Chłopiec w pasiastej piżamie

"Chłopiec w pasiastej piżamie" Johna Boyne'a to przesmutna opowieść o Holocauście.
Przyjaźń ośmioletnich Bruna i Szmula nie ma prawa istnieć. Chłopcy jednak nie wiedzą, czemu dzieli ich drut kolczasty. Powieść napisana jest w sposób przystępny dla wszystkich czytelników - nie trzeba znać zagadnień historycznych, aby doskonale orientować się w przedstawionych tu realiach. Ten trudny i bolesny temat wyrażony został niezwykle prostym i czytelnym językiem. Autor przedstawił niezwykle dramatyczny los rodzin, tysięcy ludzi więzionych w obozach koncentracyjnych, jak i dwóch narodów, narodów oprawców i ofiar.

Wojenna książka to słaby pomysł na jesienny wieczór. Czytać o okrucieństwie i zabijaniu to nic przyjemnego. Ale książkę Johna Boyne'a "Chłopiec w pasiastej piżamie" trzeba czytać pod innym kątem, niekoniecznie wojennym, choć i tak bardzo strasznym i okrutnym.
W powieści wyróżniamy dwa światy, bardzo różne od siebie. W tych światach żyją też różni ludzie, którzy dostrzegają między sobą znaczną różnicę. Tyle tylko, że różnicę tak wielką widzą osoby dorosłe. Powiedziałabym dorosłe, ale niedojrzałe. Za to bardziej inteligentni okazują się dwaj chłopcy, którzy będąc przyjaciółmi, nie dostrzegali żadnej różnicy między sobą oprócz tej, że stoją po dwóch różnych stronach "lustra".
I tu możemy się cieszyć, że we współczesnych czasach jest nacisk na równość, ponieważ kiedyś tego nie było. Kiedyś byli lepsi i gorsi. A gdyby nie ten beznadziejny podział może uniknąłby świat tyle bólu i cierpienia? Tego jednak nie wiemy.
Polecam wszystkim tą książkę, dzięki której mogę patrzeć na świat inaczej. // Książniczka

Magdalena Waluś
John Boyne „Chłopiec w pasiastej piżamie”
To piękna i wzruszająca historia dwóch chłopców: syna niemieckiego oficera – Bruna i chłopca z obozu koncentracyjnego - Szmula. Bruno przeprowadza się razem z rodzicami i siostrą do nowego domu. Pewnego dnia w kuchni pojawia się mały chłopiec w niebiesko – białej piżamie. Bruno jest ciekawy i wypytuje chłopca o różne sprawy, ale on nie może udzielić mu odpowiedzi. W końcu Bruno znajduje płot z drutu, a przy nim chłopca, którego poznał w domu. Tam mogą ze sobą rozmawiać. Przekopuje dziurę pod płotem, przebiera się w pasiastą piżamę i wkracza na teren obozu z żydowskim chłopcem. Los chciał, że ludzie mieszkający w bunkrze razem ze Szmulem zostają wprowadzeni do komory gazowej, a razem z nimi Bruno. Gdy rodzice dowiadują się o zniknięciu chłopca biegną do obozu, ale już jest za późno. Chłopczyk ginie.
Powieść ta jest bardzo wzruszająca. Ponadto przybliża młodemu czytelnikowi czasy II wojny światowej.

4.  Anonymous 30 listopada 2015 20:45
„Chłopiec w pasiastej piżamie”
Akcja rozgrywa się w latach 40-tych, w czasie wojny. Głównym bohaterem książki jest ośmioletni Bruno, który wraz z rodziną przeprowadza się z Berlina na wieś. Przeprowadzka jest związana z pracą ojca, który jest niemieckim oficerem. Bruno jest nieszczęśliwy w nowym mieszkaniu, a jednocześnie ciekawy tego, co dzieje się wokół. Przez okno w swoim pokoju widział pracujących ludzi, myśli, że jest to wielka farma,i że tam znajdzie przyjaciela do zabawy. To jednak nie jest farma tylko obóz koncentracyjny. Bruno nie zdaje sobie sprawy, co to znaczy.
Zachęcam do przeczytania tej powieści. Książka jest wzruszająca. Ja osobiście, czytając, poznając tę niezwykłą historię, po prostu płakałam.
littleme2511


5. Karciak31 grudnia 2015 20:43

,,Chłopiec w pasiastej piżamie" John Boyne

Dwóch chłopców, dwa światy. Dwa różne poglądy na wojnę.
Co się stanie gdy syn niemieckiego oficera pozna młodego Żyda?

Mały Niemiec Bruno nie jest świadom czym tak naprawdę jest wojna. Syn żydowskiego zegarmistrza Szmul zna ją doskonale od tej najgorszej strony.

Bruno żyje w dostatku, a Szmul czeka na zagładę. Co może połączyć dóch chłopców z dwóch odmiennych światów? Czym jest pasiasta piżama? I jakie będą skutki tej nietypowej przyjaźni?

Powieść Johna Boyna jest niesamowita. Zachęcam do przeczytania. Warto głęboko przeanalizować tę historię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz