Quo vadis

1. Agata Komorowska3 listopada 2016 20:41

Henryk Sienkiewicz- „Quo vadis”

Starożytny Rzym. Winicjusz, rzymski patrycjusz, zakochuje się w Lidii. Co w tym złego? Lidia jest zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a ponadto chrześcijanką. Jak ją bronić przed prześladowaniem Nerona? Każde słowo Winicjusza może skazać ich na śmierć. Książka trzyma w napięciu i wciąga swoją historią. Jest dobrym przerywnikiem jeśli chcemy odpocząć od powtarzających się obecnie motywów. Może samo nazwisko autora przez wzgląd na wkład do kanonu lektur szkolnych zniechęca młodsze pokolenie, ale szczerze polecam tę pozycję, bo wbrew stereotypom jest to naprawdę ciekawa historia napisana pięknym językiem. Pokazuje też w prosty sposób życie różnych kast społecznych w tamtym czasie.


2. TeenOnline xx31 marca 2017 21:11
"Quo Vadis" - Henryk Sienkiewicz

Akcja tej powieści historycznej toczy się w I wieku naszej ery w Rzymie rządzonym przez okrutnego Nerona. Sienkiewicz splątał razem wiele wątków w tej książce, ale myślę, że nikt nie zaprzeczy temu, że miłość Winicjusza i Ligii jest najbardziej istotny. Pochodzą z dwóch drastycznie różniących się od siebie światów, co zdecydowanie przeszkodziło ich związkowi, zanim w ogóle się zaczął. Różnice między nimi pomagają w zobaczeniu i tak już wyraźnie zarysowanego przez autora kontrastu między okrutnymi poganami a pokornymi chrześcijanami, a także pakazują wiarę Sienkiewicza w zmianę człowieka pod wpływem uczucia.

Trudno się dziwić, że Litwos otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku, biorąć pod uwagę jak świetnie potrafił pisać o czymś odległym od niego o kilkanaście wieków i sprawić, że uczniowie mylą się, myśląc, że autor musiał pisać o dobrze znanych mu czasach. Poza tym utwór ten wyraźną wymowę ideową, głosząc wyższość idei moralnej nad fizyczną przemocą i chciwością.

Patrycja Kokot

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz