Katarzyna Wojtala

1.  Magda29 listopada 2017 21:26
Cecelia Ahern „Miłość i kłamstwa”
Niedawno sięgnęłam po książkę ,,Miłość i kłamstwa" angielskiej pisarki Ceceli Ahern. Tytuł wskazuje raczej na typowy romans, lecz okazuje się, że bohaterowie to Sabrina i jej ojciec. Historia opowiadana jest właśnie z ich perspektywy. Pewnego dnia kobieta odkrywa sekret, kulki do gry swojego taty. Brakuje części ogromnej i bardzo wartościowej kolekcji, więc dziewczyna postanawia je odnaleźć oraz dowiedzieć się, jakie jeszcze tajemnice skrywał przed nią ojciec. Część pisana z perspektywy mężczyzny opowiada o jego całym życiu, od lat dziecięcych aż do teraźniejszości. Oczywiście najważniejszą rolę odgrywają w nim kulki do gry. Dzięki temu pozornie zwykłemu przedmiotowi córka i ojciec bardzo zbliżają się do siebie. Przez zmianę perspektyw autorce udało się wprowadzić tajemniczy nastrój. Prawie niemożliwym jest przewidzenie, co się zaraz stanie. Uważam, iż warto przeczytać tę książkę. Jest intrygująca. Czasem bawi, lecz często wzrusza i skłania do przemyśleń. Pokazuje, że wszyscy różnimy się czymś od siebie i skrywamy jakieś tajemnice.
Katarzyna Wojtala


2. Magdalena Stolarska1 stycznia 2018 21:19
Charles Dickens „Opowieść Wigilijna”
Książką, którą ostatnio przeczytałam jest ,,Opowieść Wigilijna" Charlesa Dickensa. Główny bohater to bardzo skąpy i oschły kupiec oraz właściciel kantoru - Ebenezer Scrooge. Nienawidzi świąt, uważa, je jedynie za stratę. W dzień Wigilii Bożego Narodzenia nawiedzają go trzy duchy: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Zjawy pokazują mu po kolei święta z jego dzieciństwa, jak jego bliscy spędzają je teraz bez niego oraz jak będą wyglądały, jeżeli się nie zmieni. Wszystkie wydarzenia sprawiają, że nie tylko główny bohater, lecz również czytelnik zaczynają zastanawiać się nad swoim postępowaniem. Uważam, że książka jest warta przeczytania, ponieważ jest bardzo wciągająca i przyjemnie się ją czyta. Za największą jej zaletę jednak uważam fakt, iż każdego czytelnika skłania do przemyśleń, pokazuje jacy powinniśmy być, by móc spokojnie i z czystym sumieniem spojrzeć w lustro. „Opowieść Wigilijna” powinna być lekturą obowiązkową dla pensjonariuszy więzień i zakładów poprawczych. Jej przeczytanie byłoby z pewnością jedną ze skuteczniejszych metod resocjalizacji.

Katarzyna Wojtala


3. Magdalena Stolarska11 lutego 2018 21:49
Sharon M. Draper „Tylko w mojej głowie”
Ostatnio przeczytaną przeze mnie książką jest ,,Tylko w mojej głowie" autorstwa Sharon M. Draper. Opowiada ona historię dziewczynki z porażeniem mózgowym. Melody nie potrafi poruszać się samodzielnie, jeść, pić ani nawet mówić. We wszystkim potrzebuje pomocy, a niestety najczęściej inni nie rozumieją, co chce przekazać. Jej życie zmienia się, gdy rodzice kupują dla niej specjalny komputer, dzięki któremu może porozumiewać się z innymi, a nawet dostaje się do konkursu. Autorka bardzo dokładnie opisuje każdą część życia bohaterki. Jej myśli, relacje z innymi, codzienną rutynę. Dzięki temu możemy lepiej ją poznać i dowiedzieć się, jakich trudności doświadcza. Pomimo, że nie jest to „lekka” książka, moim zdaniem warto po nią sięgnąć, ponieważ nie tylko wzrusza i daje do myślenia, lecz także momentami bawi. Pokazuje, jak naprawdę wygląda życie osób ciężko chorych, pomaga nam zrozumieć ich sytuację oraz udowadnia, iż nic nie jest niemożliwe, nawet jeśli spotykają nas tak ogromne trudności.

Kasia Wojtala

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz