Książka "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego bardzo zapadła mi w pamięć. Autor napisał ją na podstawie pamiętnika Zośki - jednego z głównych bohaterów, a opowiada ona o wielkim patriotyzmie młodych ludzi, którzy nie obawiali się wziąć broń do ręki i walczyć za swój kraj, co budzi ogromny podziw wśród czytelników. Opowieść zawiera wyłącznie fakty i wydarzenia autentyczne, co sprawia, że niektóre chwile są jeszcze bardziej wzruszającymi. Losy trzech przyjaciół na pewno wprowadziły w zachwyt, podziw, niejedna osoba poczuła również współczucie i wzruszenie. Można pozazdrościć im prawdziwej przyjaźni, o którą w dzisiejszych czasach jest tak ciężko. Warto także wspomnieć, że lektura ta dostarcza nam wiedzy o II wojnie światowej. Bardzo cieszę się, że utwór ten jest obowiązkową lekturą szkolną, ponieważ uważam, że każdy powinien ją przeczytać i moim zdaniem warto. Myślę, że niejednokrotnie do niej powrócę.
"Harry Potter" jest to seria powieści o świecie magii napisanej przez J. K. Rowling. Akcja toczy się w Anglii oraz w świecie magii. Harry Potter do 11 roku życia mieszkał w domu swojego wujostwa, które go nie respektuje. Jego rodzice zginęli, kiedy Harry był małym chłopcem. W dniu jego 11 urodzin, dowiaduje się, że jest czarodziejem, co wydaje mu się absurdalne, ale okazuje się prawdziwe. We wrześniu rozpoczyna naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, poznaje tam swojego pierwszego przyjaciela - Rona Weasley'a. Po pewnym czasie zaprzyjaźniają się również z Hermioną Granger. Prawie co roku Harry staje twarzą w twarz z Voldemortem. Moim zdaniem jest to cudowna opowieść o walce dobra ze złem. Uczy również prawdziwej przyjaźni i oddania w imię wyższych wartości.
Moją ostatnio przeczytaną książką są "Listy do Boga" autorstwa Johnego Perry'ego oraz Patricka Doughtie. Sięgnęłam po nią ze względu na dobre opinie przeczytane w internecie, jak również z polecenia mamy. Historia opisana w książce opowiada o nieuleczalnie chorym, na raka mózgu, młodego Tylera. Nie mogąc poradzić sobie z odejściem najbliższej osoby, postanawia zacząć modlić się do Boga. Ponieważ jest młody i nie wie jeszcze, jak zwrócić się do Boga, szuka własnego sposobu. Odkrywa, że jego ojciec swoją modlitwę często zamieniał na listy. Wreszcie decyduje się na napisanie swojego własnego listu. Wkrótce staje się to jego codziennością i jedyną odskocznią od choroby. Tyler nie zdaje sobie równocześnie sprawy, że swoimi listami pomaga ludziom, którzy go wspierają. Książka wywołała we mnie dużo emocji. Muszę przyznać, że końcowe kartki przeczytałam zalana łzami.
"Igrzyska śmierci" to trylogia napisana przez amerykańską pisarkę Suzanne Collins. Cała akcja rozgrywa się na ruinach dawnej Ameryki Północnej. Główna bohaterka Katniss Everdeen mieszka w dwunastym dystrykcie. Podczas corocznych dożynek zgłasza się za swoją młodszą siostrę - Prim. Staje się trybutem na 74 corocznych Głodowych Igrzyskach. Razem z nią zostaje wylosowany Peeta Melark. W igrzyskach bierze udział 24 trybutów z 12 dystryktów. Dwanaście dziewcząt i dwunastu chłopców, którzy stoczą między sobą walkę na śmierć i życie. Z 24 przeżyje tylko jeden. Moim zdaniem jest to bardzo pouczająca historia, która opowiada o tym, że na świecie nie ma sprawiedliwości oraz że warto się czasem zbuntować i ponieść straty, aby uwolnić się spod niewoli tyrana.
"Lśnienie"-Stephen King
King ukazuje mrożącą krew w żyłach fabułę, opowiada o rodzinie, która na zimowy sezon przeprowadza się do hotelu, by pełnić tam straż podczas nieobecności personelu. Obdarzony telepatycznymi zdolnościami Danny-pięcioletni syn Jacka, odkrywa, że hotel jest nawiedzony. Trzy miesiące w nawiedzonym miejscu, z dala od reszty świata. Brzmi równie ciekawie jak jest w rzeczywistości. Zarówno książka jak i jej ekranizacja są klasykami horroru. Każdy czytelnik i miłośnik filmu powinien sięgnąć po "Lśnienie".
"Księga Dżungli"- to książka na podstawie zbioru opowiadań Rudyarda Kiplinga, dzieło to zachwyca wszystkie grupy wiekowe na całym świecie. Historia Mowgliego, którego jako porzucone w dżungli niemowlę znajduje wataha wilków, a następnie przyjmuje i wychowuje jak równego sobie. Dorastające z nimi dziecko zaprzyjaźnia się z innymi mieszkańcami lasu, beztrosko spędzając wczesne lata swojego życia. Kłopoty zaczynają się wraz z zauważeniem przez chłopca swojej odmienności, chce poznać swoje prawdziwe pochodzenie. Mowgli postanawia zapuścić się w głąb dżungli, by odkryć własną historię. Jest ona pełna niebezpieczeństw, chłopca poszukuje bowiem okrutny tygrys- Sheere Khan. Opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu samego siebie i zaufaniu. Historii tej po prostu nie da się nie kochać.
"Carrie" Stephen King
W 1974 roku Stephen King zadebiutował w świecie horroru powieścią pt. "Carrie". Okazała się ona tak dużym sukcesem, że doczekała się kilku ekranizacji. Głównym problemem poruszonym w "Carrie" jest szykanowanie uczniów przez swoich rówieśników. Tytułowa bohaterka- Carrie White- była poniżana w szkole przede wszystkim z powodu swojej matki- zagorzałej katoliczki. Uważam, że Stephen King bardzo realistycznie ukazał tragizm Carrie. Autor prawie na początku powieści zdradza zakończenie, co nie jest bez znaczenia. Ma to skłonić czytelnika do skupienia się na postaci głównej bohaterki, a nie na wydarzeniach. Głównym źródłem informacji są artykuły i notatki prasowe wplecione w tok akcji, które służyły wykreowaniu postaci Carrie z punktu widzenia innych bohaterów. Sądzę, że ta powieść jest godna polecenia, gdyż przekazuje ważną naukę dla młodego człowieka, a także jest napisana łatwym w odbiorze dla naszego pokolenia językiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz