Filifcio

,,Hobbit" to bardzo ciekawa książka autorstwa J.R.R Tolkiena twórcę znanej wszystkim trylogii książek ,,Władca Pierścieni". ,,Hobbita” poleciła mi mama ,kiedy leżałam chora w łóżku i niemiałam co czytać. Książka ta opowiada o przygodach pewnego Hobbita - Bilba Bagginsa uwielbiającego spokój i ład ,który czując w sobie tajoną chęć podróży(rozbudzoną przy pomocy niejakiego Gandalfa) wyruszył na spotkanie przygody razem z kompanią trzynastu trochę gapowatych krasnoludów wraz z Thorinem dębową tarczą oraz czarodziejem Gandalfem na czele. Celem ich wyprawy jest odbicie Samotnej Góry - dawnego królestwa krasnoludów z łap okropnego smoka Smauga. Podczas tej podróży napotykają na swojej drodze różne niespodziewane przygody(niekoniecznie przyjemne) podczas których Bilbo uświadamia sobie ,że wygodne łóżko i dwa obiady nie są w życiu najważniejsze. Książka jest napisana z niezwykłym humorem i zawiera mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Moim zdaniem książka jest świetna i sama przeczytałam ją trzy razy.

2.  Filifcio 4 listopada 2015 19:51
,,Mały Książe” to dosyć smutna i nakłaniająca książka napisana przez Antoniego de Seint Exuperego. Jest świetna na krótki jesienny, deszczowy wieczór. Opowiada ona o przeżyciach autora książki gdy jego samolot rozbił się na Saharze. Gdy pilot próbował naprawić samolot, obok niego zjawił się mały chłopak prosząc go usilnie ,,narysuj mi baranka”. Od tego rozpoczyna się przyjaźń Małego Księcia (tak go nazwał autor) z pilotem rozbitym na pustyni. Mały Książę opowiada autorowi książki o innych planetach i swoich emocjach związanych z odwiedzeniem ich w poszukiwaniu przyjaciela. Poznacie lisa który chcę być oswojony, różę która po czasie zorientowała się w swoich uczuciach oraz wielu innych bohaterów (nie zawsze pozytywnych). Podczas tych kilku dni na pustyni pilot poznaje istotę przyjaźni, cierpienia oraz miłości. Autor przekonuje się również ,że ,, decyzja oswojenia niesie ze sobą ryzyko łez ‘’. Moim zdaniem jest trochę smutna, lecz za każdym razem zauważa się więcej szczegółów. Serdecznie polecam.

Magiczne Drzewo – Czerwone Krzesło’’ to pierwsza z cyklu książek napisanych przez Andrzeja Maleszkę. Opowiada ona o historii małego chłopca – Kukiego ,który przez przypadek odnalazł magiczny przedmiot spełniający życzenia – czerwone krzesło. Niestety, krzesło spełnia wszystkie wypowiedziane rozkazy tego, kto na nim siedzi (niekoniecznie dobre) ,przez co Kuki wraz z rodzeństwem wpadają w wielkie tarapaty. Muszą razem wyruszyć w długą i niebezpieczną podróż, aby odzyskać swoich rodziców. Czy im się uda? Nie mogę wam tego zdradzić. Za to bardzo polecam. Książka jest ciekawa i wartościowa, nie tylko dla dzieci, ale również dla młodzieży oraz dorosłych. Poleciłam ją moim koleżankom . Niestety, poziom książki spada z każdym tomem i nie wiem czy będę czytać kolejne tomy. Za to pierwsza jest świetna!
“Dywizjon 303” to wzruszająca książka napisana przez Arkadiego Fiedlera. Opowiada ona o polskim dywizjonie toczącym bitwy podczas drugiej wojny światowej w obronie Anglii. Jest to mało znana historia bitew toczonych w powietrzu przez doskonałych polskich pilotów myśliwców. Zawiera dużo nieznanych ciekawostek takich jak na przykład ile wrogich samolotów zestrzelił dany pilot oraz historie poszczególnych ataków. Moim zdaniem książka jest świetna, nie tylko dla wielbicieli literatury wojennej ale również dla innych czytelników. Bardzo podoba mi się ta książka i pewnie nie raz do niej wrócę.

,,Pinokio” to znana wszystkim lektura napisana przez Carla Collodiego. Książka opowiada o małym drewnianym pajacyku, który ożył i marzył o przemianie w zwykłego chłopca. Niestety, Pinokio (bo tak miał na imię pajacyk) nieraz zbacza z dobrej drogi wyznaczonej przez wróżkę do spełnienia swojego marzenia. Ucieka z domu, wpada w różne tarapaty, nawet zamienił się w osła ,lecz czy po tym wszystkim uda mu się spełnić swoje marzenie? Tego nie mogę zdradzić. Powiem szczerze, że ten kto nie czytał ,,Pinokia’’ w dzieciństwie niech go nie czyta. Jest to książka okropna, pełna brutalności i nieszczęść i kompletnie nie rozumiem ja można dać coś takiego do czytania dzieciom?! Ja po tej książce miałam wielką traumę. Stanowczo odradzam.

,,Niezgodna” to pierwsza część trylogii napisanej przez Veronice Roth. Akcja książki dzieje się w świecie podzielonym na poszczególne frakcje: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność. Każdy szesnastolatek musi przejść test predyspozycji i podczas ceremonii musi wybrać frakcję do której chce należeć. Ten kto łączy charakter kilku frakcji jest Niezgodnym i musi zostać wyeliminowany. Belatrice ( główna bohaterka) jest niezgodną i musi chronić swój sekret przed światem. Przenosi się ze swojej rodzinnej frakcji – Altruizmu do Nieustraszoności i staje się niepokonaną Tris. A tymczasem wybucha krwawa wojna między frakcjami. Wszystko waży się na ostrzu noża. Co dalej się dzieje musicie sami przeczytać. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa i wciągająca chociaż zawiera trochę wątków miłosnych. Warto ją przeczytać szczególnie jak się jest fanem ,,Igrzysk Śmierci”. Zachęcam do przeczytania.

,,Igrzyska śmierci” to napisana przez Suzanne Collins książka opowiadająca o losach dziewczyny – Katnis Everdeen która żyje w świecie który jest podzielony na 12 dystrktów. Nad wszystkimi dystryktami panuje Kapilol. Po powstaniu dystryktów Kapitol co roku żąda ofiary w postaci jednego chłopca i jednej dziewczynki w wieku od 12 do 18 których wysyła na tak zwane ,,Głodowe Igrzyska”. Przygoda Katnis zaczyna się, kiedy zgłasza się na ochotnika do Igrzysk by uratować swoją siostrę. Od tej pory zostaje trybutem i jest przygotowywana do walki. Gdy wyjdzie na arenę nic nie będzie takie samo. Do tego dochodzi jeszcze wątek miłości gdy chłopak z dystryktu Katnis który również jest trybutem, wyznaje swą miłość do niej. Moim zdaniem książke warto przeczytać ze względu na wartości takie jak miłość i poświęcenie. Akcja toczy się szybko i zwięźle lecz jest dosyć krwawa. Pierwsza część jest najlepsza ,bo potem te dalsze to są bardziej psychologiczne.

,,Harry Potter i kamień filozoficzny” to pierwsza część znanej wszystkim serii napisanej przez J.K Rowling. Opowiada o przygodach młodego czarodzieja wychowanego w rodzinie mugoli – nie czarodziejów. Harry ( tak ma na imię chłopiec) pewnego dnia otrzymuje tajemniczy list który zostaje przechwycony przez jego ‘’tatę” i spalony. Od tego dnia zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Po ich następstwach Harry zostaje przeniesiony z domu mugoli do szkoły dla czarodziejów gdzie poznaje różne zaklęcia i poznaje tajniki magii. Szybko znajduje przyjaciół i razem pokonują trudności w szkole. Niestety pewnego dnia coś zaczyna się psuć…
Powiem szczerze, że ta książka jest aż podejrzliwie wciągająca i gdy przeczyta się pierwszą część nawet się nie zauważy że czyta się już następną i następną… Ciekawie się ją czyta ,ale mimo wszystko nie polecam. Ta książka coś przestawia w głowie, przed jej przeczytaniem jesteś normalny a potem biegasz z patykiem krzycząc łacińskie, nie wiadomo co znaczące formuły. Odradzam.

,,Wakacje Mikołajka” to czwarta część znanego wszystkim ,,Mikołajka” napisana przez René Goscinnego. Opowiada ona o dwóch wakacjach Mikołajka : jednych nad morzem a drugich na koloniach które są dla Mikołajka pierwszymi. Książka jest napisana w niezwykle zabawny sposób rozśmieszając i dzieci i dorosłych. Przygody głównego bohatera są z życia wzięte i niejeden urwis takie przeżył. Ja tą książkę czytałam co najmniej dwa razy i za każdym razem zaśmiewałam się do łez. Bardzo realistyczni bohaterowie są bliscy każdemu sercu. Bardzo polecam.

,,Kubuś Puchatek” to znana wszystkim ( na pewno wszystkim!) książka napisana przez Adama A. Milne. Jest to bardzo zabawna i humorystyczna powieść dla dzieci opowiadająca o przygodach pluszowego misia zwanego Kubusiem Puchatkiem. Kubuś wraz ze swoimi przyjaciółmi – tygryskiem, prosiaczkiem, Kangurzycą z maleństwem, osiołkiem kłapouchym i królikiem mieszkają w Stumilowym Lesie. Wspólnie rozwiązują problemy i pomagają sobie nawzajem. Gdy byłam mała przerażałam się grubością tej powieści, ale teraz nie jest to dla mnie problemem. Powiem szczerze, że tej książki nie mam po co polecać, bo każdy ją zna. Ale jeśli oglądałeś tylko film, lub przeczytałeś streszczenie powinieneś przeczytać tą książkę.

,,Kolor Magii” to pierwsza część znanej serii ,,Świat Dysku” napisanej przez Terrego Prathetta. Książka opowiada o przygodach nieudolnego maga Ricewinda oraz pierwszego w tamtejszym świecie turysty Dwukwiata. Dwukwiat przybywa z kontynentu przeciw wagi i ma zamiar obejrzeć najstarsze miasto Dysku Ankh –Morpok. Niestety, nie rozumie niebezpieczeństw i jest troszeczkę… zbyt ufny. Gdy przybył do miasta napotkał Ricewinda i zatrudnił go w roli przewodnika. Gdy przez Dwukwiata w mieście wybucha ogromny pożar muszą uciekać i właśnie tak zaczyna się ich dłuuuuga wyprawa, podczas której przeżywają różne przygody ,takie jak spotkanie ze smokami ,rozmowy ze śmiercią i przypadkowe odlecenie w kosmos. Książka jest bardzo ciekawa i trudno się od niej oderwać. I mam dla was niespodziankę : tej serii jest około 40 tomów. Naprawdę bardzo polecam.

Moi drodzy… Jestem pewna ,że każdy z was czytał ,,Przygody Tomka Sawyera” napisane przez Marka Twaina. Jest to książka opowiadająca o przygodach chłopaka ,Tomka Sawyera ,który żyje w starym miasteczku Sant Petersburg nad rzeką Missisipi. Tomek jest jak zwykli chłopcy : uwielbia rozrabiać, psocić i robić złośliwości swojej cioci. Lecz pewnego dnia wszystko się zmienia. Gdy Tomek wraz ze swoim kolegą przychodzą na cmentarz by wypróbować jeden z zabobonów stają się świadkami morderstwa! Od tego czasu chłopcy muszą dbać aby ich sekret się nie wydał, unikać mordercy krążącego po ulicach oraz uratować niesłusznie oskarżonego Pottera. Lecz gdy we wszystko wmiesza się pewne uczucie oraz spora sumka pieniędzy ukryta w jakiejś skrzyni to przygoda murowana. Wiem ,że ta książka jest lekturą ale jak ktoś przeczytał tylko streszczenie ( wiem, że najczęściej tak jest ) niech koniecznie przeczyta całość. Naprawdę warto to przeżyć ( czytając ;) ).

,,Opowieści z Narni’’ „Lew ,czarownica i stara szafa” to pierwszy tom siedmiotomowej serii napisanej przez C.S Lewisa. Opowiada ona o przygodach czwórki dzieci : Zuzanny ,Łucji ,Piotra i Edmunda. Dzieci muszą uciekać z Londynu przed nalotami bombowymi. Trafiają do starego domu Profesora gdzie Łucja odnajduje starą szafę – przejście do magicznej krainy Narnii. Rodzeństwo po pewnym czasie razem przechodzi przez szafę lecz w Narnii źle się dzieje. Całą krainą włada zła królowa ,która sprowadziła wieczną zimę a jedynie rodzeństwo może ją powstrzymać. Niestety, gdzie zło tam i zdrada. Edmund zwabiony przez lodową królową zdradza i tym samym wpada w ogromne kłopoty. Na szczęście tajemniczy Aslan –ogromny lew, syn stwórcy przybywa na pomoc uciśnionej krainie organizując Armię. Czy uratuje Edmunda i zniszczy złą królową. Przeczytajcie a się przekonacie. Książka jest bardzo ciekawa choć w niektórych monetach smutna lub przerażająca. Powiem szczerze , że książka mnie znudziła lecz jest lekturą więc przeczytałam ją.

„Oskar i Pani Róża” autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta, opowiada o losach Oskara – chłopca chorego na raka. Do Oskara leżącego w szpitalu przychodzi ciocia Róża – opiekunka. Ciocia Róża opowiada chłopczykowi historie o bokserach na podstawie których tłumaczy Oskarowi różne rzecz takie jak : życie , śmierć czy Bóg. Książka jest napisana z perspektywy Oskara piszącego listy do Boga. Chłopak przeżywa każdy dzień jak 10 lat. Podczas swoich ‘’110” lat przeżywa miłość swojego życia, ucieka ze szpitala, pogodzi się ze swoimi rodzicami oraz zaprzyjaźni się z Panem Bogiem. Książkę przeczytałam w jakąś godzinę ,a drugą godzinę płakałam. Podejrzewam ,że już domyślacie się zakończenia , ale przeczytajcie sami. Uwaga!!! Gdy zaczynacie to czytać ,przygotujcie sobie rolkę papieru toaletowego i co najmniej paczkę chusteczek ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz