Surykatka

1. Anonymous29 listopada 2016 18:18

Z księdzem Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska- ,,Szału nie ma, jest rak”. Wspaniała, poruszająca do głębi książka. Napisana w formie wywiadu z ks. Kaczkowskim, doktorem teologii moralnej i bioetykiem, prezesem Hospicjum im. Ojca Pio w Pucku. Książka podejmuje trudny temat – cierpienia, umierania, śmierci. Napisana jest jednak w taki sposób, że trudno oderwać się od lektury. Ks. Jan walczy ze śmiertelną chorobą: „ glejak rośnie mi w mózgu, póki jednak pozwoli, chciałbym żyć pełnią życia.” -mówi. Ceni wysiłki lekarzy, którzy starają się zahamować rozwój choroby. Szczerze opowiada o swoich uczuciach, miewa też gorsze dni: „ Zaczepiłem o krzesło i upadłem na pysk. Cały jestem obolały (…) Dziś mi się nie chce z Tobą gadać. Ale będę, bo jestem obowiązkowy”. Szczerze zachęcam do lektury.
Surykatka


2. Anonimowy31 grudnia 2016 23:56

Jest taki dzień kiedy w twoje ręce trafi, a może wpadnie, coś pozornie przypominającego książkę. Otwierasz i zaczynasz czytać i czytać i czytać… A litery zamieniające się w wyrazy, potem w zdanie, powoli zaczynają cię niepokoić, zastanawiasz się czy to dziwne mrowienie na twojej skórze to tylko dreszcze, a może coś więcej. Lektura zaczyna cię pochłaniać, zanurzasz się w nią niczym w głębię nieprzebranego oceanu i kiedy w pewnym momencie pojawia się w niej coś niespodziewanego, ty z krzykiem ją opuszczasz i chcesz o niej zapomnieć, ale nie potrafisz. „Zew Cthulhu”, Howard Phillips Lovecrafta nie czyta się z opanowaniem. Polecam.
Surykatka


3. Anonimowy31 stycznia 2017 22:22

Rok 1984 – George Orwell
Arcydzieło brytyjskiego pisarza jest prawdopodobnie najważniejszym dziełem w historii literatury. Bowiem gdzie indziej znaleźć można powieść, która w takim stopniu wpłynęła na świadomość ludzkości? Książka ta, to największe ostrzeżenie jakie kiedykolwiek zostało nam przekazane, gdyż straszliwa utopia przedstawiona w tym dziele o mało nie stałą się rzeczywistością.
Okrutny system polityczny z jakim się tu spotykamy, jest trudny do opisania. Totalitaryzm totalny, jeżeli można użyć takiego sformułowania. Człowiek to przedmiot w aparaturze państwa, systemu, który śledzi, nakazuje i podporządkowuje. Który steruje, cenzuruje i wie wszystko najlepiej. Który czyni nieszczęśliwym każdego o zdrowych zmysłach. Który nikomu nie przynosi korzyści i którego można zrozumieć jedynie poprzez pranie mózgu.
Winston Smith – jego imię jest całkowicie bez znaczenia zarówno dla świata w którym żyje, jak i dla czytelnika. Ważne jest bowiem przesłanie, ostrzeżenie, że Wielki Brat patrzy…
Polecam wszystkim dla własnej świadomości.
Surykatka


4. Anonimowy28 lutego 2017 23:07

Lucy Maud Montgomery-,,Ania na Uniwersytecie"
,,Ania na Uniwersytecie”, to trzecia część z serii o rudowłosej Ani Shirley. Bohaterka opuszcza rodzinę, przyjaciół i ukochane Avonlea. Aby zdobyć wyższe wykształcenie wyjeżdża do Redmondu. Dziewczyna musi stawić czoła dorosłemu życiu, pokonać tęsknotę za bliskimi i przystosować się do nowego otoczenia. Ania pilnie się uczy i osiąga sukcesy naukowe, zawiera nowe przyjaźnie, nie brakuje również miłosnych wątków i związanych z tym rozterek. Serdecznie polecam całą serię książek o niezwykłej Ani Shirley, a w szczególny sposób część trzecią. Według mnie mają tam miejsce przełomowe i ważne momenty w życiu bohaterki. Uważam, że każdy bez względu na wiek powinien sięgnąć po serię o tej wyjątkowej dziewczynie i poznać jej barwne, pełne przygód losy.
Surykatka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz