ania.woz4

,,Miasto Kości’’ (Cassandra Clare) to pierwsza część cyklu Dary Anioła. Opowiada o losach Clary Fray, zwykłej dziewczyny, która niespodziewanie spotyka w klubie Nocnych Łowców. Następnego dnia jej matka znika, a ona budzi się w Instytucie. To schronienie, do którego każdy Nocny Łowca może przyjść. Od zamieszkujących, dowiaduje się, że jest pół aniołem, pół człowiekiem tzn. Nocnym Łowcą. Wszyscy stwierdzają, iż trzeba odnaleźć zagubioną.
Dzięki śladom w swoim mieszkaniu Clary odkrywa, że matkę porwał najmroczniejszy Nocny Łowca w całej historii i jej ojciec - Valentine Morgenrstern. Poszukiwania rozpoczęte: podczas nich dziewczyna doświadcza wielu przygód, zakochuje się w przystojnym Jacesie i odkrywa miłość przyjaciela. Clary przeżywa wstrząs, gdy dowiaduje się, że matka co dwa lata usuwała jej niektóre ze wspomnień. Największego wstrząsu doznaje jednak wtedy, gdy okazuje się być spokrewniona z Jacem, a Valentine ucieka bez śladu...
Książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Wielokrotnie wracałam do tej lektury. Bardzo polecam. Uwielbiam ją.

,,Harry Potter i kamień filozoficzny (J.K. Rowling)to pierwszy tom cyklu o Harrym Potterze. Opowiada o losach tytułowego sieroty, mieszkającego u wujostwa. Pewnego dnia Harry otrzymuje zaproszenie do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Dzięki temu odkrywa, iż tak jak jego rodzice jest czarodziejem, a wszystkie potwory z bajek istnieją. Zaraz po przyjeździe zdobywa pierwszych przyjaciół, ale i wrogów. Od początku książki wiadomo, że Harry nie jest zwykłym uczniem. Nawet gdy próbuje być grzecznym i nie sprawiać kłopotów, nie udaje mu się to. Odkrywa, że w szkole jest ukryty kamień filozofów oraz, że jeden z najmroczniejszych czarnoksiężników w historii - Voldemort chce go ukraść. Dzielny Harry, ryzykując życie własne oraz przyjaciół będzie próbował kamień ocalić.
Książkę określiłabym mianem niezłej, ponieważ brakuje w niej szybko toczącej się akcji. Powieść przeplatana jest śmiesznymi scenami, dzięki czemu nie nudzi. Bardzo polecam, może podbije Wasze serca.

,,Harry Potter i komnata tajemnic (J.K. Rowling) to druga część przygód Harryego. Opowiada o drugim roku nauki w Hogwarcie. Tym razem młody czarodziej będzie musiał zmierzyć się z grasującym po szkole starożytnym potworem - Bazyliszkiem, o którego wypuszczenie będzie obwiniany. Na szczęście jego przyjaciele nie dadzą się zwieść, ale czy poradzi sobie także wtedy, gdy z jednym z nich nie będzie kontaktu? W tej części młody czarodziej wykaże się brawurą, przebiegłością, bystrością oraz olbrzymią odwagą, po raz kolejny mierząc się z Voldemortem - tym razem w postaci Toma Riddla.
Ta część jest moim zdaniem gorsza od poprzedniej. Już po pierwszych rozdziałach zaczyna nudzić czytelnika między innymi dlatego, że jest przesadzona. Dokąd bowiem Harry nie pójdzie, od razu zdarza mu się coś niewyobrażalnego, niespotykanego i niemożliwego. Nie jest to moja ulubiona część, ale polecam jak wszystkie książki z tej serii.

