długoletniego sporu.
Książka ta wzbudziła moje zainteresowanie ze względu na ciekawą i dynamiczną akcję. Ciekawe i komiczne postacie oraz ponadczasowe przysłowia takie jak : "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba", sprawiają, że jest to lektura warta przeczytania.
Nick: MatJak2b
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz