Alicja Łukasiewicz

1. Anonimowy30 listopada 2017 23:28

Polecam książkę “Momo”Michaele Endo, która porusza kwestie czasu i sposobu w jaki ludzie go spędzają.
Główną bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Momo. Mieszka sama w ruinach amfiteatru i pomagają jej inni ludzie. Momo ma rzadką cechę – potrafi słuchać. Ma dwóch dorosłych przyjaciół Beppa Zamiatacza Ulic i Gigi Przewodnika. Kiedy w mieści pojawiają się Szarzy Panowie, to życie mieszkańców się zmienia. Wszyscy są bardzo zapracowani i nie mają czasu dla znajomych. Momo w tej sprawie udaje się do Mistrza Hory, którego dom jest pełen zegarów, a każdy pokazuje inną godzinę. Czy dziewczynka dotrze do Mistrza Hory? Kto ją tam zaprowadzi? Czy uda jej się uratować przyjaciół?- dowiecie się jak przeczytacie książkę.
Lektura zawiera cenną wskazówkę, żeby w natłoku dnia codziennego nie zapominać o bliskich.

Alicja Łukasiewicz

Ostatnio przeczytałam zabawną książkę “Godzina pąsowej róży” Marii Krüger, która uczy, że nie warto igrać z czasem.
Główną bohaterką jest czternastoletnia Anda mieszkająca wraz z rodziną w Warszawie. Dziewczynka tłucze szklaną ramkę ze zdjęciem ciotki Eleonory i rani się w palec. To zdarzenie opóźnia jej wyjście na trening. Chcąc oszukać czas cofa wskazówki starego holenderskiego zegara, które zatrzymały się na godzinie szóstej piętnaście. Wówczas dzieje się rzecz niezwykła, bo Anda z XX wieku przenosi się do XIX wieku. Ciocia informuje ją, że cofnęła czas do “godziny pąsowej róży”. Po drodze poruszają się dorożki i tramwaje zaprzężone w konie. Nowa rzeczywistość ją zadziwia i nie może się przystosować. Dziewczynka ma wiele zabawnych przygód. Jeśli chcecie się dowiedzieć – czy Andzie uda się wrócić do XX wieku i co znaczy “godzinę pąsowej róży”?- koniecznie przeczytaj tę książkę.
Lektura zawiera informację o zwyczajach ludzi z XIX wieku. Ta książka to wspaniałe towarzystwo na zimowe wieczory.

Alicja Łukasiewicz


3. Anonimowy30 grudnia 2017 22:35

Książka “Poza horyzonty” Jaśka Meli przedstawia wyprawę, w której bierze udział sam autor, na biegun północny w Arktyce i na biegun południowy na Antarktydzie. Niewątpliwie są to ekspedycje do krain wiecznego śniegu i lodu.
Zachęcam do lektury “Poza horyzonty” Jaśka Meli, której głównym bohaterem jest sam autor.
Jaśka Melę poznajemy jak ma trzynaście lat i jest żywiołowym chłopakiem. Dzień 24 lipca 2002 r. zmienia całe jego życie. Razem z kolegą schronił się przed burzą pod dachem transformatora i został porażony przez prąd o mocy piętnastu tysięcy wolt. Potem w szpitalu walczył o życie, a w końcu o zdrowie i sprawność. Wielką motywacją do działania stała się dla niego możliwość udziału w 2004 r. w wyprawach na biegun północny, a potem na biegun południowy organizowanych przez Marka Kamińskiego. Arktyka zaskoczyła go niesamowitym kolorem lodu. Okazuje się, że Eskimosi odróżniają trzysta rodzajów śniegu. Z kolei Antarktyda była zupełnie biała i było tam jasno oraz wiał wiatr. Dodatkowym atutem lektury są ciekawe zdjęcia z każdej ekspedycji.
Ta książka to lekcja tolerancji i nauka samoakceptacji. Pokazuje, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody do realizacji marzeń.
Alicja Łukasiewicz


4. Anonimowy12 lutego 2018 18:03

Zachęcam do przeczytania książki Katarzyny Pranić “ Ela-Samel”, która porusza problem wojny i jej skutków.
Bohaterką książki jest Ela-Sanela, która jako niemowlę – uchodźca została przywieziona do Polski, a następnie została adoptowana przez lekarkę. Kobieta przez dziewczynkę nazywana była Babcią. Nikt nie wiedział co stało się z jej rodziną. Dziewczynka uwielbiała czytać “Małego Księcia” oraz miała kota, którego nazywała Barankiem. Pewnego dnia Babcia otrzymała list od Maidy, siostry Eli. Dzięki gościnności Babci siostry spędzają razem Boże Narodzenie. Dziewczynki rozmawiają ze sobą w języku angielskim. To czas, kiedy Ela Sanela poznaje swoje korzenie.
Książka “Ela-Sanela” stanowi przestrogę przed wojną oraz jej konsekwencjami. Lektura zachęca też do poznawania języków obcych oraz pokazuje, że nie warto obawiać się różnic kulturowych.
Alicja Łukasiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz