Weronika Mazurkiewicz

„Never Never“ - Colleen Hoover, Tarryn Fisher

Książka opowiada o Charlie i Silasie - parze nastolatków, którzy nie pamiętają kim są, ani jak wyglądało ich życie. W trakcie czytania dowiadujemy się razem z nimi, jak postępowali i jacy byli. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć ich uczucia, wyobrazić sobie sytuację, w której się znaleźli. Charlie i Silas często są zaskoczeni swoimi decyzjami z przeszłości i nie rozumieją ich. Patrzą na własne życie z perspektywy osób trzecich, dlatego mogą trzeźwo je ocenić. Próbują zrozumieć czym się kierowali, co wtedy czuli. Książka skłoniła mnie do przemyślenia tego, czy ja sama wiedziałabym, dlaczego postępuję tak, a nie inaczej. Uważam to za największy jej plus.

Weronika Mazurkiewicz


2. Weronika M31 grudnia 2016 21:56

,,Mroczne umysły" Alexandra Bracken

Książka ,,Mroczne umysły" opowiada o nastolatkach posiadających nadzwyczajne zdolności. Niebezpieczne dzieci zamykane są w obozach, gdzie prowadzą monotonne życie kontrolowani przez dorosłych. Główna bohaterka Ruby jest jedną z Pomarańczowych - grupy, która posiada szczególnie niebezpieczne umiejętności. Musi ona stawić czoła wielu przeciwnościom. Od początku zyskała moją sympatię - mimo że otaczający ją ludzie byli nieuczciwi i źli, ona nie robiła niczego wbrew sobie. Świat wykreowany przez autorkę jest ponury i ukazany w szarych barwach, jednak pomimo tego książkę czyta się z przyjemnością, w napięciu czekając na rozwój wypadków.

Weronika Mazurkiewicz


3. Anonimowy31 stycznia 2017 16:44

Maureen Johnson „Trzynaście małych błękitnych kopert”

Książka opowiada o siedemnastoletniej Ginny, która w spadku po ciotce otrzymuje trzynaście kopert. W pierwszej z nich znajduje tysiąc dolarów, które ma przeznaczyć na bilet do Londynu. Tak główna bohaterka rozpoczyna podróż po Europie, podążając śladami swojej ciotki artystki. Do przeczytania książki Maureen Johnson skłonił mnie opis fabuły, który, jak sądziłam, zapowiadał obiecującą lekturę, jednak po jej skończeniu muszę stwierdzić, że ta pozycja bynajmniej mnie nie zachwyciła. Przy czytaniu najbardziej przeszkadzał mi brak interesujących postaci. Główna bohaterka wydaje się być sztywna i nieciekawa, jej dominującą cechą jest nieśmiałość. Miałam wrażenie, że podchodzi ona do swoich niezwykłych przygód obojętnie i bez emocji. Brakowało mi opisów jej przeżyć i przemyśleń. Na plus można zaliczyć natomiast opisy miejsc, które pozwalały wyobrazić sobie m.in. urokliwe ulice Paryża czy greckie krajobrazy. Pomimo tego książka nie przypadła mi do gustu i nie sięgnęłabym po nią kolejny raz.

Weronika Mazurkiewicz


4. Anonimowy28 lutego 2017 22:40

Matthew Quick - „Wybacz mi, Leonardzie”

Leonard Peacock w dniu swoich osiemnastych urodzin zamierza raz na zawsze rozliczyć się z przeszłością, pragnie popełnić samobójstwo. Zanim główny bohater zdecyduje się na ten radykalny krok, spotyka go wiele przykrości i kłopotów, próbuje znaleźć osobę, która dałaby mu nadzieję na to, że naprawdę można być szczęśliwym. Książka porusza problem samotności i poszukiwania swojego miejsca. Mimo poważnego i wydawałoby się przygnębiającego tematu, powieść czyta się z przyjemnością, angażując się w losy Leonarda. Jego skłaniające do refleksji przemyślenia, które poznajemy dzięki narracji pierwszoosobowej, pozwalają utożsamić się z tą postacią i obdarzyć ją sympatią. Mimo że jest to książka młodzieżowa, ma ona bardzo duże przesłanie, co bardzo cenię w lekturach. Ta historia świetnie pokazuje, jak bardzo skomplikowani są ludzie, a także to, jak nasze działania mogą wpłynąć na życie drugiego człowieka. Uważam, że ta książka z pewnością jest warta przeczytania.

Weronika Mazurkiewicz


5. Weronika M31 marca 2017 22:53

Markus Zusak „Złodziejka książek” nagrodzona m.in. Kathleen Mitchell Award

Poruszająca swoją autentycznością, trzymająca w napięciu do samego końca książka, która opowiada o tym, jak być ludzkim w nieludzkich czasach. Porusza temat wojny w zupełnie inny sposób, z perspektywy małej Liesel - osieroconej dziewczynki mieszkającej w małym, niemieckim miasteczku. Postawa jej i innych bohaterów powieści, pełna poświęcenia i odwagi, wzbudza podziw, a ich historia, pełna trudności i przeszkód, ale także miłości i bezinteresowności, szczerze wzrusza. Powieść niewątpliwie warta przeczytania, wciągająca, oryginalna, z dozą nieco smutnego humoru, ale przede wszystkim uniwersalna. „To tylko jedna z wielu historii, a każda jest wyjątkowa i niezwykła. Każda jest świadectwem wysiłku - ogromnego wysiłku - by udowodnić mi, że wy i wasza ludzka egzystencja macie wartość."

Weronika Mazurkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz