Zuzanna Nawrot

"Jezioro osobliwości" Krystyna Siesicka

Ostatnio do moich rąk trafiła książka Krystyny Siesickiej "Jezioro osobliwości". Jest to niezwykle interesująca opowieść pisana bardzo przystępnym językiem, która opisuje problemy jakie ma chyba każdy z nas. Książka zaczyna się w dość dramatyczny sposób, ponieważ od razu dowiadujemy się, że miał miejsce wypadek. Nie wiemy co jest jego przyczyną, ani jak wszystko się potoczyło. Buduje to ogromne napięcie, ponieważ dopiero stopniowo, w trakcie czytania książki będziemy się dowiadywać jakie dramatyczne wydarzenia rozegrały się nad jeziorem w Nidzicy. Niesamowicie ciekawe postacie (czasem lekko irytujące swoim zachowaniem) i nutka tajemnicy, którą wyraźnie czuje się w powietrzu przewracając kolejne stronnice powieści sprawiają, że z czystym sumieniem mogę polecić "Jezioro osobliwości" każdemu. Wystarczy tylko ciepły kocyk, kubek gorącej herbaty i możemy zaczynać!

"Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery

Miłością do serii o Anii L. M. Montgomery zaraziła mnie mama i jestem jej za to wdzięczna. Książka opowiada o wiecznie zamyślonej i pełnej energii dziewczynce, która szalenie nienawidzi swoich rudych włosów! Wychowana w sierocińcu, przygarnięta przez pomyłkę... Czy może się wydarzyć coś jeszcze gorszego? Książka od razu śpieszy nam z odpowiedzią. Ania poznaje przyjaciół na całe życie, rozbija tabliczki na głowach chłopców i podbija serca całego Avonlea! Pozycja warta przeczytania. Jedna z niewielu książek, która gra na emocjach. Będzie trochę smutno, trochę wesoło. Pisana przystępnym językiem sprawi, że Ania zagości również na waszych półkach!

"Ania z Avonlea" Lucy Maud Montgomery
"Ania z Avonlea", to drugi tom serii książek o rudowłosej Ani L.M. Montgomery. Dziewczyna dorasta i zamiast iść na uniwersytet, zostaje w Avonlea i pracuje jako nauczycielka. Oczywiście nie może obyć się bez kolejnych pomyłek, wpadek i zabawnych przygód. Ania razem z Gilbertem postanawiają "udoskonalić" Avonlea, ale czy im się to uda? Razem z Marylą adoptują bliźnięta Tadzia i Tolę. Tak, teraz na Zielonym Wzgórzu już nigdy nie będzie spokojnie! Kolejna świetna książka L.M. Montgomery. Opowiada o miłości, niespełnionych marzeniach, poświęceniu i najważniejszym... O rodzinie. Uwielbiam takie książki, bo potrafią ogrzać serce nawet w tak zimny wieczór jak ten!

"Ania z Szumiących Topoli" Lucy Maud Montgomery
Ostatnia z zekranizowanych części. Tym razem nie mówimy już o dziewczynie, ale raczej o kobiecie. Ania dostaje posadę nauczycielki w szkole w Summerside. Co tu dużo mówić, nie będzie łatwo, bo co jak najbardziej wpływowa rodzina odwróci się od Ani plecami i oświadczy, że nie uznaje nauczycielek? Żeby nie zdradzać za wiele, powiem tylko, że nasza rudowłosa dama i tym razem da radę... Ale jak? To jest pytanie, na które, żeby sobie odpowiedzieć, trzeba sięgnąć po czwarty tom. Tym razem niestandardowo, bo o części wydarzeń dowiadujemy się z listów, które Ania pisała do swojego ukochanego. Książkę jednak wciąż czyta się tak samo gładko i przyjemnie jak jej poprzedniczki. Polecam zagrzebać się głęboko w kocach i rozpocząć lekturę!

"Ania na uniwersytecie" Lucy Maud Montgomery
To już kolejna moja recenzja książki L. M. Montgomery. W trzecim tomie serii Ania w końcu wyjeżdża na swój upragniony uniwersytet, ale, ale... Nie jedzie tam sama! Towarzyszy jej oczywiście GIlbert (i Karol Sloane, ale na pierwszym planie jest oczywiście Gilbert). Dziewczyna spotka tam wielu nowych ludzi, których pokocha całym sercem! Jednak Ania poczuje nie tylko miłość przyjacielską, ale również... Lepiej nie zdradzać tego fragmentu książki. Po prostu sięgnijcie po nią sami!

6. Zuzanna Nawrot31 stycznia 2016 21:42

"Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, to niesamowita opowieść o chłopcu, który mieszka na małej planecie, gdzie czyści wulkany, wyrywa baobaby i opiekuje się piękną, ale kapryśną różą. Zwykłe codzienne obowiązki, prawda? Pewnego dnia chłopiec ma dość i wyrusza w długą podróż po różnych planetach. Wielu moich znajomych stwierdziło, że brzmi to słabo i nieprawdopodobnie. Moim zdaniem książka właśnie pod tym względem jest wspaniała. Bohater spotyka wielu ludzi i każdy z nich reprezentuje jakąś cechę, którą znajdziemy u wielu dorosłych, ale prawie nigdy u dzieci. Jest to na przykład umiłowanie pieniędzy, władzy, czy samego siebie. Mały Książę dostaje również ważną lekcję, bo dowiaduje się, że to przyjaźń czyni każdego z nas jedynym w swoim rodzaju... Sposób w jaki autor przekazał nam tak dużo ważnych wartości w jednej książeczce, jest wspaniały, godny podziwu i odrobiny uwagi ze strony czytelnika. Jest to pozycja godna polecenia.

Ostatnio w moje rączki wpadła książka Marty Owczarek i Bartosza Skowrońskiego "Byle dalej. W 888 dni dookoła świata." Jest to niesamowita opowieść oparta na faktach o dwójce ludzi, którzy rzucili wszystko i wyruszyli w długą podróż. Niezwykłą podróż. Udało im się zakosztować wspaniałego kangurzego mięsa, spróbować prawdziwej domowej mongolskiej kuchni. Przemierzali świat każdym dostępnym środkiem transportu. Przez Amerykę Południową przedzierali się na motocyklach (używając świeżo wyrobionego w warunkach lokalnych prawa jazdy), albo przeciwstawiali się wiatrowi w Nowej Zelandii, walcząc z siłami natury. Nie zatrzymały ich ani drobne wypadki po drodze, ani dwukrotnie złamana noga! Książka nie nudzi. Czyta się ją gładko i przyjemnie, ale najważniejsze jest to, że pełno w niej wspaniałych ciekawostek, które potrafią rozbawić, zaciekawić, a nawet zszokować.

8. Zuzanna Nawrot31 stycznia 2016 22:02

Hasło zachęciło mnie, aby w końcu zakończyć moją przygodę z Tomkiem Wilmowskim i zabrać się za ostatnią część serii, czyli "Tomek w grobowcach faraonów". Odstraszało mnie, że oryginalny autor stworzył tylko zarys, ale ze względy na jego śmierć, książkę dokończył jego przyjaciel Adam Zelga. Jak się przekonałam, zupełnie niepotrzebnie. Książkę czyta się przyjemnie i gładko. Opisy nie są monotonne, a akcja płynie wartko i jest bardzo emocjonująca. W ostatnim tomie nasi przyjaciele udają się na wakacje do Egiptu, ale ponieważ przyciągają przygody, to nie będzie wymarzony wypoczynek... Chyba że tak nazwiemy długi i mozolny pościg za człowiekiem zwanym "Żelaznym Faraonem", który jest znanym fałszerzem, pozostającym nieuchwytnym dla angielskiej i egipskiej policji. Jednak gdy nasza drużyna znajdzie jego trop, to nie odpuści, gnana chęcią zemsty... Ale dlaczego i czy, jak powiedział bosman Nowicki, "wszystko dobrze się skończy, tak jak przecież zawsze się kończyło"?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz