Wiktoria Maj

1. Anonimowy30 listopada 2017 23:22

Zaciekawiona tytułem sięgnęłam po książkę Emilii Kiereś “Kwadrans”. Porusza ona problem względności czasu i jego znaczenia dla ludzi.
Bohaterami są Filip, który żyje w czasach nam współczesnych oraz osadzony w XIX wieku Jeremi i jego chora na serce siostra Ludwika. Te dwa światy połączone są zegarem odmierzającym życie Ludwiki i tajemniczą postacią Zegarmistrza Zegarmistrzów. Losy dzieci, pomimo stu lat różnicy, splatają się. Filip odnajduje klucz, a potem zegar. Okazuje się, że kwadrans może mieć znaczenie dla życia. Czy uda uratować się Ludwikę przed śmiercią i kto tego dokona? - odpowiedzi należy poszukać w książce.
Autem lektury jest forma w jakiej autorka splata losy dzieci. Sprawnie przechodzi z jednego świata do drugiego. To powieść przede wszystkim skierowane do młodego czytelnika. Uczy szanować czas, który został nam dany. Ludwika go nie marnuje i cieszy się każdą chwilą.

Wiktoria Maj

Zachęcam do przeczytania książki “W 80 dni dookoła świata” Juliusza Verne, która opowiada o podróży ekscentrycznego Anglika – Fileasa Fogga i jego zabawnego służącego Pasepartau.
Akcja powieści zaczyna się w Londynie, gdzie w Klubie “Reforma” Fileas Fogg przyjmuje zakład, że w 80 dni okrąży świat. Główny bohater i jego służący wyruszają w drogę. Za nimi podąża detektyw Fix, który chce złapać złodzieja pieniędzy z banku. Ich podróż jest pełna niesamowitych przygód, w czasie których poznają ludzi z odległych krajów. Taka wyprawa była możliwa dzięki rozwojowi techniki. Bohaterowie poruszają się różnymi środkami transportu: parowcem, pociągiem, a część drogi pokonują na słoniu. Przemierzają różne kraje, a w jednym z nich Fogg poznaje miłość swojego życia – hinduskę Audę.
Lektura zachęca do wypraw i poznawania świata. Jest dla wszystkich, którzy spragnieni są niezwykłych przygód. Autor pokazuje, że wskutek rozwoju techniki świat się “kurczy” i łatwiej go okrążyć.

Wiktoria Maj


3. Anonimowy30 grudnia 2017 22:28

Książka “Krucha jak lód” Jodi Picoult już tytułem nawiązuje do zimy. Zima i lód stanowią odniesienie do cech choroby bohaterki Willow. Akcja lektury zaczyna się i kończy w porze zimowej.
Książka “Krucha jak lód” Jodi Picoult opowiada o losach chorej na wrodzoną łamliwość kości Willow i jej rodzinie.
Historia Willow zaczyna się zimą, bowiem lód i jego kruchość to cechy choroby dziewczynki. Bohaterka ciągle narażona jest na złamania. Nie może więc jak jej siostra jeździć na łyżwach. Leczenie Willow jest kosztowne, a rodzina boryka się z problemami finansowymi. Matka Willow decyduje się na wytoczenie procesu o niedobre urodzenie lekarce Piper, która jest jej najlepszą przyjaciółką. Życie dziewczynki poznajemy z punktu widzenia różnych bohaterów. W przedostatnim rozdziale Willow dzieli się z nami swoimi uczuciami. Znowu jest zima i lód.
Książka wzrusza do łez. Odważnie stawia wiele trudnych pytań dotyczących granic miłości i przyjaźni. Stawia te wartości na szali i szuka rozwiązania. Zakończenie lektury jest nieoczekiwane i zaskakuje czytelnika.
Wiktoria Maj

4. Anonimowy12 lutego 2018 18:06

Chciałabym polecić lekturę “Surferka” Bethany Hamilton, która opowiada prawdziwą historię autorki książki.
Kiedy poznajemy Bethany Hamilton ma 13 lat i razem z rodziną mieszka na Hawajach. Ona, jak również jej rodzina: mama, tata i braci uwielbiają surfować. Bethany ma za sobą wiele wygranych zawodów. Opowiada jak została surferką. Jednak dzień 31 październik 2003 r. zmienił jej życie. Wprawdzie to Halloween, ale na Hawajach przez cały rok jest ciepło, więc Bethany wraz z przyjaciółką Alaną oraz innymi znajomymi udała się na plaże, żeby posurfować. Pacyfik był spokojny, czekali na fale. Bohaterka leżała na desce, kiedy podpłynął do niej rekin i odgryzł jej rękę oraz kawałek deski. Bohaterka przeżyła, ale jej świat się zmienił. Czy Bethany wróci do serfowania? - dowiesz się jak przeczytasz książkę.
Ta książka pokazuje, że olbrzymia determinacja i wiara pozwala osiągnąć cel.
Wiktoria Maj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz