Marta K.

1. Marta K.29 listopada 2016 20:11

Gayle Forman- Zostań jeśli kochasz

Książką, jaka od razu przyszła mi na myśl po poznaniu listopadowego hasła - książka z uczuciem- była Zostań jeśli kochasz, napisana przez Gayle Forman. Opowiada ona o Mii – uzdolnionej wiolonczelistce, która interesuje się muzyką klasyczną. Jest ona totalnym przeciwieństwem swojej rodziny, a także Adama ( jej chłopaka), ponieważ wszyscy onisą twórcami muzyki rockowej. Pewnego dnia, Mia, jej młodszy brat oraz rodzice mają wypadek samochodowy. Giną w nim wszyscy, oprócz głównej bohaterki, która zawiesza się w niezrozumiałym dla niej stanie. Jest świadkiem walki o swoje życie. Musi podjąć najważniejszą decyzję – zostać czy nie? Ten wybór ułatwiają jej wspomnienia życia przed tragedią. 

Gayle Forman- Wróć jeśli pamiętasz

Wróć jeśli pamiętasz to kontynuacja świetnej książki Zostań jeśli kochasz. Opowiada ona o dalszych losach Mii i Adama. Wydarzenia w niej przedstawione dzieją się trzy lata po tragicznym wypadku samochodowym . Dziewczyna postanowiła zostać. Obudziła się ze śpiączki, jednak rozstała się z Adamem. On został idolem nastolatek, wielkim rockmanem, a ona wschodzącą gwiazdą wśród wiolonczelistek. Pewnego dnia, podczas pobytu w Nowym Jorku chłopak postanawia zobaczyć koncert Mii. Spotykają się i udają się w podróż w przeszłość. Uważam, że lektura była warta przeczytania i jest świetnym dokończeniem historii, którą poznajemy w Zostań jeśli kochasz.

Gayle Forman- Ten jeden dzień
Jest to trzecia książka tej autorki. Po przeczytaniu wspaniałych Zostań jeśli kochasz oraz Wróć jeśli pamiętasz postanowiłam zapoznać się także i z innymi napisanymi przez nią pozycjami. Tym razem poznajemy historię Allyson, która wraz z przyjaciółką wyjeżdża na wakacje. W trakcie podróży poznaje ona młodego aktora – Willema. Namawia on ją do zmiany planów i jednodniowego wyjazdu do Paryża. Dziewczyna zgadza się i spędza 24 godziny, które na zawsze zmienią jej życie. Książka ta utwierdziła mnie w przekonaniu, że Gayle Forman to świetna autorka i zachęciła do przeczytania kolejnych jej utworów. 


4. Marta K.29 listopada 2016 20:13

Gayle Forman- Ten jeden rok

Od razu po przeczytaniu powieściTen jeden dzień zabrałam się za jej kontynuację pt.Ten jeden rok. Nie zawiodłam się, książka była świetna! Tym razem poznajemy historię z perspektywy Willema. Bardzo boleśnie rani go śmierć ojca. Obawia się kolejnej miłości, przez którą znowu może coś stracić. Nie może także zapomnieć 24 godzin spędzonych Paryżuz Lulu. Będzie próbował odszukać dziewczynę, mimo że nie zna nawet jej prawdziwego imienia. Podczas tego roku wydarzy się wiele zaskakujących rzeczy, a los rzuci go w przeróżne miejsca. Willema czeka także podjęcie ważnych decyzji. 

Jojo Moyes
Zanim się pojawiłeś
Książka Zanim się pojawiłeś autorstwa Jojo Moyes jest zdecydowanie godna polecenia. Poznajemy w niej historię Willa - niegdyś prowadzącego aktywne życie bogacza oraz Lou – pochodzącą z dość biednej rodziny, zawsze uśmiechniętą wielbicielkę szalonych kreacji.
Pewnego dnia Will szedł do pracy ze swoim blackberry przy uchu. Wystarczyła chwila nieuwagi, żeby potrącił go motocykl i stał się do końca życia osobą niepełnosprawną.
Lou jak co dzień pracuje w kawiarence. Jednak tym razem dostaje kopertę ze swoim ostatnim wynagrodzeniem i dowiaduje się, że miejsce, w którym zarabia, zostaje zamknięte. Zatrudnia się jako opiekunka i towarzyszka sparaliżowanego młodego mężczyzny - Willa. Ma pół roku, aby wybić mu z głowy samobójstwo. Pozycja ta była jedną z lepszych, które przeczytałam w ostatnim czasie. To typowy wyciskacz łez, jednak sądzę, że jest naprawdę warta uwagi.

6. Marta K.29 listopada 2016 20:17

Jojo Moyes-Kiedy odszedłeś

Kiedy odszedłeś to kontynuacja genialnej i wzruszającej książki Zanim się pojawiłeś autorstwa Jojo Moyes. Czytamy w niej o dalszych losach Lou.Nie myśl o mnie za często…Po prostu żyj dobrze. Po prostu żyj. To ostania wiadomość, którą kobieta otrzymuje od Willa. Nie może pozbierać się po jego utracie. Znajduje pracę w knajpce na lotnisku, gdzie pracuje do wieczora. Do swojego mieszkania wraca późno, wypija lampkę wina i idzie spać albo czasami aby trochę pomyśleć, wychodzi na dach. Pewnej feralnej nocy spada z dachu,ocierając się o śmierć. Cała połamana trafia do szpitala. Jej bliscy uważają, że zrobiła to celowo, chcąc popełnić samobójstwo. Każą chodzić jej na terapię dla osób w żałobie. W jej życiu pojawia się pewien mężczyzna, który zawraca jej w głowie, a także nastolatka, jak się później okazuje, córka Willa. Uważam, że ta pozycja była dobra, jednak nie dorównała Zanim się pojawiłeś.

John Green- Gwiazd naszych wina
Gwiazd naszych wina to piękna historia dwójki młodych, zakochanych w sobie ludzi. Hazel to szesnastolatka chora na raka. Nieodłącznym elementem jej życia jest aparat tlenowy, któremu nadała imię Philip. Nie chodzi do szkoły, zajmuje się głównie czytaniem i oglądaniem america's next top model. Podczas jednego ze spotkań grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje Augustusa , który chorował na kostniakomięsaka. Nawiązują bliższą znajomość i razem wyjeżdżają do Amsterdamu, aby spotkać ulubionego autora Hazel. Wszystko wydaje się wspaniałe do momentu, aż chłopak ma nawrót choroby. Książka była bardzo wzruszająca i skłaniająca do przemyśleń. 

John Green-Papierowe miasta

Po przeczytaniu Gwiazd naszych wina postanowiłam sięgnąć po inne pozycje Johna Greena. Wybór padł na Papierowe miasta. Książka opowiada o Quentinie, dla przyjaciół Q, który od dzieciństwa zakochany jest w swojej zbuntowanej sąsiadce – Margo Roth Spiegelman. Pewnej nocy wkracza ona w dotychczas nudne życie chłopaka, robiąc przy tym niezły bałagan. Następnie znika. Chłopak za wszelką cenę próbuję ja odnaleźć . Pomagają mu w tym skomplikowane wskazówki zostawione przez dziewczynę. Aby ją odszukać, musi pokonać setki kilometrów. Uważam, że Papierowe miasta to świetna książka o przyjaźni, odwadze i o tym, ile jedna osoba może zmienić w naszym życiu. 

Leslye Walton- Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Ava Lavender urodziła się ze skrzydłami. Jej marzeniem jest poznanie prawdy o sobie i swoim pochodzeniu . Wiele niezwykłych wypadków, zbiegów okoliczności oraz zdarzeń pomaga odkryć jej różne rodzinne sekrety. Czytając Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender poznajemy nie tylko historię tytułowej bohaterki, ale także jej prababci, babci oraz matki. Uważam, że książka skłania nas do przemyśleń i jest naprawdę warta przeczytania, a autorka stworzyła naprawdę piękną historię o Avie i jej rodzinie.

Éric-Emmanuel Schmitt- Oskar i pani Róża
Oskar i pani Róża to piękna i wzruszająca opowieść o chłopcu chorym na białaczkę i jego przyjaźni z wolontariuszką, którą nazywa ciocią. Młody pacjent codziennie pisze listy do Boga. Pani Róża opowiada mu codziennie o sobie i legendarnych zapaśniczkach, aby pomóc mu pogodzić się ze śmiercią. Wymyśla także Oskarowi zadanie: musi przeżywać 1 dzień tak, jakby było to 10 lat. Mimo że chłopiec jest dopiero dziesięciolatkiem, doświadcza rzeczy, które wykraczają poza obszar zrozumienia dorosłych.

Cecelia Ahern- Love, Rosie
Alex i Rosie to niemal nierozłączna para już od dzieciństwa. Niespodziewanie chłopiec wraz z rodzicami przeprowadza się z Irlandii do Ameryki, wystawiając tym samym ich przyjaźń na próbę. Mimo dużej odległości przyjaciele dalej utrzymują ze sobą kontakt. Powieść obejmuje blisko 50 lat z życia bohaterów. Czytając ją, możemy przekonać się, jak w przeciągu kilku lat zmienia się podejście do świata oraz dojrzewa przyjaźń i miłość. Książka jest pisana w postaci e-maili i listów co sprawia, że bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. 

C.C.Hunter- Urodzona o północy
Urodzona o północy to młodzieżówka, od której naprawdę ciężko się oderwać. Poznajemy w niej historię Kylie Galen. Wkraczamy do jej życia w momencie, gdy cały jej świat staje na głowie. Rodzice się rozwodzą, ukochana babcia umiera, chłopak z nią zrywa, a do tego wszyscy uważają, że zwariowała, ponieważ widzi tajemniczego ducha żołnierza. Żeby na chwilę zapomnieć o swoich problemach, wraz z przyjaciółką idzie na imprezę, na której później znajdują narkotyki i alkohol. Mama wysyła ją na obóz dla trudnej młodzieży w Wodospadach cienia. Okazuje się jednak, że nie jest to miejsce, jak wcześniej myślała, dla nastolatków z problemami, a dla tych, którzy mają nadprzyrodzone zdolności! Dziewczyna ma tam za zadanie odnaleźć siebie. Poznaje także dwie wspaniałe przyjaciółki, swoje współlokatorki oraz chłopców, którzy zawrócą jej w głowie.

Colleen Hoover-Hopeless
Hopeless czekało w mojej biblioteczce już od miesięcy. Słyszałam o tej książce już dużo dobrych opinii i w końcu sama postanowiłam ją przeczytać, czego ani trochę nie żałuję! Opowiada ona o siedemnastolatce imieniem Sky . Poznaje ona Deana Holdera, który dorównuje jej zła reputacją. Chłopak sprawia, że odżywają wspomnienia, o jakich dziewczyna wolałaby zapomnieć . Kiedy poznaje Holdera bliżej, okazuje się, że nie jest on tym, za kogo go uważała i zna Sky lepiej, niż ona sama siebie. Wtedy jej życie na zawsze się zmienia. 

Colleen Hoover -Losing hope
Losing hope to kontynuacja świetnego hopeless autorstwa Coleen Hoover. Tym razem historia przedstawiona jest z punktu widzenia Holdera. Chłopaka dręczą ogromne wyrzuty sumienia, ponieważ kiedyś pozwolił odejść małej dziewczynce. Od tego czasu uparcie jej szukał, jednak gdy ją odnalazł, poczucie winy robi się jeszcze większe. Powieść ta to historia trójki nastolatków z traumatycznymi doświadczeniami, z których nie wszyscy wybrali życie. Uważam, że warto poświęcić czas na tę książkę, jak i na inne pozycje tej autorki, ponieważ są naprawdę dobrze napisane.

Gayle Forman -Zawsze stanę przy tobie

Główną bohaterką jest Brit. Dziewczyna na skutek swoich nastoletnich zachowań i sytuacji rodzinnej trafia do zamkniętego ośrodka, który okazuje się być wyjątkowo podejrzanym miejscem. Stwarza on pozory ośrodka resocjalizacyjnego. Personelowi brak totalnie kompetencji, a metody wychowawcze pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Bardziej przypomina program Big Brother.Autorka w tej pozycji głównie eksponuje wartość przyjaźni.W powieści pojawia się delikatny wątek romantyczny, jednak nie jest on głównym motywem utworu. Książkę czyta się bardzo szybko i jest zdecydowanie godna polecenia.

C.C.Hunter- Przebudzona o świcie

Przebudzona o świcie to drugi tom sagi Wodospady cienia. W tej części Kylie nawiedza kolejny duch, tym razem twierdzi on, że ktoś bliski dziewczynie umrze przed końcem lata. Nie zdradza jednak, w jaki sposób można tę osobę uratować. Dodatkowo wciąż poszukuje prawdy na swój temat. Nie poprawia się także jej sytuacja uczuciowa. Lucas opuścił obóz, ale wciąż odwiedza ją w snach. Musi dokonać wyboru, który totalnie łamie jej serce. Pozycja ta jest świetna kontynuacją, naprawdę trudno oderwać się od czytania

C.C.Hunter-Zabrana o zmierzchu
Nie mogłam się doczekać dalszych losów Kylie i jej przyjaciół, więc szybko sięgnęłam po trzecią część cyklu Wodospady cienia, czyli Zabraną o zmierzchu. Tym razem naszą główną bohaterkę nawiedza dziwny duch kobiety, która stara się jej przekazać tajemniczą zagadkę. Rozwiązanie jej może być kwestią życia i śmierci. Dziewczyna w dalszym ciągu nie wie, kim naprawdę jest. Dodatkowo nie potrafi wybrać między wilkołakiem Lucasem i elfem Derekiem. Mimo że próbuje podjąć decyzję i tak dręczy ją pytanie, czy to właściwy wybór. Sądzę, że książka ta prezentuje taki sam poziom jak poprzednie i zachęca do przeczytania kolejnych tomów z tej serii.

C.C.Hunter-Szepty o wschodzie księżyca
W kolejnym, już przedostatnim tomie Wodospadów cieniaKylie nareszcie odkrywa, kim naprawdę jest. Niestety nie rozwiązuje to jej problemów. Nikt oprócz JBF nie słyszał o takim gatunku. Organizacja ta namawia ją do udziału w badaniach, które mogą się bardzo źle skończyć . Dla jej ukochanego wilkołaka to, że dziewczyna rozmawia z duchami, jest nie do zaakceptowania, a ponadto musi przedkładać swój gatunek i sforę ponad miłość do Kylie. Jakby tego było mało, jak się dziewczynie wydaje, nawiedza ją duch jej żyjącej przyjaciółki i komendantki obozu Holiday. Książka do samego końca trzyma w napięciu. Jest napisana bardzo ciekawie.

C.C.Hunter-Zabrana o zmroku

Zabrana o zmroku to niestety ostatnia część z cyklu Wodospady cienia. Kylie z bolącym sercem opuszcza obóz wraz ze swoją rodziną. Okazuje się, że są oni dość dziwni i jej powrót jest zaskakująco szybki. Jedyną możliwością na pokonanie największego wroga, który także należy do jej gatunku, jest przejście przemiany i pełne zawładnięcie swoją mocą. Jednak jej podróż po odkrycie własnej tożsamości będzie trwała tak długo, dopóki nie wybierze ostatecznie, komu odda swoje serce, a wszystko zmierza ku tej decydującej chwili. Książka jest świetnym zakończeniem serii i historii Kylie Galen.

C.C.Hunter-Odrodzona

Po skończeniu cyklu Wodospady cienia C. C.Hunter postanowiła napisać kolejną serię – Wodospady cienia po zmroku. Tym razem poznajemy historię przyjaciółki Kylie – DelliTsang. Jest ona niską, szczupłą wampirzycą z azjatyckimi korzeniami. Dotychczas wiodła perfekcyjne życie. Miała kochającą rodzinę i chłopaka, a przed sobą świetlaną przyszłość. Wszystko się zmieniło, gdy nadeszła przemiana w wampira. Wtedy jej jedynym domem stał się obóz dla istot nadnaturalnych. Tam spędza całe dnie na treningach dla tajnej organizacji JBF. Pochłonęłyby ją one całkowicie, gdyby nie pewien zmiennokształtny Steve i Chase, chłopak tego samego gatunku co ona, który pojawia się ni stąd, ni zowąd w Wodospadach Cienia. Bardzo cieszę się, że C.C.Hunter wróciła do świata Wodospadów cienia, szczególnie że w jej kolejnych powieściach główną bohaterką jest moja ulubiona postać.


21. Marta K.29 listopada 2016 20:32

C.C.Hunter -Wieczna
Wieczna to drugi tom trylogii Wodospady cienia po zmroku. Della miała nadzieję, że w obozie dla istot nadnaturalnych uda się jej ogarnąć swoje pogmatwane życie, jednak myliła się. Wampirzycy z takim charakterkiem nic nie przychodzi łatwo, a do tego jeszcze wirus wampiryzmu atakuje ją ponownie. Musi przejść kolejną przemianę, aczkolwiek tym razem nie obejdzie się bez pomocy kogoś z zewnątrz. Wiąże się to z bardzo silna więzią. W jej życiu pojawia się rosły, ciemnowłosy wampir Chase. Miotają nią teraz sprzeczne uczucia, w końcu wciąż jest Steve. Dziewczyna natrafia także na trop mrocznej zagadki rodzinnej, którą będzie musiała niezwłocznie rozwiązać.Książka, jak każda inna napisana przez C.C.Hunter, całkowicie mnie pochłonęła i sprawiła, że bardzo szybko postanowiłam sięgnąć po kolejną część. 


22. Marta K.29 listopada 2016 20:33

C.C.Hunter- Niewypowiedziana
Niewypowiedziana to ostatnia i najbardziej wyczekiwana część Wodospadów cienia po zmroku. Znajduje się w niej rozwiązanie mrocznych zagadek całej serii, których ujawnienie wywraca dotychczasowy świat do góry nogami. Della musi stawić czoła wielkiemu wyzwaniu, działając na rzecz JBF. Bada sprawę morderstwa sprzed dwudziestu lat. Najgorsze jest to, że jedynym oskarżonym jest jej ojciec, a ofiarą jego siostra. Dodatkowo wszystko komplikuje związek z Chasem, na którego wciąż jest wściekła za wykradnięcie jej sekretów. Jednak bez niego nie da sobie rady. Jest także Steve, któremu wampirzyca wciąż nie przestała być obojętna. Powieść to wspaniały finał całej serii i historii Delli Tsang. 

C.C.Hunter- Prawie o północy

Prawie o północy autorstwa C.C.Hunter to zbiór opowiadań o czterech bohaterach książek serii Wodospady cienia i Wodospady cienia po zmroku . Poznajemy w niej nieznane dotąd historie Frederiki Lakoty, Delli Tsang, Mirandy Kane oraz Chase’a Tallmana. Dowiadujemy się wiele na temat ich przeszłości. Pozycja ta jest wyjątkową gratką dla wszystkich fanów książek, które stały się bestsellerami według New York Timesa i zyskały rzeszę czytelników na całym świecie.

Marcin Mortka- Dom pod pękniętym niebem

Książka opowiada o siedmiorgu nastolatków, którzy pojechali z dziwnym przewodnikiem na kemping w góry. W tego typu miejscach normalną rzeczą jest brak zasięgu i dostępu do Internetu. Rodzic, który miał odebrać młodzież, nie przyjechał. Zabrali więc auto i pojechali do miasta. Gdy już byli na miejscu, postanowili wejść do sklepu. Okazało się, że w środku jest pusto mimo wczesnych godzin popołudniowych. Nigdzie nie było żadnej żywej duszy prócz niecodziennych stworów. Bohaterowie dowiadują się, że mają specjalne moce. Postanawiają odnaleźć innych, którzy mają takie same dary jak oni. Książka naprawdę zaskakująca i niezwykła.


25. Marta K.31 grudnia 2016 22:14

Patrick Carman
Dolina Szkieletów 
„Dolina Szkieletów” to książka, w której czytelnik nie wie co znajdzie się na następnej kartce. Strach towarzyszy nam już od pierwszej strony, a potęguje go zapis w formie dziennika prowadzonego przez piętnastolatka – Ryana. W pozycji możemy znaleźć kody do filmików ,nagrywanych i umieszczanych w sieci przez jego przyjaciółkę Sarah, które w ciekawy sposób uzupełniają historię. Od lektury nie da się oderwać aż do samego końca. Autorowi świetnie udało się stworzyć naprawdę dobrą „ książkę z dreszczykiem”. 

26. Marta K.31 grudnia 2016 22:15
Patrick Carman
Duch w machinie
„Duch w machinie” to książka, którą pochłonęłam tak samo szybko jak poprzednią cześć z serii „Dolina Szkieletów” . Ktoś żywy lub martwy próbuje powstrzymać Ryana i Sarah przed odkryciem upiornej przeszłości Doliny Szkieletów. Jednak elementy strasznej układanki zaczynają powoli układać się w całość, a przyjaciele nie czują się już bezpiecznie nawet we własnych domach. Również dowiadujemy się więcej o postaciach pobocznych, które są powiązane ze sprawą. Do tej pozycji także zostały przygotowane dodające klimatu historii filmiki. Nie mogę doczekać się, kiedy poznam dalsze losy bohaterów.

27. Marta K.31 grudnia 2016 22:15
Stephen King
Miasteczko Salem
Podczas czytania powieści napisanych przez Kinga nie da się nie czuć narastającego z każdą kolejną stroną strachu. „Miasteczko Salem” przenosi nad do amerykańskiego miasteczka, gdzie zaczynają się dziać niepojęte rzeczy. Jedna śmierć pociąga za sobą drugą i tak po kolei w dziwnych i przerażających sytuacjach giną bądź umierają dzieci oraz dorośli. Autor naprawdę mnie zaskoczył, gdyż spodziewałam się raczej historii o czarownicach, bądź czymś związanym z diabłem, ponieważ z tym kojarzy mi się Salem. Po lekturze zdecydowanie pojawiła się we mnie chęć jak najszybszego sięgnięcia po kolejne książki Stephena Kinga. 

28. Marta K.31 grudnia 2016 22:16
Stephen King
Dziewczyna, która kochała Toma Gordona
Kupiłam tą książkę już dość dawno, jednak długo nie mogłam przemóc się do jej przeczytania. Jednak grudniowe hasło „książka z dreszczykiem” skłoniło mnie do sięgnięcia po „Dziewczynę, która kochała Toma Gordona”. Miałam do niej dość duże oczekiwania, które wynikały ze świetnego poziomu , jaki reprezentują inne powieści Kinga. Jednak nie zawiodłam się, a pozycja była świetna! Opowiada o Trishy, której opętana manią wycieczek matka zabiera ją oraz jej brata do parku narodowego w masywie Gór Białych. Podczas kłótni z chłopcem kobieta nie zauważa, że dziewięciolatka zbacza z trasy i gubi się w lesie. Z weekendowego spaceru robi się kilkudniowa, samotna wędrówka przez las, podczas której dziewczynka musi racjonować sobie żywność, a jedynym pocieszeniem dla niej jest słuchanie transmisji z meczów bejsbolowych z udziałem Toma Gordona, miotacza Red Soxów , w którym się podkochuje.

29. Marta K.31 grudnia 2016 22:17
J.K.Rowling
Harry Potter i Insygnia śmierci

Ostatnia część serii, którą znają wszyscy – Harry’ego Pottera. Poznajemy finał historii, która ma tak wielu fanów na całym świecie. Ma miejsce wiele mrożących krew w żyłach zdarzeń, a tytułowy bohater ma za zadanie raz na zawsze uwolnić świat czarodziejów od Voldemorta. Jednak nie jest to takie łatwe jak by się wydawało. Co prawda czytałam tą książkę nie po raz pierwszy, jednak i tak wzbudziła we mnie dreszczyk emocji. Mimo iż pozycja ta jest dość obszerna, skończyłam ją naprawdę bardzo szybko i jestem nią zachwycona.

30. Marta K.31 grudnia 2016 22:18
J.K.Rowling, Jack Thorne, John Tiffany
Harry Potter i Przeklęte dziecko

“Harry Potter i Przeklęte dziecko” to kolejna powieść mająca miejsce w świecie czarodziejów. Różni się od poprzednich części sagi – jest napisana w formie scenariusza. Tym razem głównymi bohaterami są syn Harry’ego – Albus oraz syn Draco – Scorpius. Chłopcy przyjaźnią się, mimo wzajemnej niechęci swoich ojców. Postanawiają zmienić bieg czasu i uratować zmarłego w Turnieju Trójmagicznym Cedrika Diggory’ego. Diametralnie zmieniają przy tym rzeczywistość, która z każdą kolejną próbą podróży w czasie robi się coraz gorsza. Przekonują się także, że nie wszystkim mogą ufać. 

31. Marta K.31 grudnia 2016 22:19
Raymond Benson
Dying Light Aleja koszmarów

Mel Wyatt przyjechała na Światowe Igrzyska Lekkoatletyczne miesiąc wcześniej, spełniając swój egzotyczny sen o podróży. Nie jest jednak świadoma, jak szybko zmieni się on w jej najgorszy koszmar. Pojawia się dziwna zaraza, widać wszechobecne ślady ugryzień a ludzie spokojni dotąd ludzie stają się mordercami. Rodzice dziewczyny nie żyją, a o losie swojego brata nie ma bladego pojęcia. Musi zdobyć leki, w poszukiwaniu których ma na zadanie pokonać Koszmarną Aleję, po brzegi przepełnioną żądnymi krwi zarażonymi. „Dying Light Aleja Koszmarów” to książka świetnie trzymająca w napięciu i momentami naprawdę straszna. 

32. Marta K.31 grudnia 2016 22:20
Rick Riordan
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Złodziej pioruna

Rick Riordan to jeden z moich ulubionych autorów. Uwielbiam jego książki, a seria „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” jest naprawdę dobra. Percy jak dotąd wiedzie całkiem ‘’normalne’’ życie. Jest dyslektykiem i ma ADHD, a w żadnej szkole nie zagrzał miejsca dłużej niż na rok. Na wycieczce klasowej zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Matematyczka – Pani Dodds- zmienia się w przerażającą erynię i próbuje go zabić. Jego nauczyciel rzuca mu długopis, który po odetkaniu staje się mieczem. Jakby tego było mało, gdy jedzie z mamą do domku nad morzem musi walczyć z mrożącym krew w żyłach Minotaurem i trafia do obozu herosów. Dowiaduje się tam, kim jest naprawdę. Ponadto musi wyruszyć na niebezpieczną misję, razem ze swoimi przyjaciółmi . 

33. Marta K.31 grudnia 2016 22:21
Rick Riordan
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Morze potworów
Kolejny tom przygód syna Posejdona naprawdę mi się podobał. Jest przepełniony akcją i niebezpiecznymi przygodami. Tym razem Percy dowiaduje się że ma brata, który nie jest człowiekiem, a także wyrusza, aby uratować swojego przyjaciela – satyra Grovera. Wymyka się przy tym z obozu herosów, bo misja nie należy do niego, tylko do Clarisse, córki Aresa, z którą toczy wojnę. Po bardzo trudnej do przebycia drodze trafiają na wyspę cyklopa. Muszą ujść z życiem oraz wydostać kozłonoga z opresji, co okazuje się strasznie trudne

34. Marta K.31 grudnia 2016 22:22
Rick Riordan
Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Klątwa tytana
Trzecia książka o Percym była według mnie świetna. Syn Władcy mórz i oceanów dostaje od swojego przyjaciela Grovera wiadomość. Natychmiast przygotowuje się do walki. Okazuje się, że satyr odnalazł dwójkę herosów nieznanego pochodzenia. Król Tytanów Kronos uknuł naprawdę podstępny plan. Jakby tego było mało przebudził się potężny potwór zdolny zniszczyć Olimp. Jedyna bogini, która jest w stanie go wytropić zaginęła. A to wszystko spoczęło na ramionach chłopca, jego przyjaciół oraz łowczyń Artemidy . Po drodze muszą się zmierzyć z mrożąca krew w żyłach klątwą tytana.


35. Marta K.31 stycznia 2017 20:40

Leigh Bardugo „Szóstka wron”
Potencjalny czytelnik zostaje przyciągnięty przez nieziemskie wydanie, a w środku „Szóstki wron” znajduje coś równie wspaniałego.
Kaz Brekker dostaje jedno z najbardziej ryzykownych zadań – włamanie się do Lodowego Dworu, który jest twierdzą nie do zdobycia, oraz wydostanie stamtąd bardzo cennego zakładnika. Aby przystąpić do tego wręcz niewykonalnego zadania, zbiera wyrzutków.
Jak w większości powieści młodzieżowych, tutaj także znajduje się wątek miłosny, a między bohaterami, najpierw skaczącymi sobie do gardeł, rodzi się prawdziwa przyjaźń. Zdecydowanie polecam przeczytanie tej książki. 

„W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne
W życiu angielskiego dżentelmena, Fileasa Fogga raczej nie dzieje się nic ciekawego. Mężczyzna jest tajemniczym, małomównym i przesadnie uporządkowanym członkiem klubu „Reforma”, nikt nie wie, jak zdobył swój majątek. 2 października został zmuszony do zwolnienia swojego dotychczasowego lokaja, a także do zatrudnienia nowego – Francuza Jana Obieżyświata.
Idealny porządek zaburza zakład – Fogg ma okrążyć cały świat w przeciągu 80 dni i zjawić się w Londynie dokładnie 21 grudnia. Wyrusza jeszcze tego samego dnia, wcześniej kończąc karcianą rozgrywkę.
„W 80 dni dookoła świata” to zdecydowanie klasyk. Mimo że ta książka po raz pierwszy została wydana w 1945 roku, ma szansę spodobać się współczesnemu czytelnikowi .

„Cztery” Veronica Roth
Szesnastoletni Tobias jest synem przywódcy Altruizmu. Chłopak, jak każdy w jego wieku, ma przejść test predyspozycji, a następnie wybrać frakcję. Wstępuje do Nieustraszoności, po czym nadaje sobie nowe imię - Cztery. Mimo tej decyzji i tak wciąż musi mierzyć się ze strachem: wcześniej przed sadystycznym ojcem, a teraz przed upodobnieniem się do Marcusa – bezlitosnego człowieka napawającego się czyimś cierpieniem. Dwa lata później poznaje Tris. Dziewczyna jest jedyną osobą, której może zaufać i przy niej znowu czuje się sobą.
,,Cztery” to świetne uzupełnienie trylogii Niezgodna. Książka jest naprawdę godna polecenia. 

,,Szatan z siódmej klasy” Kornel Makuszyński
Adam Cisowski jest bystrym nastolatkiem z żyłką detektywistyczną. Poznajemy go podczas lekcji historii, której uczy profesor Gąsowski. Nauczyciel jest dumny, że ma tak mądrą i zawsze przygotowaną do odpowiedzi klasę. Jednak pewnego razu uczniowie nie nauczyli się. Chłopiec tłumaczy, że wynalazł system, według którego jego koledzy są pytani. Idą na układ, ale Adamowi znowu udaje się go przechytrzyć . Kolejnymi zadaniami „młodego detektywa” są: rozwiązanie zagadki pióra wiecznego oraz znalezienie pieniędzy, których brakowało według księgi rachunkowej. Nauczyciel postanawia poprosić go o pomoc. Do domu matematyka przychodzi dziwny Francuz, który chce zakupić posiadłość. Niedługo po tym mają miejsce dwie kradzieże.
Książka jest naprawdę ciekawa i warta przeczytania. 

Dywizjon 303 Arkady Fiedler
Rok 1940, wciąż trwa inwazja Niemiec w Europie. Ostatnim bastionem aliantów jest Anglia. Największym atutem wojsk Hitlera ma być w tej bitwie Luftwaffe, czyli lotnictwo. Rozpoczyna się Bitwa o Anglię. W walce przeciwko okupantom biorą udział Polacy – Dywizjon 303. Podczas 43 dni bitwy strącają aż 126 wrogich samolotów. Winston Churchill mówi o naszych rodakach: „ Never In the field of human conflict was so much owed by so many to so few” ( Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym)
Uważam, że książka jest naprawdę warta przeczytania. Porusza naprawdę ważną kwestię – naszą historię. Oprócz tego nie jest nudna, a wręcz przeciwnie – bardzo wciągająca.


40. Marta K.28 lutego 2017 21:59

„Baśnie Barda Beedle'a”
J. K. Rowling
Hermiona w prezencie od Dumbledore’a dostaje książkę, którą są właśnie „Baśnie Barda Beedle'a”. Na pewno wielu fanów serii o Harrym Potterze chciałoby ją przeczytać... Dzięki J.K Rowling stało się to możliwe. Lektura zawiera 5 opowieści. Każda z nich ma magiczny charakter i wywołuje u czytelnika inne uczucia. Towarzyszą im komentarze dyrektora Hogwartu. Opowiadają o: czarodzieju i skaczącym garnku, Fontannie Szczęśliwego Losu, włochatym sercu czarodzieja, losach Czary Mary, a także trzech braciach. Uważam, że lektura jest dość dobra i w ciekawy sposób przybliża nam uniwersum chłopca, który przeżył. 

41. Marta K.28 lutego 2017 21:59
„Romeo i Julia”
William Szekspir
Dramat Szekspira jest znany chyba każdemu . Opowiada historię kochanków – Romea i Julii. Zakochani wywodzą się z dwóch wrogich sobie rodów . Historię stworzoną przez angielskiego pisarza rozpoczyna sprzeczka sług z domów Kapuletów i Montekich. Mężczyzna trafia na bal maskowy. Poznaj tam dziewczynę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Tego samego wieczoru dochodzi do rozmowy, a także pocałunku. Wieczorem Romeo zakrada się ogrodu i wyznaje miłość Julii. Niestety, historia Romea i Julii nie kończy się dobrze... Mimo to uważam, że książka ta to klasyk naprawdę warty przeczytania.

42. Marta K.28 lutego 2017 22:00
„Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa”
sir Arthur Conan Doyle
Nikomu nie trzeba przedstawiać Sherlocka Holmesa. Sir Arthur Conan Doyle pisał o nim tak szczegółowo, że przez lata wielu czytelników myślało, że znakomity detektyw żył naprawdę. Okazuje się, że był on wzorowany na doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu.
Książka jest dość obszernym dziełem. Liczy sobie ponad 1110 stron, ale za to zawiera wszystkie opowieści o Holmesie. Uważam, że to naprawdę świetna alternatywa dla fanów postaci wykreowanej przez Doyla, a także wszystkich wielbicieli kryminałów. Lektura sama w sobie jest doprawdy warta poświęcenia jej większej uwagi. 

43. Marta K.28 lutego 2017 22:00
„Robinson Cruzoe”
Daniel Defoe
Robinson Cruzoe marzy o byciu żeglarzem. Przeszkodą jednak są jego rodzice. Stracili już dwóch synów przez morze, nie chcą, aby ten los spotkał i trzeciego. Mimo zakazu, młodzik zaciąga się na statek. Po kilku przygodach na łajbie, trafia na bezludną wyspę. Musi radzić sobie sam. Zdobywać jedzenie, znaleźć prowizoryczny dom, a także nie stracić rachuby czasu. Mimo że książka ma już swoje lata, współczesnemu czytelnikowi wciąż się podoba. Daniel Defoe wykreował świetnego bohatera, lektura „Robinsona Cruzoe” jest bardzo przyjemna.

44. Marta K.28 lutego 2017 22:01
„Felix, Net i Nika oraz Gang
Niewidzialnych Ludzi” Rafał Kosik
Ciekawa, nieschematyczna książka powoli staje się rzadkością. Rafał Kosik jednak świetnie poradził sobie z napisaniem naprawdę świetnej serii, której pierwszym tomem jest „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. Pierwszy dzień w szkole. Spotyka się trójka młodych ludzi. Szybko stają się przyjaciółmi. Wspólnie przeżywają wiele zaskakujących, zabawnych, a także mrożących krew w żyłach przygód. Odkrycie tajemnicy nawiedzonej szkoły, niepostrzeżenie okradającej pobliskie banki grupy, latającego talerza oraz znalezienie ukrytego skarbu to tylko nieliczne z ich dokonań.
Uważam, że powieść Kosika jest naprawdę godna przeczytania. 

45. Marta K.28 lutego 2017 22:03
„Dotyk Julii”
Mafi Tahereh

A co gdyby można zabić dotykiem? Z takim problemem boryka się Julia. Nikt nie wie, skąd wzięła się jej moc. Wiadomo jednak, że Przywódcy Komitetu Odnowy postanawiają zawładnąć światem, który jest całkiem inny niż ten, w którym żyjemy – roślinność i zwierzęta poszły w zapomnienie. Chcą wykorzystać do tego zdolności dziewczyny. Ona jednak zaczyna walczyć wraz z kimś, kogo kocha. „Dotyk Julii” to naprawdę oryginalna, świetna i bardzo wciągająca książka, napisana z wyobraźnią.


46. Marta K.31 marca 2017 22:56

J.K.Rowling
Harry Potter i Kamień Filozoficzny
Autorka otrzymała nagrodę Goodreads Choice Award w 2016r.
Chłopiec, który przeżył. Okrutny Lord Voldemort. Postacie te zna już każdy.
Harry po utracie rodziców , a ma wtedy zaledwie roczek, zmuszony jest zamieszkać razem z Rodziną Dursleyów, swoją ciotką i wujkiem. Traktują go jednak okropnie, w przeciwieństwie do swojego syna Dudley’a, który ma wszystko, czego zapragnie. Do domu zaczynają przychodzić tajemnicze listy. Gdy ciotka Petunia zauważa, że są z Hogwartu nie zgadza się dać ich siostrzeńcowi. Starania, aby Harry nie przeczytał listu idą jednak na marne, gdy pojawia się Hagrid. W ten sposób zaczynają się pierwsze przygody młodego czarodzieja w szkole magii.
Uważam, że Harry Potter i Kamień Filozoficzny to cudowna książka . Opowiada nie tylko o zdarzeniach mających miejsce w Hogwarcie, ale także o przyjaźni, odwadze i innych ważnych wartościach w życiu człowieka.


47. Marta K.31 marca 2017 22:57

J.K.Rowling
Harry Potter i Komnata tajemnic
Autorka otrzymała nagrodę Locusa za najlepszą powieść fantasy w 2000r.
W domu wujów Harry’ego pojawia się Zgredek. Każe on nie iść chłopcu do szkoły. Mimo wszystko młody czarodziej, który naprawdę tęskni za Hogwartem , rozpoczyna 2 rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa. Po wakacjach trójka przyjaciół musi stawić czoła coraz to nowym zagrożeniom. Komnata tajemnic stworzona przez jednego z założycieli szkołu - Salazara Slytherina daje wszystkim znać o swoim istnieniu.
Kolejna część przygód młodego czarodzieja jest naprawdę świetna i zachęca, a nawet zmusza do sięgnięcia po kolejne tomy.

48. Marta K.31 marca 2017 22:57
J.K.Rowling
Harry Potter i Więzień Azkabanu 
Autorka otrzymała nagrodę Nickelodeon Kids’ Choice Award: ulubiona książka w roku 2008.
Świat Czarodziejów ogarnia straszna panika. Jeden z najgorszych więźniów , pomocnik Voldemorta – Syriusz Black – wydostaje się z Azkabanu, więzienia , z którego ucieczka jest wręcz niemożliwa. Ale czy mężczyzna naprawdę jest tym, za kogo wszyscy go mają? Może tak naprawdę to ktoś inny, ale cała odpowiedzialność za czyny, które nie dokonał spadła na Syriusza? Harry’emu udaje rozwiązać się tą zagadkę, a zresztą, kto inny by tego dokonał? 3 rok w szkole Magii i Czarodziejstwa przepełniony jest przygodami, niebezpieczeństwem, a także demenotrami.
„Harry Potter i Więzień Azkabanu” to moja ulubiona część całej serii. Zdecydowanie ją polecam.

49. Marta K.31 marca 2017 22:57
J.K.Rowling
Harry Potter i Czara Ognia
Za książkę Harry Potter i Czara Ognia autorka otrzymała nagrodę Hugo za najlepszą powieść w 2001r.
Turniej Trójmagiczny odbędzie się w Hogwarcie. Jak zawsze będą rywalizować trzy najlepsze szkoły czarodziejstwa - Ze względu na bezpieczeństwo, Czara Ognia, do której należy wrzucić karteczkę aby się zgłosić, nie dopuszcza niepełnoletnich Czarodziejów (Jeżeli uczestnik chce wziąć udział musi mieć minimum 17 lat). Może być tylko trzech uczestników, po jednym reprezentującym kolejno Hogwart, Durmstrang i Beauxbatons. Jednak z brytyjskiej szkoły zostaje wybranych 2 zawodników. Na dodatek jeden z nich to Harry! Bohater musi przejść przez okropnie trudne i strasznie niebezpieczne konkurencje, a finał okaże się walką na śmierć i życie z największym wrogiem…
„Harry Potter i Czara Ognia” to fantastyczna książka. Nie umiemy przewidzieć co będzie na następnej stronie.

50. Marta K.31 marca 2017 22:59
J.K.Rowling
Harry Potter i Zakon Feniksa
Za książkę „Harry Potter i Zakon Feniksa” autorka otrzymała nagrodę Bram Stoker Award for Best Work for Young Readers w 2003r.
Krycie się przed śmierciożercami i ministerstwem magii jest trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania. Jednak to jeden z celi Zakonu Feniksa, który został wznowiony. W końcu Voldemort znowu stanowi ogromne zagrożenie dla świata czarodziejów, a wszędzie są szpiedzy… Harry tymczasem musi poradzić sobie z wyborem jaki czeka każdego ucznia piątej klasy Hogwartu – karierą zawodową . Oprócz tego czekają go też sumy, a gdy najbardziej potrzebuje Dumbledore’a , ten go unika. W życiu chłopca ma też miejsce straszna tragedia – bardzo bliska mu osoba traci życie.
„Harry Potter i Zakon Feniksa” , jak każda część tej serii, przepełniona jest magią. „Pochłonęłam” ten tom w niecałe 2 dni, mimo iż posiada dość dużą ilość stron i jestem pewna, że każdemu fanowi fantasy bardzo się spodoba.

51. Marta K.31 marca 2017 22:59
J.K.Rowling
Harry Potter i Książę Półkrwi
Za książkę „Harry Potter i Książę Półkrwi” autorka otrzymała Quill Award for Book of the Year w 2005r.
Harry Potter I Książę Półkrwi to istna skarbnica wiedzy o Czarnym Panu, a także książka pełna przygód, miłości i przyjaźni. Tytułowy bohater razem z dyrektorem Dumbledorem wybierają się na bardzo niebezpieczną wyprawę. Niestety stary czarodziej nie dożyje ostatniej walki z największym wrogiem każdej rozsądnej osoby – Voldemortem. Jednak przez tytuł nasuwają się pytania- Kto jest Księciem Półkrwi? Dlaczego tak się nazywa? Jakie jest jego zadanie? Przezwisko kojarzy się ze śmierciożercą. Po części jest to prawda, ale czy całkowicie?
6 tom o uczniu Hogwartu zdecydowanie poszerza naszą wiedzę o całym magicznym świecie, a także doskonale prezentuje dalsze losy chłopaka.

52. Marta K.31 marca 2017 23:00
J.K.Rowling
Harry Potter i Insygnia Śmierci
Za książkę „Harry Potter i Insygnia Śmierci” autorka otrzymała Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy w 2007 r.
„Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanika, zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak, że jesteś MUGOLEM!” – po raz ostatni możemy przeczytać te słowa. Tak, to koniec historii Harry’ego, walki z Voldemortem, przygód bohaterów, naszego spotkania ze światem czarodziejów . Dumbledore’a umarł nie zostawiając żadnych pomocnych wskazówek. Tymczasem trójkę przyjaciół czeka trudna, pełna niebezpieczeństw podróż. Żeby pokonać wroga należy zniszczyć wszystkie horkruksy, ale czy chłopakowi się to uda?
Mimo iż książka jest genialna, bo inaczej nie da się jej określić, czytało mi się ją ciężko. Zapewne przyczyną tego było to, że to już koniec, że to ostatni tom.


53. Marta K.31 marca 2017 23:10

John Flanagan
Zwiadowcy 
W 2008r. John Flanagan otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Australian Book Publishers Association’s of the Year.
Willa, głównego bohatera powieści, poznajemy gdy ma on 15 lat. Jest wychowankiem w sierocińcu, jego rodzice zginęli, gdy był niemowlęciem. Chce jak swój ojciec, który poległ podczas bohaterskiego starcia w trakcie ostatniej bitwy z Morgarathem, zostać rycerzem . Jednak tutaj pojawia się pewna przeszkoda nie do obejścia – chłopak jest drobnyi nie ma siły potrzebnej do władania mieczem. Gdy już wydaje się, że został skazany do pracy na roli, pojawia się Halt, owiany sławą zwiadowca. Will zaczyna u niego naukę, która wcale nie jest taka łatwa, a wręcz okropnie męcząca . Nawet nie wiadomo czy zostanie przyjęty na ucznia. Jednak dokonuje naprawdę odważnego czynu. Już jako młodzik staje się znany w Redmont, a nawet w całym królestwie Araluen.
Pierwsza część bestsellerowej serii jest świetna i zachęca do zapoznania się z całą resztą serii. 

54. Marta K.31 marca 2017 23:11
John Flanagan
Zwiadowcy księga 3 Ziemia skuta lodem
W 2008r. John Flanagan otrzymał bardzo prestiżową nagrodę Australian Book Publishers Association’s of the Year.
Halt złożył przysięgę i za wszelką cenę próbuje znaleźć swojego ucznia. Do celu dąży po trupach, bowiem odmawia posłuszeństwa swemu władcy. Zostaje wygnany z Araluen i rozpoczyna wędrówkę do Galii w towarzystwie Horacego – zdolnego młodego rycerza. Podróż jednak trwa dłużej niż powinna, gdy wędrowcy napotykają nieoczekiwaną przeszkodę. Tymczasem Will razem z Evanlyn są jeńcami jarla Eraka. Nie jest to byle jaki mieszkaniec Skandii , a niebezpieczny wojownik. Niestety, przyszłość nie wróży nic dobrego przyjaciołom.
Uważam, że z każdym tomem seria robi się coraz ciekawsza, a niesięgnięcie po kolejne części staje się rzeczą niemożliwą. 

55. Marta K.31 marca 2017 23:12
John Green „Szukając Alaski”

John Green w 2006 r. dostał nagrodę Michael L. Printz Award za „Szukając Alaski”.
Książka opowiada o Milsie Halterze, który jest zarówno narratorem, jak i głównym bohaterem. Chłopak ma w życiu cel: odnaleźć Wielkie Być Może, czyli chce „doświadczyć rzeczywistości”. Udaje się do Culver Creek, szkoły z internateem, w której panują naprawdę rygorystyczne zasady. Tam poznaje Alaskę Young, wspaniałą dziewczynę, która staje się dla niego najważniejsza. Dzięki niej, a także reszcie swoich przyjaciół Miles pozna smak przyjaźni. Lektura podzielona jest na 2 części. Autor, jak to ma w zwyczaju, napisał emocjonalną, świetną i nieprzewidywalną historię.

56. Marta K.31 marca 2017 23:13
John Green „19 razy Katherine”

John Green w roku 2009 za książkę ,,Papierowe miasta” otrzymał Edgar Allan Poe Award w kategorii Best Young Adult Novel.
Colin Singleton ma bardzo dziwny ideał dziewczyny. Nie podoba mu się żadna, która nie ma na imię Katherine. Niestety, każda jego partnerka o tym imieniu go rzuca. Zdarzyło się to już aż dziewiętnaście razy! Mając 10 tysięcy dolarów, wyrusza razem ze swoim przyjacielem Hassanem w podróż po Ameryce (na szczęście nie ma z nimi żadnej Katherine). Goni ich krwiożercza świnia. Główny bohater zaczyna pracę nad teorematem o zasadzie przewidywalności Katherine.
Jak każda książka Greena również i ta jest niezwykle zabawna oraz ciekawa. 

57. Marta K.31 marca 2017 23:14
Stephen King „Cmentarz zwierząt” 
Stephen King otrzymał wiele nagród, między innymi im. Edgara Allana Poe za najlepszą powieść.
King stworzył naprawdę nietypową, co jest rzadkością w ostatnim czasie, książkę. Rodzina Creedów się przeprowadza: otoczenie miłych sąsiadów, świetna praca, ogólnie idealna siedziba dla młodego lekarza wraz z żoną i dziećmi. Jednak za domem jest miejsce wzniesione dziecięcymi rękami. Znajdują się tam nagrobki, a napis głosi, że jest to CMENARZ ZWIERZĄT.
Lektura ta to genialny horror, który trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

58. Marta K.31 marca 2017 23:14
John Green, Lauren Myracle, Maureen Johnson “W śnieżną noc” 
John Green w roku 2013 otrzymał nagrodę Children’s Choice Book Awards
w kategorii Teen Book of the Year za książkę ,,Gwiazd naszych wina”.
„W śnieżną noc” to trzy przezabawne opowiadania, których akcja dzieje się w okresie Bożego Narodzenia.
Pierwsze z nich „Podróż wigilijna” opowiada o Jubilatce. Jej rodzice trafiają
do więzienia. Z tego powodu dziewczyna zostaje uwięziona w pociągu z bandą cheerleaderek.
Drugie ze zbioru – „Bożonarodzeniowy cud pomponowy” – opowiada o paczce przyjaciół. Keun, który obiecał, że nie zostawi w barze cheerleaderek, dzwoni do kolegów i koleżanek, aby jak najszybciej przyjechali. W śnieżycy trwa wyścig- kto pierwszy dotrze do knajpy – bliźniacy czy nasi bohaterowie?

Trzecie „Święta patronka świnek” opisuje historię załamanej, myślącej jedynie o sobie nastolatki. Motywem przewodnim opowieści jest mikroświnka, którą dziewczyna ma odebrać ze sklepu zoologicznego dla swojej przyjaciółki. Uważam, że lektura jest naprawdę dobra.

59. Marta K.31 marca 2017 23:15
Colleen Hoover, Tarryn Fisher „Never, Never”
W serwisie lubimyczytać.pl książka Colleen Hoover I Tarryn Fisher pt. ,,Never, Never” zdobyła 1 miejsce w kategorii literatura młodzieżowa w roku 2016.
Nagle tracisz pamięć. Nie wiesz kompletnie nic na temat swojego życia, wliczając w to także swoje imię i to, kim jest. Ten dramat przeżywa pewna para mieszkająca w Nowym Orleanie – Charlie i Silas. Zmuszeni są na nowo odkryć siebie. Wiszą nad nimi przysłowiowe czarne chmury.
Wiele osób zachwycało się tą książką, więc także i ja postanowiłam po nią sięgnąć. Zdecydowanie się nie zawiodłam, a wręcz dołączyłam do grona fanów tej emocjonującej lektury, która na pewno każdemu zapadnie w pamięci.

60. Marta K.31 marca 2017 23:16
Colleen Hoover „Maybe Someday”
Książka „Maybe Someday” autorstwa Colleen Hoover zdobyła 1 miejsce w kategorii Romans w serwisie lubimyczytać.pl w 2015 roku.
Ridge to chłopak, który naprawdę nieźle gra na gitarze. W jego piosenkach brakuje jedynie słów. Sydney to pracująca studentka. Jest w stabilnym związku. Wszystko jednak burzy się w ciągu kilku godzin, gdy gitarzysta chce ją bliżej poznać.
Lektura pełna jest emocji, akcji oraz muzyki. Uważam, że autorka wykreowała ciekawych bohaterów, co sprawia, że książka jest naprawdę dobra i warta poświęcenia jej trochę uwagi


61. Marta K.31 marca 2017 23:51

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”
Henryk Sienkiewicz otrzymał literacką nagrodę Nobla w roku 1905 za książkę „Quo vadis”.
XV wiek to czas konfliktów między Polską a Zakonem Krzyżackim. Młody rycerz, Zbyszko z Bogdańca, przebywając ze stryjem Maćkiem w karczmie, poznaje Danusię Jurandównę, której składa śluby rycerskie. Dziewczyna później ratuje chłopaka, nakrywając go nałęczką, gdy zostaje on skazany na karę śmierci za atak na posła krzyżackiego ( chciał spełnić obietnicę, którą dał damie serca) . Młodzi biorą potajemny ślub, ponieważ Jurand ze Spychowa nie wyraził na niego zgody. Ich szczęście jednak nie trwa długo, ponieważ Danusia zostaje porwana.
Uważam, że „Krzyżacy” to klasyka polskiej literatury, którą każdy powinien przeczytać. 

62. Marta K.31 marca 2017 23:52
Stephen King „Lśnienie”
Stephen King został wielokrotnie nagrodzony, miedzy innymi otrzymał nagrodę British Fantasy Award w 2005 roku.
„Lśnienie” uważane jest za horror wszechczasów, co jest zdecydowanie niepodważalnym stwierdzeniem. Jack Torrance to były nauczyciel, który na czas zimy pracuje jako dozorca w hotelu Overlook. Burze śnieżne odcinają rodzinę od świata, a synek mężczyzny odkrywa, że miejsce, w jakim się znajdują, jest… nawiedzone! Na dodatek Jack przestaje mieć nad sobą kontrolę. Wszystkie te elementy składają się na naprawdę świetną i zapadającą na długo w pamięci książkę. Zdecydowanie każdy fan tego gatunku musi po nią sięgnąć!

63. Marta K.31 marca 2017 23:52
Rick Yancey „Piąta fala. Ostatnia gwiazda”
Książka „Piąta fala. Ostatnia gwiazda” , której autorem jest Rick Yancey, w roku 2016 została zwyciężczynią w kategorii science fiction w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl.
„Piąta Fala. Ostatnia gwiazda” to zakończenie świetnej trylogii. 4 dni, a po nich wszystko zniknie z powierzchni naszej planety – Ziemi. Po co się ukrywać i uciekać, skoro to już i tak koniec? Jednak jest jeszcze jedna szansa. Nierówna walka z wrogim najeźdźcą. Czy uda się uratować ludzkość? Czy bohaterzy podołają misji, która ich czeka?
Niestety, to już koniec całej serii. Uważam, że książka jest naprawdę dobra i spodoba się każdemu fanowi science fiction

64. Marta K.31 marca 2017 23:53
Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz (Nie)bezpieczne dorastanie”
Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
Akcja książki „(Nie)bezpieczne dorastanie” ma miejsce w Londynie. Gdy Felix, Net i Nika znaleźli miejsce, w którym mogą nocować, potrzebują pieniędzy. Szukają pracy. Nareszcie znajdują ją w hotelu. Jego właścicielem jest tajemniczy człowiek, a sama posiadłość kryje wiele tajemnic. Z dziewczyną dzieje się coś dziwnego. Przyjaciele próbują znaleźć tego przyczynę .
Uważam, że lektura powieści Rafała Kosika o kolejnych przygodach trójki nastolatków jest bardzo przyjemna, a z każdą kolejną stroną dzieje się coraz więcej.

65. Marta K.31 marca 2017 23:53
Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka”
Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla
Felix, Net oraz Nika wyjeżdżają na obóz w góry. Trafiają do tajemniczego pensjonatu prowadzonego przez trzy kuzynki. Kobiety są dziwne, a w miejscu, w którym pracują, dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Z czasem bohaterowie odkrywają sekret, a jedna z właścicielek atakuje Nikę. Przyjaciele zdecydowanie muszą ją ratować.
Rafał Kosik jest jednym z moich ulubionych autorów, a każda napisana przez niego książka jest naprawdę świetna i nie da się od niej oderwać.

66. Marta K.31 marca 2017 23:54
Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz orbitalny spisek 2”
Rafał Kosik w roku 2008 otrzymał nagrodę im. Janusza A. Zajdla.
„Orbitalny spisek 2” to kontynuacja wcześniejszej części, która na rynku wydawniczym ukazała się rok po swojej poprzedniczce. Trójka przyjaciół wciąż próbuje odkręcić sytuację. Bitwa z czasem, którego jest coraz mniej, dalej trwa. Rakieta tymczasem krąży po orbicie okołoziemskiej. Oczywiście planuje także jak najszybciej spaść na Warszawę. Na jaw wychodzą także nowe fakty oraz zagadki, a Felix, Net i Nika muszą im sprostać, mimo że każde z nich ma 14 lat. Uważam, że książka jest bardzo ciekawa i nuda podczas jej lektury nie jest możliwa.

67. Marta K.31 marca 2017 23:55
Kristin Hanna „Słowik”
Książka „Słowik” autorstwa Kristin Hannah wygrała w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl w kategorii powieść historyczna.
„Miłość pokazuje nam, kim chcemy być.
Wojna pokazuje, kim naprawdę jesteśmy”
Jest rok 1940, a do Francji wkraczają właśnie armia niemiecka. Dwie siostry – Isabelle i Vianne- zaczynają osobną podróż przez życie. Są kompletnie różne – dorastały w innych okolicznościach, każda z nich ma inne doświadczenia. Pierwsza z nich, Isabelle dołącza, bez względu na konsekwencje, do ruchu oporu, co jest szalenie niebezpieczne.
Natomiast druga, Vianne zmuszona jest przyjąć do domu wroga. Wszystko po to, aby uratować swoich bliskich.
„Słowik” to cudowna opowieść. Mimo iż nie jest to najkrótsza pozycja, czyta się ją bardzo szybko. Wspaniale pokazuje, jak silne są kobiety.

68. Marta K.31 marca 2017 23:55
Hanya Yanagihara „Małe życie”
Hanya Yanagihara otrzymała nagrodę za najlepszą książkę w kategorii literatura piękna w plebiscycie serwisu lubimyczytać.pl.
Pierwszy raz bohaterów spotykamy w chwili, gdy kończą studia. JB to malarz z niezłym temperamentem . Willem wydaje się stworzony do bycia aktorem. Za to Malcom zostaje architektem i świetnie sobie radzi. Jude jest urodzonym matematykiem, odnoszącym także ogromne sukcesy jako prawnik. Coś jednak różni go od reszty przyjaciół. Wszystko ( nie rozmawia nigdy o rodzinie oraz przyszłości) wskazuje na to, że ma jakieś wspomnienie, którego nie potrafi wymazać z pamięci. Jego towarzysze stopniowo odkrywają mroczne sekrety przeszłości.
Książka jest obszerna, jednak według mnie jest naprawdę piękna. 

69. Marta K.31 marca 2017 23:56
Anthony Doerr „Światło, którego nie widać” 
Książka autorstwa Anthony’ego Doerra pt. „Światło, którego nie widać” otrzymała miano najlepszej powieści historycznej w plebiscycie serwisu lubimyczytac.pl w 2015 r.
Odkrywanie świata poprzez dotyk oraz słuch, odkąd skończyło się sześć lat. Właśnie w tym wieku Maurie-Laure straciła wzrok. Akcja książki toczy się w Paryżu, gdzie dziewczynka mieszka razem z ojcem. Kiedy ma 12 lat, hitlerowcy wkraczają do ich rodzinnego miasta. Wtedy bohaterka razem z tatą ucieka do Saint-Malo, miasta w Bretanii. Tam poznaje Wernera, chłopaka, który wcześnie stracił rodziców i poznawał świat dzięki naprawionemu przez siebie radiu. To początek ich wspólnej historii.
Powieść jest naprawdę wzruszająca i piękna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz