Aleksandra Nowak

1. Anonimowy7 listopada 2017 16:12
(Miejsce akcji – Anglia)

Frances H. Burnett „Mała księżniczka”
„Wyobrażam sobie, że jestem księżniczką, żeby móc zachowywać się jak prawdziwa księżniczka”.
Sara Crewe, niezwykle dojrzała dziewczynka jest tytułową bohaterką książki. Ma wszystko, czego może zapragnąć każda dziewczynka, jest rozpieszczana. Szybko staje się „pokazową uczennicą” w szkole dla młodych panien oraz autorytetem i przyjaciółką wielu dziewczynek. Wkrótce przekonuje się jak szybko człowiek może utracić wszystko, co posiada. W jednej chwili Sara pozostaje bez rodziny i środków do życia, jedyne co jej pozostało to wyobraźnia. Jednak trudno marzyć, gdy jest się służącą dawnych koleżanek. Czy los uśmiechnie się do skrzywdzonej przez życie dziewczynki?

Książka wiele razy wyciskała mi łzy z oczu. Z zapartym tchem śledziłam smutną historię małej księżniczki. Sara stała się dla mnie autorytetem; jej zachowanie i wyznawane wartości są wzorem do naśladowania. Pomimo ciężkiej sytuacji radzi sobie z przeciwnościami losu, pozostaje pomocna i wrażliwa. Książkę gorąco polecam wszystkim czytelnikom!

Aleksandra Nowak


2. Anonimowy7 listopada 2017 16:18
(Autor pochodzi z Wysp Brytyjskich)

J. R. R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Wyruszmy razem z Biblo Bagginsem i kompanią Thorina w „podróż tam i z powrotem” po pełnym niebezpieczeństw i przygód Śródziemiu. Celem wyprawy jest wydarcie dziedzictwa krasnoludów ze szponów groźnego smoka imieniem Smaug, który zagrabił krasnoludzkie złoto. Akcja powieści rozpoczynająca się w zacisznym Bag End nabiera szalonego, nawet na chwilę niezwalniającego tempa. Poznajemy Dzikie Kraje i ich dobrych mieszkańców, takich jak elfy zachodnie czy też Beorn. Szybko ukazuje się niebezpieczna strona Śródziemia pełna kreatur takich jak gobliny i wargi. Czytając dajmy się porwać w ten fantastyczny i piękny świat.

Książka urzekła już nie jednego czytelnika bogatym i dopracowanym światem oraz licznymi przygodami i zwrotami akcji. Pisana zrozumiałym, prostym językiem lektura jest urozmaicona w zagadki i pieśni zdolne na długo utkwić w pamięci. „Hobbit” to dla miłośników fantastyki (i nie tylko) zaproszenie do wspólnych przygód.

Aleksandra Nowak


3. Anonimowy10 listopada 2017 16:13
(Niektórzy bohaterowie są Brytyjczykami, miejsce akcji części opowiadań – Anglia)

Cassandra Clare, Sarah Ress Brennan, Maureen Johnson „Kroniki Bane'a”
Magnus Bane, Wysoki Czarownik Brooklyn'u to dusza towarzystwa. Cięty dowcip, ekstrawagancki styl i flirciarska osobowość to jego opis w pigułce. Żyje w ciągłym ruchu, by zapomnieć o nieśmiertelności, której cenę szybko poznaje. Osoby i miejsca przemijają, a on pozostaje wieczny. Magnus przekonuje się, że strata osoby, którą kochał, boli przez wiele lat...

„Kroniki Bane'a” to zbiór pełnych humoru i akcji opowiadań, z życia bohatera. To idealne dopełnienie poprzednich serii Cassandry Clare: Diabelskich Maszyn i Darów Anioła. „Co naprawdę wydarzyło się w Peru”, „Ostatnia walka Instytutu Nowojorskiego” i „Poczta głosowa Magnusa Bane'a” oraz parę innych opowiadań czeka na miłośników książek ze świata Nocnych Łowców.

Czytając tę książkę wiele razy śmiałam się do łez. Dzięki tej lekturze poznałam bliżej jedną z najbardziej charakterystycznych postaci książkowych Cassandry Clare. Uzupełniłam swoją wiedzę o świecie Nocnych Łowców i poznałam bliżej Magnusa. Książkę mogę polecić wszystkim fanom Czarownika Brooklyn'u!

Aleksandra Nowak


4. Anonimowy14 listopada 2017 19:18
(Tytułowy bohater – Książę Mgły)

Carlos Ruiz Zafón „Książę Mgły”
Nastoletni chłopiec Max i jego rodzina uciekają przed wojną do osady na wybrzeżu Atlantyku. Carverowie mają zamieszkać w domku na plaży, którego dawnych właścicieli spotkało nieszczęście – ich jedyny syn utonął w morzu. Już od chwili przybycia na dworzec mają miejsce dziwne wypadki. Nowy dom oraz jego okolice okazują się miejscem pełnym sekretów, w które Max, jego siostra i nowy przyjaciel, nieodwracalnie się zagłębiają. Duchy przeszłości nieubłaganie powracają. Wrak statku, ogród posągów, wskazówki zegara chodzące do tyłu i główny bohater koszmarów przeszłości – Książę Mgły. Dlaczego, jak i... po kogo powrócił?

To książka uniwersalna. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Oprócz wątku walki z czarownikiem mamy tu też historię miłości, przyjaźni i trudnych wyborów. Chęć poznania losów postaci nie pozwoliła mi na przerwanie lektury. Historia, klimat oraz bohaterowie zaskarbili sobie moją sympatię. W powieści nie brakuje humoru i opisów. Książka spodoba się fanom mrocznej fantastyki.

Aleksandra Nowak


Roald Dahl „Charlie i Fabryka Czekolady”

Ponad dachami domów góruje Fabryka Czekolady Wonki, której właściciel jest najlepszym wytwórcą słodkości na świecie. Charlie Bucket to chłopak z ubogiej rodziny, dla którego fabryka jest zamkniętym rajem. Zapach czekolady to dla chłopca namiastka jego prezentu urodzinowego; jedynej w roku tabliczki słodkości.
Ekscentryczny cukiernik otwiera drzwi fabryki dla piątki szczęśliwców! Willy Wonka rozsyła po świecie wraz z batonikami pięć złotych talonów - biletów wstępu do jego fabryki. Szczęście uśmiecha się do Charliego, który odnajduje ostatni złoty talon. Wkrótce wyrusza na wycieczkę po fabryce. Jaki Willy Wonka ma w tym cel? A przede wszystkim... kto wejdzie do fabryki i jaką otrzyma lekcję?

To bezkonkurencyjnie najdziwniejsza książka jaką czytałam i najbardziej zwariowane postacie, jakie poznałam. Karykaturalni bohaterowie prezentujący wady ludzi, a gdzieś w tle rodzina Bucketów i ekscentryczny fabrykant. To lektura, która idealnie pokazuje skutki złego zachowania i wad. Książka jest uniwersalna i zasługuje na uwagę nie jednego czytelnika!

Aleksandra Nowak

6. Anonimowy22 grudnia 2017 15:17
(Akcja książki rozgrywa się grudniu)

Rick Riodran „Kroniki rodu Kane. Czerwona Piramida”
Mało kto wziąłby Cartera i Sadie Kane za rodzeństwo. Różnią się wszystkim: wyglądem, charakterem i warunkami życia. Podczas gdy Sadie wiedzie "normalne" życie w Londynie, jej starszy brat podróżuje po świecie z ojcem. Od czasów śmierci matki, rodzina spotyka się jedynie dwa razy w roku – jednym z tych wyjątkowych dni jest wigilia. W tym roku Julius Kane nie myślał o wieczerzy wigilijnej, ale zabrał dzieci do Muzeum Brytyjskiego doprowadzając do… Sami przeczytajcie, powiem Wam tylko, że życie bohaterów zmieniło się nieodwracalnie.
Uwolnienie bogów egipskich, w tym okrutnego Seta, stało się początkiem serii zdarzeń. Ze światem bóstw i magów wiążą się liczne zagrożenia, które wyrastają jak grzyby po deszczu.

Wciągająca i dynamiczna fabuła, realistyczne opisy, humor i oryginalni bohaterowie – to wizytówka „Czerwonej Piramidy”. Nie sposób nudzić się i zachować powagę przy rodzeństwie Kane. Przekonajcie się sami i dajcie się wciągnąć w świat egipskiej mitologii.

Aleksandra Nowak


7. Anonimowy30 grudnia 2017 13:45
(Wybrałam książkę przez jej tytuł oraz czas akcji)

Charles Dickens „Opowieść Wigilijna”
Właściciel kantoru imieniem Ebenezer Scrooge to sknera, chciwy i pozbawiony współczucia człowiek. Nie lubi lenistwa, ludzi, którzy nie mogą na siebie zapracować i nienawidzi Bożego Narodzenia. Ceni jedynie swój majątek i jego pomnażanie. W noc wigilijną odwiedzają go trzy duchy, przedstawiając mu obrazy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tej magicznej nocy zwierzęta przemówią, spory zostaną zażegnane; najwięksi wrogowie podadzą sobie dłonie, rodzina zasiądzie z radością przy wspólnym stole, Ziemia i niebo będą sobie składać życzenia, a Scrooge otrzyma szansę na zmianę swojego życia i ratunek duszy od potępienia. Czy ją wykorzysta?

Książka nie musi mieć kilkuset stron, żeby zawierać mądrość, naukę i ważne, życiowe wartości. „Opowieść Wigilijna” jest tego doskonałym przykładem. To idealna lektura na grudniowy wieczór, historię skąpca śledziłam z przyjemnością. W szalonym tempie XXI wieku warto przystanąć, odetchnąć, sięgnąć po cieniutki tomik i wraz z bohaterem przeżyć wewnętrzną przemianę.

Aleksandra Nowak


8. Anonimowy31 grudnia 2017 15:25

(Wybrałam tą książkę ponieważ to wierzenia ludów północy – ludzi zamieszkujących tereny, na których niejednokrotnie panuje długa i ostra, jak nie "wieczna" zima)

Neil Gaiman „Mitologia Nordycka”
Świat stworzony przez Tolkiena, komiksy Marvela, a nawet „Gra o Tron” mają ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje – ich autorzy czerpali inspirację z mitologii ludów północy. „Mitologia Nordycka” pióra Neila Gaimana to zbiór starych opowieści przedstawionych w nowej, atrakcyjnej wersji.

Dzięki autorowi bohaterowie dawnych wierzeń: Odyn, Thor, Loki i mieszkańcy dziewięciu światów ożywają na kartach książki. Mity opowiadające o początku wszechrzeczy – stworzenia dziewięciu światów aż po Ragnarök – zmierzch bogów czekają na fanów dawnych legend i nie tylko!
Mitologia jest tematem, który trudno przedstawić w atrakcyjny sposób. Gaimanowi udało się to w 100%. Współczesny język, proste objaśnienia i humor sprawiają, że książka staje się przyjemną lekturą, a mity idealnie nadają się do czytania na głos przy ognisku.

Spośród wielu wierzeń mitologia nordycka jest moim faworytem. Z chęcią sięgnęłam po lekturę. Nie zawiodłam się. Nietypowe historie, często śmieszne, ale też pełne boskiej przebiegłości zaskarbiły sobie moją sympatię.

Aleksandra Nowak


9. Anonimowy7 lutego 2018 16:54
Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”

Jak wyglądają dni w szpitalu, gdzie zdrowie uchodzi za coś rzadkiego, a choroba jest codziennością?
Domem dziesięcioletniego Oskara jest szpital, natomiast jego przyjaciółmi zostały dzieci przechodzące terapię, czekające na operację lub... na śmierć. Od czasu gdy zawiodły leczenie, operacja i chemia, a nawet rodzice chłopiec nie wierzy w bajki.
Kiedy pozostało mu zaledwie dwanaście dni życia, wyciąga do niego dłoń pani Róża. Kobieta pomaga dziesięciolatkowi przeżyć całe ludzkie życie, od narodzin do starości, w przeciągu niecałych dwóch tygodni. Odpowiada na jego pytania, czuwa nad nim odkrywającym sens życia i istnienie, działanie Boga. Towarzyszy Oskarowi w ostatnich dniach życia prowadząc go za dłoń.

Schmitt w swoim dziele porusza niezwykle trudny temat – choroby nowotworowej i zbliżającej się śmierci dziecka. Piękna, delikatna, mądra i wzruszająca książka, zupełnie jak chłopiec, który uczy nas jak przeżyć właściwie swoje życie, pokazuje, że rozmowa z dzieckiem o śmierci jest tematem, którego nie wolno unikać.

Aleksandra Nowak


10. Anonimowy2 kwietnia 2018 21:49
Yvette Żółtowska-Darska „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat”

Robert Lewandowski; kto go nie zna? Piłkarz reprezentacji polski i napastnik niemieckiego klubu Bayern Monachium. Jednak czy wiecie jak trudna była jego droga do sukcesu?

Książka przybliża postać Roberta Lewandowskiego. Biografia piłkarza to nie zapis treningów – łatwych i trudnych oraz meczów – przegranych i wygranych. To dzieje chłopca, który od początku kochał piłkę nożną, Polaka, którego wytrwałość przenosi góry. Trudne początki pokazują, że droga na szczyt jest pełną wyzwań, mozolną i trudną wspinaczką, podczas której niejednokrotnie spada się w dół. Książka sięga dzieciństwa Roberta, gry od szkolnego boiska, kończąc na wielkich światowych stadionach. To historia pełna chwil smutnych i szczęśliwych, wzlotów i upadków, opowieść, która uskrzydla, motywuje do działania i wytrwałego dążenia do celu.

Napisana prostym i wesołym językiem książka, pełna zdjęć, jest świetną lekturą, nie tylko dla fanów futbolu. Poznajcie historię chłopca, który zachwycił świat. Może Lewy, jego determinacja i siła, zachwycą i zmotywują również Ciebie?

Aleksandra Nowak


11. Anonimowy30 kwietnia 2018 22:38

Rick Riordan „Magnus Chase i Bogowie Asgardu. Miecz Lata”

Magnus Chase jest bezdomnym nastolatkiem, mieszkającym na ulicach Bostonu. Spotkanie z wujem Randolphem, człowiekiem, przed którym przestrzegała go matka, nieodwracalnie odmienia jego życie. Skandynawscy bogowie i mieszkańcy dziewięciu światów okazują się czymś więcej niż zwykłym mitem. Ponadto Magnus jest potomkiem jednego z bogów. Kiedy chłopak musi podjąć wybór o czyje życie walczyć – swoje czy nieświadomych ludzi już nie może zawrócić. Jednak śmierć nie zawsze oznacza koniec... czasem to dopiero początek.

Ragnarök zbliża się wielkimi krokami. Wbrew decyzji Thanów, nastolatek opuszcza Walhallę, by zapobiec uwolnieniu Wilka Fenrira. Przez złamanie reguł, Chase zostaje uznany za wroga i musi uciekać przed polującymi na niego Einherjarami i Walkiriami. Czy pomimo przeszkód osiągnie cel?

Miecz Lata to jedna z moich ulubionych książek Ricka Riordana. Od pierwszych stron pokochałam łajdacki humor Magnusa. Bohaterowie są oryginalni i niepowtarzalni, szczególnie spodobało mi się ukazanie w książce różnych religii, kultur i przekonań. Lektura zaskarbi sobie sympatię wielu czytelników.

Aleksandra Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz