Dominika Paprota

1. Dominika Paprota2 listopada 2016 19:22

„Promyczek” Kim Holden

„Promyczek” jest to książka, w której uczucia towarzyszą Nam przez cały czas. Jest to nieliczna z książek, w której podczas czytania raz płakałam ze smutku, a innym razem ze śmiechu (chociaż książka ta nie wydaje się optymistyczna).
Po lekturze zastanawiałam się czy postąpiłabym tak samo jak główna bohaterka, czy może jednak inaczej… jednakże doszłam do wniosku, że trzeba jak najlepiej wykorzystywać dane Nam chwile, ponieważ nigdy nie wiadomo ile tych chwil nam pozostało.

2. Dominika Paprota2 listopada 2016 19:30


„Gus” Kim Holden

„Gus” jest to książka od której dużo wymagałam jeszcze przed jej przeczytaniem. Nie zawiodła mnie.
Główny bohater Gus pokazuje Nam jak on sam radzi sobie po śmierci bliskiej mu osoby. Szczerze na początku sobie nie radzi, chyba tak jak każdy z Nas w takiej sytuacji, lecz z biegiem czasu z pomocą przyjaciół i rodziny można pokonać wszystko. Po śmierci bliskiej dla Nas osoby każdy z Nas odczuwa smutek, lecz każdy z Nas inaczej próbuje sobie z nim poradzić.

3. Dominika Paprota2 listopada 2016 19:39

"Eleonora i Park"- Rainbow Rowell

Jest to książka, którą na samym początku osądziłam mianem kolejnego romansidła dla nastolatków. Pomyliłam się jednak, książka uświadamia Nas co znaczy słowo miłość oraz wyjawia jego prawdziwą definicję. Bohaterowie rozumieli się bez słów, nie umieli bez siebie spędzić ani chwili, wiedzieli, że statystycznie nie mają szans aby im się powiodło, lecz postanowili dać losowi szansę, i udało się.
Sądzę, że zawsze należy dawać wszystkiemu szanse, ponieważ lepiej żałować, że się spróbowało i nie wyszło, niż żałować, że się nie spróbowało.


4. Dominika Paprota22 listopada 2016 18:28

Horyzonty uczuć
Dorota Schrammek 

Książka ta ukazuje uczucia ludzi , którzy z rożnych powodów , postanowili spędzić czas nad Bałtykiem. Jest napisana dość prostym , przystępnym językiem, ale dotyka bardzo trudnych zdarzeń w życiu każdego człowieka. Autorka prowadzi fabułę w ciekawy sposób, niejednokrotnie wyprowadzając czytelnika w pole. Już się wydaje, że wiadomo, jak potoczą się losy bohaterów, a kilka stron dalej czeka nagły zwrot akcji i całkowite zaskoczenie. To bardzo ożywia całą opowieść i uprzyjemnia czytanie. Książka zmusza do refleksji , ukazuje cała gamę emocji , które towarzyszą ludziom w trudnych chwilach w życiu. To powieść o pragnieniu miłości, odkrywaniu prawdy o sobie , o budowaniu relacji między ludźmi, chęci bycia z drugą osobą , o szczęściu.

Powiedz wilkom, że jestem w domu
Carol Rifka Brunt

Wzruszająca , a zarazem fascynująca opowieść o przyjaźni , stracie i nadziei. Główna bohaterka, czternastoletnia June, musi nauczyć się żyć bez osoby , która ją rozumiała jak nikt inny. Tą osobą był zmarły na AIDS jej wujek , znany malarz. Gdy wuj umiera, wraz z nim odchodzi cały świat nastolatki. Targają nią różne uczucia , od miłych wspomnień o wujku, po bunt przeciwko rodzinie ,aż po rodząca się nową, trudną przyjaźń. Powieść pokazuje przejście ze świata dzieciństwa do dorosłości, uczy jak odnaleźć się w sytuacji kiedy odchodzi ktoś bliski. Książka, zmienia nasze myślenie o świecie, a zarazem porusza istotne problemy współczesnego świata , a do tego napisana jest pięknym językiem.


6. Dominika Paprota29 listopada 2016 20:30

Zanim się pojawiłeś
Jojo Moye

Czytając książkę wzruszyłam się jak nigdy .Na przykładzie głównego bohatera mamy ukazane jak kruche jest nasze życie .Młody człowiek , odnoszący sukcesy , mający plany , marzenia , wszystko to traci w jednej chwili , przez tragiczny wypadek.
Od tego dnia już nic nie będzie takie jak przedtem .Jednak Will Traynor pokazał , że jego życie należy tylko do niego… i nic nawet uczucie nie jest w stanie tego zmienić .
Autorce udało się połączyć trudną tematykę, jaką jest niepełnosprawność i prawo do eutanazji, z lekkim stylem, któremu towarzyszą elementy humorystyczne. Jest to książka mądra, wzruszająca czytelnika do łez, ale dającą do myślenia i podejmująca kontrowersyjny temat eutanazji.

Potop
Henryk Sienkiewicz

Ta historyczna powieść napisana „ ku pokrzepieniu serc” jest przykładem jak uczucie może zmienić człowieka. Ile dla miłości można poświęcić?
Andrzej Kmicic to hulaka ,prowadzący awanturniczy tryb życia. Marnuje czas na pijaństwa i niepotrzebne sprzeczki, często rozwiązywane siłą .Taki stan utrzymuje się do chwili zakochania się w Oleńce, która prosi go, żeby zaprzestał hulaszczego trybu życia i zasłużył na przebaczenie tych, których skrzywdził. Od tej pory bohater starał się zmienić swój charakter. Jednak jego przemiana duchowa zachodzi dopiero po serii zdarzeń związanych z wizytą u księcia Janusza Radziwiłła. Cały utwór pokazuje, że można podnieść się z największej opresji, tylko trzeba mieć odwagę ,chęć i motywację .Dla Kmicica była nią niewątpliwie miłość do panny Bilewiczówny.

Za niebieskim drzwiami
Marcin Szczygielski

Akcja powieści bardzo pochłania czytelnika ,obfituje w nieoczekiwane zwroty, ale jednocześnie wyraziście ukazuje emocje współczesnych nastolatków. To książka , która opowiada o samotności, tęsknocie za ojcem, marzeniach , relacjach z rówieśnikami , z najbliższą rodziną ,o wyborach młodych ludzi .Finał powieści jak dla mnie jest dość zaskakujący.
Czy baśniowy , tajemniczy, na pozór przyjazny świat ,wybrany przez bohatera okaże się dla niego szczęśliwy, czy Łukasz potrafi przystosować się do nowego życia , czy pozna swojego ojca? Co kryło się za niebieskim drzwiami?.

Krzyżacy
Henryk Sienkiewicz

To powieść historyczna , ale pełna wątków związanych z uczuciem.
Mamy piękną, ale jakże smutną historię miłości polskiego rycerza i młodej damy. Od pierwszej chwili musieli się zmagać z różnymi nieszczęściami , a ich losy kończą się tragicznie .Miłość Zbyszka i Danusi jest jednym z wątków , w których przejawia się uczucie, ale nie jedynym w tej książce. Nieszczęśliwe są także losy Juranda ze Spychowa i jego żony, którą kochał bezgranicznie. Tragiczna śmierć małżonki staje się dla Juranda przyczyną zemsty na Krzyżakach. Miłość do córki powoduje , że Jurand jest gotów do największych poświęceń – wyrzeka się honoru rycerskiego i dumy, stając pokornie przed Krzyżakami, w nadziei, że odzyska córkę.

Zawsze stanę przy tobie Gayle Forman

To książka o problemach nastolatków, o trudnym dorastaniu , gdzie teraźniejszość miesza się ze wspomnieniami bohaterki. Książka porusza trudnym problem braku zaufania rodziców do dzieci , braku umiejętności wysłuchania ich, wspierania ich w różnych życiowych sytuacjach. To książka o koleżeństwie i przyjaźni , która rodzi się między dziewczynami znajdującymi się na zakręcie życia , umieszczonymi w ośrodku dla młodzieży z problemami .Nie brakuje w niej również elementów humorystycznych.


"Wszystkie jasne miejsca" Jennifer Niven

"Wszystkie jasne miejsca" jest to książka opowiadająca o dwójce ludzi, dziewczynie i chłopaku, którzy spotykają się na wieży. Spotkanie to powoduje , że ratują sobie życie. Oboje spotykają się w trudnym dla siebie momencie gdy myślą o samobójstwie.
Gdy skończyłam czytać tą książkę doszłam do wniosku, że książka byłaby o niebo lepsza, gdyby skończyła się 20 stron wcześniej. Cała książka była bardzo wzruszająca i ciekawa. Zmusza czytelnika do refleksji na d swoim życiem , przemijaniem , utratą bliskiej osoby. Uważam, że autorka napisała świetną książkę obyczajową z nutką miłości , podejmując jednocześnie trudny temat samobójstwa.

Kiera Cass "Następczyni"

„Następczyni” jest to książka z cyklu „Selekcja”, opowiada ona o losach córki głównych bohaterów, Eadlyn. Przyszedł czas, aby to ona znalazła sobie męża.
Uważam, że książka ta została napisana na siłę, jest tak zwaną „zapchaj dziurą” , równie dobrze mogłaby nie powstać.
Moim zdaniem jest to inna wersja pierwszej części cyklu, nie widzę w niej nic interesującego, co mogłoby zaprzeć dech w piersi.
Za jedyny plus tej książki uważam to, że Eadlyn miała swój charakter i nie dała się ustawiać po kątach, potrafiła się przeciwstawić .

„I hate you” Patricia Cindy Goj

Książkę tą zaczęłam czytać, gdy nie była ona jeszcze książką. Zaczęłam czytać ją gdy była jeszcze fanfiction udostępnionym na Wattpadzie. Po jej wydaniu przeczytałam ją od razu, ponieważ byłam bardzo ciekawa co się w niej wydarzy.
Ciężko było mi się przestawić, że autorka zmieniła imię głównego bohatera, w myślach miałam cały czas imię tego z fanfiction.
Uważam, że fabuła książki jest ciekawa, ale sposób napisania jej już nie. Sądzę, że dialogi są zbyt mało rozwinięte, a treść uboga.


14. Dominika Paprota29 listopada 2016 20:40

Klątwa tygrysa- Collen Houck
Książka ta opowiada o przygodach młodej dziewczyny, Kelsey, która wraz ze swoim przyjacielem tygrysem/ księciem wyrusza w podróż, aby złamać klątwę tygrysa.
Uważam, że tę książkę bardzo przyjemnie się czyta i chętnie sięga się po jej kolejną część. Niektórzy uważają tę książkę za stratę czasu, ponieważ nie widzą w niej nic wartościowego. Ja jednak sądzę inaczej .Uważam ,że książka ta pokazuje, że należy pomagać wszystkim, którzy potrzebują pomocy. Bez względu na to czy są to ludzie, zwierzęta , nasi przyjaciele czy wrogowie.


15. Dominika Paprota31 grudnia 2016 12:50

,,Niezgodna''- Veronica Roth- 
książka ta jest pierwsza częścią trylogii, opowiadającej o ludziach, którzy są podzielni na frakcje. W większości tych ludzi dominuje jedna z cech ( odwaga, mądrość, serdeczność, altruizm lub prawość) . W wieku 16 lat przechodzą test, który wskazuje im, do której frakcji się nadają, lecz maja prawo wyboru gdzie pójdą.
Oprócz ludzi , u których dominują jedna z cech, istnieją również osoby zwane Niezgodnymi , u których , dominuje więcej niż jedna cecha. Inni ludzie boja się ich, uważają ze są oni niebezpieczni.
Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się, czy ludzie naprawdę są tacy głupi, aby wieżyc, ze Niezgodni są niebezpieczni. Przecież żyją wśród nich i nikomu nic nie zrobili, są tacy sami jak inni, ale mimo to ludzie dalej wieżą, że są oni niebezpieczni.Problem ten można utożsamiać z tolerancją, której często brakuje nam, ludziom.

Spalona żywcem” – Souad

Książka jest bardzo oryginalna pod względem stylu. Souad nie ujawnia się. Dlatego właśnie cała powieść owiana jest intrygującą tajemnicą i dreszczykiem emocji.
Genialnie wyodrębnione uczucia bohaterki ukazują ją w świetle małej, bezbronnej dziewczynki. Dzięki tak doskonałemu, refleksyjnemu opisowi, coraz bardziej zagłębiamy się w książkę, która sprawia, że czujemy się jak przyjaciele, z uwagą wysłuchujący zwierzeń bliskiej nam osoby. Autorka także dobrze nadaje kształt swojej wierze muzułmańskiej, która wyjaśnia wiele spraw
W książce najbardziej podobał mi się sposób w jaki dziewczyna opowiada w jaki sposób traktuje się kobiety w Islamie. W książce są także trafne spostrzeżenia i przemyślenia autorki na temat „normalnego świata” oraz różnice pomiędzy Europejczykami i kobietami żyjącymi w jej wiosce. Polecam zwrócić szczególną uwagę właśnie na takie momenty.
Książkę tę uważam za godną polecenia.

Frostbite", czyli ,,W szponach Mrozu" Richelle Mead

Po książkę tą sięgnęłam bardzo chętnie zaraz po przeczytaniu pierwszej części serii ,,Vampire Academy". Jest to jedna z moich ulubionych książek.
Utożsamiając się z bohaterami można odczuwać przeróżne emocje takie jak : strach, odwagę, miłość, przerażenie, ból, smutek czy radość.
Najbardziej niespodziewanym wydarzeniem w książce była dla mnie śmierć przyjaciela głównej bohaterki, Masona, dlatego cieszę się, że pojawia się on dalej w kolejnych częściach.
Zanim sięgnęłam po tą serię, myślałam, że jest to kolejna książka o beznadziejnej miłości wampirów, jednak czytają wszystkie części po kolei , z tomu na tom zapominałam o tej myśli. Książka jest świetna i polecam ją każdemu, ale zwłaszcza osobom, które lubią książki o wampirach, romansach i przygodach grupy przyjaciół.


18. Dominika Paprota28 stycznia 2017 15:13

Kapelusz za 100 tysięcy
Adam Bahdaj

Lubię książki autorstwa Adama Bahdaja, dlatego szukając książek z liczbą w tytule dotarłam do „Kapelusza za 100 tysięcy”. Zainteresował mnie tytuł , a właściwie tajemniczy kapelusz. Który ma taką wartość? Jak wszystkie ze znanych mi książek tego autora również ta przenosi nas kilkanaście lat wstecz i pozwala zapomnieć o całym otaczającym nas świecie.
Interesująca i wciągająca fabuła, w której bardzo długo nie było wiadomo dlaczego zwykły kapelusz ma taką wartość, powoduje, że czytelnik nie chce przerywać swojej lektury. Muszę przyznać, że zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Polecam!


19. Dominika Paprota28 stycznia 2017 15:13

Do przerwy 0:1
Adam Bahdaj

Książkę polecam wszystkim chłopakom lubiącym piłkę nożną , ale nie tylko. W książce oprócz dobrego humoru znajdziemy opisy powojennej Warszawy, mamy przedstawione losy ludzi , którzy próbują na nowo odbudować swoje życie w powojennych kamienicach .Wśród nich główni bohaterowie: Paragon, Mandżaro, Perełka, Skumbria, Królewicz, Poldek. To niezwykle barwne postacie , które pokazują czytelnikowi czym jest pasja. Pokazują jak dużo wysiłku trzeba włożyć w to , żeby osiągnąć sukces , ale jest to możliwe , bo marzenia się spełniają trzeba tylko chcieć. Chłopaków łączy przyjaźń , wspólny cel oraz zasady , których jakże trudno szukać wśród współczesnych nastolatków. Pomimo wielu trudności bohaterowie osiągnęli sukces , zrealizowali swoje marzenia. Udowodnili, że życie jest piękne nawet wtedy gdy jedynym skarbem jest stara, brudna piłka .

Dywizjon 303
Arkady Fiedler

To trzymający w napięciu reportaż z pola bitwy. Jest on świadectwem męstwa , odwagi młodych, odważnych mężczyzn, którzy zadziwili cały świat swoimi zwycięstwami i ilością zestrzelonych maszyn przeciwnika. Ich celem była obrona państwa, ale także wolności i niezależności.

O zasługach lotników broniących angielskiego nieba Churchill powiedział: "Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym" .I z tymi słowami w pełni się zgadzam. Gdyby nie Ci wszyscy odważni, młodzi ludzie, być może nie żylibyśmy teraz w wolnym kraju, może w ogóle by nas nie było... Zawdzięczamy im naprawdę dużo i sądzę, że czasami można poświęcić godzinę, pół, nawet 5-10 minut na rozmyślania związane z II wojną światową. Warto też zadać sobie pytanie ilu z nas w dzisiejszych czasach byłoby wstanie poświęcić swoje życie dla innych?

Podróż za jeden uśmiech – Adam Bahdaj

Są ferie to dobry czas na powrót do książek kiedyś przeczytanych. Podróż za jeden uśmiech to książka ciekawa i wesoła. Wakacyjna podróż przez Polskę , pełna przygód , zabawnych , czasami niebezpiecznych sytuacji oraz pięknych opisów lasów , miasteczek i wsi.
Dwaj główni bohaterowie ,Poldek i Duduś, bardzo różnią się od siebie, co zapewnia czytelnikowi nieustanną rozrywkę. W czasie swojej podróży autostopem zwiedzają ciekawe miejsca w naszym kraju , poznają ciekawych ludzi. Akcja rozgrywa się w czasach bez telefonów komórkowych , Internetu , gdzie kontakt z rodzicami był trudniejszy niż dzisiaj.
Zastanawiam się czy dzisiaj taka podróż byłaby możliwa?
Polecam książkę każdemu bez względu na wiek.

22. Dominika Paprota30 stycznia 2017 21:14

Szatan z siódmej klasy
Kornel Makuszyński
Ciekawa książka dla młodzieży mająca w sobie coś z kryminału i do końca trzymająca czytelnika w napięciu. Bardzo spodobała mi się postać głównego bohatera , Adama Cisowskiego. To postać niezwykła. Nie tylko pod względem intelektualnym , ale pod każdym innym. Mógłby być wzorem dla dzisiejszej młodzieży.Był wysportowany , silny , uczciwy , dokładny , systematyczny, życzliwy dla innych. Można by przytaczać wiele pozytywnych jego cech. To wszystko sprawiało , że miał wielu przyjaciół, którym chętnie pomagał. Uwielbiał rozwiązywać zagadki i uwielbiał przygody , chociaż niektóre z nich nie należały do bezpiecznych.

23. Dominika Paprota30 stycznia 2017 21:14

Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć
Maria Kruger
To bardzo wychowawcza książka dla młodego czytelnika , która w zabawny sposób pokazuje, że nie warto dokuczać innym , gdyż może spotkać nas za to kara. Zgodnie z przysłowiem „Nie czyń drugiemu , co Tobie niemiłe” Jeden z głównych bohaterów, który był niemiły dla swoich kolegów, został zamieniony w psa. Zaczepiano go wtedy , rzucano w niego kamieniami , podobnie jak on kiedyś to robił.. Przeżył w swoim psim życiu wiele nieprzyjemnych sytuacji. Wszystko to miało jeden cel, zmienić postępowanie Jacka , czy to się udało? Wydaje mi się , że tak. To historia , która ma uczyć dobrego zachowania w stosunku do ludzi , ale także empatii i szacunku dla zwierząt.

20000 mil podmorskiej żeglugi
Juliusz Verne
Według mnie jest to numer jeden wśród książek przygodowo – podróżniczo- fantastycznych. Autor zabiera nas we wspaniałą podróż pełną wrażeń i fantazji. W tamtych czasach była to fantazja , ale Juliusz Verne był jak prorok. Poza niesamowitymi opisami podróży, dostajemy dużą porcję informacji geograficznych i przyrodniczych. Podobała mi się postać samego kapitana Nemo. To postać niezwykle tajemnicza , nietuzinkowa , posiadająca twardy charakter, tworząca swoje własne zasady i prawa .Polecam , szczególnie młodym czytelnikom , bo książka rozwija wyobraźnię.

Boy7 Mirjam Mous

Boy 7 jest to książka pełna tajemniczości. Pokazuje nam ona, że należy przestrzegać prawa( bo gdy nie będziemy tego robić, to czeka nas kara), że warto dążyć do swoich celów, oraz szukać samego siebie.
Książkę te czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Niestety jest ona skierowana dla młodzieży, przez co innym odbiorcom może się nie podobać. Mirjam Mous przekazuje w niej różne ,,mądrości życiowe’’.
Uczy nas, że nie wszyscy wokół nas są mili i prawdziwi, że musimy wiedzieć komu możemy ufać ,a komu nie.

Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek
Hanna Ożogowska
To książka z gatunku lekkich , przyjemnych , takich do poczytania dla relaksu. Oprócz wakacyjnej podróży i przygód mamy w tej książce pokazane życie zwykłej 4- osobowej rodziny , ich codzienne problemy oraz relacje między rodzeństwem.
Bohaterami tej pełnej humoru i przygód książki jest rodzeństwo Tosia i Tomek. Zbliżają się wakacje, Tosia ma pojechać do cioci ,by pomóc w opiece nad młodszymi dziećmi, Tomek do wuja do leśniczówki, gdzie ma przygotowywać się do poprawki z historii. Jednak , nie wszystko przebiega tak , ja było zaplanowane. Tomek tuż przed podróżą do leśniczówki, musiał załatwić pewną bardzo ważną dla niego sprawę. Wyszedł z domu pomimo zakazu taty. Żeby się nic nie wydało siostra….., co zrobiła dowiecie się po przeczytaniu książki.


27. Dominika Paprota28 lutego 2017 17:46

Will Grayson, Will Grayson- John Green, Davida Levithana

Książka ta różni się od innych książek dla młodzieży, ponieważ porusza problem homoseksualności wśród młodzieży.
Oprócz plusu książki jakim jest ukazany problem , ma ona również minusy; jest pisana przez dwóch różnych od siebie autorów, którzy wyróżniają się innym stylem pisania; jak dla mnie właśnie przez to książkę strasznie źle się czytało. Jednakże widzę również plusy takiego pisania; dwóch pisarzy, dwa style pisania, dwóch Will'ów Grayson'ów ,zupełnie inne ukazanie postaci.
Uważam, że mimo minusu jakim jest zmiana charakteru pisania w trakcie książki, co utrudnia jej czytanie, jest ona warta polecenia ze względu na jej treść.

Rutka – Joanna Fabicka

Zainteresowała mnie okładka książki , przedstawiona na niej rudowłosa dziewczynka bardzo przypominała moją ulubioną bohaterkę Anię z Zielonego Wzgórza. Książka jest bardzo bogato ilustrowana co na pewno przyciągnie młodego czytelnika i wprowadzi go w tematy związane z II wojną światową.
Książka ma w sobie coś z magii , w sposób bardzo ciekawy są opisane emocje głównych bohaterek , a i samo miejsce akcji jest niezwykle ciekawe. Czytając książkę miałam wrażenie , że historia na Bałutach zatrzymała się w miejscu, a mury starych kamienic skrywają niejedną tajemnicę. Z każdą przeczytaną stroną miałam wrażenie, że to ja spędzam wakacje u ciotki i spotykam tajemniczą , trochę szaloną Rutkę i wraz z nią odbywam podróż w czasie.

„Ania z Zielonego Wzgórza” – Lucy Maun Mondgomery
Jest to pierwsza z całej serii o Ani Shirley. Od wielu lat jest to jedna z moich ulubionych serii, jednak nie „zakochałam się” w niej gdy czytałam ja po raz pierwszy, ponieważ wtedy byłam mała i kazali mi ją przeczytać. „Zakochałam się” gdy czytałam ją po raz drugi , już z własnej, nieprzymuszonej woli. Rak mi się ta książka wtedy spodobała, że w 2 dni przeczytałam wszystkie części. Ania została moją książkową przyjaciółką, a Gilbert książkowym mężem.
Uważam, że Ania jest bardzo ciekawa postacią, z jednej strony przyjazna i marzycielska, z drugiej wredna i obrażalska.
Według mnie książka ta opowiada o problemach dzieci, oraz o wielkiej przyjaźni, dlatego uważam , że każdy powianiem ją przeczytać.

Rilla ze Złotego Brzegu – Lucy Maud Montgomery

Jest to 8 część serii o Ani, lecz Ania nie jest w niej główną bohaterką. Główną bohaterką zostaje jej najmłodsza córka Rilla.
Rilla ma 15 lat, jest nierozważna, rozpieszczona, próżna , ale to się zmieni, ponieważ rozpoczyna się I Wojna Światowa.
Najstarszy z braci Jim idzie na front, a jego pies Wtorek czeka na swojego pana na stacji kolejowej.
Rilla również chce jakoś się udzielić i pomagać , dlatego zakłada Młody Czerwony Krzyż. Pod jej opiekę trafia 2 tygodniowy chłopczyk, którego matka zmarła przy porodzie, a ojciec jest na froncie, na początku dla Rilli był to przykry obowiązek opiekować się dzieckiem, lecz z czasem przywiązała się do małego. Pozostali bracia również wstępują do armii. Walter ginie, a cała rodzina pogrąża się w żałobie.
Czytając książkę utożsamiłam się z rodzina Blythe, dlatego razem z nimi przeżywałam wszystkie chwile, i te dobre, i te złe. Płakałam po tym jak Walter zginął.

Tomek w krainie kangurów – Alfred Szklarski

To pierwszy tom książek o Tomku Wilmowskim. Bohater wychowywany jest przez wujostwo Karskich. Pewnego dnia do ich mieszkania przybył tajemniczy gość. Okazuje się, że to przyjaciel ojca Tomka, Jan Smuga. Razem z Andrzejem Wilmowskim zajmują się chwytaniem dzikich zwierząt, które trafiają potem do zoo. Smuga proponuje, że zabierze Tomka do ojca i wszyscy pojadą na wyprawę do Australii. I tak się też staje , wkrótce Tomek wyrusza w podróż z Warszawy przez Wiedeń do Triestu , a stamtąd wraz z ojcem na pokładzie Aligatora odbywa podróż życia do Australii. Co zobaczył i przeżył dowiecie się po przeczytaniu książki . Polecam.

Przygody Tomka na czarnym lądzie – Alfred Szklarski

Seria przygód Tomka Wilmowskiego , to jedna z moich ulubionych . Tym razem z naszymi bohaterami przenosimy się na czarny ląd, czyli do Afryki. Głównym celem wyprawy jest upolowanie okapi. Czytając książkę czułam jak razem z bohaterami przeżywam wiele przygód , poluje na hipopotamy , bawoły , goryle . Spotykam najmniejszych ludzi – pigmejów. Jak zwykle nie brakuje przygód niebezpiecznych jak np. polowanie na lwa podczas którego Tomek staje oko w oko z groźnym zwierzęciem , zatrucie pana Smugi czy stratowanie Tomka przez nosorożca. Czytając książkę poznajemy historię , geografię oraz kulturę Afryki. Czy uda się upolować okapi?
Polecam wszystkie książki z serii Tomka, czytając je można wyobrazić sobie, że razem z bohaterami przeżywamy wszystkie przygody, odbywamy podróże naszego życia.

Podróże Guliwera – Jonathan Swift

Uważam ,że to obowiązkowa pozycja dla młodego czytelnika. Czytając książkę miałam wrażenie , że podróżuję razem z tytułowym bohaterem i przeżywam przygody w różnych krainach. Książka ta jest dowodem na to , że warto marzyć i nigdy nie należy ze swoich planów i marzeń rezygnować. Wręcz przeciwnie każdą okazję należy wykorzystać , żeby marzenia się spełniły, nie wolno się załamywać i trzeba pokonywać trudności.
Główny i tytułowy bohater, Guliwer, to postać godna naśladowania. Ze swoich podróży bohater wracał bogatszy w doświadczenie, wiedzę o sobie i świecie. Potrafi ł też docenić wartość rodziny i domu.

34. Dominika Paprota28 lutego 2017 17:51

Tomek na śladach Yeti Alfred Szklarski
To kolejna książka z serii o Tomku Wilmowskim , którą polecam wszystkim czytelnikom. Tym razem główny bohater zabiera nas z podróż, jak zwykle pełną przygód,do Azji. Z tatą i przyjaciółmi poszukują pana Smugi. Nie brakuje ram również niespodziewanych zwrotów akcji , jak porwanie Tomka przez tajemnicze stworzenie, którego Tomek wziął za Yeti. Książka ta dostarcza nam wiele cennych informacji o Indiach , Tybecie , o religii i kulturze tego kraju. Jak i jest przyjemna w obiorze zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników

Dzieci kapitana Granta – Juliusz Verne
Jeżeli mówimy o podróżach to nie sposób nie sięgnąć do książek Juliusz Verne. „ Dzieci kapitana Granta” to pierwsza część tzw. trylogii .Książka ta cały czas trzyma czytelnika w napięciu, dzięki licznym przygodom , które przeżywają bohaterowie w czasie podróży. Po odnalezieniu zagadkowego listu ,we wnętrznościach upolowanego rekina , który prawdopodobnie został wysłany przez zaginionego kapitana Granta , Lord Glenarvan , postanawia pomóc dzieciom kapitana w jego poszukiwaniach .Podróżnicy przeżywają przygody ,niektóre z nich są bardzo niebezpieczne. Bardzo podobały mi się opisy oraz barwne postacie. Dzięki naszym bohaterom możemy zwiedzić Patagonię,leżąca w Ameryce Południowej oraz Australię.

Harry Potter i insygnia śmierci- J.K.Rowling - ( podróż jako poszukiwania horkruksów)

W tej części Harry wraz z Ronem i Hermioną wyruszają na poszukiwania horkruksów.
Uważam, że było to dla nich prawdziwym testem ich przyjaźni . W imię przyjaźni bohaterowie poświęcali swoje życie.
Ostania część serii o przygodach chłopca który przeżył , jest to jedyna część w trakcie czytania której płakałam, nie mogłam się doczekać kolejnych wydarzeń , byłam wściekła, a następnie skakałam z radości .
Uważam , że każde dziecko powinno przeczytać serię o Harrym Potterze , ponieważ opowiada ona o prawdziwej , bezinteresownej przyjaźni.


Harry Potter i Kamień Filozoficzny- książka ta ukazuje, że dzieci wychowane w trudnych warunkach, potrafią dokonywać lepszych wyborów w życiu, niż dzieci które miały wszystko, były rozpieszczane, dostawały wszystko co chciały mieć.
W całej książce ukazana jest przyjaźń Harrego, Rona i Hermiony, ale sytuacja od której można powiedzieć zaczęła ich przyjaźń ( albo inaczej można powiedzieć , że Harry nie zaprzepaścił szansy na dalszą przyjaźń z nimi) miała miejsce, kiedy Harry ,,dostał propozycję, aby należeć do tych popularnych'' od Malfoya. Harry nie będąc kimś komu zależy na sławie odmówił, mówiąc że sam wybierze z kim się będzie zadawał.
Uważam, że podobne sytuację mają miejsce w dzisiejszych czasach, w naszych szkołach.Harry zaimponował mi tym, że popularność nie była dla niego ważna , ważniejsza była prawdziwa przyjaźń i przyjaciele na których mógł polegać.

Ania ze Złotego Brzegu- Lucy Maud Montgomery

Jest to 6 cześć z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Opowiada ona już nie o Ani Shirley , lecz o Ani Blythe. W tej części Ani wraz z mężem i synem Jimem przeprowadzają się do Złotego Brzegu, gdzie rodzą się pozostałe ich dzieci.
Według mnie, Ania dalej pokazuje nam jaką miłą i kochającą jest osobą, pokazuje nam to przez to, że nie traktuje ona swojej służącej, jak tylko służącej,, traktuje ona ją jak własna przyjaciółkę, jak członka własnej rodziny. Uważam , że Ania dobrze rob, ponieważ żaden człowiek nie powinien być traktowany jak „śmieć”, lecz powinien być chwalony za swoje dokonania.

Balladyna – Juliusz Słowacki

Balladyna to dramat ,w którym mamy ukazane dążenie do władzy wszystkimi sposobami , często „ po trupach”. Czytając go miałam wrażenie , że poruszam się w świecie baśni , trochę fantastycznym , ale jednocześnie tajemniczym Mamy tu jak w każdej bajce motyw walki dobra ze złem , ale niestety jest to motyw odwrócony , to dobra siostra ginie z rąk złej, lecz na końcu dopada ją sprawiedliwość. Czary nie pomagają bohaterom , ale utrudniają im życie. Chociaż ginie Alina , Kirkor , ale jak w prawdziwej bajce dobro odzyskuje władzę. Moją ulubioną postacią był Skierka. Polecam książkę , chociaż jest pisana wierszem , ale czyta się lekko i przyjemnie.


40. Dominika Paprota30 marca 2017 18:48
Henryk Sienkiewicz 1905 r. nagroda Nobla

za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu
Potop
Henryk Sienkiewicz

Ta historyczna powieść napisana „ ku pokrzepieniu serc” jest przykładem jak uczucie może zmienić człowieka. Ile dla miłości można poświęcić?
Andrzej Kmicic to hulaka ,prowadzący awanturniczy tryb życia. Marnuje czas na pijaństwa i niepotrzebne sprzeczki, często rozwiązywane siłą .Taki stan utrzymuje się do chwili zakochania się w Oleńce, która prosi go, żeby zaprzestał hulaszczego trybu życia i zasłużył na przebaczenie tych, których skrzywdził. Od tej pory bohater starał się zmienić swój charakter. Jednak jego przemiana duchowa zachodzi dopiero po serii zdarzeń związanych z wizytą u księcia Janusza Radziwiłła. Cały utwór pokazuje, że można podnieść się z największej opresji, tylko trzeba mieć odwagę ,chęć i motywację .Dla Kmicica była nią niewątpliwie miłość do panny Bilewiczówny.

W pustyni i w puszczy
Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz 1905 r. nagroda Nobla
za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu


To niezwykle ciekawa książka przygodowo- podróżnicza dla młodzieży. Pomimo , że czytałam ją już kilka razy zawsze odkrywam w niej coś nowego. W książce mamy wiele fantastycznych opisów afrykańskiej przyrody, które wpływają na wyobraźnię czytelnika. Możemy poznać nazwy roślin i zwierząt charakterystycznych dla kontynentu afrykańskiego , dowiedzieć się jak żyli rdzenni mieszkańcy Czarnego Lądu , poznać ich zwyczaje. Postać głównego bohatera ,Stasia ,utwierdza mnie w przekonaniu , że dzięki odwadze i hartowi ducha można wyjść ze wszystkich opresji. Nie należy nigdy się poddawać. Podziwiam Stasia za jego odwagę oraz odpowiedzialność. Czasami chciałabym być taką małą i bezbronną Nel.

Kim
Rudyard Kipling


Rudyard Kipling 1907r . nagroda Nobla
za „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”

Nie ukrywam , że ta fascynująca , napisana pięknym językiem książka sprawiła mi wiele trudności. Świetnie opisuje codzienne życie Hindusów , co dla nas Europejczyków może być trudne , pokazuje również na czym polegała cywilizacja Indii przez Anglików.
Zaintrygowała mnie postać głównego bohatera , czytając powieść zadawałam sobie pytanie kim faktycznie jest Kim? Czy to wesoły , niezwykle inteligentny chłopiec , cechujący się wielkim sprytem, czy tajemniczy szpieg. Mam wrażenie, że to postać potrafiąca odnaleźć się wszędzie i w każdej sytuacji ,taki mały obywatel całego świata, który wiedział co to jest prawdziwa przyjaźń

Rutka
Joanna Fabicka

Polska Sekcja IBBY
Joanna Fabicka Rutka (nagroda literacka za książkę dla młodzieży) 2016

Zainteresowała mnie okładka książki , przedstawiona na niej rudowłosa dziewczynka bardzo przypominała moją ulubioną bohaterkę Anię z Zielonego Wzgórza. Książka jest bardzo bogato ilustrowana co na pewno przyciągnie młodego czytelnika i wprowadzi go w tematy związane z II wojną światową.
Książka ma w sobie coś z magii , w sposób bardzo ciekawy są opisane emocje głównych bohaterek , a i samo miejsce akcji jest niezwykle ciekawe. Czytając książkę miałam wrażenie , że historia na Bałutach zatrzymała się w miejscu, a mury starych kamienic skrywają niejedną tajemnicę. Z każdą przeczytaną stroną miałam wrażenie, że to ja spędzam wakacje u ciotki i spotykam tajemniczą , trochę szaloną Rutkę i wraz z nią odbywam podróż w czasie.

Dżuma
Albert Camus

Albert Camus 1957r. nagroda Nobla

za „ogromny wkład w literaturę, ukazującą znaczenie ludzkiego sumienia”

Uważam , że Dżuma jest doskonałym studium psychologicznym jednostki ukazującym zachowania ludzi w sytuacji zagrożenia. Czytając powieść możemy obserwować co dzieje się z psychiką człowieka w chwili zagrożenia , jak reagujemy kiedy musimy dokonywać wyborów, szczególnie takich które decydują o naszym życiu lub życiu bliskich nam osób. Okazało się , że jedni potrafili walczyć z epidemią i robili to zupełnie bezinteresownie ratując życie innym , drudzy poddawali się bez walki , a jeszcze inni reagowali na ten stan agresywnie.
Fabuła tej książki jest przesłaniem dla ludzi , że ze złem należy walczyć , ale jednocześnie należy pamiętać o tym , że zło może powrócić, nigdy nie wiemy kiedy i z jaka siłą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz