Adrianna Kwiecień

1. Adrianna Kwiecień 30 listopada 2015 21:53
"Lalka" Bolesław Prus
Z racji tego, że jest to lektura szkolna, nie podeszłam do jej czytania zbyt entuzjastycznie. Jednak, kiedy zaczęłam, doszłam do wniosku, że to całkiem dobra książka. Momentami nieco się dłuży, ale ogólnie jest napisana dość ciekawie. Największe emocje wzbudza oczywiście Izabela Łęcka, której osobiście nienawidzę z całego serca. Jest pusta, głupia i zwyczajnie nie potrafię jej lubić. Polubiłam postać Wokulskiego, chociaż momentami irytowało mnie jego bezgraniczne uczucie i tylko czekałam, aż wreszcie zacznie myśleć racjonalnie. Moją ulubioną postacią zdecydowanie jest Ignacy Rzecki, stary subiekt, autor pamiętnika i weteran wojny. Moją sympatie wzbudzał szczególnie próbami związania losów Wokulskiego i pani Stawskiej.
"Lalka", mimo przerażającej długości, należy do lektur, które czytało mi się całkiem dobrze.

2. Adrianna Kwiecień 30 listopada 2015 22:03
"Gwiazd naszych wina" John Green
Historia dwójki nastolatków chorujących na raka. On w czasie walki z chorobą traci nogę, ona z racji niesprawnych płuc nie rozstaje się z butlą tlenową o imieniu Filip. Hazel i Augustus to zdecydowanie nie para idealna. Spotykają się w grupie wsparcia i tak się wszystko zaczyna.
Moim zdaniem, to książka perfekcyjna, właśnie dzięki ukazanej rzeczywistości, która nigdy nie będzie idealna. Jest jedyna w swoim rodzaju. Dała mi zarówno radość jak i łzy. Złamane serce, to skutek uboczny zapoznania się z tą cudowną książką. Czy było warto? Zdecydowanie.
Okay? Okay.

3. Adrianna Kwiecień 30 listopada 2015 22:12
"Tarantula" Thierry Jonquet
Od samego początku, zastanawiałam się nad pytaniem postawionym w opisie książki. "Kim jest piękna Ewa, z którą wzięty chirurg plastyczny Richard Lafargue, pokazuje się na przyjęciach?". Można powiedzieć, że jest to historia przemiany Ewy, nie tylko wewnętrznej. Książka mimo tego, że jest krótka, rozwija wiele wątków. Poza Ewą i Richardem pojawia się również tajemniczy Vincent i Alex. Czy mają coś wspólnego z Ewą?
To książka dla ludzi o mocnych nerwach. Autor bezbłędnie wprowadza klimat, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Książka podejmuje dość specyficzny problem i myślę, że warto ją przeczytać.

4. Adrianna Kwiecień 30 listopada 2015 22:19
„Lektor” Bernhard Schlink
To historia pięknej Hanny oraz dużo młodszego od niej Michaela. Poznają się w dość niefortunnych okolicznościach, jednak ich znajomość rozwija się gwałtownie, a ostatecznie przeradza się w romans. Jednym z rytuałów staje się czytanie książek – Michael staje się lektorem, dzięki czemu Hanna nie jest już taka samotna. Pewnego dnia Hanna znika… Po latach spotykają się ponownie, na sali sądowej. Mroczna przeszłość Hanny wychodzi na jaw. Jest jednak coś, czego wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni… Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Aż do rozwiązania nie domyślałam się co tak bardzo dręczy Hannę. Choć nie jest to książka należąca do najprostszych, myślę, że warto się z nią zapoznać by zdać sobie sprawę jak jedna „ułomność” może zaważyć na całym życiu.

5. Adrianna Kwiecień 30 listopada 2015 22:20
„Nigdy w życiu!” Katarzyna Grochola
Głowna bohaterka, Judyta, kończy właśnie trzydzieści siedem lat. Musi sobie poradzić ze złością, którą wzbudza w niej mężczyzna, który ją porzucił oraz z wychowaniem nastoletniej Tosi. Pracuje w piśmie dla kobiet, udzielając porad, ale czy sama potrafi się do nich zastosować? Wkrótce na jej drodze pojawia się Adam. „Nigdy w życiu!” to bardzo ciepła i łatwa lektura. Myślę, że powinniśmy brać przykład z Judyty i mimo upadków po krótkim czasie stawać się tykającą bombą szczęścia. Dobra lektura na długi zimowy wieczór we własnym towarzystwie.


6. Adrianna Kwiecień3 stycznia 2016 23:23

„Dziennik” Anne Frank
Anne to Żydówka mieszkająca w Amsterdamie. Dostaje na urodziny dziennik, który postanawia regularnie prowadzić. Wybucha Druga Wojna Światowa i rodzina Franków wraz z rodziną van Daanów, ukrywa się na stałe w Oficynie. Anne opisuje życie codzienne, swoje odczucia i pierwszą miłość, w formie listów do wymyślonej przyjaciółki - Kitty. Pokazuje nam życie ukrywających się Żydów z niezwykłej perspektywy czternastolatki.
„Dziennik” wywarł na mnie naprawdę duże wrażenie. Miałam możliwość zapoznania się z życiem codziennym ludzi, będących w ciągłym strach przed złapaniem. Oficyna przez ponad dwa lata była dla nich całym światem – zarówno schronieniem jak i więzieniem. Czytając zapiski Anne, czułam się tak, jakby te listy były napisane specjalnie dla mnie. Polecam przeczytać, ponieważ ten dziennik prezentuje nam kawałek historii oraz stwarza możliwość poznania niezwykłej dziewczynki.


7. Adrianna Kwiecień3 stycznia 2016 23:24

„Pamiętniki” Rutka Laskier
Rutka była Żydówką z Będzina, która prowadziła pamiętnik. Właściwie jest podobna do Anne Frank. Opisuje życie swoje i swojej rodziny w będzińskim getcie. Pokazuje nam zupełnie inną stronę wojny, codzienną, dość przeciętną, mimo ograniczeń nałożonych na Żydów.
„Pamiętniki” Rutki Laskier uświadomiły mi i pokazały, że mimo wojny oraz wielu utrudnień ludzie starali się prowadzić jak najlepsze życie i dostrzegali małe radości. Myślę, że te pamiętniki są warte przeczytania, zwłaszcza dla ludzi mieszkających na Śląsku i w Zagłębiu, ponieważ pokazują nam kawałek historii, która działa się naprawdę blisko nas.

8. Adrianna Kwiecień3 stycznia 2016 23:25

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall
Jest to reportaż, a właściwie wywiad, autorki z uczestnikiem Powstania w Getcie warszawskim, Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania. Dzięki jego wspomnieniom możemy ujrzeć losy uczestników oraz przebieg z zupełnie innej perspektywy. Przedstawił te wydarzenia wyłącznie w formie faktów, nawet drastycznych, które wtedy były codziennością. Ukazał różne postawy powstańców, bohaterstwo, strach i zwyczajne pogodzenie się z tym co się dzieje i czego prawdopodobnie nie dało się uniknąć.
Uważam, że każdy Polak powinien przekonać się jak te wydarzenia wyglądały naprawdę, bez upiększania i niepotrzebnego patosu. Nie starajmy się omijać tej lektury szkolnej, bo naprawdę daje do myślenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz