"Romeo i Julia" William Szekspir
Czy istnieje motyw sławniejszy niż ten stworzony przez Szekspira? Możemy go ujrzeć w kultowym musicalu "West Side Story", wyczytać w wierszu Agnieszki Osieckiej pt. "Kochankowie z ulicy Kamiennej" i usłyszeć w wielu operach, między innymi u Czajkowskiego. Szekspir ma to do siebie, że znajdziemy u niego wszystko: humorystyczne, barwne postaci takie jak Merkucjo, sporą dawkę akcji, intrygi, dość przystępny język i rzecz oczywista: wątek miłosno-tragiczny! Możnaby stwierdzić, że wariacja gatunków zrobi z książki ciężką do czytania i co ważniejsze do zrozumienia. Nic bardziej mylnego! Dramat czyta się jednym tchem, tak też ogląda się film, którego reżyserem jest Baz Luhrmann. Dokonał on czegoś niesamowitego, bo kto inny odważyłby się umieścić postaci szekspirowskie w strzelaninie, na stacji benzynowej? Chyba nikt.
Jest to oczywiście moja opinia i gorąco zachęcam do przeczytania i stworzenia swojej.
"Lolita" Vladimir Nabokov
Pamiętam, że pierwszy raz gdy oglądałam ekranizację tej sławnej książki autorstwa Nabokova - byłam dosłownie zakochana. Lolita w wykonaniu Dominique Swain stała się jedną z kultowych postaci kinematografii i nikt nie ma wątpliwości czemu. Prawie jakby była stworzona do tej roli. Zachwyconą tą dość kontrowersyjną historią od razu sięgnęłam po oryginał i doznałam czegoś w rodzaju szoku. Nie przypuszczałam, że książka może być lepsza niż moja filmowa miłość. Jednak Nabokov czaruje nas swoimi długimi, aczkolwiek niezwykle barwnymi i wcale nie zanudzającymi opisami świata hoteli i niekończącej się wycieczki samochodowej. Po lekturze tego światowego klasyku już nigdy nie byłam w stanie oglądać tego filmu jak za pierwszym razem. Teraz jest on tylko genialny.
Podsumowując, jak najbardziej zachęcam do zapoznania się z książką lub ekranizacją i wyrobienia sobie własnej opinii.
"Tyler załatwia mi pracę kelnera, a potem wpycha mi do ust lufę pistoletu i mówi, że aby osiągnąć życie wieczne, po pierwsze, trzeba umrzeć."
Takimi słowami rozpoczynamy książkę autorstwa Chuck'a Palahniuka o dość znanym tytule "Podziemny Krąg". Autor sławę zawdzięcza Davidowi Fincherowi, który w 1999r. nakręcił ekranizację wtedy jeszcze niszowej książki, a do odegrania głównych ról zachęcił Brada Pitt'a i Edwarda Nortona. Już przez sam dobór aktorów warto obejrzeć ten film określany mianem "thriller psychologiczny". Faktem jest, iż ta specyficzna historia nie jest dla wszystkich. Jednakże jeśli ktoś lubi przedzierać się przez kolejne warstwy ludzkiej psychiki, to jest to idealny wybór. Znajdziemy tam rozdwojenie jaźni, walki przesiąknięte brutalnością, konflikt z konsumpcyjną rzeczywistością, skomplikowany romans i wiele innych tematów. Wszystko to opisane wspaniałym językiem pełnym dosadnych dialogów i specyficznego humoru. Książka, jak i ekranizacja pobudzają nas do rozmyślań nad światem, w którym przyszło nam żyć.
Na pierwszy rzut oka powiedzieć by można, że "Gra Endera" autorstwa Orsona Scotta jest niczym więcej jak zwykłą, fantastyczną opowieścią dla dzieci. Pozory mylą, a czytelnik zagłębiając się w lekturze uświadamia sobie jak pochopna była jego opinia. Socjotechnika, manipulacja, szeroko rozumiany patriotyzm i walka z wrogą cywilizacją to tylko niektóre z naprawdę wielu wątków, które oferuje nam ta historia. Nie ukrywam, że bardzo bałam się przed obejrzeniem ekranizacji, bo jak każdy z nas wie- film o tematyce fantasy naprawdę łatwo zepsuć. Gavin Hood wykonał świetną robotę i sprawił, że pomimo pominięcia sporej ilości wątków, jego dzieło ogląda się z nie mniejszym zachwytem.
5. oleczkowo29 grudnia 2015 10:30
5. oleczkowo29 grudnia 2015 10:30
Pisanie pamiętnika to niezwykle osobista sprawa. Ile odwagi potrzeba by podzielić się tą najbardziej intymną częścią swojego umysłu? "Pamiętnik narkomanki" to debiut, oraz jedyna książka autorstwa Barbary Rosiek, która została oparta na własnych doświadczeniach z nałogiem. Jest to dziennik, który pisała będąc pod wpływem uzależnienia co daje nam, jak mi się wydaje, rzetelny i realistyczny obraz osoby zmagającej się z tego typu chorobą. Książkę mimo dość pesymistycznego tematu czyta się niezwykle szybko, choć mnie osobiście w pewnych momentach lekko nudziła. Nie zmienia to faktu, iż polecam przeczytać tę książkę, choćby ze względu na historię, którą opowiada.
6. oleczkowo29 grudnia 2015 11:06
Suzanna Keysen to autorka oraz główna bohaterka książki pod tytułem "Przerwana lekcja muzyki". Opowieść, która jest oparta na wspomnieniach z dwuletniego pobytu w szpitalu psychiatrycznym, rozsławiona została przez ekranizację z 1999r., w której główne role odegrały Winona Ryder i Angelina Jolie. Pisarka poddaje krytyce egoizm ludzi i ukazuje swoje stanowisko w sporze o to, gdzie kończy się norma akceptowana przez społeczeństwo, a zaczyna choroba psychiczna. Książka pełna jest zaskakujących metafor i odniesień, choćby do obrazu autorstwa Jana Vermeera, od którego wziął się polski tytuł dzieła. Po powieść sięgnęłam po obejrzeniu wspomnianego już filmu, który zachwyca kreacjami głównych bohaterów stworzonymi przez wspaniałych aktorów.