,,Harry Potter i więzień Azkabanu (J.K. Rowling) to trzeci tom opowieści o młodym czarodzieju. Tym razem bohater dowiaduje się, iż z najpilniej strzeżonego więzienia zbiegł jego ojciec chrzestny, powszechnie uważany za zabójcę rodziców Harryego - Syriusz Black. Za sprawą nauczyciela obrony przed czarną magią - Remusa Lupina główny bohater poznaje nowe fakty o swojej rodzinie. Przy okazji uczy się magii bardziej zaawansowanej niż na lekcjach. W tym roku szkolnym Harry wpadnie w nie lada kłopoty. Będzie musiał wykazać się brawurą, bystrością umysłu i odwagą, by ocalić siebie oraz ojca chrzestnego przed zgubą.
W tym tomie akcja jest zdecydowanie bardziej wartka niż w poprzednich częściach. Poznajemy losy rodziców Harryego, zostajemy wprowadzeni w nastoletnie życie czarodzieja. Serdecznie polecam i mam nadzieję, że nie jestem jedyną fanką sagi J.K. Rowling.(127)

,,Harry Potter i czara ognia (J.K. Rowling) to czwarta część przygód Harryego. Czwarta, ale inna niż wszystkie. W Hogwarcie organizowane są zawody, w których udział biorą dwie inne szkoły. Zawodników wybiera magiczna czara. I wbrew wszystkim regułom wybiera także Harryego. Młody czarodziej tym razem potrzebuje pomocy przyjaciół bardziej niż kiedykolwiek, a z jednym z nich właśnie się pokłócił. Tymczasem Voldemort powrócił i jest jeszcze potężniejszy. Ostrzeżeń Harryego nikt nie słucha.
Ta część jest jedną z moich ulubionych. Wciąga tak, że nie da się oderwać. Akcję można porównać do łańcucha górskiego, ponieważ co krok czyha na nas jakaś niespodzianka. BARDZO GORĄCO JĄ POLECAM. Kiedy już zaczniesz, nie ma odwrotu.(108)

,,Harry Potter i Zakon Feniksa (J.K. Rowling) to piąty tom opowieści o młodym czarodzieju. Voldemort powrócił, lecz czarodzieje pozostają obojętni wobec tego faktu. Jedyna osoba, której Harry bezgranicznie ufa i która mu wierzy, unika go. Miewa on także koszmarne sny, ale - jak się później okazuje - nie są snami. W ostatnich rozdziałach ginie też ojciec chrzestny Harryego - Syriusz.
W tej części jest więcej bólu niż w jakiejkolwiek innej książce z całej serii. Akcja jest mniej wartka niż w poprzedniej części, lecz także ciekawa. Mimo słusznej objętości szybko i miło się ją czyta. Polecam.(95)

,,Harry Potter i książę półkrwi (J.K. Rowling) to szósta część przygód Harryego. Szpiedzy Voldemorta są w Hogwarcie. Dyrektor nie chce wyjawić młodemu czarodziejowi wszystkiego, a Harry wie, że sekrety w tak niebezpiecznych czasach są groźne. Niestety śmierć prof. Dumbledora wstrząśnie szkołą, a Voldemortowi otworzy drzwi do podboju nie tylko Anglii, ale i całego świata. Zanim jednak świat Harryego i jego przyjaciół legnie w gruzach, zostanie mu powierzone zadanie, z którym będzie się zmagał cały rok. Czarodziej zakocha się, a miłosne wątki połączone z próbami uratowania świata przed Voldemortem stworzą miłą, ciekawą i wciągającą lekturę.
Ta część to jedna z moich ulubionych. To historia miłości i walki o bezpieczeństwo każdego czarodzieja na Ziemi. Książka jest zachowana w takim samym stylu jak poprzednie części, więc oczywiście polecam.

,,Harry Potter i insygnia śmierci’’ (J.K. Rowling) to siódmy i ostatni tom opowieści o nastoletnim już czarodzieju. Najwyższym priorytetem Voldemorta jest teraz zabicie Harryego, więc ten co chwilę musi zmieniać kryjówki, jednocześnie poszukując horkruksów - przedmiotów, w których Voldemort zamknął cząstki swojej duszy. Harry próbuje uniknąć niebezpieczeństw, lecz kiedy nadchodzi czas ostatecznego starcia, nie unika go. Niektórzy odchodzą, niektórzy tracą rodziny, ale umiera również Voldemort, dzięki czemu reszta świata może odetchnąć z ulgą i żyć bez strachu.
Z epilogu, którego akcja dzieje się 19 lat później, dowiadujemy się, iż Ginny wyszła za Harryego. Ron i Hermiona również wzięli ślub. Ta część to rwąca rzeka, więc torturą jest każda chwila bez niej.

