Anonimowy22 grudnia 2017 14:39
Boże Narodzenie jak wiadomo jest zimą, stąd wybór książki „Boże Narodzenie Herkulesa Poirot’a” jako książki związanej z zimą nie był trudny.
„Boże Narodzenie Herkulesa Poirot’a” (lub też „Morderstwo w Boże Narodzenie”) to jeden z wielu kryminałów Agathy Christie, który został wydany po raz pierwszy w 1939 roku. Książka ta opowiada historię skłóconej rodziny Lee i śmierci seniora rodu, Simeona. Zaprasza on na święta wszystkich członków swojej rodziny. Wydawałoby się, że robi to, bo chce spotkać się z nimi po latach. Simeon jednak skłóca całą rodzinę. Wtedy też zostaje zamordowany, a do akcji wkracza Herkules Poirot. Usiłując odkryć mordercę, poznaje on przeszłość rodziny Lee. Sprawa staje się bardziej zagmatwana, gdy okazuje się, że Simeon Lee miał potomstwo nie tylko ze swoją żoną. „Morderstwo w Boże Narodzenie” opisuje sposób, w jaki skłócona rodzina usiłuje dojść do porozumienia. W tej powieści jest też dużo skomplikowanych wątków pobocznych, które są jednakże „specjalnością” Agathy Christie. Podobnie jak inne kryminały tej autorki, książka bardzo mi się podobała. Opisane w niej wydarzenia są ciekawe i niespodziewane, a rozwiązanie zagadki jest dość zaskakujące. Polecam książkę wszystkim, ale szczególnie entuzjastom Herkulesa Poirot’a- przy czytaniu tego kryminału przez cały czas będziecie zaintrygowani rozwiązaniem zagadki.
Klucz Wiolinowy18
2. Anonimowy8 marca 2018 12:37
Magdę, bohaterkę książki „Ponieważ wróciłam” Justyny Wydry, poznajemy, gdy po pierwszej nieszczęśliwej miłości umiera na własne życzenie. Nie jest to jednak koniec – dziewczyna dostaje drugą szansę i boskiego posłańca – Rafaela. Lata mijają, Magda komunikuje się z nim, prowadząc samotne życie. Potem poznaje Benjamina. Pobierają się, lecz ich małżeństwo nie jest zbyt szczęśliwe – Magdalena nie potrafi kochać swojego męża. Po trzech nieudanych próbach urodzenia dziecka zaczynają się od siebie oddalać. Zrozpaczona Magda ucieka w rodzinne strony wszystko sobie przemyśleć. I wtedy spotyka bliskiego przyjaciela z czasów podstawówki… „Ponieważ wróciłam” jest opowieścią o kobiecie, która przez bardzo długi czas nie potrafiła dojrzeć, w pełni dorosnąć. Powieść skłania do refleksji na temat sensu życia. Często występują w niej retrospekcje. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją rówieśnikom jako swego rodzaju przestrogę przed spontanicznym podejmowaniem ważnych decyzji lub po prostu jako młodzieżową powieść przygodową- nie jest zbyt długa, a napisana jest przystępnym językiem.
Klucz wiolinowy18
3. Anonimowy30 kwietnia 2018 18:11
3. Anonimowy30 kwietnia 2018 18:11
„Esesman i Żydówka” to powieść, której akcja toczy się w czasie drugiej wojny światowej. Jej autorką jest Justyna Wydra – współczesna polska pisarka. Romans opowiada historię Debory Singer – tytułowej Żydówki, oraz hauptsturmfürera Brunona Kramera. Z początku wydaje się, że nic ich nie łączy – on jest esesmanem mającym za zadanie „oczyszczać” świat z Żydów, a ona – polską Żydówką i sanitariuszką. Bruno gra rolę kata, a Debora – ofiary. Mimo to buntują się przeciwko narzuconym przez wojenny świat regułom – Debora na początku wojny ratuje Niemcowi życie, choć powinna była go zabić. Bruno pragnie się odwdzięczyć dziewczynie – pomaga jej w ucieczce. Mimo rozlicznych zagrożeń, ich niełatwa znajomość rozwija się – pomagają sobie wzajemnie. „Esesman i Żydówka” to powieść nietypowa, pokazująca jak trudna i wymagająca wyrozumiałości i litości może być miłość. Ukazuje też, że pochodzenie nie powinno nikogo przekreślać oraz że zawsze można się zmienić. Książka bardzo mi się podobała i polecam ją wszystkim lubiącym nietuzinkowe romanse.
Klucz wiolinowy18
Klucz wiolinowy18