,,Więzień Labiryntu’’ Jamesa Dashnera to pierwsza część trylogii. Thomas budzi się w dziwnym pudle pędzącym w górę. Pamięta tylko swoje imię. Gdy winda się otwiera, widzi polanę otoczoną olbrzymim murem. To labirynt zwany strefą, w którym bohater zaprzyjaźnia się z Chuckiem, Newtem oraz Minho. Chłopców, w większości nastolatków, jest około pięćdziesięciu, a w labiryncie grasują krwiożercze stwory zwane bóldożercami.
Pudło po raz pierwszy przywozi dziewczynę - Teresę. Ta porozumiewa się z Thomasem telepatycznie. W poszukiwaniu ukradzionych wspomnień streferzy odkrywają, iż za wszystkim, co ich spotkało, stoi DRESZCZ (Departament Rozwoju Eksperymentów. Strefa Zamknięta. Czas Zagłady.). Udaje im się uciec z labiryntu, lecz radość z ucieczki przerywa śmierć Chucka. A bohaterowie zostają zabrani przez dziwnych ludzi do jeszcze dziwniejszego miejsca.
Ta pozycja to dla mnie absolutna świętość. To najlepsza książka, jaką kiedykolwiek czytałam. POLECAM.

,,Próby ognia’’ Jamesa Dashnera to drugi tom trylogii. Teresa z niewiadomych przyczyn nie odpowiada telepatią Thomasowi. W dziwnym hotelu, do którego zostali przewiezieni przez DRESZCZ bohaterowie, pojawiają się ludzie chorzy na pożogę, powodującą zanikanie cech ludzkich (współczucia, moralności) czyli poparzeńcy. Ktoś mówi im, że zostali zakażeni i, że jeżeli w ciągu dwóch tygodni nie dotrą do miejsca (oddalonego o 160km), w którym dostaną lek, umrą. Ci więc rozpoczynają wędrówkę, podczas której będą często zdziwieni, zaskoczeni i bardzo zmęczeni. Dowiedzą się także wiele o organizacji DRESZCZ.
Ta część jest równie ciekawa jak poprzednia. Moim faworytem nadal jednak pozostaje ,,Więzień Labiryntu, ponieważ w tej części akcja toczy się wolniej, z pełną odpowiedzialnością polecam.

,,Niezgodna’’ Veronici Roth to pierwszy tom trylogii. Beatrice Prior żyje w Chicago, którego mieszkańcy podzieleni są na 5 frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność, a osoby mające predyspozycje do więcej niż jednej frakcji są Niezgodnymi. Funkcjonują jak normalni członkowie społeczeństwa do czasu, kiedy ktoś ich zdemaskuje. Wtedy poddawani są eksperymentom lub zostają zabici. W wieku 16 lat każdy musi zdecydować, w jakiej frakcji chce spędzić resztę życia.
Nasza bohaterka jest Niezgodna i przenosząc się z Altruizmu do Nieustraszoności wybrała sobie nowe imię: Tris. Podczas szkolenia, jakie musi przejść, odnajduje miłość oraz nawiązuje wiele nowych przyjaźni. Tymczasem Erudyci (za pomocą Nieustraszonych sterowanych czujnikami, na które Niezgodni nie reagują) przejmują kontrolę nad miastem. Dzięki swojej Niezgodności Tris ratuje mieszkańców oraz ukochanego. Niestety nie udaje jej się uratować rodziców.
Ta książka nie wywarła na mnie spodziewanego wrażenia. Jest kolejną opowiadająca historię tyranizowanego społeczeństwa, ale jeśli ktoś ma ochotę…

,,Zbuntowana’’ autorstwa Veronicki Roth to drugi tom Trylogii: Niezgodna, Zbuntowana, Wierna. W tej części Tris wielokrotnie otrze się o śmierć, ratując siebie oraz przyjaciół. Będzie poddawana torturom i eksperymentom szalonej Erudytki oraz odkryje najgłębiej strzeżone tajemnice swojego miasta.
Ta część ma zdecydowanie bardziej wciągającą fabułę. Tris ma więcej niebezpiecznych i przez to ciekawszych przygód. Nie kończcie tej części bez następnej pod ręką. Inaczej da się umrzeć z ciekawości. BARDZO GORĄCO POLECAM.

,,Zostań, jeśli kochasz’’ Gayle Forman to pierwszy tom z cyklu ,,Jeśli zostanę’’. Mia Hall jest uzdolnioną wiolonczelistką, szczęśliwie zakochaną w rockmanie o imieniu Adam. Zaczyna dzień jak każdy inny. Pozornie. Z powodu dużych opadów śniegu szkoły zostały zamknięte. Jadąc samochodem, rodzina Mii zderza się z ciężarówką. Matka ginie na miejscu, ojciec w karetce, a brat Teddy ląduje w szpitalu. Ciało dziewczyny pozostaje w śpiączce, ale dusza przeżywa wstrząs, gdy odkrywa śmierć rodziców i krytyczny stan brata. Wstrząs jest tak silny, iż Mia trafia na stół operacyjny. Po 24. godzinach budzi się odmieniona.
Książka wciąga bez powrotu. Opisuje ból straty, nadzieję i to, jak bardzo w życiu potrzebna jest rodzina oraz przyjaciele. GORĄCO POLECAM.

,,Gwiazd naszych wina’’ Johna Greena opowiada o chorej na raka Hazel Grace Lancaster, która spotyka w grupie wsparcia Augustusa Watersa, cierpiącego na kostniakomięsaka. Gdy ich przeradza się w uczucie, Gus oznajmia nawrót choroby bez możliwości wyleczenia. Oboje byli przygotowani, że to on będzie żegnał Hazel, a nie na odwrót. Na próbie pogrzebu dziewczyna wylewa morze łez. Po śmierci Gusa dowiaduje się, iż poprosił on autora ich ulubionej książki o przekazanie listu. Nie wiemy, jak dalej toczy się życie Hazel, ponieważ książka na treści listu się kończy.
Jest to wzruszająca opowieść o pięknej miłości dwojga młodych ludzi, zasługująca na zapamiętanie nie mniej niż ,,Romeo i Julia’’ W. Szekspira. Książka nie jest wciągająca, momentami nudna, lecz nie żałuję, że ją przeczytałam. Czytelnik cieszy się z czegoś tak pięknego jak miłość i jednocześnie rozpacza nad jej nagłym zakończeniem. BARDZO POLECAM.

,,Ostatnia piosenka’’ Nicholasa Sparksa to historia Ronnie. Dziewczyna wraz z bratem spędza letnie wakacje w Karolinie Północnej u ojca, z którym jest skłócona. Już w pierwszych dniach poznaje przystojnego Willa i zakochuje się w nim. Nie mając komu się zwierzyć, wybiera na powiernika tatę i tym samym kończy ich konflikt.
Pewnego dnia dowiaduje się, że motywacją do zaproszenia dzieci przez ojca była choroba i czas, który mu pozostał. Wiedząc, że wkrótce umrze, zaczął pisać dla niej piosenkę. Gdy trafił do szpitala, Ronnie znalazła ją i dokończyła, zdążyła też ojcu zagrać.
Ta książka to opowieść o miłości i przebaczeniu. Wzrusza do łez i często zaskakuje. POLECAM.

,,I wciąż ją kocham’’ Nicolasa Sparksa opowiada o Johnie Tyree, przebywającym na urlopie żołnierskim u ojca w Karolinie Północnej. W dwa tygodnie bohater zakochuje się na zabój w Savannah Curtis. Gdy dwa lata później rozstają się, John to bardzo przeżywa. Po śmierci ojca natychmiast wraca do kraju. Po pogrzebie jedzie także odwiedzić Savannah. Na miejscu okazuje się, że wyszła ona za swojego najlepszego przyjaciela, umierającego w tej chwili na raka. John sprzedaje kolekcję monet ojca i przekazuje sporą dotację fundacji, pod której mąż ukochanej jest opieką. Wraca do wojska. Przy okazji kolejnego urlopu mężczyzna podjeżdża pod dom Savannah i obserwuje ją...
Jest to opowieść o miłości odwzajemnionej, ale porzuconej. To smutna książka, lecz ze szczęśliwym zakończeniem. Miło się ją czyta. POLECAM.

17. ania.woz427 grudnia 2015 22:11

,,Pamiętnik narkomanki’’ autorstwa Barbary Rosiek. Przeciętnej nastolatki, która uciekając przed problemami zaczęła się narkotyzować. Wiele razy leczyła się, lecz za każdym razem wracała do nałogu. Jest to poruszająca historia despotycznych czynów. Myślę, że po jakimś czasie powodem jej narkomanii była nie tylko chęć ucieczki od problemów codziennego życia, lecz po prostu nawyk. Samo przypominający się nawyk. W niektórych fragmentach autorka wspomina, że podczas spotkań z innymi znajomymi narkomanami była przez nich ostrzegana. Kazali jej uciekać, bo ona ma jeszcze szansę. Autorka wiedząc co się z nią stanie jeśli nie przestanie się narkotyzować kontynuuje to działanie. Na podstawie tej opowieści można wywnioskować , iż dla narkomana nie jest najgorsze życie bez narkotyku tylko prawdziwa świadomość co się ze sobą zrobiło.

18. ania.woz429 stycznia 2016 23:43

Niedawno przeczytałam książkę pt. ”W 80 dni dookoła świata” pióra Juliusza Verne. Opowiada ona historię Fileas’a Fogg’a, który wraz ze swym pomocnikiem –Jakubem Obieżyświatem, wyrusza w osiemdziesięciodniową podróż dookoła świata. Cała akcja dzieje się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Akcja kipi rutyną mogącą zanudzać tych niecierpliwych czytelników. Język jak i styl są archaiczne, aczkolwiek momentami także humorystyczne. Ogółem polecam tę książkę, jednak raczej domatorom niż fanom pościgów i potworów. Jest to klasyk warty przeczytania tak, czy siak. Książka nie wzbudziła we mnie podziwu bądź zainteresowania. Momentami bardzo ciężko przychodziło mi czytanie jej. Studiując ją nudziłam się, a niektóre fragmenty nawet przesypiałam. Wiele osób mi ją polecało, lecz osobiście nie zanudzałabym nią znajomych.

19. ania.woz431 stycznia 2016 22:21

Niedawno przeczytałam książkę pt.: „Podróż do wnętrza Ziemi” pióra Juliusza Verne’ego. Wydaną przez wydawnictwo Zielona Sowa. Książka opowiada historię prof. Lindenbrock’a oraz jego synowca Axel ’a, którzy wybierają się w podróż do wnętrza naszej planety. Cała akcja dzieje się w XIX wieku. Przez większość czasu pod powierzchnią Ziemi. Język jak i styl są archaiczne, a opisy bardzo wyczerpujące. Książka posiada humor dzięki czemu łatwiej przebrnąć przez nieco nudzącą treść. Utwór ten nie przypadł mi do gustu i nie poleciłabym jej, lecz jeśli ktoś chce...

20. ania.woz413 lutego 2016 14:34

W tym miesiącu przeczytałam książkę pt.: ”Srebrne krzesło” z cyklu Opowieści z Narni pióra C.S. Lewisa wydaną przez wydawnictwo Media Rodzina. Książka opowiada historię Julii i Eustachego, którzy pewnego dnia trafiają do Narni. Tam lew Aslan zleca im odnalezienie księcia Riliana. Historia rozgrywa się oczywiście w Narni. Świcie pełnym magicznych stworzeń, mówiących zwierząt, centaurów, faunów itp. Akcja jest wciągająca i wzbudza ciekawość czytelnika. Język jest współczesny aczkolwiek czasami pojawiają się archaizmy. Styl jest bardzo opisowy i humorystyczny. Choć nie czytałam poprzednich trzech części ta mnie wciągnęła i czerpałam satysfakcję z jej czytania. Polecam wszystkim. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz